linuxmint - en to hi translation catalogue (1305 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
hi: संचित खोज

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
hi: निमो कार्य परिभाषा

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
hi: नीमो खोज-सहायक परिभाषा

en: No actions found
hi: कोई कार्य नहीं मिला

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Nemo could not create the required folder "%s".
hi: निमो इच्छित फ़ोल्डर "%s" नहीं बन सका।

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
hi: निमो उपयोग पूर्व, निम्नलिखित फ़ोल्डर बनाएँ या फिर निमो द्वारा बनाने हेतु अनुमति सेट करें।

en: Error starting autorun program: %s
hi: स्वचलित प्रोग्राम आरंभ करने में त्रुटि : %s

en: Cannot find the autorun program
hi: स्वचलित प्रोग्राम नहीं मिला

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
hi: <big><b>सॉफ्टवेयर स्वतः चलाने में त्रुटि</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
hi: <big><b>इस माध्यम में स्वचलित सॉफ्टवेयर सम्मिलित हैं। क्या आप इसे चलाना चाहते हैं?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
hi: यह सॉफ्टवेयर सीधे "%s" माध्यम से चलेगा। आपको अविश्वसनीय सॉफ्टवेयर कभी नहीं चलाने चाहिए।
    
    संदेह होने पर, रद्द करें।

en: _Run
hi: चलाएँ (_R)

en: _Customize
hi: अनुकूलित करें (_C)

en: Adjust the desktop layout for this monitor
hi: मॉनिटर हेतु डेस्कटॉप अभिन्यास समायोजित करें

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
hi: डेस्कटॉप

en: No bookmarks defined
hi: कोई बुकमार्क परिभाषित नहीं है

en: Disable all
hi: सभी को निष्क्रिय करें

en: Enable all
hi: सभी को सक्रिय करें

en: SSH
hi: एसएसएच

en: Public FTP
hi: सार्वजनिक एफ़टीपी

en: FTP (with login)
hi: एफ़टीपी (लॉगिन सहित)

en: Windows share
hi: विंडोज सहभाग

en: WebDAV (HTTP)
hi: वेब-डीएवी (एचटीटीपी)

en: Secure WebDAV (HTTPS)
hi: सुरक्षित वेब-डीएवी (एचटीटीपी)

en: Connecting...
hi: कनेक्ट हो रहा है...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
hi: समर्थित सर्वर विधि सूची लोड नहीं हो सकी।
    कृपया GVfs इंस्टॉल जाँचें।

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
hi: "%s" पर फ़ोल्डर "%s" खोला नहीं जा सका।

en: The server at "%s" cannot be found.
hi: "%s" पर सर्वर नहीं मिला।

en: Try Again
hi: पुनः प्रयास करें

en: Please verify your user details.
hi: उपयोक्ता जानकारी प्रमाणित करें।

en: Continue
hi: जारी रखें

en: C_onnect
hi: कनेक्ट करें (_o)

note: set dialog properties
en: Connect to Server
hi: सर्वर से जुड़ें

en: Server Details
hi: सर्वर विवरण

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
hi: सर्वर (_S):

note: port
en: _Port:
hi: पोर्ट (_P):

note: second row: type combobox
en: _Type:
hi: प्रकार (_T):

note: third row: share entry
en: Sh_are:
hi: साझा (_S):

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
hi: फ़ोल्डर (_F):

en: User Details
hi: उपयोक्ता जानकारी

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
hi: डोमेन नाम (_D):

note: second row: username entry
en: _User name:
hi: उपयोक्ता नाम (_U):

note: third row: password entry
en: Pass_word:
hi: कूटशब्द (_w):

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
hi: यह कूटशब्द स्मरण करें (_R)

en: Operation cancelled
hi: प्रक्रिया रद्द

en: Print but do not open the URI
hi: दिखाएँ पर यूआरआई खोलें नहीं

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
hi: 
    
    सर्वर माउंट से कनेक्ट करें

en: Show the version of the program.
hi: इस प्रोग्राम का संस्करण दिखाएँ

en: Quit Nemo Desktop.
hi: निमो डेस्कटॉप बंद करें।

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
hi: 
    
    फ़ाइल प्रबंधक द्वारा डेस्कटॉप प्रबंधन करें

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
hi: ट्रैश खाली करें (_m)

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
hi: स्वतः संयोजन

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
hi: विपरीत क्रम

en: Smaller
hi: अति लघु

en: Small
hi: लघु

en: Normal
hi: सामान्य

en: Large
hi: विशाल

en: Larger
hi: विशालतम

en: _Vertical
hi: लंबवत (_V)

en: _Horizontal
hi: क्षैतिज (_H)

en: Name
hi: नाम

en: Size
hi: आकार

en: Type
hi: प्रकार

en: Date
hi: तिथि

note: name, stock id, label
en: _Sort
hi: क्रमबद्ध करें (_S)

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
hi: आइकन का आकार (_I)

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
hi: ट्रैश खाली करें

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
hi: ट्रैश के सभी आइटम हटाएँ

en: The desktop view encountered an error.
hi: डेस्कटॉप दृश्य हेतु त्रुटि हुई।

en: The desktop view encountered an error while starting up.
hi: आरंभ करते समय डेस्कटॉप दृश्य हेतु त्रुटि हुई।

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
hi: आइकन के वास्तविक आकार पुनः स्थापित करें (_z)

en: Restore Icon's Original Si_ze
hi: आइकन का वास्तविक आकार पुनः स्थापित करें (_z)

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
hi: आइकन आकार बदलें

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
hi: चयनित आइकन का आकार बदलने योग्य करें

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
hi: प्रत्येक चयनित आइकन वास्तविक आकार में पुनः स्थापित करें

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: URL
hi: यूआरएल

en: Description
hi: विवरण

en: Command
hi: कमांड

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
hi: वर्तमान मॉनिटर अभिन्यास (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
hi: वर्तमान मॉनिटर अभिन्यास (%dx%d)

en: Desktop Settings
hi: डेस्कटॉप सेटिंग्स

en: Current Monitor Preferences
hi: वर्तमान मॉनिटर सेटिंग्स

en: Show global desktop settings
hi: वैश्विक डेस्कटॉप सेटिंग्स दिखाएँ

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
hi: आपके पास "%s" की सामग्री देखने हेतु आवश्यक अनुमतियाँ नहीं हैं।

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
hi: "%s" नहीं मिला। संभवतः इसे हटा दिया गया है।

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
hi: क्षमा करें, "%s" की सामग्री दिखाना विफल : %s

en: The folder contents could not be displayed.
hi: फोल्डर सामग्री दिखाना विफल।

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
hi: आपके पास "%s" समूह परिवर्तन हेतु आवश्यक अनुमतियाँ नहीं हैं।

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
hi: क्षमा करें, "%s" समूह परिवर्तन विफल : %s

en: The group could not be changed.
hi: समूह परिवर्तन विफल।

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
hi: क्षमा करें, "%s" हेतु स्वामित्व परिवर्तन विफल : %s

en: The owner could not be changed.
hi: स्वामित्व परिवर्तन विफल।

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
hi: क्षमा करें, "%s" हेतु अनुमति परिवर्तन विफल : %s

en: The permissions could not be changed.
hi: अनुमति परिवर्तन विफल।

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
hi: इस फोल्डर में "%s" नाम पहले से प्रयुक्त है। कोई अन्य नाम उपयोग करें।

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
hi: इस फोल्डर में कोई "%s" नहीं है। संभवतः उसे कहीं और अंतरित या हटा दिया गया?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
hi: आपके पास "%s" का नाम बदलने हेतु आवश्यक अनुमतियाँ नहीं हैं।

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
hi: "%s" नाम में "/" अक्षर होने के कारण यह अमान्य है। कृपया अन्य नाम उपयोग करें।

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
hi: "%s" नाम अमान्य है। कृपया अन्य नाम उपयोग करें।

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
hi: नाम "%s" काफी दीर्घ है। कृपया अन्य नाम उपयोग करें।

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
hi: क्षमा करें, "%s" का नाम बदलकर "%s" करना विफल : %s

en: The item could not be renamed.
hi: नाम बदलना विफल।

en: Renaming "%s" to "%s".
hi: "%s" का नाम बदलकर "%s" करना जारी।

en: No extensions found
hi: कोई एक्सटेंशन नहीं मिली

en: no information available
hi: कोई जानकारी नहीं

en: Configure
hi: विन्यस्त करें

en: Extensions
hi: एक्‍सटेंशन

en: Extensions changed.  Restart required.
hi: एक्सटेंशन परिवर्तित। पुनः आरंभ आवश्यक।

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
hi: कुछ नहीं

en: Yesterday
hi: बीता कल

en: by _Name
hi: नाम से (_N)

en: Keep icons sorted by name in rows
hi: आइकन नाम से पंक्तिबद्ध करें

en: by _Size
hi: आकार से (_S)

en: Keep icons sorted by size in rows
hi: आइकन आकार से पंक्तिबद्ध करें

en: by _Type
hi: प्रकार से (_T)

en: Keep icons sorted by type in rows
hi: आइकन प्रकार से पंक्तिबद्ध करें

en: by _Detailed Type
hi: विवरण प्रकार से (_D)

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
hi: आइकन विवरण प्रकार से पंक्तिबद्ध करें

en: by Modification _Date
hi: परिवर्तन दिनांक से (_D)

en: Keep icons sorted by modification date in rows
hi: आइकन परिवर्तन दिनांक से पंक्तिबद्ध करें

en: by T_rash Time
hi: ट्रैश समय से (_T)

en: Keep icons sorted by trash time in rows
hi: आइकन ट्रैश समय से पंक्तिबद्ध करें

en: _Organize Desktop by Name
hi: नाम से डेस्कटॉप संयोजित करें (_O)

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
hi: वस्तुएँ व्यवस्थित करें (_g)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
hi: नाम से संयोजित (_O)

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
hi: विंडो आकार अनुसार आइकन सुव्यवस्थित करें

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
hi: विपरीत क्रम (_v)

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
hi: आइकन विपरीत क्रम में दिखाएँ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
hi: पंक्तिबद्ध रखें (_K)

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
hi: आइकन ग्रिड अनुसार क्रमबद्ध रखें

en: _Manually
hi: स्वयं से (_M)

en: Leave icons wherever they are dropped
hi: आइकन को उनके प्रारंभिक स्थान पर ही रखें

en: By _Name
hi: नाम से (_N)

en: By _Size
hi: आकार से (_S)

en: By _Type
hi: प्रकार से (_T)

en: By _Detailed Type
hi: विवरण प्रकार से (_D)

en: By Modification _Date
hi: परिवर्तन आकार से (_D)

en: By T_rash Time
hi: ट्रैश समय से (_T)

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
hi: आइकन दृश्य

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
hi: आइकन (_I)

en: The icon view encountered an error.
hi: आइकन दृश्य हेतु त्रुटि हुई।

en: The icon view encountered an error while starting up.
hi: आरंभ होते समय आइकन दृश्य हेतु त्रुटि हुई।

en: Display this location with the icon view.
hi: आइकन दृश्य के साथ यह स्थान दिखाएँ।

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
hi: संक्षिप्त दृश्य

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
hi: संक्षिप्त (_C)

en: The compact view encountered an error.
hi: संक्षिप्त दृश्य हेतु त्रुटि हुई।

en: The compact view encountered an error while starting up.
hi: आरंभ होते समय संक्षिप्त दृश्य हेतु त्रुटि हुई।

en: Display this location with the compact view.
hi: संक्षिप्त दृश्य के साथ यह स्थान दिखाएँ।

en: Image Type
hi: चित्र प्रकार

en: %d pixel | %d pixels
hi[0]: %d पिक्सेल
hi[1]: %d पिक्सेल

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: लंबाई

en: Title
hi: शीर्षक

en: Author
hi: निर्माता

en: Copyright
hi: प्रतिलिप्याधिकार

en: Created On
hi: को निर्मित

en: Created By
hi: के द्वारा निर्मित

en: Disclaimer
hi: अस्वीकरण

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Source
hi: स्रोत

en: Camera Brand
hi: कैमरा ब्राण्ड

en: Camera Model
hi: कैमरा मॉडल

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
hi: सृजन दिनांक

en: Date Digitized
hi: अंकरूपण दिनांक

en: Date Modified
hi: परिवर्तन दिनांक

en: Exposure Time
hi: कैमरा गति

en: Aperture Value
hi: द्वारक मान

en: ISO Speed Rating
hi: आईएसओ गति श्रेणी

en: Flash Fired
hi: फ़्लैश प्रयुक्त

en: Metering Mode
hi: मीटर मोड

en: Exposure Program
hi: कैमरा प्रोग्राम

en: Focal Length
hi: फोकस दूरी

en: Software
hi: सॉफ्टवेयर

en: Location
hi: स्थान

en: Keywords
hi: वर्गीकरण शब्द

en: Creator
hi: निर्माता

en: Rating
hi: मूल्यांकन

en: Failed to load image information
hi: चित्र जानकारी लोड करने में विफल

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Image
hi: चित्र

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
hi: कार्य : इस फोल्डर में कार्य हेतु फाइलें जोड़ना संभव है व वे मेन्यू में प्रदर्शित होंगी।

en: More info
hi: अधिक जानकारी

en: View a sample action file with documentation
hi: प्रलेखन सहित नमूना कार्य फाइल देखें

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
hi: स्क्रिप्ट : इस फोल्डर की सभी निष्पादन फाइलें स्क्रिप्ट मेन्यू में प्रदर्शित होंगी।

en: View additional information about creating scripts
hi: स्क्रिप्ट निर्माण हेतु अतिरिक्त सूचना देखें

en: (Empty)
hi: (रिक्त)

en: Use Default
hi: डिफ़ॉल्ट उपयोग करें

en: Temporarily disable auto-sort
hi: स्वतः अनुक्रम अस्थायी रूप से निष्क्रिय

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
hi: सूची दृश्य

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
hi: सूची (_L)

en: The list view encountered an error.
hi: सूची दृश्य हेतु त्रुटि हुई।

en: The list view encountered an error while starting up.
hi: आरंभ होते समय सूची दृश्य हेतु त्रुटि हुई।

en: Display this location with the list view.
hi: सूची दृश्य के साथ यह स्थान दिखाएँ।

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
hi[0]: क्या आप %d स्थान देखना चाहते हैं?
hi[1]: क्या आप %d स्थान देखना चाहते हैं?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
hi[0]: इससे %d पृथक विंडो खुलेगी।
hi[1]: इससे %d पृथक विंडो खुलेंगी।

en: --check cannot be used with other options.
hi: --check का अन्य विकल्पों के साथ उपयोग संभव नहीं है।

en: --quit cannot be used with URIs.
hi: --quit का यूआरआई के साथ उपयोग संभव नहीं है।

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
hi: --geometry का एकाधिक यूआरआई के साथ उपयोग संभव नहीं है।

en: Perform a quick set of self-check tests.
hi: प्रोग्राम हेतु स्व-जाँच परीक्षण करें।

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
hi: निर्दिष्ट ज्यामिति द्वारा आरंभिक विंडो निर्माण। उदाहरण : nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100।

en: GEOMETRY
hi: ज्यामिति

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
hi: केवल स्पष्ट निर्दिष्ट यूआरआई हेतु ही विंडोज बनाएं।

en: Ignored argument - left for compatibility only.
hi: मानदंड अनदेखा किया गया - केवल संगतता हेतु उपस्थित।

en: Open URIs in tabs.
hi: यूआरआई टैब में खोलें।

en: Open URIs in an existing window.
hi: यूआरआई को मौजूदा विंडो में खोलें।

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
hi: उपयोक्ता लघुछवि कैश सुधार - फाइल लघुछवि समस्या हेतु उपयोगी। रुट के रूप में निष्पादन आवश्यक

en: Quit Nemo.
hi: निमो बंद करें।

en: [URI...]
hi: [यूआरआई...]

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
hi: 
    
    फ़ाइल प्रबंधक द्वारा फ़ाइल सिस्टम देखें

en: Nemo's main menu is now hidden
hi: नीमो की मुख्य मेन्यू अब अदृश्य है

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
hi: आपने मुख्य मेन्यू अदृश्य करना चुना है। अस्थायी रूप से दृश्यमान करने हेतु :
    
    - कुंजी दर्ज कर
    - मुख्य साधन पट्टी के रिक्त क्षेत्र पर दाएं क्लिक द्वारा
    - स्थिति पट्टी के रिक्त क्षेत्र पर दाएं क्लिक द्वारा।
    
    दृश्य मेन्यू से विकल्प चयनित कर आप इसे स्थायी रूप से पुनः स्थापित कर सकते हैं।

en: Don't show this message again.
hi: यह संदेश पुनः न दिखाएँ।

en: The Link "%s" is Broken.
hi: लिंक "%s" विकृत है।

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
hi: लिंक "%s" विकृत है। क्या इस ट्रैश में भेजा जाएँ?

en: This link cannot be used, because it has no target.
hi: लक्ष्य विहीन होने के कारण यह लिंक अनुपयोगी है।

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
hi: लक्ष्य "%s" न होने के कारण यह लिंक अनुपयोगी है।

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
hi: ट्रैश में भेजें (_v)

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
hi: आप "%s" को निष्पादित करना चाहते हैं या इसकी सामग्री प्रदर्शित करना?

en: "%s" is an executable text file.
hi: "%s" एक निष्पादन योग्य टेक्स्ट फाइल है।

en: Run in _Terminal
hi: टर्मिनल में निष्पादित करें (_T)

en: _Display
hi: प्रदर्शित करें (_D)

en: Are you sure you want to open all files?
hi: क्या आप निश्चित ही सभी फाइलें खोलना चाहते हैं?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
hi[0]: इससे %d पृथक टैब खुलेगा।
hi[1]: इससे %d पृथक टैब खुलेंगे।

en: Open with
hi: इससे खोलें

en: Unknown file type
hi: अज्ञात फाइल प्रकार

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
hi: "%s" फाइल किसी ज्ञात प्रोग्राम से संबंधित नहीं है। फाइल स्रोत विश्वसनीय व उचित अनुमति होने की स्थिति में आप इसे निष्पादन योग्य के रूप में चिन्हित कर आरंभ कर सकते हैं। या, इससे खोलें विंडो द्वारा संबंधित प्रोग्राम चुनें।

en: Make executable and run
hi: निष्पादन योग्य कर उपयोग करें

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
hi: "%s" फाइल किसी ज्ञात प्रोग्राम से संबंधित नहीं है। इससे खोलें विंडो द्वारा संबंधित प्रोग्राम चुनें।

en: Choose a program
hi: प्रोग्राम चुनें

en: Untrusted application launcher
hi: अविश्वसनीय अनुप्रयोग लॉन्चर

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
hi: अनुप्रयोग आरंभ साधन "%s" विश्वसनीय (निष्पादन योग्य) के रूप में चिन्हित नहीं है। फाइल स्रोत अज्ञात होने पर निष्पादन हानिकारक हो सकता है।

en: _Launch Anyway
hi: फिर भी आरंभ करें (_L)

en: Mark as _Trusted
hi: विश्वसनीय के रूप में चिन्हित करें (_T)

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
hi[0]: इससे %d पृथक अनुप्रयोग खुलेगा।
hi[1]: इससे %d पृथक अनुप्रयोग खुलेंगे।

en: Unable to mount location
hi: फोल्डर स्थान माउंट करना विफल

en: Unable to start location
hi: फोल्डर स्थान आरंभ विफल

en: Opening "%s".
hi: "%s" आरंभ जारी।

en: Opening %d item. | Opening %d items.
hi[0]: %d वस्तु आरंभ जारी।
hi[1]: %d वस्तु आरंभ जारी।

en: Close tab
hi: टैब बंद करें

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
hi: 
    
    उपयोक्ता द्वारा डिफ़ॉल्ट माइम प्रकार प्रबंधक परिवर्तन हेतु यूआरआई के साथ इससे-खोलें विंडो भी दिखाएँ।

en: Devices
hi: उपकरण

en: Free space: %s
hi: अप्रयुक्त स्पेस : %s

en: My Computer
hi: मेरा कंप्यूटर

en: Open your personal folder
    %s
hi: निजी फोल्डर खोलें
    %s

en: Home
hi: होम

en: Open the contents of your desktop in a folder
hi: डेस्कटॉप सामग्री फोल्डर में खोलें

en: Favorites
hi: पसंदीदा

en: Favorite files
hi: पसंदीदा फाइलें

en: Recent
hi: हालिया

en: Recent files
hi: हालिया फाइलें

en: Open the contents of the File System
    %s
hi: फाइल सिस्टम सामग्री खोलें
    %s

en: File System
hi: फाइल सिस्टम

en: Trash
hi: ट्रैश

en: Open the trash
hi: ट्रैश खोलें

en: Bookmarks
hi: स्मृति-चिन्ह

en: Mount and open %s (%s)
hi: माउंट कर %s (%s) खोलें

en: Mount and open %s
hi: माउंट कर %s खोलें

en: Network
hi: नेटवर्क

en: Browse the contents of the network
hi: नेटवर्क सामग्री देखें

note: name, stock id label, accelerator
en: _Start
hi: आरंभ करें (_S)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
hi: रोकें (_S)

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
hi: ऊर्जा चालू (_P)

en: _Safely Remove Drive
hi: सुरक्षित रूप से ड्राइव हटाएँ (_S)

en: _Connect Drive
hi: ड्राइव जोड़ें (_C)

en: _Disconnect Drive
hi: ड्राइव हटाएँ (_D)

en: _Start Multi-disk Device
hi: एकाधिक-डिस्क ड्राइव आरंभ करें (_S)

en: _Stop Multi-disk Device
hi: एकाधिक-डिस्क ड्राइव रोकें (_S)

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
hi: ड्राइव अनलॉक करें (_U)

en: _Lock Drive
hi: ड्राइव लॉक करें (_L)

en: Unable to start %s
hi: %s आरंभ विफल

en: Unable to eject %s
hi: %s हटाना विफल

en: Unable to poll %s for media changes
hi: %s हेतु मीडिया परिवर्तन दर्ज करना विफल

en: Unable to stop %s
hi: %s रोकना विफल

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
hi: खोलें (_O)

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
hi: नए टैब में खोलें (_T)

en: Open in New _Window
hi: नई विंडो में खोलें (_W)

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
hi: स्मृति-चिन्ह जोड़ें (_A)

en: Remove
hi: हटाएँ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
hi: नाम बदलें (_R)...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
hi: माउंट करें (_M)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
hi: माउंट से हटाएँ (_U)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
hi: हटाएँ (_E)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
hi: मीडिया पहचान (_D)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
hi: विशेषताएँ (_P)

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
hi[0]: %1$s फाइल कार्य सक्रिय। %2$d%% पूर्ण।
hi[1]: %1$s फाइल कार्य सक्रिय। %2$d%% पूर्ण।

en: File Operations
hi: फाइल कार्य

en: All file operations have been successfully completed
hi: सभी फाइल कार्य सफलतापूर्वक पूर्ण

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
hi: एक बार में एक ही अनुकूलित आइकन आवंटित करना संभव है!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
hi: अनुकूलित आइकन हेतु इच्छित चित्र माउस द्वारा ड्रैग करें।

en: The file that you dropped is not local.
hi: ड्रैग की गई फाइल स्थानीय नहीं है।

en: You can only use local images as custom icons.
hi: अनुकूलित आइकन हेतु केवल स्थानीय फाइलें उपयोग करें।

en: The file that you dropped is not an image.
hi: ड्रैग की गई फाइल चित्र नहीं है।

en: _Name: | _Names:
hi[0]: नाम (_N):
hi[1]: नाम (_N):

en: Properties
hi: विशेषताएँ

en: %s Properties
hi: %s विशेषताएँ

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
hi: अज्ञात

en: Cancel Group Change?
hi: समूह परिवर्तन रद्द करें?

en: Cancel Owner Change?
hi: स्वामी परिवर्तन रद्द करें?

en: nothing
hi: कुछ नहीं

en: unreadable
hi: अपठनीय

en: (some contents unreadable)
hi: (कुछ सामग्री अपठनीय है)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
hi: सामग्री :

en: Size:
hi: आकार :

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
hi: प्रयुक्त

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
hi: अप्रयुक्त

en: Total capacity:
hi: कुल क्षमता :

en: Filesystem type:
hi: फाइल सिस्टम प्रकार :

en: Basic
hi: सामान्य

en: Type:
hi: प्रकार :

en: Link target:
hi: लिंक लक्ष्य :

en: Location:
hi: स्थान :

en: Volume:
hi: वॉल्यूम :

en: Accessed:
hi: अभिगम :

en: Created:
hi: निर्मित :

en: Modified:
hi: परिवर्तित :

en: Free space:
hi: अप्रयुक्त स्पेस :

en: _Read
hi: रीड (_R)

en: _Write
hi: राइट (_W)

en: E_xecute
hi: निष्पादन (_x)

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
hi: नहीं

en: list
hi: सूची

en: read
hi: रीड

en: create/delete
hi: बनाना/हटाना

en: write
hi: राइट

en: access
hi: अभिगम

en: Access:
hi: अभिगम :

en: Folder access:
hi: फोल्डर अभिगम :

en: File access:
hi: फाइल अभिगम :

en: List files only
hi: केवल फाइलें सूचीबद्ध करें

en: Access files
hi: फाइलें अभिगम करें

en: Create and delete files
hi: फाइलें बनाएँ व हटाएँ

en: Read-only
hi: केवल रीड-योग्य

en: Read and write
hi: रीड व राइट

en: Special flags:
hi: विशिष्ट फ्लैग :

en: Set _user ID
hi: उपयोक्ता आईडी सेट करें (_u)

en: Set gro_up ID
hi: समूह आईडी सेट करें (_u)

en: _Sticky
hi: स्टिकी (_S)

en: _Owner:
hi: स्वामी (_O) :

en: Owner:
hi: स्वामी :

en: _Group:
hi: समूह (_G):

en: Group:
hi: समूह :

en: Execute:
hi: निष्पादन :

en: Allow _executing file as program
hi: प्रोग्राम के रूप में फाइल निष्पादन स्वीकार्य (_e)

en: Others:
hi: अन्य :

en: Folder Permissions:
hi: फोल्डर अनुमतियाँ :

en: File Permissions:
hi: फाइल अनुमतियाँ :

en: Text view:
hi: टेक्स्ट दृश्य :

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
hi: स्वामित्व न होने कारण आप ये अनुमतियाँ परिवर्तित नहीं कर सकते हैं।

en: SELinux context:
hi: SELinux संदर्भ:

en: Last changed:
hi: अंतिम बार परिवर्तित :

en: Apply Permissions to Enclosed Files
hi: संलग्न फाइलों हेतु अनुमतियाँ लागू करें

en: The permissions of "%s" could not be determined.
hi: "%s" हेतु अनुमति निर्धारण विफल।

en: The permissions of the selected file could not be determined.
hi: चयनित फाइल हेतु अनुमति निर्धारण विफल।

en: Open With
hi: इससे खोलें

en: Help
hi: सहायता

en: Close
hi: बंद करें

en: Creating Properties window.
hi: विशेषता विंडो निर्माण।

en: There was an error displaying help.
hi: सहायता दिखते समय त्रुटि।

en: Revert
hi: पूर्ववत करें

en: Not supported in this location
hi: इस स्थान हेतु समर्थित नहीं है।

en: No scripts found
hi: स्क्रिप्ट प्राप्ति विफल

en: Scripts
hi: स्क्रिप्ट

en: Show Places
hi: स्थान दिखाएँ

en: Show Treeview
hi: शाखानुमा दृश्य देखें

en: Hide the Sidebar (F9)
hi: साइड पट्टी अदृश्य (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
hi: साइड पट्टी दृश्यमान (F9)

en: Adjust zoom level
hi: आकार स्तर सेट करें

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
hi: लघुछवि कैश समस्या के समाधान हेतु प्रशासनिक विशेषाधिकार आवश्यक हैं।

en: Fix now
hi: अभी सुधारें

en: Dismiss
hi: निरस्त करें

en: Elevated Privileges
hi: विस्तृत विशेषाधिकार

en: Restore Selected Items
hi: चयनित वस्तुएँ पुनः स्थापित करें

en: Restore selected items to their original position
hi: चयनित वस्तुओं को वास्तविक स्थान पर पुनः स्थापित करें

en: Empty _Trash
hi: ट्रैश रिक्त करें (_T)

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
hi: पेस्ट कमांड चयन उपरांत "%s" अंतरित हो जाएगा

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
hi: पेस्ट कमांड चयन उपरांत "%s" कॉपी हो जाएगा

en: There is nothing on the clipboard to paste.
hi: पेस्ट करने हेतु क्लिपबोर्ड पर कुछ नहीं है।

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
hi: नया फोल्डर बनाएँ (_F)

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
hi: कट (_t)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
hi: कॉपी (_C)

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
hi: फोल्डर में पेस्ट करें (_P)

en: P_in
hi: पिन करें (_i)

en: Unp_in
hi: पिन हटाएँ (_i)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
hi: हटाएँ (_D)

en: Computer
hi: कंप्यूटर

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
hi[0]: इससे %'d पृथक टैब खुलेगा।
hi[1]: इससे %'d पृथक टैब खुलेंगे।

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
hi[0]: इससे %'d पृथक विंडो खुलेगी।
hi[1]: इससे %'d पृथक विंडो खुलेंगी।

en: Select Items Matching
hi: मिलान युक्त वस्तुएँ चुनें

en: _Pattern:
hi: प्रतिमान (_P):

en: Examples:
hi: उदाहरण :

note: Reset to default info
en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Undo last action
hi: अंतिम क्रिया पूर्ववत करें

note: Reset to default info
en: Redo
hi: पुनः करें

en: Redo last undone action
hi: अंतिम पूर्ववत कार्य पुनः करें

en: Content View
hi: सामग्री दृश्य

en: View of the current folder
hi: वर्तमान फोल्डर हेतु दृश्य

en: "%s" selected
hi: "%s" चयनित

en: %'d folder selected | %'d folders selected
hi[0]: %'d फोल्डर चयनित
hi[1]: %'d फोल्डर चयनित

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
hi[0]:  (%'d वस्तु सम्मिलित)
hi[1]:  (%'d वस्तुएँ सम्मिलित)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
hi[0]:  (कुल %'d वस्तु सम्मिलित)
hi[1]:  (कुल %'d वस्तुएँ सम्मिलित)

en: %'d item selected | %'d items selected
hi[0]: %'d वस्तु चयनित
hi[1]: %'d वस्तुएँ चयनित

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
hi[0]: %'d अन्य वस्तु चयनित
hi[1]: %'d अन्य वस्तुएँ चयनित

en: %'u item | %'u items
hi[0]: %'u वस्तु
hi[1]: %'u वस्तुएँ

en: %s, Free space: %s
hi: %s, अप्रयुक्त स्पेस : %s

en: Open With %s
hi: %s से खोलें

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
hi[0]: चयनित वस्तु खोलने हेतु "%s" उपयोग करें
hi[1]: चयनित वस्तुएँ खोलने हेतु "%s" उपयोग करें

en: Run "%s" on any selected items
hi: चयनित वस्तुओं हेतु "%s" निष्पादित करें

en: Create a new document from template "%s"
hi: "%s" नमूने से नवीन प्रलेख बनाएँ

en: Select Target Folder For Move
hi: अंतरण हेतु लक्षित फोल्डर चुनें

en: Select Target Folder For Copy
hi: कॉपी हेतु लक्षित फोल्डर चुनें

en: Unable to unmount location
hi: स्थान माउंट से हटाना विफल

en: Unable to eject location
hi: स्थान हटाना विफल

en: Unable to stop drive
hi: ड्राइव रोकने में विफल

en: Connect to Server %s
hi: %s सर्वर से कनेक्ट करें

en: _Connect
hi: कनेक्ट करें (_C)

en: Link _name:
hi: लिंक नाम (_n):

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
hi: नवीन प्रलेख बनाएँ (_D)

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
hi: इससे खोलें (_h)

en: Choose a program with which to open the selected item
hi: चयनित वस्तु खोलने हेतु प्रोग्राम चुनें

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
hi: प्रत्येक चयनित वस्तु की विशेषता देखें या संपादित करें

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
hi: इस फोल्डर में एक नवीन रिक्त फोल्डर बनाएँ

note: name, stock id, label
en: No templates installed
hi: कोई नमूना फाइल इंस्टॉल नहीं है

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
hi: रिक्त प्रलेख (_E)

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
hi: इस फोल्डर में एक नवीन रिक्त प्रलेख बनाएँ

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
hi: चयनित वस्तु इस विंडो में खोलें

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
hi: संचालन विंडो में खोलें

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
hi: प्रत्येक चयनित वस्तु को संचालन विंडो में खोलें

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
hi: प्रत्येक चयनित वस्तु को नवीन टैब में खोलें

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
hi: टर्मिनल में खोलें

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
hi: चयनित फोल्डर को टर्मिनल में खोलें

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
hi: रुट के रूप में खोलें

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
hi: प्रशासनिक विशेषाधिकारों के साथ खोलें

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
hi: वास्तविक फाइल हेतु लिंक का अनुगमन करें

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
hi: प्रतीकात्मक लिंक का वास्तविक फाइल हेतु अनुगमन करें

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
hi: निर्दिष्ट फाइल युक्त फोल्डर खोलें

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
hi: चयनित वस्तु युक्त फोल्डर हेतु अनुगमन करें

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
hi: अन्य अनुप्रयोग (_A)...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
hi: चयनित वस्तु खोलने हेतु अन्य अनुप्रयोग चुनें

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
hi: अन्य अनुप्रयोग से खोलें (_A)...

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
hi: चयनित वस्तुएँ के अंतरण हेतु पेस्ट कमांड उपयोग करें

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
hi: चयनित वस्तुएँ कॉपी करने हेतु पेस्ट कमांड उपयोग करें

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
hi: पेस्ट (_P)

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
hi: कट या कॉपी कमांड द्वारा पूर्व चयनित फाइलें अंतरित या कॉपी करें

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
hi: कट या कॉपी कमांड द्वारा पूर्व चयनित फाइलें चयनित फोल्डर में अंतरित या कॉपी करें

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
hi: यहाँ कॉपी करें (_y)

note: name, stock id, label
en: M_ove to
hi: यहाँ अंतरित करें (_o)

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
hi: सभी चुनें (_A)

note: tooltip
en: Select all items in this window
hi: इस विंडो की सभी वस्तुएँ चुनें

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
hi: मिलान युक्त सभी वस्तुएँ चुनें (_I)...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
hi: निर्दिष्ट प्रतिमान से मेल खाती सभी वस्तुएँ चुनें

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
hi: चयन उलटें (_I)

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
hi: सभी व वर्तमान में अचयनित वस्तुएँ चयनित करें

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
hi: प्रतिलिपि बनाएँ

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
hi: प्रत्येक चयनित वस्तु की प्रतिलिपि बनाएँ

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
hi[0]: लिंक बनाएँ (_k)
hi[1]: लिंक बनाएँ (_k)

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
hi: प्रत्येक चयनित वस्तु का प्रतीकात्मक लिंक बनाएँ

note: tooltip
en: Rename selected item
hi: चयनित वस्तु का नाम बदलें

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
hi: प्रत्येक चयनित वस्तु ट्रैश में भेजें

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
hi: ट्रैश में भेजे बिना ही प्रत्येक चयनित वस्तु हटाएँ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
hi: पुनः स्थापित करें (_R)

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
hi: निरस्त करें (_U)

note: tooltip
en: Undo the last action
hi: अंतिम क्रिया निरस्त करें

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
hi: पुनः करें (_R)

note: tooltip
en: Redo the last undone action
hi: निरस्त की गई अंतिम क्रिया पुनः करें

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
hi: दृश्य डिफ़ॉल्ट सेट करें (_D)

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
hi: इस दृश्य अनुरूप अनुक्रमण व आकार वर्धन सेट करें

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
hi: इस सर्वर से कनेक्ट करें

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
hi: इस सर्वर हेतु स्थायी कनेक्शन बनाएँ

note: tooltip
en: Mount the selected volume
hi: चयनित वॉल्यूम माउंट करें

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
hi: चयनित वॉल्यूम माउंट से हटाएँ

note: tooltip
en: Eject the selected volume
hi: चयनित वॉल्यूम हटाएँ

note: tooltip
en: Start the selected volume
hi: चयनित वॉल्यूम आरंभ करें

note: tooltip
en: Stop the selected volume
hi: चयनित वॉल्यूम रोकें

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
hi: चयनित ड्राइव में मीडिया पहचानें

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर से संबंधित वॉल्यूम माउंट करें

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर से संबंधित वॉल्यूम माउंट से हटाएँ

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर से संबंधित वॉल्यूम हटाएँ

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर से संबंधित वॉल्यूम आरंभ करें

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर से संबंधित वॉल्यूम रोकें

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
hi: फाइल खोलें व विंडो बंद करें

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
hi: यह फोल्डर संचालन विंडो में खोलें

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
hi: यह फोल्डर नए टैब में खोलें

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
hi: पेस्ट कमांड द्वारा यह फोल्डर अंतरित करें

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
hi: पेस्ट कमांड द्वारा यह फोल्डर कॉपी करें

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
hi: कट या पेस्ट कमांड द्वारा पूर्व चयनित फाइलें इस फोल्डर में अंतरित या कॉपी करें

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
hi: यह फोल्डर ट्रैश में भेजें

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
hi: ट्रैश में बिना भेजें ही यह फोल्डर हटाएँ

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
hi: इस फोल्डर से संबंधित वॉल्यूम माउंट करें

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
hi: इस फोल्डर से संबंधित वॉल्यूम माउंट से हटाएँ

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
hi: इस फोल्डर से संबंधित वॉल्यूम हटाएँ

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
hi: इस फोल्डर से संबंधित वॉल्यूम आरंभ करें

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
hi: इस फोल्डर से संबंधित वॉल्यूम रोकें

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
hi: इस फोल्डर की विशेषताएँ देखें या परिवर्तित करें

note: name, stock id, label
en: _Other pane
hi: अन्य फलक (_O)

en: Copy the current selection to the other pane in the window
hi: वर्तमान चयन को विंडो के अन्य फलक पर कॉपी करें

en: Move the current selection to the other pane in the window
hi: वर्तमान चयन को विंडो के अन्य फलक पर अंतरित करें

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
hi: होम (_H)

en: Copy the current selection to the home folder
hi: वर्तमान चयन को होम फोल्डर पर कॉपी करें

en: Move the current selection to the home folder
hi: वर्तमान चयन को होम फोल्डर में अंतरित करें

note: name, stock id, label
en: _Desktop
hi: डेस्कटॉप (_D)

en: Copy the current selection to the desktop
hi: वर्तमान चयन को डेस्कटॉप पर कॉपी करें

en: Move the current selection to the desktop
hi: वर्तमान चयन को डेस्कटॉप में अंतरित करें

en: Browse...
hi: ब्राउज़ करें...

en: Browse for a folder to move the selection to
hi: चयन के अंतरण हेतु फोल्डर देखें

en: Browse for a folder to copy the selection to
hi: चयन को कॉपी करने हेतु फोल्डर देखें

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
hi: स्थान फाइल सूची में सदैव शीर्ष पर रखने हेतु चयनित फाइल को पिन करें

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
hi: स्थान फाइल सूची के शीर्ष से हटाने हेतु चयनित फाइल को पिन से हटाएँ

en: Add to favorites
hi: पसंदीदा में जोड़ें

en: Add the selected file to your favorites
hi: चयनित फाइल को पसंदीदा में जोड़ें

en: Remove from favorites
hi: पसंदीदा से हटाएँ

en: Remove the selected file from your favorites
hi: चयनित फाइल को पसंदीदा से हटाएँ

en: Run scripts
hi: स्क्रिप्ट निष्पादन

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
hi: स्क्रिप्ट (_S)

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
hi: कार्यरत फोल्डर को ट्रैश से निकालकर "%s" में भेजें

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
hi[0]: चयनित फोल्डर को ट्रैश से निकालकर "%s" में भेजें
hi[1]: चयनित फ़ोल्डरों को ट्रैश से निकालकर "%s" में भेजें

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
hi[0]: चयनित फोल्डर को ट्रैश से निकालें
hi[1]: चयनित फ़ोल्डरों को ट्रैश से निकालें

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
hi[0]: चयनित फाइल को ट्रैश से निकालकर "%s" में भेजें
hi[1]: चयनित फाइलों को ट्रैश से निकालकर "%s" में भेजें

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
hi[0]: चयनित फाइल को ट्रैश से निकालें
hi[1]: चयनित फाइलों को ट्रैश से निकालें

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
hi[0]: चयनित वस्तु को ट्रैश से निकालकर "%s" में भेजें
hi[1]: चयनित वस्तुओं को ट्रैश से निकालकर "%s" में भेजें

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
hi[0]: चयनित वस्तु को ट्रैश से निकालें
hi[1]: चयनित वस्तुओं को ट्रैश से निकालें

en: Start the selected drive
hi: चयनित ड्राइव आरंभ करें

en: Connect to the selected drive
hi: चयनित ड्राइव से कनेक्ट करें

en: _Start Multi-disk Drive
hi: एकाधिक-डिस्क ड्राइव आरंभ करें (_S)

en: Start the selected multi-disk drive
hi: चयनित एकाधिक-डिस्क ड्राइव आरंभ करें

en: U_nlock Drive
hi: ड्राइव अनलॉक करें (_n)

en: Unlock the selected drive
hi: चयनित ड्राइव अनलॉक करें

en: Stop the selected drive
hi: चयनित ड्राइव रोकें

en: Safely remove the selected drive
hi: चयनित ड्राइव सुरक्षित रूप से हटाएँ

en: _Disconnect
hi: डिसकनेक्ट (_D)

en: Disconnect the selected drive
hi: चयनित ड्राइव डिसकनेक्ट करें

en: _Stop Multi-disk Drive
hi: एकाधिक-डिस्क ड्राइव रोकें (_S)

en: Stop the selected multi-disk drive
hi: चयनित एकाधिक-डिस्क ड्राइव रोकें

en: Lock the selected drive
hi: चयनित ड्राइव लॉक करें

en: Start the drive associated with the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर से संबंधित ड्राइव आरंभ करें

en: Connect to the drive associated with the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर से संबंधित ड्राइव से कनेक्ट करें

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर से संबंधित एकाधिक-डिस्क ड्राइव आरंभ करें

en: Unlock the drive associated with the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर से संबंधित ड्राइव अनलॉक करें

en: _Stop the drive associated with the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर से संबंधित ड्राइव रोकें (_S)

en: Safely remove the drive associated with the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर से संबंधित ड्राइव सुरक्षित रूप से हटाएँ

en: Disconnect the drive associated with the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर से संबंधित ड्राइव डिसकनेक्ट करें

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर से संबंधित एकाधिक-डिस्क ड्राइव रोकें

en: Lock the drive associated with the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर से संबंधित ड्राइव लॉक करें

en: _Delete Permanently
hi: स्थायी रूप से हटाएँ (_D)

en: Delete the open folder permanently
hi: कार्यरत फोल्डर स्थायी रूप से हटाएँ

en: Move the open folder to the Trash
hi: कार्यरत फोल्डर ट्रैश में भेजें

en: _Open With %s
hi: %s से खोलें (_O)

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
hi[0]: %'d नई विंडो में खोलें
hi[1]: %'d नए विंडो में खोलें

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
hi[0]: %'d नए टैब में खोलें
hi[1]: %'d नए टैबों में खोलें

en: Delete all selected items permanently
hi: सभी चयनित वस्तुएँ स्थायी रूप से हटाएँ

en: Remo_ve from Recent
hi: हालिया से हटाएँ (_v)

en: Remove each selected item from the recently used list
hi: प्रत्येक चयनित वस्तु को हालिया प्रयुक्त सूची से हटाएँ

en: View or modify the properties of the open folder
hi: कार्यरत फोल्डर की विशेषताएँ देखें या परिवर्तित करें

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
hi: %s हेतु लिंक

en: Drag and drop is not supported.
hi: माउस ड्रैग व ड्राप असमर्थित है।

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
hi: केवल लोकल फाइल सिस्टम हेतु ही माउस ड्रैग व ड्राप समर्थित है।

en: An invalid drag type was used.
hi: अमान्य माउस ड्रैग प्रकार उपयोग किया गया।

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
hi: क्या आप सूची से अनुपस्थित स्थान के स्मृति-चिन्ह भी हटाना चाहते हैं?

en: The location "%s" does not exist.
hi: स्थान "%s" मौजूद नहीं है।

en: Bookmark for Nonexistent Location
hi: अनुपस्थित स्थान के स्मृति-चिन्ह

en: Go to the location specified by this bookmark
hi: स्मृति-चिन्ह द्वारा निर्दिष्ट स्थान पर जाएँ

note: Set initial window title
en: Nemo
hi: निमो

en: %s - File Browser
hi: %s - फाइल ब्राउज़र

en: Searching...
hi: खोज जारी...

en: Could not display "%s".
hi: "%s" दिखाना विफल।

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
hi: निमो द्वारा फोल्डर प्रदर्शित करने हेतु कोई प्रदर्शक इंस्टॉल नहीं है।

en: The location is not a folder.
hi: यह स्थान फोल्डर नहीं है।

en: Could not find "%s".
hi: "%s" खोजना विफल।

en: Please check the spelling and try again.
hi: वर्तनी जाँचकर पुनः प्रयास करें।

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
hi: निमो द्वारा "%s" स्थान प्रबंधन संभव नहीं है।

en: Nemo cannot handle this kind of location.
hi: निमो द्वारा इस प्रकार के स्थान का प्रबंधन संभव नहीं है।

en: Unable to mount the location.
hi: स्थान माउंट करना विफल।

en: Access was denied.
hi: अभिगम अस्वीकृत।

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
hi: होस्ट प्राप्ति विफल होने के कारण "%s" प्रदर्शित करना विफल।

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
hi: कृपया वर्तनी व प्रॉक्सी सेटिंग्स जाँचें।

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
hi: त्रुटि : %s
    कृपया अन्य प्रदर्शक चयन कर पुनः प्रयास करें।

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
hi: निमो - कंप्यूटर पर व ऑनलाइन मौजूद फाइलों व फोल्डर के प्रबंधन हेतु साधन है।

en: There was an error displaying help: 
    %s
hi: सहायता प्रदर्शन में त्रुटि : 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
hi: फाइल (_F)

note: name, stock id, label
en: _Edit
hi: संपादन (_E)

note: name, stock id, label
en: _View
hi: दृश्य (_V)

note: name, stock id, label
en: _Help
hi: सहायता (_H)

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
hi: बंद करें (_C)

note: tooltip
en: Close this folder
hi: यह फोल्डर बंद करें

en: Prefere_nces
hi: सेटिंग्स (_n)

en: Edit Nemo preferences
hi: निमो सेटिंग्स संपादन

en: Plugins
hi: प्लगिन

en: Manage extensions, actions and scripts
hi: एक्सटेंशन, कार्य व स्क्रिप्ट प्रबंधन

en: Undo the last text change
hi: अंतिम टेक्स्ट परिवर्तन पूर्ववत करें

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
hi: स्रोत खोलें (_P)

en: Open the parent folder
hi: स्रोत फोल्डर खोलें

note: tooltip
en: Stop loading the current location
hi: वर्तमान स्थान लोड करना रोकें

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
hi: पुनः लोड करें (_R)

note: tooltip
en: Reload the current location
hi: वर्तमान स्थान पुनः लोड करें

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
hi: सभी विषय (_A)

note: tooltip
en: Display Nemo help
hi: निमो सहायता देखें

en: _Keyboard Shortcuts
hi: कुंजीपटल शॉर्टकट (_K)

en: Display keyboard shortcuts
hi: कुंजीपटल शॉर्टकट देखें

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
hi: बारे में (_A)

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
hi: निमो निर्माताओं को भी दिखाएँ

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
hi: आकार बढ़ाएँ (_I)

note: tooltip
en: Increase the view size
hi: दृश्य आकार बढ़ाएँ

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
hi: आकार घटाएँ (_O)

note: tooltip
en: Decrease the view size
hi: दृश्य आकार घटाएँ

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
hi: सामान्य आकार (_z)

note: tooltip
en: Use the normal view size
hi: सामान्य दृश्य आकार उपयोग करें

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
hi: सर्वर से कनेक्ट करें (_S)...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
hi: दूरस्थ कंप्यूटर या सहभाजित डिस्क से कनेक्ट करें

note: tooltip
en: Open your personal folder
hi: निजी फोल्डर खोलें

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
hi: कंप्यूटर (_C)

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
hi: इस कंप्यूटर द्वारा संभव सभी लोकल व दूरस्थ डिस्क एवं फोल्डर अभिगम करें

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
hi: नेटवर्क (_N)

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
hi: स्मृति-चिन्ह युक्त व लोकल नेटवर्क स्थान ब्राउज करें

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
hi: नमूना फाइलें (_e)

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
hi: निजी नमूना फाइल फोल्डर खोलें

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
hi: ट्रैश (_T)

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
hi: निजी ट्रैश फोल्डर खोलें

note: name, stock id, label
en: _Go
hi: जाएँ (_G)

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
hi: स्मृति-चिन्ह (_B)

note: name, stock id, label
en: _Tabs
hi: टैब (_T)

note: name, stock id, label
en: New _Window
hi: नई विंडो (_W)

en: Open another Nemo window for the displayed location
hi: प्रदर्शित स्थान हेतु अन्य निमो विंडो खोलें

note: name, stock id, label
en: New _Tab
hi: नया टैब (_T)

en: Open another tab for the displayed location
hi: प्रदर्शित स्थान हेतु अन्य टैब खोलें

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
hi: सभी विंडो बंद करें (_A)

en: Close all Navigation windows
hi: सभी संचालन विंडो बंद करें

note: name, stock id, label
en: _Back
hi: वापस (_B)

en: Go to the previous visited location
hi: पूर्व प्रयुक्त स्थान पर जाएँ

note: name, stock id, label
en: _Forward
hi: आगे (_F)

en: Go to the next visited location
hi: अगले प्रयुक्त स्थान पर जाएँ

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
hi: स्थान प्रविष्टि चालू/बंद (_T)

en: Switch between location entry and breadcrumbs
hi: स्थान प्रविष्टि व स्थान संचालन आपस में बदलें

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
hi: अन्य फलक उपयोग करें (_w)

en: Move focus to the other pane in a split view window
hi: विभाजित विंडो दृश्य में अन्य फलक केंद्रित करें

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
hi: अन्य फलक के समान स्थान (_m)

en: Go to the same location as in the extra pane
hi: अन्य फलक के समान स्थान पर जाएँ

en: Add a bookmark for the current location to this menu
hi: इस मेन्यू में वर्तमान स्थान हेतु स्मृति-चिन्ह जोड़ें

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
hi: स्मृति-चिन्ह संपादन (_E)...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
hi: इस मेन्यू में स्मृति-चिन्ह संपादन हेतु विंडो प्रदर्शित करें

en: _Previous Tab
hi: पिछला टैब (_P)

en: Activate previous tab
hi: पिछला टैब सक्रिय करें

en: _Next Tab
hi: अगला टैब  (_N)

en: Activate next tab
hi: अगला टैब सक्रिय करें

en: Move Tab _Left
hi: टैब बायीं ओर करें (_L)

en: Move current tab to left
hi: वर्तमान टैब बायीं ओर करें

en: Move Tab _Right
hi: टैब दायीं ओर करें (_R)

en: Move current tab to right
hi: वर्तमान टैब दायीं ओर करें

en: Sidebar
hi: साइड पट्टी

en: Toolbar
hi: साधन पट्टी

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
hi: अदृश्य फाइल दिखाएँ (_H)

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
hi: वर्तमान विंडो में अदृश्य फाइल प्रदर्शन चालू/बंद करें

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
hi: मुख्य साधन पट्टी (_M)

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
hi: विंडो की मुख्य साधन पट्टी हेतु दृश्यता बदलें

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
hi: साइड पट्टी दिखाएँ (_S)

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
hi: इस विंडो की साइड पट्टी हेतु दृश्यता बदलें

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
hi: स्थिति पट्टी (_a)

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
hi: इस विंडो की स्थिति पट्टी हेतु दृश्यता बदलें

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
hi: मेन्यू पट्टी (_e)

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
hi: मेन्यू पट्टी की डिफ़ॉल्ट दृश्यता बदलें

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
hi: फाइलों हेतु खोज (_S)...

note: tooltip
en: Search documents and folders
hi: प्रलेख व फोल्डर खोजें

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
hi: अतिरिक्त फलक (_x)

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
hi: साथ में ही अतिरिक्त फोल्डर दृश्य खोलें

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
hi: लघुछवि दिखाएँ (_T)

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
hi: वर्तमान डायरेक्टरी में लघुछवि प्रदर्शन चालू/बंद करें

en: Places
hi: स्थान

en: Select Places as the default sidebar
hi: डिफ़ॉल्ट साइड पट्टी के रूप में स्थान का चयन करें

en: Tree
hi: वृक्ष

en: Select Tree as the default sidebar
hi: डिफ़ॉल्ट साइड पट्टी के रूप में वृक्ष का चयन करें

en: Back history
hi: पिछला वृतांत

en: Forward history
hi: अगला वृतांत

en: _Up
hi: ऊपर (_U)

en: Go to parent folder
hi: स्रोत फोल्डर पर जाएँ

en: Go to home directory
hi: होम डायरेक्टरी पर जाएँ

en: Go to Computer
hi: कंप्यूटर पर जाएँ

en: Toggle Location Entry
hi: स्थान प्रविष्टि संपादन

en: New folder
hi: नवीन फोल्डर

en: Create a new folder
hi: नवीन फोल्डर बनाएँ

en: Open a terminal in the active folder
hi: सक्रिय फोल्डर में टर्मिनल खोलें

en: Icons
hi: आइकन

en: List
hi: सूची

en: Compact
hi: संक्षिप्त

en: Search
hi: खोज

en: Show Thumbnails
hi: लघुछवि दिखाएँ

en: _Location
hi: स्थान (_L)

en: _New Tab
hi: नया टैब (_N)

en: _Close Tab
hi: टैब बंद करें (_C)

en: No files found
hi: कोई फाइलें नहीं मिली

en: These files are on an Audio CD.
hi: ये फाइलें ऑडियो सीडी पर हैं।

en: These files are on an Audio DVD.
hi: ये फाइलें ऑडियो डीवीडी पर हैं।

en: These files are on a Video DVD.
hi: ये फाइलें वीडियो डीवीडी पर हैं।

en: These files are on a Video CD.
hi: ये फाइलें वीडियो सीडी पर हैं।

en: These files are on a Super Video CD.
hi: ये फाइलें सुपर वीडियो सीडी पर हैं।

en: These files are on a Photo CD.
hi: ये फाइलें फोटो सीडी पर हैं।

en: These files are on a Picture CD.
hi: ये फाइलें चित्र सीडी पर हैं।

en: The media contains digital photos.
hi: इस मीडिया में डिजिटल फोटो सम्मिलित हैं।

en: These files are on a digital audio player.
hi: ये फाइलें डिजिटल ऑडियो प्लेयर पर हैं।

en: The media contains software.
hi: इस मीडिया में सॉफ्टवेयर सम्मिलित हैं।

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
hi: मीडिया की "%s" के रूप में पहचान की गई।

en: Open %s
hi: %s खोलें

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
hi: चयनित टेक्स्ट क्लिपबोर्ड हेतु कट करें

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
hi: चयनित टेक्स्ट क्लिपबोर्ड हेतु कॉपी करें

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड पर संचित टेक्स्ट पेस्ट करें

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
hi: टेक्स्ट क्षेत्र का सभी टेक्स्ट चयनित करें

en: Move _Up
hi: ऊपर ले जाएँ (_U)

en: Move Dow_n
hi: नीचे लाएँ (_n)

en: Use De_fault
hi: डिफ़ॉल्ट उपयोग करें (_f)

en: The name and icon of the file.
hi: फाइल का नाम व आइकन।

en: The size of the file.
hi: फाइल का आकार।

en: The general type of the file.
hi: फाइल का सामान्य प्रकार।

en: Detailed Type
hi: विस्तृत प्रकार

en: The specific type of the file.
hi: फाइल का विशिष्ट प्रकार।

en: The date the file was modified.
hi: फाइल परिवर्तन की दिनांक।

en: Modified - Time
hi: परिवर्तन - समय

en: Date Created
hi: सृजन दिनांक

en: The date the file was created.
hi: फाइल सृजन की दिनांक।

en: Created - Time
hi: सृजन - समय

en: Date Accessed
hi: अभिगम दिनांक

en: The date the file was accessed.
hi: फाइल की अभिगम दिनांक।

en: Owner
hi: स्वामी

en: The owner of the file.
hi: फाइल का स्वामी।

en: Group
hi: समूह

en: The group of the file.
hi: फाइल का समूह।

en: The permissions of the file.
hi: फाइल की अनुमतियाँ।

en: Octal Permissions
hi: ऑक्टल अनुमतियाँ

en: The permissions of the file, in octal notation.
hi: फाइल की अनुमतियाँ, ऑक्टल पद्धति में।

en: MIME Type
hi: माइम प्रकार

en: The mime type of the file.
hi: फाइल का माइम प्रकार।

en: SELinux Context
hi: SELinux संदर्भ

en: The SELinux security context of the file.
hi: फाइल का SELinux सुरक्षा संदर्भ।

en: The location of the file.
hi: फाइल का स्थान।

en: Trashed On
hi: ट्रैश अंतरण दिनांक

en: Date when file was moved to the Trash
hi: फाइल के ट्रैश अंतरण की दिनांक।

en: Original Location
hi: वास्तविक स्थान

en: Original location of file before moved to the Trash
hi: फाइल के ट्रैश अंतरण पूर्व का वास्तविक स्थान

en: Hits
hi: मिलान

en: How many times the search string appeared in the file
hi: फाइल में खोज वाक्यांश उपस्थिति की संख्या

en: on the desktop
hi: डेस्कटॉप पर

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
hi: वॉल्यूम "%s" को ट्रैश में अंतरित करना संभव नहीं है।

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
hi: वॉल्यूम हटाने हेतु, संबंधित मेन्यू से "हटाएँ" का विकल्प उपयोग करें।

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
hi: वॉल्यूम माउंट से हटाने हेतु, संबंधित मेन्यू से "वॉल्यूम माउंट से हटाएँ" का विकल्प उपयोग करें।

en: _Move Here
hi: यहाँ अंतरित करें (_M)

en: _Copy Here
hi: यहाँ कॉपी करें (_C)

en: _Link Here
hi: यहाँ लिंक करें (_L)

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: This file cannot be mounted
hi: यह फाइल माउंट करना संभव नहीं है

en: This file cannot be unmounted
hi: यह फाइल माउंट से हटाना संभव नहीं है

en: This file cannot be ejected
hi: यह फाइल हटाना संभव नहीं है

en: This file cannot be started
hi: यह फाइल आरंभ करना संभव नहीं है

en: This file cannot be stopped
hi: यह फाइल रोकना संभव नहीं है

en: Slashes are not allowed in filenames
hi: फाइल नाम से स्लैश स्वीकार्य नहीं है

en: File not found
hi: फाइल नहीं मिली

en: Toplevel files cannot be renamed
hi: शीर्षस्तरीय फाइलों का नाम परिवर्तन संभव नहीं है

en: Unable to rename desktop icon
hi: डेस्कटॉप आइकन का नाम परिवर्तन विफल

en: Unable to rename desktop file
hi: डेस्कटॉप फाइल का नाम परिवर्तन विफल

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
hi: बीता कल %H:%M

en: Not allowed to set permissions
hi: अनुमति सेट करना वर्जित है

en: Not allowed to set owner
hi: स्वामित्व सेट करना वर्जित है

en: Specified owner '%s' doesn't exist
hi: निर्दिष्ट स्वामी ''%s' मौजूद नहीं है

en: Not allowed to set group
hi: समूह सेट करना वर्जित है

en: Specified group '%s' doesn't exist
hi: निर्दिष्ट समूह '%s' मौजूद नहीं है

en: %'u folder | %'u folders
hi[0]: %'u फोल्डर
hi[1]: %'u फोल्डर

en: %'u file | %'u files
hi[0]: %'u फाइल
hi[1]: %'u फाइलें

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
hi: ? वस्तुएँ

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
hi: ? बाइट

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Program
hi: प्रोग्राम

en: Audio
hi: ऑडियो

en: Font
hi: मुद्रलिपि

en: Archive
hi: संग्रह

en: Markup
hi: मार्कअप

en: Text
hi: टेक्स्ट

en: Video
hi: वीडियो

en: Contacts
hi: संपर्क

en: Calendar
hi: दिनदर्शिका

en: Document
hi: प्रलेख

en: Presentation
hi: प्रस्तुति

en: Spreadsheet
hi: स्प्रेडशीट

en: Binary
hi: बाइनरी

en: Folder
hi: फोल्डर

en: link
hi: लिंक

en: link (broken)
hi: लिंक (विकृत)

en: Name: %s
hi: नाम : %s

en: Type: %s
hi: प्रकार : %s

en: %s item | %s items
hi[0]: %s वस्तु
hi[1]: %s वस्तुएँ

en: Contains: %s
hi: सामग्री : %s

en: Size: %s
hi: आकार : %s

en: Accessed: %s
hi: अभिगम : %s

en: Modified: %s
hi: परिवर्तित : %s

en: Created: %s
hi: सृजन : %s

en: Location: %s
hi: स्थान : %s

en: Merge folder "%s"?
hi: फोल्डर "%s" का विलय करें?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
hi: विलय हेतु पुष्टिकरण आवश्यक है ताकि कॉपी होने वाली फाइलें फोल्डर की सामग्री के विरुद्ध न हो।

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
hi: "%s" में समान नाम का पुराना फोल्डर पहले से मौजूद है।

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
hi: "%s" में समान नाम का नवीन फोल्डर पहले से मौजूद है।

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
hi: "%s" में समान नाम का अन्य फोल्डर पहले से मौजूद है।

en: Replacing it will remove all files in the folder.
hi: इसे बदलने से फोल्डर की सभी फाइलें हट जाएँगी।

en: Replace folder "%s"?
hi: फोल्डर "%s" बदलें?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
hi: "%s" में समान नाम का फोल्डर पहले से मौजूद है।

en: Replace file "%s"?
hi: फाइल "%s" बदलें?

en: Replacing it will overwrite its content.
hi: इसे बदलने से सामग्री अधिलेखित हो जाएगी।

en: An older file with the same name already exists in "%s".
hi: "%s" में समान नाम की पुरानी फाइल पहले से मौजूद है।

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
hi: "%s" में समान नाम की नवीन फाइल पहले से मौजूद है।

en: Another file with the same name already exists in "%s".
hi: "%s" में समान नाम की अन्य फाइल पहले से मौजूद है।

en: Original file
hi: वास्तविक फाइल

en: Last modified:
hi: अंतिम बार परिवर्तित :

en: Replace with
hi: इससे बदलें

en: Merge
hi: विलय

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
hi: लक्ष्य हेतु नया नाम चुनें (_S)

en: Reset
hi: पुन: सेट करें

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
hi: यह कार्य सभी फाइलों पर लागू करें

note: Add buttons
en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

en: _Skip
hi: निरस्त (_S)

en: Re_name
hi: नाम बदलें (_n)

en: Replace
hi: बदलें

en: File conflict
hi: विरुद्ध फाइल

en: S_kip All
hi: सभी निरस्त (_k)

en: _Retry
hi: पुनः प्रयास करें (_R)

en: Delete _All
hi: सभी हटाएँ (_A)

en: _Replace
hi: बदलें (_R)

en: Replace _All
hi: सभी बदलें (_A)

en: _Merge
hi: विलय (_M)

en: Merge _All
hi: सभी विलय करें (_A)

en: Copy _Anyway
hi: फिर भी कॉपी करें (_A)

en: %'d second | %'d seconds
hi[0]: %'d सेकंड
hi[1]: %'d सेकंड

en: %'d minute | %'d minutes
hi[0]: %'d मिनट
hi[1]: %'d मिनट

en: %'d hour | %'d hours
hi[0]: %'d घंटा
hi[1]: %'d घंटे

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
hi[0]: लगभग %'d घंटा
hi[1]: लगभग %'d घंटे

note: appended to new link file
en: Another link to %s
hi: %s हेतु एक और लिंक

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
hi: %'d लिंक %s हेतु

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
hi: %'d लिंक %s हेतु

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
hi: %'d लिंक %s हेतु

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
hi: %'d लिंक %s हेतु

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
hi:  (कॉपी)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
hi:  (अन्य कॉपी)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
hi: वीं कॉपी)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
hi: कॉपी)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
hi: कॉपी)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
hi: कॉपी)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
hi: %s (कॉपी)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
hi: %s (अन्य कॉपी)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
hi: %s (%'d कॉपी)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
hi: %s (%'d कॉपी)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
hi: %s (%'d कॉपी)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
hi: %s (%'d कॉपी)%s

en: Error removing file: %s
hi: फाइल हटाने हेतु त्रुटि : %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
hi[0]: '%1$s' से '%2$s' में फाइल कॉपी करने की प्रतीक्षा में
hi[1]: '%1$s' से '%2$s' में फाइलें कॉपी करने की प्रतीक्षा में

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
hi[0]: '%1$s' से '%2$s' में फाइल अंतरित करने की प्रतीक्षा में
hi[1]: '%1$s' से '%2$s' में फाइलें अंतरित करने की प्रतीक्षा में

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
hi[0]: '%s' से स्थायी रूप से फाइल हटाने की प्रतीक्षा में
hi[1]: '%s' से स्थायी रूप से फाइलें हटाने की प्रतीक्षा में

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
hi[0]: '%s' में फाइल ट्रैश करने की प्रतीक्षा में
hi[1]: '%s' में फाइलें ट्रैश करने की प्रतीक्षा में

en: Waiting to empty the trash
hi: ट्रैश रिक्त करने की प्रतीक्षा में

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
hi[0]: '%s में फाइल की प्रतिलिपि बनाने की प्रतीक्षा में
hi[1]: '%s' में फाइलों की प्रतिलिपि बनाने की प्रतीक्षा में

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
hi: '%s' की फाइलों के अनुमति परिवर्तन की प्रतीक्षा में

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
hi[0]: '%1$s' से '%2$s में फाइल लिंक करने की प्रतीक्षा में
hi[1]: '%1$s' से %2$s' में फाइलें लिंक करने की प्रतीक्षा में

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
hi: क्या आप निश्चित ही "%B" को ट्रैश में भेजना चाहते हैं?

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
hi[0]: अप्रयुक्त %'d
hi[1]: क्या आप निश्चित ही चयनित %'d वस्तुओं को ट्रैश में भेजना चाहते हैं?

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
hi: ट्रैश से वस्तु को पुनः स्थापित करना संभव है।

en: Move to _Trash
hi: ट्रैश में भेजें (_T)

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
hi: क्या आप निश्चित ही "%B" को स्थायी रूप से ट्रैश से हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
hi[0]: क्या आप निश्चित ही चयनित %'d वस्तु को स्थायी रूप से ट्रैश से हटाना चाहते हैं?
hi[1]: क्या आप निश्चित ही चयनित %'d वस्तुओं को स्थायी रूप से ट्रैश से हटाना चाहते हैं?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
hi: हटने के उपरांत वस्तु स्थाई रूप से अप्राप्य होगी।

en: Empty all items from Trash?
hi: ट्रैश से सभी वस्तुओं को हटाएँ?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
hi: ट्रैश की सभी वस्तुएँ स्थायी रूप से अप्राप्य होंगी।

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
hi: क्या आप निश्चित ही "%B" को स्थायी रूप से हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
hi[0]: क्या आप निश्चित ही चयनित %'d वस्तु को स्थायी रूप से हटाना चाहते हैं?
hi[1]: क्या आप निश्चित ही चयनित %'d वस्तुओं को स्थायी रूप से हटाना चाहते हैं?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
hi[0]: हटाने हेतु %'d फाइल शेष
hi[1]: हटाने हेतु %'d फाइलें शेष

en: Deleting files
hi: फाइलें हटाना जारी

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
hi[0]: %T शेष
hi[1]: %T शेष

en: Error while deleting.
hi: हटाते समय त्रुटि।

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
hi: फाइल दृश्यता हेतु अनुमति न होने के कारण "%B" फोल्डर की फाइलें हटाना विफल।

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
hi: "%B" फोल्डर की फाइलों हेतु सूचना प्राप्ति विफल।

en: _Skip files
hi: फाइलें निरस्त करें (_S)

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
hi: रीड हेतु अनुमति न होने के कारण "%B" फोल्डर की फाइलें हटाना विफल।

en: There was an error reading the folder "%B".
hi: "%B" फोल्डर रीड करते समय त्रुटि।

en: Could not remove the folder %B.
hi: "%B" फोल्डर हटाना विफल।

en: There was an error deleting %B.
hi: "%B" फोल्डर हटाते समय त्रुटि।

en: Moving files to trash
hi: फाइलें ट्रैश में भेजना जारी

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
hi[0]: ट्रैश हेतु %'d फाइल शेष
hi[1]: ट्रैश हेतु %'d फाइलें शेष

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
hi: ट्रैश में फाइल भेजना विफल, क्या आप इसे स्थायी रूप से हटाना चाहते हैं?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
hi: "%B" फाइल को ट्रैश में भेजना विफल।

en: Trashing Files
hi: फाइलें ट्रैश में भेजना जारी

en: Deleting Files
hi: फाइलें हटाना जारी

en: Unable to eject %V
hi: %V को हटाना विफल

en: Unable to unmount %V
hi: %V को माउंट से हटाना विफल

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
hi: माउंट हटाने से पूर्व क्या आप ट्रैश रिक्त करना चाहते हैं?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
hi: इस वॉल्यूम पर अप्रयुक्त स्पेस की पुनः प्राप्ति हेतु ट्रैश रिक्त करना आवश्यक है। ट्रैश में भेजी गई सभी वस्तुएँ स्थायी रूप से अप्राप्य होंगी।

en: Do _not Empty Trash
hi: ट्रैश रिक्त न करें (_n)

en: Unable to mount %s
hi: %s को माउंट करना विफल

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
hi[0]: %'d फाइल (%S) कॉपी करने हेतु तैयारी जारी
hi[1]: %'d फाइलें (%S) कॉपी करने हेतु तैयारी जारी

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
hi[0]: %'d फाइल (%S) अंतरित करने हेतु तैयारी जारी
hi[1]: %'d फाइलें (%S) अंतरित करने हेतु तैयारी जारी

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
hi[0]: %'d फाइल (%S) हटाने हेतु तैयारी जारी
hi[1]: %'d फाइलें (%S) हटाने हेतु तैयारी जारी

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
hi[0]: %'d फाइल ट्रैश में भेजने हेतु तैयारी जारी
hi[1]: %'d फाइलें ट्रैश में भेजने हेतु तैयारी जारी

en: Error while copying.
hi: कॉपी करते समय त्रुटि।

en: Error while moving.
hi: अंतरित करते समय त्रुटि।

en: Error while moving files to trash.
hi: ट्रैश में फाइल भेजते समय त्रुटि।

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
hi: फाइल दृश्यता हेतु अनुमति न होने के कारण "%B" फोल्डर की फाइलों हेतु संचालन विफल।

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
hi: फाइल दृश्यता हेतु अनुमति न होने के कारण "%B" फोल्डर हेतु संचालन विफल।

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
hi: फाइल दृश्यता हेतु अनुमति न होने के कारण "%B" फाइल हेतु संचालन विफल।

en: There was an error getting information about "%B".
hi: "%B" हेतु सूचना प्राप्ति विफल।

en: Error while copying to "%B".
hi: "%B" में कॉपी करते समय त्रुटि।

en: You do not have permissions to access the destination folder.
hi: आपके पास लक्षित फोल्डर के अभिगम हेतु अनुमति नहीं है।

en: There was an error getting information about the destination.
hi: लक्ष्य हेतु सूचना प्राप्ति विफल।

en: The destination is not a folder.
hi: लक्ष्य फोल्डर नहीं है।

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
hi: लक्ष्य पर उपयुक्त स्पेस नहीं है। स्पेस हेतु कुछ फाइलें को हटाएँ।

en: %S more space is required to copy to the destination.
hi: लक्ष्य पर अंतरण हेतु %S और आवश्यक है।

en: The destination is read-only.
hi: लक्ष्य केवल रीड-योग्य है।

en: Moving "%B" to "%B"
hi: "%B" का "%B" में अंतरण जारी

en: Copying "%B" to "%B"
hi: "%B" को "%B" में कॉपी करना जारी

en: Duplicating "%B"
hi: "%B" प्रतिरूपित करना जारी

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
hi: %'d फाइल %'d में से ("%B" की) का "%B" में अंतरण जारी

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
hi: %'d फाइल %'d में से ("%B" की) को "%B" में कॉपी करना जारी

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
hi: %'d फाइल %'d में से ("%B" की) प्रतिरूपित करना जारी

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
hi: %'d फाइल %'d में से का "%B" में अंतरण जारी

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
hi: %'d फाइल %'d में से को "%B" में कॉपी करना जारी

en: Duplicating file %'d of %'d
hi: %'d फाइल %'d में से प्रतिरूपित करना जारी

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
hi: %S %S में से

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
hi[0]: %S %S में से— %T शेष (%S प्रति सेकंड)
hi[1]: %S %S में से— %T शेष (%S प्रति सेकंड)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
hi: लक्ष्य में निर्माण हेतु अनुमति न होने के कारण "%B" फोल्डर कॉपी करना विफल।

en: There was an error creating the folder "%B".
hi: "%B" फोल्डर बनाते समय त्रुटि।

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
hi: फाइल दृश्यता हेतु अनुमति न होने के कारण "%B" फोल्डर की फाइलें कॉपी करना विफल।

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
hi: रीड हेतु अनुमति न होने के कारण "%B" फोल्डर कॉपी करना विफल।

en: Error while moving "%B".
hi: "%B" अंतरित करते समय त्रुटि।

en: Could not remove the source folder.
hi: स्रोत फोल्डर हटाना विफल।

en: Error while copying "%B".
hi: "%B" कॉपी करते समय त्रुटि।

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
hi: पहले से मौजूद %F फोल्डर से फाइलें हटाना विफल।

en: Could not remove the already existing file %F.
hi: पहले से मौजूद %F फाइल हटाना विफल।

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
hi: फोल्डर को स्वयं में अंतरित करना संभव नहीं है।

en: You cannot copy a folder into itself.
hi: फोल्डर को स्वयं में कॉपी करना संभव नहीं है।

en: The destination folder is inside the source folder.
hi: लक्षित फोल्डर स्रोत फोल्डर में ही है।

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
hi: फाइल को स्वयं में अंतरित करना संभव नहीं है।

en: You cannot copy a file over itself.
hi: फाइल को स्वयं में कॉपी करना संभव नहीं है।

en: The source file would be overwritten by the destination.
hi: स्रोत फाइल लक्ष्य द्वारा अधिलेखित होगी।

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
hi: %F में समान नाम वाली पहले से मौजूद फाइल हटाना संभव नहीं है।

en: There was an error copying the file into %F.
hi: %F में फाइल कॉपी करते समय त्रुटि।

en: Copying Files
hi: फाइल कॉपी करना जारी

en: Preparing to Move to "%B"
hi: "%B" में अंतरण हेतु तैयारी जारी

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
hi[0]: %'d फाइल अंतरण हेतु तैयारी जारी
hi[1]: %'d फाइलों के अंतरण हेतु तैयारी जारी

en: There was an error moving the file into %F.
hi: %F में फाइल अंतरित करते समय त्रुटि।

en: Moving Files
hi: फाइल अंतरण जारी

en: Creating links in "%B"
hi: "%B" में लिंक बनाना जारी

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
hi[0]: %'d फाइल हेतु लिंक बनाना जारी
hi[1]: %'d फाइलों हेतु लिंक बनाना जारी

en: Error while creating link to %B.
hi: %B हेतु लिंक बनाते समय त्रुटि।

en: Symbolic links only supported for local files
hi: प्रतीकात्मक लिंक केवल लोकल फाइलों हेतु संभव है

en: The target doesn't support symbolic links.
hi: लक्ष्य हेतु प्रतीकात्मक लिंक संभव नहीं है

en: There was an error creating the symlink in %F.
hi: %F में प्रतीकात्मक लिंक बनाते समय त्रुटि।

en: Setting permissions
hi: अनुमति सेट करना जारी

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
hi: शीर्षकहीन फोल्डर

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
hi: शीर्षकहीन प्रलेख

en: Error while creating directory %B.
hi: %B डायरेक्टरी बनाते समय त्रुटि।

en: Error while creating file %B.
hi: %B फाइल बनाते समय त्रुटि।

en: There was an error creating the directory in %F.
hi: %F में डायरेक्टरी बनाते समय त्रुटि।

en: Emptying Trash
hi: ट्रैश रिक्त करना जारी

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
hi: लॉन्चर (निष्पादन साधन) को विश्वसनीय रूप में चिन्हित करना विफल

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
hi[0]: %d वस्तु को '%s' में वापस अंतरित करें
hi[1]: %d वस्तुओं को '%s' में वापस अंतरित करें

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
hi[0]: %d वस्तु को '%s' में अंतरित करें
hi[1]: %d वस्तुओं को '%s' में अंतरित करें

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
hi[0]: %d वस्तु अंतरण पूर्ववत करें (_U)
hi[1]: %d वस्तुओं का अंतरण पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
hi[0]: %d वस्तु अंतरण पुनः करें (_R)
hi[1]: %d वस्तुओं का अंतरण पुनः करें (_R)

en: Move '%s' back to '%s'
hi: '%s' को '%s' में वापस अंतरित करें

en: Move '%s' to '%s'
hi: '%s' को '%s' में अंतरित करें

en: _Undo Move
hi: कार्य पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Move
hi: कार्य पुनः करें (_R)

en: _Undo Restore from Trash
hi: ट्रैश से पुनः स्थापना पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Restore from Trash
hi: ट्रैश से पुनः स्थापना पुनः करें (_R)

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
hi[0]: %d वस्तु ट्रैश में पुनः भेजें
hi[1]: %d वस्तुओं को ट्रैश में पुनः भेजें

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
hi[0]: %d वस्तु ट्रैश से पुनः स्थापित करें
hi[1]: %d वस्तुओं को ट्रैश से पुनः स्थापित करें

en: Move '%s' back to trash
hi: '%s' को ट्रैश में वापस भेजें

en: Restore '%s' from trash
hi: '%s' को ट्रैश से पुनः स्थापित करें

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
hi[0]: कॉपी की गई %d वस्तु हटाएँ
hi[1]: कॉपी की गई %d वस्तुएँ हटाएँ

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
hi[0]: %d वस्तु '%s' में कॉपी करें
hi[1]: %d वस्तुएँ '%s' में कॉपी करें

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
hi[0]: कॉपी की गई %d वस्तु पूर्ववत करें (_U)
hi[1]: कॉपी की गई %d वस्तुएँ पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
hi[0]: कॉपी की गई %d वस्तु पुनः करें (_R)
hi[1]: कॉपी की गई %d वस्तुएँ पुनः करें (_R)

en: Delete '%s'
hi: '%s' हटाएँ

en: Copy '%s' to '%s'
hi: '%s' को '%s' में कॉपी करें

en: _Undo Copy
hi: कॉपी पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Copy
hi: कॉपी पुनः करें (_R)

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
hi[0]: %d प्रतिरूपित वस्तु हटाएँ
hi[1]: %d प्रतिरूपित वस्तुएँ हटाएँ

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
hi[0]: %d वस्तु '%s' में प्रतिरूपित करें
hi[1]: %d वस्तुएँ '%s' में प्रतिरूपित करें

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
hi[0]: %d प्रतिरूपित वस्तु पूर्ववत करें (_U)
hi[1]: %d प्रतिरूपित वस्तुएँ पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
hi[0]: %d प्रतिरूपित वस्तु पुनः करें (_R)
hi[1]: %d प्रतिरूपित वस्तुएँ पुनः करें (_R)

en: Duplicate '%s' in '%s'
hi: '%s' को '%s' में प्रतिरूपित करें

en: _Undo Duplicate
hi: प्रतिरूपण पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Duplicate
hi: प्रतिरूपण पुनः करें (_R)

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
hi[0]: %d वस्तु हेतु लिंक हटाएँ
hi[1]: %d वस्तुओं हेतु लिंक हटाएँ

en: Create links to %d item | Create links to %d items
hi[0]: %d वस्तु हेतु लिंक बनाएँ
hi[1]: %d वस्तुओं हेतु लिंक बनाएँ

en: Delete link to '%s'
hi: '%s' हेतु लिंक हटाएँ

en: Create link to '%s'
hi: '%s' हेतु लिंक बनाएँ

en: _Undo Create Link
hi: निर्मित लिंक पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Create Link
hi: निर्मित लिंक पुनः करें (_R)

en: Create an empty file '%s'
hi: रिक्त फाइल '%s' बनाएँ

en: _Undo Create Empty File
hi: रिक्त फाइल निर्माण पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Create Empty File
hi: रिक्त फाइल निर्माण पुनः करें (_R)

en: Create a new folder '%s'
hi: नया फोल्डर '%s' बनाएँ

en: _Undo Create Folder
hi: फोल्डर निर्माण पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Create Folder
hi: फोल्डर निर्माण पुनः करें (_R)

en: Create new file '%s' from template
hi: नमूने से नई फाइल '%s' बनाएँ

en: _Undo Create from Template
hi: नमूने से निर्मित फाइल पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Create from Template
hi: नमूने से निर्मित फाइल पुनः करें (_R)

en: Rename '%s' as '%s'
hi: '%s' का नाम बदलकर '%s' करें

en: _Undo Rename
hi: नाम परिवर्तन पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Rename
hi: नाम परिवर्तन पुनः करें (_R)

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
hi[0]: %d वस्तु ट्रैश में भेजें
hi[1]: %d वस्तुएँ ट्रैश में भेजें

en: Restore '%s' to '%s'
hi: '%s' को '%s' में पुनः स्थापित करें

en: Move '%s' to trash
hi: '%s' को ट्रैश में भेजें

en: _Undo Trash
hi: ट्रैश में भेजना पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Trash
hi: ट्रैश में भेजना पुनः करें (_R)

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
hi: '%s' में संलग्न वस्तुओं की मूल अनुमतियाँ पुनः स्थापित करें

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
hi: '%s' में संलग्न वस्तुओं की अनुमतियाँ सेट करें

en: _Undo Change Permissions
hi: अनुमति परिवर्तन पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Change Permissions
hi: अनुमति परिवर्तन पुनः करें (_R)

en: Restore original permissions of '%s'
hi: '%s' की मूल अनुमतियाँ पुनः स्थापित करें

en: Set permissions of '%s'
hi: '%s' की अनुमतियाँ सेट करें

en: Restore group of '%s' to '%s'
hi: '%s' का समूह '%s' में पुनः स्थापित करें

en: Set group of '%s' to '%s'
hi: '%s' का समूह '%s' में सेट करें

en: _Undo Change Group
hi: समूह परिवर्तन पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Change Group
hi: समूह परिवर्तन पुन: करें (_R)

en: Restore owner of '%s' to '%s'
hi: '%s' का स्वामित्व '%s' में पुनः स्थापित करें

en: Set owner of '%s' to '%s'
hi: '%s' का स्वामित्व '%s' में सेट करें

en: _Undo Change Owner
hi: स्वामित्व परिवर्तन पूर्ववत करें (_U)

en: _Redo Change Owner
hi: स्वामित्व परिवर्तन पुनः करें (_R)

en: Could not determine original location of "%s"
hi: "%s" का मूल स्थान निर्धारण विफल

en: The item cannot be restored from trash
hi: वस्तु को ट्रैश से पुनः स्थापित करना विफल

en: The selection rectangle
hi: चयन हेतु आयत

en: Could not forget association
hi: संबंधित सेटिंग हटाना विफल

en: Forget association
hi: संबंधित सेटिंग हटाएँ

en: Valid executable.
hi: मान्य निष्पादन साधन।

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
hi: अमान्य निष्पादन साधन। फाइल पथ में स्पेस के अंत में बैकस्लैश (\) लगाना आवश्यक है।

note: the %s here is a file extension
en: %s document
hi: %s प्रलेख

en: Open all files of type "%s" with
hi: "%s" प्रकार की सभी फाइलें इस द्वारा खोलें

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
hi: %s व "%s" प्रकार की अन्य फाइलें खोलने हेतु सूची से अनुप्रयोग चुनें

en: Custom application
hi: अनुकूलित अनुप्रयोग

en: Executables
hi: निष्पादन साधन

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
hi: यह फाइल प्रकार खोलने हेतु अनुकूलित निष्पादन साधन फाइल टाइप या चयन करें। यह कमांड एक बार या इस प्रकार की सभी फाइलों हेतु डिफ़ॉल्ट सेट कर प्रत्येक बार उपयोग करना संभव है।

en: Enter a custom command...
hi: अनुकूलित कमांड दर्ज करें...

en: Add to list
hi: सूची में जोड़ें

en: Set as default
hi: डिफ़ॉल्ट के रूप में सेट करें

en: Reset to system defaults
hi: सिस्टम डिफ़ॉल्ट ही पुनः सेट करें

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
hi: क्षमा करें, परंतु दूरस्थ साइट से कमांड निष्पादन संभव नहीं है।

en: This is disabled due to security considerations.
hi: सुरक्षा कारणों से यह निष्क्रिय है।

en: There was an error launching the application.
hi: अनुप्रयोग आरंभ हेतु त्रुटि।

en: This drop target only supports local files.
hi: इस ड्राप लक्ष्य हेतु केवल लोकल फाइलें समर्थित हैं।

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
hi: गैर-लोकल फाइलें खोलने हेतु उन्हें लोकल फोल्डर में कॉपी कर पुनः ड्राप करें।

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
hi: गैर-लोकल फाइलें खोलने हेतु उन्हें लोकल फोल्डर में कॉपी कर पुनः ड्राप करें। ड्राप की गई लोकल फाइलें आरंभ हो चुकी हैं।

en: Details:
hi: विवरण :

en: Preparing
hi: तैयारी जारी

en: Search in "%s"
hi: "%s" में खोजें

en: Edit
hi: संपादन

en: Undo Edit
hi: संपादन पूर्ववत करें

en: Undo the edit
hi: संपादन पूर्ववत करें

en: Redo Edit
hi: संपादन पुनः करें

en: Redo the edit
hi: संपादन पुनः करें

en: X
hi: X-अक्ष

en: Y
hi: Y-अक्ष

en: The text of the label.
hi: उपनाम हेतु टेक्स्ट।

en: Justification
hi: संरेखण

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
hi: उपनाम के टेक्स्ट का पंक्ति संरेखण आपस में सापेक्षिक है। इस आवंटन से उपनाम का संरेखण अप्रभावित है। इस हेतु GtkMisc::xalign देखें।

en: Line wrap
hi: पंक्ति विखंडन

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
hi: सेट होने पर, अत्यधिक टेक्स्ट होने के स्थिति में पंक्ति विखंडन होगा।

en: Cursor Position
hi: कर्सर स्थिति

en: The current position of the insertion cursor in chars.
hi: प्रविष्टि कर्सर की वर्तमान स्थिति, अक्षर संख्या द्वारा।

en: Selection Bound
hi: चयन सीमान्त

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
hi: कर्सर चयन के दूसरे छोर की स्थिति, अक्षर संख्या द्वारा।

en: Select All
hi: सभी चुनें

en: Input Methods
hi: इनपुट विधि

en: Show more _details
hi: अधिक सूचना दिखाएँ (_d)

en: You can stop this operation by clicking cancel.
hi: रद्द करें पर क्लिक द्वारा आप इस क्रिया को रोक सकते हैं।

en:  (invalid Unicode)
hi:  (अमान्य यूनिकोड)

en: Set as Wallpaper...
hi: वॉलपेपर के रूप में सेट करें...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
hi: चयनित चित्र को सिनेमन डेस्कटॉप वॉलपेपर के रूप में सेट करें

en: Add Desklets
hi: डेस्क्लेट जोड़ें

en: Add Cinamon desklets
hi: सिनेमन डेस्क्लेट जोड़ें

en: Mount archive
hi: संग्रह माउंट करें

en: Mount %f to browse its contents
hi: %f की सामग्री देखने हेतु उसे माउंट करें

en: Change Desktop _Background
hi: डेस्कटॉप बैकग्राउंड बदलें (_B)

en: Change the Cinnamon desktop background
hi: सिनेमन डेस्कटॉप बैकग्राउंड बदलें

en: Create a new l_auncher here...
hi: यहाँ नया लॉन्चर बनाएँ (_a)...

en: Create a new launcher in this folder
hi: इस फोल्डर में नया लॉन्चर बनाएँ

en: Manage workspaces (Expo)
hi: कार्यस्थल प्रबंधन (एक्सपो)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
hi: कार्यस्थल जोड़ने, हटाने या प्रबंधन हेतु एक्सपो खोलें

en: Remove workspace
hi: कार्यस्थल हटाएँ

en: Remove the currently active workspace
hi: वर्तमान में सक्रिय कार्यस्थल हटाएँ

en: Jump to new workspace
hi: नया कार्यस्थल उपयोग करें

en: Create a new workspace and activate it
hi: नया कार्यस्थल बनाकर उसे सक्रिय करें

en: Files
hi: फाइलें

en: Access and organize files
hi: फाइल अभिगम व प्रबंधन

en: Edit Bookmarks
hi: स्मृति-चिन्ह संपादन

en: <b>_Bookmarks</b>
hi: <b>स्मृति-चिन्ह (_B)</b>

en: <b>_Name</b>
hi: <b>नाम (_N)</b>

en: <b>_Location</b>
hi: <b>स्थान (_L)</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
hi: अति लघु

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
hi: लघु

[ctx: Desktop icon size]
en: Normal
hi: सामान्य

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
hi: विशाल

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
hi: विशालतम

en: Vertical
hi: लंबवत

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Current Monitor Layout
hi: वर्तमान मॉनिटर अभिन्यास

en: Icon Size
hi: आइकन आकार

en: Layout
hi: अभिन्यास

en: Direction
hi: दिशा

en: Sort items by
hi: अनुक्रमण प्रकार

en: Reset grid spacing
hi: ग्रिड अंतराल पुनः सेट करें

en: button
hi: बटन

en: Adjust horizontal grid spacing
hi: क्षैतिज ग्रिड अंतराल सेट करें

en: Adjust vertical grid spacing
hi: लंबवत ग्रिड अंतराल सेट करें

en: page0
hi: पृष्ठ0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
hi: <b><big>इस मॉनिटर हेतु डेस्कटॉप आइकन सक्रिय नहीं है।</big></b>

en: page1
hi: पृष्ठ1

en: Desktop Layout
hi: डेस्कटॉप अभिन्यास

en: No desktop icons
hi: कोई डेस्कटॉप आइकन नहीं

en: Show desktop icons on primary monitor only
hi: केवल मुख्य मॉनिटर पर डेस्कटॉप आइकन दिखाएँ

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
hi: केवल गैर-मुख्य मॉनिटर पर डेस्कटॉप आइकन दिखाएँ

en: Show desktop icons on all monitors
hi: सभी मॉनिटर पर डेस्कटॉप आइकन दिखाएँ

en: Desktop Icons
hi: डेस्कटॉप आइकन

en: Mounted Drives
hi: माउंट ड्राइव

en: Options
hi: विकल्प

en: Show icons from missing monitors
hi: अनुपस्थित मॉनिटर के आइकन दिखाएँ

en: Always
hi: सदैव

en: Local Files Only
hi: केवल लोकल फाइलें

en: Never
hi: कभी नहीं

en: Decimal
hi: दशमलव

en: Decimal (long format)
hi: दशमलव (दीर्घ प्रारूप)

en: Binary (long format)
hi: दशमलव (लघु प्रारूप)

en: By Name
hi: नाम से

en: By Size
hi: आकार से

en: By Type
hi: प्रकार से

en: By Detailed Type
hi: विवरण प्रकार से

en: By Modification Date
hi: परिवर्तन दिनांक से

en: By Access Date
hi: अभिगम दिनांक से

en: By Trashed Date
hi: ट्रैश दिनांक से

en: 100 KB
hi: 100 केबी

en: 500 KB
hi: 500 केबी

en: 1 MB
hi: 1 एमबी

en: 3 MB
hi: 3 एमबी

en: 5 MB
hi: 5 एमबी

en: 10 MB
hi: 10 एमबी

en: 100 MB
hi: 100 एमबी

en: 1 GB
hi: 1 जीबी

en: 2 GB
hi: 2 जीबी

en: 4 GB
hi: 4 जीबी

en: 8 GB
hi: 8 जीबी

en: 16 GB
hi: 16 जीबी

en: 32 GB
hi: 32 जीबी

en: 64 GB
hi: 64 जीबी

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: File Management Preferences
hi: फाइल प्रबंधन सेटिंग्स

en: <b>Default View</b>
hi: <b>डिफ़ॉल्ट दृश्य</b>

en: View _new folders using:
hi: इससे नवीन फोल्डर देखें (_n):

en: _Inherit view type from parent
hi: दृश्य प्रकार स्रोत अनुसार रखें (_I)

en: _Arrange items:
hi: वस्तु व्यवस्था (_A):

en: Sort _folders before files
hi: फाइलों से पूर्व फोल्डर अनुक्रमित करें (_f)

en: Sort _favorites before other files
hi: अन्य फाइलों से पहले पसंदीदा का अनुक्रमण करें (_f)

en: <b>Icon View Defaults</b>
hi: <b>आइकन दृश्य डिफ़ॉल्ट</b>

en: Default _zoom level:
hi: डिफ़ॉल्ट आकार वर्धन स्तर (_z):

en: _Text beside icons
hi: टेक्स्ट सहित आइकन (_T)

en: <b>Compact View Defaults</b>
hi: <b>संक्षिप्त दृश्य डिफ़ॉल्ट</b>

en: _Default zoom level:
hi: डिफ़ॉल्ट आकार वर्धन स्तर (_D):

en: A_ll columns have the same width
hi: सभी पंक्तियों की चौड़ाई एकसमान हो (_l)

en: <b>List View Defaults</b>
hi: <b>सूची दृश्य डिफ़ॉल्ट</b>

en: D_efault zoom level:
hi: डिफ़ॉल्ट आकार वर्धन स्तर (_e):

en: <b>Tree View Defaults</b>
hi: <b>शाखारूपी दृश्य डिफ़ॉल्ट</b>

en: Show _only folders
hi: केवल फोल्डर दिखाएँ (_o)

en: Views
hi: दृश्य

en: <b>Behavior</b>
hi: <b>व्यवहार</b>

en: _Single click to open items
hi: एकल क्लिक द्वारा वस्तुएँ खोलें (_S)

en: _Double click to open items
hi: द्वि-क्लिक द्वारा वस्तुएँ खोलें (_D)

en: Click on a file's name twice to rename it
hi: नाम पर द्वि-क्लिक कर फाइल नाम बदलें

en: Open each _folder in its own window
hi: प्रत्येक फोल्डर को पृथक विंडो में खोलें (_f)

en: Always start in dual-pane view
hi: सदैव द्वि-फलक दृश्य में आरंभ करें

en: Ignore per-folder view preferences
hi: प्रति-फोल्डर दृश्य सेटिंग्स अनदेखी करें

en: Disable file operation queueing
hi: फाइल कार्य पंक्तिबद्ध न करें

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
hi: रिक्त क्षेत्र में द्वि-क्लिक कर स्रोत फोल्डर खोलें

en: <b>Executable Text Files</b>
hi: <b>निष्पादन योग्य टेक्स्ट फाइल</b>

en: _Run executable text files when they are opened
hi: खोलने पर निष्पादन योग्य टेक्स्ट फाइलें निष्पादित करें (_R)

en: _View executable text files when they are opened
hi: खोलने पर निष्पादन योग्य टेक्स्ट फाइलें देखें (_V)

en: _Ask each time
hi: प्रत्येक बार पूछें (_A)

en: <b>Trash</b>
hi: <b>ट्रैश</b>

en: Ask before moving files to the Trash
hi: ट्रैश में फाइल अंतरण पूर्व पूछना आवश्यक

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
hi: ट्रैश रिक्त करने या फाइल हटाने से पूर्व पूछना आवश्यक (_e)

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
hi: ट्रैश अंतरण निरस्त कर स्थायी रूप से हटाने हेतु हटाएँ कमांड सम्मिलित करें (_I)

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
hi: डिलीट कुंजी दर्ज होने पर ट्रैश अंतरण निरस्त कर स्थायी रूप से हटाएँ

en: <b>Media Handling</b>
hi: <b>मीडिया प्रबंधन</b>

en: Automatically mount removeable media when inserted and on startup
hi: हटने योग्य मीडिया लगने व आरंभ होने पर स्वतः माउंट करें

en: Automatically open a folder for automounted media
hi: स्वतः माउंट मीडिया हेतु फोल्डर स्वतः खोलें

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
hi: मीडिया लगने पर सूचित या प्रोग्राम को स्वतः आरंभ/स्वतः निष्पादित करें

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
hi: डिवाइस माउंट या सिस्टम से हटने पर डिवाइस के टैब, फलक या विंडो स्वतः बंद करें

en: Detect content of media and suggest application to open
hi: मीडिया सामग्री का प्रकार पहचान कर उचित अनुप्रयोग खोलने का सुझाव दें

en: <b>Bulk Rename</b>
hi: <b>एकाधिक नाम परिवर्तन</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
hi: एकाधिक वस्तुएँ के नाम परिवर्तन हेतु कमांड :

en: Behavior
hi: व्यवहार

en: <b>Icon Captions</b>
hi: <b>आइकन अनुशीर्षक</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
hi: आइकन नाम के नीचे प्रदर्शित सूचना का क्रम तय करें। अधिक सूचना आकार वर्धन पर प्रदर्शित होगी।

en: <b>Date</b>
hi: <b>दिनांक</b>

en: _Format:
hi: प्रारूप (_F):

en: <b>Window and Tab Titles</b>
hi: <b>विंडो व टैब शीर्षक</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
hi: शीर्षक व टैब पट्टियों में पूर्ण पथ दिखाएँ  (_a)

en: <b>File Size</b>
hi: <b>फाइल आकार</b>

en: _Prefixes:
hi: उपसर्ग (_P):

en: <b>File Properties</b>
hi: <b>फाइल सूचना</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
hi: फाइल सूचना विंडो में विस्तृत अनुमतियाँ दिखाएँ

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
hi: <b>मेन्यू में अंतरित/कॉपी करें</b>

en: List bookmarks in the menu
hi: मेन्यू में स्मृति-चिन्ह सूचीबद्ध करें

en: List devices and network locations in the menu
hi: मेन्यू में उपकरण व नेटवर्क स्थान सूचीबद्ध करें

en: Display
hi: दिखाएँ

en: <b>List Columns</b>
hi: <b>सूचीबद्ध पंक्तियाँ</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
hi: सूची दृश्य में प्रदर्शन हेतु सूचना क्रम तय करें।

en: List Columns
hi: सूचीबद्ध पंक्तियाँ

en: <b>Previewable Files</b>
hi: <b>पूर्वावलोकन योग्य फाइलें</b>

en: Show _thumbnails:
hi: लघु छवि दिखाएँ (_t):

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
hi: लघुछवि दृश्यता स्रोत अनुसार रखें (_I)

en: _Only for files smaller than:
hi: केवल इससे लघु फाइलों हेतु (_O):

en: <b>Folders</b>
hi: <b>फोल्डर</b>

en: Count _number of items:
hi: वस्तु संख्या की गणना (_n):

en: <b>Tooltips</b>
hi: <b>उपयोग निर्देश</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
hi: आइकन व संक्षिप्त दृश्यों में उपयोग निर्देश दिखाएँ

en: Show tooltips in list views
hi: सूची दृश्यों में उपयोग निर्देश दिखाएँ

en: Show tooltips on the desktop
hi: डेस्कटॉप पर उपयोग निर्देश दिखाएँ

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
hi: <i>डिफ़ॉल्ट रूप से, फोल्डर के उपयोग निर्देश में वस्तु संख्या, फाइल व उनका आकार प्रदर्शित होता है।
        उपयोग निर्देश में प्रदर्शन हेतु अधिक सूचना चुनें :</i>

en: Detailed file type
hi: विस्तृत फाइल प्रकार

en: Modified date
hi: परिवर्तन दिनांक

en: Created date
hi: सृजन दिनांक

en: Accessed date
hi: प्रयुक्त दिनांक

en: File or folder location
hi: फाइल या फोल्डर स्थान

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Visible Buttons
hi: दृश्यमान बटन

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Up
hi: ऊपर

en: Refresh
hi: रिफ्रेश करें

en: Location entry toggle
hi: स्थान प्रविष्टि चालू/बंद

en: Open in terminal
hi: टर्मिनल में खोलें

en: Icon view
hi: आइकन दृश्य

en: List view
hi: सूची दृश्य

en: Compact view
hi: संक्षिप्त दृश्य

en: Visible Entries
hi: दृश्यमान प्रविष्टियाँ

en: Selection
hi: चयन

en: Favorite
hi: पसंदीदा

en: Background
hi: बैकग्राउंड

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
hi: दृश्यमान कार्य व एक्सटेंशन प्रविष्टियाँ प्लगिन टैब द्वारा विन्यस्त करें

en: Context Menus
hi: संदर्भ मेन्यू

en: Search for files:
hi: फाइलों हेतु खोज :

en: Case sensitive
hi: अक्षर संवेदी

en: Search folders recursively
hi: फोल्डर को पुनरावर्ती रूप से खोजें

en: Search content:
hi: खोज सामग्री :

en: Regular expression
hi: सामान्य वाक्यांश

[ctx: shortcut window]
en: General
hi: सामान्य

[ctx: shortcut window]
en: New window
hi: नई विंडो

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
hi: विंडो या टैब बंद करें

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
hi: सभी विंडो बंद करें

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
hi: अतिरिक्त फलक चालू/बंद

[ctx: shortcut window]
en: Search
hi: खोज

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
hi: वर्तमान स्थान को स्मृति-चिन्ह में जोड़ें

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
hi: स्मृति-चिन्ह संपादन

[ctx: shortcut window]
en: Make link
hi: लिंक बनाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
hi: चयनित वस्तु पिन करें/पिन से हटाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Show help
hi: सहायता प्रदर्शित करें

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
hi: शॉर्टकट

[ctx: shortcut window]
en: Opening
hi: खोलना

[ctx: shortcut window]
en: Open
hi: खोलें

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
hi: नए टैब में खोलें

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
hi: नए विंडो में खोलें

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
hi: वस्तु का स्थान खोलें (हालिया फाइलें व खोज)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
hi: टैब

[ctx: shortcut window]
en: New tab
hi: नया टैब

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
hi: पिछले टैब पर जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
hi: अगले टैब पर जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
hi: टैब पर जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
hi: टैब को बाएँ ले जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
hi: टैब को दाएँ ले जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
hi: संचालन

[ctx: shortcut window]
en: Go back
hi: वापस जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
hi: आगे जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Go up
hi: ऊपर जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Go down
hi: नीचे जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
hi: होम फोल्डर पर जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
hi: स्थान प्रविष्टि चालू/बंद

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
hi: द्वि-फलक

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
hi: दूसरे फलक के स्थान पर जाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
hi: दूसरा फलक केंद्रित करें

[ctx: shortcut window]
en: View
hi: दृश्य

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
hi: आकार बढ़ाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
hi: आकार घटाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
hi: आकार वर्धन सामान्य करें

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
hi: दृश्य रिफ्रेश करें

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
hi: अदृश्य फाइलें दृश्यमान/अदृश्य करें

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
hi: साइड पट्टी दृश्यमान/अदृश्य करें

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
hi: कार्य मेन्यू दृश्यमान/अदृश्य करें

[ctx: shortcut window]
en: List view
hi: सूची दृश्य

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
hi: संक्षिप्त दृश्य

[ctx: shortcut window]
en: Editing
hi: संपादन

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
hi: फोल्डर बनाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Rename
hi: नाम परिवर्तन

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
hi: ट्रैश में भेजें

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
hi: स्थायी रूप से हटाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Cut
hi: कट

[ctx: shortcut window]
en: Copy
hi: कॉपी करें

[ctx: shortcut window]
en: Paste
hi: पेस्ट

[ctx: shortcut window]
en: Select all
hi: सभी चयनित करें

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
hi: चयन उलटें

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
hi: मिलान उपरांत प्राप्त वस्तुएँ चयनित करें

[ctx: shortcut window]
en: Undo
hi: पूर्ववत करें

[ctx: shortcut window]
en: Redo
hi: पुनः करें

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
hi: वस्तु की विशेषताएँ प्रदर्शित करें
