linuxmint - en to am translation catalogue (1189 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
am: የተቀመጠ መፈለጊያ

en: No actions found
am: ምንም ተግባሮች አልተገኙም

en: Actions
am: ተግባሮች

en: Nemo could not create the required folder "%s".
am: ኔሞ የሚፈልጉትን ፎልደር መፍጠር አልቻለም "%s".

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
am: እባክዎን  ኔሞን ከማስኬዶት በፊት የሚቀጥለውን ፎልደር ይፍጠሩ ወይንም ኔሞ እንዲፈጥር ፍቃድ ይስጡ

en: Error starting autorun program: %s
am: ስህተት በራሱ የሚጀምር ፕሮግራም በማስነሳት ላይ : %s

en: Cannot find the autorun program
am: በራሱ የሚጀምር ፕሮግራም ማግኘት አልተቻለም

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
am: <big><b>ስህተት ሶፍትዌር በራሱ በማስነሳት ላይ</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
am: <big><b>ይህ መገናኛው የያዘው ሶፍትዌር ራሱ በራሱ እንዲጀምር ነው ፡ አሁን ማስኬድ ይፈልጋሉ?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
am: ሶፍትዌሩ በቀጥታ ከመገናኛው ላይ ይሄዳል "%s". የማያምኑትን ሶፍትዌር አያስኪዱ 
    ከተጠራጠሩ መሰረዣ የሚለውን ይጫኑ

en: _Run
am: _ማስኬጃ

en: _Customize
am: _ማስተካከያ

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
am: ዴስክቶፕ

en: No bookmarks defined
am: ምንም ምልክት የተደረገበቸው አልተገለጹም

en: Disable all
am: ሁሉንም ማሰናከያ

en: Enable all
am: ሁሉንም ማስቻያ

en: Windows share
am: የሚካፈሉዋቸው መስኮቶች

en: Connecting...
am: በመገናኘት ላይ...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
am: የተደገፉ የሰርቨር ዘዴዎችን ዝርዝር መጫን አልተቻለም
    እባክዎን የ gvfs አገጣጠሞን ይመርምሩ

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
am: ፎልደሩን "%s" መክፈት አልተቻለም በ "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
am: ሰርቨሩን ከ "%s" ማግኘት አልተቻለም

en: Try Again
am: እንደገና ይሞክሩ

en: Please verify your user details.
am: እባክዎን የተጠቃሚ ዝርዝርዎትን ያረጋግጡ

en: Continue
am: ይቀጥሉ

en: C_onnect
am: መ_ገናኛ

note: set dialog properties
en: Connect to Server
am: ወደ ሰርቨር መገናኛ

en: Server Details
am: የሰርቨር ዝርዝር

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
am: _ሰርቨር :

note: second row: type combobox
en: _Type:
am: _አይነት :

note: third row: share entry
en: Sh_are:
am: ማካ_ፈያ :

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
am: _ፎልደር :

en: User Details
am: የተጠቃሚ ዝርዝር

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
am: _የግዛት ስም :

note: second row: username entry
en: _User name:
am: _የተጠቃሚ ስም :

note: third row: password entry
en: Pass_word:
am: የመግቢያ_ቃል :

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
am: _ይህን የመግቢያ ቃል አስታውስ

en: Operation cancelled
am: ተግባሩ ተሰርዟል

en: Print but do not open the URI
am: URI ማተሚያ ነገር ግን አትክፈት

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
am: 
    
    ለሰርቨሩ መጫኛ ግንኙነት መጨመሪያ

en: Show the version of the program.
am: የፕሮግራሙን እትም ማሳያ

en: Quit Nemo Desktop.
am: ኔሞ ዴስክቶፕ ማጥፊያ

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
am: 
    
    በ ፋይል አስተዳዳሪ ዴስክቶፕ ማስተዳደሪያ

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
am: ቆሻሻውን ባ_ዶ ምድረጊያ

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
am: በራሱ-ማዘጋጃ

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
am: በ ግልባጭ መለያ

en: Smaller
am: አነስተኛ

en: Small
am: ትንሽ

en: Normal
am: መደበኛ

en: Large
am: ትልቅ

en: Larger
am: ትልቅ

en: _Vertical
am: በ _ቁመት

en: _Horizontal
am: በ _አግድም

en: Name
am: ስም

en: Size
am: መጠን

en: Type
am: አይነት

en: Date
am: ቀን

note: name, stock id, label
en: _Sort
am: _መለያ

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
am: የ _ምልክት መጠን

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
am: ቆሻሻውን ባዶ ማድረጊያ

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
am: ሁሉም ቆሻሻ ውስጥ ያሉትን እቃዎች ማጥፊያ

en: The desktop view encountered an error.
am: የዴስክቶፕ መመልከቻ ችግር ገጥሞታል

en: The desktop view encountered an error while starting up.
am: በመጀመር ላይ እንዳለ የዴስክቶፕ መመልከቻ ችግር ገጥሞታል

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
am: ምልክቶቹን ወደ ቀድሞው መጠ_ናቸው እንደ ነበር መመለሻ

en: Restore Icon's Original Si_ze
am: ምልክቶቹን ወደ ቀድሞው መጠ_ናቸው እንደ ነበር መመለሻ

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
am: ምልክቶችን እንደገና መመጠኛ...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
am: የተመረጡትን ምልክቶች መጠናቸውን መቀያየሪያ

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
am: እያንዳንዱ የተመረጠውን ምልክት ወደ ዋናው መጠን እንደነበር መመለሻ

en: Comment
am: አስተያየት

en: Description
am: መግለጫ

en: Command
am: ተእዛዝ

en: Desktop Settings
am: የ ዴስክቶፕ ማሰናጃ

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
am: በቂ የሆነ ፍቃድ የሎትም ይህን ይዞታ ለመመልከት ከ "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
am: "%s" ማግኘት አልተቻለም ምናልባት በቅርብ ጊዜ ጠፍቶ ይሆናል

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
am: አዝናለሁ ፡ ጠቅላላ ይዞታዎቹን ማሳየት አልተቻለም ከ "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
am: የፎልደሩን ጠቅላላ ይዞታዎች ማሳየት አልተቻለም

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
am: በቂ የሆነ አስፈላጊ ፍቃድ የሎትም ቡድኑን ለመቀየር ከ "%s".

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
am: አዝናለሁ ፡ ቡድኑን መቀየር አይቻልም ከ "%s": %s

en: The group could not be changed.
am: ቡድኑን መቀየር አይቻልም

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
am: አዝናለሁ ፡ ባለቤቱን መቀየር አይቻልም ከ "%s": %s

en: The owner could not be changed.
am: ባለቤቱን መቀየር አይቻልም

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
am: አዝናለሁ ፡ ፍቃዶቹን መቀየር አይቻልም "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
am: ፍቃዶቹን መቀየር አይቻልም

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
am: ይህን ስም "%s" ቀደም ሲል በዚህ ፎልደር ውስጥ ተጠቅመውበታል ፡ እባክዎን ሌላ የተለየ ስም ይምረጡ

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
am: በዚህ ፎልደር "%s" ውስጥ አልተገኘም ፡ ምናልባት ተንቀሳቅሷል ወይንም ጠፍቷል

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
am: ለመሰየም በቂ የሆነ ፍቃድ የሎትም "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
am: ይህ ስም "%s" ዋጋ የለውም ምክንያቱም እነዚህን ባህሪዎች ይዟል "/". እባክዎን ሌላ ስም ይጠቀሙ

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
am: ይህ ስም "%s" ዋጋ የለውም እባክዎን ሌላ ስም ይጠቀሙ

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
am: ይህ ስም "%s" በጣም እረጅም ነው እባክዎን ሌላ ስም ይጠቀሙ

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
am: አዝናለሁ ፡ እንደገና መሰየም አይቻልም "%s" ወደ "%s": %s

en: The item could not be renamed.
am: እቃውን እንደገና መሰየም አይቻልም

en: Renaming "%s" to "%s".
am: እንደገና በመሰየም ላይ "%s" ወደ "%s".

en: No extensions found
am: ምንም ተጨማሪዎች አልተገኙም

en: no information available
am: ምንም መረጃ አልተገኘም

en: Configure
am: ማዋቀሪያ

en: Extensions
am: ተጨማሪዎች

en: Extensions changed.  Restart required.
am: ተጨማሪዎች ተቀይረዋል እንደገና ማስነሳት ያስፈልጋል

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
am: ምንም

en: Yesterday
am: ትናንትና

en: by _Name
am: በ _ስም

en: Keep icons sorted by name in rows
am: ምልክቶችን በረድፎች ውስጥ በስም መለያ

en: by _Size
am: በ _መጠን

en: Keep icons sorted by size in rows
am: ምልክቶችን በረድፎች ውስጥ በመጠን መለያ

en: by _Type
am: በ _አይነት

en: Keep icons sorted by type in rows
am: ምልክቶችን በረድፎች ውስጥ በአይነት መለያ

en: by _Detailed Type
am: በ _ዝርዝር አይነት

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
am: ማስቀመጫ ምልክቶችን በ ዝርዝር አይነት በ ረድፍ ውስጥ

en: by Modification _Date
am: በተሻሻለበት _ቀን

en: Keep icons sorted by modification date in rows
am: ምልክቶችን በረድፎች ውስጥ በተሻሻሉበት ቀን መለያ

en: by T_rash Time
am: በተ_ጣለበት ጊዜ

en: Keep icons sorted by trash time in rows
am: በረድፍ ውስጥ ምልክቶች ተለይተው በተጣሉበት ጊዜ ማስቀመጫ

en: _Organize Desktop by Name
am: ዴስክቶፕን በስም _ማደራጃ

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
am: እቃዎችን _ማዘጋጃ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
am: በስም _ማደራጃ

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
am: ምልክቶችን እንደገና ቦታ መስጫ በ መስኮቱ ልክ እንዲሆኑ እና አንዱን በ አንዱ ላይ አትደርብ

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
am: በተ_ቃራኒ ደንብ

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
am: በተቃራኒ ደንብ ምልክቶች ማሳያ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
am: እንደተሰለፉ _ማስቀመጫ

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
am: ምልክቶችን በመስመር በመጋጠሚያ ላይ ማስቀመጫ

en: _Manually
am: _በእጅ የሚሰራ

en: Leave icons wherever they are dropped
am: ምልክቶቹን በተጣሉበት ቦታ ተዋቸው

en: By _Name
am: በ _ስም

en: By _Size
am: በ _መጠን

en: By _Type
am: በ _አይነት

en: By _Detailed Type
am: በ _ዝርዝር አይነት

en: By Modification _Date
am: በተቀየረበት _ቀን

en: By T_rash Time
am: በተ_ጣሉበት ጊዜ

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
am: ምልክት መመልከቻ

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
am: _ምልክቶች

en: The icon view encountered an error.
am: የምልክት መመልከቻው ችግር ገጥሞታል

en: The icon view encountered an error while starting up.
am: በመጀመር ላይ እንዳለ የምልክት መመልከቻው ችግር ገጥሞታል

en: Display this location with the icon view.
am: ይህን አካባቢ በምልክት መመልከቻው ማሳያ

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
am: በትንንሽ መመልከቻ

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
am: _በትንንሽ

en: The compact view encountered an error.
am: በትንንሽ መመልከቻ ችግር ገጥሞታል

en: The compact view encountered an error while starting up.
am: በመጀመር ላይ እንዳለ በትንንሽ መመልከቻ ችግር ገጥሞታል

en: Display this location with the compact view.
am: ይህን አካባቢ በትንንሽ መመልከቻ ማሳያ

en: Image Type
am: የምስሉ አይነት

en: %d pixel | %d pixels
am[0]: %d ፒክስል
am[1]: %d ፒክስልስ

en: Width
am: ስፋት

en: Height
am: እርዝመት

en: Title
am: አርእስት

en: Author
am: ደራሲው

en: Copyright
am: ኮፒራይት

en: Created On
am: የተፈጠረው በ

en: Created By
am: የተፈጠረው በ

en: Disclaimer
am: አላውቅም

en: Warning
am: ማስጠንቀቂያ

en: Source
am: ምንጩ

en: Camera Brand
am: የካሜራው አይነት

en: Camera Model
am: የካሜራው ሞዴል

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
am: የተነሳበት ቀን

en: Date Digitized
am: ዲጂታል የሆነበት ቀን

en: Date Modified
am: የተሻሻለበት ቀን

en: Exposure Time
am: የተጋለጠበት ጊዜ

en: Aperture Value
am: የቀዳዳው መጠን

en: ISO Speed Rating
am: ISO የፍጥነት መጠን

en: Flash Fired
am: ፍላሽ በርቷል

en: Metering Mode
am: መቁጠሪያ ዘዴ

en: Exposure Program
am: ፕሮግራሙ የሚጋለጥበት ጊዜ

en: Focal Length
am: የ ፎካል እርዝመት

en: Software
am: ሶፍትዌር

en: Location
am: አካባቢ

en: Keywords
am: ቁልፍ ቃላት

en: Creator
am: ፈጣሪው

en: Rating
am: ደረጃው

en: Failed to load image information
am: የምስሉን መረጃ መጫን አልተቻለም

en: Loading...
am: በመጫን ላይ...

en: Image
am: ምስል

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
am: ተግባሮች: የ ተግባር ፋይሎች በዚህ ፎልደር ውስጥ መጨመር ይችላሉ እና በ ዝርዝር ውስጥ ይታያል

en: More info
am: በበለጠ ለመረዳት

en: View a sample action file with documentation
am: የ ናሙና ተግባር ፋይል በ ሰነድ ውስጥ መመልከቻ

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
am: ጽሁፍ: ሁሉም የሚፈጸሙ ፋይሎች በዚህ ፎልደር ውስጥ በ ጽሁፍ ዝርዝር ውስጥ ይታያሉ

en: View additional information about creating scripts
am: ስለ ጽሁፍ መፍጠሪያ ተጨማሪ መረጃ መመልከቻ

en: (Empty)
am: (ባዶ)

en: Use Default
am: ነባር መጠቀሚያ

en: Temporarily disable auto-sort
am: በራሱ-መለያ ለጊዜው ማሰናከያ

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
am: ዝርዝር መመልከቻ

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
am: _ዝርዝር

en: The list view encountered an error.
am: የዝርዝር መመልከቻው ችግር ገጥሞታል

en: The list view encountered an error while starting up.
am: በመጀመር ላይ እንዳለ የዝርዝር መመልከቻው ችግር ገጥሞታል

en: Display this location with the list view.
am: ይህን አካባቢ በዝርዝር መመልከቻው ማሳያ

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
am[0]: መመልከት ይፈልጋሉ %d አካባቢውን?
am[1]: መመልከት ይፈልጋሉ %d አካባቢዎቹን?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
am[0]: ይህ የተለየ %d መስኮት ይከፍታል
am[1]: ይህ የተለየ %d መስኮቶች ይከፍታል

en: --check cannot be used with other options.
am: --መመርመሪያ ከ ሌላ ምርጫ ጋር መጠቀም አይቻልም

en: --quit cannot be used with URIs.
am: --ማጥፊያ መጠቀም አይቻልም ከ URIs. ጋር

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
am: --ጂዮሜትሪ መጠቀም አይቻልም ከ አንድ ጊዜ በላይ በ URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
am: በፍጥነት ራስን-መመርመሪያ መሞከሪያ መፈጸሚያ

en: GEOMETRY
am: ጂዮሜትሪ

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
am: በግልጽ ለተወሰኑ URIs. መስኮቶች መፍጠሪያ

en: Ignored argument - left for compatibility only.
am: የ ተተወ ክርክር-ለ ተስማሚ ብቻ የ ተተወ

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
am: መጠገኛ የ ተጠቃሚ በ አውራ ጥፍር ልክ ማጠራቀሚያ - ይህ የሚጠቅመው እርስዎ ችግር ካገጠምዎት ነው በ አውራ ጥፍር ልክ ፋይል: መሄድ ያለበት እንደ root ነው

en: Quit Nemo.
am: ኔሞን ማቋረጫ

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
am: 
    
    በፋይል አስተዳዳሪ የፋይል ስርአቱን መቃኛ

en: Nemo's main menu is now hidden
am: የ ኔሞ ዋናው ዝርዝር አሁን ተደብቋል

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
am: የ ኔሞ ዋና ዝርዝር ለመደበቅ መርጠዋል፡ ለጊዜው መልሶ ለማግኘት:
    
    - ይጫኑ የ <Alt> ቁልፍ
    - በቀኝ-ይጫኑ በዋናው እቃ መደርደሪያ ባዶ ቦታ ላይ 
    - በቀኝ-ይጫኑ በዋናው ሁኔታ መደርደሪያ ባዶ ቦታ ላይ
    በቋሚነት እንደ ነበር ለ መመለስ ይችላሉ ከ መመልከቻው ዝርዝር ምርጫዎች ውስጥ በመምረጥ

en: Don't show this message again.
am: ይህን መልእክት በድጋሚ አታሳየኝ

en: The Link "%s" is Broken.
am: አገናኙ "%s" አይሰራም

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
am: አገናኙ "%s" አይሰራም ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያ ልላከው?

en: This link cannot be used, because it has no target.
am: ይህን አገናኝ መጠቀም አይቻልም ምክንያቱም ኢላማ የለውም

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
am: ይህን አገናኝ መጠቀም አይቻልም ምክንያቱም ኢላማው "%s" አልተገኘም

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
am: ወደ ቆሻሻ ማን_ቀሳቀሻ

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
am: ማስኬድ ይፈልጋሉ "%s", ወይንስ ይዞታዎቹን ብቻ መመልከት?

en: "%s" is an executable text file.
am: "%s" የሚፈጸም የጽሁፍ ፋይል ነው

en: Run in _Terminal
am: በ _ተርሚናል ውስጥ ማስኬጃ

en: _Display
am: _ማሳያ

en: Are you sure you want to open all files?
am: በእርግጥ ሁሉንም ፋይሎች መክፈት ይፈልጋሉ?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
am[0]: ይህ የተለየ %d ንዑስ መስኮት ይከፍታል
am[1]: ይህ የተለየ %d ንዑስ መስኮቶች ይከፍታል

en: Open with
am: መክፈቻ በ

en: Unknown file type
am: ያልታወቀ የፋይል አይነት

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
am: ይህ ፋይል "%s" የሚታወቅ የ ተዛመደ ፕሮግራም የለውም: እርስዎ ምንጩን የሚያምኑት ከሆነ: እና በቂ ፍቃድ ካለዎት: እርስዎ መፈጸም እና ማስጀመር ይችላሉ: ወይንም እርስዎ በ ንግግር መክፈቻ መጠቀም ይችላሉ ለ መምረጥ ፕሮግራም ከዚህ ጋር የሚዛመደውን

en: Make executable and run
am: መፈጸሚያ መፍጠሪያ እና ማስኬጃ

en: Choose a program
am: ፕሮግራም ይምረጡ

en: Untrusted application launcher
am: ያልታመነ መተግበሪያ ማስጀመሪያ

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
am: የ መተግባሪያ ማስጀመሪያ "%s" የሚታመን አይደለም (executable). የዚህን ፋይል ምንጭ የማያውቁ ከሆነ ማስነሳቱ ጥሩ አይደለም

en: _Launch Anyway
am: ለማንኛውም _ማስጀመሪያ

en: Mark as _Trusted
am: እንደ _ሚታመን ምልክት አድርግ

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
am[0]: ይህ የሚከፍተው %d የተለየ መተግበሪያ ነው
am[1]: ይህ የሚከፍተው %d የተለዩ መተግበሪያዎችን ነው

en: Unable to mount location
am: አካባቢውን መጫን አልተቻለም

en: Unable to start location
am: አካባቢውን ማስጀመር አልተቻለም

en: Opening "%s".
am: በመክፈት ላይ "%s".

en: Opening %d item. | Opening %d items.
am[0]: እቃውን %d በመክፈት ላይ
am[1]: እቃዎቹን %d በመክፈት ላይ

en: Close tab
am: ንዑስ መስኮቱን መዝጊያ

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
am: 
    
    ማሳያ መክፈቻ-በ ንግግር የ ተሰጠውን uri, ተጠቃሚውን ለ ማስቻል ነባሩን ለ መቀየር የ mimetype ያዢውን

en: Devices
am: አካላቶች

en: Free space: %s
am: ነጻ ባታ : %s

en: My Computer
am: የኔ ኮምፒዩተር

en: Open your personal folder
    %s
am: የ እርስዎን የግል ፎልደር መክፈቻ 
    %s

en: Home
am: ቤት

en: Open the contents of your desktop in a folder
am: የዴስክቶፕ ይዞታዎችን በፎልደር መክፈቻ

en: Favorites
am: የምወዳቸው

en: Favorite files
am: የምወዳቸው ፋይሎች

en: Recent
am: የቅርብ ጊዜ

en: Recent files
am: የቅርብ ጊዜ ፋይሎች

en: Open the contents of the File System
    %s
am: የፋይል ስርአቱን ይዞታዎች መክፈቻ 
    %s

en: File System
am: የፋይል ስርአት

en: Trash
am: ቆሻሻ

en: Open the trash
am: የቆሻሻውን ማጠራቀሚያውን መክፈቻ

en: Bookmarks
am: እልባቶች

en: Mount and open %s (%s)
am: መጫኛ እና መክፈቻ %s (%s)

en: Mount and open %s
am: መጫኛ እና መክፈቻ %s

en: Network
am: ኔትዎርክ

en: Browse the contents of the network
am: የኔትዎርክ ይዞታዎችን መቃኛ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Start
am: _መጀመሪያ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
am: _ማቆሚያ

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
am: _ማብሪያ

en: _Safely Remove Drive
am: _በደህንንነት አካሎችን ማስወገጃ

en: _Connect Drive
am: ከአካሉ ጋር _መገናኛ

en: _Disconnect Drive
am: አካሉን _መለያያ

en: _Start Multi-disk Device
am: የበርካታ - ዲስክ አካሎችን _ማስጀመሪያ

en: _Stop Multi-disk Device
am: የበርካታ - ዲስክ አካሎችን _ማስቆሚያ

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
am: አካሉን _መክፈቻ

en: _Lock Drive
am: አካሉን _መቆለፊያ

en: Unable to start %s
am: ማስጀመር አልተቻለም %s

en: Unable to eject %s
am: ማውጣት አልተቻለም %s

en: Unable to poll %s for media changes
am: መመዝገብ አልተቻለም %s የመገናኛውን ለውጦች

en: Unable to stop %s
am: ማቆም አልተቻለም %s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
am: _መክፈቻ

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
am: በአዲስ _ንዑስ መስኮት መክፈቻ

en: Open in New _Window
am: በአዲስ _መስኮት መክፈቻ

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
am: ምልክት ማድረገያዎችን _መጨመሪያ

en: Remove
am: ማስወገጃ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
am: _እንደገና መሰየሚያ...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
am: _መጫኛ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
am: _ማውረጃ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
am: _ማውጫ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
am: _ፈልጎ ማግኛ መገናኛውን

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
am: _ምርጫዎች

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
am[0]: %1$s ንቁ የፋይል ተግባር %2$d%% ተፈጽሟል
am[1]: %1$s ንቁ የፋይል ተግባሮች %2$d%% ተፈጽመዋል

en: File Operations
am: የፋይል ተግባሮች

en: All file operations have been successfully completed
am: ሁሉም በሂደት ላይ የነበሩ ተግባሮች በሚገባ ተፈጽመዋል

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
am: በአንድ ጊዜ ከአንድ ምልክት በላይ መመደብ አይችሉም!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
am: እባክዎን አንድ ምስል ይጎትቱ የሚፈልጉትን ምልክት ለማሰናዳት

en: The file that you dropped is not local.
am: የጣሉት ፋይል የአካባቢ አይደለም

en: You can only use local images as custom icons.
am: የሚፈልጉትን ምልክት ለማሰናዳት የአካባቢ ምስሎችን ብቻ ይጠቀሙ

en: The file that you dropped is not an image.
am: የምስል ፋይል አይደለም የጣሉት

en: _Name: | _Names:
am[0]: _ስም :
am[1]: _ስሞች :

en: Properties
am: ምርጫዎች

en: %s Properties
am: %s ምርጫዎች

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
am: ያልታወቀ

en: Cancel Group Change?
am: የቡድኑን ለውጥ ልሰርዝ?

en: Cancel Owner Change?
am: የባለቤቱን ለውጥ ልሰርዝ?

en: nothing
am: ምንም የለም

en: unreadable
am: የማይነበብ

en: (some contents unreadable)
am: (አንድንድ ይዞታዎች አይነበቡም)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
am: ይዞታዎች :

en: Size:
am: መጠን :

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
am: የተጠቀሙት

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
am: ነጻ

en: Total capacity:
am: ጠቅላላ መጠን :

en: Filesystem type:
am: የፋይል ስርአት አይነት :

en: Basic
am: መስረታዊ

en: Type:
am: አይነት :

en: Link target:
am: የአገናኝ ኢላም :

en: Location:
am: አካባቢ :

en: Volume:
am: መጠን :

en: Accessed:
am: የተደረሰበት:

en: Created:
am: የተፈጠረው:

en: Modified:
am: የተሻሻለ :

en: Free space:
am: ነጻ ቦታ :

en: _Read
am: _ያንብቡ

en: _Write
am: _ይጻፉ

en: E_xecute
am: መ_ፈጸሚያ

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
am: አይ

en: list
am: ዝርዝር

en: read
am: ያንብቡ

en: create/delete
am: መፍጠሪያ / ማጥፊያ

en: write
am: ይጻፉ

en: access
am: ፍቃድ

en: Access:
am: ፍቃድ :

en: Folder access:
am: የፎልደር ፍቃድ :

en: File access:
am: የፋይል ፍቃድ :

en: List files only
am: ዝርዝር ፋይሎች ብቻ

en: Access files
am: የፋይሎች ፍቃድ

en: Create and delete files
am: ፋይሎች መፍጠሪያ እና ማጥፊያ

en: Read-only
am: ለማንበብ - ብቻ

en: Read and write
am: ለማንበብ እና ለመጻፍ

en: Special flags:
am: የተለዩ ምልክቶች :

en: Set _user ID
am: የ _ተጠቃሚ መለያ ማሰናጃ

en: Set gro_up ID
am: የ _ቡድን መለያ ማሰናጃ

en: _Sticky
am: _ተጣባቂ

en: _Owner:
am: _ባለቤት :

en: Owner:
am: ባለቤት :

en: _Group:
am: _ቡድን :

en: Group:
am: ቡድን :

en: Execute:
am: መፈጸሚያ :

en: Allow _executing file as program
am: ፋይሉ እንደ ፕሮግራም _እንዲፈጸም መፍቀጃ

en: Others:
am: ሌሎች :

en: Folder Permissions:
am: የፎልደር ፍቃዶች :

en: File Permissions:
am: የፋይል ፍቃዶች :

en: Text view:
am: ጽሁፍ መመልከቻ :

en: Permissions
am: ፍቃዶች

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
am: ባለቤት ስላልሆኑ እነዚህን ፍቃዶች መቀየር አይችሉም

en: Last changed:
am: መጨረሻ የተቀየረው :

en: Apply Permissions to Enclosed Files
am: ተያይዘው ለሚገኙ ፋይሎች ፍቃዶችን መፈጸሚያ

en: The permissions of "%s" could not be determined.
am: ፍቃዶቹ ከ "%s" አይወስኑም

en: The permissions of the selected file could not be determined.
am: የተመረጠው ፋይል ፍቃዶች መወሰን አልተቻለም

en: Open With
am: መከፈቻ በ

en: Help
am: እርዳታ

en: Close
am: መዝጊያ

en: Creating Properties window.
am: የምርጫዎች መስኮት በመፍጠር ላይ

en: There was an error displaying help.
am: ስህተት ተፈጥሯል እርዳታ ለማሳየት ሲሞከር

en: Revert
am: ወደ ነበረበት መመለሻ

en: No scripts found
am: ምንም ጽሁፍ አልተገኘም

en: Scripts
am: ጽሁፍ

en: Show Places
am: ቦታዎችን ማሳያ

en: Show Treeview
am: በዛፍ መመልከቻ ማሳያ

en: Hide the Sidebar (F9)
am: የጎን መደርደሪያውን መደበቂያ (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
am: የጎን መደርደሪያውን ማሳያ (F9)

en: Adjust zoom level
am: የማሳያውን መጠን ማስተካከያ

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
am: በ እርስዎ የ አውራ ጣት ልክ ማጠራቀሚያ ውስጥ ችግር ተፈጥሯል: ለ መጠገን የ አስተዳዳሪ ፍቃድ ያስፈልጋል

en: Fix now
am: አሁን መጠገኛ

en: Dismiss
am: መደምሰሻ

en: Elevated Privileges
am: ያደገው ቅድሚያ

en: Restore Selected Items
am: የተመረጡትን እቃዎች እንደነበር መመለሻ

en: Restore selected items to their original position
am: የተመረጡትን እቃዎች ወደ ነበሩበት ሁኔታ መመለሻ

en: Empty _Trash
am: ቆሻሻውን _ባዶ ማድረጊያ

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
am: "%s" የመለጠፊያ ትእዛዝን ከመረጡ ይንቀሳቀሳል

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
am: "%s" የመለጠፊያ ትእዛዝን ከመረጡ ኮፒ ይደረጋል

en: There is nothing on the clipboard to paste.
am: በቁራጭ ሰሌዳው ላይ የሚለጠፍ ምንም ነገር የለም

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
am: አዲስ _ፎልደር መፍጠሪያ

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
am: መቁረ_ጫ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
am: _ኮፒ

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
am: ወደ ፎልደር _መለጠፊያ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
am: _ማጥፊያ

en: Computer
am: ኮምፒዩተር

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
am[0]: ይህ የሚከፍተው %'d የተለየ ንዑስ መስኮት ነው
am[1]: ይህ የሚከፍተው %'d የተለዩ ንዑስ መስኮቶችን ነው

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
am[0]: ይህ የሚከፍተው %'d የተለየ መስኮት ነው
am[1]: ይህ የሚከፍተው %'d የተለዩ መስኮቶችን ነው

en: Select Items Matching
am: ተመሳሳይ እቃዎችን ይምረጡ

en: _Pattern:
am: _ምሳሌ :

en: Examples:
am: ምሳሌዎች :

note: Reset to default info
en: Undo
am: መተው

en: Undo last action
am: የመጨረሻውን ተግባር መተው

note: Reset to default info
en: Redo
am: እንደገና መስሪያ

en: Redo last undone action
am: መጨረሻ የተዉትን ተግባር እንደገና መስሪያ

en: Content View
am: ይዞታዎች መመልከቻ

en: View of the current folder
am: የአሁኑን ፎልደር መመልከቻ

en: "%s" selected
am: "%s" ተመርጧል

en: %'d folder selected | %'d folders selected
am[0]: %'d ፎልደር ተመርጧል
am[1]: %'d ፎልደሮች ተመርጠዋል

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
am[0]:  (የያዘው %'d እቃ)
am[1]:  (የያዘው %'d እቃዎች)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
am[0]:  (ጠቅላላ የያዘው %'d እቃ)
am[1]:  (ጠቅላላ የያዘው %'d እቃዎች)

en: %'d item selected | %'d items selected
am[0]: %'d የተመረጠው እቃ
am[1]: %'d የተመረጡት እቃዎች

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
am[0]: %'d ሌላ የተመረጠው እቃ
am[1]: %'d ሌሎች የተመረጡት እቃዎች

en: %'u item | %'u items
am[0]: %'u እቃ
am[1]: %'u እቃዎች

en: %s, Free space: %s
am: %s, ነጻ ቦታ : %s

en: Open With %s
am: መክፈቻ በ  %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
am[0]: ይጠቀሙ "%s" የተመረጠውን እቃ ለመክፈት
am[1]: ይጠቀሙ "%s" የተመረጡትን እቃዎች ለመክፈት

en: Run "%s" on any selected items
am: ማስኬጃ "%s" በተመረጠው እቃ ላይ

en: Create a new document from template "%s"
am: ከቴምፕሌት አዲስ ሰነድ መፍጠሪያ "%s"

en: Select Target Folder For Move
am: ለማንቀሳቀስ ኢላማውን ፎልደር ይምረጡ

en: Select Target Folder For Copy
am: ኮፒ ለማድረግ ኢላማውን ፎልደር ይምረጡ

en: Unable to unmount location
am: አካባቢውን ማውረድ አልተቻለም

en: Unable to eject location
am: አካባቢውን ማውጣት አልተቻለም

en: Unable to stop drive
am: አካሉን ማስቆም አልተቻለም

en: Connect to Server %s
am: ወደ ሰርቨር መገናኛ %s

en: _Connect
am: _መገናኛ

en: Link _name:
am: የአገናኝ _ስም :

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
am: አዲስ _ሰነድ መፍጠሪያ

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
am: መክፈቻ _በ

en: Choose a program with which to open the selected item
am: ለተመረጠውን እቃ መክፈቻ የሚሆን መተግበሪያ ይምረጡ

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
am: እያንዳንዱ የተመረጠውን እቃ ባህሪ መመልከቻ ወይንም ማረሚያ

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
am: በዚህ ፎልደር ውስጥ አዲስ ባዶ ፎልደር መፍጠሪያ

note: name, stock id, label
en: No templates installed
am: ምንም ቴምፕሌቶች አልተገጠሙም

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
am: _ባዶ ሰነድ

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
am: በዚህ ፎልደር ውስጥ አዲስ ባዶ ሰነድ መፍጠሪያ

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
am: የተመረጠውን እቃ በዚህ መስኮት ውስጥ መክፈቻ

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
am: በመቃኛ መስኮት ውስጥ መክፈቻ

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
am: እያንዳንዱ የተመረጡትን እቃዎች በመቃኛ መስኮቶች መክፈቻ

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
am: እያንዳንዱ የተመረጠውን እቃ በአዲስ ንዑስ መስኮት መክፈቻ

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
am: በተርሚናል ውስጥ መክፈቻ

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
am: በተመረጠው ፎልደር ውስጥ ተርሚናል መክፈቻ

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
am: እንደ Root መክፈቻ

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
am: ፎልደሩን በአስተዳዳሪ መብት መክፈቻ

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
am: አገናኙን ተከተል ወደ ዋናው ፋይል

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
am: ወደ ዋናው ፋይል መቃኛ ይህ የ ምልክት አገናኝ ወደሚጠቁመው

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
am: ፎልደሩን የያዘውን መክፈቻ

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
am: የ ተመረጠው እቃ የ ተጠራቀመበትን ፎልደር መቃኛ

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
am: ሌሎች _መተግበሪያዎች...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
am: ለተመረጠውን እቃ መክፈቻ የሚሆን ሌላ መተግበሪያ ይምረጡ

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
am: በሌላ _መተግበሪያ መክፈቻ...

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
am: የተመረጡትን ፋይሎች በመለጠፊያ ትእዛዝ  ለማንቀሳቀስ በማዘጋጀት ላይ

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
am: የተመረጡትን ፋይሎች በመለጠፊያ ትእዛዝ  ኮፒ እንዲደረጉ በማዘጋጀት ላይ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
am: _መለጠፊያ

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
am: ማንቀሳቀሻ ወይንም ኮፒ ማድረጊያ ቀደም ብለው የተመረጡትን ፋይሎች በመቁረጫ ወይንም በመለጠፊያ ትእዛዝ

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
am: ማንቀሳቀሻ ወይንም ኮፒ ማድረጊያ ቀደም ብለው የተመረጡትን ፋይሎች በመቁረጫ ወይንም በመለጠፊያ ትእዛዝ  ከተመረጠው ፎልደር

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
am: ኮ_ፒ ወደ

note: name, stock id, label
en: M_ove to
am: ማ_ንቀሳቀሻ ወደ

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
am: _ሁሉንም መምረጫ

note: tooltip
en: Select all items in this window
am: በዚህ መስኮት ውስጥ ያሉትን ሁሉንም እቃዎች መምረጫ

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
am: የሚመሳሰሉ እ_ቃዎችን መምረጫ...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
am: በዚህ መስኮት ውስጥ እቃ መምረጫ የ ተሰጠውን ንድፍ የሚመሳሰል

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
am: _መገልበጫ ምርጫውን

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
am: ይምረጡ ሁሉንም እና አሁን ያልተመረጡትን እቃዎች ብቻ

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
am: ማ_ባዣ

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
am: እየንዳንዱ የተመረጡትን እቃዎች ማባዣ

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
am[0]: አገ_ናኝ መፍጠሪያ
am[1]: አገ_ናኞች መፍጠሪያ

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
am: ለ እያንዳንዱ ለተመረጠው እቃ  ባለ ምልክት ማያያዣ መፍጠሪያ

note: tooltip
en: Rename selected item
am: የተመረጠውን እቃ እንደገና መሰየሚያ

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
am: እያንዳንዱ የተመረጠውን እቃ ወደ ቆሻሻ ማንቀሳቀሻ

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
am: እያንዳንዱ የተመረጠውን እቃ ማጥፊያ ወደ ቆሻሻ ሳያንቀሳቅሱ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
am: _እንደነበር መመለሻ

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
am: _መተው

note: tooltip
en: Undo the last action
am: የመጨረሻውን ተግባር መተው

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
am: _እንደገና መስሪያ

note: tooltip
en: Redo the last undone action
am: መጨረሻ የተተወውን ተግባር እንደገና መስሪያ

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
am: ለ _ነባሮች መመልከቻውን እንደነበር መመለሻ

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
am: የ መለያ ቅደም ተከተል እንደ ነበር መመለሻ እና የ ማሳያ መጠን እንዲስማማ ከ ምርጫዎች ጋር ለዚህ መመልከቻ

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
am: ወደዚህ ሰርቨር መገናኛ

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
am: ወደ እዚህ ሰርቨሩ ቋሚ ግንኙነት መፍጠሪያ

note: tooltip
en: Mount the selected volume
am: የተመረጠውን መጠን መጫኛ

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
am: የተመረጠውን መጠን ማውረጃ

note: tooltip
en: Eject the selected volume
am: የተመረጠውን መጠን ማውጫ

note: tooltip
en: Start the selected volume
am: የተመረጠውን መጠን ማስጀመሪያ

note: tooltip
en: Stop the selected volume
am: የተመረጠውን መጠን ማስቆሚያ

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
am: በተመረጠው አካል ውስጥ መገናኛ ፈልጎ ማግኛ

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመደውን መጠን መጫኛ

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመደውን መጠን ማውረጃ

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመደውን መጠን ማውጫ

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመደውን መጠን ማስጀመሪያ

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመደውን መጠን ማስቆሚያ

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
am: ፋይል መክፈቻ እና መስኮት መዝጊያ

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
am: ይህን ፎልደር በመስኮት መቃኛው ውስጥ መክፈቻ

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
am: ይህን ፎልደር በአዲስ ንዑስ መስኮት መክፈቻ

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
am: በመለጠፊያ ትእዛዝ ይህን ፎልደር ለማንቀሳቀስ ማሰናጃ

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
am: በመለጠፊያ ትእዛዝ ይህን ፎልደር ኮፒ ለማድረግ ማሰናጃ

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
am: ቀደም ብለው የተመረጡትን ፋይሎች ለማንቀሳቀስ ወይንም ኮፒ ለማድረግ በመቁረጫ ወይንም በኮፒ ትእዛዝ ወደዚህ ፎልደር

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
am: ይህን ፎልደር ወደ ቆሻሻ ማንቀሳቀሻ

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
am: ይህን ፎልደር ማጥፊያ ወደ ቆሻሻ ሳይንቀሳቀስ

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
am: ከዚህ ፎልደር ጋር የሚዛመዱትን መጠኖች መጫኛ

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
am: ከዚህ ፎልደር ጋር የሚዛመዱትን መጠኖች ማውረጃ

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
am: ከዚህ ፎልደር ጋር የሚዛመዱትን መጠኖች ማስወጫ

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
am: ከዚህ ፎልደር ጋር የሚዛመዱትን መጠኖች ማስጀመሪያ

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
am: ከዚህ ፎልደር ጋር የሚዛመዱትን መጠኖች ማስቆሚያ

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
am: የዚህን ፎልደር ባህሪዎች ማሻሻያ ወይንም መመልከቻ

note: name, stock id, label
en: _Other pane
am: _ሌላ ክፍል

en: Copy the current selection to the other pane in the window
am: የአሁኑን ምርጫ ወደ ሌላው መስኮት ክፍል ኮፒ ማድርጊያ

en: Move the current selection to the other pane in the window
am: የአሁኑን ምርጫ ወደ ሌላው መስኮት ክፍል ማንቀሳቀሻ

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
am: _ቤት

en: Copy the current selection to the home folder
am: የአሁኑን አካባቢ ወደ ፎልደር ቤት ኮፒ ማድረጊያ

en: Move the current selection to the home folder
am: የአሁኑን አካባቢ ምርጫ ወደ ፎልደር ቤት ማንቀሳቀሻ

note: name, stock id, label
en: _Desktop
am: _ዴስክቶፕ

en: Copy the current selection to the desktop
am: የአሁኑን አካባቢ ምርጫ ወደ ዴስክቶፕ ኮፒ ማድረጊያ

en: Move the current selection to the desktop
am: የአሁኑን አካባቢ ምርጫ ወደ ዴስክቶፕ ማንቀሳቀሻ

en: Browse...
am: መቃኛ...

en: Browse for a folder to move the selection to
am: ፎልደር መቃኛ የተመረጠውን ለማንቀሳቀስ ወደ

en: Browse for a folder to copy the selection to
am: ፎልደር መቃኛ የተመረጠውን ኮፒ ለማድረግ ወደ

en: Add to favorites
am: ወደ የምወደው ውስጥ መጨመሪያ

en: Add the selected file to your favorites
am: የ ተመረጠ ፋይል ወደ እርስዎ የሚወዷቸው ውስጥ መጨመሪያ

en: Remove from favorites
am: ከ የምወደው ውስጥ ማስወገጃ

en: Remove the selected file from your favorites
am: የ ተመረጠ ፋይል ከ እርስዎ የሚወዷቸው ውስጥ ማስወገጃ

en: Run scripts
am: ጽሁፍ ማስኬጃ

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
am: ጽሁፎች

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
am: የተከፈተውን ፎልደር ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ ማውጫ ወደ "%s"

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
am[0]: የተመረጠውን ፎልደር ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ ማውጫ ወደ "%s"
am[1]: የተመረጡትን ፎልደሮች ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ ማውጫ ወደ "%s"

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
am[0]: የተመረጠውን ፎልደር ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ ማንቀሳቀሻ
am[1]: የተመረጡትን ፎልደሮች ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ ማንቀሳቀሻ

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
am[0]: የተመረጠውን ፋይል ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ ማንቀሳቀሻ ወደ "%s"
am[1]: የተመረጡትን ፋይሎች ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ ማንቀሳቀሻ ወደ "%s"

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
am[0]: የተመረጠውን ፋይል ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ ማንቀሳቀሻ
am[1]: የተመረጡትን ፋይሎች ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ ማንቀሳቀሻ

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
am[0]: የተመረጠውን እቃ ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ ማንቀሳቀሻ ወደ "%s"
am[1]: የተመረጡትን እቃዎች ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ ማንቀሳቀሻ ወደ "%s"

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
am[0]: የተመረጠውን እቃ ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ ማንቀሳቀሻ
am[1]: የተመረጡትን እቃዎች ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ ማንቀሳቀሻ

en: Start the selected drive
am: የተመረጠውን አካል ማስጀመሪያ

en: Connect to the selected drive
am: የተመረጠውን አካል መገናኛ

en: _Start Multi-disk Drive
am: የበርካታ - ዲስክ አካሎችን _ማስጀመሪያ

en: Start the selected multi-disk drive
am: የተመረጠውን የበርካታ - ዲስክ አካሎችን ማስጀመሪያ

en: U_nlock Drive
am: ያ _ልታወቀ አካል

en: Unlock the selected drive
am: የተመረጠውን አካል መክፈቻ

en: Stop the selected drive
am: የተመረጠውን አካል ማስቀሚያ

en: Safely remove the selected drive
am: የተመረጠውን አካል በደህንነት ማስወገጃ

en: _Disconnect
am: _መለያያ

en: Disconnect the selected drive
am: የተመረጠውን አካል መለያያ

en: _Stop Multi-disk Drive
am: የበርካታ - ዲስክ አካሎችን _ማስቆሚያ

en: Stop the selected multi-disk drive
am: የበርካታ - ዲስክ አካሎችን _ማስቆሚያ

en: Lock the selected drive
am: የተመረጠውን አካል መቆለፊያ

en: Start the drive associated with the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመዱ አካሎችን ማስጀመሪያ

en: Connect to the drive associated with the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመዱ አካሎች ጋር መገናኛ

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመዱ የበርካታ - ዲስክ አካሎችን ማስጀመሪያ

en: Unlock the drive associated with the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመዱ አካሎችን መክፈቻ

en: _Stop the drive associated with the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመዱ አካሎች _ማስቆሚያ

en: Safely remove the drive associated with the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመዱ አካሎችን በደህንነት ማስወገጃ

en: Disconnect the drive associated with the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመዱ አካሎችን መለያያ

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመዱ የበርካታ - ዲስክ አካሎችን ማስቆሚያ

en: Lock the drive associated with the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመዱ አክሎችን መቆለፊያ

en: _Delete Permanently
am: በቋሚነት _ማጥፊያ

en: Delete the open folder permanently
am: የተከፈተውን ፎልደር በቋሚነት ማጥፊያ

en: Move the open folder to the Trash
am: የተከፈተውን ፎልደር ወደ ቆሻሻ ማንቀሳቀሻ

en: _Open With %s
am: _መክፈቻ በ %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
am[0]: መክፈቻ በ %'d አዲስ _መስኮት
am[1]: መክፈቻ በ %'d አዲስ _መስኮቶች

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
am[0]: መክፈቻ በ %'d አዲስ _ንዑስ መስኮት
am[1]: መክፈቻ በ %'d አዲስ _ንዑስ መስኮቶች

en: Delete all selected items permanently
am: የተመረጡን እቃዎች በቋሚነት ማጥፊያ

en: Remo_ve from Recent
am: ከ ቅርብ ጊዜ ውስጥ ማስወ_ገጃ

en: Remove each selected item from the recently used list
am: እያንዳንዱ የ ተመረጠውን እቃ ማስወገጃ በ ቅርብ ጊዜ ከ ተጠቀሙት ዝርዝር ውስጥ

en: View or modify the properties of the open folder
am: ከተከፈተው ፎልደር ጋር የሚዛመዱ ባህሪዎችን መመልከቻ ወይንም ማሻሻያ

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
am: አገናኝ ወደ %s

en: Drag and drop is not supported.
am: መጎተት እና መጣል አይቻልም

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
am: መጎተት እና መጣል የሚደገፈው ለአካባቢ የፋይል ስርአት ብቻ ነው

en: An invalid drag type was used.
am: የማይደገፍ የመጎተት አይነት ተጠቅመዋል

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
am: የተጣለው የጽሁፍ.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
am: የተጣለው ዳታ

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
am: ከዝርዝር ውስጥ ምልክት የተደረገበት በአካባቢው የሌለውን ማስወገድ ይፈልጋሉ?

en: The location "%s" does not exist.
am: አካባቢው "%s" አልተገኘም

en: Bookmark for Nonexistent Location
am: ምልክት የተደረገበት በአካባቢው የሌለ

en: Go to the location specified by this bookmark
am: በምልክት ማድረጊያው የተወሰነው ቦታ መሄጃ

en: %s - File Browser
am: %s - ፋይል መቃኛ

note: Set initial window title
en: Nemo
am: ኔሞ

en: Searching...
am: በመፈለግ ላይ...

en: Could not display "%s".
am: ማሳየት አልተቻለም "%s".

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
am: ኔሞ ፎልደሩን ለማሳየት የሚያስችለው መመልከቻ አልተገጠመም

en: The location is not a folder.
am: አካባቢው ፎልደር አይደለም

en: Could not find "%s".
am: ማግኘት አልተቻለም "%s".

en: Please check the spelling and try again.
am: እባክዎን ፊደሉን አስተካክለው እንደገና ይሞክሩ

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
am: ኔሞ አካባቢውን "%s" ማግኘት አልቻለም

en: Nemo cannot handle this kind of location.
am: ኔሞ እንደ እዚህ አይነት አካባቢ ማግኘት አልቻለም

en: Unable to mount the location.
am: አካባቢውን መጫን አልተቻለም

en: Access was denied.
am: ፍቃድ ተከልክሏል

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
am: ማሳየት አልተቻለም "%s", ምክንያቱም ጋባዡን ማግኘት አልተቻለም

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
am: ፊደሎቹ በትክክል መጻፋቸውን እና ወኪሉ በትክክል መሰናዳቱን ያረጋግጡ

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
am: ስህተት : %s
    እባክዎን ሌላ መመልከቻ ይምረጡ እና እንደገና ይሞክሩ

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
am: ኔሞ ነፃ ሶፍትዌር ነው: እርስዎ ማሰራጨት ይችላሉ እና/ወይንም ማሻሻል በ GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
am: ኔሞ የሚሰራጨው እርስዎን ይጠቅማል በሚል ከፍተኛ ተስፋ ነው: without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
am: እርስዎ ክኦፒ ማግኘት ይችላሉ: የ GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
am: ኔሞ ፋይሎች እና ፎልደሮችን ለማደራጀት ይጠቅምዎታል በኮምፒዩተሩ ላይ እና በመስመር ላይ

en: There was an error displaying help: 
    %s
am: ስህተት ተፈጥሯል እርዳታን በማሳየት ላይ : 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
am: _ፋይል

note: name, stock id, label
en: _Edit
am: _ማረሚያ

note: name, stock id, label
en: _View
am: _መመልከቻ

note: name, stock id, label
en: _Help
am: _እርዳታ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
am: _መዝጊያ

note: tooltip
en: Close this folder
am: ይህን ፎልደር መዝጊያ

en: Prefere_nces
am: ምርጫ_ዎች

en: Edit Nemo preferences
am: የኔሞ ምርጫዎችን ማረሚያ

en: Undo the last text change
am: የመጨረሻውን የጽሁፍ ለውጥ መተው

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
am: ወላጁን _መክፈቻ

en: Open the parent folder
am: ወላጅ ፎልደሩን መክፈቻ

note: tooltip
en: Stop loading the current location
am: የአሁኑን አካባቢ መጫን ማስቆሚያ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
am: _እንደገና መጫኛ

note: tooltip
en: Reload the current location
am: የአሁኑን አካባቢ እንደገና መጫኛ

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
am: _ሁሉንም አርእስቶች

note: tooltip
en: Display Nemo help
am: የኔሞን እርዳታ ማሳያ

en: _Keyboard Shortcuts
am: የ _ፊደል ገበታ አቋራጭ

en: Display keyboard shortcuts
am: የ ፊደል ገበታ አቋራጭ ማሳያ

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
am: _ስለ

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
am: ለኔሞ ፈጣሪውች ምስጋና ማሳያ

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
am: በቅርብ _ማሳያ

note: tooltip
en: Increase the view size
am: የመመልከቻውን መጠን መጨመሪያ

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
am: በርቀት ማሳያ

note: tooltip
en: Decrease the view size
am: የመመልከቻውን መጠን መቀነሻ

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
am: መደበኛ መጠ_ን

note: tooltip
en: Use the normal view size
am: መደበኛ የመመልከቻውን መጠን መጠቀሚያ

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
am: ወደ _ሰርቨር መገናኛ...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
am: መገናኛ በርቀት ካለ ኮምፒዩተር ወይንም ዲስክ መካፈያ ጋር

note: tooltip
en: Open your personal folder
am: የግል ፎልደር መክፈቻ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
am: _ኮምፒዩተር

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
am: መቃኘት ሁሉንም አካባቢ እና የርቀት ዲስኮች እና ፎልደሮች ይህ ኮምፒዩተር የሚደርስበት

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
am: _ኔትዎርክ

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
am: የኔትዎርክ አካባቢዎችን እና ምልክት የተደረገበትን መቃኛ

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
am: ቴ_ምፕሌቶች

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
am: የእርስዎን የግል ቴምፕሌትስ ፎልደር መክፈቻ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
am: _ቆሻሻ

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
am: የእርስዎን የቆሻሻ ፎልደር መክፈቻ

note: name, stock id, label
en: _Go
am: _መሄጃ

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
am: _ምልክት የተደረገባቸው

note: name, stock id, label
en: _Tabs
am: _ንዑስ መስኮቶች

note: name, stock id, label
en: New _Window
am: አዲስ _መስኮት

en: Open another Nemo window for the displayed location
am: አሁን ለሚታየው አካባቢ አዲስ የኔሞ መስኮት መክፈቻ

note: name, stock id, label
en: New _Tab
am: አዲስ _ንዑስ መስኮት

en: Open another tab for the displayed location
am: ለሚታየው አካባቢ አዲስ ንዑስ መስኮት መክፈቻ

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
am: _ሁሉንም መስኮቶች መዝጊያ

en: Close all Navigation windows
am: ሁሉንም መቃኛ መስኮቶች መዝጊያ

note: name, stock id, label
en: _Back
am: _ወደ ኋላ

en: Go to the previous visited location
am: ቀደም ብሎ ወደ ተጎበኘው አካባቢ መሄጃ

note: name, stock id, label
en: _Forward
am: _ወደ ፊት

en: Go to the next visited location
am: ቀጥሎ ወደ ተጎበኘው አካባቢ መሄጃ

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
am: መቀያየሪያ የ _አካባቢ ማስገቢያ

en: Switch between location entry and breadcrumbs
am: መቀየሪያ በ አካባቢ ማስገቢያ እና በ ሁለተኛ መቃኛ መካከል

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
am: መ_ቀየሪያ ወደ ሌላ ክፍል

en: Move focus to the other pane in a split view window
am: ትኩረት ማንቀሳቀሻ ወደ ሌላ ክፍል በ ተከፈለው መመልከቻ መስኮት ውስጥ

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
am: ተመ_ሳሳይ አካባቢ እንደ ሌላ ክፍል

en: Go to the same location as in the extra pane
am: ወደ ተመሳሳይ አካባቢ መሄጃ እንደ ተጨማሪ ሌላ ክፍል

en: Add a bookmark for the current location to this menu
am: ምልክት ማድረጊያ መጨመሪያ  አሁኑ አካባቢ ዚህ ዝርዝር

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
am: _ማረሚያ ምልክት ማድረጊያዎችን...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
am: መስኮት ማሳያ እርስዎን የ ምልክት ማድረጊያ ማረም የሚያስችሎት በዚህ ዝርዝር ውስጥ

en: _Previous Tab
am: _ያለፈው Tab

en: Activate previous tab
am: ያለፈውን Tab ማስጀመሪያ

en: _Next Tab
am: _የሚቀጥለው Tab

en: Activate next tab
am: የሚቀጥለውን Tab ማስጀመሪያ

en: Move Tab _Left
am: ንዑስ መስኮቱን _ወደ ግራ ማንቀሳቀሻ

en: Move current tab to left
am: የ አሁኑን tab ወደ ግራ ማንቀሳቀሻ

en: Move Tab _Right
am: ንዑስ መስኮቱን _ወደ ቀኝ ማንቀሳቀሻ

en: Move current tab to right
am: የ አሁኑን tab ወደ ቀኝ ማንቀሳቀሻ

en: Sidebar
am: የጎን መደርደሪያ

en: Toolbar
am: እቃ መደርደሪያ

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
am: _የተደበቁ ፋይሎችን ማሳያ

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
am: ለአሁኑ መስኮት የተደበቁ ፋይሎችን ማሳያ መቀያየሪያ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
am: _ዋናው ቱልባር

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
am: የዚህን መስኮት ዋናውን እቃ መደርደሪያ መመልከቻ መቀየሪያ

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
am: የጎን መደርደሪያውን ማሳያ

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
am: የዚህን መስኮት የጎን ክፍል መመልከቻ መቀየሪያ

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
am: የሁ_ኔታዎች መደርደሪያ

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
am: የዚህን መስኮት የሁ_ኔታዎች መደርደሪያ መመልከቻ መቀየሪያ

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
am: ዝ_ርዝር መደርደሪያ

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
am: የዝርዝር መደርደሪያ ነባር መመልከቻን መቀየሪያ

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
am: ፋይሎች _መፈለጊያ...

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
am: ተ_ጨማሪ ክፍል

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
am: ተጨማሪ ፎልደር መክፈቻ እና ጎን - ለ - ጎን መመልከቻ

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
am: በ _አውራ ጥፍር ልክ ማሳያ

en: Places
am: ቦታዎች

en: Select Places as the default sidebar
am: ነባር የጎን መደርደሪያ ቦታዎች መምረጫ

en: Tree
am: ዛፍ

en: Select Tree as the default sidebar
am: ለነባር የጎን መደርደሪያ ዛፍ መምረጫ

en: Back history
am: ያለፈው ታሪክ

en: Forward history
am: ወደ ፊት ታሪክ

en: _Up
am: _ወደ ላይ

en: Go to parent folder
am: ወደ ወላጅ ፎልደር መሄጃ

en: Go to home directory
am: ወደ ቤት ዳይሬክቶሪ መሄጃ

en: Go to Computer
am: ወደ ኮምፒዩተር መሄጃ

en: Toggle Location Entry
am: የ አካባቢ ማስገቢያ መቀያየሪያ

en: New folder
am: አዲስ ፎልደር

en: Create a new folder
am: አዲስ ፎልደር መፍጠሪያ

en: Open a terminal in the active folder
am: በ ንቁ ፎልደር ውስጥ ተርሚናል መክፈቻ

en: Icons
am: ምልክቶች

en: List
am: ዝርዝር

en: Compact
am: በትንንሽ

en: Search
am: መፈለጊያ

en: Show Thumbnails
am: በ አውራ ጥፍር ልክ ማሳያ

en: _Location
am: _አካባቢ

en: _New Tab
am: _አዲስ ንዑስ መስኮት

en: _Close Tab
am: ንዑስ መስኮቱን _መዝጊያ

en: No files found
am: ምንም ፋይል አልተገኘም

en: These files are on an Audio CD.
am: እነዚህ ፋይሎች በድምጽ ሲዲ ላይ ናቸው

en: These files are on an Audio DVD.
am: እነዚህ ፋይሎች በድምጽ ዲቪዲ ላይ ናቸው

en: These files are on a Video DVD.
am: እነዚህ ፋይሎች በቪዲዮ ዲቪዲ ላይ ናቸው

en: These files are on a Video CD.
am: እነዚህ ፋይሎች በቪዲዮ ሲዲ ላይ ናቸው

en: These files are on a Super Video CD.
am: እነዚህ ፋይሎች በሱፐር ቪዲዮ ሲዲ ላይ ናቸው

en: These files are on a Photo CD.
am: እነዚህ ፋይሎች በፎቶ ሲዲ ላይ ናቸው

en: These files are on a Picture CD.
am: እነዚህ ፋይሎች በስእል ሲዲ ላይ ናቸው

en: The media contains digital photos.
am: መገናኛው የያዘው ዲጂታል ፎቶዎችን ነው

en: These files are on a digital audio player.
am: እነዚህ ፋይሎች ያሉት በዲጂታል ድምጽ ማጫወቻ ላይ ነው

en: The media contains software.
am: መገናኛው የያዘው ሶፍትዌር ነው

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
am: መገናኛ ተገኝቷል እንደ "%s".

en: Open %s
am: መክፈቻ %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
am: በቁራጭ ሰሌዳው ላይ የተመረጠውን ጽሁፍ መቁረጫ

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
am: በቁራጭ ሰሌዳው ላይ የተመረጠውን ጽሁፍ ኮፒ ማድረጊያ

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
am: በቁራጭ ሰሌዳው ላይ የተቀመጠውን ጽሁፍ መለጠፊያ

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
am: በጽሁፍ ሜዳ ላይ ያሉትን ጽሁፎች በሙሉ መምረጫ

en: Move _Up
am: ወደ _ላይ ማንቀሳቀሻ

en: Move Dow_n
am: ወደ ታ_ች ማንቀሳቀሻ

en: Use De_fault
am: ነባ_ሩን መጠቀሚያ

en: The name and icon of the file.
am: የፋይሉ ስም እና ምልክት

en: The size of the file.
am: የፋሉ መጠን

en: The general type of the file.
am: የ ፋይል ባጠቃላይ አይነት

en: Detailed Type
am: በዝርዝር አይነት

en: The specific type of the file.
am: የ ተወሰነ የ ፋይል አይነት

en: The date the file was modified.
am: ፋይሉ የተሻሻለበት ቀን

en: Modified - Time
am: የ ተሻሻለ - ጊዜ

en: Date Created
am: የተፈጠረበት ቀን

en: The date the file was created.
am: ፋይሉ የ ተፈጠረበት ቀን

en: Created - Time
am: የ ተፈጠረበት - ጊዜ

en: Date Accessed
am: የተደረሰበት ቀን

en: The date the file was accessed.
am: ፋይሉ ጋ የተደረሰበት ቀን

en: Owner
am: ባለቤት

en: The owner of the file.
am: የፋይሉ ባለቤት

en: Group
am: ቡድን

en: The group of the file.
am: የፋይሉ ቡድን

en: The permissions of the file.
am: የፋይሉ ፍቃዶች

en: Octal Permissions
am: የ Octal ፍቃድ

en: The permissions of the file, in octal notation.
am: የ Octal ፍቃድ በ ፋይል ውስጥ: በ octal ምልክቶች ውስጥ

en: The mime type of the file.
am: የ mime አይነት ለ ፋይሉ

en: SELinux Context
am: የ SELinux አገባብ

en: The SELinux security context of the file.
am: የ SELinux ድህንነት አገባብ ለ ፋይል

en: The location of the file.
am: ፋይሉ ያለበት አካባቢ

en: Trashed On
am: ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያው የተላከው

en: Date when file was moved to the Trash
am: ፋይሉ ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያ የተንቃሳቀሰበት ቀን

en: Original Location
am: ዋናው አካባቢ

en: Original location of file before moved to the Trash
am: የፋይሉ ዋና አካባቢ ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያ ከመሄዱ በፊት

en: on the desktop
am: በዴስክቶፕ ላይ

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
am: መጠኑን ማንቀሳቀስ አይችሉም "%s" ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያው

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
am: እባክዎን መጠኑን "ማውጣት" ከፈለጉ ከብቅ ባይ ዝርዝር ውስጥ መጠን የሚለውን ይጠቀሙ

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
am: እባክዎን "መጠኑን ማውረድ " ከፈለጉ ከብቅ ባይ ዝርዝር ውስጥ መጠን ማውረጃ የሚለውን ይጠቀሙ

en: _Move Here
am: ወደ እዚህ _ማንቀሳቀሻ

en: _Copy Here
am: ወደ እዚህ _ኮፒ ማድረጊያ

en: _Link Here
am: ወደ እዚህ _ማገናኛ

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: This file cannot be mounted
am: ፋይሉን መጫን አይቻልም

en: This file cannot be unmounted
am: ፋይሉን ማውረድ አይቻልም

en: This file cannot be ejected
am: ፋይሉን ማውጣት አይቻልም

en: This file cannot be started
am: ይህን ፋይል ማስጀመር አይቻልም

en: This file cannot be stopped
am: ይህን ፋይል ማስቆም አይቻልም

en: Slashes are not allowed in filenames
am: በ ፋይል ስሞች ውስጥ ስላሽ አይፈቀድም

en: File not found
am: ፋይሉ አልተገኘም

en: Toplevel files cannot be renamed
am: ከፍተኛ ደረጃ ፋይሎችን እንደገና መሰየም አይቻልም

en: Unable to rename desktop icon
am: የዴስክቶፕ ምልክቶችን እንደገና መሰየም አልተቻለም

en: Unable to rename desktop file
am: የዴስክቶፕ ፋይሎችን እንደገና መሰየም አልተቻለም

note: Translators: Time in 24h format
en: %H:%M
am: %ሰ:%ደ

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
am: ትናንትና %H:%M

en: Not allowed to set permissions
am: ፍቃዶችን ማዘጋጀት አይቻልም

en: Not allowed to set owner
am: ባለቤት ማዘጋጀት አይቻልም

en: Specified owner '%s' doesn't exist
am: የተወሰን ባለቤት '%s' አልተገኘም

en: Not allowed to set group
am: ቡድን ማዘጋጀት አይቻልም

en: Specified group '%s' doesn't exist
am: የተወሰነ ቡድን '%s' አልተገኘም

en: %'u folder | %'u folders
am[0]: %'u ፎልደር
am[1]: %'u ፎልደሮች

en: %'u file | %'u files
am[0]: %'u ፋይል
am[1]: %'u ፋይሎች

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
am: ? ዕቃዎች

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
am: ? ባይትስ

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Program
am: ፕሮግራም

en: Audio
am: ድምፅ

en: Font
am: ፊደል

en: Archive
am: ማህደር

en: Markup
am: ምልክት ማድረጊያ

en: Text
am: ጽሁፍ

en: Video
am: ቪዲዮ

en: Contacts
am: ግንኙነቶች

en: Calendar
am: የቀን መቁጠሪያ

en: Document
am: ሰነድ

en: Presentation
am: ማቅረቢያ

en: Spreadsheet
am: ሰንጠረዥ

en: Binary
am: ባይነሪ

en: Folder
am: ፎልደር

en: link
am: አገናኝ

en: link (broken)
am: አገናኙ (አይሰራም)

en: Name: %s
am: ስም: %s

en: Type: %s
am: አይነት: %s

en: %s item | %s items
am[0]: %s እቃው
am[1]: %s እቃዎቹ

en: Contains: %s
am: የያዛቸው: %s

en: Size: %s
am: መጠኑ: %s

en: Accessed: %s
am: የ ተደረሰበት: %s

en: Modified: %s
am: የተሻሻለው: %s

en: Created: %s
am: የተፈጠረው: %s

en: Location: %s
am: አካባቢው: %s

en: Merge folder "%s"?
am: ፎልደሩ ይዋሀድ "%s"?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
am: ማዋሀጃ ማረጋገጫ ይጠይቃል በፎልደር ውስጥ ያሉትን ፋይሎች ከመተካቱ በፊት ኮፒ ከሚደረገው ፋይል ጋር የሚጋጩትን

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
am: በዚህ ስም የተሰየመ ፎልደር ቀደም ብሎ ነበር በ "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
am: አዲስ ፎልደር በዚህ ስም ቀደም ሲል ነበር በ "%s".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
am: ሌላ ፎልደር በዚህ ስም ቀደም ሲል ነበር በ "%s".

en: Replacing it will remove all files in the folder.
am: መተካት ሁሉንም ፋይሎች በፎልደር ውስጥ ያሉትን ያስወግዳቸዋል

en: Replace folder "%s"?
am: ፎልደሩን ልቀይረው "%s"?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
am: በዚህ ስም የተሰየመ ፎልደር ቀደም ብሎ ነበር በ "%s".

en: Replace file "%s"?
am: ፋይሉን ልቀይረው "%s"?

en: Replacing it will overwrite its content.
am: መተካት በነበረው ይዞታ ላይ ደርቦ ይጽፍበታል

en: An older file with the same name already exists in "%s".
am: በዚህ ስም የተሰየመ ፋይል ቀደም ብሎ ነበር በ "%s".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
am: በዚህ ስም የተሰየመ አዲስ ፋይል ቀደም ብሎ ነበር በ "%s".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
am: በዚህ ስም የተሰየመ ሌላ ፋይል ቀደም ብሎ ነበር በ "%s".

en: Original file
am: ዋናው ፋይል

en: Last modified:
am: መጨረሻ የተሻሻለው :

en: Replace with
am: መቀየሪያ በ

en: Merge
am: ማዋሀጃ

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
am: ለመድረሻው አዲስ ስም _ይምረጡ

en: Reset
am: እንደነበረ መመለሻ

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
am: ይህን ተግባር ለሁሉም ፋይሎች መፈጸሚያ

note: Add buttons
en: _Cancel
am: _መሰረዣ

en: _Skip
am: _መዝለያ

en: Re_name
am: እንደገና _መሰየሚያ

en: Replace
am: መቀየሪያ

en: File conflict
am: የፋይል አለመስማማት

en: S_kip All
am: ሁሉንም መ_ዝለያ

en: _Retry
am: _እንደገና መሞከሪያ

en: Delete _All
am: ሁሉንም _ማጥፊያ

en: _Replace
am: _መተኪያ

en: Replace _All
am: ሁሉንም _መተኪያ

en: _Merge
am: _ማዋሀጃ

en: Merge _All
am: ሁሉንም _ማዋሀጃ

en: Copy _Anyway
am: ለማንኛውም _ኮፒ ማድረጊያ

en: %'d second | %'d seconds
am[0]: %'d ሰከንድ
am[1]: %'d ሰከንዶች

en: %'d minute | %'d minutes
am[0]: %'d ደቂቃ
am[1]: %'d ደቂቆች

en: %'d hour | %'d hours
am[0]: %'d ሰአት
am[1]: %'d ሰአቶች

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
am[0]: በግምት %'d ሰአት
am[1]: በግምት %'d ሰአቶች

note: appended to new link file
en: Another link to %s
am: ሌላ አገናኝ ወደ %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix                                 codespell:ignore * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
am: %'dኛ አገናኝ ወደ %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
am: %'dኛ አገናኝ ወደ %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
am: %'dኛ አገናኝ ወደ %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
am: %'dኛ አገናኝ ወደ %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
am:  (ኮፒ)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
am:  (ሌላ ኮፒ)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
am: ኛ ኮፒ)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
am: ኛ ኮፒ)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
am: ኛ ኮፒ)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
am: ኛ ኮፒ)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
am: %s (ኮፒ)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
am: %s (ሌላ ኮፒ)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
am: %s (%'dኛ ኮፒ)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
am: %s (%'dኛ ኮፒ)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
am: %s (%'dኛ ኮፒ)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
am: %s (%'dኛ ኮፒ)%s

en: Error removing file: %s
am: ፋይል በ ማስወገድ ላይ ስህተት ተፈጥሯል: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
am[0]: ፋይል ኮፒ ለማድረግ በ መጠበቅ ላይ ከ '%1$s' ወደ '%2$s'
am[1]: ፋይሎች ኮፒ ለማድረግ በ መጠበቅ ላይ ከ '%1$s' ወደ '%2$s'

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
am[0]: ፋይል ለ ማንቀሳቀስ በ መጠበቅ ላይ ከ '%1$s' ወደ '%2$s'
am[1]: ፋይሎች ለ ማንቀሳቀስ በ መጠበቅ ላይ ከ '%1$s' ወደ '%2$s'

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
am[0]: ፋይል በ ቋሚነት ለማጥፋት በ መጠበቅ ላይ ከ '%s'
am[1]: ፋይሎች በ ቋሚነት ለማጥፋት በ መጠበቅ ላይ ከ '%s'

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
am[0]: ፋይል ወደ ቆሻሻ ለ መላክ በ መጠበቅ ላይ ከ '%s'
am[1]: ፋይሎች ወደ ቆሻሻ ለ መላክ በ መጠበቅ ላይ ከ '%s'

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
am[0]: ፋይል ለ ማባዛት በ መጠበቅ ላይ ከ '%s'
am[1]: ፋይሎች ለ ማባዛት በ መጠበቅ ላይ ከ '%s'

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
am: የ ፋይሎች ፍቃድ ለ መቀየር በ መጠበቅ ላይ ከ '%s'

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
am[0]: ፋይል ለ ማገናኘት በ መጠበቅ ላይ ከ '%1$s' ወደ '%2$s'
am[1]: ፋይሎች ለ ማገናኘት በ መጠበቅ ላይ ከ '%1$s' ወደ '%2$s'

en: Move to _Trash
am: ወደ _ቆሻሻ ማንቀሳቀሻ

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
am: በእርግጥ በቋሚነት ሊያጠፉት ይፈልጋሉ "%B" ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
am[0]: በእርግጥ በቋሚነት ማጥፋት ይፈልጋሉ %'d የተመረጠውን እቃ ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ?
am[1]: በእርግጥ በቋሚነት ማጥፋት ይፈልጋሉ %'d የተመረጡትን እቃዎች ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
am: አንድን እቃ ካጠፉት በቋሚነት ይጠፋል

en: Empty all items from Trash?
am: በቆሻሻው ውስጥ ያሉትን እቃዎች ባዶ ላድርጋቸው?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
am: በቆሻሻው ውስጥ ያሉት እቃዎች በቋሚነት ይጠፋሉ

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
am: በእርግጥ በቋሚነት ሊያጠፉት ይፈልጋሉ "%B"?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
am[0]: በእርግጥ በቋሚነት ማጥፋት ይፈልጋሉ %'d የተመረጠውን እቃ?
am[1]: በእርግጥ በቋሚነት ማጥፋት ይፈልጋሉ %'d የተመረጥይትን እቃዎች?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
am[0]: %'d ፋይል ቀርቷል ለማጥፋት
am[1]: %'d ፋይሎች ቀርተዋል ለማጥፋት

en: Deleting files
am: ፋይሎቹን በማጥፋት ላይ

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
am[0]: %T የቀረው
am[1]: %Tየቀረው

en: Error while deleting.
am: ስህተት ተፈጥሯል በማጥፋት ላይ እንዳለ

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
am: በፎልደር ውስጥ ያሉትን ፋይሎች "%B" ማጥፋት አይችሉም ምክንያቱም በቂ የሆነ ፍቃድ የሎትም

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
am: ስህተት ተፈጥሯል የፋይሎች እና የፎልደሮች መረጃ በሚፈለግበት ጊዜ "%B".

en: _Skip files
am: ፋይሎችን _መዝለያ

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
am: ይህን ፎልደር "%B" ማጥፋት አይችሉም ምክንያቱም ፋይሉን ለማንበብ በቂ የሆነ ፍቃድ የሎትም

en: There was an error reading the folder "%B".
am: ፎልደሩን በማንበብ ላይ እንዳለ ስህተት ተፈጥሯል "%B".

en: Could not remove the folder %B.
am: ፎልደሩን ማስወገድ አልተቻለም %B.

en: There was an error deleting %B.
am: በማጥፋት ላይ እንዳለ ስህተት ተፈጥሯል %B.

en: Moving files to trash
am: ፋይሎችን ወደ ቆሻሻ በማንቀሳቅስ ላይ

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
am[0]: %'d ፋይል ቀርቷል በቆሻሻ ማጠራቀሚያ ውስጥ
am[1]: %'d ፋይሎች ቀርተዋል በቆሻሻ ማጠራቀሚያ ውስጥ

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
am: ፋይሉን ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያው መውሰድ አልተቻለም እዚሁ አሁኑኑ ሊያጠፉት ይፈልጋሉ?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
am: ይህን ፋይል "%B" ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያው መውሰድ አይቻልም

en: Trashing Files
am: ፋይሎችን በማጥፋት ላይ

en: Deleting Files
am: ፋይሎችን በማጥፋት ላይ

en: Unable to eject %V
am: ማውጣት አልተቻለም %V

en: Unable to unmount %V
am: ማውረድ አልተቻለም %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
am: ቆሻሻ ማጠራቀሚያው ከመውረዱ በፊት ባዶ ሊያደርጉት ይፈልጋሉ?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
am: ለዚህ መጠን የሚሆን ባዶ ቦታ ለማግኘት ቆሻሻ ማጠራቀሚያውን ባዶ ማድረግ ያስፈልጋል ፡ በቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ ያሉት እቃዎች በሙሉ በቋሚነት ይጠፋሉ

en: Do _not Empty Trash
am: ቆሻሻ ማጠራቃሚያውን ባዶ _አታድርግ

en: Unable to mount %s
am: መጫን አልተቻለም %s

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
am[0]: ኮፒ ለማድረግ በማሰናዳት ላይ %'d ፋይሉን (%S)
am[1]: ኮፒ ለማድረግ በማሰናዳት ላይ %'d ፋይሎቹን (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
am[0]: ለማንቀሳቀስ በማሰናዳት ላይ %'d ፋይሉን (%S)
am[1]: ለማንቀሳቀስ በማሰናዳት ላይ %'d ፋይሎቹን (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
am[0]: ለማጥፋት በማሰናዳት ላይ %'d ፋይሉን (%S)
am[1]: ለማጥፋት በማሰናዳት ላይ %'d ፋይሎቹን (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
am[0]: ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያው ለመውሰድ በማሰናዳት ላይ %'d ፋይሉን
am[1]: ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያው ለመውሰድ በማሰናዳት ላይ %'d ፋይሎቹን

en: Error while copying.
am: ካፒ በማድረግ ላይ ስህተት ተፈጥሯል

en: Error while moving.
am: በማንቀሳቀስ ላይ ስህተት ተፈጥሯል

en: Error while moving files to trash.
am: ፋይሎችን ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያው ጋር በመውሰድ ላይ እንዳለ ስህተት ተፈጥሯል

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
am: በፎልደሩ ውስጥ ያሉትን ፋይሎች "%B" ማየት አይችሉም ምክንያቱም በቂ የሆነ ፍቃድ የሎትም

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
am: ይህን ፎልደር "%B" ማየት አይችሉም ምክንያቱም በቂ የሆነ ፍቃድ የሎትም

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
am: ይህን ፋይል "%B" ማየት አይችሉም ምክንያቱም በቂ የሆነ ፍቃድ የሎትም

en: There was an error getting information about "%B".
am: ስህተት ተፈጥሯል መረጃ በማግኘት ላይ እንዳለ ስለ "%B".

en: Error while copying to "%B".
am: ስህተት ተፈጥሯል ኮፒ በማድረግ ላይ እንዳለ "%B".

en: You do not have permissions to access the destination folder.
am: መድረሻው ፎልደር ጋር ለመድረስ ፍቃድ የሎትም

en: There was an error getting information about the destination.
am: ስለ መድረሻው መረጃ በማግኘት ላይ እንዳለ ስህተት ተፈጥሯል

en: The destination is not a folder.
am: መድረሻው ፎልደር አይደለም

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
am: በመድረሻው ውስጥ በቂ ባዶ ቦታ የለም በቂ ቦታ ለማግኘት ፋይሎች ማስወገድ አለብዎት

en: %S more space is required to copy to the destination.
am: %S ተጨማሪ ባዶ ቦታ ያስፈልጋል ወደ መድረሻው ኮፒ ለማድረግ

en: The destination is read-only.
am: መድረሻው ለንባብ - ብቻ ነው

en: Moving "%B" to "%B"
am: በማንቀሳቀስ ላይ "%B" ወደ "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
am: ኮፒ በማድረግ ላይ "%B" ወደ "%B"

en: Duplicating "%B"
am: በማባዛት ላይ "%B"

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
am: ፋይል በማንቀሳቅእስ ላይ %'d ከ %'d (in "%B") ወደ "%B"

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
am: ፋይል ኮፒ በማድረግ ላይ %'d ከ %'d (in "%B") ወደ "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
am: ፋይል በማባዛት ላይ %'d ከ %'d (in "%B")

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
am: ፋይል በማንቀሳቀስ ላይ %'d ከ %'d ወደ "%B"

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
am: ፋይል ኮፒ በማድረግ ላይ %'d ከ %'d ወደ "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d
am: ፋይል  በማባዛት ላይ %'d ከ %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
am: %S ከ %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
am[0]: %S ከ %S — %T የቀረው (%S/sec)
am[1]: %S ከ %S — %T የቀረው (%S/sec)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
am: ይህን ፎልደር "%B" ኮፒ ማድረግ አይችሉም ምክንያቱም በመድረሻው ላይ ፎልደሩን ለመፍጠር በቂ የሆነ ፍቃድ የሎትም

en: There was an error creating the folder "%B".
am: ፎልደር በመፍጠር ላይ ስህተት ተፈጥሯል "%B".

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
am: በፎልደሩ ውስጥ ያሉ ፋይሎችን "%B" ኮፒ ማድረግ አይችሉም ምክንያቱም ፋይሎቹን ለማየት በቂ የሆነ ፍቃድ የሎትም

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
am: ፎልደሩን "%B" ኮፒ ማድረግ አይችሉም ምክንያቱም ለማንበብ ፍቃድ የሎትም

en: Error while moving "%B".
am: በማንቀሳቀስ ላይ እንዳለ ስህተት ተፈጥሯል "%B".

en: Could not remove the source folder.
am: የፎልደሩን ምንጭ ማስወገድ አይቻልም

en: Error while copying "%B".
am: ኮፒ በማድረግ ላይ እንዳለ ስህተት ተፈጥሯል "%B".

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
am: ፋይሉን ከነበረበት ፎልደር ውስጥ ማስወገድ አይችሉም %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
am: የነበረውን ፋይል ማስወገድ አይችሉም %F.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
am: ፎልደሩን ወደራሱ ማንቀሳቀስ አይችሉም

en: You cannot copy a folder into itself.
am: ፎልደሩን ወደራሱ ኮፒ ማድረግ አይችሉም

en: The destination folder is inside the source folder.
am: መደረሻው ፎልደር በፎልደሩ ምንጭ ውስጥ ነው

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
am: ፋይሉን ወደራሱ ማንቀሳቀስ አይችሉም

en: You cannot copy a file over itself.
am: ፋይሉን ወደራሱ ኮፒ ማድረግ አይችሉም

en: The source file would be overwritten by the destination.
am: በመድረሻው ላይ የፋይሉ ምንጭ ተደርቦ ይጻፋል

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
am: በዚህ ስም ቀደም ብሎ የነበረውን ፋይል ማጥፋት አልተቻለም ከ %F.

en: There was an error copying the file into %F.
am: ስህተት ተፈጥሯል ፋይሉ ኮፒ ሲደረግ ወደ %F.

en: Copying Files
am: ፋይሎችን ኮፒ በማድረግ ላይ

en: Preparing to Move to "%B"
am: በማዘጋጀት ላይ ለማንቀሳቀስ ወደ "%B"

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
am[0]: በማዘጋጀት ላይ ለማንቀሳቀስ ወደ %'d ፋይል
am[1]: በማዘጋጀት ላይ ለማንቀሳቀስ ወደ %'d ፋይሎች

en: There was an error moving the file into %F.
am: ስህተት ተፈጥሯል ፋይሉን በማንቀሳቀስ ላይ እንዳለ %F.

en: Moving Files
am: ፋይሎችን በማንቀሳቀስ ላይ

en: Creating links in "%B"
am: አገናኞች በመፍጠር ላይ ወደ "%B"

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
am[0]: አገናኝ በመፍጠር ላይ ወደ %'d ፋይል
am[1]: አገናኞች በመፍጠር ላይ ወደ %'d ፋይሎች

en: Error while creating link to %B.
am: ስህተት ተፈጥሯል አገናኝ በመፍጠር ላይ %B.

en: Symbolic links only supported for local files
am: የ ምልክት አገናኝ የሚደግፈው የ አካባቢ ፋይሎች ብቻ ነው

en: The target doesn't support symbolic links.
am: ኢላማው የ አካባቢ ፋይሎች አይደግፍም

en: There was an error creating the symlink in %F.
am: ለስላስ አገናኝ በሚፈጠር ጊዜ ችግር ተፈጥሯል በ %F.

en: Setting permissions
am: ፍቃዶች በማሰናዳት ላይ

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
am: ያልተሰየመ ፎልደር

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
am: ያልተሰየመ ሰነደ

en: Error while creating directory %B.
am: ዳይሬክቶሪ በመፍጠር ላይ እንዳለ ስህተት ተፈጥሯል %B.

en: Error while creating file %B.
am: ፋይል በመፍጠር ላይ እንዳለ ስህተት ተፈጥሯል %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
am: ዳይሬክቶሪ በመፍጠር ላይ እንዳለ ስህተት ተፈጥሯል %F.

en: Emptying Trash
am: ቆሻሻ ማጠራቀሚያውን ባዶ በማድረግ ላይ

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
am: ማስነሻውን እንደ ሚታመን ምልክት ማድረግ አልተቻለም (executable)

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
am[0]: ማንቀሳቀስ %d እቃውን ወደ ነበረበት ወደ '%s'
am[1]: ማንቀሳቀስ %d እቃዎቹን ወደ ነበሩበት ወደ '%s'

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
am[0]: ማንቀሳቀስ %d እቃውን ወደ '%s'
am[1]: ማንቀሳቀስ %d እቃዎቹን ወደ '%s'

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
am[0]: _መተው ማንቀሳቀስ %d እቃውን
am[1]: _መተው ማንቀሳቀስ %d እቃዎቹን

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
am[0]: _እንደገና ማንቀሳቀስ %d እቃውን
am[1]: _እንደገና ማንቀሳቀስ %d እቃዎቹን

en: Move '%s' back to '%s'
am: ማንቀሳቀሻ '%s' ወደ ነበሩበት '%s'

en: Move '%s' to '%s'
am: ማንቀሳቀሻ '%s' ወደ '%s'

en: _Undo Move
am: _መተው ማንቀሳቀሱን

en: _Redo Move
am: _እንደገና ማንቀሳቀስ

en: _Undo Restore from Trash
am: _መተው እንደ ነበር መመለሱን ከቆሻሻ ማጠራቀሚያ ውስጥ

en: _Redo Restore from Trash
am: _እንደገና መስሪያ እንደ ነበር መመለሱን ከቆሻሻ ማጠራቀሚያ ውስጥ

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
am[0]: ማንቀሳቀሻ %d እቃውን ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያው
am[1]: ማንቀሳቀሻ %d እቃዎቹን ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያው

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
am[0]: እንደ ነበር መመለሻ %d እቃውን ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ
am[1]: እንደ ነበር መመለሻ %d እቃዎቹን ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ

en: Move '%s' back to trash
am: ማንቀሳቀሻ '%s' ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ

en: Restore '%s' from trash
am: እንደ ነበር መመለሻ '%s' ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
am[0]: ማጥፊያ %d ኮፒ የተደረገውን እቃ
am[1]: ማጥፊያ %d ኮፒ የተደረጉትን እቃዎች

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
am[0]: ኮፒ ማድረጊያ %d እቃውን ወደ '%s'
am[1]: ኮፒ ማድረጊያ %d እቃዎቹን ወደ '%s'

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
am[0]: _መተው ኮፒ ማድረግ %d እቃውን
am[1]: _መተው ኮፒ ማድረግ %d እቃዎቹን

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
am[0]: _እንደገና መስሪያ ኮፒ ማድረግ %d እቃውን
am[1]: _እንደገና መስሪያ ኮፒ ማድረግ %d እቃዎቹን

en: Delete '%s'
am: ማጥፊያ '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
am: ኮፒ ማድረጊያ '%s' ወደ '%s'

en: _Undo Copy
am: __መተው ኮፒ ማድረጉን

en: _Redo Copy
am: __እንደገና ኮፒ ማድረጊያ

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
am[0]: ማጥፊያ %d የተደገመን እቃ
am[1]: ማጥፊያ %d የተደገሙ እቃዎችን

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
am[0]: ማባዣ %d እቃውን ወደ '%s'
am[1]: ማባዣ %d እቃዎቹን ወደ '%s'

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
am[0]: _መተው ማባዛት %d እቃውን
am[1]: _መተው ማባዛት %d እቃዎቹን

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
am[0]: _እንደገና መስሪያ ማባዛት %d እቃውን
am[1]: _እንደገና መስሪያ ማባዛት %d እቃዎቹን

en: Duplicate '%s' in '%s'
am: ማባዛት '%s' በ '%s'

en: _Undo Duplicate
am: _መተው ማባዛቱን

en: _Redo Duplicate
am: _እንገና መስሪያ ማባዛቱን

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
am[0]: ማጥፊያ አገናኞችን ወደ %d እቃው
am[1]: ማጥፊያ አገናኞችን ወደ %d እቃዎቹ

en: Create links to %d item | Create links to %d items
am[0]: መፍጠሪያ አገናኞችን ወደ %d እቃ
am[1]: መፍጠሪያ አገናኞችን ወደ %d እቃዎች

en: Delete link to '%s'
am: ማጥፊያ አገናኞችን ወደ '%s'

en: Create link to '%s'
am: መፍጠሪያ አገናኝ ወደ '%s'

en: _Undo Create Link
am: _መተው አገናኝ መፍጠሪያ

en: _Redo Create Link
am: _እንደገና መስሪያ አገናኝ መፍጠሪያ

en: Create an empty file '%s'
am: ባዶ ፋይል መፍጠሪያ '%s'

en: _Undo Create Empty File
am: _መተው ባዶ ፋይል መፍጠሪያ

en: _Redo Create Empty File
am: _እንደገና መስሪያ ባዶ ፋይል መፍጠሪያ

en: Create a new folder '%s'
am: አዲስ ፎልደር መፍጠሪያ '%s'

en: _Undo Create Folder
am: _መተው አዲስ ፎልደር መፍጠሪያ

en: _Redo Create Folder
am: _እንደገና መስሪያ አዲስ ፎልደር መፍጠሪያ

en: Create new file '%s' from template
am: አዲስ ፋይል መፍጠሪያ '%s' ከ ቴምፕሌትስ

en: _Undo Create from Template
am: _መተው አዲስ ፋይል መፍጠሩን ከ ቴምፕሌትስ

en: _Redo Create from Template
am: _እንደገና መስሪያ አዲስ ፋይል መፍጠሩን ከ ቴምፕሌትስ

en: Rename '%s' as '%s'
am: እንደገና መሰየሚያ '%s' እንደ '%s'

en: _Undo Rename
am: _መተው እንደገና መሰየሙን

en: _Redo Rename
am: _እንደገና መስሪያ እንደገና መሰየሙን

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
am[0]: ማንቀሳቀሻ %d እቃውን ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያ
am[1]: ማንቀሳቀሻ %d እቃዎችን ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያ

en: Restore '%s' to '%s'
am: እንደ ነበር መመለሻ '%s' ወደ '%s'

en: Move '%s' to trash
am: ማንቀሳቀሻ '%s' ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያ

en: _Undo Trash
am: _መተው ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያ መውሰዱን

en: _Redo Trash
am: _እንደገና መስሪያ ወደ ቆሻሻ ማጠራቀሚያ መውሰዱን

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
am: ዋናውን ፍቃድ እንደ ነበር መመለሻ ለ እቃዎች ለ ተከበቡ በ '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
am: ፍቃድ ማሰናጃ ተያይዘው ለሚገኙ እቃዎች በ '%s'

en: _Undo Change Permissions
am: _መተው ፍቃዶችን መቀየሩን

en: _Redo Change Permissions
am: _እንደግና መስሪያ ፍቃዶችን መቀየሩን

en: Restore original permissions of '%s'
am: እንደ ነበር መመለሻ ፍቃዶችን ወደ '%s'

en: Set permissions of '%s'
am: ፍቃዶችን ማሰናጃ ከ '%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
am: እንደ ነበር መመለሻ ቡድኑን ከ '%s' ወደ '%s'

en: Set group of '%s' to '%s'
am: ቡድን ማሰናጃ ከ '%s' ወደ '%s'

en: _Undo Change Group
am: _መተው የቡድኑን ለውጥ

en: _Redo Change Group
am: _እንደገና መስሪያ የቡድኑን ለውጥ

en: Restore owner of '%s' to '%s'
am: እንደነበር መመለሻ ባለቤቱን ከ '%s' ወደ '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
am: ባለቤት ማሰናጃ ከ '%s' ወደ '%s'

en: _Undo Change Owner
am: _መተው ባለቤቱን መቀየር

en: _Redo Change Owner
am: _እንደገና መስሪያ ባለቤቱን መቀየር

en: Could not determine original location of "%s"
am: ዋናውን አካባቢ መወሰን አልተቻለም ከ "%s"

en: The item cannot be restored from trash
am: ከቆሻሻ ማጠራቀሚያው ውስጥ እቃውን እንደነበር ማድረግ አይቻልም

en: The selection rectangle
am: የተመረጠው አራት ማእዘን

en: Could not forget association
am: ግንኙነቱን መርሳት አልተቻለም

en: Forget association
am: ግንኙነቱን መርሻ

en: Valid executable.
am: ዋጋ ያለው ሊፈጸም የሚችል

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
am: ዋጋ የሌለው ሊፈጸም የማይችል: ክፍተት በ ፋይል መንገድ ውስጥ መዘለል አለበት በ backslash (\).

note: the %s here is a file extension
en: %s document
am: %s ሰነድ

en: Open all files of type "%s" with
am: ሁሉንም አይነት ፋይሎች መክፈቻ "%s" በ

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
am: ይምረጡ መተግባሪያ ከ ዝርዝር ውስጥ ለ መክፈት %s እና ሌሎች የ ፋይል አይነቶች "%s"

en: Custom application
am: መተግበሪያ ማስተካከያ

en: Executables
am: ሊፈጸም የሚችል

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
am: እርስዎ መጻፍ ወይንም መምረጥ ይችላሉ የሚፈጸመውን ፋይል ለ መጠቀም ይህን አይነት ፋይል ለ መክፈት: እርስዎ እንዲሁም መጠቀም ይችላሉ ትእዛ አንድ ጊዜ ብቻ: ወይንም ማሰናዳት ነባር ለ ሁሉም ለዚህ አይነት ፋይሎች

en: Enter a custom command...
am: ትእዛዝ ማስተካከያ ያስገቡ...

en: Add to list
am: ወደ ዝርዝር መጨመሪያ

en: Set as default
am: እንደነባር ማዘጋጃ

en: Reset to system defaults
am: ወደ ነባር ስርአቱ መመለሻ

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
am: አዝናለሁ ፡ ከርቀት ቦታ የመፈጸሚያ ትእዛዞችን ማስኬድ አይችሉም

en: This is disabled due to security considerations.
am: ለደህንነት ሲባል ይህ ሁኔታ ተሳንክሏል

en: There was an error launching the application.
am: ስህተት ተፈጥሯል መተግበሪያውን በማስነሳት ላይ

en: This drop target only supports local files.
am: ይህ የመጣያ ኢላማ የሚደግፈው የአካባቢ ፋይሎችን ብቻ ነው

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
am: ለ መክፈት ምንም-የ አካባቢ ያልሆኑ ፋይሎች ኮፒ ያድርጉ እና ወደ አካባቢ ፎልደር ውስጥ ይጣሉት

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
am: ለ መክፈት ምንም-የ አካባቢ ያልሆኑ ፋይሎች ኮፒ ያድርጉ እና ወደ አካባቢ ፎልደር ውስጥ ይጣሉት: የ አካባቢ ፋይሎች እርስዎ የጣሉት ቀደም ብሎ ተከፍቷል

en: Details:
am: ዝርዝሮች :

en: Preparing
am: በማዘጋጀት ላይ

en: Search in "%s"
am: መፈለጊያ በ "%s"

en: Edit
am: ማረሚያ

en: Undo Edit
am: መተው ማረሙን

en: Undo the edit
am: መተው ማረሙን

en: Redo Edit
am: እርማቱን እንደገና መስሪያ

en: Redo the edit
am: እርማቱን እንደገና መስሪያ

en: The text of the label.
am: የምልክቱ ጽሁፍ

en: Justification
am: እኩል ማካፈያ

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
am: የ መስመሮች ማሰለፊያ በ ጽሁፍ ምልክት ውስጥ ከ እያንዳንዱ ከሚዘመደው አንፃር:  ይህ ተጽእኖ አይፈጥርም ለ ማሰለፊያ ለ ምልክት ባለበት ቦታ: ይህን GtkMisc::xalign ይመልከቱ

en: Line wrap
am: የመስመር መጠቅለያ

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
am: ከ ተሰናዳ: መስመሮች ይጠቀልላል ጽሁፉ በጣም ሰፊ ከሆነ

en: Cursor Position
am: የጠቋሚው ቦታ

en: The current position of the insertion cursor in chars.
am: የ አሁኑ ቦታ የ ማስገቢያ መጠቆሚያ በ chars ውስጥ

en: Selection Bound
am: የመዝለያ ምርጫዎች

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
am: ቦታው ለ ተቃራኒ መጨረሻ ለ ተመረጠው ከ መጠቆሚያው ባህሪ ውስጥ

en: Select All
am: ሁሉንም መምረጫ

en: Input Methods
am: የማስገቢያ ዘዴዎች

en: Show more _details
am: ተጨማሪ _ዝርዝር ማሳያ

en: You can stop this operation by clicking cancel.
am: ይህን ተግባር ማስቆም ይችላሉ መሰረዣን በመጫን

en:  (invalid Unicode)
am:  (ዋጋ የሌለው ዩኒኮድ)

en: Create a new l_auncher here...
am: አዲስ ማ_ስነሻ እዚህ መፍጠሪያ...

en: Create a new launcher in this folder
am: በዚህ ፎልደር ውስጥ ማስጀመሪያ መፍጠሪያ

en: Jump to new workspace
am: ወደ አዲስ የ ስራ ቦታ መዝለያ

en: Create a new workspace and activate it
am: አዲስ የ ስራ ቦታ መፍጠሪያ እና ማስጀመሪያ

en: Remove workspace
am: የ ስራ ቦታ ማስወገጃ

en: Remove the currently active workspace
am: የ አሁኑን ንቁ የ ስራ ቦታ ማስወገጃ

en: Manage workspaces (Expo)
am: የ ስራ ቦታ አስተዳዳሪ (Expo)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
am: መክፈቻ ለ Expo ለ መጨመር: ለ ማስወገድ: ወይንም የ ስራ ቦታዎች ለ ማደራጀት

en: Add Desklets
am: ዴስክሌትስ መጨመሪያ

en: Change Desktop _Background
am: የዴስክቶፕ _መደብ መቀየሪያ

en: Change the Cinnamon desktop background
am: የ ሲናሞን ዴስክቶፕ መደብ መቀየሪያ

en: Mount archive
am: ማህደር መጫኛ

en: Mount %f to browse its contents
am: መጫኛ %f ይዞታዎችን ለ መቃኘት

en: Set as Wallpaper...
am: እንደ ግድግዳ ወረቀት ማሰናጃ...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
am: የ ተመረጠውን ምስል በ እርስዎ የ ሲናሞን ዴስክቶፕ ውስጥ እንደ ግድግዳ ወረቀት መጠቀሚያ

en: Files
am: ፋይሎች

en: Access and organize files
am: ፋይሎች ጋር መድረሻ እና ማደራጃ

en: Edit Bookmarks
am: ምልክት ማድረጊያዎችን ማረሚያ

en: <b>_Bookmarks</b>
am: <b>_ምልክት ማድረጊያዎች</b>

en: <b>_Name</b>
am: <b>_ስም</b>

en: <b>_Location</b>
am: <b>_አካባቢ</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
am: አነስተኛ

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
am: ትንሽ

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
am: ትልቅ

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
am: ከፍተኛ

en: Vertical
am: በ ቁመት

en: Horizontal
am: በ አግድም

en: Current Monitor Layout
am: የ አሁኑ መመልከቻ እቅድ

en: Icon Size
am: የ ምልክት መጠን

en: Layout
am: እቅድ

en: Direction
am: አቅጣጫ

en: Sort items by
am: እቃዎች መለያ በ

en: button
am: ቁልፍ

en: page0
am: ገጽ0

en: page1
am: ገጽ1

en: No desktop icons
am: የ ዴስክቶፕ ምልክት የለም

en: Desktop Icons
am: የ ዴስክቶፕ ምልክቶች

en: Options
am: ምርጫዎች

en: Always
am: ሁል ጊዜ

en: Local Files Only
am: የ አካባቢ ፋይሎች ብቻ

en: Never
am: በፍጹም

en: Decimal
am: ዴሲማል

en: Decimal (long format)
am: ዴሲማል (ረጅም አቀራረብ)

en: Binary (long format)
am: ባይነሪ (ረጅም አቀራረብ)

en: By Name
am: በ ስም

en: By Size
am: በ መጠን

en: By Type
am: በ አይነት

en: By Detailed Type
am: በ ዝርዝር አይነት

en: By Modification Date
am: በ ተሻሻለበት ቀን

en: By Access Date
am: በ ተደረሰበት ቀን

en: By Trashed Date
am: ወደ ቆሻሻ በሄደበት ቀን

en: 100 KB
am: 100 ኪቢ

en: 500 KB
am: 500 ኪቢ

en: 1 MB
am: 1 ሜቢ

en: 3 MB
am: 3 ሜቢ

en: 5 MB
am: 5 ሜቢ

en: 10 MB
am: 10 ሜቢ

en: 100 MB
am: 100 ሜቢ

en: 1 GB
am: 1 ጌቢ

en: 2 GB
am: 2 ጌቢ

en: 4 GB
am: 4 ጌቢ

en: 8 GB
am: 8 ጌባ

en: 16 GB
am: 16 ጌባ

en: 32 GB
am: 32 ጌባ

en: 64 GB
am: 64 ጌባ

en: Yes
am: አዎ

en: No
am: አይ

en: File Management Preferences
am: የፋይል አስተዳዳሪ ምርጫዎች

en: <b>Default View</b>
am: <b>ነባር መመልከቻ</b>

en: View _new folders using:
am: መመልከቻ _አዲስ ፎልደሮችን በመጠቀም :

en: _Arrange items:
am: እቃዎችን _ማስተካከያ :

en: Sort _folders before files
am: መለያ _ፎልደሮችን ከፋይሎች በፊት

en: <b>Icon View Defaults</b>
am: <b>ነባር የምልክቶች መመልከቻ</b>

en: Default _zoom level:
am: ነባር _የማሳያ መጠን :

en: _Text beside icons
am: _ጽሁፍ ከምልክቶች አጠገብ

en: <b>Compact View Defaults</b>
am: <b>በ አነስተኛ መመልከቻ ነባር</b>

en: _Default zoom level:
am: _ነባር የማሳያ መጠን :

en: A_ll columns have the same width
am: ሁ_ሉም አምዶች እኩል ስፋት ነው ያላቸው

en: <b>List View Defaults</b>
am: <b>ነባር ዝርዝር መመልከቻ</b>

en: D_efault zoom level:
am: ነ_ባር የማሳያ መጠን :

en: <b>Tree View Defaults</b>
am: <b>ነባር የዛፍ መመልከቻ</b>

en: Show _only folders
am: ፎልደሮች _ብቻ ማሳያ

en: Views
am: መመልከቻ

en: <b>Behavior</b>
am: <b>ባህሪ</b>

en: _Single click to open items
am: _አንድ ጊዜ በመጫን እቃዎችን መክፈቻ

en: _Double click to open items
am: _ሁለት ጊዜ በመጫን እቃዎችን መክፈቻ

en: Click on a file's name twice to rename it
am: ይጫኑ በ ፋይሉ ስም ላይ ሁለት ጊዜ እንደገና ለ መሰየም

en: Open each _folder in its own window
am: እያንዳንዱን _ፎልደር በራሱ መስኮት ውስጥ መክፈቻ

en: Always start in dual-pane view
am: ሁል ጊዜ በ ሁለት-ክፍል መመልከቻ ማስጀመሪያ

en: Ignore per-folder view preferences
am: በ-ፎልደር መመልከቻ ምርጫ መተው

en: Disable file operation queueing
am: የ ፋይል ተግባር ጥያቄ ማሰናከያ

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
am: ሁለቴ-ይጫኑ በ ባዶ ቦታ ላይ ወደ ወላጅ ፎልደር ጋር ለ መሄድ

en: <b>Executable Text Files</b>
am: <b>የሚፈጸሙ የ ጽሁፍ ፋይሎች</b>

en: _Run executable text files when they are opened
am: _ማስኬጃ የሚፈጸሙ የ ጽሁፍ ፋይሎች በሚከፈቱ ጊዜ

en: _View executable text files when they are opened
am: _መመልከቻ የሚፈጸሙ የ ጽሁፍ ፋይሎች በሚከፈቱ ጊዜ

en: _Ask each time
am: ሁል ጊዜ _ጠይቅ

en: <b>Trash</b>
am: <b>ቆሻሻ</b>

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
am: በ ቅድሚያ ጠይቀኝ _ቆሻሻው ባዶ ከ መሆኑ ወይንም ፋይሎች ከ መጥፋታቸው በፊት

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
am: ማ_ካተቻ የ ማጥፊያ ትእዛዝ በ ቆሻሻ ውስጥ

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
am: በ ቆሻሻ ውስጥ ማለፊያ የማጥፊያ ቁልፍ ሲጫኑ

en: <b>Media Handling</b>
am: <b>የ መገናኛ አያያዝ</b>

en: Automatically open a folder for automounted media
am: ራሱ በራሱ ፎልደር መክፈቻ በራሱ ለሚጫን መገናኛ

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
am: መሞከሪያ ወይንም በራሱ ማስኬጃ/በራሱ ማስኬጃ ፕሮግራም መገናኛ በሚገባ ጊዜ

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
am: ራሱ በራሱ መዝጊያ የ አካሉን tab: ክፍል: ወይንም መስኮት አካሉ በሚወርድ ወይንም በሚወጣ ጊዜ

en: <b>Bulk Rename</b>
am: <b>መጠን እንደገና መሰየሚያ</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
am: ትእዛዝ መጠየቂያ በርካታ እቃዎች እንደገና በሚሰይሙ ጊዜ

en: Behavior
am: ባህሪ

en: <b>Icon Captions</b>
am: <b>የ ምልክት መግለጫዎች</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
am: ይምረጡ የ መረጃ ቅደም ተከተል እንዲታዩ ከ ምልክቶች ስም በ ታች: ተጨማሪ መረጃ ይታያል በ ቅርብ በሚያሳዩ ጊዜ

en: <b>Date</b>
am: <b>ቀን</b>

en: _Format:
am: _አቀራረብ :

en: <b>Window and Tab Titles</b>
am: <b>መስኮት እና Tab አርእስቶች</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
am: ሙሉ መ_ንገድ በ አርእስት እና በ tab መደርደሪያ ላይ ማሳያ

en: <b>File Size</b>
am: <b>የፋይል መጠን</b>

en: _Prefixes:
am: _መነሻዎች:

en: <b>File Properties</b>
am: <b>የ ፋይል ባህሪዎች</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
am: በ ፋይል ባህሪ ንግግር ውስጥ የ ረቀቀ ፍቃድ ማሳያ

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
am: <b>ወደ ዝርዝር ማንቀሳቀሻ/ኮፒ ማድረጊያ</b>

en: List bookmarks in the menu
am: በ ዝርዝር ውስጥ ምልክት የተደረገባቸው ዝርዝሮች

en: List devices and network locations in the menu
am: ዝርዝር እቃዎች እና የ ኔትዎርክ አካባቢ በ ዝርዝር ውስጥ

en: Display
am: ማሳያ

en: <b>List Columns</b>
am: <b>የአምዶች ዝርዝር</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
am: በ ዝርዝር መመልከቻው ላይ የ መረጃ እንዴት እንደሚታይ ቅደም ተከተል ይምረጡ

en: List Columns
am: የአምዶች ዝርዝር

en: <b>Previewable Files</b>
am: <b>ሊታዩ የሚችሉ ፋይሎች</b>

en: Show _thumbnails:
am: _በአውራ ጥፍር ልክ ማሳያ:

en: _Only for files smaller than:
am: አነስተኛ ለሆኑ ፋይሎች _ብቻ:

en: <b>Folders</b>
am: <b>ፎልደሮች</b>

en: Count _number of items:
am: የ እቃዎችን _ቁጥር መቁጠሪያ:

en: <b>Tooltips</b>
am: <b> የመጠቆሚያው ጫፍ</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
am: በ ምልክት እና በ አነስተኛ መመልከቻ ላይ የ መጠቆሚያውን ጫፍ ማሳያ

en: Show tooltips in list views
am: የ መጠቆሚያውን ጫፍ በ ዝርዝር መመልከቻ ላይ ማሳያ

en: Show tooltips on the desktop
am: በ ዴስክቶፕ ላይ የ መጠቆሚያውን ጫፍ ማሳያ

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
am: <i>በ ነባር የ ፎልደር መጠቆሚያው ጫፍ የ እቃውን ቁጥር ያሳያል: እና የ ፋይሎች መጠን ያሳያል
        ይምረጡ ተጨማሪ መረጃ ለ ማሳየት በ መጠቆሚያው ጫፍ:</i>

en: Detailed file type
am: በ ዝርዝር ፋይል አይነት

en: Modified date
am: የተሻሻለበት ቀን

en: Created date
am: የ ተፈጠረበት ቀን

en: Accessed date
am: የተደረሰበት ቀን

en: File or folder location
am: የፋይል ወይንም የፎልደር አካባቢ

en: Preview
am: ቅድመ እይታ

en: Visible Buttons
am: የሚታዩ ቁልፎች

en: Previous
am: ያለፈው

en: Next
am: የሚቀጥለው

en: Up
am: ከ ላይ

en: Refresh
am: ማነቃቂያ

en: Open in terminal
am: በ ተርሚናል ውስጥ መክፈቻ

en: Icon view
am: ምልክት መመልከቻ

en: List view
am: ዝርዝር መመልከቻ

en: Selection
am: መምረጫ

en: Favorite
am: የምወዳቸው

en: Background
am: መደብ

en: Plugins
am: ተሰኪዎች

en: Search for files:
am: ፋይሎች መፈለጊያ በ:
