linuxmint - en to nn translation catalogue (849 entries)

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
nn: Lagra søk

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
nn: Nemo-handlingsdefinisjon

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo search-helper definition
nn: Nemo søkjehjelpar-definisjon

en: No actions found
nn: Ingen handlingar funne

en: Actions
nn: Handlingar

en: Edit layout
nn: Rediger utforming

en: Nemo could not create the required folder "%s".
nn: Nemo kunne ikkje oppretta den nødvendige mappa "%s".

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
nn: Før du køyrer Nemo, opprett den følgjande mappa, eller gje løyve slik at Nemo kan opprette den.

en: Error starting autorun program: %s
nn: Feil ved oppstart av program for automatisk køyring: %s

en: Cannot find the autorun program
nn: Kan ikkje finna program for automatisk køyring

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
nn: <big><b>Feil ved automatisk køyring av program</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
nn: <big><b>Dette mediet inneheld programvare som kan køyrast automatisk. Vil du køyra programvaren?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
nn: Programvaren vil køyra direkte frå mediet «%s». Du bør aldri køyra program du ikkje stoler på.
    
    Trykk Avbryt viss du er i tvil.

en: _Run
nn: _Køyr

en: _Customize
nn: _Tilpass

en: Adjust the desktop layout for this monitor
nn: Tilpass skrivebordsframsyninga for denne skjermen

note: hardcode "Desktop"
en: Desktop
nn: Skrivebord

en: No bookmarks defined
nn: Ingen bokmerke angjeve

en: Disable all
nn: Slå alle av

en: Enable all
nn: Slå alle på

en: Public FTP
nn: Offentleg FTP

en: FTP (with login)
nn: FTP (med pålogging)

en: Windows share
nn: Delt Windows-ressurs

en: Secure WebDAV (HTTPS)
nn: Trygg WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
nn: Koplar til …

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
nn: Klarte ikkje lesa lista over støtta tenarmetodar.
    Kontroller gvfs-installasjonen.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
nn: Mappa «%s» kan ikkje opnast på «%s».

en: The server at "%s" cannot be found.
nn: Finn ikkje tenaren på «%s».

en: Try Again
nn: Prøv om att

en: Please verify your user details.
nn: Kontroller brukardata.

en: Continue
nn: Hald fram

en: C_onnect
nn: K_opla til

note: set dialog properties
en: Connect to Server
nn: Kopla til tenar

en: Server Details
nn: Tenardetaljar

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
nn: _Tenar:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
nn: _Delt ressurs:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
nn: _Mappe:

en: User Details
nn: Brukardata

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
nn: Domenenamn:

note: second row: username entry
en: _User name:
nn: _Brukarnamn:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
nn: Pass_ord:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
nn: _Husk passord

en: Operation cancelled
nn: Handlinga vart avbroten

en: Print but do not open the URI
nn: Skriv ut, men ikkje opna URI-adressa

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
nn: 
    
    Legg til «Kopla til tenar»-montering

en: Show the version of the program.
nn: Vis programversjon.

en: Quit Nemo Desktop.
nn: Avslutt Nemo.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
nn: 
    
    Handter skrivebordet med filhandsamaren

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
nn: T_øm papirkorga

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
nn: Sorter automatisk

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
nn: Omvend sortering

en: Smaller
nn: Mindre

en: Small
nn: Lite

en: Normal
nn: Vanleg

en: Large
nn: Stor

en: Larger
nn: Større

en: _Vertical
nn: _Loddrett

en: _Horizontal
nn: _Vassrett

en: Name
nn: Namn

en: Size
nn: Storleik

en: Date
nn: Dato

note: name, stock id, label
en: _Sort
nn: _Sorter

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
nn: _Ikon storleik

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
nn: Tøm papirkorga

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
nn: Slett alle elementa i papirkorga

en: The desktop view encountered an error.
nn: Skrivebordsframsyninga støtte på ein feil.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
nn: Skrivebordsframsyninga støtte på ein feil under oppstart.

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
nn: Tilbakestill ikon storleik

en: Restore Icon's Original Si_ze
nn: Tilbakestill ikon storleik

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
nn: Endre storleik på ikon...

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
nn: Gjer det valde ikonet skalerbart

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
nn: Gjenopprett kvart valt ikon til opphavleg storleik

en: Comment
nn: Kommentar

en: Description
nn: Skildring

en: Command
nn: Kommando

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
nn: Gjeldande skjermutforming (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
nn: Gjeldande skjermutforming (%dx%d)

en: Desktop Settings
nn: Skrivebordsinnstillingar

en: Current Monitor Preferences
nn: Gjeldande skjermval

en: Show global desktop settings
nn: Vis globale skrivebordsinnstillingar

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
nn: Du har ikkje dei nødvendige rettane til å vise innhaldet i "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
nn: "%s" vart ikkje funnen. Kanskje er den nyleg blitt sletta.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
nn: Beklagar, kunne ikkje vise alt innhaldet i "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
nn: Innhaldet i mappa kunne ikkje visast.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
nn: Du har ikkje dei nødvendige rettane til å endre gruppa til "%s".

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
nn: Beklagar, kunne ikkje endre gruppa til "%s": %s

en: The group could not be changed.
nn: Gruppa kunne ikkje endrast.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
nn: Beklagar, kunne ikkje endre eigaren til "%s": %s

en: The owner could not be changed.
nn: Eigaren kunne ikkje endrast.

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
nn: Beklagar, kunne ikkje endre rettane for "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
nn: Løyva kunne ikkje endrast.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
nn: Namnet "%s" er alt i bruk i denne mappa. Vel eit anna namn.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
nn: Det finst ikkje nokon "%s" i denne mappa. Kanskje det vart flytta eller sletta?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
nn: Du har ikkje dei nødvendige rettane til å endre namnet på "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
nn: Namnet "%s" er ugyldig fordi det inneheld teiknet "/". Vel eit anna namn.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
nn: Namnet "%s" er ugyldig. Vel eit anna namn.

en: The name "%s" is too long. Please use a different name.
nn: Namnet "%s" er for langt. Bruk eit anna namn.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
nn: Beklagar, kunne ikkje endre namnet frå "%s" til "%s": %s

en: The item could not be renamed.
nn: Klarte ikkje å endre namn på elementet.

en: Renaming "%s" to "%s".
nn: Endrar namn på "%s" til "%s".

en: No extensions found
nn: Ingen utvidingar funne

en: no information available
nn: inga informasjon tilgjengeleg

en: Configure
nn: Konfigurer

en: Extensions
nn: Utvidingar

en: Extensions changed.  Restart required.
nn: Utvidingar endra. Omstart krevst.

note: Translators: this is referred to captions under icons. Translators: this is referred to the permissions * the user has in a directory.
en: None
nn: Ingen

en: Yesterday
nn: I går

en: by _Name
nn: etter _namn

en: Keep icons sorted by name in rows
nn: Hald ikon sorterte etter namn i rader

en: by _Size
nn: etter _storleik

en: Keep icons sorted by size in rows
nn: Hald ikon sorterte etter storleik i rader

en: by _Type
nn: etter _filtype

en: Keep icons sorted by type in rows
nn: Hald ikon sorterte etter type i rader

en: by _Detailed Type
nn: etter _detaljert type

en: Keep icons sorted by detailed type in rows
nn: Hald ikon sorterte etter detaljert type i rader

en: by Modification _Date
nn: etter _dato endra

en: Keep icons sorted by modification date in rows
nn: Hald ikon sorterte etter endringsdato i rader

en: by T_rash Time
nn: etter papi_rkurvtid

en: Keep icons sorted by trash time in rows
nn: Hald ikon sorterte etter papirkurvtid i rader

en: _Organize Desktop by Name
nn: _Sorter skrivebord etter namn

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
nn: Arran_ger element

note: name, stock id label, accelerator
en: _Organize by Name
nn: _Sorter etter namn

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
nn: Plasser ikon på nytt for å passe betre i vindauget og unngå overlapping

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
nn: Om_vendt rekkjefølgje

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
nn: Vis ikon i motsett rekkjefølgje

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
nn: Sorter _automatisk

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
nn: Sorter etter rutenett

en: _Manually
nn: _Manuelt

en: By _Name
nn: Etter _namn

en: By _Size
nn: Etter _storleik

en: By _Type
nn: Etter _filtype

en: By _Detailed Type
nn: Etter _detaljert type

en: By Modification _Date
nn: Etter _dato endra

en: By T_rash Time
nn: Etter papirkorgtid

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
nn: Ikonvisning

note: translators: this is used in the view menu
en: _Icons
nn: Ikon

en: The icon view encountered an error.
nn: Ikonvisinga støtte på ein feil.

en: The icon view encountered an error while starting up.
nn: Ikonvisinga støtte på ein feil under oppstart.

en: Display this location with the icon view.
nn: Vis denne plasseringa med ikonvising.

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
nn: Kompaktvisning

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
nn: _Kompakt

en: The compact view encountered an error.
nn: Den kompakte visinga støtte på ein feil.

en: The compact view encountered an error while starting up.
nn: Den kompakte visinga støtte på ein feil under oppstart.

en: Image Type
nn: Bilete type

en: %d pixel | %d pixels
nn[0]: %d piksel
nn[1]: %d pikselar

en: Width
nn: Breidde

en: Height
nn: Høgde

en: Title
nn: Tittel

en: Author
nn: Forfatter

en: Copyright
nn: Opphavsrett

en: Created On
nn: Oppretta på

en: Created By
nn: Oppretta av

en: Disclaimer
nn: Fråskriving

en: Warning
nn: Åtvaring

en: Source
nn: Kjelde

en: Camera Brand
nn: Kameramerke

en: Camera Model
nn: Kamera modell

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
nn: Dato tatt

en: Date Digitized
nn: Dato digitalisert

en: Date Modified
nn: Data endra

en: Exposure Time
nn: Lukkertid

en: Aperture Value
nn: Blenderopning

en: ISO Speed Rating
nn: ISO-verdi

en: Flash Fired
nn: Blits

en: Exposure Program
nn: Eksponeringsprogram

en: Focal Length
nn: Brennvidde

en: Software
nn: Programvare

en: Location
nn: Stad

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: Creator
nn: Opprettar

en: Rating
nn: Vurdering

en: Failed to load image information
nn: Klarte ikkje å laste bileteinformasjon

en: Loading...
nn: Lastar...

en: Image
nn: Bilete

en: More info
nn: Meir info

en: View additional information about creating scripts
nn: Vis meir informasjon om å lage skript

en: The files in this folder are used as templates in the 'Create New Document' section of your context menu.
nn: Filene i denne mappa blir brukte som malar i 'Lag nytt dokument'-delen av kontekstmenyen.

en: (Empty)
nn: (Tomt)

en: Use Default
nn: Bruk standard

en: Temporarily disable auto-sort
nn: Deaktiver autosortering midlertidig

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
nn: Listevisning

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
nn: _Liste

en: The list view encountered an error.
nn: Listevisinga støtte på ein feil.

en: Display this location with the list view.
nn: Vis denne plasseringa med listevising.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
nn[0]: Dette vil opne %d separat vindauge.
nn[1]: Dette vil opne %d separate vindauge.

en: --check cannot be used with other options.
nn: --check kan ikkje nyttast med andre flagg.

en: --quit cannot be used with URIs.
nn: --quit kan ikkje nyttast med URI-ar.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
nn: --geometry kan ikkje nyttast med meir enn ein URI.

en: Perform a quick set of self-check tests.
nn: Gjennomfør eit sett med raske sjølvtestar.

en: Create the initial window with the given geometry. Examples: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.
nn: Lag det første vindauget med den gjevne geometrien. Døme: nemo --geometry=+100+100, nemo --geometry=600x400, nemo --geometry=600x400+100+100.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
nn: Berre lag vindauge for eksplisitt oppgjevne URI-ar.

en: Ignored argument - left for compatibility only.
nn: Ignorert argument - berre med for kompatibilitet.

en: Open URIs in tabs.
nn: Opne URI-ar i faner.

en: Open URIs in an existing window.
nn: Opne URI-ar i eksisterande vindauge.

en: Quit Nemo.
nn: Avslutt Nemo.

en: [URI...]
nn: [URI …]

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
nn: 
    
    Bla gjennom filsystemet med filhandsamaren

en: Don't show this message again.
nn: Ikkje vis denne meldinga igjen.

en: The Link "%s" is Broken.
nn: Lenkja "%s" er øydelagd.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
nn: Lenka "%s" er øydelagd. Flytte ho til papirkorga?

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
nn: Denne lenkja kan ikkje brukast, fordi målet "%s" ikkje finst.

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
nn: Vil du køyre "%s", eller vise innhaldet?

en: Run in _Terminal
nn: Køyr i _Terminal

en: _Display
nn: _Skjerm

en: Are you sure you want to open all files?
nn: Er du sikker på at du vil opne alle filene?

en: Open with
nn: Opne med

en: Unknown file type
nn: Ukjend filtype

en: Make executable and run
nn: Gjer køyrbar og køyr

en: Choose a program
nn: Vel eit program

en: Untrusted application launcher
nn: Utrust påliteleg programstartar

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted (executable). If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
nn: Programstartaren "%s" er ikkje markert som tiltrudd (køyrbar). Viss du ikkje kjenner kjelda til denne fila, kan det vere utrygt å starte den.

en: This will open %d separate application. | This will open %d separate applications.
nn[0]: Dette vil opne %d separat program.
nn[1]: Dette vil opne %d separate program.

en: Opening "%s".
nn: Opnar "%s".

en: Opening %d item. | Opening %d items.
nn[0]: Opnar %d element.
nn[1]: Opnar %d element.

en: Close tab
nn: Lukk fane

en: Free space: %s
nn: Ledig plass: %s

en: My Computer
nn: Mi datamaskin

en: Home
nn: Heim

en: Open the contents of your desktop in a folder
nn: Opna innhaldet på skrivebordet ditt i ei mappe

en: Favorites
nn: Favorittar

en: Favorite files
nn: Favorittfiler

en: Recent
nn: Nyleg

en: Recent files
nn: Nylege filar

en: Open the contents of the File System
    %s
nn: Opne innhaldet i filsystemet
    %s

en: File System
nn: Filsystem

en: Trash
nn: Papirkorg

en: Open the trash
nn: Opne papirkorga

en: Bookmarks
nn: Bokmerke

en: Mount and open %s
nn: Monter og opne %s

en: Network
nn: Nettverk

note: name, stock id label, accelerator
en: _Stop
nn: _Stopp

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
nn: Slå _på

en: _Safely Remove Drive
nn: Fjern _stasjon trygt

en: _Disconnect Drive
nn: _Kople frå stasjon

en: _Start Multi-disk Device
nn: _Start multidiskeining

en: _Stop Multi-disk Device
nn: _Stopp multidisk-eining

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
nn: L_ås opp stasjon

en: _Lock Drive
nn: _Lås stasjon

en: Unable to eject %s
nn: Klarte ikkje å løyse ut %s

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
nn: _Opne

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in New _Tab
nn: Opne i ny _fane

en: Open in New _Window
nn: Opne i nytt _vindauge

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
nn: _Legg til bokmerke

en: Remove
nn: Fjern

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
nn: End_re namn...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Mount
nn: _Monter

note: name, stock id label, accelerator
en: _Unmount
nn: _Avmonter

note: name, stock id label, accelerator
en: _Eject
nn: _Løys ut

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
nn: _Detekter medium

en: _Empty _Trash
nn: _Tøm _papirkorga

en: Unmount
nn: Avmonter

en: Eject
nn: Løys ut

en: Stop
nn: Stopp

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
nn[0]: %1$s filoperasjon aktiv.  %2$d%% fullført.
nn[1]: %1$s filoperasjonar aktive.  %2$d%% fullført.

en: File Operations
nn: Filoperasjonar

en: The file that you dropped is not an image.
nn: Fila du sleppte er ikkje eit bilete.

en: _Name: | _Names:
nn[0]: _Namn:
nn[1]: _Namn:

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: %s Properties
nn: %s eigenskapar

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
nn: ukjend

en: Cancel Group Change?
nn: Avbryt gruppeendring?

en: Cancel Owner Change?
nn: Avbryt eigarendring?

en: nothing
nn: ingenting

en: %1$s item | %1$s items
nn[0]: %1$s element
nn[1]: %1$s element

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
nn: Innhald:

en: Size:
nn: Storleik:

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
nn: brukt

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
nn: ledig

en: Total capacity:
nn: Total kapasitet:

en: Filesystem type:
nn: Filsystem-type:

en: Basic
nn: Grunnleggjande

en: Link target:
nn: Lenkjemål:

en: Location:
nn: Plassering:

en: Volume:
nn: Volum:

en: Accessed:
nn: Sist brukt:

en: Created:
nn: Oppretta:

en: Modified:
nn: Endra:

en: Free space:
nn: Ledig plass:

en: _Read
nn: _Les

en: _Write
nn: _Skriv

en: E_xecute
nn: K_øyr

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
nn: ingen

en: list
nn: liste

en: read
nn: lesing

en: create/delete
nn: opprett/slett

en: write
nn: skriving

en: access
nn: tilgang

en: Access:
nn: Tilgang:

en: List files only
nn: List berre filer

en: Access files
nn: Tilgang til filer

en: Create and delete files
nn: Lag og slett filer

en: Read-only
nn: Skrivebeskytta

en: Read and write
nn: Les og skriv

en: Special flags:
nn: Spesielle flagg:

en: Set _user ID
nn: Set br_ukar‑ID

en: Set gro_up ID
nn: Set gr_uppe-ID

en: _Sticky
nn: Fa_st

en: _Owner:
nn: _Eigar:

en: Owner:
nn: Eigar:

en: _Group:
nn: _Gruppe:

en: Group:
nn: Gruppe:

en: Execute:
nn: Køyrbar:

en: Allow _executing file as program
nn: Tillat å _køyre fila som program

en: Others:
nn: Andre:

en: Folder Permissions:
nn: Mappe-løyve:

en: File Permissions:
nn: Fil-løyve:

en: Text view:
nn: Tekstvisning:

en: Permissions
nn: Løyve

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
nn: Du er ikkje eigar, så du kan ikkje endre desse løyva.

en: SELinux context:
nn: SELinux kontekst:

en: Last changed:
nn: Sist endra:

en: The permissions of "%s" could not be determined.
nn: Rettane til "%s" kunne ikkje fastslåast.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
nn: Løyva til den valde fila kunne ikkje fastsetjast.

en: Open With
nn: Opne med

en: Help
nn: Hjelp

en: Close
nn: Lukk

en: Creating Properties window.
nn: Opprettar eigenskapar-vindauge.

en: There was an error displaying help.
nn: Ein feil oppstod under vising av hjelp.

en: Revert
nn: Tilbakestill

en: Show Treeview
nn: Vis trevisning

en: Adjust zoom level
nn: Juster zoomnivå

en: Unknown template
nn: Ukjend mal

note: Add buttons
en: _Cancel
nn: _Avbryt

en: _Rename
nn: _Gje nytt namn

en: Select a document to use as a template
nn: Vel eit dokument å bruke som mal

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Select
nn: Vel

en: Templates
nn: Malar

en: New
nn: Ny

en: Create a new template
nn: Lag ein ny mal

en: Delete the selected template
nn: Slett den valde malen

en: Rename
nn: Gje nytt namn

en: Rename the selected template
nn: Gje nytt nam til den valde malen

en: Edit content
nn: Rediger innhald

en: Fix now
nn: Reparer no

en: Restore Selected Items
nn: Gjenopprett valde element

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
nn: "%s" vil bli flytt om du vel Lim inn‑kommandoen

en: There is nothing on the clipboard to paste.
nn: Det er ingenting på utklippstavla å lime inn.

note: name, stock id label, accelerator
en: Create New _Folder
nn: Lag _ny mappe

note: name, stock id label, accelerator
en: Cu_t
nn: Kli_pp

note: name, stock id label, accelerator
en: _Copy
nn: _Kopier

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
nn: _Lim inn i mappe

en: P_in
nn: _Fest

en: Unp_in
nn: Løys f_este

note: name, stock id label, accelerator
en: _Delete
nn: _Slett

en: Computer
nn: Datamaskin

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
nn[0]: Dette vil opne %'d separat fane.
nn[1]: Dette vil opne %'d separate faner.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
nn[0]: Dette vil opne %'d separat vindauge.
nn[1]: Dette vil opne %'d separate vindauge.

en: Select Items Matching
nn: Vel element som samsvarer

en: _Pattern:
nn: _Mønter:

en: Examples:
nn: Eksempel:

note: Reset to default info
en: Undo
nn: Angre

en: Undo last action
nn: Angre siste handling

note: Reset to default info
en: Redo
nn: Gjenta

en: Redo last undone action
nn: Gjenta siste angra handling

en: "%s" selected
nn: "%s" valt

en: %'d folder selected | %'d folders selected
nn[0]: %'d mappe valt
nn[1]: %'d mapper valt

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
nn[0]:  (inneheld totalt %'d element)
nn[1]:  (inneheld totalt %'d element)

en: %'u item | %'u items
nn[0]: %'u element
nn[1]: %'u element

en: %s, Free space: %s
nn: %s, Ledig plass: %s

en: Open With %s
nn: Opne med %s

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be moved if you select the Paste command
nn[0]: Det %'d valde elementet vil bli flytt viss du vel Lim inn
nn[1]: Dei %'d valde elementa%s vil bli flytta viss du vel Lim inn

note: translators: this is preceded with a string of form 'N selected items' (N more than 1)
en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items%s will be copied if you select the Paste command
nn[0]: Det %'d valde elementet vil bli kopiert om du vel Lim inn‑kommandoen
nn[1]: Dei %'d valde elementa%s vil bli kopiert om du vel Lim inn‑kommandoen

en: Select Target Folder For Copy
nn: Vel målmappe for kopiering

en: Unable to unmount location
nn: Klarte ikkje å avmontere plassering

en: Unable to stop drive
nn: Klarte ikkje å stoppe stasjon

en: _Connect
nn: _Kople til

en: Link _name:
nn: Lenkje_namn:

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
nn: Opne _med

en: Choose a program with which to open the selected item
nn: Vel eit program å opne det valde elementet med

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
nn: Vis eller endre eigenskapane til kvart valt element

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
nn: Lag ei ny tom mappe i denne mappa

note: name, stock id, label
en: No templates installed
nn: Ingen malar installert

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a document doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty Document
nn: Tomt dokum_ent

note: tooltip
en: Create a new empty document inside this folder
nn: Lag eit nytt tomt dokument i denne mappa

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
nn: Opne det valde elementet i dette vindauget

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
nn: Opne i navigasjonsvindauge

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
nn: Opne kvart valt element i eit navigasjonsvindauge

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
nn: Opne kvart valt element i ei ny fane

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in Terminal
nn: Opne i Terminal

note: tooltip
en: Open terminal in the selected folder
nn: Opne terminal i den valde mappa

note: name, stock id label, accelerator
en: Open as Root
nn: Opne som Root

note: tooltip
en: Open the folder with administration privileges
nn: Opne mappa med administratorrettar

note: tooltip
en: Navigate to the original file that this symbolic link points to
nn: Gå til den opphavlege fila som denne symbolske lenkja peikar på

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
nn: Anna progr_am...

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
nn: Vel eit anna program å opne det valde elementet med

note: name, stock id label, accelerator
en: Open With Other _Application...
nn: Opne med anna progr_am...

note: name, stock id label, accelerator
en: _Paste
nn: _Lim inn

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
nn: Flytt eller kopier filer som tidlegare vart valde med Klipp eller Kopier

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
nn: Flytt eller kopier filer som tidlegare vart valde med Klipp eller Kopier inn i den valde mappa

note: name, stock id, label
en: Cop_y to
nn: _Kopier til

note: name, stock id, label
en: M_ove to
nn: _Flytt til

note: name, stock id label, accelerator
en: Select _All
nn: Vel _alt

note: tooltip
en: Select all items in this window
nn: Vel alle element i dette vindauget

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
nn: Vel elemen_t som samsvarer...

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
nn: Vel element i dette vindauget som samsvarer med eit gitt mønster

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
nn: _Inverter utval

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
nn: Vel alle og berre dei elementa som ikkje er valde no

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
nn: D_uplikat

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
nn: Dupliser kvart valt element

note: name, stock id label, accelerator
en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
nn[0]: Lag len_kje
nn[1]: Lag len_kjer

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
nn: _Gjenopprett

note: name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Undo
nn: _Angre

note: tooltip
en: Undo the last action
nn: Angre siste handling

note: name, stock id label, accelerator
en: _Redo
nn: _Gjenta

note: tooltip
en: Redo the last undone action
nn: Gjenta siste angra handling

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
nn: Tilbakestill vising til stan_dardar

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
nn: Tilbakestill sorteringsrekkjefølgje og zoomnivå for å samsvare med preferansane for denne visinga

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
nn: Lag ei permanent tilkopling til denne tenaren

note: tooltip
en: Mount the selected volume
nn: Monter det valde volumet

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
nn: Avmonter det valde volumet

note: tooltip
en: Eject the selected volume
nn: Løys ut det valde volumet

note: tooltip
en: Stop the selected volume
nn: Stopp det valde volumet

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
nn: Avmonter volumet som er knytt til den opne mappa

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
nn: Løys ut volumet som er knytt til den opne mappa

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
nn: Stopp volumet som er knytt til den opne mappa

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
nn: Opna denne mappa i eit navigasjonsvindauge

note: tooltip
en: Open this folder in a new tab
nn: Opne denne mappa i ei ny fane

note: name, stock id, label
en: _Other pane
nn: _Andre rute

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
nn: _Heim

en: Copy the current selection to the home folder
nn: Kopier det valde til heimemappa

en: Move the current selection to the home folder
nn: Flytt det valde til heimemappa

note: name, stock id, label
en: _Desktop
nn: _Skrivebord

en: Copy the current selection to the desktop
nn: Kopier det valde til skrivebordet

en: Move the current selection to the desktop
nn: Flytt det valde til skrivebordet

en: Browse...
nn: Bla gjennom...

en: Browse for a folder to move the selection to
nn: Bla etter ei mappe å flytte valet til

en: Browse for a folder to copy the selection to
nn: Bla etter ei mappe å kopiere valet til

en: Pin the selected file so it always appears at the top of this location's file list
nn: Fest den valde fila slik at ho alltid visast øvst i fillista for denne plasseringa

en: Unpin the selected file from the top of this location's file list
nn: Løys ut den valde fila frå toppen av fillista for denne plasseringa

en: Add to favorites
nn: Legg til i favorittar

en: Add the selected file to your favorites
nn: Legg til den valde fila i favorittar

en: Run scripts
nn: Køyr skript

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
nn: _Skript

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
nn: Flytt den opne mappa ut av papirkorga til "%s"

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
nn[0]: Flytt den valde mappa ut av papirkorga til "%s"
nn[1]: Flytt dei valde mappene ut av papirkorga til "%s"

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
nn[0]: Flytt den valde fila ut av papirkorga til "%s"
nn[1]: Flytt dei valde filene ut av papirkorga til "%s"

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
nn[0]: Flytt den valde fila ut av papirkorga
nn[1]: Flytt dei valde filene ut av papirkorga

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
nn[0]: Flytt det valde elementet ut av papirkorga til "%s"
nn[1]: Flytt dei valde elementa ut av papirkorga til "%s"

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
nn[0]: Flytt det valde elementet ut av papirkorga
nn[1]: Flytt dei valde elementa ut av papirkorga

en: Start the selected drive
nn: Start den valde stasjonen

en: Connect to the selected drive
nn: Kopla til den valde stasjonen

en: _Disconnect
nn: _Kople frå

en: Disconnect the selected drive
nn: Kopla frå den valde stasjonen

en: _Stop Multi-disk Drive
nn: _Stopp multidisk-stasjon

en: Stop the selected multi-disk drive
nn: Stopp den valde multidisk-stasjonen

en: Lock the selected drive
nn: Lås den valde stasjonen

en: Start the drive associated with the open folder
nn: Start stasjonen som er knytt til den opne mappa

en: Connect to the drive associated with the open folder
nn: Kople til stasjonen som er knytt til den opne mappa

en: _Delete Permanently
nn: _Slett permanent

en: Delete the open folder permanently
nn: Slett den opne mappa permanent

en: Move the open folder to the Trash
nn: Flytt den opne mappa til papirkorga

en: _Open With %s
nn: _Opne med %s

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
nn[0]: Opne i %'d nytt vindauge
nn[1]: Opne i %'d nye vindauge

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
nn[0]: Opne i %'d ny fane
nn[1]: Opne i %'d nye faner

en: Delete all selected items permanently
nn: Slett alle valde element permanent

en: Remo_ve from Recent
nn: Fjer_n frå nyleg

en: View or modify the properties of the open folder
nn: Vis eller endre eigenskapane til den opne mappa

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder"). appended to new link file
en: Link to %s
nn: Lenke til %s

en: Drag and drop is not supported.
nn: Dra og slepp er ikkje støtta.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
nn: Dra og slepp er berre støtta på lokale filsystem.

en: An invalid drag type was used.
nn: Ein ugyldig dratype vart brukt.

note: Translator: This is the filename used for when you dnd text to a directory
en: dropped text.txt
nn: droppa text.txt

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
nn: droppa data

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
nn: Vil du fjerne eventuelle bokmerke med den ikkje-eksisterande plasseringa frå lista di?

en: The location "%s" does not exist.
nn: Plasseringa "%s" finst ikkje.

en: Bookmark for Nonexistent Location
nn: Bokmerke for ikkje‑eksisterande plassering

en: Could not display "%s".
nn: Klarte ikkje å vise "%s".

en: The location is not a folder.
nn: Plasseringa er ikkje ei mappe.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
nn: Klarte ikkje å vise "%s", fordi verten ikkje vart funnen.

en: There was an error displaying help: 
    %s
nn: Det oppstod feil under vising av hjelp:
    %s

note: name, stock id, label
en: _File
nn: _Fil

note: name, stock id, label
en: _Edit
nn: R_ediger

note: name, stock id, label
en: _Help
nn: _Hjelp

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
nn: _Lukk

note: tooltip
en: Close this folder
nn: Lukk denne mappa

en: Prefere_nces
nn: _Val

en: Edit Nemo preferences
nn: Rediger Nemo-innstillingar

note: name, stock id label, accelerator
en: _Reload
nn: _Last på nytt

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
nn: _Alle emne

note: * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, name, stock id          { "NemoHelpSort
en: _About
nn: _Om

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nemo
nn: Vis bidragsytarar for utviklarane av Nemo

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _In
nn: Zoom _inn

note: tooltip
en: Increase the view size
nn: Auk visingsstorleiken

note: name, stock id label, accelerator
en: Zoom _Out
nn: Zoom _ut

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
nn: Normal storl_eik

note: tooltip
en: Use the normal view size
nn: Bruk normal visingsstorleik

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
nn: Kople til _tenar...

note: tooltip
en: Open your personal folder
nn: Opna den personlege mappa di

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
nn: _Datamaskin

note: tooltip
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
nn: Bla gjennom alle lokale og eksterne diskar og mapper som er tilgjengelege frå denne datamaskina

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
nn: _Nettverk

note: tooltip
en: Browse bookmarked and local network locations
nn: Bla gjennom bokmerkte og lokale nettverksplasseringar

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
nn: M_alar

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
nn: Opna den personlege malmappa di

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
nn: _Papirkorg

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
nn: Opna den personlege papirkorgmappa di

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
nn: _Bokmerke

note: name, stock id, label
en: _Tabs
nn: _Faner

note: name, stock id, label
en: New _Window
nn: Nytt _vindauge

en: Open another Nemo window for the displayed location
nn: Opne eit nytt Nemo-vindauge for den viste plasseringa

note: name, stock id, label
en: New _Tab
nn: Ny _fane

en: Open another tab for the displayed location
nn: Opne ein ny fane for den viste plasseringa

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
nn: Lukk _alle vindauge

en: Close all Navigation windows
nn: Lukk alle navigasjonsvindauge

note: name, stock id, label
en: _Back
nn: Til_bake

en: Go to the previous visited location
nn: Gå til førre besøkte plassering

note: name, stock id, label
en: _Forward
nn: _Fram

en: Go to the next visited location
nn: Gå til neste besøkte plassering

note: name, stock id, label
en: Toggle _Location Entry
nn: Slå av/på p_lasseringsfelt

en: Switch between location entry and breadcrumbs
nn: Byt mellom plasseringsfelt og brødsmular

note: name, stock id, label
en: S_witch to Other Pane
nn: _Byt til andre rute

note: name, stock id, label
en: Sa_me Location as Other Pane
nn: Sa_me plassering som den andre ruta

en: Go to the same location as in the extra pane
nn: Gå til same plassering som i den ekstra ruta

en: Add a bookmark for the current location to this menu
nn: Legg til eit bokmerke for den gjeldande plasseringa i denne menyen

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
nn: _Rediger bokmerke...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
nn: Vis eit vindauge som lèt deg redigere bokmerka i denne menyen

en: _Previous Tab
nn: F_ørre fane

en: Activate previous tab
nn: Aktiver førre fane

en: _Next Tab
nn: _Neste fane

en: Activate next tab
nn: Aktiver neste fane

en: Move Tab _Left
nn: Flytt fane til _venstre

en: Move current tab to left
nn: Flytt gjeldande fane til venstre

en: Move Tab _Right
nn: Flytt fane til _høgre

en: Move current tab to right
nn: Flytt gjeldande fane til høgre

en: Sidebar
nn: Sidestolpe

en: Toolbar
nn: Verktøylinje

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
nn: Vis _gøymde filer

note: tooltip
en: Toggle the display of hidden files in the current window
nn: Slå av/på vising av gøymde filer i dette vindauget

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
nn: _Hovudverktøylinje

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
nn: Endra synlegheita til hovudverktøylinja i dette vindauget

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Show Sidebar
nn: Vis _sidestolpe

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: St_atusbar
nn: St_atuslinje

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
nn: Endra synlegheita til statuslinja i dette vindauget

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: M_enubar
nn: M_enylinje

note: tooltip
en: Change the default visibility of the menubar
nn: Endre standardvisinga av menylinja

note: tooltip
en: Search documents and folders
nn: Søk i dokument og mapper

en: Tree
nn: Tre

en: _Up
nn: _Opp

en: Go to parent folder
nn: Gå til foreldermappe

en: Go to home directory
nn: Gå til heimemappa

en: Go to Computer
nn: Gå til datamaskin

en: Toggle Location Entry
nn: Slå av/på plasseringsfelt

en: New folder
nn: Ny mappe

en: Create a new folder
nn: Lag ein ny mappe

en: Icons
nn: Ikon

en: List
nn: Liste

en: Compact
nn: Kompakt

en: Search
nn: Søk

en: _Location
nn: P_lassering

en: _New Tab
nn: _Ny fane

en: _Close Tab
nn: _Lukk fane

en: No files found
nn: Ingen filer funne

en: These files are on an Audio DVD.
nn: Desse filene er på ein lyd-DVD.

en: These files are on a Video DVD.
nn: Desse filene er på ein Video-DVD.

en: These files are on a Video CD.
nn: Desse filene er på ein Video-CD.

en: These files are on a Super Video CD.
nn: Desse filene er på ein Super Video CD.

en: These files are on a Photo CD.
nn: Desse filene er på ein Photo CD.

en: Open %s
nn: Opne %s

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
nn: Kopier den valde teksten til utklippstavla

en: Move _Up
nn: Flytt _opp

en: Move Dow_n
nn: Flytt _ned

en: Use De_fault
nn: Bruk _standard

en: The name and icon of the file.
nn: Namnet og ikonet til fila.

en: The size of the file.
nn: Storleiken på fila.

en: The general type of the file.
nn: Den generelle typen til fila.

en: The specific type of the file.
nn: Den spesifikke filtypen.

en: Modified - Time
nn: Endra - tid

en: Date Created
nn: Dato oppretta

en: The date the file was created.
nn: Datoen fila vart oppretta.

en: Created - Time
nn: Oppretta - tid

en: Date Accessed
nn: Dato opna

en: Owner
nn: Eigar

en: Group
nn: Gruppe

en: SELinux Context
nn: SELinux kontekst

en: The SELinux security context of the file.
nn: SELinux-sikkerheitskonteksten til fila.

en: Original location of file before moved to the Trash
nn: Opphavleg plassering til fila før ho vart flytt til papirkorga

en: Hits
nn: Treff

en: on the desktop
nn: på skrivebordet

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
nn: Viss du vil løyse ut volumet, bruk «Løys ut» i sprettoppmenyen til volumet.

en: _Move Here
nn: _Flytt hit

en: _Copy Here
nn: _Kopier hit

en: _Link Here
nn: _Lag lenke hit

en: This file cannot be mounted
nn: Denne fila kan ikkje monterast

en: This file cannot be ejected
nn: Denne fila kan ikkje løysast ut

en: This file cannot be started
nn: Denne fila kan ikkje startast

en: This file cannot be stopped
nn: Denne fila kan ikkje stoppast

en: Slashes are not allowed in filenames
nn: Skråstrek er ikkje tillate i filnamn

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
nn: I går %H:%M

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 12h format. i.e. "Yesterday 9:04 PM"
en: Yesterday %-l:%M %p
nn: I går %-l:%M %p

en: Not allowed to set owner
nn: Ikkje lov å setje eigar

en: Specified group '%s' doesn't exist
nn: Den oppgjevne gruppa '%s' finst ikkje

en: %'u folder | %'u folders
nn[0]: %'u mappe
nn[1]: %'u mapper

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
nn: ? element

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
nn: ? byte

en: Unknown
nn: Ukjent

en: Audio
nn: Lyd

en: Font
nn: Skrifttype

en: Archive
nn: Arkiv

en: Markup
nn: Merking

en: Text
nn: Tekst

en: Contacts
nn: Kontaktar

en: Calendar
nn: Kalendar

en: Document
nn: Dokument

en: Presentation
nn: Presentasjon

en: Spreadsheet
nn: Rekneark

en: Binary
nn: Binær

en: Folder
nn: Mappe

en: link
nn: lenke

en: link (broken)
nn: lenke (broten)

en: Contains: %s
nn: Inneheld: %s

en: Size: %s
nn: Storleik: %s

en: Accessed: %s
nn: Sist brukt: %s

en: Created: %s
nn: Oppretta: %s

en: Location: %s
nn: Plassering: %s

en: Merge folder "%s"?
nn: Slå saman mappe "%s"?

en: Last modified:
nn: Sist endra:

en: Replace with
nn: Erstatt med

en: Merge
nn: Slå saman

en: Reset
nn: Tilbakestill

en: _Skip
nn: _Hopp over

en: Replace
nn: Erstatt

en: File conflict
nn: Filkonflikt

en: S_kip All
nn: H_opp over alle

en: _Retry
nn: P_røv på nytt

en: Delete _All
nn: Slett _alle

en: _Replace
nn: E_rstatt

en: Replace _All
nn: Erstatt _Alle

en: _Merge
nn: Slå sa_man

en: Merge _All
nn: Slå saman _alt

en: Copy _Anyway
nn: Kopier _likevel

en: %'d second | %'d seconds
nn[0]: %'d sekund
nn[1]: %'d sekund

en: %'d minute | %'d minutes
nn[0]: %'d minutt
nn[1]: %'d minutt

en: %'d hour | %'d hours
nn[0]: %'d time
nn[1]: %'d timar

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
nn[0]: cirka %'d time
nn[1]: cirka %'d timar

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
nn:  (kopi)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
nn:  (ein annan kopi)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
nn: th kopi)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
nn: st kopi)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
nn: nd kopi)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
nn: rd kopi)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
nn: %s (kopi)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
nn: %s (ein annan kopi)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
nn: %s (%'dst kopi)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
nn: %s (%'dnd kopi)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
nn: %s (%'drd kopi)%s

en: Error removing file: %s
nn: Feil ved fjerning av fil: %s

en: Waiting to copy a file from '%1$s' to '%2$s' | Waiting to copy files from '%1$s' to '%2$s'
nn[0]: Ventar på å kopiere ei fil frå '%1$s' til '%2$s'
nn[1]: Ventar på å kopiere filer frå '%1$s' til '%2$s'

en: Waiting to duplicate a file in '%s' | Waiting to duplicate files in '%s'
nn[0]: Ventar på å duplisere ei fil i '%s'
nn[1]: Ventar på å duplisere filer i '%s'

en: Move to _Trash
nn: Flytt til _papirkorg

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
nn: Er du sikker på at du vil slette "%B" permanent frå papirkorga?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
nn[0]: Er du sikker på at du vil slette det %'d valde elementet permanent frå papirkorga?
nn[1]: Er du sikker på at du vil slette dei %'d valde elementa permanent frå papirkorga?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
nn: Viss du slettar eit element, vil det gå tapt for alltid.

en: Empty all items from Trash?
nn: Tøm heile papirkorga?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
nn: Alle element i papirkorga vil bli sletta permanent.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
nn: Er du sikker på at du vil slette "%B" permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
nn[0]: Er du sikker på at du vil slette det %'d valde elementet permanent?
nn[1]: Er du sikker på at du vil slette dei %'d valde elementa permanent?

en: Deleting files
nn: Slettar filer

en: Paused
nn: Pause

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
nn[0]: %T igjen
nn[1]: %T igjen

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
nn: Det oppstod ein feil ved henting av informasjon om filene i mappa "%B".

en: Deleting Files
nn: Slettar filer

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
nn[0]: Førebur flytting av %'d fil (%S)
nn[1]: Førebur flytting av %'d filer (%S)

en: Error while copying.
nn: Feil ved kopiering.

en: Error while moving.
nn: Feil ved flytting.

en: The destination is read-only.
nn: Destinasjonen her skrivebeskytta.

en: Moving "%B" to "%B"
nn: Flyttar "%B" til "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
nn: Kopierer "%B" til "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d (in "%B")
nn: Dupliserer fil %'d av %'d (i "%B")

en: Moving file %'d of %'d to "%B"
nn: Flyttar fil %'d av %'d til "%B"

en: Duplicating file %'d of %'d
nn: Dupliserer fil %'d av %'d

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
nn: %S av %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
nn[0]: %S av %S — %T att (%S/sek)
nn[1]: %S av %S — %T att (%S/sek)

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
nn: Mappa "%B" kan ikkje kopierast fordi du ikkje har løyve til å opprette ho på målet.

en: There was an error creating the folder "%B".
nn: Det oppstod ein feil ved oppretting av mappa "%B".

en: Copying Files
nn: Kopierer filer

en: Moving Files
nn: Flyttar filer

en: Creating links in "%B"
nn: Lag lenkjer i "%B"

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
nn[0]: Lag lenkje til %'d fil
nn[1]: Lag lenkje til %'d filer

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
nn[0]: _Angre flytting av %d element
nn[1]: _Angre flytting av %d element

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
nn[0]: _Gjer om flytting av %d element
nn[1]: _Gjer om flytting av %d element

en: Move '%s' back to '%s'
nn: Flytt '%s' tilbake til '%s'

en: Move '%s' to '%s'
nn: Flytt '%s' til '%s'

en: _Undo Move
nn: _Angre flytting

en: _Redo Move
nn: Gje_r om flytting

en: _Undo Restore from Trash
nn: _Angre gjenoppretting frå papirkorga

en: _Redo Restore from Trash
nn: Gje_r om gjenoppretting frå papirkorga

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
nn[0]: Slett %d kopiert element
nn[1]: Slett %d kopierte element

en: Delete '%s'
nn: Slett '%s'

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
nn[0]: Slett %d duplisert element
nn[1]: Slett %d dupliserte element

en: _Redo Create Empty File
nn: _Gjer om opprett tom fil

en: Create a new folder '%s'
nn: Lag ei ny mappe ‘%s’

en: _Undo Create Folder
nn: _Angre Lag mappe

en: _Redo Create Folder
nn: _Gjenta Lag mappe

en: Rename '%s' as '%s'
nn: Endre namn på ‘%s’ til ‘%s’

en: Move '%s' to trash
nn: Flytt '%s' til papirkorga

en: Could not forget association
nn: Klarte ikkje å gløyme tilknyting

en: Open all files of type "%s" with
nn: Opna alle filer av typen "%s" med

en: Search in "%s"
nn: Søk i "%s"

en: Edit
nn: Rediger

en: Undo Edit
nn: Angre redigering

en: Undo the edit
nn: Angre redigeringa

en: Redo Edit
nn: Gjenta redigering

en: Redo the edit
nn: Gjenta redigeringa

en: Select All
nn: Merk alt

en: Add Desklets
nn: Legg til miniprogram

en: Change Desktop _Background
nn: Endre skrivebords_bakgrunn

en: Change the Cinnamon desktop background
nn: Endre bakgrunnsbiletet i Cinnamon-skrivebordet

en: Mount archive
nn: Monter arkiv

en: Mount %f to browse its contents
nn: Monter %f for å bla gjennom innhaldet

en: Change the resolution
nn: Endre oppløysinga

en: Files
nn: Filer

en: <b>_Name</b>
nn: <b>_Namn</b>

en: <b>_Location</b>
nn: <b>_Plassering</b>

[ctx: Desktop icon size]
en: Smaller
nn: Mindre

[ctx: Desktop icon size]
en: Small
nn: Liten

[ctx: Desktop icon size]
en: Large
nn: Stor

[ctx: Desktop icon size]
en: Larger
nn: Større

en: Vertical
nn: Vertikal

en: Horizontal
nn: Horisontal

en: Current Monitor Layout
nn: Gjeldande skjermoppsett

en: Icon Size
nn: Ikonstorleik

en: Layout
nn: Utforming

en: Direction
nn: Retning

en: button
nn: knapp

en: Adjust horizontal grid spacing
nn: Juster vassrett rutenettavstand

en: page0
nn: side0

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
nn: <b><big>Skrivebordsikon er ikkje aktiverte for denne skjermen.</big></b>

en: page1
nn: side1

en: Desktop Layout
nn: Skrivebordsutforming

en: No desktop icons
nn: Ingen skrivebordsikon

en: Desktop Icons
nn: Skrivebordsikon

en: Mounted Drives
nn: Monterte stasjonar

en: Options
nn: Alternativ

en: Always
nn: Alltid

en: Never
nn: Aldri

en: Decimal
nn: Desimal

en: Decimal (long format)
nn: Desimal (langt format)

en: Binary (long format)
nn: Binær (langt format)

en: By Name
nn: Etter namn

en: By Size
nn: Etter storleik

en: By Type
nn: Etter type

en: By Modification Date
nn: Etter dato endra

en: By Access Date
nn: Etter dato opna

en: 100 KB
nn: 100 kB

en: 500 KB
nn: 500 kB

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: <b>Icon View Defaults</b>
nn: <b>Standardar for ikonvising</b>

en: <b>List View Defaults</b>
nn: <b>Standardar for listevising</b>

en: Behavior
nn: Oppførsel

en: Disable file operation queueing
nn: Deaktiver køyring av filoperasjonar

en: Bypass the Trash when the Delete key is pressed
nn: Hopp over papirkorga når Delete-tasten blir trykt

en: Automatically open a folder for automounted media
nn: Opne ei mappe automatisk for automontert medium

en: <b>Date</b>
nn: <b>Dato</b>

en: Style:
nn: Stil:

en: <b>Window and Tab Titles</b>
nn: <b>Vindauge- og fanetitlar</b>

en: Show the full p_ath in the title bar and tab bars
nn: Vis full _sti i tittellinja og fanelinjene

en: <b>File Size</b>
nn: <b>Filstorleik</b>

en: _Prefixes:
nn: _Prefiks:

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
nn: <b>Flytt/kopier til meny</b>

en: Display
nn: Visning

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Modified date
nn: Dato endra

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Created date
nn: Dato oppretta

note: Preferences - optional display for tooltips, *not* related to list view columns.
en: Accessed date
nn: Dato opna

en: Preview
nn: Førehandsvising

en: Previous
nn: Forrige

en: Next
nn: Neste

en: Up
nn: Opp

en: Refresh
nn: Last på nytt

en: Open in terminal
nn: Opne i terminal

en: Icon view
nn: Ikonvising

en: List view
nn: Listevising

en: Compact view
nn: Kompakt vising

en: Extra Pane
nn: Ekstra rute

en: Selection
nn: Utval

en: Favorite
nn: Favoritt

en: Background
nn: Bakgrunn

en: Context Menus
nn: Konteksmenyar

en: Document Templates
nn: Dokumentmalar

en: Case sensitive
nn: Skil mellom store og små bokstavar

[ctx: shortcut window]
en: New window
nn: Nytt vindauge

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
nn: Lukk vindauge eller fane

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
nn: Lukk alle vindauge

[ctx: shortcut window]
en: Toggle extra pane
nn: Slå av/på ekstra rute

[ctx: shortcut window]
en: Search
nn: Søk

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
nn: Bokmerk gjeldande plassering

[ctx: shortcut window]
en: Edit bookmarks
nn: Rediger bokmerke

[ctx: shortcut window]
en: Make link
nn: Lag lenkje

[ctx: shortcut window]
en: Pin/Unpin selection
nn: Fest/løys val

[ctx: shortcut window]
en: Show help
nn: Vis hjelp

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
nn: Snarvegar

[ctx: shortcut window]
en: Opening
nn: Opnar

[ctx: shortcut window]
en: Open
nn: Opne

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
nn: Opne i ny fane

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
nn: Opne i nytt vindauge

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (recent files and search only)
nn: Opne elementplassering (berre nylege filer og søk)

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
nn: Faner

[ctx: shortcut window]
en: New tab
nn: Ny fane

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
nn: Gå til førre fane

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
nn: Gå til neste fane

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
nn: Byt til fane

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
nn: Flytt fane til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
nn: Flytt fane til høgre

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
nn: Navigasjon

[ctx: shortcut window]
en: Go back
nn: Gå tilbake

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
nn: Gå framover

[ctx: shortcut window]
en: Go up
nn: Gå opp

[ctx: shortcut window]
en: Go down
nn: Gå ned

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
nn: Gå til heimemappa

[ctx: shortcut window]
en: Toggle location entry
nn: Slå av/på stadoppføring

[ctx: shortcut window]
en: Dual Pane
nn: Dobbel rute

[ctx: shortcut window]
en: Go to other pane's location
nn: Gå til plasseringa i den andre ruta

[ctx: shortcut window]
en: Focus other pane
nn: Fokuser den andre ruta

[ctx: shortcut window]
en: View
nn: Vis

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
nn: Zoom inn

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
nn: Zoom ut

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
nn: Tilbakestill zoom

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
nn: Oppdater vising

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
nn: Vis/gøym gøymde filer

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
nn: Vis/gøym sidestolpe

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
nn: Vis/gøym handlingmeny

[ctx: shortcut window]
en: List view
nn: Listevising

[ctx: shortcut window]
en: Compact view
nn: Kompakt vising

[ctx: shortcut window]
en: Editing
nn: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
nn: Lag mappe

[ctx: shortcut window]
en: Rename
nn: Endra namn

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
nn: Flytt til papirkorga

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
nn: Slett permanent

[ctx: shortcut window]
en: Cut
nn: Klipp ut

[ctx: shortcut window]
en: Copy
nn: Kopier

[ctx: shortcut window]
en: Paste
nn: Lim inn

[ctx: shortcut window]
en: Select all
nn: Merk alt

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
nn: Inverter utval

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
nn: Vel element som samsvarar

[ctx: shortcut window]
en: Undo
nn: Angre

[ctx: shortcut window]
en: Redo
nn: Gjenta

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
nn: Vis eigenskapar for elementet

en: Move up
nn: Flytt opp

en: Move down
nn: Flytt ned

en: Icon
nn: Ikon

en: Label
nn: Etikett

en: Save
nn: Lagre

en: Restore default layout
nn: Gjenopprett standardoppsett

en: No icon
nn: Ingen ikon

en: New submenu
nn: Ny undermeny

en: New separator
nn: Nytt skilje

en: This key combination is already in use by another action:
nn: Denne tastekombinasjonen er allereie i bruk av ei anna handling:

en: Quit
nn: Avslutt
