linuxmint - en to tr translation catalogue (1332 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
tr: Kayıtlı arama

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
tr: Nemo aksiyon tanımı

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
tr: Nemo arama-yardımcısı tanımlaması

en: No actions found
tr: Aksiyon bulunamadı

en: Actions
tr: Aksiyonlar

en: Edit layout
tr: Düzeni düzenle

en: Nemo could not create the required folder "%s".
tr: Nemo gerekli "%s" dizinini oluşturamadı.

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
tr: Nemoyu çalıştırmadan önce, lütfen aşağıdaki dizinleri oluşturunuz, ya da izinleri Nemo'nun bunları oluşturabileceği şekilde ayarlayınız.

en: Error starting autorun program: %s
tr: Otomatik çalışan programı başlatma hatası: %s

en: Cannot find the autorun program
tr: Otomatik çalıştırma programı bulunamıyor

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
tr: <big><b>Yazılım otomatik başlatılırken hata</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
tr: <big><b>Bu ortam kendiliğinden çalıştırılması istenen bir yazılım içeriyor. Çalıştırmak ister misiniz?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
tr: Yazılım "%s" ortamından doğrudan çalıştırılacak. Güvenmediğiniz yazılımları asla çalıştırmamalısınız.
    
    Eğer şüphe ediyorsanız İptal'e basın.

en: _Run
tr: _Çalıştır

en: _Customize
tr: _Özelleştir

en: Adjust the desktop layout for this monitor
tr: Bu ekran için için masaüstü düzenini ayarla

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
tr: Masaüstü

en: No bookmarks defined
tr: Tanımlanan yerimi yok

en: Disable all
tr: Tümünü pasifleştir

en: Enable all
tr: Tümünü etkinleştir

en: Public FTP
tr: Genel FTP

en: FTP (with login)
tr: FTP (oturum açarak)

en: Windows share
tr: Windows paylaşımı

en: Secure WebDAV (HTTPS)
tr: Güvenli WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
tr: Desteklenen sunucu yöntem listesi yüklenemiyor.
    Lütfen gvfs kurulumunu kontrol edin.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
tr: "%s" dizini "%s" üzerinde açılamıyor.

en: The server at "%s" cannot be found.
tr: "%s" konumundaki sunucu bulunamadı.

en: Try Again
tr: Tekrar Deneyin

en: Please verify your user details.
tr: Lütfen kullanıcı ayrıntılarınızı doğrulayın.

en: Continue
tr: Devam

en: C_onnect
tr: _Bağlan

note: set dialog properties
en: Connect to Server
tr: Sunucuya Bağlan

en: Server Details
tr: Sunucu Ayrıntıları

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
tr: _Sunucu:

note: second row: type combobox
en: _Type:
tr: _Tür:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
tr: _Paylaşım:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
tr: _Dizin:

en: User Details
tr: Kullanıcı Detayları

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
tr: _Alan adı:

note: second row: username entry
en: _User name:
tr: _Kullanıcı adı:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
tr: Par_ola:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
tr: _Bu parolayı hatırla

en: Operation cancelled
tr: İşlem iptal edildi

en: Print but do not open the URI
tr: Yazdır ama URI'yi açma

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
tr: 
    
    Sunucu bağlamaya bağlantı ekle

en: Show the version of the program.
tr: Uygulamanın sürümünü göster.

en: Quit Nemo Desktop.
tr: Nemo Masaüstünden Çık.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
tr: 
    
    Masaüstünü dosya yönetici ile yönetin

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
tr: _Çöpü boşalt

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
tr: Otomatik düzenle

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
tr: Tersine sırala

en: Smaller
tr: Daha küçük

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Larger
tr: Daha büyük

en: _Vertical
tr: _Dikey

en: _Horizontal
tr: _Yatay

en: Name
tr: Ad

en: Size
tr: Boyut

en: Type
tr: Tür

en: Date
tr: Tarih

note: name, stock id, label
en: _Sort
tr: _Sırala

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
tr: Simge _Boyutu

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
tr: Çöpü Boşalt

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
tr: Çöpteki tüm ögeleri sil

en: The desktop view encountered an error.
tr: Masaüstü görünümü bir hata ile karşılaştı.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
tr: Masaüstü görünümü başlarken bir hata ile karşılaştı.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
tr: _Simgeleri Asıl Boyutlarına Getir

en: Restore Icon's Original Si_ze
tr: _Simgeyi Asıl Boyutlarına Getir

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
tr: Simgeyi Yeniden Boyutlandır...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
tr: Seçili simgeyi yeniden boyutlandırılabilir yap

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
tr: Seçili her simgeyi özgün boyutuna döndür

en: Comment
tr: Yorum

en: URL
tr: Adres

en: Description
tr: Açıklama

en: Command
tr: Komut

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
tr: Mevcut Ekran Düzeni (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
tr: Mevcut Ekran Düzeni (%dx%d)

en: Desktop Settings
tr: Masaüstü Ayarları

en: Current Monitor Preferences
tr: Mevcut Monitör Tercihleri

en: Show global desktop settings
tr: Genel masaüstü ayarlarını göster

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
tr: "%s" içeriğini görüntülemek için gerekli erişim haklarına sahip değilsiniz.

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
tr: "%s" bulunamadı. Belki yakın bir zamanda silindi.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
tr: Üzgünüm, "%s" dosyasının içeriğinin tümü gösterilemiyor: %s

en: The folder contents could not be displayed.
tr: Dizin içeriği gösterilemiyor.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
tr: "%s"nin grubunu değiştirmek için gerekli erişim haklarına sahip değilsiniz.

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
tr: Üzgünüm, "%s" dosyasının grubu değiştirilemedi: %s

en: The group could not be changed.
tr: Grup değiştirilemedi.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
tr: Üzgünüm, "%s" dosyasının sahibi değiştirilemedi: %s

en: The owner could not be changed.
tr: Dosya sahibi değiştirilemedi.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
tr: Üzgünüm, "%s" erişim hakları değiştirilemedi: %s

en: The permissions could not be changed.
tr: Erişim hakları değiştirilemedi.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
tr: "%s" adı bu dizinde zaten kullanılıyor. Lütfen başka bir isim kullanın.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
tr: Bu dizinde "%s" bulunamadı. Silinmiş ya da taşınmış olabilir mi?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
tr: "%s" ögesini yeniden adlandırmak için gerekli erişim haklarına sahip değilsiniz.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
tr: "%s" adı geçerli değil, çünkü içinde "/" karakteri var. Lütfen başka bir dosya ismi kullanın.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
tr: "%s" geçerli bir ad değil. Lütfen başka bir isim kullanın.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
tr: "%s" adı çok uzun. Lütfen farklı bir ad kullanın.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
tr: Üzgünüm, "%s" ismi "%s" olarak değiştirilemedi: %s

en: The item could not be renamed.
tr: Öğe yeniden adlandırılamadı.

en: Renaming "%s" to "%s".
tr: "%s" ögesinin adı "%s" olarak değiştiriliyor.

en: No extensions found
tr: Eklenti bulunamadı

en: no information available
tr: mevcut bilgi yok

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Extensions
tr: Eklentiler

en: Extensions changed.  Restart required.
tr: Eklentiler değişti. Yeniden başlatma gerekiyor.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
tr: Hiçbiri

en: Yesterday
tr: Dün

en: by _Name
tr: _İsme göre

en: Keep icons sorted by name in rows
tr: Simgeleri isimlerine göre sırala

en: by _Size
tr: _Boyuta göre

en: Keep icons sorted by size in rows
tr: Simgeleri büyüklüklerine göre sırala

en: by _Type
tr: _Türe göre

en: Keep icons sorted by type in rows
tr: Simgeleri türlerine göre sırala

en: by _Detailed Type
tr: _Tür Ayrıntısına göre

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
tr: Tür ayrıntısına göre sıralamada satırlarda simgeleri koru

en: by Modification _Date
tr: _Değiştirilme tarihine göre

en: Keep icons sorted by modification date in rows
tr: Simgeleri değiştirilme tarihlerine göre sıralı tut

en: by T_rash Time
tr: Çöpe Gönde_rilme Zamanına göre

en: Keep icons sorted by trash time in rows
tr: Simgeleri satırlarda çöpe gönderilme zamanına göre sıralı tut

en: _Organize Desktop by Name
tr: _Masaüstünü İsme Göre Düzenle

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
tr: Öğeleri Düze_nle

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
tr: İsme göre _düzenle

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
tr: Simgeleri üst üste gelmeyi engelleyecek şekilde pencere içinde daha uygun bir şekilde konumlandır

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
tr: _Ters Sıra

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
tr: Simgeleri ters sıra ile göster

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
tr: _Hizalı Tut

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
tr: Simgeleri bir ızgara üzerinde hizalı tut

en: _Manually
tr: _Elle

en: Leave icons wherever they are dropped
tr: Simgeler bırakıldıkları yerde kalsın

en: By _Name
tr: İ_sme Göre

en: By _Size
tr: _Büyüklüğe Göre

en: By _Type
tr: _Türe Göre

en: By _Detailed Type
tr: _Tür Ayrıntısına Göre

en: By Modification _Date
tr: _Değiştirilme Tarihine Göre

en: By T_rash Time
tr: Çöpe Gönde_rilme Zamanına Göre

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
tr: Simge Görünümü

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
tr: _Simgeler

en: The icon view encountered an error.
tr: Simge görünümü bir hata ile karşılaştı.

en: The icon view encountered an error while starting up.
tr: Simge görünümü başlatılırken bir hata ile karşılaşıldı.

en: Display this location with the icon view.
tr: Bu konumu simge görünümü ile göster

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
tr: Sıkışık Görünüm

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
tr: _Sıkışık

en: The compact view encountered an error.
tr: Sıkışık görünüm bir hata ile karşılaştı.

en: The compact view encountered an error while starting up.
tr: Sıkışık görünüm başlatılırken bir hata ile karşılaşıldı.

en: Display this location with the compact view.
tr: Bu konumu sıkışık görünüm ile göster.

en: Image Type
tr: Görüntü Türü

en: %d pixel | %d pixels
tr[0]: %d piksel
tr[1]: %d piksel

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Title
tr: Başlık

en: Author
tr: Yazar

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: Created On
tr: Oluşturulma

en: Created By
tr: Oluşturan

en: Disclaimer
tr: Feragatname

en: Warning
tr: Uyarı

en: Source
tr: Kaynak

en: Camera Brand
tr: Kamera Markası

en: Camera Model
tr: Kamera Modeli

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
tr: Çekildiği Tarih

en: Date Digitized
tr: Dijital ortama aktarıldığı Tarih

en: Date Modified
tr: Değiştirilme Tarihi

en: Exposure Time
tr: Pozlama Tarihi

en: Aperture Value
tr: Diyafram Değeri

en: ISO Speed Rating
tr: ISO Hız Oranı

en: Flash Fired
tr: Flaş Kullanımı

en: Metering Mode
tr: Ölçüm Kipi

en: Exposure Program
tr: Pozlama Yazılımı

en: Focal Length
tr: Odak Uzaklığı

en: Software
tr: Yazılım

en: Location
tr: Konum

en: Keywords
tr: Anahtar Kelimeler

en: Creator
tr: Oluşturan

en: Rating
tr: Değerlendirme

en: Failed to load image information
tr: Görüntü bilgisi yüklenirken hata oluştu

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Image
tr: Görüntü

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
tr: Aksiyonlar: Bu dizindeki tüm aksiyon dosyaları içerik menüsü altında görünecektir.

en: More info
tr: Daha fazla bilgi

en: View a sample action file with documentation
tr: Örnek bir aksiyon dosyasını dokümantasyonuyla görüntüle

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
tr: Betikler: Bu dizindeki tüm çalıştırılabilir dosyalar Betikler içerik menüsü altında görünecektir.

en: View additional information about creating scripts
tr: Oluşturulan betikler hakkında ek bilgi görüntüle

en: (Empty)
tr: (Boş)

en: Use Default
tr: Varsayılanları kullan

en: Temporarily disable auto-sort
tr: Otomatik sıralamayı geçici olarak devre dışı bırak

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
tr: Liste Görünümü

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
tr: _Liste

en: The list view encountered an error.
tr: Liste görünümü bir hata ile karşılaştı.

en: The list view encountered an error while starting up.
tr: Liste görünümü başlarken bir hata ile karşılaştı.

en: Display this location with the list view.
tr: Bu konumu liste görünümü ile göster.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
tr[0]: %d konumunu görüntülemek istiyor musunuz?
tr[1]: %d konumunu görüntülemek istiyor musunuz?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
tr[0]: %d farklı pencerede açılacak.
tr[1]: %d farklı pencerede açılacak.

en: --check cannot be used with other options.
tr: --check diğer seçenekler ile kullanılamaz.

en: --quit cannot be used with URIs.
tr: --quit URI adresleriyle birlikte kullanılamaz.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
tr: --geometry birden fazla URI adresi ile birlikte kullanılamaz.

en: Perform a quick set of self-check tests.
tr: Otomatik kontrol test ayarını hızlıca gerçekleştirin.

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
tr: Verilen geometri ile ilk pencereyi oluşturun. Örnekler: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.

en: GEOMETRY
tr: GEOMETRİ

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
tr: Sadece açıkça belirtilmiş URI'ler için pencere oluştur.

en: Ignored argument - left for compatibility only.
tr: Yoksayılan argüman - sadece uyumluluk amacıyla bırakıldı

en: Open URIs in tabs.
tr: Adresleri sekmelerde aç.

en: Open URIs in an existing window.
tr: Hedefleri mevuct bir pencerede aç.

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
tr: Önizleme resmi için kullanıcı önbelleğini onar - bu önizleme dosyaları ile ilgili sorun yaşıyorsanız yararlı olabilir. Yönetici hakları ile çalıştırılmalı.

en: Quit Nemo.
tr: Nemo'dan çık.

en: [URI...]
tr: [Adres...]

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
tr: 
    
    Dosya sistemine dosya yöneticisi ile gözatın

en: Nemo's main menu is now hidden
tr: Nemo'nun ana menüsü gizlendi

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
tr: Ana menü gizlemeyi seçtiniz. Aşağıdaki yöntemlerle menü çubuğuna geçici olarak ulaşabilirsiniz:
    
    - <Alt> tuşuna basılı tutun
    - Ana araç çubuğu üstünde boş bir bölümde sağ-tıklayın
    - Durum çubuğu üstünde boş bir bölümde sağ-tıklayın.
    
    Görünüm menüsünden menü çubuğu seçeneğini işaretleyerek, yeniden kalıcı olarak etkinleştirebilirsiniz.

en: Don't show this message again.
tr: Bu mesajı tekrar gösterme.

en: The Link "%s" is Broken.
tr: "%s" Bağlantısı Kırık.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
tr: "%s" Bağlantısı Kırık. Çöp kutusuna taşınsın mı?

en: This link cannot be used, because it has no target.
tr: Bu bağlantı kullanılamaz, çünkü hedefi yok.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
tr: Bu bağlantı kullanılamaz, çünkü hedef "%s" mevcut değil.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
tr: Çö_p Kutusuna Taşı

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
tr: "%s" çalıştırmak ister misiniz, yoksa içeriği mi görüntülensin?

en: "%s" is an executable text file.
tr: "%s" çalıştırılabilir bir metin dosyası.

en: Run in _Terminal
tr: _Uçbirimde Çalıştır

en: _Display
tr: _Göster

en: Are you sure you want to open all files?
tr: Tüm dosyaları açmak istediğinize emin misiniz?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
tr[0]: %d farklı sekmede açılacak.
tr[1]: %d farklı sekmede açılacak.

en: Open with
tr: Birlikte aç

en: Unknown file type
tr: Bilinmeyen dosya tipi

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
tr: "%s" dosyası ile bağlantılı bir program bulunamadı. Eğer bu dosyanın kaynağına güveniyorsanız ve gerekli yetkilere sahipseniz, dosyayı çalıştırılabilir olarak ayarlayıp çalıştırın. Ya da birlikte aç seçeneğini kullanarak çalıştıracak bir program seçin.

en: Make executable and run
tr: Çalıştırılabilir yap ve çalıştır

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
tr: "%s" dosyası ile ilişkilendirilmiş bilinen bir uygulama bulunmuyor. Bunu açabilecek bir uygulamayı seçmek için Birlikte Aç iletişim kutusunu kullanın.

en: Choose a program
tr: Bir program seç

en: Untrusted application launcher
tr: Güvenilmeyen uygulama başlatıcı

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
tr: "%s" programı güvenilir (çalıştırılabilir) değil. Eğer program kaynağını bilmiyorsanız, çalıştırmak güvensiz olabilir.

en: _Launch Anyway
tr: _Yine de Başlat

en: Mark as _Trusted
tr: _Güvenilir Olarak İşaretle

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
tr[0]: %d farklı uygulamada açılacak.
tr[1]: %d farklı uygulamada açılacak.

en: Unable to mount location
tr: Konum bağlanamadı

en: Unable to start location
tr: Konum başlatılamıyor

en: Opening "%s".
tr: "%s" açılıyor.

en: Opening %d item. | Opening %d items.
tr[0]: %d öge açılıyor.
tr[1]: %d öge açılıyor.

en: Close tab
tr: Sekmeyi kapat

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
tr: 
    
    Verilen uri için birlikte aç dialoğunu göster, bu kullanıcıya varsayılan mime türü işleyicisini değişmeye izin verir.

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Free space: %s
tr: Boş alan: %s

en: My Computer
tr: Bilgisayarım

en: Open your personal folder
    %s
tr: Kişisel klasörünüzü açın
    %s

en: Home
tr: Ev Dizini

en: Open the contents of your desktop in a folder
tr: Masaüstünüzün içeriğini bir dizin içerisinde açın

en: Favorites
tr: Sık kullanılanlar

en: Favorite files
tr: Sık kullanılan dosyalar

en: Recent
tr: En son

en: Recent files
tr: En son dosyalar

en: Open the contents of the File System
    %s
tr: Dosya Sistemi içeriklerini aç
    %s

en: File System
tr: Dosya Sistemi

en: Trash
tr: Çöp

en: Open the trash
tr: Çöpü aç

en: Bookmarks
tr: Yerimleri

en: Mount and open %s (%s)
tr: Bağla ve aç %s(%s)

en: Mount and open %s
tr: Bağla ve aç %s

en: Network
tr: Ağ

en: Browse the contents of the network
tr: Ağ içeriğine gözat

note: name, stock id label, accelerator
en: _Start
tr: _Başlat

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
tr: _Dur

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
tr: _Güç Açık

en: _Safely Remove Drive
tr: _Sürücüyü Güvenle Kaldır

en: _Connect Drive
tr: _Sürücüyü Bağla

en: _Disconnect Drive
tr: _Sürücünün Bağlantısını Kes

en: _Start Multi-disk Device
tr: _Çoklu-disk Aygıtını Başlat

en: _Stop Multi-disk Device
tr: _Çoklu-disk Aygıtını Durdur

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
tr: _Sürücü Kilidini Kaldır

en: _Lock Drive
tr: _Sürücüyü Kilitle

en: Unable to start %s
tr: %s başlatılamadı

en: Unable to eject %s
tr: %s çıkartılamadı

en: Unable to poll %s for media changes
tr: Ortam değişikliği için %s yoklanamadı

en: Unable to stop %s
tr: %s durdurulamadı

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
tr: _Aç

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
tr: Yeni Sek_mede Aç

en: Open in New _Window
tr: Yeni _Pencerede aç

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
tr: Yer İmi _Ekle

en: Remove
tr: Kaldır

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
tr: _Yeniden Adlandır...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
tr: _Bağla

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
tr: _Ayır

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
tr: _Çıkart

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
tr: _Ortamı Tanı

en: _Empty _Trash
tr: _Çöp Kutusunu Bo_şalt

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
tr: _Özellikler

en: Unmount
tr: Ayır

en: Eject
tr: Çıkart

en: Stop
tr: Durdur

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
tr[0]: %1$s işlemi etkin. %2$d%% tamamlandı.
tr[1]: %1$s işlemi etkin. %2$d%% tamamlandı.

en: File Operations
tr: Dosya İşlemleri

en: All file operations have been successfully completed
tr: Tüm dosya işlemleri başarıyla tamamlandı

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
tr: Bir seferde birden fazla özel simge atayamazsınız!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
tr: Lütfen özel simge ayarlamak için sadece bir görüntüyü taşıyın.

en: The file that you dropped is not local.
tr: Bıraktığınız dosya yerel değil.

en: You can only use local images as custom icons.
tr: Özel simge olarak sadece yerel görüntüleri kullanabilirsiniz.

en: The file that you dropped is not an image.
tr: Bıraktığınız dosya görüntü dosyası değil.

en: _Name: | _Names:
tr[0]: _Ad:
tr[1]: Adlar:

en: Properties
tr: Özellikler

en: %s Properties
tr: %s Özellikleri

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
tr: bilinmeyen

en: Cancel Group Change?
tr: Grup Değişimi İptal Edilsin mi?

en: Cancel Owner Change?
tr: Sahip Değişimi İptal Edilsin mi?

en: nothing
tr: hiçbiri

en: unreadable
tr: okunamaz

en: %1$s item (and %2$s hidden) | %1$s items (and %2$s hidden)
tr[0]: %1$s öge (ve %2$s gizli)
tr[1]: %1$s öge (ve %2$s gizli)

en: %1$s item | %1$s items
tr[0]: %1$s öge
tr[1]: %1$s öge

en: (some contents unreadable)
tr: (bazı içerikler okunamaz)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
tr: İçerikler:

en: Size:
tr: Boyut:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
tr: kullanılan

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
tr: boş

en: Total capacity:
tr: Toplam kapasite:

en: Filesystem type:
tr: Dosya Sistemi türü:

en: Basic
tr: Temel

en: Type:
tr: Tip:

en: Link target:
tr: Bağlantı hedefi:

en: Location:
tr: Konum:

en: Volume:
tr: Birim:

en: Accessed:
tr: Erişim:

en: Created:
tr: Oluşturma tarihi:

en: Modified:
tr: Değiştirildi:

en: Free space:
tr: Boş alan:

en: _Read
tr: _Oku

en: _Write
tr: _Yaz

en: E_xecute
tr: Ç_alıştırma

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
tr: hayır

en: list
tr: liste

en: read
tr: oku

en: create/delete
tr: oluşturma/silme

en: write
tr: yaz

en: access
tr: erişim

en: Access:
tr: Erişim:

en: Folder access:
tr: Dizin erişimi:

en: File access:
tr: Dosya erişimi:

en: List files only
tr: Sadece liste dosyaları

en: Access files
tr: Dosyalara erişim

en: Create and delete files
tr: Dosyaları oluştur ve sil

en: Read-only
tr: Salt-okunur

en: Read and write
tr: Okuma ve yazma

en: Special flags:
tr: Özel bayraklar:

en: Set _user ID
tr: _Kullanıcı kimliğini ayarla

en: Set gro_up ID
tr: _Grup kimliğini ayarla

en: _Sticky
tr: _Yapışık

en: _Owner:
tr: _Sahibi:

en: Owner:
tr: Sahibi:

en: _Group:
tr: _Grup:

en: Group:
tr: Grup:

en: Execute:
tr: Çalıştır:

en: Allow _executing file as program
tr: Dosyayı bir program gibi _çalıştırmaya izin ver

en: Others:
tr: Diğerleri:

en: Folder Permissions:
tr: Dizin İzinleri:

en: File Permissions:
tr: Dosya İzinleri:

en: Text view:
tr: Metin görünümü:

en: Permissions
tr: İzinler

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
tr: Sahibi olmadığınız için bu erişim haklarını değiştiremezsiniz.

en: SELinux context:
tr: SELinux bağlamı:

en: Last changed:
tr: Son değiştirme:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
tr: İzinleri Tüm Alt Dizin ve Dosyalara Uygula

en: The permissions of "%s" could not be determined.
tr: "%s"nin erişim hakları belirlenemedi.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
tr: Seçilen dosyanın erişim hakları belirlenemedi.

en: Open With
tr: Birlikte Aç

en: Help
tr: Yardım

en: Close
tr: Kapat

en: Creating Properties window.
tr: Özellikler penceresi oluşturuluyor.

en: There was an error displaying help.
tr: Yardım gösterilirken bir hata oluştu.

en: Revert
tr: Geri Al

en: Not supported in this location
tr: Bu konum desteklenmiyor

en: No scripts found
tr: Betik bulunamadı

en: Scripts
tr: Betikler

en: Show Places
tr: Yerleri Göster

en: Show Treeview
tr: Ağaç görünümünü göster

en: Hide the Sidebar (F9)
tr: Yan Paneli Gizle (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
tr: Yan Paneli Göster (F9)

en: Adjust zoom level
tr: Yakınlaştırma seviyesini ayarla

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
tr: Kullanıcı önizleme resmi önbelleğinde bir sorun algılandı. Bunu yönetici hakları ile onarabilirsiniz.

en: Fix now
tr: Şimdi düzelt

en: Dismiss
tr: Reddet

en: Elevated Privileges
tr: Yükseltilmiş Ayrıcalıklarla Çalışıyor

en: Restore Selected Items
tr: Seçili Öğeleri Geri Yükle

en: Restore selected items to their original position
tr: Seçili ögeleri asıl konumlarına geri yükle

en: Empty _Trash
tr: _Çöpü Boşalt

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
tr: Yapıştır komutunu seçerseniz "%s" taşınacak

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
tr: Yapıştır komutunu seçerseniz "%s" kopyalanacak

en: There is nothing on the clipboard to paste.
tr: Panoda yapıştırılacak bir şey yok.

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
tr: Yeni _Dizin Oluştur

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
tr: Ke_s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
tr: _Kopyala

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
tr: Klasörün İçine _Yapıştır

en: P_in
tr: Sa_bitle

en: Unp_in
tr: Sabitlemeyi Kal_dır

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
tr: _Sil

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
tr[0]: Bu %'d ayrı sekme açacak.
tr[1]: %'d farklı sekmede açılacak.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
tr[0]: Bu %'d ayrı pencere açacak.
tr[1]: Bu %'d ayrı pencere açacak.

en: Select Items Matching
tr: Eşleşen Öğeleri Seçin

en: _Pattern:
tr: _Kalıp:

en: Examples:
tr: Örnekler:

note: Reset to default info
en: Undo
tr: Geri Al

en: Undo last action
tr: Son eylemi geri al

note: Reset to default info
en: Redo
tr: Yinele

en: Redo last undone action
tr: Son geri alınan eylemi yinele

en: Content View
tr: İçerik Görünümü

en: View of the current folder
tr: Mevcut dizinin görünümü

en: "%s" selected
tr: "%s" seçildi

en: %'d folder selected | %'d folders selected
tr[0]: %'d dizin seçildi
tr[1]: %'d dizin seçildi

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
tr[0]:  (%'d öge içeriyor)
tr[1]:  (%'d öge içeriyor)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
tr[0]:  (toplamda %'d öge içeriyor)
tr[1]:  (toplamda %'d öge içeriyor)

en: %'d item selected | %'d items selected
tr[0]: %'d öge seçildi
tr[1]: %'d öge seçildi

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
tr[0]: %'d başka öge seçildi
tr[1]: %'d başka öge seçildi

en: %'u item | %'u items
tr[0]: %'u öge
tr[1]: %'u öge

en: %s, Free space: %s
tr: %s, Boş alan: %s

en: Open With %s
tr: %s ile Aç

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
tr[0]: Seçili dosyayı açmak için "%s" kullan
tr[1]: Seçili dosyayı açmak için "%s" kullan

en: Run "%s" on any selected items
tr: Herhangi bir seçili öğe üzerinde "%s" çalıştır

en: Create a new document from template "%s"
tr: "%s" şablonundan yeni bir belge oluştur

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be moved if you select the Paste command
tr[0]: Yapıştır komutunu seçerseniz  %'d seçili öge taşınacak
tr[1]: Yapıştır komutunu seçerseniz  %'d seçili öge taşınacak

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be copied if you select the Paste command
tr[0]: Yapıştır komutunu seçerseniz  %'d seçili öge kopyalanacak
tr[1]: Yapıştır komutunu seçerseniz  %'d seçili öge kopyalanacak

en: Select Target Folder For Move
tr: Taşımak için hedef yolu seçin

en: Select Target Folder For Copy
tr: Kopyalamak için hedef yolu seçin

en: Unable to unmount location
tr: Yerel birim ayrılamıyor

en: Unable to eject location
tr: Yerel birim çıkartılamıyor

en: Unable to stop drive
tr: Sürücü durdurulamıyor

en: Connect to Server %s
tr: %s Sunucusuna Bağlan

en: _Connect
tr: _Bağlan

en: Link _name:
tr: Bağlantı _adı:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
tr: Yeni _Belge Oluştur

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
tr: _Birlikte Aç

en: Choose a program with which to open the selected item
tr: Seçili dosyayı açacak uygulamayı seç

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
tr: Seçili her öğenin özelliklerini göster ya da değiştir

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
tr: Bu dizin içinde boş bir dizin oluştur

note: name, stock id, label
en: No templates installed
tr: Hiçbir şablon kurulmamış

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
tr: _Boş Belge

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
tr: Bu dizin içinde boş bir belge oluştur

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
tr: Seçili dosyayı bu pencerede aç

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
tr: Dolaşım Penceresinde Aç

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
tr: Seçili her öğeyi dolaşım penceresinde aç

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
tr: Her seçili öğeyi yeni bir sekmede aç

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
tr: Burada Uçbirimi Aç

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
tr: Seçilen klasörde terminal açın

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
tr: Yönetici haklarıyla aç

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
tr: Yönetici ayrıcalıklarıyla klasörü açın

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
tr: Orjinal dosya bağlantısını takip et

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
tr: Orjinal dosyayı bu sembolik yolun gösterdiği yere yönlendir

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
tr: Bulunduğu dizini aç

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
tr: Seçili öğenin depolandığı dizine git

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
tr: Başka _Uygulama...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
tr: Seçili öğeyi açacak başka bir uygulama seç

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
tr: Başka Bir _Uygulama ile Aç...

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
tr: Seçili dosyaları Yapıştır komutuyla taşımaya hazırla

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
tr: Seçili dosyaları Yapıştır komutuyla kopyalamaya hazırla

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
tr: _Yapıştır

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
tr: Daha önce Kes ya da Kopyala komutu yardımıyla seçilen dosyaları taşı ya da kopyala

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
tr: Daha önce Kes ya da Kopyala komutu yardımıyla seçilen dosyaları seçilen dizine taşı ya da kopyala

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
tr: Şuraya Kop_yala:

note: name, stock id, label
en: M_ove to
tr: _Şuraya Taşı:

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

note: tooltip
en: Select all items in this window
tr: Bu penceredeki tüm öğeleri seç

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
tr: _Eşleşen Öğeleri Seç...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
tr: Bu penceredeki belirtilen desenle eşleşen öğeleri seç

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
tr: Seçimi _Tersine Çevir

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
tr: Hepsini ve sadece şu anda seçili olmayan öğeleri seç

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
tr: _Çoğalt

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
tr: Seçili her öğeyi çoğalt

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
tr[0]: B_ağlantı Oluştur
tr[1]: B_ağlantıları Oluştur

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
tr: Seçilen her dosya için sembolik bağlantı oluştur

note: tooltip
en: Rename selected item
tr: Seçili öğeyi yeniden adlandır

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
tr: Seçilen tüm öğeleri çöpe taşı

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
tr: Seçilen tüm öğeleri çöpe göndermeden sil

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
tr: _Geri Yükle

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
tr: _Geri Al

note: tooltip
en: Undo the last action
tr: Son değişikliği geri al

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
tr: _Yinele

note: tooltip
en: Redo the last undone action
tr: Geri alınmış son eylemi yinele

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
tr: _Görünümleri Öntanımlı Hale Getir

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
tr: Bu görünüm için tercihlerle uyuşması için sıralamayı ve yaklaştırma oranını sıfırla

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
tr: Bu Sunucuya Bağlan

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
tr: Bu sunucuya kalıcı bir bağlantı oluştur

note: tooltip
en: Mount the selected volume
tr: Seçilen birimi bağla

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
tr: Seçilen birimi ayır

note: tooltip
en: Eject the selected volume
tr: Seçili birimi çıkart

note: tooltip
en: Start the selected volume
tr: Seçilen birimi başlat

note: tooltip
en: Stop the selected volume
tr: Seçilen birimi durdur

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
tr: Seçilen sürücüdeki ortamı tanı

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
tr: Açık olan dizin ile ilişkili birimi bağla

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
tr: Açık olan dizin ile ilişkili birimi ayır

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
tr: Açık dizin ile ilişkili birimi çıkart

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
tr: Açık dizin ile ilişkili birimi başlat

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
tr: Açık olan dizin ile ilişkili birimi durdur

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
tr: Dosyayı Aç ve Pencereyi Kapat

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
tr: Bu dizini bir dolaşım penceresinde aç

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
tr: Bu dizini yeni bir sekmede aç

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
tr: Bu dizini Yapıştır konumuyla taşınacak şekilde hazırla

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
tr: Bu dizini Yapıştır komutuyla kopyalanacak şekilde hazırla

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
tr: Daha önce Kes ya da Kopyala komutu yardımıyla seçilen dosyaları bu dizine taşı ya da kopyala

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
tr: Bu dizini Çöp'e taşı

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
tr: Bu dizini Çöp'e taşımadan sil

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
tr: Bu dizinle ilişkili birimi bağla

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
tr: Bu dizin ile ilişkili birimin bağını kaldır

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
tr: Bu dizin ile ilişkili birimi çıkart

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
tr: Bu dizin ile ilişkili birimi başlat

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
tr: Bu dizinle ilişkili birimi durdur

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
tr: Bu dizinin özelliklerini görüntüle ya da değiştir

note: name, stock id, label
en: _Other pane
tr: _Diğer panel

en: Copy the current selection to the other pane in the window
tr: Geçerli seçimi penceredeki diğer panele kopyala

en: Move the current selection to the other pane in the window
tr: Geçerli seçimi penceredeki diğer panele taşı

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
tr: _Ev

en: Copy the current selection to the home folder
tr: Mevcut seçimi ev dizinine kopyala

en: Move the current selection to the home folder
tr: Mevcut seçimi ev dizinine taşı

note: name, stock id, label
en: _Desktop
tr: _Masaüstü

en: Copy the current selection to the desktop
tr: Geçerli seçimi masaüstüne kopyala

en: Move the current selection to the desktop
tr: Geçerli seçimi masaüstüne taşı

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Browse for a folder to move the selection to
tr: Seçilen dosyayı taşımak için gözat

en: Browse for a folder to copy the selection to
tr: Seçilen dosyayı kopyalamak için gözat

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
tr: Seçilen dosyayı bu konumdaki dosya listesinin her zaman başında görünecek şekilde sabitle

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
tr: Seçilen dosyayı bu konumdaki dosya listesinin en üstündeki sabitlemeden çıkar

en: Add to favorites
tr: Sık kullanılanlara ekle

en: Add the selected file to your favorites
tr: Seçilen dosyayı sık kullanılanlara ekle

en: Remove from favorites
tr: Sık kullanılanlardan sil

en: Remove the selected file from your favorites
tr: Seçilen dosyayı sık kullanılanlardan sil

en: Run scripts
tr: Betikleri çalıştırır

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
tr: _Betikler

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
tr: Açık olan dizini çöpün dışındaki "%s" konumuna taşı

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
tr[0]: Seçili dizini çöpün dışındaki "%s" konumuna taşı
tr[1]: Seçili dizinleri çöpün dışındaki "%s" konumuna taşı

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
tr[0]: Seçili dizini çöpün dışına taşı
tr[1]: Seçili dizinleri çöpün dışına taşı

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
tr[0]: Seçili dosyayı çöpün dışındaki "%s" konumuna taşı
tr[1]: Seçili dosyaları çöpün dışındaki "%s" konumuna taşı

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
tr[0]: Seçili dosyayı çöpün dışına taşı
tr[1]: Seçili dosyaları çöpün dışına taşı

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
tr[0]: Seçili öğeyi çöpün dışındaki "%s" konumuna taşı
tr[1]: Seçili öğeleri çöpün dışındaki "%s" konumuna taşı

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
tr[0]: Seçili öğeyi çöpün dışına taşı
tr[1]: Seçili öğeleri çöpün dışına taşı

en: Start the selected drive
tr: Seçilen sürücüyü başlat

en: Connect to the selected drive
tr: Seçilen sürücüye bağlan

en: _Start Multi-disk Drive
tr: Çoklu Disk Sürücü _Başlat

en: Start the selected multi-disk drive
tr: Seçilen çoklu disk sürücünü başlat

en: U_nlock Drive
tr: Sürücü Kilidini _Kaldır

en: Unlock the selected drive
tr: Seçilen sürücünün kilidini kaldır

en: Stop the selected drive
tr: Seçilen sürücüyü durdur

en: Safely remove the selected drive
tr: Seçilen sürücüyü güvenle kaldır

en: _Disconnect
tr: _Bağlantıyı Kes

en: Disconnect the selected drive
tr: Seçilen sürücünün bağlantısını kes

en: _Stop Multi-disk Drive
tr: Çoklu Disk-Sürücüyü _Durdur

en: Stop the selected multi-disk drive
tr: Seçilen çoklu disk sürücüsünü durdur

en: Lock the selected drive
tr: Seçilen sürücüyü kilitle

en: Start the drive associated with the open folder
tr: Açık dizin ile ilişkili sürücüyü başlat

en: Connect to the drive associated with the open folder
tr: Açık olan dizin ile ilişkili sürücüye bağlan

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
tr: Açık dizin ile ilişkili çoklu disk sürücünü başlat

en: Unlock the drive associated with the open folder
tr: Açık olan dizin ile ilişkili sürücünün kilidini kaldır

en: _Stop the drive associated with the open folder
tr: Açık olan dizin ile ilişkili sürücüyü _durdur

en: Safely remove the drive associated with the open folder
tr: Açık dizin ile ilişkili sürücüyü güvenle kaldır

en: Disconnect the drive associated with the open folder
tr: Açık olan dizin ile ilişkili sürücünün bağlantısını kes

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
tr: Açık olan dizin ile ilişkili çoklu disk sürücüsünü durdur

en: Lock the drive associated with the open folder
tr: Açık olan dizin ile ilişkili sürücüyü kilitle

en: _Delete Permanently
tr: Kalıcı Olarak _Sil

en: Delete the open folder permanently
tr: Açık olan dizini kalıcı olarak sil

en: Move the open folder to the Trash
tr: Açık olan dizini Çöp'e taşı

en: _Open With %s
tr: %s İle _Aç

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
tr[0]: %'d Yeni Pencerede _Aç
tr[1]: %'d Yeni Pencerede _Aç

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
tr[0]: %'d Yeni _Sekmede Aç
tr[1]: %'d Yeni _Sekmede Aç

en: Delete all selected items permanently
tr: Seçili öğeleri kalıcı olarak sil

en: Remo_ve from Recent
tr: Son Kullanılanlardan Kal_dır

en: Remove each selected item from the recently used list
tr: Seçilen öğeleri son kullanılanlar listesinden kaldır

en: View or modify the properties of the open folder
tr: Açık olan dizinin özelliklerini göster ya da değiştir

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
tr: %s öğesine bağlantı

en: Drag and drop is not supported.
tr: Sürükle ve bırak desteklenmiyor.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
tr: Sürükle ve bırak sadece yerel dosya sistemlerinde destekleniyor.

en: An invalid drag type was used.
tr: Geçersiz bir sürükleme türü kullanıldı.

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
tr: taşınan metin.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
tr: taşınan veri

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
tr: Listenizde konumu bulunmayan yer imlerini silmek ister misiniz?

en: The location "%s" does not exist.
tr: "%s" için konum bulunmuyor.

en: Bookmark for Nonexistent Location
tr: Bulunmayan Konum İçin Yer İmi

en: Go to the location specified by this bookmark
tr: Bu yer imi tarafından belirtilen konuma git

en: %s - File Browser
tr: %s - Dosya Tarayıcı

en: Searching...
tr: Arıyor...

en: Could not display "%s".
tr: "%s" görüntülenemedi.

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
tr: Nemo'ya bu klasörü gösterme yeteneğine sahip hiçbir görüntüleyici yüklenmemiş.

en: The location is not a folder.
tr: Konum bir dizin değil.

en: Could not find "%s".
tr: "%s" bulunamadı.

en: Please check the spelling and try again.
tr: Lütfen, yazım hatalarını kontrol edip tekrar deneyin.

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
tr: Nemo "%s" konumunu işleyemedi.

en: Nemo cannot handle this kind of location.
tr: Nemo bu konumun türünü işleyemedi.

en: Unable to mount the location.
tr: Konum bağlanamadı.

en: Access was denied.
tr: Erişim engellendi.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
tr: "%s" gösterilemedi, çünkü makine bulunamadı.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
tr: Yazım yanlışlarını ve vekil ayarlarınızın doğruluğunu kontrol edin.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
tr: Hata: %s
    Lütfen başka bir görüntüleyici seçin ve tekrar deneyin.

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Nemo özgür bir yazılımdır; dağıtabilirsin ve/veya Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayınlanan GNU Genel Kamu Lisansı koşulları altında değiştirebilirsin; ya 2. sürüm Lisansı ya da (sizin seçiminize göre) sonraki herhangi bir versiyonuda.

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
tr: Nemo yararlı olacağı ümidiyle yayımlandı, ancak HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; hatta  SATILABİLİRLİK'in dolaylı garantisi ya da BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK'u olmadan. Daha fazla ayrıntı için GNU Genel Kamu Lisansına bakınız.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
tr: Nemo ile birlikte GNU Genel Kamu Lisansı'nın bir kopyasını almış olmalısınız; eğer almamışsanız, Free Software Foundation, Inc, 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA yazın.

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
tr: Nemo, hem bilgisayarınızdaki hem de çevrimiçi olan dosya ve dizinlerinizi organize etmenizi sağlar.

en: There was an error displaying help: 
    %s
tr: Yardım görüntülenirken bir hata oluştu: 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
tr: _Dosya

note: name, stock id, label
en: _Edit
tr: Dü_zenle

note: name, stock id, label
en: _View
tr: _Görünüm

note: name, stock id, label
en: _Help
tr: _Yardım

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
tr: _Kapat

note: tooltip
en: Close this folder
tr: Bu dizini kapat

en: Prefere_nces
tr: Terci_hler

en: Edit Nemo preferences
tr: Nemo tercihlerini düzenle

en: Undo the last text change
tr: Son metin değişikliğini geri al

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
tr: Üst _dizini aç

en: Open the parent folder
tr: Üst dizini aç

note: tooltip
en: Stop loading the current location
tr: Mevcut konumu yüklemeyi durdur

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
tr: _Yeniden Yükle

note: tooltip
en: Reload the current location
tr: Mevcut konumu yeniden yükle

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
tr: _Tüm Konular

note: tooltip
en: Display Nemo help
tr: Nemo yardımını görüntüle

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: Display keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayollarını göster

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
tr: _Hakkında

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
tr: Nemo'yu oluşturanlar için jeneriği görüntüle

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
tr: _Yakınlaştır

note: tooltip
en: Increase the view size
tr: Görünüm boyutunu arttır

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaştır

note: tooltip
en: Decrease the view size
tr: Görünüm boyutunu azalt

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
tr: Normal _Boyut

note: tooltip
en: Use the normal view size
tr: Normal görünüm boyutunu kullan

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
tr: _Sunucuya Bağlan...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
tr: Uzaktaki bilgisayara ya da paylaşılan diske bağlan

note: tooltip
en: Open your personal folder
tr: Kişisel dizininizi açın

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
tr: _Bilgisayar

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
tr: Bu bilgisayardan erişilebilen tüm yerel ve uzak disk ve dizinlere gözat

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
tr: _Ağ

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
tr: Yer imi oluşturulmuş ve yerel ağ konumlarını göz at

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
tr: _Şablonlar

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
tr: Kişisel şablon dizininizi açın

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
tr: Çö_p

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
tr: Kişisel çöp dizininizi açın

note: name, stock id, label
en: _Go
tr: Gi_t

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
tr: Yer _imleri

note: name, stock id, label
en: _Tabs
tr: _Sekmeler

note: name, stock id, label
en: New _Window
tr: Yeni _Pencere

en: Open another Nemo window for the displayed location
tr: Görüntülenen konum için başka bir Nemo penceresi aç

note: name, stock id, label
en: New _Tab
tr: Yeni _Sekme

en: Open another tab for the displayed location
tr: Görüntülenen konum için başka bir sekme aç

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
tr: _Tüm Pencereleri Kapat

en: Close all Navigation windows
tr: Tüm Dolaşım pencerelerini kapat

note: name, stock id, label
en: _Back
tr: _Geri

en: Go to the previous visited location
tr: Ziyaret edilen önceki konuma git

note: name, stock id, label
en: _Forward
tr: _İleri

en: Go to the next visited location
tr: Ziyaret edilen sonraki konuma git

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
tr: _Hedef Girişine Geçiş

en: Switch between location entry and breadcrumbs
tr: Hedef girişi ve dizin düğmeleri arasında geçiş yap

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
tr: Diğer Panele Ge_ç

en: Move focus to the other pane in a split view window
tr: Bölünmüş görünüm penceresi içinde başka panele odak Taşı

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
tr: Diğer Panelle Aynı Konu_m

en: Go to the same location as in the extra pane
tr: Başka bir sekmede aynı yeri aç ve git

en: Add a bookmark for the current location to this menu
tr: Mevcut konum için menüye yer imi ekle

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
tr: Yer İmlerini _Düzenle...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
tr: Bu menüdeki yer imlerini düzenlemek için pencere göster

en: _Previous Tab
tr: _Önceki Sekme

en: Activate previous tab
tr: Önceki sekmeyi etkinleştir

en: _Next Tab
tr: _Sonraki Sekme

en: Activate next tab
tr: Sonraki sekmeyi etkinleştir

en: Move Tab _Left
tr: Sekmeyi _Sola Taşı

en: Move current tab to left
tr: Geçerli sekmeyi sola taşı

en: Move Tab _Right
tr: Sekmeyi _Sağa Taşı

en: Move current tab to right
tr: Geçerli sekmeyi sağa taşı

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: Toolbar
tr: Araç Çubuğu

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
tr: _Gizli Dosyaları Göster

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
tr: Mevcut pencerede gizli dosyaların gösterilip gösterilmemesini seç

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
tr: _Ana Araç Çubuğu

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
tr: Bu pencerenin ana araç çubuğunun görünürlüğünü değiştir

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu _Göster

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
tr: Bu pencerenin yan çubuğunun görünürlüğünü değiştir

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
tr: Durum_ Çubuğu

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
tr: Bu pencerenin durum çubuğunun görünürlüğünü değiştir

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
tr: M_enü Çubuğu

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
tr: Menü Çubuğunun varsayılan görünümünü değiştir

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
tr: _Dosya Ara...

note: tooltip
en: Search documents and folders
tr: Belgeleri ve dizinleri arayın

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
tr: E_k Panel

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
tr: Yan yana ek bir dizin görünümü aç

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
tr: _Önizlemeleri Göster

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
tr: Mevcut dizindeki önizlemelerin görünümünü değiştir

en: Places
tr: Yerler

en: Select Places as the default sidebar
tr: Yerleri ön tanımlı yan menü olarak seç

en: Tree
tr: Ağaç

en: Select Tree as the default sidebar
tr: Ağacı ön tanımlı yan menü olarak seç

en: Path Bar
tr: Yol Çubuğu

en: Always prefer the path bar
tr: Daima yol çubuğunu yeğle

en: Location Entry
tr: Konum Girişi

en: Always prefer the location entry
tr: Daima konum girişini yeğle

en: Back history
tr: Geçmiş'te geri

en: Forward history
tr: Geçmiş'te ileri

en: _Up
tr: _Yukarı

en: Go to parent folder
tr: Üst dizine git

en: Go to home directory
tr: Ev dizinine git

en: Go to Computer
tr: Bilgisayara git

en: Toggle Location Entry
tr: Hedef Girişine Geçiş

en: New folder
tr: Yeni dizin

en: Create a new folder
tr: Yeni dizin oluştur

en: Open a terminal in the active folder
tr: Etkin dizinde uçbirimi aç

en: Icons
tr: Simgeler

en: List
tr: Liste

en: Compact
tr: Sıkışık

en: Search
tr: Ara

en: Show Thumbnails
tr: Önizlemeleri Göster

en: _Location
tr: _Konum

en: _New Tab
tr: _Yeni Sekme

en: _Close Tab
tr: Sekmeyi _Kapat

en: No files found
tr: Dosya bulunamadı

en: These files are on an Audio CD.
tr: Bu dosyalar bir Ses CD'sinde.

en: These files are on an Audio DVD.
tr: Bu dosyalar bir Ses DVD'sinde.

en: These files are on a Video DVD.
tr: Bu dosyalar Video DVD'sinde.

en: These files are on a Video CD.
tr: Bu dosyalar bir Video CD'sinde.

en: These files are on a Super Video CD.
tr: Bu dosyalar bir Süper Video CD'sinde.

en: These files are on a Photo CD.
tr: Bu dosyalar bir Fotoğraf CD'sinde.

en: These files are on a Picture CD.
tr: Bu dosyalar bir Resim CD'sinde.

en: The media contains digital photos.
tr: Ortam dijital fotoğraflar içeriyor.

en: These files are on a digital audio player.
tr: Bu dosyalar bir dijital ses çalıcıda.

en: The media contains software.
tr: Ortam yazılım içeriyor.

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
tr: Ortam "%s" olarak tespit edildi.

en: Open %s
tr: %s aç

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
tr: Seçili metni kes ve panoya kopyala

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
tr: Seçili metni panoya kopyala

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
tr: Panoda kayıtlı olan metini yapıştır

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
tr: Metin alanındaki tüm metni seç

en: Move _Up
tr: _Yukarı Taşı

en: Move Dow_n
tr: _Aşağı Taşı

en: Use De_fault
tr: Öntanımlı _Kullan

en: The name and icon of the file.
tr: Dosyanın simgesi ve adı.

en: The size of the file.
tr: Dosyanın boyutu.

en: The general type of the file.
tr: Dosyanın genel türü

en: Detailed Type
tr: Tür Ayrıntısı

en: The specific type of the file.
tr: Dosyanın belirli türü

en: The date the file was modified.
tr: Dosyanın değiştirildiği tarih.

en: Modified - Time
tr: Değiştirilme - Zamanı

en: Date Created
tr: Oluşturma Tarihi

en: The date the file was created.
tr: Dosyanın oluşturulduğu tarih.

en: Created - Time
tr: Oluşturulma - Zamanı

en: Date Accessed
tr: Erişildiği Tarih

en: The date the file was accessed.
tr: Dosyanın en son kullanıldığı tarih.

en: Owner
tr: Sahibi

en: The owner of the file.
tr: Dosyanın sahibi.

en: Group
tr: Grup

en: The group of the file.
tr: Dosyanın grubu.

en: The permissions of the file.
tr: Dosyanın erişim hakları.

en: Octal Permissions
tr: Sekizli Erişim Hakları

en: The permissions of the file, in octal notation.
tr: Dosyanın erişim hakları, sekizlik yazımda.

en: MIME Type
tr: MIME Türü

en: The mime type of the file.
tr: Dosyanın mime türü.

en: SELinux Context
tr: SELinux İçeriği

en: The SELinux security context of the file.
tr: Dosyanın SELinux güvenlik içeriği.

en: The location of the file.
tr: Dosyanın konumu.

en: Trashed On
tr: Çöpe Atılma

en: Date when file was moved to the Trash
tr: Dosyanın Çöp'e taşındığı tarih

en: Original Location
tr: Asıl Konumu

en: Original location of file before moved to the Trash
tr: Dosyanın Çöp'e taşınmadan önceki asıl konumu

en: Hits
tr: Kullanım

en: How many times the search string appeared in the file
tr: Arama dizesinin dosyada kaç kez göründüğü

en: on the desktop
tr: masaüstünde

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
tr: "%s" birimini çöpe taşıyamazsınız.

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
tr: Birimi çıkartmak istiyorsanız, lütfen birime sağ tıklayarak açılan menüden "Çıkart"ı kullanın.

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
tr: Birimin bağını kaldırmak istiyorsanız, lütfen birimin açılan menüsünden "Birimin Bağını Kaldır" seçeneğini kullanın.

en: _Move Here
tr: Buraya _Taşı

en: _Copy Here
tr: _Buraya Kopyala

en: _Link Here
tr: Buraya _Bağla

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: This file cannot be mounted
tr: Bu dosya bağlanamaz

en: This file cannot be unmounted
tr: Bu dosyanın bağı kesilemez

en: This file cannot be ejected
tr: Bu dosya çıkartılamaz

en: This file cannot be started
tr: Bu dosya başlatılamaz

en: This file cannot be stopped
tr: Bu dosya durdurulamaz

en: Slashes are not allowed in filenames
tr: Dosya isimlerinde taksim işareti kullanılamaz

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: Toplevel files cannot be renamed
tr: Üst düzey dosyalar yeniden adlandırılamıyor

en: Unable to rename desktop icon
tr: Masaüstü simgesi yeniden adlandırılamadı

en: Unable to rename desktop file
tr: Masaüstü dosyası yeniden adlandırılamadı

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
tr: Dün %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-l:%M %p
tr: Dün %-l:%M %p

en: Not allowed to set permissions
tr: Yetkilerin İzinlerin atanmasına izin verilmiyor

en: Not allowed to set owner
tr: Sahibin atanmasına izin verilmiyor

en: Specified owner '%s' doesn't exist
tr: Belirtilen sahip '%s' mevcut değil

en: Not allowed to set group
tr: Grup atamasına izin verilemiyor

en: Specified group '%s' doesn't exist
tr: Belirtilen grup '%s' mevcut değil

en: %'u folder | %'u folders
tr[0]: %'u dizin
tr[1]: %'u dizin

en: %'u file | %'u files
tr[0]: %'u dosya
tr[1]: %'u dosya

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
tr: ? öğe

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
tr: ? bayt

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Program
tr: Uygulama

en: Audio
tr: Ses

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Archive
tr: Arşiv

en: Markup
tr: İşaretleme

en: Text
tr: Metin

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Calendar
tr: Takvim

en: Document
tr: Belge

en: Presentation
tr: Sunu

en: Spreadsheet
tr: Çizelge

en: Binary
tr: İkili

en: Folder
tr: Klasör

en: link
tr: bağlantı

en: link (broken)
tr: bağlantı (kırık)

en: Name: %s
tr: İsim: %s

en: Type: %s
tr: Tür: %s

en: %s item | %s items
tr[0]: %s öğe
tr[1]: %s öğe

en: Contains: %s
tr: İçerikler: %s

en: Size: %s
tr: Boyut :%s

en: Accessed: %s
tr: Erişilen : %s

en: Modified: %s
tr: Değiştirilmiş: %s

en: Created: %s
tr: Oluşturuldu: %s

en: Location: %s
tr: Konum: %s

en: Merge folder "%s"?
tr: %s dizini birleştirilsin mi?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
tr: Birleştirme sırasında dizindeki kopyalanan dosyalarla çakışan herhangi bir dosya değiştirilmeden önce onay istenecektir.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
tr: "%s" içinde aynı adlı daha eski bir dizin zaten var.

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
tr: "%s" içinde zaten aynı isimde daha yeni bir dizin var.

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
tr: "%s" içinde zaten aynı isimde başka bir dizin var.

en: Replacing it will remove all files in the folder.
tr: Değiştirme işlemi dizinde bulunan tüm dosyaları silecek.

en: Replace folder "%s"?
tr: %s dizinini yenisi ile değiştir?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
tr: "%s" içinde aynı adda bir dizin zaten var.

en: Replace file "%s"?
tr: %s dosyasını yenisiyle değiştir?

en: Replacing it will overwrite its content.
tr: Değiştirildiğinde içerik üzerine yazılacak.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
tr: "%s" içinde aynı adlı daha eski bir dosya var.

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
tr: "%s" içinde aynı adlı daha yeni bir dosya var.

en: Another file with the same name already exists in "%s".
tr: "%s" içinde aynı adlı başka bir dosya var.

en: Original file
tr: Asıl dosya

en: Last modified:
tr: Son değiştirilme:

en: Replace with
tr: İle değiştir

en: Merge
tr: Birleştir

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
tr: Hedef için yeni bir isim _seçin

en: Reset
tr: Sıfırla

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
tr: Bu eylemi tüm dosyalara uygula

note: Add buttons
en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Skip
tr: _Atla

en: Re_name
tr: Ye_niden Adlandır

en: Replace
tr: Üstüne yaz

en: File conflict
tr: Dosya çakışması

en: S_kip All
tr: Hepsini _Atla

en: _Retry
tr: _Tekrar Dene

en: Delete _All
tr: _Hepsini Sil

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: Replace _All
tr: _Hepsini Değiştir

en: _Merge
tr: _Birleştir

en: Merge _All
tr: _Hepsini Birleştir

en: Copy _Anyway
tr: Yine _de Kopyala

en: %'d second | %'d seconds
tr[0]: %'d saniye
tr[1]: %'d saniye

en: %'d minute | %'d minutes
tr[0]: %'d dakika
tr[1]: %'d dakika

en: %'d hour | %'d hours
tr[0]: %'d saat
tr[1]: %'d saat

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
tr[0]: yaklaşık %'d saat
tr[1]: yaklaşık %'d saat

note: appended to new link file
en: Another link to %s
tr: %s öğesine başka bir bağlantı

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix                                 codespell:ignore * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
tr: %'dst bağla %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
tr: %'dnd bağla %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
tr: %'drd bağla %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
tr: %'dth bağla %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
tr:  (kopya)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
tr:  (diğer kopya)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
tr: . kopya)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
tr: . kopya)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
tr: . kopya)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
tr: . kopya)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
tr: %s (kopya)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
tr: %s (diğer kopya)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
tr: %s (%'d. kopya)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
tr: %s (%'d. kopya)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
tr: %s (%'d. kopya)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
tr: %s (%'d. kopya)%s

en: Error removing file: %s
tr: Dosya silinirken hata: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
tr[0]: Bekleniyor - '%1$s' den '%2$s' ye dosya kopyalanması için
tr[1]: Bekleniyor - '%1$s' den '%2$s' ye dosyaların kopyalanması için

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
tr[0]: Bekleniyor - '%1$s' den '%2$s' ye dosya taşınması için
tr[1]: Bekleniyor - '%1$s' den '%2$s' ye dosyaların taşınması için

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
tr[0]: Bekleniyor - '%s' deki bir dosyanın kalıcı silinmesi için
tr[1]: Bekleniyor - '%s' deki dosyaların kalıcı silinmesi için

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
tr[0]: Bekleniyor - '%s' deki bir dosyanın çöp kutusuna atılması için
tr[1]: Bekleniyor - '%s' deki dosyaların çöp kutusuna atılması için

en: Waiting to empty the trash
tr: Bekleniyor - Çöp kutusunun boşaltması için

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
tr[0]: Bekleniyor - '%s' içindeki bir dosyanın çoğaltılması için
tr[1]: Bekleniyor - '%s' içindeki dosyaların çoğaltılması için

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
tr: Bekleniyor - '%s' içindeki dosya haklarının değiştirilmesi için

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
tr[0]: Bekleniyor - '%1$s' den '%2$s' ye dosya bağlantısı için
tr[1]: Bekleniyor - '%1$s' den '%2$s' ye dosya bağlantıları için

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
tr: "%B" öğesini çöp kutusuna taşımak istediğinizden emin misiniz?

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
tr[0]: Seçili %'d öğeyi çöp kutusuna taşımak istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: Seçili %'d öğeyi çöp kutusuna taşımak istediğinizden emin misiniz?

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
tr: Daha sonra fikrinizi değiştirirseniz, bir öğeyi çöp kutusundan geri yükleyebilirsiniz.

en: Move to _Trash
tr: Çö_pe Taşı

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
tr: "%B" dosyasını çöpten kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
tr[0]: Seçili %'d öğeyi çöp kutusundan kalıcı olarak silmek istiyor musunuz?
tr[1]: Seçili %'d öğeyi çöp kutusundan kalıcı olarak silmek istiyor musunuz?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
tr: Eğer bir öğeyi silerseniz, o kalıcı olarak kaybolur.

en: Empty all items from Trash?
tr: Çöpteki bütün öğeler boşaltılsın mı?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
tr: Çöp'teki tüm öğeler, kalıcı olarak silinecek.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
tr: "%B" dosyasını kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
tr[0]: Seçili %'d öğeyi kalıcı olarak silmek istiyor musunuz?
tr[1]: Seçili %'d öğeyi kalıcı olarak silmek istiyor musunuz?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
tr[0]: Silenecek %'d dosya kaldı
tr[1]: Silenecek %'d dosya kaldı

en: Deleting files
tr: Dosyalar siliniyor

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
tr[0]: %T kaldı
tr[1]: %T kaldı

en: Error while deleting.
tr: Silinirken hata oluştu.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
tr: "%B" klasöründeki dosyalar silinemiyor çünkü onları görmek için yeterli erişim hakkınız yok.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
tr: "%B" dizinindeki dosyalar hakkında bilgi alınırken hata oluştu.

en: _Skip files
tr: Dosyaları _atla

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
tr: "%B" dizini silinemiyor çünkü onu okumak için yeterli erişim hakkınız yok.

en: There was an error reading the folder "%B".
tr: "%B" dizini okunurken hata oluştu.

en: Could not remove the folder %B.
tr: %B dizini silinemedi.

en: There was an error deleting %B.
tr: %B silinirken bir hata oluştu.

en: Moving files to trash
tr: Dosyalar çöpe taşınıyor

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
tr[0]: %'d dosya çöpe gönderilmeyi bekliyor
tr[1]: %'d dosya çöpe gönderilmeyi bekliyor

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
tr: Dosya çöp kutusuna taşınamadı, kalıcı olarak silmek ister misiniz?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
tr: "%B" dosyası çöpe taşınamıyor.

en: Trashing Files
tr: Dosyalar Çöpe Atılıyor

en: Deleting Files
tr: Dosyalar Siliniyor

en: Unable to eject %V
tr: %V çıkartılamadı

en: Unable to unmount %V
tr: %V bağı kaldırılamadı

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
tr: Bağı kaldırmadan önce çöpü boşaltmak istiyor musunuz?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
tr: Bu sistemde boş alan kazanmak için çöp boşaltılmak zorunda. Sistemdeki tüm çöpe atılmış öğeler kalıcı olarak kaybolacak.

en: Do _not Empty Trash
tr: Çöpü _Boşaltma

en: Unable to mount %s
tr: %s bağlanamıyor

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
tr[0]: %'d dosya kopyalanmak için hazırlanıyor (%S)
tr[1]: %'d dosya kopyalanmak için hazırlanıyor (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
tr[0]: %'d dosya taşınmak için hazırlanıyor (%S)
tr[1]: %'d dosyalar taşınmak için hazırlanıyor (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
tr[0]: %'d dosya silinmek için hazırlanıyor (%S)
tr[1]: %'d dosyalar silinmek için hazırlanıyor (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
tr[0]: %'d dosya çöpe atılmak için hazırlanıyor
tr[1]: %'d dosya çöpe atılmak için hazırlanıyor

en: Error while copying.
tr: Kopyalarken hata oluştu.

en: Error while moving.
tr: Taşınırken hata oluştu.

en: Error while moving files to trash.
tr: Dosyalar çöpe taşınırken hata oluştu.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
tr: "%B" dizinindeki dosyalar işlenemiyor çünkü onları okumak için yeterli erişim hakkınız yok.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
tr: "%B" dizini işlenemiyor çünkü onu okumak için yeterli erişim hakkınız yok.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
tr: "%B" dosyası işlenemiyor çünkü onu okumak için yeterli erişim hakkınız yok.

en: There was an error getting information about "%B".
tr: "%B" hakkında bilgi alırken bir hata oluştu.

en: Error while copying to "%B".
tr: "%B" hedefine kopyalanırken hata oluştu.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
tr: Hedef dizine erişim için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: There was an error getting information about the destination.
tr: Hedef hakkında bilgi alırken bir hata oluştu.

en: The destination is not a folder.
tr: Hedef bir dizin değil.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
tr: Hedefte yeterli boş alan yok. Dosyaları silerek boş alan açmayı deneyin.

en: %S more space is required to copy to the destination.
tr: Hedefe kopyalama yapabilmek için %S kadar daha boş alan gerekiyor.

en: The destination is read-only.
tr: Hedef salt okunur.

en: Moving "%B" to "%B"
tr: "%B" ögesi "%B" hedefine taşınıyor

en: Copying "%B" to "%B"
tr: "%B" ögesi "%B" hedefine kopyalanıyor

en: Duplicating "%B"
tr: "%B" çoğaltılıyor

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
tr: %'d/%'d ("%B" içindeki) dosya, "%B" hedefine taşınıyor

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
tr: %'d/%'d ("%B" içindeki) dosya, "%B" hedefine kopyalanıyor

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
tr: %'d / %'d dosya çoğaltılıyor ("%B" içindeki)

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
tr: %'d/%'d dosya, "%B" hedefine taşınıyor

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
tr: %'d/%'d dosya, "%B" hedefine kopyalanıyor

en: Duplicating file %'d of %'d
tr: %'d / %'d dosya çoğaltılıyor

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
tr: %S nin %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
tr[0]: %S / %S — %T kaldı (%S/sn)
tr[1]: %S / %S — %T kaldı (%S/sn)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
tr: "%B" dizini kopyalanamıyor çünkü onu hedefte oluşturmak için yeterli erişim hakkınız yok.

en: There was an error creating the folder "%B".
tr: "%B" dizini oluşturulurken hata meydana geldi.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
tr: "%B" dizini içerisindeki dosyalar kopyalanamıyor çünkü onları görmek için yeterli erişim hakkınız yok.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
tr: "%B" dizini kopyalanamıyor çünkü onu okumak için yeterli erişim hakkınız yok.

en: Error while moving "%B".
tr: "%B" taşınırken hata oluştu.

en: Could not remove the source folder.
tr: Kaynak dizin silinemedi.

en: Error while copying "%B".
tr: "%B" kopyalanırken hata.

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
tr: Zaten mevcut olan %F dizininden dosyalar silinemedi.

en: Could not remove the already existing file %F.
tr: Zaten mevcut olan %F dosyası silinemedi.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
tr: Bir dizini kendi üzerine taşıyamazsınız.

en: You cannot copy a folder into itself.
tr: Bir dizini kendi üzerine kopyalayamazsınız.

en: The destination folder is inside the source folder.
tr: Hedef dizin kaynak dizinin içerisinde.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
tr: Bir dosyayı kendi üzerine taşıyamazsınız.

en: You cannot copy a file over itself.
tr: Bir dosyayı kendi üzerine kopyalayamazsınız.

en: The source file would be overwritten by the destination.
tr: Kaynak dosyası hedef tarafından üzerine yazılmalı.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
tr: %F içerisinde aynı isimde zaten mevcut olan dosya silinemedi.

en: There was an error copying the file into %F.
tr: Dosya %F içerisine kopyalanırken bir hata oluştu.

en: Copying Files
tr: Dosyalar Kopyalanıyor

en: Preparing to Move to "%B"
tr: "%B" içine Taşımak için Hazırlanıyor

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
tr[0]: %'d dosya taşınmak için hazırlanıyor
tr[1]: %'d dosya taşınmak için hazırlanıyor

en: There was an error moving the file into %F.
tr: Dosya %F içerisine taşınırken hata oluştu.

en: Moving Files
tr: Dosyalar Taşınıyor

en: Creating links in "%B"
tr: "%B" içerisinde bağlar oluşturuluyor

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
tr[0]: %'d dosyaya bağlantı yapılıyor
tr[1]: %'d dosyaya bağlantı yapılıyor

en: Error while creating link to %B.
tr: %B bağı oluşturulurken hata.

en: Symbolic links only supported for local files
tr: Sembolik bağlar sadece yerel dosyalar için desteklenir

en: The target doesn't support symbolic links.
tr: Hedef sembolik bağları desteklemiyor.

en: There was an error creating the symlink in %F.
tr: %F içerisinde sembolik bağ oluştururken hata oluştu.

en: Setting permissions
tr: İzinler düzenleniyor

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
tr: İsimsiz Dizin

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
tr: İsimsiz Belge

en: Error while creating directory %B.
tr: %B dizini oluştururken hata.

en: Error while creating file %B.
tr: %B dosyası oluştururken hata.

en: There was an error creating the directory in %F.
tr: %F içerisinde dizin oluştururken bir hata oluştu.

en: Emptying Trash
tr: Çöp Boşaltılıyor

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
tr: Başlatıcı güvenilir olarak işaretlenemedi (çalıştırılabilir)

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
tr[0]: %d öğeyi '%s' içine geri taşı
tr[1]: %d öğeleri '%s' içine geri taşı

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
tr[0]: %d öğeyi '%s' içine taşı
tr[1]: %d öğeyi '%s' içine taşı

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
tr[0]: %d öğenin Taşınmasını Geri _Al
tr[1]: %d öğenin Taşınmasını Geri _Al

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
tr[0]: %d öğeyi _Yeniden Taşı
tr[1]: %d öğeleri _Yeniden Taşı

en: Move '%s' back to '%s'
tr: '%s' '%s''e geri taşı

en: Move '%s' to '%s'
tr: '%s''i '%s''e taşı

en: _Undo Move
tr: Taşımayı _Geri Al

en: _Redo Move
tr: _Yeniden Taşı

en: _Undo Restore from Trash
tr: Çöpten Geri Yüklemeyi _Geri Al

en: _Redo Restore from Trash
tr: Çöpten Geri Yüklemeyi _Yeniden Yap

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
tr[0]: %d öğeyi çöpe geri taşı
tr[1]: %d öğeleri çöpe geri taşı

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
tr[0]: %d öğeyi çöpten geri yükle
tr[1]: %d öğeleri çöpten geri yükle

en: Move '%s' back to trash
tr: '%s'i çöpe geri taşı

en: Restore '%s' from trash
tr: Çöpten geri yükle: '%s'

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
tr[0]: Kopyalanan %d öğeyi sil
tr[1]: Kopyalanan %d öğeyi sil

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
tr[0]: %d öğeyi '%s' içine kopyala
tr[1]: %d öğeleri '%s' içine kopyala

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
tr[0]: %d öğenin Kopyalanmasını _Geri Al
tr[1]: %d öğelerin Kopyalanmasını _Geri Al

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
tr[0]: %d öğeyi _Yeniden Kopyala
tr[1]: %d öğeleri _Yeniden Kopyala

en: Delete '%s'
tr: '%s''i sil

en: Copy '%s' to '%s'
tr: '%s''i '%s''e kopyala

en: _Undo Copy
tr: Kopyalamayı _Geri Al

en: _Redo Copy
tr: _Yeniden Kopyala

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
tr[0]: Çoğaltılan %d  öğeyi sil
tr[1]: Çoğaltılan %d  öğeyi sil

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
tr[0]: %d ögeyi '%s' içinde çoğalt
tr[1]: %d ögeyi '%s' içinde çoğalt

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
tr[0]: %d ögenin Çoğaltılmasını _Geri Al
tr[1]: %d ögenin Çoğaltılmasını _Geri Al

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
tr[0]: %d öğeyi _Yeniden Çoğalt
tr[1]: %d öğeleri _Yeniden Çoğalt

en: Duplicate '%s' in '%s'
tr: '%s' içine '%s' kopyala

en: _Undo Duplicate
tr: Çoğaltmayı _Geri Al

en: _Redo Duplicate
tr: _Yeniden Çoğalt

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
tr[0]: %d öğenin bağlantısını sil
tr[1]: %d öğenin bağlantısını sil

en: Create links to %d item | Create links to %d items
tr[0]: %d öğeye bağlantı oluştur
tr[1]: %d öğeye bağlantı oluştur

en: Delete link to '%s'
tr: '%s'in bağlantısını sil

en: Create link to '%s'
tr: '%s''e bağlantı oluştur

en: _Undo Create Link
tr: Bağlantı Oluşturmayı _Geri Al

en: _Redo Create Link
tr: Bağlantı Oluşturmayı _Yinele

en: Create an empty file '%s'
tr: '%s' boş dosyasını oluştur

en: _Undo Create Empty File
tr: Boş Dosya Oluşturmayı _Geri Al

en: _Redo Create Empty File
tr: Boş Dosya Oluşturmayı _Yinele

en: Create a new folder '%s'
tr: '%s' yeni klasörünü  oluştur

en: _Undo Create Folder
tr: Dizin Oluşturmayı _Geri Al

en: _Redo Create Folder
tr: Dizin Oluşturmayı _Yinele

en: Create new file '%s' from template
tr: Şablondan yeni bir '%s' dosya oluştur;

en: _Undo Create from Template
tr: Şablondan Oluşturmayı _Geri Al

en: _Redo Create from Template
tr: Şablondan Oluşturmayı _Yinele

en: Rename '%s' as '%s'
tr: '%s'in adını '%s' olarak değiştir

en: _Undo Rename
tr: Yeniden Adlandırmayı _Geri Al

en: _Redo Rename
tr: Yeniden Adlandırmayı _Yinele

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
tr[0]: %d öğeyi çöpe taşı
tr[1]: %d öğeyi çöpe taşı

en: Restore '%s' to '%s'
tr: Geri yükle: '%s' den '%s'

en: Move '%s' to trash
tr: '%s''i çöpe taşı

en: _Undo Trash
tr: Çöpü _Geri Al

en: _Redo Trash
tr: Çöpü _Yinele

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
tr: '%s' içine eklenmiş öğelerin özgün izinlerini geri yükle

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
tr: '%s' içine eklenmiş öğelerin izinlerini ayarla

en: _Undo Change Permissions
tr: İzinleri Değiştirmeyi _Geri Al

en: _Redo Change Permissions
tr: İzinleri Değiştirmeyi _Yinele

en: Restore original permissions of '%s'
tr: '%s''nin özgün izinlerini geri yükle

en: Set permissions of '%s'
tr: '%s''in izinlerini belirle

en: Restore group of '%s' to '%s'
tr: '%s''nin grubunu '%s''ye geri yükle

en: Set group of '%s' to '%s'
tr: '%s' grubunu '%s' e ayarla

en: _Undo Change Group
tr: Grup Değiştirmeyi _Geri Al

en: _Redo Change Group
tr: Grup Değiştirmeyi _Yinele

en: Restore owner of '%s' to '%s'
tr: '%s''nin sahibini '%s''ye geri yükle

en: Set owner of '%s' to '%s'
tr: '%s' in sahibini '%s' e ayarla

en: _Undo Change Owner
tr: Sahibini Değiştirmeyi _Geri Al

en: _Redo Change Owner
tr: Sahibini Değiştirmeyi _Yinele

en: Could not determine original location of "%s"
tr: "%s"  özgün konumu belirlenemedi

en: The item cannot be restored from trash
tr: Öğe çöpten geri getirilemedi

en: The selection rectangle
tr: Seçim dörtgeni

en: Could not forget association
tr: İlişkilendirme kaldırılamadı

en: Forget association
tr: İlişkilendirmeyi unut

en: Valid executable.
tr: Geçerli çalıştırıcı

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
tr: Geçerli bir çalıştırıcı değil. Dosya yolundaki boşlukların, öncesinde ters eğik çizgi (\) ile tanımlanması gereklidir.

note: the %s here is a file extension
en: %s document
tr: %s belgesi

en: Open all files of type "%s" with
tr: "%s" türündeki tüm dosyaları birlikte aç:

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
tr: %s ve %s dosya tipindekileri açmak için bir uygulama seçin

en: Custom application
tr: Özel uygulama

en: Executables
tr: Çalıştırılabilir dosyalar

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
tr: Bir çalıştırılabilir dosyayı açma

en: Enter a custom command...
tr: Kişisel bir komut girin...

en: Add to list
tr: Listeye ekle

en: Set as default
tr: Öntanımlı olarak ata

en: Reset to system defaults
tr: Sistem varsayılanlarına sıfırla

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
tr: Üzgünüm, fakat uzaktaki sitedeki komutları çalıştıramazsınız.

en: This is disabled due to security considerations.
tr: Bu güvenlik kaygısı nedeniyle kapatılmıştır.

en: There was an error launching the application.
tr: Uygulama başlatılırken bir hata oluştu.

en: This drop target only supports local files.
tr: Bu bırakma hedefi sadece yerel dosyalar için destekleniyor.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
tr: Yerel olmayan dosyaları açmak için, onları yerel bir dizine kopyalayın daha sonra tekrar bırakmayı deneyin.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
tr: Yerel olmayan dosyaları açmak için bunları önce yerel bir klasöre kopyalayın ve tekrar bırakın. Bıraktığınız yerel dosyalar zaten açıldı.

en: Details:
tr: Ayrıntılar:

en: Preparing
tr: Hazırlanıyor

en: Search in "%s"
tr: "%s" konumunda ara

en: Edit
tr: Düzenle

en: Undo Edit
tr: Düzenlemeyi Geri Al

en: Undo the edit
tr: Düzenlemeyi geri al

en: Redo Edit
tr: Düzenlemeyi Tekrar Yap

en: Redo the edit
tr: Düzenlemeyi tekrar yap

en: The text of the label.
tr: Etiketin metni.

en: Justification
tr: Hizalama

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
tr: Birbirine bağlı etiket metnindeki satırların hizalanması.Bu,kendi konumun bulunan etiketin hizalanmasını 'etkilemez'.Bunun için GtkMisc::xalign'a bakınız.

en: Line wrap
tr: Satır kaydırma

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
tr: Seçildiğinde,metin çok geniş olursa satırları kaydırın.

en: Cursor Position
tr: İmleç Konumu

en: The current position of the insertion cursor in chars.
tr: Ekleme imlecinin karakterlerlerdeki mevcut pozisyonu.

en: Selection Bound
tr: Seçim Sınırları

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
tr: Karakterlerin imleçle seçiminde karşı ucun pozisyonu.

en: Select All
tr: Hepsini Seç

en: Input Methods
tr: Giriş Yöntemleri

en: Show more _details
tr: Daha fazla _ayrıntı göster

en: You can stop this operation by clicking cancel.
tr: İptal düğmesine tıklayarak bu işlemi durdurabilirsiniz.

en:  (invalid Unicode)
tr:  (Geçersiz Unikod)

en: Create a new l_auncher here...
tr: Burada yeni bir b_aşlatıcı oluştur...

en: Create a new launcher in this folder
tr: Bu dizin içinde yeni bir başlatıcı oluştur

en: Jump to new workspace
tr: Yeni çalışma alanına git

en: Create a new workspace and activate it
tr: Yeni bir çalışma alanı oluştur ve etkinleştir

en: Remove workspace
tr: Çalışma alanını sil

en: Remove the currently active workspace
tr: Şu an aktif olan çalışma alanını sil

en: Manage workspaces (Expo)
tr: Çalışma alanlarını yönet (Sergi-Expo)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
tr: Çalışma alanları eklemek, silmek ya da organize etmek için Sergi görünümünü aç

en: Add Desklets
tr: Masaüstü Uygulamacıkları Ekle

en: Change Desktop _Background
tr: Masaüstü _Arkaplanını Değiştir

en: Change the Cinnamon desktop background
tr: Cinnamon masaüstü arkaplanını değiştir

en: Mount archive
tr: Arşivi bağla

en: Mount %f to browse its contents
tr: İçeriğini açmak için %f öğesini bağla

en: Set as Wallpaper...
tr: Duvarkağıdı olarak ayarla...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
tr: Seçilen görüntüyü Cinnamon masaüstü duvarkağıdı olarak ayarla

en: Display Settings
tr: Ekran Ayarları

en: Change the resolution
tr: Çözünürlüğü değiştir

en: Files
tr: Dosyalar

en: Access and organize files
tr: Dosyalara eriş ve düzenle

en: Edit Bookmarks
tr: Yer İmlerini Düzenle

en: <b>_Bookmarks</b>
tr: <b>Yer _İmleri</b>

en: <b>_Name</b>
tr: <b>_İsim</b>

en: <b>_Location</b>
tr: <b>_Konum</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
tr: Daha Küçük

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
tr: Küçük

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
tr: Büyük

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
tr: Daha Büyük

en: Vertical
tr: Dikey

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Current Monitor Layout
tr: Mevcut Ekran Düzeni

en: Icon Size
tr: Simge Boyutu

en: Layout
tr: Düzen

en: Direction
tr: Yön

en: Sort items by
tr: Öğeleri sırala

en: Reset grid spacing
tr: Izgara boşluğunu sıfırla

en: button
tr: düğme

en: Adjust horizontal grid spacing
tr: Yatay ızgara aralığını ayarla

en: Adjust vertical grid spacing
tr: Dikey ızgara aralığını ayarla

en: page0
tr: sayfa0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
tr: <b><big>Masaüstü simgeleri şu an bu ekran için etkin değil.</big></b>

en: page1
tr: sayfa1

en: Desktop Layout
tr: Masaüstü Düzeni

en: No desktop icons
tr: Masaüstü simgesi yok

en: Show desktop icons on primary monitor only
tr: Masaüstü simgelerini sadece birincil ekranda göster

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
tr: Masaüstü simgelerini sadece birincil olmayan ekran(lar)da göster

en: Show desktop icons on all monitors
tr: Masaüstü simgelerini tüm ekranlarda göster

en: Desktop Icons
tr: Masaüstü Simgeleri

en: Mounted Drives
tr: Bağlı Sürücüler

en: Options
tr: Seçenekler

en: Show icons from missing monitors
tr: Takılı olmayan ekrandaki simgeleri göster

en: Matching monospace font
tr: Eşleşen eş aralıklı yazıtipi

en: System monospace font
tr: Sistem eş aralıklı yazıtipi

en: Normal font
tr: Normal yazıtipi

en: Always
tr: Daima

en: Local Files Only
tr: Sadece Yerel Dosyalar

en: Never
tr: Asla

en: Decimal
tr: Onluk

en: Decimal (long format)
tr: Onluk (uzun format)

en: Binary (long format)
tr: İkili (uzun format)

en: By Name
tr: Ada Göre

en: By Size
tr: Boyuta göre

en: By Type
tr: Türe Göre

en: By Detailed Type
tr: Tür Ayrıntısına Göre

en: By Modification Date
tr: Değişim Tarihine Göre

en: By Access Date
tr: Erişim Tarihine Göre

en: By Trashed Date
tr: Çöpe Gönderilme Tarihine Göre

en: 33%
tr: %33

en: 50%
tr: %50

en: 66%
tr: %66

en: 100%
tr: %100

en: 150%
tr: %150

en: 200%
tr: %200

en: 400%
tr: %400

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: File Management Preferences
tr: Dosya Yönetimi Tercihleri

en: <b>Default View</b>
tr: <b>Varsayılan Görünüm</b>

en: View _new folders using:
tr: _Yeni klasörleri bunu kullanarak görüntüle:

en: _Inherit view type from parent
tr: Üst öğenin _görünüm türünü uygula

en: _Arrange items:
tr: Öğ_eleri düzenle:

en: Sort _folders before files
tr: _Dizinleri dosyalardan önce sırala

en: Sort _favorites before other files
tr: Sı_k kullanılanları diğerlerinden önce listele

en: <b>Icon View Defaults</b>
tr: <b>Varsayılan Simge Görünümü</b>

en: Default _zoom level:
tr: _Varsayılan yaklaştırma seviyesi:

en: _Text beside icons
tr: _Simgelerin yanında metin

en: <b>Compact View Defaults</b>
tr: <b>Sıkışık Düzen Varsayılanları</b>

en: _Default zoom level:
tr: _Öntanımlı yakınlaştırma seviyesi:

en: A_ll columns have the same width
tr: _Tüm sütunlar aynı genişliğe sahip

en: <b>List View Defaults</b>
tr: <b>Liste Düzeni Varsayılanları</b>

en: D_efault zoom level:
tr: _Öntanımlı yakınlaştırma seviyesi:

en: <b>Tree View Defaults</b>
tr: <b>Ağaç Düzeni Varsayılanları</b>

en: Show _only folders
tr: _Sadece dizinleri göster

en: Views
tr: Görünümler

en: <b>Behavior</b>
tr: <b>Davranış</b>

en: _Single click to open items
tr: Öğeleri _açmak için tek tıklama

en: _Double click to open items
tr: Öğ_eleri açmak için çift tıklama

en: Click on a file's name twice to rename it
tr: Dosya üstüne çift tıklayarak ismini yeniden adlandırma

en: Open each _folder in its own window
tr: Her _dizini kendi penceresinde aç

en: Always start in dual-pane view
tr: Herzaman çift bölme görünümünde başlat

en: Ignore per-folder view preferences
tr: Farklı dizinler için ayrı görüntü seçeneklerini yoksay

en: Disable file operation queueing
tr: Dosya işlem kuyruğunu pasifleştir

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
tr: Boş alana çift tıklayarak üst dizine git

en: <b>Executable Text Files</b>
tr: <b>Çalıştırılabilir Metin Dosyaları</b>

en: _Run executable text files when they are opened
tr: _Açıldığında çalıştırılabilir metin dosyalarını çalıştır

en: _View executable text files when they are opened
tr: A_çıldığında çalıştırılabilir metin dosyalarını görüntüle

en: _Ask each time
tr: _Her zaman sor

en: <b>Trash</b>
tr: <b>Çöp Kutusu</b>

en: Ask before moving files to the Trash
tr: Dosyaları Çöpe taşımadan önce sor

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
tr: Çö_p kutusunu boşaltmadan ya da dosyaları silmeden önce sor

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
tr: Çö_pü kullanmayacak bir Sil komutu ekle

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
tr: Sil tuşu basımını Çöp Kutusu için pasifleştir

en: <b>Media Handling</b>
tr: <b>Ortam kullanımı</b>

en: Automatically open a folder for automounted media
tr: Otomatik bağlanan ortam için otomatik olarak bir dizin aç

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
tr: Ortam yerleştirildiğinde uyarı ver ya da programları otomatik çalıştır/otomatik kullan

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
tr: Aygıt ayrıldığında ya da çıkartıldığında, aygıt sekmesi, bölmesi ya da penceresini otomatik kapat

en: Detect content of media and suggest application to open
tr: Ortam içeriği algıla ve açılması için uygulama öner

en: <b>Bulk Rename</b>
tr: <b>Toplu Yeniden adlandır</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
tr: Birden fazla öğeyi yeniden adlandırmak için çağrılacak komut:

en: Behavior
tr: Davranış

en: <b>Icon Captions</b>
tr: <b>Simge Başlıkları</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
tr: Simge isimlerinin altında gösterilecek bilgilerin sırasını seçin. Simgeler yakınlaştırıldıkça görüntülenecek bilgi miktarı artacaktır.

en: <b>Date</b>
tr: <b>Tarih</b>

en: _Format:
tr: _Biçim:

en: Style:
tr: Tarz:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
tr: <b>Pencere ve Sekme Başlıkları</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
tr: Başlık çubuğunda ve geçiş çubuklarında tam y_olu göster

en: <b>File Size</b>
tr: <b>Dosya Boyutu</b>

en: _Prefixes:
tr: _Ön ekler:

en: <b>File Properties</b>
tr: <b>Dosya Özellikleri</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
tr: Dosya özelliği penceresinde gelişmiş izinleri göster

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
tr: <b>Menüye Taşı/Kopyala</b>

en: List bookmarks in the menu
tr: Menüde yerimlerini listele

en: List devices and network locations in the menu
tr: Menüde aygıtları ve bağlantıları listele

en: Display
tr: Görünüm

en: <b>List Columns</b>
tr: <b>Liste Sütunları</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
tr: Liste düzeninde gösterilecek bilgilerin sırasını seçin.

en: List Columns
tr: Liste Sütunları

en: <b>Previewable Files</b>
tr: <b>Önizlenebilir Dosyalar</b>

en: Show _thumbnails:
tr: _Önizlemeleri göster:

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
tr: Üst öğenin _önizleme görünürlüğünü uygula

en: _Only for files smaller than:
tr: _Sadece bundan daha küçük dosyalar:

en: <b>Folders</b>
tr: <b>Dizinler</b>

en: Count _number of items:
tr: _Öğelerin sayısını hesapla:

en: <b>Tooltips</b>
tr: <b>Araç İpuçları</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
tr: Simge ve sıkışık görünümlerinde araç ipuçlarını göster

en: Show tooltips in list views
tr: Liste görünümünde araç ipuçlarını göster

en: Show tooltips on the desktop
tr: Masaüstünde araç ipuçlarını göster

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
tr: <i>Varsayılan olarak, bir dizin ipucu öğe sayısını, dosya ipucu boyutu gösterir.
        İpucunda görünmesini istediğiniz ek bilgiler için seçim yapınız:</i>

en: Detailed file type
tr: Dosya türü ayrıntısı

en: Modified date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Accessed date
tr: Erişim tarihi

en: File or folder location
tr: Dosya ya da dizin konumu

en: Preview
tr: Önizleme

en: Visible Buttons
tr: Görünecek Düğmeler

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Up
tr: Yukarı

en: Refresh
tr: Yenile

en: Location entry toggle
tr: Konum girişi geçişi

en: Open in terminal
tr: Uçbirimde aç

en: Icon view
tr: Simge görünümü

en: List view
tr: Liste görünümü

en: Compact view
tr: Sıkışık görünüm

en: Visible Entries
tr: Girdilerin Görünürlüğü

en: Selection
tr: Seçim

en: Favorite
tr: Sık kullanılan

en: Background
tr: Arkaplan

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
tr: Aksiyon ve eklenti girdilerinin görünürlüğü, Eklentiler sekmesinden yapılandırılabilir

en: Context Menus
tr: İçerik Menüleri

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Search for files:
tr: Dosya ara:

en: Case sensitive
tr: Büyük/Küçük harfe duyarlı

en: Search folders recursively
tr: Alt dizinlerde ara

en: Search content:
tr: İçerik ara:

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: New window
tr: Yeni pencere

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
tr: Pencere ya da sekmeyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
tr: Tüm pencereleri kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
tr: Ek panel geçişi

[ctx: shortcut window]
en: Search
tr: Ara

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
tr: Mevcut konumu yer imlerine ekle

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
tr: Sık kullanılanları düzenle

[ctx: shortcut window]
en: Make link
tr: Bağlantı oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
tr: Seçileni Sabitle/Sabitlemeyi Kaldır

[ctx: shortcut window]
en: Show help
tr: Yardım göster

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
tr: Kısayollar

[ctx: shortcut window]
en: Opening
tr: Açılıyor

[ctx: shortcut window]
en: Open
tr: Aç

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
tr: Yeni sekmede aç

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
tr: Öge konumunu aç (sadece son dosyalar ve arama)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
tr: Sekmeler

[ctx: shortcut window]
en: New tab
tr: Yeni sekme

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
tr: Önceki sekmeye git

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
tr: Sonraki sekmeye git

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
tr: Sekmeler arası geçiş

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
tr: Sekmeyi sola taşı

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
tr: Sekmeyi sağa taşı

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
tr: Gezinti

[ctx: shortcut window]
en: Go back
tr: Geri git

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
tr: İleri git

[ctx: shortcut window]
en: Go up
tr: Üste git

[ctx: shortcut window]
en: Go down
tr: Alta git

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
tr: Ev dizinine git

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
tr: Hedef girişine geçiş

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
tr: Çift Panel

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
tr: Diğer panelin konumuna git

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
tr: Diğer panele odaklan

[ctx: shortcut window]
en: View
tr: Görünüm

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
tr: Yakınlaştırmayı sıfırla

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
tr: Görünümü yenile

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
tr: Gizli dosyaları göster/gizle

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
tr: Yan paneli göster/gizle

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
tr: Aksiyon menüsünü göster/gizle

[ctx: shortcut window]
en: List view
tr: Liste görünümü

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
tr: Sıkışık görünüm

[ctx: shortcut window]
en: Editing
tr: Düzenleme

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
tr: Dizin oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Rename
tr: Yeniden adlandır

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
tr: Çöpe taşı

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
tr: Kalıcı olarak sil

[ctx: shortcut window]
en: Cut
tr: Kes

[ctx: shortcut window]
en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Paste
tr: Yapıştır

[ctx: shortcut window]
en: Select all
tr: Tümünü seç

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
tr: Seçimi tersine çevir

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
tr: Eşleşen ögeleri seç

[ctx: shortcut window]
en: Undo
tr: Geri al

[ctx: shortcut window]
en: Redo
tr: İleri al

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
tr: Öge özelliklerini göster

en: Customize the layout and appearance of your actions in Nemo's menus
tr: Nemo menülerindeki aksiyonların düzen ve görünümünü özelleştirin

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Add a submenu or a separator
tr: Bir alt menü ya da ayraç ekle

en: Icon
tr: Simge

en: Label
tr: Etiket

en: Restore the original label
tr: Orjinal etikete sıfırla

en: Enabled
tr: Etkin

en: Save
tr: Kaydet

en: Restore default layout
tr: Varsayılan düzene sıfırla

en: Nemo Actions Layout Editor
tr: Nemo Eylemleri Düzen Düzenleyici

en: No icon
tr: Simge yok

en: Use the original icon (if there is one)
tr: Asıl simgeyi kullan (eğer mevcutsa)

en: Choose...
tr: Seçin...

en: New submenu
tr: Yeni alt menü

en: New separator
tr: Yeni ayraç

en: Click to add a shortcut
tr: Bir kısayol eklemek için tıklayın

en: The layout has changed. Save it?
tr: Düzen değişti. Kaydedilsin mi?

en: Unsaved changes
tr: Kaydedilmemiş değişklikler

en: Open user actions folder
tr: Kullanıcı eylem dizinin aç

en: Quit
tr: Çıkış
