clawsker 0.7.0 - en to it translation catalogue (153 entries)

en: Claws Mail Hidden Preferences
it: Opzioni nascoste di Claws Mail

en: About...
it: A proposito di...

en: Clawsker :: A Claws Mail Tweaker
it: Clawsker :: Un tweaker per Claws Mail

en: License:
it: Licenza:

en: Version:
it: Versione:

en: Colours
it: Colori

en: Behaviour
it: Comportamento

en: Other
it: Altro

en: Windows
it: Finestre

en: Addressbook
it: Rubrica

en: Memory
it: Memoria

en: Message view
it: Vista messaggi

en: Log window
it: Finestra di log

en: Drag 'n' drop
it: Drag and drop

en: Messages
it: Messaggi

en: Coloured stripes
it: Strisce colorate

en: Scroll bars
it: Barre di scorrimento

en: Message List
it: Lista messaggi

en: Use detached address book edit dialogue
it: Usa finestra di modifica rubrica separata

en: If true use a separate dialogue to edit a person's details. Otherwise will use a form embedded in the address book's main window.
it: Se impostato, usa una finestra separata per modificare i dettagli di una persona. Altrimenti, verrà usato un modulo incorporato nella finestra principale della rubrica.

en: Maximum memory for message cache (kB)
it: Memoria massima

en: The maximum amount of memory to use to cache messages, in kilobytes.
it: Quantità massima di memoria da utilizzare per la cache dei messaggi, in kilobyte.

en: Minimun time for cache elements (minutes)
it: Tempo minimo per gli elementi della cache (minuti)

en: The minimum time in minutes to keep a cache in memory. Caches more recent than this time will not be freed, even if the memory usage is too high.
it: Il numero minimo di minuti durante cui una cache rimane in memoria. Le cache più recenti non saranno liberate, neppure se il consumo di memoria è troppo elevato.

en: Use NetworkManager
it: Usa NetworkManager

en: Use NetworkManager to switch offline automatically.
it: Usa NetworkManager per andare automaticamente in modalità offline.

en: Show unread messages with bold font
it: Mostra messaggi non letti in grassetto

en: Show unread messages in the Message List using a bold font.
it: Mostra i messaggi non letti nella lista messaggi utilizzando il grassetto.

en: Don't use markup in compose window
it: Non usare markup nella finestra di composizione

en: Don't use bold and italic text in Compose dialogue's account selector.
it: Non usare grassetto e corsivo nella selezione dell'account nella finestra di composizione.

en: Use dotted lines in tree view components
it: Usa linee tratteggiate nelle viste ad albero

en: Use the old dotted line look in the main window tree views (Folder, Message and other lists) instead of the modern lineless look.
it: Usa il vecchio stile con linee tratteggiate nelle viste ad albero della finestra principale (Cartelle, Messaggi ed altro) invece del nuovo stile senza linee.

en: Enable horizontal scrollbar
it: Abilita barra di scorrimento orizzontale

en: Enable the horizontal scrollbar in the Message List.
it: Abilita la barra di sorrimento orizzontale nella lista messaggi.

en: Display To column instead From column in Sent folder
it: Mostra colonna A invece di Da nella cartella Inviati

en: Display the recipient's email address in a To column of the Sent folder instead of the originator's one in a From column.
it: Mostra l'indirizzo del destinatario in una casella A della cartella Inviati invece del mittente in una colonna Da.

en: Folder List scrollbar behaviour
it: Comportamento della barra di scorrimento della lista cartelle

en: Specify the policy of vertical scrollbar of Folder List: show always, automatic or hide always.
it: Specifica la politica della barra di scorrimento verticale della lista cartelle: mostra sempre, automatico o nascondi sempre.

en: Show always
it: Mostra sempre

en: Automatic
it: Automatico

en: Hide always
it: Nascondi sempre

en: Coloured lines contrast
it: Contrasto linee colorate

en: Specify the value to use when creating alternately coloured lines in tree view components. The smaller the value, the less visible the difference in the alternating colours of the lines.
it: Specifica il valore da utilizzare quando si creano le righe a colori alterni nelle viste ad albero. Minore è il valore, meno visibile è la differenza tra righe di colore diverso.

en: Show Cursor in message view
it: Mostra cursore nella vista messaggio

en: Display the cursor in the message view.
it: Mostra il cursore nella vista messaggio.

en: Detachable toolbars
it: Barre degli strumenti fluttuanti

en: Show handles in the toolbars.
it: Mostra maniglie nelle barre strumenti.

en: Use stripes in all tree view components
it: Alterna colori righe in tutti le viste ad albero

en: Enable alternately coloured lines in all tree view components.
it: Abilita le righe a colori alternati in tutte le viste ad albero.

en: Use stripes in Folder List and Message List
it: Usa righe a colori alternati nella vista cartelle e vista messaggi

en: Enable alternately coloured lines in Message list and Folder list.
it: Abilita righe a colori alternati nella vista cartelle e vista messaggi.

en: 2 lines per Message List item in 3-column layout
it: 2 righe per elemento lista messaggi nel layout a 3 colonne

en: Spread Message List information over two lines when using the three column mode.
it: Distribuisci le informazioni della lista messaggi su due righe nella modalità a 3 colonne.

en: Drag 'n' drop hover timeout (ms)
it: Timeout hover drag and drop (ms)

en: Time in milliseconds that will cause a folder tree to expand when the mouse cursor is held over it during drag and drop.
it: Intervallo temporale in millisecondi che causerà l'espansione dell'albero di cartelle sopra cui si trova il mouse in modalità drag and drop.

en: Don't confirm deletions (dangerous!)
it: Non confermare le eliminazioni (pericoloso!)

en: Don't ask for confirmation before definitive deletion of emails.
it: Non chiedere conferma prima dell'eliminazione definitiva dei messaggi.

en: Respect format=flowed in messages
it: Rispetta format=flowed nei messaggi

en: Respect format=flowed on text/plain message parts. This will cause some mails to have long lines, but will fix some URLs that would otherwise be wrapped.
it: Rispetta format=flowed nelle parti di messaggio text/plain. Ciò causerà righe lunghe in alcuni messaggi, ma sistemerà alcuni URL che altrimenti sarebbero spezzati.

en: Allow writable temporary files
it: Consenti file temporanei scrivibili

en: Saves temporary files when opening attachment with write bit set.
it: Salva i file temporanei creati durante l'apertura di allegati con permessi di scrittura.

en: Don't check SSL certificates
it: Non controllare certificati SSL

en: Disables the verification of SSL certificates.
it: Disabilita la verifica di certificati SSL.

en: Progress bar update step (items)
it: Intervallo di aggiornamento della barra di progresso (elementi)

en: Update stepping in progress bars.
it: Passo di aggiornamento nelle barre di progresso

en: Maximum age when threading by subject (days)
it: Età massima per l'incolonnamento per oggetto (giorni)

en: Number of days to include a message in a thread when using "Thread using subject in addition to standard headers".
it: Numero di giorni per includere un messaggio in un thread utilizzando"Incolonna utilizzando l'oggetto in aggiunta alle intestazioni standard".

en: Allow unsafe SSL certificates
it: Consenti certificati SSL non sicuri

en: Allows Claws Mail to remember multiple SSL certificates for a given server/port.
it: Permette a Claws Mail di ricordare più certificati SSL per un dato server/porta.

en: Force UTF-8 for broken mails
it: Forza UTF-8 per messaggi non validi

en: Use UTF-8 encoding for broken mails instead of current locale.
it: Usa la codifica UTF-8 per i messaggi non validi invece di quella locale.

en: Warn on drag 'n' drop
it: Avvisa durante il drag and drog

en: Display a confirmation dialogue on drag 'n' drop of folders.
it: Mostra una finestra di conferma durante il drag and drop di cartelle.

en: Ougoing messages fallback to ASCII
it: Usa ASCII come codifica predefinita in uscita

en: If content allows, ASCII will be used to encode outgoing messages, otherwise the user-defined encoding is enforced always.
it: Se il contenuto lo permette, sarà usato ASCII per codificare i messaggi in uscita, altrimenti si usa la codifica definita dall'utente.

en: Primary paste unselects selection
it: L'operazione "Incolla" primaria de-seleziona la selezione

en: Controls how pasting using middle-click changes the selected text and insertion point.
it: Controlla come l'"Incolla" utilizzando il tasto centrale del mouse varia il testo selezionato ed il punto di inserimento.

en: X-Mailer header
it: Intestazione X-Mailer

en: The colour used for the X-Mailer line when its value is Claws Mail.
it: Colore utilizzato per la riga X-Mailer quando il suo valore è Claws Mail.

en: Error messages
it: Messaggi di errore

en: Colour for error messages in log window.
it: Colore per i messaggi di errore nella finestra di log.

en: Server messages
it: Messaggi del server

en: Colour for messages received from servers in log window.
it: Colore per i messaggi ricevuti dai server nella finestra di log.

en: Standard messages
it: Messaggi normali

en: Colour for messages in log window.
it: Colore per i messaggi nella finestra di log.

en: Client messages
it: Messaggi dei client

en: Colour for messages sent to servers in log window.
it: Colore per i messaggi inviati ai server nella finestra di log.

en: Warnings
it: Avvisi

en: Colour for warning messages in log window.
it: Colore per gli avvisi nella finestra di log.

en: X position
it: Posizione X

en: X coordinate for window's top-left corner.
it: Coordinata X per l'angolo in alto a sinistra della finestra.

en: Y position
it: Posizione Y

en: Y coordinate for window's top-left corner.
it: Coordinata Y per l'angolo in alto a sinistra della finestra.

en: Width
it: Larghezza

en: Window's width in pixels.
it: Larghezza della finestra in pixel.

en: Height
it: Altezza

en: Window's height in pixels.
it: Altezza della finestra in pixel.

en: Maximized
it: Massimizzata

en: Changes window maximized status.
it: Varia lo stato di massimizzazione della finestra.

en: Full-screen
it: Schermo intero

en: Changes full screen status.
it: Varia lo stato dell'impostazione Schermo Intero

en: Error:
it: Errore:

en: resource file for Claws Mail was not found.
it: file di risorse per Claws Mail non trovato

en: seems Claws Mail is currently running, close it first.
it: sembra che Claws Mail sia in esecuzione, chiuderlo.

en: option requires a directory name.
it: l'opzione richiede un nome di directory.

en: option requires a file name.
it: l'opzione richiede un nome di file

en: specified name is not a directory or does not exist.
it: il nome specificato non rappresenta una directory o non esiste.

en: specified name is not a file or does not exist.
it: il nome specificato non rappresenta un file o non esiste.

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Main window
it: Finestra principale

en: Message window
it: Finestra messaggio

en: Send window
it: Finestra di invio

en: Receive window
it: Finestra di ricezione

en: Folder window
it: Finestra cartelle

en: Folder selection window
it: Finestra selezione cartelle

en: Addressbook main window
it: Finestra principale rubrica

en: Edit person window
it: Finestra modifica persona

en: Edit group window
it: Finestra modifica gruppo

en: Add address window
it: Finestra aggiunta indirizzo

en: Folder select window
it: Finestra selezione cartella

en: Accounts window
it: Finestra account

en: Edit account window
it: Finestra modifica account

en: Filtering window
it: Finestra filtri

en: Filtering actions window
it: Finestra azioni di filtraggio

en: Filtering debug window
it: Finestra debug filtri

en: Matcher window
it: Finestra matcher

en: Preferences window
it: Finestra preferenze

en: Templates window
it: Finestra modelli

en: Actions window
it: Finestra azioni

en: Tags window
it: Finestra etichette

en: Plugins window
it: Finestra plugin

en: Print preview window
it: Finestra anteprima di stampa

en: View source window
it: Finestra mostra sorgenti

en: Main
it: Principale

en: Message
it: Messaggio

en: Send/Receive
it: Invia/Ricevi

en: Folder
it: Cartella

en: Accounts
it: Account

en: Filtering
it: Filtri

en: Preferences
it: Preferenze

en: , built for
it: , compilato per

en: , running with
it: , in esecuzione con

en: was not found!
it: non è stato trovato!

en: returned version
it: versione ritornata

en: Syntax:
it: Sintassi:

en:     clawsker [options]
it:     clawsker [opzioni]

en: Options:
it: Opzioni:

en:     --help                         Prints this help screen.
it:     --help                         Stampa questa schermata di aiuto.

en:     --version                      Prints version infos.
it:     --version                      Stampa informazioni sulla versione.

en:     --verbose                      More messages on standard output.
it:     --verbose                      Aumenta il numero di messaggi sullo standard output.

en:     --alternate-config-dir <dir>   Uses <dir> as Claws Mail config dir.
it:     --alternate-config-dir <dir>   Usa <dir> come directory di configurazione di Claws Mail.

en:     --clawsrc <file>               Uses <file> as full resource name.
it:     --clawsrc <file>               Usa <file> come file di risorse.

en: unknown option '{opt}'.
it: opzione sconosciuta '{opt}'.
