clamtk - en to ja translation catalogue (137 entries)

en: Analysis
ja: 解析

en: ClamTk Virus Scanner
ja: ClamTkウイルススキャナー

en: This section allows you to check the status of a file from Virustotal. If a file has been previously submitted, you will see the results of the scans from dozens of antivirus and security vendors. This allows you to make a more informed decision about the safety of a file.
    
    If the file has never been submitted to Virustotal, you can submit it yourself. When you resubmit the file minutes later, you should see the results.
    
    Please note you should never submit sensitive files to Virustotal.  Any uploaded file can be viewed by Virustotal customers. Do not submit anything with personal information or passwords.
    
    https://www.virustotal.com/gui/home/search
ja: このセクションではVirusTotalでファイルの安全性をチェックできます。ファイルが以前VirusTotalへ提供されている場合、数十のアンチウイルス/セキュリティベンダーによるスキャン結果によってファイルの安全性を確認できます。
    
    ファイルがVirusTotalへ提供されたことがない場合は自分でそのファイルを提供してください。ファイルを送信して数分待つと、結果が表示されるはずです。
    
    注意: VirusTotalの顧客は送信されたファイルを閲覧できるため、個人情報やパスワードなどの機密情報を含むファイルは絶対に送信しないようにしてください。
    
    https://www.virustotal.com/gui/home/search

en: Help
ja: ヘルプ

en: What is this?
ja: これは何?

en: File Analysis
ja: ファイル解析

en: Results
ja: 結果

en: Close
ja: 閉じる

en: Vendor
ja: ベンダー

en: Date
ja: 日付

en: Result
ja: 結果

en: Save results
ja: 結果を保存

en: Check or recheck a file's reputation
ja: ファイルの評価をチェック/再チェックする

en: Select a file
ja: ファイルを選択してください

en: Submit file for analysis
ja: 解析するファイルを送信

en: Uploaded files must be smaller than 32MB
ja: アップロードするファイルは32MB以下でなくてはなりません

en: No information exists for this file. Press OK to submit this file for analysis.
ja: このファイルに関する情報がありません。解析するには、OKを押してこのファイルを送信してください。

en: Unable to submit file: try again later
ja: ファイルを送信できません: 後でもう一度試してください

en: View or delete previous results
ja: 以前の結果を表示/削除する

en: View file results
ja: ファイル結果を表示

en: Delete file results
ja: ファイル結果を削除

en: Please wait...
ja: お待ちください...

en: File successfully submitted for analysis.
ja: 解析するファイルの送信が完了しました。

en: Unable to save file
ja: ファイルを保存できません

en: File has been saved
ja: ファイルを保存しました

en: Unknown
ja: 不明

en: Never
ja: しない

en: Scan for threats...
ja: 脅威をスキャンします...

en: Advanced
ja: 詳細

en: Scan a file
ja: ファイルをスキャン

en: Scan a directory
ja: フォルダーをスキャン

en: ClamTk is a graphical front-end for Clam Antivirus
ja: ClamTkはClam Antivirusのためのグラフィカルなフロントエンドです

en: Please choose how you will update your antivirus signatures
ja: アンチウイルスのシグネチャのアップデート方法を選択してください

en: My computer automatically receives updates
ja: コンピューターが自動的にアップデートを受信

en: I would like to update signatures myself
ja: 自分でシグネチャをアップデート

en: Press Apply to save changes
ja: 適用を押して変更点を保存してください

en: Your changes were saved.
ja: 変更点を保存しました。

en: Error updating: try again later
ja: アップデート中にエラー: 後でもう一度試してください

en: Virus Scanner
ja: ウィルススキャナー

en: About
ja: ClamTkについて

en: Updates are available
ja: アップデートが利用可能です

en: The antivirus signatures are outdated
ja: アンチウイルスのシグネチャが期限切れです

en: An update is available
ja: アップデートが利用可能です

en: Settings
ja: 設定

en: View and set your preferences
ja: 設定項目を表示したり設定します

en: Whitelist
ja: ホワイトリスト

en: View or update scanning whitelist
ja: スキャン時のホワイトリストを表示したりアップデートします

en: Network
ja: ネットワーク

en: Edit proxy settings
ja: プロキシ設定を編集

en: Scheduler
ja: スケジュール

en: Schedule a scan or signature update
ja: スキャンまたはシグネチャのアップデートのスケジュールを設定します

en: Update
ja: アップデート

en: Update antivirus signatures
ja: アンチウイルスのシグネチャのアップデート

en: Update Assistant
ja: アップデートアシスタント

en: Signature update preferences
ja: シグネチャのアップデートの設定です

en: History
ja: 履歴

en: View previous scans
ja: 以前のスキャンを表示

en: Quarantine
ja: 隔離

en: Manage quarantined files
ja: 隔離ファイルの管理

en: View a file's reputation
ja: ファイルの評価を表示

en: You do not have permissions to scan that file or directory
ja: そのファイルまたはディレクトリをスキャンする権限がありません

en: Select a directory
ja: フォルダーを選択してください

en: Configuration
ja: 設定

en: Updates
ja: アップデート

en: Homepage
ja: ホームページ

en: View
ja: 表示

en: Print
ja: 印刷

en: Delete
ja: 削除

en: Viewing %s
ja: %s を表示しています

en: Problems opening %s...
ja: ファイル %s を開けません...

en: No proxy
ja: プロキシを使用しない

en: Environment settings
ja: システムのプロキシ設定を使用する

en: Set manually
ja: 手動でプロキシを設定する

en: IP address or host
ja: IPアドレスまたはホスト名

en: Port
ja: ポート番号

en: Settings saved
ja: 設定を保存しました

en: Error
ja: エラー

en: Number
ja: 番号

en: File
ja: ファイル

en: Restore
ja: 復元

en: Really delete this file (%s) ?
ja: 本当にこのファイルを削除しますか?: %s

en: Save file as...
ja: 名前を付けて保存...

en: Status
ja: 状態

en: Action Taken
ja: 実行する

en: Quarantined
ja: 隔離済み

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Preparing...
ja: 準備しています...

en: Files scanned: %d
ja: スキャンしたファイル: %d

en: Possible threats: %d
ja: 潜在的な脅威: %d

en: Scanning %s...
ja: %s をスキャンしています…

en: None
ja: なし

en: Cleaning up...
ja: クリーンアップしています...

en: Complete
ja: 完了しました

en: Scanning complete
ja: スキャンが完了しました

en: Possible threats found
ja: 潜在的な脅威が見つかりました

en: No threats found
ja: 脅威となるファイルは見つかりません

en: ClamAV Signatures: %d
ja: ClamAVシグネチャ: %d

en: Directories Scanned:
ja: フォルダーのスキャンが完了しました:

en: 
    Found %d possible %s (%d %s scanned).
ja: 
    %d 個の %s を発見しました（%d %sをスキャン）

en: threat
ja: 脅威

en: threats
ja: 脅威

en: file
ja: ファイル

en: files
ja: ファイル

en: No threats found.
ja: 脅威は発見されませんでした。

en: Scan
ja: スキャン

en: Select a time to scan your home directory
ja: ホームフォルダーをスキャンする時刻を選択

en: Set the scan time using a 24 hour clock
ja: 24時間表示でスキャン時刻を設定してください

en: Set the hour using a 24 hour clock
ja: 24時間表示で時間を設定

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Antivirus signatures
ja: アンチウイルスのシグネチャ

en: Select a time to update your signatures
ja: シグネチャをアップデートする時刻を選択してください

en: A daily scan is scheduled
ja: 毎日のスキャン実行のスケジュールあり

en: A daily definitions update is scheduled
ja: 毎日の定義アップデートのスケジュールあり

en: A daily scan is not scheduled
ja: 毎日のスキャン実行のスケジュールなし

en: A daily definitions update is not scheduled
ja: 毎日の定義アップデートのスケジュールなし

en: You are set to automatically receive updates
ja: 自動的にアップデートを受信する設定です

en: Scan for PUAs
ja: 不要なアプリケーション(PUA)をスキャンする

en: Detect packed binaries, password recovery tools, and more
ja: プログラム集やパスワードリカバリツールなどを検出します

en: Use heuristic scanning
ja: ヒューリスティックスキャンを使用する

en: Scan files beginning with a dot (.*)
ja: ドットで始まるファイル (.*) をスキャンする

en: Scan files typically hidden from view
ja: 通常スキャンファイルは表示から隠されています

en: Scan files larger than 20 MB
ja: 20MB以上のファイルもスキャンする

en: Scan large files which are typically not examined
ja: 通常は検査されない巨大ファイルをスキャンします

en: Scan directories recursively
ja: ディレクトリを再帰的にスキャンする

en: Scan all files and directories within a directory
ja: フォルダーにあるすべてのファイルとフォルダーをスキャンします

en: Check for updates to this program
ja: このプログラムのアップデートをチェックする

en: Check online for application and signature updates
ja: アプリケーションとシグネチャのアップデートをオンラインでチェックする

en: Exit
ja: 終了

en: Product
ja: 製品

en: Installed
ja: インストール済

en: You are configured to automatically receive updates
ja: アップデートを自動取得するように設定されています

en: Check for updates
ja: アップデートの確認

en: Downloading...
ja: ダウンロードしています...

en: Directory
ja: フォルダー

en: Add a directory
ja: フォルダーを追加

en: Remove a directory
ja: フォルダーを削除
