linuxmint - en to el translation catalogue (1320 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
el: Αποθηκευμένη αναζήτηση

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
el: Ορισμός Εργασίας Nemo

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
el: Ορισμός βοηθού αναζήτησης Nemo

en: No actions found
el: Δεν βρέθηκαν ενέργειες

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Edit layout
el: Επεξεργασία διάταξης

en: Nemo could not create the required folder "%s".
el: Το Nemo δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τον απαιτούμενο φάκελο "%s".

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
el: Πριν την εκτέλεση του Nemo, παρακαλώ δημιουργήστε τον ακόλουθο φάκελο ή δώστε την άδεια ώστε το Nemo να μπορέσει να τον δημιουργήσει.

en: Error starting autorun program: %s
el: Σφάλμα εκκίνησης του προγράμματος αυτόματης εκτέλεσης: %s

en: Cannot find the autorun program
el: Αδυναμία εύρεσης του προγράμματος αυτόματης εκτέλεσης

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
el: <big><b>Σφάλμα αυτόματης εκτέλεσης λογισμικού</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
el: <big><b>Αυτό το μέσο περιέχει λογισμικό που έχει σκοπό να εκτελείται αυτόματα. Θέλετε να το εκτελέσετε;</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
el: Το λογισμικό θα εκτελεστεί απευθείας από το μέσο "%s". Δε θα πρέπει ποτέ να εκτελείτε λογισμικό που δεν εμπιστεύεστε.
    
    Αν έχετε αμφιβολίες, πατήστε Ακύρωση.

en: _Run
el: _Εκτέλεση

en: _Customize
el: _Προσαρμογή

en: Adjust the desktop layout for this monitor
el: Ρύθμιση διάταξης της επιφάνειας εργασίας για αυτή την οθόνη

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
el: Επιφάνεια Εργασίας

en: No bookmarks defined
el: Δεν έχουν οριστεί σελιδοδείκτες

en: Disable all
el: Απενεργοποίηση όλων

en: Enable all
el: Ενεργοποίηση όλων

en: Public FTP
el: Δημόσιο FTP

en: FTP (with login)
el: FTP (με σύνδεση)

en: Windows share
el: Κοινόχρηστο των Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
el: Ασφαλές WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
el: Γίνεται σύνδεση…

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
el: Αδυναμία φόρτωσης της λίστας υποστηριζόμενων μεθόδων διακομιστή.
    Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάσταση του gvfs.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
el: Ο φάκελος "%s" δεν μπορεί να ανοικτεί στο "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
el: Ο διακομιστής στο "%s" δεν μπόρεσε να βρεθεί.

en: Try Again
el: Προσπαθήστε Ξανά

en: Please verify your user details.
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε τις πληροφορίες χρήστη.

en: Continue
el: Συνέχεια

en: C_onnect
el: _Σύνδεση

note: set dialog properties
en: Connect to Server
el: Σύνδεση στο Διακομιστή

en: Server Details
el: Λεπτομέρειες Διακομιστή

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
el: _Διακομιστής:

note: port
en: _Port:
el: _Θύρα:

note: second row: type combobox
en: _Type:
el: _Τύπος:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
el: _Κοινή χρήση:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
el: _Φάκελος:

en: User Details
el: Λεπτομέρειες Χρήστη

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
el: _Όνομα τομέα:

note: second row: username entry
en: _User name:
el: _Όνομα χρήστη:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
el: _Κωδικός πρόσβασης:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
el: _Απομνημόνευση αυτού του κωδικού πρόσβασης

en: Operation cancelled
el: Η λειτουργία ακυρώθηκε

en: Print but do not open the URI
el: Εκτύπωση του URI χωρίς να ανοιχτεί

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
el: 
    
    Προσθήκη σύνδεσης σε προσάρτηση διακομιστή

en: Show the version of the program.
el: Εμφάνιση της έκδοσης του προγράμματος.

en: Quit Nemo Desktop.
el: Κλείστε την επιφάνεια εργασίας Nemo.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
el: 
    
    Διαχειριστείτε την επιφάνεια εργασίας με το διαχειριστή αρχείων

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
el: Ά_δειασμα Απορριμάτων

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
el: Αυτόματη τακτοποίηση

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
el: Αντίστροφη ταξινόμηση

en: Smaller
el: Μικρότερα

en: Small
el: Μικρό

en: Normal
el: Κανονικό

en: Large
el: Μεγάλο

en: Larger
el: Μεγαλύτερα

en: _Vertical
el: _Κάθετα

en: _Horizontal
el: Ο_ριζόντια

en: Name
el: Όνομα

en: Size
el: Μέγεθος

en: Type
el: Τύπος

en: Date
el: Ημερομηνία

note: name, stock id, label
en: _Sort
el: _Ταξινόμηση

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
el: Μέγεθος _εικονιδίων

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
el: Άδειασμα Απορριμμάτων

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
el: Διαγραφή όλων των αντικειμένων στα Απορρίμματα

en: The desktop view encountered an error.
el: Η προβολή επιφάνειας εργασίας παρουσίασε σφάλμα.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εκκίνηση της προβολής επιφάνειας εργασίας.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
el: Επαναφορά Αρχικού Με_γέθους του Εικονιδίου

en: Restore Icon's Original Si_ze
el: Επαναφορά Αρχικού Με_γέθους Εικονιδίου

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
el: Αλλαγή διαστάσεων εικονιδίου...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
el: Να επιτρέπεται η αλλαγή διάστασης του επιλεγμένου εικονιδίου

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
el: Επαναφορά κάθε επιλεγμένου εικονιδίου στο αρχικό του μέγεθος

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Description
el: Περιγραφή

en: Command
el: Εντολή

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
el: Τρέχουσα Διάταξη Οθόνης (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
el: Τρέχουσα Διάταξη Οθόνης (%dx%d)

en: Desktop Settings
el: Ρυθμίσεις Επιφάνειας Εργασίας

en: Current Monitor Preferences
el: Τρέχουσες Ρυθμίσεις Οθόνης

en: Show global desktop settings
el: Προβολή γενικών ρυθμίσεων επιφάνειας εργασίας

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να εμφανίσετε τα περιεχόμενα του "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
el: Το "%s" δε μπόρεσε να βρεθεί. Ίσως να διαγράφηκε πρόσφατα.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
el: Συγγνώμη, δεν ήταν δυνατή η εμφάνιση όλων των περιεχομένων του "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
el: Δεν ήταν δυνατή η προβολή των περιεχομένων του φακέλου.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να αλλάξετε την ομάδα του "%s".

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
el: Συγγνώμη, δεν ήταν δυνατή η αλλαγή της ομάδας του "%s": %s

en: The group could not be changed.
el: Δεν ήταν δυνατή η αλλαγή της ομάδας.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
el: Συγγνώμη, δεν ήταν δυνατή η αλλαγή του ιδιοκτήτη του "%s": %s

en: The owner could not be changed.
el: Δεν ήταν δυνατή η αλλαγή ιδιοκτήτη.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
el: Συγγνώμη, δεν ήταν δυνατή η αλλαγή των δικαιωμάτων του "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
el: Δεν ήταν δυνατή η αλλαγή των δικαιωμάτων.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
el: Το όνομα "%s" χρησιμοποιείται ήδη σε αυτόν το φάκελο. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε ένα άλλο όνομα.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
el: Δεν υπάρχει κανένα "%s" σε αυτόν το φάκελο. Μήπως μόλις μεταφέρθηκε ή διαγράφηκε;

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να μετονομάσετε το "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
el: Το όνομα "%s" δεν είναι έγκυρο, διότι περιέχει το χαρακτήρα "/". Παρακαλώ χρησιμοποιήστε ένα διαφορετικό όνομα.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
el: Το όνομα "%s" δεν είναι έγκυρο. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε ένα διαφορετικό όνομα.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
el: Το όνομα "%s" είναι υπερβολικά μεγάλο. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε ένα διαφορετικό όνομα.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
el: Συγγνώμη, δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του "%s" σε "%s": %s

en: The item could not be renamed.
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του αντικειμένου.

en: Renaming "%s" to "%s".
el: Γίνεται μετονομασία του "%s" σε "%s".

en: No extensions found
el: Δεν βρέθηκαν πρόσθετα

en: no information available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: Extensions
el: Επεκτάσεις

en: Extensions changed.  Restart required.
el: Οι επεκτάσεις άλλαξαν. Απαιτείται επανεκκίνηση.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
el: Κανένα

en: Yesterday
el: Εχθές

en: by _Name
el: κατά _Όνομα

en: Keep icons sorted by name in rows
el: Να διατηρούνται τα εικονίδια ταξινομημένα κατά όνομα σε γραμμές

en: by _Size
el: κατά _Μέγεθος

en: Keep icons sorted by size in rows
el: Να διατηρούνται τα εικονίδια ταξινομημένα κατά μεγέθος σε γραμμές

en: by _Type
el: κατά _Τύπο

en: Keep icons sorted by type in rows
el: Να διατηρούνται τα εικονίδια ταξινομημένα κατά τύπο σε γραμμές

en: by _Detailed Type
el: κατά _Λεπτομερή Τύπο

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
el: Να διατηρούνται τα εικονίδια ταξινομημένα κατά λεπτομερή τύπο σε γραμμές

en: by Modification _Date
el: κατά _Ημερομηνία Τροποποίησης

en: Keep icons sorted by modification date in rows
el: Να διατηρούνται τα εικονίδια ταξινομημένα κατά ημερομηνία τροποποίησης σε γραμμές

en: by T_rash Time
el: κατά _Ώρα Απομάκρυνσης

en: Keep icons sorted by trash time in rows
el: Να διατηρούνται τα εικονίδια ταξινομημένα κατά ώρα απομάκρυνσης σε γραμμές

en: _Organize Desktop by Name
el: _Οργάνωση Επιφάνειας εργασίας κατά Όνομα

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
el: _Στοίχιση Αντικειμένων

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
el: _Οργάνωση κατά Όνομα

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
el: Αναταξινόμηση εικονιδίων ώστε να ταιριάζουν καλύτερα στο παράθυρο και να αποφεύγεται η επικάλυψη

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
el: Αντί_στροφη Σειρά

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
el: Εμφάνιση των εικονιδίων στην αντίστροφη σειρά

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
el: _Διατήρηση Στοίχησης

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
el: Διατήρηση της στοίχησης των εικονιδίων σε πλέγμα

en: _Manually
el: _Χειροκίνητα

en: Leave icons wherever they are dropped
el: Παραμονή των εικονιδίων οπουδήποτε αφήνονται

en: By _Name
el: Κατά _Όνομα

en: By _Size
el: Κατά _Μέγεθος

en: By _Type
el: Κατά _Τύπο

en: By _Detailed Type
el: Κατά _Λεπτομερή Τύπο

en: By Modification _Date
el: Κατά _Ημερομηνία Τροποποίησης

en: By T_rash Time
el: Κατά _Ώρα Απομάκρυνσης

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
el: Προβολή Εικονιδίων

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
el: _Εικονίδια

en: The icon view encountered an error.
el: Η προβολή εικονιδίων παρουσίασε σφάλμα.

en: The icon view encountered an error while starting up.
el: Η προβολή εικονιδίων παρουσίασε σφάλμα κατά την εκκίνηση.

en: Display this location with the icon view.
el: Εμφάνιση αυτής της τοποθεσίας με την προβολή εικονιδίων.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
el: Συμπτυγμένη Προβολή

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
el: _Συμπτυγμένη

en: The compact view encountered an error.
el: Η συμπτυγμένη προβολή παρουσίασε σφάλμα.

en: The compact view encountered an error while starting up.
el: Η συμπτυγμένη προβολή παρουσίασε σφάλμα κατά την εκκίνηση.

en: Display this location with the compact view.
el: Εμφάνιση αυτής της τοποθεσίας με τη συμπτυγμένη προβολή.

en: Image Type
el: Τύπος Eικόνας

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: Title
el: Τίτλος

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

en: Created On
el: Δημιουργήθηκε Στις

en: Created By
el: Δημιουργήθηκε Από

en: Disclaimer
el: Αποποίηση Ευθύνης

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Source
el: Πηγή

en: Camera Brand
el: Μάρκα Κάμερας

en: Camera Model
el: Μοντέλο Κάμερας

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
el: Ημερομηνία Λήψης

en: Date Digitized
el: Ημερομηνία Ψηφιοποίησης

en: Date Modified
el: Ημερομηνία Τροποποίησης

en: Exposure Time
el: Χρόνος Έκθεσης

en: Aperture Value
el: Τιμή Διαφράγματος

en: ISO Speed Rating
el: Βαθμός Ταχύτητας ISO

en: Flash Fired
el: Χρήση Φλας

en: Metering Mode
el: Λειτουργία Μέτρησης

en: Exposure Program
el: Πρόγραμμα Έκθεσης

en: Focal Length
el: Εστιακή Απόσταση

en: Software
el: Λογισμικό

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Keywords
el: Λέξεις-κλειδιά

en: Creator
el: Δημιουργός

en: Rating
el: Βαθμολογία

en: Failed to load image information
el: Αποτυχία φόρτωσης πληροφοριών εικόνας

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Image
el: Εικόνα

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
el: Ενέργειες: Κάθε ενεργό αρχείο μπορεί να προστεθεί σε αυτόν το φάκελο και θα εμφανίζονται στο μενού.

en: More info
el: Περισσότερες πληροφορίες

en: View a sample action file with documentation
el: Δείτε ένα δείγμα αρχείου δράσης με τεκμηρίωση

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
el: Σενάρια: Όλα τα εκτελέσιμα αρχεία σε αυτόν το φάκελο θα εμφανιστούν στο μενού σεναρίων.

en: View additional information about creating scripts
el: Δείτε επιπλέον πληροφορίες σχετικά με τη δημιουργία σεναρίων

en: (Empty)
el: (Κενό)

en: Use Default
el: Χρήση Προεπιλογής

en: Temporarily disable auto-sort
el: Προσωρινή απενεργοποίηση αυτόματης ταξινόμησης

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
el: Λίστα προβολής

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
el: _Λίστα

en: The list view encountered an error.
el: Η προβολή λίστας παρουσίασε σφάλμα.

en: The list view encountered an error while starting up.
el: Η προβολή λίστας παρουσίασε σφάλμα κατά την εκκίνηση.

en: Display this location with the list view.
el: Εμφάνιση αυτής της τοποθεσίας με την προβολή λίστας.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
el[0]: Θέλετε να εμφανιστεί %d τοποθεσία;
el[1]: Θέλετε να εμφανιστούν %d τοποθεσίες;

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
el[0]: Αυτό θα ανοίξει %d ξεχωριστό παράθυρο.
el[1]: Αυτό θα ανοίξει %d ξεχωριστά παράθυρα.

en: --check cannot be used with other options.
el: Η εντολή --check δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με άλλες επιλογές.

en: --quit cannot be used with URIs.
el: Η εντολή --quit δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με URI.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
el: Η εντολή --geometry δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί με περισσότερα από ένα URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
el: Εκτέλεση μίας γρήγορης ομάδας δοκιμών αυτοελέγχου.

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
el: Δημιουργία αρχικού παραθύρου με τη δοσμένη γεωμετρία. Παραδείγματα: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.

en: GEOMETRY
el: ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
el: Δημιουργία παραθύρων μόνο για τα URI που έχουν οριστεί ρητά.

en: Ignored argument - left for compatibility only.
el: Παραβλέπεται όρισμα - αριστερά μόνο για συμβατότητα.

en: Open URIs in tabs.
el: Άνοιγμα URI σε καρτέλες.

en: Open URIs in an existing window.
el: Άνοιγμα URIs σε ένα υφιστάμενο παράθυρο

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
el: Επισκευάστε την προσωρινή μνήμη μικρογραφιών - αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο αν έχετε προβλήματα με τις μικρογραφίες αρχείων. Πρέπει να το εκτελέσετε ως διαχειριστής

en: Quit Nemo.
el: Έξοδος από το Nemo.

en: [URI...]
el: [URI…]

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
el: 
    
    Περιήγηση στο σύστημα αρχείων με το διαχειριστή αρχείων

en: Nemo's main menu is now hidden
el: Το κύριο μενού του Nemo έχει τώρα αποκρυφθεί

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
el: Επιλέξατε να αποκρύψετε το κύριο μενού. Μπορείτε να το επαναφέρετε προσωρινά:
    
    - Πατώντας το πλήκτρο <Alt>
    - Κάνοντας δεξί κλίκ στην κενή περιοχή της κύριας γραμμής εργαλείων
    - Κάνοντας δεξί κλίκ στην κενή περιοχή της γραμμής κατάστασης.
    
    Μπορείτε να το επαναφέρετε μόνιμα επιλέγοντας ξανά αυτή την επιλογή από το μενού Προβολή.

en: Don't show this message again.
el: Να μην εμφανιστεί ξανά αυτό το μήνυμα.

en: The Link "%s" is Broken.
el: Ο Σύνδεσμος "%s" είναι Χαλασμένος.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
el: Ο Σύνδεσμος "%s" είναι Χαλασμένος. Θέλετε να τον μεταφέρετε στα Απορρίμματα;

en: This link cannot be used, because it has no target.
el: Αυτός ο σύνδεσμος δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί διότι δεν έχει στόχο.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
el: Αυτός ο σύνδεσμος δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί, διότι ο προορισμός "%s" δεν υπάρχει.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
el: _Μετακίνηση στα Απορρίμματα

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
el: Θέλετε να εκτελέσετε το"%s", ή να εμφανίσετε τα περιεχόμενά του;

en: "%s" is an executable text file.
el: Το "%s" είναι εκτελέσιμο αρχείο κειμένου.

en: Run in _Terminal
el: Εκτέλεση στο _Τερματικό

en: _Display
el: _Εμφάνιση

en: Are you sure you want to open all files?
el: Είστε βέβαιος ότι θέλετε να ανοίξετε όλα τα αρχεία;

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
el[0]: Αυτό θα ανοίξει %d ξεχωριστή καρτέλα.
el[1]: Αυτό θα ανοίξει %d ξεχωριστές καρτέλες.

en: Open with
el: Άνοιγμα με

en: Unknown file type
el: Άγνωστος τύπος αρχείου

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
el: Δεν υπάρχει κανένα γνωστό πρόγραμμα που να συσχετίζεται με το αρχείο "%s". Εάν εμπιστεύεστε την πηγή προέλευσης αυτού του  αρχείου και έχετε επαρκή δικαιώματα πρόσβασης, μπορείτε να το σημάνετε ως εκτελέσιμο και να το εκκινήσετε. Διαφορετικά, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το διάλογο "Άνοιγμα με" για να επιλέξετε ένα πρόγραμμα και να το συσχετίσετε μαζί του.

en: Make executable and run
el: Σήμανση ως εκτελέσιμο και εκτέλεση

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
el: Το αρχείο "%s" δεν έχει συσχετιστεί με γνωστά προγράμματα. Χρησιμοποιήστε το διάλογο Άνοιγμα με για να διαλέξετε πρόγραμμα να το ανοίξετε.

en: Choose a program
el: Επιλέξτε ένα πρόγραμμα

en: Untrusted application launcher
el: Μη έμπιστος εκκινητής εφαρμογής

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
el: Ο εκκινητής εφαρμογής "%s" δεν έχει σημανθεί ως έμπιστος (εκτελέσιμος). Εάν δε γνωρίζετε την πηγή προέλευσης αυτού του αρχείου, η εκκίνησή του μπορεί να μην είναι ασφαλής.

en: _Launch Anyway
el: _Εκκίνηση Ούτως ή άλλως

en: Mark as _Trusted
el: Σήμανση ως  _Έμπιστο

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
el[0]: Αυτό θα ανοίξει %d ξεχωριστή εφαρμογή.
el[1]: Αυτό θα ανοίξει %d ξεχωριστές εφαρμογές.

en: Unable to mount location
el: Δεν ήταν δυνατή η προσάρτηση της τοποθεσίας

en: Unable to start location
el: Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση της τοποθεσίας

en: Opening "%s".
el: Άνοιγμα "%s".

en: Opening %d item. | Opening %d items.
el[0]: Άνοιγμα %d αντικειμένου.
el[1]: Άνοιγμα %d αντικειμένων.

en: Close tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
el: 
    
    Εμφάνισε ένα ανοικτό-με διάλογο δοσμένο uri, για να επιτραπεί στον χρήστη να αλλάξει το χειριστή προεπιλογής mimetype.

en: Devices
el: Συσκευές

en: Free space: %s
el: Ελεύθερος χώρος: %s

en: My Computer
el: Ο Υπολογιστής μου

en: Open your personal folder
    %s
el: Άνοιγμα του προσωπικού σας φακέλου
    %s

en: Home
el: Προσωπικός φάκελος

en: Open the contents of your desktop in a folder
el: Άνοιγμα των περιεχομένων της επιφάνειας εργασίας σας σε ένα φάκελο

en: Favorites
el: Αγαπημένα

en: Favorite files
el: Αγαπημένα αρχεία

en: Recent
el: Πρόσφατα

en: Recent files
el: Πρόσφατα αρχεία

en: Open the contents of the File System
    %s
el: Άνοιγμα των περιεχομένων του φακέλου Σύστημα Αρχείων
    %s

en: File System
el: Σύστημα Αρχείων

en: Trash
el: Απορρίμματα

en: Open the trash
el: Άνοιγμα των απορριμμάτων

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Mount and open %s (%s)
el: Προσάρτηση και άνοιγμα του %s (%s)

en: Mount and open %s
el: Προσάρτηση και άνοιγμα του  %s

en: Network
el: Δίκτυο

en: Browse the contents of the network
el: Περιήγηση των περιεχομένων του δικτύου

note: name, stock id label, accelerator
en: _Start
el: _Έναρξη

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
el: _Διακοπή

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
el: _Ενεργοποίηση

en: _Safely Remove Drive
el: _Ασφαλής Αφαίρεση Δίσκου

en: _Connect Drive
el: _Σύνδεση Δίσκου

en: _Disconnect Drive
el: _Αποσύνδεση Δίσκου

en: _Start Multi-disk Device
el: _Εκκίνηση Συσκευής Πολλαπλών Δίσκων

en: _Stop Multi-disk Device
el: _Διακοπή Συσκευής Πολλαπλών Δίσκων

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
el: _Ξεκλείδωμα Δίσκου

en: _Lock Drive
el: _Κλείδωμα Δίσκου

en: Unable to start %s
el: Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση του %s

en: Unable to eject %s
el: Δεν ήταν δυνατή η εξαγωγή του %s

en: Unable to poll %s for media changes
el: Δεν ήταν δυνατή η ερώτηση του %s για αλλαγές πολυμέσων

en: Unable to stop %s
el: Δεν ήταν δυνατή η διακοπή του %s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
el: _Άνοιγμα

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
el: Άνοιγμα σε Νέα _Καρτέλα

en: Open in New _Window
el: Άνοιγμα σε Νέο _Παράθυρο

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
el: _Προσθήκη Σελιδοδείκτη

en: Remove
el: Αφαίρεση

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
el: _Μετονομασία...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
el: _Προσάρτηση

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
el: _Αποπροσάρτηση

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
el: _Εξαγωγή

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
el: _Εντοπισμός Μέσων

en: _Empty _Trash
el: Άδειασμα Απορριμάτων

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
el: _Ιδιότητες

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
el[0]: %1$s λειτουργία αρχείου ενεργή. Ολοκληρωμένο %2$d%%.
el[1]: %1$s λειτουργίες αρχείου ενεργές. Ολοκληρωμένο %2$d%%.

en: File Operations
el: Λειτουργίες Αρχείων

en: All file operations have been successfully completed
el: Όλες οι λειτουργίες αρχείων ολοκληρώθηκαν επιτυχώς

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
el: Δεν μπορείτε να ορίσετε περισσότερα από ένα προσαρμοσμένα εικονίδια τη φορά!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
el: Παρακαλώ σύρετε μόνο μια εικόνα για να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο εικονίδιο.

en: The file that you dropped is not local.
el: Το αρχείο που αποθέσατε δεν είναι τοπικό.

en: You can only use local images as custom icons.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μόνο τοπικές εικόνες ως προσαρμοσμένα εικονίδια.

en: The file that you dropped is not an image.
el: Το αρχείο που αποθέσατε δεν είναι εικόνα.

en: _Name: | _Names:
el[0]: _Όνομα:
el[1]: _Ονόματα:

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: %s Properties
el: %s Ιδιότητες

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
el: άγνωστο

en: Cancel Group Change?
el: Ακύρωση Αλλαγής Ομάδας;

en: Cancel Owner Change?
el: Ακύρωση Αλλαγής Ιδιοκτήτη;

en: nothing
el: τίποτα

en: unreadable
el: μη αναγνώσιμο

en: %1$s item (and %2$s hidden) | %1$s items (and %2$s hidden)
el[0]: %1$s στοιχείο (και %2$s κρυφό)
el[1]: %1$s στοιχεία (και %2$s κρυφά)

en: %1$s item | %1$s items
el[0]: %1$s στοιχείο
el[1]: %1$s στοιχεία

en: (some contents unreadable)
el: (κάποια περιεχόμενα δεν είναι αναγνώσιμα)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
el: Περιεχόμενα:

en: Size:
el: Μέγεθος:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
el: σε χρήση

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
el: ελεύθερα

en: Total capacity:
el: Συνολική χωρητικότητα:

en: Filesystem type:
el: Τύπος συστήματος αρχείων:

en: Basic
el: Βασικά

en: Type:
el: Τύπος:

en: Link target:
el: Προορισμός συνδέσμου:

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Volume:
el: Τόμος:

en: Accessed:
el: Προσπελάστηκε:

en: Created:
el: Δημιουργήθηκε:

en: Modified:
el: Τροποποιήθηκε:

en: Free space:
el: Ελεύθερος χώρος:

en: _Read
el: _Ανάγνωση

en: _Write
el: _Εγγραφή

en: E_xecute
el: Ε_κτέλεση

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
el: όχι

en: list
el: λίστα

en: read
el: ανάγνωση

en: create/delete
el: δημιουργία/διαγραφή

en: write
el: εγγραφή

en: access
el: πρόσβαση

en: Access:
el: Πρόσβαση:

en: Folder access:
el: Πρόσβαση φακέλου:

en: File access:
el: Πρόσβαση αρχείου:

en: List files only
el: Μόνο λίστα αρχείων

en: Access files
el: Πρόσβαση αρχείων

en: Create and delete files
el: Δημιουργία και διαγραφή αρχείων

en: Read-only
el: Μόνο για ανάγνωση

en: Read and write
el: Ανάγνωση και εγγραφή

en: Special flags:
el: Ειδικά σημάδια:

en: Set _user ID
el: Ορισμός ταυτότητας _χρήστη

en: Set gro_up ID
el: Ορισμός ταυτότητας ομά_δας

en: _Sticky
el: _Μόνιμο

en: _Owner:
el: _Ιδιοκτήτης:

en: Owner:
el: Ιδιοκτήτης:

en: _Group:
el: _Ομάδα:

en: Group:
el: Ομάδα:

en: Execute:
el: Εκτέλεση:

en: Allow _executing file as program
el: Να επιτρέπεται η _εκτέλεση του αρχείου ως πρόγραμμα

en: Others:
el: Άλλοι:

en: Folder Permissions:
el: Δικαιώματα Φακέλου:

en: File Permissions:
el: Δικαιώματα Αρχείου:

en: Text view:
el: Προβολή κειμένου:

en: Permissions
el: Δικαιώματα

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
el: Δεν είστε ο ιδιοκτήτης, οπότε δεν μπορείτε να αλλάξετε τα δικαιώματα αυτά.

en: SELinux context:
el: Περιβάλλον SELinux:

en: Last changed:
el: Τελευταία τροποποίηση:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
el: Εφαρμογή Δικαιωμάτων στα Εμπεριεχόμενα Αρχεία

en: The permissions of "%s" could not be determined.
el: Δεν ήταν δυνατή η εξακρίβωση των δικαιωμάτων του "%s".

en: The permissions of the selected file could not be determined.
el: Δεν ήταν δυνατή η εξακρίβωση των δικαιωμάτων του επιλεγμένου αρχείου.

en: Open With
el: Άνοιγμα Με

en: Help
el: Βοήθεια

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Creating Properties window.
el: Δημιουργία Παραθύρου Ιδιοτήτων.

en: There was an error displaying help.
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας.

en: Revert
el: Επαναστρέφω

en: Not supported in this location
el: Δεν υποστηρίζεται σε αυτήν την τοποθεσία

en: No scripts found
el: Δε βρέθηκαν scripts

en: Show Places
el: Εμφάνιση Τοποθεσιών

en: Show Treeview
el: Εμφάνιση σε μορφή Δέντρου

en: Hide the Sidebar (F9)
el: Απόκρυψη Πλευρικής Στήλης (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
el: Εμφάνιση Πλευρικής Στήλης (F9)

en: Adjust zoom level
el: Προσαρμογή βαθμού μεγέθυνσης

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
el: Ένα πρόβλημα ανιχνεύτηκε στην κρυφή μνήμη ( cache ) των μικρογραφιών. Για να το διορθώσετε θα χρειαστεί να παρέχετε δικαιώματα διαχειριστή.

en: Fix now
el: Διόρθωση τώρα

en: Dismiss
el: Παράβλεψη

en: Elevated Privileges
el: Αυξημένα δικαιώματα

en: Restore Selected Items
el: Επαναφορά Επιλεγμένων Αντικειμένων

en: Restore selected items to their original position
el: Επαναφορά επιλεγμένων αντικειμένων στην αρχική τους θέση

en: Empty _Trash
el: Άδειασμα _Απορριμμάτων

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
el: Το "%s" θα μετακινηθεί αν επιλέξετε την εντολή Επικόλληση

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
el: Το "%s" θα αντιγραφεί αν επιλέξετε την εντολή Επικόλληση

en: There is nothing on the clipboard to paste.
el: Δεν υπάρχει τίποτα για επικόλληση στο πρόχειρο.

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
el: Δημιουργία Νέου _Φακέλου

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
el: Απο_κοπή

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
el: Α_ντιγραφή

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
el: _Επικόλληση Στο φάκελο

en: P_in
el: Κ_αρφίτσωμα

en: Unp_in
el: Ξε_καρφίτσωμα

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Computer
el: Υπολογιστής

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
el[0]: Αυτό θα ανοίξει %'d ξεχωριστή καρτέλα.
el[1]: Αυτό θα ανοίξει %'d ξεχωριστές καρτέλες.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
el[0]: Αυτό θα ανοίξει %'d ξεχωριστό παράθυρο.
el[1]: Αυτό θα ανοίξει %'d ξεχωριστά παράθυρα.

en: Select Items Matching
el: Επιλογή Αντικειμένων που Ταιριάζουν σε

en: _Pattern:
el: _Μοτίβο:

en: Examples:
el: Παραδείγματα:

note: Reset to default info
en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo last action
el: Αναίρεση τελευταίας ενέργειας

note: Reset to default info
en: Redo
el: Επανάληψη

en: Redo last undone action
el: Επανάληψη τελευταίας αναιρεθείσης ενέργειας

en: Content View
el: Προβολή Περιεχομένου

en: View of the current folder
el: Προβολή του τρέχοντος φακέλου

en: "%s" selected
el: Επιλέχθηκαν "%s"

en: %'d folder selected | %'d folders selected
el[0]: Επιλέχθηκε %'d φάκελος
el[1]: Επιλέχθηκαν %'d φάκελοι

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
el[0]:  (περιέχει %'d αντικείμενο)
el[1]:  (περιέχει %'d αντικείμενα)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
el[0]:  (περιέχει συνολικά %'d αντικείμενο)
el[1]:  (περιέχει συνολικά %'d αντικείμενα)

en: %'d item selected | %'d items selected
el[0]: Επιλέχθηκε %'d αντικείμενο
el[1]: Επιλέχθηκαν %'d αντικείμενα

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
el[0]: Επιλέχθηκε %'d άλλο αντικείμενο
el[1]: Επιλέχθηκαν %'d άλλα αντικείμενα

en: %'u item | %'u items
el[0]: %'u αντικείμενο
el[1]: %'u αντικείμενα

en: %s, Free space: %s
el: %s, Ελεύθερος χώρος: %s

en: Open With %s
el: Άνοιγμα Με %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
el[0]: Χρήση του "%s" για το άνοιγμα του επιλεγμένου αντικειμένου
el[1]: Χρήση του "%s" για το άνοιγμα των επιλεγμένων αντικειμένων

en: Run "%s" on any selected items
el: Εκτέλεση του "%s" σε οποιαδήποτε επιλεγμένα αντικείμενα

en: Create a new document from template "%s"
el: Δημιουργία νέου εγγράφου από το πρότυπο "%s"

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be moved if you select the Paste command
el[0]: Το %'d επιλεγμένο αντικείμενο θα μεταφερθεί αν επιλέξετε την εντολή Επικόλληση
el[1]: Τα %'d επιλεγμένα αντικείμενα θα μεταφερθούν αν επιλέξετε την εντολή Επικόλληση

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be copied if you select the Paste command
el[0]: Το %'d επιλεγμένο αντικείμενο θα αντιγραφεί αν επιλέξετε την εντολή Επικόλληση
el[1]: Τα %'d επιλεγμένα αντικείμενα θα αντιγραφούν αν επιλέξετε την εντολή Επικόλληση

en: Select Target Folder For Move
el: Επιλογή Φακέλου Προορισμού Για Μετακίνηση

en: Select Target Folder For Copy
el: Επιλογή Φακέλου Προορισμού Για Αντιγραφή

en: Unable to unmount location
el: Δεν ήταν δυνατή η αποπροσάρτηση της τοποθεσίας

en: Unable to eject location
el: Δεν ήταν δυνατή η εξαγωγή της τοποθεσίας

en: Unable to stop drive
el: Δεν ήταν δυνατή η διακοπή του δίσκου

en: Connect to Server %s
el: Σύνδεση στον Διακομιστή %s

en: _Connect
el: _Σύνδεση

en: Link _name:
el: _Όνομα Συνδέσμου:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
el: Δημιουργία Νέου _Εγγράφου

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
el: Άνοιγμα _Με

en: Choose a program with which to open the selected item
el: Επιλέξτε ένα πρόγραμμα με το οποίο θα ανοίξετε το επιλεγμένο αντικείμενο

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
el: Εμφάνιση ή τροποποίηση των ιδιοτήτων κάθε επιλεγμένου αντικειμένου

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
el: Δημιουργία νέου κενού φακέλου μέσα σε αυτόν το φάκελο

note: name, stock id, label
en: No templates installed
el: Δεν υπάρχουν εγκατεστημένα πρότυπα

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
el: _Κενό έγγραφο

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
el: Δημιουργία νέου κενού εγγράφου μέσα σε αυτόν το φάκελο

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
el: Άνοιγμα του επιλεγμένου αντικειμένου σε αυτό το παράθυρο

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
el: Άνοιγμα σε Παράθυρο Πλοήγησης

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
el: Άνοιγμα κάθε επιλεγμένου αντικειμένου σε ένα παράθυρο πλοήγησης

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
el: Άνοιγμα κάθε επιλεγμένου αντικειμένου σε μια νέα καρτέλα

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
el: Άνοιγμα στο Τερματικό

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
el: Άνοιγμα του τερματικού στον επιλεγμένο φάκελο

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
el: Άνοιγμα ως Διαχειριστής

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
el: Άνοιγμα του φακέλου με δικαιώματα διαχείρισης

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
el: Ακολούθηση συνδέσμου προς το αρχικό αρχείο

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
el: Πλοήγηση στο αρχικό αρχείο στο οποίο οδηγεί αυτός ο συμβολικός σύνδεσμος

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
el: Άνοιγμα φακέλου που το περιέχει

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
el: Μετάβαση στο φάκελο που το επιλεγμένο αρχείο είναι αποθηκευμένο

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
el: Άλλη _Εφαρμογή…

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
el: Επιλέξτε μία άλλη εφαρμογή για να ανοίξετε το επιλεγμένο αντικειμένο

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
el: Άνοιγμα Με Άλλη _Εφαρμογή...

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
el: Προετοιμασία μεταφοράς των επιλεγμένων αρχείων με την εντολή Επικόλληση

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
el: Προετοιμασία αντιγραφής των επιλεγμένων αρχείων με την εντολή Επικόλληση

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
el: _Επικόλληση

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
el: Μεταφορά ή αντιγραφή των αρχείων που επιλέχθηκαν προηγουμένως με την εντολή Αποκοπή ή Αντιγραφή

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
el: Μεταφορά ή αντιγραφή των αρχείων που επιλέχθηκαν προηγουμένως με την εντολή Αποκοπή ή Αντιγραφή μέσα στον επιλεγμένο φάκελο

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
el: _Αντιγραφή σε

note: name, stock id, label
en: M_ove to
el: _Μετακίνηση σε

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
el: Επιλογή _Όλων

note: tooltip
en: Select all items in this window
el: Επιλογή όλων των αντικειμένων σε αυτό το παράθυρο

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
el: Επιλογή _Αντικειμένων που Ταιριάζουν...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
el: Επιλογή των αντικειμένων του παραθύρου που αντιστοιχούν σε ένα δεδομένο μοτίβο

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
el: _Αντιστροφή Επιλογής

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
el: Επιλογή όλων και μόνο των αντικειμένων που δεν είναι επιλεγμένα αυτή τη στιγμή

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
el: Δημιουργία _Αντιγράφου

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
el: Δημιουργία αντιγράφου για κάθε επιλεγμένο αντικείμενο

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
el[0]: Δημιουργία _Συνδέσμου
el[1]: Δημιουργία _Συνδέσμων

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
el: Δημιουργία συμβολικού συνδέσμου για κάθε επιλεγμένο αντικείμενο

note: tooltip
en: Rename selected item
el: Μετονομασία επιλεγμένου αντικειμένου

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
el: Μετακίνηση κάθε επιλεγμένου αντικειμένου στα Απορρίμματα

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
el: Διαγραφή κάθε επιλεγμένου αντικειμένου, χωρίς μετακίνηση στα Απορρίμματα

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
el: _Αποκατάσταση

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
el: _Αναίρεση

note: tooltip
en: Undo the last action
el: Αναίρεση της τελευταίας ενέργειας

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
el: _Επανάληψη

note: tooltip
en: Redo the last undone action
el: Επανάληψη της τελευταίας αναιρεθείσης ενέργειας

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
el: Επαναφορά Προβολής στις _Προεπιλογές

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
el: Επαναφορά της σειράς ταξινόμησης και του επιπέδου μεγέθυνσης ώστε να αντιστοιχούν στις προτιμήσεις αυτής της προβολής

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
el: Σύνδεση Σε Αυτόν Τον Διακομιστή

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
el: Δημιουργία μιας μόνιμης σύνδεσης σε αυτόν τον διακομιστή

note: tooltip
en: Mount the selected volume
el: Προσάρτηση του επιλεγμένου τόμου

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
el: Απόπροσαρτηση του επιλεγμένου τόμου

note: tooltip
en: Eject the selected volume
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου τόμου

note: tooltip
en: Start the selected volume
el: Εκκίνηση του επιλεγμένου τόμου

note: tooltip
en: Stop the selected volume
el: Διακοπή του επιλεγμένου τόμου

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
el: Εντοπισμός πολυμέσων στον επιλεγμένο δίσκο

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
el: Προσάρτηση του τόμου που σχετίζεται με τον ανοικτό φάκελο

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
el: Αποπροσάρτηση του τόμου που σχετίζεται με τον ανοικτό φάκελο

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
el: Εξαγωγή του τόμου που σχετίζεται με τον ανοικτό φάκελο

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
el: Εκκίνηση του τόμου που σχετίζεται με τον ανοικτό φάκελο

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
el: Διακοπή του τόμου που σχετίζεται με τον ανοικτό φάκελο

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
el: Άνοιγμα Αρχείου και Κλείσιμο παραθύρου

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
el: Άνοιγμα αυτού του φακέλου σε ένα παράθυρο πλοήγησης

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
el: Άνοιγμα αυτού του φακέλου σε νέα καρτέλα

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
el: Προετοιμασία μεταφοράς του φακέλου με την εντολή Επικόλληση

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
el: Προετοιμασία αντιγραφής του φακέλου με την εντολή Επικόλληση

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
el: Μεταφορά ή αντιγραφή αρχείων που επιλέχθηκαν προηγουμένως με την εντολή Αποκοπή ή Αντιγραφή σε αυτόν το φάκελο

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
el: Μεταφορά αυτού του φακέλου στα Απορρίμματα

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
el: Διαγραφή αυτού του φακέλου, χωρίς μεταφορά στα Απορρίμματα

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
el: Προσάρτηση του τόμου που αντιστοιχεί σε αυτόν το φάκελο

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
el: Αποπροσάρτηση του τόμου που σχετίζεται με αυτόν τον φάκελο

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
el: Εξαγωγή του τόμου που σχετίζεται με αυτόν τον φάκελο

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
el: Εκκίνηση του τόμου που σχετίζεται με αυτόν τον φάκελο

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
el: Διακοπή του τόμου που σχετίζεται με αυτόν τον φάκελο

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
el: Εμφάνιση ή τροποποίηση των ιδιοτήτων αυτού του φακέλου

note: name, stock id, label
en: _Other pane
el: _Άλλο πάνελ

en: Copy the current selection to the other pane in the window
el: Αντιγραφή της τρέχουσας επιλογής στο άλλο πάνελ του παραθύρου

en: Move the current selection to the other pane in the window
el: Μετακίνηση της τρέχουσας επιλογής στο άλλο πάνελ του παραθύρου

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
el: _Προσωπικός Φάκελος

en: Copy the current selection to the home folder
el: Αντιγραφή της τρέχουσας επιλογής στον προσωπικό φάκελο

en: Move the current selection to the home folder
el: Μετακίνηση της τρέχουσας επιλογής στον προσωπικό φάκελο

note: name, stock id, label
en: _Desktop
el: _Επιφάνεια εργασίας

en: Copy the current selection to the desktop
el: Αντιγραφή της τρέχουσας επιλογής στην επιφάνεια εργασίας

en: Move the current selection to the desktop
el: Μετακίνηση της τρέχουσας επιλογής στην επιφάνεια εργασίας

en: Browse...
el: Περιήγηση...

en: Browse for a folder to move the selection to
el: Περιήγηση για ένα φάκελο στον οποίο θα μετακινηθεί η επιλογή

en: Browse for a folder to copy the selection to
el: Περιήγηση για ένα φάκελο στον οποίο θα αντιγραφεί η επιλογή

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
el: Καρφίτσωμα του επιλεγμένου αρχείου ώστε πάντα να εμφανίζεται στην κορυφή της λίστας αρχείων αυτής της τοποθεσίας

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
el: Ξεκαρφίτσωμα του επιλεγμένου αρχείου από την κορυφή της λίστας αρχείων αυτής της τοποθεσίας

en: Add to favorites
el: Προσθήκη στα αγαπημένα

en: Add the selected file to your favorites
el: Προσθήκη των επιλεγμένων αρχείων στα αγαπημένα

en: Remove from favorites
el: Αφαίρεση από τα αγαπημένα

en: Remove the selected file from your favorites
el: Αφαίρεση του επιλεγμένου αρχείου από τα αγαπημένα

en: Run scripts
el: Εκτέλεση scripts

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
el: _Σενάρια

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
el: Μεταφορά του ανοικτού φακέλου έξω από τα απορρίμματα, στο "%s"

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
el[0]: Μεταφορά του επιλεγμένου φακέλου έξω από τα απορρίμματα, στο "%s"
el[1]: Μεταφορά των επιλεγμένων φακέλων έξω από τα απορρίμματα, στο "%s"

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
el[0]: Μεταφορά του επιλεγμένου φακέλου έξω από τα απορρίμματα
el[1]: Μεταφορά των επιλεγμένων φακέλων έξω από τα απορρίμματα

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
el[0]: Μεταφορά του επιλεγμένου αρχείου έξω από τα απορρίμματα, στο "%s"
el[1]: Μεταφορά των επιλεγμένων αρχείων έξω από τα απορρίμματα, στο "%s"

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
el[0]: Μεταφορά του επιλεγμένου αρχείου έξω από τα απορρίμματα
el[1]: Μεταφορά των επιλεγμένων αρχείων έξω από τα απορρίμματα

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
el[0]: Μεταφορά του επιλεγμένου αντικειμένου έξω από τα απορρίμματα, στο "%s"
el[1]: Μεταφορά των επιλεγμένων αντικειμένων έξω από τα απορρίμματα, στο "%s"

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
el[0]: Μεταφορά του επιλεγμένου αντικειμένου έξω από τα απορρίμματα
el[1]: Μεταφορά των επιλεγμένων αντικειμένων έξω από τα απορρίμματα

en: Start the selected drive
el: Εκκίνηση του επιλεγμένου δίσκου

en: Connect to the selected drive
el: Σύνδεση στον επιλεγμένο δίσκο

en: _Start Multi-disk Drive
el: _Εκκίνηση Δίσκου Πολλαπλών Δίσκων

en: Start the selected multi-disk drive
el: Εκκίνηση του επιλεγμένου δίσκου πολλαπλών δίσκων

en: U_nlock Drive
el: _Ξεκλείδωμα Δίσκου

en: Unlock the selected drive
el: Ξεκλείδωμα του επιλεγμένου δίσκου

en: Stop the selected drive
el: Διακοπή του επιλεγμένου δίσκου

en: Safely remove the selected drive
el: Ασφαλής κατάργηση του επιλεγμένου δίσκου

en: _Disconnect
el: _Αποσύνδεση

en: Disconnect the selected drive
el: Αποσύνδεση του επιλεγμένου δίσκου

en: _Stop Multi-disk Drive
el: _Διακοπή Δίσκου Πολλαπλών Δίσκων

en: Stop the selected multi-disk drive
el: Διακοπή του επιλεγμένου δίσκου πολλαπλών δίσκων

en: Lock the selected drive
el: Κλείδωμα του επιλεγμένου δίσκου

en: Start the drive associated with the open folder
el: Εκκίνηση του δίσκου που σχετίζεται με τον ανοικτό φάκελο

en: Connect to the drive associated with the open folder
el: Σύνδεση στον δίσκο που σχετίζεται με τον ανοικτό φάκελο

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
el: Εκκίνηση του δίσκου πολλαπλών δίσκων που σχετίζεται με τον ανοικτό φάκελο

en: Unlock the drive associated with the open folder
el: Ξεκλείδωμα του δίσκου που σχετίζεται με τον ανοικτό φάκελο

en: _Stop the drive associated with the open folder
el: _Διακοπή του δίσκου που σχετίζεται με τον ανοικτό φάκελο

en: Safely remove the drive associated with the open folder
el: Ασφαλής αφαίρεση του δίσκου που σχετίζεται με τον ανοικτό φάκελο

en: Disconnect the drive associated with the open folder
el: Αποσύνδεση του δίσκου που σχετίζεται με τον ανοικτό φάκελο

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
el: Διακοπή του δίσκο πολλαπλών δίσκων που σχετίζεται με τον ανοικτό φάκελο

en: Lock the drive associated with the open folder
el: Κλείδωμα του δίσκου που σχετίζεται με τον ανοικτό φάκελο

en: _Delete Permanently
el: Οριστική _Διαγραφή

en: Delete the open folder permanently
el: Οριστική διαγραφή του ανοικτού φακέλου

en: Move the open folder to the Trash
el: Μεταφορά του ανοικτού φακέλου στα Απορρίμματα

en: _Open With %s
el: Ά_νοιγμα με %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
el[0]: Άνοιγμα σε %'d νέο _παράθυρο
el[1]: Άνοιγμα σε %'d νέα _παράθυρα

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
el[0]: Άνοιγμα σε %'d νέα _καρτέλα
el[1]: Άνοιγμα σε %'d νέες _καρτέλες

en: Delete all selected items permanently
el: Οριστική διαγραφή όλων των επιλεγμένων αντικειμένων

en: Remo_ve from Recent
el: Αφαίρε_ση από τα Πρόσφατα

en: Remove each selected item from the recently used list
el: Αφαίρεση κάθε επιλεγμένου αντικειμένου από την πρόσφατη λίστα

en: View or modify the properties of the open folder
el: Εμφάνιση ή τροποποίηση των ιδιοτήτων του ανοιχτού φακέλου

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
el: Σύνδεσμος στο %s

en: Drag and drop is not supported.
el: Δεν υποστηρίζεται η μεταφορά και απόθεση.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
el: Η μεταφορά και απόθεση υποστηρίζεται μόνο για τοπικά συστήματα αρχείων.

en: An invalid drag type was used.
el: Χρησιμοποιήθηκε μη έγκυρος τύπος μεταφοράς.

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
el: αποτέθηκε text.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
el: αποτέθηκαν δεδομένα

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
el: Θέλετε να διαγράψετε τους σελιδοδείκτες για αυτήν την ανύπαρκτη τοποθεσία από τη λίστα σας;

en: The location "%s" does not exist.
el: Η τοποθεσία "%s" δεν υπάρχει.

en: Bookmark for Nonexistent Location
el: Σελιδοδείκτης για ανύπαρκτη τοποθεσία

en: Go to the location specified by this bookmark
el: Μετάβαση στη τοποθεσία που καθορίζεται από αυτόν το σελιδοδείκτη

en: %s - File Browser
el: %s - Περιηγητής Αρχείων

en: Searching...
el: Αναζήτηση...

en: Could not display "%s".
el: Δεν ήταν δυνατή η εμφάνιση του "%s".

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
el: Το Nemo δεν έχει εγκατεστημένη εφαρμογή ικανή να παρουσιάσει το φάκελο.

en: The location is not a folder.
el: Η τοποθεσία δεν είναι φάκελος.

en: Could not find "%s".
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του "%s".

en: Please check the spelling and try again.
el: Παρακαλώ, ελέγξτε την ορθογραφία και δοκιμάστε ξανά.

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
el: Το Nemo δεν μπορεί να διαχειριστεί την τοποθεσία "%s"

en: Nemo cannot handle this kind of location.
el: Το Nemo δεν μπορεί να διαχειριστεί αυτό του είδους την τοποθεσία.

en: Unable to mount the location.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσάρτησης της τοποθεσίας.

en: Access was denied.
el: Δεν επιτράπηκε η πρόσβαση.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
el: Δεν ήταν δυνατή η εμφάνιση του "%s", γιατί δε βρέθηκε ο υπολογιστής που το φιλοξενεί.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
el: Βεβαιωθείτε ότι η ορθογραφία και οι ρυθμίσεις διαμεσολαβητή είναι σωστές.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
el: Σφάλμα: %s
    Παρακαλώ, επιλέξτε άλλο πρόγραμμα και δοκιμάστε ξανά.

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
el: Το Nemo είναι δωρεάν λογισμικό - μπορείτε να το διανείμετε και/ή να το τροποποιήσετε με βάση τους όρους του GNU General Public License όπως δημοσιεύονται από το Free Software Foundation - είτε σύμφωνα με την έκδοση 2 είτε (κατ' επιλογή) σύμφωνα με οποιαδήποτε νεότερη έκδοση.

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
el: Το Nemo διανείμεται  με την ελπίδα ότι θα είναι χρήσιμο, αλλά ΧΩΡΙΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΓΓΥΗΣΗ - ούτε καν την έμμεση εγγύηση της ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή της ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ. Δείτε το GNU General Public License για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
el: Θα πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο του GNU General Public License μαζί με το Nemo - αν όχι, τότε γράψτε στο Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
el: Το Nemo σας επιτρέπει να οργανώνετε αρχεία και φακέλους, τόσο στον υπολογιστή σας όσο και μέσω δικτύου.

en: There was an error displaying help: 
    %s
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας: 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
el: _Αρχείο

note: name, stock id, label
en: _Edit
el: _Επεξεργασία

note: name, stock id, label
en: _View
el: _Προβολή

note: name, stock id, label
en: _Help
el: _Βοήθεια

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
el: _Κλείσιμο

note: tooltip
en: Close this folder
el: Κλείσιμο αυτού του φακέλου

en: Prefere_nces
el: _Προτιμήσεις

en: Edit Nemo preferences
el: Επεξεργασία των προτιμήσεων του Nemo

en: Undo the last text change
el: Ακύρωση της τελευταίας αλλαγής κειμένου

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
el: Άνοιγμα _Γονικού

en: Open the parent folder
el: Άνοιγμα του γονικού φακέλου

note: tooltip
en: Stop loading the current location
el: Διακοπή φόρτωσης της τρέχουσας τοποθεσίας

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
el: _Επαναφόρτωση

note: tooltip
en: Reload the current location
el: Επαναφόρτωση της τρέχουσας τοποθεσίας

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
el: _Όλα τα θέματα

note: tooltip
en: Display Nemo help
el: Εμφάνιση της βοήθειας του Nemo

en: _Keyboard Shortcuts
el: _Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Display keyboard shortcuts
el: Εμφάνιση συντομεύσεων πληκτρολογίου

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
el: _Σχετικά

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
el: Εμφάνιση συνεισφορών για τους δημιουργούς του Nemo

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
el: _Μεγέθυνση

note: tooltip
en: Increase the view size
el: Αύξηση του μεγέθους προβολής

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
el: _Σμίκρυνση

note: tooltip
en: Decrease the view size
el: Μείωση του μεγέθους προβολής

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
el: Κανονικό _μέγεθος

note: tooltip
en: Use the normal view size
el: Χρήση του κανονικού μεγέθους προβολής

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
el: Σύνδεση στον _εξυπηρετητή...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
el: Σύνδεση σε έναν απομακρυσμένο υπολογιστή ή σε έναν κοινόχρηστο δίσκο

note: tooltip
en: Open your personal folder
el: Άνοιγμα του προσωπικού σας φακέλου

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
el: _Υπολογιστής

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
el: Περιήγηση σε όλους τους τοπικούς ή απομακρυσμένους δίσκους και φακέλους στους οποίους έχει πρόσβαση ο υπολογιστής

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
el: _Δίκτυο

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
el: Περιήγηση σε τοπικές και δικτυακές τοποθεσίες που έχουν ορισθεί σε σελιδοδείκτες

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
el: _Πρότυπα

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
el: Άνοιγμα του προσωπικού σας φακέλου προτύπων

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
el: _Απορρίματα

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
el: Άνοιγμα του προσωπικού σας φακέλου απορριμμάτων

note: name, stock id, label
en: _Go
el: _Μετάβαση

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
el: _Σελιδοδείκτες

note: name, stock id, label
en: _Tabs
el: _Καρτέλες

note: name, stock id, label
en: New _Window
el: Νέο _Παράθυρο

en: Open another Nemo window for the displayed location
el: Άνοιγμα νέου παραθύρου Nemo για την εμφανιζόμενη τοποθεσία

note: name, stock id, label
en: New _Tab
el: Νέα _Καρτέλα

en: Open another tab for the displayed location
el: Άνοιγμα μιας άλλης καρτέλας για την εμφανιζόμενη τοποθεσία

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
el: Κλείσιμο ό_λων των Παραθύρων

en: Close all Navigation windows
el: Κλείσιμο όλων των παραθύρων Πλοήγησης

note: name, stock id, label
en: _Back
el: _Επιστροφή

en: Go to the previous visited location
el: Μετάβαση στην προηγούμενη τοποθεσία

note: name, stock id, label
en: _Forward
el: _Προώθηση

en: Go to the next visited location
el: Μετάβαση στην επόμενη τοποθεσία

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
el: Εναλλαγή _Εισαγωγής Τοποθεσίας

en: Switch between location entry and breadcrumbs
el: Εναλλαγή μεταξύ της εισαγωγής τοποθεσίας και των breadcrumbs πλοήγησης

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
el: _Μετακίνηση στο Άλλο Πάνελ

en: Move focus to the other pane in a split view window
el: Μετακίνηση της εστίασης στο άλλο πάνελ σε ένα παράθυρο χωρισμένης προβολής

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
el: Ί_δια τοποθεσία με το Άλλο Πάνελ

en: Go to the same location as in the extra pane
el: Μετάβαση στην ίδια τοποθεσία με το έξτρα πάνελ

en: Add a bookmark for the current location to this menu
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη για την τρέχουσα τοποθεσία σε αυτό το μενού

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
el: _Επεξεργασία Σελιδοδεικτών...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
el: Εμφάνιση ενός παραθύρου που επιτρέπει την επεξεργασία των σελιδοδεικτών αυτού του μενού

en: _Previous Tab
el: _Προηγούμενη καρτέλα

en: Activate previous tab
el: Ενεργοποίηση προηγούμενης καρτέλας

en: _Next Tab
el: _Επόμενη καρτέλα

en: Activate next tab
el: Ενεργοποίηση επόμενης καρτέλας

en: Move Tab _Left
el: Μετακίνηση καρτέλας _αριστερά

en: Move current tab to left
el: Μετακίνηση της τρέχουσας καρτέλας προς τα αριστερά

en: Move Tab _Right
el: Μετακίνηση καρτέλας προς τα _δεξιά

en: Move current tab to right
el: Μετακίνηση της τρέχουσας καρτέλας προς τα δεξιά

en: Sidebar
el: Πλευρική Στήλη

en: Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
el: Εμφάνιση _Κρυφών Αρχείων

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
el: Εναλλάσσει την εμφάνιση κρυφών αρχείων στο τρέχον παράθυρο

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
el: _Κύρια Εργαλειοθήκη

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
el: Αλλαγή της ορατότητας της κύριας εργαλειοθήκης του παραθύρου αυτού

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
el: Εμφάνι_ση Πλευρικής Στήλης

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
el: Αλλαγή της ορατότητας της πλαϊνής μπάρας του παραθύρου αυτού

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
el: _Γραμμή κατάστασης

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
el: Αλλαγή της ορατότητας της γραμμής κατάστασης του παραθύρου αυτού

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
el: Γ_ραμμή Μενού

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
el: Αλλαγή επιλογών εμφάνισης της γραμμής μενού

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
el: _Αναζήτηση αρχείων...

note: tooltip
en: Search documents and folders
el: Αναζήτηση αρχείων και φακέλων

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
el: Έ_ξτρα πάνελ

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
el: Άνοιγμα επιπρόσθετης προβολής φακέλων η μία δίπλα στην άλλη

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
el: Προβολή _Μικρογραφιών

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
el: Εναλλαγή της προβολής μικρογραφιών στον τρέχοντα φάκελο

en: Places
el: Τοποθεσίες

en: Select Places as the default sidebar
el: Επιλογή του «Τοποθεσίες» ως προεπιλεγμένης πλευρικής στήλης

en: Tree
el: Δέντρο

en: Select Tree as the default sidebar
el: Επιλογή του «Δένδρο» ως προεπιλεγμένης πλευρικής στήλης

en: Path Bar
el: Μπάρα διαδρομής

en: Always prefer the path bar
el: Πάντα προτίμηση της μπάρας διαδρομής

en: Location Entry
el: Εισαγωγή τοποθεσίας

en: Always prefer the location entry
el: Πάντα προτίμηση της εισαγωγής τοποθεσίας

en: Back history
el: Ιστορικό πίσω

en: Forward history
el: Ιστορικό μπροστά

en: _Up
el: _Επάνω

en: Go to parent folder
el: Μετακίνηση στον γονικό κατάλογο

en: Go to home directory
el: Μετακίνηση στον προσωπικό φάκελο

en: Go to Computer
el: Μετακίνηση στον Υπολογιστή

en: Toggle Location Entry
el: Εναλλαγή Εισαγωγής Τοποθεσίας

en: New folder
el: Νέος φάκελος

en: Create a new folder
el: Δημιουργία νέου φακέλου

en: Open a terminal in the active folder
el: Ανοίξτε ένα τερματικό στον ενεργό φάκελο

en: Icons
el: Εικονίδια

en: List
el: Λίστα

en: Compact
el: Σύμπτυξη

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Show Thumbnails
el: Εμφάνιση Εικόνων Επισκόπησης

en: _Location
el: _Τοποθεσία

en: _New Tab
el: _Νέα Καρτέλα

en: _Close Tab
el: _Κλείσιμο Καρτέλας

en: No files found
el: Δε βρέθηκαν αρχεία

en: These files are on an Audio CD.
el: Αυτά τα αρχεία βρίσκονται σε ένα Audio CD.

en: These files are on an Audio DVD.
el: Αυτά τα αρχεία βρίσκονται σε ένα Audio DVD.

en: These files are on a Video DVD.
el: Αυτά τα αρχεία βρίσκονται σε ένα Video DVD.

en: These files are on a Video CD.
el: Αυτά τα αρχεία βρίσκονται σε ένα Video CD.

en: These files are on a Super Video CD.
el: Αυτά τα αρχεία βρίσκονται σε ένα Super Video CD.

en: These files are on a Photo CD.
el: Αυτά τα αρχεία βρίσκονται σε ένα Photo CD.

en: These files are on a Picture CD.
el: Αυτά τα αρχεία βρίσκονται σε ένα Picture CD.

en: The media contains digital photos.
el: Το μέσο περιέχει ψηφιακές φωτογραφίες.

en: These files are on a digital audio player.
el: Τα αρχεία βρίσκονται σε μία συσκευή αναπαραγωγής ψηφιακού ήχου.

en: The media contains software.
el: Το μέσο περιέχει λογισμικό.

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
el: Το μέσο αναγνωρίστηκε ως "%s".

en: Open %s
el: Άνοιγμα του %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
el: Αποκοπή του επιλεγμένου κειμένου στο πρόχειρο

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
el: Αντιγραφή του επιλεγμένου κειμένου στο πρόχειρο

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
el: Επικόλληση του αποθηκευμένου κειμένου από το πρόχειρο

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
el: Επιλογή όλου του κειμένου ενός πεδίου κειμένου

en: Move _Up
el: Μετακίνηση _Επάνω

en: Move Dow_n
el: Μετακίνηση _Κάτω

en: Use De_fault
el: Χρήση _Προεπιλογής

en: The name and icon of the file.
el: Το όνομα και το εικονίδιο του αρχείου.

en: The size of the file.
el: Το μέγεθος του αρχείου.

en: The general type of the file.
el: Γενικός τύπος του αρχείου.

en: Detailed Type
el: Λεπτομερής Τύπος

en: The specific type of the file.
el: Ο συγκεκριμένος τύπος του αρχείου.

en: The date the file was modified.
el: Η ημερομηνία τροποποίησης του αρχείου.

en: Modified - Time
el: Τροποποιημένη - Ώρα

en: Date Created
el: Ημερομηνία Δημιουργίας

en: The date the file was created.
el: Η ημερομηνία που δημιουργήθηκε το αρχείο.

en: Created - Time
el: Δημιουργήθηκε - Χρόνος

en: Date Accessed
el: Ημερομηνία Προσπέλασης

en: The date the file was accessed.
el: Η ημερομηνία που προσπελάστηκε το αρχείο.

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: The owner of the file.
el: Ο ιδιοκτήτης του αρχείου.

en: Group
el: Ομάδα

en: The group of the file.
el: Η ομάδα του αρχείου.

en: The permissions of the file.
el: Τα δικαιώματα του αρχείου.

en: Octal Permissions
el: Οκταδικά δικαιώματα

en: The permissions of the file, in octal notation.
el: Τα δικαιώματα του αρχείου σε οκταδική μορφή.

en: MIME Type
el: Τύπος MIME

en: The mime type of the file.
el: Ο τύπος mime του αρχείου.

en: SELinux Context
el: Περιβάλλον SELinux

en: The SELinux security context of the file.
el: Το περιβάλλον ασφάλειας SELinux του αρχείου.

en: The location of the file.
el: Η τοποθεσία του αρχείου.

en: Trashed On
el: Διαγράφηκε Στις

en: Date when file was moved to the Trash
el: Ημερομηνία μεταφοράς του αρχείου στα Απορρίμματα.

en: Original Location
el: Αρχική τοποθεσία

en: Original location of file before moved to the Trash
el: Αρχική τοποθεσία του αρχείου πριν τη μετακίνηση στα Απορρίμματα

en: Hits
el: Εμφανίσεις

en: How many times the search string appeared in the file
el: Αριθμός εμφανίσεων της συμβολοσειράς αναζήτησης στο αρχείο

en: on the desktop
el: στην επιφάνεια εργασίας

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
el: Δεν μπορείτε να μεταφέρετε τον τόμο "%s" στα απορρίμματα.

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
el: Αν θέλετε να εξάγετε τον τόμο, χρησιμοποιήστε την "Εξαγωγή" με δεξί κλικ στο μενού του τόμου.

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
el: Αν θέλετε να αφαιρέσετε την προσάρτηση του τόμου, χρησιμοποιήστε την "Αφαίρεση Αποπροσάρτησης Τόμου" με δεξί κλικ στο μενού του τόμου.

en: _Move Here
el: _Μετακίνηση Εδώ

en: _Copy Here
el: _Αντιγραφή εδώ

en: _Link Here
el: _Σύνδεσμος εδώ

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: This file cannot be mounted
el: Δεν είναι δυνατή η προσάρτηση του αρχείου

en: This file cannot be unmounted
el: Δεν είναι δυνατή η αφαίρεση προσάρτησης του αρχείου

en: This file cannot be ejected
el: Δεν είναι δυνατή η εξαγωγή του αρχείου

en: This file cannot be started
el: Δεν είναι δυνατή η εκκίνηση του αρχείου

en: This file cannot be stopped
el: Δεν είναι δυνατή η διακοπή του αρχείου

en: Slashes are not allowed in filenames
el: Δεν επιτρέπεται η χρήση καθέτων στα ονόματα αρχείων

en: File not found
el: Το αρχείο δε βρέθηκε

en: Toplevel files cannot be renamed
el: Δεν είναι δυνατή η μετονομασία αρχείων ανωτάτου επιπέδου

en: Unable to rename desktop icon
el: Δεν είναι δυνατή η μετονομασία του εικονιδίου της επιφάνειας εργασίας

en: Unable to rename desktop file
el: Δεν είναι δυνατή η μετονομασία του αρχείου της επιφάνειας εργασίας

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
el: Εχθές %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-l:%M %p
el: Χθες %-l:%M %p

en: Not allowed to set permissions
el: Δεν επιτρέπεται ο ορισμός δικαιωμάτων

en: Not allowed to set owner
el: Δεν επιτρέπεται ο ορισμός ιδιοκτήτη

en: Specified owner '%s' doesn't exist
el: Ο καθορισμένος ιδιοκτήτης "%s" δεν υπάρχει.

en: Not allowed to set group
el: Δεν επιτρέπεται ο ορισμός ομάδας

en: Specified group '%s' doesn't exist
el: Η καθορισμένη ομάδα '%s' δεν υπάρχει

en: %'u folder | %'u folders
el[0]: %'u φάκελος
el[1]: %'u φάκελοι

en: %'u file | %'u files
el[0]: %'u αρχείο
el[1]: %'u αρχεία

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
el: ; αντικείμενα

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
el: ; bytes

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Program
el: Πρόγραμμα

en: Audio
el: Ήχος

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Archive
el: Αρχειοθήκη

en: Markup
el: Σήμανση

en: Text
el: Κείμενο

en: Video
el: Βίντεο

en: Contacts
el: Επαφές

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Document
el: Έγγραφο

en: Presentation
el: Παρουσίαση

en: Spreadsheet
el: Λογιστικό Φύλλο

en: Binary
el: Δυαδικό

en: Folder
el: Φάκελος

en: link
el: σύνδεσμος

en: link (broken)
el: σύνδεσμος (χαλασμένος)

en: Name: %s
el: Όνομα: %s

en: Type: %s
el: Τύπος: %s

en: %s item | %s items
el[0]: %s αντικείμενο
el[1]: %s αντικείμενα

en: Contains: %s
el: Περιέχει: %s

en: Size: %s
el: Mέγεθος: %s

en: Accessed: %s
el: Προσπελάστηκε: %s

en: Modified: %s
el: Τροποποιήθηκε: %s

en: Created: %s
el: Δημιουργήθηκε: %s

en: Location: %s
el: Τοποθεσία: %s

en: Merge folder "%s"?
el: Συγχώνευση φακέλου "%s";

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
el: Η συγχώνευση θα ζητήσει επιβεβαίωση προτού αντικαταστήσει οποιαδήποτε αρχεία στο φάκελο που συγκρούονται με τα αρχεία που αντιγράφονται.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
el: Υπάρχει ήδη ένας παλαιότερος φάκελος με το ίδιο όνομα στο "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
el: Υπάρχει ήδη ένας νεότερος φάκελος με το ίδιο όνομα "%s".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
el: Υπάρχει ήδη ένας φάκελος με το ίδιο όνομα στον "%s".

en: Replacing it will remove all files in the folder.
el: Η αντικατάστασή του θα διαγράψει όλα τα αρχεία του φακέλου.

en: Replace folder "%s"?
el: Αντικατάσταση του φακέλου "%s";

en: A folder with the same name already exists in "%s".
el: Υπάρχει ήδη ένας φάκελος με το ίδιο όνομα στον "%s".

en: Replace file "%s"?
el: Αντικατάσταση του αρχείου "%s";

en: Replacing it will overwrite its content.
el: Η αντικατάστασή του θα αντικαταστήσει και τα περιεχόμενα του.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
el: Υπάρχει ήδη ένα παλαιότερο αρχείο με το ίδιο όνομα στον "%s".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
el: Υπάρχει ήδη ένα νεότερο αρχείο με το ίδιο όνομα στον "%s".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
el: Υπάρχει ήδη ένα αρχείο με το ίδιο όνομα στον "%s".

en: Original file
el: Πρωτότυπο αρχείο

en: Last modified:
el: Τελευταία τροποποίηση:

en: Replace with
el: Αντικατάσταση με

en: Merge
el: Συγχώνευση

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
el: _Επιλέξτε νέο όνομα για τον προορισμό

en: Reset
el: Επαναφορά

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
el: Εφαρμογή αυτής της ενέργειας σε όλα τα αρχεία

note: Add buttons
en: _Cancel
el: Α_κύρωση

en: _Skip
el: _Παράλειψη

en: Re_name
el: _Μετονομασία

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: File conflict
el: Σύγκρουση αρχείων

en: S_kip All
el: _Παράλειψη όλων

en: _Retry
el: _Επανάληψη

en: Delete _All
el: Διαγραφή Ό_λων

en: _Replace
el: _Αντικατάσταση

en: Replace _All
el: Αντικατάσταση Ό_λων

en: _Merge
el: _Συγχώνευση

en: Merge _All
el: Συγχώνευση Ό_λων

en: Copy _Anyway
el: Αντιγραφή _Πάραυτα

en: %'d second | %'d seconds
el[0]: %'d δευτερόλεπτο
el[1]: %'d δευτερόλεπτα

en: %'d minute | %'d minutes
el[0]: %'d λεπτό
el[1]: %'d λεπτά

en: %'d hour | %'d hours
el[0]: %'d ώρα
el[1]: %'d ώρες

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
el[0]: περίπου %'d ώρα
el[1]: περίπου %'d ώρες

note: appended to new link file
en: Another link to %s
el: Επιπλέον σύνδεσμος προς το %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix                                 codespell:ignore * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
el: %'dος σύνδεσμος προς το %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
el: %'dος σύνδεσμος προς το %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
el: %'dος σύνδεσμος προς το %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
el: %'dος σύνδεσμος προς το %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
el:  (αντίγραφο)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
el:  (επιπλέον αντίγραφο)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
el: ο αντίγραφο)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
el: ο αντίγραφο)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
el: ο αντίγραφο)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
el: ο αντίγραφο)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
el: %s (αντίγραφο)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
el: %s (επιπλέον αντίγραφο)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
el: %s (%'dο αντίγραφο)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
el: %s (%'dο αντίγραφο)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
el: %s (%'dο αντίγραφο)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
el: %s (%'dο αντίγραφο)%s

en: Error removing file: %s
el: Σφάλμα κατάργησης αρχείου: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
el[0]: Αναμονή για αντιγραφή αρχείου απο '%1$s' στο '%2$s'
el[1]: Αναμονή για αντιγραφή αρχείων απο '%1$s' στο '%2$s'

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
el[0]: Αναμονή για μετακίνηση αρχείου απο '%1$s' στο '%2$s'
el[1]: Αναμονή για μετακίνηση αρχείων απο '%1$s' στο '%2$s'

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
el[0]: Αναμονή για οριστική διαγραφή αρχείου απο '%s'
el[1]: Αναμονή για οριστική διαγραφή αρχείων απο '%s'

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
el[0]: Αναμονή για μετακίνηση του αρχείου στον κάδο ανακύκλωσης απο '%s'
el[1]: Αναμονή για μετακίνηση των αρχείων στον κάδο ανακύκλωσης απο '%s'

en: Waiting to empty the trash
el: Αναμονή για άδειασμα του κάδου ανακύκλωσης

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
el[0]: Αναμονή για αντιγραφή του αρχείου στο  '%s'
el[1]: Αναμονή για αντιγραφή των αρχείων στο  '%s'

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
el: Αναμονή για να αλλάξετε τα δικαιώματα των αρχείων '%s'

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
el[0]: Αναμονή για σύνδεση του αρχείου απο '%1$s' στο '%2$s'
el[1]: Αναμονή για σύνδεση των αρχείων απο '%1$s' στο '%2$s'

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
el: Σίγουρα θέλετε να μετακινήσετε το  "%B" στα Απορρίμματα;

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
el[0]: Αχρησιμοποίητο %d
el[1]: Σίγουρα θέλετε να μετακινήσετε τα επιλεγμένα %'d  αντικείμενο στα απορρίμματα;

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
el: Μπορείτε να ανακτήσετε ένα αντικείμενο από τα απορρίμματα, αν αργότερα αλλάξετε γνώμη.

en: Move to _Trash
el: Μετακίνηση στα Απορρίμμα_τα

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
el: Είστε βέβαιος ότι θέλετε να διαγράψετε οριστικά το "%B" από τα απορρίμματα;

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
el[0]: Είσαστε βέβαιος ότι θέλετε να διαγράψετε οριστικά το %'d επιλεγμένο αντικείμενο από τα απορρίμματα;
el[1]: Είσαστε βέβαιος ότι θέλετε να διαγράψετε οριστικά τα %'d επιλεγμένα αντικείμενα από τα απορρίμματα;

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
el: Αν διαγράψετε ένα αντικείμενο, θα χαθεί οριστικά.

en: Empty all items from Trash?
el: Διαγραφή όλων των αντικειμένων από τα Απορρίμματα;

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
el: Όλα τα αντικείμενα στα Απορρίμματα θα διαγραφούν οριστικά.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
el: Είσαστε βέβαιος ότι θέλετε να διαγράψετε οριστικά το "%B";

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
el[0]: Είσαστε βέβαιος ότι θέλετε να διαγράψετε οριστικά το %'d επιλεγμένο αντικείμενο;
el[1]: Είσαστε βέβαιος ότι θέλετε να διαγράψετε οριστικά τα %'d επιλεγμένα αντικείμενα;

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
el[0]: απομένει %'d αρχείο για διαγραφή
el[1]: απομένουν %'d αρχεία για διαγραφή

en: Deleting files
el: Γίνεται διαγραφή αρχείων

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
el[0]: απομένει %T
el[1]: απομένουν %T

en: Error while deleting.
el: Σφάλμα κατά τη διαγραφή.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
el: Τα αρχεία του φακέλου "%B" δεν μπορούν να διαγραφούν, διότι δεν έχετε δικαιώματα ανάγνωσής τους.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη λήψη πληροφοριών για τα αρχεία του φακέλου "%B".

en: _Skip files
el: _Παράλειψη αρχείων

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
el: Ο φάκελος "%B" δεν μπορεί να διαγραφεί διότι δεν έχετε δικαίωμα ανάγνωσής του.

en: There was an error reading the folder "%B".
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την ανάγνωση του φακέλου "%B".

en: Could not remove the folder %B.
el: Δεν είναι δυνατή η αφαίρεση του φακέλου %B.

en: There was an error deleting %B.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη διαγραφή του %B.

en: Moving files to trash
el: Γίνεται μετακίνηση των αρχείων στα απορρίμματα

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
el[0]: %'d αρχείο απομένει για μεταφορά στα απορρίμματα
el[1]: %'d αρχεία απομένουν για μεταφορά στα απορρίματα

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
el: Το αρχείο δεν μπορεί να μεταφερθεί στα απορρίμματα. Θέλετε να διαγραφεί οριστικά;

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
el: Το αρχείο "%B" δεν μπορεί να μεταφερθεί στα απορρίμματα.

en: Trashing Files
el: Γίνεται μεταφορά αρχείων στα απορρίμματα

en: Deleting Files
el: Γίνεται διαγραφή αρχείων

en: Unable to eject %V
el: Δεν είναι δυνατή η εξαγωγή του %V

en: Unable to unmount %V
el: Δεν είναι δυνατή η αφαίρεση προσάρτησης του %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
el: Θέλετε να αδειάσετε τα απορρίμματα πριν την αφαίρεση της προσάρτησης;

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
el: Για να ανακτήσετε τον ελεύθερο χώρο σε αυτή τη συσκευή θα πρέπει να αδειάσετε τα απορρίμματα. Όλα τα αντικείμενα στα απορρίμματα θα χαθούν οριστικά.

en: Do _not Empty Trash
el: _Να μην αδειάσουν τα απορρίμματα

en: Unable to mount %s
el: Δεν ήταν δυνατή η αφαίρεση προσάρτησης του %s

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
el[0]: Προετοιμασία αντιγραφής %'d αρχείου (%S)
el[1]: Προετοιμασία αντιγραφής %'d αρχείων (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
el[0]: Προετοιμασία μετακίνησης %'d αρχείου (%S)
el[1]: Προετοιμασία μετακίνησης %'d αρχείων (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
el[0]: Προετοιμασία διαγραφής %'d αρχείου (%S)
el[1]: Προετοιμασία διαγραφής %'d αρχείων (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
el[0]: Προετοιμασία μεταφοράς %'d αρχείου στα απορρίμματα
el[1]: Προετοιμασία μεταφοράς %'d αρχείων  στα απορρίμματα

en: Error while copying.
el: Σφάλμα κατά την αντιγραφή.

en: Error while moving.
el: Σφάλμα κατά τη μετακίνηση.

en: Error while moving files to trash.
el: Σφάλμα κατά τη μεταφορά αρχείων στα απορρίμματα.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
el: Δεν είναι δυνατός ο χειρισμός των αρχείων του φακέλου "%B", διότι δεν έχετε δικαιώματα ανάγνωσής τους.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
el: Δεν είναι δυνατός ο χειρισμός του φακέλου "%B", διότι δεν έχετε δικαιώματα ανάγνωσής του.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
el: Δεν είναι δυνατός ο χειρισμός του αρχείου "%B", διότι δεν έχετε δικαιώματα ανάγνωσής του.

en: There was an error getting information about "%B".
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη λήψη πληροφοριών για το "%B".

en: Error while copying to "%B".
el: Σφάλμα κατά την αντιγραφή στο "%B".

en: You do not have permissions to access the destination folder.
el: Δεν έχετε δικαίωμα πρόσβασης στο φάκελο του προορισμό.

en: There was an error getting information about the destination.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη λήψη πληροφοριών για τον προορισμό.

en: The destination is not a folder.
el: Ο προορισμός δεν είναι φάκελος

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος στον προορισμό. Δοκιμάστε να απομακρύνετε κάποια αρχεία για να κερδίσετε χώρο.

en: %S more space is required to copy to the destination.
el: Απαιτείται %S περισσότερος χώρος για να αντιγράψετε στον προορισμό

en: The destination is read-only.
el: Ο προορισμός είναι μόνο για ανάγνωση.

en: Moving "%B" to "%B"
el: Γίνεται μετακίνηση του "%B" στο "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
el: Γίνεται αντιγραφή του "%B" στο "%B"

en: Duplicating "%B"
el: Γίνεται δημιουργία διπλότυπου του "%B"

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
el: Γίνεται μετακίνηση %'d από %'d (από το "%B") στο "%B"

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
el: Γίνεται αντιγραφή αρχείου %'d από %'d (από το "%B") στο "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
el: Γίνεται δημιουργία διπλότυπου αρχείου %'d από %'d (στο "%B")

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
el: Γίνεται μετακίνηση αρχείου %'d από %'d στο «%B»

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
el: Γίνεται αντιγραφή αρχείου %'d από %'d στο "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d
el: Γίνεται δημιουργία διπλότυπου αρχείου %'d από %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
el: %S από %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
el[0]: %S από %S — Απομένει %T (%S/δευτ)
el[1]: %S από %S — Απομένουν %T (%S/δευτ)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
el: Δεν είναι δυνατή η αντιγραφή του φακέλου "%B", διότι δεν έχετε δικαιώματα δημιουργίας του στον προορισμό.

en: There was an error creating the folder "%B".
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία του φακέλου "%B".

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
el: Δεν είναι δυνατή η αντιγραφή των αρχείων του φακέλου "%B", διότι δεν έχετε δικαιώματα ανάγνωσής τους.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
el: Ο φάκελος "%B" δεν μπορεί να αντιγραφεί, διότι δεν έχετε δικαιώματα ανάγνωσής του.

en: Error while moving "%B".
el: Σφάλμα κατά τη μετακίνηση του "%B".

en: Could not remove the source folder.
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του φακέλου προέλευσης.

en: Error while copying "%B".
el: Σφάλμα κατά την αντιγραφή του "%B".

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
el: Δεν ήταν δυνατή η αφαίρεση των αρχείων από τον ήδη υπάρχοντα φάκελο %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του ήδη υπάρχοντος αρχείου %F.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
el: Δε μπορείτε να μετακινήσετε ένα φάκελο μέσα στον εαυτό του.

en: You cannot copy a folder into itself.
el: Δε μπορείτε να αντιγράψετε ένα φάκελο μέσα στον εαυτό του.

en: The destination folder is inside the source folder.
el: Ο φάκελος προορισμού βρίσκεται μέσα στο φάκελο προέλευσης.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
el: Δε μπορείτε να μετακινήσετε ένα αρχείο στον εαυτό του.

en: You cannot copy a file over itself.
el: Δε μπορείτε να αντιγράψετε ένα αρχείο πάνω στον εαυτό του.

en: The source file would be overwritten by the destination.
el: Το αρχείο προέλευσης θα έπρεπε να αντικατασταθεί από το αρχείο προορισμού.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
el: Δεν είναι δυνατή η αφαίρεση του ήδη υπάρχοντος αρχείου με το ίδιο όνομα στο %F.

en: There was an error copying the file into %F.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την αντιγραφή του αρχείου στο %F.

en: Copying Files
el: Γίνεται αντιγραφή αρχείων

en: Preparing to Move to "%B"
el: Γίνεται προετοιμασία Μετακίνησης στο "%B"...

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
el[0]: Γίνεται προετοιμασία μετακίνησης %'d αρχείου
el[1]: Γίνεται προετοιμασία μετακίνησης %'d αρχείων

en: There was an error moving the file into %F.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη μετακίνηση του αρχείου στο %F.

en: Moving Files
el: Γίνεται μετακίνηση αρχείων

en: Creating links in "%B"
el: Γίνεται δημιουργία συνδέσμων στο "%B"

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
el[0]: Γίνεται δημιουργία συνδέσμων προς %'d αρχείο
el[1]: Γίνεται δημιουργία συνδέσμων προς %'d αρχεία

en: Error while creating link to %B.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία συνδέσμου προς το %B.

en: Symbolic links only supported for local files
el: Οι συμβολικοί σύνδεσμοι υποστηρίζονται μόνο για τοπικά αρχεία

en: The target doesn't support symbolic links.
el: Ο προορισμός δεν υποστηρίζει συμβολικούς συνδέσμους.

en: There was an error creating the symlink in %F.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία συμβολικού συνδέσμου στο %F.

en: Setting permissions
el: Γίνεται ορισμός δικαιωμάτων

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
el: Φάκελος χωρίς Τίτλο

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
el: Έγγραφο χωρίς τίτλο

en: Error while creating directory %B.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία του φακέλου %B.

en: Error while creating file %B.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία του αρχείου %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία του φακέλου στο %F.

en: Emptying Trash
el: Γίνεται άδειασμα των Απορριμμάτων

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
el: Αδυναμία σημείωσης του εκκινητή ως έμπιστου (εκτελέσιμος)

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
el[0]: Μεταφορά %d αντικειμένου πίσω στο '%s'
el[1]: Μεταφορά %d αντικειμένων πίσω στο '%s'

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
el[0]: Μεταφορά %d αντικειμένου πίσω στο '%s'
el[1]: Μεταφορά %d αντικειμένων στο '%s'

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
el[0]: _Αναίρεση μετακίνησης %d αντικειμένου
el[1]: _Αναίρεση μετακίνησης %d αντικειμένων

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
el[0]: _Επανάληψη μετακίνησης %d αντικειμένου
el[1]: _Επανάληψη μετακίνησης %d αντικειμένων

en: Move '%s' back to '%s'
el: Μεταφορά του '%s' πίσω στο '%s'

en: Move '%s' to '%s'
el: Μεταφορά του '%s' στο '%s'

en: _Undo Move
el: _Αναίρεση Μεταφοράς

en: _Redo Move
el: _Επανάληψη Μεταφοράς

en: _Undo Restore from Trash
el: _Αναίρεση Επαναφοράς από τα Απορρίμματα

en: _Redo Restore from Trash
el: _Επανάληψη Επαναφοράς από τα Απορρίμματα

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
el[0]: Μεταφορά %d αντικειμένου πίσω στα απορρίματα
el[1]: Μεταφορά %d αντικειμένων πίσω στα απορρίματα

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
el[0]: Επαναφορά %d αντικειμένου από τα απορρίματα
el[1]: Επαναφορά %d αντικειμένων από τα απορρίματα

en: Move '%s' back to trash
el: Μεταφορά του '%s' πίσω στα απορρίμματα

en: Restore '%s' from trash
el: Επαναφορά του '%s' από τα απορρίματα

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
el[0]: Διαγραφή %d αντιγραμμένου αντικειμένου
el[1]: Διαγραφή %d αντιγραμμένων αντικειμένων

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
el[0]: Αντιγραφή %d αντικειμένου στο '%s'
el[1]: Αντιγραφή %d αντικειμένων στο '%s'

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
el[0]: _Αναίρεση αντιγραφής %d αντικειμένου
el[1]: _Αναίρεση αντιγραφής %d αντικειμένων

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
el[0]: _Επανάληψη αντιγραφής %d αντικειμένου
el[1]: _Επανάληψη αντιγραφής %d αντικειμένων

en: Delete '%s'
el: Διαγραφή του '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
el: Αντιγραφή του '%s' στο '%s'

en: _Undo Copy
el: _Αναίρεση αντιγραφής

en: _Redo Copy
el: _Επανάληψη αντιγραφής

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
el[0]: Διαγραφή %d διπλοτύπου αντικειμένου
el[1]: Διαγραφή %d διπλότυπων αντικειμένων

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
el[0]: Δημιουργία %d διπλοτύπου αντικειμένου στο '%s'
el[1]: Δημιουργία %d διπλοτύπων αντικειμένων στο '%s'

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
el[0]: _Αναίρεση δημιουργίας %d διπλοτύπου αντικειμένου
el[1]: _Αναίρεση δημιουργίας %d διπλοτύπων αντικειμένων

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
el[0]: _Επανάληψη δημιουργίας %d διπλοτύπου αντικειμένου
el[1]: _Επανάληψη δημιουργίας %d διπλοτύπων αντικειμένων

en: Duplicate '%s' in '%s'
el: Δημιουργία διπλότυπου του «%s» στο «%s»

en: _Undo Duplicate
el: _Αναίρεση δημιουργίας διπλοτύπου

en: _Redo Duplicate
el: _Επανάληψη δημιουργίας διπλοτύπου

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
el[0]: Διαγραφή συνδέσμων προς το αντικείμενο %d
el[1]: Διαγραφή συνδέσμων προς τα αντικείμενα %d

en: Create links to %d item | Create links to %d items
el[0]: Δημιουργία συνδέσμων προς %d αντικείμενο
el[1]: Δημιουργία συνδέσμων προς %d αντικείμενα

en: Delete link to '%s'
el: Διαγραφή συνδέσμου του '%s'

en: Create link to '%s'
el: Δημιουργία συνδέσμου προς το '%s'

en: _Undo Create Link
el: _Αναίρεση δημιουργίας συνδέσμου

en: _Redo Create Link
el: _Επανάληψη δημιουργίας συνδέσμου

en: Create an empty file '%s'
el: Δημιουργία κενού αρχείου '%s'

en: _Undo Create Empty File
el: _Αναίρεση Δημιουργίας Κενού Αρχείου

en: _Redo Create Empty File
el: _Επανάληψη Δημιουργίας Κενού Αρχείου

en: Create a new folder '%s'
el: Δημιουργία ενός νέου φακέλου '%s'

en: _Undo Create Folder
el: _Αναίρεση Δημιουργίας Φακέλου

en: _Redo Create Folder
el: _Επανάληψη Δημιουργίας Φακέλου

en: Create new file '%s' from template
el: Δημιουργία νέου αρχείου '%s' από πρότυπο

en: _Undo Create from Template
el: _Αναίρεση δημιουργίας από πρότυπο

en: _Redo Create from Template
el: _Επανάληψη Δημιουργίας από Πρότυπο

en: Rename '%s' as '%s'
el: Μετονομασία του '%s' ως '%s'

en: _Undo Rename
el: _Αναίρεση μετονομασίας

en: _Redo Rename
el: _Επανάληψη μετονομασίας

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
el[0]: Μεταφορά %d αντικειμένου στα απορρίματα
el[1]: Μεταφορά %d αντικειμένων στα απορρίματα

en: Restore '%s' to '%s'
el: Επαναφορά του '%s' στο '%s'

en: Move '%s' to trash
el: Μεταφορά του '%s' στα απορρίμματα

en: _Undo Trash
el: _Αναίρεση μεταφοράς στα Απορρίματα

en: _Redo Trash
el: _Επανάληψη μεταφοράς στα Απορρίματα

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
el: Επαναφορά αρχικών δικαιωμάτων των αντικειμένων που εσωκλείονται στο '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
el: Ορισμός δικαιωμάτων των αντικειμένων που εσωκλείονται στο '%s'

en: _Undo Change Permissions
el: _Αναίρεση Αλλαγής Δικαιωμάτων

en: _Redo Change Permissions
el: _Επανάληψη Αλλαγής Δικαιωμάτων

en: Restore original permissions of '%s'
el: Επαναφορά αρχικών δικαιωμάτων του '%s'

en: Set permissions of '%s'
el: Ορισμός δικαιωμάτων του '%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
el: Επαναφορά ομάδας του '%s' σε '%s'

en: Set group of '%s' to '%s'
el: Ορισμός ομάδας του '%s' σε '%s'

en: _Undo Change Group
el: _Αναίρεση Αλλαγής Ομάδας

en: _Redo Change Group
el: _Επανάληψη Αλλαγής Ομάδας

en: Restore owner of '%s' to '%s'
el: Επαναφορά του ιδιοκτήτη του '%s' σε '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
el: Ορισμός του ιδιοκτήτη του '%s' σε '%s'

en: _Undo Change Owner
el: _Αναίρεση Αλλαγής Ιδιοκτήτη

en: _Redo Change Owner
el: _Επανάληψη Αλλαγής Ιδιοκτήτη

en: Could not determine original location of "%s"
el: Δεν ήταν δυνατός ο προσδιορισμός της αρχικής τοποθεσίας του "%s"

en: The item cannot be restored from trash
el: Δεν είναι δυνατή η επαναφορά του αντικειμένου από τα απορρίμματα

en: The selection rectangle
el: Το ορθογώνιο επιλογής

en: Could not forget association
el: Δεν ήταν δυνατή η αποσύνδεση της αντιστοίχισης

en: Forget association
el: Αποσύνδεση αντιστοίχισης

en: Valid executable.
el: Έγκυρο εκτελέσιμο

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
el: Δεν είναι ένα έγκυρο εκτελέσιμο. Τα κενά στη διαδρομή του αρχείου πρέπει να αντιπροσωπεύονται με ανάστροφη κάθετο (\).

note: the %s here is a file extension
en: %s document
el: Έγγραφο %s

en: Open all files of type "%s" with
el: Άνοιγμα όλων των αρχείων τύπου "%s" με

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
el: Επιλέξτε μια εφαρμογή από τον κατάλογο για να ανοίγετε το %s και άλλα αρχεία του τύπου "%s"

en: Custom application
el: Εξειδικευμένη εφαρμογή

en: Executables
el: Εκτελέσιμα

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
el: Μπορείτε επίσης να πληκτρολογήσετε ή να επιλέξετε ένα εξειδικευμένο εκτελέσιμο αρχείο για να ανοίγετε αρχεία αυτού του τύπου. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτή την εντολή είτε μόνο μία φορά, είτε να τη θέσετε ως προεπιλεγμένη για το άνοιγμα αρχείων αυτού του τύπου.

en: Enter a custom command...
el: Εισάγετε εξειδικευμένη εντολή...

en: Add to list
el: Προσθήκη στον κατάλογο

en: Set as default
el: Ορισμός ως προεπιλογή

en: Reset to system defaults
el: Επαναφορά προεπιλογών συστήματος

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
el: Συγγνώμη, αλλά δεν μπορείτε να εκτελέσετε εντολές από απομακρυσμένο σύστημα.

en: This is disabled due to security considerations.
el: Η λειτουργία αυτή έχει απενεργοποιηθεί για λόγους ασφαλείας.

en: There was an error launching the application.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εκκίνηση της εφαρμογής.

en: This drop target only supports local files.
el: Ο προορισμός υποστηρίζει μόνο τοπικά αρχεία.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
el: Για να ανοίξετε μη-τοπικά αρχεία, αντιγράψτε τα σε τοπικό φάκελο και δοκιμάστε ξανά.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
el: Για να ανοίξετε μη-τοπικά αρχεία, αντιγράψτε τα σε τοπικό φάκελο και δοκιμάστε ξανά. Τα τοπικά αρχεία που εναποθέσατε έχουν ήδη ανοιχτεί.

en: Details:
el: Λεπτομέρειες:

en: Preparing
el: Προετοιμασία

en: Search in "%s"
el: Αναζήτηση σε "%s"

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Undo Edit
el: Αναίρεση επεξεργασίας

en: Undo the edit
el: Αναίρεση της επεξεργασίας

en: Redo Edit
el: Επανάληψη επεξεργασίας

en: Redo the edit
el: Επανάληψη της επεξεργασίας

en: The text of the label.
el: Το κείμενο της ετικέτας.

en: Justification
el: Στοίχιση

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
el: Η στοίχιση των γραμμών στο κείμενο της ετικέτας μεταξύ τους. Αυτό ΔΕΝ επηρεάζει τη στοίχιση της ετικέτας στο χώρο που της αντιστοιχεί. Για το δεύτερο, δείτε το GtkMisc::xalign.

en: Line wrap
el: Αναδίπλωση γραμμής

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
el: Αν οριστεί, θα αναδιπλώνονται γραμμές αν το κείμενο γίνει πολύ πλατύ.

en: Cursor Position
el: Θέση δρομέα

en: The current position of the insertion cursor in chars.
el: Η τρέχουσα θέση του δρομέα εισαγωγής σε χαρακτήρες.

en: Selection Bound
el: Όριο επιλογής

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
el: Η θέση του αντίθετου άκρου της επιλογής από το δρομέα σε χαρακτήρες.

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Input Methods
el: Μέθοδοι εισαγωγής

en: Show more _details
el: Εμφάνιση περισσότερων _λεπτομερειών

en: You can stop this operation by clicking cancel.
el: Μπορείτε να διακόψετε αυτή τη λειτουργία αν πατήσετε ακύρωση.

en:  (invalid Unicode)
el:  (μη έγκυρο Unicode)

en: Create a new l_auncher here...
el: Δημιουργία ενός νέου ε_κκινητή εδώ...

en: Create a new launcher in this folder
el: Δημιουργία ενός νέου εκκινητή  σε αυτό το φάκελο

en: Jump to new workspace
el: Μετάβαση σε νέο χώρο εργασίας

en: Create a new workspace and activate it
el: Δημιουργία νέου χώρου εργασίας και ενεργοποίηση

en: Remove workspace
el: Απομακρύνση/Αφαίρεση του χώρου εργασίας

en: Remove the currently active workspace
el: Απομακρύνση/Αφαίρεση του τρέχοντος ενεργού χώρου εργασίας

en: Manage workspaces (Expo)
el: Διαχείριση χώρων εργασίας (Expo)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
el: Άνοιγμα Expo για προσθήκη, κατάργηση ή οργάνωση των χώρων εργασίας

en: Add Desklets
el: Προσθήκη εφαρμογών οθόνης

en: Change Desktop _Background
el: Αλλαγή _εικόνας επιφάνειας εργασίας

en: Change the Cinnamon desktop background
el: Αλλάξτε το φόντο της επιφάνειας εργασίας

en: Mount archive
el: Αρχείο προσάρτησης

en: Mount %f to browse its contents
el: Προσαρτήστε το %f για να περιηγηθείτε στα περιεχόμενά του

en: Set as Wallpaper...
el: Ορισμός ως Ταπετσαρίας...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
el: Ορίστε την επιλεγμένη εικόνα ως ταπετσαρία της επιφάνειας εργασίας σας

en: Display Settings
el: Ρυθμίσεις Προβολής

en: Change the resolution
el: Αλλαγή της ανάλυσης

en: Files
el: Αρχεία

en: Access and organize files
el: Πρόσβαση και οργάνωση αρχείων

en: Edit Bookmarks
el: Επεξεργασία Σελιδοδεικτών

en: <b>_Bookmarks</b>
el: <b>_Σελιδοδείκτες</b>

en: <b>_Name</b>
el: <b>Ό_νομα</b>

en: <b>_Location</b>
el: <b>_Τοποθεσία</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
el: Μικρότερο

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
el: Μικρό

[ctx: Desktop icon size]
en: Normal
el: Κανονικό

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
el: Μεγάλο

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
el: Μεγαλύτερο

en: Vertical
el: Κατακόρυφα

en: Horizontal
el: Οριζόντια

en: Current Monitor Layout
el: Τρέχουσα Διάταξη Οθόνης

en: Icon Size
el: Μέγεθος Εικονιδίων

en: Layout
el: Διάταξη

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Sort items by
el: Ταξινόμηση αντικειμένων κατά

en: Reset grid spacing
el: Επαναφορά διαστημάτων πλέγματος

en: button
el: πλήκτρο

en: Adjust horizontal grid spacing
el: Ρύθμιση οριζόντιων διαστημάτων πλέγματος

en: Adjust vertical grid spacing
el: Ρύθμιση κατακόρυφων διαστημάτων πλέγματος

en: page0
el: σελίδα0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
el: <b><big>Τα εικονίδια επιφάνειας εργασίας δεν είναι τώρα ενεργοποιημένα για αυτή την οθόνη</big></b>

en: page1
el: σελίδα1

en: Desktop Layout
el: Διάταξη Επιφάνειας Εργασίας

en: No desktop icons
el: Χωρίς εικονίδια επιφάνειας εργασίας

en: Show desktop icons on primary monitor only
el: Εμφάνιση εικονιδίων επιφάνειας εργασίας μόνο στην κύρια οθόνη

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
el: Προβολή εικονιδίων επιφάνειας εργασίας μόνο σε δευτερεύουσα(ες) οθόνη(ες)

en: Show desktop icons on all monitors
el: Προβολή εικονιδίων επιφάνειας εργασίας σε όλες τις οθόνες

en: Desktop Icons
el: Εικονίδια επιφάνειας εργασίας

en: Mounted Drives
el: Προσαρτημένοι δίσκοι

en: Options
el: Επιλογές

en: Show icons from missing monitors
el: Εμφάνιση εικονιδίων από οθόνες που λείπουν

en: Matching monospace font
el: Ταίριασμα με γραμματοσειρά monospace

en: System monospace font
el: Γραμματοσειρά monospace συστήματος

en: Normal font
el: Κανονική γραμματοσειρά

en: Always
el: Πάντοτε

en: Local Files Only
el: Μόνο Τοπικά Αρχεία

en: Never
el: Ποτέ

en: Decimal
el: Δεκαδική

en: Decimal (long format)
el: Δεκαδική (εκτενής μορφή)

en: Binary (long format)
el: Δυαδική (εκτενής μορφή)

en: By Name
el: Κατά όνομα

en: By Size
el: Κατά Μέγεθος

en: By Type
el: Κατά Τύπο

en: By Detailed Type
el: Κατά Λεπτομερή Τύπο

en: By Modification Date
el: Κατά Ημερομηνία Τροποποίησης

en: By Access Date
el: Κατά Ημερομηνία Προσπέλασης

en: By Trashed Date
el: Κατά Ημερομηνία Διαγραφής

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: File Management Preferences
el: Προτιμήσεις Διαχείρισης Αρχείων

en: <b>Default View</b>
el: <b>Προεπιλεγμένη Προβολή</b>

en: View _new folders using:
el: Προβολή _νέων φακέλων χρησιμοποιώντας:

en: _Inherit view type from parent
el: _Κληρονόμηση τύπου προβολής από γονέα

en: _Arrange items:
el: _Ταξινόμηση αντικειμένων:

en: Sort _folders before files
el: Εμφάνιση _φακέλων πριν από τα αρχεία

en: Sort _favorites before other files
el: Ταξινόμηση _αγαπημένων πριν τα υπόλοιπα αρχεία

en: <b>Icon View Defaults</b>
el: <b>Προεπιλογές προβολής εικονιδίων</b>

en: Default _zoom level:
el: Προεπιλεγμένο επίπεδο μεγέ_θυνσης:

en: _Text beside icons
el: _Κείμενο δίπλα στα εικονίδια

en: <b>Compact View Defaults</b>
el: <b>Προεπιλογές Συμπτυγμένης Προβολής</b>

en: _Default zoom level:
el: Προεπιλεγμένο επίπεδο _μεγένθησης:

en: A_ll columns have the same width
el: Ίδιο πλάτος για ό_λες τις στήλες

en: <b>List View Defaults</b>
el: <b>Προεπιλογές προβολής λίστας</b>

en: D_efault zoom level:
el: _Προεπιλεγμένο επίπεδο μεγένθησης:

en: <b>Tree View Defaults</b>
el: <b>Προεπιλογές προβολής δένδρου</b>

en: Show _only folders
el: Εμφάνιση μό_νο των φακέλων

en: Views
el: Προβολές

en: <b>Behavior</b>
el: <b>Συμπεριφορά</b>

en: _Single click to open items
el: _Μονό πάτημα για το άνοιγμα αντικειμένων

en: _Double click to open items
el: _Διπλό πάτημα για το άνοιγμα στοιχείων

en: Click on a file's name twice to rename it
el: Διπλό πάτημα στο όνομα ενός αρχείου για μετανομασία του

en: Open each _folder in its own window
el: Άνοιγμα κάθε φακέλου σε _ξεχωριστό παράθυρο

en: Always start in dual-pane view
el: Ξεκίνα πάντα με την εμφάνιση διπλής κατάστασης

en: Ignore per-folder view preferences
el: Αγνόησε τις ανά φάκελο  επιλογές εμφάνισης

en: Disable file operation queueing
el: Απενεργοποίηση της λειτουργίας αναμονής αρχείου

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
el: Διπλό πάτημα σε μία κενή περιοχή για μεταφορά στον γονικό φάκελο

en: <b>Executable Text Files</b>
el: <b>Εκτελέσιμα αρχεία κειμένου</b>

en: _Run executable text files when they are opened
el: Εκ_τέλεση εκτελέσιμων αρχείων κειμένου όταν ανοίγονται

en: _View executable text files when they are opened
el: Προ_βολή εκτελέσιμων αρχείων κειμένου όταν ανοίγονται

en: _Ask each time
el: Ε_ρώτηση κάθε φορά

en: <b>Trash</b>
el: <b>Απορρίμματα</b>

en: Ask before moving files to the Trash
el: Ερώτηση πριν τη μετακίνηση αρχείων στα Απορρίματα

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
el: Ε_ρώτηση πριν το άδειασμα των Απορριμμάτων ή τη διαγραφή αρχείων

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
el: _Συμπερίληψη μιας εντολής Διαγραφής που παρακάμπτει τα Απορρίμματα

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
el: Όταν πατάω το πλήκτρο Delete να σβήνει το αρχείο και να μην πηγαίνει στα απορρίμματα

en: <b>Media Handling</b>
el: <b>Χειρισμός μέσων</b>

en: Automatically open a folder for automounted media
el: Να ανοίγεις αυτόματα τον σχετικό φάκελο όταν προσαρτώ ένα αποθηκευτικό μέσο

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
el: Ερώτηση για την αυτόματη εκκίνηση προγραμμάτων, όταν εισαχθεί ένα αποθηκευτικό μέσο

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
el: Να κλείνει αυτόματα η καρτέλα της συσκευής ή το παράθυρο όταν ένα αποθηκευτικό μέσο αφαιρείτε ή αποπροσαρτάτε

en: Detect content of media and suggest application to open
el: Εντοπισμός του περιεχομένου των μέσων και πρόταση εφαρμογής για άνοιγμα

en: <b>Bulk Rename</b>
el: <b>Μαζική Μετονομασία</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
el: Εντολή για επίκληση κατά την ονομασία πολλαπλών στοιχείων:

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: <b>Icon Captions</b>
el: <b>Λεζάντες εικονιδίων</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
el: Επιλέξτε τον τρόπο ταξινόμησης των πληροφοριών κάτω από τα ονόματα των εικονιδίων. Όσο αυξάνει το επίπεδο εστίασης, τόσο περισσότερες πληροφορίες θα εμφανίζονται.

en: <b>Date</b>
el: <b>Ημερομηνία</b>

en: _Format:
el: _Μορφοποίηση:

en: Style:
el: Στυλ:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
el: <b>Τίτλοι Παραθύρων και Καρτελών</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
el: Να τυπώνεις την πλήρη διαδρομή στον τίτλο του παραθύρου και στις καρτέλες

en: <b>File Size</b>
el: <b>Μέγεθος αρχείου</b>

en: _Prefixes:
el: _Προθέματα:

en: <b>File Properties</b>
el: <b>Χαρακτηριστικά του αρχείου</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
el: Προβολή προχωρημένων δικαιωμάτων στο διάλογο ιδιοτήτων αρχείου

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
el: <b>Μετακίνηση/Αντιγραφή Στο Μενού</b>

en: List bookmarks in the menu
el: Να εμφανίζονται οι σελιδοδείκτες μου στο μενού

en: List devices and network locations in the menu
el: Να εμφανίζονται οι συσκευές και οι δικτυακές τοποθεσίες στο μενού

en: Display
el: Οθόνη

en: <b>List Columns</b>
el: <b>Στήλες λίστας</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
el: Επιλέξτε τον τρόπο ταξινόμησης των πληροφοριών που εμφανίζονται στην προβολή λίστας.

en: List Columns
el: Στήλες Λίστας

en: <b>Previewable Files</b>
el: <b>Προεπισκοπημένα Αρχεία</b>

en: Show _thumbnails:
el: Εμφάνιση _μικρογραφιών:

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
el: _Κληρονόμηση ορατότητας thumbnail από γονέα

en: _Only for files smaller than:
el: Μόν_ο για αρχεία μικρότερα από:

en: <b>Folders</b>
el: <b>Φάκελοι</b>

en: Count _number of items:
el: Μέτρηση αρι_θμού αντικειμένων:

en: <b>Tooltips</b>
el: <b>Συμβουλές</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
el: Εμφάνιση επεξηγήσεων στην προβολή εικονιδίων και την συμπτυγμένη προβολή

en: Show tooltips in list views
el: Να δείχνεις tooltips στην προβολή με λίστα αρχείων

en: Show tooltips on the desktop
el: Να δείχνεις tooltips στην επιφάνεια εργασίας

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
el: <i>Από προεπιλογή, ένας φάκελος tooltip δείχνει την καταμέτρηση των στοιχείων, και τα αρχεία εμφανίζουν το μέγεθός τους.
        Επιλέξτε πρόσθετες πληροφορίες για να εμφανίζονται στην tooltip:</i>

en: Detailed file type
el: Λεπτομερής τύπος αρχείου

en: Modified date
el: Ημερομηνία τελευταίας αλλαγής

en: Created date
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Accessed date
el: Ημερομηνία τελευταίας προσπέλασης

en: File or folder location
el: Τοποθεσία αρχείου ή φακέλου

en: Preview
el: Προεπισκόπιση

en: Visible Buttons
el: Ορατά κουμπιά

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: Up
el: Πάνω

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Location entry toggle
el: Εναλλαγή καταχώρισης τοποθεσίας

en: Open in terminal
el: Άνοιγμα στο τερματικό

en: Icon view
el: Προβολή εικονιδίων

en: List view
el: Προβολή λίστας

en: Compact view
el: Συμπτυγμένη προβολή

en: Visible Entries
el: Ορατές καταχωρήσεις

en: Selection
el: Επιλογή

en: Favorite
el: Αγαπημένο

en: Background
el: Φόντο

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
el: Ορατές ενέργειες και καταχωρίσεις επεκτάσεων μπορούν να ρυθμιστούν από τη καρτέλα Plugins

en: Context Menus
el: Μενού ενεργειών

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Search for files:
el: Αναζήτηση αρχείων:

en: Case sensitive
el: Διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Search folders recursively
el: Αναδρομική αναζήτηση φακέλων

en: Search content:
el: Αναζήτηση περιεχομένου:

en: Regular expression
el: Κοινή έκφραση

[ctx: shortcut window]
en: General
el: Γενικά

[ctx: shortcut window]
en: New window
el: Νέο παράθυρο

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
el: Κλείσιμο παραθύρου ή καρτέλας

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
el: Κλείσιμο όλων των παραθύρων

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
el: Εναλλαγή έξτρα πάνελ

[ctx: shortcut window]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη για την τρέχουσα τοποθεσία

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
el: Επεξεργασία σελιδοδεικτών

[ctx: shortcut window]
en: Make link
el: Δημιουργία συνδέσμου

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
el: Καρφίτσωμα/Ξεκαρφίτσωμα επιλογής

[ctx: shortcut window]
en: Show help
el: Εμφάνιση βοήθειας

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

[ctx: shortcut window]
en: Opening
el: Άνοιγμα

[ctx: shortcut window]
en: Open
el: Άνοιγμα

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
el: Άνοιγμα σε νέα καρτέλα

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
el: Άνοιγμα τοποθεσίας αντικειμένου (μόνο πρόσφατα αρχεία και αναζήτηση)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
el: Καρτέλες

[ctx: shortcut window]
en: New tab
el: Νέα καρτέλα

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
el: Μετάβαση στην προηγούμενη καρτέλα

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
el: Μετάβαση στην επόμενη καρτέλα

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
el: Εναλλαγή σε καρτέλα

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
el: Μετακίνηση καρτέλας αριστερά

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
el: Μετακίνηση καρτέλας δεξιά

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
el: Περιήγηση

[ctx: shortcut window]
en: Go back
el: Μετάβαση πίσω

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
el: Μετάβαση εμπρός

[ctx: shortcut window]
en: Go up
el: Μετάβαση πάνω

[ctx: shortcut window]
en: Go down
el: Μετάβαση κάτω

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
el: Μετάβαση στον προσωπικό φάκελο

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
el: Εναλλαγή καταχώρισης τοποθεσίας

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
el: Διπλό πάνελ

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
el: Μετάβαση στην τοποθεσία του άλλου πάνελ

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
el: Εστίαση στο άλλο πάνελ

[ctx: shortcut window]
en: View
el: Προβολή

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
el: Επαναφορά εστίασης

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
el: Ανανέωση της προβολής

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
el: Εμφάνιση/απόκρυψη κρυφών αρχείων

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
el: Εμφάνιση/απόκρυψη πλευρικής στήλης

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
el: Εμφάνιση/απόκρυψη μενού ενεργειών

[ctx: shortcut window]
en: List view
el: Προβολή λίστας

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
el: Συνεπτυγμένη προβολή

[ctx: shortcut window]
en: Editing
el: Eπεξεργασία

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
el: Δημιουργία φακέλου

[ctx: shortcut window]
en: Rename
el: Μετονομασία

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
el: Οριστική διαγραφή

[ctx: shortcut window]
en: Cut
el: Αποκοπή

[ctx: shortcut window]
en: Copy
el: Αντιγραφή

[ctx: shortcut window]
en: Paste
el: Επικόλληση

[ctx: shortcut window]
en: Select all
el: Επιλογή όλων

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
el: Αντιστροφή επιλογής

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
el: Επιλογή αντικειμένων που ταιριάζουν

[ctx: shortcut window]
en: Undo
el: Aναίρεση

[ctx: shortcut window]
en: Redo
el: Επανάληψη

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
el: Προβολή ιδιοτήτων αντικειμένου

en: Customize the layout and appearance of your actions in Nemo's menus
el: Προσαρμόστε τη διάταξη και την εμφάνιση των ενεργειών σας στα μενού του Nemo

en: Add a submenu or a separator
el: Προσθέστε ένα υπομενού ή ένα διαχωριστικό

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Label
el: Ετικέτα

en: Restore the original label
el: Επαναφέρετε την αρχική ετικέτα

en: Enabled
el: Ενεργό

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Restore default layout
el: Επαναφορά προεπιλεγμένης διάταξης

en: Nemo Actions Layout Editor
el: Διαμορφωτής Διάταξης Ενεργειών Nemo

en: No icon
el: Χωρίς εικονίδιο

en: Use the original icon (if there is one)
el: Χρησιμοποιήστε το αρχικό εικονίδιο (αν υπάρχει)

en: Choose...
el: Επιλέξτε...

en: New submenu
el: Νέο υπομενού

en: New separator
el: Νέος διαχωριστής

en: The layout has changed. Save it?
el: Η διάταξη έχει αλλάξει. Αποθήκευση;

en: Unsaved changes
el: Μη αποθηκευμένες αλλαγές

en: Open user actions folder
el: Ανοίξτε το φάκελο ενεργειών χρήστη

en: Quit
el: 'Εξοδος
