linuxmint - en to lo translation catalogue (1348 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
lo: ການຄົ້ນຫາທີ່ບັນທຶກໄວ້

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
lo: ຄຳນິຍາມການກະທຳຂອງ Nemo

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
lo: ຄຳນິຍາມໂຕຊ່ວຍຄົ້ນຫາຂອງ Nemo

en: No actions found
lo: ບໍ່ພົບການກະທຳ

en: Actions
lo: ການກະທຳ

en: Edit layout
lo: ແກ້ໄຂໂຄງຮ່າງ

en: Nemo could not create the required folder "%s".
lo: Nemo ບໍ່ສາມາດສ້າງໂຟນເດີທີ່ຕ້ອງການ "%s".

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
lo: ກ່ອນທີ່ຈະໃຊ້ Nemo, ກະລຸນາສ້າງໂຟເດີດັ່ງຕໍ່ໄປນີ້, ຫຼືກໍານົດການອະນຸຍາດດັ່ງກ່າວທີ່ Nemo ສາມາດສ້າງມັນ.

en: Error starting autorun program: %s
lo: ຜິດພາດໃນການເລີ່ມໂປຣແກຣມອັດຕະໂນມັດ: %s

en: Cannot find the autorun program
lo: ບໍ່ສາມາດຊອກຫາໂປຣແກຣມອັດຕະໂນມັດ

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
lo: <big><b>ຜິດພາດໃນການແລ່ນໂປຣແກຣມອັດຕະໂນມັດ</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
lo: <big><b>ສື່ນີ້ມີຊັອບແວທີ່ມີຈຸດປະສົງເພື່ອເລີ່ມຕົ້ນໂດຍອັດຕະໂນມັດ. ທ່ານຕ້ອງການແລ່ນມັນບໍ່?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
lo: ຊັອບແວຈະແລ່ນໂດຍກົງຈາກສື່ "%s". ທ່ານບໍ່ຄວນແລ່ນຊັອບແວທີ່ທ່ານບໍ່ໄວ້ວາງໃຈ.
    
    ຖ້າບໍ່ແນ່ໃຈ, ກົດຍົກເລີກ.

en: _Run
lo: _ແລ່ນ

en: _Customize
lo: _ປັບແຕ່ງ

en: Adjust the desktop layout for this monitor
lo: ປັບໂຄງຮ່າງໜ້າຈໍສຳລັບຈໍພາບນີ້

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
lo: ໜ້າຈໍ

en: No bookmarks defined
lo: ບໍ່ມີບ່ອນໝາຍກຳນົດໄວ້

en: Disable all
lo: ປິດໃຊ້ງານທັງໝົດ

en: Enable all
lo: ເປີດໃຊ້ງານທັງໝົດ

en: Public FTP
lo: FTP ສາທາລະນະ

en: FTP (with login)
lo: FTP (ມີການເຂົ້າສູ່ລະບົບ)

en: Windows share
lo: ການແບ່ງປັນຂອງ Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
lo: WebDAV ທີ່ປອດໄພ (HTTPS)

en: Connecting...
lo: ກຳລັງເຊື່ອມຕໍ່...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
lo: ບໍ່ສາມາດໂຫຼດລາຍການວິທີການເຊີບເວີທີ່ຮອງຮັບໄດ້.
    ກະລຸນາກວດສອບການຕິດຕັ້ງ gvfs ຂອງທ່ານ.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
lo: ໂຟນເດີ "%s" ບໍ່ສາມາດເປີດໄດ້ໃນ "%s".

en: The server at "%s" cannot be found.
lo: ບໍ່ສາມາດຊອກຫາເຊີບເວີທີ່ "%s".

en: Try Again
lo: ລອງໃໝ່

en: Please verify your user details.
lo: ກະລຸນາກວດສອບລາຍລະອຽດຜູ້ໃຊ້ຂອງທ່ານ.

en: Continue
lo: ສືບຕໍ່

en: C_onnect
lo: _ເຊື່ອມຕໍ່

note: set dialog properties
en: Connect to Server
lo: ເຊື່ອມຕໍ່ຫາເຊີບເວີ

en: Server Details
lo: ລາຍລະອຽດເຊີບເວີ

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
lo: _ເຊີບເວີ:

note: port
en: _Port:
lo: _ພອດ:

note: second row: type combobox
en: _Type:
lo: _ປະເພດ:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
lo: _ແບ່ງປັນ:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
lo: _ໂຟນເດີ:

en: User Details
lo: ລາຍລະອຽດຜູ້ໃຊ້

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
lo: ຊື່_ໂດເມນ:

note: second row: username entry
en: _User name:
lo: ຊື່_ຜູ້ໃຊ້:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
lo: _ລະຫັດຜ່ານ:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
lo: _ຈື່ລະຫັດຜ່ານນີ້ໄວ້

en: Operation cancelled
lo: ການດຳເນີນການຖືກຍົກເລີກ

en: Print but do not open the URI
lo: ພິມແຕ່ບໍ່ເປີດ URI

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
lo: 
    
    ເພີ່ມການເຊື່ອມຕໍ່ຫາເຊີບເວີ

en: Show the version of the program.
lo: ສະແດງລຸ້ນຂອງໂປຣແກຣມ.

en: Quit Nemo Desktop.
lo: ອອກຈາກ Nemo Desktop.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
lo: 
    
    ຈັດການໜ້າຈໍດ້ວຍໂຕຈັດການໄຟລ໌

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
lo: _ລ້າງຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
lo: ຈັດລຽງອັດຕະໂນມັດ

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
lo: ຈັດລຽງປີ້ນ

en: Smaller
lo: ນ້ອຍກວ່າ

en: Small
lo: ນ້ອຍ

en: Normal
lo: ປົກກະຕິ

en: Large
lo: ໃຫຍ່

en: Larger
lo: ໃຫຍ່ກວ່າ

en: _Vertical
lo: _ແນວຕັ້ງ

en: _Horizontal
lo: _ແນວນອນ

en: Name
lo: ຊື່

en: Size
lo: ຂະໜາດ

en: Type
lo: ປະເພດ

en: Date
lo: ວັນທີ

note: name, stock id, label
en: _Sort
lo: _ຈັດລຽງ

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
lo: _ຂະໜາດໄອຄອນ

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
lo: ລ້າງຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
lo: ລຶບລາຍການທັງໝົດໃນຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: The desktop view encountered an error.
lo: ມຸມມອງໜ້າຈໍພົບຂໍ້ຜິດພາດ.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
lo: ມຸມມອງໜ້າຈໍພົບຂໍ້ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ກຳລັງເລີ່ມຕົ້ນ.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
lo: ຟື້ນຟູ_ຂະໜາດເດີມຂອງໄອຄອນ

en: Restore Icon's Original Si_ze
lo: ຟື້ນຟູ_ຂະໜາດເດີມຂອງໄອຄອນ

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
lo: ປັບຂະໜາດໄອຄອນ...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
lo: ເຮັດໃຫ້ໄອຄອນທີ່ເລືອກສາມາດປັບຂະໜາດໄດ້

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
lo: ຟື້ນຟູໄອຄອນທີ່ເລືອກແຕ່ລະອັນໃຫ້ມີຂະໜາດເດີມ

en: Comment
lo: ຄຳເຫັນ

en: Description
lo: ລາຍລະອຽດ

en: Command
lo: ຄຳສັ່ງ

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
lo: ໂຄງຮ່າງຈໍພາບປັດຈຸບັນ (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
lo: ໂຄງຮ່າງຈໍພາບປັດຈຸບັນ (%dx%d)

en: Desktop Settings
lo: ການຕັ້ງຄ່າໜ້າຈໍ

en: Current Monitor Preferences
lo: ການຕັ້ງຄ່າຈໍພາບປັດຈຸບັນ

en: Show global desktop settings
lo: ສະແດງການຕັ້ງຄ່າໜ້າຈໍທົ່ວໄປ

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
lo: ທ່ານບໍ່ມີສິດພຽງພໍທີ່ຈະເບິ່ງເນື້ອໃນຂອງ "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
lo: ບໍ່ສາມາດຊອກຫາ "%s". ບາງທີມັນອາດຈະຖືກລຶບໄປແລ້ວ.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
lo: ຂໍອະໄພ, ບໍ່ສາມາດສະແດງເນື້ອໃນທັງໝົດຂອງ "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
lo: ບໍ່ສາມາດສະແດງເນື້ອໃນຂອງໂຟນເດີໄດ້.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
lo: ທ່ານບໍ່ມີສິດພຽງພໍທີ່ຈະປ່ຽນກຸ່ມຂອງ "%s".

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
lo: ຂໍອະໄພ, ບໍ່ສາມາດປ່ຽນກຸ່ມຂອງ "%s": %s

en: The group could not be changed.
lo: ບໍ່ສາມາດປ່ຽນກຸ່ມໄດ້.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
lo: ຂໍອະໄພ, ບໍ່ສາມາດປ່ຽນເຈົ້າຂອງຂອງ "%s": %s

en: The owner could not be changed.
lo: ບໍ່ສາມາດປ່ຽນເຈົ້າຂອງໄດ້.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
lo: ຂໍອະໄພ, ບໍ່ສາມາດປ່ຽນສິດຂອງ "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
lo: ບໍ່ສາມາດປ່ຽນສິດໄດ້.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
lo: ຊື່ "%s" ໄດ້ຖືກໃຊ້ແລ້ວໃນໂຟນເດີນີ້. ກະລຸນາໃຊ້ຊື່ອື່ນ.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
lo: ບໍ່ມີ "%s" ໃນໂຟນເດີນີ້. ບາງທີມັນອາດຈະຖືກຍ້າຍ ຫຼື ລຶບໄປແລ້ວ?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
lo: ທ່ານບໍ່ມີສິດພຽງພໍທີ່ຈະປ່ຽນຊື່ "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
lo: ຊື່ "%s" ບໍ່ຖືກຕ້ອງເພາະມີໂຕອັກສອນ "/". ກະລຸນາໃຊ້ຊື່ອື່ນ.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
lo: ຊື່ "%s" ບໍ່ຖືກຕ້ອງ. ກະລຸນາໃຊ້ຊື່ອື່ນ.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
lo: ຊື່ "%s" ຍາວເກີນໄປ. ກະລຸນາໃຊ້ຊື່ອື່ນ.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
lo: ຂໍອະໄພ, ບໍ່ສາມາດປ່ຽນຊື່ "%s" ເປັນ "%s": %s

en: The item could not be renamed.
lo: ບໍ່ສາມາດປ່ຽນຊື່ລາຍການໄດ້.

en: Renaming "%s" to "%s".
lo: ກຳລັງປ່ຽນຊື່ "%s" ເປັນ "%s".

en: No extensions found
lo: ບໍ່ພົບສ່ວນເສີມ

en: no information available
lo: ບໍ່ມີຂໍ້ມູນ

en: Configure
lo: ກຳນົດຄ່າ

en: Extensions
lo: ສ່ວນເສີມ

en: Extensions changed.  Restart required.
lo: ສ່ວນເສີມມີການປ່ຽນແປງ. ຕ້ອງການເປີດໃໝ່.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
lo: ບໍ່ມີ

en: Yesterday
lo: ມື້ວານນີ້

en: by _Name
lo: ຕາມ_ຊື່

en: Keep icons sorted by name in rows
lo: ຈັດລຽງໄອຄອນຕາມຊື່ເປັນແຖວ

en: by _Size
lo: ຕາມ_ຂະໜາດ

en: Keep icons sorted by size in rows
lo: ຈັດລຽງໄອຄອນຕາມຂະໜາດເປັນແຖວ

en: by _Type
lo: ຕາມ_ປະເພດ

en: Keep icons sorted by type in rows
lo: ຈັດລຽງໄອຄອນຕາມປະເພດເປັນແຖວ

en: by _Detailed Type
lo: ຕາມ_ປະເພດລະອຽດ

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
lo: ຈັດລຽງໄອຄອນຕາມປະເພດລະອຽດເປັນແຖວ

en: by Modification _Date
lo: ຕາມ_ວັນທີແກ້ໄຂ

en: Keep icons sorted by modification date in rows
lo: ຈັດລຽງໄອຄອນຕາມວັນທີແກ້ໄຂເປັນແຖວ

en: by T_rash Time
lo: ຕາມ_ເວລາຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Keep icons sorted by trash time in rows
lo: ຈັດລຽງໄອຄອນຕາມເວລາຖັງຂີ້ເຫຍື້ອເປັນແຖວ

en: _Organize Desktop by Name
lo: _ຈັດລະບຽບໜ້າຈໍຕາມຊື່

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
lo: _ຈັດລຽງລາຍການ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
lo: _ຈັດລະບຽບຕາມຊື່

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
lo: ຈັດວາງໄອຄອນໃໝ່ເພື່ອໃຫ້ພໍດີກັບໜ້າຕ່າງ ແລະ ຫຼີກລ່ຽງການຊ້ອນກັນ

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
lo: _ປີ້ນລຳດັບ

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
lo: ສະແດງໄອຄອນໃນລຳດັບປີ້ນ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
lo: _ຮັກສາໃຫ້ຊື່ກັນ

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
lo: ຮັກສາໄອຄອນໃຫ້ຊື່ກັນໃນຕາຕະລາງ

en: _Manually
lo: _ດ້ວຍຕົນເອງ

en: Leave icons wherever they are dropped
lo: ປະໄອຄອນໄວ້ບ່ອນທີ່ວາງ

en: By _Name
lo: ຕາມ_ຊື່

en: By _Size
lo: ຕາມ_ຂະໜາດ

en: By _Type
lo: ຕາມ_ປະເພດ

en: By _Detailed Type
lo: ຕາມ_ປະເພດລະອຽດ

en: By Modification _Date
lo: ຕາມ_ວັນທີແກ້ໄຂ

en: By T_rash Time
lo: ຕາມ_ເວລາຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
lo: ມຸມມອງໄອຄອນ

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
lo: _ໄອຄອນ

en: The icon view encountered an error.
lo: ມຸມມອງໄອຄອນພົບຂໍ້ຜິດພາດ.

en: The icon view encountered an error while starting up.
lo: ມຸມມອງໄອຄອນພົບຂໍ້ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ກຳລັງເລີ່ມຕົ້ນ.

en: Display this location with the icon view.
lo: ສະແດງຕຳແໜ່ງນີ້ດ້ວຍມຸມມອງໄອຄອນ.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
lo: ມຸມມອງກະທັດຮັດ

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
lo: _ກະທັດຮັດ

en: The compact view encountered an error.
lo: ມຸມມອງກະທັດຮັດພົບຂໍ້ຜິດພາດ.

en: The compact view encountered an error while starting up.
lo: ມຸມມອງກະທັດຮັດພົບຂໍ້ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ກຳລັງເລີ່ມຕົ້ນ.

en: Display this location with the compact view.
lo: ສະແດງຕຳແໜ່ງນີ້ດ້ວຍມຸມມອງກະທັດຮັດ.

en: Image Type
lo: ປະເພດຮູບພາບ

en: %d pixel | %d pixels
lo[0]: %d ພິກເຊວ

en: Width
lo: ຄວາມກວ້າງ

en: Height
lo: ຄວາມສູງ

en: Title
lo: ຫົວຂໍ້

en: Author
lo: ຜູ້ຂຽນ

en: Copyright
lo: ລິຂະສິດ

en: Created On
lo: ສ້າງເມື່ອ

en: Created By
lo: ສ້າງໂດຍ

en: Disclaimer
lo: ຂໍ້ປະຕິເສດ

en: Warning
lo: ຄຳເຕືອນ

en: Source
lo: ແຫຼ່ງທີ່ມາ

en: Camera Brand
lo: ຍີ່ຫໍ້ກ້ອງ

en: Camera Model
lo: ລຸ້ນກ້ອງ

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
lo: ວັນທີຖ່າຍ

en: Date Digitized
lo: ວັນທີດິຈິຕອລ

en: Date Modified
lo: ວັນທີແກ້ໄຂ

en: Exposure Time
lo: ເວລາເປີດໜ້າກ້ອງ

en: Aperture Value
lo: ຄ່າຮູຮັບແສງ

en: ISO Speed Rating
lo: ອັດຕາຄວາມໄວ ISO

en: Flash Fired
lo: ແຟລັດເປີດ

en: Metering Mode
lo: ໂໝດວັດແສງ

en: Exposure Program
lo: ໂປຣແກຣມເປີດໜ້າກ້ອງ

en: Focal Length
lo: ໄລຍະໂຟກັສ

en: Software
lo: ຊັອບແວ

en: Location
lo: ຕຳແໜ່ງ

en: Keywords
lo: ຄຳສຳຄັນ

en: Creator
lo: ຜູ້ສ້າງ

en: Rating
lo: ຄະແນນ

en: Failed to load image information
lo: ໂຫຼດຂໍ້ມູນຮູບພາບລົ້ມເຫຼວ

en: Loading...
lo: ກຳລັງໂຫຼດ...

en: Image
lo: ຮູບພາບ

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
lo: ການກະທຳ: ໄຟລ໌ການກະທຳສາມາດເພີ່ມໃສ່ໂຟນເດີນີ້ໄດ້ ແລະ ຈະປາກົດໃນເມນູ.

en: More info
lo: ຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມ

en: View a sample action file with documentation
lo: ເບິ່ງໄຟລ໌ຕົວຢ່າງການກະທຳພ້ອມເອກະສານ

en: Scripts: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
lo: ສະຄຣິບ: ໄຟລ໌ທັງໝົດທີ່ແລ່ນໄດ້ໃນໂຟນເດີນີ້ຈະປາກົດໃນເມນູສະຄຣິບ.

en: View additional information about creating scripts
lo: ເບິ່ງຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມກ່ຽວກັບການສ້າງສະຄຣິບ

en: The files in this folder are used as templates in the 'Create New Document' section of your context menu.
lo: ໄຟລ໌ໃນໂຟນເດີນີ້ຖືກນຳໃຊ້ເປັນແມ່ແບບໃນສ່ວນ 'ສ້າງເອກະສານໃໝ່' ຂອງເມນູຄຳສັ່ງຂອງທ່ານ.

en: (Empty)
lo: (ຫວ່າງເປົ່າ)

en: Use Default
lo: ໃຊ້ຄ່າເລີ່ມຕົ້ນ

en: Temporarily disable auto-sort
lo: ປິດການຈັດລຽງອັດຕະໂນມັດຊົ່ວຄາວ

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
lo: ມຸມມອງລາຍການ

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
lo: _ລາຍການ

en: The list view encountered an error.
lo: ມຸມມອງລາຍການພົບຂໍ້ຜິດພາດ.

en: The list view encountered an error while starting up.
lo: ມຸມມອງລາຍການພົບຂໍ້ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ກຳລັງເລີ່ມຕົ້ນ.

en: Display this location with the list view.
lo: ສະແດງຕຳແໜ່ງນີ້ດ້ວຍມຸມມອງລາຍການ.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
lo[0]: ທ່ານຕ້ອງການເບິ່ງ %d ຕຳແໜ່ງບໍ່?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
lo[0]: ການກະທຳນີ້ຈະເປີດ %d ໜ້າຕ່າງຕ່າງຫາກ.

en: --check cannot be used with other options.
lo: --check ບໍ່ສາມາດນໍາໃຊ້ມີທາງເລືອກອື່ນ.

en: --quit cannot be used with URIs.
lo: --quit ບໍ່ສາມາດຖືກນໍາໃຊ້ກັບ URIs.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
lo: --geometry ບໍ່ສາມາດນໍາໃຊ້ຫຼາຍກ່ວາຫນຶ່ງ URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
lo: ທຳການທົດສອບກວດສອບຕົນເອງແບບໄວ.

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
lo: ສ້າງໜ້າຕ່າງເລີ່ມຕົ້ນດ້ວຍຂະໜາດທີ່ກຳນົດ. ຕົວຢ່າງ: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
lo: ສ້າງໜ້າຕ່າງສະເພາະ URI ທີ່ລະບຸຢ່າງຊັດເຈນເທົ່ານັ້ນ.

en: Ignored argument - left for compatibility only.
lo: ໂຕປ່ຽນທີ່ບໍ່ສົນໃຈ - ເກັບໄວ້ເພື່ອຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້ເທົ່ານັ້ນ.

en: Open URIs in tabs.
lo: ເປີດ URI ໃນແຖບ.

en: Open URIs in an existing window.
lo: ເປີດ URI ໃນໜ້າຕ່າງທີ່ມີຢູ່ແລ້ວ.

en: Repair the user thumbnail cache - this can be useful if you're having trouble with file thumbnails.  Must be run as root
lo: ສ້ອມແປງແຄັດຮູບຕົວຢ່າງຂອງຜູ້ໃຊ້ - ອັນນີ້ອາດມີປະໂຫຍດຖ້າທ່ານມີບັນຫາກັບຮູບຕົວຢ່າງຂອງໄຟລ໌. ຕ້ອງແລ່ນໃນຖານະຜູ້ດູແລລະບົບ

en: Quit Nemo.
lo: ອອກຈາກ Nemo.

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
lo: 
    
    ທ່ອງລະບົບໄຟລ໌ດ້ວຍໂຕຈັດການໄຟລ໌

en: Nemo's main menu is now hidden
lo: ເມນູຫຼັກຂອງ Nemo ຖືກເຊື່ອງໄວ້ແລ້ວ

en: You have chosen to hide the main menu.  You can get it back temporarily by:
    
    - Tapping the <Alt> key
    - Right-clicking an empty region of the main toolbar
    - Right-clicking an empty region of the status bar.
    
    You can restore it permanently by selecting this option again from the View menu.
lo: ທ່ານໄດ້ເລືອກທີ່ຈະເຊື່ອງເມນູຫຼັກ. ທ່ານສາມາດເອົາມັນກັບຄືນມາຊົ່ວຄາວໄດ້ໂດຍ:
    
    - ກົດປຸ່ມ <Alt>
    - ຄລິກຂວາໃສ່ພື້ນທີ່ຫວ່າງຂອງແຖບເຄື່ອງມືຫຼັກ
    - ຄລິກຂວາໃສ່ພື້ນທີ່ຫວ່າງຂອງແຖບສະຖານະ.
    
    ທ່ານສາມາດຟື້ນຟູມັນຢ່າງຖາວອນໂດຍການເລືອກຕົວເລືອກນີ້ອີກຄັ້ງຈາກເມນູ View.

en: Don't show this message again.
lo: ບໍ່ຕ້ອງສະແດງຂໍ້ຄວາມນີ້ອີກ.

en: The Link "%s" is Broken.
lo: ລິ້ງ "%s" ເສຍຫາຍ.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
lo: ລິ້ງ "%s" ເສຍຫາຍ. ຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອບໍ່?

en: This link cannot be used, because it has no target.
lo: ບໍ່ສາມາດໃຊ້ລິ້ງນີ້ໄດ້, ເພາະມັນບໍ່ມີເປົ້າໝາຍ.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
lo: ບໍ່ສາມາດໃຊ້ລິ້ງນີ້ໄດ້, ເພາະວ່າເປົ້າໝາຍຂອງມັນ "%s" ບໍ່ມີຢູ່.

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
lo: _ຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
lo: ທ່ານຕ້ອງການແລ່ນ "%s", ຫຼື ສະແດງເນື້ອໃນຂອງມັນ?

en: "%s" is an executable text file.
lo: "%s" ເປັນໄຟລ໌ຂໍ້ຄວາມທີ່ສາມາດແລ່ນໄດ້.

en: Run in _Terminal
lo: ແລ່ນໃນ_ເທມິນໍ

en: _Display
lo: _ສະແດງ

en: Are you sure you want to open all files?
lo: ທ່ານແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການເປີດໄຟລ໌ທັງໝົດ?

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
lo[0]: ການກະທຳນີ້ຈະເປີດ %d ແຖບຕ່າງຫາກ.

en: Open with
lo: ເປີດດ້ວຍ

en: Unknown file type
lo: ປະເພດໄຟລ໌ບໍ່ຮູ້ຈັກ

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  If you trust the source of this file, and have sufficient permissions, you can mark it executable and launch it.  Or, you can use the Open With dialog to pick a program to associate it with.
lo: ໄຟລ໌ "%s" ບໍ່ມີໂປຣແກຣມທີ່ຮູ້ຈັກທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບມັນ. ຖ້າທ່ານເຊື່ອຖືແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງໄຟລ໌ນີ້, ແລະ ມີສິດພຽງພໍ, ທ່ານສາມາດໝາຍວ່າມັນແລ່ນໄດ້ ແລະ ເປີດມັນ. ຫຼື, ທ່ານສາມາດໃຊ້ກ່ອງໂຕ້ຕອບ "ເປີດດ້ວຍ" ເພື່ອເລືອກໂປຣແກຣມທີ່ຈະເຊື່ອມໂຍງກັບມັນ.

en: Make executable and run
lo: ເຮັດໃຫ້ແລ່ນໄດ້ ແລະ ເປີດ

en: The file "%s" has no known programs associated with it.  Use the Open With dialog to pick a program to open it with.
lo: ໄຟລ໌ "%s" ບໍ່ມີໂປຣແກຣມທີ່ຮູ້ຈັກທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບມັນ. ໃຊ້ກ່ອງໂຕ້ຕອບ "ເປີດດ້ວຍ" ເພື່ອເລືອກໂປຣແກຣມທີ່ຈະເປີດມັນ.

en: Choose a program
lo: ເລືອກໂປຣແກຣມ

en: Untrusted application launcher
lo: ໂຕເປີດແອັບພລິເຄຊັນທີ່ບໍ່ໜ້າເຊື່ອຖື

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
lo: ໂຕເປີດແອັບພລິເຄຊັນ "%s" ຍັງບໍ່ໄດ້ຖືກໝາຍວ່າໜ້າເຊື່ອຖື (ແລ່ນໄດ້). ຖ້າທ່ານບໍ່ຮູ້ແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງໄຟລ໌ນີ້, ການເປີດມັນອາດຈະບໍ່ປອດໄພ.

en: _Launch Anyway
lo: _ເປີດຢູ່ດີ

en: Mark as _Trusted
lo: ໝາຍວ່າ_ໜ້າເຊື່ອຖື

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
lo[0]: ການກະທຳນີ້ຈະເປີດ %d ແອັບພລິເຄຊັນຕ່າງຫາກ.

en: Unable to mount location
lo: ບໍ່ສາມາດເມົ້າຕຳແໜ່ງໄດ້

en: Unable to start location
lo: ບໍ່ສາມາດເລີ່ມຕຳແໜ່ງໄດ້

en: Opening "%s".
lo: ກຳລັງເປີດ "%s".

en: Opening %d item. | Opening %d items.
lo[0]: ກຳລັງເປີດ %d ລາຍການ.

en: Close tab
lo: ປິດແຖບ

note: Translators: This is the --help description for the open-with app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Show an open-with dialog given a uri, to allow the user to change the default mimetype handler.
lo: 
    
    ສະແດງກ່ອງໂຕ້ຕອບ "ເປີດດ້ວຍ" ສຳລັບ URI ທີ່ກຳນົດ, ເພື່ອໃຫ້ຜູ້ໃຊ້ສາມາດປ່ຽນໂຕຈັດການປະເພດໄຟລ໌ເລີ່ມຕົ້ນໄດ້.

en: Devices
lo: ອຸປະກອນ

en: Free space: %s
lo: ພື້ນທີ່ຫວ່າງ: %s

en: My Computer
lo: ຄອມພິວເຕີຂອງຂ້ອຍ

en: Open your personal folder
    %s
lo: ເປີດໂຟນເດີສ່ວນຕົວຂອງທ່ານ
    %s

en: Home
lo: ບ້ານ

en: Open the contents of your desktop in a folder
lo: ເປີດເນື້ອໃນຂອງໜ້າຈໍໃນໂຟນເດີ

en: Favorites
lo: ລາຍການທີ່ມັກ

en: Favorite files
lo: ໄຟລ໌ທີ່ມັກ

en: Recent
lo: ຫຼ້າສຸດ

en: Recent files
lo: ໄຟລ໌ຫຼ້າສຸດ

en: Open the contents of the File System
    %s
lo: ເປີດເນື້ອໃນຂອງລະບົບໄຟລ໌
    %s

en: File System
lo: ລະບົບໄຟລ໌

en: Trash
lo: ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Open the trash
lo: ເປີດຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Bookmarks
lo: ບ່ອນໝາຍ

en: Mount and open %s (%s)
lo: ເມົ້າ ແລະ ເປີດ %s (%s)

en: Mount and open %s
lo: ເມົ້າ ແລະ ເປີດ %s

en: Network
lo: ເຄືອຂ່າຍ

en: Browse the contents of the network
lo: ທ່ອງເນື້ອໃນຂອງເຄືອຂ່າຍ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Start
lo: _ເລີ່ມ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
lo: _ຢຸດ

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
lo: _ເປີດເຄື່ອງ

en: _Safely Remove Drive
lo: _ຖອດໄດຣຢ່າງປອດໄພ

en: _Connect Drive
lo: _ເຊື່ອມຕໍ່ໄດຣ

en: _Disconnect Drive
lo: _ຕັດການເຊື່ອມຕໍ່ໄດຣ

en: _Start Multi-disk Device
lo: _ເລີ່ມອຸປະກອນຫຼາຍດິສ

en: _Stop Multi-disk Device
lo: _ຢຸດອຸປະກອນຫຼາຍດິສ

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
lo: _ປົດລັອກໄດຣ

en: _Lock Drive
lo: _ລັອກໄດຣ

en: Unable to start %s
lo: ບໍ່ສາມາດເລີ່ມ %s

en: Unable to eject %s
lo: ບໍ່ສາມາດຖອດ %s

en: Unable to poll %s for media changes
lo: ບໍ່ສາມາດສຳຫຼວດ %s ເພື່ອຫາການປ່ຽນແປງຂອງສື່

en: Unable to stop %s
lo: ບໍ່ສາມາດຢຸດ %s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
lo: _ເປີດ

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
lo: ເປີດໃນ_ແຖບໃໝ່

en: Open in New _Window
lo: ເປີດໃນ_ໜ້າຕ່າງໃໝ່

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
lo: _ເພີ່ມບ່ອນໝາຍ

en: Remove
lo: ລຶບອອກ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
lo: _ປ່ຽນຊື່...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
lo: _ເມົ້າ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
lo: _ຖອດເມົ້າ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
lo: _ຖອດອອກ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
lo: _ກວດຫາສື່

en: _Empty _Trash
lo: _ລ້າງ_ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Properties
lo: _ຄຸນສົມບັດ

en: Unmount
lo: ຖອດເມົ້າ

en: Eject
lo: ຖອດອອກ

en: Stop
lo: ຢຸດ

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
lo[0]: ໄຟລ໌ %1$s ການດຳເນີນການກຳລັງເຮັດວຽກ. %2$d%% ສຳເລັດ.

en: File Operations
lo: ການດຳເນີນການໄຟລ໌

en: All file operations have been successfully completed
lo: ການດຳເນີນການໄຟລ໌ທັງໝົດສຳເລັດແລ້ວ

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
lo: ທ່ານບໍ່ສາມາດກຳນົດໄອຄອນທີ່ກຳນົດເອງຫຼາຍກວ່າໜຶ່ງອັນໃນແຕ່ລະຄັ້ງ!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
lo: ກະລຸນາລາກຮູບດຽວເພື່ອຕັ້ງໄອຄອນທີ່ກຳນົດເອງ.

en: The file that you dropped is not local.
lo: ໄຟລ໌ທີ່ທ່ານວາງບໍ່ແມ່ນໄຟລ໌ທ້ອງຖິ່ນ.

en: You can only use local images as custom icons.
lo: ທ່ານສາມາດໃຊ້ຮູບພາບທ້ອງຖິ່ນເປັນໄອຄອນທີ່ກຳນົດເອງເທົ່ານັ້ນ.

en: The file that you dropped is not an image.
lo: ໄຟລ໌ທີ່ທ່ານວາງບໍ່ແມ່ນຮູບພາບ.

en: _Name: | _Names:
lo[0]: _ຊື່:

en: Properties
lo: ຄຸນສົມບັດ

en: %s Properties
lo: ຄຸນສົມບັດຂອງ %s

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
lo: ບໍ່ຮູ້ຈັກ

en: Cancel Group Change?
lo: ຍົກເລີກການປ່ຽນກຸ່ມບໍ່?

en: Cancel Owner Change?
lo: ຍົກເລີກການປ່ຽນເຈົ້າຂອງບໍ່?

en: nothing
lo: ບໍ່ມີຫຍັງ

en: unreadable
lo: ອ່ານບໍ່ໄດ້

en: %1$s item (and %2$s hidden) | %1$s items (and %2$s hidden)
lo[0]: %1$s ລາຍການ (ແລະ %2$s ຖືກເຊື່ອງໄວ້)

en: %1$s item | %1$s items
lo[0]: %1$s ລາຍການ

en: (some contents unreadable)
lo: (ເນື້ອໃນບາງສ່ວນອ່ານບໍ່ໄດ້)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
lo: ເນື້ອໃນ:

en: Size:
lo: ຂະໜາດ:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
lo: ໃຊ້ແລ້ວ

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
lo: ຫວ່າງ

en: Total capacity:
lo: ຄວາມຈຸທັງໝົດ:

en: Filesystem type:
lo: ປະເພດລະບົບໄຟລ໌:

en: Basic
lo: ພື້ນຖານ

en: Type:
lo: ປະເພດ:

en: Link target:
lo: ເປົ້າໝາຍລິ້ງ:

en: Location:
lo: ຕຳແໜ່ງ:

en: Volume:
lo: ວໍລຸມ:

en: Accessed:
lo: ເຂົ້າເຖິງເມື່ອ:

en: Created:
lo: ສ້າງເມື່ອ:

en: Modified:
lo: ແກ້ໄຂເມື່ອ:

en: Free space:
lo: ພື້ນທີ່ຫວ່າງ:

en: _Read
lo: _ອ່ານ

en: _Write
lo: _ຂຽນ

en: E_xecute
lo: _ແລ່ນ

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
lo: ບໍ່

en: list
lo: ລາຍການ

en: read
lo: ອ່ານ

en: create/delete
lo: ສ້າງ/ລຶບ

en: write
lo: ຂຽນ

en: access
lo: ເຂົ້າເຖິງ

en: Access:
lo: ການເຂົ້າເຖິງ:

en: Folder access:
lo: ການເຂົ້າເຖິງໂຟນເດີ:

en: File access:
lo: ການເຂົ້າເຖິງໄຟລ໌:

en: List files only
lo: ສະແດງລາຍການໄຟລ໌ເທົ່ານັ້ນ

en: Access files
lo: ເຂົ້າເຖິງໄຟລ໌

en: Create and delete files
lo: ສ້າງ ແລະ ລຶບໄຟລ໌

en: Read-only
lo: ອ່ານຢ່າງດຽວ

en: Read and write
lo: ອ່ານ ແລະ ຂຽນ

en: Special flags:
lo: ແຟລັກພິເສດ:

en: Set _user ID
lo: ຕັ້ງ ID _ຜູ້ໃຊ້

en: Set gro_up ID
lo: ຕັ້ງ ID ກ_ຸ່ມ

en: _Sticky
lo: _ສະຕິກກີ້

en: _Owner:
lo: _ເຈົ້າຂອງ:

en: Owner:
lo: ເຈົ້າຂອງ:

en: _Group:
lo: _ກຸ່ມ:

en: Group:
lo: ກຸ່ມ:

en: Execute:
lo: ແລ່ນ:

en: Allow _executing file as program
lo: ອະນຸຍາດໃຫ້_ແລ່ນໄຟລ໌ເປັນໂປຣແກຣມ

en: Others:
lo: ອື່ນໆ:

en: Folder Permissions:
lo: ສິດຂອງໂຟນເດີ:

en: File Permissions:
lo: ສິດຂອງໄຟລ໌:

en: Text view:
lo: ມຸມມອງຂໍ້ຄວາມ:

en: Permissions
lo: ສິດ

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
lo: ທ່ານບໍ່ແມ່ນເຈົ້າຂອງ, ສະນັ້ນທ່ານບໍ່ສາມາດປ່ຽນສິດເຫຼົ່ານີ້ໄດ້.

en: SELinux context:
lo: ບໍລິບົດ SELinux:

en: Last changed:
lo: ປ່ຽນເມື່ອ:

en: Apply Permissions to Enclosed Files
lo: ນຳໃຊ້ສິດກັບໄຟລ໌ທີ່ຢູ່ພາຍໃນ

en: The permissions of "%s" could not be determined.
lo: ບໍ່ສາມາດກຳນົດສິດຂອງ "%s" ໄດ້.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
lo: ບໍ່ສາມາດກຳນົດສິດຂອງໄຟລ໌ທີ່ເລືອກໄດ້.

en: Open With
lo: ເປີດດ້ວຍ

en: Help
lo: ຊ່ວຍເຫຼືອ

en: Close
lo: ປິດ

en: Creating Properties window.
lo: ກຳລັງສ້າງໜ້າຕ່າງຄຸນສົມບັດ.

en: There was an error displaying help.
lo: ມີຂໍ້ຜິດພາດໃນການສະແດງການຊ່ວຍເຫຼືອ.

en: Revert
lo: ຍ້ອນກັບ

en: Not supported in this location
lo: ບໍ່ຮອງຮັບໃນຕຳແໜ່ງນີ້

en: Show Places
lo: ສະແດງສະຖານທີ່

en: Show Treeview
lo: ສະແດງມຸມມອງຕົ້ນໄມ້

en: Hide the Sidebar (F9)
lo: ເຊື່ອງແຖບດ້ານຂ້າງ (F9)

en: Show the Sidebar (F9)
lo: ສະແດງແຖບດ້ານຂ້າງ (F9)

en: Adjust zoom level
lo: ປັບລະດັບການຊູມ

en: Unknown template
lo: ບໍ່ຮູ້ຈັກແມ່ແບບ

en: No templates found. Click New or drag a file here to create one.
lo: ບໍ່ພົບແມ່ແບບ. ກົດ ໃໝ່ ຫຼື ລາກໄຟລ໌ໃສ່ບ່ອນນີ້ ເພື່ອສ້າງຂຶ້ນມາ.

note: Add buttons
en: _Cancel
lo: _ຍົກເລີກ

en: _Rename
lo: _ປ່ຽນຊື່

en: Select a document to use as a template
lo: ເລືອກເອກະສານທີ່ຈະນຳໃຊ້ເປັນແມ່ແບບ

en: Cancel
lo: ຍົກເລີກ

en: Select
lo: ເລືອກ

en: Templates
lo: ແມ່ແບບ

en: New
lo: ໃໝ່

en: Create a new template
lo: ສ້າງແມ່ແບບໃໝ່

en: Delete the selected template
lo: ລຶບແມ່ແບບທີ່ເລືອກ

en: Rename
lo: ປ່ຽນຊື່

en: Rename the selected template
lo: ປ່ຽນຊື່ແມ່ແບບທີ່ເລືອກ

en: Edit content
lo: ແກ້ໄຂເນື້ອໃນ

en: Modify the selected template's contents
lo: ແກ້ໄຂເນື້ອໃນຂອງແມ່ແບບທີ່ເລືອກ

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
lo: ພົບບັນຫາກັບແຄັດຮູບຕົວຢ່າງຂອງທ່ານ. ການແກ້ໄຂມັນຈະຕ້ອງໃຊ້ສິດຜູ້ດູແລລະບົບ.

en: Fix now
lo: ແກ້ໄຂດຽວນີ້

en: Dismiss
lo: ບໍ່ສົນໃຈ

en: Elevated Privileges
lo: ສິດທີ່ສູງຂຶ້ນ

en: Restore Selected Items
lo: ກູ້ຄືນລາຍການທີ່ເລືອກ

en: Restore selected items to their original position
lo: ກູ້ຄືນລາຍການທີ່ເລືອກໄປຕຳແໜ່ງເດີມ

en: Empty _Trash
lo: ລ້າງ_ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
lo: "%s" ຈະຖືກຍ້າຍຖ້າທ່ານເລືອກຄຳສັ່ງ "ວາງ"

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
lo: "%s" ຈະຖືກສຳເນົາຖ້າທ່ານເລືອກຄຳສັ່ງ "ວາງ"

en: There is nothing on the clipboard to paste.
lo: ບໍ່ມີຫຍັງໃນຄລິບບອດທີ່ຈະວາງ.

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
lo: ສ້າງ_ໂຟນເດີໃໝ່

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
lo: _ຕັດ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
lo: _ສຳເນົາ

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
lo: _ວາງໃສ່ໂຟນເດີ

en: P_in
lo: _ປັກໝຸດ

en: Unp_in
lo: _ຖອດປັກໝຸດ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
lo: _ລຶບ

en: Computer
lo: ຄອມພິວເຕີ

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
lo[0]: ການກະທຳນີ້ຈະເປີດ %'d ແຖບຕ່າງຫາກ.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
lo[0]: ການກະທຳນີ້ຈະເປີດ %'d ໜ້າຕ່າງຕ່າງຫາກ.

en: Select Items Matching
lo: ເລືອກລາຍການທີ່ກົງກັນ

en: _Pattern:
lo: _ຮູບແບບ:

en: Examples:
lo: ຕົວຢ່າງ:

note: Reset to default info
en: Undo
lo: ຍ້ອນກັບ

en: Undo last action
lo: ຍ້ອນກັບການກະທຳສຸດທ້າຍ

note: Reset to default info
en: Redo
lo: ເຮັດຄືນ

en: Redo last undone action
lo: ເຮັດຄືນການກະທຳທີ່ຍ້ອນກັບສຸດທ້າຍ

en: Content View
lo: ມຸມມອງເນື້ອໃນ

en: View of the current folder
lo: ມຸມມອງຂອງໂຟນເດີປັດຈຸບັນ

en: "%s" selected
lo: ເລືອກ "%s"

en: %'d folder selected | %'d folders selected
lo[0]: ເລືອກ %'d ໂຟນເດີ

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
lo[0]:  (ມີ %'d ລາຍການ)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
lo[0]:  (ມີທັງໝົດ %'d ລາຍການ)

en: %'d item selected | %'d items selected
lo[0]: ເລືອກ %'d ລາຍການ

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
lo[0]: ເລືອກ %'d ລາຍການອື່ນ

en: %'u item | %'u items
lo[0]: %'u ລາຍການ

en: %s, Free space: %s
lo: %s, ພື້ນທີ່ຫວ່າງ: %s

en: Open With %s
lo: ເປີດດ້ວຍ %s

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
lo[0]: ໃຊ້ \"%s\" ເພື່ອເປີດລາຍການທີ່ເລືອກ

en: Run "%s" on any selected items
lo: ແລ່ນ "%s" ໃນລາຍການທີ່ເລືອກ

en: Create a new document from template "%s"
lo: ສ້າງເອກະສານໃໝ່ຈາກແມ່ແບບ "%s"

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be moved if you select the Paste command
lo[0]: ລາຍການທີ່ເລືອກ %'d ລາຍການ %s ຈະຖືກຍ້າຍ ຖ້າຫາກເລືອກຄຳສັ່ງວາງ

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be copied if you select the Paste command
lo[0]: ລາຍການ %'d  ທີ່ເລືອກຈະຖືກສຳເນົາ %s ຖ້າທ່ານເລືອກຄຳສັ່ງວາງ

en: Select Target Folder For Move
lo: ເລືອກໂຟນເດີເປົ້າໝາຍສຳລັບການຍ້າຍ

en: Select Target Folder For Copy
lo: ເລືອກໂຟນເດີເປົ້າໝາຍສຳລັບການສຳເນົາ

en: Unable to unmount location
lo: ບໍ່ສາມາດຖອດເມົ້າຕຳແໜ່ງໄດ້

en: Unable to eject location
lo: ບໍ່ສາມາດຖອດຕຳແໜ່ງໄດ້

en: Unable to stop drive
lo: ບໍ່ສາມາດຢຸດໄດຣໄດ້

en: Connect to Server %s
lo: ເຊື່ອມຕໍ່ຫາເຊີບເວີ %s

en: _Connect
lo: _ເຊື່ອມຕໍ່

en: Link _name:
lo: _ຊື່ລິ້ງ:

note: name, stock id, label
en: Create New _Document
lo: ສ້າງ_ເອກະສານໃໝ່

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
lo: ເປີດ_ດ້ວຍ

en: Choose a program with which to open the selected item
lo: ເລືອກໂປຣແກຣມທີ່ຈະເປີດລາຍການທີ່ເລືອກ

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
lo: ເບິ່ງ ຫຼື ແກ້ໄຂຄຸນສົມບັດຂອງແຕ່ລະລາຍການທີ່ເລືອກ

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
lo: ສ້າງໂຟນເດີຫວ່າງເປົ່າໃໝ່ໃນໂຟນເດີນີ້

note: name, stock id, label
en: No templates installed
lo: ບໍ່ມີແມ່ແບບຕິດຕັ້ງ

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
lo: _ເອກະສານຫວ່າງເປົ່າ

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
lo: ສ້າງເອກະສານຫວ່າງເປົ່າໃໝ່ໃນໂຟນເດີນີ້

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
lo: ເປີດລາຍການທີ່ເລືອກໃນໜ້າຕ່າງນີ້

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
lo: ເປີດໃນໜ້າຕ່າງນຳທາງ

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
lo: ເປີດແຕ່ລະລາຍການທີ່ເລືອກໃນໜ້າຕ່າງນຳທາງ

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
lo: ເປີດແຕ່ລະລາຍການທີ່ເລືອກໃນແຖບໃໝ່

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
lo: ເປີດໃນເທມິນໍ

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
lo: ເປີດເທມິນໍໃນໂຟນເດີທີ່ເລືອກ

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
lo: ເປີດໃນຖານະຜູ້ດູແລລະບົບ

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
lo: ເປີດໂຟນເດີດ້ວຍສິດຜູ້ດູແລລະບົບ

note: name, stock id label, accelerator
en: Follow link to original file
lo: ຕິດຕາມລິ້ງໄປຫາໄຟລ໌ຕົ້ນສະບັບ

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
lo: ໄປທີ່ໄຟລ໌ຕົ້ນສະບັບທີ່ລິ້ງສັນຍາລັກນີ້ຊີ້ໄປ

note: name, stock id label, accelerator
en: Open containing folder
lo: ເປີດໂຟນເດີທີ່ບັນຈຸ

note: tooltip
en: Navigate to the folder that the selected item is stored in
lo: ໄປທີ່ໂຟນເດີທີ່ລາຍການທີ່ເລືອກຖືກເກັບໄວ້

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
lo: _ແອັບພລິເຄຊັນອື່ນ...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
lo: ເລືອກແອັບພລິເຄຊັນອື່ນເພື່ອເປີດລາຍການທີ່ເລືອກ

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
lo: ເປີດດ້ວຍ_ແອັບພລິເຄຊັນອື່ນ...

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
lo: ກຽມໄຟລ໌ທີ່ເລືອກເພື່ອຍ້າຍດ້ວຍຄຳສັ່ງ "ວາງ"

note: tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
lo: ກຽມໄຟລ໌ທີ່ເລືອກເພື່ອສຳເນົາດ້ວຍຄຳສັ່ງ "ວາງ"

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
lo: _ວາງ

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
lo: ຍ້າຍ ຫຼື ສຳເນົາໄຟລ໌ທີ່ເລືອກໄວ້ກ່ອນໜ້ານີ້ດ້ວຍຄຳສັ່ງ "ຕັດ" ຫຼື "ສຳເນົາ"

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
lo: ຍ້າຍ ຫຼື ສຳເນົາໄຟລ໌ທີ່ເລືອກໄວ້ກ່ອນໜ້ານີ້ດ້ວຍຄຳສັ່ງ "ຕັດ" ຫຼື "ສຳເນົາ" ເຂົ້າໄປໃນໂຟນເດີທີ່ເລືອກ

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
lo: ສຳເ_ນາໄປທີ່

note: name, stock id, label
en: M_ove to
lo: _ຍ້າຍໄປທີ່

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
lo: ເລືອກ_ທັງໝົດ

note: tooltip
en: Select all items in this window
lo: ເລືອກລາຍການທັງໝົດໃນໜ້າຕ່າງນີ້

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
lo: ເລືອກ_ລາຍການທີ່ກົງກັນ...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
lo: ເລືອກລາຍການໃນໜ້າຕ່າງນີ້ທີ່ກົງກັບຮູບແບບທີ່ກຳນົດ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
lo: _ປີ້ນການເລືອກ

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
lo: ເລືອກທັງໝົດ ແລະ ສະເພາະລາຍການທີ່ບໍ່ໄດ້ຖືກເລືອກໃນປັດຈຸບັນ

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
lo: _ສ້າງຊ້ຳ

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
lo: ສ້າງຊ້ຳແຕ່ລະລາຍການທີ່ເລືອກ

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
lo[0]: ສ້າງ_ລິ້ງ

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
lo: ສ້າງລິ້ງສັນຍາລັກສຳລັບແຕ່ລະລາຍການທີ່ເລືອກ

note: tooltip
en: Rename selected item
lo: ປ່ຽນຊື່ລາຍການທີ່ເລືອກ

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
lo: ຍ້າຍແຕ່ລະລາຍການທີ່ເລືອກໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
lo: ລຶບແຕ່ລະລາຍການທີ່ເລືອກ, ໂດຍບໍ່ຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
lo: _ກູ້ຄືນ

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
lo: _ຍ້ອນກັບ

note: tooltip
en: Undo the last action
lo: ຍ້ອນກັບການກະທຳສຸດທ້າຍ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
lo: _ເຮັດຄືນ

note: tooltip
en: Redo the last undone action
lo: ເຮັດຄືນການກະທຳທີ່ຍ້ອນກັບສຸດທ້າຍ

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
lo: ຣີເຊັດມຸມມອງເປັນ_ຄ່າເລີ່ມຕົ້ນ

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
lo: ຣີເຊັດລຳດັບການຈັດລຽງ ແລະ ລະດັບການຊູມໃຫ້ກົງກັບການຕັ້ງຄ່າສຳລັບມຸມມອງນີ້

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
lo: ເຊື່ອມຕໍ່ຫາເຊີບເວີນີ້

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
lo: ສ້າງການເຊື່ອມຕໍ່ຖາວອນກັບເຊີບເວີນີ້

note: tooltip
en: Mount the selected volume
lo: ເມົ້າວໍລຸມທີ່ເລືອກ

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
lo: ຖອດເມົ້າວໍລຸມທີ່ເລືອກ

note: tooltip
en: Eject the selected volume
lo: ຖອດວໍລຸມທີ່ເລືອກ

note: tooltip
en: Start the selected volume
lo: ເລີ່ມວໍລຸມທີ່ເລືອກ

note: tooltip
en: Stop the selected volume
lo: ຢຸດວໍລຸມທີ່ເລືອກ

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
lo: ກວດຫາສື່ໃນໄດຣທີ່ເລືອກ

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
lo: ເມົ້າວໍລຸມທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີທີ່ເປີດ

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
lo: ຖອດເມົ້າວໍລຸມທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີທີ່ເປີດ

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
lo: ຖອດວໍລຸມທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີທີ່ເປີດ

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
lo: ເລີ່ມວໍລຸມທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີທີ່ເປີດ

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
lo: ຢຸດວໍລຸມທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີທີ່ເປີດ

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
lo: ເປີດໄຟລ໌ ແລະ ປິດໜ້າຕ່າງ

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
lo: ເປີດໂຟນເດີນີ້ໃນໜ້າຕ່າງນຳທາງ

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
lo: ເປີດໂຟນເດີນີ້ໃນແຖບໃໝ່

note: tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
lo: ກຽມໂຟນເດີນີ້ເພື່ອຍ້າຍດ້ວຍຄຳສັ່ງ "ວາງ"

note: tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
lo: ກຽມໂຟນເດີນີ້ເພື່ອສຳເນົາດ້ວຍຄຳສັ່ງ "ວາງ"

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
lo: ຍ້າຍ ຫຼື ສຳເນົາໄຟລ໌ທີ່ເລືອກໄວ້ກ່ອນໜ້ານີ້ດ້ວຍຄຳສັ່ງ "ຕັດ" ຫຼື "ສຳເນົາ" ເຂົ້າໄປໃນໂຟນເດີນີ້

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
lo: ຍ້າຍໂຟນເດີນີ້ໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
lo: ລຶບໂຟນເດີນີ້, ໂດຍບໍ່ຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
lo: ເມົ້າວໍລຸມທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີນີ້

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
lo: ຖອດເມົ້າວໍລຸມທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີນີ້

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
lo: ຖອດວໍລຸມທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີນີ້

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
lo: ເລີ່ມວໍລຸມທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີນີ້

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
lo: ຢຸດວໍລຸມທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີນີ້

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
lo: ເບິ່ງ ຫຼື ແກ້ໄຂຄຸນສົມບັດຂອງໂຟນເດີນີ້

note: name, stock id, label
en: _Other pane
lo: _ແຖບອື່ນ

en: Copy the current selection to the other pane in the window
lo: ສຳເນົາລາຍການທີ່ເລືອກປັດຈຸບັນໄປຍັງແຖບອື່ນໃນໜ້າຕ່າງ

en: Move the current selection to the other pane in the window
lo: ຍ້າຍລາຍການທີ່ເລືອກປັດຈຸບັນໄປຍັງແຖບອື່ນໃນໜ້າຕ່າງ

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
lo: _ບ້ານ

en: Copy the current selection to the home folder
lo: ສຳເນົາລາຍການທີ່ເລືອກປັດຈຸບັນໄປຍັງໂຟນເດີບ້ານ

en: Move the current selection to the home folder
lo: ຍ້າຍລາຍການທີ່ເລືອກປັດຈຸບັນໄປຍັງໂຟນເດີບ້ານ

note: name, stock id, label
en: _Desktop
lo: _ໜ້າຈໍ

en: Copy the current selection to the desktop
lo: ສຳເນົາລາຍການທີ່ເລືອກປັດຈຸບັນໄປຍັງໜ້າຈໍ

en: Move the current selection to the desktop
lo: ຍ້າຍລາຍການທີ່ເລືອກປັດຈຸບັນໄປຍັງໜ້າຈໍ

en: Browse...
lo: ທ່ອງເວັບ...

en: Browse for a folder to move the selection to
lo: ຊອກຫາໂຟນເດີເພື່ອຍ້າຍລາຍການທີ່ເລືອກໄປ

en: Browse for a folder to copy the selection to
lo: ຊອກຫາໂຟນເດີເພື່ອສຳເນົາລາຍການທີ່ເລືອກໄປ

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
lo: ປັກໝຸດໄຟລ໌ທີ່ເລືອກເພື່ອໃຫ້ມັນສະແດງຢູ່ເທິງສຸດຂອງລາຍການໄຟລ໌ຂອງຕຳແໜ່ງນີ້ສະເໝີ

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
lo: ຖອດປັກໝຸດໄຟລ໌ທີ່ເລືອກອອກຈາກເທິງສຸດຂອງລາຍການໄຟລ໌ຂອງຕຳແໜ່ງນີ້

en: Add to favorites
lo: ເພີ່ມໃສ່ລາຍການທີ່ມັກ

en: Add the selected file to your favorites
lo: ເພີ່ມໄຟລ໌ທີ່ເລືອກໃສ່ລາຍການທີ່ມັກຂອງທ່ານ

en: Remove from favorites
lo: ລຶບອອກຈາກລາຍການທີ່ມັກ

en: Remove the selected file from your favorites
lo: ລຶບໄຟລ໌ທີ່ເລືອກອອກຈາກລາຍການທີ່ມັກຂອງທ່ານ

en: Run scripts
lo: ແລ່ນສະຄຣິບ

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
lo: _ສະຄຣິບ

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
lo: ຍ້າຍໂຟນເດີທີ່ເປີດອອກຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອໄປທີ່ "%s"

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
lo[0]: ຍ້າຍໂຟນເດີທີ່ເລືອກອອກຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອໄປທີ່ "%s"

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
lo[0]: ຍ້າຍໂຟນເດີທີ່ເລືອກອອກຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
lo[0]: ຍ້າຍໄຟລ໌ທີ່ເລືອກອອກຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອໄປທີ່ "%s"

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
lo[0]: ຍ້າຍໄຟລ໌ທີ່ເລືອກອອກຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
lo[0]: ຍ້າຍລາຍການທີ່ເລືອກອອກຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອໄປທີ່ "%s"

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
lo[0]: ຍ້າຍລາຍການທີ່ເລືອກອອກຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Start the selected drive
lo: ເລີ່ມໄດຣທີ່ເລືອກ

en: Connect to the selected drive
lo: ເຊື່ອມຕໍ່ຫາໄດຣທີ່ເລືອກ

en: _Start Multi-disk Drive
lo: _ເລີ່ມໄດຣຫຼາຍດິສ

en: Start the selected multi-disk drive
lo: ເລີ່ມໄດຣຫຼາຍດິສທີ່ເລືອກ

en: U_nlock Drive
lo: _ປົດລັອກໄດຣ

en: Unlock the selected drive
lo: ປົດລັອກໄດຣທີ່ເລືອກ

en: Stop the selected drive
lo: ຢຸດໄດຣທີ່ເລືອກ

en: Safely remove the selected drive
lo: ຖອດໄດຣທີ່ເລືອກຢ່າງປອດໄພ

en: _Disconnect
lo: _ຕັດການເຊື່ອມຕໍ່

en: Disconnect the selected drive
lo: ຕັດການເຊື່ອມຕໍ່ໄດຣທີ່ເລືອກ

en: _Stop Multi-disk Drive
lo: _ຢຸດໄດຣຫຼາຍດິສ

en: Stop the selected multi-disk drive
lo: ຢຸດໄດຣຫຼາຍດິສທີ່ເລືອກ

en: Lock the selected drive
lo: ລັອກໄດຣທີ່ເລືອກ

en: Start the drive associated with the open folder
lo: ເລີ່ມໄດຣທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີທີ່ເປີດ

en: Connect to the drive associated with the open folder
lo: ເຊື່ອມຕໍ່ຫາໄດຣທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີທີ່ເປີດ

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
lo: ເລີ່ມໄດຣຫຼາຍດິສທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີທີ່ເປີດ

en: Unlock the drive associated with the open folder
lo: ປົດລັອກໄດຣທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີທີ່ເປີດ

en: _Stop the drive associated with the open folder
lo: _ຢຸດໄດຣທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີທີ່ເປີດ

en: Safely remove the drive associated with the open folder
lo: ຖອດໄດຣທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີທີ່ເປີດຢ່າງປອດໄພ

en: Disconnect the drive associated with the open folder
lo: ຕັດການເຊື່ອມຕໍ່ໄດຣທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີທີ່ເປີດ

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
lo: ຢຸດໄດຣຫຼາຍດິສທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີທີ່ເປີດ

en: Lock the drive associated with the open folder
lo: ລັອກໄດຣທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບໂຟນເດີທີ່ເປີດ

en: _Delete Permanently
lo: _ລຶບຖາວອນ

en: Delete the open folder permanently
lo: ລຶບໂຟນເດີທີ່ເປີດຢ່າງຖາວອນ

en: Move the open folder to the Trash
lo: ຍ້າຍໂຟນເດີທີ່ເປີດໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: _Open With %s
lo: _ເປີດດ້ວຍ %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
lo[0]: ເປີດໃນ %'d _ໜ້າຕ່າງໃໝ່

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
lo[0]: ເປີດໃນ %'d _ແຖບໃໝ່

en: Delete all selected items permanently
lo: ລຶບລາຍການທີ່ເລືອກທັງໝົດຢ່າງຖາວອນ

en: Remo_ve from Recent
lo: ລຶບ_ອອກຈາກຫຼ້າສຸດ

en: Remove each selected item from the recently used list
lo: ລຶບແຕ່ລະລາຍການທີ່ເລືອກອອກຈາກລາຍການທີ່ໃຊ້ຫຼ້າສຸດ

en: View or modify the properties of the open folder
lo: ເບິ່ງ ຫຼື ແກ້ໄຂຄຸນສົມບັດຂອງໂຟນເດີທີ່ເປີດ

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
lo: ລິ້ງຫາ %s

en: Drag and drop is not supported.
lo: ບໍ່ຮອງຮັບການລາກ ແລະ ວາງ.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
lo: ການລາກ ແລະ ວາງຮອງຮັບສະເພາະລະບົບໄຟລ໌ທ້ອງຖິ່ນເທົ່ານັ້ນ.

en: An invalid drag type was used.
lo: ປະເພດການລາກທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງຖືກນຳໃຊ້.

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
lo: ຂໍ້ຄວາມທີ່ວາງ.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
lo: ຂໍ້ມູນທີ່ວາງ

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
lo: ທ່ານຕ້ອງການລຶບບ່ອນໝາຍໃດໆທີ່ມີຕຳແໜ່ງທີ່ບໍ່ມີຢູ່ອອກຈາກລາຍການຂອງທ່ານບໍ່?

en: The location "%s" does not exist.
lo: ຕຳແໜ່ງ "%s" ບໍ່ມີຢູ່.

en: Bookmark for Nonexistent Location
lo: ບ່ອນໝາຍສຳລັບຕຳແໜ່ງທີ່ບໍ່ມີຢູ່

en: Go to the location specified by this bookmark
lo: ໄປທີ່ຕຳແໜ່ງທີ່ລະບຸໂດຍບ່ອນໝາຍນີ້

en: %s - File Browser
lo: %s - ໂຕທ່ອງໄຟລ໌

en: Searching...
lo: ກຳລັງຄົ້ນຫາ...

en: Could not display "%s".
lo: ບໍ່ສາມາດສະແດງ "%s".

en: Nemo has no installed viewer capable of displaying the folder.
lo: Nemo ບໍ່ມີໂຕເບິ່ງທີ່ຕິດຕັ້ງທີ່ສາມາດສະແດງໂຟນເດີໄດ້.

en: The location is not a folder.
lo: ຕຳແໜ່ງບໍ່ແມ່ນໂຟນເດີ.

en: Could not find "%s".
lo: ບໍ່ສາມາດຊອກຫາ "%s".

en: Please check the spelling and try again.
lo: ກະລຸນາກວດສອບການສະກົດຄຳ ແລະ ລອງໃໝ່.

en: Nemo cannot handle "%s" locations.
lo: Nemo ບໍ່ສາມາດຈັດການຕຳແໜ່ງ "%s".

en: Nemo cannot handle this kind of location.
lo: Nemo ບໍ່ສາມາດຈັດການຕຳແໜ່ງປະເພດນີ້.

en: Unable to mount the location.
lo: ບໍ່ສາມາດເມົ້າຕຳແໜ່ງໄດ້.

en: Access was denied.
lo: ການເຂົ້າເຖິງຖືກປະຕິເສດ.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
lo: ບໍ່ສາມາດສະແດງ "%s", ເພາະບໍ່ພົບໂຮສ.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
lo: ກວດສອບວ່າການສະກົດຄຳຖືກຕ້ອງ ແລະ ການຕັ້ງຄ່າພຣັອກຊີຂອງທ່ານຖືກຕ້ອງ.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
lo: ຜິດພາດ: %s
    ກະລຸນາເລືອກໂຕເບິ່ງອື່ນ ແລະ ລອງໃໝ່.

en: Nemo is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
lo: Nemo ເປັນຊັອບແວເສລີ; ທ່ານສາມາດແຈກຢາຍ ແລະ/ຫຼື ແກ້ໄຂມັນໄດ້ພາຍໃຕ້ເງື່ອນໄຂຂອງໃບອະນຸຍາດສາທາລະນະທົ່ວໄປຂອງ GNU ທີ່ເຜີຍແຜ່ໂດຍມູນນິທິຊັອບແວເສລີ; ທັງລຸ້ນ 2 ຂອງໃບອະນຸຍາດ, ຫຼື (ຕາມຕົວເລືອກຂອງທ່ານ) ລຸ້ນໃດກໍໄດ້ທີ່ໃໝ່ກວ່າ.

en: Nemo is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
lo: Nemo ຖືກແຈກຢາຍໂດຍຫວັງວ່າມັນຈະມີປະໂຫຍດ, ແຕ່ບໍ່ມີການຮັບປະກັນໃດໆ; ແມ່ນແຕ່ການຮັບປະກັນໂດຍແບບຂອງການຄ້າ ຫຼື ຄວາມເໝາະສົມສຳລັບຈຸດປະສົງສະເພາະ. ເບິ່ງໃບອະນຸຍາດສາທາລະນະທົ່ວໄປຂອງ GNU ສຳລັບລາຍລະອຽດເພີ່ມເຕີມ.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Nemo; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
lo: ທ່ານຄວນຈະໄດ້ຮັບສຳເນົາຂອງໃບອະນຸຍາດສາທາລະນະທົ່ວໄປຂອງ GNU ພ້ອມກັບ Nemo; ຖ້າບໍ່, ຂຽນໄປທີ່ Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Nemo lets you organize files and folders, both on your computer and online.
lo: Nemo ຊ່ວຍໃຫ້ທ່ານຈັດລະບຽບໄຟລ໌ ແລະ ໂຟນເດີ, ທັງໃນຄອມພິວເຕີຂອງທ່ານ ແລະ ອອນໄລນ໌.

en: There was an error displaying help: 
    %s
lo: ມີຂໍ້ຜິດພາດໃນການສະແດງການຊ່ວຍເຫຼືອ: 
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
lo: _ໄຟລ໌

note: name, stock id, label
en: _Edit
lo: _ແກ້ໄຂ

note: name, stock id, label
en: _View
lo: _ມຸມມອງ

note: name, stock id, label
en: _Help
lo: _ຊ່ວຍເຫຼືອ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
lo: _ປິດ

note: tooltip
en: Close this folder
lo: ປິດໂຟນເດີນີ້

en: Prefere_nces
lo: _ການຕັ້ງຄ່າ

en: Edit Nemo preferences
lo: ແກ້ໄຂການຕັ້ງຄ່າ Nemo

en: Undo the last text change
lo: ຍ້ອນກັບການປ່ຽນແປງຂໍ້ຄວາມສຸດທ້າຍ

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
lo: ເປີດ_ແມ່

en: Open the parent folder
lo: ເປີດໂຟນເດີແມ່

note: tooltip
en: Stop loading the current location
lo: ຢຸດການໂຫຼດຕຳແໜ່ງປັດຈຸບັນ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
lo: _ໂຫຼດໃໝ່

note: tooltip
en: Reload the current location
lo: ໂຫຼດທີ່ຕັ້ງປັດຈຸບັນຄືນໃໝ່

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
lo: _ທຸກຫົວຂໍ້

note: tooltip
en: Display Nemo help
lo: ສະແດງການຊ່ວຍເຫຼືອຂອງ Nemo

en: _Keyboard Shortcuts
lo: _ທາງລັດແປ້ນພິມ

en: Display keyboard shortcuts
lo: ສະແດງທາງລັດແປ້ນພິມ

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
lo: _ກ່ຽວກັບ

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
lo: ສະແດງລາຍຊື່ຜູ້ສ້າງ Nemo

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
lo: ຊູມ_ເຂົ້າ

note: tooltip
en: Increase the view size
lo: ເພີ່ມຂະໜາດມຸມມອງ

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
lo: ຊູມ_ອອກ

note: tooltip
en: Decrease the view size
lo: ຫຼຸດຂະໜາດມຸມມອງ

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
lo: ຂະໜາດ_ປົກກະຕິ

note: tooltip
en: Use the normal view size
lo: ໃຊ້ຂະໜາດມຸມມອງປົກກະຕິ

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
lo: ເຊື່ອມຕໍ່ຫາ_ເຊີບເວີ...

note: tooltip
en: Connect to a remote computer or shared disk
lo: ເຊື່ອມຕໍ່ກັບຄອມພິວເຕີທາງໄກ ຫຼື ດິສກ໌ທີ່ແບ່ງປັນ

note: tooltip
en: Open your personal folder
lo: ເປີດໂຟນເດີສ່ວນຕົວຂອງທ່ານ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
lo: _ຄອມພິວເຕີ

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
lo: ເບິ່ງດິສກ໌ ແລະ ໂຟນເດີທັງໝົດທັງໃນເຄື່ອງ ແລະ ທາງໄກທີ່ສາມາດເຂົ້າເຖິງໄດ້ຈາກຄອມພິວເຕີໜ່ວຍນີ້

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
lo: _ເຄືອຂ່າຍ

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
lo: ເບິ່ງທີ່ຕັ້ງທີ່ບັນທຶກໄວ້ ແລະ ເຄືອຂ່າຍທ້ອງຖິ່ນ

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
lo: ແ_ບບຟອມ

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
lo: ເປີດໂຟນເດີແມ່ແບບສ່ວນຕົວຂອງທ່ານ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
lo: _ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
lo: ເປີດໂຟນເດີຖັງຂີ້ເຫຍື້ອສ່ວນຕົວຂອງທ່ານ

note: name, stock id, label
en: _Go
lo: _ໄປທີ່

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
lo: _ບ່ອນໝາຍ

note: name, stock id, label
en: _Tabs
lo: _ແຖບ

note: name, stock id, label
en: New _Window
lo: ໜ້າຕ່າງ_ໃໝ່

en: Open another Nemo window for the displayed location
lo: ເປີດໜ້າຕ່າງ Nemo ອີກອັນໜຶ່ງສຳລັບທີ່ຕັ້ງທີ່ກຳລັງສະແດງ

note: name, stock id, label
en: New _Tab
lo: ແຖບ_ໃໝ່

en: Open another tab for the displayed location
lo: ເປີດແຖບໃໝ່ສຳລັບທີ່ຕັ້ງທີ່ກຳລັງສະແດງ

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
lo: ປິດ_ທຸກໜ້າຕ່າງ

en: Close all Navigation windows
lo: ປິດທຸກໜ້າຕ່າງການນຳທາງ

note: name, stock id, label
en: _Back
lo: _ກັບຄືນ

en: Go to the previous visited location
lo: ໄປທີ່ຕັ້ງທີ່ເຂົ້າເບິ່ງກ່ອນໜ້າ

note: name, stock id, label
en: _Forward
lo: _ໄປໜ້າ

en: Go to the next visited location
lo: ໄປທີ່ຕັ້ງທີ່ເຂົ້າເບິ່ງຖັດໄປ

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
lo: ສະຫຼັບ_ຊ່ອງປ້ອນທີ່ຕັ້ງ

en: Switch between location entry and breadcrumbs
lo: ສະຫຼັບລະຫວ່າງຊ່ອງປ້ອນທີ່ຕັ້ງ ແລະ ເສັ້ນທາງນຳ

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
lo: ສະ_ຫຼັບໄປໜ້າຕ່າງອື່ນ

en: Move focus to the other pane in a split view window
lo: ຍ້າຍຈຸດສົນໃຈໄປທີ່ໜ້າຕ່າງອື່ນໃນມຸມມອງແບບແບ່ງເຄິ່ງ

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
lo: ທີ່ຕັ້ງ_ດຽວກັນກັບໜ້າຕ່າງອື່ນ

en: Go to the same location as in the extra pane
lo: ໄປທີ່ຕັ້ງດຽວກັນກັບໃນໜ້າຕ່າງເສີມ

en: Add a bookmark for the current location to this menu
lo: ເພີ່ມບ່ອນໝາຍສຳລັບທີ່ຕັ້ງປັດຈຸບັນໃສ່ເມນູນີ້

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
lo: _ແກ້ໄຂບ່ອນໝາຍ...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
lo: ສະແດງໜ້າຕ່າງທີ່ອະນຸຍາດໃຫ້ແກ້ໄຂບ່ອນໝາຍໃນເມນູນີ້

en: _Previous Tab
lo: _ແຖບກ່ອນໜ້າ

en: Activate previous tab
lo: ເປີດໃຊ້ງານແຖບກ່ອນໜ້າ

en: _Next Tab
lo: _ແຖບຖັດໄປ

en: Activate next tab
lo: ເປີດໃຊ້ງານແຖບຖັດໄປ

en: Move Tab _Left
lo: ຍ້າຍແຖບໄປ_ຊ້າຍ

en: Move current tab to left
lo: ຍ້າຍແຖບປັດຈຸບັນໄປທາງຊ້າຍ

en: Move Tab _Right
lo: ຍ້າຍແຖບໄປ_ຂວາ

en: Move current tab to right
lo: ຍ້າຍແຖບປັດຈຸບັນໄປທາງຂວາ

en: Sidebar
lo: ແຖບດ້ານຂ້າງ

en: Toolbar
lo: ແຖບເຄື່ອງມື

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
lo: ສະແດງໄຟລ໌ທີ່_ເຊື່ອງຢູ່

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
lo: ສະຫຼັບການສະແດງໄຟລ໌ທີ່ເຊື່ອງຢູ່ໃນໜ້າຕ່າງປັດຈຸບັນ

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
lo: _ແຖບເຄື່ອງມືຫຼັກ

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
lo: ປ່ຽນການເບິ່ງເຫັນແຖບເຄື່ອງມືຫຼັກຂອງໜ້າຕ່າງນີ້

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
lo: _ສະແດງແຖບດ້ານຂ້າງ

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
lo: ປ່ຽນການເບິ່ງເຫັນແຖບດ້ານຂ້າງຂອງໜ້າຕ່າງນີ້

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
lo: ແຖບ_ສະຖານະ

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
lo: ປ່ຽນການເບິ່ງເຫັນແຖບສະຖານະຂອງໜ້າຕ່າງນີ້

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
lo: ແຖບ_ເມນູ

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
lo: ປ່ຽນການເບິ່ງເຫັນເລີ່ມຕົ້ນຂອງແຖບເມນູ

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Search for Files...
lo: _ຄົ້ນຫາໄຟລ໌...

note: tooltip
en: Search documents and folders
lo: ຄົ້ນຫາເອກະສານ ແລະ ໂຟນເດີ

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: E_xtra Pane
lo: ໜ້າຕ່າງ_ເສີມ

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
lo: ເປີດມຸມມອງໂຟນເດີເສີມຄຽງຂ້າງກັນ

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Show _Thumbnails
lo: ສະແດງ_ຮູບຫຍໍ້

note: tooltip
en: Toggle the display of thumbnails in the current directory
lo: ສະຫຼັບການສະແດງຮູບຫຍໍ້ໃນໄດເລກະທໍຣີປັດຈຸບັນ

en: Places
lo: ສະຖານທີ່

en: Select Places as the default sidebar
lo: ເລືອກສະຖານທີ່ເປັນແຖບດ້ານຂ້າງເລີ່ມຕົ້ນ

en: Tree
lo: ໂຄງສ້າງຕົ້ນໄມ້

en: Select Tree as the default sidebar
lo: ເລືອກໂຄງສ້າງຕົ້ນໄມ້ເປັນແຖບດ້ານຂ້າງເລີ່ມຕົ້ນ

en: Path Bar
lo: ແຖບເສັ້ນທາງ

en: Always prefer the path bar
lo: ມັກໃຊ້ແຖບເສັ້ນທາງສະເໝີ

en: Location Entry
lo: ຊ່ອງປ້ອນທີ່ຕັ້ງ

en: Always prefer the location entry
lo: ມັກໃຊ້ຊ່ອງປ້ອນທີ່ຕັ້ງສະເໝີ

en: Back history
lo: ປະຫວັດການກັບຄືນ

en: Forward history
lo: ປະຫວັດການໄປໜ້າ

en: _Up
lo: _ຂຶ້ນເທິງ

en: Go to parent folder
lo: ໄປທີ່ໂຟນເດີແມ່

en: Go to home directory
lo: ໄປທີ່ໄດເລກະທໍຣີບ້ານ

en: Go to Computer
lo: ໄປທີ່ຄອມພິວເຕີ

en: Toggle Location Entry
lo: ສະຫຼັບຊ່ອງປ້ອນທີ່ຕັ້ງ

en: New folder
lo: ໂຟນເດີໃໝ່

en: Create a new folder
lo: ສ້າງໂຟນເດີໃໝ່

en: Open a terminal in the active folder
lo: ເປີດເທີມິນໍໃນໂຟນເດີທີ່ໃຊ້ງານຢູ່

en: Icons
lo: ໄອຄອນ

en: List
lo: ລາຍການ

en: Compact
lo: ກະທັດຮັດ

en: Search
lo: ຄົ້ນຫາ

en: Show Thumbnails
lo: ສະແດງຮູບຫຍໍ້

en: _Location
lo: _ທີ່ຕັ້ງ

en: _New Tab
lo: _ແຖບໃໝ່

en: _Close Tab
lo: _ປິດແຖບ

en: No files found
lo: ບໍ່ພົບໄຟລ໌

en: These files are on an Audio CD.
lo: ໄຟລ໌ເຫຼົ່ານີ້ຢູ່ໃນຊີດີເພງ.

en: These files are on an Audio DVD.
lo: ໄຟລ໌ເຫຼົ່ານີ້ຢູ່ໃນດີວີດີເພງ.

en: These files are on a Video DVD.
lo: ໄຟລ໌ເຫຼົ່ານີ້ຢູ່ໃນດີວີດີວິດີໂອ.

en: These files are on a Video CD.
lo: ໄຟລ໌ເຫຼົ່ານີ້ຢູ່ໃນວິດີໂອຊີດີ.

en: These files are on a Super Video CD.
lo: ໄຟລ໌ເຫຼົ່ານີ້ຢູ່ໃນຊຸບເປີວິດີໂອຊີດີ.

en: These files are on a Photo CD.
lo: ໄຟລ໌ເຫຼົ່ານີ້ຢູ່ໃນຊີດີຮູບ.

en: These files are on a Picture CD.
lo: ໄຟລ໌ເຫຼົ່ານີ້ຢູ່ໃນພິກເຈີຊີດີ.

en: The media contains digital photos.
lo: ສື່ບັນຈຸຮູບພາບດິຈິຕອລ.

en: These files are on a digital audio player.
lo: ໄຟລ໌ເຫຼົ່ານີ້ຢູ່ໃນເຄື່ອງຫຼິ້ນສຽງດິຈິຕອລ.

en: The media contains software.
lo: ສື່ບັນຈຸຊັອບແວ.

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
lo: ກວດພົບສື່ເປັນ "%s".

en: Open %s
lo: ເປີດ %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
lo: ຕັດຂໍ້ຄວາມທີ່ເລືອກໄປໃສ່ຄລິບບອດ

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
lo: ສຳເນົາຂໍ້ຄວາມທີ່ເລືອກໄປໃສ່ຄລິບບອດ

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
lo: ວາງຂໍ້ຄວາມທີ່ເກັບໄວ້ໃນຄລິບບອດ

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
lo: ເລືອກຂໍ້ຄວາມທັງໝົດໃນຊ່ອງຂໍ້ຄວາມ

en: Move _Up
lo: ຍ້າຍ_ຂຶ້ນ

en: Move Dow_n
lo: ຍ້າຍ_ລົງ

en: Use De_fault
lo: ໃຊ້ຄ່າ_ເລີ່ມຕົ້ນ

en: The name and icon of the file.
lo: ຊື່ ແລະ ໄອຄອນຂອງໄຟລ໌.

en: The size of the file.
lo: ຂະໜາດຂອງໄຟລ໌.

en: The general type of the file.
lo: ປະເພດທົ່ວໄປຂອງໄຟລ໌.

en: Detailed Type
lo: ປະເພດລະອຽດ

en: The specific type of the file.
lo: ປະເພດສະເພາະຂອງໄຟລ໌.

en: The date the file was modified.
lo: ວັນທີທີ່ໄຟລ໌ຖືກແກ້ໄຂ.

en: Modified - Time
lo: ແກ້ໄຂ - ເວລາ

en: Date Created
lo: ວັນທີສ້າງ

en: The date the file was created.
lo: ວັນທີທີ່ໄຟລ໌ຖືກສ້າງ.

en: Created - Time
lo: ສ້າງ - ເວລາ

en: Date Accessed
lo: ວັນທີເຂົ້າເຖິງ

en: The date the file was accessed.
lo: ວັນທີທີ່ໄຟລ໌ຖືກເຂົ້າເຖິງ.

en: Owner
lo: ເຈົ້າຂອງ

en: The owner of the file.
lo: ເຈົ້າຂອງໄຟລ໌.

en: Group
lo: ກຸ່ມ

en: The group of the file.
lo: ກຸ່ມຂອງໄຟລ໌.

en: The permissions of the file.
lo: ສິດການອະນຸຍາດຂອງໄຟລ໌.

en: Octal Permissions
lo: ສິດອະນຸຍາດເລກຖານແປດ

en: The permissions of the file, in octal notation.
lo: ສິດການອະນຸຍາດຂອງໄຟລ໌, ໃນຮູບແບບເລກຖານແປດ.

en: MIME Type
lo: ປະເພດ MIME

en: The mime type of the file.
lo: ປະເພດ mime ຂອງໄຟລ໌.

en: SELinux Context
lo: ບໍລິບົດ SELinux

en: The SELinux security context of the file.
lo: ບໍລິບົດຄວາມປອດໄພ SELinux ຂອງໄຟລ໌.

en: The location of the file.
lo: ທີ່ຕັ້ງຂອງໄຟລ໌.

en: Trashed On
lo: ລຶບເມື່ອ

en: Date when file was moved to the Trash
lo: ວັນທີທີ່ໄຟລ໌ຖືກຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Original Location
lo: ທີ່ຕັ້ງເດີມ

en: Original location of file before moved to the Trash
lo: ທີ່ຕັ້ງເດີມຂອງໄຟລ໌ກ່ອນທີ່ຈະຖືກຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Hits
lo: ຈຳນວນທີ່ພົບ

en: How many times the search string appeared in the file
lo: ຈຳນວນຄັ້ງທີ່ຄຳຄົ້ນຫາປາກົດໃນໄຟລ໌

en: on the desktop
lo: ເທິງໜ້າຈໍ

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
lo: ທ່ານບໍ່ສາມາດຍ້າຍໂວລຸມ "%s" ໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອໄດ້.

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
lo: ຖ້າທ່ານຕ້ອງການຖອດໂວລຸມອອກ, ກະລຸນາໃຊ້ "ຖອດອອກ" ໃນເມນູປັອບອັບຂອງໂວລຸມ.

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
lo: ຖ້າທ່ານຕ້ອງການຍົກເລີກການເຊື່ອມຕໍ່ໂວລຸມ, ກະລຸນາໃຊ້ "ຍົກເລີກການເຊື່ອມຕໍ່ໂວລຸມ" ໃນເມນູປັອບອັບຂອງໂວລຸມ.

en: _Move Here
lo: _ຍ້າຍມານີ້

en: _Copy Here
lo: _ສຳເນົາມານີ້

en: _Link Here
lo: _ເຊື່ອມໂຍງມານີ້

en: This file cannot be mounted
lo: ບໍ່ສາມາດເຊື່ອມຕໍ່ໄຟລ໌ນີ້ໄດ້

en: This file cannot be unmounted
lo: ບໍ່ສາມາດຍົກເລີກການເຊື່ອມຕໍ່ໄຟລ໌ນີ້ໄດ້

en: This file cannot be ejected
lo: ບໍ່ສາມາດຖອດໄຟລ໌ນີ້ອອກໄດ້

en: This file cannot be started
lo: ບໍ່ສາມາດເລີ່ມໄຟລ໌ນີ້ໄດ້

en: This file cannot be stopped
lo: ບໍ່ສາມາດຢຸດໄຟລ໌ນີ້ໄດ້

en: Slashes are not allowed in filenames
lo: ບໍ່ອະນຸຍາດໃຫ້ມີເຄື່ອງໝາຍທັບ (/) ໃນຊື່ໄຟລ໌

en: File not found
lo: ບໍ່ພົບໄຟລ໌

en: Toplevel files cannot be renamed
lo: ບໍ່ສາມາດປ່ຽນຊື່ໄຟລ໌ລະດັບເທິງສຸດໄດ້

en: Unable to rename desktop icon
lo: ບໍ່ສາມາດປ່ຽນຊື່ໄອຄອນໜ້າຈໍໄດ້

en: Unable to rename desktop file
lo: ບໍ່ສາມາດປ່ຽນຊື່ໄຟລ໌ເທິງໜ້າຈໍໄດ້

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
lo: ມື້ວານນີ້ %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-l:%M %p
lo: ມື້ວານນີ້ %-l:%M %p

en: Not allowed to set permissions
lo: ບໍ່ໄດ້ຮັບອະນຸຍາດໃຫ້ຕັ້ງຄ່າສິດ

en: Not allowed to set owner
lo: ບໍ່ໄດ້ຮັບອະນຸຍາດໃຫ້ຕັ້ງຄ່າເຈົ້າຂອງ

en: Specified owner '%s' doesn't exist
lo: ເຈົ້າຂອງທີ່ລະບຸ '%s' ບໍ່ມີຢູ່

en: Not allowed to set group
lo: ບໍ່ໄດ້ຮັບອະນຸຍາດໃຫ້ຕັ້ງຄ່າກຸ່ມ

en: Specified group '%s' doesn't exist
lo: ກຸ່ມທີ່ລະບຸ '%s' ບໍ່ມີຢູ່

en: %'u folder | %'u folders
lo[0]: %'u ໂຟນເດີ

en: %'u file | %'u files
lo[0]: %'u ໄຟລ໌

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
lo: ? ລາຍການ

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
lo: ? ໄບຕ໌

en: Unknown
lo: ບໍ່ຮູ້ຈັກ

en: Program
lo: ໂປຣແກຣມ

en: Audio
lo: ສຽງ

en: Font
lo: ຟອນ

en: Archive
lo: ໄຟລ໌ຈັດເກັບ

en: Markup
lo: ມາກອັບ

en: Text
lo: ຂໍ້ຄວາມ

en: Video
lo: ວິດີໂອ

en: Contacts
lo: ລາຍຊື່ຜູ້ຕິດຕໍ່

en: Calendar
lo: ປະຕິທິນ

en: Document
lo: ເອກະສານ

en: Presentation
lo: ງານນຳສະເໜີ

en: Spreadsheet
lo: ຕາຕະລາງ

en: Binary
lo: ໄບນາຣີ

en: Folder
lo: ໂຟນເດີ

en: link
lo: ລິ້ງ

en: link (broken)
lo: ລິ້ງ (ຂາດ)

en: Name: %s
lo: ຊື່: %s

en: Type: %s
lo: ປະເພດ: %s

en: %s item | %s items
lo[0]: %s ລາຍການ

en: Contains: %s
lo: ປະກອບມີ: %s

en: Size: %s
lo: ຂະໜາດ: %s

en: Accessed: %s
lo: ເຂົ້າເຖິງ: %s

en: Modified: %s
lo: ແກ້ໄຂ: %s

en: Created: %s
lo: ສ້າງ: %s

en: Location: %s
lo: ທີ່ຕັ້ງ: %s

en: Merge folder "%s"?
lo: ລວມໂຟນເດີ "%s" ບໍ?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
lo: ການລວມຈະຖາມເພື່ອຢືນຢັນກ່ອນທີ່ຈະແທນທີ່ໄຟລ໌ໃດໆໃນໂຟນເດີທີ່ຂັດແຍ້ງກັບໄຟລ໌ທີ່ກຳລັງສຳເນົາ.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
lo: ມີໂຟນເດີເກົ່າກວ່າທີ່ມີຊື່ດຽວກັນຢູ່ໃນ "%s" ແລ້ວ.

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
lo: ມີໂຟນເດີໃໝ່ກວ່າທີ່ມີຊື່ດຽວກັນຢູ່ໃນ "%s" ແລ້ວ.

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
lo: ມີໂຟນເດີອື່ນທີ່ມີຊື່ດຽວກັນຢູ່ໃນ "%s" ແລ້ວ.

en: Replacing it will remove all files in the folder.
lo: ການແທນທີ່ມັນຈະລຶບໄຟລ໌ທັງໝົດໃນໂຟນເດີ.

en: Replace folder "%s"?
lo: ແທນທີ່ໂຟນເດີ "%s" ບໍ?

en: A folder with the same name already exists in "%s".
lo: ມີໂຟນເດີທີ່ມີຊື່ດຽວກັນຢູ່ໃນ "%s" ແລ້ວ.

en: Replace file "%s"?
lo: ແທນທີ່ໄຟລ໌ "%s" ບໍ?

en: Replacing it will overwrite its content.
lo: ການແທນທີ່ມັນຈະຂຽນທັບເນື້ອໃນຂອງມັນ.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
lo: ມີໄຟລ໌ເກົ່າກວ່າທີ່ມີຊື່ດຽວກັນຢູ່ໃນ "%s" ແລ້ວ.

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
lo: ມີໄຟລ໌ໃໝ່ກວ່າທີ່ມີຊື່ດຽວກັນຢູ່ໃນ "%s" ແລ້ວ.

en: Another file with the same name already exists in "%s".
lo: ມີໄຟລ໌ອື່ນທີ່ມີຊື່ດຽວກັນຢູ່ໃນ "%s" ແລ້ວ.

en: Original file
lo: ໄຟລ໌ຕົ້ນສະບັບ

en: Last modified:
lo: ແກ້ໄຂຫຼ້າສຸດ:

en: Replace with
lo: ແທນທີ່ດ້ວຍ

en: Merge
lo: ລວມ

note: Setup the expander for the rename action
en: _Select a new name for the destination
lo: _ເລືອກຊື່ໃໝ່ສຳລັບປາຍທາງ

en: Reset
lo: ຕັ້ງຄ່າຄືນ

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
lo: ນຳໃຊ້ຄຳສັ່ງນີ້ກັບທຸກໄຟລ໌

en: _Skip
lo: _ຂ້າມ

en: Re_name
lo: ປ່ຽນ_ຊື່

en: Replace
lo: ແທນທີ່

en: File conflict
lo: ໄຟລ໌ຂັດແຍ້ງ

en: S_kip All
lo: ຂ້າມ_ທັງໝົດ

en: _Retry
lo: _ລອງໃໝ່

en: Delete _All
lo: ລຶບ_ທັງໝົດ

en: _Replace
lo: _ແທນທີ່

en: Replace _All
lo: ແທນທີ່_ທັງໝົດ

en: _Merge
lo: _ລວມ

en: Merge _All
lo: ລວມ_ທັງໝົດ

en: Copy _Anyway
lo: ສຳເນົາ_ຕໍ່ໄປ

en: %'d second | %'d seconds
lo[0]: %'d ວິນາທີ

en: %'d minute | %'d minutes
lo[0]: %'d ນາທີ

en: %'d hour | %'d hours
lo[0]: %'d ຊົ່ວໂມງ

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
lo[0]: ປະມານ %'d ຊົ່ວໂມງ

note: appended to new link file
en: Another link to %s
lo: ລິ້ງອື່ນໄປຫາ %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix                                 codespell:ignore * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
lo: ລິ້ງທີ %'d ໄປຫາ %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
lo: ລິ້ງທີ %'d ໄປຫາ %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
lo: ລິ້ງທີ %'d ໄປຫາ %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
lo: ລິ້ງທີ %'d ໄປຫາ %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
lo:  (ສຳເນົາ)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
lo:  (ສຳເນົາ 2)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
lo: ສຳເນົາ)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
lo: ສຳເນົາ)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
lo: ສຳເນົາ)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
lo: ສຳເນົາ)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
lo: %s (ສຳເນົາ)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
lo: %s (ສຳເນົາ 2)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
lo: %s (ສຳເນົາ %'d)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
lo: %s (ສຳເນົາ %'d)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
lo: %s (ສຳເນົາ %'d)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
lo: %s (ສຳເນົາ %'d)%s

en: Error removing file: %s
lo: ຜິດພາດໃນການລຶບໄຟລ໌: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
lo[0]: ກຳລັງລໍຖ້າສຳເນົາໄຟລ໌ຈາກ '%1$s' ໄປ '%2$s'

en: Waiting to move a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to move files from '%1$s' to '%2$s'
lo[0]: ກຳລັງລໍຖ້າຍ້າຍໄຟລ໌ຈາກ '%1$s' ໄປ '%2$s'

en: Waiting to permanently delete a file from '%s' | Waiting to permanently delete files from '%s'
lo[0]: ກຳລັງລໍຖ້າລຶບໄຟລ໌ຢ່າງຖາວອນຈາກ '%s'

en: Waiting to trash a file in '%s' | Waiting to trash files in '%s'
lo[0]: ກຳລັງລໍຖ້າລຶບໄຟລ໌ໃນ ລົງຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ '%s'

en: Waiting to empty the trash
lo: ກຳລັງລໍຖ້າລ້າງຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
lo[0]: ກຳລັງລໍຖ້າສຳເນົາໄຟລ໌ໃນ '%s

en: Waiting to change permissions of files in '%s'
lo: ກຳລັງລໍຖ້າປ່ຽນສິດຂອງໄຟລ໌ໃນ '%s'

en: Waiting to link a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to link files from '%1$s' to '%2$s'
lo[0]: ກຳລັງລໍຖ້າເຊື່ອມໂຍງໄຟລ໌ຈາກ '%1$s' ໄປ '%2$s'

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
lo: ທ່ານແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການຍ້າຍ "%B" ໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ?

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
lo[0]: ທ່ານແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການຍ້າຍລາຍການທີ່ເລືອກ %'d ລາຍການລົງໃນກະຕ່າຂີ້ເຫຍື້ອ?

en: You can restore an item from the trash, if you later change your mind.
lo: ທ່ານສາມາດກູ້ຄືນລາຍການຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອໄດ້, ຖ້າຫາກທ່ານປ່ຽນໃຈໃນພາຍຫຼັງ.

en: Move to _Trash
lo: ຍ້າຍໄປ_ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
lo: ທ່ານແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການລຶບ "%B" ຢ່າງຖາວອນຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
lo[0]: ທ່ານແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການລຶບລາຍການທີ່ເລືອກ %'d ຢ່າງຖາວອນຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
lo: ຖ້າທ່ານລຶບລາຍການໃດໜຶ່ງ, ມັນຈະສູນຫາຍໄປຢ່າງຖາວອນ.

en: Empty all items from Trash?
lo: ລ້າງທຸກລາຍການອອກຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
lo: ທຸກລາຍການໃນຖັງຂີ້ເຫຍື້ອຈະຖືກລຶບຢ່າງຖາວອນ.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
lo: ທ່ານແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການລຶບ "%B" ຢ່າງຖາວອນ?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
lo[0]: ທ່ານແນ່ໃຈບໍ່ວ່າຕ້ອງການລຶບລາຍການທີ່ເລືອກ %'d ຢ່າງຖາວອນ?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
lo[0]: %'d ເຫຼືອ ໄຟລ໌ທີ່ຈະລຶບ

en: Deleting files
lo: ກຳລັງລຶບໄຟລ໌

en: Paused
lo: ຢຸດຊົ່ວຄາວ

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
lo[0]: ເຫຼືອເວລາ %T

en: Error while deleting.
lo: ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ລຶບ.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
lo: ບໍ່ສາມາດລຶບໄຟລ໌ໃນໂຟນເດີ "%B" ໄດ້ ເພາະວ່າທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການເບິ່ງພວກມັນ.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
lo: ເກີດຄວາມຜິດພາດໃນການຮັບຂໍ້ມູນກ່ຽວກັບໄຟລ໌ໃນໂຟນເດີ "%B".

en: _Skip files
lo: _ຂ້າມໄຟລ໌

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
lo: ບໍ່ສາມາດລຶບໂຟນເດີ "%B" ໄດ້ ເພາະວ່າທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການອ່ານມັນ.

en: There was an error reading the folder "%B".
lo: ເກີດຄວາມຜິດພາດໃນການອ່ານໂຟນເດີ "%B".

en: Could not remove the folder %B.
lo: ບໍ່ສາມາດລຶບໂຟນເດີ %B ອອກໄດ້.

en: There was an error deleting %B.
lo: ເກີດຄວາມຜິດພາດໃນການລຶບ %B.

en: Moving files to trash
lo: ກຳລັງຍ້າຍໄຟລ໌ໄປທີ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
lo[0]: ເຫຼືອ %'d ໄຟລ໌ທີ່ຈະຍ້າຍໄປຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
lo: ບໍ່ສາມາດຍ້າຍໄຟລ໌ໄປທີ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອໄດ້, ທ່ານຕ້ອງການລຶບຖິ້ມທັນທີບໍ່?

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
lo: ບໍ່ສາມາດຍ້າຍໄຟລ໌ "%B" ໄປທີ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອໄດ້.

en: Trashing Files
lo: ກຳລັງຍ້າຍໄຟລ໌ໃສ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Deleting Files
lo: ກຳລັງລຶບໄຟລ໌

en: Unable to eject %V
lo: ບໍ່ສາມາດຖອດ %V ອອກໄດ້

en: Unable to unmount %V
lo: ບໍ່ສາມາດຍົກເລີກການເຊື່ອມຕໍ່ %V ໄດ້

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
lo: ທ່ານຕ້ອງການລ້າງຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ ກ່ອນທີ່ຈະຍົກເລີກການເຊື່ອມຕໍ່ບໍ່?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
lo: ເພື່ອໃຫ້ໄດ້ພື້ນທີ່ຫວ່າງໃນໜ່ວຍຄວາມຈຳນີ້ຄືນມາ, ຕ້ອງລ້າງຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ. ລາຍການທັງໝົດໃນຖັງຂີ້ເຫຍື້ອຂອງໜ່ວຍຄວາມຈຳນີ້ຈະຖືກລຶບອອກຢ່າງຖາວອນ.

en: Do _not Empty Trash
lo: ຫ້າມ_ລ້າງຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Unable to mount %s
lo: ບໍ່ສາມາດເຊື່ອມຕໍ່ %s ໄດ້

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
lo[0]: ກຳລັງກະກຽມເພື່ອສຳເນົາ %'d ໄຟລ໌ (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
lo[0]: ກຳລັງກະກຽມເພື່ອຍ້າຍ %'d ໄຟລ໌ (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
lo[0]: ກຳລັງກະກຽມເພື່ອລຶບ %'d ໄຟລ໌ (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
lo[0]: ກຳລັງກະກຽມເພື່ອຍ້າຍໄປທີ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ %'d ໄຟລ໌

en: Error while copying.
lo: ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ສຳເນົາ.

en: Error while moving.
lo: ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ຍ້າຍ.

en: Error while moving files to trash.
lo: ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ຍ້າຍໄຟລ໌ໄປທີ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
lo: ບໍ່ສາມາດຈັດການໄຟລ໌ໃນໂຟນເດີ "%B" ໄດ້ ເພາະວ່າທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການເບິ່ງພວກມັນ.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
lo: ບໍ່ສາມາດຈັດການໂຟນເດີ "%B" ໄດ້ ເພາະວ່າທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການອ່ານມັນ.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
lo: ບໍ່ສາມາດຈັດການໄຟລ໌ "%B" ໄດ້ ເພາະວ່າທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການອ່ານມັນ.

en: There was an error getting information about "%B".
lo: ເກີດຄວາມຜິດພາດໃນການຮັບຂໍ້ມູນກ່ຽວກັບ "%B".

en: Error while copying to "%B".
lo: ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ສຳເນົາໄປທີ່ "%B".

en: You do not have permissions to access the destination folder.
lo: ທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການເຂົ້າເຖິງໂຟນເດີປາຍທາງ.

en: There was an error getting information about the destination.
lo: ເກີດຄວາມຜິດພາດໃນການຮັບຂໍ້ມູນກ່ຽວກັບປາຍທາງ.

en: The destination is not a folder.
lo: ປາຍທາງບໍ່ແມ່ນໂຟນເດີ.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
lo: ພື້ນທີ່ໃນປາຍທາງບໍ່ພຽງພໍ. ລອງລຶບໄຟລ໌ອອກເພື່ອສ້າງພື້ນທີ່.

en: %S more space is required to copy to the destination.
lo: ຕ້ອງການພື້ນທີ່ເພີ່ມອີກ %S ເພື່ອສຳເນົາໄປທີ່ປາຍທາງ.

en: The destination is read-only.
lo: ປາຍທາງສາມາດອ່ານໄດ້ຢ່າງດຽວ.

en: Moving "%B" to "%B"
lo: ກຳລັງຍ້າຍ "%B" ໄປທີ່ "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
lo: ກຳລັງສຳເນົາ "%B" ໄປທີ່ "%B"

en: Duplicating "%B"
lo: ກຳລັງສ້າງສຳເນົາ "%B"

en: Moving file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
lo: ກຳລັງຍ້າຍໄຟລ໌ %'d ຈາກ %'d (ໃນ "%B") ໄປທີ່ "%B"

en: Copying file %'d of %'d (in "%B") to "%B"
lo: ກຳລັງສຳເນົາໄຟລ໌ %'d ຈາກ %'d (ໃນ "%B") ໄປທີ່ "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
lo: ກຳລັງສ້າງສຳເນົາໄຟລ໌ %'d ຈາກ %'d (ໃນ "%B")

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
lo: ກຳລັງຍ້າຍໄຟລ໌ %'d ຈາກ %'d ໄປທີ່ "%B"

en: Copying file %'d of %'d to "%B"
lo: ກຳລັງສຳເນົາໄຟລ໌ %'d ຈາກ %'d ໄປທີ່ "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d
lo: ກຳລັງສ້າງສຳເນົາໄຟລ໌ %'d ຈາກ %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
lo: %S ຈາກ %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
lo[0]: %S ຈາກ %S — ເຫຼືອເວລາ %T (%S/ວິນາທີ)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
lo: ບໍ່ສາມາດສຳເນົາໂຟນເດີ "%B" ໄດ້ ເພາະວ່າທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການສ້າງມັນໃນປາຍທາງ.

en: There was an error creating the folder "%B".
lo: ເກີດຄວາມຜິດພາດໃນການສ້າງໂຟນເດີ "%B".

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
lo: ບໍ່ສາມາດສຳເນົາໄຟລ໌ໃນໂຟນເດີ "%B" ໄດ້ ເພາະວ່າທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການເບິ່ງພວກມັນ.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
lo: ບໍ່ສາມາດສຳເນົາໂຟນເດີ "%B" ໄດ້ ເພາະວ່າທ່ານບໍ່ມີສິດໃນການອ່ານມັນ.

en: Error while moving "%B".
lo: ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ຍ້າຍ "%B".

en: Could not remove the source folder.
lo: ບໍ່ສາມາດລຶບໂຟນເດີຕົ້ນທາງອອກໄດ້.

en: Error while copying "%B".
lo: ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ສຳເນົາ "%B".

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
lo: ບໍ່ສາມາດລຶບໄຟລ໌ອອກຈາກໂຟນເດີ %F ທີ່ມີຢູ່ແລ້ວໄດ້.

en: Could not remove the already existing file %F.
lo: ບໍ່ສາມາດລຶບໄຟລ໌ %F ທີ່ມີຢູ່ແລ້ວອອກໄດ້.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
lo: ທ່ານບໍ່ສາມາດຍ້າຍໂຟນເດີເຂົ້າໄປໃນຕົວມັນເອງໄດ້.

en: You cannot copy a folder into itself.
lo: ທ່ານບໍ່ສາມາດສຳເນົາໂຟນເດີເຂົ້າໄປໃນຕົວມັນເອງໄດ້.

en: The destination folder is inside the source folder.
lo: ໂຟນເດີປາຍທາງຢູ່ໃນໂຟນເດີຕົ້ນທາງ.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
lo: ທ່ານບໍ່ສາມາດຍ້າຍໄຟລ໌ທັບຕົວມັນເອງໄດ້.

en: You cannot copy a file over itself.
lo: ທ່ານບໍ່ສາມາດສຳເນົາໄຟລ໌ທັບຕົວມັນເອງໄດ້.

en: The source file would be overwritten by the destination.
lo: ໄຟລ໌ຕົ້ນທາງຈະຖືກຂຽນທັບໂດຍປາຍທາງ.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
lo: ບໍ່ສາມາດລຶບໄຟລ໌ທີ່ມີຊື່ດຽວກັນທີ່ມີຢູ່ແລ້ວໃນ %F ອອກໄດ້.

en: There was an error copying the file into %F.
lo: ເກີດຄວາມຜິດພາດໃນການສຳເນົາໄຟລ໌ເຂົ້າໄປໃນ %F.

en: Copying Files
lo: ກຳລັງສຳເນົາໄຟລ໌

en: Preparing to Move to "%B"
lo: ກຳລັງກະກຽມເພື່ອຍ້າຍໄປທີ່ "%B"

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
lo[0]: ກຳລັງກະກຽມເພື່ອຍ້າຍ %'d ໄຟລ໌

en: There was an error moving the file into %F.
lo: ເກີດຄວາມຜິດພາດໃນການຍ້າຍໄຟລ໌ເຂົ້າໄປໃນ %F.

en: Moving Files
lo: ກຳລັງຍ້າຍໄຟລ໌

en: Creating links in "%B"
lo: ກຳລັງສ້າງລິ້ງໃນ "%B"

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
lo[0]: ກຳລັງສ້າງລິ້ງໄປທີ່ %'d ໄຟລ໌

en: Error while creating link to %B.
lo: ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ສ້າງລິ້ງໄປທີ່ %B.

en: Symbolic links only supported for local files
lo: ລິ້ງສັນຍາລັກຮອງຮັບສະເພາະໄຟລ໌ໃນເຄື່ອງເທົ່ານັ້ນ

en: The target doesn't support symbolic links.
lo: ເປົ້າໝາຍບໍ່ຮອງຮັບລິ້ງສັນຍາລັກ.

en: There was an error creating the symlink in %F.
lo: ເກີດຄວາມຜິດພາດໃນການສ້າງລິ້ງສັນຍາລັກໃນ %F.

en: Setting permissions
lo: ກຳລັງຕັ້ງຄ່າສິດ

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
lo: ໂຟນເດີບໍ່ມີຊື່

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
lo: ເອກະສານບໍ່ມີຊື່

en: Error while creating directory %B.
lo: ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ສ້າງໄດເຣັກທໍຣີ %B.

en: Error while creating file %B.
lo: ຜິດພາດໃນຂະນະທີ່ສ້າງໄຟລ໌ %B.

en: There was an error creating the directory in %F.
lo: ເກີດຄວາມຜິດພາດໃນການສ້າງໄດເຣັກທໍຣີໃນ %F.

en: Emptying Trash
lo: ກຳລັງລ້າງຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
lo: ບໍ່ສາມາດໝາຍໂຕເປີດໂປຣແກຣມໃຫ້ເຊື່ອຖືໄດ້ (executable)

en: Move %d item back to '%s' | Move %d items back to '%s'
lo[0]: ຍ້າຍ %d ລາຍການກັບໄປທີ່ '%s'

en: Move %d item to '%s' | Move %d items to '%s'
lo[0]: ຍ້າຍ %d ລາຍການໄປທີ່ '%s'

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
lo[0]: _ຍົກເລີກການຍ້າຍ %d ລາຍການ

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
lo[0]: _ເຮັດຄືນການຍ້າຍ %d ລາຍການ

en: Move '%s' back to '%s'
lo: ຍ້າຍ '%s' ກັບໄປທີ່ '%s'

en: Move '%s' to '%s'
lo: ຍ້າຍ '%s' ໄປທີ່ '%s'

en: _Undo Move
lo: _ຍົກເລີກການຍ້າຍ

en: _Redo Move
lo: _ເຮັດຄືນການຍ້າຍ

en: _Undo Restore from Trash
lo: _ຍົກເລີກການກູ້ຄືນຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: _Redo Restore from Trash
lo: _ເຮັດຄືນການກູ້ຄືນຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
lo[0]: ຍ້າຍ %d ລາຍການກັບໄປທີ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
lo[0]: ກູ້ຄືນ %d ລາຍການຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ"

en: Move '%s' back to trash
lo: ຍ້າຍ '%s' ກັບໄປທີ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Restore '%s' from trash
lo: ກູ້ຄືນ '%s' ຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
lo[0]: ລຶບ %d ລາຍການທີ່ສຳເນົາແລ້ວ

en: Copy %d item to '%s' | Copy %d items to '%s'
lo[0]: ສຳເນົາ %d ລາຍການໄປທີ່ '%s

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
lo[0]: _ຍົກເລີກການສຳເນົາ %d ລາຍການ

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
lo[0]: _ເຮັດຄືນການສຳເນົາ %d ລາຍການ

en: Delete '%s'
lo: ລຶບ '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
lo: ສຳເນົາ '%s' ໄປທີ່ '%s'

en: _Undo Copy
lo: _ຍົກເລີກການສຳເນົາ

en: _Redo Copy
lo: _ເຮັດຄືນການສຳເນົາ

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
lo[0]: ລຶບ %d ລາຍການທີ່ສ້າງສຳເນົາແລ້ວ

en: Duplicate %d item in '%s' | Duplicate %d items in '%s'
lo[0]: ສ້າງສຳເນົາ %d ລາຍການໃນ '%s'

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
lo[0]: _ຍົກເລີກການສ້າງສຳເນົາ %d ລາຍການ

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
lo[0]: _ເຮັດຄືນການສ້າງສຳເນົາ %d ລາຍການ

en: Duplicate '%s' in '%s'
lo: ສ້າງສຳເນົາ '%s' ໃນ '%s'

en: _Undo Duplicate
lo: _ຍົກເລີກການສ້າງສຳເນົາ

en: _Redo Duplicate
lo: _ເຮັດຄືນການສ້າງສຳເນົາ

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
lo[0]: ລຶບລິ້ງໄປທີ່ %d ລາຍການ

en: Create links to %d item | Create links to %d items
lo[0]: ສ້າງລິ້ງໄປທີ່ %d ລາຍການ

en: Delete link to '%s'
lo: ລຶບລິ້ງໄປທີ່ '%s'

en: Create link to '%s'
lo: ສ້າງລິ້ງໄປທີ່ '%s'

en: _Undo Create Link
lo: _ຍົກເລີກການສ້າງລິ້ງ

en: _Redo Create Link
lo: _ເຮັດຄືນການສ້າງລິ້ງ

en: Create an empty file '%s'
lo: ສ້າງໄຟລ໌ຫວ່າງເປົ່າ '%s'

en: _Undo Create Empty File
lo: _ຍົກເລີກການສ້າງໄຟລ໌ຫວ່າງເປົ່າ

en: _Redo Create Empty File
lo: _ເຮັດຄືນການສ້າງໄຟລ໌ຫວ່າງເປົ່າ

en: Create a new folder '%s'
lo: ສ້າງໂຟນເດີໃໝ່ '%s'

en: _Undo Create Folder
lo: _ຍົກເລີກການສ້າງໂຟນເດີ

en: _Redo Create Folder
lo: _ເຮັດຄືນການສ້າງໂຟນເດີ

en: Create new file '%s' from template
lo: ສ້າງໄຟລ໌ໃໝ່ '%s' ຈາກແມ່ແບບ

en: _Undo Create from Template
lo: _ຍົກເລີກການສ້າງຈາກແມ່ແບບ

en: _Redo Create from Template
lo: _ເຮັດຄືນການສ້າງຈາກແມ່ແບບ

en: Rename '%s' as '%s'
lo: ປ່ຽນຊື່ '%s' ເປັນ '%s'

en: _Undo Rename
lo: _ຍົກເລີກການປ່ຽນຊື່

en: _Redo Rename
lo: _ເຮັດຄືນການປ່ຽນຊື່

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
lo[0]: ຍ້າຍ %d ລາຍການໄປທີ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Restore '%s' to '%s'
lo: ກູ້ຄືນ '%s' ໄປທີ່ '%s'

en: Move '%s' to trash
lo: ຍ້າຍ '%s' ໄປທີ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: _Undo Trash
lo: _ຍົກເລີກການຍ້າຍໃສ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: _Redo Trash
lo: _ເຮັດຄືນການຍ້າຍໃສ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
lo: ກູ້ຄືນສິດເດີມຂອງລາຍການທີ່ຢູ່ໃນ '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
lo: ຕັ້ງຄ່າສິດຂອງລາຍການທີ່ຢູ່ໃນ '%s'

en: _Undo Change Permissions
lo: _ຍົກເລີກການປ່ຽນສິດ

en: _Redo Change Permissions
lo: _ເຮັດຄືນການປ່ຽນສິດ

en: Restore original permissions of '%s'
lo: ກູ້ຄືນສິດເດີມຂອງ '%s'

en: Set permissions of '%s'
lo: ຕັ້ງຄ່າສິດຂອງ '%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
lo: ກູ້ຄືນກຸ່ມຂອງ '%s' ເປັນ '%s'

en: Set group of '%s' to '%s'
lo: ຕັ້ງຄ່າກຸ່ມຂອງ '%s' ເປັນ '%s'

en: _Undo Change Group
lo: _ຍົກເລີກການປ່ຽນກຸ່ມ

en: _Redo Change Group
lo: _ເຮັດຄືນການປ່ຽນກຸ່ມ

en: Restore owner of '%s' to '%s'
lo: ກູ້ຄືນເຈົ້າຂອງ '%s' ເປັນ '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
lo: ຕັ້ງຄ່າເຈົ້າຂອງ '%s' ເປັນ '%s'

en: _Undo Change Owner
lo: _ຍົກເລີກການປ່ຽນເຈົ້າຂອງ

en: _Redo Change Owner
lo: _ເຮັດຄືນການປ່ຽນເຈົ້າຂອງ

en: Could not determine original location of "%s"
lo: ບໍ່ສາມາດກຳນົດທີ່ຕັ້ງເດີມຂອງ "%s" ໄດ້

en: The item cannot be restored from trash
lo: ບໍ່ສາມາດກູ້ຄືນລາຍການຈາກຖັງຂີ້ເຫຍື້ອໄດ້

en: The selection rectangle
lo: ສີ່ຫຼ່ຽມສຳລັບເລືອກ

en: Could not forget association
lo: ບໍ່ສາມາດລືມການເຊື່ອມໂຍງໄດ້

en: Forget association
lo: ລືມການເຊື່ອມໂຍງ

en: Valid executable.
lo: ໄຟລ໌ທີ່ສາມາດເຮັດວຽກໄດ້.

en: Not a valid executable.  Spaces in the file path must be escaped with backslash (\).
lo: ບໍ່ແມ່ນໄຟລ໌ທີ່ສາມາດເຮັດວຽກໄດ້. ຊ່ອງຫວ່າງໃນເສັ້ນທາງໄຟລ໌ຕ້ອງຖືກຂັ້ນດ້ວຍ backslash (\).

note: the %s here is a file extension
en: %s document
lo: ເອກະສານ %s

en: Open all files of type "%s" with
lo: ເປີດໄຟລ໌ທຸກປະເພດ "%s" ດ້ວຍ

en: Select an application in the list to open %s and other files of type "%s"
lo: ເລືອກໂປຣແກຣມໃນລາຍການເພື່ອເປີດ %s ແລະ ໄຟລ໌ປະເພດ "%s" ອື່ນໆ

en: Custom application
lo: ໂປຣແກຣມທີ່ກຳນົດເອງ

en: Executables
lo: ໄຟລ໌ທີ່ສາມາດເຮັດວຽກໄດ້

en: You can also type or select a custom executable file to use to open this file type.  You can use this command just once, or set it as default for all files of this type.
lo: ທ່ານຍັງສາມາດພິມ ຫຼື ເລືອກໄຟລ໌ທີ່ສາມາດເຮັດວຽກໄດ້ທີ່ກຳນົດເອງເພື່ອໃຊ້ເປີດໄຟລ໌ປະເພດນີ້. ທ່ານສາມາດໃຊ້ຄຳສັ່ງນີ້ພຽງຄັ້ງດຽວ, ຫຼື ຕັ້ງເປັນຄ່າເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບໄຟລ໌ທຸກປະເພດນີ້.

en: Enter a custom command...
lo: ປ້ອນຄຳສັ່ງທີ່ກຳນົດເອງ...

en: Add to list
lo: ເພີ່ມໃສ່ລາຍການ

en: Set as default
lo: ຕັ້ງເປັນຄ່າເລີ່ມຕົ້ນ

en: Reset to system defaults
lo: ຕັ້ງຄືນເປັນຄ່າເລີ່ມຕົ້ນຂອງລະບົບ

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
lo: ຂໍອະໄພ, ແຕ່ທ່ານບໍ່ສາມາດເຮັດວຽກຕາມຄຳສັ່ງຈາກເວັບໄຊທ໌ທາງໄກໄດ້.

en: This is disabled due to security considerations.
lo: ສິ່ງນີ້ຖືກປິດໄວ້ເນື່ອງຈາກເຫດຜົນດ້ານຄວາມປອດໄພ.

en: There was an error launching the application.
lo: ເກີດຄວາມຜິດພາດໃນການເປີດໂປຣແກຣມ.

en: This drop target only supports local files.
lo: ເປົ້າໝາຍການລາກວາງນີ້ຮອງຮັບສະເພາະໄຟລ໌ໃນເຄື່ອງເທົ່ານັ້ນ.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
lo: ເພື່ອເປີດໄຟລ໌ທີ່ບໍ່ແມ່ນໄຟລ໌ໃນເຄື່ອງ, ໃຫ້ສຳເນົາພວກມັນໄປທີ່ໂຟນເດີໃນເຄື່ອງແລ້ວລາກວາງໃໝ່ອີກຄັ້ງ.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
lo: ເພື່ອເປີດໄຟລ໌ທີ່ບໍ່ແມ່ນໄຟລ໌ໃນເຄື່ອງ, ໃຫ້ສຳເນົາພວກມັນໄປທີ່ໂຟນເດີໃນເຄື່ອງແລ້ວລາກວາງໃໝ່ອີກຄັ້ງ. ໄຟລ໌ໃນເຄື່ອງທີ່ທ່ານລາກວາງໄດ້ຖືກເປີດແລ້ວ.

en: Details:
lo: ລາຍລະອຽດ:

en: Preparing
lo: ກຳລັງກະກຽມ

en: Search in "%s"
lo: ຄົ້ນຫາໃນ "%s"

en: Edit
lo: ແກ້ໄຂ

en: Undo Edit
lo: ຍົກເລີກການແກ້ໄຂ

en: Undo the edit
lo: ຍົກເລີກການແກ້ໄຂ

en: Redo Edit
lo: ເຮັດຄືນການແກ້ໄຂ

en: Redo the edit
lo: ເຮັດຄືນການແກ້ໄຂ

en: The text of the label.
lo: ຂໍ້ຄວາມຂອງປ້າຍກຳກັບ.

en: Justification
lo: ການຈັດແຕ່ງ

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
lo: ການຈັດແຕ່ງແຖວໃນຂໍ້ຄວາມຂອງປ້າຍກຳກັບໃຫ້ສຳພັນກັນ. ສິ່ງນີ້ບໍ່ມີຜົນຕໍ່ການຈັດແຕ່ງຂອງປ້າຍກຳກັບພາຍໃນພື້ນທີ່ຂອງມັນ. ເບິ່ງ GtkMisc::xalign ສຳລັບຂໍ້ມູນເພີ່ມ.

en: Line wrap
lo: ການຕັດແຖວ

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
lo: ຖ້າຕັ້ງຄ່າ, ໃຫ້ຕັດແຖວຖ້າຂໍ້ຄວາມກວ້າງເກີນໄປ.

en: Cursor Position
lo: ຕຳແໜ່ງເຄີເຊີ

en: The current position of the insertion cursor in chars.
lo: ຕຳແໜ່ງປັດຈຸບັນຂອງເຄີເຊີໃນຕົວອັກສອນ.

en: Selection Bound
lo: ຂອບເຂດການເລືອກ

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
lo: ຕຳແໜ່ງຂອງຈຸດສິ້ນສຸດຂອງການເລືອກທີ່ກົງກັນຂ້າມກັບເຄີເຊີໃນຕົວອັກສອນ.

en: Select All
lo: ເລືອກທັງໝົດ

en: Input Methods
lo: ວິທີການປ້ອນຂໍ້ມູນ

en: Show more _details
lo: ສະແດງລາຍລະອຽດເພີ່ມເຕີມ

en: You can stop this operation by clicking cancel.
lo: ທ່ານສາມາດຢຸດການດຳເນີນການນີ້ໄດ້ໂດຍການກົດຍົກເລີກ.

en:  (invalid Unicode)
lo:  (ຢູນິໂຄດບໍ່ຖືກຕ້ອງ)

en: Create a new l_auncher here...
lo: ສ້າງໂຕເປີດໂປຣແກຣມໃໝ່ທີ່ນີ້...

en: Create a new launcher in this folder
lo: ສ້າງໂຕເປີດໂປຣແກຣມໃໝ່ໃນໂຟນເດີນີ້

en: Jump to new workspace
lo: ໄປທີ່ພື້ນທີ່ເຮັດວຽກໃໝ່

en: Create a new workspace and activate it
lo: ສ້າງພື້ນທີ່ເຮັດວຽກໃໝ່ ແລະ ເປີດໃຊ້ງານມັນ

en: Remove workspace
lo: ລຶບພື້ນທີ່ເຮັດວຽກ

en: Remove the currently active workspace
lo: ລຶບພື້ນທີ່ເຮັດວຽກທີ່ກຳລັງໃຊ້ງານຢູ່

en: Manage workspaces (Expo)
lo: ຈັດການພື້ນທີ່ເຮັດວຽກ (Expo)

en: Open Expo to add, remove, or organize workspaces
lo: ເປີດ Expo ເພື່ອເພີ່ມ, ລຶບ, ຫຼື ຈັດລະບຽບພື້ນທີ່ເຮັດວຽກ

en: Add Desklets
lo: ເພີ່ມ Desklets

en: Add Cinnamon desklets
lo: ເພີ່ມ desklets ຂອງ Cinnamon

en: Change Desktop _Background
lo: ປ່ຽນພື້ນຫຼັງໜ້າຈໍ

en: Change the Cinnamon desktop background
lo: ປ່ຽນພື້ນຫຼັງໜ້າຈໍຂອງ Cinnamon

en: Mount archive
lo: ເຊື່ອມຕໍ່ໄຟລ໌ບີບອັດ

en: Mount %f to browse its contents
lo: ເຊື່ອມຕໍ່ %f ເພື່ອເບິ່ງເນື້ອໃນຂອງມັນ

en: Set as Wallpaper...
lo: ຕັ້ງເປັນພາບພື້ນຫຼັງ...

en: Set the selected image as your Cinnamon desktop wallpaper
lo: ຕັ້ງຮູບທີ່ເລືອກເປັນພາບພື້ນຫຼັງໜ້າຈໍ Cinnamon ຂອງທ່ານ

en: Display Settings
lo: ການຕັ້ງຄ່າຈໍສະແດງຜົນ

en: Change the resolution
lo: ປ່ຽນຄວາມລະອຽດ

en: Files
lo: ໄຟລ໌

en: Access and organize files
lo: ເຂົ້າເຖິງ ແລະ ຈັດລະບຽບໄຟລ໌

en: Edit Bookmarks
lo: ແກ້ໄຂບ່ອນໝາຍ

en: <b>_Bookmarks</b>
lo: <b>_ບ່ອນໝາຍ</b>

en: <b>_Name</b>
lo: <b>_ຊື່</b>

en: <b>_Location</b>
lo: <b>_ທີ່ຕັ້ງ</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
lo: ນ້ອຍລົງ

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
lo: ນ້ອຍ

[ctx: Desktop icon size]
en: Normal
lo: ປົກກະຕິ

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
lo: ໃຫຍ່

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
lo: ໃຫຍ່ຂຶ້ນ

en: Vertical
lo: ແນວຕັ້ງ

en: Horizontal
lo: ແນວນອນ

en: Current Monitor Layout
lo: ຮູບແບບຈໍພາບປັດຈຸບັນ

en: Icon Size
lo: ຂະໜາດໄອຄອນ

en: Layout
lo: ຮູບແບບ

en: Direction
lo: ທິດທາງ

en: Sort items by
lo: ຈັດລຽງລາຍການຕາມ

en: Reset grid spacing
lo: ຕັ້ງຄ່າໄລຍະຫ່າງຕາຂ່າຍຄືນໃໝ່

en: button
lo: ປຸ່ມ

en: Adjust horizontal grid spacing
lo: ປັບໄລຍະຫ່າງຕາຂ່າຍແນວນອນ

en: Adjust vertical grid spacing
lo: ປັບໄລຍະຫ່າງຕາຂ່າຍແນວຕັ້ງ

en: page0
lo: ໜ້າ0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
lo: <b><big>ໄອຄອນໜ້າຈໍບໍ່ໄດ້ເປີດໃຊ້ງານສຳລັບຈໍພາບນີ້ໃນປັດຈຸບັນ.</big></b>

en: page1
lo: ໜ້າ1

en: Desktop Layout
lo: ຮູບແບບໜ້າຈໍ

en: No desktop icons
lo: ບໍ່ມີໄອຄອນໜ້າຈໍ

en: Show desktop icons on primary monitor only
lo: ສະແດງໄອຄອນໜ້າຈໍເທິງຈໍພາບຫຼັກເທົ່ານັ້ນ

en: Show desktop icons on non-primary monitor(s) only
lo: ສະແດງໄອຄອນໜ້າຈໍເທິງຈໍພາບຮອງເທົ່ານັ້ນ

en: Show desktop icons on all monitors
lo: ສະແດງໄອຄອນໜ້າຈໍເທິງທຸກຈໍພາບ

en: Desktop Icons
lo: ໄອຄອນໜ້າຈໍ

en: Mounted Drives
lo: ໄດຣຟ໌ທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ແລ້ວ

en: Options
lo: ຕົວເລືອກ

en: Show icons from missing monitors
lo: ສະແດງໄອຄອນຈາກຈໍພາບທີ່ຫາຍໄປ

en: Matching monospace font
lo: ຟອນ Monospace ທີ່ກົງກັນ

en: System monospace font
lo: ຟອນ Monospace ຂອງລະບົບ

en: Normal font
lo: ຟອນປົກກະຕິ

en: Always
lo: ຕະຫຼອດ

en: Local Files Only
lo: ສະເພາະໄຟລ໌ໃນເຄື່ອງ

en: Never
lo: ບໍ່ເຄີຍ

en: Decimal
lo: ເລກຖານສິບ

en: Decimal (long format)
lo: ເລກຖານສິບ (ຮູບແບບຍາວ)

en: Binary (long format)
lo: ເລກຖານສອງ (ຮູບແບບຍາວ)

en: By Name
lo: ຕາມຊື່

en: By Size
lo: ຕາມຂະໜາດ

en: By Type
lo: ຕາມປະເພດ

en: By Detailed Type
lo: ຕາມປະເພດລະອຽດ

en: By Modification Date
lo: ຕາມວັນທີແກ້ໄຂ

en: By Access Date
lo: ຕາມວັນທີເຂົ້າເຖິງ

en: By Trashed Date
lo: ຕາມວັນທີທີ່ຍ້າຍໃສ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Yes
lo: ແມ່ນ

en: No
lo: ບໍ່

en: File Management Preferences
lo: ການຕັ້ງຄ່າການຈັດການໄຟລ໌

en: <b>Default View</b>
lo: <b>ມຸມມອງເລີ່ມຕົ້ນ</b>

en: View _new folders using:
lo: ເບິ່ງໂຟນເດີໃໝ່ໂດຍໃຊ້:

en: _Inherit view type from parent
lo: _ສືບທອດປະເພດມຸມມອງຈາກແມ່

en: _Arrange items:
lo: _ຈັດລຽງລາຍການ:

en: Sort _folders before files
lo: ຈັດລຽງໂຟນເດີກ່ອນໄຟລ໌

en: Sort _favorites before other files
lo: ຈັດລຽງລາຍການທີ່ມັກກ່ອນໄຟລ໌ອື່ນ

en: <b>Icon View Defaults</b>
lo: <b>ຄ່າເລີ່ມຕົ້ນຂອງມຸມມອງໄອຄອນ</b>

en: Default _zoom level:
lo: ລະດັບການຊູມເລີ່ມຕົ້ນ:

en: _Text beside icons
lo: _ຂໍ້ຄວາມຂ້າງໄອຄອນ

en: <b>Compact View Defaults</b>
lo: <b>ຄ່າເລີ່ມຕົ້ນຂອງມຸມມອງກະທັດຮັດ</b>

en: _Default zoom level:
lo: _ລະດັບການຊູມເລີ່ມຕົ້ນ:

en: A_ll columns have the same width
lo: ທຸກຖັນມີຄວາມກວ້າງເທົ່າກັນ

en: <b>List View Defaults</b>
lo: <b>ຄ່າເລີ່ມຕົ້ນຂອງມຸມມອງລາຍການ</b>

en: D_efault zoom level:
lo: ລະດັບການຊູມເລີ່ມຕົ້ນ:

en: Show folder expanders
lo: ສະແດງຕົວຂະຫຍາຍໂຟນເດີ

en: <b>Tree View Defaults</b>
lo: <b>ຄ່າເລີ່ມຕົ້ນຂອງມຸມມອງແບບຕົ້ນໄມ້</b>

en: Show _only folders
lo: ສະແດງສະເພາະໂຟນເດີ

en: Views
lo: ມຸມມອງ

en: <b>Navigation</b>
lo: <b>ການນຳທາງ</b>

en: _Single click to open items
lo: _ກົດຄັ້ງດຽວເພື່ອເປີດລາຍການ

en: _Double click to open items
lo: _ກົດສອງຄັ້ງເພື່ອເປີດລາຍການ

en: Double-click on a blank area to go to the parent folder
lo: ກົດສອງຄັ້ງໃສ່ພື້ນທີ່ຫວ່າງເພື່ອໄປທີ່ໂຟນເດີແມ່

en: Open each _folder in its own window
lo: ເປີດແຕ່ລະໂຟນເດີໃນໜ້າຕ່າງຂອງຕົນເອງ

en: Behavior
lo: ພຶດຕິກຳ

en: Click on a file's name twice to rename it
lo: ກົດໃສ່ຊື່ໄຟລ໌ສອງຄັ້ງເພື່ອປ່ຽນຊື່

en: Ignore per-folder view preferences
lo: ບໍ່ສົນໃຈການຕັ້ງຄ່າມຸມມອງຂອງແຕ່ລະໂຟນເດີ

en: Disable file operation queueing
lo: ປິດການຈັດຄິວການດຳເນີນການໄຟລ໌

en: Always start in dual-pane view
lo: ເລີ່ມຕົ້ນໃນມຸມມອງສອງແຖບສະເໝີ

en: Automatically expand rows during drag-and-drop
lo: ຂະຫຍາຍແຖວອັດຕະໂນມັດໃນລະຫວ່າງການລາກແລະວາງ

en: <b>Executable Text Files</b>
lo: <b>ໄຟລ໌ຂໍ້ຄວາມທີ່ສາມາດເຮັດວຽກໄດ້</b>

en: _Run executable text files when they are opened
lo: _ເຮັດວຽກໄຟລ໌ຂໍ້ຄວາມທີ່ສາມາດເຮັດວຽກໄດ້ເມື່ອເປີດ

en: _View executable text files when they are opened
lo: _ເບິ່ງໄຟລ໌ຂໍ້ຄວາມທີ່ສາມາດເຮັດວຽກໄດ້ເມື່ອເປີດ

en: _Ask each time
lo: _ຖາມທຸກຄັ້ງ

en: <b>Trash</b>
lo: <b>ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ</b>

en: Ask before moving files to the Trash
lo: ຖາມກ່ອນຍ້າຍໄຟລ໌ໄປທີ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
lo: ຖາມກ່ອນລ້າງຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ ຫຼື ລຶບໄຟລ໌

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
lo: ລວມຄຳສັ່ງລຶບທີ່ຂ້າມຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
lo: ຂ້າມຖັງຂີ້ເຫຍື້ອເມື່ອກົດປຸ່ມ Delete

en: <b>Media Handling</b>
lo: <b>ການຈັດການສື່</b>

en: Automatically mount removable media when inserted and on startup
lo: ເຊື່ອມຕໍ່ສື່ທີ່ຖອດໄດ້ອັດຕະໂນມັດເມື່ອສຽບ ແລະ ເວລາເລີ່ມຕົ້ນລະບົບ

en: Automatically open a folder for automounted media
lo: ເປີດໂຟນເດີອັດຕະໂນມັດສຳລັບສື່ທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ອັດຕະໂນມັດ

en: Prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
lo: ແຈ້ງເຕືອນ ຫຼື ເປີດໂປຣແກຣມອັດຕະໂນມັດເມື່ອສຽບສື່

en: Automatically close the device's tab, pane, or window when a device is unmounted or ejected
lo: ປິດແຖບ, ຊ່ອງ, ຫຼື ໜ້າຕ່າງຂອງອຸປະກອນອັດຕະໂນມັດເມື່ອອຸປະກອນຖືກຍົກເລີກການເຊື່ອມຕໍ່ ຫຼື ຖອດອອກ

en: Detect content of media and suggest application to open
lo: ກວດສອບເນື້ອໃນຂອງສື່ ແລະ ແນະນຳໂປຣແກຣມເພື່ອເປີດ

en: <b>Bulk Rename</b>
lo: <b>ປ່ຽນຊື່ຈຳນວນຫຼາຍ</b>

en: Command to invoke when renaming multiple items:
lo: ຄຳສັ່ງທີ່ຈະເອີ້ນໃຊ້ເມື່ອປ່ຽນຊື່ຫຼາຍລາຍການ:

en: <b>Icon Captions</b>
lo: <b>ຄຳບັນຍາຍໄອຄອນ</b>

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
lo: ເລືອກລຳດັບຂອງຂໍ້ມູນທີ່ຈະສະແດງຢູ່ກ້ອງຊື່ໄອຄອນ. ຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມຈະປາກົດເມື່ອຊູມເຂົ້າໃກ້.

en: <b>Date</b>
lo: <b>ວັນທີ</b>

en: _Format:
lo: _ຮູບແບບ:

en: Style:
lo: ຮູບແບບ:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
lo: <b>ຫົວຂໍ້ໜ້າຕ່າງ ແລະ ແຖບ</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
lo: ສະແດງເສັ້ນທາງເຕັມໃນແຖບຫົວຂໍ້ ແລະ ແຖບຕ່າງໆ

en: <b>File Size</b>
lo: <b>ຂະໜາດໄຟລ໌</b>

en: _Prefixes:
lo: _ຄຳນຳໜ້າ:

en: <b>File Properties</b>
lo: <b>ຄຸນສົມບັດໄຟລ໌</b>

en: Show advanced permissions in the file property dialog
lo: ສະແດງສິດຂັ້ນສູງໃນກ່ອງໂຕ້ຕອບຄຸນສົມບັດໄຟລ໌

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
lo: <b>ເມນູຍ້າຍ/ສຳເນົາໄປທີ່</b>

en: List bookmarks in the menu
lo: ສະແດງບ່ອນໝາຍໃນເມນູ

en: List devices and network locations in the menu
lo: ສະແດງອຸປະກອນ ແລະ ທີ່ຕັ້ງເຄືອຂ່າຍໃນເມນູ

en: Display
lo: ຈໍສະແດງຜົນ

en: <b>List Columns</b>
lo: <b>ຖັນລາຍການ</b>

en: Choose the order of information to appear in the list view.
lo: ເລືອກລຳດັບຂອງຂໍ້ມູນທີ່ຈະສະແດງໃນມຸມມອງລາຍການ.

en: List Columns
lo: ຖັນລາຍການ

en: <b>Previewable Files</b>
lo: <b>ໄຟລ໌ທີ່ສາມາດສະແດງຕົວຢ່າງໄດ້</b>

en: Show _thumbnails:
lo: ສະແດງຮູບຕົວຢ່າງ:

en: _Inherit thumbnail visibility from parent
lo: _ສືບທອດການເບິ່ງເຫັນຮູບຕົວຢ່າງຈາກແມ່

en: _Only for files smaller than:
lo: _ສະເພາະໄຟລ໌ທີ່ນ້ອຍກວ່າ:

en: <b>Folders</b>
lo: <b>ໂຟນເດີ</b>

en: Count _number of items:
lo: ນັບຈຳນວນລາຍການ:

en: <b>Tooltips</b>
lo: <b>ຄຳແນະນຳ</b>

en: Show tooltips in icon and compact views
lo: ສະແດງຄຳແນະນຳໃນມຸມມອງໄອຄອນ ແລະ ກະທັດຮັດ

en: Show tooltips in list views
lo: ສະແດງຄຳແນະນຳໃນມຸມມອງລາຍການ

en: Show tooltips on the desktop
lo: ສະແດງຄຳແນະນຳເທິງໜ້າຈໍ

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
lo: <i>ໂດຍປົກກະຕິ, ຄຳແນະນຳຂອງໂຟນເດີຈະສະແດງຈຳນວນລາຍການ, ແລະ ໄຟລ໌ຈະສະແດງຂະໜາດຂອງມັນ.
        ເລືອກຂໍ້ມູນເພີ່ມເຕີມເພື່ອສະແດງໃນຄຳແນະນຳ:</i>

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Detailed file type
lo: ປະເພດໄຟລ໌ລະອຽດ

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Modified date
lo: ວັນທີແກ້ໄຂ

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Created date
lo: ວັນທີສ້າງ

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Accessed date
lo: ວັນທີເຂົ້າເຖິງ

en: File or folder location
lo: ທີ່ຕັ້ງໄຟລ໌ ຫຼື ໂຟນເດີ

en: Preview
lo: ສະແດງຕົວຢ່າງ

en: Visible Buttons
lo: ປຸ່ມທີ່ເບິ່ງເຫັນ

en: Previous
lo: ກ່ອນໜ້າ

en: Next
lo: ຖັດໄປ

en: Up
lo: ຂຶ້ນເທິງ

en: Refresh
lo: ໂຫຼດໃໝ່

en: Location entry toggle
lo: ສະຫຼັບຊ່ອງປ້ອນທີ່ຕັ້ງ

en: Open in terminal
lo: ເປີດໃນເທີມິນໍ

en: Icon view
lo: ມຸມມອງໄອຄອນ

en: List view
lo: ມຸມມອງລາຍການ

en: Compact view
lo: ມຸມມອງກະທັດຮັດ

en: Extra Pane
lo: ແຖບພິເສດ

en: Visible Entries
lo: ລາຍການທີ່ເບິ່ງເຫັນ

en: Selection
lo: ການເລືອກ

en: Favorite
lo: ລາຍການທີ່ມັກ

en: Background
lo: ພື້ນຫຼັງ

en: Visible action and extension entries can be configured in the Plugins tab
lo: ລາຍການການກະທຳ ແລະ ສ່ວນຂະຫຍາຍທີ່ເບິ່ງເຫັນສາມາດຕັ້ງຄ່າໄດ້ໃນແຖບປລັກອິນ

en: Context Menus
lo: ເມນູບໍລິບົດ

en: Document Templates
lo: ແມ່ແບບເອກະສານ

en: Plugins
lo: ປລັກອິນ

en: Search for files:
lo: ຄົ້ນຫາໄຟລ໌:

en: Case sensitive
lo: ພິຈາລະນາຕົວພິມໃຫຍ່-ນ້ອຍ

en: Search folders recursively
lo: ຄົ້ນຫາໂຟນເດີຍ່ອຍ

en: Containing:
lo: ບັນຈຸ:

en: anything
lo: ຫຍັງກໍໄດ້

[ctx: shortcut window]
en: General
lo: ທົ່ວໄປ

[ctx: shortcut window]
en: New window
lo: ໜ້າຕ່າງໃໝ່

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
lo: ປິດໜ້າຕ່າງ ຫຼື ແຖບ

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
lo: ປິດທຸກໜ້າຕ່າງ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
lo: ສະຫຼັບແຖບພິເສດ

[ctx: shortcut window]
en: Search
lo: ຄົ້ນຫາ

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
lo: ໝາຍທີ່ຕັ້ງປັດຈຸບັນ

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
lo: ແກ້ໄຂບ່ອນໝາຍ

[ctx: shortcut window]
en: Make link
lo: ສ້າງລິ້ງ

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
lo: ປັກໝຸດ/ຖອນປັກໝຸດການເລືອກ

[ctx: shortcut window]
en: Show help
lo: ສະແດງການຊ່ວຍເຫຼືອ

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
lo: ທາງລັດ

[ctx: shortcut window]
en: Opening
lo: ການເປີດ

[ctx: shortcut window]
en: Open
lo: ເປີດ

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
lo: ເປີດໃນແຖບໃໝ່

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
lo: ເປີດໃນໜ້າຕ່າງໃໝ່

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
lo: ເປີດທີ່ຕັ້ງລາຍການ (ສະເພາະໄຟລ໌ຫຼ້າສຸດ ແລະ ການຄົ້ນຫາ)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
lo: ແຖບ

[ctx: shortcut window]
en: New tab
lo: ແຖບໃໝ່

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
lo: ໄປທີ່ແຖບກ່ອນໜ້າ

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
lo: ໄປທີ່ແຖບຖັດໄປ

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
lo: ສະຫຼັບໄປທີ່ແຖບ

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
lo: ຍ້າຍແຖບໄປຊ້າຍ

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
lo: ຍ້າຍແຖບໄປຂວາ

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
lo: ການນຳທາງ

[ctx: shortcut window]
en: Go back
lo: ກັບຄືນ

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
lo: ໄປໜ້າ

[ctx: shortcut window]
en: Go up
lo: ຂຶ້ນເທິງ

[ctx: shortcut window]
en: Go down
lo: ລົງລຸ່ມ

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
lo: ໄປທີ່ໂຟນເດີບ້ານ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
lo: ສະຫຼັບຊ່ອງປ້ອນທີ່ຕັ້ງ

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
lo: ສອງແຖບ

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
lo: ໄປທີ່ທີ່ຕັ້ງຂອງແຖບອື່ນ

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
lo: ໂຟກັສແຖບອື່ນ

[ctx: shortcut window]
en: View
lo: ມຸມມອງ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
lo: ຊູມເຂົ້າ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
lo: ຊູມອອກ

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
lo: ຕັ້ງຄ່າການຊູມຄືນໃໝ່

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
lo: ໂຫຼດມຸມມອງໃໝ່

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
lo: ສະແດງ/ເຊື່ອງໄຟລ໌ທີ່ເຊື່ອງໄວ້

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
lo: ສະແດງ/ເຊື່ອງແຖບດ້ານຂ້າງ

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
lo: ສະແດງ/ເຊື່ອງເມນູການກະທຳ

[ctx: shortcut window]
en: List view
lo: ມຸມມອງລາຍການ

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
lo: ມຸມມອງກະທັດຮັດ

[ctx: shortcut window]
en: Editing
lo: ການແກ້ໄຂ

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
lo: ສ້າງໂຟນເດີ

[ctx: shortcut window]
en: Rename
lo: ປ່ຽນຊື່

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
lo: ຍ້າຍໄປທີ່ຖັງຂີ້ເຫຍື້ອ

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
lo: ລຶບຢ່າງຖາວອນ

[ctx: shortcut window]
en: Cut
lo: ຕັດ

[ctx: shortcut window]
en: Copy
lo: ສຳເນົາ

[ctx: shortcut window]
en: Paste
lo: ວາງ

[ctx: shortcut window]
en: Select all
lo: ເລືອກທັງໝົດ

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
lo: ປີ້ນການເລືອກ

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
lo: ເລືອກລາຍການທີ່ກົງກັນ

[ctx: shortcut window]
en: Undo
lo: ຍົກເລີກ

[ctx: shortcut window]
en: Redo
lo: ເຮັດຄືນ

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
lo: ສະແດງຄຸນສົມບັດລາຍການ

en: Customize the layout and appearance of your actions in Nemo's menus
lo: ປັບແຕ່ງຮູບແບບ ແລະ ການສະແດງຜົນຂອງການກະທຳຂອງທ່ານໃນເມນູຂອງ Nemo

en: Add a submenu or a separator
lo: ເພີ່ມເມນູຍ່ອຍ ຫຼື ເສັ້ນຂັ້ນ

en: Move up
lo: ຍ້າຍຂຶ້ນ

en: Move down
lo: ຍ້າຍລົງ

en: Icon
lo: ໄອຄອນ

en: Label
lo: ປ້າຍກຳກັບ

en: Restore the original label
lo: ກູ້ຄືນປ້າຍກຳກັບເດີມ

en: Appearance:
lo: ລັກສະນະ:

en: Save
lo: ບັນທຶກ

en: Restore default layout
lo: ກູ້ຄືນຮູບແບບເລີ່ມຕົ້ນ

en: Nemo Actions Layout Editor
lo: ຕົວແກ້ໄຂຮູບແບບການກະທຳຂອງ Nemo

en: No icon
lo: ບໍ່ມີໄອຄອນ

en: Use the original icon (if there is one)
lo: ໃຊ້ໄອຄອນເດີມ (ຖ້າມີ)

en: Choose...
lo: ເລືອກ...

en: New submenu
lo: ເມນູຍ່ອຍໃໝ່

en: New separator
lo: ເສັ້ນຂັ້ນໃໝ່

en: Click to add a shortcut
lo: ກົດເພື່ອເພີ່ມທາງລັດ

en: This key combination is already in use by Nemo (%s). It cannot be changed.
lo: ການກົດປຸ່ມປະສົມນີ້ຖືກໃຊ້ໂດຍ Nemo ແລ້ວ (%s). ບໍ່ສາມາດປ່ຽນແປງໄດ້.

en: This key combination is already in use by another action:
lo: ການກົດປຸ່ມປະສົມນີ້ຖືກໃຊ້ໂດຍການກະທຳອື່ນແລ້ວ:

en: Do you want to replace it?
lo: ທ່ານຕ້ອງການແທນທີ່ມັນບໍ່?

en: The layout has changed. Save it?
lo: ຮູບແບບໄດ້ປ່ຽນແປງແລ້ວ. ບັນທຶກບໍ່?

en: Unsaved changes
lo: ການປ່ຽນແປງທີ່ຍັງບໍ່ໄດ້ບັນທຶກ

en: Open user actions folder
lo: ເປີດໂຟນເດີການກະທຳຂອງຜູ້ໃຊ້

en: Quit
lo: ອອກ
