linuxmint - en to sc translation catalogue (31 entries)

en: No actions found
sc: Peruna atzione agatada

en: Actions
sc: Atziones

en: Nemo could not create the required folder "%s".
sc: Nemo no at pòdidu creare sa cartella rechesta "%s".

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
sc: Iscrivania

en: Connecting...
sc: Colleghende·si...

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
sc: Non s'est pòdidu abèrrere sa cartella "%s" in "%s".

en: Try Again
sc: Torra·bi a proare

en: Continue
sc: Sighi

note: second row: type combobox
en: _Type:
sc: _Tipu:

en: User Details
sc: Detàllios de s'utente

en: Operation cancelled
sc: Operatzione annullada

en: Show the version of the program.
sc: Ammustra sa versione de su programma.

en: Comment
sc: Cummentu

en: Description
sc: Descritzione

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
sc: Non tenes sos permissos netzessàrios pro visualizare sos cuntenutos de "%s".

en: The folder contents could not be displayed.
sc: Non s'est pòdidu ammustrare su cuntenuto de sa cartella.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
sc: Non tenes sos permissos netzessàrios pro cambiare su grupu de "%s".

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
sc: Non s'est pòdidu cambiare su grupu de "%s": %s

en: The group could not be changed.
sc: Non s'est pòdidu cambiare su grupu.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
sc: Non s'est pòdidu cambiare su propietàriu de "%s": %s

en: The owner could not be changed.
sc: Non s'est pòdidu cambiare su propietàriu.

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
sc: Non tenes sos permissos netzessàrios pro mudare su nùmene de "%s".

en: No extensions found
sc: Non s'est agatada peruna estensione

en: no information available
sc: Non b'at informatzione a disponimentu

en: Extensions
sc: Estensiones

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
sc: Perunu

en: --check cannot be used with other options.
sc: Non si podet impreare --check cun àteras optziones.

en: --quit cannot be used with URIs.
sc: Non si podet impreare --quit cun URI.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
sc: Non si podet impreare --geometry cun prus de un'URI.

en: GEOMETRY
sc: GEOMETRIA

en: Nemo's main menu is now hidden
sc: Su menù printzipale de Nemo como est cuadu
