linuxmint - en to tr translation catalogue (357 entries)

en: Audio
tr: Ses

en: No Info
tr: Bilgi Yok

en: Title:
tr: Başlık:

en: Artist:
tr: Sanatçı:

en: Album:
tr: Albüm:

en: Album Artist:
tr: Albüm Sanatçısı:

en: Genre:
tr: Tür:

en: Year:
tr: Yıl:

en: Track #:
tr: İz #:

en: Length:
tr: Uzunluk:

en: Bitrate:
tr: Bit oranı:

en: Sample Rate:
tr: Örnekleme Oranı:

en: Encoded by:
tr: Kodlayan:

en: Copyright:
tr: Telif Hakkı:

en: Nemo Compare
tr: Nemo Karşılaştırma

en: Normal Diff
tr: Normal Fark

en: Three-Way Diff
tr: Üç-Yollu Fark

en: N-Way Diff
tr: N-Yollu Fark

en: Compare to:
tr: Şununla karşılaştır:

en: Compare to the file previously selected
tr: Daha önce seçilen dosya ile karşılaştır

en: Compare Later
tr: Daha Sonra Karşılaştır

en: Remember file for later comparison
tr: Daha sonra karşılaştırmak için dosyayı hatırla

en: Compare
tr: Karşılaştır

en: Compare selected files
tr: Seçilen dosyaları karşılaştır

en: Art
tr: Sanat

en: Camera
tr: Kamera

en: Danger
tr: Tehlike

en: Default
tr: Varsayılan

en: Development
tr: Geliştirme

en: Documents
tr: Belgeler

en: Downloads
tr: İndirilenler

en: Favorite
tr: Beğeni

en: Games
tr: Oyunlar

en: Generic
tr: Genel

en: Important
tr: Önemli

en: Installed
tr: Kurulu

en: Mail
tr: Posta

en: Marketing
tr: Pazarlama

en: Money
tr: Para

en: Multimedia
tr: Çoklu ortam

en: New
tr: Yeni

en: Note
tr: Not

en: Ohno
tr: O hayır!

en: Package
tr: Paket

en: People
tr: İnsanlar

en: Personal
tr: Bireysel

en: Photos
tr: Resimler

en: Plan
tr: Tasarı

en: Presentation
tr: Sunu

en: Sales
tr: Satışlar

en: Sound
tr: Ses

en: System
tr: Sistem

en: Urgent
tr: Acil

en: Videos
tr: Videolar

en: Emblems
tr: Amblemler

en: Extract Here
tr: Buraya Çıkart

en: Extract the selected archive to the current position
tr: Seçilen arşivi mevcut konuma çıkart

en: Extract To...
tr: Konuma Çıkart...

en: Extract the selected archive
tr: Seçilen arşivi çıkart

en: Compress...
tr: Sıkıştır...

en: Create a compressed archive with the selected objects
tr: Seçilen öğelerlerle sıkıştırılmış bir arşiv oluştur

en: Save Digests
tr: Özetlemeleri (Digests) Kaydet

en: A GTK+ utility for computing message digests or checksums.
tr: Mesaj özetlemeleri (digests) ya da sağlama hesaplamaları için bir GTK+ aracı

en: Select Files
tr: Dosyaları Seç

en: Failed to read "%s"
tr: "%s" okunamadı

en: Failed to read "%s":
    %s
tr: "%s" okunamadı:
    %s

en: Not a regular file
tr: Normal bir dosya değil

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Failed to add "%s":
    %s
tr: "%s" eklenemedi:
    %s

en: %s of %s - 1 minute left (%s/sec)
tr: %s / %s - 1 dakika kaldı (%s/sec)

en: %s of %s - %u minutes left (%s/sec)
tr: %s / %s - %u dakika kaldı (%s/sec)

en: %s of %s - 1 second left (%s/sec)
tr: %s / %s - 1 saniye kaldı (%s/sec)

en: %s of %s - %u seconds left (%s/sec)
tr: %s / %s - %u saniye kaldı (%s/sn.)

en: Check against the specified digest or checksum
tr: Belirtilen özetleme ve sağlama için kontrol yap

en: DIGEST
tr: ÖZETLEMELER

en: Read program data from the specified directory
tr: Program verisini belirtilen dizinden oku

en: DIRECTORY
tr: DİZİN

en: Hash the specified text
tr: Belirtilen metnin sağlamasını yap

en: TEXT
tr: METİN

en: Show version information
tr: Sürüm bilgisini göster

en: [FILE|URI...]
tr: [DOSYA|ADRES...]

en: Failed to enable any supported hash functions.
tr: Desteklenen sağlama fonksiyonlarını etkinleştirme başarısız.

en: Digests
tr: Özetlemeler

en: _Resize Images...
tr: _Resimleri Yeniden Boyutlandır...

en: Resize each selected image
tr: Seçilen her resmi yeniden boyutlandır

en: Ro_tate Images...
tr: Resimleri Dö_ndür...

en: Rotate each selected image
tr: Seçilen her resmi döndür

en: _Skip
tr: _Atla

en: _Retry
tr: _Tekrar Dene

en: Resizing image: %d of %d
tr: Resim yeniden boyutlandırılıyor: %d / %d

en: <i>Resizing "%s"</i>
tr: <i>Yeniden boyutlandırılıyor "%s"</i>

en: Please enter a valid filename suffix!
tr: Lütfen geçerli bir dosya adı soneki girin!

en: Rotating image: %d of %d
tr: Resim döndürülüyor: %d / %d

en: <i>Rotating "%s"</i>
tr: <i>Döndürülüyor "%s"</i>

en: Resize Images
tr: Resimleri yeniden boyutlandır

en: <b>Image Size</b>
tr: <b>Resim Boyutu</b>

en: Select a size:
tr: Bir boyut seçin:

en: pixels
tr: piksel

en: Scale:
tr: Ölçek:

en: percent
tr: yüzde

en: Custom size:
tr: Özel boyut:

en: Width:
tr: Genişlik:

en: Height:
tr: Yükseklik:

en: <b>Filename</b>
tr: <b>Dosya Adı</b>

en: Append
tr: Sonuna ekle

en: .resized
tr: .boyutlandırıldı

en: to file title
tr: dosya başlığı için

en: Resize in place
tr: Konumda yeniden boyutlandır

en: _Resize
tr: _Yeniden boyutlandır

en: Rotate Images
tr: Resimleri Döndür

en: <b>Image Rotation</b>
tr: <b>Resim Döndürme</b>

en: Select an angle:
tr: Bir açı seçin:

en: Custom angle:
tr: Bir açı seçin:

en: degrees clockwise
tr: saat yönünde derece

en: .rotated
tr: .döndürülmüş

en: Rotate in place
tr: Yerinde döndür

en: _Rotate
tr: _Döndür

en: Title
tr: Başlık

en: Album
tr: Albüm

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Track
tr: İz

en: Genre
tr: Tür

en: Date
tr: Tarih

en: Bitrate
tr: Bit oranı

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Sample Rate
tr: Örnekleme oranı

en: Length
tr: Uzunluk

en: EXIF Date
tr: EXIF Tarihi

en: EXIF Software
tr: EXIF Yazılımı

en: EXIF Flash
tr: EXIF Flaş

en: EXIF Image Size
tr: EXIF Resim Boyutu

en: EXIF Rating
tr: EXIF Oranı

en: Image Size
tr: Resim Boyutu

en: Open the browser
tr: Tarayıcıyı aç

en: Show a notification
tr: Bir bildirim göster

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Password
tr: Parola

en: Author
tr: Geliştirici

en: %d item | %d items
tr[0]: %d öğe
tr[1]: %d öğe

en: Empty Folder
tr: Boş Dizin

en: Type
tr: Tür

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Size
tr: Boyut

en: Modified
tr: Değiştirilme

en: from
tr: nereden

en: by
tr: tarafından

en: %d of %d
tr: %d / %d

en: <span size="larger">The selected "%s" is invalid encoding.</span>
    <span size="larger">Please choose another one.</span>
tr: <span size="larger">Seçilen "%s" geçersiz kodlama.</span>
    <span size="larger">Lütfen başka birini seçiniz.</span>

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming the file to "%s"</span>
tr: <span size="larger" weight="bold">Dosya "%s" olarak yeniden isimlendirirken bir hata oluştu</span>

en: <span size="larger" weight="bold">A file named "%s" already exists.</span>
tr: <span size="larger" weight="bold">"%s" olarak isimlendirilmiş bir dosya mevcut.</span>

en: If you want to rename the selected file, please move or rename "%s" first.
tr: Eğer seçilen dosyayı yeniden isimlendirmek istiyorsanız, öncelikle "%s" dosyasını taşıyın ya da yeniden isimlendirin.

en: Repair filename ...
tr: Dosya ismi onarımı ...

en: Repair filename
tr: Dosya adını onar

en: Re_name as "%s"
tr: "%s" olarak _yeniden isimlendir

en: Rename as "%s".
tr: "%s" olarak yeniden isimlendir.

en: Select a filename
tr: Bir dosya adı seçin

en: Select a filename from sub menu items.
tr: alt menü öğelerinden bir dosya adı seçin.

en: Arabic - CP1256
tr: Arapça - CP1256

en: Baltic - CP1257
tr: Baltık - CP1257

en: Central European latin - CP1250
tr: Orta Avrupa latin - CP1250

en: Chinese simplified - CP936
tr: Çince basit - CP936

en: Chinese traditional - CP950
tr: Çince geleneksel - CP950

en: Cyrillic - CP1251
tr: Kiril - CP1251

en: Greek - CP1253
tr: Yunan - CP1253

en: Hebrew - CP1255
tr: İbranice - CP1255

en: Japanese - CP932
tr: Japon - CP932

en: Korean - CP949
tr: Kore - CP949

en: Thai - CP874
tr: Tayland - CP874

en: Turkish - CP1254
tr: Türkçe - CP1254

en: Vietnamese - CP1258
tr: Vietnam - CP1258

en: Western European latin - CP1252
tr: Batı Avrupa latin - CP1252

en: <span size="larger" weight="bold">There was an error renaming "%s" to "%s"</span>
tr: <span size="larger" weight="bold">"%s" "%s" olarak yeniden isimlendirirken bir hata oluştu</span>

en: Other ...
tr: Diğer ...

en: As is
tr: Olduğu gibi

en: To be
tr: Olmak

en: Nemo Filename Repairer: Select Files To Rename
tr: Nemo Dosya Adı Onarıcı: Yeniden İsimlendirme için Dosyaları Seçin

en: Select an encoding name to use
tr: Kullanım için bir kodlama adı seçiniz

en: _Encoding name to add:
tr: _Ekleme için kodlama dili:

en: Nemo Filename Repairer
tr: Nemo Dosya Adı Onarıcı

en: Select _encoding:
tr: Kodlamayı s_eç:

en: Include _subdirectories
tr: Al_tdizinleri dahil et

en: Key Imported | Keys Imported
tr[0]: Anahtar içe aktarıldı
tr[1]: Anahtarlar içe aktarıldı

en: Imported %i key | Imported %i keys
tr[0]: %d anahtar içe aktarıldı
tr[1]: %d anahtar içe aktarıldı

en: Imported a key for | Imported keys for
tr[0]: İçe aktarılmış anahtar
tr[1]: İçe aktarılmış anahtarlar

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>expired</b></i> on %s.
tr: <key id='%s'/> tarafından imzalanmış, %s tarihinde <i><b>süresi dolmuş</b></i>.

en: Invalid Signature
tr: Geçersiz İmza

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s <b>Expired</b>.
tr: <i><key id='%s'/></i> tarafından imzalanmış, %s tarihinde <b>Süresi Dolmuş</b>.

en: Expired Signature
tr: Süresi Dolmuş İmza

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>Revoked</b></i> on %s.
tr: <key id='%s'/> tarafından imzalanmış, %s tarihinde <i><b>İptal Edilmiş</b></i>.

en: Revoked Signature
tr: İptal edilmiş İmza

en: Good Signature
tr: İyi İmza

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s.
tr: <i><key id='%s'/></i> tarafından %s tarihinde imzalanmış.

en: Untrusted Valid Signature
tr: Güvensiz Geçerli İmza

en: Valid but <b>untrusted</b> signature by <i><key id='%s'/></i> on %s.
tr: %s tarihinde <i><key id='%s'/></i> tarafından imzalanmış ama <b>güvensiz</b>

en: Signing key not in keyring.
tr: İmzalama anahtarı anahtarlıkta değil.

en: Unknown Signature
tr: Bilinmeyen İmza

en: Bad or forged signature. The signed data was modified.
tr: Kötü ya da hileli imza. İmzalanan veri değiştirilmiş.

en: Bad Signature
tr: Kötü İmza

en: Couldn't verify signature.
tr: İmza doğrulanamadı.

en: Wrong passphrase.
tr: Yanlış parola.

en: Enter new passphrase for '%s'
tr: '%s' için yeni parola girin

en: Enter passphrase for '%s'
tr: '%s' için parola girin

en: Enter new passphrase
tr: Yeni parola girin

en: Enter passphrase
tr: Parolayı girin

en: Passphrase
tr: Parola

en: Ok
tr: Tamam

en: Cancel
tr: İptal

en: Import keys from the file
tr: Dosyadan anahtarları içe aktar

en: Encrypt file
tr: Dosyayı şifrele

en: Sign file with default key
tr: Dosyayı öntanımlı anahtar ile imzala

en: Encrypt and sign file with default key
tr: Dosyayı öntanımlı anahtar ile şifrele ve imzala

en: Decrypt encrypted file
tr: Şifrelenmiş dosyanın şifresini çöz

en: Verify signature file
tr: İmza dosyasını doğrula

en: Read list of URIs on standard in
tr: URI listesini standart girdiden oku

en: file...
tr: dosya...

en: Encryption settings
tr: Şifreleme ayarları

en: Couldn't load keys
tr: Anahtarlar yüklenemedi

en: Choose Encrypted File Name for '%s'
tr: "%s" için Şifreli Dosya İsmini Seçin

en: Choose Signer
tr: İmzalayanı Seçin

en: Choose Signature File Name for '%s'
tr: '%s' için İmza Dosyası Adını seçin

en: Import is complete
tr: İçe aktarım tamamlandı

en: Importing keys ...
tr: Anahtarlar içe aktarılıyor...

en: Import Failed
tr: İçe Aktarım Başarısız

en: Keys were found but not imported.
tr: Anahtarlar bulundu ancak içe aktarılmadı.

en: Imported key
tr: İçe aktarılmış anahtar

en: Imported %d key | Imported %d keys
tr[0]: %d anahtar içe aktarıldı
tr[1]: %d anahtar içe aktarıldı

en: Choose Decrypted File Name for '%s'
tr: "%s" için Şifresi Çözülen Dosyanın İsmini Seçin

en: Choose Original File for '%s'
tr: '%s' için Orijinal Dosya Seçin

en: No valid signatures found
tr: Geçerli imza bulunamadı

en: File Encryption Tool
tr: Dosya Şifreleme Aracı

en: Encrypting
tr: Şifreleniyor

en: Couldn't encrypt file: %s
tr: Dosya şifrelenemedi: %s

en: Signing
tr: İmzalama

en: Couldn't sign file: %s
tr: Dosya imzalanamadı: %s

en: Importing
tr: İçe aktarılıyor

en: Couldn't import keys from file: %s
tr: Anahtarlar dosyadan içe aktarılamadı: %s

en: Decrypting
tr: Şifre çözülüyor

en: Couldn't decrypt file: %s
tr: Dosya şifresi çözülemedi: %s

en: Verifying
tr: Doğrulanıyor

en: Couldn't verify file: %s
tr: Dosya doğrulanamadı: %s

en: Self-extracting zip (.exe)
tr: Kendiliğinden çıkartılabilir zip (.exe)

en: Tar uncompressed (.tar)
tr: Sıkıştırılmamış Tar (.tar)

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
tr: Bzip ile sıkıştırılmış tar (.tar.bz)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
tr: Bzip2 ile sıkıştırılmış tar (.tar.bz2)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
tr: Gzip ile sıkıştırılmış tar (.tar.gz)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
tr: lzop ile sıkıştırılmış tar (.tar.lzo)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
tr: Compress ile sıkıştırılmış tar (.tar.Z)

en: You have selected %d file  | You have selected %d files
tr[0]: %d dosya seçtiniz
tr[1]: %d dosya seçtiniz

en: and %d folder | and %d folders
tr[0]: ve %d dizin seçtiniz
tr[1]: ve %d dizin seçtiniz

en: You have selected %d file | You have selected %d files
tr[0]: %d dosya seçtiniz
tr[1]: %d dosya seçtiniz

en: You have selected %d folder | You have selected %d folders
tr[0]: %d dizin seçtiniz
tr[1]: %d dizin seçtiniz

en: Preparing...
tr: Hazırlanıyor...

en: Couldn't list files
tr: Dosyalar listelenemedi

en: Couldn't package files
tr: Dosyalar paketlenemedi

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
tr: Şifre çözme başarısız oldu. Muhtemelen şifre çözme anahtarına sahip değilsiniz.

en: Couldn't run file-roller
tr: Arşiv Yöneticisi başlatılamadı

en: The file-roller process did not complete successfully
tr: Arşiv Yöneticisi süreci başarıyla tamamlanamadı

en: All key files
tr: Tüm anahtar dosyaları

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Archive files
tr: Arşiv dosyaları

en: <b>A file already exists with this name.</b>
    
    Do you want to replace it with a new file?
tr: <b>Bu isimde bir dosya zaten var.</b>
    
    Bu dosyayı yeni bir dosya ile değiştirmek istiyor musunuz?

en: _Replace
tr: _Yerine Koy

en: Encrypt Multiple Files
tr: Çoklu Dosya Şifrele

en: <b>You have selected multiple files or folders</b>
tr: <b>Birden çok dosya veya dizin seçtiniz</b>

en: encrypted-package
tr: şifrelenmiş-paket

en: Encrypt each file separately
tr: Dosyaları ayrı ayrı şifrele

en: Encrypt packed together in a package
tr: Dosyaları bir paket halinde şifrele

en: Packaging:
tr: Paketlenen:

en: Package Name:
tr: Paket Adı:

en: Because the files are located remotely, each file will be encrypted separately.
tr: Dosyalar uzak konumda olduğu için, her dosya ayrı ayrı şifrelenecek.

en: Notification Messages
tr: Bildirim Mesajları

en: Progress Title
tr: İlerleme Başlığı

en: Encrypt...
tr: Şifrele...

en: Encrypt (and optionally sign) the selected file | Encrypt the selected files
tr[0]: Seçili dosyayı şifrele (ve isteğe bağlı olarak imzala)
tr[1]: Seçili dosyaları şifrele

en: Sign
tr: İmzala

en: Sign the selected file | Sign the selected files
tr[0]: Seçili dosyayı imzala
tr[1]: Seçili dosyaları imzala

en: Nemo needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
tr: Nemo'nun paylaşım için "%s" dizininize bazı izinler eklemesi gerekiyor

en: The folder "%s" needs the following extra permissions for sharing to work:
    %s%s%sDo you want Nemo to add these permissions to the folder automatically?
tr: Paylaşımın çalışması için "%s" dizini aşağıdaki ek izinlere ihtiyaç duyuyor:
    %s%s%s Nemo dosya yöneticisinin bu izinleri dizine otomatik olarak eklemesini istiyor musunuz?

en:   - read permission by others
tr:   - diğerleri tarafından okuma izinleri

en:   - write permission by others
tr:   - diğerleri tarafından yazma izinleri

en:   - execute permission by others
tr:   - diğerleri tarafından yürütme izinleri

en: Add the permissions automatically
tr: İzinleri kendiliğinden ekle

en: Could not change the permissions of folder "%s"
tr: "%s" dizininin izinleri değiştirilemedi

en: The share name cannot be empty
tr: Paylaşım adı boş olamaz

en: The share name is too long
tr: Paylaşım ismi çok uzun

en: Error while getting share information: %s
tr: Paylaşım bilgisi alınırken hata: %s

en: Another share has the same name
tr: Başka bir paylaşım aynı isme sahip

en: This folder is located in an encrypted directory. It will not be accessible by other users unless the option 'force user' is specified in /etc/samba/smb.conf.
tr: Bu klasör şifreli bir dizinde bulunuyor. Diğer kullanıcılar tarafından erişilebilmesi için, /etc/samba/smb.conf dosyasına 'force user' seçeneğinin elle eklenmesi gerekiyor.

en: The permissions for %s prevent other users from accessing this share
tr: %s izinleri, diğer kullanıcıların bu paylaşıma erişmesini önler

en: Modify _Share
tr: _Paylaşımı Değiştir

en: Create _Share
tr: _Paylaşım Oluştur

en: Please reboot to finalize changes
tr: Değişiklikleri tamamlamak için lütfen yeniden başlatın

en: Something went wrong.  You may need to install samba and add your user to the 'sambashare' group manually.
tr: Bir hata oldu. Samba'nın kurulması ve kullanıcınızın 'sambashare' grubuna elle eklenmesi gerekebilir.

en: There was an error while getting the sharing information
tr: Paylaşım bilgisi alınırken bir hata oluştu

en: Share
tr: Paylaş

en: Folder Sharing
tr: Dizin Paylaşımı

en: Sharing Options
tr: Paylaşım Seçenekleri

en: Share this Folder
tr: Bu Dizini Paylaş

en: %s %s %s returned with signal %d
tr: %s %s %s  %d sinyali ile geri döndü

en: %s %s %s failed for an unknown reason
tr: %s %s %s bilinmeyen bir sebep yüzünden başarısız oldu

en: 'net usershare' returned error %d: %s
tr: 'net usershare' %d hatası ile geri döndü: %s

en: 'net usershare' returned error %d
tr: 'net usershare' %d hatası ile geri döndü

en: the output of 'net usershare' is not in valid UTF-8 encoding
tr: 'net usershare' çıktısının geçerli bir UTF-8 kodlaması yok

en: Failed
tr: Başarısız Oldu

en: Samba's testparm returned with signal %d
tr: Samba'nın 'testparm' programı %d sinyali ile geri döndü

en: Samba's testparm failed for an unknown reason
tr: Samba'nın 'testparm' programı bilinmeyen bir sebepten başarısız oldu

en: Samba's testparm returned error %d: %s
tr: Samba'nın 'testparm' programı %d hatası ile geri döndü: %s

en: Samba's testparm returned error %d
tr: Samba'nın 'testparm' programı %d hatası ile geri döndü

en: Cannot remove the share for path %s: that path is not shared
tr: %s yolu için paylaşım kaldırılamıyor: bu yol paylaşılmamış

en: Cannot change the path of an existing share; please remove the old share first and add a new one
tr: Varolan bir paylaşımın yolu değiştirilemiyor; lütfen öncelikle eski paylaşımı kaldırın ve yeni bir tane ekleyin

en: Share this _folder
tr: Bu _dizini paylaş

en: Share _name:
tr: Paylaşım _adı:

en: Co_mment:
tr: _Açıklama:

en: _Allow others to create and delete files in this folder
tr: Bu dizinde diğerlerinin dosya oluşturması ya da silmesine _izin ver

en: _Guest access (for people without a user account)
tr: _Konuk erişimi (bir kullanıcı hesabı olmayan insanlar için)

en: Install
tr: Kur

en: Samba needs to be installed, appropriate firewall rules need to be added and your user account needs to join the 'sambashare' group.
tr: Samba'nın kurulu olması gerekiyor, ayrıca uygun güvenlik duvarı kuralları eklenmeli ve kullanıcı hesabınız 'sambashare' grubuna dahil edilmelidir.

en: Nemo-Terminal Preferences
tr: Nemo-Uçbirim Tercihleri

en: Visible by default
tr: Varsayılan olarak görünür

en: Top
tr: Üst

en: Bottom
tr: Alt

en: Terminal position
tr: Terminal konumu

en: Independent
tr: Bağımsız

en: Terminal follows view location
tr: Uçbirim görünen konumu izler

en: Location mode
tr: Konum kipi

en: Terminal bell
tr: Uçbirim zili

en: Default number of lines for the terminal
tr: Uçbirim için varsayılansatır sayısı

en: Keyboard shortcut
tr: Klavye kısayolu

en: Basic
tr: Temel

en: Shell to use (leave blank for system default)
tr: Kullanılacak kabuk (sistem varsayılanı için boş bırakın)

en: Terminal erase line key sequence
tr: Uçbirim satır silme tuş dizilimi

en: Terminal restore line key sequence
tr: Uçbirim satır sıfırlama tuş dizilimi

en: Change directory command
tr: Dizin komutunu değiştir

en: Restore defaults
tr: Varsayılana sıfırla

en: Sequences must be escaped according to python rules.
tr: Python kurallarına göre dizilimlerdenn kaçınılmalıdır.

en: '%s' is replaced by the quoted directory name.
tr: '%s' alıntılanan dizin adı ile değiştirildi.

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Paste Filenames
tr: Dosya Adlarını Yapıştır

en: Composer
tr: Besteci

en: Description
tr: Açıklama

en: Allows managing of archives from the context menu
tr: Arşivlerin, içerik menüsünden yönetilmesini sağlar

en: Allows you to quickly share a folder from the context menu
tr: Dizinleri, içerik menüsünden hızlıca paylaşmanızı sağlar

en: Nemo Emblems
tr: Nemo Amblemleri

en: Change a folder or file emblem
tr: Bir dizin ya da dosya amblemini değiştir

en: Allows managing of Dropbox web service from the context menu
tr: Dropbox web servislerinin içerik menüsünden yönetimini sağlar

en: Allows image resizing and rotation from the context menu
tr: İçerik menüsünden resim boyutlama ve döndürülmesini sağlar

en: Allows filename encoding repair from the context menu
tr: İçerik menüsünden dosya adı kodlama onarımını sağlar

en: Allows encryption and decryption of OpenPGP files from the context menu
tr: OpenPGP dosyalarının içerik menüsünden şifreleme ve çözümünü sağlar

en: View audio tag information from the properties tab
tr: Özellikler sekmesinde ses etiket bilgisi gösterir

en: Allows file comparison from the context menu
tr: İçerik menüsünden dosya sıkıştırmaya olanak sağlar

en: Provides additional columns for the list view
tr: Listre görünümü için ek satırlar sağlar

en: Embedded terminal for Nemo
tr: Nemo için dahili uçbirim

en: Unable to read or parse the result page.
tr: Sonuç sayfası okunamıyor veya ayrıştırılamıyor.

en: It could be a server timeout or a change server side. Try later.
tr: Sunucu zaman aşımına uğramış veya sunucu tarafında bir değişiklik yapılıyor olabilir. Daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Pastebin to %s
tr: Şuraya yapıştır: %s

en: Send this file to %s
tr: Bu dosyayı şuraya gönder: %s

en: Send files to a paste service via the context menu
tr: İçerik menüsü kullanarak dosyaları bir yapıştırma servisine gönderir
