clawsker 1.3.3 - en to da translation catalogue (268 entries)

en: Clawsker :: A Claws Mail Tweaker
da: Clawsker :: Finindstilling af Claws Mail

en: Use detached address book edit dialogue
da: Brug egen redigeringsdialog til adressebog

en: If true use a separate dialogue to edit a person's details. Otherwise will use a form embedded in the address book's main window.
da: Hvis sand, brug en separat redigeringsdialog til persondetaljer. Ellers bruges formular indlejret i adressebogens hovedvindue.

en: Maximum memory for message cache
da: Største hukommelse til mellemlager for mails

en: kilobytes
da: kilobyte

en: The maximum amount of memory to use to cache messages, in kilobytes.
da: Den største mængde hukommelse til brug for mellemlagring af meddelelser, i kilobyte.

en: Minimun time for cache elements
da: Mindste tid for mellemlagring af elementer

en: minutes
da: minutter

en: The minimum time in minutes to keep a cache in memory. Caches more recent than this time will not be freed, even if the memory usage is too high.
da: Den mindste tid i minutter til at holde mellemlager i hukommelsen. Mellemlagring nyere end denne tid bliver ikke frigjort, selv om udnyttelse af hukommelsen er for høj.

en: Use NetworkManager
da: Brug Netværkshåndtering

en: Use NetworkManager to switch offline automatically.
da: Brug Nertærkshåndtering til automatisk at skifte  til offline.

en: Rounds for PBKDF2 function
da: Antal iterationer for PBKDF2-funktionen

en: Specify the number of iterations the key derivation function will be applied on master passphrase computation. Does not modify currently stored passphrase, only master passphrases computed after changing this value are affected.
da: Angiv antallet af iterationer, som skal gennemløbes ved opbygning af masterløsenet. Det ændrer ikke på det bestående løsen, kun det masterløsen, som beregnes efter denne værdi, bliver berørt.

en: Maximum depth scanning folders
da: Største dybde ved scanning af mapper

en: Maximum number of nested folders to be scanned on your configured IMAP servers.
da: Største antal af indlejrede mapper ved scanning af dine konfigurerede IMAP servere.

en: Show unread messages with bold font
da: Vis ulæste mails med fede typer

en: Show unread messages in the Message List using a bold font.
da: Vis ulæste mails i maillisten ved brug af fede typer.

en: Don't use markup
da: Brug ikke mærker

en: Don't use bold and italic text in Compose dialogue's account selector.
da: Brug ikke fed og kursiv tekst i redigeringsdialogens valg af konto.

en: Use dotted lines in tree view components
da: Brug stiplede linier i træstrukturer

en: Use the old dotted line look in the main window tree views (Folder, Message and other lists) instead of the modern lineless look.
da: Brug de gamle stiplede linier i hovedvinduets træstrukturer (mappe, mail og andre lister) i stedet for den moderne ulinierede afbildning.

en: Enable horizontal scrollbar
da: Aktivér vandret rullebjælke

en: Enable the horizontal scrollbar in the Message List.
da: Aktivér vandret rullebjælke i maillisten.

en: Display To column instead From column in Sent folder
da: Vis Til kolonne i stedet for Fra kolonne i Sendt mappe

en: Display the recipient's email address in a To column of the Sent folder instead of the originator's one in a From column.
da: Vis modtagerens email-adresse i en Til kolonne af Sendt mappen i stedet for afsenderens adresse i en Fra kolonne.

en: Folder List scrollbar behaviour
da: Rullebjælkens stil i mappelister

en: Specify the policy of vertical scrollbar of Folder List: show always, automatic or hide always.
da: Angiv normen for visning af den lodrette rullebjælke i mappelister: vis altid, automatisk eller skjul altid.

en: Show always
da: Vis altid

en: Automatic
da: Automatisk

en: Hide always
da: Skjul altid

en: From column displays
da: Visning af Fra kolonne

en: Selects the data displayed in the From column of the Message List: name, address or both.
da: Vælger hvilke data, der skal vises i maillistens Fra kolonne: navn, adresse eller begge.

en: Name only
da: Kun navn

en: Address only
da: Kun adresse

en: Both name and address
da: Både navn og adresse

en: Coloured lines contrast
da: Kontrast i farvede linier

en: Specify the value to use when creating alternately coloured lines in tree view components. The smaller the value, the less visible the difference in the alternating colours of the lines.
da: Angiv hvilken værdi, der skal bruges ved dannelse af linier med skiftene farver i træstrukturer. Jo mindre værdien er, jo mindre synlig er forskellen i liniernes skiftene farver.

en: Show cursor
da: Vis markør

en: Display the cursor in the Message View.
da: Vis markøren i mailoversigten.

en: Detachable toolbars
da: Løse værktøjsbjælker

en: Show handles in the toolbars.
da: Vis håndtag i værktøjsbjælkerne.

en: Use stripes in all tree view components
da: Brug striber i alle træstrukturer

en: Enable alternately coloured lines in all tree view components.
da: Aktivér skiftende farvelinier i alle træstrukturer.

en: Use stripes in Folder List and Message List
da: Brug striber i mappe- og maillister

en: Enable alternately coloured lines in Message List and Folder List.
da: Aktivér skiftende farvelinier i mappe- og maillister.

en: 2 lines per Message List item in 3-column layout
da: 2 linier pr. maillisteobjekt i 3-kolonne layout

en: Spread Message List information over two lines when using the three column mode.
da: Spred maillistens oplysninger over to linier, når der bruges tre kolonnetilstand.

en: Show margin
da: Vis margin

en: Shows a small margin in the Compose View.
da: Viser en lille margin i redigeringsvinduet.

en: Don't display localized date
da: Vis ikke lokaliseret dato

en: Toggles localization of date format in Message View.
da: Skifter lokalisering af dato format i mailoversigten.

en: Zero replacement character
da: Nul erstatningstegn

en: Replaces '0' with the given character in Folder List.
da: Erstatter '0' med det angivne tegn i mappelisten.

en: Editable headers
da: Redigerbare hoveder

en: Allows to manually type any value in Compose Window header entries or just select from the available choices in the associated dropdown list.
da: Tillader manuel indtastning af en vilkårlig værdi i redigeringsvinduets hovedlinier eller blot valg af tilgængelige værdier fra det tilhørende rullegardin.

en: Warn when sending to more than
da: Advar, når der sendes til flere end

en: recipients
da: modtagere

en: Show a warning dialogue when sending to more recipients than specified. Use 0 to disable this check.
da: Vis en advarselsdialog, når der sendes til flere modtagere end angivet. Brug 0 for at deaktivere dette tjek.

en: Select next message on delete
da: Vælg næste mail efter slet

en: When deleting a message, toggles between selecting the next one (newer message) or the previous one (older message).
da: Skifter ved sletning af en mail mellem at vælge den næste (nyere mail) eller den foregående (ældre mail).

en: Drag 'n' drop hover timeout
da: Træk og slip værdi for tidsudløb

en: milliseconds
da: millisekunder

en: Time in milliseconds that will cause a folder tree to expand when the mouse cursor is held over it during drag and drop.
da: Tid i millisekunder hvorefter et mappetræ vil ekspandere, når musemarkøren holdes over det ved træk og slip.

en: Don't confirm deletions (dangerous!)
da: Undlad at bekræfte sletninger (farligt!)

en: Don't ask for confirmation before definitive deletion of emails.
da: Anmod ikke om bekræftelse før definitiv sletning af emails.

en: Respect format=flowed in messages
da: Respektér format=flowed i mails

en: Respect format=flowed on text/plain message parts. This will cause some mails to have long lines, but will fix some URLs that would otherwise be wrapped.
da: Respektér format=flowed i text/plain dele af en mail. Dette vil forårsage, at nogle mails vil få lange linier, men undgår samtidig, at nogle URL bliver liniebrudt.

en: Allow writable temporary files
da: Tillad redigerbare temporære filer

en: Saves temporary files when opening attachment with write bit set.
da: Gemmer temporære filer, når vedhæftninger med skrive-bitten sat bliver åbnet.

en: Don't check SSL certificates
da: Tjek ikke SSL certifikater

en: Disables the verification of SSL certificates.
da: Deaktivér verifikation af SSL certifikater.

en: Progress bar update step every
da: Opdateringsfremskridt for statuslinier

en: items
da: elementer

en: Update stepping in progress bars.
da: Opdateringsskridt i staturlinier.

en: Maximum age when threading by subject
da: Højeste alder for trådning ved emne

en: days
da: dage

en: Number of days to include a message in a thread when using "Thread using subject in addition to standard headers".
da: Antal dage for hvilke en meddelelse inkluderes i en tråd ved brug af "Tråd som bruger emne i tilgift til standard hoveder".

en: Allow unsafe SSL certificates
da: Tillad usikkre SSL certifikater

en: Allows Claws Mail to remember multiple SSL certificates for a given server/port.
da: Tillader Claws Mail at huske multiple SSL certifikater for en given server/port.

en: Force UTF-8 for broken mails
da: Gennemtving UTF-8 ved ødelagte mails

en: Use UTF-8 encoding for broken mails instead of current locale.
da: Brug UTF-8 ved ødelagte mails i stedet for nærværende lokalitetsværdi.

en: Warn on drag 'n' drop
da: Advar ved træk og slip

en: Display a confirmation dialogue on drag 'n' drop of folders.
da: Vis en bekræftelsesdialog ved træk og slip af mapper.

en: Outgoing messages fallback to ASCII
da: Udgående mails falder tilbage til ASCII

en: If allowed by content, ASCII will be used to encode outgoing messages, otherwise the user-defined encoding is always enforced.
da: Hvis indholdet tillader det, bruges ASCII til kodning af udgående mails, ellers anvendes den brugerdefinerede indkodning altid.

en: Primary paste unselects selection
da: Primær indsætning afmarkerer aktuelle valg

en: Controls how pasting using middle-click changes the selected text and insertion point.
da: Styrer hvorledes indsætning ved brug af midterklik ændrer den valgte tekst og indsættelsespunkt.

en: Show inline attachments
da: Vis inline vedhæftninger

en: Allows to hide inline attachments already shown in mail structure view.
da: Tillader at skjule inline vedhæftninger, som allerede er vist i struktureret mailoversigt.

en: Address search in compose window matches any
da: Adressesøgning i indskrivningsvindue matcher enhver

en: On Tab-key completion, address text will match any part of the string or only from the start.
da: Ved fuldførelse med Tab-tasten matcher adresseteksten enhver del af strengen eller kun fra starten.

en: Folder search in folder selector matches any
da: Mappesøgning ved mappevalg matcher enhver

en: On folder name completion text will match any part of the string or only from the start.
da: Ved fuldførelse af mappenavn matcher teksten enhver del af strengen eller kun fra begyndelsen.

en: Rewrite first 'From' using QP encoding
da: Omskriv første 'Fra' med QP indkodning

en: Workaround some servers which convert first 'From' to '>From' by using Quoted-Printable transfer encoding instead of 7bit/8bit encoding.
da: Omgåelse af visse servere som konverterer første 'Fra' til '>Fra' ved brug af Quoted-Printable transfer-indkodning i stedet for 7bit/8bit indkodning.

en: Hide time zone information
da: Skjul tidszone

en: On outgoing messages, sets time zone of date headers to the unknown timezone value "-0000", as specified by RFC 5322
da: På udgående mails sættes tidszonen i datohovedet ved ukendt zone til værdien "-0000", som specificeret i RFC 5322

en: X-Mailer header
da: X-Mailer hoved

en: The colour used for the X-Mailer line when its value is Claws Mail.
da: n brugt til X-Mailer linien når dens værdi er Claws Mail.

en: Error messages
da: Fejlmeddelelser

en: Colour for error messages in log window.
da:  på fejlmeddelelser i logvindue.

en: Server messages
da: Servermeddelelser

en: Colour for messages received from servers in log window.
da:  på meddelelser modtaget fra servere i logvindue.

en: Standard messages
da: Standardmeddelelser

en: Colour for messages in log window.
da:  på meddelelser i logvindue.

en: Client messages
da: Klientmeddelelser

en: Colour for messages sent to servers in log window.
da:  på meddelelser sendt til servere i logvindue.

en: Warning messages
da: Advarselsmeddelelser

en: Colour for warning messages in log window.
da:  på advarselsmeddelelser i logvindue.

en: Tags background
da: Baggrund for mærker

en: Background colour for tags in message view.
da: Baggrunds på mærker i maillisten.

en: Tags text
da: Mærketekst

en: Text colour for tags in message view.
da: Tekst på mærker i maillisten.

en: Default headers background
da: Standardbaggrund for posthoveder

en: Background colour for default headers in compose window.
da: Baggrundsfarve til standard-posthoveder i redigeringsvinduet.

en: Default headers text
da: Teksten af standard-posthoveder

en: Text colour for default headers in compose window.
da: Tekstfarve til standard-posthoveder i redigeringsvinduet.

en: Active quick search background
da: Baggrund ved aktiv hurtigsøgning

en: Background colour for active quick search.
da: Baggrundsfarve ved aktiv hurtigsøgning.

en: Active quick search text
da: Tekst ved aktiv hurtigsøgning

en: Text colour for active quick search.
da: Tekstfarve ved aktiv hurtigsøgning.

en: Quick search error background
da: Baggrund for fejl ved hurtigsøgning

en: Background colour for quick search error.
da: Baggrundsfarve til fejl ved hurtigsøgning.

en: Quick search error text
da: Fejltekst ved hurtigsøgning

en: Text colour for quick search error.
da: Tekstfarve til fejl ved hurtigsøgning.

en: Added lines
da: Tilføjede linier

en: Colour for added lines in patches.
da: Farve på tilføjede linier i programrettelser.

en: Deleted lines
da: Slettede linier

en: Colour for deleted lines in patches.
da: Farve på slettede linier i programrettelser.

en: Hunk lines
da: Liniestumper

en: Colour for hunk headers in patches.
da: Farve på hovedstumper i programrettelser.

en: X coordinate for window's top-left corner.
da: X koordinat for vinduets øverste venstre hjørne.

en: Y coordinate for window's top-left corner.
da: Y koordinat for vinduets øverste venstre hjørne.

en: Width
da: Bredde

en: Window's width in pixels.
da: Vinduets bredde i pixler.

en: Height
da: Højde

en: Window's height in pixels.
da: Vinduets højde i pixler

en: Maximized
da: Maksimeret

en: Changes window maximized status.
da: Ændrer vinduets maksimerede tilstand.

en: Full-screen
da: Fuldskærm

en: Changes full screen status.
da: Ændrer fuldskærmstilstand.

en: Use custom GnuTLS priority
da: Anvend tilpasset GnuTLS prioritet

en: Enables using user provided GnuTLS priority string.
da: Aktiverer anvendelse af brugertilpasset GnuTLS prioritetsstreng.

en: GnuTLS priority
da: GnuTLS prioritet

en: Value to use as GnuTLS priority string if custom priority check is enabled. Otherwise this value is ignored.
da: Værdi til brug som GnuTLS prioritetsstreng hvis tilpasset prioritetstjek er aktiveret. Ellers er denne værdi ignoreret.

en: Use TLS SNI extension
da: Brug TLS SNI udvidelsen

en: Enables sending your hostname, if available, so the server can select the appropriate certificate for your domain. Useful for servers which host multiple domains on the same IP address.
da: Tillader at medsende dit værtsnavn, hvis det er tilgængeligt, så serveren kan vælge det passende certifikat for dit domæne. Nyttigt for servere, som er vært for adskillige domæner på samme IP-adresse.

en: Autocompletion limit
da: Grænse for autofuldførelse

en: Limits the number of addresses obtained from keyring through autocompletion. Use 0 to get all matches.
da: Begrænser antallet af adresser, som hidrører fra nøglering ved autofuldførelse. Brug 0 for at få alle matcher.

en: Base URL
da: Basis URL

en: This is the URL where avatar requests are sent. You can use the one of your own libravatar server, if available.
da: Dette er den URL, hvortil avatar-anmodninger sendes. Man kan bruge en af sine egne libravatar-servere, hvis tilgængelig.

en: Default redirects
da: Standardomdirigeringer

en: Maximum default value for HTTP redirects, if enabled
da: Største standardværdi for HTTP omdirigeringer, hvis aktiveret

en: Mistery man redirects
da: Mystery man omdirigeringer

en: Maximum value for HTTP redirects when using "Mistery man" mode.
da: Største værdi for HTTP omdirigeringer ved brug af "Mystery man".

en: Custom URL redirects
da: Tilpassede URL omdirigeringer

en: Maximum value for HTTP redirects when using a custom URL
da: Største værdi for HTTP omdirigeringer ved brug af tilpasset URL

en: Log level
da: Logniveau

en: Verbosity level of log, accumulative.
da: Informationsniveau i log, akkumulerende.

en: None
da: Intet

en: Manual
da: Manuel

en: Actions
da: Handlinger

en: Matches
da: Matcher

en: Clawsker error
da: Clawsker-fejl

en: Error: seems Claws Mail is currently running, close it first.
da: Fejl: Claws Mail kører tilsyneladende, luk den først.

en: Error: resource file for Claws Mail was not found.
da: Fejl: Ressourcefil for Claws Mail blev ikke fundet.

en: Addressbook
da: Adressebog

en: Memory
da: Hukommelse

en: NetworkManager
da: Netværkshåndtering

en: Master passphrase
da: Masterløsen

en: Coloured stripes
da: Farvede striber

en: Message List
da: Mailliste

en: Message View
da: Mailoversigt

en: Compose window
da: Redigeringsvindue

en: Scroll bars
da: Rullebjælke

en: Other
da: Andet

en: Drag 'n' drop
da: Træk og slip

en: Secure Sockets Layer
da: Sikkert sokkellag

en: Messages
da: Mails

en: Completion
da: Fuldførelse

en: Log window
da: Logvindue

en: Viewing patches
da: Patch-visning

en: Quick search
da: Hurtigsøgning

en: Main window
da: Hovedvindue

en: Message window
da: Mailvindue

en: Open URLs window
da: Åben URL-vindue

en: Send window
da: Sendevindue

en: Receive window
da: Modtagevindue

en: Folder window
da: Mappevindue

en: Folder selection window
da: Vindue for mappevalg

en: Folder sorting window
da: Vindue for mappesortering

en: Addressbook main window
da: Hovedvindue for adressebog

en: Edit person window
da: Vindue til personredigering

en: Edit group window
da: Vindue til redigering af grupper

en: Add address window
da: Vindue for tilføjelse af adresser

en: Folder select window
da: Vindue til valg af mappe

en: Accounts window
da: Kontovindue

en: Edit account window
da: Vindue for redigering af konti

en: Filtering window
da: Filtreringsvindue

en: Filtering actions window
da: Vindue til opsætning af filtreringer

en: Filtering debug window
da: Vindue til debug-filtrering

en: User Actions prefs window
da: Brugervindue for håndtering af indstillinger

en: User Actions I/O window
da: Brugervindue for I/O håndtering

en: Preferences window
da: Vindue til indstillinger

en: Templates window
da: Vindue til skabeloner

en: Tags window
da: Mærke-vindue

en: Plugins window
da: Vindue til udvidelsesmoduler

en: SSL manager
da: SSL-håndtrering

en: Print preview window
da: Vindue til forhåndsvisning af udskrift

en: View source window
da: Vindue til kildetekst

en: Main
da: Hovedvindue

en: Message
da: Meddelelse

en: Send/Receive
da: Send/modtag

en: Folder
da: Mappe

en: Accounts
da: Konti

en: Filtering
da: Filtrering

en: User Actions
da: Brugerhandlinger

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Server Name Indication
da: Indikation for servernavn

en: Attachment remover
da: Fjerner vedhæftninger

en: Sieve manager
da: Si-håndtering

en: Python console
da: Python konsol

en: Menu path
da: Menysti

en: Hotkey
da: Genvejstast

en: Library versions
da: Biblioteksversioner

en: GLib runtime
da: GLib kørselstid

en: GLib built
da: GLib bygget

en: GTK3 runtime
da: GTK3 kørselstid

en: GTK3 built
da: GTK3 bygget

en: Claws Mail versions
da: Claus Mail versioner

en: Binary
da: Binær

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Version:
da: Version

en: Perl-GLib version {glibv}, built for {glibb}, running with {glibr}.
da: Perl-GLib version  {glibv}, bygget for {glibb}, kører med {glibr}.

en: Perl-GTK3 version {gtkv}, built for {gtkb}, running with {gtkr}.
da: Perl-GTK3 version {gtkv}, bygget for {gtkb}, kører med {gtkr}.

en: Claws Mail was not found!
da: Claws Mail blev ikke fundet!

en: Claws Mail returned version {cmv}.
da: Claws Mail returnerede version {cmv}.

en: Syntax:
da: Syntaks:

en:   clawsker [options]
da:   clawsker [valgmulighed]

en: Options:
da: Valgmuligheder:

en:   -a|--alternate-config-dir <dir>  Uses <dir> as Claws Mail configuration.
da:   -a|--alternate-config-dir <dir>  Bruger <dir> som Claws Mail konfiguration.

en:   -b|--verbose                     More messages on standard output.
da:   -b|--verbose                     Flere meddelelser på standard output.

en:   -c|--clawsrc <file>              Uses <file> as full resource name.
da:   -c|--clawsrc <file>              Bruger <file> som helt ressourcenavn.

en:   -h|--help                        Prints this help screen and exits.
da:   -h|--help                        Skriver denne hjælpeskærm og afslutter.

en:   -i|--ignore-versions             Allows setting almost everything.
da:   -i|--ignore-versions             Tillader indstilling af næsten hvadsomhelst.

en:   -r|--read-only                   Disables writing changes to disk.
da:   -r|--read-only                   Deaktiverer skrivning af ændringer til disk.

en:   -u|--use-claws-version <ver>     Uses <ver> instead of detected version.
da:   -u|--use-claws-version <ver>     Bruger <ver> ii stadet for detekteret version.

en:   -v|--version                     Prints version information and exits.
da:   -v|--version                     Skriver versionsoplysninger og afslutter.

en: try -h or --help for syntax.
da: Prøv -h eller --help for syntaks.

en: Error in options: {msg}
da: Fejl i valgmuligheder: {msg}

en: Error: {opt} requires a dotted numeric value argument
da: Fejl: {opt} kræver argument med numerisk værdi

en: Error: '{dir}' is not a directory or does not exist
da: Fejl: '{dir}' er ikke en mappe eller findes ikke

en: Error: '{value}' is not a file or does not exist
da: Fejl: '{value} er ikke en fil eller findes ikke

en: Error: opening '{file}' for reading
da: Fejl: åbning af '{file} for læsning

en: Error: duplicate section '{sect}' in resource file '{file}'
da: Fejl: dubleret sektion '{sect}' i ressourcefil '{file}'

en: Error: opening '{file}' for writing
da: Fejl: åbning af '{file} for skrivning

en: Unable to create backup file '{name}'
da: Kan ikke danne backup-fil '{name}'

en: Behaviour
da: Adfærd

en: Colours
da: Farver

en: Windows
da: Vinduer

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Hotkeys
da: Genvejstast

en: Visit Clawsker's web page
da: Besøg Clawskers hjemmeside

en: There are unapplied modifications.
da: Der er ikke-anvendte modifikationer

en: Do you really want to quit?
da: Vil du virkelig afslutte?

en: Clawsker warning
da: Clawsker advarsel

en: Claws Mail Hidden Preferences
da: Claws Mail Skjulte Indstillinger
