clamtk 4.39 - en to bs translation catalogue (204 entries)

en: Unable to create startup directories!
bs: Stvaranje početnih direktorija nije moguće!

en: Unable to create graphical interface!
bs: Stvaranje grafičkog interfejsa nije moguće!

en: Never
bs: Nikada

en: Scan for viruses...
bs: Pretraga za virusima...

en: Virus Scanner
bs: Skener virusa

en: USB device
bs: USB uređaj

en: No devices were found.
bs: Nisu pronađeni nikakvi uređaji.

en: If you have connected a device, you may need to mount it first.
bs: Ako ste spojili uređaj, možda ga prvo trebate montirati.

en: Devices available
bs: Uređaji dostupni

en: Select a device or press Cancel
bs: Označite uređaj ili pritisnite Otkaži

en: _Scan
bs: _Skeniraj

en: _View
bs: _Pregled

en: _Options
bs: _Opcije

en: _Quarantine
bs: _Karantina

en: _Advanced
bs: _Napredno

en: _Help
bs: _Pomoć

en: A _File
bs: _Datoteka

en: Home (_Quick)
bs: Lična mapa (_Brzo)

en: Home (Recursive)
bs: Lična mapa (rekurzivno)

en: A _Directory
bs: _Direktorij

en: _Recursive Scan
bs: _Rekurzivno skeniranje

en: A Device
bs: Uređaj

en: E_xit
bs: _Izlaz

en: Manage _Histories
bs: Upravljanje _zapisima

en: _Last Scan Information
bs: _Informacije o posljednjem skeniranju

en: Clear _Output
bs: _Očisti rezultate

en: _Maintenance
bs: _Održavanje

en: _Empty Quarantine Folder
bs: _Isprazni direktorij karantene

en: _Check for updates
bs: _Potraži nadogradnje

en: _About
bs: _O programu

en: _Scheduler
bs: _Planer

en: Rerun antivirus setup _wizard
bs: Ponovo pokreni _čarobnjaka podešavanja

en: Preferences
bs: Preference

en: Submit a file for analysis
bs: Pošalji datoteku na analizu

en: Home
bs: Početna stranica

en: Scan your home directory
bs: Skeniraj ličnu mapu

en: Histories
bs: Zapisi

en: View your previous scans
bs: Pregledaj prethodna skeniranja

en: Set or view your preferences
bs: Postavite ili pregledajte vaše postavke

en: Exit
bs: Izlaz

en: Exit this program
bs: Izađi iz programa

en: GUI version
bs: GUI verzija

en: Current
bs: Aktuelni

en: Antivirus definitions
bs: Antivirusne definicije

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Antivirus engine
bs: Antivirusni mehanizam

en: Version
bs: Verzija

en: Stop scanning now
bs: Obustavi skeniranje

en: Files Scanned:
bs: Skenirano datoteka:

en: Threats Found:
bs: Prijetnji pronađeno:

en: Ready
bs: Spreman

en: Drag and drop
bs: Dovucite i pustite

en: Could not scan (permissions)
bs: Nije moguće skenirati (ovlasti)

en: None
bs: Ništa

en: Directory excluded from scan
bs: Direktorij izuzet iz skeniranja

en: Unable to check
bs: Nije moguće provjeriti

en: A newer version is available
bs: Nova verzija je dostupna

en: None found
bs: Ništa nije pronađeno

en: Outdated
bs: Zastarjelo

en: Your antivirus signatures are out-of-date
bs: Antivirusni potpisi su zastarjeli

en: Select File
bs: Odaberite datoteku

en: Select a Directory (directory scan)
bs: Odaberite direktorij (skeniranje direktorija)

en: Select a Directory (recursive scan)
bs: Odaberite direktorij (rekurzivno skeniranje)

en: Will not scan that directory
bs: Direktorij neće biti skeniran

en: Elapsed time:
bs: Proteklo vrijeme:

en: Scanning %s...
bs: Skeniranje %s...

en: <b>Threats Found: %d</b>
bs: <b>Pronađeno prijetnji: %d</b>

en: Threats Found: %d
bs: Pronađeno prijetnji: %d

en: Percent complete: %2d
bs: Procenat napretka: %2d

en: Percent complete: 100
bs: Procenat napretka: 100

en: Elapsed time: %s
bs: Proteklo vrijeme: %s

en: Files Scanned: %d
bs: Datoteka skenirano: %d

en: Close window
bs: Zatvori prozor

en: No files were scanned.
bs: Nijedna datoteka nije skenirana.

en: ClamAV Signatures: %d
bs: ClamAV potpisi: %d

en: Directories Scanned:
bs: Direktorija skenirano:

en: 
    Found %d possible %s (%d %s scanned).
bs: 
    Pronađeno %d mogućih %s (%d %s skenirano).

en: threat
bs: prijetnja

en: threats
bs: prijetnje

en: file
bs: datoteka

en: files
bs: datoteke

en: Could not write to logfile. Check permissions.
bs: Nije moguće zapisivati u izvješće. Provjerite dozvole.

en: Scanning complete (%d signatures)
bs: Skeniranje završeno (%d potpisa)

en: No threats found.
bs: Nema pronađenih prijetnji.

en: Quarantine
bs: Karantena

en: File
bs: Datoteka

en: Restore
bs: Vrati

en: Operation failed.
bs: Operacija nije uspjela.

en: Restored as %s.
bs: Vraćeno kao %s.

en: No virus directory available.
bs: Nema dostupnih virusnih direktorija.

en: Unable to open the virus directory.
bs: Nije moguće otvoriti virusni direktorij.

en: No items currently quarantined.
bs: Karantena trenutno nema nikakve predmete.

en: %d item(s) currently quarantined.
bs: %d predmet(a) trenutno u karanteni.

en: There is no quarantine directory to empty.
bs: Ne postoji direktorij karantene za pražnjenje.

en: Really delete all quarantined files?
bs: Želite li zaista izbrisati sve datoteke u karanteni?

en: There are no quarantined items to delete.
bs: U karanteni nema predmeta za brisanje.

en: Removed %d item(s).
bs: Uklonjen(a) %d predmet(a).

en: Scanning Histories
bs: Zapisi skeniranja

en: View
bs: Pregled

en: Unable to delete %s!
bs: Nije moguće izbrisati %s!

en: Viewing %s
bs: Prikazivanje %s

en: Problems opening %s...
bs: Problemi pri otvaranju %s...

en: Unable to close FILE %s! %s
bs: Nemoguće zatvaranje DATOTEKE %s! %s

en: Scanning Preferences
bs: Osobitosti skeniranja

en: Scan files beginning with a dot (.*)
bs: Skeniraj datoteke koje počinju tačkom (.*)

en: Scan all files and directories within a directory
bs: Skeniraj sve datoteke i poddirektorije u direktoriju

en: Enable extra scan settings
bs: Omogući dodatne postavke skeniranja

en: Scan files larger than 20 MB
bs: Skeniraj datoteke veće od 20 MB

en: Scan samba-related directories %s
bs: Skeniraj samba-vezane direktorije %s

en: Startup Preferences
bs: Osobitosti učitavanja

en: Check for GUI updates
bs: Provjeri dostupnost nadogradnji za GUI

en: Remove duplicate signature databases
bs: Ukloni duple baze s potpisima

en: Whitelist
bs: Bijela lista

en: Directory
bs: Direktorij

en: Select a Directory
bs: Izaberite direktorij

en: Proxy settings
bs: Postavke proxy-ja

en: No Proxy
bs: Bez proxy-ja

en: Environment settings
bs: Postavke okruženja

en: Set manually
bs: Postavi ručno

en: IP address or host:
bs: IP adresa ili poslužitelj:

en: Date of your last scan: %s
bs: Datum posljednjeg skeniranja: %s

en: Date of last known threat: %s
bs: Datum posljednje poznate prijetnje: %s

en: Please wait...
bs: Molim sačekajte...

en: ClamTk is a GUI front-end for the ClamAV antivirus using gtk2-perl.
bs: ClamTk je grafičko sučelje za ClamAV antivirus, koje koristi gtk2-perl.

en: This program is free software; you can redistribute it
    and/or modify it under the terms of either:
    
    a) the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 1, or
    (at your option) any later version, or
    
    b) the 'Artistic License'.
bs: Ovaj program je besplatan/slobodan softver, možete ga distribuirati
    i/ili modifikovati pod uslovima:
    
    a)GNU General Public License koju je objavila
    Free Software Foundation; ili verzije 1, ili (po vašem izboru) bilo koje kasnije verzije, ili
    
    b) 'Umjetničkoj licenci'.

en: Scanning Results
bs: Rezultati skeniranja

en: Possible threats have been found.
bs: Pronađene su moguće prijetnje.

en: Action Taken
bs: Poduzete radnje

en: Quarantine this file
bs: Premjesti datoteku u karantenu

en: Delete this file
bs: Obrišite ovu datoteku

en: Save As...
bs: Sačuvaj kao...

en: Could not save that file.
bs: Datoteka nije mogla biti sačuvana.

en: Moved
bs: Premješteno

en: File saved.
bs: Datoteka je sačuvana.

en: File has been moved or deleted already.
bs: Datoteka je već izbrisana ili premještena.

en: File has been quarantined.
bs: Datoteka je smještena u karantenu.

en: <b>Quarantined</b>
bs: <b>U karanteni</b>

en: File could not be quarantined.
bs: Datoteku nije moguće postaviti u karantenu.

en: Really delete this file?
bs: Želite li zaista izbrisati ovu datoteku?

en: File has been deleted.
bs: Datoteka je izbrisana.

en: <b>Deleted</b>
bs: <b>Izbrisano</b>

en: File could not be deleted.
bs: Datoteku nije moguće izbrisati.

en: Quarantine directory does not exist.
bs: Direktorij za karantenu ne postoji.

en: Schedule
bs: Zakaži

en: Scan options
bs: Opcije skeniranja

en: Scan my ...
bs: Skeniraj ...

en: Home (recommended)
bs: Osobnu mapu (preporučeno)

en: This option will scan your home directory. This is the recommended option.
bs: Ovime će biti skeniran vaša osobna mapa. Ovo je preporučena opcija.

en: entire computer
bs: cijeli računar

en: This option will scan your entire computer but will exclude the /proc, /sys and /dev directories.
bs: Ovime će u potpunosti biti skenirano vaše računalo, no direktoriji /proc, /sys i /dev će biti isključeni.

en: at this time ...
bs: u ovo vrijeme...

en: Set the hour using a 24 hour clock.
bs: Postavi sat koristeći 24-satni format.

en: Hour
bs: Sat

en: Minute
bs: Minuta

en: Scan my whitelisted directories
bs: Skeniraj direktorije na bijeloj listi

en: Antivirus signature options
bs: Mogućnosti antivirusnih potpisa

en: Select a time to update your signatures.
bs: Odaberite vrijeme za nadogradnju vaših potpisa.

en: A daily scan is scheduled.
bs: Dnevno skeniranje je zakazano.

en: A daily definitions update is scheduled.
bs: Dnevno ažuriranje definicija je zakazano.

en: A daily scan is not scheduled.
bs: Dnevno skeniranje nije zakazano.

en: A daily definitions update is not scheduled.
bs: Dnevna nadogradnja definicija nije zakazana.

en: Name
bs: Naziv

en: No file selected
bs: Nema odabranih datoteka

en: The attached file is
bs: Zkačena datoteka je

en: New malware
bs: Novi malware

en: A false positive
bs: Lažno pozitivan

en: Description
bs: Opis

en: Please do not submit more than two files per day.
bs: Molim ne šaljite više od dvije datoteke na dan.

en: You are about to submit a file for analysis.
bs: Upravo ćete poslati datoteku na analizu.

en: Press OK to continue, or Cancel to go back.
bs: Pritisnite OK za nastavak ili Otkaži za povratak.

en: The submission was successful!
bs: Slanje je uspjelo!

en: The file you submitted is already recognized
bs: Datoteka koju ste poslali je već identificirana

en: Unable to complete the submission. Please try again later.
bs: Slanje nije moguće dovršiti. Molim pokušajte ponovno.

en: With this form, you can:
bs: S ovim obrascem možete:

en: Report new viruses which are not detected
bs: Prijaviti nove viruse koji još nisu otkriveni

en: Report clean files which are incorrectly detected
bs: Prijaviti čiste datoteke koje su krivo prepoznate

en: Indicates a required field
bs: Označava obavezno polje

en: Updates
bs: Nadogradnje

en: Select
bs: Odaberite

en: You must be root to enable this.
bs: Da biste to omogućili trebate biti root korisnik.

en: Signature updates
bs: Potpisi nadogradnje

en: Check for antivirus signature updates
bs: Potraži nadogradnje antivirusnih potpisa

en: N/A
bs: Nedostupno

en: GUI updates
bs: GUI nadogradnje

en: Check for updates to the graphical interface
bs: Potraži nadogradnje grafičkog sučelja

en: Check for updates
bs: Potraži nadogradnje

en: It is recommended you do not run this application as root.
    Please see http://clamtk.sf.net/faq.html.
bs: Preporučeno je da ovaj program ne pokrećete kao root korisnik.
    Molim postjetite http://clamtk.sf.net/faq.html. za detalje.

en: Checking...
bs: Provjeravam...

en: Update failed
bs: Nadogradnja neuspjela

en: Signatures are current
bs: Potpisi su ažurni

en: Updated
bs: Nadograđeno

en: Check failed
bs: Provjera nije uspjela

en: Trying to connect...
bs: Pokušaj povezivanja...

en: Downloading updates...
bs: Preuzimanje nadogradnji...

en: Cannot connect...
bs: Povezivanje nije moguće...

en: Daily signatures have been updated
bs: Dnevni potpisi su ažurirani

en: Checking main virus database version
bs: Provjera verzije glavne baze podataka o virusima

en: Main virus database is current
bs: Glavna baza podataka o virusima je ažurna

en: Please choose how you will update your antivirus signatures.
bs: Molim odaberite kako ćete nadopunti antivirusne potpise.

en: If you would like to update the signatures yourself, choose Manual.
bs: Ako potpise želite sami nadopuniti, odaberite Ručno.

en: If your computer automatically receives updates, choose Automatic.
bs: Ako želite da računar automatski preuzima nadogradnje, odaberite Automatsko.

en: Manual
bs: Ručno

en: Automatic
bs: Automatsko

en: Your preferences were saved.
bs: Osobitosti su sačuvane.
