clapper - en to it_IT translation catalogue (95 entries)

en: Open Files…
it_IT: Apri i File…

en: Open URI…
it_IT: Apri URI…

en: Preferences
it_IT: Preferenze

en: Shortcuts
it_IT: Scorciatoie

en: About Clapper
it_IT: Informazioni su Clapper

en: Speed
it_IT: Velocità

en: Normal
it_IT: Normale

en: General
it_IT: Generale

en: Show shortcuts
it_IT: Mostra scorciatoie

en: Toggle fullscreen
it_IT: Attiva/Disattiva schermo intero

en: Double tap | Double click
it_IT: Doppio tocco | Doppio click

en: Leave fullscreen
it_IT: Disattiva schermo intero

en: Reveal OSD (fullscreen only)
it_IT: Rivela controlli (solo a schermo intero)

en: Tap
it_IT: Tocco

en: Quit
it_IT: Esci

en: Open files
it_IT: Apri i file

en: Open URI
it_IT: Apri URI

en: Next item
it_IT: Elemento successivo

en: Double tap (right side)
it_IT: Doppio tocco (lato destro)

en: Previous item
it_IT: Elemento precedente

en: Double tap (left side)
it_IT: Doppio tocco (lato sinistro)

en: Change repeat mode
it_IT: Cambia modalità di ripetizione

en: Export to file
it_IT: Esporta su file

en: Playback
it_IT: Riproduzione

en: Toggle play
it_IT: Attiva/Disattiva riproduzione

en: Long press | Right click
it_IT: Tocco prolungato | Click destro

en: Seek forward
it_IT: Scorri avanti

en: Swipe right | Scroll right
it_IT: Scorri a destra

en: Seek backward
it_IT: Scorri indietro

en: Swipe left | Scroll left
it_IT: Scorri a sinistra

en: Volume up
it_IT: Aumenta volume

en: Swipe up | Scroll up
it_IT: Scorri in alto

en: Volume down
it_IT: Abbassa volume

en: Swipe down | Scroll down
it_IT: Scorri in basso

en: Toggle mute
it_IT: Attiva/Disattiva muto

en: Next chapter
it_IT: Capitolo successivo

en: Previous chapter
it_IT: Capitolo precedente

en: Decoders
it_IT: Decodificatori

en: Return to the preferences
it_IT: Ritorna alle preferenze

en: Behavior
it_IT: Comportamento

en: Auto fullscreen
it_IT: Schermo intero automatico

en: Enter fullscreen when playlist is replaced except floating mode
it_IT: Attiva schermo intero quando la playlist viene sostituita, tranne in modalità fluttuante

en: Ask to resume recent media
it_IT: Chiedi di riprendere i media recenti

en: Float on all workspaces
it_IT: Fluttuante su tutti i workspace

en: This option only works on GNOME
it_IT: Questa opzione funziona solo su GNOME

en: After playback
it_IT: Dopo la riproduzione

en: Do nothing
it_IT: Non fare nulla

en: Freeze last frame
it_IT: Mostra l'ultimo fotogramma

en: Close the app
it_IT: Chiudi l'app

en: Custom initial value
it_IT: Valore iniziale personalizato

en: Set custom volume at startup instead of restoring it
it_IT: Imposta un volume all'avvio personalizzato invece di ripristinarlo

en: Volume percentage
it_IT: Percentuale volume

en: Seeking
it_IT: Scorrimento

en: Mode
it_IT: Modalità

en: Accurate
it_IT: Accurata

en: Fast
it_IT: Veloce

en: Unit
it_IT: Unità

en: Second
it_IT: Secondo

en: Minute
it_IT: Minuto

en: Percentage
it_IT: Percentuale

en: Value
it_IT: Valore

en: Offset in milliseconds
it_IT: Ritardo/Anticipo in millisecondi

en: Only native audio formats
it_IT: Solo formati audio nativi

en: Subtitles
it_IT: Sottotitoli

en: Default font
it_IT: Carattere predefinito

en: Network
it_IT: Rete

en: Progressive download buffering
it_IT: Download buffering progressivo

en: Control player remotely
it_IT: Controlla la riproduzione da remoto

en: Listening port
it_IT: Porta in ascolto

en: Tweaks
it_IT: Aggiustamenti

en: Appearance
it_IT: Aspetto

en: Dark theme
it_IT: Tema scuro

en: Render window shadows
it_IT: Ombreggiatura della finestra

en: Disable to increase performance when windowed
it_IT: Disabilita per aumentare le prestazioni in modalità finestra

en: Plugin ranking
it_IT: Ordine dei plugin

en: Alter default ranks of GStreamer plugins
it_IT: Altera l'ordine predefinito dei plugin di GStreamer

en: Use playbin3
it_IT: Usa playbin3

en: Requires player restart
it_IT: Richiede il riavvio del player

en: Experimental
it_IT: Sperimentale

en: Use PipeWire for audio output
it_IT: Usa PipeWire per l'uscita audio

en: Enter or drop URI here
it_IT: Inserisci o rilascia URI qui

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Open
it_IT: Apri

en: Title
it_IT: Titolo

en: Completed
it_IT: Completato

en: Resume playback?
it_IT: Riprendere la riproduzione?

en: GTK version: %s
it_IT: Versione GTK: %s

en: Adwaita version: %s
it_IT: Versione Adwaita: %s

en: GStreamer version: %s
it_IT: Versione GStreamer: %s

en: GJS version: %s
it_IT: Versione GJS: %s

en: A GNOME media player powered by GStreamer
it_IT: Un riproduttore multimediale per GNOME basato su GStreamer

en: Ends at: %s
it_IT: Termina alle: %s

en: Undetermined
it_IT: Indeterminato

en: Channels
it_IT: Canali

en: Disabled
it_IT: Disabilitato
