linuxmint - en to th translation catalogue (1123 entries)

en: No actions found
th: ไม่พบการกระทำ

en: Actions
th: การทำงาน

en: Nemo could not create the required folder "%s".
th: นีโมไม่สามารถสร้างแฟ้มชื่อ "%s" ได้

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
th: ก่อนเริ่มใช้งานนีโม กรุณาสร้างแฟ้มนี้ก่อน หรือตั้งค่าความปลอดภัยของแฟ้มเพื่ออนุญาตให้นีโมสร้างให้โดยอัตโนมัติ

en: Error starting autorun program: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเรียกโปรแกรมอัตโนมัติ: %s

en: Cannot find the autorun program
th: ไม่พบโปรแกรมอัตโนมัติ

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
th: <big><b>เกิดข้อผิดพลาดขณะเรียกซอฟต์แวร์อัตโนมัติ</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
th: <big><b>สื่อนี้มีซอฟต์แวร์ที่กำหนดไว้ให้เริ่มทำงานโดยอัตโนมัติ คุณต้องการให้เรียกทำงานหรือไม่?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
th: ซอฟต์แวร์จะถูกเรียกโดยตรงจากสื่อ "%s"  คุณไม่ควรเรียกโปรแกรมที่คุณไม่เชื่อถือ
    
    ถ้าไม่แน่ใจ ขอแนะนำให้กดยกเลิก

en: _Run
th: เ_รียกใช้งาน

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
th: พื้นโต๊ะ

en: No bookmarks defined
th: ยังไม่มีที่คั่นหน้า

en: Disable all
th: ปิดใช้งานทั้งหมด

en: Enable all
th: เปิดใช้งานทั้งหมด

en: Public FTP
th: FTP สาธารณะ

en: FTP (with login)
th: FTP (ลงชื่อเข้าระบบ)

en: Windows share
th: แหล่งใช้ร่วมของ Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
th: WebDAV นิรภัย (HTTPS)

en: Connecting...
th: กำลังเชื่อมต่อ...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
th: ไม่สามารถโหลดรายชื่อวิธีเชื่อมต่อผู้ให้บริการที่รองรับได้
    กรุณาตรวจสอบการติดตั้ง gvfs ของคุณ

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
th: ไม่สามารถเปิดโฟลเดอร์ "%s" ที่ "%s" ได้

en: The server at "%s" cannot be found.
th: หาเซิร์ฟเวอร์ที่ "%s" ไม่พบ

en: Try Again
th: ลองใหม่

en: Please verify your user details.
th: กรุณาตรวจสอบข้อมูลผู้ใช้ของคุณ

en: Continue
th: ต่อไป

en: C_onnect
th: เ_ชื่อมต่อ

note: set dialog properties
en: Connect to Server
th: เชื่อมต่อไปยังผู้ให้บริการ

en: Server Details
th: รายละเอียดของผู้ให้บริการ

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
th: _ผู้ให้บริการ:

note: port
en: _Port:
th: _พอร์ต:

note: second row: type combobox
en: _Type:
th: ประเ_ภท:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
th: แ_หล่งใช้ร่วม:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
th: โ_ฟลเดอร์:

en: User Details
th: รายละเอียดของผู้ใช้

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
th: ชื่อโ_ดเมน:

note: second row: username entry
en: _User name:
th: _ชื่อผู้ใช้:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
th: _รหัสผ่าน:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
th: _จำรหัสผ่านนี้ไว้

en: Operation cancelled
th: การกระทำถูกยกเลิก

en: Print but do not open the URI
th: พิมพ์ URI แต่ไม่ต้องเปิด

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
th: 
    
    เพิ่มการเมานท์เชื่อมต่อไปยังเซิร์ฟเวอร์

en: Show the version of the program.
th: แสดงรุ่นของโปรแกรม

en: Quit Nemo Desktop.
th: ออกจาก Nemo Desktop

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
th: 
    
    จัดการเดสก์ท็อปด้วยโปรแกรมจัดการแฟ้ม

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
th: เ_ทขยะ

en: Smaller
th: ขนาดเล็ก

en: Larger
th: ขนาดใหญ่

en: _Vertical
th: แนว_ตั้ง

en: _Horizontal
th: แนว_นอน

en: Name
th: ชื่อ

en: Size
th: ขนาด

en: Type
th: ประเภท

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
th: _ขนาดไอคอน

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
th: ลบข้อมูลในถังขยะ

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
th: ลบรายการทั้งหมดในถังขยะ

en: The desktop view encountered an error.
th: เกิดข้อผิดพลาดในมุมมองแบบพื้นโต๊ะ

en: The desktop view encountered an error while starting up.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเริ่มต้นมุมมองพื้นโต๊ะ

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
th: กลับไปใช้_ขนาดปกติของไอคอน

en: Restore Icon's Original Si_ze
th: กลับไปใช้_ขนาดปกติของไอคอน

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
th: ปรับขนาดไอคอน...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
th: ทำไอคอนที่เลือกให้ปรับขนาดได้

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
th: กลับไปใช้ขนาดปกติของไอคอนที่เลือก

en: Comment
th: ความคิดเห็น

en: URL
th: ที่อยู่ URL

en: Description
th: รายละเอียด

en: Command
th: คำสั่ง

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
th: คุณไม่ได้รับสิทธิ์ในการอ่าน "%s"

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
th: ไม่พบ "%s" แฟ้มนี้อาจจะเพิ่งถูกลบไป

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
th: ขออภัย ไม่สามารถแสดงเนื้อหาทั้งหมดของ "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
th: แสดงข้อมูลของโฟลเดอร์ไม่สำเร็จ

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
th: คุณไม่ได้รับสิทธิในการเปลี่ยนกลุ่มของ "%s"

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
th: ขออภัย ไม่สามารถเปลี่ยนกลุ่มของ "%s": %s

en: The group could not be changed.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนกลุ่มได้

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
th: ขออภัย ไม่สามารถเปลี่ยนเจ้าของของ "%s": %s

en: The owner could not be changed.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนเจ้าของได้

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
th: ขออภัย ไม่สามารถเปลี่ยนสิทธิ์ของ "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนสิทธิ์ผู้ใช้ได้

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
th: มีแฟ้มข้อมูลที่ชื่อ "%s" อยู่ในโฟลเดอร์แล้ว กรุณาใช้ชื่ออื่น

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
th: ไม่มี "%s" ในโฟลเดอร์ แฟ้มนี้อาจจะเพิ่งถูกลบหรือย้ายไป

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
th: คุณไม่ได้รับสิทธิ์สำหรับการเปลี่ยนชื่อ "%s"

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
th: ใช้ชื่อ "%s" ไม่ได้เพราะมีตัวอักษร "/" กรุณาใช้ชื่ออื่น

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
th: ชื่อ "%s" ใช้ไม่ได้ กรุณาใช้ชื่ออื่น

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
th: ชื่อ "%s" ยาวเกินไป กรุณาใช้ชื่ออื่น

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
th: ขออภัย ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อ "%s" เป็น "%s": %s

en: The item could not be renamed.
th: รายการนั้นไม่สามารถเปลี่ยนชื่อได้

en: Renaming "%s" to "%s".
th: กำลังเปลี่ยนชื่อ "%s" ไปเป็น "%s"

en: No extensions found
th: ไม่พบส่วนขยาย

en: no information available
th: ไม่มีข้อมูลที่ใช้ได้

en: Configure
th: กำหนดค่า

en: Extensions
th: ส่วนขยาย

en: Extensions changed.  Restart required.
th: มีการเปลี่ยนแปลงที่เกี่ยวกับส่วนขยาย ต้องการการเริ่มการทำงานใหม่

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
th: ไม่มี

en: Yesterday
th: เมื่อวานนี้

en: by _Name
th: ตาม_ชื่อ

en: Keep icons sorted by name in rows
th: เรียงไอคอนเป็นแถวตามชื่อ

en: by _Size
th: ตาม_ขนาด

en: Keep icons sorted by size in rows
th: เรียงไอคอนเป็นแถวตามขนาด

en: by _Type
th: ตาม_ประเภท

en: Keep icons sorted by type in rows
th: เรียงไอคอนเป็นแถวตามประเภท

en: by _Detailed Type
th: ตาม_ประเภทรายละเอียด

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
th: ให้ไอคอนถูกจัดเรียงตามประเภทรายละเอียดในแถว

en: by Modification _Date
th: ตาม_วันที่แก้ไข

en: Keep icons sorted by modification date in rows
th: เรียงไอคอนเป็นแถวตามวันที่ถูกแก้ไข

en: by T_rash Time
th: ตามเวลาที่ทิ้งลง_ถังขยะ

en: Keep icons sorted by trash time in rows
th: เรียงไอคอนเป็นแถวตามเวลาที่ทิ้งลงถังขยะ

en: _Organize Desktop by Name
th: _จัดเรียงพื้นโต๊ะตามชื่อ

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
th: _จัดเรียงรายการ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
th: _จัดเรียงตามชื่อ

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
th: เรียงไอคอนให้พอดีหน้าต่าง และไม่ให้ทับกัน

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
th: เรียง_แบบย้อนกลับ

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
th: เรียงไอคอนย้อนกลับจากปกติ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
th: _จัดให้ตรงแนว

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
th: เรียงไอคอนให้ตรงแนว

en: _Manually
th: _ปรับเอง

en: Leave icons wherever they are dropped
th: ปล่อยไอคอนไว้ที่ที่นำไปวางไว้

en: By _Name
th: ตาม_ชื่อ

en: By _Size
th: ตาม_ขนาด

en: By _Type
th: ตาม_ประเภท

en: By _Detailed Type
th: ตาม_ประเภทรายละเอียด

en: By Modification _Date
th: ตาม_วันที่แก้ไข

en: By T_rash Time
th: ตามเวลาที่ทิ้งลง_ถังขยะ

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
th: มุมมองไอคอน

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
th: ไอ_คอน

en: The icon view encountered an error.
th: เกิดข้อผิดพลาดในมุมมองไอคอน

en: The icon view encountered an error while starting up.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเริ่มต้นมุมมองไอคอน

en: Display this location with the icon view.
th: แสดงตำแหน่งนี้ด้วยมุมมองไอคอน

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
th: มุมมองแบบกระชับ

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
th: _กระชับ

en: The compact view encountered an error.
th: เกิดข้อผิดพลาดในมุมมองแบบกระชับ

en: The compact view encountered an error while starting up.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเริ่มต้นมุมมองแบบกระชับ

en: Display this location with the compact view.
th: แสดงตำแหน่งนี้ด้วยมุมมองแบบกระชับ

en: Image Type
th: ประเภทรูปภาพ

en: %d pixel | %d pixels
th[0]: %d พิกเซล

en: Width
th: ความกว้าง

en: Height
th: ความสูง

en: Title
th: ชื่อเรื่อง

en: Author
th: ผู้ประพันธ์

en: Copyright
th: ลิขสิทธิ์

en: Created On
th: สร้างเมื่อ

en: Created By
th: สร้างโดย

en: Disclaimer
th: คำสงวนสิทธิ์

en: Warning
th: คำเตือน

en: Source
th: ที่มา

en: Camera Brand
th: ยี่ห้อกล้อง

en: Camera Model
th: รุ่นของกล้อง

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
th: วันที่ถ่าย

en: Date Digitized
th: วันที่แปลงเป็นดิจิทัล

en: Date Modified
th: วันที่แก้ไข

en: Exposure Time
th: เวลาเปิดรับแสง

en: Aperture Value
th: หน้ากล้อง

en: ISO Speed Rating
th: ความไวแสง (ISO)

en: Flash Fired
th: ใช้แฟลช

en: Metering Mode
th: โหมดวัดแสง

en: Exposure Program
th: โปรแกรมการถ่ายภาพ

en: Focal Length
th: ทางยาวโฟกัส

en: Software
th: ซอฟต์แวร์

en: Location
th: ตำแหน่งที่ตั้ง

en: Keywords
th: คำค้น

en: Creator
th: ผู้สร้าง

en: Rating
th: การจัดอันดับ

en: Failed to load image information
th: โหลดข้อมูลภาพไม่สำเร็จ

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: Image
th: รูปภาพ

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
th: การกระทำต่าง ๆ: แฟ้มการกระทำสามารถเพิ่มเข้ามาไว้ในโฟลเดอร์นี้ได้ และจะปรากฏอยู่ในเมนู

en: More info
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

en: View a sample action file with documentation
th: ดูแฟ้มการกระทำตัวอย่าง พร้อมเอกสารอธิบายประกอบ

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
th: สคริปต์ต่าง ๆ:แฟ้มปฏิบัติการทั้งหมดในโฟลเดอร์นี้จะปรากฏในเมนู สคริปต์ต่าง ๆ

en: View additional information about creating scripts
th: ดูข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับการสร้างสคริปต์

en: (Empty)
th: (ว่างเปล่า)

en: Use Default
th: ใช้ค่าปริยาย

en: Temporarily disable auto-sort
th: ปิดใช้งานการจัดเรียงอัตโนมัติชั่วคราว

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
th: มุมมองแบบรายการ

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
th: _รายการ

en: The list view encountered an error.
th: เกิดข้อผิดพลาดในมุมมองแบบรายการ

en: The list view encountered an error while starting up.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเริ่มต้นมุมมองแบบรายการ

en: Display this location with the list view.
th: แสดงตำแหน่งนี้ด้วยมุมมองแบบรายการ

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
th[0]: คุณต้องการดูตำแหน่งที่ตั้งของ %d หรือไม่?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
th[0]: นี่จะเปิดหน้าต่างแยก %d หน้าต่าง

en: --check cannot be used with other options.
th: ใช้ --check พร้อมกับตัวเลือกอื่นไม่ได้

en: --quit cannot be used with URIs.
th: ใช้ --quit กับ URI ไม่ได้

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
th: ใช้ --geometry กับ URI มากกว่าหนึ่งรายการไม่ได้

en: Perform a quick set of self-check tests.
th: ลองตรวจสอบตัวเองอย่างคร่าว ๆ

en: GEOMETRY
th: เรขาคณิต

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
th: สร้างหน้าต่างสำหรับ URI ที่ระบุเท่านั้น

en: Ignored argument - left for compatibility only.
th: อาร์กิวเมนต์ที่ถูกละเว้น - เหลือไว้สำหรับความเข้ากันได้เท่านั้น

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
th: ซ่อมแซมแคชภาพขนาดย่อของผู้ใช้ - การกระทำนี้อาจเป็นประโยชน์หากคุณมีปัญหาในการแสดงภาพขนาดย่อของแฟ้ม และควรจะเรียกใช้ในฐานะผู้ดูแลระบบขั้นสูงสุด (root)

en: Quit Nemo.
th: ออกจากนีโม

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
th: 
    
    ท่องดูระบบแฟ้มด้วยโปรแกรมจัดการแฟ้ม

en: Nemo's main menu is now hidden
th: เมนูหลักของนีโมถูกซ่อนอยู่

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
th: คุณเลือกที่จะซ่อนเมนูหลัก คุณสามารถแสดงมันใหม่ได้ชั่วคราวโดย:
    
    - กดแป้น <Alt>
    - คลิกขวาบนพื้นที่ว่างของแถบเครื่องมือหลัก
    - คลิกขวาบนพื้นที่ว่างของแถบสถานะ
    
    คุณสามารถคืนค่านี้ได้อย่างถาวรโดยเลือกตัวเลือกนี้อีกครั้งจากเมนู มุมมอง

en: Don't show this message again.
th: อย่าแสดงข้อความนี้อีก

en: The Link "%s" is Broken.
th: จุดเชื่อมโยง "%s" ขาด

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
th: จุดเชื่อมโยง "%s" ขาด จะทิ้งจุดเชื่อมโยงนี้ลงถังขยะหรือไม่?

en: This link cannot be used, because it has no target.
th: จุดเชื่อมโยงนี้ใช้ไม่ได้ เพราะไม่ได้ชี้ไปที่ไหนเลย

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
th: จุดเชื่อมโยงนี้ใช้ไม่ได้ เพราะจุดหมาย ("%s") ไม่มีอยู่จริง

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
th: _ทิ้งลงถังขยะ

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
th: จะเรียกใช้ "%s" หรือแสดงข้อมูลในแฟ้ม?

en: "%s" is an executable text file.
th: "%s" เป็นแฟ้มข้อความที่เรียกใช้เป็นโปรแกรมได้

en: Run in _Terminal
th: เรียกใช้ในเ_ทอร์มินัล

en: _Display
th: แ_สดง

en: Are you sure you want to open all files?
th: แน่ใจหรือไม่ว่าจะเปิดแฟ้มทุกแฟ้ม?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
th[0]: การเปิดนี้จะเปิดแท็บ %d แท็บ

en: Open with
th: เปิดด้วย

en: Unknown file type
th: ไม่รู้จักประเภทแฟ้ม

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
th: ไม่มีโปรแกรมที่สามารถดูแฟ้ม "%s" นี้ได้  หากคุณเชื่อถือแหล่งที่มาของแฟ้ม และมีสิทธิ์เพียงพอ คุณสามารถทำเครื่องหมายว่าสามารถเรียกใช้งานได้ จากนั้นจึงค่อยเรียกใช้งาน หรือคุณสามารถใช้ เปิดด้วยการโต้ตอบ เพื่อเลือกโปรแกรมที่จะดูแฟ้มนี้ได้

en: Make executable and run
th: ทำให้เรียกใช้งานได้ แล้วเรียกใช้งาน

en: Choose a program
th: เลือกโปรแกรม

en: Untrusted application launcher
th: ตัวเรียกโปรแกรมไม่น่าเชื่อถือ

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
th: ตัวเรียกโปรแกรม "%s" ยังไม่ได้ทำเครื่องหมายว่าน่าเชื่อถือ (เรียกใช้งานได้) หากคุณไม่รู้แหล่งที่มาของแฟ้ม การเรียกใช้มันอาจไม่ปลอดภัย

en: _Launch Anyway
th: เ_รียกใช้งานไปเลย

en: Mark as _Trusted
th: _ทำเครื่องหมายว่าน่าเชื่อถือ

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
th[0]: การเปิดนี้จะเปิดโปรแกรม %d โปรแกรมแยกกัน

en: Unable to mount location
th: ไม่สามารถเมานต์ตำแหน่งได้

en: Unable to start location
th: ไม่สามารถเริ่มทำงานตำแหน่งได้

en: Opening "%s".
th: กำลังเปิด "%s"

en: Opening %d item. | Opening %d items.
th[0]: กำลังเปิด %d รายการ

en: Close tab
th: ปิดแท็บ

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
th: 
    
    แสดงกล่องโต้ตอบ เปิดด้วย ที่ให้ข้อมูลเกี่ยวกับ uri ซึ่งอนุญาตให้ผู้ใช้เปลี่ยนตัวจัดการ mimetype ปริยายได้

en: Devices
th: อุปกรณ์

en: Free space: %s
th: เนื้อที่ว่าง: %s

en: My Computer
th: คอมพิวเตอร์ของฉัน

en: Open your personal folder
    %s
th: เปิดโฟลเดอร์ส่วนตัวของคุณ
    %s

en: Home
th: บ้าน

en: Open the contents of your desktop in a folder
th: เปิดดูสิ่งต่าง ๆ บนพื้นโต๊ะในโฟลเดอร์

en: Recent
th: รายการล่าสุด

en: Recent files
th: แฟ้มล่าสุด

en: Open the contents of the File System
    %s
th: เปิดดูสิ่งต่าง ๆ ในระบบแฟ้ม
    %s

en: File System
th: ระบบแฟ้ม

en: Trash
th: ถังขยะ

en: Open the trash
th: เปิดถังขยะ

en: Bookmarks
th: ที่คั่นหน้า

en: Mount and open %s (%s)
th: เมานต์และเปิด %s (%s)

en: Mount and open %s
th: เมานต์และเปิด %s

en: Network
th: เครือข่าย

en: Browse the contents of the network
th: ท่องดูเนื้อหาในเครือข่าย

note: name, stock id label, accelerator
en: _Start
th: เ_ริ่ม

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
th: _หยุด

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
th: _เปิดทำงาน

en: _Safely Remove Drive
th: _ถอดไดรว์ออกอย่างปลอดภัย

en: _Connect Drive
th: เ_ชื่อมต่อไดรว์

en: _Disconnect Drive
th: เ_ลิกเชื่อมต่อไดรว์

en: _Start Multi-disk Device
th: เ_ริ่มทำงานอุปกรณ์หลายดิสก์

en: _Stop Multi-disk Device
th: _หยุดทำงานอุปกรณ์หลายดิสก์

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
th: _ปลดล็อกไดรว์

en: _Lock Drive
th: _ล็อกไดรว์

en: Unable to start %s
th: ไม่สามารถเริ่มทำงาน %s ได้

en: Unable to eject %s
th: ไม่สามารถเอาสื่อ %s ออกได้

en: Unable to poll %s for media changes
th: ไม่สามารถสอบถามการเปลี่ยนแผ่นกับ %s

en: Unable to stop %s
th: ไม่สามารถหยุด %s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
th: เ_ปิด

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
th: เปิดในแ_ท็บใหม่

en: Open in New _Window
th: เปิดใน_หน้าต่างใหม่

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
th: เ_พิ่มที่คั่นหน้า

en: Remove
th: เอาออก

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
th: เ_ปลี่ยนชื่อ...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
th: เ_มานต์

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
th: เ_ลิกเมานต์

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
th: เ_อาสื่อออก

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
th: _ตรวจหาสื่อ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
th: _คุณสมบัติ

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
th[0]: %1$s การกระทำกับแฟ้มกำลังทำงาน %2$d%% เสร็จแล้ว

en: File Operations
th: การกระทำกับแฟ้ม

en: All file operations have been successfully completed
th: การกระทำกับแฟ้มทั้งหมดเสร็จสมบูรณ์แล้ว

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
th: คุณไม่สามารถกำหนดไอคอนได้หลายอันในครั้งเดียว!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
th: กรุณาลากมารูปเดียวเพื่อตั้งไอคอนของคุณเอง

en: The file that you dropped is not local.
th: แฟ้มที่ลากมาไม่ได้อยู่บนเครื่องนี้

en: You can only use local images as custom icons.
th: รูปที่จะใช้เป็นไอคอนต้องอยู่บนเครื่องนี้

en: The file that you dropped is not an image.
th: แฟ้มที่นำมาวางไม่ใช่รูป

en: _Name: | _Names:
th[0]: _ชื่อ:

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: %s Properties
th: คุณสมบัติของ %s

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
th: ไม่มีข้อมูล

en: Cancel Group Change?
th: ต้องการยกเลิกการเปลี่ยนกลุ่มหรือไม่?

en: Cancel Owner Change?
th: ต้องการยกเลิกการเปลี่ยนเจ้าของหรือไม่?

en: nothing
th: ไม่มีอะไร

en: unreadable
th: ไม่สามารถอ่านได้

en: (some contents unreadable)
th: (ข้อมูลบางส่วนไม่สามารถอ่านได้)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
th: เนื้อหา:

en: Size:
th: ขนาด:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
th: ใช้ไป

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
th: ว่าง

en: Total capacity:
th: ความจุรวม:

en: Filesystem type:
th: ประเภทระบบแฟ้ม:

en: Basic
th: พื้นฐาน

en: Type:
th: ประเภท:

en: Link target:
th: จุดหมายจุดเชื่อมโยง:

en: Location:
th: ตำแหน่งที่ตั้ง:

en: Volume:
th: โวลุม:

en: Accessed:
th: เข้าใช้เมื่อ:

en: Modified:
th: แก้ไขเมื่อ:

en: Free space:
th: เนื้อที่ว่าง:

en: _Read
th: _อ่าน

en: _Write
th: เ_ขียน

en: E_xecute
th: เ_รียกใช้

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
th: ไม่ให้

en: list
th: รายการ

en: read
th: อ่าน

en: create/delete
th: สร้าง/ลบ

en: write
th: เขียน

en: access
th: เข้าถึง

en: Access:
th: การเข้าถึง:

en: Folder access:
th: การเข้าถึงโฟลเดอร์:

en: File access:
th: การเข้าถึงแฟ้ม:

en: List files only
th: ดูรายชื่อแฟ้มเท่านั้น

en: Access files
th: เข้าถึงแฟ้ม

en: Create and delete files
th: สร้างและลบแฟ้ม

en: Read-only
th: อ่านได้อย่างเดียว

en: Read and write
th: อ่านและเขียนได้

en: Special flags:
th: ป้ายบอกสถานะพิเศษ:

en: Set _user ID
th: ตั้งหมายเลขผู้ใ_ช้

en: Set gro_up ID
th: ตั้งหมายเลขกลุ่_ม

en: _Owner:
th: เ_จ้าของ:

en: Owner:
th: เจ้าของ:

en: _Group:
th: _กลุ่ม:

en: Group:
th: กลุ่ม:

en: Execute:
th: เรียกใช้งาน:

en: Allow _executing file as program
th: อนุญาตให้เ_รียกแฟ้มทำงานเป็นโปรแกรม

en: Others:
th: อื่น ๆ:

en: Folder Permissions:
th: การกำหนดสิทธิ์ของโฟลเดอร์:

en: File Permissions:
th: การกำหนดสิทธิ์ของแฟ้ม:

en: Text view:
th: มุมมองข้อความข้อความ:

en: Permissions
th: สิทธิ์

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
th: คุณไม่ใช่เจ้าของแฟ้ม/โฟลเดอร์ คุณจึงเปลี่ยนสิทธิ์เหล่านี้ไม่ได้

en: SELinux context:
th: Context ของ SELinux:

en: Last changed:
th: เวลาที่แก้ไขล่าสุด:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
th: กำหนดสิทธิ์การใช้แฟ้มที่อยู่ภายใน

en: The permissions of "%s" could not be determined.
th: ไม่สามารถกำหนดสิทธิ์ของ "%s"

en: The permissions of the selected file could not be determined.
th: ไม่สามารถกำหนดสิทธิ์ของแฟ้มที่เลือก

en: Open With
th: เปิดด้วย

en: Help
th: วิธีใช้

en: Close
th: ปิด

en: Creating Properties window.
th: กำลังสร้างหน้าต่างคุณสมบัติ

en: There was an error displaying help.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแสดงวิธีใช้

en: Revert
th: แปลงกลับ

en: No scripts found
th: ไม่พบสคริปต์

en: Scripts
th: ภาษาสคริปต์

en: Show Places
th: แสดงที่หลัก ๆ

en: Show Treeview
th: แสดงมุมมองแบบต้นไม้

en: Hide the Sidebar (F9)
th: ซ่อนแถบด้านข้าง (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
th: แสดงแถบด้านข้าง (F9)

en: Adjust zoom level
th: ปรับระดับขยาย

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
th: พบปัญหาเกี่ยวกับแคชภาพขนาดย่อของคุณ การซ่อมต้องใช้สิทธิ์ขั้นผู้ดูแลระบบ

en: Fix now
th: ซ่อมแซมตอนนี้

en: Dismiss
th: เก็บ

en: Elevated Privileges
th: สิทธิ์ขั้นสูง

en: Restore Selected Items
th: กู้คืนรายการที่เลือก

en: Restore selected items to their original position
th: กู้รายการที่เลือกคืนสู่ตำแหน่งเดิม

en: Empty _Trash
th: เ_ทขยะ

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
th: "%s" จะถูกย้ายถ้าคุณเลือกคำสั่ง "วาง"

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
th: "%s" จะถูกคัดลอกถ้าคุณเลือกคำสั่ง "วาง"

en: There is nothing on the clipboard to paste.
th: ไม่มีอะไรในคลิปบอร์ดจะวาง

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
th: สร้างโฟ_ลเดอร์ใหม่

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
th: _ตัด

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
th: _คัดลอก

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
th: _วางลงในโฟลเดอร์

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
th: _ลบ

en: Computer
th: คอมพิวเตอร์

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
th[0]: การเปิดนี้จะเปิดแท็บ %'d แท็บ

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
th[0]: การเปิดนี้จะเปิดหน้าต่าง %'d บาน

en: Select Items Matching
th: เลือกรายการที่ตรงกับ

en: _Pattern:
th: _รูปแบบ :

en: Examples:
th: ตัวอย่าง:

note: Reset to default info
en: Undo
th: เลิกทำ

en: Undo last action
th: เรียกคืนการทำคำสั่งล่าสุด

note: Reset to default info
en: Redo
th: ทำซ้ำ

en: Redo last undone action
th: ทำซ้ำคำสั่งที่เรียกคืนล่าสุด

en: Content View
th: มุมมองเนื้อหา

en: View of the current folder
th: มุมมองของโฟลเดอร์ปัจจุบัน

en: "%s" selected
th: "%s" ถูกเลือก

en: %'d folder selected | %'d folders selected
th[0]: เลือก %'d โฟลเดอร์

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
th[0]:  (ซึ่งบรรจุ %'d รายการ)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
th[0]:  (ซึ่งบรรจุทั้งหมด %'d รายการ)

en: %'d item selected | %'d items selected
th[0]: เลือก %'d รายการ

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
th[0]: เลือกรายการอื่น %'d รายการ

en: %'u item | %'u items
th[0]: %'u รายการ

en: %s, Free space: %s
th: %s, เนื้อที่ว่าง: %s

en: Open With %s
th: เปิดด้วย %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
th[0]: ใช้ "%s" เปิดรายการที่เลือก

en: Run "%s" on any selected items
th: เรียกใช้งาน "%s" บนแต่ละรายการที่เลือก

en: Create a new document from template "%s"
th: สร้างเอกสารใหม่จากแม่แบบ "%s"

en: Select Target Folder For Move
th: เลือกโฟลเดอร์เป้าหมายเพื่อเริ่มย้าย

en: Select Target Folder For Copy
th: เลือกโฟลเดอร์เป้าหมายเพื่อเริ่มคัดลอก

en: Unable to unmount location
th: ไม่สามารถเลิกเมานต์ตำแหน่งได้

en: Unable to eject location
th: ไม่สามารถดันตำแหน่งออกได้

en: Unable to stop drive
th: ไม่สามารถหยุดไดรว์ได้

en: Connect to Server %s
th: เชื่อมต่อไปยังผู้ให้บริการ %s

en: _Connect
th: เ_ชื่อมต่อ

en: Link _name:
th: _ชื่อจุดเชื่อมโยง:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
th: สร้างเอ_กสารใหม่

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
th: เปิด_ด้วย

en: Choose a program with which to open the selected item
th: เลือกโปรแกรมที่จะใช้เปิดรายการที่เลือก

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
th: ดูหรือแก้ไขคุณสมบัติ ของแต่ละรายการที่เลือก

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
th: สร้างโฟลเดอร์เปล่าข้างในโฟลเดอร์นี้

note: name, stock id, label
en: No templates installed
th: ไม่มีต้นแบบติดตั้งอยู่

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
th: เอกสารเ_ปล่า

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
th: สร้างเอกสารเปล่าในโฟลเดอร์นี้

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
th: เปิดรายการที่เลือกในหน้าต่างนี้

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
th: เปิดในหน้าต่างแบบท่องดู

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
th: เปิดแต่ละรายการที่เลือก ในหน้าต่างแบบท่องดู

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
th: เปิดแต่ละรายการที่เลือกในแท็บใหม่

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
th: เปิดในเทอร์มินัล

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
th: เปิดเทอร์มินัลในโฟลเดอร์ที่เลือก

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
th: เปิดในฐานะ Root

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
th: เปิดโฟลเดอร์โดยใช้สิทธิ์ผู้ดูแลระบบ

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
th: ตามจุดเชื่อมโยงไปยังแฟ้มเดิม

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
th: นำทางไปยังแฟ้มต้นฉบับที่จุดเชื่อมโยงนี้ชี้ไป

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
th: เปิดโฟลเดอร์ที่เก็บ

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
th: นำทางไปยังโฟลเดอร์ที่บรรจุรายการที่เลือกไว้

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
th: โปรแกรม_อื่น...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
th: เลือกใช้โปรแกรมอื่นเปิดรายการที่เลือก

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
th: เปิดด้วยโปรแกรม_อื่น...

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
th: เตรียมแฟ้มที่เลือกไว้สำหรับย้ายด้วยคำสั่ง "วาง"

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
th: เตรียมแฟ้มที่เลือกไว้สำหรับคัดลอกด้วยคำสั่ง "วาง"

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
th: แ_ปะ

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
th: ย้ายหรือคัดลอกแฟ้มที่ถูก "ตัด" หรือ "คัดลอก" ไว้ มาที่นี่

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
th: ย้ายหรือคัดลอกแฟ้มที่ถูก "ตัด" หรือ "คัดลอก" ไว้ มาที่โฟลเดอร์ที่เลือก

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
th: คัดลอ_กไปยัง

note: name, stock id, label
en: M_ove to
th: _ย้ายไปยัง

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
th: เ_ลือกทั้งหมด

note: tooltip
en: Select all items in this window
th: เลือกรายการทุกรายการในหน้าต่างนี้

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
th: เ_ลือกรายการที่ตรงกับ...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
th: เลือกรายการในหน้าต่างนี้ที่ตรงกับรูปแบบที่กำหนด

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
th: _สลับข้างรายการเลือก

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
th: เลือกเฉพาะรายการทั้งหมดที่ไม่ได้เลือกอยู่ในขณะนี้

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
th: ทำ_สำเนา

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
th: ทำสำเนาของแต่ละรายการที่เลือก

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
th[0]: ส_ร้างจุดเชื่อมโยง

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
th: สร้างจุดเชื่อมโยงสำหรับแต่ละรายการที่เลือก

note: tooltip
en: Rename selected item
th: เปลี่ยนชื่อรายการที่เลือก

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
th: ย้ายรายการที่เลือกไปไว้ในถังขยะ

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
th: ลบรายการที่เลือกโดยไม่ผ่านถังขยะ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
th: กู้_คืน

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
th: เ_ลิกทำ

note: tooltip
en: Undo the last action
th: ยกเลิกการกระทำล่าสุด

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
th: _ทำซ้ำ

note: tooltip
en: Redo the last undone action
th: ทำซ้ำการยกเลิกการกระทำล่าสุด

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
th: ใช้มุมมอง_ปริยาย

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
th: ใช้ค่าปริยายของมุมมองนี้ สำหรับการเรียงแฟ้มและขนาดย่อขยาย

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
th: เชื่อมต่อไปยังผู้ให้บริการนี้

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
th: ทำการเชื่อมต่อไปผู้ให้บริการนี้อย่างถาวร

note: tooltip
en: Mount the selected volume
th: เมานต์โวลุมที่เลือก

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
th: เลิกเมานต์โวลุมที่เลือก

note: tooltip
en: Eject the selected volume
th: เอาสื่อที่เลือกออก

note: tooltip
en: Start the selected volume
th: เริ่มทำงานโวลุมที่เลือก

note: tooltip
en: Stop the selected volume
th: หยุดโวลุมที่เลือก

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
th: ตรวจหาสื่อในไดรว์ที่เลือก

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
th: เมานต์โวลุมที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์ที่เปิด

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
th: เลิกเมานต์โวลุมที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์ที่เปิด

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
th: เอาโวลุมที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์ที่เปิดออก

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
th: เริ่มทำงานโวลุมที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์ที่เปิด

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
th: หยุดโวลุมที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์ที่เปิด

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
th: เปิดแฟ้มและปิดหน้าต่าง

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
th: เปิดโฟลเดอร์นี้ในหน้าต่างแบบท่องดู

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
th: เปิดโฟลเดอร์นี้ในแท็บใหม่

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
th: เตรียมโฟลเดอร์นี้สำหรับย้ายด้วยคำสั่ง "วาง"

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
th: เตรียมโฟลเดอร์นี้สำหรับคัดลอกด้วยคำสั่ง "วาง"

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
th: ย้ายหรือคัดลอกแฟ้มที่ถูก "ตัด" หรือ "คัดลอก" ไว้ มาที่โฟลเดอร์นี้

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
th: ย้ายโฟลเดอร์นี้ไปลงถังขยะ

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
th: ลบโฟลเดอร์นี้ทิ้งโดยไม่ผ่านถังขยะ

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
th: เมานต์โวลุมที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์นี้

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
th: เลิกเมานต์โวลุมที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์นี้

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
th: เอาโวลุมที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์นี้ออก

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
th: เริ่มทำงานโวลุมที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์นี้

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
th: หยุดโวลุมที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์นี้

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
th: ดูหรือแก้ไขคุณสมบัติของโฟลเดอร์นี้

note: name, stock id, label
en: _Other pane
th: _อีกช่องหนึ่ง

en: Copy the current selection to the other pane in the window
th: คัดลอกรายการที่เลือกไปยังอีกช่องหนึ่งในหน้าต่างนี้

en: Move the current selection to the other pane in the window
th: ย้ายรายการที่เลือกไปยังอีกช่องหนึ่งในหน้าต่างนี้

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
th: _บ้าน

en: Copy the current selection to the home folder
th: คัดลอกรายการที่เลือกไปยังโฟลเดอร์บ้าน

en: Move the current selection to the home folder
th: ย้ายรายการที่เลือกไปยังโฟลเดอร์บ้าน

note: name, stock id, label
en: _Desktop
th: _พื้นโต๊ะ

en: Copy the current selection to the desktop
th: คัดลอกรายการที่เลือกไปยังพื้นโต๊ะ

en: Move the current selection to the desktop
th: ย้ายรายการที่เลือกไปยังพื้นโต๊ะ

en: Browse for a folder to move the selection to
th: เรียกดูโฟลเดอร์ที่จะย้ายสิ่งที่เลือกไป

en: Browse for a folder to copy the selection to
th: เรียกดูโฟลเดอร์ที่จะคัดลอกสิ่งที่เลือกไป

en: Run scripts
th: สั่งงานสคริปต์

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
th: _สคริปต์

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
th: ย้ายโฟลเดอร์ที่เปิดออกจากถังขยะไปยัง "%s"

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
th[0]: ย้ายโฟลเดอร์ที่เลือกออกจากถังขยะไปยัง "%s"

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
th[0]: ย้ายโฟลเดอร์ที่เลือกออกจากถังขยะ

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
th[0]: ย้ายแฟ้มที่เลือกออกจากถังขยะไปยัง "%s"

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
th[0]: ย้ายแฟ้มที่เลือกออกจากถังขยะ

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
th[0]: ย้ายรายการที่เลือกออกจากถังขยะไปยัง "%s"

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
th[0]: ย้ายรายการที่เลือกออกจากถังขยะ

en: Start the selected drive
th: เริ่มทำงานไดรว์ที่เลือก

en: Connect to the selected drive
th: เชื่อมต่อกับไดรว์ที่เลือก

en: _Start Multi-disk Drive
th: เ_ริ่มทำงานไดรว์แบบหลายแผ่น

en: Start the selected multi-disk drive
th: เริ่มทำงานไดรว์แบบหลายแผ่นที่เลือก

en: U_nlock Drive
th: _ปลดล็อคไดรว์

en: Unlock the selected drive
th: ปลดล็อคไดรว์ที่เลือก

en: Stop the selected drive
th: หยุดไดรว์ที่เลือก

en: Safely remove the selected drive
th: เอาไดรว์ที่เลือกออกอย่างปลอดภัย

en: _Disconnect
th: _ตัดการเชื่อมต่อ

en: Disconnect the selected drive
th: ตัดการเชื่อมต่อกับไดรว์ที่เลือก

en: _Stop Multi-disk Drive
th: _หยุดไดรว์แบบหลายแผ่น

en: Stop the selected multi-disk drive
th: หยุดไดรว์แบบหลายแผ่นที่เลือก

en: Lock the selected drive
th: ล็อคไดรว์ที่เลือก

en: Start the drive associated with the open folder
th: เริ่มทำงานไดรว์ที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์ที่เปิด

en: Connect to the drive associated with the open folder
th: เชื่อมต่อกับไดรว์ที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์ที่เปิด

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
th: เริ่มทำงานไดรว์แบบหลายแผ่นที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์ที่เปิด

en: Unlock the drive associated with the open folder
th: ปลดล็อคไดรว์ที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์ที่เปิด

en: _Stop the drive associated with the open folder
th: _หยุดไดรว์ที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์ที่เปิด

en: Safely remove the drive associated with the open folder
th: เอาไดรว์ที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์ที่เปิดออกอย่างปลอดภัย

en: Disconnect the drive associated with the open folder
th: ตัดการเชื่อมต่อกับไดรว์ที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์ที่เปิด

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
th: หยุดไดรว์แบบหลายแผ่นที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์ที่เปิด

en: Lock the drive associated with the open folder
th: ล็อกไดรว์ที่เชื่อมโยงกับโฟลเดอร์ที่เปิด

en: _Delete Permanently
th: _ลบทิ้งอย่างถาวร

en: Delete the open folder permanently
th: ลบโฟลเดอร์ที่เปิดทิ้งอย่างถาวร

en: Move the open folder to the Trash
th: ย้ายโฟลเดอร์ที่เปิดไปลงถังขยะ

en: _Open With %s
th: _เปิดด้วย %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
th[0]: เปิดใน %'d ห_น้าต่างใหม่

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
th[0]: เปิดใน %'d แ_ท็บใหม่

en: Delete all selected items permanently
th: ลบรายการที่เลือกทั้งหมดอย่างถาวร

en: Remo_ve from Recent
th: _ลบออกจากรายการล่าสุด

en: Remove each selected item from the recently used list
th: ลบรายการที่เลือกออกจากรายชื่อเอกสารล่าสุด

en: View or modify the properties of the open folder
th: ดูหรือแก้ไขคุณสมบัติของโฟลเดอร์ที่เปิด

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
th: เชื่อมโยงไปยัง %s

en: Drag and drop is not supported.
th: ไม่รองรับการลากไปปล่อย

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
th: รองรับการลากไปปล่อยเฉพาะระบบแฟ้มบนเครื่อง

en: An invalid drag type was used.
th: ใช้วิธีลากที่ไม่ถูกต้อง

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
th: คุณต้องการลบที่คั่นหน้าทั้งหมดที่อ้างอิงไปตำแหน่งที่ไม่มีอยู่จริงหรือไม่?

en: The location "%s" does not exist.
th: ตำแหน่ง "%s" ไม่มีอยู่จริง

en: Bookmark for Nonexistent Location
th: ที่คั่นหน้าสำหรับตำแหน่งที่ไม่มีตัวตน

en: Go to the location specified by this bookmark
th: ไปที่ตำแหน่งที่ที่คั่นหน้านี้ชี้

note: Set initial window title
en: Nemo
th: นีโม

en: %s - File Browser
th: %s - โปรแกรมท่องดูแฟ้ม

en: Searching...
th: กำลังค้นหา...

en: Could not display "%s".
th: ไม่สามารถแสดง "%s"

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
th: นีโมยังไม่ได้ติดตั้งโปรแกรมดูแฟ้มที่สามารถแสดงโฟลเดอร์ต่าง ๆ ได้

en: The location is not a folder.
th: ตำแหน่งนั้นไม่ได้เป็นโฟลเดอร์

en: Could not find "%s".
th: ไม่พบ "%s"

en: Please check the spelling and try again.
th: กรุณาตรวจสอบการสะกดแล้วลองใหม่

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
th: นีโมไม่สามารถจัดการกับตำแหน่งที่ตั้ง "%s" ได้

en: Nemo cannot handle this kind of location.
th: นีโมไม่สามารถจัดการกับตำแหน่งที่ตั้งประเภทนี้ได้

en: Unable to mount the location.
th: ไม่สามารถเมานต์ตำแหน่งนี้

en: Access was denied.
th: เข้าถึงไม่ได้

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
th: ไม่สามารถแสดง "%s" เพราะไม่พบโฮสต์

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
th: กรุณาตรวจให้แน่ใจว่าคุณสะกดชื่อโฮสต์ถูกต้องและการตั้งค่าพร็อกซีของคุณถูกต้อง

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
th: ผิดพลาด: %s
    กรุณาเลือกโปรแกรมอื่นแล้วลองใหม่

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
th: นีโมเป็นซอฟต์แวร์เสรีซึ่งคุณสามารถเผยแพร่ใหม่อีกครั้งและ/หรือดัดแปลงได้ตามข้อกำหนดที่ได้ระบุไว้ในใบอนุญาตสาธารณะทั่วไปของกนูซึ่งได้ถูกเผยแพร่โดยมูลนิธิซอฟต์แวร์เสรี รวมทั้งใบอนุญาตใบที่สองหรือรุ่นต่อ ๆ มาในทางเลือกของคุณ

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
th: นีโมมีการกระจายความหวังว่ามันจะมีประโยชน์ แต่ไม่มีการรับประกันใด ๆ แม้กระทั่งการรับประกันโดยนัยของการซื้อขายหรือความเหมาะสมสำหรับวัตถุประสงค์เฉพาะ กรุณาดูที่ใบอนุญาตสาธารณะทั่วไปของกนูเพื่อดูรายละเอียดเพิ่มเติม

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
th: คุณควรจะได้รับสำเนาของใบอนุญาตสาธารณะทั่วไปของกนูพร้อมกับนีโม หากยังไม่ได้ ให้เขียนจดหมายไปยัง Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, ชั้น 5, Boston, MA 02110-1301 สหรัฐอเมริกา

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
th: นีโมให้คุณจัดการกับแฟ้มและโฟลเดอร์ต่าง ๆ ของคุณทั้งในและนอกคอมพิวเตอร์ของคุณ

en: There was an error displaying help: 
    %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแสดงวิธีใช้: 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
th: แ_ฟ้ม

note: name, stock id, label
en: _Edit
th: แ_ก้ไข

note: name, stock id, label
en: _View
th: _มุมมอง

note: name, stock id, label
en: _Help
th: _วิธีใช้

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
th: _ปิด

note: tooltip
en: Close this folder
th: ปิดโฟลเดอร์นี้

en: Prefere_nces
th: _ขั้นสูง

en: Edit Nemo preferences
th: แก้ไขการตั้งค่าขั้นสูงของนีโม

en: Plugins
th: ตัวช่วยเสริม

en: Manage extensions, actions and scripts
th: จัดการส่วนขยาย การกระทำ และสคริปต์

en: Undo the last text change
th: ยกเลิกการแก้ไขข้อความครั้งล่าสุด

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
th: เปิดโฟ_ลเดอร์ชั้นนอก

en: Open the parent folder
th: เปิดโฟลเดอร์ชั้นนอก

note: tooltip
en: Stop loading the current location
th: หยุดอ่านตำแหน่งปัจจุบัน

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
th: โห_ลดใหม่

note: tooltip
en: Reload the current location
th: โหลดตำแหน่งปัจจุบันใหม่

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
th: _หัวข้อทั้งหมด

note: tooltip
en: Display Nemo help
th: แสดงวิธีใช้นีโม

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
th: เ_กี่ยวกับโปรแกรม

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
th: แสดงรายชื่อผู้สร้างนีโมขึ้นมา

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
th: ซูมเ_ข้า

note: tooltip
en: Increase the view size
th: เพิ่มขนาดการแสดงผล

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
th: ซูม_ออก

note: tooltip
en: Decrease the view size
th: ลดขนาดการแสดงผล

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
th: _ขนาดปกติ

note: tooltip
en: Use the normal view size
th: ใช้ขนาดการแสดงผลปกติ

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
th: เชื่อมต่อไปยัง_ผู้ให้บริการ...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
th: เชื่อมต่อไปยังคอมพิวเตอร์ระยะไกล หรือดิสก์ที่ใช้ร่วมกันได้

note: tooltip
en: Open your personal folder
th: เปิดโฟลเดอร์ส่วนตัวของคุณ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
th: _คอมพิวเตอร์

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
th: ท่องดูดิสก์และโฟลเดอร์ในเครื่องและในเครือข่ายทั้งหมดที่เข้าถึงได้จากคอมพิวเตอร์เครื่องนี้

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
th: เ_ครือข่าย

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
th: ท่องดูตำแหน่งต่างๆ ในเครือข่ายเฉพาะที่และที่ได้คั่นหน้าไว้

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
th: _แม่แบบ

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
th: เปิดโฟลเดอร์แม่แบบส่วนตัวของคุณ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
th: _ถังขยะ

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
th: เปิดโฟลเดอร์ถังขยะส่วนตัวของคุณ

note: name, stock id, label
en: _Go
th: ไ_ป

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
th: _ที่คั่นหน้า

note: name, stock id, label
en: _Tabs
th: แ_ท็บ

note: name, stock id, label
en: New _Window
th: เปิด_หน้าต่างใหม่

en: Open another Nemo window for the displayed location
th: เปิดหน้าต่างนีโมอีกหน้าต่างสำหรับตำแหน่งที่ตั้งที่แสดงไว้แล้ว

note: name, stock id, label
en: New _Tab
th: แ_ท็บใหม่

en: Open another tab for the displayed location
th: เปิดแท็บใหม่สำหรับตำแหน่งที่แสดง

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
th: ปิด_หน้าต่างทุกบาน

en: Close all Navigation windows
th: ปิดหน้าต่างแบบท่องดูทุกบาน

note: name, stock id, label
en: _Back
th: _ถอยกลับ

en: Go to the previous visited location
th: ไปยังตำแหน่งที่ดูก่อนหน้านี้

note: name, stock id, label
en: _Forward
th: เดินห_น้า

en: Go to the next visited location
th: ไปตำแหน่งที่เปิดถัดจากนี้

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
th: สลับทางเข้า_ตำแหน่ง

en: Switch between location entry and breadcrumbs
th: สลับระหว่างทางเข้าตำแหน่งและทางเข้าเส้นทาง

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
th: _สลับไปยังอีกช่องหนึ่ง

en: Move focus to the other pane in a split view window
th: ย้ายโฟกัสไปยังอีกช่องหนึ่งของหน้าต่างที่มีการแบ่งช่อง

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
th: _ตำแหน่งเดียวกับอีกช่องหนึ่ง

en: Go to the same location as in the extra pane
th: ไปยังตำแหน่งเดียวกับในช่องพิเศษ

en: Add a bookmark for the current location to this menu
th: เพิ่มที่คั่นหน้าสำหรับที่อยู่ปัจจุบันลงในเมนูนี้

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
th: แ_ก้ไขที่คั่นหน้า...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
th: แสดงหน้าต่างสำหรับแก้ไขที่คั่นหน้าที่อยู่ในเมนูนี้

en: _Previous Tab
th: แท็บ_ก่อนหน้า

en: Activate previous tab
th: เรียกแท็บก่อนหน้า

en: _Next Tab
th: แท็บ_ถัดไป

en: Activate next tab
th: เรียกแท็บถัดไป

en: Move Tab _Left
th: ย้ายแท็บไปทาง_ซ้าย

en: Move current tab to left
th: ย้ายแท็บปัจจุบันไปทางซ้าย

en: Move Tab _Right
th: ย้ายแท็บไปทาง_ขวา

en: Move current tab to right
th: ย้ายแท็บปัจจุบันไปทางขวา

en: Sidebar
th: แถบด้านข้าง

en: Toolbar
th: แถบเครื่องมือ

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
th: แสดงแฟ้มที่ซ่อ_นอยู่

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
th: เปิด-ปิดการแสดงแฟ้มซ่อนในหน้าต่างปัจจุบัน

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
th: แถบเครื่องมือ_หลัก

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
th: แสดง/ซ่อน แถบเครื่องมือของหน้าต่างนี้

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
th: แ_สดงช่องด้านข้าง

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
th: แสดง/ซ่อน แถบข้างของหน้าต่างนี้

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
th: แถบ_สถานะ

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
th: แสดง/ซ่อน แถบสถานะของหน้าต่างนี้

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
th: แถบเ_มนู

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
th: เปลี่ยนการมองเห็นโดยปริยายของแถบเมนู

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
th: _ค้นหาแฟ้ม...

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
th: ช่อง_พิเศษ

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
th: เปิดมุมมองพิเศษของโฟลเดอร์ข้างๆ กัน

en: Places
th: สถานที่ต่าง ๆ

en: Select Places as the default sidebar
th: เลือก "ที่หลัก ๆ" เป็นช่องด้านข้างโดยปริยาย

en: Tree
th: ต้นไม้

en: Select Tree as the default sidebar
th: เลือก "ต้นไม้" เป็นช่องด้านข้างโดยปริยาย

en: Back history
th: ประวัติย้อนหลัง

en: Forward history
th: ประวัติไปข้างหน้า

en: _Up
th: _ขึ้น

en: Go to parent folder
th: ไปยังโฟลเดอร์ชั้นนอก

en: Go to home directory
th: ไปยังตำแหน่งหลัก

en: Go to Computer
th: ไปยัง คอมพิวเตอร์

en: Toggle Location Entry
th: สลับทางเข้าตำแหน่ง

en: New folder
th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่

en: Create a new folder
th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่

en: Open a terminal in the active folder
th: เปิดเทอร์มินัลในโฟลเดอร์ที่ใช้งานอยู่

en: Icons
th: ไอคอน

en: List
th: รายการ

en: Compact
th: รูปแบบกะทัดรัด

en: Search
th: ค้นหา

en: _Location
th: _ตำแหน่ง

en: _New Tab
th: เปิดแ_ท็บใหม่

en: _Close Tab
th: _ปิดแท็บ

en: These files are on an Audio CD.
th: แฟ้มเหล่านี้อยู่ในแผ่นซีดีเพลง

en: These files are on an Audio DVD.
th: แฟ้มเหล่านี้อยู่ในแผ่นดีวีดีเพลง

en: These files are on a Video DVD.
th: แฟ้มเหล่านี้อยู่ในแผ่นดีวีดีหนัง

en: These files are on a Video CD.
th: แฟ้มเหล่านี้อยู่ในแผ่นซีดีหนัง

en: These files are on a Super Video CD.
th: แฟ้มเหล่านี้อยู่ในแผ่นซูเปอร์วิดีโอซีดี

en: These files are on a Photo CD.
th: แฟ้มเหล่านี้อยู่ในแผ่นซีดีภาพถ่าย

en: These files are on a Picture CD.
th: แฟ้มเหล่านี้อยู่ในแผ่นซีดีรูปภาพ

en: The media contains digital photos.
th: สื่อมีภาพถ่ายดิจิทัล

en: These files are on a digital audio player.
th: แฟ้มเหล่านี้อยู่ในเครื่องเล่นเพลงดิจิทัล

en: The media contains software.
th: สื่อมีซอฟต์แวร์

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
th: สื่อถูกตรวจพบว่าเป็น "%s"

en: Open %s
th: เปิด %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
th: ตัดข้อความที่เลือกไปไว้ที่คลิปบอร์ด

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
th: คัดลอกข้อความที่เลือกไปไว้ที่คลิปบอร์ด

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
th: แปะข้อความจากคลิปบอร์ด

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
th: เลือกข้อความทั้งหมด

en: Move _Up
th: เลื่อน_ขึ้น

en: Move Dow_n
th: เลื่อน_ลง

en: Use De_fault
th: ใช้ค่า_ปริยาย

en: The name and icon of the file.
th: ชื่อและไอคอนของแฟ้ม

en: The size of the file.
th: ขนาดของแฟ้ม

en: The general type of the file.
th: ประเภททั่วไปของแฟ้ม

en: Detailed Type
th: ชนิดรายละเอียด

en: The specific type of the file.
th: ประเภทเฉพาะของแฟ้ม

en: The date the file was modified.
th: วันที่แก้ไขแฟ้ม

en: Modified - Time
th: เวลาที่แก้ไข

en: Date Accessed
th: วันที่เข้าถึง

en: The date the file was accessed.
th: วันที่เข้าถึงแฟ้ม

en: Owner
th: เจ้าของ

en: The owner of the file.
th: เจ้าของแฟ้ม

en: Group
th: กลุ่ม

en: The group of the file.
th: กลุ่มของแฟ้ม

en: The permissions of the file.
th: สิทธิ์การใช้แฟ้ม

en: Octal Permissions
th: สิทธิ์ในรูปเลขฐานแปด

en: The permissions of the file, in octal notation.
th: สิทธิ์การใช้แฟ้มในรูปเลขฐานแปด

en: MIME Type
th: ประเภท MIME

en: The mime type of the file.
th: ประเภท MIME ของแฟ้ม

en: SELinux Context
th: Context ของ SELinux

en: The SELinux security context of the file.
th: security context สำหรับ SELinux ของแฟ้ม

en: The location of the file.
th: ตำแหน่งเก็บของแฟ้ม

en: Trashed On
th: ทิ้งลงถังขยะเมื่อ

en: Date when file was moved to the Trash
th: วันที่ที่แฟ้มถูกย้ายมาลงถังขยะ

en: Original Location
th: ตำแหน่งเดิม

en: Original location of file before moved to the Trash
th: ตำแหน่งเดิมของแฟ้มก่อนที่จะถูกย้ายมาลงถังขยะ

en: on the desktop
th: บนพื้นโต๊ะ

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
th: คุณไม่สามารถย้ายโวลุม "%s" ไปลงถังขยะ

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
th: ถ้าคุณต้องการดันแผ่นออก กรุณาคลิกขวาบนไอคอนแล้วเลือก "ดันแผ่นออก"

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
th: ถ้าคุณต้องการเลิกเมานต์โวลุม กรุณาคลิกขวาบนไอคอนแล้วเลือก "เลิกเมานต์โวลุม"

en: _Move Here
th: _ย้ายมาที่นี่

en: _Copy Here
th: _คัดลอกมาที่นี่

en: _Link Here
th: เ_ชื่อมโยงมาที่นี่

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: This file cannot be mounted
th: ไม่สามารถเมานต์แฟ้มนี้ได้

en: This file cannot be unmounted
th: ไม่สามารถเลิกเมานต์แฟ้มนี้ได้

en: This file cannot be ejected
th: ไม่สามารถดันแฟ้มนี้ออกได้

en: This file cannot be started
th: ไม่สามารถเริ่มทำงานแฟ้มนี้ได้

en: This file cannot be stopped
th: ไม่สามารถหยุดแฟ้มนี้ได้

en: Slashes are not allowed in filenames
th: ห้ามใช้ขีดทับในชื่อแฟ้ม

en: File not found
th: ไม่พบแฟ้ม

en: Toplevel files cannot be renamed
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อแฟ้มระดับบนสุดได้

en: Unable to rename desktop icon
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อไอคอนพื้นโต๊ะ

en: Unable to rename desktop file
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อแฟ้มพื้นโต๊ะ

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
th: เมื่อวาน %H:%M

note: Translators: this is the day of the month followed by the abbreviated * month name followed by the year i.e. "3 Feb 2015"
en: %-e %b %Y
th: %-e %b %Ey

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 24h format i.e. "3 Feb 2015 23:04"
en: %-e %b %Y %H:%M
th: %-e %b %Ey %H:%M

en: Not allowed to set permissions
th: ไม่มีสิทธิ์กำหนดการอนุญาตสิทธิ์

en: Not allowed to set owner
th: ไม่มีสิทธิ์กำหนดเจ้าของ

en: Specified owner '%s' doesn't exist
th: ไม่มีผู้ใช้ '%s' ที่ระบุ

en: Not allowed to set group
th: ไม่มีสิทธิ์กำหนดกลุ่มเจ้าของ

en: Specified group '%s' doesn't exist
th: ไม่มีกลุ่ม '%s' ที่ระบุ

en: %'u folder | %'u folders
th[0]: %'u โฟลเดอร์

en: %'u file | %'u files
th[0]: %'u แฟ้ม

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
th: ? รายการ

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
th: ? ไบต์

en: Unknown
th: ไม่รู้จัก

en: Program
th: โปรแกรม

en: Audio
th: เสียง

en: Font
th: แบบอักษร

en: Archive
th: แฟ้มจัดเก็บ

en: Markup
th: มาร์กอัป

en: Text
th: ตัวอักษร

en: Video
th: วีดิทัศน์

en: Contacts
th: ผู้ติดต่อ

en: Calendar
th: ปฏิทิน

en: Document
th: เอกสาร

en: Presentation
th: งานนำเสนอ

en: Spreadsheet
th: แผ่นงาน

en: Binary
th: ฐานสอง

en: Folder
th: โฟลเดอร์

en: link
th: จุดเชื่อมโยง

en: link (broken)
th: จุดเชื่อมโยง (ขาด)

en: Name: %s
th: ชื่อ: %s

en: Type: %s
th: ประเภท: %s

en: %s item | %s items
th[0]: %s รายการ

en: Contains: %s
th: ประกอบด้วย: %s

en: Size: %s
th: ขนาด: %s

en: Accessed: %s
th: เข้าถึงเมื่อ: %s

en: Modified: %s
th: แก้ไขเมื่อ: %s

en: Location: %s
th: สถานที่: %s

en: Merge folder "%s"?
th: ต้องการผสานโฟลเดอร์ "%s" หรือไม่?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
th: การผสานนี้จะถามยืนยันก่อนที่จะเขียนทับแฟ้มใดๆ ในโฟลเดอร์ปลายทางที่มีชื่อชนกับแฟ้มที่กำลังคัดลอก

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
th: มีโฟลเดอร์ชื่อเดียวกันที่เก่ากว่าอยู่แล้วใน "%s"

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
th: มีโฟลเดอร์ชื่อเดียวกันที่ใหม่กว่าอยู่แล้วใน "%s"

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
th: มีอีกโฟลเดอร์หนึ่งที่มีชื่อเดียวกันอยู่แล้วใน "%s"

en: Replacing it will remove all files in the folder.
th: การเขียนทับ จะเป็นการลบแฟ้มทุกแฟ้มในโฟลเดอร์ดังกล่าว

en: Replace folder "%s"?
th: ต้องการเขียนทับโฟลเดอร์ "%s" หรือไม่?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
th: มีโฟลเดอร์ชื่อเดียวกันอยู่แล้วใน "%s"

en: Replace file "%s"?
th: จะเขียนทับแฟ้ม "%s" หรือไม่?

en: Replacing it will overwrite its content.
th: การเขียนทับ จะเป็นการเขียนทับเนื้อหาเดิมของแฟ้มดังกล่าว

en: An older file with the same name already exists in "%s".
th: มีแฟ้มชื่อเดียวกันที่เก่ากว่าอยู่แล้วใน "%s"

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
th: มีแฟ้มชื่อเดียวกันที่ใหม่กว่าอยู่แล้วใน "%s"

en: Another file with the same name already exists in "%s".
th: มีอีกแฟ้มที่ชื่อเดียวกันอยู่ก่อนแล้วใน "%s"

en: Original file
th: แฟ้มเดิม

en: Last modified:
th: แก้ไขล่าสุด:

en: Replace with
th: เขียนทับด้วย

en: Merge
th: ผสาน

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
th: _เลือกชื่อปลายทางใหม่

en: Reset
th: คืนค่าเดิม

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
th: ปรับใช้การกระทำนี้กับแฟ้มทั้งหมด

en: _Skip
th: _ข้าม

en: Re_name
th: เ_ปลี่ยนชื่อ

en: Replace
th: แทนที่

en: File conflict
th: แฟ้มขัดแย้งกัน

en: S_kip All
th: ข้ามทั้ง_หมด

en: _Retry
th: _ลองใหม่

en: Delete _All
th: ลบทั้ง_หมด

en: _Replace
th: แ_ทนที่

en: Replace _All
th: แทนที่ทั้ง_หมด

en: _Merge
th: _ผสาน

en: Merge _All
th: ผสานทั้ง_หมด

en: Copy _Anyway
th: ยืนยัน_คัดลอก

en: %'d second | %'d seconds
th[0]: %'d วินาที

en: %'d minute | %'d minutes
th[0]: %'d นาที

en: %'d hour | %'d hours
th[0]: %'d ชั่วโมง

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
th[0]: ประมาณ %'d ชั่วโมง

note: appended to new link file
en: Another link to %s
th: จุดเชื่อมโยงอีกอันไปยัง %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
th: จุดเชื่อมโยงที่ %'d ไปยัง %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
th: จุดเชื่อมโยงที่ %'d ไปยัง %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
th: จุดเชื่อมโยงที่ %'d ไปยัง %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
th: จุดเชื่อมโยงที่ %'d ไปยัง %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
th:  (สำเนา)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
th:  (อีกสำเนา)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
th: )

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
th: )

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
th: )

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
th: )

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
th: %s (สำเนา)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
th: %s (อีกสำเนา)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
th: %s (สำเนาที่ %'d)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
th: %s (สำเนาที่ %'d)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
th: %s (สำเนาที่ %'d)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
th: %s (สำเนาที่ %'d)%s

note: localizers: opening parentheses to match the "th copy)" string
en:  (
th:  (สำเนาที่

note: localizers: opening parentheses of the "th copy)" string
en:  (%'d
th:  (สำเนาที่ %'d

en: Error removing file: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบแฟ้ม: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
th[0]: กำลังรอที่จะคัดลอกแฟ้มจาก '%1$s' ไปยัง '%2$s'

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
th[0]: กำลังรอที่จะย้ายแฟ้มจาก '%1$s' ไปยัง '%2$s'

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
th[0]: กำลังรอที่จะลบแฟ้มออกจาก '%s' อย่างถาวร

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
th[0]: กำลังรอที่จะเอาแฟ้มที่อยู่ใน '%s' ไปทิ้ง

en: Waiting to empty the trash
th: กำลังรอที่จะล้างข้อมูลในถังขยะ

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
th[0]: กำลังรอที่จะทำซ้ำแฟ้มใน '%s'

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
th: กำลังรอที่จะเปลี่ยนสิทธิ์ในแฟ้มใน '%s'

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
th[0]: กำลังรอที่จะเชื่อมโยงแฟ้มจาก '%1$s' ไปยัง '%2$s'

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
th: แน่ใจหรือไม่ว่าจะเท "%B" ทิ้งจากถังขยะอย่างถาวร?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
th[0]: แน่ใจหรือไม่ว่าจะเท %'d รายการที่เลือกทิ้งจากถังขยะอย่างถาวร?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
th: ถ้าคุณลบรายการที่เลือก ข้อมูลจะถูกลบทิ้งอย่างถาวร

en: Empty all items from Trash?
th: แน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบทุกอย่างในถังขยะอย่างถาวร?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
th: ทุกรายการในถังขยะจะถูกลบทิ้งอย่างถาวร

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
th: แน่ใจหรือไม่ว่าจะลบ "%B" อย่างถาวร?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
th[0]: แน่ใจหรือไม่ว่าจะลบรายการที่เลือกทั้ง %'d รายการทิ้งอย่างถาวร?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
th[0]: เหลืออีก %'d แฟ้มที่จะลบ

en: Deleting files
th: กำลังลบแฟ้ม

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
th[0]: เหลืออีก %T

en: Error while deleting.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบ

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
th: ลบแฟ้มในโฟลเดอร์ "%B" ไม่ได้ เพราะคุณไม่มีสิทธิ์เห็นแฟ้มเหล่านี้

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านข้อมูลเกี่ยวกับแฟ้มในโฟลเดอร์ "%B"

en: _Skip files
th: _ข้ามแฟ้ม

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
th: ลบโฟลเดอร์ "%B" ไม่ได้ เพราะคุณไม่มีสิทธิ์อ่านโฟลเดอร์นี้

en: There was an error reading the folder "%B".
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านโฟลเดอร์ "%B"

en: Could not remove the folder %B.
th: ไม่สามารถลบโฟลเดอร์ %B

en: There was an error deleting %B.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบ %B

en: Moving files to trash
th: กำลังย้ายแฟ้มไปถังขยะ

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
th[0]: เหลืออีก %'d แฟ้มที่จะย้ายลงถังขยะ

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
th: ไม่สามารถย้ายแฟ้มไปลงถังขยะได้ คุณต้องการลบทันทีหรือไม่?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
th: ย้ายแฟ้ม "%B" ไปลงถังขยะไม่ได้

en: Trashing Files
th: กำลังย้ายแฟ้มลงถังขยะ

en: Deleting Files
th: กำลังลบแฟ้ม

en: Unable to eject %V
th: ไม่สามารถดันแผ่น %V ออกได้

en: Unable to unmount %V
th: ไม่สามารถเลิกเมานท์ %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
th: ต้องการเทขยะในถังขยะก่อนเลิกเมานท์หรือไม่?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
th: เพื่อให้ได้เนื้อที่ว่างในโวลุมนี้เพิ่มเติม จะต้องเทขยะในถังขยะทิ้ง รายการต่างๆ ที่อยู่ในถังขยะทั้งหมดจะถูกลบทิ้งอย่างถาวร

en: Do _not Empty Trash
th: ไ_ม่ต้องเทขยะ

en: Unable to mount %s
th: ไม่สามารถเมานท์ %s

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
th[0]: กำลังเตรียมคัดลอกแฟ้ม %'d แฟ้ม (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
th[0]: กำลังเตรียมย้ายแฟ้ม %'d แฟ้ม (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
th[0]: กำลังเตรียมลบแฟ้ม %'d แฟ้ม (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
th[0]: กำลังเตรียมย้ายแฟ้มลงถังขยะ %'d แฟ้ม

en: Error while copying.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะคัดลอก

en: Error while moving.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะย้าย

en: Error while moving files to trash.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะย้ายแฟ้มลงถังขยะ

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
th: จัดการแฟ้มในโฟลเดอร์ "%B" ไม่ได้ เพราะคุณไม่มีสิทธิ์มองเห็นแฟ้มเหล่านี้

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
th: จัดการโฟลเดอร์ "%B" ไม่ได้ เพราะคุณไม่มีสิทธิ์อ่านโฟลเดอร์นี้

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
th: จัดการแฟ้ม "%B" ไม่ได้ เพราะคุณไม่มีสิทธิ์อ่านแฟ้มนี้

en: There was an error getting information about "%B".
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านข้อมูลเกี่ยวกับ "%B"

en: Error while copying to "%B".
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะคัดลอกไปที่ "%B"

en: You do not have permissions to access the destination folder.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ที่จะเข้าใช้โฟลเดอร์ปลายทาง

en: There was an error getting information about the destination.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านข้อมูลเกี่ยวกับตำแหน่งปลายทาง

en: The destination is not a folder.
th: ตำแหน่งปลายทางไม่ได้เป็นโฟลเดอร์

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
th: ตำแหน่งปลายทางมีที่ว่างไม่พอ กรุณาลบแฟ้มบางแฟ้มเพื่อให้มีที่ว่างก่อน

en: %S more space is required to copy to the destination.
th: ต้องการเนื้อที่เพิ่มอีก %S เพื่อจะคัดลอกไปยังปลายทาง

en: The destination is read-only.
th: ตำแหน่งปลายทางอ่านได้เท่านั้น (เขียนไม่ได้)

en: Moving "%B" to "%B"
th: กำลังย้าย "%B" ไปยัง "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
th: กำลังคัดลอก "%B" ไปยัง "%B"

en: Duplicating "%B"
th: กำลังทำซ้ำ "%B"

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
th: กำลังย้ายแฟ้ม %'d จาก %'d (อยู่ใน "%B") ไปที่ "%B"

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
th: กำลังคัดลอกแฟ้ม %'d จาก %'d (อยู่ใน "%B") ไปที่ "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
th: กำลังทำซ้ำแฟ้ม %'d จาก %'d (อยู่ใน "%B")

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
th: กำลังย้ายแฟ้ม %'d จาก %'d ไปที่ "%B"

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
th: กำลังคัดลอกแฟ้ม %'d จาก %'d ไปที่ "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d
th: กำลังทำสำเนาแฟ้ม %'d จาก %'d แฟ้ม

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
th: %S จาก %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
th[0]: %S จาก %S — เหลืออีก %T (%S/วินาที)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
th: คัดลอกโฟลเดอร์ "%B" ไม่ได้ เพราะคุณไม่มีสิทธิ์สร้างโฟลเดอร์นี้ในตำแหน่งปลายทาง

en: There was an error creating the folder "%B".
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างโฟลเดอร์ "%B"

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
th: คัดลอกแฟ้มในโฟลเดอร์ "%B" ไม่ได้ เพราะคุณไม่มีสิทธิ์เห็นแฟ้มเหล่านี้

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
th: คัดลอกโฟลเดอร์ "%B" ไม่ได้ เพราะคุณไม่มีสิทธิ์อ่านโฟลเดอร์นี้

en: Error while moving "%B".
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะย้าย "%B"

en: Could not remove the source folder.
th: ไม่สามารถลบโฟลเดอร์ต้นทาง

en: Error while copying "%B".
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะคัดลอก "%B"

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
th: ไม่สามารถลบแฟ้มจากโฟลเดอร์ %F ที่มีอยู่ก่อนแล้ว

en: Could not remove the already existing file %F.
th: ไม่สามารถลบแฟ้ม %F ที่มีอยู่ก่อนแล้ว

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
th: ย้ายโฟลเดอร์ไปไว้ในตัวเองไม่ได้

en: You cannot copy a folder into itself.
th: คัดลอกโฟลเดอร์ไปไว้ในตัวเองไม่ได้

en: The destination folder is inside the source folder.
th: โฟลเดอร์ปลายทางอยู่ข้างในโฟลเดอร์ต้นทาง

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
th: ย้ายแฟ้มทับตัวเองไม่ได้

en: You cannot copy a file over itself.
th: คัดลอกแฟ้มไปทับตัวเองไม่ได้

en: The source file would be overwritten by the destination.
th: แฟ้มต้นฉบับจะถูกแฟ้มปลายทางเขียนทับ

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
th: ไม่สามารถลบแฟ้มที่ชื่อชนกันที่มีอยู่ก่อนใน %F

en: There was an error copying the file into %F.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะคัดลอกแฟ้มเข้าไปยัง %F

en: Copying Files
th: กำลังคัดลอกแฟ้ม

en: Preparing to Move to "%B"
th: กำลังเตรียมย้ายไปยัง "%B"

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
th[0]: กำลังเตรียมย้ายแฟ้ม %'d แฟ้ม

en: There was an error moving the file into %F.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะย้ายแฟ้มเข้าไปยัง %F

en: Moving Files
th: กำลังย้ายแฟ้ม

en: Creating links in "%B"
th: กำลังสร้างจุดเชื่อมโยงใน "%B"

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
th[0]: กำลังสร้างจุดเชื่อมโยงให้กับแฟ้ม %d แฟ้ม

en: Error while creating link to %B.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างจุดเชื่อมโยงให้กับ "%B"

en: Symbolic links only supported for local files
th: รองรับการสร้างจุดเชื่อมโยงเฉพาะสำหรับแฟ้มในเครื่องเท่านั้น

en: The target doesn't support symbolic links.
th: ตำแหน่งปลายทางไม่รองรับการสร้างจุดเชื่อมโยง

en: There was an error creating the symlink in %F.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างจุดเชื่อมโยงใน %F

en: Setting permissions
th: กำลังตั้งการอนุญาตสิทธิ์

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
th: โฟลเดอร์ไม่มีชื่อ

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
th: เอกสารไม่มีชื่อ

en: Error while creating directory %B.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างไดเรกทอรี %B

en: Error while creating file %B.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างแฟ้ม %B

en: There was an error creating the directory in %F.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างไดเรกทอรีใน %F

en: Emptying Trash
th: กำลังเทขยะ

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
th: ไม่สามารถทำเครื่องหมายตัวเรียกโปรแกรมว่าน่าเชื่อถือได้

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
th[0]: ย้ายรายการ %d รายการกลับไปยัง '%s'

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
th[0]: ย้ายรายการ %d รายการไปยัง '%s'

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
th[0]: เรี_ยกคืนการย้ายรายการ %d รายการ

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
th[0]: _ทำซ้ำการย้ายรายการ %d รายการ

en: Move '%s' back to '%s'
th: ย้าย '%s' กลับไปยัง '%s'

en: Move '%s' to '%s'
th: ย้าย '%s' ไปยัง '%s'

en: _Undo Move
th: เรี_ยกคืนการย้าย

en: _Redo Move
th: _ทำซ้ำการย้าย

en: _Undo Restore from Trash
th: เรี_ยกคืนการกู้คืนจากถังขยะ

en: _Redo Restore from Trash
th: _ทำซ้ำการกู้คืนจากถังขยะ

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
th[0]: ย้ายรายการ %d รายการกลับไปยังถังขยะ

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
th[0]: กู้คืน %d รายการจากถังขยะ

en: Move '%s' back to trash
th: ย้าย '%s' กลับไปยังถังขยะ

en: Restore '%s' from trash
th: กู้ '%s' คืนจากถังขยะ

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
th[0]: ลบรายการ %d รายการที่คัดลอก

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
th[0]: คัดลอกรายการ %d รายการไปยัง '%s'

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
th[0]: เรี_ยกคืนการคัดลอกรายการ %d รายการ

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
th[0]: _ทำซ้ำการคัดลอกรายการ %d รายการ

en: Delete '%s'
th: ลบ '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
th: คัดลอก '%s' ไปยัง '%s'

en: _Undo Copy
th: เรี_ยกคืนการคัดลอก

en: _Redo Copy
th: _ทำซ้ำการคัดลอก

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
th[0]: ลบรายการ %d รายการที่ทำสำเนา

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
th[0]: ทำสำเนารายการ %d รายการ ใน '%s'

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
th[0]: เรี_ยกคืนการทำสำเนารายการ %d รายการ

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
th[0]: _ทำซ้ำการทำสำเนารายการ %d รายการ

en: Duplicate '%s' in '%s'
th: ทำสำเนา '%s' ใน '%s'

en: _Undo Duplicate
th: เรี_ยกคืนการทำสำเนา

en: _Redo Duplicate
th: _ทำซ้ำการทำสำเนา

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
th[0]: ลบจุดเชื่อมโยงไปยัง %d รายการ

en: Create links to %d item | Create links to %d items
th[0]: สร้างจุดเชื่อมโยงไปยังรายการ %d รายการ

en: Delete link to '%s'
th: ลบจุดเชื่อมโยงไปยัง '%s'

en: Create link to '%s'
th: สร้างจุดเชื่อมโยงไปยัง '%s'

en: _Undo Create Link
th: เรี_ยกคืนการสร้างจุดเชื่อมโยง

en: _Redo Create Link
th: _ทำซ้ำการสร้างจุดเชื่อมโยง

en: Create an empty file '%s'
th: สร้างแฟ้มเปล่า '%s'

en: _Undo Create Empty File
th: เรี_ยกคืนการสร้างแฟ้มเปล่า

en: _Redo Create Empty File
th: _ทำซ้ำการสร้างแฟ้มเปล่า

en: Create a new folder '%s'
th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่ '%s'

en: _Undo Create Folder
th: เรี_ยกคืนการสร้างโฟลเดอร์

en: _Redo Create Folder
th: _ทำซ้ำการสร้างโฟลเดอร์

en: Create new file '%s' from template
th: สร้างแฟ้มใหม่ '%s' จากแม่แบบ

en: _Undo Create from Template
th: เรี_ยกคืนการสร้างแฟ้มจากแม่แบบ

en: _Redo Create from Template
th: _ทำซ้ำการสร้างแฟ้มจากแม่แบบ

en: Rename '%s' as '%s'
th: เปลี่ยนชื่อ '%s' เป็น '%s'

en: _Undo Rename
th: เรี_ยกคืนการเปลี่ยนชื่อ

en: _Redo Rename
th: _ทำซ้ำการเปลี่ยนชื่อ

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
th[0]: ย้ายรายการ %d รายการไปลงถังขยะ

en: Restore '%s' to '%s'
th: กู้คืน '%s' ไปยัง '%s'

en: Move '%s' to trash
th: ย้าย '%s' ไปลงถังขยะ

en: _Undo Trash
th: เรี_ยกคืนการทิ้งลงถังขยะ

en: _Redo Trash
th: _ทำซ้ำการทิ้งลงถังขยะ

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
th: คืนค่าการกำหนดสิทธิ์เดิมของรายการต่างๆ ใน '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
th: ตั้งการกำหนดสิทธิ์ของรายการต่างๆ ใน '%s'

en: _Undo Change Permissions
th: เรี_ยกคืนการเปลี่ยนการกำหนดสิทธิ์

en: _Redo Change Permissions
th: _ทำซ้ำการเปลี่ยนการกำหนดสิทธิ์

en: Restore original permissions of '%s'
th: คืนค่าการกำหนดสิทธิ์เดิมของ '%s'

en: Set permissions of '%s'
th: ตั้งการกำหนดสิทธิ์ของ '%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
th: คืนค่ากลุ่มเดิมของ '%s' เป็น '%s'

en: Set group of '%s' to '%s'
th: กำหนดกลุ่มของ '%s/ เป็น '%s'

en: _Undo Change Group
th: เรี_ยกคืนการเปลี่ยนกลุ่ม

en: _Redo Change Group
th: _ทำซ้ำการเปลี่ยนกลุ่ม

en: Restore owner of '%s' to '%s'
th: คืนค่าเจ้าของเดิมของ '%s' เป็น '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
th: กำหนดเจ้าของของ '%s' เป็น '%s'

en: _Undo Change Owner
th: เรี_ยกคืนการเปลี่ยนเจ้าของ

en: _Redo Change Owner
th: _ทำซ้ำการเปลี่ยนเจ้าของ

en: Could not determine original location of "%s"
th: ไม่สามารถระบุตำแหน่งเดิมของ "%s"

en: The item cannot be restored from trash
th: ไม่สามารถกู้รายการนี้คืนจากถังขยะได้

en: The selection rectangle
th: สี่เหลี่ยมเลือก

en: Could not forget association
th: ไม่สามารถลบล้างการเชื่อมโยง

en: Forget association
th: ทิ้งความเกี่ยวโยง

en: Valid executable.
th: แฟ้มปฏิบัติการสามารถใช้ได้

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
th: แฟ้มปฏิบัติการไม่สามารถใช้ได้ ช่องว่างระหว่างเส้นทางมายังแฟ้ม จะใช้ backslash (\)

note: the %s here is a file extension
en: %s document
th: เอกสาร %s

en: Open all files of type "%s" with
th: เปิดแฟ้มชนิด "%s" ทั้งหมดด้วย

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
th: เลือกโปรแกรมในรายการเพื่อเปิด %s รวมทั้งแฟ้มอื่นที่เป็นชนิด "%s" ด้วย

en: Custom application
th: กำหนดโปรแกรมเอาเอง

en: Executables
th: แฟ้มปฏิบัติการ

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
th: คุณยังคงสามารถพิมพ์หรือเลือกแฟ้มเพื่อใช้เปิดแฟ้มประเภทนี้ได้ คุณสามารถใช้คำสั่งนี้ได้แค่ครั้งเดียว หรือตั้งเป็นค่าเริ่มต้นสำหรับทุกแฟ้มประเภทนี้

en: Enter a custom command...
th: ป้อนคำสั่งของคุณเอง...

en: Add to list
th: เพิ่มไปยังรายการ

en: Set as default
th: ตั้งเป็นค่าเริ่มต้น

en: Reset to system defaults
th: ตั้งค่าใหม่เป็นค่าเริ่มต้นของระบบ

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
th: คุณไม่สามารถเรียกใช้โปรแกรมจากเครื่องอื่นได้

en: This is disabled due to security considerations.
th: ไม่อนุญาตให้ทำเช่นนี้เพื่อความปลอดภัย

en: There was an error launching the application.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเรียกใช้โปรแกรม

en: This drop target only supports local files.
th: จุดวางตำแหน่งนี้รับเฉพาะแฟ้มจากเครื่องเท่านั้น

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
th: ถ้าต้องการเปิดแฟ้มจากเครื่องอื่น ให้คัดลอกแฟ้มมาไว้ที่เครื่องนี้ แล้วลากมาวางที่นี่อีกที่

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
th: ถ้าต้องการเปิดแฟ้มจากเครื่องอื่น ให้คัดลอกแฟ้มมาไว้ที่เครื่องนี้ แล้วลากแฟ้มมาวางใหม่อีกที ส่วนแฟ้มอื่นที่อยู่ในเครื่องนี้ที่คุณลากมาวางนั้น ถูกเปิดเรียบร้อยแล้ว

en: Details:
th: รายละเอียด:

en: Preparing
th: กำลังเตรียม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Undo Edit
th: ยกเลิกการแก้ไข

en: Undo the edit
th: ยกเลิกการแก้ไข

en: Redo Edit
th: ทำซ้ำที่แก้ไข

en: Redo the edit
th: ทำซ้ำการแก้ไขที่ทำไป

en: The text of the label.
th: ข้อความบนป้ายข้อความ

en: Justification
th: การจัดชิดขอบ

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
th: การจัดข้อความชิดขอบข้างในแถบข้อความ ซึ่งจะไม่เกี่ยวกับการเรียงตำแหน่งแถบข้อความ (ซึ่งปรับโดย GtkMisc::xalign)

en: Line wrap
th: ตัดบรรทัด

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
th: ข้อความที่ยาวจะถูกตัดขึ้นบรรทัดใหม่

en: Cursor Position
th: ตำแหน่งเคอร์เซอร์

en: The current position of the insertion cursor in chars.
th: ตำแหน่งปัจจุบันของเคอร์เซอร์ วัดเป็นตัวอักษร

en: Selection Bound
th: ขอบเขตส่วนเลือก

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
th: ตำแหน่งปลายด้านตรงข้ามกับเคอร์เซอร์ของส่วนที่เลือก วัดเป็นตัวอักษร

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Input Methods
th: วิธีป้อนข้อความ

en: Show more _details
th: แสดง_รายละเอียดเพิ่มเติม

en: You can stop this operation by clicking cancel.
th: ถ้าต้องการเลิกปฏิบัติการนี้โปรดคลิกปุ่ม ยกเลิก

en:  (invalid Unicode)
th:  (รูปแบบ Unicode ที่ผิด)

en: Set as Wallpaper...
th: ตั้งเป็นภาพพื้นหลัง...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
th: ตั้งรูปที่เลือกเป็นภาพพื้นหลังเดสก์ท็อป Cinnamon ของคุณ

en: Add Desklets
th: เพิ่มเดสก์เล็ต

en: Add Cinamon desklets
th: เพิ่มเดสก์เล็ต Cinnamon

en: Mount archive
th: เมานท์แฟ้มจัดเก็บ

en: Mount %f to browse its contents
th: เมานท์ %f เพื่อเรียกดูเนื้อหาของมัน

en: Change Desktop _Background
th: _เปลี่ยนพื้นหลังของพื้นโต๊ะ

en: Change the Cinnamon desktop background
th: เปลี่ยนภาพพื้นหลังเดสก์ท็อป Cinnamon

en: Create a new l_auncher here...
th: _สร้างลอนเชอร์ใหม่ที่นี่...

en: Create a new launcher in this folder
th: สร้างลอนเชอร์ใหม่ในโฟลเดอร์นี้

en: Manage workspaces (Expo)
th: จัดการพื้นที่ทำงาน (Expo)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
th: เปิด Expo เพื่อเพิ่ม ลบ หรือจัดระเบียบพื้นที่ทำงาน

en: Remove workspace
th: ลบพื้นที่ทำงาน

en: Remove the currently active workspace
th: ลบพื้นที่ทำงานที่ใช้งานอยู่ตอนนี้

en: Jump to new workspace
th: ข้ามไปพื้นที่ทำงานใหม่

en: Create a new workspace and activate it
th: สร้างพื้นที่ทำงานใหม่และใช้งานพื้นที่ทำงานนั้น

en: Files
th: แฟ้ม

en: Access and organize files
th: เข้าถึงและจัดระเบียบแฟ้ม

en: Edit Bookmarks
th: แก้ไขที่คั่นหน้า

en: <b>_Bookmarks</b>
th: <b>_ที่คั่นหน้า</b>

en: <b>_Name</b>
th: <b>_ชื่อ</b>

en: <b>_Location</b>
th: <b>_ตำแหน่ง</b>

en: Always
th: เสมอ

en: Local Files Only
th: แฟ้มในเครื่องเท่านั้น

en: Never
th: ไม่ต้อง

en: Decimal
th: ฐานสิบ

en: Decimal (long format)
th: ค่าทศนิยม (รูปแบบยาว)

en: Binary (long format)
th: ไบนารี (รูปแบบยาว)

en: By Name
th: ตามชื่อ

en: By Size
th: ตามขนาด

en: By Type
th: ตามชนิด

en: By Detailed Type
th: ตามชนิดของรายละเอียด

en: By Modification Date
th: ตามวันที่แก้ไข

en: By Access Date
th: ตามวันที่เข้าถึง

en: By Trashed Date
th: ตามวันที่ทิ้งลงถังขยะ

en: File Management Preferences
th: ปรับแต่งการจัดการแฟ้ม

en: <b>Default View</b>
th: <b>มุมมองปริยาย</b>

en: View _new folders using:
th: ดูโ_ฟลเดอร์ใหม่ด้วย:

en: _Arrange items:
th: เ_รียงไอคอน:

en: Sort _folders before files
th: เรียงโฟลเดอร์มา_ก่อนแฟ้ม

en: <b>Icon View Defaults</b>
th: <b>ค่าปริยายของมุมมองไอคอน</b>

en: Default _zoom level:
th: อัตรา_ย่อขยายปริยาย:

en: _Text beside icons
th: วาง_ข้อความข้างไอคอน

en: <b>Compact View Defaults</b>
th: <b>ค่าปริยายของมุมมองแบบกระชับ</b>

en: _Default zoom level:
th: _อัตราย่อขยายปริยาย:

en: A_ll columns have the same width
th: ทุกคอลัมน์กว้างเ_ท่ากันหมด

en: <b>List View Defaults</b>
th: <b>ค่าปริยายของมุมมองแบบรายชื่อ</b>

en: D_efault zoom level:
th: อัตรา_ย่อขยายปริยาย:

en: <b>Tree View Defaults</b>
th: <b>ค่าปริยายของมุมมองต้นไม้</b>

en: Show _only folders
th: แสดงเฉ_พาะโฟลเดอร์

en: Views
th: มุมมอง

en: <b>Behavior</b>
th: <b>พฤติกรรม</b>

en: _Single click to open items
th: เปิดรายการด้วย_คลิกเดียว

en: _Double click to open items
th: เปิดรายการด้วย_สองคลิก

en: Click on a file's name twice to rename it
th: คลิกสองครั้งบนชื่อแฟ้มเพื่อเปลี่ยนชื่อ

en: Open each _folder in its own window
th: เปิดแต่ละโ_ฟลเดอร์ในหน้าต่างแยก

en: Always start in dual-pane view
th: เริ่มในมุมมองแบบสองแผงเสมอ

en: Ignore per-folder view preferences
th: ละเว้นการตั้งค่าทั้งโฟลเดอร์

en: Disable file operation queueing
th: ปิดใช้การเรียงคิวการกระทำกับแฟ้ม

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
th: คลิกสองครั้งบนพื้นที่ว่างเพื่อไปที่โฟลเดอร์หลัก

en: <b>Executable Text Files</b>
th: <b>แฟ้มข้อความที่เรียกใช้เป็นโปรแกรมได้</b>

en: _Run executable text files when they are opened
th: เ_รียกใช้โปรแกรมในแฟ้มข้อความเมื่อถูกเปิด

en: _View executable text files when they are opened
th: เปิด_อ่านโปรแกรมในแฟ้มข้อความเมื่อถูกเปิด

en: _Ask each time
th: ถ_ามทุกครั้ง

en: <b>Trash</b>
th: <b>ถังขยะ</b>

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
th: _ถามก่อนที่จะเทถังขยะหรือลบแฟ้มอย่างถาวร

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
th: _แสดงคำสั่งลบถาวร (ลบโดยไม่ผ่านถังขยะ) ในเมนู

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
th: ส่งข้ามถังขยะเมื่อกดปุ่ม Delete แล้ว

en: <b>Media Handling</b>
th: <b>การจัดการสื่อ</b>

en: Automatically mount removeable media when inserted and on startup
th: เมานท์อุปกรณ์ถอดเสียบอัตโนมัติเมื่อเสียบ และเมื่อเริ่มทำงาน

en: Automatically open a folder for automounted media
th: เปิดโฟลเดอร์สำหรับสื่อที่ถูกเมานท์อัตโนมัติ โดยอัตโนมัติ

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
th: รอก่อน หรือเริ่มเปิดโปรแกรมโดยอัตโนมัติเมื่อใส่สื่อเข้าไป

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
th: ปิดแถบ แผง หรือหน้าต่างแสดงข้อมูลอุปกรณ์อัตโนมัติ เมื่ออุปกรณ์ถูกถอด หรือถูกยกเลิกการเมานท์แล้ว

en: <b>Bulk Rename</b>
th: <b>เปลี่ยนชื่อหลายรายการพร้อมกัน</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
th: คำสั่งที่ต้องการร้องขอขณะเปลี่ยนชื่อหลายรายการพร้อมกัน:

en: Behavior
th: พฤติกรรม

en: <b>Icon Captions</b>
th: <b>คำบรรยายไอคอน</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
th: เลือกลำดับข้อมูล ที่จะแสดงใต้ไอคอน ข้อมูลจะแสดงมากขึ้น เมื่อขยายเข้าไปใกล้มากขึ้น

en: <b>Date</b>
th: <b>วันที่</b>

en: _Format:
th: _รูปแบบ:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
th: <b>หน้าต่างและชื่อเรื่องแท็บ</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
th: แสดงเส้นทาง_แบบเต็มในแถบชื่อเรื่องและแท็บบาร์

en: <b>File Size</b>
th: <b>ขนาดแฟ้ม</b>

en: <b>File Properties</b>
th: <b>คุณสมบัติแฟ้ม</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
th: แสดงการกำหนดสิทธิ์ขั้นสูงในกล่องโต้ตอบคุณสมบัติแฟ้ม

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
th: <b>ย้าย/คัดลอกไปยังเมนู</b>

en: List bookmarks in the menu
th: เพิ่มที่คั่นหน้าในรายการในเมนู

en: List devices and network locations in the menu
th: เพิ่มอุปกรณ์และที่ตั้งเครือข่ายต่างๆในรายการในเมนู

en: Display
th: แสดง

en: <b>List Columns</b>
th: <b>คอลัมน์ในรายชื่อ</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
th: เลือกลำดับข้อมูลที่จะแสดงในมุมมองแบบรายชื่อ

en: List Columns
th: คอลัมน์ในรายชื่อ

en: <b>Previewable Files</b>
th: <b>แฟ้มที่แสดงตัวอย่างได้</b>

en: Show _thumbnails:
th: แสดงรู_ปย่อ:

en: _Only for files smaller than:
th: เฉพาะแฟ้มที่เ_ล็กกว่า:

en: <b>Folders</b>
th: <b>โฟลเดอร์</b>

en: Count _number of items:
th: นั_บจำนวนรายการ:

en: <b>Tooltips</b>
th: <b>ทูลทิป</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
th: แสดงทูลทิปในไอคอนและมุมมองแบบเคลื่อนที่

en: Show tooltips in list views
th: แสดงทูลทิปในมุมมองรายการ

en: Show tooltips on the desktop
th: แสดงทูลทิปบนพื้นโต๊ะ

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
th: <i>โดยปริยายแล้ว ทูลทิปของโฟลเดอร์จะแสดงจำนวนรายการ และแสดงขนาดของแฟ้ม
        เลือกข้อมูลเพิ่มเติมที่จะแสดงในทูลทิป:</i>

en: Detailed file type
th: ชนิดแฟ้มที่มีรายละเอียด

en: Modified date
th: วันที่แก้ไข

en: Accessed date
th: วันที่เข้าถึง

en: File or folder location
th: ตำแหน่งของแฟ้มหรือโฟลเดอร์

en: Preview
th: แสดงตัวอย่าง
