clawsker 1.3.8 - en to sv translation catalogue (279 entries)

en: Clawsker :: A Claws Mail Tweaker
sv: Clawsker :: Tweaker för Claws Mail

en: Use detached address book edit dialogue
sv: Använd avkopplad adressbok

en: If true use a separate dialogue to edit a person's details. Otherwise will use a form embedded in the address book's main window.
sv: Använd en separat dialog för att editera en persons data. Annars kommer en dialog som är inbäddad i adressbokens huvudfönster användas.

en: Maximum memory for message cache
sv: Maximalt minne för meddelande-cache

en: The maximum amount of memory to use to cache messages, in kilobytes.
sv: Maximal mängd minne att använda av meddelande-cachen, i kilobytes.

en: Minimun time for cache elements
sv: Minst tid för cachade element

en: minutes
sv: minuter

en: The minimum time in minutes to keep a cache in memory. Caches more recent than this time will not be freed, even if the memory usage is too high.
sv: Minimal tid i minuter att behålla en cache i minnet. Cachar som är yngre än denna tid kommer inte att frias, även om minnesanvändningen är för hög.

en: Use NetworkManager
sv: Använd Nätverkshanteraren

en: Use NetworkManager to switch offline automatically.
sv: Använd Nätverkshanteraren för att gå offline automatiskt.

en: Rounds for PBKDF2 function
sv: Omgångar för PBKDF2-funktionen

en: Specify the number of iterations the key derivation function will be applied on master passphrase computation. Does not modify currently stored passphrase, only master passphrases computed after changing this value are affected.
sv: Mata in antal iterationer som nyckelderiveringsfunktionen kommer att appliceras på beräkningar av huvudlösenfrasen. Detta modifierar inte aktuellt lagrade lösenfraser, endast huvudlösenfrasen som beräknas efter att detta värde ändrats påverkas.

en: Maximum depth scanning folders
sv: Maximalt djup vid scanning av mappar

en: Maximum number of nested folders to be scanned on your configured IMAP servers.
sv: Maximalt antal nästlade mappar att scanna på dina konfigurerade IMAP-servrar.

en: Show unread messages with bold font
sv: Visa olästa meddelanden med fetstil

en: Show unread messages in the Message List using a bold font.
sv: Visa olästa meddelanden i Meddelandelistan med fetstil.

en: Show marked messages with bold font
sv: Visa merkerade meddelanden med fetstil

en: Show marked messages in the Message List using a bold font.
sv: Visa merkerade meddelanden i Meddelandelistan med fetstil.

en: Don't use markup
sv: Använd inte markup

en: Don't use bold and italic text in Compose dialogue's account selector.
sv: Använd inte fetstil och kursiv text i komponera-dialogens konto-väljare.

en: Use dotted lines in tree view components
sv: Använd streckade linjer i trädvy-komponenter

en: Use the old dotted line look in the main window tree views (Folder, Message and other lists) instead of the modern lineless look.
sv: Använd det gamla utseendet med sträckade linjer i huvudfönstrets trädvyer (Mapp, Meddelande och andra listor) istället för det moderna utseendet utan linjer.

en: Enable horizontal scrollbar
sv: Aktivera horisontell rullningslist

en: Enable the horizontal scrollbar in the Message List.
sv: Aktivera den horisontella rullningslisten i meddelande-listan.

en: Display To column instead From column in Sent folder
sv: Visa Till-kolumn istället för Från-kolumn i Skickat-mappen

en: Display the recipient's email address in a To column of the Sent folder instead of the originator's one in a From column.
sv: Visa mottagarens emailadress i en Till-kolumn i Skickat-mappen istället för avsändarens i en Från-kolumn.

en: Folder List scrollbar behaviour
sv: Beteende för mapp-listans rullningslist

en: Specify the policy of vertical scrollbar of Folder List: show always, automatic or hide always.
sv: Specificera beteendet för vertikala rullningslister i Mapp-listan: Visa alltid, automatiskt eller göm alltid.

en: Show always
sv: Visa alltid

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Hide always
sv: Göm alltid

en: From column displays
sv: Från-kolumnen visar

en: Selects the data displayed in the From column of the Message List: name, address or both.
sv: Välj vad som visas i från-kolumnen av meddelandelistan: Namn, Adress, eller både och.

en: Name only
sv: Endast namn

en: Address only
sv: Endast adress

en: Both name and address
sv: Både namn och adress

en: Coloured lines contrast
sv: Kontrast för färgade rader

en: Specify the value to use when creating alternately coloured lines in tree view components. The smaller the value, the less visible the difference in the alternating colours of the lines.
sv: Specificera vilket värde att använda när rader med alternerande färger skapas i trädvy-komponenter. Ju mindre värde, ju mindre skillnad på färgerna på raderna.

en: Show cursor
sv: Visa markör

en: Display the cursor in the Message View.
sv: Visa markör i Meddelande-vyn.

en: Detachable toolbars
sv: Löstagbara verktygsfält

en: Show handles in the toolbars.
sv: Visa handtag i verktygsfälten.

en: Use stripes in all tree view components
sv: Använd alternerande färger i alla trädvykomponenter

en: Enable alternately coloured lines in all tree view components.
sv: Aktivera alternerande färger på rader i alla trädvy-komponenter.

en: Use stripes in Folder List and Message List
sv: Använd alternerande färger i Mapplistan och Meddelandelistan

en: Enable alternately coloured lines in Message List and Folder List.
sv: Aktivera alternerande färger på rader i Meddelande-listan och Mapp-listan.

en: 2 lines per Message List item in 3-column layout
sv: 2 rader per Meddelandeobjekt i 3-kolumnslayouten

en: Spread Message List information over two lines when using the three column mode.
sv: Använd två rader för varje objekt i Meddelandelistan när trekolumns-layout används.

en: Show margin
sv: Visa marginal

en: Shows a small margin in the Compose View.
sv: Visar en liten marginal i Skriv-dialogen.

en: Don't display localized date
sv: Visa inte lokaliserat datum

en: Toggles localization of date format in Message View.
sv: Skiftar lokalisering av datum i Meddelandevyn.

en: Zero replacement character
sv: Tecken för noll-ersättning

en: Replaces '0' with the given character in Folder List.
sv: Ersätter '0' med given bokstav i Mapplistan.

en: Editable headers
sv: Redigerbara huvuden

en: Allows to manually type any value in Compose Window header entries or just select from the available choices in the associated dropdown list.
sv: Tillåter att manuellt mata in alla värden i Skriv Meddelande-fönster eller att bara välja från tillgängliga val i den relaterade rullgardinsmenyn.

en: Warn when sending to more than
sv: Varna när skickar till mer än

en: recipients
sv: mottagare

en: Show a warning dialogue when sending to more recipients than specified. Use 0 to disable this check.
sv: Visa en varningsdialog när skickar till flera mottagare än specificerat. Använd 0 för att inaktivera denna kontroll.

en: Select next message on delete
sv: Välj nästa meddelande vid borttagning

en: When deleting a message, toggles between selecting the next one (newer message) or the previous one (older message).
sv: Växla mellan att välja nästa (nyare meddelande) och föregående (äldre meddelande) vid borttagning av ett meddelande.

en: Drag 'n' drop hover timeout
sv: Time-out för Dra och Släpp-hovring

en: milliseconds
sv: millisekunder

en: Time in milliseconds that will cause a folder tree to expand when the mouse cursor is held over it during drag and drop.
sv: Fördröjning i millisekunder innan ett mappträd expanderar när musen hålls över under en dra och släpp-operation.

en: Don't confirm deletions (dangerous!)
sv: Konfirmera inte borttagningar (farligt!)

en: Don't ask for confirmation before definitive deletion of emails.
sv: Fråga inte efter bekräftelse innan definitiv radering av email.

en: Respect format=flowed in messages
sv: Respektera format=flowed i meddelanden

en: Respect format=flowed on text/plain message parts. This will cause some mails to have long lines, but will fix some URLs that would otherwise be wrapped.
sv: Respektera format=flowed på text/plain meddelanden. Detta kommer att göra att vissa meddelanden har långa rader, men kommer att fixa URLer som annars hade brutits.

en: Allow writable temporary files
sv: Tillåt skrivbara temporära filer

en: Saves temporary files when opening attachment with write bit set.
sv: Spara temporära filer när bilagor med skriv-bitten satt öppnas.

en: Don't check SSL certificates
sv: Kontrollera inte SSL-certifikat

en: Disables the verification of SSL certificates.
sv: Stänger av verifiering av SSL-certifikat.

en: Progress bar update step every
sv: Uppdateringssteg för förloppsindikatorn var

en: items
sv: steg

en: Update stepping in progress bars.
sv: Uppdateringssteg i förloppsindikatorer.

en: Maximum age when threading by subject
sv: Maximal ålder vid trådning efter ämne

en: days
sv: dagar

en: Number of days to include a message in a thread when using "Thread using subject in addition to standard headers".
sv: Antal dagar att inkludera ett meddelande i en tråd när "Trådar änvänder ämne som tillägg till standardhuvud".

en: Allow unsafe SSL certificates
sv: Tillåt icke-säkra SSL-certifikat

en: Allows Claws Mail to remember multiple SSL certificates for a given server/port.
sv: Tillåter Claws Mail att komma ihåg flera SSL-certifikat för en given server/port.

en: Force UTF-8 for broken mails
sv: Tvinga UTF-8 för trasiga mail

en: Use UTF-8 encoding for broken mails instead of current locale.
sv: Använd UTF-8-kodning för trasiga mail istället för aktuell locale.

en: Warn on drag 'n' drop
sv: Varna vid Dra och Släpp

en: Display a confirmation dialogue on drag 'n' drop of folders.
sv: Visa en bekräftelse-dialog vid dra och släpp av mappar.

en: Outgoing messages fallback to ASCII
sv: Utgående meddelanden återgår till ASCII

en: If allowed by content, ASCII will be used to encode outgoing messages, otherwise the user-defined encoding is always enforced.
sv: Om innehållet tillåter, kommer ASCII att användas för att koda utgående meddelanden, annars kommer den användar-definierade kodningen alltid användas.

en: Primary paste unselects selection
sv: Primär paste avmarkerar aktuellt val

en: Controls how pasting using middle-click changes the selected text and insertion point.
sv: Kontrollerar hur inklistring med hjälp av mitten-knappen ändrar vald text och insättningspunkt.

en: Show inline attachments
sv: Visa inline-bilagor

en: Allows to hide inline attachments already shown in mail structure view.
sv: Tillåter att gömma inline-bilagor som redan visas i strukturvyn för e-post.

en: Address search in compose window matches any
sv: Adresssökning i "Skriv meddelande"-fönster matchar vilken som helst

en: On Tab-key completion, address text will match any part of the string or only from the start.
sv: Vid Tab-tangentskomplettering kommer addresstexten att matcha vilken del av strängen som helst, eller bara från början.

en: Folder search in folder selector matches any
sv: Mappsökning i mappväljaren matchar vilka som helst

en: On folder name completion text will match any part of the string or only from the start.
sv: Vid komplettering av mappnamn kommer text att matcha vilken del av strängen som helst, eller bara från början.

en: Rewrite first 'From' using QP encoding
sv: Skriv om första 'Från' med QP-kodning

en: Workaround some servers which convert first 'From' to '>From' by using Quoted-Printable transfer encoding instead of 7bit/8bit encoding.
sv: Workaround för vissa servrar som konverterar första 'Från' till '<Från' genom användning av Quoted-Printable transfer-kodning istället för 7bit/8bitars kodning.

en: Hide time zone information
sv: Göm tidszonsinformation

en: On outgoing messages, sets time zone of date headers to the unknown timezone value "-0000", as specified by RFC 5322
sv: På utgående meddelanden, sätter tidszon på datumhuvuden till det okända tidszonvärdet "-0000", så som specificerat av RFC 5322

en: Quick search type-ahead delay
sv: Fördröjning för type-ahead för Snabbsök

en: When type-ahead mode of Quick search is enabled, this is the delay after key presses in the search entry before starting a new search with the changes made.
sv: När type-ahead-läge i snabbsökningen är aktiverad, är detta fördröjningen efter tangenttryckningar i sökfältet före en sökning startas med förändringarna som är gjorda.

en: Navigation history length
sv: Längd på navigationshistorik

en: Maximum number of messages to keep track of when navigating with the “Next opened message” and “Previously opened message” menu actions
sv: Maximalt antal meddelanden att hålla reda på vid navigation via "Nästa öppnade meddelande" och "Föregående öppnat meddelande".

en: X-Mailer header
sv: X-Mailer huvud

en: The colour used for the X-Mailer line when its value is Claws Mail.
sv: Färgen som används för X-Mailer-raden när dess värde är Claws Mail.

en: Error messages
sv: Felmeddelanden

en: Colour for error messages in log window.
sv: Färg för felmeddelanden i loggfönstret.

en: Server messages
sv: Servermeddelanden

en: Colour for messages received from servers in log window.
sv: Färg för meddelanden från servrar i loggfönstret.

en: Standard messages
sv: Standard-meddelanden

en: Colour for messages in log window.
sv: Färg för meddelanden i loggfönstret.

en: Client messages
sv: Klient-meddelanden

en: Colour for messages sent to servers in log window.
sv: Färg för meddelanden skickade till servrar i loggfönstret.

en: Warning messages
sv: Varningsmeddelanden

en: Colour for warning messages in log window.
sv: Färg för varningsmeddelanden i loggfönstret.

en: Tags background
sv: Taggbakgrund

en: Background colour for tags in message view.
sv: Bakgrundsfärg för taggar i meddelandevyn.

en: Tags text
sv: Taggtext

en: Text colour for tags in message view.
sv: Textfärg för taggar i meddelandefönster.

en: Default headers background
sv: Standardhuvudsbakgrund

en: Background colour for default headers in compose window.
sv: Bakgrundsfärg för standardhuvuden i "Skriv Meddelande"-fönster.

en: Default headers text
sv: Text på standardhuvuden

en: Text colour for default headers in compose window.
sv: Textfärg för standardhuvuden i "Skriv Meddelande"-fönster.

en: Active quick search background
sv: Aktiv snabbsök bakgrund

en: Background colour for active quick search.
sv: Bakgrundsfärg för aktiv snabbsökning.

en: Active quick search text
sv: Aktiv snabbsök text

en: Text colour for active quick search.
sv: Textfärg för aktiv snabbsökning.

en: Quick search error background
sv: Snabbsök bakgrund vid fel

en: Background colour for quick search error.
sv: Bakgrundsfärg för snabbsöksfel.

en: Quick search error text
sv: Snabbsök text vid fel

en: Text colour for quick search error.
sv: Textfärg för fel vid snabbsök.

en: Added lines
sv: Adderade rader

en: Colour for added lines in patches.
sv: Färg på adderade rader i patchar.

en: Deleted lines
sv: Borttagna rader

en: Colour for deleted lines in patches.
sv: Färg på borttagna rader i patchar.

en: Hunk lines
sv: Rubrik för stycke

en: Colour for hunk headers in patches.
sv: Färg på styckehuvuduen i patchar.

en: X position
sv: X-position

en: X coordinate for window's top-left corner.
sv: X-koordinat för fönstrets övre vänstra hörn.

en: Y position
sv: Y-position

en: Y coordinate for window's top-left corner.
sv: Y-koordinat för fönstrets övre vänstra hörn.

en: Width
sv: Bredd

en: Window's width in pixels.
sv: Fönstrets bredd i pixels.

en: Height
sv: Höjd

en: Window's height in pixels.
sv: Fönstrets höjd i pixels.

en: Maximized
sv: Maximerat

en: Changes window maximized status.
sv: Ändrar fönstrets maximerad-status.

en: Full-screen
sv: Fullskärm

en: Changes full screen status.
sv: Ändrar fullskärms-status.

en: Use custom GnuTLS priority
sv: Använd anpassad GnuTLS-prioritet

en: Enables using user provided GnuTLS priority string.
sv: Aktiverar använding av användartillhandahållen GnuTLS-prioritetssträng.

en: GnuTLS priority
sv: GnuTLS-prioritet

en: Value to use as GnuTLS priority string if custom priority check is enabled. Otherwise this value is ignored.
sv: Värde att använda som GnuTLS-prioritetssträng om anpassad prioritetskontroll är aktiverad. Annars ignoreras detta värde.

en: Use TLS SNI extension
sv: Använd TLS SNI-tillägg

en: Enables sending your hostname, if available, so the server can select the appropriate certificate for your domain. Useful for servers which host multiple domains on the same IP address.
sv: Aktiverar att skicka ditt värdnamn, om det finns tillgängligt, så att servern kan välja lämpligt certifikat för din domän. Användbart för servrar som är värd för flera domäner på samma IP-adress.

en: Autocompletion limit
sv: Autokompletteringsgräns

en: Limits the number of addresses obtained from keyring through autocompletion. Use 0 to get all matches.
sv: Begränsar antalet adresser som fås från nyckelring genom automatisk komplettering. Använd 0 för att få alla matchningar.

en: Base URL
sv: Bas-URL

en: This is the URL where avatar requests are sent. You can use the one of your own libravatar server, if available.
sv: Detta är URLen dit avatarförfrågningar skickas. Du kan använda din egen libravatarserver om sådan finns tillgänglig.

en: Default redirects
sv: Standardomdirigeringar

en: Maximum default value for HTTP redirects, if enabled
sv: Maximalt standardvärde för HTTP-omdirigeringar, om aktiverat

en: Mistery man redirects
sv: Mystery man-omdirigeringar

en: Maximum value for HTTP redirects when using "Mistery man" mode.
sv: Maximalt värde för HTTP-omdirigeringar vid användning av "Mystery man"-läge.

en: Custom URL redirects
sv: Anpassade URL-omdirigeringar

en: Maximum value for HTTP redirects when using a custom URL
sv: Maxvärde för HTTP-omdirigeringar vid användning av en anpassad URL

en: Log level
sv: Loggnivå

en: Verbosity level of log, accumulative.
sv: Informationsnivå i logg, ackumulerat.

en: None
sv: Ingen

en: Manual
sv: Manuell

en: Actions
sv: Handlingar

en: Matches
sv: Matchar

en: Clawsker error
sv: Clawskerfel

en: Error: seems Claws Mail is currently running, close it first.
sv: Fel: det verkar som om Claws Mail kör för närvarande, stäng det först.

en: Error: resource file for Claws Mail was not found.
sv: Fel: resursfilen för Claws Mail hittades inte.

en: Addressbook
sv: Adressbok

en: Memory
sv: Minne

en: NetworkManager
sv: Nätverkshanterare

en: Master passphrase
sv: Huvudlösenordsfras

en: Coloured stripes
sv: Färgade rader

en: Message List
sv: Meddelandelista

en: Message View
sv: Meddelandevy

en: Compose window
sv: Komponeringsfönster

en: Scroll bars
sv: Rullningslister

en: Other
sv: Övrigt

en: Drag 'n' drop
sv: Dra och släpp

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Completion
sv: Komplettering

en: Log window
sv: Loggfönster

en: Viewing patches
sv: Patchvisning

en: Quick search
sv: Snabbsök

en: Main window
sv: Huvudfönster

en: Message window
sv: Meddelandefönster

en: Open URLs window
sv: Öppna URL-fönster

en: Send window
sv: Skicka-fönster

en: Receive window
sv: Mottagarfönster

en: Folder window
sv: Mappfönster

en: Folder selection window
sv: Fönster för Mappval

en: Folder sorting window
sv: Fönster för Mappsortering

en: Addressbook main window
sv: Huvudfönster för Adressbok

en: Edit person window
sv: Fönster för att editera person

en: Edit group window
sv: Fönster för att editera grupp

en: Add address window
sv: Fönster för att Lägga till adress

en: Folder select window
sv: Fönster för att välja mapp

en: Accounts window
sv: Kontofönster

en: Edit account window
sv: Fönster för att ändra konto

en: Filtering window
sv: Fönster för Filtrering

en: Filtering actions window
sv: Fönster för Filtreringsåtgärder

en: Filtering debug window
sv: Fönster för Debuggning av Filter

en: Matcher window
sv: Matchningsfönster

en: User Actions prefs window
sv: Användarhandlingar inställningsfönster

en: User Actions I/O window
sv: Användarhandlingar I/O-fönster

en: Preferences window
sv: Fönster för Egenskaper

en: Templates window
sv: Mallfönster

en: Tags window
sv: Taggfönster

en: Plugins window
sv: Pluginfönster

en: About window
sv: Om-fönster

en: SSL manager
sv: SSL-hanterare

en: Print preview window
sv: Förhandsgranskningsfönster

en: View source window
sv: Visa källkod

en: Main
sv: Huvudfönster

en: Message
sv: Meddelande

en: Send/Receive
sv: Skicka/Ta emot

en: Folder
sv: Mapp

en: Accounts
sv: Konton

en: Filtering
sv: Filtrering

en: User Actions
sv: Användarhandlingar

en: Preferences
sv: Egenskaper

en: Server Name Indication
sv: Servernamnindikering

en: Attachment remover
sv: Bilageborttagare

en: Sieve manager
sv: Sieve-hanterare

en: Python console
sv: Pythonkonsoll

en: Menu path
sv: Menysökväg

en: Hotkey
sv: Snabbtangent

en: Library versions
sv: Biblioteksversioner

en: GLib runtime
sv: GLib körtid

en: not available
sv: inte tillgänglig

en: GLib built
sv: GLib byggd

en: GTK3 runtime
sv: GTK3 körtid

en: GTK3 built
sv: GTK3 byggd

en: Claws Mail versions
sv: Claws Mail-versioner

en: Binary
sv: Binär

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Perl-GLib version {glibv}, built for {glibb}, running with {glibr}.
sv: Perl-GLib-version {glibv}, byggd för {glibb}, kör med {glibr}.

en: Perl-GLib version {glibv}.
sv: Perl-GLib-version {glibv}.

en: Perl-GTK3 version {gtkv}, built for {gtkb}, running with {gtkr}.
sv: Perl-GTK3-version {gtkv}, byggd för {gtkb}, kör med {gtkr}.

en: Perl-GTK3 version {gtkv}.
sv: Perl-GTK3-verison {gtkv}.

en: Claws Mail was not found!
sv: Claws Mail hittades inte!

en: Claws Mail returned version {cmv}.
sv: Claws Mail returnerade version {cmv}

en:   clawsker [options]
sv:   clawsker [val]

en: Options:
sv: Val:

en:   -a|--alternate-config-dir <dir>  Uses <dir> as Claws Mail configuration.
sv:   -a|--alternate-config-dir <dir>   Använder <dir> som Claws Mail konfigurations-folder.

en:   -b|--verbose                     More messages on standard output.
sv:   -b|--verbose                      Fler meddelanden på standard output.

en:   -c|--clawsrc <file>              Uses <file> as full resource name.
sv:   -c|--clawsrc <file>               Använder <file> som fullt resurs-namn.

en:   -h|--help                        Prints this help screen and exits.
sv:   -h|--help                         Visa denna hjälp-skärm och avslutar.

en:   -i|--ignore-versions             Allows setting almost everything.
sv:   -i|--ignore-versions              Tillåter att ställa in nästan allt.

en:   -k|--hide-disabled-keys          Hides unassigned hotkeys in key columns.
sv:   -k|--hide-disabled-keys           Gömmer icke tilldelade snabbtangenter i nykelkolumner.

en:   -r|--read-only                   Disables writing changes to disk.
sv:   -r|--read-only                    Inaktiverar skrivning av ändringar till disk.

en:   -s|--small-screen                Forces low resolution UI adjustments.
sv:   -s|--small-screen                 Tvingar UI-justeringar för låg upplösning.

en:   -u|--use-claws-version <ver>     Uses <ver> instead of detected version.
sv:   -u|--use-claws-version <ver>      Använder <ver> istället för detekterad version.

en:   -v|--version                     Prints version information and exits.
sv:   -v|--version                      Skriver ut versions-information och avslutar.

en: try -h or --help for syntax.
sv: försök med -h eller --help för syntax.

en: Error in options: {msg}
sv: Fel i alternativ: {msg}

en: Error: {opt} requires a dotted numeric value argument
sv: Fel: {opt} kräver ett prickat numeriskt värdeargument

en: Error: '{dir}' is not a directory or does not exist
sv: Fel: '{dir}' är inte en folder eller så finns den inte

en: Error: '{value}' is not a file or does not exist
sv: Fel: '{value}' är inte en fil eller så finns den inte

en: Error: opening '{file}' for reading
sv: Fel: öppnar '{file}' för läsning

en: Error: duplicate section '{sect}' in resource file '{file}'
sv: Fel: dubbla sektioner '{sect}' i resursfil '{file}'

en: Error: opening '{file}' for writing
sv: Fel: öppnar '{file}' för skrivning

en: Unable to create backup file '{name}'
sv: Kan inte skapa backupfil '{name}'

en: Behaviour
sv: Beteende

en: Colours
sv: Färger

en: Windows
sv: Fönster

en: Plugins
sv: Tilläggsmoduler

en: Hotkeys
sv: Snabbtangenter

en: Visit Clawsker's web page
sv: Besök Clawsker's webbplats

en: There are unapplied modifications.
sv: Det finns icke applicerade ändringar.

en: Do you really want to quit?
sv: Vill du verkligen avsluta?

en: Clawsker warning
sv: Clawskervarning

en: Claws Mail Hidden Preferences
sv: Gömda Inställningar för Claws Mail
