clamtk - en to nn translation catalogue (126 entries)

en: Unable to create startup directories!
nn: Kunne ikkje laga oppstartsmapper!

en: Virus Scanner
nn: Virusskannar

en: Close this window
nn: Lukk vindauget

en: _Scan
nn: _Skann

en: _View
nn: _Vis

en: _Options
nn: V_al

en: _Quarantine
nn: _Karantene

en: _Advanced
nn: _Avansert

en: _Help
nn: _Hjelp

en: A _File
nn: Ei _Fil

en: Home (_Quick)
nn: Heimemappe (R_ask)

en: Home (Recursive)
nn: Heimemappe (_Rekursiv)

en: A _Directory
nn: Ei _Mappe

en: _Recursive Scan
nn: _Rekursiv Skann

en: E_xit
nn: _Avslutt

en: Manage _Histories
nn: Handsame _historikk

en: Clear _Output
nn: Tøm _utdata

en: _Maintenance
nn: _Vedlikehald

en: _Empty Quarantine Folder
nn: _Tøm karantenemappe

en: _About
nn: _Om

en: Actions
nn: Handlinger

en: Home
nn: Heimemappe

en: Scan your home directory
nn: Skann heimemappa

en: File
nn: Fil

en: Scan a file
nn: Skann ei fil

en: Directory
nn: Mappe

en: Scan a directory
nn: Skann ei mappe

en: Exit
nn: Avslutt

en: Exit this program
nn: Lukk dette programmet

en: Antivirus engine
nn: Antivirusmotor

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Current
nn: Oppdatert

en: GUI version
nn: Grafisk brukargrensesnitt

en: Last infected file
nn: Siste infisert fil

en: Date of last known infection
nn: Dato for siste kjende infeksjon

en: Scan
nn: Skann

en: Stop scanning now
nn: Stopp skann

en: Please wait...
nn: Ver god og vent...

en: Files Scanned:
nn: Filer skanna:

en: Ready
nn: Klar

en: Could not scan (permissions)
nn: Kunne ikkje skanna (ingen tilgang)

en: None
nn: Ingen

en: Directory excluded from scan
nn: Mappa vert ikkje skanna

en: Please wait, initializing...
nn: Ver god og vent. Startar...

en: Unable to check
nn: Kunne ikkje kontrollera

en: A newer version is available
nn: Ein nyare versjon er tilgjengeleg

en: Never
nn: Aldri

en: The antivirus engine is reporting an outdated engine
nn: Antivirusmotoren er utdatert

en: None found
nn: Fant ingen

en: Outdated
nn: Utdatert

en: Your antivirus signatures are out-of-date
nn: Signaturane er utdatert

en: Select File
nn: Vel fil

en: Select a Directory (directory scan)
nn: Vel ei mappe (mappeskann)

en: Select a Directory (recursive scan)
nn: Vel ei mappe (grundig skann)

en: Will not scan that directory
nn: Vil ikkje skanna den mappa

en: Elapsed time:
nn: Brukt tid:

en: Scanning %s...
nn: Skannar %s...

en: The antivirus is reporting an outdated engine
nn: Antivirusmotoren er utdatert

en: Percent complete: %2d
nn: Prosent fullført: %2d

en: Percent complete: 100
nn: Prosent fullført: 100

en: Elapsed time: %s
nn: Brukt tid: %s

en: Files Scanned: %d
nn: Filer skanna: %d

en: ClamAV Signatures: %d
nn: ClamAV signaturar: %d

en: Directories Scanned:
nn: Mapper skanna:

en: 
    Found %d possible %s (%d %s scanned).
nn: 
    Fant %d moglege %s (%d %s skanna).

en: file
nn: fil

en: files
nn: filer

en: Could not write to logfile. Check permissions.
nn: Kunne ikkje skriva til loggfil. Sjekk tilgang.

en: Scanning complete (%d signatures)
nn: Fullført skann (%d signaturar)

en: Nothing detected
nn: Fann ingenting

en: Quarantine
nn: Karantene

en: Delete
nn: Slett

en: Operation failed.
nn: Operasjonen mislukkast.

en: No virus directory available.
nn: Inga virusmappe tilgjengeleg.

en: Unable to open the virus directory.
nn: Kunne ikkje opna virusmappe.

en: No items currently quarantined.
nn: Inga filer i karantene for augeblinken

en: %d item(s) currently quarantined.
nn: %d fil(er) i karantene.

en: There is no quarantine directory to empty.
nn: Inga karantenemappe å tømma.

en: Really delete all quarantined files?
nn: Sletta alle isolerte filer?

en: There are no quarantined items to delete.
nn: Inga isolerte filer å sletta.

en: Removed %d item(s).
nn: Sletta %d fil(er).

en: Scanning Histories
nn: Skannehistorikk

en: Histories
nn: Historikk

en: View
nn: Vis

en: Unable to delete %s!
nn: Kunne ikkje sletta %s!

en: Viewing %s
nn: Ser %s

en: Problems opening %s...
nn: Problem med å opna %s...

en: Unable to close FILE %s! %s
nn: Kunne ikkje lukka FIL %s! %s

en: Scan files beginning with a dot (.*)
nn: Skann filer som startar med punktum (.*)

en: Scan all files and directories within a directory
nn: Skann alle filer og mapper innan ei mappe

en: Scan files larger than 20 MB
nn: Skann filer som er større enn 20 MB

en: Scanning Results
nn: Skanneresultat

en: The scan is complete.
nn: Ferdig å skanna.

en: Action Taken
nn: Handling utført

en: Select a file and right-click for options...
nn: Vel ei fil og høgreklikk for val...

en: Quarantine this file
nn: Isoler denne fila

en: Delete this file
nn: Slett fila

en: Save As...
nn: Lagra som...

en: Could not save that file.
nn: Kunne ikkje lagra fila.

en: Moved
nn: Flytta

en: File saved.
nn: Fil lagra.

en: File has been moved or deleted already.
nn: Fila har allereie vorte flytta eller sletta.

en: File has been quarantined.
nn: Fila vart satt i karantene

en: <b>Quarantined</b>
nn: <b>Satt i karantene</b>

en: File could not be quarantined.
nn: Kunne ikkje isolera fil.

en: Really delete this file?
nn: Sletta denne fila?

en: File has been deleted.
nn: Fila vart sletta.

en: <b>Deleted</b>
nn: <b>Sletta</b>

en: File could not be deleted.
nn: Kunne ikkje sletta fil.

en: Quarantine directory does not exist.
nn: Karantenemappe finst ikkje.

en: Description
nn: Skildring

en: Updates
nn: oppdateringar

en: Select
nn: Vel

en: You must be root to enable this.
nn: Du må vera root for å aktivera dette.

en: Signature updates
nn: Oppdater signaturar

en: Check for antivirus signature updates
nn: Sjå etter signaturoppdateringar

en: N/A
nn: Finst ikkje

en: GUI updates
nn: GUI-oppdateringar

en: Check for updates to the graphical interface
nn: Sjå etter oppdateringar for det grafiske brukargrensesnittet

en: Check for updates
nn: Sjå etter oppdateringar

en: Checking...
nn: Sjekkar...

en: Update failed
nn: Oppdatering mislukkast

en: Signatures are current
nn: Signaturer allereie oppdatert

en: Updated
nn: Oppdatert

en: Check failed
nn: Sjekk mislukkast

en: Your preferences were saved.
nn: Instillingane vart lagra.
