linuxmint - en to da translation catalogue (1340 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
da: Gemt søgning

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
da: Definition af Nemo-handling

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
da: Nemo søge-hjælperdefintion

en: No actions found
da: Ingen handlinger fundet

en: Actions
da: Handlinger

en: Edit layout
da: Redigér layout

en: Nemo could not create the required folder "%s".
da: Nemo kunne ikke oprette den påkrævede mappe “%s”.

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
da: Før du kører Nemo, opret venligst den følgende mappe eller indstil tilladelser, så Nemo kan oprette den.

en: Error starting autorun program: %s
da: Fejl ved start af autokørselsprogram: %s

en: Cannot find the autorun program
da: Kan ikke finde autokørselsprogram

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
da: <big><b>Fejl ved autokørsel af program</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
da: <big><b>Dette medie indeholder et program tiltænkt automatisk kørsel. Vil du køre det?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
da: Programmet vil blive kørt direkte fra mediet "%s". Du bør aldrig køre programmer, du ikke stoler på.
    
    Hvis du er i tvivl, så tryk Annullér.

en: _Run
da: _Kør

en: _Customize
da: _Tilpas

en: Adjust the desktop layout for this monitor
da: Justér denne skærms skrivebordslayout

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
da: Skrivebord

en: No bookmarks defined
da: Ingen bogmærker defineret

en: Disable all
da: Deaktivér alle

en: Enable all
da: Aktivér alle

en: Public FTP
da: Offentlig FTP

en: FTP (with login)
da: FTP (med login)

en: Windows share
da: Windows-deling

en: Secure WebDAV (HTTPS)
da: Sikker WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
da: Tilslutter …

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
da: Kan ikke indlæse listen over understøttede servermetoder.
    Kontrollér venligst din gvfs-installation.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
da: Mappen “%s” kan ikke åbnes på “%s”.

en: The server at "%s" cannot be found.
da: Serveren på “%s” kan ikke findes.

en: Try Again
da: Forsøg igen

en: Please verify your user details.
da: Kontrollér venligst dine brugerdetajler.

en: Continue
da: Fortsæt

en: C_onnect
da: _Tilslut

note: set dialog properties
en: Connect to Server
da: Tilslut til server

en: Server Details
da: Serverdetaljer

note: third row: share entry
en: Sh_are:
da: _Deling:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
da: _Mappe:

en: User Details
da: Brugerdetaljer

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
da: _Domænenavn:

note: second row: username entry
en: _User name:
da: _Brugernavn:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
da: _Adgangskode:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
da: _Husk denne adgangskode

en: Operation cancelled
da: Handlingen blev afbrudt

en: Print but do not open the URI
da: Udskriv, men åbn ikke URI'en

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
da: 
    
    Tilføj tilslutning til servermontering

en: Show the version of the program.
da: Vis programmets version.

en: Quit Nemo Desktop.
da: Afslut Nemo-skrivebord.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
da: 
    
    Håndtér skrivebordet med filhåndteringen

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
da: _Tøm papirkurven

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
da: Arrangér automatisk

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
da: Omvendt sortering

en: Smaller
da: Mindre

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Larger
da: Større

en: _Vertical
da: _Lodret

en: _Horizontal
da: _Vandret

en: Name
da: Navn

en: Size
da: Størrelse

en: Date
da: Dato

note: name, stock id, label
en: _Sort
da: _Sortér

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
da: _Ikonstørrelse

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
da: Tøm papirkurven

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
da: Slet alle elementer i papirkurven

en: The desktop view encountered an error.
da: Skrivebordsvisningen stødte på en fejl.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
da: Skrivebordsvisningen stødte på en fejl under opstart.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
da: Nulstil _ikonstørrelser

en: Restore Icon's Original Si_ze
da: Nulstil _ikonstørrelse

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
da: Ændr størrelse på ikon …

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
da: Tillad ændring af størrelsen på det valgte ikon

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
da: Gendan hvert markeret ikon til dets oprindelige størrelse

en: Comment
da: Kommentar

en: URL
da: Adresse

en: Description
da: Beskrivelse

en: Command
da: Kommando

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
da: Nuværende skærmlayout (%s - %d×%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
da: Nuværende skærmlayout (%d×%d)

en: Desktop Settings
da: Skrivebordsindstillinger

en: Current Monitor Preferences
da: Nuværende skærmindstillinger

en: Show global desktop settings
da: Vis globale skrivebordsindstillinger

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at se indholdet af “%s”.

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
da: “%s” blev ikke fundet. Måske er den blevet slettet for nylig.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
da: Kunne desværre ikke vise hele indholdet af “%s”: %s

en: The folder contents could not be displayed.
da: Indholdet af mappen kunne ikke vises.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at ændre gruppen for “%s”.

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
da: Kunne desværre ikke ændre gruppen for “%s”: %s

en: The group could not be changed.
da: Gruppen kunne ikke ændres.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
da: Kunne desværre ikke ændre ejeren af “%s”: %s

en: The owner could not be changed.
da: Ejeren kunne ikke ændres.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
da: Kunne desværre ikke ændre rettighederne for “%s”: %s

en: The permissions could not be changed.
da: Rettighederne kunne ikke ændres.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
da: Navnet “%s” er allerede i brug i denne mappe. Benyt venligst et andet navn.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
da: Der er ingen “%s” i denne mappe. Måske er den lige blevet flyttet eller slettet?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at omdøbe “%s”.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
da: Navnet “%s” er ikke gyldigt, fordi det indeholder tegnet “/”. Benyt venligst et andet navn.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
da: Navnet “%s” er ikke gyldigt. Benyt venligst et andet navn.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
da: Navnet “%s” er for langt. Benyt venligst et andet navn.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
da: Kunne desværre ikke omdøbe “%s” til “%s”: %s

en: The item could not be renamed.
da: Elementet kunne ikke omdøbes.

en: Renaming "%s" to "%s".
da: Omdøber “%s” til “%s”.

en: No extensions found
da: Ingen udvidelser fundet

en: no information available
da: ingen information tilgængelig

en: Configure
da: Konfigurér

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Extensions changed.  Restart required.
da: Udvidelser ændret. Genstart nødvendig.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
da: Ingen

en: Yesterday
da: I går

en: by _Name
da: efter _navn

en: Keep icons sorted by name in rows
da: Sortér ikoner i rækker efter navn

en: by _Size
da: efter _størrelse

en: Keep icons sorted by size in rows
da: Sortér ikoner i rækker efter størrelse

en: by _Type
da: efter _type

en: Keep icons sorted by type in rows
da: Sortér ikoner i rækker efter type

en: by _Detailed Type
da: efter _detaljeret type

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
da: Sortér ikoner i rækker efter detaljeret type

en: by Modification _Date
da: efter _ændringsdato

en: Keep icons sorted by modification date in rows
da: Sortér ikoner i rækker efter ændringsdato

en: by T_rash Time
da: efter tidspunkt for flytning til _papirkurven

en: Keep icons sorted by trash time in rows
da: Sortér ikoner i rækker efter tidspunkt for flytning til papirkurven

en: _Organize Desktop by Name
da: _Organisér skrivebord efter navn

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
da: Sor_tér elementer

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
da: _Organisér efter navn

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
da: Flyt ikonerne, så de passer bedre til vinduet og undgår overlapning

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
da: Om_vendt rækkefølge

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
da: Vis ikoner i omvendt rækkefølge

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
da: _Hold justeret

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
da: Hold ikoner placeret på et gitter

en: _Manually
da: _Manuelt

en: Leave icons wherever they are dropped
da: Lad ikoner være hvor de placeres

en: By _Name
da: Efter _navn

en: By _Size
da: Efter _størrelse

en: By _Type
da: Efter _type

en: By _Detailed Type
da: Efter _detaljeret type

en: By Modification _Date
da: Efter _ændringsdato

en: By T_rash Time
da: Efter tidspunkt for flytning til _papirkurven

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
da: Ikonvisning

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
da: _Ikoner

en: The icon view encountered an error.
da: Ikonvisningen stødte på en fejl.

en: The icon view encountered an error while starting up.
da: Ikonvisningen stødte på en fejl under opstart.

en: Display this location with the icon view.
da: Vis denne placering med ikonvisningen.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
da: Kompakt visning

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
da: _Kompakt

en: The compact view encountered an error.
da: Kompakt visning stødte på en fejl.

en: The compact view encountered an error while starting up.
da: Kompakt visning stødte på en fejl under opstart.

en: Display this location with the compact view.
da: Vis denne placering med kompakt visning.

en: Image Type
da: Billedtype

en: %d pixel | %d pixels
da[0]: %d pixel
da[1]: %d pixler

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Title
da: Titel

en: Author
da: Forfatter

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Created On
da: Oprettet den

en: Created By
da: Oprettet af

en: Disclaimer
da: Ansvarsfraskrivelse

en: Warning
da: Advarsel

en: Source
da: Kilde

en: Camera Brand
da: Kameramærke

en: Camera Model
da: Kameramodel

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
da: Tidspunkt taget

en: Date Digitized
da: Tidspunkt digitaliseret

en: Date Modified
da: Dato ændret

en: Exposure Time
da: Eksponeringstid

en: Aperture Value
da: Blændertal

en: ISO Speed Rating
da: ISO-hastighed

en: Flash Fired
da: Blitz

en: Metering Mode
da: Lysmålingstilstand

en: Exposure Program
da: Eksponeringsprogram

en: Focal Length
da: Brændvidde

en: Software
da: Program

en: Location
da: Placering

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Creator
da: Ophavsmand

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Failed to load image information
da: Kunne ikke indlæse billedinformation

en: Loading...
da: Indlæser …

en: Image
da: Billede

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
da: Handlinger: Handlingsfiler kan placeres i denne mappe og vil optræde i menuen.

en: More info
da: Mere information

en: View a sample action file with documentation
da: Vis eksempel på en handlingsfil med dokumentation

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
da: Skripter: Alle eksekverbare filer i denne mappe vil optræde i skriptmenuen.

en: View additional information about creating scripts
da: Vis yderligere information om at lave skripter

en: The files in this folder are used as templates in the 'Create New Document' section of your context menu.
da: Filerne i denne mappe bruges som skabeloner i undermenuen “Opret nyt dokument” i genvejsmenuen.

en: (Empty)
da: (Tom)

en: Use Default
da: Anvend standard

en: Temporarily disable auto-sort
da: Slå autosortering midlertidigt fra

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
da: Listevisning

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
da: _Liste

en: The list view encountered an error.
da: Listevisningen stødte på en fejl.

en: The list view encountered an error while starting up.
da: Listevisningen stødte på en fejl under opstart.

en: Display this location with the list view.
da: Vis denne placering med listevisningen.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
da[0]: Vil du vise %d placering?
da[1]: Vil du vise %d placeringer?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
da[0]: Dette vil åbne %d separat vindue.
da[1]: Dette vil åbne %d separate vinduer.

en: --check cannot be used with other options.
da: --check kan ikke anvendes sammen med andre tilvalg.

en: --quit cannot be used with URIs.
da: --quit kan ikke anvendes med URI'er.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
da: --geometry kan ikke anvendes med mere end én URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
da: Udfør et hurtigt sæt af selvtjek-test.

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
da: Opret det første vindue med den givne geometri. Eksempler: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
da: Opret kun vinduer til eksplicit angivne URI'er.

en: Ignored argument - left for compatibility only.
da: Ignoreret argument - kun med pga. kompatibilitet.

en: Open URIs in tabs.
da: Åbn URI'er i faneblade.

en: Open URIs in an existing window.
da: Åbn URI'er i et eksisterende vindue.

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
da: Reparér brugerminiaturecachen - dette kan hjælpe, hvis du har problemer med filminiaturerne. Skal køres som administrator

en: Quit Nemo.
da: Afslut Nemo.

en: [URI...]
da: [URI …]

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
da: 
    
    Gennemse filsystemet med filhåndteringen

en: Nemo's main menu is now hidden
da: Nemos hovedmenu er nu skjult

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
da: Du har valgt at skjule hovedmenuen. Du kan få den midlertidigt tilbage ved at:
    
    - trykke på <Alt>-tasten
    - højreklikke et tomt område i hovedværktøjslinjen
    - højreklikke et tomt område i statuslinien.
    
    Du kan gendanne den permanent ved at vælge det igen fra Vis-menuen.

en: Don't show this message again.
da: Vis ikke denne meddelelse igen.

en: The Link "%s" is Broken.
da: Henvisningen “%s” er brudt.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
da: Henvisningen “%s” er brudt. Ønsker du at flytte den til papirkurven?

en: This link cannot be used, because it has no target.
da: Denne henvisning kan ikke benyttes, da den ikke har et mål.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
da: Denne henvisning kan ikke benyttes, da dens mål “%s” ikke findes.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
da: Flyt til _papirkurven

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
da: Vil du køre “%s” eller vise dens indhold?

en: "%s" is an executable text file.
da: “%s” er en eksekverbar tekstfil.

en: Run in _Terminal
da: Kør i _Terminal

en: _Display
da: _Vis

en: Are you sure you want to open all files?
da: Er du sikker på, du ønsker at åbne alle filer?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
da[0]: Dette vil åbne %d separat faneblad.
da[1]: Dette vil åbne %d separate faneblade.

en: Open with
da: Åbn med

en: Unknown file type
da: Ukendt filtype

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
da: Filen “%s” er ikke tilknyttet noget kendt program. Hvis du har tillid til denne fils oprindelse og har tilstrækkelige rettigheder, kan du markere den som eksekverbar og køre den. Eller du kan bruge Åbn med dialogen til at vælge et program at knytte filen til.

en: Make executable and run
da: Gør eksekverbar og kør

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
da: Filen “%s” er ikke tilknyttet nogen kendte programmer. Brug dialogen Åbn med for at vælge et program at åbne filen med.

en: Choose a program
da: Vælg et program

en: Untrusted application launcher
da: Programstarteren er ikke betroet

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
da: Programstarteren “%s” er ikke markeret som betroet (eksekverbar). Kender du ikke oprindelsen af denne fil, kan det være usikkert at køre den.

en: _Launch Anyway
da: _Start alligevel

en: Mark as _Trusted
da: Markér som _betroet

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
da[0]: Dette vil åbne %d separat program.
da[1]: Dette vil åbne %d separate programmer.

en: Unable to mount location
da: Kan ikke montere placeringen

en: Unable to start location
da: Kan ikke starte placeringen

en: Opening "%s".
da: Åbner “%s”.

en: Opening %d item. | Opening %d items.
da[0]: Åbner %d element.
da[1]: Åbner %d objekter.

en: Close tab
da: Luk faneblad

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
da: 
    
    Vis en åbn med-dialog, når en uri er givet, så brugerne kan ændre standardprogrammet til håndtering af mimetype.

en: Devices
da: Enheder

en: Free space: %s
da: Ledig plads: %s

en: My Computer
da: Denne computer

en: Open your personal folder
    %s
da: Åbn din personlige mappe
    %s

en: Home
da: Hjem

en: Open the contents of your desktop in a folder
da: Åbn indholdet af dit skrivebord i en mappe

en: Favorites
da: Favoritter

en: Favorite files
da: Favoritfiler

en: Recent
da: Seneste

en: Recent files
da: Seneste filer

en: Open the contents of the File System
    %s
da: Åbn indholdet af filsystemet
    %s

en: File System
da: Filsystem

en: Trash
da: Papirkurv

en: Open the trash
da: Åbn papirkurven

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Mount and open %s (%s)
da: Montér og åbn %s (%s)

en: Mount and open %s
da: Montér og åbn %s

en: Network
da: Netværk

en: Browse the contents of the network
da: Gennemse indholdet af netværket

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
da: _Tænd

en: _Safely Remove Drive
da: Fjern drev _sikkert

en: _Connect Drive
da: _Tilslut drev

en: _Disconnect Drive
da: _Frakobl drev

en: _Start Multi-disk Device
da: _Start flerdiskenhed

en: _Stop Multi-disk Device
da: _Stop flerdiskenhed

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
da: Lås drev _op

en: _Lock Drive
da: _Lås drev

en: Unable to start %s
da: Kan ikke starte %s

en: Unable to eject %s
da: Kan ikke skubbe %s ud

en: Unable to poll %s for media changes
da: Kan ikke hente information fra %s om medieændringer

en: Unable to stop %s
da: Kan ikke stoppe %s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
da: _Åbn

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
da: Åbn i nyt _faneblad

en: Open in New _Window
da: Åbn i nyt _vindue

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
da: _Tilføj bogmærke

en: Remove
da: Fjern

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
da: _Omdøb …

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
da: _Montér

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
da: _Afmontér

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
da: _Skub ud

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
da: _Find medier

en: _Empty _Trash
da: _Tøm papirkurv

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
da: _Egenskaber

en: Unmount
da: Afmontér

en: Eject
da: Skub ud

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
da[0]: %1$s filhandling aktiv. %2$d%% fuldført.
da[1]: %1$s filhandlinger aktive. %2$d%% fuldført.

en: File Operations
da: Filhandlinger

en: All file operations have been successfully completed
da: Alle filhandlinger er fuldført

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
da: Du kan ikke tildele mere end et brugerdefineret ikon ad gangen!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
da: Træk venligst kun ét billede for at vælge et brugerdefineret ikon.

en: The file that you dropped is not local.
da: Filen, du slap, er ikke lokal.

en: You can only use local images as custom icons.
da: Du kan kun bruge lokale billeder som brugerdefinerede ikoner.

en: The file that you dropped is not an image.
da: Filen, du slap, er ikke et billede.

en: _Name: | _Names:
da[0]: _Navn:
da[1]: _Navne:

en: Properties
da: Egenskaber

en: %s Properties
da: Egenskaber for %s

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
da: ukendt

en: Cancel Group Change?
da: Fortryd ændring af gruppe?

en: Cancel Owner Change?
da: Fortryd ændring af ejer?

en: nothing
da: ingenting

en: unreadable
da: ulæselig

en: %1$s item (and %2$s hidden) | %1$s items (and %2$s hidden)
da[0]: %1$s element (og %2$s skjulte)
da[1]: %1$s elementer (og %2$s skjulte)

en: %1$s item | %1$s items
da[0]: %1$s element
da[1]: %1$s elementer

en: (some contents unreadable)
da: (noget indhold ulæseligt)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
da: Indhold:

en: Size:
da: Størrelse:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
da: i brug

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
da: ledig

en: Total capacity:
da: Total kapacitet:

en: Filesystem type:
da: Filsystemtype:

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Link target:
da: Henvisningsmål:

en: Location:
da: Placering:

en: Volume:
da: Diskenhed:

en: Accessed:
da: Tilgået:

en: Created:
da: Oprettet:

en: Modified:
da: Ændret:

en: Free space:
da: Ledig plads:

en: _Read
da: _Læs

en: _Write
da: _Skriv

en: E_xecute
da: _Udfør

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
da: ingen

en: list
da: oplistning

en: read
da: læsning

en: create/delete
da: opretning/sletning

en: write
da: skrivning

en: access
da: adgang

en: Access:
da: Adgang:

en: Folder access:
da: Mappeadgang:

en: File access:
da: Filadgang:

en: List files only
da: Vis kun filer

en: Access files
da: Tilgå filer

en: Create and delete files
da: Opret og slet filer

en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

en: Read and write
da: Læse og skrive

en: Special flags:
da: Specielle statusindikatorer:

en: Set _user ID
da: Angiv _bruger-id

en: Set gro_up ID
da: Angiv _gruppe-id

en: _Sticky
da: _Blivende

en: _Owner:
da: _Ejer:

en: Owner:
da: Ejer:

en: _Group:
da: _Gruppe:

en: Group:
da: Gruppe:

en: Execute:
da: Udfør:

en: Allow _executing file as program
da: Tillad _kørsel af filen som et program

en: Others:
da: Andre:

en: Folder Permissions:
da: Mapperettigheder:

en: File Permissions:
da: Filrettigheder:

en: Text view:
da: Tekstvisning:

en: Permissions
da: Rettigheder

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
da: Du er ikke ejeren, så du kan ikke ændre disse rettigheder.

en: SELinux context:
da: SELinux-kontekst:

en: Last changed:
da: Sidst ændret:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
da: Anvend rettigheder på indeholdte filer

en: The permissions of "%s" could not be determined.
da: Kunne ikke afgøre rettighederne for “%s”.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
da: Kunne ikke afgøre den markerede fils rettigheder.

en: Open With
da: Åbn med

en: Help
da: Hjælp

en: Close
da: Luk

en: Creating Properties window.
da: Opretter egenskaber-vinduet.

en: There was an error displaying help.
da: Der opstod en fejl under visning af hjælp.

en: Revert
da: Fortryd

en: Not supported in this location
da: Understøttes ikke på denne placering

en: Show Places
da: Vis steder

en: Show Treeview
da: Trævisning

en: Hide the Sidebar (F9)
da: Skjul sidepanelet (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
da: Vis sidepanel (F9)

en: Adjust zoom level
da: Justér forstørrelsesniveauet

en: Unknown template
da: Ukendt skabelon

en: No templates found. Click New or drag a file here to create one.
da: Ingen skabeloner fundet. Klik Ny eller træk en fil hertil for at oprette en.

note: Add buttons
en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Rename
da: Om_døb

en: Select a document to use as a template
da: Vælg et dokument, der skal bruges som skabelon

en: Cancel
da: Annullér

en: Select
da: Vælg

en: Templates
da: Skabeloner

en: New
da: Ny

en: Create a new template
da: Opret en ny skabelon

en: Delete the selected template
da: Slet den valgte skabelon

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename the selected template
da: Omdøb den valgte skabelon

en: Edit content
da: Redigér indhold

en: Modify the selected template's contents
da: Ændr den valgte skabelons indhold

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
da: Der er detekteret et problem med din miniaturecache. Reparation kræver administrative rettigheder.

en: Fix now
da: Reparér nu

en: Dismiss
da: Afvis

en: Elevated Privileges
da: Forhøjede rettigheder

en: Restore Selected Items
da: Gendan markerede elementer

en: Restore selected items to their original position
da: Gendan hvert markeret element på dets oprindelige placering

en: Empty _Trash
da: _Tøm papirkurven

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
da: “%s” vil blive flyttet, hvis du vælger kommandoen Indsæt

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
da: “%s” vil blive kopieret, hvis du vælger kommandoen Indsæt

en: There is nothing on the clipboard to paste.
da: Der er intet i udklipsholderen at indsætte.

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
da: Opret ny _mappe

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
da: K_lip

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
da: _Kopiér

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
da: _Indsæt i mappe

en: P_in
da: Fastg_ør

en: Unp_in
da: F_rigør

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
da: _Slet

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
da[0]: Dette vil åbne %'d separat faneblad.
da[1]: Dette vil åbne %'d separate faneblade.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
da[0]: Dette vil åbne %'d separat vindue.
da[1]: Dette vil åbne %'d separate vinduer.

en: Select Items Matching
da: Vælg elementer, der matcher

en: _Pattern:
da: _Mønster:

en: Examples:
da: Eksempler:

note: Reset to default info
en: Undo
da: Fortryd

en: Undo last action
da: Fortryd sidste handling

note: Reset to default info
en: Redo
da: Gentag

en: Redo last undone action
da: Gentag sidste fortrudte handling

en: Content View
da: Indholdsvisning

en: View of the current folder
da: Visning af den aktuelle mappe

en: "%s" selected
da: “%s” markeret

en: %'d folder selected | %'d folders selected
da[0]: %'d mappe markeret
da[1]: %'d mapper markerede

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
da[0]:  (med %'d element)
da[1]:  (med %'d elementer)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
da[0]:  (med tilsammen %'d element)
da[1]:  (med tilsammen %'d elementer)

en: %'d item selected | %'d items selected
da[0]: %'d element markeret
da[1]: %'d elementer markerede

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
da[0]: %'d andet element markeret
da[1]: %'d andre elementer markerede

en: %'u item | %'u items
da[0]: %'u element
da[1]: %'u elementer

en: %s, Free space: %s
da: %s, ledig plads: %s

en: Open With %s
da: Åbn med %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
da[0]: Anvend “%s” til at åbne det markerede element
da[1]: Anvend “%s” til at åbne de markerede elementer

en: Run "%s" on any selected items
da: Kør “%s” på de markerede elementer

en: Create a new document from template "%s"
da: Opret et nyt dokument med skabelonen “%s”

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be moved if you select the Paste command
da[0]: %'d markeret element vil blive flyttet, hvis du vælger kommandoen Indsæt
da[1]: %'d markerede elementer vil blive flyttet, hvis du vælger kommandoen Indsæt

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be copied if you select the Paste command
da[0]: %'d markeret element vil blive kopieret, hvis du vælger kommandoen Indsæt
da[1]: %'d markerede elementer vil blive kopieret, hvis du vælger kommandoen Indsæt

en: Select Target Folder For Move
da: Vælg destinationsmappe til flytning

en: Select Target Folder For Copy
da: Vælg destinationsmappe til kopiering

en: Unable to unmount location
da: Kan ikke afmontere placeringen

en: Unable to eject location
da: Kan ikke skubbe placeringen ud

en: Unable to stop drive
da: Kan ikke stoppe drevet

en: Connect to Server %s
da: Tilslut til serveren %s

en: _Connect
da: _Tilslut

en: Link _name:
da: Henvisnings_navn:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
da: Opret nyt _dokument

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
da: Åbn _med

en: Choose a program with which to open the selected item
da: Vælg et program som du vil bruge til at åbne det markerede element med

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
da: Vis eller ændr hvert af de markerede elementers egenskaber

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
da: Opret en ny tom mappe i denne mappe

note: name, stock id, label
en: No templates installed
da: Der er ikke installeret nogen skabeloner

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
da: _Tomt dokument

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
da: Opret et nyt tomt dokument i denne mappe

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
da: Åbn det markerede element i dette vindue

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
da: Åbn i navigationsvindue

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
da: Åbn hvert markeret element i et navigationsvindue

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
da: Åbn hvert markeret element i et nyt faneblad

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
da: Åbn i Terminal

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
da: Åbn Terminal i den markerede mappe

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
da: Åbn som administrator

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
da: Åbn mappen med administratorrettigheder

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
da: Følg henvisning til den oprindelige fil

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
da: Navigér til den oprindelige fil, som denne symbolske henvisning peger på

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
da: Åbn indeholdende mappe

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
da: Navigér til mappen, som det valgte element findes i

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
da: Andet p_rogram …

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
da: Vælg et andet program, som du vil bruge til at åbne det markerede element med

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
da: Åbn med andet _program …

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
da: Forbered de markerede filer til at blive flyttet med en Indsæt-kommando

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
da: Forbered de markerede filer til at blive kopieret med en Indsæt-kommando

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
da: I_ndsæt

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
da: Flyt eller kopiér filer, som tidligere blev valgt med en Klip- eller Kopiér-kommando

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
da: Flyt eller kopiér filer, som tidligere blev valgt med en Klip- eller Kopiér-kommando, til den valgte mappe

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
da: Kopiér _til

note: name, stock id, label
en: M_ove to
da: Fl_yt til

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
da: Markér _alt

note: tooltip
en: Select all items in this window
da: Markér alle elementer i dette vindue

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
da: Vælg _elementer, der matcher …

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
da: Vælg elementer i dette vindue, som passer til et givent mønster

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
da: Om_vend markering

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
da: Markér de og kun de elementer, der på nuværende tidspunkt ikke er markerede

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
da: D_uplikér

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
da: Duplikér alle valgte elementer

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
da[0]: Opret _henvisning
da[1]: Opret _henvisninger

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
da: Opret en symbolsk henvisning for hvert valgte element

note: tooltip
en: Rename selected item
da: Omdøb det valgte element

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
da: Flyt alle de valgte elementer til papirkurven

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
da: Slet alle valgte elementer uden at flytte dem til papirkurven

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
da: _Gendan

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
da: _Fortryd

note: tooltip
en: Undo the last action
da: Fortryd den sidste handling

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
da: _Gentag

note: tooltip
en: Redo the last undone action
da: Omgør den sidst fortrydelseshandling

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
da: _Nulstil til standardvisning

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
da: Nulstil sorteringsrækkefølgen og zoomniveauet til at passe med det foretrukne for denne visning

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
da: Tilslut til denne server

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
da: Lav en permanent forbindelse til denne server

note: tooltip
en: Mount the selected volume
da: Montér den markerede diskenhed

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
da: Afmontér den markerede diskenhed

note: tooltip
en: Eject the selected volume
da: Skub den markerede diskenhed ud

note: tooltip
en: Start the selected volume
da: Start den markerede diskenhed

note: tooltip
en: Stop the selected volume
da: Stop den markerede diskenhed

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
da: Find medie i det markerede drev

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
da: Montér den diskenhed, der er tilknyttet den åbne mappe

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
da: Afmontér den diskenhed, der er tilknyttet den åbne mappe

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
da: Skub den diskenhed ud, der er tilknyttet den åbne mappe

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
da: Start diskenheden, der er tilknyttet den åbne mappe

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
da: Stop diskenheden, der er tilknyttet den åbne mappe

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
da: Åbn fil og luk vindue

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
da: Åbn denne mappe i et navigationsvindue

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
da: Åbn denne mappe i et nyt faneblad

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
da: Forbered denne mappe til at blive flyttet med en Indsæt-kommando

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
da: Forbered denne mappe til at blive kopieret med en Indsæt-kommando

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
da: Flyt eller kopiér filer, som tidligere blev valgt med en Klip- eller Kopiér-kommando, ind i denne mappe

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
da: Flyt denne mappe til papirkurven

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
da: Slet denne mappe uden at flytte den til papirkurven

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
da: Montér diskenheden, der er tilknyttet denne mappe

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
da: Afmontér diskenheden, der er tilknyttet denne mappe

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
da: Skub diskenheden, der er tilknyttet denne mappe, ud

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
da: Start diskenheden, der er tilknyttet denne mappe

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
da: Stop diskenheden, der er tilknyttet denne mappe

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
da: Vis eller ændr denne mappes egenskaber

note: name, stock id, label
en: _Other pane
da: _Anden rude

en: Copy the current selection to the other pane in the window
da: Kopiér den nuværende markering til den anden rude i vinduet

en: Move the current selection to the other pane in the window
da: Flyt den nuværende markering til den anden rude i vinduet

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
da: _Hjem

en: Copy the current selection to the home folder
da: Kopiér den nuværende markering til mappen Hjem

en: Move the current selection to the home folder
da: Flyt den nuværende markering til mappen Hjem

note: name, stock id, label
en: _Desktop
da: _Skrivebord

en: Copy the current selection to the desktop
da: Kopiér den nuværende markering til skrivebordet

en: Move the current selection to the desktop
da: Flyt den nuværende markering til skrivebordet

en: Browse...
da: Gennemse …

en: Browse for a folder to move the selection to
da: Find en mappe at flytte det markerede til

en: Browse for a folder to copy the selection to
da: Find en mappe at kopiere det markerede til

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
da: Fastgør den valgte fil, så den altid optræder øverst i denne placerings filliste

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
da: Frigør den valgte fil fra toppen af denne placerings filliste

en: Add to favorites
da: Tilføj til favoritter

en: Add the selected file to your favorites
da: Tilføj de valgte filer til dine favoritter

en: Remove from favorites
da: Fjern fra favoritter

en: Remove the selected file from your favorites
da: Fjern de valgte filer fra dine favoritter

en: Run scripts
da: Kør skripter

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
da: _Skripter

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
da: Flyt den åbne mappe fra papirkurven til “%s”

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
da[0]: Flyt den markerede mappe fra papirkurven til “%s”
da[1]: Flyt de markerede mapper fra papirkurven til “%s”

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
da[0]: Flyt den markerede mappe ud af papirkurven
da[1]: Flyt de markerede mapper ud af papirkurven

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
da[0]: Flyt den markerede fil fra papirkurven til “%s”
da[1]: Flyt de markerede filer fra papirkurven til “%s”

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
da[0]: Flyt den markerede fil ud af papirkurven
da[1]: Flyt de markerede filer ud af papirkurven

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
da[0]: Flyt det markerede element fra papirkurven til “%s”
da[1]: Flyt de markerede elementer fra papirkurven til “%s”

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
da[0]: Flyt det markerede element ud af papirkurven
da[1]: Flyt de markerede elementer ud af papirkurven

en: Start the selected drive
da: Start det valgte drev

en: Connect to the selected drive
da: Tilslut til det valgte drev

en: _Start Multi-disk Drive
da: _Start flerdiskdrev

en: Start the selected multi-disk drive
da: Start det valgte flerdiskdrev

en: U_nlock Drive
da: Lås drev _op

en: Unlock the selected drive
da: Lås det valgte drev op

en: Stop the selected drive
da: Stop det valgte drev

en: Safely remove the selected drive
da: Fjern det valgte drev sikkert

en: _Disconnect
da: _Afbryd forbindelse

en: Disconnect the selected drive
da: Frakobl det valgte drev

en: _Stop Multi-disk Drive
da: _Stop flerdiskdrev

en: Stop the selected multi-disk drive
da: Stop det valgte flerdiskdrev

en: Lock the selected drive
da: Lås det valgte drev

en: Start the drive associated with the open folder
da: Start drevet, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Connect to the drive associated with the open folder
da: Tilslut til drevet, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
da: Start flerdiskdrevet, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Unlock the drive associated with the open folder
da: Lås det drev op, der er tilknyttet den åbne mappe

en: _Stop the drive associated with the open folder
da: _Stop drevet, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Safely remove the drive associated with the open folder
da: Fjern drevet, der er tilknyttet den åbne mappe, sikkert

en: Disconnect the drive associated with the open folder
da: Frakobl drevet, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
da: Stop flerdiskdrevet, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Lock the drive associated with the open folder
da: Lås drevet, der er tilknyttet den åbne mappe

en: _Delete Permanently
da: _Slet permanent

en: Delete the open folder permanently
da: Slet den åbne mappe permanent

en: Move the open folder to the Trash
da: Flyt den åbne mappe til papirkurven

en: _Open With %s
da: _Åbn med %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
da[0]: Åbn i %'d nyt _vindue
da[1]: Åbn i %'d nye _vinduer

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
da[0]: Åbn i %'d nyt _faneblad
da[1]: Åbn i %'d nye _faneblade

en: Delete all selected items permanently
da: Slet alle markerede elementer permanent

en: Remo_ve from Recent
da: _Fjern fra seneste

en: Remove each selected item from the recently used list
da: Fjern alle valgte elementer fra listen over de senest anvendte

en: View or modify the properties of the open folder
da: Vis eller ændr den åbne mappes egenskaber

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
da: Henvisning til %s

en: Drag and drop is not supported.
da: Træk og slip er ikke understøttet.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
da: Træk og slip er kun understøttet på lokale filsystemer.

en: An invalid drag type was used.
da: En ugyldig trækketype blev forsøgt.

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
da: slap text.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
da: sluppet data

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
da: Ønsker du at fjerne alle bogmærker med den ikkeeksisterende placering fra din liste?

en: The location "%s" does not exist.
da: Placeringen “%s” findes ikke.

en: Bookmark for Nonexistent Location
da: Bogmærke for ikkeeksisterende placering

en: Go to the location specified by this bookmark
da: Gå til placeringen givet ved dette bogmærke

en: %s - File Browser
da: %s - Filhåndtering

en: Searching...
da: Søger …

en: Could not display "%s".
da: Kunne ikke vise “%s”.

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
da: Nemo har ingen fremviser, der kan vise mappen.

en: The location is not a folder.
da: Placeringen er ikke en mappe.

en: Could not find "%s".
da: Kunne ikke finde “%s”.

en: Please check the spelling and try again.
da: Kontrollér stavningen og prøv igen.

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
da: Nemo kan ikke håndtere “%s”-placeringer.

en: Nemo cannot handle this kind of location.
da: Nemo kan ikke håndtere denne type placering.

en: Unable to mount the location.
da: Kan ikke montere placeringen.

en: Access was denied.
da: Adgang blev nægtet.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
da: Kunne ikke vise “%s”, da værten ikke kunne findes.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
da: Kontrollér at stavningen og proxyindstillingerne er korrekte.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
da: Fejl: %s
    Vælg venligst en anden fremviser og prøv igen.

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Nemo er fri software. Du kan redistribuere det og/eller ændre det under betingelserne i GNU General Public License, som udgivet af Free Software Foundation; enten i version 2 af licensen eller (hvis du foretrækker det) i enhver senere version.

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Nemo distribueres med håbet om, at programmet vil vise sig nyttigt. Nemo distribueres uden nogen form for garanti, heller ikke en garanti for salgbarhed eller egnethed til et bestemt formål. Se GNU General Public License for mere information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
da: Du burde have modtaget en copy af GNU General Public License sammen med Nemo. Hvis ikke, så skriv til: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
da: Med Nemo kan du organisere filer og mapper på din computer, på eksterne enheder og i skyen.

en: There was an error displaying help: 
    %s
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp: 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
da: _Filer

note: name, stock id, label
en: _Edit
da: _Redigér

note: name, stock id, label
en: _View
da: _Vis

note: name, stock id, label
en: _Help
da: _Hjælp

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
da: _Luk

note: tooltip
en: Close this folder
da: Luk dette vindue

en: Prefere_nces
da: I_ndstillinger

en: Edit Nemo preferences
da: Ændr indstillinger for Nemo

en: Undo the last text change
da: Fortryd sidste tekstændring

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
da: _Åbn forældermappe

en: Open the parent folder
da: Åbn mappen et niveau højere oppe

note: tooltip
en: Stop loading the current location
da: Afbryd indlæsning af denne placering

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
da: _Genindlæs

note: tooltip
en: Reload the current location
da: Genindlæs den aktuelle placering

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
da: _Alle emner

note: tooltip
en: Display Nemo help
da: Vis hjælp til Nemo

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: Display keyboard shortcuts
da: Vis tastaturgenveje

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
da: _Om

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
da: Vis kreditering for skaberne af Nemo

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
da: Forst_ør

note: tooltip
en: Increase the view size
da: Forstør visningen af elementerne

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
da: For_mindsk

note: tooltip
en: Decrease the view size
da: Formindsk visningen af elementerne

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
da: Normal stø_rrelse

note: tooltip
en: Use the normal view size
da: Brug den normale størrelse for visning af elementerne

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
da: Tilslut til _server …

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
da: Tilslut til en fjerncomputer eller delt disk

note: tooltip
en: Open your personal folder
da: Åbn din personlige mappe

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
da: Gennemse alle diske og mapper, lokale eller på netværket, der kan tilgås fra denne computer

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
da: _Netværk

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
da: Gennemse foretrukne og lokale netværksplaceringer

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
da: S_kabeloner

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
da: Åbn din personlige skabelonmappe

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
da: _Papirkurv

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
da: Åbn din personlige papirkurvsmappe

note: name, stock id, label
en: _Go
da: _Gå til

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

note: name, stock id, label
en: _Tabs
da: _Faneblade

note: name, stock id, label
en: New _Window
da: Nyt _vindue

en: Open another Nemo window for the displayed location
da: Åbn den viste placering i et nyt vindue

note: name, stock id, label
en: New _Tab
da: Nyt _faneblad

en: Open another tab for the displayed location
da: Åbn den viste placering i et nyt faneblad

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
da: Luk _alle vinduer

en: Close all Navigation windows
da: Luk alle Nemo-vinduer

note: name, stock id, label
en: _Back
da: _Tilbage

en: Go to the previous visited location
da: Gå til den sidst besøgte placering

note: name, stock id, label
en: _Forward
da: _Frem

en: Go to the next visited location
da: Gå til den næste besøgte placering

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
da: Skift _brødkrummestivisning

en: Switch between location entry and breadcrumbs
da: Skift mellem visning af brødkrummestien som tekst eller ikoner

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
da: _Skift til modsatte rude

en: Move focus to the other pane in a split view window
da: Flyt fokus til den anden rude i et opdelt vindue

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
da: Sa_mme placering som den anden rude

en: Go to the same location as in the extra pane
da: Skift til samme placering som i den anden rude

en: Add a bookmark for the current location to this menu
da: Tilføj et bogmærke for den nuværende placering til denne menu

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
da: _Redigér bogmærker …

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
da: Vis et vindue, der tillader redigering af bogmærkerne i denne menu

en: _Previous Tab
da: _Forrige faneblad

en: Activate previous tab
da: Aktivér forrige faneblad

en: _Next Tab
da: _Næste faneblad

en: Activate next tab
da: Aktivér næste faneblad

en: Move Tab _Left
da: Flyt faneblad til _venstre

en: Move current tab to left
da: Flyt det aktuelle faneblad til venstre

en: Move Tab _Right
da: Flyt faneblad til _højre

en: Move current tab to right
da: Flyt det aktuelle faneblad til højre

en: Sidebar
da: Sidepanel

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
da: Vis skjulte _filer

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
da: Slå visning af skjulte filer til eller fra

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
da: _Værktøjslinje

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
da: Skift mellem om værktøjslinjen vises eller ej

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
da: _Vis sidepanel

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
da: Skift mellem om sidepanelet vises eller ej

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
da: _Statuslinje

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
da: Skift mellem om statuslinjen vises eller ej

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
da: M_enulinje

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
da: Skift mellem om menulinjen vises eller ej

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
da: _Søg efter filer …

note: tooltip
en: Search documents and folders
da: Søg dokumenter og mapper

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
da: Ekstra r_ude

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
da: Åbn ekstra mappevisning side om side

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
da: Vis _miniaturer

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
da: Slå visningen af miniaturer i den nuværende mappe til/fra

en: Places
da: Steder

en: Select Places as the default sidebar
da: Vælg Steder som standardsidepanel

en: Tree
da: Træ

en: Select Tree as the default sidebar
da: Vælg Træ som standardsidepanel

en: Path Bar
da: Sti med ikoner

en: Always prefer the path bar
da: Foretræk altid stien med ikoner

en: Location Entry
da: Sti som tekst

en: Always prefer the location entry
da: Foretræk altid stien som tekst

en: Back history
da: Tilbage i historik

en: Forward history
da: Fremad i historik

en: _Up
da: _Op

en: Go to parent folder
da: Gå til mappen et niveau højere oppe

en: Go to home directory
da: Gå til mappen Hjem

en: Go to Computer
da: Gå til Computer

en: Toggle Location Entry
da: Skift brødkrummestivisning

en: New folder
da: Ny mappe

en: Create a new folder
da: Opret en ny mappe

en: Open a terminal in the active folder
da: Åbn en terminal i den aktive mappe

en: Icons
da: Ikoner

en: List
da: Liste

en: Compact
da: Kompakt

en: Search
da: Søg

en: Show Thumbnails
da: Vis miniaturer

en: _Location
da: _Placering

en: _New Tab
da: _Nyt faneblad

en: _Close Tab
da: _Luk faneblad

en: No files found
da: Ingen filer fundet

en: These files are on an Audio CD.
da: Disse filer ligger på en lyd-CD.

en: These files are on an Audio DVD.
da: Disse filer ligger på en lyd-DVD.

en: These files are on a Video DVD.
da: Disse filer ligger på en video-DVD.

en: These files are on a Video CD.
da: Disse filer ligger på en video-CD.

en: These files are on a Super Video CD.
da: Disse filer ligger på en Super video-CD.

en: These files are on a Photo CD.
da: Disse filer ligger på en foto-CD.

en: These files are on a Picture CD.
da: Disse filer ligger på en Kodak billed-CD.

en: The media contains digital photos.
da: Dette medie indeholder digitale billeder.

en: These files are on a digital audio player.
da: Disse filer ligger på en digital lydafspiller.

en: The media contains software.
da: Mediet indeholder software.

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
da: Mediet er identificeret som “%s”.

en: Open %s
da: Åbn %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
da: Klip den markerede tekst og placér den i udklipsholderen

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
da: Kopiér den markerede tekst til udklipsholderen

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
da: Indsæt teksten fra udklipsholderen

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
da: Vælg hele teksten i et tekstfelt

en: Move _Up
da: Flyt _op

en: Move Dow_n
da: Flyt _ned

en: Use De_fault
da: _Benyt standard

en: The name and icon of the file.
da: Navnet og ikonet for filen.

en: The size of the file.
da: Filens størrelse.

en: The general type of the file.
da: Den generelle filtype.

en: Detailed Type
da: Detaljeret type

en: The specific type of the file.
da: Den specifikke filtype.

en: The date the file was modified.
da: Dato for seneste ændring af filen.

en: Modified - Time
da: Ændret - tidspunkt

en: Date Created
da: Oprettelsesdato

en: The date the file was created.
da: Datoen filen blev oprettet.

en: Created - Time
da: Oprettet - tidspunkt

en: Date Accessed
da: Dato for tilgang

en: The date the file was accessed.
da: Dato for seneste tilgang til filen.

en: Owner
da: Ejer

en: The owner of the file.
da: Filens ejer.

en: Group
da: Gruppe

en: The group of the file.
da: Filens ejergruppe.

en: The permissions of the file.
da: Filens rettigheder.

en: Octal Permissions
da: Oktale rettigheder

en: The permissions of the file, in octal notation.
da: Filens rettigheder i oktal notation.

en: MIME Type
da: MIME-type

en: The mime type of the file.
da: Filens MIME-type.

en: SELinux Context
da: SELinux-kontekst

en: The SELinux security context of the file.
da: Filens SELinux-sikkerhedskontekst.

en: The location of the file.
da: Filens placering.

en: Trashed On
da: Smidt i papirkurven den

en: Date when file was moved to the Trash
da: Dato hvor filen blev flyttet til papirkurven

en: Original Location
da: Oprindelig placering

en: Original location of file before moved to the Trash
da: Filens oprindelige placering før den blev flyttet til papirkurven

en: Hits
da: Forekomster

en: How many times the search string appeared in the file
da: Hvor mange gange søgetermen blev fundet i filen

en: on the desktop
da: på skrivebordet

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
da: Du kan ikke flytte diskenheden “%s” til papirkurven.

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
da: Vælg “Skub ud” i højrekliksmenuen for enheden, hvis du ønsker at skubbe mediet ud.

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
da: Vælg “Afmontér” i højrekliksmenuen for enheden, hvis du ønsker at afmontere den.

en: _Move Here
da: _Flyt hertil

en: _Copy Here
da: _Kopiér hertil

en: _Link Here
da: _Henvis hertil

en: This file cannot be mounted
da: Denne fil kan ikke monteres

en: This file cannot be unmounted
da: Denne fil kan ikke afmonteres

en: This file cannot be ejected
da: Denne fil kan ikke skubbes ud

en: This file cannot be started
da: Denne fil kan ikke startes

en: This file cannot be stopped
da: Denne fil kan ikke stoppes

en: Slashes are not allowed in filenames
da: Skråstreger tillades ikke i filnavne

en: File not found
da: Filen blev ikke fundet

en: Toplevel files cannot be renamed
da: Topniveau-filer kan ikke omdøbes

en: Unable to rename desktop icon
da: Kan ikke omdøbe skrivebordsikon

en: Unable to rename desktop file
da: Kan ikke omdøbe skrivebordsfil

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
da: I går %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-l:%M %p
da: I går %-l:%M %p

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name i.e. "3 February"
en: %-e %B
da: %-e. %B

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name followed by a time in * 24h format i.e. "3 February 23:04"
en: %-e %B %H:%M
da: %-e. %B %H:%M

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name followed by a time in * 12h format i.e. "3 February 9:04"
en: %-e %B %-l:%M %p
da: %-e. %B %-l:%M %p

note: Translators: this is the day of the month followed by the abbreviated * month name followed by the year i.e. "3 Feb 2015"
en: %-e %b %Y
da: %-e. %b %Y

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 24h format i.e. "3 Feb 2015 23:04"
en: %-e %b %Y %H:%M
da: %-e. %b %Y %H:%M

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 12h format i.e. "3 Feb 2015 9:04 PM"
en: %-e %b %Y %-l:%M %p
da: %-e. %b %Y %-l:%M %p

en: Not allowed to set permissions
da: Har ikke tilladelse til at ændre rettigheder

en: Not allowed to set owner
da: Har ikke tilladelse til at ændre ejer

en: Specified owner '%s' doesn't exist
da: Den angivne ejer “%s” findes ikke

en: Not allowed to set group
da: Har ikke tilladelse til at ændre gruppe

en: Specified group '%s' doesn't exist
da: Den angivne gruppe “%s” findes ikke

en: %'u folder | %'u folders
da[0]: %'u mappe
da[1]: %'u mapper

en: %'u file | %'u files
da[0]: %'u fil
da[1]: %'u filer

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
da: ? elementer

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
da: ? byte

en: Unknown
da: Ukendt

en: Audio
da: Lyd

en: Font
da: Skrifttype

en: Archive
da: Arkiv

en: Markup
da: HTML-dokument

en: Text
da: Tekst

en: Contacts
da: Kontaktpersoner

en: Calendar
da: Kalender

en: Document
da: Dokument

en: Presentation
da: Præsentation

en: Spreadsheet
da: Regneark

en: Binary
da: Binær

en: Folder
da: Mappe

en: link
da: henvisning

en: link (broken)
da: henvisning (brudt)

en: Name: %s
da: Navn: %s

en: %s item | %s items
da[0]: %s element
da[1]: %s elementer

en: Contains: %s
da: Indeholder: %s

en: Size: %s
da: Størrelse: %s

en: Accessed: %s
da: Tilgået: %s

en: Modified: %s
da: Ændret: %s

en: Created: %s
da: Oprettet: %s

en: Location: %s
da: Placering: %s

en: Merge folder "%s"?
da: Flet mappen “%s”?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
da: Ved fletning vil der blive bedt om bekræftelse, før der overskrives filer i mappen, som er i konflikt med dem, der flyttes.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
da: En ældre mappe med det samme navn findes allerede i “%s”.

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
da: En nyere mappe med det samme navn findes allerede i “%s”.

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
da: En anden mappe med det samme navn findes allerede i “%s”.

en: Replacing it will remove all files in the folder.
da: Ved erstatning vil alle filer i mappen blive fjernet.

en: Replace folder "%s"?
da: Erstat mappen “%s”?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
da: En mappe med det samme navn findes allerede i “%s”.

en: Replace file "%s"?
da: Erstat filen “%s”?

en: Replacing it will overwrite its content.
da: Ved erstatning vil dens indhold blive overskrevet.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
da: En ældre fil med det samme navn findes allerede i “%s”.

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
da: En nyere fil med det samme navn findes allerede i “%s”.

en: Another file with the same name already exists in "%s".
da: En fil med det samme navn findes allerede i “%s”.

en: Original file
da: Oprindelig fil

en: Last modified:
da: Sidst ændret:

en: Replace with
da: Erstat med

en: Merge
da: Flet

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
da: _Vælg et nyt navn til destinationen

en: Reset
da: Nulstil

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
da: Udfør denne handling på alle filer

en: _Skip
da: _Spring over

en: Re_name
da: _Omdøb

en: Replace
da: Erstat

en: File conflict
da: Filkonflikt

en: S_kip All
da: S_pring alle over

en: _Retry
da: Prøv _igen

en: Delete _All
da: Slet _alle

en: _Replace
da: _Erstat

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: _Merge
da: _Flet

en: Merge _All
da: Flet _alle

en: Copy _Anyway
da: Kopiér _alligevel

en: %'d second | %'d seconds
da[0]: %'d sekund
da[1]: %'d sekunder

en: %'d minute | %'d minutes
da[0]: %'d minut
da[1]: %'d minutter

en: %'d hour | %'d hours
da[0]: %'d time
da[1]: %'d timer

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
da[0]: ca. %'d time
da[1]: ca. %'d timer

note: appended to new link file
en: Another link to %s
da: En anden henvisning til %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix                                 codespell:ignore * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
da: %'d. henvisning til %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
da: %'d. henvisning til %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
da: %'d. henvisning til %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
da: %'d. henvisning til %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
da:  (kopi)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
da:  (en anden kopi)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
da: . kopi)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
da: . kopi)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
da: . kopi)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
da: . kopi)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
da: %s (kopi)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
da: %s (en anden kopi)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
da: %s (%'d. kopi)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
da: %s (%'d. kopi)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
da: %s (%'d. kopi)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
da: %s (%'d. kopi)%s

en: Error removing file: %s
da: Fejl ved fjernelse af filen: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
da[0]: Venter på at kopiere en fil fra “%1$s” til “%2$s”
da[1]: Venter på at kopiere filer fra “%1$s” til “%2$s”

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
da[0]: Venter på at flytte en fil fra “%1$s” til “%2$s”
da[1]: Venter på at flytte filer fra “%1$s” til “%2$s”

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
da[0]: Venter på at slette en fil fra “%s” permanent
da[1]: Venter på at slette filer fra “%s” permanent

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
da[0]: Venter på at sende en fil i “%s” til papirkurven
da[1]: Venter på at sende filer i “%s” til papirkurven

en: Waiting to empty the trash
da: Venter på at tømme papirkurven

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
da[0]: Venter på at duplikere en fil i “%s”
da[1]: Venter på at duplikere filer i “%s”

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
da: Venter på at ændre filers rettigheder i “%s”

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
da[0]: Venter på at henvise en fil fra “%1$s” til “%2$s”
da[1]: Venter på at henvise filer fra “%1$s” til “%2$s”

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
da: Er du sikker på, du vil flytte “%B” til papirkurven?

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
da[0]: ubrugt %'d
da[1]: Er du sikker på, du vil flytte de %'d valgte elementer til papirkurven?

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
da: Du kan gendanne et element fra papirkurven, hvis du senere skulle fortryde.

en: Move to _Trash
da: Flyt til _papirkurven

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
da: Er du sikker på, du vil slette “%B” permanent fra papirkurven?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
da[0]: Er du sikker på, du vil slette %'d valgt element fra papirkurven permanent?
da[1]: Er du sikker på, du vil slette de %'d valgte elementer fra papirkurven permanent?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
da: Hvis du sletter et element, vil det være tabt permanent.

en: Empty all items from Trash?
da: Slet alle elementer i papirkurven?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
da: Alle elementer i papirkurven vil blive slettet permanent.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
da: Er du sikker på, du permanent vil slette “%B”?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
da[0]: Er du sikker på, du permanent vil slette %'d valgt element?
da[1]: Er du sikker på, du permanent vil slette de %'d valgte elementer?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
da[0]: %'d fil resterer at blive slettet
da[1]: %'d filer resterer at blive slettet

en: Deleting files
da: Sletter filer

en: Paused
da: Pauset

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
da[0]: %T tilbage
da[1]: %T tilbage

en: Error while deleting.
da: Fejl ved sletning.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
da: Filer i mappen “%B” kan ikke slettes, fordi du ikke har rettigheder til at se dem.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
da: Der opstod en fejl ved indhenting af informationer om filerne i mappen “%B”.

en: _Skip files
da: _Spring filer over

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
da: Mappen “%B” kan ikke slettes, fordi du ikke har læserettigheder til den.

en: There was an error reading the folder "%B".
da: Der opstod en fejl under læsning af mappen “%B”.

en: Could not remove the folder %B.
da: Kunne ikke fjerne mappen %B.

en: There was an error deleting %B.
da: Der opstod en fejl under sletning af %B.

en: Moving files to trash
da: Flytter filer til papirkurven

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
da[0]: %'d fil tilbage at smide i papirkurven
da[1]: %'d filer tilbage at smide i papirkurven

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
da: Kan ikke flytte filen til papirkurven. Ønsker du at slette den med det samme?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
da: Filen “%B” kan ikke flyttes til papirkurven.

en: Trashing Files
da: Flytter filer til papirkurven

en: Deleting Files
da: Sletter filer

en: Unable to eject %V
da: Kan ikke skubbe %V ud

en: Unable to unmount %V
da: Kan ikke afmontere %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
da: Ønsker du at tømme papirkurven, før du afmonterer?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
da: For at få den ledige plads på enheden tilbage skal papirkurven tømmes. Alle elementer i papirkurven på denne enhed vil blive slettet permanent.

en: Do _not Empty Trash
da: Tøm _ikke papirkurven

en: Unable to mount %s
da: Kan ikke montere %s

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
da[0]: Forbereder kopiering af %'d fil (%S)
da[1]: Forbereder kopiering af %'d filer (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
da[0]: Forbereder flytning af %'d fil (%S)
da[1]: Forbereder flytning af %'d filer (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
da[0]: Forbereder sletning af %'d fil (%S)
da[1]: Forbereder sletning af %'d filer (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
da[0]: Forbereder flytning af %'d fil til papirkurven
da[1]: Forbereder flytning af %'d filer til papirkurven

en: Error while copying.
da: Fejl ved kopiering.

en: Error while moving.
da: Fejl ved flytning.

en: Error while moving files to trash.
da: Fejl ved flytning af filer til papirkurven.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
da: Filer i mappen “%B” kan ikke håndteres, fordi du ikke har rettigheder til at se dem.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
da: Mappen “%B” kan ikke håndteres, fordi du ikke har læserettigheder til den.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
da: Filen “%B” kan ikke håndteres, fordi du ikke har læserettigheder til den.

en: There was an error getting information about "%B".
da: Der opstod en fejl ved indhentning af information om “%B”.

en: Error while copying to "%B".
da: Fejl ved kopiering til “%B”.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
da: Du har ikke rettigheder til at tilgå destinationsmappen.

en: There was an error getting information about the destination.
da: Der opstod en fejl ved indhentning af information om destinationen.

en: The destination is not a folder.
da: Destinationen er ikke en mappe.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
da: Der er ikke tilstrækkelig plads på destinationen. Prøv at fjerne filer for at gøre plads.

en: %S more space is required to copy to the destination.
da: Der kræves %S yderligere plads for at kopiere til destinationen.

en: The destination is read-only.
da: Destinationen er skrivebeskyttet.

en: Moving "%B" to "%B"
da: Flytter “%B” til “%B”

en: Copying "%B" to "%B"
da: Kopierer “%B” til “%B”

en: Duplicating "%B"
da: Duplikerer “%B”

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
da: Flytter fil %'d af %'d (i “%B”) til “%B”

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
da: Kopierer fil %'d af %'d (i “%B”) til “%B”

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
da: Duplikerer fil %'d af %'d (i “%B”)

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
da: Flytter fil %'d af %'d til “%B”

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
da: Kopierer fil %'d af %'d til “%B”

en: Duplicating file %'d of %'d
da: Duplikerer fil %'d af %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
da: %S af %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
da[0]: %S af %S - %T tilbage (%S/sek)
da[1]: %S af %S - %T tilbage (%S/sek)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
da: Mappen “%B” kan ikke kopieres, fordi du ikke har rettigheder til at oprette den på destinationen.

en: There was an error creating the folder "%B".
da: Der opstod en fejl under oprettelse af mappen “%B”.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
da: Filer i mappen “%B” kan ikke kopieres, fordi du ikke har rettigheder til at se dem.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
da: Mappen “%B” kan ikke kopieres, fordi du ikke har læserettigheder til den.

en: Error while moving "%B".
da: Fejl ved flytning af “%B”.

en: Could not remove the source folder.
da: Kunne ikke fjerne kildemappen.

en: Error while copying "%B".
da: Fejl ved kopiering af “%B”.

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
da: Kunne ikke fjerne filer fra den allerede eksisterende mappe %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
da: Kunne ikke fjerne den allerede eksisterende fil %F.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
da: Du kan ikke flytte en mappe ind i sig selv.

en: You cannot copy a folder into itself.
da: Du kan ikke kopiere en mappe ind i sig selv.

en: The destination folder is inside the source folder.
da: Destinationsmappen er inde i kildemappen.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
da: Du kan ikke flytte en fil ind i sig selv.

en: You cannot copy a file over itself.
da: Du kan ikke kopiere en fil ind i sig selv.

en: The source file would be overwritten by the destination.
da: Kildefilen ville blive overskrevet af destinationen.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
da: Kunne ikke fjerne den allerede eksisterende fil med det samme navn i %F.

en: There was an error copying the file into %F.
da: Der opstod en fejl under kopiering af filen ind i %F.

en: Copying Files
da: Kopierer filer

en: Preparing to Move to "%B"
da: Forbereder flytning til “%B”

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
da[0]: Forbereder flytning af %'d fil
da[1]: Forbereder flytning af %'d filer

en: There was an error moving the file into %F.
da: Der opstod en fejl under flytning af filen ind i %F.

en: Moving Files
da: Flytter filer

en: Creating links in "%B"
da: Opretter henvisninger i “%B”

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
da[0]: Opretter henvisning til %'d fil
da[1]: Opretter henvisninger til %'d filer

en: Error while creating link to %B.
da: Fejl ved oprettelse af henvisning til %B.

en: Symbolic links only supported for local files
da: Symbolske henvisninger understøttes kun for lokale filer

en: The target doesn't support symbolic links.
da: Målet understøtter ikke symbolske henvisninger.

en: There was an error creating the symlink in %F.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af den symbolske henvisning i %F.

en: Setting permissions
da: Ændrer rettigheder

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
da: Unavngivet mappe

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
da: Unavngivet dokument

en: Error while creating directory %B.
da: Fejl ved oprettelse af mappen %B.

en: Error while creating file %B.
da: Fejl ved oprettelse af filen %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af mappen i %F.

en: Emptying Trash
da: Tømmer papirkurven

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
da: Kan ikke markere programstarter som betroet (eksekverbar)

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
da[0]: Flyt %d element tilbage til “%s”
da[1]: Flyt %d elementer tilbage til “%s”

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
da[0]: Flyt %d element til “%s”
da[1]: Flyt %d elementer til “%s”

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
da[0]: _Fortryd Flyt %d element
da[1]: _Fortryd Flyt %d elementer

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
da[0]: _Gentag Flyt %d element
da[1]: _Gentag Flyt %d elementer

en: Move '%s' back to '%s'
da: Flyt “%s” tilbage til “%s”

en: Move '%s' to '%s'
da: Flyt “%s” til “%s”

en: _Undo Move
da: _Fortryd Flyt

en: _Redo Move
da: _Gentag Flyt

en: _Undo Restore from Trash
da: _Fortryd Gendan fra papirkurven

en: _Redo Restore from Trash
da: _Gentag Gendan fra papirkurven

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
da[0]: Flyt %d element tilbage til papirkurven
da[1]: Flyt %d elementer tilbage til papirkurven

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
da[0]: Gendan %d element fra papirkurven
da[1]: Gendan %d elementer fra papirkurven

en: Move '%s' back to trash
da: Flyt “%s” tilbage til papirkurven

en: Restore '%s' from trash
da: Gendan “%s” fra papirkurven

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
da[0]: Slet %d kopieret element
da[1]: Slet %d kopierede elementer

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
da[0]: Kopiér %d element til “%s”
da[1]: Kopiér %d elementer til “%s”

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
da[0]: _Fortryd Kopiér %d element
da[1]: _Fortryd Kopiér %d elementer

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
da[0]: _Gentag Kopiér %d element
da[1]: _Gentag Kopiér %d elementer

en: Delete '%s'
da: Slet “%s”

en: Copy '%s' to '%s'
da: Kopiér “%s” til “%s”

en: _Undo Copy
da: _Fortryd Kopiér

en: _Redo Copy
da: _Gentag Kopiér

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
da[0]: Slet %d duplikeret element
da[1]: Slet %d duplikerede elementer

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
da[0]: Duplikér %d element i “%s”
da[1]: Duplikér %d elementer i “%s”

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
da[0]: _Fortryd Duplikér %d element
da[1]: _Fortryd Duplikér %d elementer

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
da[0]: _Gentag Duplikér %d element
da[1]: _Gentag Duplikér %d elementer

en: Duplicate '%s' in '%s'
da: Duplikér “%s” i “%s”

en: _Undo Duplicate
da: _Fortryd Duplikér

en: _Redo Duplicate
da: _Gentag Duplikér

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
da[0]: Slet henvisninger til %d element
da[1]: Slet henvisninger til %d elementer

en: Create links to %d item | Create links to %d items
da[0]: Opret henvisninger til %d element
da[1]: Opret henvisninger til %d elementer

en: Delete link to '%s'
da: Slet henvisning til “%s”

en: Create link to '%s'
da: Opret henvisning til “%s”

en: _Undo Create Link
da: _Fortryd Opret henvisning

en: _Redo Create Link
da: _Gentag Opret henvisning

en: Create an empty file '%s'
da: Opret tom fil “%s”

en: _Undo Create Empty File
da: _Fortryd Opret tom fil

en: _Redo Create Empty File
da: _Gentag Opret tom fil

en: Create a new folder '%s'
da: Opret ny mappe “%s”

en: _Undo Create Folder
da: _Fortryd Opret mappe

en: _Redo Create Folder
da: _Gentag Opret mappe

en: Create new file '%s' from template
da: Opret ny fil “%s” fra skabelon

en: _Undo Create from Template
da: _Fortryd Opret fra skabelon

en: _Redo Create from Template
da: _Gentag Opret fra skabelon

en: Rename '%s' as '%s'
da: Omdøb “%s” til “%s”

en: _Undo Rename
da: _Fortryd Omdøb

en: _Redo Rename
da: _Gentag Omdøb

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
da[0]: Flyt %d element til papirkurven
da[1]: Flyt %d elementer til papirkurven

en: Restore '%s' to '%s'
da: Gendan “%s” til “%s”

en: Move '%s' to trash
da: Flyt “%s” til papirkurven

en: _Undo Trash
da: _Fortryd Flyt til papirkurven

en: _Redo Trash
da: _Gentag Flyt til papirkurven

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
da: Genopret oprindelige rettigheder ef elementerne indeholdt i “%s”

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
da: Angiv rettighederne for elementerne indeholdt i “%s”

en: _Undo Change Permissions
da: _Fortryd Ændr rettigheder

en: _Redo Change Permissions
da: _Gentag Ændr rettigheder

en: Restore original permissions of '%s'
da: Genopret oprindelige rettigheder for “%s”

en: Set permissions of '%s'
da: Angiv rettigheder for “%s”

en: Restore group of '%s' to '%s'
da: Genopret gruppen for “%s” til “%s”

en: Set group of '%s' to '%s'
da: Sæt gruppen for “%s” til “%s”

en: _Undo Change Group
da: _Fortryd Ændr gruppe

en: _Redo Change Group
da: _Gentag Ændr gruppe

en: Restore owner of '%s' to '%s'
da: Genopret ejer af “%s” til “%s”

en: Set owner of '%s' to '%s'
da: Sæt ejer af “%s” til “%s”

en: _Undo Change Owner
da: _Fortryd Ændr ejer

en: _Redo Change Owner
da: _Gentag Ændr ejer

en: Could not determine original location of "%s"
da: Kunne ikke bestemme den originale placering af “%s”

en: The item cannot be restored from trash
da: Elementet kan ikke genskabes fra papirkurven

en: The selection rectangle
da: Markeringsrektanglet

en: Could not forget association
da: Kunne ikke glemme tilknytning

en: Forget association
da: Glem tilknytning

en: Valid executable.
da: Gyldig eksekverbar fil.

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
da: Ikke en gyldig eksekverbar fil. Der skal være backslash (\) foran mellemrum i filstien.

note: the %s here is a file extension
en: %s document
da: %s-dokument

en: Open all files of type "%s" with
da: Åbn alle filer af typen “%s” med

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
da: Vælg et program fra listen til at åbne %s og andre filer af typen “%s”

en: Custom application
da: Tilpasset program

en: Executables
da: Eksekverbare

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
da: Du kan også indtaste eller vælge en eksekverbar fil til at åbne denne filtype med. Du kan anvende kommandoen én gang eller indstille den som standard for denne type af filer.

en: Enter a custom command...
da: Indtast en kommando …

en: Add to list
da: Føj til listen

en: Set as default
da: Vælg som standard

en: Reset to system defaults
da: Nulstil til systemets standarder

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
da: Desværre, du kan ikke udføre kommandoer fra et fjernt sted.

en: This is disabled due to security considerations.
da: Af sikkerhedshensyn er dette deaktiveret.

en: There was an error launching the application.
da: Der opstod en fejl under opstart af programmet.

en: This drop target only supports local files.
da: Denne slippedestination understøtter kun lokale filer.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
da: Kopiér ikkelokale filer til en lokal mappe og slip dem så igen for at kunne åbne dem.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
da: Kopiér ikkelokale filer til en lokal mappe og slip dem så igen for at kunne åbne dem. De lokale filer, du har sluppet, er allerede blevet åbnet.

en: Details:
da: Detaljer:

en: Preparing
da: Forbereder

en: Search in "%s"
da: Søg i “%s”

en: Edit
da: Redigér

en: Undo Edit
da: Fortryd Redigér

en: Undo the edit
da: Fortryd redigeringen

en: Redo Edit
da: Gentag Redigér

en: Redo the edit
da: Gentag redigeringen

en: The text of the label.
da: Mærkatens tekst.

en: Justification
da: Justering

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
da: Den indbyrdes justering af tekstlinjerne i mærkaten. Dette påvirker IKKE justeringen af mærkaten inden for dens allokering. Se GtkMisc::xalign angående dette.

en: Line wrap
da: Linjeombrydning

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
da: Hvis indstillet, så ombrydes linjer, når teksten bliver for bred.

en: Cursor Position
da: Markørposition

en: The current position of the insertion cursor in chars.
da: Indsættelsesmarkørens aktuelle position målt i tegn.

en: Selection Bound
da: Markeringsgrænse

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
da: Placeringen af den modsatte ende af markeringen fra markøren målt i tegn.

en: Select All
da: Markér alt

en: Input Methods
da: Indtastningsmetoder

en: Show more _details
da: Vis flere _detaljer

en: You can stop this operation by clicking cancel.
da: Du kan standse denne operation ved at klikke på annullér.

en:  (invalid Unicode)
da:  (ugyldig Unicode)

en: Create a new l_auncher here...
da: Opret en ny _programstarter her …

en: Create a new launcher in this folder
da: Opret en ny programstarter i denne mappe

en: Jump to new workspace
da: Hop til nyt arbejdsområde

en: Create a new workspace and activate it
da: Opret et nyt arbejdsområde og aktivér det

en: Remove workspace
da: Fjern arbejdsområde

en: Remove the currently active workspace
da: Fjern det nuværende aktive arbejdsområde

en: Manage workspaces (Expo)
da: Håndtér arbejdsområder (oversigt)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
da: Åbn visning af arbejdsområder for at tilføje, fjerne eller organisere arbejdsområder

en: Add Desklets
da: Tilføj skrivebordsprogrammer

en: Add Cinnamon desklets
da: Tilføj Cinnamon-skrivebordsprogrammer

en: Change Desktop _Background
da: Skift skrive_bordsbaggrund

en: Change the Cinnamon desktop background
da: Skift Cinnamon-skrivebordsbaggrund

en: Mount archive
da: Montér arkiv

en: Mount %f to browse its contents
da: Montér %f for at gennemse indholdet

en: Set as Wallpaper...
da: Anvend som baggrund …

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
da: Anvend det markerede billede som din Cinnamon-skrivebordsbaggrund

en: Display Settings
da: Skærmindstillinger

en: Change the resolution
da: Ændr opløsningen

en: Files
da: Filer

en: Access and organize files
da: Tilgå og organisér filer

en: Edit Bookmarks
da: Redigér bogmærker

en: <b>_Bookmarks</b>
da: <b>_Bogmærker</b>

en: <b>_Name</b>
da: <b>_Navn</b>

en: <b>_Location</b>
da: <b>_Placering</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
da: Mindre

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
da: Lille

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
da: Stor

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
da: Større

en: Vertical
da: Lodret

en: Horizontal
da: Vandret

en: Current Monitor Layout
da: Nuværende skærmlayout

en: Icon Size
da: Ikonstørrelse

en: Direction
da: Retning

en: Sort items by
da: Sortér elementer efter

en: Reset grid spacing
da: Nulstil gittermellemrum

en: button
da: knap

en: Adjust horizontal grid spacing
da: Justér vandret gittermellemrum

en: Adjust vertical grid spacing
da: Justér lodret gittermellemrum

en: page0
da: side0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
da: <b><big>Skrivebordsikoner er i øjeblikket ikke aktiveret for denne skærm.</big></b>

en: page1
da: side1

en: Desktop Layout
da: Skrivebordslayout

en: No desktop icons
da: Ingen skrivebordsikoner

en: Show desktop icons on primary monitor only
da: Vis kun skrivebordsikoner på den primære skærm

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
da: Vis kun skrivebordsikoner på ikkeprimære skærme

en: Show desktop icons on all monitors
da: Vis skrivebordsikoner på alle skærme

en: Desktop Icons
da: Skrivebordsikoner

en: Mounted Drives
da: Monterede drev

en: Options
da: Indstillinger

en: Show icons from missing monitors
da: Vis ikoner fra manglende skærme

en: Matching monospace font
da: Matchende skrifttype med fast bredde

en: System monospace font
da: Systemets skrifttype med fast bredde

en: Normal font
da: Normal skrifttype

en: Always
da: Altid

en: Local Files Only
da: Kun lokale filer

en: Never
da: Aldrig

en: Decimal
da: Titalssystem

en: Decimal (long format)
da: Titalssystem (langt format)

en: Binary (long format)
da: Binær (langt format)

en: By Name
da: Efter navn

en: By Size
da: Efter størrelse

en: By Type
da: Efter type

en: By Detailed Type
da: Efter detaljeret type

en: By Modification Date
da: Efter ændringsdato

en: By Access Date
da: Efter adgangsdato

en: By Trashed Date
da: Efter papirkurvstidspunkt

en: 100 KB
da: 100 kB

en: 500 KB
da: 500 kB

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: File Management Preferences
da: Indstillinger for filhåndtering

en: <b>Default View</b>
da: <b>Standardindstilling for visning</b>

en: View _new folders using:
da: Vis _nye mapper med:

en: _Inherit view type from parent
da: _Arv visningstype fra ophav

en: _Arrange items:
da: _Arrangér elementer:

en: Sort _folders before files
da: Sortér mapper _før filer

en: Sort _favorites before other files
da: Sortér _favoritter før andre filer

en: <b>Icon View Defaults</b>
da: <b>Standardindstilling for visning af ikoner</b>

en: Default _zoom level:
da: Standard_zoomniveau:

en: _Text beside icons
da: _Tekst ved siden af ikoner

en: <b>Compact View Defaults</b>
da: <b>Standardindstilling for kompakt visning</b>

en: _Default zoom level:
da: _Standardzoomniveau:

en: A_ll columns have the same width
da: Alle _kolonner har samme bredde

en: <b>List View Defaults</b>
da: <b>Standardindstilling for listevisning</b>

en: D_efault zoom level:
da: Stan_dardzoomniveau:

en: Show folder expanders
da: Vis mappeudvidere

en: <b>Tree View Defaults</b>
da: <b>Standardindstilling for trævisning</b>

en: Show _only folders
da: Vis kun _mapper

en: Views
da: Visninger

en: _Single click to open items
da: _Enkeltklik for at åbne elementer

en: _Double click to open items
da: _Dobbeltklik for at åbne elementer

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
da: Dobbeltklik på et tomt område for at gå til mappen et niveau højere oppe

en: Open each _folder in its own window
da: _Åbn hver mappe i et separat vindue

en: Behavior
da: Opførsel

en: Click on a file's name twice to rename it
da: Klik to gange på en fils navn for at omdøbe den

en: Ignore per-folder view preferences
da: Ignorér individuelle mappevisningsindstillinger

en: Disable file operation queueing
da: Sæt ikke filhandlinger i kø

en: Always start in dual-pane view
da: Start altid med visning af to ruder

en: Automatically expand rows during drag-and-drop
da: Udvid automatisk rækker under træk-og-slip

en: <b>Executable Text Files</b>
da: <b>Eksekverbare tekstfiler</b>

en: _Run executable text files when they are opened
da: _Kør eksekverbare tekstfiler, når de åbnes

en: _View executable text files when they are opened
da: _Vis eksekverbare tekstfiler, når de åbnes

en: _Ask each time
da: _Spørg hver gang

en: <b>Trash</b>
da: <b>Papirkurv</b>

en: Ask before moving files to the Trash
da: Spørg før filer flyttes til papirkurven

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
da: Spørg før _tømning af papirkurven eller sletning af filer

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
da: _Medtag en sletkommando, der ikke benytter papirkurven

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
da: Slet uden at sende til papirkurven, når slettetasten anvendes

en: <b>Media Handling</b>
da: <b>Mediehåndtering</b>

en: Automatically mount removable media when inserted and on startup
da: Montér automatisk flytbare medier, når de isættes og ved opstart

en: Automatically open a folder for automounted media
da: Åbn automatisk en mappe for medier, der monteres automatisk

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
da: Spørg eller kør programmer automatisk, når medier isættes

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
da: Luk automatisk en enheds faneblad, rude eller vindue, når enheden afmonteres eller skubbes ud

en: Detect content of media and suggest application to open
da: Registrér mediets indhold og foreslå, hvilket program der skal åbnes

en: <b>Bulk Rename</b>
da: <b>Masseomdøbning</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
da: Kommando der skal startes, når mange elementer omdøbes:

en: <b>Icon Captions</b>
da: <b>Ikontekster</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
da: Vælg rækkefølgen af oplysninger, der vises under ikonnavnet. Oplysningerne fremkommer, når ikonerne forstørres.

en: <b>Date</b>
da: <b>Dato</b>

en: Style:
da: Stil:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
da: <b>Vindues- og fanebladstitler</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
da: _Vis den fulde sti i titellinjen og i fanebladslinjen

en: <b>File Size</b>
da: <b>Filstørrelse</b>

en: _Prefixes:
da: _Præfiks:

en: <b>File Properties</b>
da: <b>Filegenskaber</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
da: Vis udvidede rettigheder i filegenskabsvinduet

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
da: <b>Flyt/kopiér til menu</b>

en: List bookmarks in the menu
da: Vis bogmærker i menuen

en: List devices and network locations in the menu
da: Vis enheder og netværksplaceringer i menuen

en: Display
da: Vis

en: <b>List Columns</b>
da: <b>Listekolonner</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
da: Vælg rækkefølgen af oplysninger, der vises i listevisningen.

en: List Columns
da: Listekolonner

en: <b>Previewable Files</b>
da: <b>Filer med forhåndsvisning</b>

en: Show _thumbnails:
da: Vis _miniaturer:

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
da: _Arv miniaturers synlighed fra ophav

en: _Only for files smaller than:
da: _Kun for filer mindre end:

en: <b>Folders</b>
da: <b>Mapper</b>

en: Count _number of items:
da: _Tæl antallet af elementer:

en: <b>Tooltips</b>
da: <b>Værktøjstip</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
da: Vis værktøjstip i ikon- og kompakt visning

en: Show tooltips in list views
da: Vis værktøjstip i listevisning

en: Show tooltips on the desktop
da: Vis værktøjstip på skrivebordet

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
da: <i>Som standard viser værktøjstip antal elementer i mappen og filstørrelsen for filer.
        Vælg yderligere information, som skal vises i værktøjstippet:</i>

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Detailed file type
da: Detaljeret filtype

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Modified date
da: Ændringsdato

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Created date
da: Oprettelsesdato

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Accessed date
da: Tilgangsdato

en: File or folder location
da: Fil- eller mappeplacering

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Visible Buttons
da: Synlige knapper

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Up
da: Op

en: Refresh
da: Opdatér

en: Location entry toggle
da: Skift visning af brødkrummesti

en: Open in terminal
da: Åbn i terminal

en: Icon view
da: Ikonvisning

en: List view
da: Listevisning

en: Compact view
da: Kompakt visning

en: Extra Pane
da: Ekstra rude

en: Visible Entries
da: Synlige indgange

en: Selection
da: Markering

en: Favorite
da: Favorit

en: Background
da: Baggrund

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
da: Synlige handlings- og udvidelsesindgange kan konfigureres i fanebladet Plugins

en: Context Menus
da: Genvejsmenuer

en: Document Templates
da: Dokumentskabeloner

en: Search for files:
da: Søg efter filer:

en: Case sensitive
da: Skeln mellem små og store bogstaver

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Search folders recursively
da: Søg rekursivt i mapper

en: Containing:
da: Indeholder:

en: anything
da: hvad som helst

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: New window
da: Nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
da: Luk vindue eller faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
da: Luk alle vinduer

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
da: Slå ekstra rude til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Search
da: Søg

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
da: Tilføj et bogmærke for den nuværende placering

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
da: Redigér bogmærker

[ctx: shortcut window]
en: Make link
da: Opret henvisning

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
da: Fastgør/frigør markering

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
da: Genveje

[ctx: shortcut window]
en: Opening
da: Åbning

[ctx: shortcut window]
en: Open
da: Åbn

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
da: Åbn i nyt faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
da: Åbn i nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
da: Åbn elements placering (kun seneste filer og søgning)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
da: Faneblade

[ctx: shortcut window]
en: New tab
da: Nyt faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
da: Gå til forrige faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
da: Gå til næste faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
da: Skift til faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
da: Flyt faneblad til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
da: Flyt faneblad til højre

[ctx: shortcut window]
en: Go back
da: Gå tilbage

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
da: Gå frem

[ctx: shortcut window]
en: Go up
da: Gå op

[ctx: shortcut window]
en: Go down
da: Gå ned

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
da: Gå til mappen Hjem

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
da: Skift brødkrummestivisning

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
da: To ruder

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
da: Gå til anden rudes placering

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
da: Giv fokus til den anden rude

[ctx: shortcut window]
en: View
da: Visning

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
da: Forstør

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
da: Formindsk

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
da: Nulstil forstørrelse

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
da: Opdatér visning

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
da: Vis/skjul skjulte filer

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
da: Vis/skjul sidebjælke

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
da: Vis/skjul handlingsmenu

[ctx: shortcut window]
en: List view
da: Listevisning

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
da: Kompakt visning

[ctx: shortcut window]
en: Editing
da: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
da: Opret mappe

[ctx: shortcut window]
en: Rename
da: Omdøb

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
da: Flyt til papirkurven

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
da: Slet permanent

[ctx: shortcut window]
en: Cut
da: Klip

[ctx: shortcut window]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: shortcut window]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: shortcut window]
en: Select all
da: Markér alt

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
da: Omvend markering

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
da: Vælg elementer, der matcher

[ctx: shortcut window]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: shortcut window]
en: Redo
da: Gentag

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
da: Vis elementegenskaber

en: Customize the layout and appearance of your actions in Nemo's menus
da: Tilpas dine handlingers layout og udseende i Nemos menuer

en: Add a submenu or a separator
da: Tilføj en undermenu eller en adskiller

en: Move up
da: Flyt op

en: Move down
da: Flyt ned

en: Icon
da: Ikon

en: Label
da: Mærkat

en: Restore the original label
da: Gendan den oprindelige mærkat

en: Appearance:
da: Udseende:

en: Save
da: Gem

en: Restore default layout
da: Gendan standardlayout

en: Nemo Actions Layout Editor
da: Redigering af Nemo-handlingers layout

en: No icon
da: Intet ikon

en: Use the original icon (if there is one)
da: Brug det oprindelige ikon (hvis der er et)

en: Choose...
da: Vælg …

en: New submenu
da: Ny undermenu

en: New separator
da: Ny adskiller

en: Click to add a shortcut
da: Klik for at tilføje en genvej

en: This key combination is already in use by Nemo (%s). It cannot be changed.
da: Denne tastekombination bruges allerede af Nemo (%s). Den kan ikke ændres.

en: This key combination is already in use by another action:
da: Denne tastekombination bruges allerede af en anden handling:

en: Do you want to replace it?
da: Ønsker du at erstatte den?

en: The layout has changed. Save it?
da: Layoutet er ændret. Gem det?

en: Unsaved changes
da: Ændringer er ikke gemt

en: Open user actions folder
da: Åbn mappe med brugerhandlinger

en: Quit
da: Afslut
