linuxmint - en to ru translation catalogue (1320 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
ru: Сохранённый поиск

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
ru: Определитель действий Nemo

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
ru: Определение Nemo search-helper

en: No actions found
ru: Действия не найдены

en: Actions
ru: Действия

en: Nemo could not create the required folder "%s".
ru: Nemo не может создать папку "%s"

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
ru: Перед запуском Nemo создайте папку или измените права, чтобы Nemo мог создать её

en: Error starting autorun program: %s
ru: Ошибка выполнения программы автозапуска: %s

en: Cannot find the autorun program
ru: Программа автозапуска не найдена

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
ru: <big><b>Ошибка программы автозапуска</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
ru: <big><b>Носитель содержит программу автозапуска. Запустить?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
ru: Программа будет запущена с носителя "%s". Никогда не запускайте программы из неизвестных источников
    
    При сомнениях нажмите "Отмена"

en: _Run
ru: _Запустить

en: Customize
ru: Настроить

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: No bookmarks defined
ru: Нет закладок

en: Disable all
ru: Отключить всё

en: Enable all
ru: Включить всё

en: Public FTP
ru: FTP (публичный)

en: FTP (with login)
ru: FTP (с авторизацией)

en: Windows share
ru: Общий ресурс Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ru: WebDAV с шифрованием (HTTPS)

en: Connecting...
ru: Подключение…

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
ru: Не удалось загрузить список методов, поддерживаемых сервером..
    Проверьте установку gvfs

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
ru: Не удалось открыть папку "%s" на "%s"

en: The server at "%s" cannot be found.
ru: Не удалось найти сервер на "%s"

en: Try Again
ru: Повтор

en: Please verify your user details.
ru: Проверьте данные пользователя

en: Continue
ru: Далее

en: C_onnect
ru: С_оединение

note: set dialog properties
en: Connect to Server
ru: Подключение к серверу

en: Server Details
ru: Параметры сервера

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
ru: _Адрес:

note: port
en: _Port:
ru: _Порт:

note: second row: type combobox
en: _Type:
ru: _Тип:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
ru: Рес_урс:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
ru: _Папка:

en: User Details
ru: Данные пользователя

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
ru: _Домен:

note: second row: username entry
en: _User name:
ru: _Логин:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
ru: Па_роль:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
ru: _Запомнить пароль

en: Operation cancelled
ru: Действие отменено

en: Print but do not open the URI
ru: Показать, но не открывать URI

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
ru: 
    
    Добавить подключение к серверу

en: Show the version of the program.
ru: Показать версию программы

en: Quit Nemo Desktop.
ru: Выйти из Nemo Desktop.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
ru: 
    
    Управление Рабочим столом с помощью файлового менеджера

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
ru: О_чистить корзину

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
ru: Авторасположение

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
ru: Обратная сортировка

en: Smaller
ru: Небольшие

en: Small
ru: Маленький

en: Normal
ru: Обычный

en: Large
ru: Большой

en: Larger
ru: Крупные

en: _Vertical
ru: По _вертикали

en: _Horizontal
ru: По _горизонтали

en: Name
ru: Имя

en: Size
ru: Размер

en: Type
ru: Тип

en: Date
ru: Дата

note: name, stock id, label
en: _Sort
ru: _Упорядочить

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
ru: _Размер значков

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
ru: Очистить корзину

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
ru: Удалить все объекты из корзины

en: _Customize
ru: _Настроить

en: Adjust the desktop layout for this monitor
ru: Настройка расположения рабочего стола для этого монитора

en: The desktop view encountered an error.
ru: Ошибка режима просмотра "Рабочий стол"

en: The desktop view encountered an error while starting up.
ru: Ошибка при запуске режима просмотра "Рабочий стол"

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
ru: Ис_ходные размеры значков

en: Restore Icon's Original Si_ze
ru: Ис_ходный размер

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
ru: Размер значка...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
ru: Сделать размер выделенных значков изменяемым

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
ru: Восстановить исходный размер выделенных значков

en: Comment
ru: Комментарий

en: Description
ru: Описание

en: Command
ru: Команда

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
ru: Вид текущего монитора (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
ru: Вид текущего монитора (%dx%d)

en: Desktop Settings
ru: Настройки рабочего стола

en: Current Monitor Preferences
ru: Настройки текущего монитора

en: Show global desktop settings
ru: Показать глобальные настройки рабочего стола

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
ru: Недостаточно прав для просмотра содержимого "%s"

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
ru: "%s" не найден. Возможно, он был недавно удалён

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
ru: Не удалось отобразить всё содержимое "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
ru: Невозможно отобразить содержимое папки

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
ru: Недостаточно прав для изменения группы объекта "%s"

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
ru: Не удалось изменить группу "%s": %s

en: The group could not be changed.
ru: Группа не может быть изменена

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
ru: Не удалось изменить владельца объекта "%s": %s

en: The owner could not be changed.
ru: Владелец не может быть изменён

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
ru: Не удалось изменить права объекта "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
ru: Права не могут быть изменены

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
ru: Имя "%s" уже используется в этой папке. Выберите другое

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
ru: Объект "%s" отсутствует в этой папке. Возможно, он был только что перемещён или удалён?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
ru: Недостаточно прав для переименования элемента "%s"

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
ru: Имя "%s" недопустимо из-за символа "/". Выберите другое имя

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
ru: Имя "%s" недопустимо. Выберите другое имя

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
ru: Имя "%s" слишком длинное. Выберите другое имя

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
ru: Не удалось переименовать  "%s" в "%s": %s

en: The item could not be renamed.
ru: Не удалось переименовать объект

en: Renaming "%s" to "%s".
ru: Переименование "%s" в "%s"

en: No extensions found
ru: Расширения не найдены

en: no information available
ru: сведения недоступны

en: Configure
ru: Настройка

en: Extensions
ru: Расширения

en: Extensions changed.  Restart required.
ru: Расширения изменены. Нужен перезапуск

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
ru: Нет

en: Yesterday
ru: Вчера

en: by _Name
ru: _Имя

en: Keep icons sorted by name in rows
ru: Ряды значков, упорядоченные по имени

en: by _Size
ru: _Размер

en: Keep icons sorted by size in rows
ru: Ряды значков, упорядоченные по размеру

en: by _Type
ru: _Тип

en: Keep icons sorted by type in rows
ru: Ряды значков, упорядоченные по типу

en: by _Detailed Type
ru: _Подробный тип

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
ru: Ряды значков, упорядоченные по подробному типу

en: by Modification _Date
ru: _Изменён

en: Keep icons sorted by modification date in rows
ru: Ряды значков, упорядоченные по дате изменения

en: by T_rash Time
ru: _Удалён

en: Keep icons sorted by trash time in rows
ru: Ряды значков, упорядоченные по дате удаления

en: _Organize Desktop by Name
ru: Выстроить по _имени

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
ru: С_ортировка

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
ru: Выстроить по _имени

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
ru: Сместить значки для лучшего заполнения окна, избегая наложения

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
ru: _Обратный порядок

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
ru: Обратный порядок сортировки значков

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
ru: В_ыровнять по сетке

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
ru: Сохранить значки выровненными по сетке

en: _Manually
ru: _Вручную

en: Leave icons wherever they are dropped
ru: Оставлять значки там, куда они были перемещены

en: By _Name
ru: _Имя

en: By _Size
ru: _Размер

en: By _Type
ru: _Тип

en: By _Detailed Type
ru: _Подробный тип

en: By Modification _Date
ru: _Изменён

en: By T_rash Time
ru: _Удаление

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
ru: Значки

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
ru: _Значки

en: The icon view encountered an error.
ru: Произошла ошибка в режиме просмотра «Значки».

en: The icon view encountered an error while starting up.
ru: При запуске режима просмотра «Значки» произошла ошибка.

en: Display this location with the icon view.
ru: Просмотр текущей папки в виде значков

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
ru: Компактный вид

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
ru: _Компактный

en: The compact view encountered an error.
ru: Ошибка режима просмотра "Компактный вид"

en: The compact view encountered an error while starting up.
ru: Ошибка при запуске режима просмотра "Компактный вид"

en: Display this location with the compact view.
ru: Просмотр текущей папки в компактном виде

en: Image Type
ru: Тип изображения

en: %d pixel | %d pixels
ru[0]: %d пиксель
ru[1]: %d пикселя
ru[2]: %d пикселей

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Title
ru: Заголовок

en: Author
ru: Автор

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Created On
ru: Дата создания

en: Created By
ru: Создано

en: Disclaimer
ru: Отказ от ответственности

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Source
ru: Источник

en: Camera Brand
ru: Марка камеры

en: Camera Model
ru: Модель камеры

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
ru: Дата съёмки

en: Date Digitized
ru: Дата оцифровки

en: Date Modified
ru: Изменён

en: Exposure Time
ru: Выдержка

en: Aperture Value
ru: Диафрагма

en: ISO Speed Rating
ru: Значение ISO

en: Flash Fired
ru: Вспышка

en: Metering Mode
ru: Экспозамер

en: Exposure Program
ru: Программа экспозиции

en: Focal Length
ru: Фокусное расстояние

en: Software
ru: ПО

en: Location
ru: Адрес

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Creator
ru: Создатель

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Failed to load image information
ru: Не удалось получить сведения об изображении

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Image
ru: Изображение

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
ru: Действия: файлы действий в этой папке появятся в меню

en: More info
ru: Подробнее

en: View a sample action file with documentation
ru: Просмотр примера файла действий с комментариями

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
ru: Сценарии: исполняемые файлы в этой папке появятся в меню сценариев

en: View additional information about creating scripts
ru: Просмотр дополнительных сведений о создании сценариев

en: (Empty)
ru: (Пусто)

en: Use Default
ru: Восстановить вид

en: Temporarily disable auto-sort
ru: Остановить автосортировку

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
ru: Список

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
ru: С_писок

en: The list view encountered an error.
ru: Произошла ошибка в режиме просмотра «Список».

en: The list view encountered an error while starting up.
ru: При запуске режима просмотра «Список» произошла ошибка.

en: Display this location with the list view.
ru: Просмотр текущей папки в виде списка

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
ru[0]: Открыть %d адрес?
ru[1]: Открыть %d адреса?
ru[2]: Открыть %d адресов?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
ru[0]: Откроется %d новое окно
ru[1]: Откроется %d новых окна
ru[2]: Откроется %d новых окон

en: --check cannot be used with other options.
ru: --check несовместим с другими параметрами

en: --quit cannot be used with URIs.
ru: --quit нельзя использовать с URI

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
ru: --geometry можно использовать только с одним URI

en: Perform a quick set of self-check tests.
ru: Выполнить быструю самопроверку

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
ru: Создать начальное окно с заданной геометрией. Примеры: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.

en: GEOMETRY
ru: РАЗМЕРЫ

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
ru: Создавать окна только для явно заданных URI

en: Ignored argument - left for compatibility only.
ru: Игнорируемый аргумент - слева для обратной совместимости.

en: Open URIs in tabs.
ru: Открыть URL во вкладках

en: Open URIs in an existing window.
ru: Откройте ссылки в существующем окне.

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
ru: Восстановление пользовательского кэша миниатюр может помочь при проблемах с ними. Запускать от root

en: Quit Nemo.
ru: Выход из Nemo

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
ru: 
    
    Просмотр файловой системы в менеджере файлов

en: Nemo's main menu is now hidden
ru: Строка меню Nemo скрыта

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
ru: Строка меню Nemo скрыта, отобразить можно несколькими способами:
    
    - нажать клавишу <Alt>;
    - ПКМ в пустом месте панели инструментов;
    - ПКМ в пустом месте строки состояния.
    
    Включить меню можно в меню Вид

en: Don't show this message again.
ru: Больше не показывать

en: The Link "%s" is Broken.
ru: Неверная ссылка "%s"

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
ru: Неверная ссылка "%s", удалить в корзину?

en: This link cannot be used, because it has no target.
ru: Ссылка не может быть использована, её цель не существует

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
ru: Ссылка не может быть использована, цель "%s" не существует

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
ru: _Удалить в корзину

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
ru: Запустить файл "%s" или просмотреть его содержимое?

en: "%s" is an executable text file.
ru: Файл "%s" является исполняемым текстовым файлом

en: Run in _Terminal
ru: Запустить в _терминале

en: _Display
ru: По_казать

en: Are you sure you want to open all files?
ru: Открыть все файлы?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
ru[0]: Откроется %d новая вкладка
ru[1]: Откроется %d новых вкладки
ru[2]: Откроется %d новых вкладок

en: Open with
ru: Открыть с помощью

en: Unknown file type
ru: Неизвестный тип файла

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
ru: Файл "%s" не связан ни с одной программой. Если вы доверяете его источнику, можете сделать его исполняемым и запустить. Или воспользуйтесь диалогом 'Открыть с помощью'

en: Make executable and run
ru: Сделать исполняемым и запустить

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
ru: С файлом «%s» не ассоциирована ни одна известная системе программа. В диалоговом окне «Открыть с помощью» выберите программу для его открытия.

en: Choose a program
ru: Выбрать программу

en: Untrusted application launcher
ru: Сомнительная кнопка запуска

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
ru: Программа "%s" не помечена как доверенная. Не запускайте её, если источник файла неизвестен

en: _Launch Anyway
ru: _Запустить всё равно

en: Mark as _Trusted
ru: _Сделать доверенной

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
ru[0]: Откроется %d новая программа
ru[1]: Откроется %d новых программы
ru[2]: Откроется %d новых программ

en: Unable to mount location
ru: Не удалось подключить адрес

en: Unable to start location
ru: Не удалось открыть адрес

en: Opening "%s".
ru: Открывается "%s"

en: Opening %d item. | Opening %d items.
ru[0]: Открывается %d объект
ru[1]: Открывается %d объекта
ru[2]: Открывается %d объектов

en: Close tab
ru: Закрыть вкладку

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
ru: 
    
    Открыть диалог выбора программы с учётом URI для выбора умолчаний

en: Devices
ru: Носители

en: Free space: %s
ru: свободно: %s

en: My Computer
ru: Компьютер

en: Open your personal folder
    %s
ru: Открыть личную папку
    %s

en: Home
ru: Домашняя папка

en: Open the contents of your desktop in a folder
ru: Открыть рабочий стол в папке

en: Favorites
ru: Избранное

en: Favorite files
ru: Избранные файлы

en: Recent
ru: Недавние

en: Recent files
ru: Недавние файлы

en: Open the contents of the File System
    %s
ru: Открыть корневую папку файловой системы
    %s

en: File System
ru: Файловая система

en: Trash
ru: Корзина

en: Open the trash
ru: Открыть корзину

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Mount and open %s (%s)
ru: Присоединить и открыть %s (%s)

en: Mount and open %s
ru: Присоединить и открыть %s

en: Network
ru: Сеть

en: Browse the contents of the network
ru: Обзор содержимого сети

note: Adjust start/stop items to reflect the type of the drive name, stock id label, accelerator
en: _Start
ru: _Запустить

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
ru: Ос_тановить

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
ru: _Включить

en: _Safely Remove Drive
ru: _Безопасно отключить носитель

en: _Connect Drive
ru: _Присоеденить диск

en: _Disconnect Drive
ru: _Отсоединить диск

en: _Start Multi-disk Device
ru: _Запустить многодисковое устройство

en: _Stop Multi-disk Device
ru: О_становить многодисковое устройство

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
ru: _Разблокировать привод

en: _Lock Drive
ru: _Заблокировать привод

en: Unable to start %s
ru: Не удалось запустить %s

en: Unable to eject %s
ru: Не удалось извлечь %s

en: Unable to poll %s for media changes
ru: Не удалось опросить %s об изменениях носителя

en: Unable to stop %s
ru: Не удалось остановить %s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
ru: _Открыть

note: add the "open in new tab" menu item name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
ru: В новой вк_ладке

note: add the "open in new window" menu item
en: Open in New _Window
ru: В _новом окне

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
ru: _Добавить в закладки

en: Remove
ru: Удалить

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
ru: Переи_меновать…

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
ru: _Присоединить

note: add the "Unmount" menu item name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
ru: О_тсоединить

note: add the "Eject" menu item name, stock id label, accelerator
en: _Eject
ru: _Извлечь

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
ru: _Определить носитель

note: Empty Trash menu item
en: Empty _Trash
ru: О_чистить

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
ru: _Свойства

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
ru[0]: Выполняется %1$s  файловая операция.  %2$d%% завершено
ru[1]: Выполняются %1$s файловые операции.  %2$d%% завершено
ru[2]: Выполняются %1$s  файловых операций.  %2$d%% завершено

en: File Operations
ru: Работа с файлами

en: All file operations have been successfully completed
ru: Все операции с файлами успешно завершены

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
ru: Вы не можете назначить более одного пользовательского значка одновременно!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
ru: Перетащите только одно изображение, чтобы установить пользовательский значок

en: The file that you dropped is not local.
ru: Перетащенный файл не является локальным

en: You can only use local images as custom icons.
ru: Пользовательский значок должен быть локальным изображением

en: The file that you dropped is not an image.
ru: Перетащенный файл не является изображением

en: _Name: | _Names:
ru[0]: _Имя:
ru[1]: _Имени:
ru[2]: _Имен:

en: Properties
ru: Свойства

en: %s Properties
ru: Свойства %s

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
ru: н/д

en: Cancel Group Change?
ru: Отменить изменение группы?

en: Cancel Owner Change?
ru: Отменить изменение владельца?

en: nothing
ru: нет

en: unreadable
ru: нечитаемое

en: %1$s item (and %2$s hidden) | %1$s items (and %2$s hidden)
ru[0]: %1$s элемент (и %2$s скрыто)
ru[1]: %1$s элемента (и %2$s скрыто)
ru[2]: %1$s элементов (и %2$s скрыто)

en: %1$s item | %1$s items
ru[0]: %1$s элемент
ru[1]: %1$s элемента
ru[2]: %1$s элементов

en: (some contents unreadable)
ru: (часть содержимого не читается)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
ru: Содержит:

en: Size:
ru: Размер:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
ru: занято

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
ru: свободно

en: Total capacity:
ru: Всего:

en: Filesystem type:
ru: Тип файловой системы:

en: Basic
ru: Основные

en: Type:
ru: Тип:

en: Link target:
ru: Ссылка на:

en: Location:
ru: Адрес:

en: Volume:
ru: Том:

en: Accessed:
ru: Доступ:

en: Created:
ru: Создан:

en: Modified:
ru: Изменён:

en: Free space:
ru: Свободно:

en: _Read
ru: _Чтение

en: _Write
ru: За_пись

en: E_xecute
ru: В_ыполнение

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
ru: нет

en: list
ru: список

en: read
ru: чтение

en: create/delete
ru: создание/удаление

en: write
ru: запись

en: access
ru: доступ

en: Access:
ru: Доступ:

en: Folder access:
ru: Доступ к папке:

en: File access:
ru: Доступ к файлам:

en: List files only
ru: Перечисление файлов

en: Access files
ru: Чтение файлов

en: Create and delete files
ru: Создание и удаление файлов

en: Read-only
ru: Только чтение

en: Read and write
ru: Чтение и запись

en: Special flags:
ru: Особые:

en: Set _user ID
ru: Установить идентификатор п_ользователя (SUID)

en: Set gro_up ID
ru: Установить идентификатор г_руппы (SGID)

en: _Sticky
ru: _Закреплённый в памяти (Sticky)

en: _Owner:
ru: _Владелец:

en: Owner:
ru: Владелец:

en: _Group:
ru: _Группа:

en: Group:
ru: Группа:

en: Execute:
ru: Выполнение:

en: Allow _executing file as program
ru: _Разрешить исполнять как программу

en: Others:
ru: Другие:

en: Folder Permissions:
ru: Права папки:

en: File Permissions:
ru: Права файла:

en: Text view:
ru: Текстовый вид:

en: Permissions
ru: Права

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
ru: Вы не являетесь владельцем и не можете изменять эти права

en: SELinux context:
ru: Контекст SELinux:

en: Last changed:
ru: Изменён:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
ru: Применить права к вложенным файлам

en: The permissions of "%s" could not be determined.
ru: Не удалось определить права "%s"

en: The permissions of the selected file could not be determined.
ru: Не удалось определить права выделенного файла

en: Open With
ru: Открыть с помощью

en: Help
ru: Справка

en: Close
ru: Закрыть

en: Creating Properties window.
ru: Создание окна свойств

en: There was an error displaying help.
ru: Ошибка отображения справки

en: Revert
ru: Вернуть

en: Not supported in this location
ru: Не поддерживается в этом месте

en: No scripts found
ru: Сценарии не найдены

en: Scripts
ru: Сценарии

en: Show Places
ru: Адреса

en: Show Treeview
ru: Дерево папок

en: Hide the Sidebar (F9)
ru: Скрыть боковую панель (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
ru: Показать боковую панель (F9)

en: Adjust zoom level
ru: Настройка масштаба

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
ru: Обнаружены неполадки кэша миниатюр. Исправление требует повышения привилегий

en: Fix now
ru: Исправить

en: Dismiss
ru: Отказаться

en: Elevated Privileges
ru: Повышенные привилегии

en: Restore Selected Items
ru: Восстановить

en: Restore selected items to their original position
ru: Восстановить выделенные объекты по исходному адресу

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
ru: "%s" будет перемещён командой "Вставить"

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
ru: "%s" будет скопирован командой "Вставить"

en: There is nothing on the clipboard to paste.
ru: Буфер обмена пуст

note: add the "create new folder" menu item name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
ru: Создать _папку

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
ru: В_ырезать

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
ru: _Копировать

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
ru: _Вставить в папку

en: P_in
ru: Прикреп_ить

en: Unp_in
ru: Откреп_ить

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
ru: У_далить

en: P_roperties
ru: С_войства

en: Computer
ru: Компьютер

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
ru[0]: Будет открыта %'d новая вкладка
ru[1]: Будет открыто %'d новых вкладки
ru[2]: Будет открыто %'d новых вкладок

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
ru[0]: Будет открыто %'d новое окно
ru[1]: Будет открыто %'d новых окна
ru[2]: Будет открыто %'d новых окон

en: Select Items Matching
ru: Выделение по шаблону

en: _Pattern:
ru: _Шаблон:

en: Examples:
ru: Примеры:

note: Reset to default info
en: Undo
ru: Отменить

en: Undo last action
ru: Отмена последнего действи

note: Reset to default info
en: Redo
ru: Вернуть

en: Redo last undone action
ru: Возврат отменённого действия

en: Content View
ru: Просмотр содержимого

en: View of the current folder
ru: Просмотр текущей папки

en: "%s" selected
ru: "%s" выделен

en: %'d folder selected | %'d folders selected
ru[0]: Выделена %'d папка
ru[1]: Выделено %'d папки
ru[2]: Выделено %'d папок

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
ru[0]:  (содержит %'d объект)
ru[1]:  (содержит %'d объекта)
ru[2]:  (содержит %'d объектов)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
ru[0]:  (содержит %'d объект)
ru[1]:  (содержат %'d объекта)
ru[2]:  (содержат %'d объектов)

en: %'d item selected | %'d items selected
ru[0]: Выделен %'d объект
ru[1]: Выделено %'d объекта
ru[2]: Выделено %'d объектов

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
ru[0]: выделен %'d другой объект
ru[1]: выделено %'d других объекта
ru[2]: выделено %'d других объектов

en: %'u item | %'u items
ru[0]: %'u объект
ru[1]: %'u объекта
ru[2]: %'u объектов

en: %s, Free space: %s
ru: %s, свободно: %s

en: Open With %s
ru: Открыть в %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
ru[0]: Использовать "%s" для открытия выделенного объекта
ru[1]: Использовать "%s" для открытия выделенных объектов
ru[2]: Использовать "%s" для открытия выделенных объектов

en: Run "%s" on any selected items
ru: Использовать "%s" для открытия выделенных объектов

en: Create a new document from template "%s"
ru: Создать документ из шаблона '%s'

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be moved if you select the Paste command
ru[0]: %'d выделенный объект будет перемещён, когда вы выберете команду «Вставить»
ru[1]: %'d выделенных объекта будут перемещены, когда вы выберете команду «Вставить»
ru[2]: %'d выделенных объектов будут перемещены, когда вы выберете команду «Вставить»

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be copied if you select the Paste command
ru[0]: %'d выделенный объект будет скопирован, когда вы выберете команду «Вставить»
ru[1]: %'d выделенных объекта будут скопированы, когда вы выберете команду «Вставить»
ru[2]: %'d выделенных объектов будут скопированы, когда вы выберете команду «Вставить»

en: Select Target Folder For Move
ru: Выберите папку для перемещения

en: Select Target Folder For Copy
ru: Выберите папку для копирования

en: Unable to unmount location
ru: Не удалось отключить адрес

en: Unable to eject location
ru: Не удалось извлечь адрес

en: Unable to stop drive
ru: Не удалось остановить привод

en: Connect to Server %s
ru: Соединение с сервером "%s"

en: _Connect
ru: _Подключиться

en: Link _name:
ru: _Имя ссылки:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
ru: Создать _документ

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
ru: _Открыть с помощью

en: Choose a program with which to open the selected item
ru: Выбор программы для открытия выделенного объекта

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
ru: Просмотр или изменение свойств выделенных объектов

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
ru: Создать новую папку в текущей папке

note: name, stock id, label
en: No templates installed
ru: Шаблоны не установлены

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
ru: _Пустой документ

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
ru: Создать текстовый файл в текущей папке

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
ru: Открыть выделенный объект

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
ru: Открыть в окне навигации

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
ru: Открыть выделенные объекты в окне навигации

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
ru: Открыть выделенные объекты в новых вкладках

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
ru: Открыть в терминале

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
ru: Открыть терминал в выделенной папке

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
ru: Открыть как root

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
ru: Открыть папку с привилегиями root

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
ru: Перейти к цели

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
ru: Перейти к целевому объекту ссылки

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
ru: Открыть папку объекта

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
ru: Перейти к папке хранения выделенного объекта

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
ru: _Выбрать...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
ru: Выбор программы для открытия выделенного объекта

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
ru: Открыть с _помощью…

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
ru: Подготовить выделенные файлы к перемещению командой "Вставить"

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
ru: Подготовить выделенные файлы к копированию командой "Вставить"

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
ru: _Вставить

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
ru: Переместить или копировать файлы, выделенные ранее командой "Вырезать" или "Копировать"

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
ru: Переместить или копировать файлы, выбранные ранее командой "Вырезать" или "Копировать", в выделенную папку

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
ru: _Копировать в

note: name, stock id, label
en: M_ove to
ru: _Переместить в

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
ru: Выделить _всё

note: tooltip
en: Select all items in this window
ru: Выделить все объекты

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
ru: Выделить по _шаблону...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
ru: Выделить все объекты, соответствующие заданному шаблону

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
ru: Обрат_ить выбор

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
ru: Выделить объекты, которые в данный момент не выделены

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
ru: С_оздать копию

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
ru: Дублировать выделенные объекты

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
ru[0]: Создать сс_ылку
ru[1]: Создать сс_ылки
ru[2]: Создать сс_ылки

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
ru: Создать символьную ссылки для выделенных объектов

note: tooltip
en: Rename selected item
ru: Переименовать выделенный объект

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
ru: Удалить выделенные объекты в корзину

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
ru: Безвозвратно удалить выделенные объекты

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
ru: Вос_становить

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
ru: _Отменить

note: tooltip
en: Undo the last action
ru: Отменить последнее действие

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
ru: _Вернуть

note: tooltip
en: Redo the last undone action
ru: Вернуть отмененное действие

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
ru: _Восстановить вид

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
ru: Восстановить сортировку и масштаб из настроек Nemo

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
ru: Подключиться к этому серверу

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
ru: Создать постоянное соединение с сервером

note: tooltip
en: Mount the selected volume
ru: Присоединить выделенный том

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
ru: Отсоединить выделенный том

note: tooltip
en: Eject the selected volume
ru: Извлечь выделенный том

note: tooltip
en: Start the selected volume
ru: Запустить выделенный том

note: tooltip
en: Stop the selected volume
ru: Остановить выделенный том

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
ru: Определить носитель в выделенном устройстве

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
ru: Присоединить том, связанный с открытой папкой

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
ru: Отсоединить том, связанный с открытой папкой

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
ru: Извлечь том, связанный с открытой папкой

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
ru: Запустить том, связанный с открытой папкой

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
ru: Остановить том, связанный с открытой папкой

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
ru: Открыть файл и закрыть окно

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
ru: Открыть эту папку в окне навигации

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
ru: Открыть эту папку в новой вкладке

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
ru: Подготовить эту папку к перемещению командой "Вставить"

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
ru: Подготовить эту папку к копированию командой "Вставить"

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
ru: Переместить или скопировать файлы, ранее выделенные командами Вырезать или Копировать в эту папку

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
ru: Удалить эту папку в корзину

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
ru: Удалить эту папку безвозвратно

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
ru: Присоединить том, связанный с этой папкой

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
ru: Отсоединить том, связанный с этой папкой

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
ru: Извлечь том, связанный с этой папкой

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
ru: Запустить том, связанный с этой папкой

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
ru: Остановить том, связанный с этой папкой

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
ru: Просмотреть или изменить свойства этой папки

note: name, stock id, label
en: _Other pane
ru: _Другая панель

en: Copy the current selection to the other pane in the window
ru: Копировать выделенное в другую панель окна

en: Move the current selection to the other pane in the window
ru: Переместить выделенное в другую панель окна

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
ru: _Домашняя папка

en: Copy the current selection to the home folder
ru: Копировать выделенное в домашнюю папку

en: Move the current selection to the home folder
ru: Переместить выделенное в домашнюю папку

note: name, stock id, label
en: _Desktop
ru: _Рабочий стол

en: Copy the current selection to the desktop
ru: Копировать выделенное на рабочий стол

en: Move the current selection to the desktop
ru: Переместить выделенное на рабочий стол

en: Browse...
ru: Обзор...

en: Browse for a folder to move the selection to
ru: Выбор папки для перемещения выделенного

en: Browse for a folder to copy the selection to
ru: Выбор папки для копирования выделеного

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
ru: Закрепите выбранный файл, чтобы он всегда отображался вверху списка файлов этого местоположения

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
ru: Открепить выбранный файл из верхней части списка файлов этого местоположения

en: Add to favorites
ru: Добавить в избранное

en: Add the selected file to your favorites
ru: Добавить выделенный файл в избранное

en: Remove from favorites
ru: Убрать из избранного

en: Remove the selected file from your favorites
ru: Убрать выделенный файл из избранного

en: Run scripts
ru: Запуск сценариев

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
ru: С_ценарии

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
ru: Переместить открытую папку из корзины в "%s"

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
ru[0]: Переместить выделенную папку из корзины в "%s"
ru[1]: Переместить выделенные папки из корзины в "%s"
ru[2]: Переместить выделенные папки из корзины в "%s"

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
ru[0]: Переместить выделенную папку из корзины
ru[1]: Переместить выделенные папки из корзины
ru[2]: Переместить выделенные папки из корзины

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
ru[0]: Переместить выделенный файл из корзины в "%s"
ru[1]: Переместить выделенные файлы из корзины в "%s"
ru[2]: Переместить выделенные файлы из корзины в "%s"

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
ru[0]: Переместить выделенный файл из корзины
ru[1]: Переместить выделенные файлы из корзины
ru[2]: Переместить выделенные файлы из корзины

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
ru[0]: Переместить выделенный объект из корзины в "%s"
ru[1]: Переместить выделенные объекты из корзины в "%s"
ru[2]: Переместить выделенные объекты из корзины в "%s"

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
ru[0]: Переместить выделенный объект из корзины
ru[1]: Переместить выделенные объекты из корзины
ru[2]: Переместить выделенные объекты из корзины

en: Start the selected drive
ru: Запустить выделенный привод

en: Connect to the selected drive
ru: Подключить выделенный привод

en: _Start Multi-disk Drive
ru: _Запустить многодисковый привод

en: Start the selected multi-disk drive
ru: Запустить выделенный многодисковый привод

en: U_nlock Drive
ru: _Разблокировать привод

en: Unlock the selected drive
ru: Разблокировать выделенный привод

en: Stop the selected drive
ru: Остановить выделенный привод

en: Safely remove the selected drive
ru: Безопасно извлечь выделенный носитель

en: _Disconnect
ru: _Отсоединить

en: Disconnect the selected drive
ru: Отсоединить выделенный привод

en: _Stop Multi-disk Drive
ru: _Остановить многодисковый привод

en: Stop the selected multi-disk drive
ru: Остановить выделенный многодисковый привод

en: Lock the selected drive
ru: Заблокировать выделенный привод

en: Start the drive associated with the open folder
ru: Запустить привод, связанный с открытой папкой

en: Connect to the drive associated with the open folder
ru: Подключить привод, связанный с открытой папкой

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
ru: Запустить многодисковый привод, связанный с открытой папкой

en: Unlock the drive associated with the open folder
ru: Разблокировать привод, связанный с открытой папкой

en: _Stop the drive associated with the open folder
ru: _Остановить привод, связанный с открытой папкой

en: Safely remove the drive associated with the open folder
ru: Безопасно извлечь привод, связанный с открытой папкой

en: Disconnect the drive associated with the open folder
ru: Отключить носитель, связанный с открытой папкой

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
ru: Остановить многодисковый привод, связанный с открытой папкой

en: Lock the drive associated with the open folder
ru: Заблокировать привод, связанный с открытой папкой

en: _Delete Permanently
ru: _Удалить навсегда

en: Delete the open folder permanently
ru: Удалить открытую папку безвозвратно

en: Move the open folder to the Trash
ru: Удалить открытую папку в корзину

en: _Open With %s
ru: _Открыть в %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
ru[0]: Открыть в %'d новом _окне
ru[1]: Открыть в %'d новых _окнах
ru[2]: Открыть в %'d новых _окнах

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
ru[0]: Открыть в %'d новой _вкладке
ru[1]: Открыть в %'d новых _вкладках
ru[2]: Открыть в %'d новых _вкладках

en: Delete all selected items permanently
ru: Безвозвратно удалить выделенные объекты

en: Remo_ve from Recent
ru: Удали_ть из недавно открытых

en: Remove each selected item from the recently used list
ru: Удалить выделенные объекты из недавно открытых

en: View or modify the properties of the open folder
ru: Просмотреть или изменить свойства текущей папки

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
ru: Ссылка на %s

en: Drag and drop is not supported.
ru: Перетаскивание не поддерживается

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
ru: Перетаскивание поддерживается только для локальных файловых систем

en: An invalid drag type was used.
ru: Использован недопустимый тип перетаскивания

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
ru: Перемещённый текст.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
ru: Фрагмент данных

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
ru: Удалить все закладки на несуществующие адреса?

en: The location "%s" does not exist.
ru: Адрес "%s" не существует

en: Bookmark for Nonexistent Location
ru: Закладка на несуществующий адрес

en: Go to the location specified by this bookmark
ru: Перейти по адресу, указанному в закладке

en: %s - File Browser
ru: %s - Обозреватель файлов

en: Searching...
ru: Выполняется поиск...

en: Could not display "%s".
ru: Не удалось отобразить "%s"

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
ru: В Nemo не установлен подходящий просмотрщик для данной папки

en: The location is not a folder.
ru: Адрес не является папкой

en: Could not find "%s".
ru: Не удалось найти "%s"

en: Please check the spelling and try again.
ru: Проверьте правильность ввода и попробуйте снова

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
ru: Nemo не может обработать пути "%s"

en: Nemo cannot handle this kind of location.
ru: Nemo не может обрабатывать пути подобного типа

en: Unable to mount the location.
ru: Не удалось подключить адрес

en: Access was denied.
ru: Доступ запрещён

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
ru: Не удалось отобразить "%s": узел не найден

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
ru: Проверьте правильность написания и настроек прокси

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
ru: Ошибка: %s
    Выберите другой просмотрщик и повторите попытку

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ru: Nemo является свободным программным обеспечением; вы можете распространять и изменять его на условиях второй либо более поздней версии (на ваш выбор) лицензии GNU General Public License, опубликованной Free Software Foundation

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ru: Nemo поставляется в надежде на то, что он будет полезен, но БЕЗ КАКИХ-ЛИБО ГАРАНТИЙ; даже без предполагаемых гарантий КОММЕРЧЕСКОЙ ЦЕННОСТИ или ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ ОПРЕДЕЛЁННОЙ ЦЕЛИ. Подробности в GNU General Public License

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
ru: Вы должны получить копию GNU General Public License вместе с Nemo. В ином случае, напишите об этом по адресу: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
ru: Управление папками и файлами на компьютере и в сети с помощью Nemo

en: There was an error displaying help: 
    %s
ru: Ошибка отображения справки:
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
ru: _Файл

note: name, stock id, label
en: _Edit
ru: _Правка

note: name, stock id, label
en: _View
ru: _Вид

note: name, stock id, label
en: _Help
ru: _Справка

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
ru: _Закрыть

note: tooltip
en: Close this folder
ru: Закрыть эту папку

en: Prefere_nces
ru: _Настройки

en: Edit Nemo preferences
ru: Изменить настройки Nemo

en: Plugins
ru: Плагины

en: Manage extensions, actions and scripts
ru: Управление расширениями, действиями и сценариями

en: Undo the last text change
ru: Отменить последнее изменение текста

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
ru: Нав_ерх

en: Open the parent folder
ru: Перейти в родительскую папку

note: tooltip
en: Stop loading the current location
ru: Остановить загрузку текущего адреса

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
ru: _Обновить

note: tooltip
en: Reload the current location
ru: Обновить текущую папку

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
ru: _Содержание

note: tooltip
en: Display Nemo help
ru: Открыть справку Nemo

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

en: Display keyboard shortcuts
ru: Показывать комбинации клавиш

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
ru: _О программе

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
ru: Открыть сведения о программе

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
ru: У_величить

note: tooltip
en: Increase the view size
ru: Увеличить масштаб

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
ru: У_меньшить

note: tooltip
en: Decrease the view size
ru: Уменьшить масштаб

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
ru: _Исходный масштаб

note: tooltip
en: Use the normal view size
ru: Восстановить исходный масштаб

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
ru: Подключение к _серверу…

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
ru: Подключиться к серверу или общедоступной папке

note: tooltip
en: Open your personal folder
ru: Открыть личную папку

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
ru: К_омпьютер

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ru: Просмотр всех локальных и сетевых дисков и папок

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
ru: _Сеть

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
ru: Просмотр закладок и ресурсов локальной сети

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
ru: _Шаблоны

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
ru: Открыть личную папку шаблонов

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
ru: _Корзина

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
ru: Открыть личную папку корзины

note: name, stock id, label
en: _Go
ru: Пере_ход

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
ru: _Закладки

note: name, stock id, label
en: _Tabs
ru: _Вкладки

note: name, stock id, label
en: New _Window
ru: Новое _окно

en: Open another Nemo window for the displayed location
ru: Открыть текущую папку в новом окне

note: name, stock id, label
en: New _Tab
ru: Новая _вкладка

en: Open another tab for the displayed location
ru: Открыть текущую папку в новой вкладке

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
ru: З_акрыть все окна

en: Close all Navigation windows
ru: Закрыть все окна

note: name, stock id, label
en: _Back
ru: _Назад

en: Go to the previous visited location
ru: Перейти к предыдущему посещённому адресу

note: name, stock id, label
en: _Forward
ru: _Вперёд

en: Go to the next visited location
ru: Перейти к следующему посещённому адресу

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
ru: Вид _адресной строки

en: Switch between location entry and breadcrumbs
ru: Переключиться между адресной строкой и кнопками

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
ru: Пере_ключиться на другую панель

en: Move focus to the other pane in a split view window
ru: Переместить фокус на другую панель разделённого окна

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
ru: Адрес другой _панели

en: Go to the same location as in the extra pane
ru: Перейти к адресу дополнительной панели

en: Add a bookmark for the current location to this menu
ru: Добавить текущую папку в закладки

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
ru: _Изменить закладки…

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
ru: Открыть окно управления закладками

en: _Previous Tab
ru: _Предыдущая вкладка

en: Activate previous tab
ru: Перейти к предыдущей вкладке

en: _Next Tab
ru: _Следующая вкладка

en: Activate next tab
ru: Перейти к следующей вкладке

en: Move Tab _Left
ru: Переместить вкладку в_лево

en: Move current tab to left
ru: Переместить текущую вкладку влево

en: Move Tab _Right
ru: Переместить вкладку в_право

en: Move current tab to right
ru: Переместить текущую вкладку вправо

en: Sidebar
ru: Боковая панель

en: Toolbar
ru: Панель инструментов

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
ru: Скрытые _файлы

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
ru: Переключить отображение скрытых файлов

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
ru: _Панель инструментов

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
ru: Изменить видимость панели инструментов

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
ru: _Показать панель

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
ru: Изменить видимость боковой панели

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
ru: Строка _состояния

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
ru: Изменить видимость строки состояния

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
ru: Строка м_еню

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
ru: Изменить видимость строки меню

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
ru: _Поиск файлов…

note: tooltip
en: Search documents and folders
ru: Поиск документов и папок

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
ru: _Две панели

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
ru: Просмотр ещё одной папки рядом с текущей

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
ru: Показать _миниатюры

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
ru: Переключить отображение миниатюр в текущем каталоге

en: Places
ru: Адреса

en: Select Places as the default sidebar
ru: "Адреса" по умолчанию в боковой панели

en: Tree
ru: Дерево папок

en: Select Tree as the default sidebar
ru: "Дерево" по умолчанию в боковой панели

en: Path Bar
ru: Строка пути

en: Always prefer the path bar
ru: Всегда предпочитать строку пути

en: Location Entry
ru: Поле ввода расположения

en: Always prefer the location entry
ru: Всегда предпочитать поле ввода расположения

en: Back history
ru: Назад по истории

en: Forward history
ru: Вперёд по истории

en: _Up
ru: _Наверх

en: Go to parent folder
ru: Перейти в родительскую папку

en: Go to home directory
ru: Перейти в домашнюю папку

en: Go to Computer
ru: Перейти в Компьютер

en: Toggle Location Entry
ru: Вид адресной строки

en: New folder
ru: Новая папка

en: Create a new folder
ru: Создать папку

en: Open a terminal in the active folder
ru: Открыть терминал в текущей папке

en: Icons
ru: Значки

en: List
ru: Список

en: Compact
ru: Компактный

en: Search
ru: Поиск

en: Show Thumbnails
ru: Показать миниатюры

en: _Location
ru: _Адрес

en: _New Tab
ru: _Новая вкладка

en: _Close Tab
ru: _Закрыть вкладку

en: No files found
ru: Файлы не найдены

en: These files are on an Audio CD.
ru: Файлы на Audio CD

en: These files are on an Audio DVD.
ru: Файлы на Audio DVD

en: These files are on a Video DVD.
ru: Файлы на Video DVD

en: These files are on a Video CD.
ru: Файлы на Video CD

en: These files are on a Super Video CD.
ru: Файлы на Super Video CD

en: These files are on a Photo CD.
ru: Файлы на Photo CD

en: These files are on a Picture CD.
ru: Файлы на Picture CD

en: The media contains digital photos.
ru: Носитель с цифровыми фото

en: These files are on a digital audio player.
ru: Файлы на медиаплеере

en: The media contains software.
ru: Носитель с ПО

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
ru: Носитель определён как "%s"

en: Open %s
ru: Открыть %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
ru: Вырезать выделенный текст в буфер обмена

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
ru: Копировать выделенный текст в буфер обмена

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
ru: Вставить текст, сохранённый в буфере обмена

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
ru: Выделить весь текст в текстовом поле

en: Move _Up
ru: В_ыше

en: Move Dow_n
ru: Н_иже

en: Use De_fault
ru: По _умолчанию

en: The name and icon of the file.
ru: Имя и значок файла

en: The size of the file.
ru: Размер файла

en: The general type of the file.
ru: Тип файла

en: Detailed Type
ru: Подробный тип

en: The specific type of the file.
ru: Подробный тип файла

en: The date the file was modified.
ru: Дата последнего изменения файла

en: Modified - Time
ru: Время последнего изменения

en: Date Created
ru: Дата создания

en: The date the file was created.
ru: Дата создания файла.

en: Created - Time
ru: Создан - Время

en: Date Accessed
ru: Доступ

en: The date the file was accessed.
ru: Дата последнего доступа к файлу

en: Owner
ru: Владелец

en: The owner of the file.
ru: Владелец файла

en: Group
ru: Группа

en: The group of the file.
ru: Группа файла

en: The permissions of the file.
ru: Права файла в текстовом виде

en: Octal Permissions
ru: Права₈

en: The permissions of the file, in octal notation.
ru: Права файла в восьмеричном виде

en: MIME Type
ru: Тип MIME

en: The mime type of the file.
ru: Тип MIME файла

en: SELinux Context
ru: Контекст SELinux

en: The SELinux security context of the file.
ru: Контекст безопасности SELinux

en: The location of the file.
ru: Адрес файла

en: Trashed On
ru: Удалено

en: Date when file was moved to the Trash
ru: Дата удаления файла в корзину

en: Original Location
ru: Откуда

en: Original location of file before moved to the Trash
ru: Исходный адрес файла до удаления в корзину

en: Hits
ru: Вхождения

en: How many times the search string appeared in the file
ru: Сколько раз строка поиска обнаружена в файле

en: on the desktop
ru: на рабочем столе

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
ru: Вы не можете удалить том "%s" в корзину

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
ru: Для извлечения тома используйте пункт "Извлечь" в контекстном меню тома

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
ru: Для отсоединения тома используйте пункт "Отсоединить" в контекстном меню тома

en: _Move Here
ru: Пере_местить сюда

en: _Copy Here
ru: _Копировать сюда

en: _Link Here
ru: _Создать ссылку здесь

en: Cancel
ru: Отмена

en: This file cannot be mounted
ru: Нельзя присоединить файл

en: This file cannot be unmounted
ru: Нельзя отсоединить файл

en: This file cannot be ejected
ru: Нельзя извлечь файл

en: This file cannot be started
ru: Нельзя запустить файл

en: This file cannot be stopped
ru: Нельзя остановить файл

en: Slashes are not allowed in filenames
ru: Нельзя использовать косую черту в именах файлов

en: File not found
ru: Файл не найден

en: Toplevel files cannot be renamed
ru: Файлы верхнего уровня не могут быть переименованы

en: Unable to rename desktop icon
ru: Не удалось переименовать значок рабочего стола

en: Unable to rename desktop file
ru: Не удалось переименовать файл рабочего стола

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
ru: Вчера %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %l:%M %p
ru: Вчера %l:%M %p

en: Not allowed to set permissions
ru: Установка прав запрещена

en: Not allowed to set owner
ru: Установка владельца запрещена

en: Specified owner '%s' doesn't exist
ru: Указанный владелец "%s" не существует

en: Not allowed to set group
ru: Установка группы запрещена

en: Specified group '%s' doesn't exist
ru: Указанная группа "%s" не существует

en: %'u folder | %'u folders
ru[0]: %'u папка
ru[1]: %'u папки
ru[2]: %'u папок

en: %'u file | %'u files
ru[0]: %'u файл
ru[1]: %'u файла
ru[2]: %'u файлов

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
ru: ? элементов

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
ru: ? байт

en: Unknown
ru: Неизвестен

en: Program
ru: Программа

en: Audio
ru: Аудио

en: Font
ru: Шрифт

en: Archive
ru: Архив

en: Markup
ru: Разметка

en: Text
ru: Текст

en: Video
ru: Видео

en: Contacts
ru: Контакты

en: Calendar
ru: Календарь

en: Document
ru: Документ

en: Presentation
ru: Презентация

en: Spreadsheet
ru: Электронная таблица

en: Binary
ru: Двоичный

en: Folder
ru: Папка

en: link
ru: Ссылка

en: link (broken)
ru: Ссылка (неисправна)

en: Name: %s
ru: Имя: %s

en: Type: %s
ru: Тип: %s

en: %s item | %s items
ru[0]: %s объект
ru[1]: %s объекта
ru[2]: %s объектов

en: Contains: %s
ru: Содержит: %s

en: Size: %s
ru: Размер: %s

en: Accessed: %s
ru: Доступ: %s

en: Modified: %s
ru: Изменён: %s

en: Created: %s
ru: Создан: %s

en: Location: %s
ru: Адрес: %s

en: Merge folder "%s"?
ru: Объединить папку "%s"?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
ru: При конфликте объединения папок появится запрос на замену файлов

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
ru: Более старая папка с таким именем существует в "%s"

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
ru: Более новая папка с таким именем существует в "%s"

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
ru: Папка с таким именем существует в "%s"

en: Replacing it will remove all files in the folder.
ru: При замене все файлы в папке будут удалены

en: Replace folder "%s"?
ru: Заменить папку "%s"?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
ru: Папка с таким именем существует в "%s"

en: Replace file "%s"?
ru: Заменить файл "%s"?

en: Replacing it will overwrite its content.
ru: При замене содержимое будет перезаписано

en: An older file with the same name already exists in "%s".
ru: Более старый файл с таким именем существует в "%s"

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
ru: Более новый файл с таким именем существует в "%s"

en: Another file with the same name already exists in "%s".
ru: Другой файл с таким именем существует в "%s"

en: Original file
ru: Исходный файл

en: Last modified:
ru: Изменён:

en: Replace with
ru: Заменить на

en: Merge
ru: Объединить

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
ru: _Выбрать новое имя для назначения

en: Reset
ru: Сброс

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
ru: Применить действие ко всем файлам

note: Add buttons
en: _Cancel
ru: _Отмена

en: _Skip
ru: _Пропустить

en: Re_name
ru: П_ереименовать

en: Replace
ru: Заменить

en: File conflict
ru: Конфликт файлов

en: S_kip All
ru: Пропу_стить всё

en: _Retry
ru: _Повторить

en: Delete _All
ru: Удалить _всё

en: _Replace
ru: _Заменить

en: Replace _All
ru: Заменить вс_ё

en: _Merge
ru: _Объединить

en: Merge _All
ru: _Объединить всё

en: Copy _Anyway
ru: Копировать _в любом случае

en: %'d second | %'d seconds
ru[0]: %'d секунда
ru[1]: %'d секунды
ru[2]: %'d секунд

en: %'d minute | %'d minutes
ru[0]: %'d минута
ru[1]: %'d минуты
ru[2]: %'d минут

en: %'d hour | %'d hours
ru[0]: %'d час
ru[1]: %'d часа
ru[2]: %'d часов

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
ru[0]: примерно %'d час
ru[1]: примерно %'d часа
ru[2]: примерно %'d часов

note: appended to new link file
en: Another link to %s
ru: Другая ссылка на %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
ru: %'d-я ссылка на %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
ru: %'d-я ссылка на %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
ru: %'d-я ссылка на %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
ru: %'d-я ссылка на %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
ru:  (копия)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
ru:  (другая копия)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
ru: -я копия)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
ru: -я копия)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
ru: -я копия)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
ru: -я копия)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
ru: %s (копия)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
ru: %s (другая копия)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
ru: %s (%'d-я копия)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
ru: %s (%'d-я копия)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
ru: %s (%'d-я копия)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
ru: %s (%'d-я копия)%s

en: Error removing file: %s
ru: Произошла ошибка при удалении файла: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
ru[0]: Ожидание копирования файла из '%1$s' в '%2$s'
ru[1]: Ожидание копирования файлов из '%1$s' в '%2$s'
ru[2]: Ожидание копирования файлов из '%1$s' в '%2$s'

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
ru[0]: Ожидание перемещения файла из '%1$s' в '%2$s'
ru[1]: Ожидание перемещения файлов из '%1$s' в '%2$s'
ru[2]: Ожидание перемещения файлов из '%1$s' в '%2$s'

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
ru[0]: Ожидание удаления файла из '%s'
ru[1]: Ожидание удаления файлов из '%s'
ru[2]: Ожидание удаления файлов из '%s'

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
ru[0]: Ожидание удаления файла в корзину из '%s'
ru[1]: Ожидание удаления файлов в корзину из '%s'
ru[2]: Ожидание удаления файлов в корзину из '%s'

en: Waiting to empty the trash
ru: Ожидание очистки корзины

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
ru[0]: Ожидание дублирования объекта в "%s"
ru[1]: Ожидание дублирования объектов в "%s"
ru[2]: Ожидание дублирования объектов в "%s"

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
ru: Ожидание изменения прав файлов в "%s"

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
ru[0]: Ожидание создания ссылки на файл из '%1$s' в '%2$s'
ru[1]: Ожидание создания ссылки на файлы из '%1$s' в '%2$s'
ru[2]: Ожидание создания ссылки на файлы из '%1$s' в '%2$s'

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
ru: Вы уверены, что хотите переместить "%B" в корзину?

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
ru[0]: не используется %'d
ru[1]: Вы уверены, что хотите переместить %'d выбранных объекта в корзину?
ru[2]: Вы уверены, что хотите переместить %'d выбранных объектов в корзину?

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
ru: Вы можете восстановить элемент из корзины, если позже передумаете.

en: Move to _Trash
ru: Переместить в _корзину

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
ru: Безвозвратно удалить "%B" из корзины?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
ru[0]: Безвозвратно удалить %'d выделенный объект из корзины?
ru[1]: Безвозвратно удалить %'d выделенных объекта из корзины?
ru[2]: Безвозвратно удалить %'d выделенных объекта из корзины?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ru: Удалённый объект будет безвозвратно утрачен

en: Empty all items from Trash?
ru: Очистить корзину?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ru: Все объекты в корзине будут безвозвратно удалены

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
ru: Безвозвратно удалить "%B"?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
ru[0]: Безвозвратно удалить %'d выделенный объект?
ru[1]: Безвозвратно удалить %'d выделенных объекта?
ru[2]: Безвозвратно удалить %'d выделенных объектов?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
ru[0]: осталось удалить %'d файл
ru[1]: осталось удалить %'d файла
ru[2]: осталось удалить %'d файлов

en: Deleting files
ru: Удаление файлов

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
ru[0]: Осталось %T
ru[1]: Осталось %T
ru[2]: Осталось %T

en: Error while deleting.
ru: Ошибка удаления

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
ru: Нельзя удалить файлы в папке "%B", нет прав на просмотр

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
ru: Ошибка получения сведений о файлах в папке "%B"

en: _Skip files
ru: _Пропустить файлы

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
ru: Нельзя удалить папку "%B", нет прав на чтение

en: There was an error reading the folder "%B".
ru: Ошибка чтения папки "%B"

en: Could not remove the folder %B.
ru: Не удалось удалить папку %B

en: There was an error deleting %B.
ru: Ошибка удаления %B

en: Moving files to trash
ru: Удаление файлов в корзину

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
ru[0]: Осталось удалить в корзину %'d файл
ru[1]: Осталось удалить в корзину %'d файла
ru[2]: Осталось удалить в корзину %'d файлов

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
ru: Невозможно удалить файл в корзину, удалить безвозвратно?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
ru: Невозможно удалить файл "%B" в корзину

en: Trashing Files
ru: Удаление файлов в корзину

en: Deleting Files
ru: Удаление файлов

en: Unable to eject %V
ru: Не удалось извлечь %V

en: Unable to unmount %V
ru: Не удалось отсоединить %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
ru: Очистить корзину перед отсоединением?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
ru: Чтобы освободить место на этом носителе, необходимо очистить корзину. Все объекты в корзине этого носителя будут безвозвратно утрачены

en: Do _not Empty Trash
ru: Не _очищать корзину

en: Unable to mount %s
ru: Не удалось присоединить %s

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
ru[0]: Подготовка к копированию %'d файла (%S)
ru[1]: Подготовка к копированию %'d файлов (%S)
ru[2]: Подготовка к копированию %'d файлов (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
ru[0]: Подготовка к перемещению %'d файла (%S)
ru[1]: Подготовка к перемещению %'d файлов (%S)
ru[2]: Подготовка к перемещению %'d файлов (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
ru[0]: Подготовка к удалению %'d файла (%S)
ru[1]: Подготовка к удалению %'d файлов (%S)
ru[2]: Подготовка к удалению %'d файлов (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
ru[0]: Подготовка к удалению %'d файла в корзину
ru[1]: Подготовка к удалению %'d файлов в корзину
ru[2]: Подготовка к удалению %'d файлов в корзину

en: Error while copying.
ru: Ошибка копирования

en: Error while moving.
ru: Ошибка перемещения

en: Error while moving files to trash.
ru: Ошибка удаления в корзину

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
ru: Нельзя обработать файлы в папке "%B", нет прав на просмотр

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ru: Нельзя обработать папку "%B", нет прав на чтение

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ru: Нельзя обработать файл "%B", нет прав на чтение

en: There was an error getting information about "%B".
ru: Ошибка получения сведений о "%B"

en: Error while copying to "%B".
ru: Ошибка копирования в "%B"

en: You do not have permissions to access the destination folder.
ru: Нет прав доступа к папке назначения

en: There was an error getting information about the destination.
ru: Ошибка получения сведений о назначении

en: The destination is not a folder.
ru: Назначение не является папкой

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
ru: Недостаточно места на диске. Попробуйте удалить файлы, чтобы освободить место

en: %S more space is required to copy to the destination.
ru: Требуется %S свободного места для завершения копирования

en: The destination is read-only.
ru: Устройство назначения доступно только для чтения

en: Moving "%B" to "%B"
ru: Перемещение "%B" в "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
ru: Копирование "%B" в "%B"

en: Duplicating "%B"
ru: Дублирование "%B"

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
ru: Перемещение файла %'d из %'d (в "%B") в "%B"

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
ru: Копирование файла %'d из %'d (в "%B") в "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
ru: Дублирование файла %'d из %'d (в "%B")

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
ru: Перемещение файла (%'d из %'d) в "%B"

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
ru: Копирование файла %'d из %'d в "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d
ru: Дублирование файла %'d из %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
ru: %S из %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
ru[0]: %S из %S — %T осталось (%S/с)
ru[1]: %S из %S — %T осталось (%S/с)
ru[2]: %S из %S — %T осталось (%S/с)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
ru: Нельзя скопировать папку "%B", нет прав на её создание в месте назначения

en: There was an error creating the folder "%B".
ru: Ошибка создания папки "%B"

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
ru: Нельзя скопировать файлы из папки "%B", нет прав на их просмотр

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
ru: Нельзя скопировать папку "%B", нет прав на её чтение

en: Error while moving "%B".
ru: Ошибка перемещения "%B"

en: Could not remove the source folder.
ru: Не удалось удалить исходную папку

en: Error while copying "%B".
ru: Ошибка копирования "%B"

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
ru: Не удалось удалить файлы из существующей папки %F

en: Could not remove the already existing file %F.
ru: Не удалось удалить существующий файл %F

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
ru: Нельзя переместить папку саму в себя

en: You cannot copy a folder into itself.
ru: Нельзя копировать папку саму в себя

en: The destination folder is inside the source folder.
ru: Папка назначения находится внутри исходной папки

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
ru: Нельзя переместить файл сам в себя

en: You cannot copy a file over itself.
ru: Нельзя скопировать файл сам в себя

en: The source file would be overwritten by the destination.
ru: Исходный файл будет переписан файлом назначения

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
ru: Не удалось удалить существующий файл с таким же именем в %F

en: There was an error copying the file into %F.
ru: Ошибка копирования файла в %F

en: Copying Files
ru: Копирование файлов

en: Preparing to Move to "%B"
ru: Подготовка к перемещению в "%B"

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
ru[0]: Подготовка к перемещению %'d файла
ru[1]: Подготовка к перемещению %'d файлов
ru[2]: Подготовка к перемещению %'d файлов

en: There was an error moving the file into %F.
ru: Ошибка перемещения файла в %F

en: Moving Files
ru: Перемещение файлов

en: Creating links in "%B"
ru: Создание ссылок в "%B"

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
ru[0]: Создание ссылки на %'d файл
ru[1]: Создание ссылок на %'d файла
ru[2]: Создание ссылок на %'d файлов

en: Error while creating link to %B.
ru: Ошибка создания ссылки на %B

en: Symbolic links only supported for local files
ru: Символьные ссылки поддерживаются только для локальных файлов

en: The target doesn't support symbolic links.
ru: Цель не поддерживает символьные ссылки

en: There was an error creating the symlink in %F.
ru: Ошибка создания символьной ссылки в %F

en: Setting permissions
ru: Установка прав доступа

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
ru: Папка

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
ru: Пустой документ

en: Error while creating directory %B.
ru: Ошибка создания папки %B

en: Error while creating file %B.
ru: Ошибка создания файла %B

en: There was an error creating the directory in %F.
ru: Ошибка создания папки в %F

en: Emptying Trash
ru: Очистка корзины

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
ru: Не удалось сделать кнопку запуска доверенной

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
ru[0]: Переместить %d объект обратно в "%s"
ru[1]: Переместить %d объекта обратно в "%s"
ru[2]: Переместить %d объектов обратно в "%s"

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
ru[0]: Переместить %d объект в "%s"
ru[1]: Переместить %d объекта в "%s"
ru[2]: Переместить %d объектов в "%s"

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
ru[0]: _Отменить перемещение %d объекта
ru[1]: _Отменить перемещение %d объектов
ru[2]: _Отменить перемещение %d объектов

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
ru[0]: _Вернуть перемещение %d объекта
ru[1]: _Вернуть перемещение %d объектов
ru[2]: _Вернуть перемещение %d объектов

en: Move '%s' back to '%s'
ru: Переместить '%s' обратно в '%s'

en: Move '%s' to '%s'
ru: Переместить '%s' в '%s'

en: _Undo Move
ru: _Отменить перемещение

en: _Redo Move
ru: _Вернуть перемещение

en: _Undo Restore from Trash
ru: _Отменить восстановление из корзины

en: _Redo Restore from Trash
ru: _Вернуть восстановление из корзины

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
ru[0]: Удалить %d объект обратно в корзину
ru[1]: Удалить %d объекта обратно в корзину
ru[2]: Удалить %d объектов обратно в корзину

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
ru[0]: Восстановить %d объект из корзины
ru[1]: Восстановить %d объекта из корзины
ru[2]: Восстановить %d объектов из корзины

en: Move '%s' back to trash
ru: Удалить '%s' обратно в корзину

en: Restore '%s' from trash
ru: Восстановить '%s' из корзины

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
ru[0]: Удалить %d скопированный объект
ru[1]: Удалить %d скопированных объекта
ru[2]: Удалить %d скопированных объектов

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
ru[0]: Копировать %d объект в "%s"
ru[1]: Копировать %d объекта в "%s"
ru[2]: Копировать %d объектов в "%s"

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
ru[0]: _Отменить копирование %d объекта
ru[1]: _Отменить копирование %d объектов
ru[2]: _Отменить копирование %d объектов

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
ru[0]: _Вернуть копирование %d элемента
ru[1]: _Вернуть копирование %d элементов
ru[2]: _Вернуть копирование %d элементов

en: Delete '%s'
ru: Удалить '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
ru: Копировать '%s' в '%s'

en: _Undo Copy
ru: _Отменить копирование

en: _Redo Copy
ru: _Вернуть копирование

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
ru[0]: Удалить %d дублированный объект
ru[1]: Удалить %d дублированных объекта
ru[2]: Удалить %d дублированных объектов

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
ru[0]: Дублировать %d объект в "%s"
ru[1]: Дублировать %d объекта в "%s"
ru[2]: Дублировать %d объектов в "%s"

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
ru[0]: _Отменить дублирование %d объекта
ru[1]: _Отменить дублирование %d объектов
ru[2]: _Отменить дублирование %d объектов

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
ru[0]: _Вернуть дублирование %d объекта
ru[1]: _Вернуть дублирование %d объектов
ru[2]: _Вернуть дублирование %d объектов

en: Duplicate '%s' in '%s'
ru: Дублировать "%s" в "%s"

en: _Undo Duplicate
ru: _Отменить дублирование

en: _Redo Duplicate
ru: _Вернуть дублирование

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
ru[0]: Удалить ссылки на %d объект
ru[1]: Удалить ссылки на %d объекта
ru[2]: Удалить ссылки на %d объектов

en: Create links to %d item | Create links to %d items
ru[0]: Создать ссылки на %d объект
ru[1]: Создать ссылки на %d объекта
ru[2]: Создать ссылки на %d объектов

en: Delete link to '%s'
ru: Удалить ссылку на '%s'

en: Create link to '%s'
ru: Создать ссылку на '%s'

en: _Undo Create Link
ru: _Отменить создание ссылки

en: _Redo Create Link
ru: _Вернуть создание ссылки

en: Create an empty file '%s'
ru: Создать пустой файл '%s'

en: _Undo Create Empty File
ru: _Отменить создание пустого файла

en: _Redo Create Empty File
ru: _Вернуть создание пустого файла

en: Create a new folder '%s'
ru: Создать папку '%s'

en: _Undo Create Folder
ru: _Отменить создание папки

en: _Redo Create Folder
ru: _Вернуть создание папки

en: Create new file '%s' from template
ru: Создать файл '%s' из шаблона

en: _Undo Create from Template
ru: _Отменить создание из шаблона

en: _Redo Create from Template
ru: _Вернуть создание из шаблона

en: Rename '%s' as '%s'
ru: Переименовать '%s' в '%s'

en: _Undo Rename
ru: _Отменить переименование

en: _Redo Rename
ru: _Вернуть переименование

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
ru[0]: Удалить %d объект в корзину
ru[1]: Удалить %d объекта в корзину
ru[2]: Удалить %d объектов в корзину

en: Restore '%s' to '%s'
ru: Восстановить '%s' в '%s'

en: Move '%s' to trash
ru: Удалить '%s' в корзину

en: _Undo Trash
ru: _Отменить удаление в корзину

en: _Redo Trash
ru: _Вернуть удаление в корзину

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
ru: Восстановить исходные права объектов в '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
ru: Назначить права объектам в '%s'

en: _Undo Change Permissions
ru: _Отменить изменение прав доступа

en: _Redo Change Permissions
ru: _Вернуть изменение прав доступа

en: Restore original permissions of '%s'
ru: Восстановить исходные права '%s'

en: Set permissions of '%s'
ru: Установить права '%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
ru: Восстановить группу '%s' к '%s'

en: Set group of '%s' to '%s'
ru: Назначить группу '%s' к '%s'

en: _Undo Change Group
ru: _Отменить изменение группы

en: _Redo Change Group
ru: _Вернуть изменение группы

en: Restore owner of '%s' to '%s'
ru: Восстановить владельца '%s' на '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
ru: Назначить владельца '%s' в '%s'

en: _Undo Change Owner
ru: _Отменить изменение владельца

en: _Redo Change Owner
ru: _Вернуть изменение владельца

en: Could not determine original location of "%s"
ru: Невозможно определить исходный адрес "%s"

en: The item cannot be restored from trash
ru: Объект не может быть восстановлен из корзины

en: The selection rectangle
ru: Область выбора

en: Could not forget association
ru: Не удалось забыть привязку

en: Forget association
ru: Забыть привязку

en: Valid executable.
ru: Верный исполняемый файл

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
ru: Неверный исполняемый файл. Пробелы в пути должны быть экранированы обратной косой чертой (\)

note: the %s here is a file extension
en: %s document
ru: Документ %s

en: Open all files of type "%s" with
ru: Открывать все файлы "%s" в

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
ru: Выберите программу для %s и типа файлов "%s"

en: Custom application
ru: Другая программа

en: Executables
ru: Исполняемые файлы

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
ru: Можно выбрать программу или ввести свою команду для этого типа файлов, выполнив однократно или назначив по умолчанию

en: Enter a custom command...
ru: Введите команду...

en: Add to list
ru: Добавить в список

en: Set as default
ru: Назначить по умолчанию

en: Reset to system defaults
ru: Восстановить умолчания

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
ru: Нельзя выполнять команды с удалённого узла

en: This is disabled due to security considerations.
ru: Отключено по соображениям безопасности

en: There was an error launching the application.
ru: Ошибка запуска программы

en: This drop target only supports local files.
ru: Цель для перетаскивания поддерживает только локальные файлы

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
ru: Для открытия нелокальных файлов скопируйте их в локальную папку и перетащите снова

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
ru: Для открытия нелокальных файлов скопируйте их в локальную папку и перетащите снова. Перетащенные вами локальные файлы уже открыты

en: Details:
ru: Подробности:

en: Preparing
ru: Подготовка

en: Search in "%s"
ru: Поиск в «%s»

en: Edit
ru: Правка

en: Undo Edit
ru: Отменить изменение

en: Undo the edit
ru: Отменить изменение

en: Redo Edit
ru: Вернуть изменение

en: Redo the edit
ru: Вернуть изменение

en: The text of the label.
ru: Текст метки

en: Justification
ru: Выравнивание

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
ru: Выравнивание строк в тексте метки относительно друг друга. Настройка НЕ влияет на выравнивание самой метки, для этого используйте свойство GtkMisc::xalign

en: Line wrap
ru: Перенос строк

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
ru: Разрывать длинные строки

en: Cursor Position
ru: Положение курсора

en: The current position of the insertion cursor in chars.
ru: Текущая позиция вставки курсора в символах

en: Selection Bound
ru: Границы выбора

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
ru: Положение противоположных концов выбора от курсора в буквах.

en: Select All
ru: Выделить всё

en: Input Methods
ru: Методы ввода

en: Show more _details
ru: _Подробнее

en: You can stop this operation by clicking cancel.
ru: Можно остановить действие, нажав на отмену

en:  (invalid Unicode)
ru:  (неверный Unicode)

en: Set as Wallpaper...
ru: Сделать фоном...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
ru: Установить выбранное изображение фоном рабочего стола Cinnamon

en: Add Desklets
ru: Добавить десклеты

en: Add Cinamon desklets
ru: Добавить десклеты Cinnamon

en: Mount archive
ru: Подключить архив

en: Mount %f to browse its contents
ru: Подключить %f для просмотра

en: Change Desktop _Background
ru: Изменить _фон рабочего стола

en: Change the Cinnamon desktop background
ru: Сменить фон рабочего стола Cinnamon

en: Create a new l_auncher here...
ru: Создать к_нопку запуска здесь...

en: Create a new launcher in this folder
ru: Создать _кнопку запуска в текущей папке

en: Display Settings
ru: Настройки экрана

en: Change the resolution
ru: Изменить разрешение

en: Manage workspaces (Expo)
ru: Менеджер рабочих мест (Expo)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
ru: Открыть Expo для добавления, удаления и организации рабочих мест

en: Remove workspace
ru: Удалить рабочее место

en: Remove the currently active workspace
ru: Удалить текущее рабочее место

en: Jump to new workspace
ru: Перейти на новое рабочее место

en: Create a new workspace and activate it
ru: Создать рабочее место и сделать активным

en: Files
ru: Файлы

en: Access and organize files
ru: Управление и доступ к файлам

en: Edit Bookmarks
ru: Управление закладками

en: <b>_Bookmarks</b>
ru: <b>_Закладки</b>

en: <b>_Name</b>
ru: <b>_Имя</b>

en: <b>_Location</b>
ru: <b>_Адрес</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
ru: Очень маленькие

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
ru: Маленькие

[ctx: Desktop icon size]
en: Normal
ru: Обычный

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
ru: Большие

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
ru: Очень большие

en: Vertical
ru: По вертикали

en: Horizontal
ru: По горизонтали

en: Current Monitor Layout
ru: Вид текущего монитора

en: Icon Size
ru: Размер значка

en: Layout
ru: Расположение

en: Direction
ru: Направление

en: Sort items by
ru: Сортировать элементы по

en: Reset grid spacing
ru: Сброс размера сетки

en: button
ru: кнопка

en: Adjust horizontal grid spacing
ru: Настройка расстояния между элементами сетки по горизонтали

en: Adjust vertical grid spacing
ru: Настройка расстояния между элементами сетки по вертикали

en: page0
ru: страница 0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
ru: <b><big>В данное время отображение значков рабочего стола не включено для этого монитора.</big></b>

en: page1
ru: страница 1

en: Desktop Layout
ru: Вид рабочего стола

en: No desktop icons
ru: Не отображать значки на рабочем столе

en: Show desktop icons on primary monitor only
ru: Отображать значки рабочего стола только на основном мониторе

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
ru: Отображать значки рабочего стола только на неосновных мониторах

en: Show desktop icons on all monitors
ru: Отображать значки рабочего стола на всех мониторах

en: Desktop Icons
ru: Значки рабочего стола

en: Mounted Drives
ru: Смонтированные диски

en: Options
ru: Параметры

en: Show icons from missing monitors
ru: Отображать значки с отсутствующих мониторов

en: Matching monospace font
ru: Соответствие моноширинного шрифта

en: System monospace font
ru: Системный моноширинный шрифт

en: Normal font
ru: Нормальный шрифт

en: Always
ru: Всегда

en: Local Files Only
ru: Для локальных

en: Never
ru: Никогда

en: Decimal
ru: Десятичный

en: Decimal (long format)
ru: Десятичный (КБ, МБ) полный

en: Binary (long format)
ru: Двоичный (КиБ, МиБ) полный

en: By Name
ru: Имя

en: By Size
ru: Размер

en: By Type
ru: Тип

en: By Detailed Type
ru: Подробный тип

en: By Modification Date
ru: Изменён

en: By Access Date
ru: Доступ

en: By Trashed Date
ru: Удаление

en: 100 KB
ru: 100 КБ

en: 500 KB
ru: 500 КБ

en: 1 MB
ru: 1 МБ

en: 3 MB
ru: 3 МБ

en: 5 MB
ru: 5 МБ

en: 10 MB
ru: 10 МБ

en: 100 MB
ru: 100 МБ

en: 1 GB
ru: 1 ГБ

en: 2 GB
ru: 2 ГБ

en: 4 GB
ru: 4 ГБ

en: 8 GB
ru: 8 ГБ

en: 16 GB
ru: 16 ГБ

en: 32 GB
ru: 32 ГБ

en: 64 GB
ru: 64 Гб

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: File Management Preferences
ru: Настройки управления файлами

en: <b>Default View</b>
ru: <b>Вид по умолчанию</b>

en: View _new folders using:
ru: Просмотр _новых папок:

en: _Inherit view type from parent
ru: _Наследовать тип представления от родительского объекта

en: _Arrange items:
ru: _Сортировка:

en: Sort _folders before files
ru: _Папки перед файлами

en: Sort _favorites before other files
ru: _Избранное перед другими файлами

en: <b>Icon View Defaults</b>
ru: <b>Режим «Значки» по умолчанию</b>

en: Default _zoom level:
ru: Ис_ходный масштаб:

en: _Text beside icons
ru: _Текст справа от значков

en: <b>Compact View Defaults</b>
ru: <b>Компактный вид</b>

en: _Default zoom level:
ru: Исх_одный масштаб:

en: A_ll columns have the same width
ru: Столбцы значков одинаковой _ширины

en: <b>List View Defaults</b>
ru: <b>Режим «Список» по умолчанию</b>

en: D_efault zoom level:
ru: Исходный м_асштаб:

en: <b>Tree View Defaults</b>
ru: <b>Дерево папок</b>

en: Show _only folders
ru: Не показывать _файлы в дереве папок

en: Views
ru: Вид

en: <b>Behavior</b>
ru: <b>Поведение</b>

en: _Single click to open items
ru: Отк_рывать объекты одним щелчком

en: _Double click to open items
ru: Открывать объекты _двойным щелчком

en: Click on a file's name twice to rename it
ru: Двойное нажатие на имя файла для переименования

en: Open each _folder in its own window
ru: Открывать _папки в отдельных окнах

en: Always start in dual-pane view
ru: Запускать с двумя панелями

en: Ignore per-folder view preferences
ru: Игнорировать настройки вида отдельных папок

en: Disable file operation queueing
ru: Отключить очередь файловых операций

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
ru: Дважды щелкните на пустой области, чтобы перейти к родительской папке

en: <b>Executable Text Files</b>
ru: <b>Исполняемые текстовые файлы</b>

en: _Run executable text files when they are opened
ru: _Запускать исполняемые текстовые файлы при открытии

en: _View executable text files when they are opened
ru: _Просматривать исполняемые текстовые файлы при открытии

en: _Ask each time
ru: _Спрашивать каждый раз

en: <b>Trash</b>
ru: <b>Корзина</b>

en: Ask before moving files to the Trash
ru: Запрашивать подтверждение перед отправкой файлов в корзину

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
ru: _Спрашивать перед очисткой корзины или удалением файлов

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
ru: О_тображать в меню команду безвозвратного удаления

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
ru: Удалять безвозвратно клавишей Delete

en: <b>Media Handling</b>
ru: <b>Работа с носителями</b>

en: Automatically mount removeable media when inserted and on startup
ru: Присоединять переносные носители при подключении и загрузке

en: Automatically open a folder for automounted media
ru: Открывать папку для автоприсоединённых носителей

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
ru: Запуск программ при подключении носителей

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
ru: Закрыть вкладки, панели и окна носителя при отсоединении

en: Detect content of media and suggest application to open
ru: Определять содержимое носителя и предлагать приложение для открытия

en: <b>Bulk Rename</b>
ru: <b>Пакетное переименование</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
ru: Команда пакетного переименования:

en: Behavior
ru: Поведение

en: <b>Icon Captions</b>
ru: <b>Подписи к значкам</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
ru: Порядок появления сведений под именами значков при увеличении масштаба

en: <b>Date</b>
ru: <b>Дата</b>

en: _Format:
ru: _Формат:

en: Style:
ru: Стиль:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
ru: <b>Заголовки окон и вкладок</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
ru: Полный _путь в заголовках окон и вкладок

en: <b>File Size</b>
ru: <b>Размер файла</b>

en: _Prefixes:
ru: _Префикс:

en: <b>File Properties</b>
ru: <b>Свойства файла</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
ru: Дополнительные права в диалоге "Свойства файла"

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
ru: <b>Меню Переместить/Копировать в</b>

en: List bookmarks in the menu
ru: "Закладки" в меню

en: List devices and network locations in the menu
ru: Список носителей и сетевых мест в меню

en: Display
ru: Отображение

en: <b>List Columns</b>
ru: <b>Столбцы списка</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
ru: Выберите порядок сведений, которые будут появляться в режиме «Список».

en: List Columns
ru: Столбцы

en: <b>Previewable Files</b>
ru: Файлы для предварительного ознакомления

en: Show _thumbnails:
ru: Показать _миниатюры:

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
ru: _Наследовать вид миниатюр от родительского объекта

en: _Only for files smaller than:
ru: _Только для файлов менее:

en: <b>Folders</b>
ru: <b>Папки</b>

en: Count _number of items:
ru: С_чётчик объектов:

en: <b>Tooltips</b>
ru: <b>Подсказки</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
ru: Подсказки в режимах «Значки» и «Компактный»

en: Show tooltips in list views
ru: Подсказки в режиме «Список»

en: Show tooltips on the desktop
ru: Подсказки на рабочем столе

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
ru: <i>Для папки отображается счётчик объектов, для файла размер. Дополнительно показать:</i>

en: Detailed file type
ru: Подробный тип

en: Modified date
ru: Изменён

en: Created date
ru: Дата создания

en: Accessed date
ru: Доступ

en: File or folder location
ru: Адрес

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Visible Buttons
ru: Видимые кнопки

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Далее

en: Up
ru: Вверх

en: Refresh
ru: Обновить

en: Location entry toggle
ru: Переключатель ввода местоположения

en: Open in terminal
ru: Открыть в терминале

en: Icon view
ru: В виде значков

en: List view
ru: В виде списка

en: Compact view
ru: Компактный вид

en: Visible Entries
ru: Видимые записи

en: Selection
ru: Выбор

en: Favorite
ru: Избранное

en: Background
ru: Фон

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
ru: Видимые действия и записи расширений могут быть настроены во вкладке Плагины

en: Context Menus
ru: Контекстные меню

en: Search for files:
ru: Поиск файлов:

en: Case sensitive
ru: С учётом регистра

en: Search folders recursively
ru: Рекурсивный поиск по папкам

en: Search content:
ru: Поиск содержимого:

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Основные

[ctx: shortcut window]
en: New window
ru: Создать окно

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
ru: Закрыть окно или вкладку

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
ru: Закрыть все окна

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
ru: Показать/скрыть дополнительную панель

[ctx: shortcut window]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
ru: Добавить текущее место в закладки

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
ru: Изменить закладки

[ctx: shortcut window]
en: Make link
ru: Создать ссылку

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
ru: Прикрепить/открепить выбранное

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ru: Показать справку

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Opening
ru: Открытие

[ctx: shortcut window]
en: Open
ru: Открыть

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
ru: Открыть в новой вкладке

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
ru: Открыть в новом окне

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
ru: Открыть расположение объекта (только для последних файлов и поиска)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
ru: Вкладки

[ctx: shortcut window]
en: New tab
ru: Создать вкладку

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
ru: Перейти к предыдущей вкладке

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
ru: Перейти к следующей вкладке

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
ru: Перейти к вкладке по номеру

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
ru: Переместить вкладку влево

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
ru: Переместить вкладку вправо

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ru: Навигация

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ru: Назад

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
ru: Вперёд

[ctx: shortcut window]
en: Go up
ru: Вверх

[ctx: shortcut window]
en: Go down
ru: Вниз

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
ru: Перейти в домашнюю папку

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
ru: Переключить вид адресной строки

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
ru: Вторая панель

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
ru: Перейти к папке, открытой в другой панели

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
ru: Переместить фокус ввода в другую панель

[ctx: shortcut window]
en: View
ru: Вид

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ru: Увеличить

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ru: Уменьшить

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
ru: Исходный масштаб

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
ru: Обновить вид

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
ru: Показать/скрыть скрытые файлы

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
ru: Показать/скрыть боковую панель

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
ru: Показать/скрыть меню действий

[ctx: shortcut window]
en: List view
ru: Значки

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
ru: Компактный вид

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ru: Редактирование

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
ru: Создать папку

[ctx: shortcut window]
en: Rename
ru: Переименовать

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
ru: Переместить в корзину

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
ru: Удалить безвозвратно

[ctx: shortcut window]
en: Cut
ru: Вырезать

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ru: Копировать

[ctx: shortcut window]
en: Paste
ru: Вставить

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ru: Выделить все

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
ru: Обратить выделение

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
ru: Выделить по шаблону

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ru: Отменить

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ru: Вернуть

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
ru: Показать свойства объекта
