clapper - en to ja_JP translation catalogue (100 entries)

en: Open Files…
ja_JP: ファイルを開く…

en: Open URI…
ja_JP: URIを開く…

en: Preferences
ja_JP: 設定

en: Shortcuts
ja_JP: ショートカット

en: About Clapper
ja_JP: Clapperについて

en: Speed
ja_JP: 速度

en: Normal
ja_JP: 標準

en: General
ja_JP: 一般

en: Show shortcuts
ja_JP: ショートカットを表示する

en: Toggle fullscreen
ja_JP: フルスクリーン切り替え

en: Double tap | Double click
ja_JP: ダブルタップ | ダブルクリック

en: Leave fullscreen
ja_JP: フルスクリーンを終了

en: Reveal OSD (fullscreen only)
ja_JP: OSDを表示 (全画面表示の場合のみ)

en: Tap
ja_JP: タップ

en: Quit
ja_JP: 終了

en: Media
ja_JP: メディア

en: Open files
ja_JP: ファイルを開く

en: Open URI
ja_JP: URIを開く

en: Playlist
ja_JP: プレイリスト

en: Next item
ja_JP: 次の項目

en: Double tap (right side)
ja_JP: ダブルタップ（右端）

en: Previous item
ja_JP: 前の項目

en: Double tap (left side)
ja_JP: ダブルタップ（左端）

en: Change repeat mode
ja_JP: リピートモードを変更

en: Export to file
ja_JP: ファイルへエクスポート

en: Playback
ja_JP: プレイバック

en: Toggle play
ja_JP: 一時停止・再生

en: Seek forward
ja_JP: 早送り

en: Swipe right | Scroll right
ja_JP: 右スワイプ | 右スクロール

en: Seek backward
ja_JP: 巻き戻し

en: Swipe left | Scroll left
ja_JP: 左スワイプ | 左スクロール

en: Volume up
ja_JP: 音量を上げる

en: Swipe up | Scroll up
ja_JP: 上スワイプ | 上スクロール

en: Volume down
ja_JP: 音量を下げる

en: Swipe down | Scroll down
ja_JP: 下スワイプ  |  下スクロール

en: Toggle mute
ja_JP: ミュート切り替え

en: Next chapter
ja_JP: 次のチャプターへ

en: Previous chapter
ja_JP: 前のチャプターへ"

en: Decoders
ja_JP: デコーダー

en: Return to the preferences
ja_JP: 設定へ戻る

en: Behavior
ja_JP: 挙動

en: Auto fullscreen
ja_JP: 自動的にフルスクリーンに切り替える

en: Enter fullscreen when playlist is replaced except floating mode
ja_JP: フローティングモードを除き、プレイリストを入れ替えた場合に自動的にフルスクリーンにする

en: Ask to resume recent media
ja_JP: 前回再生したメディアを続きから再生するか尋ねる

en: Float on all workspaces
ja_JP: すべてのワークスペースにフロートを配置する

en: This option only works on GNOME
ja_JP: このオプションはGnomeでのみ機能します

en: After playback
ja_JP: 再生終了後

en: Do nothing
ja_JP: 何もしない

en: Freeze last frame
ja_JP: 最後のフレームで停止する

en: Close the app
ja_JP: アプリを閉じる

en: Volume
ja_JP: 音量

en: Custom initial value
ja_JP: 初期音量を設定する

en: Set custom volume at startup instead of restoring it
ja_JP: 前回使用した音量を使用するのではなく、起動時に音量をカスタム値に設定します

en: Volume percentage
ja_JP: 音量（％）

en: Seeking
ja_JP: シーキング

en: Mode
ja_JP: モード

en: Accurate
ja_JP: 精密

en: Fast
ja_JP: 高速

en: Unit
ja_JP: ユニット

en: Second
ja_JP: 秒

en: Minute
ja_JP: 分

en: Percentage
ja_JP: パーセント

en: Value
ja_JP: 値

en: Audio
ja_JP: オ−ディオ

en: Offset in milliseconds
ja_JP: オフセット（ミリ秒）

en: Only native audio formats
ja_JP: ネイティブオーディオフォーマットのみを使用する

en: Subtitles
ja_JP: 字幕

en: Default font
ja_JP: 既定のフォント

en: Network
ja_JP: ネットワーク

en: Client
ja_JP: クライアント

en: Progressive download buffering
ja_JP: プログレッシブなバッファリングを使用する

en: Server
ja_JP: サーバー

en: Control player remotely
ja_JP: プレーヤーをリモートでコントロールする

en: Listening port
ja_JP: 待ち受けポート

en: Tweaks
ja_JP: 詳細設定

en: Appearance
ja_JP: 外観

en: Dark theme
ja_JP: ダークテーマ

en: Render window shadows
ja_JP: ウィンドウの影をレンダリングする

en: Disable to increase performance when windowed
ja_JP: 無効化するとウィンドウモードでのパフォーマンスが向上します

en: Plugin ranking
ja_JP: プライグインの優先順位

en: Alter default ranks of GStreamer plugins
ja_JP: GStreamerプラグインの優先順位を変更します

en: Use playbin3
ja_JP: playbin3を使用

en: Requires player restart
ja_JP: プレイヤーの再起動が必要です

en: Experimental
ja_JP: 試験運用機能

en: Use PipeWire for audio output
ja_JP: オーディオ出力にPipeWireを使用する

en: Decoder: %s
ja_JP: デコーダー: %s

en: Enter or drop URI here
ja_JP: ここにURIを入力またはドロップ

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Open
ja_JP: 開く

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Completed
ja_JP: 再生済み

en: Resume playback?
ja_JP: 前回の続きから再生しますか？

en: GTK version: %s
ja_JP: GTKバージョン: %s

en: Adwaita version: %s
ja_JP: Adwaitaバージョン: %s

en: GStreamer version: %s
ja_JP: GStreamer バージョン: %s

en: GJS version: %s
ja_JP: GJS バージョン: %s

en: A GNOME media player powered by GStreamer
ja_JP: GStreamerを使用したGNOME向けのメディアプレーヤー

en: Ends at: %s
ja_JP: 再生終了時刻: %s

en: Undetermined
ja_JP: 不明

en: Channels
ja_JP: チャンネル
