linuxmint - en to kab translation catalogue (1291 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
kab: Anadi yettwaskelsen

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
kab: Asbadu n tigawt n Nemo

en: No actions found
kab: Ulac tigawin yettwafen

en: Actions
kab: Tigawin

en: Nemo could not create the required folder "%s".
kab: Nemo ur yessaweḍ ara ad d-yesnulfu akaram yessefken "%s".

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
kab: Send ad tessedduḍ Nemo, ttxil-k snulfu-d akaram-a, neɣ efk tisirgin iwakken Nemo ad t-id-yesnulfu.

en: Error starting autorun program: %s
kab: Tuccḍa deg usenker n useɣẓan n uselkem awurman: %s

en: Cannot find the autorun program
kab: Ur ad d-yaf ahil n uselkem awurman

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
kab: <big><b>Tuccḍa deg uselkem awurman n wahi</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
kab: <big><b>Tadhelt-agi tegber aseɣẓan yettwaxedmen iwakken ad yekker s wudem awurman. Tebɣiḍ ad t-tsekkreḍ?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
kab: Aseɣẓan ad yettuselkem srid seg umidya "%s". Ur isefk ara ad tselkmeḍ aseɣẓan ur tumineḍ ara.
    Ma tcukkeḍ, sit ɣef Semmet.

en: _Run
kab: _Selkem

en: _Customize
kab: Sa_gen

en: Adjust the desktop layout for this monitor
kab: Sgaddi taneɣruft n tnarit i umsefrak-agi

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
kab: Tanarit

en: No bookmarks defined
kab: Ulac ticrad yettusbadun

en: Disable all
kab: Sens i meṛṛa

en: Enable all
kab: Rmed i meṛṛa

en: Public FTP
kab: FTP Azayez

en: FTP (with login)
kab: FTP (s usesteb)

en: Windows share
kab: Beṭṭu n Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
kab: WebDAV aɣelsan (HTTPS)

en: Connecting...
kab: Tuqqna...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
kab: D awezɣi aɛebbi n tebdart n tarrayin itteddun deg uqeddac.
    Ttxil-k selken asbeddi-inek gvfs.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
kab: Akaram "%s" ur d-yettwaldi ara di "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
kab: Aqeddac "%s" ulac-it.

en: Try Again
kab: Arem tikelt-nniḍen

en: Please verify your user details.
kab: Ma ulac aɣilif senqed talqayt n useqdac.

en: Continue
kab: Kemmel

en: C_onnect
kab: _QqenQqen ɣer uqeddac

note: set dialog properties
en: Connect to Server
kab: Qqen ar uqeddac

en: Server Details
kab: Talqayt ɣef uqeddac

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
kab: A_qeddac:

note: port
en: _Port:
kab: Ta_bburt:

note: second row: type combobox
en: _Type:
kab: A_naw:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
kab: _Bḍu:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
kab: Aka_ram:

en: User Details
kab: Talqayt n useqdac

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
kab: Ise_m n taɣult:

note: second row: username entry
en: _User name:
kab: Isem n use_qdac:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
kab: Awal u_ffir:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
kab: _Cfu ɣef wawal-agi uffir

en: Operation cancelled
kab: Tamhelt tettwasefsex

en: Print but do not open the URI
kab: Siggez maca ur ldi ara URI

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
kab: 
    
    Rnu tuqqna ar userkeb n uqeddac

en: Show the version of the program.
kab: Sken-d tasenfelt n wahil

en: Quit Nemo Desktop.
kab: Ffeɣ si tnarit Nemo .

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
kab: 
    
    Sefrek tanarit s umsefrak n ifuyla

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
kab: U_lac iḍumman

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
kab: Seggem s wudem awurman

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
kab: Tti amizzwer

en: Smaller
kab: Meẓẓi ugar

en: Small
kab: Amecṭuḥ

en: Normal
kab: Amagnu

en: Large
kab: Ameqran

en: Larger
kab: Hraw ugar

en: _Vertical
kab: _Ubdid

en: _Horizontal
kab: A_glawan

en: Name
kab: Isem

en: Size
kab: Teɣzi

en: Type
kab: Anaw

en: Date
kab: Azemz

note: name, stock id, label
en: _Sort
kab: Smi_zzwer

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
kab: Te_ɣzi n tugna

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
kab: Ḍeggeṛ iḍumman

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
kab: Kkes iferdisen seg iḍumman

en: The desktop view encountered an error.
kab: Tanarit temmuger-d tuccḍa

en: The desktop view encountered an error while starting up.
kab: Tamuɣli n tnarit tmugger-d tuccḍa mi tekker.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
kab: Err-d te_ɣzi taneẓlit n tegnitin

en: Restore Icon's Original Si_ze
kab: Err-d ti_ddi tasentant n tignitin

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
kab: Ẓreg tuγzi n tignit...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
kab: Ad yesireg abeddel n tsekta n tignit yettwafernen

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
kab: Ad d-yerr i yal tignit tiddi-ines tasentant

en: Comment
kab: Awennit

en: Description
kab: Aglam

en: Command
kab: Taladna

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
kab: Taneɣruft n ugdil amiran (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
kab: Taneɣruft n ugdil amiran (%dx%d)

en: Desktop Settings
kab: Iɣewwaren n tnarit

en: Current Monitor Preferences
kab: Ismenyifen imiranen n umsefrak

en: Show global desktop settings
kab: Sken iɣewwaren imuta n tnarit

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
kab: Ur ɣur-k ara tisirag ilaqen akken ad twaliḍ agbur n "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
kab: "%s" ulac-it. Ahat yettwakkes melmi kan.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
kab: Suref-aɣ, ur izmir ara ad d-yesken akk igburen n "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
kab: Igburen n ukaram ur yezmir ara ad d-yettwasken.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
kab: Ur ɣur-k ara tisirag ilaqen i usnifel n ugraw n "%s".

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
kab: Suref-aɣ, ur izmir ara ad isnifel agraw "%s": %s

en: The group could not be changed.
kab: Agraw ulamek ad yettwasenfel

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
kab: Suref-aɣ, ur yezmir ara ad isnifel bab n "%s": %s

en: The owner could not be changed.
kab: Bab-is ur izmir ara ad ittusnifel.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
kab: Suref-aɣ, ur izmir ara ad isnifel tizirag n "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
kab: Tisirag ur zmirent ara ad ttusniflent.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
kab: Isem "%s" yettwaseqdec yakan deg ukaram-agi. Ma ulac aɣilif seqdec isem-nnḍen.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
kab: Ulac "%s" deg ukaram-agi. Ahat yettwasenkez neɣ yettwakkes.

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
kab: Ur ɣur-k ara tisirag ilaqen i usnifel n yisem n "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
kab: Isem "%s" mačči d ameɣtu acku yegber asekkil "/". Ma ulac aɣilif, fren isem-nniḍen.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
kab: Isem "%s" mačči d ameɣtu. Ma ulac aɣilif, fren isem-nniḍen.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
kab: Isem "%s" meqqeṛ aṭas. Ma ulac aɣilif, fren isem-nniḍen.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
kab: Suref-aɣ, ur izmir ara ad isnifel isem "%s" ar "%s": %s

en: The item could not be renamed.
kab: Isem n uferdis ur izmir ara ad ittusnifel.

en: Renaming "%s" to "%s".
kab: Asnifel n yisem si "%s" ar "%s".

en: No extensions found
kab: Ulac asiɣzef yettwafen

en: no information available
kab: ulac talɣut

en: Configure
kab: Swel

en: Extensions
kab: Isiɣzaf

en: Extensions changed.  Restart required.
kab: Isiɣzaf ttwasniflen.  Asenker yettwasra.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
kab: Ulac

en: Yesterday
kab: Iḍelli

en: by _Name
kab: s _yisem

en: Keep icons sorted by name in rows
kab: Eǧǧ tignitin deg usmizzwer s yisem deg izirigen

en: by _Size
kab: s Te_ɣzi

en: Keep icons sorted by size in rows
kab: Eǧǧ tignitin deg usmizzwer s teɣzi deg izirigen

en: by _Type
kab: s _Wanaw

en: Keep icons sorted by type in rows
kab: Eǧǧ tignitin deg usmizzwer s wanaw deg izirigen

en: by _Detailed Type
kab: s Wanaw _Leqqayen

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
kab: Eǧǧ tignitin deg usmizzwer s wanaw leqqayen deg izirigen

en: by Modification _Date
kab: S wazem n usni_fel

en: Keep icons sorted by modification date in rows
kab: Eǧǧ tignitin deg usmizzwer s wazemz n usnifel deg izirigen

en: by T_rash Time
kab: S wa_zemz n tukksa

en: Keep icons sorted by trash time in rows
kab: Eǧǧ tignitin yettumizzewren s uzemz n tririt ɣer tqecwalt

en: _Organize Desktop by Name
kab: _Suddes tanarit s yisem

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
kab: Se_ggem iferdisen

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
kab: _Suddes s yisem

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
kab: Ales tarusi n tignitin iwakken ad ersent akken iwata deg usfaylu yerna ur d-yettili ara umyekcam gar-asent

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
kab: Amizzwer ye_ttin

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
kab: Beqqeḍ tignitin s umizzwer yettin

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
kab: _Eǧǧ yeqɛed

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
kab: Eǧǧ tignitin segment deg iẓiki

en: _Manually
kab: S u_fus

en: Leave icons wherever they are dropped
kab: Eǧǧ tignitin anida ttwasersent

en: By _Name
kab: S yi_sem

en: By _Size
kab: S teɣ_zi

en: By _Type
kab: S _wanaw

en: By _Detailed Type
kab: _S wanaw leqqayen

en: By Modification _Date
kab: S wazem n usni_fel

en: By T_rash Time
kab: S wa_zemz n tukksa

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
kab: Tamuɣli s tignitin

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
kab: Ti_gnitin

en: The icon view encountered an error.
kab: Tamuɣli s tignitin tmugger tuccḍa.

en: The icon view encountered an error while starting up.
kab: Tamuɣli s tignitin tmugger tuccḍa mi tekker.

en: Display this location with the icon view.
kab: Beqqeḍ asun-agi s tmuɣli n tignitin.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
kab: Tamuɣli takussimt

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
kab: S_sed

en: The compact view encountered an error.
kab: Tamuɣli takussimt tmugger-d tuccḍa.

en: The compact view encountered an error while starting up.
kab: Tamuɣli takussimt tmugger-d tuccḍa mi tekker.

en: Display this location with the compact view.
kab: Beqqeḍ adig-agi s tmuɣli takussimt.

en: Image Type
kab: Anaw n tugna

en: %d pixel | %d pixels
kab[0]: %d n upiksil
kab[1]: %d n ipiksilen

en: Width
kab: Tehri

en: Height
kab: Awrir

en: Title
kab: Azwel

en: Author
kab: Ameskar

en: Copyright
kab: Izerfan ttwaḥerzen

en: Created On
kab: Yettwarna di

en: Created By
kab: Yerna-t

en: Disclaimer
kab: Ur-tamasit

en: Warning
kab: Γur-k

en: Source
kab: Aqbalu

en: Camera Brand
kab: Maṛka n tkamiṛat

en: Camera Model
kab: Tamuddemt n tkamirat

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
kab: Azemz yettwaṭṭfen

en: Date Digitized
kab: Azemz n usemḍen

en: Date Modified
kab: Azemz n usnifel

en: Exposure Time
kab: Akud n timzikkent

en: Aperture Value
kab: Azal n welday

en: ISO Speed Rating
kab: Aḥulfu ISO

en: Flash Fired
kab: Ikker flac

en: Metering Mode
kab: Askar n wakat

en: Exposure Program
kab: Ahil n timzikent

en: Focal Length
kab: Teɣzi n udikan

en: Software
kab: Aseɣzan

en: Location
kab: Emplacement

en: Keywords
kab: Awalen yufraren

en: Creator
kab: Asaraw:

en: Rating
kab: Tazmilt

en: Failed to load image information
kab: D awezɣi aɛebbi n isallan n tugna

en: Loading...
kab: Aɛebbi…

en: Image
kab: Tugna

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
kab: Tigawin: Ifuyla n tigawt zemren ad ttwarnun ar ukaram-agi daɣen ad d-iban deg umuq.

en: More info
kab: Ugar n telɣut

en: View a sample action file with documentation
kab: Wali amedya n ufaylu n tigawt s tsemlit

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
kab: Iskripten: akk ifuyla yettwalkamen yellan deg ukaram-agi ad d-banen deg wumuɣ n iskripten.

en: View additional information about creating scripts
kab: Wali ugar n telɣut ɣef usnulfu n iskripten

en: (Empty)
kab: (Ilem)

en: Use Default
kab: Seqdec s wudem amezwaru

en: Temporarily disable auto-sort
kab: Sexsi s leɛḍil amizzwer awurman

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
kab: Tamuɣli s tebdart

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
kab: Ta_bdart

en: The list view encountered an error.
kab: Tamuɣli s tebdart tmugger tuccḍa.

en: The list view encountered an error while starting up.
kab: Tamuɣli s tebdart tmugger tuccḍa mi tekker.

en: Display this location with the list view.
kab: Beqqeḍ asun-agi s tmuɣli n tebdart.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
kab[0]: Tebɣiḍ ad twaliḍ %d n wasun?
kab[1]: Tebɣiḍ ad twaliḍ %d n wasunen?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
kab[0]: Ayagi ad yeldi %d n usfaylu iman-is.
kab[1]: Ayagi ad yeldi %d n isfuyla iman-nsen.

en: --check cannot be used with other options.
kab: --check ulamek aa yettwasemres akked tnefrunin-nniḍen.

en: --quit cannot be used with URIs.
kab: --quit ulamek ad yettwasemres akked URIs.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
kab: --geometry ulamek ad yettwasemres akked ugar n yiwen URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
kab: Selkem asbadu uzrib ɣef ikayaden n usenqed awurman.

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
kab: Snulfu-d asfaylu n tazwara s tenzeggit yettusbadun. Imedyaten:  nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.

en: GEOMETRY
kab: TANZEGGIT

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
kab: Rnu kan isfuyla i tansiwin yettwamlen s wudem aflalay.

en: Ignored argument - left for compatibility only.
kab: Afakul yettwanfen - I ttweǧǧ kan s unezgum n umṣada

en: Open URIs in tabs.
kab: Ldi URIs deg iccaren.

en: Open URIs in an existing window.
kab: Ldi tansiwin URI deg usfaylu yellan.

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
kab: Seggem tuffirt n tenfulin n useqdac. Ahat yenfeɛ ma tesɛiḍ uguren akked tenfulin. Anezḍay-agi isefk ad yettwaseqdec sɣur anedbal afellay (root)

en: Quit Nemo.
kab: Ffeγ si Nemo

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
kab: 
    
    Snirem afaylu n unagraw n umsefrak n ifuyla

en: Nemo's main menu is now hidden
kab: Umuɣ agejdan yeffer yakan tura

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
kab: Tferneḍ ad teffreḍ timeẓri tagejdant.  Tzemreḍ ad tuɣal€d ar deffir kra n wakud s:
    
    - S usenned ɣef tqeffalt <Alt>
    - S usenned ɣef tqeffalt tayeffust n tɣerdayt ef temnaḍt tilemt deg ufeggag n yifecka agejdan
    - S usenned ɣef tqeffalt tayeffust n tɣerdayt ef temnaḍt tilemt deg ufeggag n waddad.
    
    Tzemreḍ ad t-id-terreḍ s wudem imezgu s ufran n uɣewwaṛ-a tikelt-nniḍen seg umuɣ n tmeẓri.

en: Don't show this message again.
kab: Ur d-skan ara izen-agi tikelt nniḍen

en: The Link "%s" is Broken.
kab: Aseɣwen "%s" yerreẓ.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
kab: Aseɣwen "%s" yerreẓ. Tebɣiḍ ad t-terreḍ ɣer tqecwalt?

en: This link cannot be used, because it has no target.
kab: D awezɣi aseqdec n useɣwen acku ur isɛi ara aniccan.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
kab: D awezɣi aseqdec n useɣwen, acku annican-ines "%s" ulac-it.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
kab: S_mutti ɣer tqecwalt

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
kab: Tebɣiḍ ad tsekkreḍ "%s" neɣ agbur-ines?

en: "%s" is an executable text file.
kab: "%s" d afaylu aḍris yettwaselkamen.

en: Run in _Terminal
kab: Sekker deg yi_xef

en: _Display
kab: _Beqqeḍ

en: Are you sure you want to open all files?
kab: Tebɣiḍ ad tmedleḍ akk ifuyla?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
kab[0]: Ayagi ad yeldi %d n yiccer iman-is.
kab[1]: Ayagi ad yeldi %d n yiccaren iman-is.

en: Open with
kab: Ldi s

en: Unknown file type
kab: Anaw n ufaylu arussin

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
kab: Ulac asnas yedduklen akked ufaylu"%s". Ma tessneḍ ansa d-yekka yerna tesɛiḍ isirigen ilaqen, tzemreḍ ad t-terreḍ yettwalkam yerna ad t-tesekkereḍ. Ma ulac, tzemreḍ ad tgeḍ asiti ayefus sakin ad teldiḍ adiwenni "Ldi s" iwakken ad tferneḍ asnas ukud ara t-tesddfukleḍ.

en: Make executable and run
kab: Err-it yettwalkam yern sekker-it

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
kab: Afaylu "%s" yesɛa ahil yettwassnen yedukel yide-s. Seqdec adiwenni Ldi s iwakken ad tferneḍ ahil swayes ara t-teldiḍ.

en: Choose a program
kab: Fren ahil

en: Untrusted application launcher
kab: Amsekker n iusnasen d arameɣtu

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
kab: "%s" ur yettwalkam ara. Ma ur tessineḍ ara ansa d-yekka, asekker-ines d amihi.

en: _Launch Anyway
kab: Se_kker akken yebɣu yili

en: Mark as _Trusted
kab: Creḍ-it yettwa_man

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
kab[0]: Ayagi ad yeldi %d n usnas iman-is.
kab[1]: Ayagi ad yeldi %d n isnasen iman-nsen.

en: Unable to mount location
kab: D awezɣi aserkeb n wasun

en: Unable to start location
kab: D awezɣi asekker n wasun

en: Opening "%s".
kab: Alday n "%s".

en: Opening %d item. | Opening %d items.
kab[0]: Ldi %d n uferdis
kab[1]: Ldi %d n iferdisen

en: Close tab
kab: Mdel Iccer

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
kab: 
    
    Ad d-yesken tansa uri deg usfaylu yeldin, akken ad isireg aseqdac ad yesnifel amendah mimetype amezwer.

en: Devices
kab: Ibenkan

en: Free space: %s
kab: Amkan yellan: %s

en: My Computer
kab: Aselkim-iw

en: Open your personal folder
    %s
kab: Ldi akaram-inek udmawan
    %s

en: Home
kab: Agejdan

en: Open the contents of your desktop in a folder
kab: Ldi agbur n tnarit-inek deg ukaram

en: Favorites
kab: Inurifen

en: Favorite files
kab: Ifuyla inurifen

en: Recent
kab: Melmi kan

en: Recent files
kab: Ifuyla ineggura

en: Open the contents of the File System
    %s
kab: Ldi igburen deg unagraw n yifuyla
    %s

en: File System
kab: Anagraw n ufaylu

en: Trash
kab: Iḍumman

en: Open the trash
kab: Ldi taqecwalt

en: Bookmarks
kab: Ticraḍ n isebtar

en: Mount and open %s (%s)
kab: Serkeb yerna ldi %s (%s)

en: Mount and open %s
kab: Serkeb yerna ldi %s

en: Network
kab: Aẓeṭṭa

en: Browse the contents of the network
kab: Snirem agbur n uzeḍḍa

note: name, stock id label, accelerator
en: _Start
kab: _Sekker

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
kab: _Bedd

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
kab: _Sexsi

en: _Safely Remove Drive
kab: Kkes ableɣ s t_ɣellist

en: _Connect Drive
kab: _Qqen ameɣri

en: _Disconnect Drive
kab: _Senser ableɣ

en: _Start Multi-disk Device
kab: _Sekker ibenk aget-aḍebsi

en: _Stop Multi-disk Device
kab: _Ḥbes ibenk aget-aḍebsi

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
kab: Kkes a_zekṛun i webleɣ

en: _Lock Drive
kab: _Sekkeṛ ableɣ

en: Unable to start %s
kab: D awezɣi asekker n %s

en: Unable to eject %s
kab: Ur izmir ara ad d-yessuffeɣ %s

en: Unable to poll %s for media changes
kab: D awezɣi tasleḍt n ibeddilen deg umidya %s

en: Unable to stop %s
kab: D awezɣi aḥbas n %s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
kab: _Ldi

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
kab: Ldi deg iccer a_maynut

en: Open in New _Window
kab: Ldi deg usfaylu a_maynut

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
kab: _Rnu tacreṭ

en: Remove
kab: Kkes

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
kab: S_nifel isem...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
kab: Se_rkeb

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
kab: Kkes aser_keb

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
kab: _Ḍeqqer

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
kab: A_f-d amidya

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
kab: _Iraten

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
kab[0]: %1$s tamhelt n ufaylu turmiṭ.  %2$d%% yemmed.
kab[1]: %1$s temhalin n ufaylu turmiḍin.  %2$d%% yemmed.

en: File Operations
kab: Timhalin n ufaylu

en: All file operations have been successfully completed
kab: Akk tigawin ɣef ifuyla ttwalkament akken iwata

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
kab: Ur tezmireḍ ara ad tmuddeḍ ugar n yiwet n tignit i tikelt!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
kab: Ttxil-k zuɣer yiwet kan n tugna iwakken ad tesbaduḍ tignit yugnen.

en: The file that you dropped is not local.
kab: Afaylu i tserseḍ ulac-it deg uselkim-agi.

en: You can only use local images as custom icons.
kab: Tzemreḍ kan ad tesqedceḍ tugniwin tidiganin am tignitin tudmawanin.

en: The file that you dropped is not an image.
kab: Afaylu i tserseḍ mačči d tugna.

en: _Name: | _Names:
kab[0]: I_sem:
kab[1]: I_smawen:

en: Properties
kab: Tulmisin

en: %s Properties
kab: timeziliyin %s

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
kab: arussin

en: Cancel Group Change?
kab: Sefsex asnifel n ugraw?

en: Cancel Owner Change?
kab: Sefsex asnifel n bab-is?

en: nothing
kab: ulac

en: unreadable
kab: ulamek taɣuri

en: (some contents unreadable)
kab: (kra n ugbur ur yattwaɣray ara)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
kab: Igburen :

en: Size:
kab: Teɣzi:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
kab: yettwaseqdec

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
kab: ilelli

en: Total capacity:
kab: Akettur uɣrid:

en: Filesystem type:
kab: anaw n unagraw n ufaylu

en: Basic
kab: Azadur

en: Type:
kab: Anaw:

en: Link target:
kab: Anican n useɣwen:

en: Location:
kab: Adig:

en: Volume:
kab: Imeɣri:

en: Accessed:
kab: yettwakcem:

en: Created:
kab: Yenulfa-d:

en: Modified:
kab: Yettwabeddel:

en: Free space:
kab: Amkan yellan:

en: _Read
kab: Ta_ɣuri

en: _Write
kab: _Aru

en: E_xecute
kab: Se_lkem

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
kab: ala

en: list
kab: tabdart

en: read
kab: ɣeṛ

en: create/delete
kab: rnu/kkes

en: write
kab: aru

en: access
kab: anekcum

en: Access:
kab: Anekcum:

en: Folder access:
kab: Anekcum ar ukaram:

en: File access:
kab: Anekcum ar ufaylu:

en: List files only
kab: Sebder ifuyla kan

en: Access files
kab: Anekcum ar ifuyla

en: Create and delete files
kab: Rnu sakin kkes ifuyla

en: Read-only
kab: Tɣuri kan

en: Read and write
kab: Ɣeṛ & aru

en: Special flags:
kab: Annayen imuẓla

en: Set _user ID
kab: Sbadu ID n u_seqdac

en: Set gro_up ID
kab: Sbadu ID n u_graw

en: _Sticky
kab: A_maɣlal

en: _Owner:
kab: _Bab:

en: Owner:
kab: Bab:

en: _Group:
kab: _Agraw:

en: Group:
kab: Agraw:

en: Execute:
kab: Selkem:

en: Allow _executing file as program
kab: Sireg aselkem n ufaylu am wahil

en: Others:
kab: Wiyiḍ:

en: Folder Permissions:
kab: Tisirag n ukaram:

en: File Permissions:
kab: Tisirag n ufaylu:

en: Text view:
kab: Timiẓri aḍris:

en: Permissions
kab: Tisirag

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
kab: Kečč mačči d bab, ihi ur tezmireḍ ara ad tbeddleḍ tizirag-agi.

en: SELinux context:
kab: Asatal n SELinux:

en: Last changed:
kab: Abeddel aneggaru:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
kab: Snes i yifuyla merra i ttaẓrageɣq

en: The permissions of "%s" could not be determined.
kab: Isirigen n "%s" ur ttusbadun ara.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
kab: Isirigen n ufaylu yettwafernen ur ttusbadun ara.

en: Open With
kab: Ldi s

en: Help
kab: Tallelt

en: Close
kab: Mdel

en: Creating Properties window.
kab: Asnulfu n ufaylu Iraten.

en: There was an error displaying help.
kab: Teḍra-d tuccḍa deg uskan n tallalt

en: Revert
kab: Tti

en: Not supported in this location
kab: Ur yettwadhel ara deg yideg-agi

en: Show Places
kab: Sken idigen

en: Show Treeview
kab: Sken tamuɣli n useklu

en: Hide the Sidebar (F9)
kab: Ffer tafeggagt n yidis (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
kab: Sken tafeggagt n yidis (F9)

en: Adjust zoom level
kab: Seggem aswir n usemɣer/asemẓi

note: Add buttons
en: _Cancel
kab: Se_fsex

en: Cancel
kab: Sefsex

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
kab: Yella wugur di tuffirt thumbnail. Aseggem-is yesra tisirag n unedbal.

en: Fix now
kab: Seggem tura

en: Dismiss
kab: Agwi

en: Elevated Privileges
kab: Tise_glutin yettwarefden

en: Restore Selected Items
kab: Err-d iferdisen yettwafernen

en: Restore selected items to their original position
kab: Err-d iferdisen yettwafernen ɣer wadig-nnsen asentan

en: Empty _Trash
kab: S_mir taqecwalt

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
kab: "%s" ad yettwakkes ma yella tferneḍ taladna Senteḍ

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
kab: "%s" ad yettwanɣel ma yella tferneḍ taladna Senteḍ

en: There is nothing on the clipboard to paste.
kab: Ulac di tecfawit acu ara yettusentḍen.

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
kab: Snulfu-d a_karam amaynut

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
kab: _Gzem

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
kab: _Suken

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
kab: _Senteḍ deg ukaram

en: P_in
kab: Seɣnes

en: Unp_in
kab: Senṣel

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
kab: _Kkes

en: Computer
kab: Aselkim

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
kab[0]: Ayagi ad yeldi %'d n yiccer iman-is.
kab[1]: Ayagi ad yeldi %'d n yiccaren iman-nsen.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
kab[0]: Ayagi ad yeldi %'d n nusfaylu iman-is.
kab[1]: Ayagi ad yeldi %'d n n isfuyla iman-nsen.

en: Select Items Matching
kab: Fren iferdisen isaḍan

en: _Pattern:
kab: U_dlif:

en: Examples:
kab: Imedyaten:

note: Reset to default info
en: Undo
kab: Err-d

en: Undo last action
kab: Sefsex tigawt taneggarut

note: Reset to default info
en: Redo
kab: Uɣal

en: Redo last undone action
kab: Err-d tigawt taneggarut yettusfesxen

en: Content View
kab: Tamuɣli n ugbur

en: View of the current folder
kab: Wali akaram amiran

en: "%s" selected
kab: "%s" yettwafren

en: %'d folder selected | %'d folders selected
kab[0]: %'d n ukaram yettwafren
kab[1]: %'d n ikaramen ttwafernen

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
kab[0]:  (igebren %'d n uferdis)
kab[1]:  (igebren %'d n iferdisen)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
kab[0]:  (igebren %'d n uferdis)
kab[1]:  (igebren %'d n iferdisen)

en: %'d item selected | %'d items selected
kab[0]: %'d n uferdis yettwafren
kab[1]: %'d n iferdisen ttwafernen

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
kab[0]: %'d n uferdis-nniḍen yettwafren
kab[1]: %'d n iferdisen-nniḍen ttwafernen

en: %'u item | %'u items
kab[0]: %'u n uferdis
kab[1]: %'u n iferdisen

en: %s, Free space: %s
kab: %s, Amkan yella: %s

en: Open With %s
kab: Ldi s %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
kab[0]: Seqdec "%s" iwakken ad teldiḍ aferdis yettwaferen
kab[1]: Seqdec "%s" iwakken ad teldiḍ iferdisen yettwaferen

en: Run "%s" on any selected items
kab: Sekker "%s" ɣef merra iferdisen yettwafernen

en: Create a new document from template "%s"
kab: Snulfu-d isemli amaynut si tmuddemt "%s"

en: Select Target Folder For Move
kab: Fren akaram anican i wesmutti

en: Select Target Folder For Copy
kab: Fren akaram anican i wesuken

en: Unable to unmount location
kab: Ur izmir ara ad ikkes asekeb n wadig

en: Unable to eject location
kab: D awezɣi aḍeqqer n wasun

en: Unable to stop drive
kab: D awezɣi aseḥbes n imeɣri

en: Connect to Server %s
kab: Tuqqna ɣer uqeddac %s

en: _Connect
kab: Qqen

en: Link _name:
kab: I_sem n useɣwen:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
kab: Rnu isemli a_maynut

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
kab: Ldi _s

en: Choose a program with which to open the selected item
kab: Fren asnas swayes ara teldiḍ aferdis yettwafernen

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
kab: Wali neɣ beddel timeẓliyin n yal aferdis yettwafernen

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
kab: Snulfu-d akaram ilem deg ukaram-agi

note: name, stock id, label
en: No templates installed
kab: Ulac tamuddemt yettwasbedden

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
kab: Isemli i_lem

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
kab: Snulfu-d isemli amaynut ilem ded ukaram-agi

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
kab: Ldi aferdis yettwafernen deg usfaylu-agi

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
kab: Ldi deg usfaylu n tunigin

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
kab: Ldi yal aferdis yettwafernen deg usfaylu n tunigin

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
kab: Ldi yal aferdis yettwafernen deg iccer amaynut

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
kab: Ldi deg unneftaɣ

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
kab: Ldi aneftaɣ deg ukaram yettwafernen

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
kab: Ldi-t am uẓar

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
kab: ldi akaram s tseglut n unedbal

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
kab: Ḍfer aseɣwen ɣer ufaylu asentan

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
kab: Inig alama d afaylu asentan aniɣer yettawi useɣwen-agi azamul

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
kab: Ldi akaram amagbar

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
kab: Inig alama d akaram igebren aferdis yettwafernen

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
kab: A_snas-nniḍen...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
kab: Fren asnas-nniḍen swayes ara teldiḍ aferdis yettwafernen

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
kab: Ldi s u_snas-nniḍen...

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
kab: Aheyyi n ifuyla yettwafernen iwakken ad muttin s unezḍay Senteḍ.

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
kab: Aheyyi n ifuyla yettwafernen iwakken ad ttusuknen s unezḍay Senteḍ.

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
kab: _Senteḍ

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
kab: Smutti neɣ suken ifuyla yettwafernen yakan s unezḍay Gzem neɣ Suken

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
kab: Smutti neɣ suken ifuyla yettwafernen yakan s unezḍay Gzem neɣ Suken ɣer ukaram yettwafernen

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
kab: Su_ken ɣer

note: name, stock id, label
en: M_ove to
kab: S_mutti ɣer

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
kab: Fren a_kk

note: tooltip
en: Select all items in this window
kab: Fren akk iferdisen n usfaylu-agi

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
kab: Fren i_ferdisen inmeɣran akked...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
kab: Fren iferdisen deg usfaylu-a isaan akked tneɣruft i d-nmud

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
kab: _Tti tafrayt

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
kab: Fren akk iferdisen ala wid yettwafernen akka tura

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
kab: Si_sleg

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
kab: Sisleg yal aferdis yettwafernen

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
kab[0]: E_g aseɣwen
kab[1]: E_g isɣewnen

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
kab: Snulfu-d aseɣwen azamul i yal aferdis yettwafernen

note: tooltip
en: Rename selected item
kab: Beddel isem n uferdis yettwafernen

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
kab: Smutti yal aferdis yettwafernen ɣer tqecwalt

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
kab: Kkes yal aferdis yettwafernen, war ma tesmuttiḍ-t ɣer tqecwalt

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
kab: _Err-d

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
kab: Se_fsex

note: tooltip
en: Undo the last action
kab: Sefsex tigawt taneggarut

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
kab: E_rr-d

note: tooltip
en: Redo the last undone action
kab: Err-d tigawt taneggarut yettwasfesxen

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
kab: Ales awennez n tmuɣli ɣer lexṣas

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
kab: Ales awennez n umizzwer akked zoom iwakken ad nmeɣran akked ismenyifen n tmuɣli-agi

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
kab: Qqen ɣer uqeddac-agi

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
kab: Ɣser tuqqna tamaɣlalt ɣer uqeddac-agi

note: tooltip
en: Mount the selected volume
kab: Serkeb ableɣ yettwafernen

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
kab: Kkes ableɣ yettwafernen

note: tooltip
en: Eject the selected volume
kab: Ḍeqqer ableɣ yettwafernen

note: tooltip
en: Start the selected volume
kab: Sekker ableɣ yettwafernen

note: tooltip
en: Stop the selected volume
kab: Seḥbes ableɣ yettwafernen

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
kab: Af-d amidya deg imeɣri yettwafernen

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
kab: Serkeb ableɣ yedduklen akked ukaram yeldin

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
kab: Kkes ableɣ yedduklen akked ukaram yeldin

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
kab: Ḍeqqer ableɣ yedduklen akked ukaram yeldin

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
kab: Sekker ableɣ yedduklen akked ukaram yeldin

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
kab: Seḥbes ableɣ yedduklen akked ukaram yeldin

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
kab: Ldi afaylu sakin Mdel asfaylu

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
kab: Ldi akaram-agi de usfaylu n yinig

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
kab: Ldi akaram-agi deg yiccer amaynut

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
kab: Heyyi akaram-agi iwakken ad ittusmutti s unezḍay Senteḍ

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
kab: Heyyi akaram-agi iwakken ad ittusuken s unezḍay Senteḍ

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
kab: Smutti neɣ suken ifuyla yettwafernen yakan s unezḍay Gzem neɣ Suken ɣer ukaram-agi

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
kab: Smutti akaram-agi ɣer tqecwalt

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
kab: Kkes akaram-agi war ma tesmuttiḍ-t ɣer tqecwalt

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
kab: Serkeb ableɣ yedduklen akked ukaram-agi

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
kab: Kkes ableɣ yedduklen akked ukaram-agi

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
kab: Ḍeqqer ableɣ yedduklen akked ukaram-agi

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
kab: Sekker ableɣ yedduklen akked ukaram-agi

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
kab: Seḥbes ableɣ yedduklen akked ukaram-agi

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
kab: Wali neɣ beddel timeẓliyin n ukaram-agi

note: name, stock id, label
en: _Other pane
kab: Agalis-_nniḍen

en: Copy the current selection to the other pane in the window
kab: Suken tafrayt tamirant ɣer ugalis-nniḍen n usfaylu-agi

en: Move the current selection to the other pane in the window
kab: Smutti tafrayt tamirant ɣer ugalis-nniḍen n usfaylu-agi

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
kab: A_gejdan

en: Copy the current selection to the home folder
kab: Suken tafrayt tamirant ɣer ukaram udmawan

en: Move the current selection to the home folder
kab: Smutti tafrayt tamirant ɣer ukaram udmawan

note: name, stock id, label
en: _Desktop
kab: Ta_narit

en: Copy the current selection to the desktop
kab: Suken tafrayt tamirant ɣer tnarit

en: Move the current selection to the desktop
kab: Smutti tafrayt tamirant ɣer tnarit

en: Browse...
kab: Snirem...

en: Browse for a folder to move the selection to
kab: Snirem akaram aniɣer ara tesmuttiḍ tafrayt

en: Browse for a folder to copy the selection to
kab: Snirem akaram aniɣer ara tsukneḍ tafrayt

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
kab: Seɣnes afaylu yettwafernen iwakken yalas ad yettbin di tama n ufella n tebdart n ifuyla n wasun-agi

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
kab: Senṣel afaylu yettwafernen si tama n ufella n tebdart n ifuyla n wasun-agi

en: Add to favorites
kab: Rnu s inurifen

en: Add the selected file to your favorites
kab: Rnu ifuyla yettwafernen s inurifen-inek m

en: Remove from favorites
kab: Kkes seg yinurifen

en: Remove the selected file from your favorites
kab: Kkes ifuyla yettwafernen seg yinurifen-inek m

en: Run scripts
kab: Selkem iskripten

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
kab: I_skripten

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
kab: Smutti akaram yeldin si tqecwalt ɣer "%s"

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
kab[0]: Smutti akaram yettwafernen si tqecwalt ɣer "%s"
kab[1]: Smutti ikaramen yettwafernen si tqecwalt ɣer "%s"

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
kab[0]: Smutti akaram yettwafernen ɣer berra n tqecwalt
kab[1]: Smutti ikaramen yettwafernen ɣer berra n tqecwalt

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
kab[0]: Smutti afaylu yettwafernen si tqecwalt ɣer "%s"
kab[1]: Smutti ifuyla yettwafernen si tqecwalt ɣer "%s"

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
kab[0]: Smutti afaylu yettwafernen ɣer berra n tqecwalt
kab[1]: Smutti ifuyla yettwafernen ɣer berra n tqecwalt

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
kab[0]: Smutti aferdis yettwafernen si tqecwalt ɣer "%s"
kab[1]: Smutti iferdisen yettwafernen si tqecwalt ɣer "%s"

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
kab[0]: Smutti aferdis yettwafernen ɣer berra n tqecwalt
kab[1]: Smutti iferdisen yettwafernen ɣer berra n tqecwalt

en: Start the selected drive
kab: Sekker ableɣ yettwafernen

en: Connect to the selected drive
kab: Qqen ɣer ubleɣ yettwafernen

en: _Start Multi-disk Drive
kab: _Sekker ableɣ aget-aḍebsi

en: Start the selected multi-disk drive
kab: Sekker ableɣ aget-aḍebsi yettwafernen

en: U_nlock Drive
kab: K_kes azekṛun i webleɣ

en: Unlock the selected drive
kab: Kkes azekṛun i webleɣ yettwafernen

en: Stop the selected drive
kab: Seḥbes ableɣ yettwafernen

en: Safely remove the selected drive
kab: Kkes ableɣ-agi war amihi

en: _Disconnect
kab: _Senser

en: Disconnect the selected drive
kab: Senser ableɣ yettwafernen

en: _Stop Multi-disk Drive
kab: _Seḥbes ableɣ aget-aḍebsi

en: Stop the selected multi-disk drive
kab: Seḥbes ableɣ aget-aḍebsi yettwafernen

en: Lock the selected drive
kab: Sekkeṛ ableɣ yettwafernen

en: Start the drive associated with the open folder
kab: Sekker ableɣ yedduklen qkked ukaram yeldin

en: Connect to the drive associated with the open folder
kab: Ad yeqqen ɣer ubleɣ yedduklen akked ukaram yeldin

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
kab: Ad yeqqen ɣer ubleɣ aget-aḍebsi yedduklen akked ukaram yeldin

en: Unlock the drive associated with the open folder
kab: Ad yekkes azekṛun i webleɣ yedduklen akked ukaram yeldin

en: _Stop the drive associated with the open folder
kab: Ad ye_seḥbes ableɣ yedduklen akked ukaram yeldin

en: Safely remove the drive associated with the open folder
kab: Kkes ableɣ yedduklen akked ukaram yeldin war amihi

en: Disconnect the drive associated with the open folder
kab: Ad ye_senser ableɣ yedduklen akked ukaram yeldin

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
kab: Ad yeseḥbes ableɣ aget-aḍebsi yedduklen akked ukaram yeldin

en: Lock the drive associated with the open folder
kab: Ad yesekkeṛ ableɣ yedduklen akked ukaram yeldin

en: _Delete Permanently
kab: _Kkes i lebda

en: Delete the open folder permanently
kab: Kkes i lebda akaram yeldin

en: Move the open folder to the Trash
kab: Smutti akaram yeldin ɣer tqecwalt

en: _Open With %s
kab: _Ldi s %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
kab[0]: Ldi deg %'d n usfaylu amaynut
kab[1]: Ldi deg %'d n yisfuyla imaynuten

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
kab[0]: Ldi deg %'d n yi_ccer amaynut
kab[1]: Ldi deg %'d n yi_ccaren imaynuten

en: Delete all selected items permanently
kab: Kkes i lebda iferdisen yettwafernen

en: Remo_ve from Recent
kab: _Kkes seg wid n melmi kan

en: Remove each selected item from the recently used list
kab: Kkes yal aferdis yettwafernen si tebdart n ifuyla yettwasqedcen melmi kan

en: View or modify the properties of the open folder
kab: Wali neɣ beddel timeẓliyin n ukaram yeldin

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
kab: Aseɣwen ɣer %s

en: Drag and drop is not supported.
kab: Azuɣer akked usersi ur itteddu ara.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
kab: Azuɣer akked usersi itteddu kan deg yinagrawen n ifuyla idiganen.

en: An invalid drag type was used.
kab: Anaw n uzuɣer arameɣtu yettwaseqdec.

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
kab: text.txt yettwasers

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
kab: isefka yettusersen

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
kab: Tebɣiḍ ad tekkseḍ si tebdat-inek yal anuraf yettawin ɣer wadig ur nelli ara?

en: The location "%s" does not exist.
kab: Asun "%s"  ulac-it.

en: Bookmark for Nonexistent Location
kab: Anuraf i wasun ur nelli ara

en: Go to the location specified by this bookmark
kab: Ddu ɣer wasun i d-yemmel unuraf-agi

en: %s - File Browser
kab: %s - Anaram n ifuyla

en: Searching...
kab: Recherche en cours...

en: Could not display "%s".
kab: Ur izmir ara ad d-yesken "%s".

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
kab: Nemo ur yesɛi ara tameskant ittusbedden i yezemren ad tbeqqeḍ akaram.

en: The location is not a folder.
kab: Asun mačči d asun.

en: Could not find "%s".
kab: Ur izmir ara ad d-yaf "%s".

en: Please check the spelling and try again.
kab: Selken taɣdirawt sakin eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
kab: Nemo ur yezmir ara ad isefrek isunen "%s".

en: Nemo cannot handle this kind of location.
kab: Nemo ur yezmir ara ad isefrek anaw-agi n wasun.

en: Unable to mount the location.
kab: D awezɣi aserkeb n wasun.

en: Access was denied.
kab: Anekcum igdel.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
kab: D awezɣi abeqqeḍ n "%s", acku asneftaɣ ur yettwaf ara.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
kab: Selken belli taɣdirawt akked iɣewwaren-inek n upṛuksi d imeɣta.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
kab: Tuccḍa: %s
    Ma ulac aɣilif, fren ameskan-nniḍen sakin ɛren tikelt-nniden.

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
kab: Nemo d aseɣẓan ilelli; tzemreḍ ad t-tesdeggereḍ tikkelt-nniḍen yerna/neɣ ad t-tbeddeleḍ s tewtilin n turagt GNU General Public License am wakken i tt-id-yesuffeɣ Free Software Foundation; ama s lqem 2 n turagt, neɣ (ma tebɣiḍ) lqem amaynut.

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
kab: Nemo ittwazuzer s usirem ad yili deg lmendad, maca war ḍmana; war ḍmana-ines neɣ aselḥu-ines sɣur imdanen. Wali turagt tamatut tazzayezt GNU i ugar n talɣut.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
kab: Ahat ilaq tremseḍ-d anɣel n turagt GNU General Public akked Nemo; ma yella ala, aru i tesbeddit Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
kab: Nemo ad k-yeǧǧ ad tesuddseḍ ifuyla akked ikaramen inek, ama deg uselkim-inek ama ɣef izirig.

en: There was an error displaying help: 
    %s
kab: Tella-d tuccḍa deg uskan n tallalt: 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
kab: A_faylu

note: name, stock id, label
en: _Edit
kab: _Ẓreg

note: name, stock id, label
en: _View
kab: Sk_en

note: name, stock id, label
en: _Help
kab: Ta_llalt

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
kab: _Mdel

note: tooltip
en: Close this folder
kab: Mdel akaram-agi

en: Prefere_nces
kab: I_smenyifen

en: Edit Nemo preferences
kab: Ẓreg ismenyifen n Nemo

en: Undo the last text change
kab: Sefsex abeddel n uḍris aneggaru

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
kab: Ldi a_saraw

en: Open the parent folder
kab: Ldi akaram asaraw

note: tooltip
en: Stop loading the current location
kab: Seḥbes aɛebbi n wasun amiran

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
kab: _Smiren

note: tooltip
en: Reload the current location
kab: Ales asali n wadig amiran

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
kab: A_kk isental

note: tooltip
en: Display Nemo help
kab: Beqqeḍ tallalt n Nemo

en: _Keyboard Shortcuts
kab: Inegzumen n u_nasiw

en: Display keyboard shortcuts
kab: Beqqeḍ inezumen n unasiw

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
kab: _Ɣef

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
kab: Beqqeḍ tabdart n wid i d-yesnulfan Nemo

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
kab: Se_mɣeṛ

note: tooltip
en: Increase the view size
kab: Semɣer tiddi n tmuɣli

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
kab: _Semẓi

note: tooltip
en: Decrease the view size
kab: Senɣes teɣzi n tmeẓri

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
kab: Ti_ddi tamagnut

note: tooltip
en: Use the normal view size
kab: Seqdec teɣzi n temmmzri tamagnut

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
kab: Qqen ɣer u_qeddac...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
kab: Qqen ɣer uselkim neɣ ɣer uḍebsi yebḍan

note: tooltip
en: Open your personal folder
kab: Ldi akaram-inek udmawan

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
kab: Aselki_m

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
kab: Snirem akk iḍebsiyen idiganen akked iḍebsiyen inmeggagen akked ikaramen yettwaddafen seg uselkim-agi.

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
kab: A_ẓeḍḍa

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
kab: Snirem inurafen akked wadigen n uzeḍḍa adigan.

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
kab: Ti_neɣrufin

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
kab: Ldi akaram n tneɣrufin tudmawanin

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
kab: Iḍu_mman

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
kab: Ldi akaram n tqecwalt tudmawant

note: name, stock id, label
en: _Go
kab: _Ddu

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
kab: Ti_craḍ n isebtar

note: name, stock id, label
en: _Tabs
kab: I_ccaren

note: name, stock id, label
en: New _Window
kab: A_sfaylu amaynut

en: Open another Nemo window for the displayed location
kab: Ldi asfaylu Nemo-nniḍen i wadig i d-yettwaseknen

note: name, stock id, label
en: New _Tab
kab: I_ccer amaynut

en: Open another tab for the displayed location
kab: Ldi iccer nniden i wadig i d-yettwaseknen

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
kab: Mdel akk isf_uyla

en: Close all Navigation windows
kab: Mdel akk isfuyla n yinig

note: name, stock id, label
en: _Back
kab: _Ɣer deffir

en: Go to the previous visited location
kab: Ddu ɣer wadig uzwir iɣer terziḍ

note: name, stock id, label
en: _Forward
kab: Ɣeṛ z_dat

en: Go to the next visited location
kab: Ddu ɣer wadig uḍfir iɣer terziḍ

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
kab: Nṭew_Kcem adig

en: Switch between location entry and breadcrumbs
kab: Nṭew gar anekcum n wadig akked ubruy

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
kab: _Qluqel ɣer ugalis-nniḍen

en: Move focus to the other pane in a split view window
kab: Smutti asaḍas ɣer ugalis-nniḍen deg usfaylu yebḍan

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
kab: Adig kifkif-it akked ugalis-nniḍen

en: Go to the same location as in the extra pane
kab: Ddu ɣer wadig am winna n ugalis uffiɣ

en: Add a bookmark for the current location to this menu
kab: Rnu tacreḍt ar wadig amiran deg umuɣ-agi.

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
kab: _Ẓreg ticraḍ n isebtar..

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
kab: Beqqeḍ asfaylu ara k-isirgen ad tẓergeḍ inuraf deg wumuɣ-agi

en: _Previous Tab
kab: Iccer u_zwir

en: Activate previous tab
kab: Rmed iccer d-iteddun

en: _Next Tab
kab: Iccer u_ḍfir

en: Activate next tab
kab: Rmed iccer d-iteddun

en: Move Tab _Left
kab: Smutti iccer ɣer _zelmaḍ

en: Move current tab to left
kab: Smutti iccer amiran ɣer zelmaḍ

en: Move Tab _Right
kab: Smutti iccer amiran ɣer ye_fus

en: Move current tab to right
kab: Smutti iccer amiran ɣer yefus

en: Sidebar
kab: Agalis n yidis

en: Toolbar
kab: Afeggag n ifecka

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
kab: Sken ifuyla ye_ffren

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
kab: Qluqel ɣer ubeqqeḍ n ifuyla yeffren deg usfaylu amiran

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
kab: Tafeggagt n ifecka ta_gejdant

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
kab: Beddel tawalit n tfeggagt n ifecka tagejdant n usfaylu

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
kab: _Sken agalis adisan

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
kab: Beddel tawalit n ugalis n yidis n usfaylu

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
kab: Tafeggagt n wa_ddad

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
kab: Beddel tawalit n tfeggagt n waddad n usfaylu

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
kab: Tafeggagt n wumuɣen

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
kab: Beddel tawalit n lexṣas n tfegaggt n wumuɣ

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
kab: _Nadi ifuyla...

note: tooltip
en: Search documents and folders
kab: Nadi isemliyen akked yikaramen

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
kab: Agalis a_mernan

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
kab: Ldi timeẓri n ukaram-nniḍen idis ar yidis

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
kab: Sken ti_nfulin

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
kab: Senfel abeqqeḍ n tenfulin deg ukaram amiran

en: Places
kab: Idigen

en: Select Places as the default sidebar
kab: Fren Imeḍqan am tfeggagt n yidis n lexṣas

en: Tree
kab: Aseklu

en: Select Tree as the default sidebar
kab: Fren talɣa n useklu am tfeggagt n yidis n lexṣas

en: Back history
kab: Uzwir deg umazray

en: Forward history
kab: Uḍfir deg umazray

en: _Up
kab: D _asawen

en: Go to parent folder
kab: Ddu ar ukaram asaraw

en: Go to home directory
kab: Ddu ar ukaram agejdan

en: Go to Computer
kab: Ddu ar uselkim

en: Toggle Location Entry
kab: Senfel anekcum n wadig

en: New folder
kab: Akaram amaynut

en: Create a new folder
kab: Rnu akaram amaynut

en: Open a terminal in the active folder
kab: Ldi aneftaɣ deg ukaram urmid

en: Icons
kab: Tignitin

en: List
kab: Tabdart

en: Compact
kab: Ssed

en: Search
kab: Anadi

en: Show Thumbnails
kab: Sken tinfulin

en: _Location
kab: A_dig

en: _New Tab
kab: Iccer a_maynut

en: _Close Tab
kab: _Mdel iccer

en: No files found
kab: Ur nufi ara ifuyla

en: These files are on an Audio CD.
kab: Ifuyla-agi atnad deg uḍebsi ameslaw .

en: These files are on an Audio DVD.
kab: Ifuyla-agi atenad deg uDVD ameslaw.

en: These files are on a Video DVD.
kab: Ifuyla agi llan deg uṣebsi DVD n tvidyutin.

en: These files are on a Video CD.
kab: Ifuyla agi llan deg uṣebsi CD n tvidyutin.

en: These files are on a Super Video CD.
kab: Ifuyla agi llan deg uṣebsi Super Video CD.

en: These files are on a Photo CD.
kab: Ifuyla agi llan deg uḍebsi CD n tewlafin.

en: These files are on a Picture CD.
kab: Ifuyla agi llan deg uḍebsi CD n tewlafin.

en: The media contains digital photos.
kab: Amidya-agi yegber tiwlafin timiḍanin.

en: These files are on a digital audio player.
kab: Ifuyla agi llan deg umeɣri ameslaw umḍin.

en: The media contains software.
kab: Amidya-agi yegber iseɣẓanen.

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
kab: Amidya-agi yettwaf am "%s".

en: Open %s
kab: Ldi %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
kab: Gzem aḍris yettwafernen u rr-it ɣer tecfawit

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
kab: Suken aḍris yettwafernen u rr-it ɣer tecfawit

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
kab: Senteḍ aḍris yellan di tecfawit

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
kab: Fren akk aḍris n teɣzut n uḍris

en: Move _Up
kab: Smutti d a_sawen

en: Move Dow_n
kab: Smutti d a_kessar

en: Use De_fault
kab: Seqdec s wu_dem amezwaru

en: The name and icon of the file.
kab: Isem akked tignit n ufaylu.

en: The size of the file.
kab: Tiddi n ufaylu.

en: The general type of the file.
kab: Anaw amatu n ufaylu.

en: Detailed Type
kab: Anaw s telqey

en: The specific type of the file.
kab: Anaw ulmis n ufaylu.

en: The date the file was modified.
kab: Azemz ideg yettwabeddel ufaylu.

en: Modified - Time
kab: Azemz n ubeddel

en: Date Created
kab: Azemz n usnulfu

en: The date the file was created.
kab: Azemz ideg d-yenulfa ufaylu.

en: Created - Time
kab: Yettwarna di

en: Date Accessed
kab: Azemz n unekcum

en: The date the file was accessed.
kab: Azemz ideg yettwaddef ufaylu.

en: Owner
kab: Bab

en: The owner of the file.
kab: Bab n ufaylu.

en: Group
kab: Agraw

en: The group of the file.
kab: Agraw n ufaylu.

en: The permissions of the file.
kab: Isirigen n ufaylu.

en: Octal Permissions
kab: Isirigen s uṭamḍan

en: The permissions of the file, in octal notation.
kab: Isirigen n ufaylu, s tira taṭamḍant.

en: MIME Type
kab: Anaw MIME

en: The mime type of the file.
kab: Anaw MIME n ufaylu.

en: SELinux Context
kab: Asatal SELinux

en: The SELinux security context of the file.
kab: Asatal n tɣellist SELinux n ufyalu.

en: The location of the file.
kab: Asun n ufaylu.

en: Trashed On
kab: Deg iḍumman di

en: Date when file was moved to the Trash
kab: Azemz ideg yemutti ufaylu ɣer tqecwalt

en: Original Location
kab: Asun asentan

en: Original location of file before moved to the Trash
kab: Adig asentan n ufaylu send ad yemutti ɣer tqecwalt

en: Hits
kab: Tummanin

en: How many times the search string appeared in the file
kab: Acḥal n tikkal i d-iban uzrar n unadi deg ufaylu

en: on the desktop
kab: ɣef tnarit

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
kab: Ur tezmireḍ ara ad tawiḍ imeɣri "%s" ar iḍumman.

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
kab: Ma tebɣiḍ ad d-tḍeqqereḍ ableɣ, ttxil-k seqdec "Ḍeqqer" deg wumuɣ anattal n ubleɣ.

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
kab: Ma tebɣiḍ ad tefsiḍ ableɣ, ttxil-k seqdec "Fsi ableɣ" deg wumuɣ poup n ubleɣ.

en: _Move Here
kab: _Smutti ɣer dagi

en: _Copy Here
kab: _Nɣel dagi

en: _Link Here
kab: _Snulfu-d aseɣwen dagi

en: This file cannot be mounted
kab: Afaylu-agi ur izmir ara ad yerkeb

en: This file cannot be unmounted
kab: Afaylu-agi ur izmir ara ad d-yekkes

en: This file cannot be ejected
kab: Afaylu-agi ur izmir ara ad yeffeɣ

en: This file cannot be started
kab: Afaylu-agi ur izmir ara ad yebdu

en: This file cannot be stopped
kab: Afaylu-agi ur izmir ara ad yettwaseḥbes

en: Slashes are not allowed in filenames
kab: Tifeggagin yeknan ur urigent ara deg yismawen n ifuyla

en: File not found
kab: Ulac afaylu

en: Toplevel files cannot be renamed
kab: D awezɣi abeddel n yisem n ifuyla iẓuran

en: Unable to rename desktop icon
kab: D awezɣi abeddel n yisem n tignit n tnarit

en: Unable to rename desktop file
kab: D awezɣi abeddel n yisem n ufaylu n tnarit

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
kab: Iḍelli %H:%M

en: Not allowed to set permissions
kab: Ur turigeḍ ara iwakken ad tesbaduḍ isirigen

en: Not allowed to set owner
kab: Ur turigeḍ ara iwakken ad tesbaduḍ amli

en: Specified owner '%s' doesn't exist
kab: Amli d-yettunefken '%s' ulac-it

en: Not allowed to set group
kab: Ur  turigeḍ ara iwakken ad tesbaduḍ agraw

en: Specified group '%s' doesn't exist
kab: Agraw yettwammlen '%s' ulac-it

en: %'u folder | %'u folders
kab[0]: %'u n ukaram
kab[1]: %'u n ikaramen

en: %'u file | %'u files
kab[0]: %'u n ufaylu
kab[1]: %'u n ifuyla

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
kab: ? iferdisen

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
kab: ? iṭamḍanen

en: Unknown
kab: Arussin

en: Program
kab: Ahil

en: Audio
kab: Ameslaw

en: Font
kab: Tasefsit

en: Archive
kab: Aɣbar

en: Markup
kab: Ticreḍt

en: Text
kab: Aḍris

en: Video
kab: Tavidyut

en: Contacts
kab: Inermisen

en: Calendar
kab: Awitay

en: Document
kab: Iemli

en: Presentation
kab: PrÃ©sentation

en: Spreadsheet
kab: Tiferkit n usiḍen

en: Binary
kab: Imisin

en: Folder
kab: Akaram

en: link
kab: aseɣwen

en: link (broken)
kab: aseɣwen (yerreẓ)

en: Name: %s
kab: Isem: %s

en: Type: %s
kab: Anaw: %s

en: %s item | %s items
kab[0]: %s n uferdis
kab[1]: %s n iferdisen

en: Contains: %s
kab: Igber: %s

en: Size: %s
kab: Taɣzi : %s.

en: Accessed: %s
kab: Yettwakcem: %s

en: Modified: %s
kab: Yettwabeddel: %s

en: Created: %s
kab: Yenulfa-d: %s

en: Location: %s
kab: Asun: %s

en: Merge folder "%s"?
kab: Ad tezdiḍ akaram "%s"?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
kab: Azday ad yesuter asentem send asemselsi n ifuyla n ukaram ittemceččawen akked ifuyla ara yettusuknen.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
kab: Akaram aqbur s yisem-agi yella yakan "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
kab: Akaram amaynut s yisem-agi yella yakan "%s".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
kab: Akaram-nniḍen s yisem-agi yella yakan "%s".

en: Replacing it will remove all files in the folder.
kab: Asemselsi-is ad yekkes akk ifuyla deg ukaram.

en: Replace folder "%s"?
kab: Semselsi akaram "%s"?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
kab: Akaram s yisem-agi yella yakan "%s".

en: Replace file "%s"?
kab: Semselsi afaylu "%s"?

en: Replacing it will overwrite its content.
kab: Semselsi-t s usefɛej n ugbur-is.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
kab: Afaylu aqbur s yisem-agi yella yakan "%s".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
kab: Afaylu amaynut s yisem-agi yella yakan "%s".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
kab: Afaylu-nniden s yisem-agi yella yakan "%s".

en: Original file
kab: Afaylu aneṣli

en: Last modified:
kab: Abeddel aneggaru:

en: Replace with
kab: Semselsi s

en: Merge
kab: Smezdi

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
kab: _Fren isem amaynut i tɣerwaḍt

en: Reset
kab: Ales awennez

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
kab: Snes tigawt-a ar ifuyla meṛṛa

en: _Skip
kab: _Ttu

en: Re_name
kab: _Beddel isem

en: Replace
kab: Semselsi

en: File conflict
kab: Tilla n ufaylu

en: S_kip All
kab: _Ttu kulec

en: _Retry
kab: _Eɛreḍ tikkelt-nniḍen

en: Delete _All
kab: Kkes _kulec

en: _Replace
kab: _Semselsi

en: Replace _All
kab: Se_mselsi akk

en: _Merge
kab: _Zdi

en: Merge _All
kab: Zdi _kulec

en: Copy _Anyway
kab: Suken a_kken ibɣu yili

en: %'d second | %'d seconds
kab[0]: %'d n tasint
kab[1]: %'d n tasinin

en: %'d minute | %'d minutes
kab[0]: %'d n tesdat
kab[1]: %'d tesdatin

en: %'d hour | %'d hours
kab[0]: %'d n usrag
kab[1]: %'d n isragen

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
kab[0]: Azal n %'d n usrag
kab[1]: Azal n %'d n isragen

note: appended to new link file
en: Another link to %s
kab: Aseɣwen-nniḍen ar %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix                                 codespell:ignore * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
kab: %'dst icudd ar %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
kab: %'dnd icudd ar %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
kab: %'drd icudd ar %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
kab: %'dth icudd ar %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
kab:  (anɣel)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
kab:  (anɣel-nniḍen)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
kab: anɣel )

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
kab: anɣel mzr)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
kab: anɣel wis sn)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
kab: anɣel wis krḍ)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
kab: %s (anɣel)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
kab: %s (an qel-nniḍen)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
kab: %s (%'dth n unɣel)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
kab: %s (%'dst n unɣel)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
kab: %s (%'dnd n unɣel)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
kab: %s (%'drd n unɣel)%s

en: Error removing file: %s
kab: Tuccḍa di tukksa n ufaylu: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
kab[0]: Yettraǧu ad yenɣel afaylu si '%1$s' ar '%2$s'
kab[1]: Yettraǧu ad yenɣel ifuyla si '%1$s' ar '%2$s'

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
kab[0]: Yettraǧu ad yawi afaylu si '%1$s' ar '%2$s'
kab[1]: Yettraǧu ad yawi ifuyla si '%1$s' ar '%2$s'

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
kab[0]: Yetraǧu ad yekkes afaylu s wude imezgi si '%s'
kab[1]: Yetraǧu ad yekkes ifuyla s wudem imezgi si '%s'

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
kab[0]: Yettraǧu ad yekkes afaylu di '%s'
kab[1]: Yettraǧu ad yekkes ifuyla di '%s'

en: Waiting to empty the trash
kab: Yetṛaǧu ad yekkes iḍumman

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
kab[0]: Yettraǧu ad yesleg afaylu di '%s'
kab[1]: Yettraǧu ad yesleg ifuyla di '%s'

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
kab: Yettraǧu ad ibeddel tisirag n yifuyla di '%s'

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
kab[0]: Yettraǧu ad icudd afaylu si '%1$s' ar '%2$s'
kab[1]: Yettraǧu ad icudd ifuyla si '%1$s' ar '%2$s'

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
kab: D tidet tebɣiḍ ad temuttiḍ "%B"vɣer tsecwalt?

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
kab[0]: %'d  ur yettwaseqdacen ara
kab[1]: Tettḥeqqeḍ belli tebɣiḍ ad terreḍ ɣer tqecwalt %'d n iferdisen yettwafernen?

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
kab: Ttzemreḍ ad d-terreḍ iferdisen si tqecalt, ma tbeddeleḍ ṛṛay ar ḍqal.

en: Move to _Trash
kab: Smutti ɣer t_qecwalt

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
kab: Tebɣiḍ ad tekkseḍ s wudem imezgi "%B" seg iḍuman?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
kab[0]: Tebɣiḍ ad tekkseḍ s wudem imezgi %'d n uferdis yettwafernen seg iḍuman?
kab[1]: Tebɣiḍ ad tekkseḍ s wudem imezgi %'d n yiferdisen yettwafernen seg iḍuman?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
kab: Ma tekkseḍ aferdis, ad iṛuḥ i lebda.

en: Empty all items from Trash?
kab: Ad tekkseḍ akk iferdisen n tqecwalt?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
kab: Akk iferdisen n tqecwalt ad ṛuḥen i lebda.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
kab: Tebɣiḍ ad tekkseḍ s wudem imezgi "%B" ?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
kab[0]: Tebɣiḍ ad tekkseḍ s wudem imezgi %'d n uferdis yettwafernen?
kab[1]: Tebɣiḍ ad tekkseḍ s wudem imezgi %'d n yiferdisen yettwafernen?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
kab[0]: %'d n ufaylu i d-iqqemen ad yettwakkes
kab[1]: %'d n ifuyla i d-iqqemen ad ttwakksen

en: Deleting files
kab: Tukksa n ifuyla

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
kab[0]: %T i d-iqqimen
kab[1]: %T i d-iqqimen

en: Error while deleting.
kab: Tuccḍa di tukksa.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
kab: Ifuyla n ukaram "%B" ulamek ara ttwakksen acku ur tesɛiḍ ara isirigen iwakken ad ten-twaliḍ.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
kab: Teḍra-d tuccḍa deg awway n telɣut ɣef  ifuyla deg ukaram "%B".

en: _Skip files
kab: _Ttu ifuyla

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
kab: Akaram "%B" ulamek ara yettwakkes acku ur turigeḍ ara iwakken ad t-teɣreḍ.

en: There was an error reading the folder "%B".
kab: Teḍra-d tuccḍa di tɣuri n ukaram "%B".

en: Could not remove the folder %B.
kab: D awezɣi tukksa n ukaram %B.

en: There was an error deleting %B.
kab: Teḍra-d tuccḍa di tukksa n %B.

en: Moving files to trash
kab: Smutti ifuyla ɣer tqecwalt

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
kab[0]: %'d n ufaylu id-iqqimen deg iḍumman
kab[1]: %'d n ifuyla id-iqqimen deg iḍumman

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
kab: D awezɣi asmutti n ufaylu ɣer tqecwalt, tebɣiḍ ad t-tekkseḍ tura?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
kab: D awezɣi tiririt n ufaylu "%B" ɣer tqecwalt.

en: Trashing Files
kab: Ifuyla n idumman

en: Deleting Files
kab: Tukksa n ifuyla

en: Unable to eject %V
kab: Ur izmir ara ad d-yessuffeɣ %V

en: Unable to unmount %V
kab: Ulamek afsay n %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
kab: Tebɣiḍ ad tesmireḍ taqecwalt send afsay?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
kab: Iwakken ad d-trebḥeḍ tallunt tilellit deg ubleɣ-agi isefk ad tesneɣleḍ taqecwalt.  Akk iferdisen n tqecwalt n ubleɣ-agi ad ṛuḥen i lebda.

en: Do _not Empty Trash
kab: Ur ttesmiri a_ra tawecwalt

en: Unable to mount %s
kab: D awezɣi aserkeb n %s

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
kab[0]: Aheyyi i usuken n %'d n ufaylu (%S)
kab[1]: Aheyyi i usuken n %'d n ifayla (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
kab[0]: Aheyyi i wesmutti n %'d n ufaylu (%S)
kab[1]: Aheyyi i wesmutti n %'d n ifayla (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
kab[0]: Aheyyi i tukksa n %'d n ufaylu (%S)
kab[1]: Aheyyi i tukksa n %'d n ifuyla (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
kab[0]: Aheyyi i wesmutti n %'d n ufaylu ɣer tqecwalt
kab[1]: Aheyyi i wesmutti n %'d n ifuyla ɣer tqecwalt

en: Error while copying.
kab: Tuccḍa deg unɣal.

en: Error while moving.
kab: Tuccḍa deg usenkez.

en: Error while moving files to trash.
kab: Tuccḍa deg usenkez ifuyla ar idumman.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
kab: Ifuyla n "%B" ulamek ara ttusferken acku ur turigeḍ ara iwakken d ten-tetwaliḍ.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
kab: Akaram "%B" ulamek ara yettusefrek acku ur turigeḍ ara iwakken d t-teɣreḍ.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
kab: Afaylu "%B" ulamek ara yettusefrek acku ur turigeḍ ara iwakken d t-teɣreḍ.

en: There was an error getting information about "%B".
kab: Teḍra-d tuccḍa deg awway n telɣut ɣef  "%B".

en: Error while copying to "%B".
kab: Tuccḍa deg unɣal ar "%B".

en: You do not have permissions to access the destination folder.
kab: Yettban am akken ur ɣur-k ara tisirag n unekcum ar ukaram aɣerwaḍ.

en: There was an error getting information about the destination.
kab: Teḍra-d tuccḍa deg awway n telɣut ɣef  tniɣert.

en: The destination is not a folder.
kab: Taɣerwaḍt mačči d akaram.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
kab: Taɣerwaḍt ur tesɛi ara aṭas n tallunt tilellit. Eɛreḍ ad tekkseḍ ifuyla iwakken ad teslelliḍ tallunt.

en: %S more space is required to copy to the destination.
kab: %S ugar n umkan yettwasra i unqel ar tniɣert.

en: The destination is read-only.
kab: Taɣerwaḍt i tira kan.

en: Moving "%B" to "%B"
kab: Asmutti n "%B" ɣer "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
kab: Asuken n "%B" ɣer "%B"

en: Duplicating "%B"
kab: Asisleg n "%B"

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
kab: Asmutti n ufaylu %'d n %'d (di "%B") ɣer "%B"

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
kab: Asuken n ufaylu %'d n %'d (di "%B") ɣer "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
kab: Asisleg n ufaylu %'d n %'d (di "%B")

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
kab: Asmutti n ufaylu %'d n %'d ɣer "%B"

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
kab: Asuken n ufaylu %'d n %'d ɣer "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d
kab: Asisleg n ufaylu %'d n %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
kab: %S si %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
kab[0]: %S of %S — %T left (%S/sec)
kab[1]: %S si %S — %T i d-iqqimen (%S/sec)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
kab: Akaram "%B" ulamek ara yettusuken acku ur tesɛiḍ ara izerfan iwakken ad t-id-tesnulfuḍ di tɣerwaḍt.

en: There was an error creating the folder "%B".
kab: Tuccḍa di tmerna n useɣwen ar "%B".

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
kab: Ifuyla n ukaram "%B" ulamek ara ttusuknen acku ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad ten-twaliḍ.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
kab: Akaram "%B" ulamek ara yettusuken acku ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad t-teɣreḍ.

en: Error while moving "%B".
kab: Tuccḍa deg usenkez n "%B".

en: Could not remove the source folder.
kab: D waezɣi tukksa n ukaram aɣbalu.

en: Error while copying "%B".
kab: Tuccḍa deg unɣal n "%B".

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
kab: D awezɣi tukksa n ifuyla seg ukaram i yellan yakan %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
kab: D awezɣi tukksa n ufaylu i yellan yakan %F.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
kab: Ur tezmireḍ ara ad tawiḍ akaram ar yiman-is.

en: You cannot copy a folder into itself.
kab: Ur tezmireḍ ara ad neɣleḍ akaram ar yiman-is.

en: The destination folder is inside the source folder.
kab: Akaram aɣerwaḍ atan deg ukaram aɣbalu.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
kab: Ur tezmireḍ ara ad tawiḍ afaylu ar yiman-is.

en: You cannot copy a file over itself.
kab: Ur tezmireḍ ara ad tneɣleḍ afaylu ar yiman-is.

en: The source file would be overwritten by the destination.
kab: Afaylu aɣbalu ad t-tesefsex tɣerwaḍt.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
kab: Ur nezmir ara ad nekkes afaylu yellan yakan s yisem am wagi deg %F.

en: There was an error copying the file into %F.
kab: Tuccḍa deg unɣal n ufaylu ar %F.

en: Copying Files
kab: Anɣel n yifuyla

en: Preparing to Move to "%B"
kab: Aheyyi i wemutti ɣer "%B"

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
kab[0]: Aheyyi i wesmutti n %'d n ufaylu
kab[1]: Aheyyi i wesmutti n %'d n ifuyla

en: There was an error moving the file into %F.
kab: Tuccḍa deg unɣal n usenkez n ufaylu ar ar %F.

en: Moving Files
kab: Asmutti n ifuyla

en: Creating links in "%B"
kab: Asnulfu n isɣewnen di "%B"

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
kab[0]: Eg aseɣwen ɣer %'d n ufaylu
kab[1]: Eg isɣewnen ɣer %'d n ifuyla

en: Error while creating link to %B.
kab: Tuccḍa di tmerna n useɣwen ar "%B".

en: Symbolic links only supported for local files
kab: Isɣewnen izamulen tteddun kkan i ifuyla idiganen

en: The target doesn't support symbolic links.
kab: Anican ur tteddun ara degs isɣewnen idiganen.

en: There was an error creating the symlink in %F.
kab: Teḍra-d tuccḍa di tmerna n useɣwen azamulan di %F.

en: Setting permissions
kab: Asbadu n isirigen

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
kab: Akaram war isem

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
kab: War azwel

en: Error while creating directory %B.
kab: Tuccḍa deg unɣal ar "%B".

en: Error while creating file %B.
kab: Tuccḍa di tmerna n ufaylu "%B".

en: There was an error creating the directory in %F.
kab: Teḍra-d tuccḍa di tmerna n ukaram di %F.

en: Emptying Trash
kab: Asmiri n tqecwalt

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
kab: D awezɣi acraḍ n umsekker-agi belli yettwaman(yettwalkam)

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
kab[0]: Smutti %d n uferdis ɣer '%s'
kab[1]: Smutti %d n iferdisen ɣer '%s'

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
kab[0]: Smutti %d n uferdis ɣer '%s'
kab[1]: Smutti %d n iferdisen ɣer '%s'

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
kab[0]: Se_fsex asmutti n %d n uferdis
kab[1]: Se_fsex asmutti n %d n iferdisen

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
kab[0]: A_les asmutti n %d n uferdis
kab[1]: A_les asmutti n %d n iferdisen

en: Move '%s' back to '%s'
kab: Err-d '%s' ɣer '%s'

en: Move '%s' to '%s'
kab: Smutti '%s' ɣer '%s'

en: _Undo Move
kab: Se_fsex asmutti

en: _Redo Move
kab: E_rr-d asmutti

en: _Undo Restore from Trash
kab: Se_fsex tiririt si tqecwalt

en: _Redo Restore from Trash
kab: E_rr-d tiririt si tqecwalt

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
kab[0]: Smutti %d n uferdis ɣer tqecwalt
kab[1]: Smutti %d n iferdisen ɣer tqecwalt

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
kab[0]: Err-d %d n uferdis seg iḍuman.
kab[1]: Err-d %d n yiferdisen seg iḍuman.

en: Move '%s' back to trash
kab: Smutti '%s ɣer tqecwalt

en: Restore '%s' from trash
kab: Err-d '%s' seg iduman.

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
kab[0]: Kkes %d n uferdis yettusuknen
kab[1]: Kkes %d n iferdisen yettusuknen

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
kab[0]: Suken %d n uferdis ɣer '%s'
kab[1]: Suken %d n iferdisen ɣer '%s'

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
kab[0]: Sefsex anɣe_l n %d n uferdis
kab[1]: Sefsex anɣe_l n %d n yiferdisen

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
kab[0]: A_les asuken n %d n uferdis
kab[1]: A_les asuken n %d n iferdisen

en: Delete '%s'
kab: Kkes '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
kab: Nɣel '%s' ar '%s'

en: _Undo Copy
kab: Sefsex anɣe_l

en: _Redo Copy
kab: Err-d tasukkint

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
kab[0]: Kkes %d n uferdis yettusiselgen
kab[1]: Kkes %d n iferdisen yettusiselgen

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
kab[0]: Sisleg %d n uferdis di '%s'
kab[1]: Sisleg %d n iferdisen di '%s'

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
kab[0]: Sefsex asla_g n %d n uferdis
kab[1]: Sefsex asla_g n %d n yiferdisen

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
kab[0]: A_les asisleg n %d n uferdis
kab[1]: A_les asisleg n %d n iferdisen

en: Duplicate '%s' in '%s'
kab: Sisleg '%s' di '%s'

en: _Undo Duplicate
kab: Sefsex asla_g

en: _Redo Duplicate
kab: E_rr-d asisleg

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
kab[0]: Kkes isɣewnen ɣer %d n uferdis
kab[1]: Kkes isɣewnen ɣer %d n iferdisen

en: Create links to %d item | Create links to %d items
kab[0]: Rni iseɣwan ar %d n uferdis
kab[1]: Rnu iseɣwan ar %d n yiferdisen

en: Delete link to '%s'
kab: Kkes aseɣwen ɣer '%s'

en: Create link to '%s'
kab: Rnu aseɣwen ar '%s'

en: _Undo Create Link
kab: Se_fsex timerna n useɣwen

en: _Redo Create Link
kab: E_rr-d asnulfu n useɣwen

en: Create an empty file '%s'
kab: Rnu afaylu ilem '%s'

en: _Undo Create Empty File
kab: Se_fsex timerna n ufaylu ilem

en: _Redo Create Empty File
kab: E_rr-d asnulfu n ufaylu ilem

en: Create a new folder '%s'
kab: Rnu akaram amaynut '%s'

en: _Undo Create Folder
kab: Se_fsex timerna n ukaram

en: _Redo Create Folder
kab: E_rr-d asnulfu n ukaram

en: Create new file '%s' from template
kab: Rnu afaylu '%s' seg tineɣrufin

en: _Undo Create from Template
kab: Se_fsex timerna si tneɣruft

en: _Redo Create from Template
kab: E_rr-d asnulfu si tmuddemt

en: Rename '%s' as '%s'
kab: Beddel isem n '%s' s '%s'

en: _Undo Rename
kab: Se_fsex abeddel n yisem

en: _Redo Rename
kab: E_rr-d abeddel n yisem

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
kab[0]: Smutti %d n uferdis ɣer tqecwalt
kab[1]: Smutti %d n iferdisen ɣer tqecwalt

en: Restore '%s' to '%s'
kab: Err-d '%s' ar '%s'

en: Move '%s' to trash
kab: Smutti '%s' ɣer tqecwalt

en: _Undo Trash
kab: Se_fsex asmutti ɣer tqecwalt

en: _Redo Trash
kab: Err-d seg iḍu_mman

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
kab: Err-d isirigen isentanen n iferdisen yeddan di '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
kab: Sbadu isirigen n iferdisen yeddan di '%s'

en: _Undo Change Permissions
kab: Sefsex abeddel n tsira_g

en: _Redo Change Permissions
kab: E_rr-d ibeddilen n isirigen

en: Restore original permissions of '%s'
kab: Err-d isirigen isentanen n '%s'

en: Set permissions of '%s'
kab: Sbadu isirigen n '%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
kab: Err-d tagrumma n '%s' ar '%s'

en: Set group of '%s' to '%s'
kab: Sbadu agraw n '%s' ɣer '%s'

en: _Undo Change Group
kab: Se_fsex abeddel n ugraw

en: _Redo Change Group
kab: E_rr-d abeddel n ugraw

en: Restore owner of '%s' to '%s'
kab: Err-d amli n '%s' ɣer '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
kab: Sbadu amli n '%s' ɣer '%s'

en: _Undo Change Owner
kab: Se_fsex abeddel n umli

en: _Redo Change Owner
kab: E_rr-d abeddel n umli

en: Could not determine original location of "%s"
kab: D awezɣi tifin n wadig asentan n "%s"

en: The item cannot be restored from trash
kab: D awezɣi tiririt n uferdis si tqecwalt

en: The selection rectangle
kab: Asrem n tefrayt

en: Could not forget association
kab: D awezɣi tittin n useddukel

en: Forget association
kab: Ttu asdukkel

en: Valid executable.
kab: Afaylu yettwalkamen d ameɣtu.

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
kab: Afaylu yettwalkamen d armeɣtu. Tallunin deg ubrid n ufaylu isefk ad ttusnesren s tfeggagt yeknan ɣer deffir (\).

note: the %s here is a file extension
en: %s document
kab: %s isemli

en: Open all files of type "%s" with
kab: Ldi akk ifuyla n wanaw "%s" s

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
kab: Fren asnas di tebdart iwakken ad teldiḍ %s qkked ifuyla-nniḍen n wanaw "%s"

en: Custom application
kab: Asnas yugnen

en: Executables
kab: Ttwaselkamen

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
kab: Tzemreḍ daɣen ad tekcmeḍ neɣ ad tferneḍ afaylu yettwalkamen yugnen iwakken ad teldiḍ anaw-agi n ufaylu. Tzemreḍ ad tesqedceḍ anezḍay-agi yiwet n tikkelt, neɣ ad t-tesbaduḍ d anezḍay n lexṣas i yifuyla merra n wanaw-agi.

en: Enter a custom command...
kab: Sekcem anezḍay yugnen...

en: Add to list
kab: Rnu ɣer tebdart

en: Set as default
kab: Sbadu d amezwer

en: Reset to system defaults
kab: Ales awennez n unagraw n lexṣas

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
kab: Surfaɣ, maca ur tezmireḍ ara ad tselkmeḍ inezḍayen seg usmel anmeggag.

en: This is disabled due to security considerations.
kab: Ayagi yexsi i lmend n tɣellist.

en: There was an error launching the application.
kab: Teḍra-d tuccḍa di tnekra n usnas.

en: This drop target only supports local files.
kab: Anican n usersi d ifuyla idiganen kan i yetteddun deg-s.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
kab: Iwakken ad teldiḍ ifuyla ur nelli ara d idiganen suken-iten ɣer ukaram adigan sakin sers-iten tikkelt-nniḍen.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
kab: Iwakken ad teldiḍ ifuyla ur nelli ara d idiganen suken-iten ɣer ukaram adigan sakin sers-iten tikkelt-nniḍen. Ifuyla idiganen i tserseḍ ttwaldin yakan.

en: Details:
kab: Telqey:

en: Preparing
kab: Aheyyi

en: Search in "%s"
kab: Nadi di "%s"

en: Edit
kab: Ẓreg

en: Undo Edit
kab: Sefsex taẓrigt

en: Undo the edit
kab: Sefsex abeddel

en: Redo Edit
kab: Err-d taẓrigt

en: Redo the edit
kab: Err-d taẓrigt

en: The text of the label.
kab: Aḍris n tebzimt.

en: Justification
kab: Sseba

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
kab: Aderrer n izirigen deg uḍris n tebzimt s wassaɣ ɣer wiyiḍ. Ayagi ur yettḥaz ara aderrer n tebzimt deg uḥeṛṛi-ines. Ɣef wayagi, wali GtkMisc::xalign.

en: Line wrap
kab: Tuɣalin ɣer ujerriḍ

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
kab: Ma yermed, ad tili tuɣalin s ajerriḍ ticki aḍris ɣezzif aṭas.

en: Cursor Position
kab: Asun n teḥnacaḍt

en: The current position of the insertion cursor in chars.
kab: Adig amiran s isekkilen n teḥnacaḍt n tugra.

en: Selection Bound
kab: Tilisa n tefrayt

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
kab: Adig n yixef amegdal n tefrayt si teḥnaccaḍt s isekkilen.

en: Select All
kab: Fren akk

en: Input Methods
kab: Tarrayin n usekcem

en: Show more _details
kab: Beqqeḍ ugar n te_lqayt

en: You can stop this operation by clicking cancel.
kab: Tzemred ad tesḥebseḍ tamhelt-agi s usiti ɣef sefsex.

en:  (invalid Unicode)
kab:  (Unicode arameɣtu)

en: Create a new l_auncher here...
kab: Snulfu-d am_sekker amaynut dagi...

en: Create a new launcher in this folder
kab: Snulfu-d amsekker amaynut deg ukaram

en: Jump to new workspace
kab: Ddu ɣer tallunt n umahil tamaynutt

en: Create a new workspace and activate it
kab: Snulfu-d u sermed tallunt n umahil tamaynutt

en: Remove workspace
kab: Kkes isekkilen ilmawen

en: Remove the currently active workspace
kab: Kkes tallunt n umahil turmidt

en: Manage workspaces (Expo)
kab: Sefrek tallunin n umahil (Expo)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
kab: Ldi Expo iwakken ad tesferkeḍ tallunin n umahil

en: Add Desklets
kab: Rnu isnasen n tnarit

en: Change Desktop _Background
kab: Beddel a_gilal n tnarit

en: Change the Cinnamon desktop background
kab: Beddel agilal n tranrit n Cinnamon

en: Mount archive
kab: serkeb aɣbar

en: Mount %f to browse its contents
kab: Serkeb %f iwakken ad tesnirmeḍ agbur-ines

en: Set as Wallpaper...
kab: Sbadu am tugna n ugdil...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
kab: Sbadu tugna yettwafernen am lqaɛ n ugdil n tnarit n Cinnamon

en: Files
kab: Ifuyla

en: Access and organize files
kab: Kcem udiɣ suddes ifuyla

en: Edit Bookmarks
kab: Ẓreg ticraḍ n isebtar

en: <b>_Bookmarks</b>
kab: <b>Ticra_ḍ</b>

en: <b>_Name</b>
kab: <b>_Isem</b>

en: <b>_Location</b>
kab: <b>_Idigen</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
kab: Meẓẓi ugar

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
kab: Amecṭuḥ

[ctx: Desktop icon size]
en: Normal
kab: Amagnu

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
kab: Hraw

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
kab: Hraw ugar

en: Vertical
kab: Ubdid

en: Horizontal
kab: Aglawan

en: Current Monitor Layout
kab: Taneɣruft n umsefrak amiran

en: Icon Size
kab: Tiddi n tignit

en: Layout
kab: Aseggem n usebter

en: Direction
kab: Tanila

en: Sort items by
kab: Fren iferdisen s

en: Reset grid spacing
kab: Wennez tallunt n tferrugt

en: button
kab: taqfalt

en: Adjust horizontal grid spacing
kab: Sgaddi tallunt taglawant n tferrugt

en: Adjust vertical grid spacing
kab: Sgaddi tallunt tubdidt n tferrugt

en: page0
kab: asebtar0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
kab: <b><big>Tignitin n tnarit ur rmident ara akka tura i umsefrak-agi.</big></b>

en: page1
kab: asebtar1

en: Desktop Layout
kab: Taneɣruft n tnarit

en: No desktop icons
kab: Ulac tignitin n tnarit

en: Show desktop icons on primary monitor only
kab: Sken tignitin n tnarit deg umsefrak azwaran kan

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
kab: Sken tignitin n tnarit anagar ɣef imsefraken ur nelli ara d izwaranen

en: Show desktop icons on all monitors
kab: Beqqeḍ tignitin n tnarit di merra imsefraken

en: Desktop Icons
kab: Tignitin n tnarit

en: Mounted Drives
kab: Iblaɣen yettuserkben

en: Options
kab: Tinefrunin

en: Show icons from missing monitors
kab: Beqqeḍ tignitin seg yimsefraken ixuṣen

en: Always
kab: Yal tikelt

en: Local Files Only
kab: Ifuyla idiganen kan

en: Never
kab: Warǧin

en: Decimal
kab: Amrawan

en: Decimal (long format)
kab: Amrawan (amasal aɣezfan)

en: Binary (long format)
kab: Imisin (amasal aɣezfan)

en: By Name
kab: S yisem

en: By Size
kab: S teɣzi

en: By Type
kab: S wanaw

en: By Detailed Type
kab: S wanaw leqqayen

en: By Modification Date
kab: S wazem n usnifel

en: By Access Date
kab: S wazemz n unekcum

en: By Trashed Date
kab: S wazemz n tukksa

en: 100 KB
kab: 100 KAṬ

en: 500 KB
kab: 500 KAṬ

en: 1 MB
kab: 1 MAṬ

en: 3 MB
kab: 3 MAṬ

en: 5 MB
kab: 5 MAṬ

en: 10 MB
kab: 10 MAṬ

en: 100 MB
kab: 100 MAṬ

en: 1 GB
kab: 1 GAṬ

en: 2 GB
kab: 2 GAṬ

en: 4 GB
kab: 4 GAṬ

en: 8 GB
kab: 8 GAṬ

en: 16 GB
kab: 16 GAṬ

en: 32 GB
kab: 32 GAṬ

en: 64 GB
kab: 64 GAṬ

en: Yes
kab: Ih

en: No
kab: Ala

en: File Management Preferences
kab: Ismenyifen n usefrek n ifuyla

en: <b>Default View</b>
kab: <b>Timeẓri tamewarut</b>

en: View _new folders using:
kab: Wali ikaramen i_maynuten s ttawil n:

en: _Inherit view type from parent
kab: _Wret anaw n tmuɣli sɣur ababat

en: _Arrange items:
kab: _Seggem iferdisen:

en: Sort _folders before files
kab: Smizzwer ikaramen send ifuyla

en: Sort _favorites before other files
kab: Smizzwer inurifen send ifuyla-nniḍen

en: <b>Icon View Defaults</b>
kab: <b>Iɣewwaṛen imezwura n tmeẓri s tignitin</b>

en: Default _zoom level:
kab: Aswir n _zoom s lexṣas:

en: _Text beside icons
kab: A_ḍris tama n tignitin

en: <b>Compact View Defaults</b>
kab: <b>Iɣewwaṛen imezwura n tmeẓri yessden</b>

en: _Default zoom level:
kab: Aswir n zoom s _lexṣas:

en: A_ll columns have the same width
kab: Akk ti_gejda ɣer-sent yiwet n tehri.

en: <b>List View Defaults</b>
kab: <b>Iɣewwaṛen imezwura n tmeẓri s tebdert</b>

en: D_efault zoom level:
kab: Aswir n zoom s _lexṣas:

en: <b>Tree View Defaults</b>
kab: <b>I ɣewwaṛen imezwura n tmeẓri aseklu</b>

en: Show _only folders
kab: Sken ka_n ikaramen

en: Views
kab: Timezriyin

en: _Single click to open items
kab: Asiti a_ḥerfi iwakken ad teldiḍ aferdis

en: _Double click to open items
kab: Asiti u_slig iwakken ad teldiḍ iferdisen

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
kab: Asiti uslig ɣef teɣzut tilemt iwakken ad tedduḍ ɣer ukaram amaraw

en: Open each _folder in its own window
kab: Ldi yala a_karam deg usfaylu-is

en: Behavior
kab: Tiddin

en: Click on a file's name twice to rename it
kab: Sit snat n tikkal ɣef yisem n ufaylu iwakken ad t-teldiḍ

en: Ignore per-folder view preferences
kab: Ttu ismenyafen n tmuɣliwin n ukaram

en: Disable file operation queueing
kab: Sexsi adras n ugani n temhalin ɣef ifuyla

en: Always start in dual-pane view
kab: Yalas ttezwiri s tmuɣli n ugalis uslig

en: <b>Executable Text Files</b>
kab: <b>Ifuyla iḍrisen yettwaselkamen</b>

en: _Run executable text files when they are opened
kab: _Sekker ifuyla iḍrisen yettwalkamen ticki ldin

en: _View executable text files when they are opened
kab: _Wali ifuyla iḍrisen yettwalkamen ticki ldin

en: _Ask each time
kab: _Steqsi yal tikkelt

en: <b>Trash</b>
kab: <b>Iḍuman</b>

en: Ask before moving files to the Trash
kab: Steqsi send asmutti n ifuyla ɣer tqecwalt

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
kab: _Suter send asmiri n tqecwalt neɣ tukksa n ifuyla

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
kab: Se_ddu anezḍay Kkes ara yettun taqecwalt

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
kab: Ttu tawcwalt ticki tanast Kkes tettwased

en: <b>Media Handling</b>
kab: <b>Asefrek n wallen n teywalt</b>

en: Automatically open a folder for automounted media
kab: Ldi s wudem awurman akaram i imidyaten yettuserkben s wudem awurman

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
kab: Suter neɣ sekker s wudem awurman ahilen ticki yettwager umidya

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
kab: Mdel s wudem awurman iccer, agalis neɣ asfaylu n yibenk ticki yettusenṣel neɣ yettwakked

en: <b>Bulk Rename</b>
kab: <b>Beddel isem n ddeqs n yifuyla</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
kab: Anezḍay umi ara tesiwleḍ iwakken ad tbeddeleḍ isem i waṭas n ifuyla:

en: <b>Icon Captions</b>
kab: <b>Ismawen n tignitin</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
kab: Fren amizzwer n isallan ara yettwabeqqeḍen ddaw yismawen n tegnitin. Isallan imernan ad ttwabeqqeḍen mi ara tesmeɣreḍ tamuɣli.

en: <b>Date</b>
kab: <b>Azemz</b>

en: _Format:
kab: A_masal:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
kab: <b>Izwal n usfaylu d yiccer</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
kab: Sken a_brid ummid di tfeggagin n uzwel akked waccaren

en: <b>File Size</b>
kab: <b>Tezi n ufaylu</b>

en: _Prefixes:
kab: I_zwiren:

en: <b>File Properties</b>
kab: <b>Timeẓliyin n ufaylu</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
kab: Beqqeḍ isirigen inaẓiyen di tenkult n udiwenni n warraten n ufaylu

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
kab: <b>Awi/Nɣel ar wumuɣ</b>

en: List bookmarks in the menu
kab: Sken inuraf deg wumuɣ

en: List devices and network locations in the menu
kab: Sken ibenkan akked wadigen n uzeḍḍa deg wumuɣ

en: Display
kab: Askan

en: <b>List Columns</b>
kab: <b>Tigejda n tebdert</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
kab: Fren amizzwer n isallan ara yettwabeqqeḍen di tmuɣli s tebdart.

en: List Columns
kab: Ijga n tebdart

en: <b>Previewable Files</b>
kab: <b>Ifuyla yezrin</b>

en: Show _thumbnails:
kab: Beqqeḍ ti_nfulin:

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
kab: _Wret tamuɣli n tenfult sɣur ababat

en: _Only for files smaller than:
kab: Ala i yi_fuyla daw n:

en: <b>Folders</b>
kab: <b>Ikaramen</b>

en: Count _number of items:
kab: Am_ḍan n iferdisen

en: <b>Tooltips</b>
kab: <b>Iwellihen</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
kab: Sken tililac n telɣut di tmuɣliwin s tignitin akked tmuɣli takkussamt

en: Show tooltips in list views
kab: Sken tililac n telɣut di tmuɣliwin s tebdart

en: Show tooltips on the desktop
kab: Sken tililac n telɣut ɣef tnarit

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
kab: <i>S lexṣas talilect n telɣut n ukaram temmal amḍan n iferdisen ma d tin n ufaylu temmal tiddi-ines.
        Fren isallan imernan ara yettwabeqqeḍen di tlilect n telɣut :</i>

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Detailed file type
kab: Anaw n ufaylu s telqey

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Modified date
kab: Azemz n ubeddel

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Created date
kab: Azemz n usnulfu

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Accessed date
kab: Azemz n unekcum

en: File or folder location
kab: Afaylu neɣ adig n ukaram

en: Preview
kab: Sken

en: Visible Buttons
kab: Tiqfalin tittwalayin

en: Previous
kab: Uzwir

en: Next
kab: Uḍfir

en: Up
kab: D asawen

en: Refresh
kab: Sismeḍ

en: Location entry toggle
kab: Nṭew ɣer unekcum n wadig

en: Open in terminal
kab: Ldi deg yixef

en: Icon view
kab: Tamuɣli s tignitin

en: List view
kab: Tamuɣli s tebdart

en: Compact view
kab: Tamuɣli takussimt

en: Visible Entries
kab: Inekcumen yettbanen

en: Selection
kab: Tafrayt

en: Favorite
kab: Inurifen

en: Background
kab: Agilal

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
kab: Inekcumen n tigawin akked isiɣzifen zemren ad ttusewlen deg yiccer n isiɣzifen

en: Context Menus
kab: Umuɣen iwnaḍanen

en: Plugins
kab: Izegrar

en: Search for files:
kab: Nadi ifuyla:

en: Case sensitive
kab: Yettḥulfu i tejrut n usekkil

en: Regular expression
kab: Tanfalit talugant

en: Search folders recursively
kab: Nadi ikaramen s usniles

[ctx: shortcut window]
en: General
kab: Amatu

[ctx: shortcut window]
en: New window
kab: Asfaylu amaynut

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
kab: Mdel asfaylu neɣ iccer

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
kab: Mdel akk isfuyla

[ctx: shortcut window]
en: Search
kab: Nadi

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
kab: Creḍ adig amiran

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
kab: Ẓreg ticraḍ n usebtar

[ctx: shortcut window]
en: Make link
kab: Eg aseɣwen

[ctx: shortcut window]
en: Show help
kab: Sken tallelt

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
kab: Inegzumen

[ctx: shortcut window]
en: Opening
kab: Alday

[ctx: shortcut window]
en: Open
kab: Ldi

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
kab: Ldi deg yiccer amaynut

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
kab: Ldi deg usfaylu amaynut

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
kab: Ldi adig n uferdis (anagar ifuyla n melmi kan akked unadi)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
kab: Iccaren

[ctx: shortcut window]
en: New tab
kab: Iccer amaynut

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
kab: Ddu ɣer yiccer uzwir

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
kab: Ddu ɣer yiccer uḍfir

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
kab: Senfel ɣer yiccer

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
kab: Smutti iccer s azelmaḍ

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
kab: Smutti iccer s ayfus

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
kab: Tunigin

[ctx: shortcut window]
en: Go back
kab: Uɣal ɣer deffir

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
kab: Ddu ɣer sdat

[ctx: shortcut window]
en: Go up
kab: Ddu d asawen

[ctx: shortcut window]
en: Go down
kab: Ddu d akessar

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
kab: Ddu s akaram agejdan

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
kab: Agalis uslig

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
kab: Ddu s adig-nniḍen deg ugalis

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
kab: Err asaḍes ɣef ugalis-nniḍen

[ctx: shortcut window]
en: View
kab: Tamuɣli

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
kab: Semɣer

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
kab: Semẓi

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
kab: Ales awennez n usemɣer

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
kab: Sismeḍ tamuɣli

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
kab: Sken/ffer ifuyla uffiren

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
kab: Sken/ffer afeggag n yidis

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
kab: Sken/ffer umuɣ n tigawt

[ctx: shortcut window]
en: List view
kab: Tamuɣli s tebdart

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
kab: Tamuɣli takussimt

[ctx: shortcut window]
en: Editing
kab: Asiẓreg

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
kab: Snulfu-d akaram

[ctx: shortcut window]
en: Rename
kab: Snifel isem

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
kab: Smutti ɣer tqecwalt

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
kab: Kkes i lebda

[ctx: shortcut window]
en: Cut
kab: Gzem

[ctx: shortcut window]
en: Copy
kab: Nɣel

[ctx: shortcut window]
en: Paste
kab: Senṭeḍ

[ctx: shortcut window]
en: Select all
kab: Fren akk

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
kab: Tti tafrayt

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
kab: Fren iferdisen inmeɣran

[ctx: shortcut window]
en: Undo
kab: Sefsex

[ctx: shortcut window]
en: Redo
kab: Err-d

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
kab: Sken iraten n uferdis
