linuxmint - en to sv translation catalogue (1297 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
sv: Sparad sökning

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
sv: Nemos åtgärdsdefinition

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
sv: Sökhjälp-definition för Nemo

en: No actions found
sv: Inga åtgärder hittades

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Nemo could not create the required folder "%s".
sv: Nemo kunde inte skapa mappen som krävs "%s".

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
sv: Innan du kör Nemo, var god skapa följande mapp eller ange rättigheter så att Nemo kan skapa den.

en: Error starting autorun program: %s
sv: Fel vid autostart av program: %s

en: Cannot find the autorun program
sv: Kan inte hitta autostartprogrammet

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
sv: <big><b>Fel vid automatisk start av programvara</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
sv: <big><b>Detta media innehåller programvara som är tänkt att startas automatiskt. Vill du köra den?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
sv: Programvaran kommer att köras direkt från mediet "%s". Du bör aldrig köra programvara som du inte litar på.
    
    Tryck på Avbryt om du är osäker.

en: _Run
sv: _Kör

en: Customize
sv: Anpassa

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
sv: Skrivbord

en: No bookmarks defined
sv: Inga bokmärken angivna

en: Disable all
sv: Inaktivera alla

en: Enable all
sv: Aktivera alla

en: Public FTP
sv: Publik FTP

en: FTP (with login)
sv: FTP (med inloggning)

en: Windows share
sv: Windows-utdelning

en: Secure WebDAV (HTTPS)
sv: Säker WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
sv: Kunde inte läsa in lista över servermetoder som stöds.
    Kontrollera din installation av gvfs.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
sv: Mappen "%s" kan inte öppnas på "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
sv: Servern på "%s" kan inte hittas.

en: Try Again
sv: Försök igen

en: Please verify your user details.
sv: Verifiera dina användaruppgifter.

en: Continue
sv: Fortsätt

en: C_onnect
sv: A_nslut

note: set dialog properties
en: Connect to Server
sv: Anslut till server

en: Server Details
sv: Serverinformation

note: second row: type combobox
en: _Type:
sv: _Typ:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
sv: Ut_delning:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
sv: _Mapp:

en: User Details
sv: Användaruppgifter

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
sv: _Domännamn:

note: second row: username entry
en: _User name:
sv: _Användarnamn:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
sv: Lösen_ord:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
sv: _Kom ihåg detta lösenord

en: Operation cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: Print but do not open the URI
sv: Skriv ut men öppna inte URI:n

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
sv: 
    
    Lägg till anslutning till servermontering

en: Show the version of the program.
sv: Visar versionen för programmet.

en: Quit Nemo Desktop.
sv: Avsluta Nemo skrivbord.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
sv: 
    
    Hantera skrivbordet med filhanteraren

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
sv: T_öm papperskorgen

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
sv: Arrangera automatiskt

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
sv: Omvänd sorteringsordning

en: Smaller
sv: Mindre

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Larger
sv: Större

en: _Vertical
sv: _Vertikalt

en: _Horizontal
sv: _Horisontellt

en: Name
sv: Namn

en: Size
sv: Storlek

en: Type
sv: Typ

en: Date
sv: Datum

note: name, stock id, label
en: _Sort
sv: _Sortera

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
sv: _Ikonstorlek

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
sv: Töm Papperskorgen

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
sv: Ta bort alla objekt i papperskorgen

en: _Customize
sv: _Anpassa

en: Adjust the desktop layout for this monitor
sv: Ange skrivbordets utseende för denna bildskärm

en: The desktop view encountered an error.
sv: Skrivbordsvyn råkade ut för ett fel.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
sv: Skrivbordsvyn råkade ut för ett fel vid uppstarten.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
sv: _Återställ ikonernas originalstorlekar

en: Restore Icon's Original Si_ze
sv: _Återställ ikonens originalstorlek

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
sv: Ändra storlek på ikon...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
sv: Gör den markerade ikonen möjlig att storleksändra

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
sv: Återställ varje markerad ikon till dess originalstorlek

en: Comment
sv: Kommentar

en: URL
sv: Webbadress (URL)

en: Description
sv: Beskrivning

en: Command
sv: Kommando

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
sv: Aktuell bildskärmslayout (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
sv: Aktuell bildskärmslayout (%dx%d)

en: Desktop Settings
sv: Skrivbordsinställningar

en: Current Monitor Preferences
sv: Egenskaper för aktuell bildskärm

en: Show global desktop settings
sv: Visa generella skrivbordsinställningar

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att se innehållet i "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
sv: "%s" kunde inte hittas. Den har kanske tagits bort nyligen.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
sv: Tyvärr, kunde inte visa allt innehåll i "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
sv: Mappinnehållet kunde inte visas.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att byta grupp på "%s".

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
sv: Tyvärr, kunde inte byta grupp för "%s": %s

en: The group could not be changed.
sv: Gruppen kunde inte ändras.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
sv: Tyvärr, kunde inte byta ägare för "%s": %s

en: The owner could not be changed.
sv: Ägaren kunde inte bytas.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
sv: Tyvärr, kunde inte ändra rättigheterna på "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
sv: Rättigheterna kunde inte ändras.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
sv: Namnet "%s" används redan i denna mapp. Var vänlig och välj ett annat namn.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
sv: "%s" finns inte i denna mapp. Den kanske flyttades eller togs bort precis?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att byta namn på "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
sv: Namnet "%s" är inte giltigt eftersom det innehåller tecknet "/". Var vänlig och välj ett annat namn.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
sv: Namnet "%s" är inte giltigt. Var vänlig och välj ett annat namn.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
sv: Namnet "%s" är för långt. Var vänlig och välj ett annat namn.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
sv: Tyvärr, kunde inte byta namn på "%s" till "%s": %s

en: The item could not be renamed.
sv: Det gick inte att byta namn på objektet.

en: Renaming "%s" to "%s".
sv: Byter namn på "%s" till "%s".

en: No extensions found
sv: Inga tillägg hittades

en: no information available
sv: ingen information tillgänglig

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Extensions
sv: Tillägg

en: Extensions changed.  Restart required.
sv: Tillägg ändrade. Omstart krävs.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
sv: Ingen

en: Yesterday
sv: I går

en: by _Name
sv: efter _namn

en: Keep icons sorted by name in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter namn

en: by _Size
sv: efter _storlek

en: Keep icons sorted by size in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter storlek

en: by _Type
sv: efter _typ

en: Keep icons sorted by type in rows
sv: Sortera ikoner radvis efter typ

en: by _Detailed Type
sv: enligt _detaljerad typ

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
sv: Håll ikoner ordnade i rader enligt detaljerad typ

en: by Modification _Date
sv: efter ändrings_datum

en: Keep icons sorted by modification date in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter ändringsdatum

en: by T_rash Time
sv: efter bortta_gningstid

en: Keep icons sorted by trash time in rows
sv: Behåll ikoner sorterade i rader efter borttagningstid

en: _Organize Desktop by Name
sv: _Organisera skrivbordet efter namn

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
sv: _Ordna objekt

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
sv: _Organisera efter namn

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
sv: Positionera om ikonerna så att de passar bättre i fönstret och så att överlappning undviks

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
sv: _Omvänd ordning

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
sv: Visa ikoner i omvänd ordning

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
sv: _Behåll justerat

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
sv: Behåll ikoner ordnade radvis utefter ett rutnät

en: _Manually
sv: _Manuellt

en: Leave icons wherever they are dropped
sv: Lämna ikoner där de släpps

en: By _Name
sv: Efter _namn

en: By _Size
sv: Efter _storlek

en: By _Type
sv: Efter _typ

en: By _Detailed Type
sv: Enligt _detaljerad typ

en: By Modification _Date
sv: Efter ändrings_datum

en: By T_rash Time
sv: Efter bortta_gningstid

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
sv: Ikonvy

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
sv: _Ikoner

en: The icon view encountered an error.
sv: Ikonvyn råkade ut för ett fel.

en: The icon view encountered an error while starting up.
sv: Ikonvyn råkade ut för ett fel vid uppstarten.

en: Display this location with the icon view.
sv: Visa denna plats med ikonvyn.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
sv: Kompakt vy

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
sv: _Kompakt

en: The compact view encountered an error.
sv: Kompakt vy råkade ut för ett fel.

en: The compact view encountered an error while starting up.
sv: Kompakt vy råkade ut för ett fel vid uppstarten.

en: Display this location with the compact view.
sv: Visa denna plats med kompakt vy.

en: Image Type
sv: Bildtyp

en: %d pixel | %d pixels
sv[0]: %d pixel
sv[1]: %d pixlar

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Title
sv: Titel

en: Author
sv: Upphovsman

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Created On
sv: Skapad

en: Created By
sv: Skapad av

en: Disclaimer
sv: Ansvarsfriskrivning

en: Warning
sv: Varning

en: Source
sv: Källa

en: Camera Brand
sv: Kameramärke

en: Camera Model
sv: Kameramodell

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
sv: Datum för tagning

en: Date Digitized
sv: Datum för digitalisering

en: Date Modified
sv: Ändringsdatum

en: Exposure Time
sv: Exponeringstid

en: Aperture Value
sv: Bländarvärde

en: ISO Speed Rating
sv: ISO-hastighetsgradering

en: Flash Fired
sv: Blixt använd

en: Metering Mode
sv: Mätningsläge

en: Exposure Program
sv: Exponeringsprogram

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Software
sv: Mjukvara

en: Location
sv: Plats

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Creator
sv: Skapare

en: Rating
sv: Rankning

en: Failed to load image information
sv: Misslyckades med att läsa in bildinformation

en: Loading...
sv: Läser in…

en: Image
sv: Bild

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
sv: Åtgärder: Åtgärdsfiler kan läggas till i denna mapp och kommer att bli synliga i menyn.

en: More info
sv: Mer information

en: View a sample action file with documentation
sv: Se ett exempel på en åtgärdsfil med dokumentation

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
sv: Skript: Alla exekverbara filer i denna mapp kommer att visas i skriptmenyn.

en: View additional information about creating scripts
sv: Visa ytterligare information om att skapa skript

en: (Empty)
sv: (Tom)

en: Use Default
sv: Använd standard

en: Temporarily disable auto-sort
sv: Tillfälligt inaktivera automatisk sortering

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
sv: Listvy

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
sv: _Lista

en: The list view encountered an error.
sv: Listvyn råkade ut för ett fel.

en: The list view encountered an error while starting up.
sv: Listvyn råkade ut för ett fel vid uppstarten.

en: Display this location with the list view.
sv: Visa denna plats med listvyn.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
sv[0]: Vill du se %d platsen?
sv[1]: Vill du se de %d platserna?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
sv[0]: Det här kommer att öppna %d separat fönster.
sv[1]: Det här kommer att öppna %d separata fönster.

en: --check cannot be used with other options.
sv: --check kan inte användas tillsammans med andra alternativ

en: --quit cannot be used with URIs.
sv: --quit kan inte användas tillsammans med URI:er.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
sv: --geometry kan inte användas med fler än en URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
sv: Utför en uppsättning självtester.

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
sv: Skapa det första fönstret med de angivna måtten. Exempel: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
sv: Skapa endast fönster för uttryckligen angivna URI:er

en: Ignored argument - left for compatibility only.
sv: Ignorerat argument - endast kvarlämnat för kompabilitet.

en: Open URIs in tabs.
sv: Öppna webbsidor i flikar.

en: Open URIs in an existing window.
sv: Öppna URIer i ett befintligt fönster.

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
sv: Reparera miniatyrbilds cachen - det här kan vara till nytta om du har problem med miniatyrbilder för filer. Måste köras som administratör

en: Quit Nemo.
sv: Avsluta Nemo.

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
sv: 
    
    Bläddra i filsystemet med filhanteraren

en: Nemo's main menu is now hidden
sv: Nemo´s huvudmeny är nu dold

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
sv: Du har valt att dölja huvudmenyn. Du kan få tillbaka den tillfälligt genom att:
    
    - Trycka på <Alt>-tangenten
    - Högerklicka på en tom del av huvudverktygsraden
    - Högerklicka på en tom del av statusraden
    
    Du kan återställa den permanent genom att välja Menyrad igen från Visa-menyn.

en: Don't show this message again.
sv: Visa inte detta meddelande igen.

en: The Link "%s" is Broken.
sv: Länken "%s" är trasig.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
sv: Länken "%s" är trasig. Vill du flytta den till papperskorgen?

en: This link cannot be used, because it has no target.
sv: Denna länk kan inte användas eftersom den inte har något mål.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
sv: Denna länk kan inte användas eftersom dess mål "%s" inte finns.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
sv: Flytta till papperskor_gen

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
sv: Vill du köra "%s" eller visa dess innehåll?

en: "%s" is an executable text file.
sv: "%s" är en körbar textfil.

en: Run in _Terminal
sv: Kör i _terminal

en: _Display
sv: _Visa

en: Are you sure you want to open all files?
sv: Är du säker att du vill öppna alla filer?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
sv[0]: Detta kommer att öppna %d separat flik.
sv[1]: Detta kommer att öppna %d separata flikar.

en: Open with
sv: Öppna med

en: Unknown file type
sv: Okänd filtyp

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
sv: Filen "%s" har inga kända program som är associerade med den. Om du litar på källan till denna fil, och har tillräcklig behörighet, kan du markera den körbar och starta den. Eller så kan du använda dialogrutan Öppna med att plocka ett program att associera den med.

en: Make executable and run
sv: Gör körbar och kör

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
sv: Filen "%s" är inte associerad med något program. Använd "Öppna med" för att välja ett program att öppna den med.

en: Choose a program
sv: Välj ett program

en: Untrusted application launcher
sv: Programstartaren är inte pålitlig

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
sv: Programstartaren "%s" har inte markerats som tillförlitlig (körbar). Om du inte känner till källan av denna fil kan det vara osäkert om det är så bra att starta den.

en: _Launch Anyway
sv: Starta _ändå

en: Mark as _Trusted
sv: Markera som _pålitlig

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
sv[0]: Detta kommer att öppna %d separat program.
sv[1]: Detta kommer att öppna %d separata program.

en: Unable to mount location
sv: Kunde inte montera platsen

en: Unable to start location
sv: Kunde inte starta platsen

en: Opening "%s".
sv: Öppnar "%s".

en: Opening %d item. | Opening %d items.
sv[0]: Öppnar %d objekt.
sv[1]: Öppnar %d objekt.

en: Close tab
sv: Stäng flik

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
sv: 
    
    Visa en "öppna med" dialog när en uri angetts, för att låta användaren ändra den förvalda filtypshanteraren.

en: Devices
sv: Enheter

en: Free space: %s
sv: Ledigt utrymme: %s

en: My Computer
sv: Den här datorn

en: Open your personal folder
    %s
sv: Öppna din personliga mapp
    %s

en: Home
sv: Hem

en: Open the contents of your desktop in a folder
sv: Öppna innehållet på ditt skrivbord i en mapp

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Favorite files
sv: Favoritfiler

en: Recent
sv: Senast använda

en: Recent files
sv: Senaste filer

en: Open the contents of the File System
    %s
sv: Öppna innehållet av filsystemet
    %s

en: File System
sv: Filsystem

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Open the trash
sv: Öppna papperskorgen

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Mount and open %s (%s)
sv: Montera och öppna %s (%s)

en: Mount and open %s
sv: Montera och öppna %s

en: Network
sv: Nätverk

en: Browse the contents of the network
sv: Bläddra i innehållet för nätverket

note: Adjust start/stop items to reflect the type of the drive name, stock id label, accelerator
en: _Start
sv: _Starta

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
sv: _Stopp

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
sv: Slå _på

en: _Safely Remove Drive
sv: _Säker borttagning av enhet

en: _Connect Drive
sv: _Anslut enhet

en: _Disconnect Drive
sv: _Koppla från enhet

en: _Start Multi-disk Device
sv: _Starta flerdiskenhet

en: _Stop Multi-disk Device
sv: _Stoppa flerdiskenhet

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
sv: Lås _upp enhet

en: _Lock Drive
sv: _Lås enhet

en: Unable to start %s
sv: Kunde inte starta %s

en: Unable to eject %s
sv: Kunde inte mata ut %s

en: Unable to poll %s for media changes
sv: Kunde inte läsa av %s efter mediabyte

en: Unable to stop %s
sv: Kunde inte stoppa %s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
sv: _Öppna

note: add the "open in new tab" menu item name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
sv: Öppna i ny _flik

note: add the "open in new window" menu item
en: Open in New _Window
sv: Öppna i nytt _fönster

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
sv: _Lägg till bokmärke

en: Remove
sv: Ta bort

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
sv: _Byt namn...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
sv: _Montera

note: add the "Unmount" menu item name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
sv: _Avmontera

note: add the "Eject" menu item name, stock id label, accelerator
en: _Eject
sv: _Mata ut

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
sv: _Sök efter media

note: Empty Trash menu item
en: Empty _Trash
sv: Töm _papperskorgen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
sv[0]: %1$s fil operation aktiv. %2$d%% av jobbet har gjorts.
sv[1]: %1$s fil operationer aktiva. %2$d%% av jobbet har gjorts.

en: File Operations
sv: Filåtgärder

en: All file operations have been successfully completed
sv: Alla filåtgärder har färdigställts

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
sv: Du kan inte tilldela fler än en anpassad ikon åt gången!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
sv: Dra endast en bild för att ställa in en anpassad ikon.

en: The file that you dropped is not local.
sv: Filen som du släppte är inte lokal.

en: You can only use local images as custom icons.
sv: Du kan endast använda lokala bilder som anpassade ikoner.

en: The file that you dropped is not an image.
sv: Filen som du släppte är inte en bild.

en: _Name: | _Names:
sv[0]: _Namn:
sv[1]: _Namn:

en: Properties
sv: Egenskaper

en: %s Properties
sv: Egenskaper för %s

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
sv: okänd

en: Cancel Group Change?
sv: Avbryt byte av grupp?

en: Cancel Owner Change?
sv: Avbryt byte av ägare?

en: nothing
sv: ingenting

en: unreadable
sv: oläsbar

en: %1$s item (and %2$s hidden) | %1$s items (and %2$s hidden)
sv[0]: %1$s objekt (och %2$s dolt)
sv[1]: %1$s objekt (och %2$s dolda)

en: %1$s item | %1$s items
sv[0]: %1$s objekt
sv[1]: %1$s objekt

en: (some contents unreadable)
sv: (en del innehåll är oläsbart)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
sv: Innehåll:

en: Size:
sv: Storlek:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
sv: använd

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
sv: ledig

en: Total capacity:
sv: Total kapacitet:

en: Filesystem type:
sv: Typ av filsystem:

en: Basic
sv: Enkel

en: Type:
sv: Typ:

en: Link target:
sv: Länkmål:

en: Location:
sv: Plats:

en: Volume:
sv: Volym:

en: Accessed:
sv: Använd:

en: Created:
sv: Skapad:

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: Free space:
sv: Ledigt utrymme:

en: _Read
sv: _Läs

en: _Write
sv: _Skriv

en: E_xecute
sv: _Kör

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
sv: nej

en: list
sv: lista

en: read
sv: läs

en: create/delete
sv: skapa/ta bort

en: write
sv: skriv

en: access
sv: åtkomst

en: Access:
sv: Åtkomst:

en: Folder access:
sv: Mappåtkomst:

en: File access:
sv: Filåtkomst:

en: List files only
sv: Lista endast filer

en: Access files
sv: Åtkomstfiler

en: Create and delete files
sv: Skapa och ta bort filer

en: Read-only
sv: Skrivskyddad

en: Read and write
sv: Läs och skriv

en: Special flags:
sv: Specialflaggor:

en: Set _user ID
sv: Ställ in _användar-ID

en: Set gro_up ID
sv: Ställ in gr_upp-ID

en: _Sticky
sv: _Klistriga

en: _Owner:
sv: _Ägare:

en: Owner:
sv: Ägare:

en: _Group:
sv: _Grupp:

en: Group:
sv: Grupp:

en: Execute:
sv: Kör:

en: Allow _executing file as program
sv: Tillåt _körning av filen som ett program

en: Others:
sv: Övriga:

en: Folder Permissions:
sv: Mapprättigheter:

en: File Permissions:
sv: Filrättigheter:

en: Text view:
sv: Textvy:

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
sv: Du är inte ägaren så du kan inte ändra dessa rättigheter.

en: SELinux context:
sv: SELinux-kontext:

en: Last changed:
sv: Senast ändrad:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
sv: Verkställ rättigheter på berörda filer

en: The permissions of "%s" could not be determined.
sv: Rättigheterna för "%s" kunde inte fastställas.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
sv: Rättigheterna för den markerade filen kunde inte fastställas.

en: Open With
sv: Öppna med

en: Help
sv: Hjälp

en: Close
sv: Stäng

en: Creating Properties window.
sv: Skapar fönstret Egenskaper.

en: There was an error displaying help.
sv: Ett fel inträffade vid visning av hjälp.

en: Revert
sv: Återställ

en: Not supported in this location
sv: Stöds inte på denna plats

en: No scripts found
sv: Inga skript hittades

en: Scripts
sv: Skript

en: Show Places
sv: Visa platser

en: Show Treeview
sv: Visa trädvy

en: Hide the Sidebar (F9)
sv: Dölj sidofältet (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
sv: Visa sidofältet (F9)

en: Adjust zoom level
sv: Justera zoom-nivå

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
sv: Ett problem har upptäckts i din miniatyrbilds cache. För att reparera krävs administratörsrättigheter.

en: Fix now
sv: Reparera nu

en: Dismiss
sv: Avfärda

en: Elevated Privileges
sv: Förhöjda rättigheter

en: Restore Selected Items
sv: Återställ markerade objekt

en: Restore selected items to their original position
sv: Återställ markerade objekt till deras ursprungliga position

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
sv: "%s" kommer att flyttas om du väljer kommandot Klistra in

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
sv: "%s" kommer att kopieras om du väljer kommandot Klistra in

en: There is nothing on the clipboard to paste.
sv: Det finns inget i Urklipp att klistra in.

note: add the "create new folder" menu item name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
sv: Skapa ny _mapp

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
sv: Kli_pp ut

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
sv: _Kopiera

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
sv: Klistra _in i mapp

en: P_in
sv: _Fäst

en: Unp_in
sv: _Lösgör

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
sv: _Ta bort

en: P_roperties
sv: _Egenskaper

en: Computer
sv: Dator

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
sv[0]: Detta kommer att öppna %'d separat flik.
sv[1]: Detta kommer att öppna %'d separata flikar.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
sv[0]: Detta kommer att öppna %'d separat fönster.
sv[1]: Detta kommer att öppna %'d separata fönster.

en: Select Items Matching
sv: Markera objekt som matchar

en: _Pattern:
sv: _Mönster:

en: Examples:
sv: Exempel:

note: Reset to default info
en: Undo
sv: Ångra

en: Undo last action
sv: Ångra senaste åtgärden

note: Reset to default info
en: Redo
sv: Gör om

en: Redo last undone action
sv: Gör om senaste ångrade åtgärden

en: Content View
sv: Innehållsvy

en: View of the current folder
sv: Vy av aktuell mapp

en: "%s" selected
sv: "%s" markerad

en: %'d folder selected | %'d folders selected
sv[0]: %'d mapp markerad
sv[1]: %'d mappar markerade

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
sv[0]:  (innehåller %'d objekt)
sv[1]:  (innehåller %'d objekt)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
sv[0]:  (innehållandes totalt %'d objekt)
sv[1]:  (innehållandes totalt %'d objekt)

en: %'d item selected | %'d items selected
sv[0]: %'d objekt markerat
sv[1]: %'d objekt markerade

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
sv[0]: %'d annat objekt markerat
sv[1]: %'d andra objekt markerade

en: %'u item | %'u items
sv[0]: %'u objekt
sv[1]: %'u objekt

en: %s, Free space: %s
sv: %s, ledigt utrymme: %s

en: Open With %s
sv: Öppna med %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
sv[0]: Använd "%s" för att öppna det markerade objektet
sv[1]: Använd "%s" för att öppna de markerade objekten

en: Run "%s" on any selected items
sv: Kör "%s" på alla markerade objekt

en: Create a new document from template "%s"
sv: Skapa ett nytt dokument från mallen "%s"

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be moved if you select the Paste command
sv[0]: Det %'d markerade objektet kommer att flyttas om du väljer kommandot Klistra in
sv[1]: De %'d markerade objekten kommer att flyttas om du väljer kommandot Klistra in

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be copied if you select the Paste command
sv[0]: Det %'d markerade objektet kommer att kopieras om du väljer kommandot Klistra in
sv[1]: De %'d markerade objekten kommer att kopieras om du väljer kommandot Klistra in

en: Select Target Folder For Move
sv: Välj målmappen för att flytta

en: Select Target Folder For Copy
sv: Välj målmapp för att kopiera

en: Unable to unmount location
sv: Kunde inte avmontera platsen

en: Unable to eject location
sv: Kunde inte mata ut platsen

en: Unable to stop drive
sv: Kunde inte stoppa enheten

en: Connect to Server %s
sv: Anslut till servern %s

en: _Connect
sv: _Anslut

en: Link _name:
sv: Länk_namn:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
sv: Skapa nytt _dokument

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
sv: Öppna m_ed

en: Choose a program with which to open the selected item
sv: Välj ett program att öppna det markerade objektet med

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
sv: Visa eller ändra egenskaperna för varje markerat objekt

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
sv: Skapa en ny tom mapp inuti denna mapp

note: name, stock id, label
en: No templates installed
sv: Inga mallar är installerade

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
sv: _Tomt dokument

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
sv: Skapa ett nytt tomt dokument inuti denna mapp

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
sv: Öppna det markerade objektet i detta fönster

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
sv: Öppna i navigeringsfönster

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
sv: Öppna varje markerat objekt i ett navigeringsfönster

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
sv: Öppna varje markerat objekt i en ny flik

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
sv: Öppna i terminal

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
sv: Öppna kommandotolk i markerad mapp

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
sv: Öppna som administratör

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
sv: Öppna mappen med administrationsrättigheter

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
sv: Följ länk till originalfil

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
sv: Navigera till originalfilen som denna symboliska länk pekar mot

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
sv: Öppna innehållande mapp

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
sv: Gå till den mapp där det valda objektet lagras

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
sv: Annat _program...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
sv: Välj ett annat program att öppna det markerade objektet med

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
sv: Öppna med annat _program...

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
sv: Förbered för de markerade filerna att flyttas med kommandot Klistra in

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
sv: Förbered för de markerade filerna att kopieras med kommandot Klistra in

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
sv: K_listra in

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
sv: Flytta eller kopiera filer som tidigare valts med kommandot Klipp ut eller Kopiera

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
sv: Flytta eller kopiera filer som tidigare valts med kommandot Klipp ut eller Kopiera till den markerade mappen

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
sv: Kop_iera till

note: name, stock id, label
en: M_ove to
sv: Fl_ytta till

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
sv: _Markera alla

note: tooltip
en: Select all items in this window
sv: Markera alla objekt i detta fönster

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
sv: Markera o_bjekt som matchar...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
sv: Markera objekt i detta fönster som matchar ett givet mönster

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
sv: _Invertera markering

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
sv: Markera alla och endast de objekt som inte redan är markerade

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
sv: D_uplicera

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
sv: Duplicera varje markerat objekt

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
sv[0]: Sk_apa länk
sv[1]: Sk_apa länkar

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
sv: Skapa en symbolisk länk för varje markerat objekt

note: tooltip
en: Rename selected item
sv: Byt namn på markerat objekt

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
sv: Flytta varje markerat objekt till papperskorgen

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
sv: Ta bort varje markerat objekt, utan att flytta till papperskorgen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
sv: _Återställ

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
sv: _Ångra

note: tooltip
en: Undo the last action
sv: Ångra senaste åtgärd

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
sv: _Gör om

note: tooltip
en: Redo the last undone action
sv: Gör om senaste ångrade åtgärden

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
sv: _Återställ vy till standardalternativ

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
sv: Återställ sorteringsordning och zoomnivå för att stämma överens med inställningarna för denna vy

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
sv: Anslut till denna server

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
sv: Skapa en permanent anslutning till denna server

note: tooltip
en: Mount the selected volume
sv: Montera den markerade volymen

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
sv: Avmontera den markerade volymen

note: tooltip
en: Eject the selected volume
sv: Mata ut den markerade volymen

note: tooltip
en: Start the selected volume
sv: Starta den markerade volymen

note: tooltip
en: Stop the selected volume
sv: Stoppa den markerade volymen

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
sv: Upptäck media i den markerade enheten

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
sv: Montera volymen associerad med den öppna mappen

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
sv: Avmontera volymen associerad med den öppna mappen

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
sv: Mata ut volymen associerad med den öppna mappen

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
sv: Starta volymen associerad med den öppna mappen

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
sv: Stoppa volymen associerad med den öppna mappen

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
sv: Öppna fil och stäng fönster

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
sv: Öppna denna mapp i ett navigeringsfönster

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
sv: Öppna denna mapp i en ny flik

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
sv: Förbered för denna mapp att flyttas med kommandot Klistra in

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
sv: Förbered för denna mapp att kopieras med kommandot Klistra in

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
sv: Flytta eller kopiera filer som tidigare markerats med kommandot Klipp ut eller Kopiera till denna mapp

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
sv: Flytta denna mapp till papperskorgen

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
sv: Ta bort denna mapp, utan att flytta till papperskorgen

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
sv: Montera volymen associerad med denna mapp

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
sv: Avmontera volymen associerad med denna mapp

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
sv: Mata ut volymen associerad med denna mapp

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
sv: Starta volymen associerad med denna mapp

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
sv: Stoppa volymen associerad med denna mapp

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
sv: Visa eller ändra egenskaperna för denna mapp

note: name, stock id, label
en: _Other pane
sv: _Andra panelen

en: Copy the current selection to the other pane in the window
sv: Kopiera den aktuella markeringen till den andra panelen i fönstret

en: Move the current selection to the other pane in the window
sv: Flytta den aktuella markeringen till den andra panelen i fönstret

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
sv: _Hem

en: Copy the current selection to the home folder
sv: Kopiera den aktuella markeringen till hemmappen

en: Move the current selection to the home folder
sv: Flytta den aktuella markeringen till hemmappen

note: name, stock id, label
en: _Desktop
sv: S_krivbord

en: Copy the current selection to the desktop
sv: Kopiera den aktuella markeringen till skrivbordet

en: Move the current selection to the desktop
sv: Flytta den aktuella markeringen till skrivbordet

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Browse for a folder to move the selection to
sv: Bläddra för en mapp att flytta valda saker till

en: Browse for a folder to copy the selection to
sv: Bläddra för en mapp att kopiera hela samlingen till

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
sv: Visa alltid den valda filen överst i listan för denna plats

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
sv: Visa inte längre den valda filen överst i listan för denna plats

en: Add to favorites
sv: Lägg till i favoriter

en: Add the selected file to your favorites
sv: Lägg till den valda filen bland dina favoriter

en: Remove from favorites
sv: Ta bort från favoriter

en: Remove the selected file from your favorites
sv: Ta bort den valda filen från dina favoriter

en: Run scripts
sv: Kör skript

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
sv: _Skript

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
sv: Flytta den öppna mappen från papperskorgen till "%s"

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
sv[0]: Flytta den markerade mappen från papperskorgen till "%s"
sv[1]: Flytta de markerade mapparna från papperskorgen till "%s"

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
sv[0]: Flytta den markerade mappen från papperskorgen
sv[1]: Flytta de markerade mapparna från papperskorgen

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
sv[0]: Flytta den markerade filen från papperskorgen till "%s"
sv[1]: Flytta de markerade filerna från papperskorgen till "%s"

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
sv[0]: Flytta den markerade filen från papperskorgen
sv[1]: Flytta de markerade filerna från papperskorgen

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
sv[0]: Flytta det markerade objektet från papperskorgen till "%s"
sv[1]: Flytta de markerade objekten från papperskorgen till "%s"

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
sv[0]: Flytta det markerade objektet från papperskorgen
sv[1]: Flytta de markerade objekten från papperskorgen

en: Start the selected drive
sv: Starta den markerade enheten

en: Connect to the selected drive
sv: Anslut den markerade enheten

en: _Start Multi-disk Drive
sv: _Starta flerdiskenhet

en: Start the selected multi-disk drive
sv: Starta den markerade flerdiskenheten

en: U_nlock Drive
sv: Lås u_pp enhet

en: Unlock the selected drive
sv: Lås upp den markerade enheten

en: Stop the selected drive
sv: Stoppa den markerade enheten

en: Safely remove the selected drive
sv: Säker borttagning av den markerade enheten

en: _Disconnect
sv: _Koppla från

en: Disconnect the selected drive
sv: Koppla från den markerade enheten

en: _Stop Multi-disk Drive
sv: _Stoppa Multidiskenhet

en: Stop the selected multi-disk drive
sv: Stoppa den markerade multidiskenheten

en: Lock the selected drive
sv: Lås den markerade enheten

en: Start the drive associated with the open folder
sv: Starta enheten associerad med den öppna mappen

en: Connect to the drive associated with the open folder
sv: Anslut enheten associerad med den öppna mappen

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
sv: Starta multidiskenheten associerad med den öppna mappen

en: Unlock the drive associated with the open folder
sv: Lås upp enheten associerad med den öppna mappen

en: _Stop the drive associated with the open folder
sv: _Stoppa enheten associerad med den öppna mappen

en: Safely remove the drive associated with the open folder
sv: Säker borttagning av enheten associerad med den öppna mappen

en: Disconnect the drive associated with the open folder
sv: Koppla från enheten associerad med den öppna mappen

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
sv: Stoppa multidiskenheten associerad med den öppna mappen

en: Lock the drive associated with the open folder
sv: Lås enheten associerad med den öppna mappen

en: _Delete Permanently
sv: _Ta bort permanent

en: Delete the open folder permanently
sv: Ta bort den öppna mappen permanent

en: Move the open folder to the Trash
sv: Flytta den öppna mappen till papperskorgen

en: _Open With %s
sv: _Öppna med %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
sv[0]: Öppna i %'d nytt fö_nster
sv[1]: Öppna i %'d nya fö_nster

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
sv[0]: Öppna i %'d ny _flik
sv[1]: Öppna i %'d nya _flikar

en: Delete all selected items permanently
sv: Ta bort alla markerade objekt permanent

en: Remo_ve from Recent
sv: Ta _bort från Senast använda

en: Remove each selected item from the recently used list
sv: Ta bort varje valt objekt från listan över senast använda

en: View or modify the properties of the open folder
sv: Visa eller ändra egenskaperna för den öppna mappen

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
sv: Länk till %s

en: Drag and drop is not supported.
sv: Dra och släpp stöds inte.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
sv: Dra och släpp stöds endast på lokala filsystem.

en: An invalid drag type was used.
sv: En ogiltig dragtyp användes.

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
sv: släppt text.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
sv: släppt data

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
sv: Vill du ta bort alla bokmärken med denna plats från din lista?

en: The location "%s" does not exist.
sv: Platsen "%s" finns inte.

en: Bookmark for Nonexistent Location
sv: Bokmärke för icke-existerande plats

en: Go to the location specified by this bookmark
sv: Gå till platsen som detta bokmärke anger

en: %s - File Browser
sv: %s - Filbläddrare

en: Searching...
sv: Söker...

en: Could not display "%s".
sv: Kunde inte visa "%s".

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
sv: Nemo har inget program som kan visa mappens innehåll installerat.

en: The location is not a folder.
sv: Platsen är inte en mapp.

en: Could not find "%s".
sv: Kunde inte hitta "%s".

en: Please check the spelling and try again.
sv: Kontrollera stavningen och försök igen.

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
sv: Nemo kan inte hantera "%s" platser.

en: Nemo cannot handle this kind of location.
sv: Nemo kan inte hantera denna typ av plats.

en: Unable to mount the location.
sv: Kunde inte montera platsen.

en: Access was denied.
sv: Åtkomst nekades.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
sv: Kunde inte visa "%s" eftersom värden inte kunde hittas.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
sv: Kontrollera att du stavat namnet rätt och att dina proxyserverinställningar stämmer.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
sv: Fel: %s
    Välj en annan visare och försök igen.

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Nemo är fri mjukvara; du kan distribuera och/eller modifiera enligt villkoren i GNU General Public License som är publicerad av Free Software Foundation; enligt version 2 eller (om tillgänglig) en senare version av licensen.

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: Nemo distribueras enligt förhoppningen att det är användbart, men HELT UTAN GARANTIER; utan helst en underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR ETT VISST ÄNDAMÅL. Titta i Gnu General Public License för mera detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
sv: Du bör ha fått med en kopia av GNU General Public License tillsammans med Nemo; om inte, vänligen läs <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
sv: Nemo låter dig organisera filer och mappar, både lokalt och via nätet.

en: There was an error displaying help: 
    %s
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp: 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
sv: _Arkiv

note: name, stock id, label
en: _Edit
sv: _Redigera

note: name, stock id, label
en: _View
sv: _Visa

note: name, stock id, label
en: _Help
sv: _Hjälp

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
sv: _Stäng

note: tooltip
en: Close this folder
sv: Stäng denna mapp

en: Prefere_nces
sv: Inställ_ningar

en: Edit Nemo preferences
sv: Redigera Nemos inställningar

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Manage extensions, actions and scripts
sv: Hantera tillägg, aktiviteter och skript

en: Undo the last text change
sv: Ångra den senaste textändringen

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
sv: Öppna _överordnad mapp

en: Open the parent folder
sv: Öppna överordnad mapp

note: tooltip
en: Stop loading the current location
sv: Stoppa inläsning av aktuell plats

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
sv: _Uppdatera

note: tooltip
en: Reload the current location
sv: Uppdatera aktuell plats

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
sv: _Alla ämnen

note: tooltip
en: Display Nemo help
sv: Visa Nemo hjälp

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: Display keyboard shortcuts
sv: Visa tangentbordsgenvägar

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
sv: _Om

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
sv: Visa krediter för skaparna av Nemo

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
sv: Zooma _in

note: tooltip
en: Increase the view size
sv: Öka vystorleken

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

note: tooltip
en: Decrease the view size
sv: Minska vystorleken

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
sv: Normal sto_rlek

note: tooltip
en: Use the normal view size
sv: Använd normal vystorlek

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
sv: Anslut till _server...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
sv: Anslut till en fjärrdator eller utdelad disk

note: tooltip
en: Open your personal folder
sv: Öppna din personliga mapp

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
sv: _Dator

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
sv: Sök bland alla lokala och fjärrdiskar samt mappar åtkomliga från denna dator

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
sv: _Nätverk

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
sv: Sök bland bokmärkta och lokala nätverksplatser

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
sv: Ma_llar

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
sv: Öppna din personliga mallmapp

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
sv: _Papperskorg

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
sv: Öppna din personliga papperskorg

note: name, stock id, label
en: _Go
sv: _Gå

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

note: name, stock id, label
en: _Tabs
sv: _Flikar

note: name, stock id, label
en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: Open another Nemo window for the displayed location
sv: Öppna ett till Nemofönster för den visade platsen

note: name, stock id, label
en: New _Tab
sv: Ny _flik

en: Open another tab for the displayed location
sv: Öppna ytterligare flik för den visade platsen

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
sv: Stäng _alla fönster

en: Close all Navigation windows
sv: Stäng alla navigeringsfönster

note: name, stock id, label
en: _Back
sv: _Bakåt

en: Go to the previous visited location
sv: Gå till föregående besökta plats

note: name, stock id, label
en: _Forward
sv: _Framåt

en: Go to the next visited location
sv: Gå till nästa besökta plats

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
sv: Visa/dölj _sökväg

en: Switch between location entry and breadcrumbs
sv: Växla mellan visa/dölj sökväg och brödtext

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
sv: Vä_xla till andra panelen

en: Move focus to the other pane in a split view window
sv: Flytta fokus till andra panelen i ett fönster med delad vy

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
sv: Sa_mma plats som andra panelen

en: Go to the same location as in the extra pane
sv: Gå till samma plats som i extrapanelen

en: Add a bookmark for the current location to this menu
sv: Lägg till ett bokmärke för den aktuella platsen till denna meny

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
sv: _Redigera bokmärken...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
sv: Visa ett fönster som tillåter redigering av bokmärken i denna meny

en: _Previous Tab
sv: _Föregående Flik

en: Activate previous tab
sv: Aktivera föregående flik

en: _Next Tab
sv: _Nästa flik

en: Activate next tab
sv: Aktivera nästa flik

en: Move Tab _Left
sv: Flytta flik åt _vänster

en: Move current tab to left
sv: Flytta aktuell flik till vänster

en: Move Tab _Right
sv: Flytta Flik åt _Höger

en: Move current tab to right
sv: Flytta aktuell flik till höger

en: Sidebar
sv: Sidopanel

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
sv: Visa _dolda filer

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
sv: Växla visningen av dolda filer i det aktuella fönstret

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
sv: _Huvudverktygsrad

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
sv: Ändra synligheten på detta fönsters huvudverktygsrad

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
sv: _Visa sidopanel

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
sv: Ändra synligheten på detta fönsters sidopanel

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
sv: St_atusrad

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
sv: Ändra synligheten på detta fönsters statusrad

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
sv: M_enyrad

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
sv: Ändra standardsynlighet på menyraden

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
sv: _Sök efter filer...

note: tooltip
en: Search documents and folders
sv: Sök dokument och mappar

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
sv: E_xtra panel

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
sv: Öppna en extramappvy sida vid sida

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
sv: Visa _miniatyrbilder

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
sv: Visa/dölj miniatyrbilder i den aktuella mappen

en: Places
sv: Platser

en: Select Places as the default sidebar
sv: Välj Platser som standardsidopanel

en: Tree
sv: Träd

en: Select Tree as the default sidebar
sv: Välj träd som standardsidopanel

en: Path Bar
sv: Sökväg med ikoner

en: Always prefer the path bar
sv: Välj alltid sökvägen med ikoner

en: Location Entry
sv: Sökväg i textformat

en: Always prefer the location entry
sv: Välj alltid sökvägen i textformat

en: Back history
sv: Gå bakåt i historiken

en: Forward history
sv: Gå framåt i historiken

en: _Up
sv: _Upp

en: Go to parent folder
sv: Gå till överordnad mapp

en: Go to home directory
sv: Gå till hemkatalogen

en: Go to Computer
sv: Gå till Dator

en: Toggle Location Entry
sv: Visa/dölj sökväg

en: New folder
sv: Ny mapp

en: Create a new folder
sv: Skapa en ny mapp

en: Open a terminal in the active folder
sv: Öppna en terminal i den aktiva mappen

en: Icons
sv: Ikoner

en: List
sv: Lista

en: Compact
sv: Kompakt

en: Search
sv: Sök

en: Show Thumbnails
sv: Visa miniatyrbilder

en: _Location
sv: _Plats

en: _New Tab
sv: _Ny flik

en: _Close Tab
sv: _Stäng flik

en: No files found
sv: Inga filer hittades

en: These files are on an Audio CD.
sv: Dessa filer finns på en ljud-CD.

en: These files are on an Audio DVD.
sv: Dessa filer finns på en ljud-DVD.

en: These files are on a Video DVD.
sv: Dessa filer finns på en video-DVD.

en: These files are on a Video CD.
sv: Dessa filer finns på en Video CD.

en: These files are on a Super Video CD.
sv: Dessa filer finns på en Super Video CD.

en: These files are on a Photo CD.
sv: Dessa filer finns på en Foto CD.

en: These files are on a Picture CD.
sv: Dessa filer finns på en Bild CD.

en: The media contains digital photos.
sv: Mediet innehåller digitalbilder.

en: These files are on a digital audio player.
sv: Dessa filer finns på en digital ljudspelare.

en: The media contains software.
sv: Mediet innehåller programvara.

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
sv: Mediet har identifierats som "%s".

en: Open %s
sv: Öppna %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
sv: Klipp ut markerad text till klippbordet

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
sv: Kopiera markerad text till klippbordet

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
sv: Klistra in text sparad i urklipp

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
sv: Markera all text i ett textfält

en: Move _Up
sv: Flytta _Uppåt

en: Move Dow_n
sv: Flytta Ne_r

en: Use De_fault
sv: Använd St_andard

en: The name and icon of the file.
sv: Namnet på filen och ikonen för den.

en: The size of the file.
sv: Storleken på filen.

en: The general type of the file.
sv: Generella typen av filen.

en: Detailed Type
sv: Detaljerad typ

en: The specific type of the file.
sv: Specifika typen av filen.

en: The date the file was modified.
sv: Datumet då filen ändrades.

en: Modified - Time
sv: Ändrad - Tid

en: Date Created
sv: Skapad

en: The date the file was created.
sv: Det datum då filen skapades.

en: Created - Time
sv: Skapad - Tid

en: Date Accessed
sv: Åtkomstdatum

en: The date the file was accessed.
sv: Datumet då filen senast användes.

en: Owner
sv: Ägare

en: The owner of the file.
sv: Filens ägare.

en: Group
sv: Grupp

en: The group of the file.
sv: Filens grupp.

en: The permissions of the file.
sv: Rättigheterna för filen.

en: Octal Permissions
sv: Rättigheter på oktal form

en: The permissions of the file, in octal notation.
sv: Rättigheterna för filen med oktal notation.

en: MIME Type
sv: MIME-typ

en: The mime type of the file.
sv: Mime-typen för filen.

en: SELinux Context
sv: SELinux-kontext

en: The SELinux security context of the file.
sv: SELinux-säkerhetskontext för filen.

en: The location of the file.
sv: Platsen för filen.

en: Trashed On
sv: Togs bort den

en: Date when file was moved to the Trash
sv: Datum när filen flyttades till papperskorgen

en: Original Location
sv: Ursprunglig plats

en: Original location of file before moved to the Trash
sv: Ursprunglig plats för filen innan den flyttades till papperskorgen

en: Hits
sv: Träffar

en: How many times the search string appeared in the file
sv: Hur många gånger den sökta texten förekommer i filen

en: on the desktop
sv: på skrivbordet

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
sv: Du kan inte flytta volymen "%s" till papperskorgen.

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
sv: Om du vill mata ut volymen bör du använda "Mata ut" i högerklicksmenyn för volymen.

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
sv: Om du vill avmontera volymen bör du använda "Avmontera volym" i högerklicksmenyn för volymen.

en: _Move Here
sv: _Flytta hit

en: _Copy Here
sv: _Kopiera hit

en: _Link Here
sv: _Länka hit

en: Cancel
sv: Avbryt

en: This file cannot be mounted
sv: Denna fil kan inte monteras

en: This file cannot be unmounted
sv: Denna fil kan inte avmonteras

en: This file cannot be ejected
sv: Denna fil kan inte matas ut

en: This file cannot be started
sv: Denna fil kan inte startas

en: This file cannot be stopped
sv: Denna fil kan inte stoppas

en: Slashes are not allowed in filenames
sv: Snedstreck tillåts inte i filnamn

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: Toplevel files cannot be renamed
sv: Toppnivåfiler kan inte döpas om

en: Unable to rename desktop icon
sv: Kunde inte byta namn på skrivbordsikon

en: Unable to rename desktop file
sv: Kunde inte byta namn på skrivbordsfil

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
sv: I går %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %l:%M %p
sv: I går %l:%M %p

en: Not allowed to set permissions
sv: Inte tillåtet att ställa in rättigheter

en: Not allowed to set owner
sv: Inte tillåtet att ställa in ägare

en: Specified owner '%s' doesn't exist
sv: Angivna ägaren "%s" finns inte

en: Not allowed to set group
sv: Inte tillåtet att ställa in grupp

en: Specified group '%s' doesn't exist
sv: Angivna gruppen "%s" finns inte

en: %'u folder | %'u folders
sv[0]: %'u mapp
sv[1]: %'u mappar

en: %'u file | %'u files
sv[0]: %'u fil
sv[1]: %'u filer

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
sv: ? objekt

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
sv: ? byte

en: Unknown
sv: Okänd

en: Audio
sv: Ljud

en: Font
sv: Teckensnitt

en: Archive
sv: Arkiv

en: Markup
sv: Märkning

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Calendar
sv: Kalender

en: Document
sv: Dokument

en: Spreadsheet
sv: Kalkylark

en: Binary
sv: Binär

en: Folder
sv: Mapp

en: link
sv: länk

en: link (broken)
sv: länk (trasig)

en: Name: %s
sv: Namn: %s

en: Type: %s
sv: Typ: %s

en: %s item | %s items
sv[0]: %s sak
sv[1]: %s saker

en: Contains: %s
sv: Innehåller: %s

en: Size: %s
sv: Storlek: %s

en: Accessed: %s
sv: Åtkomst: %s

en: Modified: %s
sv: Ändrad: %s

en: Created: %s
sv: Skapad: %s

en: Location: %s
sv: Plats: %s

en: Merge folder "%s"?
sv: Slå samman mappen "%s"?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
sv: Sammanfogning kommer att fråga dig om bekräftelse innan några filer ersätts i mappen som är i konflikt med de filer som kopieras.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
sv: En äldre mapp med samma namn finns redan i "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
sv: En nyare mapp med samma namn finns redan i "%s".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
sv: En annan mapp med samma namn finns redan i "%s".

en: Replacing it will remove all files in the folder.
sv: Att ersätta den innebär att alla filer i mappen tas bort.

en: Replace folder "%s"?
sv: Ersätt mappen "%s"?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
sv: En mapp med samma namn finns redan i "%s".

en: Replace file "%s"?
sv: Ersätt filen "%s"?

en: Replacing it will overwrite its content.
sv: Att ersätta den innebär att dess innehåll skrivs över.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
sv: En äldre fil med samma namn finns redan i "%s".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
sv: En nyare fil med samma namn finns redan i "%s".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
sv: En annan fil med samma namn finns redan i "%s".

en: Original file
sv: Ursprunglig fil

en: Last modified:
sv: Senast ändrad:

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Merge
sv: Slå ihop

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
sv: _Välj ett nytt namn för målet

en: Reset
sv: Återställ

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
sv: Tillämpa denna åtgärd för alla filer

note: Add buttons
en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: Re_name
sv: Byt _namn

en: Replace
sv: Ersätt

en: File conflict
sv: Filkonflikt

en: S_kip All
sv: H_oppa över alla

en: _Retry
sv: _Försök igen

en: Delete _All
sv: Ta bort _Alla

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: Replace _All
sv: Ersätt _Alla

en: _Merge
sv: _Slå ihop

en: Merge _All
sv: Slå ihop _Alla

en: Copy _Anyway
sv: Kopiera _Ändå

en: %'d second | %'d seconds
sv[0]: %'d sekund
sv[1]: %'d sekunder

en: %'d minute | %'d minutes
sv[0]: %'d minut
sv[1]: %'d minuter

en: %'d hour | %'d hours
sv[0]: %'d timme
sv[1]: %'d timmar

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
sv[0]: ungefär %'d timme
sv[1]: ungefär %'d timmar

note: appended to new link file
en: Another link to %s
sv: Ytterligare en länk till %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
sv: %'d:a länken till %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
sv: %'d:a länken till %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
sv: %'d:e länken till %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
sv: %'d:e länken till %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
sv:  (kopia)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
sv:  (ytterligare kopia)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
sv: :e kopian)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
sv: :a kopian)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
sv: :a kopian)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
sv: :e kopian)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
sv: %s (kopia)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
sv: %s (ytterligare kopia)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
sv: %s (%'d:e kopian)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
sv: %s (%'d:a kopian)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
sv: %s (%'d:a kopian)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
sv: %s (%'d:e kopian)%s

en: Error removing file: %s
sv: Fel vid borttagning av fil: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
sv[0]: Väntar på att kopiera en fil från "%1$s" till "%2$s"
sv[1]: Väntar på att kopiera filer från "%1$s" till "%2$s"

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
sv[0]: Väntar på att flytta en fil från "%1$s" till "%2$s"
sv[1]: Väntar på att flytta filer från "%1$s" till "%2$s"

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
sv[0]: Väntar på att radera en fil permanent från "%s"
sv[1]: Väntar på att radera filer permanent från "%s"

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
sv[0]: Väntar på att flytta en fil till papperskorgen i "%s"
sv[1]: Väntar på att flytta filer till papperskorgen i "%s"

en: Waiting to empty the trash
sv: Väntar på att tömma papperskorgen

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
sv[0]: Väntar på att duplicera en fil i "%s"
sv[1]: Väntar på att duplicera filer i "%s"

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
sv: Väntar på att ändra rättigheter på filer i "%s"

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
sv[0]: Väntar på att länka en fil från "%1$s" till "%2$s"
sv[1]: Väntar på att länka filer från "%1$s" till "%2$s"

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
sv: Är du säker på att du vill flytta "%B" till papperskorgen?

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
sv[0]: %'d
sv[1]: Är du säker på att du vill flytta %'d objekt till papperskorgen?

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
sv: Du kan återställa ett objekt från papperskorgen om du skulle ångra dig.

en: Move to _Trash
sv: Flytta till _papperskorgen

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
sv: Är du säker på att du permanent vill radera "%B" från papperskorgen?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
sv[0]: Vill du radera det markerade objektet permanent?
sv[1]: Vill du radera de markerade objekten permanent?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
sv: Om du raderar ett objekt så är det borta för alltid.

en: Empty all items from Trash?
sv: Töm papperskorgen på allt innehåll?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
sv: Alla objekt i papperskorgen kommer att raderas permanent.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
sv: Är du säker att du vill ta bort "%B" permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
sv[0]: Är du säker på att du vill permanent ta bort det markerade objektet?
sv[1]: Är du säker att du vill ta bort de %'d markerade objekten permanent?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
sv[0]: %'d fil återstår att ta bort
sv[1]: %'d filer återstår att ta bort

en: Deleting files
sv: Raderar filer

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
sv[0]: %T återstår
sv[1]: %T återstår

en: Error while deleting.
sv: Ett fel uppstod vid raderingen.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
sv: Filer i mappen "%B" kan inte raderas eftersom du saknar de nödvändiga rättigheterna för att se dem.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
sv: Ett fel inträffade vid hämtning av information om filerna i mappen "%B".

en: _Skip files
sv: _Hoppa över filer

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
sv: Mappen "%B" kan inte tas bort eftersom du inte har de nödvändiga rättigheterna för att läsa den.

en: There was an error reading the folder "%B".
sv: Ett fel inträffade vid läsningen av mappen "%B".

en: Could not remove the folder %B.
sv: Kunde inte ta bort mappen %B.

en: There was an error deleting %B.
sv: Ett fel inträffade vid raderingen av %B.

en: Moving files to trash
sv: Flyttar filer till papperskorgen

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
sv[0]: %'d fil återstår att kasta
sv[1]: %'d filer återstår att kasta

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
sv: Kan inte flytta filen till papperskorgen. Vill du ta bort den omedelbart?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
sv: Filen "%B" kan inte flyttas till papperskorgen.

en: Trashing Files
sv: Kastar filer

en: Deleting Files
sv: Raderar filer

en: Unable to eject %V
sv: Kunde inte mata ut %V

en: Unable to unmount %V
sv: Kunde inte avmontera %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
sv: Vill du tömma papperskorgen innan du avmonterar?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
sv: För att återfå det lediga utrymmet på volymen måste papperskorgen tömmas. Alla kastade objekt på volymen kommer att raderas permanent.

en: Do _not Empty Trash
sv: Töm _inte papperskorgen

en: Unable to mount %s
sv: Kunde inte montera %s

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
sv[0]: Förbereder att kopiera %'d fil (%S)
sv[1]: Förbereder att kopiera %'d filer (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
sv[0]: Förbereder att flytta %'d fil (%S)
sv[1]: Förbereder att flytta %'d filer (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
sv[0]: Förbereder att radera %'d fil (%S)
sv[1]: Förbereder att radera %'d filer (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
sv[0]: Förbereder att flytta %'d fil till papperskorgen
sv[1]: Förbereder att kasta %'d filer

en: Error while copying.
sv: Ett fel inträffade vid kopieringen.

en: Error while moving.
sv: Ett fel inträffade vid flyttningen.

en: Error while moving files to trash.
sv: Ett fel inträffade vid flyttning av filer till papperskorgen.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
sv: Filer i mappen "%B" kan inte hanteras eftersom du saknar de nödvändiga rättigheterna för att se dem.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
sv: Mappen "%B" kan inte hanteras eftersom du saknar de nödvändiga rättigheterna för att läsa den.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
sv: Filen "%B" kan inte hanteras eftersom du saknar de nödvändiga rättigheterna för att läsa den.

en: There was an error getting information about "%B".
sv: Ett fel inträffade vid hämtning av information om "%B".

en: Error while copying to "%B".
sv: Ett fel inträffade vid kopiering till "%B".

en: You do not have permissions to access the destination folder.
sv: Du saknar de nödvändiga rättigheterna för att komma åt målmappen.

en: There was an error getting information about the destination.
sv: Ett fel inträffade vid hämtningen av informationen om målet.

en: The destination is not a folder.
sv: Målet är inte en mapp.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
sv: Det finns inte tillräckligt med utrymme på målet. Försök att radera något för att skapa mer ledigt utrymme.

en: %S more space is required to copy to the destination.
sv: ytterligare %S utrymme krävs för att kopiera till målet.

en: The destination is read-only.
sv: Målet är skrivskyddat.

en: Moving "%B" to "%B"
sv: Flyttar "%B" till "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
sv: Kopierar "%B" till "%B"

en: Duplicating "%B"
sv: Duplicerar "%B"

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
sv: Flyttar fil %'d av %'d (i "%B") till "%B"

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
sv: Kopierar fil %'d av %'d (i "%B") till "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
sv: Duplicerar fil %'d av %'d (i "%B")

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
sv: Flyttar fil %'d av %'d till "%B"

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
sv: Kopierar fil %'d av %'d till "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d
sv: Duplicerar fil %'d av %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
sv: %S av %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
sv[0]: %S av %S — %T återstår (%S/s)
sv[1]: %S av %S — %T återstår (%S/s)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
sv: Mappen "%B" kan inte kopieras eftersom du saknar nödvändiga rättigheter för att skapa den på målet.

en: There was an error creating the folder "%B".
sv: Ett fel inträffade vid skapandet av mappen "%B".

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
sv: Filerna i mappen "%B" kan inte kopieras eftersom du saknar de nödvändiga rättigheterna för att se dem.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
sv: Mappen "%B" kan inte kopieras eftersom du saknar de nödvändiga rättigheterna för att läsa den.

en: Error while moving "%B".
sv: Ett fel inträffade vid flyttningen av "%B".

en: Could not remove the source folder.
sv: Kunde inte ta bort källmappen.

en: Error while copying "%B".
sv: Ett fel inträffade vid kopieringen av "%B".

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
sv: Kunde inte ta bort filer från den redan befintliga mappen %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
sv: Kunde inte ta bort den redan befintliga filen %F.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
sv: Du kan inte flytta en mapp in i sig själv.

en: You cannot copy a folder into itself.
sv: Du kan inte kopiera en mapp in i sig själv.

en: The destination folder is inside the source folder.
sv: Målmappen är inuti källmappen.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
sv: Du kan inte flytta en fil till sig själv.

en: You cannot copy a file over itself.
sv: Du kan inte kopiera en fil till sig själv.

en: The source file would be overwritten by the destination.
sv: Källfilen skulle skrivas över av målfilen.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
sv: Kunde inte ta bort den redan befintliga filen med samma namn i %F.

en: There was an error copying the file into %F.
sv: Det inträffade ett fel vid kopiering av filen till %F.

en: Copying Files
sv: Kopierar filer

en: Preparing to Move to "%B"
sv: Förbereder att flytta till "%B"

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
sv[0]: Förbereder att flytta %'d fil
sv[1]: Förbereder att flytta %'d filer

en: There was an error moving the file into %F.
sv: Ett fel inträffade vid flytten av filen till %F.

en: Moving Files
sv: Flyttar filer

en: Creating links in "%B"
sv: Skapar länkar i "%B"

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
sv[0]: Skapar länk till %'d fil
sv[1]: Skapar länkar till %'d filer

en: Error while creating link to %B.
sv: Fel vid skapande av länk till %B.

en: Symbolic links only supported for local files
sv: Symboliska länkar stöds endast för lokala filer

en: The target doesn't support symbolic links.
sv: Målet saknar stöd för symboliska länkar.

en: There was an error creating the symlink in %F.
sv: Ett fel inträffade vid skapandet av den symboliska länken i %F.

en: Setting permissions
sv: Ställer in rättigheter

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
sv: Namnlös mapp

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
sv: Namnlöst dokument

en: Error while creating directory %B.
sv: Ett fel uppstod vid skapandet av mappen %B.

en: Error while creating file %B.
sv: Ett fel uppstod vid skapandet av filen %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
sv: Ett fel inträffade vid skapandet av mappen i %F.

en: Emptying Trash
sv: Tömmer papperskorgen

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
sv: Kunde inte markera programstartaren som pålitlig (körbar)

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
sv[0]: Flytta tillbaka %d objekt till "%s"
sv[1]: Flytta tillbaka %d objekt till "%s"

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
sv[0]: Flytta %d objekt till "%s"
sv[1]: Flytta %d objekt till "%s"

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
sv[0]: _Ångra Flytta %d objekt
sv[1]: _Ångra Flytta %d objekt

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
sv[0]: _Gör om Flytta %d objekt
sv[1]: _Gör om Flytta %d objekt

en: Move '%s' back to '%s'
sv: Flytta tillbaka "%s" till "%s"

en: Move '%s' to '%s'
sv: Flytta ”%s” till ”%s”

en: _Undo Move
sv: _Ångra flytta

en: _Redo Move
sv: _Gör om flytta

en: _Undo Restore from Trash
sv: _Ångra Återställ från papperskorgen

en: _Redo Restore from Trash
sv: _Gör om Återställ från papperskorgen

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
sv[0]: Flytta tillbaka %d objekt till papperskorgen
sv[1]: Flytta tillbaka %d objekt till papperskorgen

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
sv[0]: Återställ %d objekt från papperskorgen
sv[1]: Återställ %d objekt från papperskorgen

en: Move '%s' back to trash
sv: Flytta "%s" tillbaka till papperskorgen

en: Restore '%s' from trash
sv: Återställ ”%s” från papperskorgen

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
sv[0]: Ta bort %d kopierat objekt
sv[1]: Ta bort %d kopierade objekt

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
sv[0]: Kopiera %d objekt till "%s"
sv[1]: Kopiera %d objekt till "%s"

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
sv[0]: _Ångra Kopiera %d objekt
sv[1]: _Ångra Kopiera %d objekt

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
sv[0]: _Gör om Kopiera %d objekt
sv[1]: _Gör om Kopiera %d objekt

en: Delete '%s'
sv: Radera "%s"

en: Copy '%s' to '%s'
sv: Kopiera ”%s” till ”%s”

en: _Undo Copy
sv: _Ångra kopiering

en: _Redo Copy
sv: _Gör om kopiering

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
sv[0]: Ta bort %d duplicerat objekt
sv[1]: Ta bort %d duplicerade objekt

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
sv[0]: Duplicera %d objekt i "%s"
sv[1]: Duplicera %d objekt i "%s"

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
sv[0]: _Ångra Duplicera %d objekt
sv[1]: _Ångra Duplicera %d objekt

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
sv[0]: _Gör om Duplicera %d objekt
sv[1]: _Gör om Duplicera %d objekt

en: Duplicate '%s' in '%s'
sv: Duplicera ”%s” i ”%s”

en: _Undo Duplicate
sv: _Ångra duplicering

en: _Redo Duplicate
sv: _Gör om duplicering

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
sv[0]: Ta bort länkar till %d objekt
sv[1]: Ta bort länkar till %d objekt

en: Create links to %d item | Create links to %d items
sv[0]: Skapar länkar till %d objekt
sv[1]: Skapar länkar till %d objekt

en: Delete link to '%s'
sv: Ta bort länk till "%s"

en: Create link to '%s'
sv: Skapa länk till ”%s”

en: _Undo Create Link
sv: _Ångra Skapa länk

en: _Redo Create Link
sv: _Gör om Skapa länk

en: Create an empty file '%s'
sv: Skapa en tom fil ”%s”

en: _Undo Create Empty File
sv: _Ångra Skapa tom fil

en: _Redo Create Empty File
sv: _Gör om Skapa tom fil

en: Create a new folder '%s'
sv: Skapa en ny mapp "%s"

en: _Undo Create Folder
sv: _Ångra Skapa mapp

en: _Redo Create Folder
sv: _Gör om Skapa mapp

en: Create new file '%s' from template
sv: Skapa ny fil ”%s” från mall

en: _Undo Create from Template
sv: _Ångra Skapa från mall

en: _Redo Create from Template
sv: _Gör om Skapa från mall

en: Rename '%s' as '%s'
sv: Byt namn på "%s" till "%s"

en: _Undo Rename
sv: _Ångra Byt namn

en: _Redo Rename
sv: _Gör om Byt namn

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
sv[0]: Flytta %d objekt till papperskorgen
sv[1]: Flytta %d objekt till papperskorgen

en: Restore '%s' to '%s'
sv: Återställ "%s" till "%s"

en: Move '%s' to trash
sv: Flytta ”%s” till papperskorgen

en: _Undo Trash
sv: _Ångra Papperskorg

en: _Redo Trash
sv: _Gör om Papperskorg

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
sv: Återställ ursprungliga rättigheter för objekt inuti "%s"

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
sv: Ange rättigheter på objekt inuti ”%s”

en: _Undo Change Permissions
sv: _Ångra Ändra rättigheter

en: _Redo Change Permissions
sv: _Gör om Ändra rättigheter

en: Restore original permissions of '%s'
sv: Återställ ursprungliga rättigheter för "%s"

en: Set permissions of '%s'
sv: Ange rättigheter för '%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
sv: Återställ grupp för "%s" till "%s"

en: Set group of '%s' to '%s'
sv: Ange grupp för ”%s” till ”%s”

en: _Undo Change Group
sv: _Ångra Ändra grupp

en: _Redo Change Group
sv: _Gör om Ändra grupp

en: Restore owner of '%s' to '%s'
sv: Återställ ägare av "%s" till "%s"

en: Set owner of '%s' to '%s'
sv: Ange ägare av ”%s” till ”%s”

en: _Undo Change Owner
sv: _Ångra Ändra grupp

en: _Redo Change Owner
sv: _Gör om Ändra ägare

en: Could not determine original location of "%s"
sv: Kunde inte fastställa ursprunglig plats för "%s"

en: The item cannot be restored from trash
sv: Objektet kan inte återskapas från papperskorgen

en: The selection rectangle
sv: Markeringsrektangeln

en: Could not forget association
sv: Kunde inte glömma associationen

en: Forget association
sv: Glöm associationen

en: Valid executable.
sv: Giltig exekverbar.

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
sv: Inte en giltig exekverbar. Mellanslag i filsökvägen måste anges med omvänt snedstreck (\).

note: the %s here is a file extension
en: %s document
sv: %s dokument

en: Open all files of type "%s" with
sv: Öppna alla filer av typen "%s" med

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
sv: Välj en applikation i listan för att öppna %s och andra filer av typen "%s"

en: Custom application
sv: Anpassad applikation

en: Executables
sv: Exekverbara filer

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
sv: Du kan också skriva eller välja ett anpassat program som ska användas för att öppna den här filtypen. Du kan använda det här kommandot bara en gång, eller ange den som standard för alla filer av denna typ.

en: Enter a custom command...
sv: Ange ett kommando...

en: Add to list
sv: Lägg till i lista

en: Set as default
sv: Använd som standard

en: Reset to system defaults
sv: Återställ till standardinställningar

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
sv: Tyvärr, du kan inte köra kommandon från en fjärrplats.

en: This is disabled due to security considerations.
sv: Detta är inaktiverat på grund av säkerhetsskäl.

en: There was an error launching the application.
sv: Det inträffade ett fel vid start av programmet.

en: This drop target only supports local files.
sv: Detta släppmål stöder endast lokala filer.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
sv: För att öppna icke-lokala filer kopierar du dem till en lokal mapp och släpper dem sedan igen.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
sv: För att öppna icke-lokala filer kopierar du dem till en lokal mapp och släpper sedan dem igen. De lokala filerna du släppte har redan öppnats.

en: Details:
sv: Detaljer:

en: Preparing
sv: Förbereder

en: Search in "%s"
sv: Sök i "%s"

en: Edit
sv: Redigera

en: Undo Edit
sv: Ångra redigering

en: Undo the edit
sv: Ångra redigeringen

en: Redo Edit
sv: Gör om redigering

en: Redo the edit
sv: Gör om redigeringen

en: The text of the label.
sv: Texten på etiketten.

en: Justification
sv: Justering

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
sv: Justeringen av raderna i texten på etiketten relativt varandra. Detta påverkar INTE justeringen av etiketten inom dess allokering. Se GtkMisc::xalign för det.

en: Line wrap
sv: Radbrytning

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
sv: Om detta är satt, radbryt rader om texten blir för bred.

en: Cursor Position
sv: Markörens position

en: The current position of the insertion cursor in chars.
sv: Den aktuella positionen för infogningsmarkören i tecken.

en: Selection Bound
sv: Markeringsgräns

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
sv: Positionen för den motsatta änden av markeringen från markören i tecken.

en: Select All
sv: Välj allt

en: Input Methods
sv: Inmatningsmetoder

en: Show more _details
sv: Visa fler _detaljer

en: You can stop this operation by clicking cancel.
sv: Du kan stoppa denna åtgärd genom att klicka på avbryt.

en:  (invalid Unicode)
sv:  (ogiltig Unicode)

en: Set as Wallpaper...
sv: Ange som skrivbordsbakgrund...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
sv: Ange den valda bilden som bakgrundsbild för skrivbordet i Cinnamon

en: Add Desklets
sv: Lägg till skrivbordsprogram

en: Add Cinamon desklets
sv: Lägg till Cinnamon skrivbordsprogram

en: Mount archive
sv: Montera arkiv

en: Mount %f to browse its contents
sv: Montera %f för att se dess innehåll

en: Change Desktop _Background
sv: Byt skrivbordsbak_grund

en: Change the Cinnamon desktop background
sv: Byt bakgrundsbild på skrivbordet i Cinnamon

en: Create a new l_auncher here...
sv: Skapa en ny progr_amstartare här...

en: Create a new launcher in this folder
sv: Skapa en ny programstartare i denna mapp

en: Display Settings
sv: Bildskärmsinställningar

en: Change the resolution
sv: Ändra upplösningen

en: Manage workspaces (Expo)
sv: Hantera arbetsytor (Expo)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
sv: Öppna Expo för att lägga till, ta bort, eller ordna arbetsytor

en: Remove workspace
sv: Ta bort arbetsyta

en: Remove the currently active workspace
sv: Ta bort den nuvarande aktiva arbetsytan

en: Jump to new workspace
sv: Hoppa till ny arbetsyta

en: Create a new workspace and activate it
sv: Skapa en ny arbetsyta och aktivera den

en: Files
sv: Filer

en: Access and organize files
sv: Kom åt och organisera filer

en: Edit Bookmarks
sv: Redigera bokmärken

en: <b>_Bookmarks</b>
sv: <b>_Bokmärken</b>

en: <b>_Name</b>
sv: <b>_Namn</b>

en: <b>_Location</b>
sv: <b>_Plats</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
sv: Mindre

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
sv: Liten

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
sv: Stor

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
sv: Större

en: Vertical
sv: Vertikalt

en: Horizontal
sv: Horisontellt

en: Current Monitor Layout
sv: Aktuell bildskärmslayout

en: Icon Size
sv: Ikonstorlek

en: Layout
sv: Utformning

en: Direction
sv: Riktning

en: Sort items by
sv: Sortera enligt

en: Reset grid spacing
sv: Återställ avstånden i rutnätet

en: button
sv: knapp

en: Adjust horizontal grid spacing
sv: Ställ in avstånd för horisontellt rutnät

en: Adjust vertical grid spacing
sv: Ställ in avstånd för vertikalt rutnät

en: page0
sv: sida0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
sv: <b><big>Skrivbordsikoner är för tillfället inte aktiverade för denna bildskärm.</big></b>

en: page1
sv: sida1

en: Desktop Layout
sv: Skrivbordsupplägg

en: No desktop icons
sv: Inga skrivbordsikoner

en: Show desktop icons on primary monitor only
sv: Visa  skrivbordsikoner endast på huvudskärmen

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
sv: Visa skrivbordsikoner på övriga skärmar men inte på huvudskärmen

en: Show desktop icons on all monitors
sv: Visa skrivbordsikoner på alla skärmar

en: Desktop Icons
sv: Skrivbordsikoner

en: Mounted Drives
sv: Monterade enheter

en: Options
sv: Inställningar

en: Show icons from missing monitors
sv: Visa ikoner från saknade bildskärmar

en: Matching monospace font
sv: Matchande teckensnitt med fast bredd

en: System monospace font
sv: Systemets teckensnitt med fast bredd

en: Normal font
sv: Normalt teckensnitt

en: Always
sv: Alltid

en: Local Files Only
sv: Endast lokala filer

en: Never
sv: Aldrig

en: Decimal (long format)
sv: Decimal (långt format)

en: Binary (long format)
sv: Binär (långt format)

en: By Name
sv: Efter namn

en: By Size
sv: Efter storlek

en: By Type
sv: Efter typ

en: By Detailed Type
sv: Enligt detaljerad typ

en: By Modification Date
sv: Efter ändringsdatum

en: By Access Date
sv: Efter åtkomstdatum

en: By Trashed Date
sv: Efter borttagningsdatum

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: File Management Preferences
sv: Inställningar för filhantering

en: <b>Default View</b>
sv: <b>Standardvy</b>

en: View _new folders using:
sv: Visa _nya mappar med:

en: _Inherit view type from parent
sv: Ärv v_isningstyp från överordnad mapp

en: _Arrange items:
sv: _Ordna objekt:

en: Sort _folders before files
sv: Sortera _mappar före filer

en: Sort _favorites before other files
sv: Sortera in _favoriter före övriga filer

en: <b>Icon View Defaults</b>
sv: <b>Standardalternativ för ikonvy</b>

en: Default _zoom level:
sv: Standard _zoomnivå:

en: _Text beside icons
sv: _Text bredvid ikoner

en: <b>Compact View Defaults</b>
sv: <b>Standardalternativ för kompakt vy</b>

en: _Default zoom level:
sv: _Standard zoomnivå:

en: A_ll columns have the same width
sv: A_lla kolumner har samma bredd

en: <b>List View Defaults</b>
sv: <b>Standardalternativ för listvyn</b>

en: D_efault zoom level:
sv: S_tandard zoomnivå:

en: <b>Tree View Defaults</b>
sv: <b>Standardalternativ för trädvy</b>

en: Show _only folders
sv: Visa _endast mappar

en: Views
sv: Visningar

en: <b>Behavior</b>
sv: <b>Beteende</b>

en: _Single click to open items
sv: _Enkelklick för att öppna objekt

en: _Double click to open items
sv: _Dubbelklick för att öppna objekt

en: Click on a file's name twice to rename it
sv: Klicka två gånger på ett filnamn för att byta namn

en: Open each _folder in its own window
sv: Öppna varje _mapp i eget fönster

en: Always start in dual-pane view
sv: Börja alltid i dubbelpanelen

en: Ignore per-folder view preferences
sv: Ignorera per mappvyinställningar

en: Disable file operation queueing
sv: Inaktivera kösättning vid filhantering

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
sv: Dubbelklicka på ett tomt område för att gå till överordnad mapp

en: <b>Executable Text Files</b>
sv: <b>Körbara textfiler</b>

en: _Run executable text files when they are opened
sv: _Kör körbara textfiler när de öppnas

en: _View executable text files when they are opened
sv: _Visa körbara textfiler när de öppnas

en: _Ask each time
sv: _Fråga varje gång

en: <b>Trash</b>
sv: <b>Papperskorg</b>

en: Ask before moving files to the Trash
sv: Fråga innan filer flyttas till papperskorgen

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
sv: Fråga innan papperskorgen _töms eller filer tas bort

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
sv: Ink_ludera kommandot Ta bort som förbigår papperskorgen

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
sv: Förbigå papperskorgen när Delete är nedtryckt

en: <b>Media Handling</b>
sv: <b>Mediahantering</b>

en: Automatically mount removeable media when inserted and on startup
sv: Montera flyttbar media automatiskt vid anslutning och vid systemstart

en: Automatically open a folder for automounted media
sv: Öppna automatiskt en mapp för  automatiskt monterad media

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
sv: Fråga eller starta/kör program automatiskt när media ansluts

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
sv: Stäng  automatiskt fliken, fältet eller fönstret för enheten när enheten är omonterad eller borttagen

en: Detect content of media and suggest application to open
sv: Undersök mediainnehållet och föreslå applikation för att öppna

en: <b>Bulk Rename</b>
sv: Massnamnbyte

en: Command to invoke when renaming multiple items:
sv: Kommando att anropa när du byter namn på flera objekt:

en: Behavior
sv: Beteende

en: <b>Icon Captions</b>
sv: <b>Ikontexter</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
sv: Välj i vilken ordning information skall visas under ikonnamn. Mer information visas när du zoomar in.

en: <b>Date</b>
sv: <b>Datum</b>

en: Style:
sv: Format:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
sv: <b>Fönster- och-fliktitlar</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
sv: Visa hela sökvägen i namnlisten och fliken.

en: <b>File Size</b>
sv: <b>Filstorlek</b>

en: _Prefixes:
sv: _Prefixer:

en: <b>File Properties</b>
sv: <b>Fil egenskaper</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
sv: Visa avancerade rättigheter i dialogrutan för filegenskaper

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
sv: <b>Flytta/Kopiera till meny</b>

en: List bookmarks in the menu
sv: Lista bokmärken i menyn

en: List devices and network locations in the menu
sv: Lista enheter och nätverk i menyn

en: Display
sv: Visa

en: <b>List Columns</b>
sv: <b>Listkolumner</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
sv: Välj den sortering av information som ska användas i listvyn.

en: List Columns
sv: Listkolumner

en: <b>Previewable Files</b>
sv: <b>Filer med förhandsvisning</b>

en: Show _thumbnails:
sv: Visa _miniatyrbilder:

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
sv: Ärv m_iniatyrbilders synlighet från överordnad mapp

en: _Only for files smaller than:
sv: _Endast för filer mindre än:

en: <b>Folders</b>
sv: <b>Mappar</b>

en: Count _number of items:
sv: Räkna _antal objekt:

en: <b>Tooltips</b>
sv: Verktygsbeskrivningar

en: Show tooltips in icon and compact views
sv: Visa verktygsbeskrivningar i ikon- och kompaktvyer

en: Show tooltips in list views
sv: Visa verktygsbeskrivningar i listvyer

en: Show tooltips on the desktop
sv: Visa verktygsbeskrivningar på skrivbordet

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
sv: <i>Som standard, visar en mappbeskrivning antal objekt och filer visar sin storlek.
        Välj ytterligare information att visa i verktygsbeskrivningen:</i>

en: Detailed file type
sv: Detaljerad filtyp

en: Modified date
sv: Ändringsdatum

en: Created date
sv: Skapad, datum

en: Accessed date
sv: Åtkomstdatum

en: File or folder location
sv: Fil- eller mapplagringsplats

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Visible Buttons
sv: Synliga knappar

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Up
sv: Upp

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Location entry toggle
sv: Visa/dölj sökväg

en: Open in terminal
sv: Öppna i terminal

en: Icon view
sv: Ikonvy

en: List view
sv: Listvy

en: Compact view
sv: Kompakt vy

en: Visible Entries
sv: Synliga poster

en: Selection
sv: Urval

en: Favorite
sv: Favorit

en: Background
sv: Bakgrund

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
sv: Synliga åtgärds- och tilläggsposter kan konfigureras på fliken Insticksmoduler

en: Context Menus
sv: Högerklicksmenyer

en: Search for files:
sv: Sök efter filer:

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Search folders recursively
sv: Sök även i undermappar

en: Search content:
sv: Sök innehåll:

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: New window
sv: Nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
sv: Stäng fönster eller flik

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
sv: Stäng alla fönster

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
sv: Växla extra fönster

[ctx: shortcut window]
en: Search
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
sv: Bokmärk denna plats

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
sv: Redigera bokmärken

[ctx: shortcut window]
en: Make link
sv: Skapa länk

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
sv: Fäst/lösgör markering

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
sv: Snabbkommandon

[ctx: shortcut window]
en: Opening
sv: Öppnar

[ctx: shortcut window]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
sv: Öppna i ny flik

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
sv: Öppna i nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
sv: Öppna objektets plats (endast för senaste filer och sökning)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
sv: Flikar

[ctx: shortcut window]
en: New tab
sv: Ny flik

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
sv: Gå till föregående flik

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
sv: Gå till nästa flik

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
sv: Byt till flik

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
sv: Flytta flik åt vänster

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
sv: Flytta flik åt höger

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
sv: Navigering

[ctx: shortcut window]
en: Go back
sv: Gå tillbaka

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
sv: Fortsätt

[ctx: shortcut window]
en: Go up
sv: Gå uppåt

[ctx: shortcut window]
en: Go down
sv: Gå nedåt

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
sv: Gå till hemmappen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
sv: Växla platsinmatning

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
sv: Dubbla fönster

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
sv: Gå till det andra fönstrets plats

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
sv: Sätt fokus på en annan panel

[ctx: shortcut window]
en: View
sv: Vy

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sv: Zooma in

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sv: Zooma ut

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
sv: Återställ zoom

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
sv: Uppdatera vy

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
sv: Visa/dölj dolda filer

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
sv: Visa/dölj sidopanel

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
sv: Visa/dölj åtgärdsmeny

[ctx: shortcut window]
en: List view
sv: Listvy

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
sv: Kompakt vy

[ctx: shortcut window]
en: Editing
sv: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
sv: Skapa mapp

[ctx: shortcut window]
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
sv: Flytta till papperskorgen

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
sv: Ta bort permanent

[ctx: shortcut window]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: shortcut window]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: shortcut window]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: shortcut window]
en: Select all
sv: Markera alla

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
sv: Invertera markering

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
sv: Markera matchande objekt

[ctx: shortcut window]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: shortcut window]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
sv: Visa objektegenskaper
