linuxmint - en to de_DE translation catalogue (526 entries)

en: No actions found
de_DE: Keine Aktionen gefunden

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Nemo could not create the required folder "%s".
de_DE: Nemo konnte den erforderlichen Ordner "%s" nicht erstellen.

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
de_DE: Bevor Sie Nemo starten, erstellen Sie bitte den folgenden Ordner oder legen sie Berechtigungen fest, so dass Nemo ihn erstellen kann.

en: Error starting autorun program: %s
de_DE: Fehler starte das Autostart-Programm: %s

en: Cannot find the autorun program
de_DE: Finde das Autostart-Programm nicht.

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
de_DE: <big><b>Fehler beim Starten der Autostart-Software</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
de_DE: <big><b>Dieses Medium enthält Software mit der Absicht automatisch zu starten. Möchten Sie diese jetzt starten ?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
de_DE: Die Software started direkt von dem "%s" Medium. Sie sollten nimals Software verwenden der sie nicht Vertrauen.
    
    Wenn Sie Zweifel haben, drücken Sie Abbruch.

en: _Run
de_DE: _starten

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
de_DE: Arbeitsplatz

en: No bookmarks defined
de_DE: Keine Bookmarks definiert

en: Disable all
de_DE: Alles deaktivieren

en: Enable all
de_DE: Alles aktivieren

en: Public FTP
de_DE: Öffentlicher FTP

en: FTP (with login)
de_DE: FTP(mit Anmelden)

en: Windows share
de_DE: mit Windows teilen

en: Secure WebDAV (HTTPS)
de_DE: Sicherer WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
de_DE: Verbinde...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
de_DE: Kann die unterstütze Serverregistrierungsmehtode nicht laden.
    Bitte überprüfen Sie ob gvfs installiert ist.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
de_DE: Der Ordner "%s" kann nicht bei "%s" geöffnet werden.

en: The server at "%s" cannot be found.
de_DE: Der Server wurde bei "%s" nicht gefunden.

en: Try Again
de_DE: Wiederholen

en: Please verify your user details.
de_DE: Bitte überprüfen Sie die Nutzereinstellungen.

en: Continue
de_DE: Fortsetzen

en: C_onnect
de_DE: V_erbinde

note: set dialog properties
en: Connect to Server
de_DE: Verbinde mit Server

en: Server Details
de_DE: Server Einstellungen

note: second row: type combobox
en: _Type:
de_DE: _Type

note: third row: share entry
en: Sh_are:
de_DE: Te_ilen

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
de_DE: _Ordner:

en: User Details
de_DE: Nutzereinstellungen

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
de_DE: _Domain Name:

note: second row: username entry
en: _User name:
de_DE: _Nutzer Name:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
de_DE: Pass_wort:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
de_DE: _Passwort speichern

en: Operation cancelled
de_DE: Ausführung abgebrochen

en: Print but do not open the URI
de_DE: Ausdrucken aber nicht die URI öffnen

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
de_DE: 
    
    Verbindung zum Server herstellen

en: Show the version of the program.
de_DE: Zeige die Programmversion an.

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
de_DE: P_apierkorb leeren

en: Size
de_DE: Größe

en: Type
de_DE: Typ

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
de_DE: Papierkorb leeren

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
de_DE: Lösche alles im Papierkorb

en: The desktop view encountered an error.
de_DE: Die Desktopanzeige hat einen Fehler gefunden.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
de_DE: Die Desktopanzeige hat einen Fehler beim start entdeckt.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
de_DE: Stelle die Originalgröße der Elements wieder her.

en: Restore Icon's Original Si_ze
de_DE: Stelle die Originalgröße wieder her.

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
de_DE: Elemente verkleinern

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
de_DE: Das ausgewählte Elemente verkleinern.

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
de_DE: Stelle jedes ausgewählte Element wieder in Originalgröße her

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Command
de_DE: Befehl

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
de_DE: Sie haben keine Berechtigung für die Anzeige von "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
de_DE: "%s" wurde nicht gefunden. Vielleicht wurde es vor kurzem gelöscht.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
de_DE: Entschuldigung, konnte die folgenden Inhalte "%s":"%s" nicht Anzeigen.

en: The folder contents could not be displayed.
de_DE: Der Ordnerinhalt konnte nicht angezeigt werden.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
de_DE: Sie haben nicht die erforderlichen Rechte die Gruppe zu Wechseln "%s".

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
de_DE: Entschuldigung, konnte die Gruppe "%s":"%s" nicht ändern.

en: The group could not be changed.
de_DE: Die Gruppe konnte nicht geändert werden.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
de_DE: Entschuldigung, konnte den Besitzer von "%s":"%s" nicht ändern.

en: The owner could not be changed.
de_DE: Der Besitzer konnte nicht geändert werden.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
de_DE: Entschuldigung, konnte die Rechte für "%s":%s nicht ändern.

en: The permissions could not be changed.
de_DE: Die Rechte konnten nicht geändert werden.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
de_DE: Der Name "%s" wird bereits verwendet in diesem Ordner. Bitte einen Anderen verwenden.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
de_DE: Es gibt keinen "%s" in diesem Ordner. Wurde dieser vielleicht gerade verschoben oder gelöscht?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
de_DE: Sie haben keine erforderlichen Rechte für eine Umbenennung "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
de_DE: Der Name "%s" ist nicht gültig, weil er den Charakter "/" enthält. Bitte einen Anderen verwenden.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
de_DE: Der Name "%s" ist nicht gültig. Bitte einen Anderen nutzen.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
de_DE: Der Name "%s" ist zu lang. Bitte einen Anderen verwenden.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
de_DE: Entschuldigung, Umbenennung von "%s" zu "%s":%s nicht möglich

en: The item could not be renamed.
de_DE: Das Element konnte nicht umbenannt werden.

en: Renaming "%s" to "%s".
de_DE: "%s" in "%s" umbenannt.

en: No extensions found
de_DE: Keine Erweiterungen gefunden

en: no information available
de_DE: Keine Information verfügbar

en: Extensions
de_DE: Erweiterungen

en: Extensions changed.  Restart required.
de_DE: Erweiterungen geändert. Neustart erforderlich.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
de_DE: Keine

en: by _Name
de_DE: nach _Namen

en: Keep icons sorted by name in rows
de_DE: Elemente nach Namen in einer Reihe ordnen.

en: by _Size
de_DE: nach _Größe

en: Keep icons sorted by size in rows
de_DE: Elemente nach Größe in einer Reihe ordnen.

en: by _Type
de_DE: nach _Typ

en: Keep icons sorted by type in rows
de_DE: Elemente nach Typ in einer Reihe ordnen.

en: by _Detailed Type
de_DE: nach _detailliertem Dateityp

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
de_DE: Symbole nach ausführlichem Dateityp in Reihen sortieren

en: by Modification _Date
de_DE: nach Änderungs _Datum

en: Keep icons sorted by modification date in rows
de_DE: Elemente nach der letzten Änderung ordnen.

en: by T_rash Time
de_DE: nach P_apierkorb Zeit

en: Keep icons sorted by trash time in rows
de_DE: Elemente nach der letzten Löschung ordnen

en: _Organize Desktop by Name
de_DE: _Organisiere den Arbeitsplatz nach Namen

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
de_DE: Ordn_e Elemente

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
de_DE: Nach Namen _geordnet

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
de_DE: Elementeverschiebung zur ursprünglichen Position um besser in das Fenster zu passen und Überlappungen zu vermeiden

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
de_DE: Um_gedreht sortieren

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
de_DE: Zeige die Symbole in umgekehrter Richtung an

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
de_DE: _Ausrichten

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
de_DE: Symbole in einem Raster anordnen

en: _Manually
de_DE: _Manuell

en: Leave icons wherever they are dropped
de_DE: Die Symbole dort platzeren wo sie hingezogen werden.

en: By _Name
de_DE: Nach _Namen

en: By _Size
de_DE: Nach _Größe

en: By _Type
de_DE: Nach _Typ

en: By _Detailed Type
de_DE: Nach _detailliertem Dateityp

en: By Modification _Date
de_DE: Nach _Änderungsdatum

en: By T_rash Time
de_DE: Nach letzter _Löschung

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
de_DE: Symbolansicht

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
de_DE: _Symbole

en: The icon view encountered an error.
de_DE: Die Symbolansicht hat einen Fehler entdeckt.

en: The icon view encountered an error while starting up.
de_DE: Die Symbolansicht hat einen Fehler beim Starten entdeckt.

en: Display this location with the icon view.
de_DE: Zeige die Position in der Symbolansicht an.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
de_DE: Vereinfachte Ansicht

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
de_DE: _Vereinfacht

en: The compact view encountered an error.
de_DE: Die vereinfachte Ansicht hat einen Fehler entdeckt.

en: The compact view encountered an error while starting up.
de_DE: Die vereinfachte Ansicht hat einen Fehler beim Starten entdeckt.

en: Display this location with the compact view.
de_DE: Zeige die Position mit der vereinfachten Ansicht.

en: Image Type
de_DE: Bildtyp

en: %d pixel | %d pixels
de_DE[0]: %d Pixel
de_DE[1]: %d Pixel

en: Width
de_DE: Breite

en: Height
de_DE: Höhe

en: Title
de_DE: Titel

en: Author
de_DE: Autor

en: Created On
de_DE: Erstellt auf

en: Created By
de_DE: Erstellt durch

en: Warning
de_DE: Warnung

en: Source
de_DE: Quelle

en: Camera Brand
de_DE: Kameramarke

en: Camera Model
de_DE: Kameramodell

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
de_DE: Datum genommen

en: Date Digitized
de_DE: digitalisiertes Datum

en: Date Modified
de_DE: Änderungsdatum

en: Exposure Time
de_DE: Belichtungszeit

en: Aperture Value
de_DE: Blendwert

en: ISO Speed Rating
de_DE: ISO Geschwindigkeitsbewertung

en: Flash Fired
de_DE: Blitzgefeuer

en: Metering Mode
de_DE: Messmodus

en: Exposure Program
de_DE: Belichtungsprogramm

en: Focal Length
de_DE: Brennpunktlänge

en: Location
de_DE: Standort

en: Keywords
de_DE: Schlüsselwort

en: Creator
de_DE: Produzent

en: Rating
de_DE: Bewertung

en: Failed to load image information
de_DE: Fehler beim laden der Bildinformationen

en: Loading...
de_DE: Lade...

en: Image
de_DE: Bild

en: More info
de_DE: Weitere Info

en: (Empty)
de_DE: (Leer)

en: Use Default
de_DE: Vorgabe verwenden

en: Temporarily disable auto-sort
de_DE: Automatische Sortierung vorübergehend deaktivieren

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
de_DE: Listenansicht

en: The list view encountered an error.
de_DE: Die Listenanzeige hat einen Fehler entdeckt.

en: The list view encountered an error while starting up.
de_DE: Die Listenanzeige hat einen Fehler beim Starten entdeckt.

en: Display this location with the list view.
de_DE: Bereich mit der Listenanzeige darstellen.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
de_DE[0]: Möchten Sie den Bereich %d sehen?
de_DE[1]: Möchten Sie die Bereiche %d sehen?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
de_DE[0]: Das wird %d separates Fenster öffnen.
de_DE[1]: Das wird %d separate Fenster öffnen.

en: --check cannot be used with other options.
de_DE: --check kann nicht mit anderen Optionen genutzt werden.

en: --quit cannot be used with URIs.
de_DE: --quit kann nicht mit URIs genutzt werden.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
de_DE: --geometry kann nicht mit mehr als einem URI genutzt werden.

en: Perform a quick set of self-check tests.
de_DE: Führe schnell eine Reihe von Selbsttests durch.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
de_DE: Erschaffen Sie nur Fenster für ausdrücklich angegebene URIs.

en: Quit Nemo.
de_DE: Nemo beenden.

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
de_DE: 
    
    Durchsuche das Dateiensystem mit dem Dateimanager.

en: Nemo's main menu is now hidden
de_DE: Nemos Hauptmenü ist nun ausgeblendet

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
de_DE: Sie haben sich entschieden, das Hauptmenü auszublenden. Sie können es vorübergehend wieder einblenden, indem Sie:
    
    - die Taste <Alt> drücken
    - durch Rechtsklick auf einen leeren Bereich der Hauptwerkzeugleiste
    - durch Rechtsklick auf einen leeren Bereich der Statusleiste.
    
    Sie können das Hauptmenü dauerhaft wieder einblenden, indem Sie diese Option im Ansicht-Menü auswählen.

en: Don't show this message again.
de_DE: Diesen Hinweis nicht wieder anzeigen.

en: The Link "%s" is Broken.
de_DE: Der Link "%s" ist defekt.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
de_DE: Der Link "%s" ist defekt. Möchten Sie diesen löschen?

en: This link cannot be used, because it has no target.
de_DE: Dieser Link kann nicht verwendet werden, weil er kein Ziel hat.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
de_DE: Dieser Link kann nicht verwendet werden, weil das Ziel "%s" nicht existiert.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
de_DE: In Papierkorb verschieben.

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
de_DE: Möchten Sie "%s" starten, oder nur den Inhalt anzeigen?

en: "%s" is an executable text file.
de_DE: "%s" ist eine auszuführende Text Datei.

en: Run in _Terminal
de_DE: Im _Terminal starten

en: _Display
de_DE: _Anzeige

en: Are you sure you want to open all files?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie alle Ordner öffnen möchten?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
de_DE[0]: Das wird %d in einem seperaten Tab geöffnet.
de_DE[1]: Das wird %d in seperaten Tabs geöffnet.

en: Open with
de_DE: Öffnen mit

en: Unknown file type
de_DE: Unbekannter Dateityp

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
de_DE: Der Datei »%s« sind keine Programme zum Öffnen zugeordnet. Wenn Sie der Quelle dieser Datei vertrauen und ausreichende Zugriffsrechte haben, können Sie es als ausführbar markieren und starten. Alternativ können Sie über »Öffnen mit« ein Programm zum Öffnen auswählen.

en: Make executable and run
de_DE: Ausführbar machen und starten

en: Choose a program
de_DE: Ein Programm wählen

en: Untrusted application launcher
de_DE: Unsicherer Anwendung Starter.

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
de_DE: Die Anwendung des Starters »%s« wurde nicht als vertrauenswürdig (ausführbar) markiert. Wenn die Herkunft der Datei unbekannt ist kann das Starten gefährlich sein.

en: _Launch Anyway
de_DE: _Starte trotzdem

en: Mark as _Trusted
de_DE: Als vertrauenswürdig markieren

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
de_DE[0]: Dies wird %d seperates Fenster öffnen
de_DE[1]: Dies wird %d seperate Fenster öffnen

en: Unable to mount location
de_DE: Einhängen des Ortes nicht möglich

en: Unable to start location
de_DE: Starten des Ortes nicht möglich

en: Opening "%s".
de_DE: Öffne "%s".

en: Opening %d item. | Opening %d items.
de_DE[0]: Öffne %d Objekt.
de_DE[1]: Öffne %d Objekte.

en: Close tab
de_DE: Tab schließen

en: Devices
de_DE: Geräte

en: Free space: %s
de_DE: Freier Specher: %s

en: My Computer
de_DE: Mein Computer

en: Open your personal folder
    %s
de_DE: Öffne deinen persönlichen Ordner
    %s

en: Open the contents of your desktop in a folder
de_DE: Öffne den Inhalt deines Desktop in einen Ordner

en: Recent
de_DE: Kürzlich

en: Recent files
de_DE: Zuletzt verwendete Dateien

en: Open the contents of the File System
    %s
de_DE: Öffne den Inhalt das Datensystems
    %s

en: File System
de_DE: Datensystem

en: Trash
de_DE: Papierkorb

en: Open the trash
de_DE: Öffne den Papierkorb

en: Bookmarks
de_DE: Lesezeichen

en: Mount and open %s (%s)
de_DE: %s (%s) einhängen und öffnen

en: Mount and open %s
de_DE: %s einhängen und öffnen

en: Network
de_DE: Netzwerk

en: Browse the contents of the network
de_DE: Durchsuche den Inhalt des Netzwerk

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
de_DE: _Energie an

en: _Safely Remove Drive
de_DE: _Laufwerk sicher entfernen

en: _Connect Drive
de_DE: _Verbinde Laufwerk

en: _Disconnect Drive
de_DE: _Laufwerk entfernen

en: _Start Multi-disk Device
de_DE: _Starte Multi-Disk Gerät

en: _Stop Multi-disk Device
de_DE: _Stop Multi-Disk Gerät

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
de_DE: _Un blocke Laufwerk

en: _Lock Drive
de_DE: _Verschließe Laufwerk

en: Unable to start %s
de_DE: Kann "%s" nicht starten

en: Unable to eject %s
de_DE: Nicht in der Lage %s auszuwerfen

en: Unable to stop %s
de_DE: Nich möglich, %s anzuhalten

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
de_DE: _Öffnen

note: add the "open in new tab" menu item name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
de_DE: Öffnen in Neuem_Tab

note: add the "open in new window" menu item
en: Open in New _Window
de_DE: Öffnen in Neuem_Fenster

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
de_DE: _Lesezeichen hinzufügen

en: Remove
de_DE: Entfernen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
de_DE: _Um­be­nen­nen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
de_DE: _Einbinden

note: add the "Unmount" menu item name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
de_DE: _Aushängen

note: add the "Eject" menu item name, stock id label, accelerator
en: _Eject
de_DE: _Auswerfen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
de_DE: _Medien ermitteln

note: Empty Trash menu item
en: Empty _Trash
de_DE: Leerer _Mülleimer

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
de_DE: _Eigenschaften

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
de_DE[0]: %1$s Dateioperation aktiv.  %2$d%% fertiggestellt.
de_DE[1]: %1$s Dateioperationen aktiv.  %2$d%% fertiggestellt.

en: File Operations
de_DE: Dateioperationen

en: All file operations have been successfully completed
de_DE: Alle Dateioperationen wurden erfolgreich abgeschlossen.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
de_DE: Sie können nicht mehr als ein benutzerdefiniertes Symbol gleichzeitig zuweisen!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
de_DE: Ziehen Sie bitte nur ein Bild, um ein benutzerdefiniertes Symbol festzulegen.

en: The file that you dropped is not local.
de_DE: Die Datei, die Sie gezogen haben ist nicht lokal.

en: You can only use local images as custom icons.
de_DE: Sie können nur lokale Bilder als benutzerdefinierte Symbole verwenden.

en: The file that you dropped is not an image.
de_DE: Die Datei, die Sie gezogen ist kein Bild.

en: _Name: | _Names:
de_DE[0]: _Name:
de_DE[1]: _Namen:

en: Properties
de_DE: Eigenschaften

en: %s Properties
de_DE: %s-Eigenschaften

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
de_DE: unbekannt

en: Cancel Group Change?
de_DE: Gruppenänderung abbrechen?

en: Cancel Owner Change?
de_DE: Besitzeränderung abbrechen?

en: nothing
de_DE: nichts

en: unreadable
de_DE: unleserlich

en: (some contents unreadable)
de_DE: (einige Inhalte nicht lesbar)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
de_DE: Inhalte:

en: Size:
de_DE: Größe:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
de_DE: benutzt

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
de_DE: frei

en: Total capacity:
de_DE: Gesamtkapazität:

en: Filesystem type:
de_DE: Dateisystem-Typ:

en: Basic
de_DE: Basis

en: Type:
de_DE: Typ:

en: Link target:
de_DE: Link-Ziel:

en: Location:
de_DE: Standort

en: Volume:
de_DE: Volumen:

en: Accessed:
de_DE: Abgerufen:

en: Modified:
de_DE: Bearbeitet:

en: Free space:
de_DE: Freier Speicherplatz:

en: _Read
de_DE: _Lesen

en: _Write
de_DE: _Schreiben

en: E_xecute
de_DE: A_usführen

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
de_DE: nein

en: list
de_DE: Liste

en: read
de_DE: Lesen

en: create/delete
de_DE: Erstellen/Löschen

en: write
de_DE: schreiben

en: access
de_DE: zugriff

en: Access:
de_DE: Zugriff:

en: Folder access:
de_DE: Ordnerzugriff:

en: File access:
de_DE: Dateizugriff:

en: List files only
de_DE: Dateien nur listen

en: Access files
de_DE: Dateien öffnen

en: Create and delete files
de_DE: Erstellen und Löschen von Dateien

en: Read-only
de_DE: Nur-Lesen

en: Read and write
de_DE: Lesen und Schreiben

en: Special flags:
de_DE: Spezielle Flags:

en: Set _user ID
de_DE: Setze _Benutzer ID

en: Set gro_up ID
de_DE: Setze Gru_ppen ID

en: _Owner:
de_DE: _Besitzer:

en: Owner:
de_DE: Besitzer:

en: _Group:
de_DE: _Gruppe:

en: Group:
de_DE: Gruppe:

en: Execute:
de_DE: Ausführen:

en: Allow _executing file as program
de_DE: Datei _Ausführen als Programm erlauben

en: Others:
de_DE: Sonstige:

en: Folder Permissions:
de_DE: Ordnerberechtigungen:

en: File Permissions:
de_DE: Dateiberechtigungen:

en: Text view:
de_DE: Text-Ansicht:

en: Permissions
de_DE: Berechtigungen

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
de_DE: Sie sind nicht der Besitzer, daher können Sie diese Berechtigungen nicht ändern.

en: SELinux context:
de_DE: SELinux-Kontext:

en: Last changed:
de_DE: Letzte Änderung:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
de_DE: Anwenden von Berechtigungen auf eingeschlossene Dateien

en: The permissions of "%s" could not be determined.
de_DE: Die Berechtigungen von "%s" konnten nicht ermittelt werden.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
de_DE: Die Berechtigungen der ausgewählten Datei konnten nicht ermittelt werden.

en: Open With
de_DE: Öffnen mit

en: Creating Properties window.
de_DE: Eigenschafts-Fenster erstellen

en: There was an error displaying help.
de_DE: Hilfe gibt es bei der Fehleranzeige.

en: No scripts found
de_DE: Keine Skripte gefunden

en: Scripts
de_DE: Skripte

en: Show Places
de_DE: Zeige Orte

en: Show Treeview
de_DE: Zeige Baumansicht

en: Hide the Sidebar (F9)
de_DE: Sidebar ausblenden (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
de_DE: Sidebar anzeigen (F9)

en: Adjust zoom level
de_DE: Zoom-Stufe anpassen

en: Fix now
de_DE: Jetzt beheben

en: Dismiss
de_DE: Verwerfen

en: Elevated Privileges
de_DE: Erhöhte Rechte

en: Restore Selected Items
de_DE: Ausgewählte Elemente wiederherstellen

en: Restore selected items to their original position
de_DE: Wiederherstellen der ausgewählten Elemente an ihre ursprüngliche Position

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
de_DE: "%s" wird verschoben, wenn Sie den Befehl Einfügen auswählen

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
de_DE: "%s" wird kopiert, wenn Sie den Befehl Einfügen auswählen

en: There is nothing on the clipboard to paste.
de_DE: Es gibt nichts zum Einfügen in der Zwischenablage.

note: add the "create new folder" menu item name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
de_DE: Neuen _Ordner erstellen

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
de_DE: In Ordner _einfügen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
de_DE: _Löschen

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
de_DE[0]: Dies öffnet %'d in separatem Tab .
de_DE[1]: Dies öffnet %'d in separaten Tabs

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
de_DE[0]: Dies öffnet %'d in einem separaten Fenster.
de_DE[1]: Dies öffnet %'d in separaten Fenstern.

en: Select Items Matching
de_DE: Passende Elemente wählen

en: _Pattern:
de_DE: _Muster:

en: Examples:
de_DE: Beispiele:

note: Reset to default info
en: Undo
de_DE: Rückgängig machen

en: Undo last action
de_DE: Letzte Aktion rückgängig machen

note: Reset to default info
en: Redo
de_DE: Wiederholen

en: Redo last undone action
de_DE: Zuletzt rückgängig gemachte Aktion wiederholen

en: Content View
de_DE: Inhaltsansicht

en: View of the current folder
de_DE: Ansicht des aktuellen Ordners

en: "%s" selected
de_DE: "%s" ausgewählt

en: %'d folder selected | %'d folders selected
de_DE[0]: %'d Ordner ausgewählt
de_DE[1]: %'d Ordner ausgewählt

en: %s, Free space: %s
de_DE: %s, Freier Speicher: %s

en: Open With %s
de_DE: Mit %s öffnen

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
de_DE[0]: Verwenden Sie "%s", um das ausgewählte Element zu öffnen
de_DE[1]: Verwenden Sie "%s", um die ausgewählten Elemente zu öffnen

en: Run "%s" on any selected items
de_DE: "%s" für alle ausgewählten Elemente ausführen

en: Create a new document from template "%s"
de_DE: Ein neues Dokument aus dem Template "%s" erstellen

en: Select Target Folder For Copy
de_DE: Zielordner für die Kopie auswählen

en: Unable to stop drive
de_DE: Laufwerk kann nicht gestoppt werden

en: Connect to Server %s
de_DE: Verbinden mit Server %s

en: _Connect
de_DE: _Verbinden

en: Link _name:
de_DE: Verknüpfung_name:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
de_DE: Neues_Dokument erstellen

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
de_DE: Öffne mi_t

note: name, stock id, label
en: No templates installed
de_DE: Keine Templates vorhanden

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
de_DE: _Leeres Dokument

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
de_DE: Im Terminal öffnen

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
de_DE: Im Terminal öffnen

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
de_DE: Als Root öffnen

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
de_DE: Ordner als Systemverwalter öffnen

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
de_DE: Andere _Anwendung...

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
de_DE: Mit anderer _Anwendung öffnen...

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
de_DE: Kopiere_n nach

note: name, stock id, label
en: M_ove to
de_DE: V_erschieben nach

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
de_DE: Alles_auswählen

note: tooltip
en: Select all items in this window
de_DE: Alles auswählen

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
de_DE: Passende E_lemente auswählen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
de_DE: _Auswahl umkehren

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
de_DE: D_uplizieren

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
de_DE[0]: Ve_rknüpfung erstellen

note: tooltip
en: Rename selected item
de_DE: Gewähltes Element umbenennen

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
de_DE: Ausgewählte Elemente in den Papierkorb verschieben

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
de_DE: Ausgewählte Elemente löschen ohne sie in den Papierkorb zu verschieben

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
de_DE: _Wiederherstellen

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
de_DE: _Rückgängig machen

note: tooltip
en: Undo the last action
de_DE: Letzte Aktion rückgängig machen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
de_DE: _Wiederholen

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
de_DE: Ansicht auf _Standard zurücksetzen

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
de_DE: Mit diesem Server verbinden

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
de_DE: Eine ständige Verbindung mit diesem Server herstellen

note: tooltip
en: Mount the selected volume
de_DE: ausgewähltes Laufwerk einhängen

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
de_DE: ausgewähltes Laufwerk aushängen

note: tooltip
en: Eject the selected volume
de_DE: ausgewähltes Laufwerk auswerfen

note: tooltip
en: Start the selected volume
de_DE: ausgewähltes Laufwerk starten

note: tooltip
en: Stop the selected volume
de_DE: ausgewähltes Laufwerk stoppen

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
de_DE: Medien im gewählten Laufwerk erkennen

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
de_DE: Datei öffnen und Fenster schließen

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
de_DE: Diesen Ordner in einem neuen Tab öffnen

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
de_DE: Ordner in den Papierkorb verschieben

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
de_DE: Diesen Ordner löschen ohne ihn in den Papierkorb zu verschieben

note: name, stock id, label
en: _Desktop
de_DE: _Schreibtisch

en: Start the selected drive
de_DE: Ausgewähltes Laufwerk starten

en: _Start Multi-disk Drive
de_DE: _Starte Multi-Disk Laufwerk

en: _Disconnect
de_DE: _Verbindung trennen

en: _Stop Multi-disk Drive
de_DE: _Stoppe Multi-Disk Laufwerk

en: _Delete Permanently
de_DE: _Dauerhaft löschen

en: Delete the open folder permanently
de_DE: Geöffneten Ordner dauerhaft löschen

en: Move the open folder to the Trash
de_DE: Geöffneten Ordner in den Papierkorb verschieben

en: _Open With %s
de_DE: _Öffnen mit %s

en: Delete all selected items permanently
de_DE: Ausgewählte Elemente dauerhaft löschen

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
de_DE: Verknüpfung zu %s

en: The location "%s" does not exist.
de_DE: Der Ort "%s" ist nicht vorhanden.

en: %s - File Browser
de_DE: %s - Datei-Browser

en: Searching...
de_DE: Suchen...

en: Could not display "%s".
de_DE: Konnte "%s" nicht anzeigen.

en: Access was denied.
de_DE: Zugriff wurde verweigert

en: There was an error displaying help: 
    %s
de_DE: Hilfe gibt es bei der Fehleranzeige: 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
de_DE: _Datei

note: name, stock id, label
en: _Edit
de_DE: _Bearbeiten

note: name, stock id, label
en: _View
de_DE: _Ansicht

note: name, stock id, label
en: _Help
de_DE: _Hilfe

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
de_DE: _Schließen

en: Plugins
de_DE: Erweiterungen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
de_DE: _Neu laden

note: tooltip
en: Reload the current location
de_DE: Lade aktuelles Verzeichnis neu

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
de_DE: _Über

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
de_DE: Verbinde mit _Server...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
de_DE: _Rechner

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
de_DE: _Netzwerk

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
de_DE: _Papierkorb

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
de_DE: Persönlichen Papierkorb öffnen

note: name, stock id, label
en: _Go
de_DE: _Los

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
de_DE: _Lesezeichen

note: name, stock id, label
en: New _Window
de_DE: Neues_Fenster

note: name, stock id, label
en: New _Tab
de_DE: Neuer_Tab

note: name, stock id, label
en: _Back
de_DE: _Zurück

note: name, stock id, label
en: _Forward
de_DE: _Vor

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
de_DE: _Lesezeichen bearbeiten...

en: _Previous Tab
de_DE: _Vorheriger Tab

en: Activate previous tab
de_DE: Vorherigen Tab aktivieren

en: _Next Tab
de_DE: _Nächster Tab

en: Activate next tab
de_DE: Nächsten Tab aktivieren

en: Move current tab to left
de_DE: Aktuellen Tab nach links verschieben

en: Move current tab to right
de_DE: Aktuellen Tab nach rechts verschieben

en: Sidebar
de_DE: Seitenleiste

en: Toolbar
de_DE: Symbolleiste

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
de_DE: St_atusbalken

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
de_DE: _Nach Dateien suchen...

en: Places
de_DE: Orte

en: _Up
de_DE: _Hoch

en: New folder
de_DE: Neuer Ordner

en: Create a new folder
de_DE: Erstellen eines neuen Ordners

en: Icons
de_DE: Symbole

en: List
de_DE: Liste

en: Compact
de_DE: Kompakt

en: Search
de_DE: Suchen

en: _Location
de_DE: _Verzeichnis

en: _New Tab
de_DE: _Neuer Tab

en: _Close Tab
de_DE: _Tab schließen

en: These files are on an Audio DVD.
de_DE: Diese Dateien befinden sich auf einer Audio DVD.

en: These files are on a Video DVD.
de_DE: Diese Dateien befinden sich auf einer Video DVD.

en: These files are on a Video CD.
de_DE: Diese Dateien befinden sich auf einer Video CD.

en: These files are on a Super Video CD.
de_DE: Diese Dateien befinden sich auf einer Super Video CD.

en: These files are on a Photo CD.
de_DE: Diese Dateien befinden sich auf einer Photo CD.

en: These files are on a Picture CD.
de_DE: Diese Dateien befinden sich auf einer Picture CD.

en: Open %s
de_DE: %s öffnen

en: The size of the file.
de_DE: Dateigröße

en: Owner
de_DE: Besitzer

en: The owner of the file.
de_DE: Besitzer

en: Group
de_DE: Gruppe

en: The group of the file.
de_DE: Dateigruppe

en: MIME Type
de_DE: MIME-Typ

en: SELinux Context
de_DE: SELinux Kontext

en: _Move Here
de_DE: _Hierher verschieben

en: _Copy Here
de_DE: _Hierher kopieren

en: _Link Here
de_DE: _Hierher verknüpfen

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: File not found
de_DE: Datei nicht gefunden

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
de_DE: ? Elemente

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
de_DE: ? Bytes

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Program
de_DE: Programm

en: Font
de_DE: Schriftart

en: Archive
de_DE: Archiv

en: Contacts
de_DE: Kontakte

en: Calendar
de_DE: Kalender

en: Document
de_DE: Dokument

en: Presentation
de_DE: Präsentation

en: Spreadsheet
de_DE: Tabellenkalkulation

en: %s item | %s items
de_DE[0]: %s Element
de_DE[1]: %s Elemente

en: Contains: %s
de_DE: Enthält: %s

en: Size: %s
de_DE: Größe: %s

en: Accessed: %s
de_DE: letzter Zugriff: %s

en: Modified: %s
de_DE: Geändert: %s

en: Location: %s
de_DE: Ort: %s

en: Last modified:
de_DE: Zuletzt geändert:

en: Reset
de_DE: Zurücksetzen

en: _Skip
de_DE: _Überspringen

en: Re_name
de_DE: Um_benennen

en: Replace
de_DE: Ersetzen

en: _Retry
de_DE: _Wiederholen

en: Delete _All
de_DE: _Alles löschen

en: _Replace
de_DE: _Ersetzen

en: Replace _All
de_DE: Alles _ersetzen

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
de_DE:  (kopieren)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
de_DE: %s (kopieren)%s

en: Deleting files
de_DE: Dateien werden gelöscht

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
de_DE[0]: %T verbleibend
de_DE[1]: %T verbleibend

en: Error while copying.
de_DE: Fehler beim Kopiervorgang

en: Copying "%B" to "%B"
de_DE: Kopiere "%B" nach "%B"

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
de_DE: %S von %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
de_DE[0]: %S von %S — %T verbleibend (%S/sec)
de_DE[1]: %S von %S — %T verbleibend (%S/sec)

en: Error while copying "%B".
de_DE: Fehler beim kopieren von "%B".

en: Emptying Trash
de_DE: Papierkorb wird geleert

en: Delete '%s'
de_DE: Lösche '%s'

note: the %s here is a file extension
en: %s document
de_DE: %s Dokument

en: Preparing
de_DE: Vorbereiten

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Change Desktop _Background
de_DE: Desktop_Hintergrund ändern

en: Edit Bookmarks
de_DE: Lesezeichen bearbeiten

en: <b>_Bookmarks</b>
de_DE: <b>_Lesezeichen</b>

en: Always
de_DE: Immer

en: Local Files Only
de_DE: Nur lokale Dateien

en: Never
de_DE: Niemals

en: Decimal
de_DE: Dezimal

en: Decimal (long format)
de_DE: Dezimal (langes Format)

en: Binary (long format)
de_DE: Binär (langes Format)

en: By Name
de_DE: Nach Name

en: By Size
de_DE: Nach Größe

en: By Type
de_DE: Nach Typ

en: By Detailed Type
de_DE: Nach detailliertem Typ

en: By Modification Date
de_DE: Nach Änderungsdatum

en: By Access Date
de_DE: Nach Zugriffsdatum

en: By Trashed Date
de_DE: Nach Löschdatum

en: Views
de_DE: Ansichten

en: <b>Behavior</b>
de_DE: <b>Verhalten</b>

en: _Ask each time
de_DE: _Jedes Mal fragen

en: <b>Trash</b>
de_DE: <b>Papierkorb</b>

en: Behavior
de_DE: Verhalten

en: <b>Date</b>
de_DE: <b>Datum</b>

en: <b>File Size</b>
de_DE: <b>Dateigröße</b>

en: Display
de_DE: Bildschirm

en: <b>Folders</b>
de_DE: <b>Ordner</b>

en: Preview
de_DE: Vorschau
