clapper - en to tr_TR translation catalogue (42 entries)

en: Open Files…
tr_TR: Dosya Aç…

en: Open URI…
tr_TR: URL Aç…

en: Preferences
tr_TR: Tercihler

en: Shortcuts
tr_TR: Kısayollar

en: About Clapper
tr_TR: Clapper Hakkında

en: Speed
tr_TR: Hız

en: General
tr_TR: Genel

en: Show shortcuts
tr_TR: Kısayolları göster

en: Toggle fullscreen
tr_TR: Tam ekran

en: Double tap | Double click
tr_TR: Çift dokun | Çift tıkla

en: Leave fullscreen
tr_TR: Tam ekrandan çık

en: Reveal OSD (fullscreen only)
tr_TR: Pencere Düğmelerini Göster (yalnızca tam ekran)

en: Tap
tr_TR: Dokun

en: Quit
tr_TR: Çık

en: Media
tr_TR: Ortam

en: Open files
tr_TR: Dosyaları Aç

en: Open URI
tr_TR: URL Aç

en: Playlist
tr_TR: Oynatma listesi

en: Next item
tr_TR: Sonraki öğe

en: Double tap (right side)
tr_TR: Çift tıkla (sağ tarafa)

en: Previous item
tr_TR: Önceki öğe

en: Double tap (left side)
tr_TR: Çift tıkla (sol tarafa)

en: Change repeat mode
tr_TR: Tekrarlı oynatma modunu değiştir

en: Export to file
tr_TR: Dosyaya aktar

en: Playback
tr_TR: Oynatma

en: Toggle play
tr_TR: Oynatmayı başlat

en: Long press | Right click
tr_TR: Uzun bas | Sağ tıkla

en: Seek forward
tr_TR: İleri sar

en: Swipe right | Scroll right
tr_TR: Sağa sürükle | Sağa kaydır

en: Seek backward
tr_TR: Geri sar

en: Swipe left | Scroll left
tr_TR: Sola sürükle | Sola kaydır

en: Volume up
tr_TR: Sesi artır

en: Swipe up | Scroll up
tr_TR: Yukarı sürükle | Yukarı kaydır

en: Volume down
tr_TR: Sesi kıs

en: Swipe down | Scroll down
tr_TR: Aşağı sürükle | Aşağı kaydır

en: Toggle mute
tr_TR: Sesi kapat

en: Next chapter
tr_TR: Sonraki parça

en: Previous chapter
tr_TR: Önceki parça

en: Decoders
tr_TR: Çözücüler

en: Return to the preferences
tr_TR: Tercihlere geri dön

en: Behavior
tr_TR: Davranış

en: Auto fullscreen
tr_TR: Otomatik tam ekran
