clapper - en to fr_FR translation catalogue (118 entries)

en: Multimedia Player
fr_FR: Lecteur multimédia

en: Play videos and music
fr_FR: Lire des vidéos et de la musique

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate the semicolons!
en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;Playlist;DVD;TV;Disc;
fr_FR: Vidéo;Film;Clip;Série;Lecteur;Playlist;DVD;TV;Disque;

en: New Window
fr_FR: Nouvelle fenêtre

en: Channels
fr_FR: Canaux

en: Sample Format
fr_FR: Format d’échantillonnage

en: Sample Rate
fr_FR: Fréquence d’échantillonnage

en: Bitrate
fr_FR: Taux d’échantillonnage

en: Language
fr_FR: Langue

en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: Keyboard Shortcuts
fr_FR: Raccourcis clavier

note: TRANSLATORS: Please do not translate application name
en: About Clapper
fr_FR: À propos de Clapper

en: General
fr_FR: Général

en: New window
fr_FR: Nouvelle fenêtre

en: Open preferences
fr_FR: Ouvrir les préférences

en: Show shortcuts
fr_FR: Afficher les raccourcis

en: Toggle fullscreen
fr_FR: Basculer en plein écran

en: Double tap | Double click
fr_FR: Tapoter | cliquer deux fois

en: Unfullscreen
fr_FR: Quitter le plein écran

en: Auto window resize
fr_FR: Redimensionner automatiquement la fenêtre

en: Middle click
fr_FR: Clic du milieu

en: Quit
fr_FR: Quitter

en: Media
fr_FR: Média

en: Add Files…
fr_FR: Ajouter des fichiers…

en: Add URI…
fr_FR: Ajouter un URI…

en: Queue
fr_FR: File d’attente

en: Next item
fr_FR: Prochain média

en: Previous item
fr_FR: Média précédent

en: Change progression mode
fr_FR: Changer le mode de progression

en: Playback
fr_FR: Lecture

en: Toggle play
fr_FR: Relancer/stopper la lecture

en: Tap | Left click
fr_FR: Taper | Clic gauche

en: Seek forward
fr_FR: Avancer dans la lecture

en: Double tap (right side) | Scroll right
fr_FR: Tapoter (côté droit) | scroller vers la droite

en: Double tap (left side) | Scroll left
fr_FR: Tapoter (côté gauche) | scroller vers la gauche

en: Seek backward
fr_FR: Reculer dans la lecture

en: Volume up
fr_FR: Augmenter le volume

en: Scroll up
fr_FR: Scroller vers le haut

en: Volume down
fr_FR: Baisser le volume

en: Scroll down
fr_FR: Scroller vers le bas

en: Toggle mute
fr_FR: Basculer le mode silencieux

en: Speed up
fr_FR: Accélérer

en: Speed down
fr_FR: Ralentir

en: Next chapter
fr_FR: Prochain chapitre

en: Previous chapter
fr_FR: Chapitre précédent

en: Info
fr_FR: Informations

en: Title
fr_FR: Titre

en: Container Format
fr_FR: Format de conteneur

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Streams
fr_FR: Flux

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Subtitles
fr_FR: Sous-titres

en: Video Playback
fr_FR: Lecture vidéo

en: Decoder
fr_FR: Décodeur

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Audio Playback
fr_FR: Lecture audio

en: Video Streams
fr_FR: Flux vidéo

en: Audio Streams
fr_FR: Flux audio

en: Subtitle Streams
fr_FR: Flux de sous-titres

en: Start by adding media to playback queue
fr_FR: Commencez par ajouter des médias à la file d’attente de lecture

en: Seeking
fr_FR: Avancement

en: Method
fr_FR: Méthode

en: A preferred method used for seeking
fr_FR: Méthode préférée pour l’avancement

en: Value
fr_FR: Longueur du saut

en: Value used for seeking forward/backward
fr_FR: Valeur utilisée pour l’avancement/recul

en: Unit
fr_FR: Unité des sauts

en: An unit of a seek forward/backward value
fr_FR: Unité d’avancement/recul

en: Second
fr_FR: Seconde

en: Percentage
fr_FR: Pourcentage

en: Features
fr_FR: Fonctionnalités

en: Server
fr_FR: Serveur

en: Control player remotely
fr_FR: Controler le lecteur à distance

en: Offset
fr_FR: Décalage

en: Synchronisation offset in seconds between the audio and video streams
fr_FR: Décalage de synchronisation entre les flux audio et vidéo, en secondes

en: Synchronisation offset in seconds between the subtitle and video streams
fr_FR: Décalage de synchronisation entre les flux des sous-titres et vidéo, en secondes

en: Default font
fr_FR: Police par défaut

en: Text font used for subtitles when media does not explicitly specify one
fr_FR: Police de texte des sous-titres, utilisée quand le média n’en spécifie aucune

en: Tweaks
fr_FR: Réglages

en: Plugin ranking
fr_FR: Liste des plugins

en: Alter default ranks of GStreamer plugins
fr_FR: Changer les options par défaut de plugins GStreamer

en: Plugin Ranking
fr_FR: Classement des greffons

en: Available plugins
fr_FR: Greffons disponibles

en: Select a plugin and its feature to override rank for. When multiple elements have similiar capabilities, the one with highest value is preferred.
fr_FR: Sélectionnez un greffon et ses fonctionnalités à substituer. Lorsque plusieurs éléments ont des fonctionnalités similaires, celui qui a la valeur la plus élevée sera privilégié.

en: Plugin
fr_FR: Greffon

en: Plugin feature
fr_FR: Fonctionnalité du greffon

en: Add override
fr_FR: Ajouter une substitution

en: Rank overrides
fr_FR: Classement des substituts

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Queue progression
fr_FR: Progression de la file d’attente

en: Clear Queue
fr_FR: Effacer la file d’attente

en: Add URI
fr_FR: Ajouter un URI

en: Insert an URI to be added to playback queue
fr_FR: Insérer un URI à ajouter à la file d’attente de lecture

en: Enter or drop URI here
fr_FR: Entrer ou déposer un URI ici

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Resolution
fr_FR: Résolution

en: Framerate
fr_FR: Fréquence d’images

en: Pixel Format
fr_FR: Format de pixel

en: Create a new window
fr_FR: Créer une nouvelle fenêtre

en: Add media to queue in primary application instance
fr_FR: Ajouter un média en file d’attente dans l’instance primaire de l’application

en: Audio volume to set (0 - 2.0 range)
fr_FR: Volume audio à définir (de 0 à 2,0)

en: Playback speed to set (0.05 - 2.0 range)
fr_FR: Vitesse de lecture à définir (de 0,05 à 2,0)

en: Initial bitrate for adaptive streaming
fr_FR: Débit initial pour le streaming adaptatif

en: Initial queue progression mode (0=none, 1=consecutive, 2=repeat-item, 3=carousel, 4=shuffle)
fr_FR: Mode initial de progression de la file d’attente (0=aucun, 1=en-ordre, 2=répéter-élément, 3=carousel, 4=aléatoire)

en: Set window to be fullscreen
fr_FR: Mettre la fenêtre en plein écran

en: Video filter to use ("none" to disable)
fr_FR: Filtre vidéo à utiliser ("none" pour désactiver)

en: Audio filter to use ("none" to disable)
fr_FR: Filtre audio à utiliser ("none" pour désactiver)

en: Video sink to use
fr_FR: Sortie vidéo à utiliser

en: Audio sink to use
fr_FR: Sortie audio à utiliser

en: Hardware
fr_FR: Matériel

en: Software
fr_FR: Logiciel

en: Accurate
fr_FR: Précis

en: Fast
fr_FR: Rapide

en: No progression
fr_FR: Aucune progression

en: Consecutive
fr_FR: Chronologique

en: Repeat item
fr_FR: Répéter l’élement

en: Carousel
fr_FR: Carrousel

en: Shuffle
fr_FR: Aléatoire

en: Drop on title bar to play now or anywhere else to enqueue.
fr_FR: Déposez sur la barre de titre pour lire maintenant, ou ailleurs pour ajouter à la file d’attente.
