clamtk 6.03 - en to sv translation catalogue (136 entries)

en: Schedule
sv: Schemalägg

en: ClamTk Virus Scanner
sv: ClamTk-virusskanner

en: File Analysis
sv: Filanalys

en: Results
sv: Resultat

en: Vendor
sv: Leverantör

en: Date
sv: Datum

en: Result
sv: Resultat

en: Save results
sv: Spara resultat

en: Check or recheck a file's reputation
sv: Kontrollera eller kontrollera igen en fils rykte

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: Submit file for analysis
sv: Skicka fil för analys

en: Uploaded files must be smaller than 32MB
sv: Uppladdade filer måste vara mindre än 32MB

en: No information exists for this file. Press OK to submit this file for analysis.
sv: Ingen information finns för den här filen. Tryck på OK för att skicka in den här filen för analys.

en: Unable to submit file: try again later
sv: Kunde inte skicka in fil för analys: försök igen senare

en: View or delete previous results
sv: Visa eller ta bort tidigare resultat

en: View file results
sv: Visa filresultat

en: Delete file results
sv: Ta bort filresultat

en: Please wait...
sv: Vänligen vänta...

en: File successfully submitted for analysis.
sv: Filen har skickats in för analys.

en: Unable to save file
sv: Det går inte att spara filen

en: File has been saved
sv: Filen har sparats

en: Unknown
sv: Okänd

en: Never
sv: Aldrig

en: Scan for threats...
sv: Sök efter hot...

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Scan a file
sv: Skanna en fil

en: Scan a directory
sv: Skanna en mapp

en: ClamTk is a graphical front-end for Clam Antivirus
sv: ClamTk är ett grafiskt front-end för Clam Antivirus

en: Please choose how you will update your antivirus signatures
sv: Välj hur du vill uppdatera antivirussignaturer

en: My computer automatically receives updates
sv: Min dator tar automatiskt emot uppdateringar

en: I would like to update signatures myself
sv: Jag skulle vilja uppdatera signaturer själv

en: Press Apply to save changes
sv: Tryck på Verkställ för att spara ändringar

en: Your changes were saved.
sv: Dina ändringar sparades.

en: Error updating: try again later
sv: Uppdatering misslyckades: försök igen senare

en: Virus Scanner
sv: Virusskanner

en: Quit
sv: Avsluta

en: About
sv: Om

en: Updates are available
sv: Uppdateringar är tillgängliga

en: The antivirus signatures are outdated
sv: Antivirussignaturerna är föråldrade

en: An update is available
sv: En uppdatering är tillgänglig

en: Settings
sv: Inställningar

en: View and set your preferences
sv: Visa och ställ in dina inställningar

en: Whitelist
sv: Vitlista

en: View or update scanning whitelist
sv: Visa eller uppdatera skanningsvitlista

en: Network
sv: Nätverk

en: Edit proxy settings
sv: Redigera proxyinställningar

en: Scheduler
sv: Schemaläggare

en: Schedule a scan or signature update
sv: Schemalägg en skanning eller signaturuppdatering

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update antivirus signatures
sv: Uppdatera antivirussignaturer

en: Update Assistant
sv: Uppdateringsassistent

en: Signature update preferences
sv: Inställningar för signaturuppdatering

en: History
sv: Historik

en: View previous scans
sv: Visa tidigare skanningar

en: Quarantine
sv: Karantän

en: Manage quarantined files
sv: Hantera filer i karantän

en: Analysis
sv: Analys

en: View a file's reputation
sv: Visa en fils rykte

en: You do not have permissions to scan that file or directory
sv: Du har inte behörigheter att skanna den filen eller katalogen

en: Select a directory
sv: Välj en mapp

en: Configuration
sv: Konfigurering

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Homepage
sv: Webbplats

en: View
sv: Visa

en: Viewing %s
sv: Visar %s

en: Problems opening %s...
sv: Problem med att öppna %s...

en: No proxy
sv: Ingen proxy

en: Environment settings
sv: Miljöinställningar

en: Set manually
sv: Ange manuellt

en: IP address or host
sv: IP-adress eller värd

en: Settings saved
sv: Inställningar sparade

en: Error
sv: Fel

en: Number
sv: Nummer

en: File
sv: Fil

en: Restore
sv: Återställ

en: Really delete this file (%s) ?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna fil (%s)?

en: Save file as...
sv: Spara fil som...

en: Action Taken
sv: Vidtagen åtgärd

en: Delete
sv: Ta bort

en: Close
sv: Stäng

en: Quarantined
sv: I karantän

en: Deleted
sv: Borttagna

en: Preparing...
sv: Förbereder...

en: Files scanned: %d
sv: Skannade filer: %d

en: Possible threats: %d
sv: Möjliga hot: %d

en: Scanning %s...
sv: Skannar %s...

en: None
sv: Inga

en: Cleaning up...
sv: Rensar upp...

en: Complete
sv: Klar

en: Scanning complete
sv: Skanning klar

en: Possible threats found
sv: Möjliga hot hittades

en: No threats found
sv: Inga hot hittades

en: ClamAV Signatures: %d
sv: ClamAV-signaturer: %d

en: Directories Scanned:
sv: Skannade mappar:

en: 
    Found %d possible %s (%d %s scanned).
sv: 
    Hittade %d möjliga %s(%d %s skannade).

en: threat
sv: hot

en: threats
sv: hot

en: file
sv: fil

en: files
sv: filer

en: No threats found.
sv: Inga hot hittades.

en: Scan
sv: Skanna

en: Select a time to scan your home directory
sv: Välj en tid för att skanna din hemmapp

en: Set the scan time using a 24 hour clock
sv: Ange skanningstiden enligt en 24-timmarsklocka

en: Set the hour using a 24 hour clock
sv: Ange timmen enligt en 24-timmarsklocka

en: Hour
sv: Timme

en: Minute
sv: Minut

en: Antivirus signatures
sv: Antivirussignaturer

en: Select a time to update your signatures
sv: Välj tid för att uppdatera antivirussignaturer

en: A daily scan is scheduled
sv: En daglig skanning är schemalagd

en: A daily definitions update is scheduled
sv: En daglig uppdatering av definitioner är schemalagd

en: A daily scan is not scheduled
sv: En daglig skanning är inte schemalagd

en: A daily definitions update is not scheduled
sv: En daglig uppdatering av definitioner är inte schemalagd

en: You are set to automatically receive updates
sv: Du erhåller automatiska uppdateringar

en: Scan for PUAs
sv: Skanna efter potentiellt oönskade applikationer

en: Detect packed binaries, password recovery tools, and more
sv: Upptäck packade binärer, lösenordsåterställningsverktyg och mer

en: Scan files beginning with a dot (.*)
sv: Skanna filer som börjar med en punkt (.*)

en: Scan files typically hidden from view
sv: Skanna filer som normalt är dolda från visning

en: Scan files larger than 20 MB
sv: Skanna filer som är större än 20 MB

en: Scan large files which are typically not examined
sv: Skanna stora filer (som normalt inte undersöks)

en: Scan directories recursively
sv: Skanna mappar rekursivt

en: Scan all files and directories within a directory
sv: Skanna alla filer och mappar i en mapp

en: Check for updates to this program
sv: Sök efter uppdateringar till detta program

en: Check online for application and signature updates
sv: Sök på nätet efter program- och signaturuppdateringar

en: Exit
sv: Avsluta

en: Next
sv: Nästa

en: Show me another tip
sv: Visa mig ett annat tips

en: No tips found.
sv: Inga tips hittades.

en: Helpful information
sv: Användbar information

en: Product
sv: Produkt

en: Installed
sv: Installerad

en: You are configured to automatically receive updates
sv: Du erhåller uppdateringar automatiskt

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: Downloading...
sv: Hämtar...

en: Directory
sv: Mapp

en: Add a directory
sv: Lägg till en mapp

en: Remove a directory
sv: Ta bort en mapp
