linuxmint - en to ro translation catalogue (268 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
ro: Кэутаре салватэ

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
ro: Дефиниция акциунилор Nemo

en: No actions found
ro: Акциуниле ну ау фост гэсите

en: Actions
ro: Акциунь

en: Nemo could not create the required folder "%s".
ro: Nemo ну поате креа мапа «%s».

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
ro: Ынаинте де а порни Nemo, креаць мапа урмэтоаре сау скимбаць дрептуриле астфел ынкыт Nemo сэ о поатэ креа.

en: Error starting autorun program: %s
ro: Ын прочесул де екзекутаре а програмулуй пентру порнире аутоматэ а апэрут о ероаре: %s

en: Cannot find the autorun program
ro: Програмул пентру порнире аутоматэ ну а фост гэсит

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
ro: <big><b>Ын прочесул де порнире аутоматэ а програмулуй а апэрут о ероаре</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
ro: <big><b>Ачест диспозитив де стокаре концине ун програм дестинат пентру порнире аутоматэ. Дориць сэ порниць ачест програм?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
ro: Програмул ва фи порнит директ де пе диспозитивул де стокаре «%s». Нич одатэ ну порниць програмеле де пе сурселе некуноскуте.
    
    Дакэ авець дубий, апэсаць «Ревокаре».

en: _Run
ro: _Порнире

en: _Customize
ro: _Регларе

en: Adjust the desktop layout for this monitor
ro: Ажустаря аспектулуй спациулуй де лукру пентру ачест монитор

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
ro: Спациу де лукру

en: No bookmarks defined
ro: Нич ун семн де карте дефинит

en: Disable all
ro: Дезактиваря тотулуй

en: Enable all
ro: Активаря тотулуй

en: Public FTP
ro: FTP публик

en: FTP (with login)
ro: FTP (ку аутентификаре)

en: Windows share
ro: Ресурсэ комунэ Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ro: WebDAV ку чифраре (HTTPS)

en: Connecting...
ro: Се конектязэ…

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
ro: Ну с'а реушит ынкэркаря листей де методе супортате де сервер.
    Верификаць инсталаря луй gvfs.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
ro: Ну с'а реушит дескидеря мапей «%s» пе «%s».

en: The server at "%s" cannot be found.
ro: Серверул ну а фост гэсит ла «%s».

en: Try Again
ro: Реынчеркаре

en: Please verify your user details.
ro: Верификаць деталииле думнявоастрэ де утилизатор.

en: Continue
ro: Континуаре

en: C_onnect
ro: К_онектаре

note: set dialog properties
en: Connect to Server
ro: Конектаре ла сервер

en: Server Details
ro: Деталииле серверулуй

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
ro: _Адресэ:

note: port
en: _Port:
ro: _Порт:

note: second row: type combobox
en: _Type:
ro: _Тип:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
ro: Рес_урсэ:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
ro: _Мапэ:

en: User Details
ro: Деталииле утилизаторулуй

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
ro: _Домениу:

note: second row: username entry
en: _User name:
ro: _Нуме де утилизатор:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
ro: Па_ролэ:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
ro: Мемори_заря паролей

en: Operation cancelled
ro: Операция а фост ревокатэ

en: Print but do not open the URI
ro: Афишаре фэрэ а дескиде URI

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
ro: 
    
    Адэугаря конектэрий ла сервер

en: Show the version of the program.
ro: Афишаря версиуний програмулуй.

en: Quit Nemo Desktop.
ro: Ешире дин Nemo Desktop.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
ro: 
    
    Ӂестиуня Спациулуй де лукру прин манаӂерул де фишиере

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
ro: _Голиря кошулуй де гуной

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
ro: Аранжаре аутоматэ

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
ro: Сортаре инверсэ

en: Smaller
ro: Май микэ

en: Small
ro: Микэ

en: Normal
ro: Обишнуитэ

en: Large
ro: Маре

en: Larger
ro: Май маре

en: _Vertical
ro: Пе _вертикалэ

en: _Horizontal
ro: Пе _оризонталэ

en: Name
ro: Нуме

en: Size
ro: Дименсиуне

en: Type
ro: Тип

en: Date
ro: Датэ

note: name, stock id, label
en: _Sort
ro: _Сортаре

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
ro: _Дименсиуня пиктограмелор

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
ro: Голиря кошулуй де гуной

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
ro: Штерӂеря тутурор обьектелор дин кошул де гуной

en: The desktop view encountered an error.
ro: А апэрут о ероаре ын модул «Спациу де лукру».

en: The desktop view encountered an error while starting up.
ro: А апэрут о ероаре ла порниря модулуй «Спациу де лукру».

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
ro: Рестабилиря д_именсиунилор инициале але пиктограмелор

en: Restore Icon's Original Si_ze
ro: Рестабилиря д_именсиуний инициале а пиктограмей

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
ro: Редименсионаря пиктограмей…

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
ro: Трансформаря пиктограмей селектате ынтр'о пиктограмэ редименсионабилэ

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
ro: Рестабилиря дименсиуний инициале а фиекэрей пиктограме селектате

en: Comment
ro: Коментариу

en: Description
ro: Дескриере

en: Command
ro: Командэ

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
ro: Аспектул мониторулуй курент (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
ro: Аспектул мониторулуй курент (%dx%d)

en: Desktop Settings
ro: Реглаже спациулуй де лукру

en: Current Monitor Preferences
ro: Реглаже мониторулуй курент

en: Show global desktop settings
ro: Афишаря реглажелор глобале але спациулуй де лукру

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
ro: Ну авець дрептуриле нечесаре пентру а акчеса «%s».

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
ro: «%s» ну а фост гэсит. Пробабил, ел а фост штерс речент.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
ro: Ну с'а реушит афишаря ынтрегулуй концинут ал «%s»: %s

en: The folder contents could not be displayed.
ro: Концинутул мапей ну поате фи афишат.

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
ro: _Аранжаря обьектелор

en: %d pixel | %d pixels
ro[0]: %d пиксел
ro[1]: %d пиксель
ro[2]: %d де пиксель

en: Author
ro: Аутор

en: Aperture Value
ro: Диафрагмэ

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
ro: Акциунь: Фишиереле де акциуне дин ачастэ мапэ вор фи афишате ын мениу.

en: (Empty)
ro: (Гол)

en: --check cannot be used with other options.
ro: --check ну поате фи утилизатэ ку алте параметре.

en: --quit cannot be used with URIs.
ro: --quit ну поате фи утилизатэ ку URI.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
ro: --geometry ну поате фи утилизатэ ку май мулт де ун URI.

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
ro: 
    
    Обсерваря системулуй де фишиере прин манаӂерул де фишиере

en: "%s" is an executable text file.
ro: «%s» есте ун фишиер текст екзекутабил.

en: Are you sure you want to open all files?
ro: Сынтець сигур кэ дориць сэ дескидець тоате фишиереле?

en: My Computer
ro: Компутатор

en: Home
ro: Мапэ принчипалэ

en: File System
ro: Систем де фишиере

en: Trash
ro: Кош

en: Bookmarks
ro: Семне де карте

en: Network
ro: Реця

en: Remove
ro: Штерӂере

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
ro[0]: Се екзекутэ %1$s операцие ку фишиере.  %2$d%% финисат.
ro[1]: Се екзекутэ %1$s операций ку фишиере.  %2$d%% финисат.
ro[2]: Се екзекутэ %1$s де операций ку фишиере.  %2$d%% финисат.

en: All file operations have been successfully completed
ro: Тоате операцииле ку фишиере ау фост финисате ку сукчес

en: %s Properties
ro: Проприетэць %s

en: (some contents unreadable)
ro: (о парте дин концинут ну се читеште)

en: Basic
ro: Елементаре

en: Accessed:
ro: Акчесаре:

en: Access:
ro: Акчес:

en: Access files
ro: Акчесаря фишиерелор

en: Apply Permissions to Enclosed Files
ro: Апликаря дрептурилор ла фишиереле концинуте

en: Help
ro: Информацие

en: Close
ro: Ынкидере

en: Adjust zoom level
ro: Ажустаря скэрий

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
ro: А фост дескоперитэ о проблемэ ку кэшул миниатурилор. Репараря ей о сэ нечеситэ ымпутерничириле администраторулуй.

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
ro: «%s» ва фи мутат дакэ о сэ селектаць команда «Инсераре»

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
ro: «%s» ва фи копият дакэ о сэ селектаць команда «Инсераре»

en: There is nothing on the clipboard to paste.
ro: Медиул де скимб есте гол.

en: Computer
ro: Компутатор

en: "%s" selected
ro: «%s» селектат

en: %'d folder selected | %'d folders selected
ro[0]: %'d мапэ селектатэ
ro[1]: %'d мапе селектате
ro[2]: %'d де мапе селектате

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
ro[0]:  (концине %'d обьект)
ro[1]:  (концине %'d обьекте)
ro[2]:  (концине %'d де обьекте)

en: %'d item selected | %'d items selected
ro[0]: %'d обьект селектат
ro[1]: %'d обьекте селектате
ro[2]: %'d де обьекте селектате

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
ro[0]: %'d алт обьект селектат
ro[1]: %'d алте обьекте селектате
ro[2]: %'d де алте обьекте селектате

en: %'u item | %'u items
ro[0]: %'u обьект
ro[1]: %'u обьекте
ro[2]: %'u де обьекте

en: %s, Free space: %s
ro: %s, спациу либер: %s

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
ro: _Мапэ принчипалэ

en: An invalid drag type was used.
ro: С'а утилизат ун тип де траӂере инкорект.

en: %s - File Browser
ro: %s - Обсерватор де фишиере

en: Access was denied.
ro: Акчесул а фост интерзис.

note: name, stock id, label
en: _File
ro: _Фишиер

note: name, stock id, label
en: _Edit
ro: _Редактаре

note: name, stock id, label
en: _View
ro: _Аспект

note: name, stock id, label
en: _Help
ro: _Информацие

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
ro: _Ынкидере

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
ro: _Купринс

en: _Keyboard Shortcuts
ro: К_омбинаций де клапе

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
ro: _Деспре програм

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
ro: _Реця

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
ro: _Кош

note: name, stock id, label
en: _Go
ro: _Тречере

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
ro: Семне де _карте

note: name, stock id, label
en: _Tabs
ro: Фой _интеркалате

note: name, stock id, label
en: New _Window
ro: Ф_ерястрэ ноуэ

note: name, stock id, label
en: New _Tab
ro: Фоае _интеркалатэ ноуэ

en: Add a bookmark for the current location to this menu
ro: Адэугаря семнулуй де карте пентру мапа курентэ

en: _Previous Tab
ro: Фоае интеркалатэ _пречедентэ

en: Activate previous tab
ro: Тречеря ла фоая интеркалатэ пречедентэ

en: _Next Tab
ro: Фоае интеркалатэ _урмэтоаре

en: Activate next tab
ro: Тречеря ла фоая интеркалатэ урмэтоаре

en: Back history
ro: Ынапой ын историк

en: Create a new folder
ro: Креаря мапей

en: _Location
ro: _Ситуаре

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
ro: Декупаря текстулуй селектат ын медиул де скимб

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
ro: Копиеря текстулуй селектат ын медиул де скимб

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
ro: Инсераря текстулуй стокат ын медиул де скимб

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
ro: Ерь ла %H:%M

note: Translators: this is the day of the month followed by the abbreviated * month name followed by the year i.e. "3 Feb 2015"
en: %-e %b %Y
ro: %-e %b. %Y

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 24h format i.e. "3 Feb 2015 23:04"
en: %-e %b %Y %H:%M
ro: %-e %b. %Y %H:%M

en: %'u folder | %'u folders
ro[0]: %'u мапэ
ro[1]: %'u мапе
ro[2]: %'u де мапе

en: %'u file | %'u files
ro[0]: %'u фишиер
ro[1]: %'u фишиере
ro[2]: %'u де фишиере

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
ro: ? обьекте

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
ro: ? байць

en: Audio
ro: Аудио

en: Archive
ro: Архивэ

en: Video
ro: Видео

en: Binary
ro: Бинар

en: Folder
ro: Мапэ

en: %s item | %s items
ro[0]: %s обьект
ro[1]: %s обьекте
ro[2]: %s де обьекте

en: Accessed: %s
ro: Акчесаре: %s

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
ro: О мапэ май веке ку ачелаш нуме дежа екзистэ ын «%s».

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
ro: О мапэ май ноуэ ку ачелаш нуме дежа екзистэ ын «%s».

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
ro: О алтэ мапэ ку ачелаш нуме дежа екзистэ ын «%s».

en: A folder with the same name already exists in "%s".
ro: О мапэ ку ачелаш нуме дежа екзистэ ын «%s».

en: An older file with the same name already exists in "%s".
ro: Ун фишиер май векь ку ачелаш нуме дежа екзистэ ын «%s».

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
ro: Ун фишиер май ноу ку ачелаш нуме дежа екзистэ ын «%s».

en: Another file with the same name already exists in "%s".
ro: Ун алт фишиер ку ачелаш нуме дежа екзистэ ын «%s».

note: Setup the checkbox to apply the action to all files
en: Apply this action to all files
ro: Апликаря акциуний ла тоате фишиереле

en: %'d second | %'d seconds
ro[0]: %'d секундэ
ro[1]: %'d секунде
ro[2]: %'d де секунде

en: %'d minute | %'d minutes
ro[0]: %'d минут
ro[1]: %'d минуте
ro[2]: %'d де минуте

en: %'d hour | %'d hours
ro[0]: %'d орэ
ro[1]: %'d оре
ro[2]: %'d де оре

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
ro[0]: апроксиматив %'d орэ
ro[1]: апроксиматив %'d оре
ro[2]: апроксиматив %'d де оре

note: appended to new link file
en: Another link to %s
ro: О алтэ легэтурэ ла %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
ro:  (копие)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
ro:  (о алтэ копие)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
ro: %s (копие)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
ro: %s (о алтэ копие)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
ro: %s (копие %'d)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
ro: %s (%'d-а копие)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
ro: %s (а %'d-а копие)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
ro: %s (а %'d-я копие)%s

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
ro: Сынтець сигур кэ дориць сэ мутаць «%B» ын кош?

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
ro[0]: Сынтець сигур кэ дориць сэ мутаць %'d обьект селектат ын кошул де гуной?
ro[1]: Сынтець сигур кэ дориць сэ мутаць %'d обьекте селектате ын кошул де гуной?
ro[2]: Сынтець сигур кэ дориць сэ мутаць %'d де обьекте селектате ын кошул де гуной?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
ro: Сынтець сигур кэ дориць сэ штерӂець иревокабил «%B» дин кошул де гуной?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
ro[0]: Сынтець сигур кэ дориць сэ штерӂець иревокабил %'d обьект селектат дин кошул де гуной?
ro[1]: Сынтець сигур кэ дориць сэ штерӂець иревокабил %'d обьекте селектате дин кошул де гуной?
ro[2]: Сынтець сигур кэ дориць сэ штерӂець иревокабил %'d де обьекте селектате дин кошул де гуной?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ro: Тоате обьектеле дин кошул де гуной вор фи штерсе иревокабил.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
ro: Сынтець сигур кэ дориць сэ штерӂець иревокабил «%B»?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
ro[0]: Сынтець сигур кэ дориць сэ штерӂець иревокабил %'d обьект селектат?
ro[1]: Сынтець сигур кэ дориць сэ штерӂець иревокабил %'d обьекте селектате?
ro[2]: Сынтець сигур кэ дориць сэ штерӂець иревокабил %'d де обьекте селектате?

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
ro[0]: О май рэмас де штерс %'d фишиер
ro[1]: О май рэмас де штерс %'d фишиере
ro[2]: О май рэмас де штерс %'d де фишиере

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
ro[0]: О май рэмас %T
ro[1]: О май рэмас %T
ro[2]: О май рэмас %T

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
ro[0]: О май рэмас де тримис ын кош %'d фишиер
ro[1]: О май рэмас де тримис ын кош %'d фишиере
ro[2]: О май рэмас де тримис ын кош %'d де фишиере

en: %S more space is required to copy to the destination.
ro: Пентру а финиса прочесул де копиере, есте невое де ынкэ %S де спациу либер.

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
ro: %S дин %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
ro[0]: %S дин %S — о май рэмас %T (%S/сек)
ro[1]: %S дин %S — о май рэмас %T (%S/сек)
ro[2]: %S дин %S — о май рэмас %T (%S/сек)

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
ro: Мапэ

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
ro: Документ

en: Create a new folder '%s'
ro: Креаря мапей «%s»

note: the %s here is a file extension
en: %s document
ro: Документ %s

en: Add to list
ro: Адэугаря ла листэ

en:  (invalid Unicode)
ro:  (Unicode инкорект)

en: Add Desklets
ro: Адэугаря десклетурилор

en: Access and organize files
ro: Акчесаря ши организаря фишиерелор

en: <b>_Bookmarks</b>
ro: <b>Семне де _карте</b>

en: <b>_Name</b>
ro: <b>_Нуме</b>

en: <b>_Location</b>
ro: <b>_Ситуаре</b>

en: Adjust horizontal grid spacing
ro: Ажустаря спациулуй ынтре елементеле грилей пе оризонталэ

en: Adjust vertical grid spacing
ro: Ажустаря спациулуй ынтре елементеле грилей пе вертикалэ

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
ro: <b><big>Ын моментул де фацэ пиктограмеле спациулуй де лукру ну сынт активате пентру ачест монитор.</big></b>

en: Always
ro: Ынтотдяуна

en: Binary (long format)
ro: Бинар (формат лунг)

en: 100 KB
ro: 100 КБ

en: 500 KB
ro: 500 КБ

en: 1 MB
ro: 1 МБ

en: 3 MB
ro: 3 МБ

en: 5 MB
ro: 5 МБ

en: 10 MB
ro: 10 МБ

en: 100 MB
ro: 100 МБ

en: 1 GB
ro: 1 ӁБ

en: 2 GB
ro: 2 ӁБ

en: 4 GB
ro: 4 ӁБ

en: 8 GB
ro: 8 ӁБ

en: 16 GB
ro: 16 ӁБ

en: 32 GB
ro: 32 ӁБ

en: 64 GB
ro: 64 ӁБ

en: <b>Default View</b>
ro: <b>Аспект импличит</b>

en: <b>Icon View Defaults</b>
ro: <b>Аспект «Пиктограме» импличит</b>

en: <b>Compact View Defaults</b>
ro: <b>Аспект «Компакт» импличит</b>

en: A_ll columns have the same width
ro: Тоате колоанеле ау ачеяш _лэциме

en: <b>List View Defaults</b>
ro: <b>Аспект «Листэ» импличит</b>

en: <b>Tree View Defaults</b>
ro: <b>Аспект «Арборе» импличит</b>

en: Behavior
ro: Компортаре

en: <b>Executable Text Files</b>
ro: <b>Фишиере текст екзекутабил</b>

en: <b>Trash</b>
ro: <b>Кош</b>

en: Ask before moving files to the Trash
ro: Де ынтребат ынаинте де а мута фишиере ын кош

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
ro: Де _ынтребат ынаинте де а голи кошул де гуной сау де а штерӂе фишиере

en: <b>Media Handling</b>
ro: <b>Ӂестиуня диспозитивелор де стокаре</b>

en: Automatically open a folder for automounted media
ro: Дескидеря аутоматэ а мапей пентру медииле де стокаре куплате аутомат

en: <b>Bulk Rename</b>
ro: <b>Реденумире ын пакет</b>

en: <b>Icon Captions</b>
ro: <b>Инскрипций пентру пиктограме</b>

en: <b>Date</b>
ro: <b>Датэ</b>

en: <b>Window and Tab Titles</b>
ro: <b>Титлурь ферестрелор ши фоилор интеркалате</b>

en: <b>File Size</b>
ro: <b>Дименсиуня фишиерулуй</b>

en: <b>File Properties</b>
ro: <b>Проприетэциле фишиерулуй</b>

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
ro: <b>Мениу Мутаря/Копиеря ын</b>

en: <b>List Columns</b>
ro: <b>Колоане листей</b>

en: List Columns
ro: Колоане листей

en: <b>Previewable Files</b>
ro: <b>Фишиере пентру фамилиаризаре преалабилэ</b>

en: <b>Folders</b>
ro: <b>Мапе</b>

en: <b>Tooltips</b>
ro: <b>Суӂестий</b>

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
ro: <i>Ын мод импличит, пентру о мапэ се афишязэ нумэрул обьектелор, пентру фишиере се афишязэ дименсиуня лор.
        Селектаць информаций суплиментаре пентру а фи афишате ын суӂестий:</i>

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Accessed date
ro: Дата акчесэрий

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
ro: Креаря мапей

[ctx: shortcut window]
en: Rename
ro: Реденумире

[ctx: shortcut window]
en: Cut
ro: Декупаре

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ro: Копиере

[ctx: shortcut window]
en: Paste
ro: Инсераре
