linuxmint - en to kab translation catalogue (336 entries)

en: Audio
kab: Imesli

en: No Info
kab: Ulac talɣut

en: Title:
kab: Azwel

en: Artist:
kab: Anaẓur

en: Album Artist:
kab: Anaẓur n walbum:

en: Genre:
kab: Tawsit:

en: Year:
kab: Aseggas:

en: Track #:
kab: Tafuɣalt #:

en: Length:
kab: Teɣzi:

en: Bitrate:
kab: Aktum:

en: Sample Rate:
kab: Atug n ulemmec:

en: Encoded by:
kab: Yesttengel s:

en: Copyright:
kab: Aḥraz n izerfan:

en: Normal Diff
kab: Asnemhel amagnu

en: Three-Way Diff
kab: Triple comparaisona

en: Compare to:
kab: Snemhel akked:

en: Compare to the file previously selected
kab: Snemhel akked ufaylu yettwafernen yakan

en: Compare Later
kab: Snemhel Tikkelt nniḍen

en: Remember file for later comparison
kab: Cfu ɣef ufaylu i usnemhel tikkelt nniḍen

en: Compare
kab: Snemhel

en: Compare selected files
kab: Snemhel ifuyla yettufernen

en: Art
kab: Taẓuri

en: Camera
kab: Takamirat

en: Danger
kab: Amihi

en: Default
kab: Lexṣas

en: Development
kab: Asnefli

en: Documents
kab: Isemliyen

en: Downloads
kab: Isidar

en: Favorite
kab: Inuraf

en: Games
kab: Uraren

en: Generic
kab: Awesyan

en: Important
kab: D axatar

en: Installed
kab: Yettusbedd

en: Mail
kab: Imayl

en: Marketing
kab: Adellel

en: Money
kab: Tadrimt

en: Multimedia
kab: Agetmidya

en: New
kab: Amaynut

en: Note
kab: Talɣut

en: Package
kab: Akemmus

en: People
kab: Medden

en: Personal
kab: Udmawan

en: Photos
kab: Tiwlafin

en: Plan
kab: Aɣawas

en: Presentation
kab: Tanekda

en: Sales
kab: Aznuzu

en: Sound
kab: Imesli

en: System
kab: Anagraw

en: Urgent
kab: Izreb

en: Videos
kab: Tividyutin

en: Emblems
kab: Izamulen

en: Extract Here
kab: Ssef Dagi

en: Extract the selected archive to the current position
kab: Ssef aɣbar yettwafernen deg wasun amiran

en: Extract To...
kab: Ssef ɣer...

en: Extract the selected archive
kab: Ssef aɣbar yettufernen

en: Compress...
kab: Tussda...

en: Create a compressed archive with the selected objects
kab: Snulfu-d aɣbar yekussmen s tɣawsiwin yettwafernen

en: Save Digests
kab: Sekles isesfar

en: A GTK+ utility for computing message digests or checksums.
kab: GTK+ Asesfer n ufecku n uselkem n iznan neɣ checksums.

en: Select Files
kab: Fren Ifuyla

en: Failed to read "%s"
kab: Tella-d tuccḍa di tɣuṛi n "%s"

en: Failed to read "%s":
    %s
kab: Tella-d tuccḍa di tɣuṛi n "%s"
    %s

en: Not a regular file
kab: Mačči d afaylu amluggen

en: Unknown error
kab: Tuccḍa tarussint

en: Failed to add "%s":
    %s
kab: Tella-d tuccḍa di tmerna n "%s":
    %s

en: %s of %s - 1 minute left (%s/sec)
kab: %s ɣef %s - 1 n tesdat i d-yegran (%s/sec)

en: %s of %s - %u minutes left (%s/sec)
kab: %s ɣef %s - %u n tesdatin i d-yegran (%s/sec)

en: %s of %s - 1 second left (%s/sec)
kab: %s ɣef %s - 1 n tasint i d-yegran (%s/sec)

en: %s of %s - %u seconds left (%s/sec)
kab: %s ɣef %s - %u n tasinin i d-yegran (%s/sec)

en: Check against the specified digest or checksum
kab: Senqed mgal asesfer amẓlu neɣ checksum

en: DIGEST
kab: ASESFER

en: Read program data from the specified directory
kab: Ɣer isefka n wahil seg ukaram i-d-ittunefken

en: DIRECTORY
kab: AKARAM

en: Hash the specified text
kab: Dwi aḍris yettusefran

en: TEXT
kab: AḌRIS

en: Show version information
kab: Sken talɣut n leqqem

en: [FILE|URI...]
kab: [AFAYLU|URI...]

en: Failed to enable any supported hash functions.
kab: D awezɣi asermed n twuriwin n udway itteddun.

en: Digests
kab: ISESFAR

en: _Resize Images...
kab: A_les tisekta n tugniwin...

en: Resize each selected image
kab: Ales tisekta n tugniwin yettwafernen

en: Ro_tate Images...
kab: Zz_i tugniwin...

en: Rotate each selected image
kab: Zzi yal tugna yettufernen

en: _Skip
kab: _Suref

en: _Retry
kab: _Ɛreḍ tikkelt nniḍen

en: Resizing image: %d of %d
kab: Ales tisekta n tugna: %d of %d

en: <i>Resizing "%s"</i>
kab: <i>Alus n tisekta "%s"</i>

en: Please enter a valid filename suffix!
kab: Sekcem adfir n yisem n ufaylu ameɣtu!

en: Rotating image: %d of %d
kab: Tuzzya n tugna: %d seg %d

en: <i>Rotating "%s"</i>
kab: <i>Tuzzya "%s"</i>

en: Resize Images
kab: Ales tisekta n tugniwin

en: <b>Image Size</b>
kab: <b>Teɣzi n Tugna</b>

en: Select a size:
kab: Fren teɣzi:

en: pixels
kab: ipiksilen

en: Scale:
kab: Tafesna:

en: percent
kab: afmiḍi

en: Custom size:
kab: Teɣzi tudmawant:

en: Width:
kab: Tehri:

en: Height:
kab: Teɣzi:

en: <b>Filename</b>
kab: <b>Isem Ufaylu</b>

en: Append
kab: Rnu

en: .resized
kab: .tuɣzi tzttwales

en: to file title
kab: ɣer uzwel n ufaylu

en: Resize in place
kab: Ales tisekta deg umkan

en: _Resize
kab: A_les tisekta

en: Rotate Images
kab: Zzi tugniwin

en: <b>Image Rotation</b>
kab: <b>Tuzzya n Tugna</b>

en: Select an angle:
kab: Fren tiɣmert:

en: Custom angle:
kab: Tiɣmert tudmawant:

en: degrees clockwise
kab: n tfesniwin di tnila n temrilt

en: .rotated
kab: .izzi

en: Rotate in place
kab: Zzi deg umkan

en: _Rotate
kab: _Zzi

en: Title
kab: Azwel

en: Artist
kab: Anaẓur

en: Track
kab: Tafuɣalt

en: Genre
kab: Tawsit

en: Date
kab: Azemz

en: Bitrate
kab: Aktum

en: Pages
kab: Isebtar

en: Sample Rate
kab: Atug n ulemmec

en: Length
kab: Teɣzi

en: EXIF Date
kab: Azemz EXIF

en: EXIF Software
kab: Aseɣẓan EXIF

en: EXIF Flash
kab: Flac EXIF

en: EXIF Image Size
kab: Teɣzi n Tugna EXIF

en: EXIF Rating
kab: Asenqed n EXIF

en: Image Size
kab: Teɣzi n Tugna

en: Open the browser
kab: Ldi iminig

en: Show a notification
kab: Sken Talɣut

en: Username
kab: Isem n useqdac

en: Password
kab: Awal uffir

en: Author
kab: Ameskar

en: %d item | %d items
kab[0]: %d aferdis
kab[1]: %d iferdisen

en: Empty Folder
kab: Akaram ilem

en: Type
kab: Anaw

en: Loading...
kab: Asili...

en: Size
kab: Teɣzi

en: Modified
kab: Yettwabeddel

en: from
kab: Sɣur

en: by
kab: s

en: %d of %d
kab: %d ɣef %d

en: <span size="larger">The selected "%s" is invalid encoding.</span>
    <span size="larger">Please choose another one.</span>
kab: <span size="larger">"%s" yettwafernen yesɛa asettengel arameɣtu.</span>
    <span size="larger">Ttxil-k fren wayeḍ.</span>

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming the file to "%s"</span>
kab: <span size="larger" weight="bold">Teḍra-d tuccḍa mi yettwabeddel yisem n ufaylu ɣer "%s"</span>

en: <span size="larger" weight="bold">A file named "%s" already exists.</span>
kab: <span size="larger" weight="bold">Afaylu s yisem "%s" yella yakan.</span>

en: If you want to rename the selected file, please move or rename "%s" first.
kab: Ma tebɣiḍ ad tbeddeleḍ isem n ufaylu yettwafernen, ttxil-k smutti "%s" neɣ beddel-as isem.

en: Repair filename ...
kab: Seggem isem ufaylu ...

en: Repair filename
kab: Seggem isem ufaylu

en: Re_name as "%s"
kab: Beddel isem ɣer "%s"

en: Rename as "%s".
kab: Beddel isem ɣer "%s"

en: Select a filename
kab: Fren isem ufaylu

en: Select a filename from sub menu items.
kab: Fren isem n ufaylu seg yiferdisen n wumuɣ anaddaw.

en: Arabic - CP1256
kab: Taɛṛabt - CP1256

en: Central European latin - CP1250
kab: Talatinit n Turuft Talemmast - CP1250

en: Chinese simplified - CP936
kab: Tacinwat tafessast - CP936

en: Chinese traditional - CP950
kab: Tacinwat tanasayt - CP950

en: Cyrillic - CP1251
kab: Asirilik - CP1251

en: Greek - CP1253
kab: Tagrigit - CP1253

en: Hebrew - CP1255
kab: Taɛebrit - CP1255

en: Japanese - CP932
kab: Tajapunit - CP932

en: Korean - CP949
kab: Takurit - CP949

en: Thai - CP874
kab: Taṭaylandit - CP874

en: Turkish - CP1254
kab: Taturkit - CP1254

en: Vietnamese - CP1258
kab: Taviṭnamit - CP1258

en: Western European latin - CP1252
kab: Talaṭinit n turuft n wunẓul - CP1252

en: IBM PC (MS-DOS) - CP437
kab: Aselkim IBM (MS-DOS) - CP437

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming "%s" to "%s"</span>
kab: <span size="larger" weight="bold">Teḍra-d tuccḍa deg ubeddel n yisem n "%s" ɣer "%s"</span>

en: Other ...
kab: Wayeḍ ...

en: As is
kab: Akken yella

en: To be
kab: Ad yilin

en: Nemo Filename Repairer: Select Files To Rename
kab: Aseggam n isem ufaylu Nemo: Fren ifuyla i usnifel n isem

en: Select an encoding name to use
kab: Fren isem n usettengel ara yettwasqedcen

en: _Encoding name to add:
kab: Isem n us_ettengel ara ternuḍ:

en: Nemo Filename Repairer
kab: Ulac aseggam nisem ufaylu Nemo

en: Select _encoding:
kab: Fren ase_ttengel:

en: Include _subdirectories
kab: Seddu ikaramen inadawen

en: Key Imported | Keys Imported
kab[0]: Tasarut tettwakter
kab[1]: Tisura ttwaktrent

en: Imported %i key | Imported %i keys
kab[0]: Tettwakter %i n tsarut
kab[1]: Ttwaktrent %i n tsura

en: Imported a key for | Imported keys for
kab[0]: Tasarut tettwakter i
kab[1]: Tisura ttwaktrent i

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>expired</b></i> on %s.
kab: Yettwazmel sɣur <i><key id='%s'/> <b>ifut</b></i> di %s.

en: Invalid Signature
kab: Azmul mčči d ameɣtu

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s <b>Expired</b>.
kab: Yettwazmel sɣur <i><key id='%s'/></i> di %s <b>Ifut</b>.

en: Expired Signature
kab: Azmal yefut

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>Revoked</b></i> on %s.
kab: Yettwazmel sɣur <i><key id='%s'/> <b>Yettwakkes</b></i> di %s.

en: Revoked Signature
kab: Azmal yettwakkes

en: Good Signature
kab: Azmul Igarrezen

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s.
kab: Yettwazmel sɣur <i><key id='%s'/></i> di %s.

en: Untrusted Valid Signature
kab: Azmul d ameɣtu maca ur yettwaman ara

en: Valid but <b>untrusted</b> signature by <i><key id='%s'/></i> on %s.
kab: Azmul d ameɣtu maca <b>ur yettwaman ara</b> sɣur <i><key id='%s'/></i> di %s.

en: Signing key not in keyring.
kab: Tangalt n Tuqqna ulac-itt deg utrussu

en: Unknown Signature
kab: Azmul Arussin

en: Bad or forged signature. The signed data was modified.
kab: Azmul diri-t neɣ d amzil. Isefka s uzmul ittwasnifel.

en: Bad Signature
kab: Yir Azmul

en: Couldn't verify signature.
kab: D awezɣi aselken n uzmal.

en: Wrong passphrase.
kab: Tafyirt n uɛeddi tarameɣtut.

en: Enter new passphrase for '%s'
kab: Sekcem tafyirt n uɛeddi tamaynutt i '%s'

en: Enter passphrase for '%s'
kab: Sekcem tafyirt n uɛeddi i '%s'

en: Enter new passphrase
kab: Sekcem tafyirt n uɛeddi tamaynutt

en: Enter passphrase
kab: Sekcem tafyirt tuffirt

en: Passphrase
kab: Tafyirt tuffirt

en: Ok
kab: Ih

en: Cancel
kab: Sefsex

en: Import keys from the file
kab: Kter tisura seg ufaylu

en: Encrypt file
kab: Wgelhen afaylu

en: Sign file with default key
kab: Zmel afaylu s tsarut n lexṣas

en: Encrypt and sign file with default key
kab: Wgelhen u zmel afaylu s tsarut n lexṣas

en: Decrypt encrypted file
kab: Kkes awgelhen i ufaylu awgelhan

en: Verify signature file
kab: Selken afaylu n uzmel

en: Read list of URIs on standard in
kab: Ɣer tabdert n URI deg tizeɣt deg

en: file...
kab: afaylu...

en: Encryption settings
kab: Iɣewwaren n uwgelhen

en: Couldn't load keys
kab: D awezɣi aɛebbi n tsura

en: Choose Encrypted File Name for '%s'
kab: Fren isem n ufaylu awgelhan i '%s'

en: Choose Signer
kab: Fren Signer

en: Choose Signature File Name for '%s'
kab: Fren isem n ufaylu n uzmel i '%s'

en: Import is complete
kab: Taktert temmed

en: Importing keys ...
kab: Taktert n tsura...

en: Import Failed
kab: Taktert ur teddi ara

en: Keys were found but not imported.
kab: Ttwafent tsura maca ur ttwaktrent ara.

en: Imported key
kab: Tasarut yettwktren

en: Imported %d key | Imported %d keys
kab[0]: Tettwakter %d n tsarut
kab[1]: Ttwaktrent %d n tsura

en: Choose Decrypted File Name for '%s'
kab: Fren isem n ufaylu awgelhan i '%s'

en: Choose Original File for '%s'
kab: Fren afaylu asentan i '%s'

en: No valid signatures found
kab: Ulac azmel ameɣtu yettwafen

en: File Encryption Tool
kab: Afecku n uwgelhen n ufaylu

en: Encrypting
kab: Awgelhen

en: Couldn't encrypt file: %s
kab: D awezɣi awgelhen n ufaylu: %s

en: Signing
kab: Azmul

en: Couldn't sign file: %s
kab: D awezɣi azmel n ufaylu: %s

en: Importing
kab: Taktert

en: Couldn't import keys from file: %s
kab: D awezɣi taktert n tsura seg ufaylu: %s

en: Decrypting
kab: Tukksa n uwgelhen

en: Couldn't decrypt file: %s
kab: D awezɣi tukksa n uwgelhen i ufayu: %s

en: Verifying
kab: Aselken

en: Couldn't verify file: %s
kab: D awezɣi aselken n ufaylu: %s

en: Self-extracting zip (.exe)
kab: Zip tussfa tafulmant (.exe)

en: Tar uncompressed (.tar)
kab: Tar ur nkussem ara (.tar)

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
kab: Tar yekussmen s bzip (.tar.bz)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
kab: Tar yekussmen s bzip2 (.tar.bz2)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
kab: Tar yekussmen s gzip (.tar.gz)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
kab: Tar yekussmen s lzop (.tar.lzo)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
kab: Tar yekussmen s compress (.tar.Z)

en: You have selected %d file  | You have selected %d files
kab[0]: Tferneḍ %d n ufaylu
kab[1]: Tferneḍ %d n ufylu

en: and %d folder | and %d folders
kab[0]: akked %d n ukaram
kab[1]: akked %d n ikaramen

en: You have selected %d file | You have selected %d files
kab[0]: Tferneḍ %d n ufaylu
kab[1]: Tferneḍ %d n ifuyla

en: You have selected %d folder | You have selected %d folders
kab[0]: Tferneḍ %d n ukaram
kab[1]: Tferneḍ %d n ikaramen

en: Preparing...
kab: Aheyyi...

en: Couldn't list files
kab: D awezɣi asebder n ifuyla

en: Couldn't package files
kab: Ulamek akemmes n iuyla

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
kab: Tukksa n uwgelhen ur teddi ara. Ahat ur tesɛiḍ ara tasarut n tukksa n uwgelhen.

en: %Y-%m-%d
kab: %d/%m/%Y

en: Couldn't run file-roller
kab: D awezɣi asekker n file-roller

en: The file-roller process did not complete successfully
kab: Akala file-roller ur iddi ara akken iwata.

en: All key files
kab: Akk ifuyla n tsura

en: All files
kab: Akk ifuyla

en: Archive files
kab: Ifuyla n weɣbar

en: <b>A file already exists with this name.</b>
    
    Do you want to replace it with a new file?
kab: <b>Yella yakan ufaylu s yisem-agi.</b>
    
    Tebɣiḍ ad t-tesemselsiḍ s ufaylu amaynut?

en: _Replace
kab: _Semselsi

en: Encrypt Multiple Files
kab: Wgelhen aṭas n ifuyla

en: <b>You have selected multiple files or folders</b>
kab: <b>Tferneḍ aṭas n ifuyla neɣ n ikaramen</b>

en: encrypted-package
kab: akemmus-awgelhan

en: Encrypt each file separately
kab: Wgelhen yal afaylu i yiman-is

en: Encrypt packed together in a package
kab: Wgelhen kulec deg ukemmus

en: Packaging:
kab: Akemmus:

en: Package Name:
kab: Isem n ukemmus:

en: Because the files are located remotely, each file will be encrypted separately.
kab: Segmi ifuyla d inmeggagen, yal afaylu ad ittuwgelhen i yiman-is.

en: Notification Messages
kab: Iznan n telɣut

en: Progress Title
kab: Azwel n tfarayt

en: Encrypt...
kab: Wgelhen...

en: Encrypt (and optionally sign) the selected file | Encrypt the selected files
kab[0]: Wgelhen (yerna zmel ma tebɣiḍ) afaylu yettwafernen
kab[1]: Wgelhen ifuyla yettwafernen

en: Sign
kab: Zmel

en: Sign the selected file | Sign the selected files
kab[0]: Zmel afaylu yettwafernen
kab[1]: Zmel ifuyla yettwafernen

en: Nemo needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
kab: Nemo yesra ad irnu isirigen i ukartam "%s" iwakken ad t-yebḍu

en: The folder "%s" needs the following extra permissions for sharing to work:
    %s%s%sDo you want Nemo to add these permissions to the folder automatically?
kab: Akaram "%s" yesra isirigen-nniḍen iwakken ad yettwabḍu:
    %s%s%sTebɣiḍ Nemo ad yernu isirigen-agi s wudem aurman?

en:   - read permission by others
kab:   - isirigen n tɣuri sɣur wiyiḍ

en:   - write permission by others
kab:   - isirigen n tira sɣur wiyiḍ

en:   - execute permission by others
kab:   - isirigen n uselkem sɣur wiyiḍ

en: Add the permissions automatically
kab: Rnu isirigen s wudem awurman

en: Could not change the permissions of folder "%s"
kab: D awezɣi abeddel n isirigen n ukaram "%s"

en: The share name cannot be empty
kab: Isem n beḍḍu ulamek ara yili d ilem

en: The share name is too long
kab: Isem n beḍḍu bezzaf ɣezzif

en: Error while getting share information: %s
kab: Teḍra-d tuccḍa deg waggay n isallan n beḍḍu: %s

en: Another share has the same name
kab: Beḍḍu-nniḍen yesɛa isem-agi

en: This folder is located in an encrypted directory. It will not be accessible by other users unless the option 'force user' is specified in /etc/samba/smb.conf.
kab: Akaram-agi yella deg ukaram  awgelhan. Iseqdacen-nniḍen ur ttizmiren ara ad kecmen ɣur-s alama tettunef-d tnefrunt 'force user' di /etc/samba/smb.conf.

en: The permissions for %s prevent other users from accessing this share
kab: Tisirag i %s ad sḥebsent iseqdacen iwakken ur keccemen ara ɣer beḍḍu-agi

en: Modify _Share
kab: Beddel _beḍḍu

en: Create _Share
kab: Snulfu-d _beḍḍu

en: Please reboot to finalize changes
kab: Ttxil-k sekker tikkelt-nniḍen iwakken ad ttusnesen ibeddilen

en: Something went wrong.  You may need to install samba and add your user to the 'sambashare' group manually.
kab: Yella wacu ur neddi ara. Eɛreḍ ad tesbeddeḍ samba yerna ad ternuḍ s ufus amiḍan-inek ɣer ugraw 'sambashare' .

en: There was an error while getting the sharing information
kab: Teḍra-d tuccḍa deg waggay n isallan n beḍḍu

en: Share
kab: Bḍu

en: Folder Sharing
kab: Beḍḍu n ukaram

en: Sharing Options
kab: Tinefrunin n beḍḍu

en: Share this Folder
kab: Bḍu akaram-agi

en: %s %s %s returned with signal %d
kab: %s %s %s yerra-d tamuli %d

en: %s %s %s failed for an unknown reason
kab: %s %s %s yecceḍ ur iban ara acimi

en: 'net usershare' returned error %d: %s
kab: 'net usershare' yerra-d tuccḍa %d: %s

en: 'net usershare' returned error %d
kab: 'net usershare' yerra-d tuccḍa %d

en: the output of 'net usershare' is not in valid UTF-8 encoding
kab: tuffɣa n 'net usershare' ur tettusettengel ara s UTF-8 ameɣtu

en: Failed
kab: Yerreẓ

en: Samba's testparm returned with signal %d
kab: testparm n Samba yerra-d tamuli %d

en: Samba's testparm failed for an unknown reason
kab: testparm n Samba yecceḍ ur iban ara acimi

en: Samba's testparm returned error %d: %s
kab: testparm n Samba yerra-d tuccḍa %d: %s

en: Samba's testparm returned error %d
kab: testparm n Samba yerra-d tuccḍa %d

en: Cannot remove the share for path %s: that path is not shared
kab: D awezɣi tukksa n beḍḍu i webrid %s : abrid-agi ur yettwabḍa ara

en: Cannot change the path of an existing share; please remove the old share first and add a new one
kab: D awezɣi abeddel n ubrid n beḍḍu yellan; ttxil-k kkes beḍḍu aqbur sakin snulfu-d amaynut

en: Share this _folder
kab: Bḍu a_karam-agi

en: Share _name:
kab: I_sem n beḍḍu:

en: Co_mment:
kab: A_wennit:

en: _Allow others to create and delete files in this folder
kab: _Sireg wiyiḍ iwakken ad d-snulfun yerna ad kksen ifuyla deg ukaram-agi

en: _Guest access (for people without a user account)
kab: _Adduf n uskazal  (i medden ur nesɛi ara amiḍan n useqdac)

en: Install
kab: Sbedd

en: Samba needs to be installed, appropriate firewall rules need to be added and your user account needs to join the 'sambashare' group.
kab: Samba isefk ad yettusbedd, ilugan iwulmen i weɣrab n tmes isefk ad ttwarennun yerna amiḍan-inek n useqdac isefk ad yernu ɣer wegraw'sambashare'.

en: Nemo-Terminal Preferences
kab: Tinefrunin n Nemo-Terminal

en: Visible by default
kab: D attwalay  s lexṣas

en: Top
kab: Uksawen

en: Bottom
kab: Ukessar

en: Terminal position
kab: Asun n tagarra

en: Independent
kab: D imunen

en: Terminal follows view location
kab: Tadiwent teḍḍafar tamuɣli n wasun

en: Location mode
kab: Askar n wasun

en: Terminal bell
kab: Tadiwent bell

en: Default number of lines for the terminal
kab: Amḍan n ijerriḍen i yixef

en: Keyboard shortcut
kab: Anegzum n unasiw

en: Basic
kab: Azadur

en: Shell to use (leave blank for system default)
kab: Shell ara tesqedceḍ (eǧǧ-it d ilem akken ad tesqedceḍ Shell n lexṣaṣ  n  unagraw)

en: Terminal erase line key sequence
kab: Talubbayt n teqfalin i wesfaḍ n izirig n tdiwent

en: Terminal restore line key sequence
kab: Talubbayt n teqfalin i tririt n izirig n tdiwent

en: Change directory command
kab: Anezḍay i wesnifel n ukaram

en: Restore defaults
kab: Err-d azalen n lexṣas

en: Sequences must be escaped according to python rules.
kab: Tilubbayin isefk ad ḍefrent ilugan n usenser n Python.

en: '%s' is replaced by the quoted directory name.
kab: '%s' yettusemselsi s yisem n ukaram yettwabdren

en: Advanced
kab: Anaẓi

en: Paste Filenames
kab: Senteḍ ismawen n ifuyla

en: Composer
kab: Amsuddes

en: Description
kab: Aglam
