clapper - en to sv_SE translation catalogue (94 entries)

en: Open Files…
sv_SE: Öppna filer…

en: Open URI…
sv_SE: Öppna URL…

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: Shortcuts
sv_SE: Tangentbordsgenvägar

en: About Clapper
sv_SE: Om Clapper

en: Speed
sv_SE: Hastighet

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Show shortcuts
sv_SE: Visa tangentbordsgenvägar

en: Toggle fullscreen
sv_SE: Växla helskärmsläge

en: Double tap | Double click
sv_SE: Dubbeltryck | Dubbelklicka

en: Leave fullscreen
sv_SE: Lämna helskärmsläge

en: Reveal OSD (fullscreen only)
sv_SE: Visa OSD (endast helskärmsläge)

en: Tap
sv_SE: Tryck

en: Quit
sv_SE: Avsluta

en: Open files
sv_SE: Öppna filer

en: Open URI
sv_SE: Öppna URI

en: Playlist
sv_SE: Spellista

en: Next item
sv_SE: Nästa föremål

en: Double tap (right side)
sv_SE: Dubbeltryck (höger sida)

en: Previous item
sv_SE: Föregående föremål

en: Double tap (left side)
sv_SE: Dubbeltryck (vänster sida)

en: Change repeat mode
sv_SE: Ändra upprepningsläge

en: Export to file
sv_SE: Exportera till fil

en: Playback
sv_SE: Uppspelning

en: Toggle play
sv_SE: Spela/pausa

en: Long press | Right click
sv_SE: Långtryck | Högerklicka

en: Seek forward
sv_SE: Spola framåt

en: Swipe right | Scroll right
sv_SE: Svep höger | Skrolla höger

en: Seek backward
sv_SE: Spola bakåt

en: Swipe left | Scroll left
sv_SE: Svep vänster | Skrolla vänster

en: Volume up
sv_SE: Höj volymen

en: Swipe up | Scroll up
sv_SE: Svep uppåt | Skrolla uppåt

en: Volume down
sv_SE: Sänk volymen

en: Swipe down | Scroll down
sv_SE: Svep nedåt | Skrolla nedåt

en: Toggle mute
sv_SE: Växla ljudet på/av

en: Next chapter
sv_SE: Nästa kapitel

en: Previous chapter
sv_SE: Föregående kapitel

en: Decoders
sv_SE: Avkodare

en: Return to the preferences
sv_SE: Återgå till inställningarna

en: Behavior
sv_SE: Beteende

en: Auto fullscreen
sv_SE: Automatiskt helskärmsläge

en: Enter fullscreen when playlist is replaced except floating mode
sv_SE: Växla till fullskärmsläge när en spellista ersätts, förutom i flytande läge

en: Ask to resume recent media
sv_SE: Be att återuppta senaste media

en: Float on all workspaces
sv_SE: Flyt på alla arbetsytor

en: This option only works on GNOME
sv_SE: Det här alternativet fungerar endast i GNOME

en: After playback
sv_SE: Efter uppspelning

en: Do nothing
sv_SE: Gör ingenting

en: Freeze last frame
sv_SE: Frys sista bildruta

en: Close the app
sv_SE: Stäng appen

en: Volume
sv_SE: Volym

en: Custom initial value
sv_SE: Anpassat startvärde

en: Set custom volume at startup instead of restoring it
sv_SE: Ställ in anpassad volym vid start istället för att återställa den

en: Volume percentage
sv_SE: Volymprocent

en: Seeking
sv_SE: Spolning

en: Mode
sv_SE: Läge

en: Accurate
sv_SE: Riktig

en: Fast
sv_SE: Snabbt

en: Unit
sv_SE: Enhet

en: Second
sv_SE: Sekund

en: Minute
sv_SE: Minut

en: Percentage
sv_SE: Procent

en: Value
sv_SE: Värde

en: Audio
sv_SE: Ljud

en: Offset in milliseconds
sv_SE: Förskjutning i millisekunder

en: Only native audio formats
sv_SE: Endast inbyggda ljudformat

en: Subtitles
sv_SE: Undertexter

en: Default font
sv_SE: Standardteckensnitt

en: Network
sv_SE: Nätverk

en: Client
sv_SE: Klient

en: Progressive download buffering
sv_SE: Progressiv nedladdningsbuffert

en: Control player remotely
sv_SE: Fjärrstyra spelaren

en: Listening port
sv_SE: Lyssningsport

en: Appearance
sv_SE: Utseende

en: Dark theme
sv_SE: Mörkt Tema

en: Render window shadows
sv_SE: Rendera fönsterskuggor

en: Disable to increase performance when windowed
sv_SE: Inaktivera för att öka prestanda när fönsterläge är på

en: Plugin ranking
sv_SE: Rangordning av plugin

en: Alter default ranks of GStreamer plugins
sv_SE: Ändra standardrankningar för GStreamer-plugins

en: Use playbin3
sv_SE: Använd playbin3

en: Requires player restart
sv_SE: Kräver omstart av spelaren

en: Experimental
sv_SE: Exprimentalt

en: Use PipeWire for audio output
sv_SE: Använd PipeWire för Ljudutgång

en: Decoder: %s
sv_SE: Avkodare: %s

en: Enter or drop URI here
sv_SE: Ange eller släpp URI här

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Open
sv_SE: Öppna

en: Title
sv_SE: Titel

en: Completed
sv_SE: Klar

en: Resume playback?
sv_SE: Återuppta uppspelningen?

en: A GNOME media player powered by GStreamer
sv_SE: En media spelare för GNOME som drivs av GStreamer

en: Ends at: %s
sv_SE: Slutar vid: %s

en: Undetermined
sv_SE: Obestämd

en: Channels
sv_SE: Kanaler

en: Disabled
sv_SE: Avstängd
