clamtk - en to ar translation catalogue (55 entries)

en: Analysis
ar: تحليل

en: File Analysis
ar: تحليل ملف

en: Results
ar: النتائج

en: Vendor
ar: المُنتِج

en: Date
ar: التاريخ

en: Result
ar: النتيجة

en: Save results
ar: حفظ النتائج

en: Check or recheck a file's reputation
ar: تحقق من سمعة الملف أو قم بفحصة

en: Select a file
ar: اختيار ملف

en: Submit file for analysis
ar: تقديم ملف للتحليل

en: No information exists for this file. Press OK to submit this file for analysis.
ar: لا توجد معلومات لهذا الملف. اضغط على موافق لتقديم هذا الملف للتحليل.

en: View or delete previous results
ar: عرض أو حذف النتائج السابقة

en: View file results
ar: عرض نتائج الملف

en: Error opening file
ar: خطأ أثناء فتح الملف

en: Delete file results
ar: حذف نتائج الملف

en: Please wait...
ar: إنتظر من فضلك...

en: No information on this file
ar: لا يوجد أي معلومات عن هذا الملف

en: File successfully submitted for analysis.
ar: تم تقديم الملف للتحليل بنجاح.

en: Unable to submit file: try again later
ar: ير قادر على تحليل الملف:  حاولة مرة أخرى في وقت لاحق

en: Unable to save file
ar: تعذر حفظ الملف

en: File has been saved
ar: تم حفظ الملف

en: Unknown
ar: مجهول

en: Never
ar: أبدًا

en: Virus Scanner
ar: ماسح للفيروسات

en: The antivirus signatures are out-of-date
ar: تواقيع لِمُضاد الفيروسات غير مُحدثة

en: Whitelist
ar: القائمة البيضاء

en: Quarantine
ar: إحجر

en: View
ar: عرض

en: Viewing %s
ar: يتم عرض %s

en: Problems opening %s...
ar: مشكلات في فتح %s...

en: Environment settings
ar: إعدادات البيئة

en: Set manually
ar: إضبط يدوياً

en: File
ar: ملف

en: Restore
ar: استعادة

en: Status
ar: الحالة

en: Action Taken
ar: الإجراء المتخذ

en: Scanning %s...
ar: يفحص %s...

en: None
ar: لا يوجد

en: ClamAV Signatures: %d
ar: تواقيع ClamAV: %d\n

en: Directories Scanned:
ar: الأدلة المفحوصة:

en: 
    Found %d possible %s (%d %s scanned).
ar: 
    عُثر على %d محتمل %s (%d %s مفحوص).

en: threat
ar: تهديد

en: threats
ar: تهديدات

en: file
ar: ملف

en: files
ar: ملفات

en: No threats found.
ar: لم توجد أي تهديدات.

en: Scan files beginning with a dot (.*)
ar: فحص الملفات التي تبدء بنقطة (.*)

en: Scan all files and directories within a directory
ar: فحص جميع الملفات والأدلة ضمن الدليل

en: Scan files larger than 20 MB
ar: إحذف الملفات التي تكبر عن ٢٠ ميغابايت

en: Scan large files which are typically not examined
ar: مسح الملفات الكبيرة التي عادةً لا تُفحص

en: Scan directories recursively
ar: مسح المسارات مُكرراً

en: Exit
ar: خروج

en: Check for updates
ar: تأكد من وجود تحديثات

en: Signatures are current
ar: التواقيع حديثة

en: Directory
ar: دليل
