linuxmint - en to ro translation catalogue (1318 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
ro: Căutare salvată

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
ro: Definiția acțiunii Nemo

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
ro: Definiție ajutător de căutare Nemo

en: No actions found
ro: Nicio acțiune găsită

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Edit layout
ro: Editează aspectul

en: Nemo could not create the required folder "%s".
ro: Nemo nu a putut crea dosarul necesar "%s".

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
ro: Înainte de a rula Nemo, creați următorul dosar sau setați drepturile astfel încât Nemo să îl poată crea.

en: Error starting autorun program: %s
ro: Eroare la pornirea automată a programului: %s

en: Cannot find the autorun program
ro: Nu poate fi găsit programul pentru pornire automată

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
ro: <big><b>Eroare la pornirea automată a programului</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
ro: <big><b>Acest mediu conține aplicații care rulează automat la pornire. Doriți să le rulați?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
ro: Această aplicație va rula direct de pe mediul „%s”. Nu trebuie să rulați niciodată aplicații în care nu aveți încredere.
    
    Dacă ai dubii, dă clic pe Renunță.

en: _Run
ro: _Rulează

en: _Customize
ro: Pe_rsonalizare

en: Adjust the desktop layout for this monitor
ro: Ajustare aspectul desktopului pentru acest monitor

en: No bookmarks defined
ro: Niciun semn de carte definit

en: Disable all
ro: Dezactivează tot

en: Enable all
ro: Activează tot

en: Public FTP
ro: FTP public

en: FTP (with login)
ro: FTP (cu autentificare)

en: Windows share
ro: Partajare Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ro: WebDAV securizat (HTTPS)

en: Connecting...
ro: Se conectează...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
ro: Nu se poate încărca lista de metode suportate de server.
    Verifică instalarea lui gvfs.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
ro: Nu s-a putut deschide dosarul "%s" pe "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
ro: Nu s-a putut găsi serverul la "%s" .

en: Try Again
ro: Încearcă din nou

en: Please verify your user details.
ro: Verificați detaliile de utilizator.

en: Continue
ro: Continuă

en: C_onnect
ro: C_onectează

note: set dialog properties
en: Connect to Server
ro: Conectează la server

en: Server Details
ro: Detalii server

note: second row: type combobox
en: _Type:
ro: _Tip:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
ro: P_artajează:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
ro: _Dosar:

en: User Details
ro: Detalii utilizator

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
ro: Nume _domeniu:

note: second row: username entry
en: _User name:
ro: Nume _utilizator:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
ro: Paro_lă:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
ro: _Memorează această parolă

en: Operation cancelled
ro: Operațiune anulată

en: Print but do not open the URI
ro: Tipărește, dar nu deschide URI-ul

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
ro: 
    
    Adaugă conectarea la montarea unui server

en: Show the version of the program.
ro: Arată versiunea programului.

en: Quit Nemo Desktop.
ro: Părăsiți desktopul Nemo

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
ro: 
    
    Gestionați desktopul prin managerul de fișier

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
ro: _Golește coșul de gunoi

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
ro: Auto-aranjare

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
ro: Sortare inversă

en: Smaller
ro: Mai mic

en: Small
ro: Mic(ă)

en: Normal
ro: Normal(ă)

en: Large
ro: Mare

en: Larger
ro: Mai mare

en: _Horizontal
ro: _Orizontal

en: Name
ro: Nume

en: Size
ro: Dimensiune

en: Type
ro: Tip

en: Date
ro: Data

note: name, stock id, label
en: _Sort
ro: _Sortare

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
ro: Măr_imea pictogramelor

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
ro: Golește coșul de gunoi

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
ro: Șterge toate elementele din coșul de gunoi

en: The desktop view encountered an error.
ro: Vizualizarea desktopului a întâmpinat o eroare.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
ro: Vizualizarea desktopului a întâmpinat o eroare la pornire.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
ro: Restabi_lește dimensiunile inițiale ale pictogramei

en: Restore Icon's Original Si_ze
ro: Restabi_lește dimensiunea originală a pictogramei

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
ro: Redimensioneză pictograma...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
ro: Fă redimensionabilă pictograma selectată

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
ro: Restabilește dimensiunea originală a fiecărei pictograme selectate

en: Comment
ro: Comentariu

en: Description
ro: Descriere

en: Command
ro: Comandă

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
ro: Aspect Monitor curent (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
ro: Aspect Monitor curent (%dx%d)

en: Desktop Settings
ro: Setările spațiului de lucru

en: Current Monitor Preferences
ro: Preferințele monitorului curent

en: Show global desktop settings
ro: Arată setările globale ale ecranului (Desktop)

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
ro: Nu aveți drepturile necesare pentru a vizualiza conținutul "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
ro: Nu s-a putut găsi „%s”. Probabil a fost șters de curând.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
ro: Nu s-a putut afișa tot conținutul lui "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
ro: Conținutul dosarului nu a putut fi afișat.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
ro: Nu aveți drepturile necesare pentru a schimba grupul lui „%s”.

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
ro: Nu s-a putut schimba grupul lui „%s”: %s

en: The group could not be changed.
ro: Grupul nu a putut fi schimbat.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
ro: Nu s-a putut schimba proprietarul lui „%s”: %s

en: The owner could not be changed.
ro: Proprietarul nu a putut fi schimbat.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
ro: Nu s-au putut schimba drepturile lui „%s”: %s

en: The permissions could not be changed.
ro: Drepturile nu au putut fi schimbate.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
ro: Numele „%s” este deja utilizat în acest dosar. Alegeți un nume diferit.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
ro: Nu există niciun „%s” în acest dosar. Poate că tocmai a fost mutat sau șters?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
ro: Nu aveți drepturile necesare pentru a redenumi „%s”.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
ro: Numele „%s” nu este valabil, deoarece conține caracterul „/”. Alegeți un nume diferit.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
ro: Numele „%s” nu este valabil. Alegeți un nume diferit.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
ro: Numele „%s” este prea lung. Alegeți un nume diferit.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
ro: Nu s-a putut redenumi „%s” în „%s”: %s

en: The item could not be renamed.
ro: Elementul nu a putut fi redenumit.

en: Renaming "%s" to "%s".
ro: Se redenumește „%s” în „%s”.

en: No extensions found
ro: Nicio extensie găsită

en: no information available
ro: nicio informaţie disponibilă

en: Configure
ro: Configurare

en: Extensions
ro: Extensii

en: Extensions changed.  Restart required.
ro: Extensiile au fost schimbate. Este necesară repornirea.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
ro: Niciuna

en: Yesterday
ro: Ieri

en: by _Name
ro: după _nume

en: Keep icons sorted by name in rows
ro: Păstrează pictogramele sortate  în rânduri după nume

en: by _Size
ro: după _dimensiune

en: Keep icons sorted by size in rows
ro: Păstrează pictogramele sortate  în rânduri după dimensiune

en: by _Type
ro: după _tip

en: Keep icons sorted by type in rows
ro: Păstrează pictogramele sortate în rânduri după tip

en: by _Detailed Type
ro: după tip _detaliat

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
ro: Păstrează pictogramele sortate  în rânduri după tipul detaliat

en: by Modification _Date
ro: după _data modificării

en: Keep icons sorted by modification date in rows
ro: Păstrează pictogramele sortate în rânduri după data modificării

en: by T_rash Time
ro: după _timpul în Coșul de gunoi

en: Keep icons sorted by trash time in rows
ro: Păstrează pictogramele sortate în rânduri după timpul în coșul de gunoi

en: _Organize Desktop by Name
ro: _Organizează desktopul după nume

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
ro: Aranjea_ză elementele

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
ro: _Organizează după nume

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
ro: Repoziționează pictogramele pentru a se potrivi mai bine în fereastră și pentru a evita suprapunerea

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
ro: Ordine in_versă

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
ro: Afișează pictogramele în ordine inversă

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
ro: _Păstrează alinierea

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
ro: Păstrează pictogramele aliniate pe o grilă

en: _Manually
ro: _Manual

en: Leave icons wherever they are dropped
ro: Lasă pictograme unde sunt trase

en: By _Name
ro: După _nume

en: By _Size
ro: După dimen_siune

en: By _Type
ro: După _tip

en: By _Detailed Type
ro: După tip _detaliat

en: By Modification _Date
ro: După _data modificării

en: By T_rash Time
ro: După _timpul în Coșul de gunoi

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
ro: Vizualizare tip pictogramă

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
ro: P_ictogramă

en: The icon view encountered an error.
ro: Vizualizarea tip pictogramă a întâmpinat o eroare.

en: The icon view encountered an error while starting up.
ro: Vizualizarea tip pictogramă a întâmpinat o eroare la pornire.

en: Display this location with the icon view.
ro: Afișează această locație cu vizualizarea tip pictogramă.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
ro: Vizualizare compactă

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
ro: _Compactă

en: The compact view encountered an error.
ro: Vizualizarea compactă a întâmpinat o eroare.

en: The compact view encountered an error while starting up.
ro: Vizualizarea compactă a întâmpinat o eroare la pornire.

en: Display this location with the compact view.
ro: Afișează această locație cu vizualizarea compactă.

en: Image Type
ro: Tip imagine

en: %d pixel | %d pixels
ro[0]: %d pixel
ro[1]: %d pixeli
ro[2]: %d de pixeli

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Title
ro: Titlu

en: Author
ro: Autor

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Created On
ro: Creat pe

en: Created By
ro: Creat de

en: Disclaimer
ro: Declarație de neasumare a responsabilității

en: Warning
ro: Avertisment

en: Source
ro: Sursă

en: Camera Brand
ro: Producător cameră

en: Camera Model
ro: Model cameră

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
ro: Dată fotografiere

en: Date Digitized
ro: Dată digitizare

en: Date Modified
ro: Dată modificare

en: Exposure Time
ro: Timp de expunere

en: Aperture Value
ro: Valoare apertură

en: ISO Speed Rating
ro: Evaluare viteză ISO

en: Flash Fired
ro: Folosire bliț

en: Metering Mode
ro: Mod de măsurare

en: Exposure Program
ro: Program de expunere

en: Focal Length
ro: Distanță focală

en: Location
ro: Locație

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Rating
ro: Evaluare

en: Failed to load image information
ro: Nu s-a reușit încărcarea informațiilor despre imagine

en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: Image
ro: Imagine

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
ro: Acțiuni: Fișierele de acțiune pot fi adăugate în acest dosar și vor apărea în meniu.

en: More info
ro: Mai multe informaţii

en: View a sample action file with documentation
ro: Vizualizează un fişier de execuţie cu documentaţie

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
ro: Scripturi: Toate fișierele executabile din acest dosar vor apărea în meniul de scripturi.

en: View additional information about creating scripts
ro: Vizualizează informații adiționale despre crearea scripturilor

en: (Empty)
ro: (Gol)

en: Use Default
ro: Utilizează valori implicite

en: Temporarily disable auto-sort
ro: Dezactivează temporar auto-sortarea

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
ro: Vizualizare tip listă

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
ro: _Listă

en: The list view encountered an error.
ro: Vizualizarea tip listă a întâmpinat o eroare.

en: The list view encountered an error while starting up.
ro: Vizualizarea tip listă a întâmpinat o eroare la pornire.

en: Display this location with the list view.
ro: Afișează această locație cu vizualizarea tip listă.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
ro[0]: Doriți să vizualizați o locație?
ro[1]: Doriți să vizualizați %d locații?
ro[2]: Doriți să vizualizați %d de locații?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
ro[0]: Se va deschide o fereastră separată.
ro[1]: Se vor deschide %d ferestre separate.
ro[2]: Se vor deschide %d de ferestre separate.

en: --check cannot be used with other options.
ro: --check nu se poate utiliza cu alte opțiuni.

en: --quit cannot be used with URIs.
ro: --quit nu se poate utiliza cu URI-uri.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
ro: --geometry nu se poate utiliza cu mai mult de un URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
ro: Execută o serie rapidă de teste de autoverificare.

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
ro: Creează fereastra inițială cu geometria dată. Exemple: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.

en: GEOMETRY
ro: GEOMETRIE

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
ro: Creează ferestre doar pentru URI-urile specificate explicit.

en: Ignored argument - left for compatibility only.
ro: Argument ignorat - rămas numai pentru compatibilitate.

en: Open URIs in tabs.
ro: Deschide URI-urile în tab-uri.

en: Open URIs in an existing window.
ro: Deschide URI-urile într-o fereastra existentă.

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
ro: Repară cache-ul miniaturii utilizatorului - acest lucru poate fi util dacă ai probleme cu fișierele miniatură. Trebuie rulat ca root.

en: Quit Nemo.
ro: Închide Nemo

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
ro: 
    
    Răsfoiți sistemul de fișiere cu ajutorul administratorului de fișiere

en: Nemo's main menu is now hidden
ro: Meniul principal Nemo este acum ascuns

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
ro: Ați ales să ascundeți meniul principal. Îl puteți recupera temporar prin:
    
    - Apăsarea tastei <Alt>
    - Clic dreapta pe spațiul liber al barei de unelte principale
    - Clic dreapta pe spațiul liber al barei de stare.
    
    Îl puteți recupera definitiv selectând din nou opțiunea din meniul Vizualizare.

en: Don't show this message again.
ro: Nu mai afișa acest mesaj.

en: The Link "%s" is Broken.
ro: Legătura „%s” este întreruptă.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
ro: Legătura „%s” este întreruptă. Să fie mutată în coșul de gunoi?

en: This link cannot be used, because it has no target.
ro: Această legătură nu poate fi utilizată, deoarece nu are nicio destinație.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
ro: Această legătură nu poate fi utilizată, deoarece destinația ei „%s” nu există.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
ro: Mută în coșul de _gunoi

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
ro: Doriți să rulați „%s” sau să afișați conținutul său?

en: "%s" is an executable text file.
ro: „%s” este un fișier text executabil.

en: Run in _Terminal
ro: Rulează în _terminal

en: _Display
ro: _Afișează

en: Are you sure you want to open all files?
ro: Sigur doriți să deschideți toate fișierele?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
ro[0]: Se va deschide o filă separată.
ro[1]: Se vor deschide %d file separate.
ro[2]: Se vor deschide %d de file separate.

en: Open with
ro: Deschide cu

en: Unknown file type
ro: Tip fișier necunoscut

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
ro: Fișierul „%s” nu are nici un program asociat acestuia. Dacă aveți încredere în sursa acestui fișier și aveți drepturi suficiente, îl puteți face executabil și îl puteți lansa. Sau puteți utiliza caseta „Deschide cu” pentru a alege un program cu care sa îl asociați.

en: Make executable and run
ro: Fă-l executabil și rulează-l

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
ro: Fișierul "%s" nu are nici un program asociat cunoscut. Utilizează fereastra de dialog „Deschide cu ...” pentru a alege un program pentru al deschide.

en: Choose a program
ro: Alege un program

en: Untrusted application launcher
ro: Lansator de aplicație nesigură

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
ro: Lansatorul de aplicație „%s” nu este marcat ca fiind de încredere (executabil). Dacă nu cunoașteți sursa acestui fișier, rularea poate fi nesigură.

en: _Launch Anyway
ro: _Lansează oricum

en: Mark as _Trusted
ro: Marchează ca _de încredere

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
ro[0]: Se va deschide o aplicație separată.
ro[1]: Se vor deschide %d aplicații separate.
ro[2]: Se vor deschide %d de aplicații separate.

en: Unable to mount location
ro: Nu s-a putut monta locația

en: Unable to start location
ro: Nu s-a putut porni locația

en: Opening "%s".
ro: Se deschide „%s”.

en: Opening %d item. | Opening %d items.
ro[0]: Se deschide un element.
ro[1]: Se deschid %d elemente.
ro[2]: Se deschid %d de elemente.

en: Close tab
ro: Închide fila

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
ro: 
    
    Arată o casetă „Deschide cu”, pentru a permite utilizatorului să schimbe operatorul mimetype implicit.

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Free space: %s
ro: Spațiu liber: %s

en: My Computer
ro: Computer

en: Open your personal folder
    %s
ro: Deschide dosarul personal
    %s

en: Home
ro: Dosar personal

en: Open the contents of your desktop in a folder
ro: Deschide conținutul desktopului într-un dosar

en: Favorites
ro: Preferințe

en: Favorite files
ro: Fișiere favorite

en: Recent
ro: Recente

en: Recent files
ro: Fișiere recente

en: Open the contents of the File System
    %s
ro: Deschide conținutul sistemului de fișiere
    %s

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: Open the trash
ro: Deschide coșul de gunoi

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Mount and open %s (%s)
ro: Montează și deschide %s (%s)

en: Mount and open %s
ro: Montează și deschide %s

en: Network
ro: Rețea

en: Browse the contents of the network
ro: Explorează conținutul rețelei

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
ro: _Pornire

en: _Safely Remove Drive
ro: _Scoate în siguranță unitatea

en: _Connect Drive
ro: _Conectează unitatea

en: _Disconnect Drive
ro: _Deconectează unitatea

en: _Start Multi-disk Device
ro: Pornește di_spozitivul multi-disc

en: _Stop Multi-disk Device
ro: Oprește di_spozitivul multi-disc

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
ro: Deblochează _unitatea

en: _Lock Drive
ro: B_lochează unitatea

en: Unable to start %s
ro: Nu s-a putut porni %s

en: Unable to eject %s
ro: Nu s-a putut scoate %s

en: Unable to poll %s for media changes
ro: Nu s-a putut interoga %s pentru modificări ale mediului de stocare

en: Unable to stop %s
ro: Nu s-a putut opri %s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
ro: _Deschide

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
ro: Deschide într-o filă n_ouă

en: Open in New _Window
ro: Deschide într-o _fereastră nouă

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
ro: _Adaugă semn de carte

en: Remove
ro: Elimină

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
ro: _Redenumește...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
ro: _Montează

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
ro: _Demontează

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
ro: Scoat_e

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
ro: _Detectează mediul de stocare

en: _Empty _Trash
ro: Gol_eș_te gunoiul

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
ro[0]: %1$s operațiune cu fișiere activă. %2$d%% complete.
ro[1]: %1$s operațiuni cu fișier active. %2$d%% complete.
ro[2]: %1$s de operațiuni cu fișiere active. %2$d%% complete.

en: File Operations
ro: Operațiuni cu fișiere

en: All file operations have been successfully completed
ro: Toate operațiunile cu fișiere au fost finalizate cu succes

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
ro: Nu puteți atribui mai mult de o pictogramă personalizată în același timp!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
ro: Trageți doar o imagine pentru a seta o pictogramă personalizată.

en: The file that you dropped is not local.
ro: Fișierul plasat nu este local.

en: You can only use local images as custom icons.
ro: Puteți utiliza numai imagini locale ca pictograme personalizate.

en: The file that you dropped is not an image.
ro: Fișierul plasat nu este o imagine.

en: _Name: | _Names:
ro[0]: _Nume:
ro[1]: _Nume:
ro[2]: _Nume:

en: Properties
ro: Proprietăți

en: %s Properties
ro: Proprietăți %s

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
ro: necunoscut

en: Cancel Group Change?
ro: Renunțați la schimbarea grupului?

en: Cancel Owner Change?
ro: Renunțați la schimbarea proprietarului?

en: nothing
ro: nimic

en: unreadable
ro: necitibil

en: %1$s item (and %2$s hidden) | %1$s items (and %2$s hidden)
ro[0]: %1$s element (și %2$s ascuns)
ro[1]: %1$s elemente (și %2$s ascunse)
ro[2]: %1$s de elemente (și %2$s ascunse)

en: %1$s item | %1$s items
ro[0]: %1$s element
ro[1]: %1$s elemente
ro[2]: %1$s de elemente

en: (some contents unreadable)
ro: (conținut parțial necitibil)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
ro: Conținut:

en: Size:
ro: Dimensiune:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
ro: utilizat

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
ro: liber

en: Total capacity:
ro: Capacitate totală:

en: Filesystem type:
ro: Tip sistem de fișiere:

en: Basic
ro: Elementar

en: Type:
ro: Tip:

en: Link target:
ro: Destinație legătură:

en: Location:
ro: Locație:

en: Volume:
ro: Volum:

en: Accessed:
ro: Accesat:

en: Created:
ro: Creat:

en: Modified:
ro: Modificat:

en: Free space:
ro: Spațiu liber:

en: _Read
ro: _Citește

en: _Write
ro: _Scrie

en: E_xecute
ro: E_xecută

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
ro: nu

en: list
ro: listă

en: read
ro: citește

en: create/delete
ro: creează/şterge

en: write
ro: scrie

en: access
ro: acces

en: Access:
ro: Acces:

en: Folder access:
ro: Acces dosar:

en: File access:
ro: Acces fişier:

en: List files only
ro: Afișează doar fișiere

en: Access files
ro: Acces fişiere

en: Create and delete files
ro: Creează și șterge fișiere

en: Read-only
ro: Doar citire

en: Read and write
ro: Citire și scriere

en: Special flags:
ro: Steaguri speciale:

en: Set _user ID
ro: Stabilește ID _utilizator

en: Set gro_up ID
ro: Stabilește ID gr_up

en: _Sticky
ro: Per_sistent

en: _Owner:
ro: Pr_oprietar:

en: Owner:
ro: Proprietar:

en: _Group:
ro: _Grup:

en: Group:
ro: Grup:

en: Execute:
ro: Execută:

en: Allow _executing file as program
ro: Permite _execuția fișierului ca program

en: Others:
ro: Altele:

en: Folder Permissions:
ro: Drepturi dosar:

en: File Permissions:
ro: Drepturi fișier:

en: Text view:
ro: Vizualizare text:

en: Permissions
ro: Drepturi

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
ro: Nu sunteți proprietarul, deci nu puteți modifica aceste drepturi.

en: SELinux context:
ro: Context SELinux:

en: Last changed:
ro: Ultima schimbare:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
ro: Aplică drepturile la fișierele conținute

en: The permissions of "%s" could not be determined.
ro: Nu s-au putut determina drepturile lui „%s”.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
ro: Nu s-au putut determina drepturile asupra fișierului selectat.

en: Open With
ro: Deschide cu

en: Help
ro: Ajutor

en: Close
ro: Închide

en: Creating Properties window.
ro: Se creează fereastra de proprietăți.

en: There was an error displaying help.
ro: A apărut o eroare la afișarea ajutorului.

en: Revert
ro: Restaurare

en: Not supported in this location
ro: Nu funcționează în această locație

en: No scripts found
ro: Niciun script găsit

en: Scripts
ro: Scripturi

en: Show Places
ro: Arată locurile

en: Show Treeview
ro: Arată vizualizarea tip arbore

en: Hide the Sidebar (F9)
ro: Ascunde bara laterală (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
ro: Arată bara laterală (F9)

en: Adjust zoom level
ro: Ajustează nivelul zoomului

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
ro: S-a detectat o problemă cu cache-ul miniaturii. Repararea ei necesită drepturi de administrator.

en: Fix now
ro: Repară acum

en: Dismiss
ro: Renunță

en: Elevated Privileges
ro: Privilegii extinse

en: Restore Selected Items
ro: Recuperează elementele selectate

en: Restore selected items to their original position
ro: Restabilește elementele selectate la poziția lor inițială

en: Empty _Trash
ro: Goleș_te coșul de gunoi

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
ro: „%s” va fi mutat dacă selectați comanda Lipește

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
ro: „%s” va fi copiat dacă selectați comanda Lipește

en: There is nothing on the clipboard to paste.
ro: Nu este nimic în clipboard pentru a fi lipit.

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
ro: Creează _dosar nou

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
ro: _Tăiere

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
ro: _Copiere

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
ro: Li_pește în dosar

en: P_in
ro: Prinde

en: Unp_in
ro: Desprinde

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
ro: Şter_ge

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
ro[0]: Se va deschide o filă separată.
ro[1]: Se vor deschide %'d file separate.
ro[2]: Se vor deschide %'d de file separate.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
ro[0]: Se va deschide o fereastră separată.
ro[1]: Se vor deschide %'d ferestre separate.
ro[2]: Aceasta va deschide %'d de fereastre separate.

en: Select Items Matching
ro: Selectare elemente

en: _Pattern:
ro: _Model:

en: Examples:
ro: Exemple:

note: Reset to default info
en: Undo
ro: Anulează

en: Undo last action
ro: Anulează ultima acțiune

note: Reset to default info
en: Redo
ro: Refă

en: Redo last undone action
ro: Refă ultima acțiune anulată

en: Content View
ro: Vizualizare conţinut

en: View of the current folder
ro: Vizualizare a dosarului curent

en: "%s" selected
ro: „%s” selectat

en: %'d folder selected | %'d folders selected
ro[0]: %'d dosar selectat
ro[1]: %'d dosare selectate
ro[2]: %'d de dosare selectate

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
ro[0]:  (conține %'d element)
ro[1]:  (conține %'d elemente)
ro[2]:  (conține %d de elemente)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
ro[0]:  (conținând în total %d element)
ro[1]:  (conținând în total %d elemente)
ro[2]:  (conținând în total %d de elemente)

en: %'d item selected | %'d items selected
ro[0]: %'d element selectat
ro[1]: %'d elemente selectate
ro[2]: %d de elemente selectate

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
ro[0]: %'d alt element selectat
ro[1]: %'d alte elemente selectate
ro[2]: %'d de alte elemente selectate

en: %'u item | %'u items
ro[0]: %'u element
ro[1]: %'u elemente
ro[2]: %'u de elemente

en: %s, Free space: %s
ro: %s, Spațiu liber: %s

en: Open With %s
ro: Deschide cu %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
ro[0]: Utilizează „%s” pentru a deschide elementul selectat
ro[1]: Utilizează „%s” pentru a deschide elementele selectate
ro[2]: Utilizează „%s” pentru a deschide elementele selectate

en: Run "%s" on any selected items
ro: Rulează „%s” pe orice elemente selectate

en: Create a new document from template "%s"
ro: Creează un document din șablonul „%s”

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be moved if you select the Paste command
ro[0]: Elementul selectat %'d va fi mutat dacă se folosește comanda de lipire
ro[1]: Cele %'d elemente selectate vor fi mutate dacă se folosește comanda de lipire
ro[2]: Cele %'d de elemente selectate vor fi mutate dacă se folosește comanda de lipire

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be copied if you select the Paste command
ro[0]: Elementul selectat %'d va fi copiat dacă se folosește comanda de lipire
ro[1]: Cele %'d elemente selectate vor fi copiate dacă se folosește comanda de lipire
ro[2]: Cele %'d de elemente selectate vor fi copiate dacă se folosește comanda de lipire

en: Select Target Folder For Move
ro: Selectare dosar destinație pentru mutare

en: Select Target Folder For Copy
ro: Selectare dosar destinație pentru copiere

en: Unable to unmount location
ro: Nu s-a putut demonta locația

en: Unable to eject location
ro: Nu s-a putut scoate locația

en: Unable to stop drive
ro: Nu s-a putut opri unitatea

en: Connect to Server %s
ro: Conectare la server %s

en: _Connect
ro: _Conectare

en: Link _name:
ro: _Nume legătură:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
ro: Creează _document nou

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
ro: Desc_hide cu

en: Choose a program with which to open the selected item
ro: Alegeți un program cu care să deschideți elementul selectat

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
ro: Vizualizează sau modifică proprietățile fiecărui element selectat

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
ro: Creează un dosar nou în acest dosar

note: name, stock id, label
en: No templates installed
ro: Niciun șablon instalat

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
ro: Docum_ent gol

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
ro: Creează un document nou în acest dosar

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
ro: Deschide elementul selectat

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
ro: Deschide în fereastra de navigare

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
ro: Deschide fiecare element selectat într-o fereastră de navigare

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
ro: Deschide fiecare element selectat într-o filă nouă

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
ro: Deschide în terminal

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
ro: Deschide terminalul în dosarul selectat

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
ro: Deschide ca root

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
ro: Deschide dosarul cu privilegii de administrare

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
ro: Urmează legătura spre fișierul original

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
ro: Navighează către fișierul original arătat de legătura simbolică

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
ro: Deschide dosarul conținător

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
ro: Navighează către dosarul în care este stocat elementul selectat

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
ro: _Altă aplicație...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
ro: Alegeți o altă aplicație cu care să deschideți elementul selectat

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
ro: Deschide cu altă _aplicație...

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
ro: Pregătește fișierele selectate pentru a fi mutate cu o comandă Lipește

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
ro: Pregătește fișierele selectate pentru a fi copiate cu o comandă Lipește

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
ro: Li_pește

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
ro: Mută sau copiază fișierele selectate anterior printr-o comandă Taie sau Copiază

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
ro: Mută sau copiază fișierele selectate anterior printr-o comandă Taie sau Copiază în dosarul selectat

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
ro: Copia_ză în

note: name, stock id, label
en: M_ove to
ro: M_ută în

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
ro: Selecte_ază tot

note: tooltip
en: Select all items in this window
ro: Selectează toate elementele din această fereastră

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
ro: Selec_tează elemente după un model...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
ro: Selectează elementele din această fereastra care se potrivesc unui model dat

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
ro: _Inversează selecția

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
ro: Selectează toate elementele care nu sunt în prezent selectate

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
ro: D_uplică

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
ro: Duplică fiecare element selectat

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
ro[0]: Creea_ză legătură
ro[1]: Creea_ză legături
ro[2]: Creea_ză legături

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
ro: Creează o legătură simbolică pentru fiecare element selectat

note: tooltip
en: Rename selected item
ro: Redenumește elementul selectat

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
ro: Mută fiecare element selectat în coșul de gunoi

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
ro: Șterge fiecare element selectat, fără a-l muta în coșul de gunoi

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
ro: _Restabilește

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
ro: An_ulează

note: tooltip
en: Undo the last action
ro: Anulează ultima acţiune

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
ro: _Refă

note: tooltip
en: Redo the last undone action
ro: Refă ultima acțiune anulată

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
ro: Resetează _vizualizarea

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
ro: Resetează ordinea sortării și nivelul de mărire pentru a se potrivi cu preferințele

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
ro: Conectare la acest server

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
ro: Creează o conexiune permanentă la acest server

note: tooltip
en: Mount the selected volume
ro: Montează volumul selectat

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
ro: Demontează volumul selectat

note: tooltip
en: Eject the selected volume
ro: Scoate volumul selectat

note: tooltip
en: Start the selected volume
ro: Pornește volumul selectat

note: tooltip
en: Stop the selected volume
ro: Oprește volumul selectat

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
ro: Detectează mediul de stocare din dispozitivul selectat

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
ro: Montează volumul asociat cu dosarul deschis

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
ro: Demontează volumul asociat cu dosarul deschis

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
ro: Scoate volumul asociat cu dosarul deschis

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
ro: Pornește volumul asociat cu dosarul deschis

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
ro: Oprește volumul asociat cu dosarul deschis

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
ro: Deschide fișierul și închide fereastra

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
ro: Deschide acest dosar într-o fereastră de navigare

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
ro: Deschide acest dosar într-o filă nouă

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
ro: Pregătește acest dosar pentru a fi mutat cu o comandă Lipește

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
ro: Pregătește acest dosar pentru a fi copiat cu o comandă Lipește

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
ro: Mută sau copiază fișierele selectate anterior printr-o comandă Taie sau Copiază în acest dosar

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
ro: Mută acest dosar în coșul de gunoi

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
ro: Șterge acest dosar, fără a-l muta în coșul de gunoi

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
ro: Montează volumul asociat acestui dosar

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
ro: Demontează volumul asociat acestui dosar

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
ro: Scoate volumul asociat acestui dosar

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
ro: Pornește volumul asociat acestui dosar

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
ro: Oprește volumul asociat acestui dosar

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
ro: Vizualizează sau modifică proprietățile acestui dosar

note: name, stock id, label
en: _Other pane
ro: Alt pan_ou

en: Copy the current selection to the other pane in the window
ro: Copiază selecția curentă în celălalt panou din fereastră

en: Move the current selection to the other pane in the window
ro: Mută selecția curentă în celălalt panou din fereastră

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
ro: _Dosar personal

en: Copy the current selection to the home folder
ro: Copiază selecția curentă în dosarul personal

en: Move the current selection to the home folder
ro: Mută selecția curentă în dosarul personal

en: Copy the current selection to the desktop
ro: Copiază selecția curentă pe desktop

en: Move the current selection to the desktop
ro: Mută selecția curentă pe desktop

en: Browse...
ro: Răsfoire...

en: Browse for a folder to move the selection to
ro: Răsfoiește pentru a căuta un dosar în care să fie mutată selecția

en: Browse for a folder to copy the selection to
ro: Răsfoiește pentru a căuta un dosar în care să fie copiată selecția

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
ro: Prinde fișierul selectat astfel încât să apară întotdeauna în partea de sus a listei de fișiere a acestei locații

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
ro: Desprinde fișierul selectat din partea de sus a listei de fișiere a acestei locați

en: Add to favorites
ro: Adăugă la favorite

en: Add the selected file to your favorites
ro: Adăugați fișierul selectat la favorite

en: Remove from favorites
ro: Eliminați din favorite

en: Remove the selected file from your favorites
ro: Eliminați fișierul selectat din favorite

en: Run scripts
ro: Rulează scripturi

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
ro: _Scripturi

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
ro: Mută dosarul deschis din coșul de gunoi în „%s”

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
ro[0]: Mută dosarul selectat din coșul de gunoi în „%s”
ro[1]: Mută dosarele selectate din coșul de gunoi în „%s”
ro[2]: Mută dosarele selectate din coșul de gunoi în „%s”

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
ro[0]: Mută dosarul selectat din coșul de gunoi
ro[1]: Mută dosarele selectate din coșul de gunoi
ro[2]: Mută dosarele selectate din coșul de gunoi

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
ro[0]: Mută fișierul selectat din coșul de gunoi în „%s”
ro[1]: Mută fișierele selectate din coșul de gunoi în „%s”
ro[2]: Mută fișierele selectate din coșul de gunoi în „%s”

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
ro[0]: Mută fișierul selectat din coșul de gunoi
ro[1]: Mută fișierele selectate din coșul de gunoi
ro[2]: Mută fișierele selectate din coșul de gunoi

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
ro[0]: Mută elementul selectat din coșul de gunoi în „%s”
ro[1]: Mută elementele selectate din coșul de gunoi în „%s”
ro[2]: Mută elementele selectate din coșul de gunoi în „%s”

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
ro[0]: Mută elementul selectat din coșul de gunoi
ro[1]: Mută elementele selectate din coșul de gunoi
ro[2]: Mută elementele selectate din coșul de gunoi

en: Start the selected drive
ro: Pornește unitatea selectată

en: Connect to the selected drive
ro: Conectează unitatea selectată

en: _Start Multi-disk Drive
ro: Pornește unitatea multi-di_sc

en: Start the selected multi-disk drive
ro: Pornește unitatea multi-disc selectată

en: U_nlock Drive
ro: Deblochează u_nitatea

en: Unlock the selected drive
ro: Deblochează unitatea selectată

en: Stop the selected drive
ro: Oprește unitatea selectată

en: Safely remove the selected drive
ro: Scoate în siguranță unitatea selectată

en: _Disconnect
ro: _Deconectează

en: Disconnect the selected drive
ro: Deconectează unitatea selectată

en: _Stop Multi-disk Drive
ro: Oprește unitatea multi-di_sc

en: Stop the selected multi-disk drive
ro: Oprește unitatea multi-disc selectată

en: Lock the selected drive
ro: Blochează unitatea selectată

en: Start the drive associated with the open folder
ro: Pornește dispozitivul asociat dosarului deschis

en: Connect to the drive associated with the open folder
ro: Conectează unitatea asociată dosarului deschis

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
ro: Pornește unitatea multi-disc asociată dosarului deschis

en: Unlock the drive associated with the open folder
ro: Deblochează unitatea asociată dosarului deschis

en: _Stop the drive associated with the open folder
ro: Oprește unitatea multi-di_sc asociată dosarului deschis

en: Safely remove the drive associated with the open folder
ro: Scoate în siguranță unitatea asociată dosarului deschis

en: Disconnect the drive associated with the open folder
ro: Deconectează unitatea asociată dosarului deschis

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
ro: Oprește unitatea multi-disc asociată dosarului deschis

en: Lock the drive associated with the open folder
ro: Blochează unitatea asociată dosarului deschis

en: _Delete Permanently
ro: Șterge _definitiv

en: Delete the open folder permanently
ro: Șterge definitiv dosarul deschis

en: Move the open folder to the Trash
ro: Mută dosarul deschis în coșul de gunoi

en: _Open With %s
ro: _Deschide cu %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
ro[0]: Deschide într-o _fereastră nouă
ro[1]: Deschide în %'d _ferestre noi
ro[2]: Deschide în %'d de _ferestre noi

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
ro[0]: Deschide într-o _filă nouă
ro[1]: Deschide în %'d _file noi
ro[2]: Deschide în %'d de _file noi

en: Delete all selected items permanently
ro: Șterge definitiv toate elementele selectate

en: Remo_ve from Recent
ro: Elimi_nă din Recente

en: Remove each selected item from the recently used list
ro: Elimină fiecare element selectat din lista elementelor utilizate recent

en: View or modify the properties of the open folder
ro: Vizualizează sau modifică proprietățile dosarului deschis

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
ro: Legătură la %s

en: Drag and drop is not supported.
ro: Tragerea și plasarea nu sunt suportate.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
ro: Tragerea și plasarea sunt suportate doar pe sistemele de fișiere locale.

en: An invalid drag type was used.
ro: S-a utilizat un tip de tragere invalid.

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
ro: text_plasat.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
ro: date plasate

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
ro: Doriți să eliminați din listă semnele de carte care au locații inexistente?

en: The location "%s" does not exist.
ro: Locația „%s” nu există.

en: Bookmark for Nonexistent Location
ro: Semn de carte pentru locație inexistentă

en: Go to the location specified by this bookmark
ro: Du-te la locația specificată de acest semn de carte

en: %s - File Browser
ro: %s - Navigator fișiere

en: Searching...
ro: Se caută...

en: Could not display "%s".
ro: Nu s-a putut afișa „%s”.

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
ro: Nemo nu are instalat niciun program de vizualizare capabil să afișeze dosarul.

en: The location is not a folder.
ro: Locația nu este un dosar.

en: Could not find "%s".
ro: Nu s-a putut găsi „%s”.

en: Please check the spelling and try again.
ro: Verificaţi ortografia şi încercaţi din nou.

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
ro: Nemo nu poate procesa locațiile „%s”.

en: Nemo cannot handle this kind of location.
ro: Nemo nu poate procesa acest tip de locație

en: Unable to mount the location.
ro: Nu s-a putut monta locația.

en: Access was denied.
ro: Accesul a fost interzis.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
ro: Nu s-a putut afișa „%s”, pentru că gazda nu a putut fi găsită.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
ro: Verificați dacă ortografia și setările proxy-ului sunt corecte.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
ro: Eroare: %s
    Alegeți alt program de vizualizare și încercați din nou.

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Nemo este un program liber; îl puteți redistribui și/sau modifica în conformitate cu termenii GNU General Public License  publicate de Free Software Foundation; fie versiunea a 2-a a licenței sau (la opțiunea dumneavoastră) o versiune ulterioară.

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ro: Nemo este distribuit în speranța că va fi util, dar FĂRĂ NICIO GARANȚIE, chiar fără garanția implicită de VANDABILITATE sau POTRIVIRE PENTRU UN ANUMIT SCOP. A se vedea GNU General Public License pentru mai multe detalii.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
ro: Ar trebui să fi primit o copie a GNU General Public License împreună cu Nemo; dacă nu, scrieți la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, SUA

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
ro: Nemo vă permite să organizați fișierele și dosarele, atât pe computer, cât și online.

en: There was an error displaying help: 
    %s
ro: A apărut o eroare la afișarea ajutorului: 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
ro: _Fișier

note: name, stock id, label
en: _Edit
ro: _Editare

note: name, stock id, label
en: _View
ro: _Vizualizare

note: name, stock id, label
en: _Help
ro: _Ajutor

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
ro: În_chide

note: tooltip
en: Close this folder
ro: Închide acest dosar

en: Prefere_nces
ro: Preferi_nțe

en: Edit Nemo preferences
ro: Editează preferințele Nemo

en: Plugins
ro: Module

en: Manage extensions, actions and scripts
ro: Administrează extensii, acţiuni şi scripturi.

en: Undo the last text change
ro: Anulează ultima schimbare de text

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
ro: În _sus

en: Open the parent folder
ro: Deschide dosarul conținător

note: tooltip
en: Stop loading the current location
ro: Oprește încărcarea locației curente

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
ro: _Reîncarcă

note: tooltip
en: Reload the current location
ro: Reîncarcă locația curentă

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
ro: To_ate subiectele

note: tooltip
en: Display Nemo help
ro: Afișează ajutorul Nemo

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

en: Display keyboard shortcuts
ro: Afișează scurtăturile de tastatură

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
ro: Despre

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
ro: Afișează creditele pentru creatorii lui Nemo

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
ro: _Mărește

note: tooltip
en: Increase the view size
ro: Mărește dimensiunea vizualizării

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
ro: _Micșorează

note: tooltip
en: Decrease the view size
ro: Micșorează dimensiunea vizualizării

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
ro: Dimensiune _normală

note: tooltip
en: Use the normal view size
ro: Utilizează dimensiunea normală a vizualizării

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
ro: Conectează la _server...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
ro: Conectare la un computer de la distanță sau la un disc partajat

note: tooltip
en: Open your personal folder
ro: Deschide dosarul personal

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ro: Accesează toate discurile locale și de la distanță și toate dosare accesibile de pe acest computer

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
ro: _Rețea

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
ro: Accesează locațiile marcate ca semne de carte sau din rețeaua locală

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
ro: Șabloan_e

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
ro: Deschide dosarul personal cu șabloane

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
ro: Coș de gu_noi

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
ro: Deschide dosarul personal cu gunoi

note: name, stock id, label
en: _Go
ro: Navi_gare

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
ro: Se_mne de carte

note: name, stock id, label
en: _Tabs
ro: _File

note: name, stock id, label
en: New _Window
ro: _Fereastră nouă

en: Open another Nemo window for the displayed location
ro: Deschide o altă fereastră pentru locația afișată

note: name, stock id, label
en: New _Tab
ro: Fi_lă nouă

en: Open another tab for the displayed location
ro: Deschide o altă filă pentru locația afișată

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
ro: Închide to_ate ferestrele

en: Close all Navigation windows
ro: Închide toate ferestrele de navigare

note: name, stock id, label
en: _Back
ro: _Înapoi

en: Go to the previous visited location
ro: Du-te la locaţia vizitată anterior

note: name, stock id, label
en: _Forward
ro: Înain_te

en: Go to the next visited location
ro: Du-te la locația vizitată ulterior

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
ro: Arată introducerea _locației

en: Switch between location entry and breadcrumbs
ro: Comută între introducerea locației și calea de navigare

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
ro: Comu_tă la celălalt panou

en: Move focus to the other pane in a split view window
ro: Mută focusul pe celălalt panou într-o vizualizare divizată a ferestrei

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
ro: Aceeași locație ca în celălalt pa_nou

en: Go to the same location as in the extra pane
ro: Du-te la locația din panoul suplimentar

en: Add a bookmark for the current location to this menu
ro: Adaugă un semn de carte pentru locaţia curentă la acest meniu

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
ro: _Editează semnele de carte...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
ro: Afișează o fereastră care permite editarea semnelor de carte în acest meniu

en: _Previous Tab
ro: Fila _precedentă

en: Activate previous tab
ro: Activează fila precedentă

en: _Next Tab
ro: Fila u_rmătoare

en: Activate next tab
ro: Activează fila următoare

en: Move Tab _Left
ro: Mută fila _la stânga

en: Move current tab to left
ro: Mută fila curentă la stânga

en: Move Tab _Right
ro: Mută fila la d_reapta

en: Move current tab to right
ro: Mută fila curentă la dreapta

en: Sidebar
ro: Bară laterală

en: Toolbar
ro: Bară de unelte

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
ro: Ara_tă fișierele ascunse

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
ro: Arată fișierele ascunse în fereastra curentă

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
ro: Bară principală de u_nelte

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
ro: Schimbă vizibilitatea barei principale de unelte a acestei ferestre

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
ro: Arată _bara laterală

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
ro: Schimbă vizibilitatea panoului lateral al acestei ferestre

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
ro: B_ară de stare

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
ro: Schimbă vizibilitatea barei de stare a acestei ferestre

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
ro: Bară de m_eniu

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
ro: Schimbă vizibilitatea implicită a barei de meniu

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
ro: _Căutare fișiere...

note: tooltip
en: Search documents and folders
ro: Caută documente și directoare

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
ro: Panou sup_limentar

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
ro: Deschide încă o vizualizare a dosarului lângă aceasta

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
ro: Afișare Minia_turi

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
ro: Comutare afișarea miniaturilor în directorul curent

en: Places
ro: Locuri

en: Select Places as the default sidebar
ro: Selectează Locuri ca bară laterală implicită

en: Tree
ro: Arbore

en: Select Tree as the default sidebar
ro: Selectează Arbore ca bară laterală implicită

en: Path Bar
ro: Bara de adrese

en: Always prefer the path bar
ro: Preferă bara de adrese întotdeauna

en: Location Entry
ro: Introducere locație

en: Always prefer the location entry
ro: Preferă introducerea locației întotdeauna

en: Back history
ro: Înapoi în istoric

en: Forward history
ro: Înainte în istoric

en: _Up
ro: S_us

en: Go to parent folder
ro: Du-te la dosarul conținător

en: Go to home directory
ro: Du-te la dosarul personal

en: Go to Computer
ro: Du-te la Computer

en: Toggle Location Entry
ro: Arată introducerea locației

en: New folder
ro: Dosar nou

en: Create a new folder
ro: Creează un dosar nou

en: Open a terminal in the active folder
ro: Deschide un terminal în dosarul activ

en: Icons
ro: Pictograme

en: List
ro: Listă

en: Compact
ro: Compactă

en: Search
ro: Caută

en: Show Thumbnails
ro: Afișare Miniaturi

en: _Location
ro: _Locație

en: _New Tab
ro: Filă _nouă

en: _Close Tab
ro: În_chide fila

en: No files found
ro: Niciun fișier disponibil

en: These files are on an Audio CD.
ro: Aceste fișiere sunt pe un CD Audio.

en: These files are on an Audio DVD.
ro: Aceste fișiere sunt pe un DVD Audio.

en: These files are on a Video DVD.
ro: Aceste fișiere sunt pe un DVD  Video.

en: These files are on a Video CD.
ro: Aceste fișiere sunt pe un CD video.

en: These files are on a Super Video CD.
ro: Aceste fișiere sunt pe un CD Super video.

en: These files are on a Photo CD.
ro: Aceste fișiere sunt pe un CD foto.

en: These files are on a Picture CD.
ro: Aceste fișiere sunt pe un CD cu poze.

en: The media contains digital photos.
ro: Acest mediu de stocare conține fotografii digitale.

en: These files are on a digital audio player.
ro: Aceste fișiere sunt pe un player audio digital.

en: The media contains software.
ro: Acest mediu de stocare conține software.

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
ro: Mediul de stocare a fost detectat ca „%s”.

en: Open %s
ro: Deschide %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
ro: Taie textul selectat în clipboard

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
ro: Copiază textul selectat în clipboard

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
ro: Lipește textul stocat în clipboard

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
ro: Selectează tot textul într-un câmp text

en: Move _Up
ro: Mută s_us

en: Move Dow_n
ro: Mută _jos

en: Use De_fault
ro: _Valori implicite

en: The name and icon of the file.
ro: Numele și pictograma fișierului.

en: The size of the file.
ro: Dimensiunea fișierului.

en: The general type of the file.
ro: Tipul general al fișierului.

en: Detailed Type
ro: Tip detaliat

en: The specific type of the file.
ro: Tipul specific al fișierului.

en: The date the file was modified.
ro: Data la care fișierul a fost modificat.

en: Modified - Time
ro: Modificat - Timp

en: Date Created
ro: Data creării

en: The date the file was created.
ro: Data la care fișierul a fost creat.

en: Created - Time
ro: Creat - Timp

en: Date Accessed
ro: Dată accesare

en: The date the file was accessed.
ro: Data la care fișierul a fost accesat.

en: Owner
ro: Proprietar

en: The owner of the file.
ro: Proprietarul fișierului.

en: Group
ro: Grup

en: The group of the file.
ro: Grupul fișierului.

en: The permissions of the file.
ro: Drepturile asupra fișierului

en: Octal Permissions
ro: Drepturi octale

en: The permissions of the file, in octal notation.
ro: Drepturi asupra fișierului în notație octală.

en: MIME Type
ro: Tip MIME

en: The mime type of the file.
ro: Tipul mime al fișierului.

en: SELinux Context
ro: Context SELinux

en: The SELinux security context of the file.
ro: Contextul de securitate SELinux al fișierului.

en: The location of the file.
ro: Locația fișierului.

en: Trashed On
ro: Trimis în coșul de gunoi în

en: Date when file was moved to the Trash
ro: Dată când fișierul a fost mutat în coșul de gunoi

en: Original Location
ro: Locație originală

en: Original location of file before moved to the Trash
ro: Locație originală a fișierului înainte de a fi mutat în coșul de gunoi

en: Hits
ro: Accesări

en: How many times the search string appeared in the file
ro: De câte ori a apărut textul căutat în fișier

en: on the desktop
ro: pe desktop

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
ro: Nu puteți muta volumul „%s” în coșul de gunoi.

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
ro: Dacă doriți să scoateți volumul,  selectați „Scoate” din meniul contextual al volumului.

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
ro: Dacă doriți să demontați volumul, selectați „Demontează volumul” din meniul contextual al volumului.

en: _Move Here
ro: _Mută aici

en: _Copy Here
ro: _Copiază aici

en: _Link Here
ro: _Leagă aici

en: Cancel
ro: Renunță

en: This file cannot be mounted
ro: Fișierul nu poate fi montat

en: This file cannot be unmounted
ro: Fișierul nu poate fi demontat

en: This file cannot be ejected
ro: Fișierul nu poate fi scos

en: This file cannot be started
ro: Fișierul nu poate fi pornit

en: This file cannot be stopped
ro: Fișierul nu poate fi oprit

en: Slashes are not allowed in filenames
ro: Bara oblică nu este permisă în numele fișierelor

en: File not found
ro: Nu s-a găsit fișierul

en: Toplevel files cannot be renamed
ro: Fişierele din nivelul superior nu pot fi redenumite

en: Unable to rename desktop icon
ro: Nu s-a putut redenumi pictograma desktop

en: Unable to rename desktop file
ro: Nu s-a putut redenumi fișierul desktop

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
ro: Ieri la %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-l:%M %p
ro: Ieri, %-l:%M %p

note: Translators: this is the week day name followed by * a time in 12h format. i.e. "Monday 9:04 PM"
en: %A %-l:%M %p
ro: %A, %-l:%M %p

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name followed by a time in * 12h format i.e. "3 February 9:04"
en: %-e %B %-l:%M %p
ro: %-e %B, %-l:%M %p

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 12h format i.e. "3 Feb 2015 9:04 PM"
en: %-e %b %Y %-l:%M %p
ro: %-e %b %Y, %-l:%M %p

en: Not allowed to set permissions
ro: Nu este permisă setarea drepturilor

en: Not allowed to set owner
ro: Nu este permisă setarea proprietarului

en: Specified owner '%s' doesn't exist
ro: Proprietarul specificat „%s” nu există

en: Not allowed to set group
ro: Nu este permisă setarea grupului

en: Specified group '%s' doesn't exist
ro: Grupul specificat „%s” nu există

en: %'u folder | %'u folders
ro[0]: un dosar
ro[1]: %'u dosare
ro[2]: %'u de dosare

en: %'u file | %'u files
ro[0]: un fișier
ro[1]: %'u fișiere
ro[2]: %'u de fișiere

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
ro: ? elemente

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
ro: ? octeți

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Archive
ro: Arhivă

en: Markup
ro: Marcare

en: Contacts
ro: Contacte

en: Presentation
ro: Prezentare

en: Spreadsheet
ro: Foaie de calcul

en: Binary
ro: Binar

en: Folder
ro: Dosar

en: link
ro: legătură

en: link (broken)
ro: legătură (intreruptă)

en: Name: %s
ro: Nume: %s

en: Type: %s
ro: Tip: %s

en: %s item | %s items
ro[0]: un element
ro[1]: %s elemente
ro[2]: %s de elemente

en: Contains: %s
ro: Conține: %s

en: Size: %s
ro: Dimensiune: %s

en: Accessed: %s
ro: Accesat: %s

en: Modified: %s
ro: Modificat: %s

en: Created: %s
ro: Creat: %s

en: Location: %s
ro: Locaţie: %s

en: Merge folder "%s"?
ro: Combinați dosarul „%s”?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
ro: Combinarea va cere o confirmare înainte de înlocuirea oricărui fișier din dosar care este în conflict cu fișierele ce urmează a fi copiate.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
ro: Un dosar mai vechi cu același nume există deja în „%s”.

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
ro: Un dosar mai nou cu același nume există deja în „%s”.

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
ro: Alt dosar cu același nume există deja în „%s”.

en: Replacing it will remove all files in the folder.
ro: Înlocuirea lui va elimina toate fișierele din dosar.

en: Replace folder "%s"?
ro: Înlocuiți dosarul „%s”?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
ro: Un dosar cu același nume există deja în „%s”.

en: Replace file "%s"?
ro: Înlocuiți fișierul „%s”?

en: Replacing it will overwrite its content.
ro: Înlocuirea lui va suprascrie conținutul.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
ro: Un fișier mai vechi cu același nume există deja în „%s”.

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
ro: Un fișier mai nou cu același nume există deja în „%s”.

en: Another file with the same name already exists in "%s".
ro: Alt fișier cu același nume există deja în „%s”.

en: Original file
ro: Fișier original

en: Last modified:
ro: Ultima modificare:

en: Replace with
ro: Înlocuiește cu

en: Merge
ro: Combină

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
ro: Alegeți un nume nou pentru de_stinație

en: Reset
ro: Resetează

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
ro: Aplică această acțiune tuturor fișierelor

note: Add buttons
en: _Cancel
ro: _Anulare

en: _Skip
ro: _Omite

en: Re_name
ro: Rede_numeşte

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: File conflict
ro: Conflict de fișier

en: S_kip All
ro: O_mite tot

en: _Retry
ro: Reîncearcă

en: Delete _All
ro: Șterge tot

en: _Replace
ro: În_locuiește

en: Replace _All
ro: Înlo_cuiește tot

en: _Merge
ro: Co_mbină

en: Merge _All
ro: Combină tot

en: Copy _Anyway
ro: Copi_ază oricum

en: %'d second | %'d seconds
ro[0]: o secundă
ro[1]: %'d secunde
ro[2]: %'d de secunde

en: %'d minute | %'d minutes
ro[0]: un minut
ro[1]: %'d minute
ro[2]: %'d de minute

en: %'d hour | %'d hours
ro[0]: o oră
ro[1]: %'d ore
ro[2]: %'d de ore

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
ro[0]: aproximativ %'d oră
ro[1]: aproximativ %'d ore
ro[2]: aproximativ %'d de ore

note: appended to new link file
en: Another link to %s
ro: O altă legătură la %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
ro: %'d-a legătură la %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
ro: A %'d-a legătură la %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
ro: A %'d-a legătură la %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
ro: A %'d-a legătură la %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
ro:  (copie)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
ro:  (altă copie)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
ro: -a copie)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
ro: -a copie)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
ro: -a copie)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
ro: -a copie)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
ro: %s (copie)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
ro: %s (altă copie)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
ro: %s (a %'d-a copie)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
ro: %s (copia %'d)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
ro: %s (copia %'d)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
ro: %s (copia %'d)%s

en: Error removing file: %s
ro: Eroare la eliminarea fișierului %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
ro[0]: Se așteaptă copierea fișierului din „%1$s” la „%2$s”
ro[1]: Se așteaptă copierea fișierelor din „%1$s” la „%2$s”
ro[2]: Se așteaptă copierea fișierelor din „%1$s” la „%2$s”

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
ro[0]: Se așteaptă mutarea fișierului din „%1$s” la „%2$s”
ro[1]: Se așteaptă mutarea fișierelor din „%1$s” la „%2$s”
ro[2]: Se așteaptă mutarea fișierelor din „%1$s” la „%2$s”

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
ro[0]: Se așteaptă ștergerea definitivă a fișierului din „%s”
ro[1]: Se așteaptă ștergerea definitivă a fișierelor din „%s”
ro[2]: Se așteaptă ștergerea definitivă a fișierelor din „%s”

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
ro[0]: Se așteaptă mutarea în coșul de gunoi a fișierului din „%s”
ro[1]: Se așteaptă mutarea în coșul de gunoi a fișierelor din „%s”
ro[2]: Se așteaptă mutarea în coșul de gunoi a fișierelor din „%s”

en: Waiting to empty the trash
ro: Se așteaptă golirea coșului de gunoi

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
ro[0]: Se așteaptă duplicarea fişierului în „%s”
ro[1]: Se așteaptă duplicarea fişierelor în „%s”
ro[2]: Se așteaptă duplicarea fişierelor în „%s”

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
ro: Se așteaptă modificarea drepturilor asupra fișierelor în „%s”

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
ro[0]: Se așteaptă legarea unui fișier de la „%1$s” către „%2$s”
ro[1]: Se așteaptă legarea fișierelor de la „%1$s” către „%2$s”
ro[2]: Se așteaptă legarea fișierelor de la „%1$s” către „%2$s”

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
ro: Sigur dorești să muți „%B” în coșul de gunoi?

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
ro[0]: nefolosit(e) %'d
ro[1]: Sigur dorești să muți %'d elemente selectate în coșul de gunoi?
ro[2]: Sigur dorești să muți %'d elemente selectate în coșul de gunoi?

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
ro: Poți restaura un obiect din coșul de gunoi dacă te vei răzgândi.

en: Move to _Trash
ro: Mută la _Gunoi

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
ro: Sigur doriți să ștergeți definitiv „%B” din coșul de gunoi?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți definitiv elementul selectat din coșul de gunoi?
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți definitiv %'d elemente selectate din coșul de gunoi?
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți definitiv %'d de elemente selectate din coșul de gunoi?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ro: Dacă ștergeți un element, acesta va fi pierdut definitiv.

en: Empty all items from Trash?
ro: Goliți coșul de gunoi?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ro: Tot ce este în coșul de gunoi va fi șters definitiv.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
ro: Sigur doriți să ștergeți definitiv „%B”?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți definitiv elementul selectat?
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți definitiv %'d elemente selectate?
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți definitiv %'d de elemente selectate?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
ro[0]: Un fișier rămas pentru ștergere
ro[1]: %'d fișiere rămase pentru ștergere
ro[2]: %'d de fișiere rămase pentru ștergere

en: Deleting files
ro: Se șterg fișierele

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
ro[0]: %T rămas
ro[1]: %T rămase
ro[2]: %T rămase

en: Error while deleting.
ro: Eroare la ștergere.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
ro: Fișierele din dosarul „%B” nu pot fi șterse, deoarece nu aveți suficiente drepturi.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
ro: A apărut o eroare la obținerea informațiilor despre fișierele din dosarul „%B”.

en: _Skip files
ro: _Omite fișierele

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
ro: Dosarul „%B” nu a putut fi șters, deoarece nu aveți suficiente drepturi pentru a-l citi.

en: There was an error reading the folder "%B".
ro: A apărut o eroare la citirea dosarului „%B”.

en: Could not remove the folder %B.
ro: Nu s-a putut șterge dosarul %B

en: There was an error deleting %B.
ro: S-a produs o eroare la ștergerea %B.

en: Moving files to trash
ro: Se mută fișiere în coșul de gunoi

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
ro[0]: Un fișier rămas de trimis în Coșul de gunoi
ro[1]: %'d fișiere rămase de trimis în Coșul de gunoi
ro[2]: %'d de fișiere rămase de trimis în Coșul de gunoi

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
ro: Nu s-a putut muta fișierul în coșul de gunoi, doriți să-l ștergeți imediat?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
ro: Fișierul „%B” nu poate fi mutat în coșul de gunoi.

en: Trashing Files
ro: Se mută fișiere în coșul de gunoi

en: Deleting Files
ro: Se șterg fișierele

en: Unable to eject %V
ro: Nu s-a putut scoate %V

en: Unable to unmount %V
ro: Nu s-a putut demonta %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
ro: Doriți să goliți coșul de gunoi înainte de a demonta?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
ro: Pentru a recâștiga spațiul liber pe acest volum trebuie golit coșul de gunoi. Toate elementele din coș vor fi șterse definitiv.

en: Do _not Empty Trash
ro: _Nu goli coșul de gunoi

en: Unable to mount %s
ro: Nu s-a putut monta %s

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
ro[0]: Se pregătește %'d fișier pentru copiere (%S)
ro[1]: Se pregătesc %'d fișiere pentru copiere (%S)
ro[2]: Se pregătesc %'d de fișiere pentru copiere (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
ro[0]: Se pregătește %'d fișier pentru mutare (%S)
ro[1]: Se pregătesc %'d fișiere pentru mutare (%S)
ro[2]: Se pregătesc %'d de fișiere pentru mutare (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
ro[0]: Se pregătește %'d fișier pentru ștergere (%S)
ro[1]: Se pregătesc pentru ștergere %'d fișiere (%S)
ro[2]: Se pregătesc pentru ștergere %'d de fișiere (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
ro[0]: Se pregătește un fișier pentru mutare în coșul de gunoi
ro[1]: Se pregătesc %'d fișiere pentru mutare în coșul de gunoi
ro[2]: Se pregătesc %'d de fișiere pentru mutare în coșul de gunoi

en: Error while copying.
ro: Eroare la copiere.

en: Error while moving.
ro: Eroare la mutare.

en: Error while moving files to trash.
ro: Eroare în timpul mutării fișierelor în coșul de gunoi.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
ro: Fișierele din dosarul „%B” nu pot fi accesate, deoarece nu aveți suficiente drepturi.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ro: Dosarul „%B” nu poate fi accesat, deoarece nu aveți drepturi de citire.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ro: Fișierul „%B” nu poate fi accesat, deoarece nu aveți drepturi de citire.

en: There was an error getting information about "%B".
ro: S-a produs o eroare la obţinerea informaţiilor despre „%B”.

en: Error while copying to "%B".
ro: S-a produs o eroare la copierea în „%B”.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
ro: Nu aveți drepturi pentru a accesa dosarul destinație.

en: There was an error getting information about the destination.
ro: S-a produs o eroare la obținerea informațiilor despre destinație.

en: The destination is not a folder.
ro: Destinația nu este un dosar.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
ro: Destinația nu are suficient spațiu liber. Pentru a obține spațiu, încercați să ștergeți fișiere.

en: %S more space is required to copy to the destination.
ro: Este nevoie de %S de spațiu suplimentar pentru copierea la destinația specificată.

en: The destination is read-only.
ro: Destinația poate fi doar citită.

en: Moving "%B" to "%B"
ro: Se mută „%B” în „%B”

en: Copying "%B" to "%B"
ro: Se copiază „%B” în „%B”

en: Duplicating "%B"
ro: Se duplică „%B”

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
ro: Se mută fișierul %'d din %'d (în „%B”) în „%B”

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
ro: Se copiază fișierul %'d din %'d (în „%B”) în „%B”

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
ro: Se duplică fișierul %'d din %'d (în „%B”)

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
ro: Se mută fișierul %'d din %'d în „%B”

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
ro: Se copiază fișierul %'d din %'d în „%B”

en: Duplicating file %'d of %'d
ro: Se duplică fișierul %'d din %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
ro: %S din %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
ro[0]: %S din %S — %T rămas (%S/s)
ro[1]: %S din %S — %T rămase (%S/s)
ro[2]: %S din %S — %T rămase (%S/s)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
ro: Dosarul „%B” nu a putut fi copiat, deoarece nu aveți drepturi pentru a-l crea la destinația selectată.

en: There was an error creating the folder "%B".
ro: S-a produs o eroare la crearea dosarului „%B”.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
ro: Fișierele din dosarul „%B” nu pot fi copiate, deoarece nu aveți drepturi pentru a le vedea.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
ro: Dosarul „%B” nu poate fi copiat, deoarece nu aveți drepturi de citire.

en: Error while moving "%B".
ro: Eroare la mutarea „%B”.

en: Could not remove the source folder.
ro: Nu s-a putut șterge dosarul sursă.

en: Error while copying "%B".
ro: Eroare la copierea „%B”.

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
ro: Nu s-au putut șterge fișiere din dosarul deja existent %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
ro: Nu s-a putut șterge fișierul deja existent %F.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
ro: Nu puteți muta un dosar în el însuși.

en: You cannot copy a folder into itself.
ro: Nu puteți copia un dosar în el însuși.

en: The destination folder is inside the source folder.
ro: Dosarul destinație este în interiorul dosarului sursă.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
ro: Nu puteți muta un fișier peste el însuși.

en: You cannot copy a file over itself.
ro: Nu puteți copia un fișier peste el însuși.

en: The source file would be overwritten by the destination.
ro: Fișierul sursă ar fi suprascris de destinație.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
ro: Nu s-a putut șterge fișierul existent cu același nume din %F.

en: There was an error copying the file into %F.
ro: S-a produs o eroare la copierea fişierului în %F.

en: Copying Files
ro: Se copiază fișiere

en: Preparing to Move to "%B"
ro: Se pregătește mutarea în „%B”

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
ro[0]: Se pregătește mutarea unui fișier
ro[1]: Se pregătește mutarea a %'d fișiere
ro[2]: Se pregătește mutarea a %'d de fișiere

en: There was an error moving the file into %F.
ro: S-a produs o eroare la mutarea fişierului în %F.

en: Moving Files
ro: Se mută fișierele

en: Creating links in "%B"
ro: Se creează legături în „%B”

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
ro[0]: Se creează o legătură la un fișier
ro[1]: Se creează legături la %'d fișiere
ro[2]: Se creează legături la %'d de fișiere

en: Error while creating link to %B.
ro: Eroare la crearea legăturii către %B.

en: Symbolic links only supported for local files
ro: Legăturile simbolice sunt suportate doar pentru fișierele locale

en: The target doesn't support symbolic links.
ro: Destinația nu suportă legături simbolice.

en: There was an error creating the symlink in %F.
ro: S-a produs o eroare la crearea legăturii simbolice în %F.

en: Setting permissions
ro: Se setează drepturi

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
ro: Dosar fără nume

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
ro: Document fără nume

en: Error while creating directory %B.
ro: Eroare la crearea dosarului %B.

en: Error while creating file %B.
ro: Eroare la crearea fișierului %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
ro: S-a produs o eroare la crearea dosarului în %F.

en: Emptying Trash
ro: Se golește coșul de gunoi

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
ro: Nu s-a putut marca lansatorul ca fiind de încredere (executabil)

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
ro[0]: Mută %d element înapoi în „%s”
ro[1]: Mută %d elemente înapoi în „%s”
ro[2]: Mută %d de elemente înapoi în „%s”

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
ro[0]: Mută %d element în „%s”
ro[1]: Mută %d elemente în „%s”
ro[2]: Mută %d de elemente în „%s”

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
ro[0]: An_ulează mutarea unui element
ro[1]: An_ulează mutarea a %d elemente
ro[2]: An_ulează mutarea a %d de elemente

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
ro[0]: _Refă mutarea unui element
ro[1]: _Refă mutarea a %d elemente
ro[2]: _Refă mutarea a %d de elemente

en: Move '%s' back to '%s'
ro: Mută „%s” înapoi în „%s”

en: Move '%s' to '%s'
ro: Mută „%s” în „%s”

en: _Undo Move
ro: An_ulează mutarea

en: _Redo Move
ro: _Refă mutarea

en: _Undo Restore from Trash
ro: An_ulează recuperarea din coșul de gunoi

en: _Redo Restore from Trash
ro: _Refă recuperarea din coșul de gunoi

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
ro[0]: Mută un element înapoi în coșul de gunoi
ro[1]: Mută %d elemente înapoi în coșul de gunoi
ro[2]: Mută %d de elemente înapoi în coșul de gunoi

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
ro[0]: Recuperează un element din coșul de gunoi
ro[1]: Recuperează %d elemente din coșul de gunoi
ro[2]: Recuperează %d de elemente din coșul de gunoi

en: Move '%s' back to trash
ro: Mută „%s” înapoi în coșul de gunoi

en: Restore '%s' from trash
ro: Recuperează „%s” din coșul de gunoi

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
ro[0]: Șterge un element copiat
ro[1]: Șterge %d elemente copiate
ro[2]: Șterge %d de elemente copiate

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
ro[0]: Copiază %d element în „%s”
ro[1]: Copiază %d elemente în „%s”
ro[2]: Copiază %d de elemente în „%s”

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
ro[0]: An_ulează copierea unui element
ro[1]: An_ulează copierea a %d elemente
ro[2]: An_ulează copierea a %d de elemente

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
ro[0]: _Refă copierea unui element
ro[1]: _Refă copierea a %d elemente
ro[2]: _Refă copierea a %d de elemente

en: Delete '%s'
ro: Șterge „%s”

en: Copy '%s' to '%s'
ro: Copiază „%s” în „%s”

en: _Undo Copy
ro: An_ulează copierea

en: _Redo Copy
ro: _Refă copierea

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
ro[0]: Șterge un element duplicat
ro[1]: Șterge %d elemente duplicate
ro[2]: Șterge %d de elemente duplicate

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
ro[0]: Duplică %d element în „%s”
ro[1]: Duplică %d elemente în „%s”
ro[2]: Duplică %d de elemente în „%s”

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
ro[0]: An_ulează duplicarea unui element
ro[1]: An_ulează duplicarea a %d elemente
ro[2]: An_ulează duplicarea a %d de elemente

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
ro[0]: _Refă duplicarea unui element
ro[1]: _Refă duplicarea a %d elemente
ro[2]: _Refă duplicarea a %d de elemente

en: Duplicate '%s' in '%s'
ro: Duplică „%s” în „%s”

en: _Undo Duplicate
ro: An_ulează duplicarea

en: _Redo Duplicate
ro: _Refă duplicarea

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
ro[0]: Șterge legăturile către un element
ro[1]: Șterge legăturile către %d elemente
ro[2]: Șterge legăturile către %d de elemente

en: Create links to %d item | Create links to %d items
ro[0]: Creează legături către un element
ro[1]: Creează legături către %d elemente
ro[2]: Creează legături către %d de elemente

en: Delete link to '%s'
ro: Șterge legătura către „%s”

en: Create link to '%s'
ro: Creează o legătură către „%s”

en: _Undo Create Link
ro: An_ulează crearea legăturii

en: _Redo Create Link
ro: _Refă crearea legăturii

en: Create an empty file '%s'
ro: Creează un fișier gol „%s”

en: _Undo Create Empty File
ro: An_ulează crearea unui fișier gol

en: _Redo Create Empty File
ro: _Refă crearea unui fișier gol

en: Create a new folder '%s'
ro: Creează un dosar gol „%s”

en: _Undo Create Folder
ro: An_ulează crearea unui dosar

en: _Redo Create Folder
ro: _Refă crearea unui dosar

en: Create new file '%s' from template
ro: Creează un fișier „%s” din șablon

en: _Undo Create from Template
ro: An_ulează crearea unui fișier din șablon

en: _Redo Create from Template
ro: _Refă crearea unui fișier din șablon

en: Rename '%s' as '%s'
ro: Redenumește „%s” ca „%s”

en: _Undo Rename
ro: An_ulează redenumirea

en: _Redo Rename
ro: _Refă redenumirea

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
ro[0]: Mută un element în coșul de gunoi
ro[1]: Mută %d elemente în coșul de gunoi
ro[2]: Mută %d de elemente în coșul de gunoi

en: Restore '%s' to '%s'
ro: Restabilește „%s” în „%s”

en: Move '%s' to trash
ro: Mută „%s” în coșul de gunoi

en: _Undo Trash
ro: An_ulează mutarea în coșul de gunoi

en: _Redo Trash
ro: _Refă mutarea în coșul de gunoi

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
ro: Restabilește drepturile originale pentru elementele din „%s”

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
ro: Setează drepturile elementelor din „%s”

en: _Undo Change Permissions
ro: An_ulează modificarea drepturilor

en: _Redo Change Permissions
ro: _Refă modificarea drepturilor

en: Restore original permissions of '%s'
ro: Restabilește drepturile originale pentru „%s”

en: Set permissions of '%s'
ro: Setează drepturile pentru „%s”

en: Restore group of '%s' to '%s'
ro: Restabilește grupul de „%s” în „%s”

en: Set group of '%s' to '%s'
ro: Setează grupul de „%s” în „%s”

en: _Undo Change Group
ro: An_ulează schimbarea grupului

en: _Redo Change Group
ro: _Refă schimbarea grupului

en: Restore owner of '%s' to '%s'
ro: Restabilește proprietarul lui „%s” în „%s”

en: Set owner of '%s' to '%s'
ro: Setează proprietarul lui „%s” în „%s”

en: _Undo Change Owner
ro: An_ulează schimbarea proprietarului

en: _Redo Change Owner
ro: _Refă schimbarea proprietarului

en: Could not determine original location of "%s"
ro: Nu s-a putut determina locația originală pentru „%s”

en: The item cannot be restored from trash
ro: Nu se poate recupera elementul din coșul de gunoi

en: The selection rectangle
ro: Dreptunghiul de selecţie

en: Could not forget association
ro: Nu s-a putut uita asocierea

en: Forget association
ro: Uită asocierea

en: Valid executable.
ro: Executabil valid.

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
ro: Nu este un executabil valid. Spaţiile din fişierul cale trebuie să fie schimbate cu semnul (\).

note: the %s here is a file extension
en: %s document
ro: Document %s

en: Open all files of type "%s" with
ro: Deschide toate fișierele de tipul „%s” cu

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
ro: Selectați o aplicație din listă pentru a deschide %s și alte fișiere de tip "%s"

en: Custom application
ro: Aplicație personalizată

en: Executables
ro: Executabile

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
ro: De asemenea puteți să tastați sau să selectați un fișier executabil personalizat pentru a-l utiliza la deschiderea acestui tip de fișier. Puteți utiliza această comandă doar o singură dată sau să o setați ca implicită pentru toate fișierele de acest tip.

en: Enter a custom command...
ro: Introduceți o comandă personalizată...

en: Add to list
ro: Adaugă la listă

en: Set as default
ro: Stabilește ca implicit

en: Reset to system defaults
ro: Restabilește valorile de sistem implicite

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
ro: Nu puteți executa comenzi de la distanță.

en: This is disabled due to security considerations.
ro: Această facilitate este dezactivată din motive de securitate.

en: There was an error launching the application.
ro: A intervenit o eroare la lansarea aplicației.

en: This drop target only supports local files.
ro: Această destinație de plasare suportă doar fișiere locale.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
ro: Pentru a deschide fișiere non-locale, copiați-le mai întâi într-un dosar local și apoi plasați-le din nou.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
ro: Pentru a deschide fișiere non-locale, copiați-le mai întâi într-un dosar local și apoi plasați-le din nou. Fișierele locale pe care le-ați plasat au fost deja deschise.

en: Details:
ro: Detalii:

en: Preparing
ro: Se pregătește

en: Search in "%s"
ro: Caută în "%s"

en: Edit
ro: Editare

en: Undo Edit
ro: Anulează editarea

en: Undo the edit
ro: Anulează editarea

en: Redo Edit
ro: Refă editarea

en: Redo the edit
ro: Refă editarea

en: The text of the label.
ro: Textul etichetei.

en: Justification
ro: Aliniere

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
ro: Alinierea liniilor din textul etichetei relativ una la cealaltă. Acest lucru NU afectează alinierea alocată a etichetei. Consultați GtkMisc::xalign pentru mai multe detalii.

en: Line wrap
ro: Potrivire rânduri

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
ro: Dacă este definit, se potrivesc rândurile în cazul în care textul devine prea lat.

en: Cursor Position
ro: Poziție cursor

en: The current position of the insertion cursor in chars.
ro: Poziția curentă a cursorului de inserție, în caractere.

en: Selection Bound
ro: Limită selecție

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
ro: Poziția capătului opus al selecției de la cursor, în caractere.

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Input Methods
ro: Metode de introducere

en: Show more _details
ro: Arată mai multe _detalii

en: You can stop this operation by clicking cancel.
ro: Puteți opri acestă operațiune dând clic pe Renunță.

en:  (invalid Unicode)
ro:  (Unicode invalid)

en: Set as Wallpaper...
ro: Setează ca imagine de fundal...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
ro: Setează imaginea selectată ca imagine de fundal pentru desktopul Cinnamon

en: Add Desklets
ro: Adaugă deskleturi

en: Add Cinamon desklets
ro: Adaugă deskleturi Cinnamon

en: Mount archive
ro: Montează arhiva

en: Mount %f to browse its contents
ro: Montează %f pentru a-i răsfoi conținutul

en: Change Desktop _Background
ro: Schim_bă imaginea de fundal

en: Change the Cinnamon desktop background
ro: Schimbă fundalul desktopului Cinnamon

en: Create a new l_auncher here...
ro: Creează un l_ansator nou aici...

en: Create a new launcher in this folder
ro: Creează un lansator nou în acest dosar

en: Display Settings
ro: Configurări de afișare

en: Change the resolution
ro: Schimbă rezoluția

en: Manage workspaces (Expo)
ro: Gestionează spațiile de lucru (Expo)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
ro: Deschide Expo pentru a adăuga,  a șterge sau pentru a organiza spațiile de lucru

en: Remove workspace
ro: Elimină spaţiu de lucru

en: Remove the currently active workspace
ro: Elimină spaţiul de lucru activ în acest moment

en: Jump to new workspace
ro: Sari la un spaţiu de lucru nou

en: Create a new workspace and activate it
ro: Creează un spaţiu de lucru nou şi activează-l

en: Files
ro: Fișiere

en: Access and organize files
ro: Accesează și organizează fișiere

en: Edit Bookmarks
ro: Editare semne de carte

en: <b>_Bookmarks</b>
ro: <b>Semne de carte</b>

en: <b>_Name</b>
ro: <b>_Nume</b>

en: <b>_Location</b>
ro: <b>_Locație</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
ro: Mai mic

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
ro: Mic

[ctx: Desktop icon size]
en: Normal
ro: Normală

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
ro: Mare

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
ro: Mai mare

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Current Monitor Layout
ro: Aspect Monitor curent

en: Icon Size
ro: Dimensiune pictogramă

en: Layout
ro: Aspect

en: Direction
ro: Direcție

en: Sort items by
ro: Sortare elementele după

en: Reset grid spacing
ro: Resetare spațiere grilă

en: button
ro: buton

en: Adjust horizontal grid spacing
ro: Ajustare spațierea grilă orizontală

en: Adjust vertical grid spacing
ro: Ajustare spațierea grilă verticală

en: page0
ro: pagina0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
ro: <b><big>Pictogramele de pe ecran (desktop) nu sunt activate în prezent pentru acest monitor.</big></b>

en: page1
ro: pagina1

en: Desktop Layout
ro: Aspect desktop

en: No desktop icons
ro: Fără pictograme pe ecran (desktop)

en: Show desktop icons on primary monitor only
ro: Arată pictogramele de pe ecran (desktop) numai pe monitorul principal

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
ro: Arată pictogramele de pe ecran (desktop) pe monitoarele non-primare

en: Show desktop icons on all monitors
ro: Arată pictogramele de pe ecran (desktop) pe toate monitoarele

en: Desktop Icons
ro: Pictograme Desktop

en: Mounted Drives
ro: Unități montate

en: Options
ro: Opțiuni

en: Show icons from missing monitors
ro: Afișare pictograme din monitoare lipsă

en: Matching monospace font
ro: Font monospațiat potrivit

en: System monospace font
ro: Fontul monospațiat al sistemului

en: Normal font
ro: Font obișnuit

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Local Files Only
ro: Doar fișiere locale

en: Never
ro: Niciodată

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Decimal (long format)
ro: Zecimal (format lung)

en: Binary (long format)
ro: Binar (format lung)

en: By Name
ro: După nume

en: By Size
ro: După dimensiune

en: By Type
ro: După tip

en: By Detailed Type
ro: După tip detaliat

en: By Modification Date
ro: După data modificării

en: By Access Date
ro: După data accesării

en: By Trashed Date
ro: După data mutării la gunoi

en: 100 KB
ro: 100 KiB

en: 500 KB
ro: 500 KiB

en: 1 MB
ro: 1 MiB

en: 3 MB
ro: 3 MiB

en: 5 MB
ro: 5 MiB

en: 10 MB
ro: 10 MiB

en: 100 MB
ro: 100 MiB

en: 1 GB
ro: 1 GiB

en: 2 GB
ro: 2 GiB

en: 4 GB
ro: 4 GiB

en: 8 GB
ro: 8 GiB

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: File Management Preferences
ro: Preferințe administrare fișiere

en: <b>Default View</b>
ro: <b>Vizualizare implicită</b>

en: View _new folders using:
ro: Arată dosarele _noi utilizând:

en: _Inherit view type from parent
ro: _Moștenește tipul de vizualizare de la părinte

en: _Arrange items:
ro: _Aranjează elementele:

en: Sort _folders before files
ro: Sortează dosarele înaintea _fişierelor

en: Sort _favorites before other files
ro: Sortează _favoritele înaintea altor fișiere

en: <b>Icon View Defaults</b>
ro: <b>Vizualizare tip pictogramă</b>

en: Default _zoom level:
ro: Nivel _zoom implicit:

en: _Text beside icons
ro: _Text lângă pictograme

en: <b>Compact View Defaults</b>
ro: <b>Vizualizare compactă</b>

en: _Default zoom level:
ro: _Nivel zoom implicit:

en: A_ll columns have the same width
ro: Toate co_loanele au aceeași lățime

en: <b>List View Defaults</b>
ro: <b>Vizualizare tip listă</b>

en: D_efault zoom level:
ro: Niv_el zoom implicit:

en: <b>Tree View Defaults</b>
ro: <b>Vizualizare tip arbore</b>

en: Show _only folders
ro: Arată d_oar dosare

en: Views
ro: Vizualizare

en: <b>Behavior</b>
ro: <b>Comportament</b>

en: _Single click to open items
ro: Clic _simplu pentru a deschide elemente

en: _Double click to open items
ro: Clic _dublu pentru a deschide elemente

en: Click on a file's name twice to rename it
ro: Apasa de două ori pe numele fișierului, pentru a îl redenumi

en: Open each _folder in its own window
ro: Deschide fiecare dosar într-o _fereastră proprie

en: Always start in dual-pane view
ro: Pornește întotdeauna în vizualizarea cu  două panouri

en: Ignore per-folder view preferences
ro: Ignoră configurațiile de vizualizare per dosar

en: Disable file operation queueing
ro: Dezactivează punerea în așteptare a operațiunilor cu fișiere

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
ro: Dublu-clic pe o zonă liberă pentru a merge la dosarul-părinte

en: <b>Executable Text Files</b>
ro: <b>Fișier text executabil</b>

en: _Run executable text files when they are opened
ro: _Rulează fișierele text executabile când sunt deschise

en: _View executable text files when they are opened
ro: _Vizualizează fișierele text executabile când sunt deschise

en: _Ask each time
ro: Între_abă de fiecare dată

en: <b>Trash</b>
ro: <b>Coș de gunoi</b>

en: Ask before moving files to the Trash
ro: Întreabă înainte de a muta fișierele la Gunoi

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
ro: Într_eabă înainte de a goli coșul de gunoi sau de a șterge fișiere

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
ro: I_nclude o comandă Șterge care evită coșul de gunoi

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
ro: Evită coșul de gunoi când este utilizată tasta Delete

en: <b>Media Handling</b>
ro: <b>Gestionare medii de stocare</b>

en: Automatically mount removeable media when inserted and on startup
ro: Montează automat mediile de stocare amovibile atunci când sunt introduse și la pornire

en: Automatically open a folder for automounted media
ro: Deschide automat un dosar pentru mediile de stocare montate automat

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
ro: Întreabă sau rulează/pornește automat programe când sunt introduse medii de stocare

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
ro: Închide automat fila dispozitivului, panoul sau fereastra când un dispozitiv este demontat sau scos

en: Detect content of media and suggest application to open
ro: Detectează conținutul mediului și sugerează o aplicație pentru deschidere

en: <b>Bulk Rename</b>
ro: <b>Redenumire în masă</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
ro: Comandă de invocat atunci când se redenumesc mai multe elemente:

en: Behavior
ro: Comportament

en: <b>Icon Captions</b>
ro: <b>Etichete pictogramă</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
ro: Alegeți ordinea informațiilor care să apară sub pictograme.
    Mai multe informații vor apărea când măriți vizualizarea.

en: <b>Date</b>
ro: <b>Dată</b>

en: Style:
ro: Stil:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
ro: <b>Titluri ferestre și file</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
ro: Arată c_alea completă în bara de titlu și barele filelor

en: <b>File Size</b>
ro: <b>Dimensiune fișier</b>

en: _Prefixes:
ro: _Prefixe:

en: <b>File Properties</b>
ro: <b>Proprietăți fișier</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
ro: Arată drepturi avansate în fereastra de dialog despre proprietățile fișierului

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
ro: <b>Meniu Mută/Copiază</b>

en: List bookmarks in the menu
ro: Include semnele de carte în meniu

en: List devices and network locations in the menu
ro: Include dispozitivele și locațiile de rețea în meniu

en: Display
ro: Afișare

en: <b>List Columns</b>
ro: <b>Coloane listă</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
ro: Alegeți ordinea în care să apară informațiile în vizualizarea tip listă.

en: List Columns
ro: Coloane listă

en: <b>Previewable Files</b>
ro: <b>Fișiere previzualizabile</b>

en: Show _thumbnails:
ro: Arată minia_turi:

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
ro: _Moștenește vizibilitatea miniatură de la părinte

en: _Only for files smaller than:
ro: D_oar pentru fișiere mai mici de:

en: <b>Folders</b>
ro: <b>Dosare</b>

en: Count _number of items:
ro: _Numără elementele:

en: <b>Tooltips</b>
ro: <b>Indicii</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
ro: Arată indicii în vizualizările tip pictogramă și compactă

en: Show tooltips in list views
ro: Arată indicii în vizualizarea tip listă

en: Show tooltips on the desktop
ro: Arată indicii pe desktop

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
ro: <i>În mod implicit, un indiciu la un dosar arată numărul elementelor din dosar, iar în cazul fișierelor afișează  dimensiunea lor.
        Selectați informații suplimentare pentru a fi afișate în indiciu:</i>

en: Detailed file type
ro: Tip detaliat de fișier

en: Modified date
ro: Dată modificare

en: Created date
ro: Data creării

en: Accessed date
ro: Dată accesare

en: File or folder location
ro: Locație fișier sau dosar

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Visible Buttons
ro: Butoane vizibile

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: Up
ro: Sus

en: Refresh
ro: Reîmprospătare

en: Location entry toggle
ro: Comutare pentru introducerea locației

en: Open in terminal
ro: Deschidere în terminal

en: Icon view
ro: Afișare pictogramă

en: List view
ro: Afișare listă

en: Compact view
ro: Afișare compactă

en: Visible Entries
ro: Intrări vizibile

en: Selection
ro: Selectare

en: Favorite
ro: Favorit

en: Background
ro: Fundal

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
ro: Acțiunile și extensiile vizibile pot fi configurate în fila de module (plugins)

en: Context Menus
ro: Meniuri contextuale

en: Search for files:
ro: Caută fișiere:

en: Case sensitive
ro: Sensibil la majuscule

en: Search folders recursively
ro: Caută recursiv în directoare

en: Search content:
ro: Caută în conținut:

en: Regular expression
ro: Expresie regulată

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: New window
ro: Fereastră nouă

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
ro: Închide fereastra sau fila

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
ro: Închide toate ferestrele

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
ro: Comută panoul suplimentar

[ctx: shortcut window]
en: Search
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
ro: Adaugă locația curentă la semne de carte

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
ro: Editează semnele de carte

[ctx: shortcut window]
en: Make link
ro: Crează legătură

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
ro: Prinde/desprinde selecția

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ro: Arată ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ro: Scurtături

[ctx: shortcut window]
en: Opening
ro: Deschidere

[ctx: shortcut window]
en: Open
ro: Deschide

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
ro: Deschide într-o filă nouă

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
ro: Deschide într-o fereastră nouă

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
ro: Deschide locația obiectului (doar fișiere recente și căutare)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
ro: File

[ctx: shortcut window]
en: New tab
ro: Filă nouă

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
ro: Mergi la fila anterioară

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
ro: Mergi la fila următoare

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
ro: Comută la fila

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
ro: Mută fila la stânga

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
ro: Mută fila la dreapta

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ro: Navigare

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ro: Înapoi

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
ro: Înainte

[ctx: shortcut window]
en: Go up
ro: Sus

[ctx: shortcut window]
en: Go down
ro: Jos

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
ro: Mergi la dosarul personal

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
ro: Comută introducerea locației

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
ro: Panouri duale

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
ro: Mergi la locația celuilalt panou

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
ro: Focalizează celălalt panou

[ctx: shortcut window]
en: View
ro: Vizualizează

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ro: Mărește

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ro: Micșorează

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
ro: Restabilește zoom-ul

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
ro: Reîmprospătează vizualizarea

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
ro: Arată/ascunde fișierele ascunse

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
ro: Arată/ascunde bara laterală

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
ro: Arată/ascunde meniul de acțiuni

[ctx: shortcut window]
en: List view
ro: Afișare listă

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
ro: Afișare compactă

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ro: Se editează

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
ro: Creează dosar

[ctx: shortcut window]
en: Rename
ro: Redenumește

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
ro: Mută la gunoi

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
ro: Șterge permanent

[ctx: shortcut window]
en: Cut
ro: Taie

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: shortcut window]
en: Paste
ro: Lipeşte

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ro: Selectează-le pe toate

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
ro: Inversează selecția

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
ro: Selectează elementele care îndeplinesc

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ro: Refă

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ro: Repetă

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
ro: Arată proprietățile elementului

en: Customize the layout and appearance of your actions in Nemo's menus
ro: Personalizează aranjamentul și aspectul acțiunilor tale în meniurile Nemo

en: Add a submenu or a separator
ro: Adaugă un submeniu sau un separator

en: Icon
ro: Iconiță

en: Label
ro: Etichetă

en: Restore the original label
ro: Restaurează eticheta originală

en: Enabled
ro: Activat

en: Save
ro: Salvează

en: Restore default layout
ro: Restaurează aranjamentul implicit

en: Nemo Actions Layout Editor
ro: Editorul aranjamentului de acțiuni Nemo

en: No icon
ro: Fără iconiță

en: Use the original icon (if there is one)
ro: Folosește iconița originală (dacă există)

en: Choose...
ro: Alege...

en: New submenu
ro: Submeniu nou

en: New separator
ro: Separator nou

en: The layout has changed. Save it?
ro: Aranjamentul s-a schimbat. Îl salvezi?

en: Unsaved changes
ro: Schimbări nesalvate

en: Open user actions folder
ro: Deschide directorul cu acțiuni utilizator

en: Quit
ro: Închide
