Clementine Music Player - en to cs translation catalogue (1314 entries)

en: 
    
    You can favorite playlists by clicking the star icon next to a playlist name
    
    Favorited playlists will be saved here
cs: 
    
    Seznamy skladeb můžete označit jako oblíbené klepnutím na hvězdičku vedle názvu seznamu skladeb
    
    Oblíbené seznamy skladeb budou uloženy zde

en:  ANMR method (experimental)
cs:  Metoda ANMR (pokusné)

en:  days
cs: dnů

en:  kbps
cs:  kb/s

en:  pt
cs:  bodů

en:  seconds
cs:  sekund

en:  songs
cs:  písně

en: %1 albums
cs: %1 alb

en: %1 days
cs: %1 dnů

en: %1 days ago
cs: před %1 dny

en: %1 on %2
cs: %1 na %2

en: %1 playlists (%2)
cs: %1 seznamů skladeb (%2)

en: %1 request failed:
    %2
cs: %1 požadavek selhal:
    %2

en: %1 song
cs: %1 píseň

en: %1 songs
cs: %1 písní

en: %1 songs found
cs: Bylo nalezeno %1 písní

en: %1 songs found (showing %2)
cs: Bylo nalezeno %1 písní (zobrazeno %2)

en: %1 tracks
cs: %1 skladeb

en: %1 transferred
cs: %1 přeneseno

en: %1: Wiimotedev module
cs: %1: modul Wiimotedev

en: %L1 other listeners
cs: %L1 jiných posluchačů

en: %L1 selected of
cs: Vybráno %L1 z

en: %L1 total plays
cs: %L1 celkových přehrání

en: %L1 tracks
cs: %L1 skladeb

en: %n failed
cs: nepodařilo se %n

en: %n finished
cs: dokončeno %n

en: %n remaining
cs: zůstávají %n

en: &Align text
cs: &Zarovnat text

en: &Center
cs: &Na střed

en: &Custom
cs: Vl&astní

en: &Extras
cs: Doplňky

en: &Grouping
cs: &Seskupení

en: &Help
cs: Nápo&věda

en: &Hide %1
cs: Skrýt %1

en: &Hide...
cs: Skrýt...

en: &Left
cs: &Vlevo

en: &Lock Rating
cs: &Zamknout hodnocení

en: &Lyrics
cs: &Texty písní

en: &Music
cs: Hudba

en: &None
cs: Žád&né

en: &Playlist
cs: Seznam skladeb

en: &Quit
cs: &Ukončit

en: &Repeat mode
cs: Režim opakování

en: &Right
cs: &Vpravo

en: &Shuffle mode
cs: Režim míchání

en: &Stretch columns to fit window
cs: Roztáhnout sloupce tak, aby se vešly do okna

en: &Tools
cs: Nástroje

en: &Year
cs: &Rok

en: (different across multiple songs)
cs: (liší se u jednotlivých písní)

en: ...and all the Amarok contributors
cs: ...a všichni, kdo přispěli k vývoji přehrávače Amarok

en: 0px
cs: 0 px

en: 1 day
cs: 1 den

en: 1 track
cs: 1 stopa

en: 192,000Hz
cs: 192,000 Hz

en: 44,100Hz
cs: 44,100 Hz

en: 48,000Hz
cs: 48,000 Hz

en: 50 random tracks
cs: 50 náhodných skladeb

en: 96,000Hz
cs: 96,000 Hz

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
cs: <a href="http://www.di.fm/premium/">Povýšit na Premium</a>

en: <html><head/><body><p>If not checked, Clementine will  try to save your ratings and other statistics only in a separate database and don't modify your files.</p><p>If checked, it will save statistics both in database and directly into the file each time they changed.</p><p>Please note it might not work for every format and, as there is no standard for doing so, other music players might not be able to read them.</p></body></html>
cs: <html><head/><body><p>Není-li zaškrtnuto, Clementine se pokusí o uložení vašeho hodnocení a dalších statistik pouze v samostatné databázi a nebude měnit vaše soubory.</p><p>Je-li zaškrtnuto, Clementine uloží statistiku jak do databáze tak přímo do souboru pokaždé, když došlo ke změně.</p><p>Všimněte si, prosím, že to nemusí jít u každého formátu, jelikož pro to, jak to dělat, není žádný standard. Jiné hudební přehrávače tyto soubory nemusí být schopny přečíst.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Prefix a word with a field name to limit the search to that field, e.g. <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> searches the library for all artists that contain the word Bode, <span style=" font-weight:600;">playcount:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> searches the library for songs played at least twice, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> searches the library for songs played in the last 180 minutes.</p><p><span style=" font-weight:600;">Available fields: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>
cs: <html><head/><body><p>Dejte před slovo název pole, aby se hledání omezilo na to pole , např. <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Gott</span>, sbírka je prohledána na jména umělců, jež obsahují slovo Gott, <span style=" font-weight:600;">playcount:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span>, sbírka je prohledána na písně přehrané alespoň dvakrát, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span>, sbírka je prohledána na písně hrané alespoň 180 minut.</p><p><span style=" font-weight:600;">Dostupná pole: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This will write songs' ratings and statistics into files tags for all your library's songs.</p><p>This is not needed if the &quot;Save ratings and statistics in file tags&quot; option has always been activated.</p></body></html>
cs: <html><head/><body><p>Toto bude zapisovat hodnocení písní a statistiky do značek písní u všech písní ve vaší sbírce.</p><p>Není to potřeba, pokud byla volba &quot;Ukládat  hodnocení písní a statistiky do značek písní&quot;vždy zapnuta.</p></body></html>

en: <p>This article uses material from the Wikipedia article <a href="%1">%2</a>, which is released under the <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>
cs: <p>Tento článek používá údaje z článku na Wikipedii <a href="%1">%2</a>, který je vydán pod <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
cs: <p>Symboly začínají %, například: %artist %album %title </p>
    
    <p>Pokud obklopíte části textu obsahující symbol složenými závorkami, tato část bude skryta, je-li symbol prázdný.</p>

en: A client can connect only, if the correct code was entered.
cs: Klient se může připojit jen tehdy, když byl zadán správný kód.

en: A premium account is required
cs: Je požadován účet Premium.

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
cs: Chytrý seznam skladeb je dynamický seznam písní, které pocházejí z vaší sbírky. Jsou různé druhy chytrých seznamů skladeb, jež nabízejí rozdílné způsoby výběru písní.

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
cs: Píseň bude zařazena do seznamu skladeb, pokud bude odpovídat těmto podmínkám.

en: A&utomatic
cs: A&utomaticky

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
cs: VŠECHNU SLÁVU HYPNOŽÁBĚ

en: Abort
cs: Přerušit

en: About %1
cs: O %1

en: About Clementine...
cs: O Clementine...

en: About Qt...
cs: O Qt...

en: Absolute
cs: Absolutní

en: Account details
cs: Podrobnosti o účtu

en: Account details (Premium)
cs: Podrobnosti k účtu (Premium)

en: Action
cs: Činnost

[ctx: Category label]
en: Action
cs: Činnost

en: Activate/Deactivate Wii Remote
cs: Zapnout/Vypnout Wii Remote

en: Add Podcast
cs: Přidat zvukový záznam

en: Add Stream
cs: Přidat proud

en: Add a new line if supported by the notification type
cs: Přidat nový řádek, je-li to podporováno typem oznámení

en: Add action
cs: Přidat činnost

en: Add all tracks from a directory and all its subdirectories
cs: Přidat všechny skladby z adresáři a všech jeho podadresářů

en: Add another stream...
cs: Přidat další proud...

en: Add directory...
cs: Přidat složku...

en: Add file
cs: Přidat soubor

en: Add file to transcoder
cs: Přidat soubor k překódování

en: Add file(s) to transcoder
cs: Přidat soubor(y) k překódování

en: Add file...
cs: Přidat soubor...

en: Add files to transcode
cs: Přidat soubory pro překódování

en: Add folder
cs: Přidat složku

en: Add folder...
cs: Přidat složku...

en: Add new folder...
cs: Přidat novou složku...

en: Add podcast
cs: Přidat záznam

en: Add podcast...
cs: Přidat zvukový záznam...

en: Add search term
cs: Přidat hledaný výraz

en: Add song album tag
cs: Přidat značku album písně

en: Add song albumartist tag
cs: Přidat značku umělec alba písně

en: Add song artist tag
cs: Přidat značku umělec písně

en: Add song auto score
cs: Přidat automatický výsledek písně

en: Add song composer tag
cs: Přidat značku skladatel písně

en: Add song disc tag
cs: Přidat značku disk písně

en: Add song filename
cs: Přidat název souboru písně

en: Add song genre tag
cs: Přidat značku žánr písně

en: Add song grouping tag
cs: Přidat značku seskupení písně

en: Add song length tag
cs: Přidat značku délka písně

en: Add song performer tag
cs: Přidat značku účinkující písně

en: Add song play count
cs: Přidat počet přehrání písně

en: Add song rating
cs: Přidat hodnocení písně

en: Add song skip count
cs: Přidat počet přeskočení písně

en: Add song title tag
cs: Přidat značku název písně

en: Add song track tag
cs: Přidat značku pořadí písně

en: Add song year tag
cs: Přidat značku rok písně

en: Add stream...
cs: Přidat proud...

en: Add to another playlist
cs: Přidat do jiného seznamu skladeb

en: Add to playlist
cs: Přidat do seznamu skladeb

en: Add to the queue
cs: Přidat do řady

en: Add to your radio streams
cs: Přidat k rozhlasovým proudům

en: Add wiimotedev action
cs: Přidat činnost wiimotedev

en: Added this month
cs: Přidána tento měsíc

en: Added this week
cs: Přidána tento týden

en: Added this year
cs: Přidána tento rok

en: Added today
cs: Přidána dnes

en: Added within three months
cs: Přidána během tří měsíců

en: Advanced grouping...
cs: Pokročilé seskupování...

en: After
cs: Po

en: After copying...
cs: Po zkopírování...

en: Album (ideal loudness for all tracks)
cs: Album (ideální hlasitost pro všechny skladby)

en: Album artist
cs: Umělec alba

en: Album cover
cs: Obal alba

en: Album info on jamendo.com...
cs: Informace o albu na jamendo.com...

en: Albums with covers
cs: Alba s obaly

en: Albums without covers
cs: Alba bez obalů

en: All
cs: Vše

en: All Files (*)
cs: Všechny soubory (*)

[ctx: Label for button to enable/disable Hypnotoad background sound.]
en: All Glory to the Hypnotoad!
cs: Sláva hypnožábě!

en: All albums
cs: Všechna alba

en: All artists
cs: Všichni umělci

en: All files (*)
cs: Všechny soubory (*)

en: All playlists (%1)
cs: Všechny seznamy skladeb (%1)

en: All the translators
cs: Všichni překladatelé

en: All tracks
cs: Všechny skladby

en: Allow a client to download music from this computer.
cs: Povolit klientu stahování hudby z tohoto počítače.

en: Allow downloads
cs: Povolit stahování

en: Allow mid/side encoding
cs: Povolit kódování střed/kraj

en: Alongside the originals
cs: Vedle původních

en: Alwa&ys hide the main window
cs: Vždy &skrýt hlavní okno

en: Always show &the main window
cs: Vždy &zobrazit hlavní okno

en: Always start playing
cs: Vždy začít přehrávat

en: An error occurred loading the iTunes database
cs: Při nahrávání databáze iTunes nastala chyba

en: An error occurred writing metadata to '%1'
cs: Při zápisu údajů do '%1' se vyskytla chyba

en: An unspecified error occurred.
cs: Vyskytla se neznámá chyba.

en: And:
cs: A:

en: Angry
cs: Rozlobený

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Append files/URLs to the playlist
cs: Přidat soubory/adresy do seznamu skladeb

en: Append to current playlist
cs: Přidat do současného seznamu skladeb

en: Append to the playlist
cs: Přidat do seznamu skladeb

en: Apply compression to prevent clipping
cs: Použít kompresi, aby se zabránilo ořezávání zvuku (clippingu)

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
cs: Opravdu chcete smazat přednastavení "%1"?

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
cs: Opravdu chcete vynulovat statistiku této písně?

en: Are you sure you want to write song's statistics into song's file for all the songs of your library?
cs: Opravdu chcete ukládat statistiky písní do souboru písně u všech písní ve vaší sbírce?

en: Artist
cs: Umělec

en: Artist info
cs: Umělec

en: Artist's initial
cs: Začáteční písmena umělce

en: As&k when saving
cs: Ze&ptat se při ukládání

en: Audio format
cs: Zvukový formát

en: Audio output
cs: Zvukový výstup

en: Authentication failed
cs: Ověření selhalo

en: Author
cs: Autor

en: Authors
cs: Autoři

en: Auto
cs: Automaticky

en: Automatic
cs: Automaticky

en: Automatic updating
cs: Automatická aktualizace

en: Automatically determine based on sample rate.
cs: Automaticky určit na základě vzorkovacího kmitočtu.

en: Automatically open single categories in the library tree
cs: Automaticky otevřít jednotlivé skupiny ve stromu sbírky

en: Available
cs: Dostupné

en: Average bitrate
cs: Průměrný datový tok

en: Average image size
cs: Průměrná velikost obrázku

en: BBC Podcasts
cs: Záznamy BBC

en: BPM
cs: ÚZM

en: Background Streams
cs: Proudy na pozadí

en: Background color
cs: Barva pozadí

en: Background image
cs: Obrázek na pozadí

en: Background opacity
cs: Neprůhlednost pozadí

en: Backing up database
cs: Záloha databáze

en: Balance
cs: Vyvážení

en: Ban (Last.fm scrobbling)
cs: Zakázat (odesílání informací o přehrávání na Last.fm)

en: Bar analyzer
cs: Proužkový analyzátor

en: Basic Blue
cs: Jednoduchá modrá

en: Basic audio type
cs: Základní typ zvuku

en: Behavior
cs: Chování

en: Best
cs: Nejlepší

en: Biography
cs: Životopis

en: Bit rate
cs: Datový tok

en: Bitrate
cs: Datový tok

[ctx: Refers to bitrate in file organise dialog.]
en: Bitrate
cs: Datový tok

en: Block analyzer
cs: Blokový analyzátor

en: Block type
cs: Typ bloku

en: Blur amount
cs: Velikost rozmazání

en: Body
cs: Tělo

en: Boom analyzer
cs: Růstový analyzátor

en: Browse...
cs: Procházet…

en: Buffer duration
cs: Délka vyrovnávací paměti

en: Buffering
cs: Ukládá se do vyrovnávací paměti

en: Building Seafile index...
cs: Sestavuje se index Seafile...

en: But these sources are disabled:
cs: Ale tyto zdroje jsou zakázány:

en: Buttons
cs: Tlačítka

en: CBC Podcasts
cs: Záznamy CBC

en: CD Drive
cs: Mechanika CD

en: CUE sheet support
cs: Podpora pro list CUE

en: Cancel download
cs: Zrušit stahování

en: Change cover art
cs: Změnit obal

en: Change font size...
cs: Změnit velikost písma...

en: Change repeat mode
cs: Změnit režim opakování

en: Change shortcut...
cs: Změnit klávesovou zkratku...

en: Change shuffle mode
cs: Změnit režim míchání

en: Change the currently playing song
cs: Změnit nyní přehrávanou píseň

en: Change the language
cs: Změnit jazyk

en: Changes will take place when the next song starts playing
cs: Změny se projeví, jakmile se začne přehrávat další píseň

en: Changing mono playback preference will be effective for the next playing songs
cs: Změna nastavení jednokanálového přehrávání začne platit s dalšími přehrávanými skladbami

en: Channels
cs: Kanály

en: Check for new episodes
cs: Podívat se po nových dílech

en: Check for updates
cs: Podívat se po aktualizacích

en: Check for updates...
cs: Zkontrolovat aktualizace

en: Choose a name for your smart playlist
cs: Vyberte název pro svůj chytrý seznam skladeb

en: Choose automatically
cs: Vybrat automaticky

en: Choose color...
cs: Vybrat barvu...

en: Choose font...
cs: Vybrat písmo...

en: Choose from the list
cs: Vybrat ze seznamu

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
cs: Zvolte počet písní v seznamu skladeb a způsob jejich řazení.

en: Choose podcast download directory
cs: Vyberte adresář pro stažení zvukového záznamu (podcastu)

en: Choose the internet services you want to show.
cs: Vyberte internetové služby, jež chcete ukázat.

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
cs: Vyberte stránky, na kterých má Clementine hledat texty písní.

en: Classical
cs: Klasická

en: Cleaning up
cs: Úklid

en: Clear
cs: Smazat

en: Clear playlist
cs: Vyprázdnit seznam skladeb

en: Clementine Error
cs: Chyba Clemetine

en: Clementine Orange
cs: Mandarinka klementina

en: Clementine Visualization
cs: Vizualizace Clementine

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
cs: Clementine může automaticky převést hudbu kopírovanou do tohoto zařízení do formátu, který dokáže přehrát.

en: Clementine can play music that you have uploaded to Box
cs: Clementine může přehrávat hudbu nahranou vámi do úložiště služby Box (neboli krabice)

en: Clementine can play music that you have uploaded to Dropbox
cs: Clementine umí přehrát hudbu nahranou vámi do Dropboxu

en: Clementine can play music that you have uploaded to Google Drive
cs: Clementine může přehrávat hudbu, kterou jste nahráli na Google Drive

en: Clementine can play music that you have uploaded to OneDrive
cs: Clementine může přehrávat hudbu vámi nahranou na OneDrive

en: Clementine can show a message when the track changes.
cs: Clementine může při změně skladby ukázat zprávu.

en: Clementine can synchronize your subscription list with your other computers and podcast applications.  <a href="https://gpodder.net/register/">Create an account</a>.
cs: Clementine může seřídit váš seznam s odběry s dalšími počítači a programy na přehrávání zvukových záznamů (podcastů).  <a href="https://gpodder.net/register/">Vytvořit účet</a>.

en: Clementine could not load any projectM visualisations.  Check that you have installed Clementine properly.
cs: Clementine se nepodařilo nahrát žádné vizualizace z projectM. Ověřte, že jste Clementine nainstalovali správně.

en: Clementine image viewer
cs: Prohlížeč obrázků pro Clementine

en: Clementine was unable to find results for this file
cs: Clementine se pro tento soubor výsledky najít nepodařilo

en: Clementine will find music in:
cs: Clementine bude hledat hudbu v:

en: Click here to add some music
cs: Klepněte sem pro přidání nějaké hudby

en: Click here to favorite this playlist so it will be saved and remain accessible through the "Playlists" panel on the left side bar
cs: Klepněte zde pro označení tohoto seznamu skladeb jako oblíbeného, takže bude uložen a zůstane přístupný přes panel Seznamy skladeb v levém postranním pruhu

en: Click to toggle between remaining time and total time
cs: Klepněte pro přepnutí mezi zbývajícím časem a celkovým časem

en: Clicking the Login button will open a web browser.  You should return to Clementine after you have logged in.
cs: Klepnutí na přihlašovací tlačítko otevře prohlížeč internetových stránek.  Po přihlášení se vraťte do Clementine.

en: Close
cs: Zavřít

en: Close playlist
cs: Zavřít seznam skladeb

en: Close visualization
cs: Zavřít vizualizaci

en: Closing this window will cancel the download.
cs: Zavření tohoto okna zruší stahování.

en: Closing this window will stop searching for album covers.
cs: Zavření tohoto okna zastaví hledání obalů alb.

en: Club
cs: Klub

en: Co&mposer
cs: S&kladatel

en: Colors
cs: Barvy

en: Comma separated list of class:level, level is 0-3
cs: Čárkou oddělený seznam class:level, level je 0-3

en: Comma separated list of prefix words to ignore when sorting
cs: Seznam slov (předpon) oddělených čárkou, která se při řazení mají přehlížet

en: Command
cs: Příkaz

en: Comment
cs: Poznámka

en: Complete tags automatically
cs: Doplnit značky automaticky

en: Complete tags automatically...
cs: Doplnit značky automaticky...

en: Composer
cs: Skladatel

en: Configure %1...
cs: Nastavit %1...

en: Configure Magnatune...
cs: Nastavit Magnatune...

en: Configure Shortcuts
cs: Nastavit klávesové zkratky

en: Configure Subsonic...
cs: Nastavit Subsonic...

en: Configure global search...
cs: Nastavit celkové hledání...

en: Configure library...
cs: Nastavit sbírku...

en: Configure podcasts...
cs: Nastavit záznamy...

en: Configure...
cs: Nastavit...

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
cs: Připojit dálkový ovladač Wii pomocí činnosti zapnout/vypnout

en: Connect device
cs: Připojit zařízení

en: Connection refused by server, check server URL. Example: http://localhost:4040/
cs: Spojení odmítnuto serverem, prověřte adresu serveru (URL). Příklad: http://localhost:4040/

en: Connection timed out
cs: Spojení vypršelo

en: Connection timed out, check server URL. Example: http://localhost:4040/
cs: Spojení vypršelo, prověřte adresu serveru (URL). Příklad: http://localhost:4040/

en: Console
cs: Konzole

en: Constant bitrate
cs: Stálý datový tok

en: Convert all music
cs: Převést všechnu hudbu

en: Convert any music that the device can't play
cs: Převést veškerou hudbu, kterou zařízení nedokáže přehrát

en: Convert lossless audiofiles before sending them to the remote.
cs: Převést zvukové soubory v bezztrátovém formátu, před jejich odesláním do vzdáleného úložiště.

en: Convert lossless files
cs: Převést soubory v bezztrátovém formátu

en: Copy to clipboard
cs: Kopírovat do schránky

en: Copy to device...
cs: Zkopírovat do zařízení...

en: Copy to library...
cs: Zkopírovat do sbírky...

en: Copyright
cs: Autorské právo

en: Could not connect to Subsonic, check server URL. Example: http://localhost:4040/
cs: Nepodařilo se spojit se se Subsonicem, prověřte adresu serveru (URL). Příklad: http://localhost:4040/

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
cs: Nepodařilo se vytvořit prvek GStreamer "%1" - ujistěte se, že máte nainstalovány všechny požadované přídavné moduly GStreamer

en: Could not detect an audio stream in %1
cs: Nepodařilo se zjistit zvukový proud v %1

en: Could not find Google Drive file.
cs: Nepodařilo se najít soubor Google Drive.

en: Could not find a suitable encoder element for <b>%1</b>.
cs: Nepodařilo se najít vhodný prvek kodéru pro <b>%1</b>.

en: Could not get details
cs: Nepodařilo se získat podrobnosti

en: Could not log in to Last.fm. Please try again.
cs: Nepodařilo se přihlásit se k Last.fm. Zkuste to, prosím, znovu..

en: Couldn't create playlist
cs: Nepodařilo se vytvořit seznam skladeb

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
cs: Nepodařilo se najít multiplexer pro "%1" - ujistěte se, že máte nainstalovány správné přídavné moduly GStreamer

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
cs: Nepodařilo se najít kodér "%1" - ujistěte se, že máte nainstalovány správné přídavné moduly GStreamer

en: Couldn't open output file %1
cs: Nepodařilo se otevřít výstupní soubor %1

en: Cover Manager
cs: Správce obalů

en: Cover art from embedded image
cs: Obal z vloženého obrázku

en: Cover art loaded automatically from %1
cs: Obal nahraný automaticky z %1

en: Cover art manually unset
cs: Obal zrušený ručně

en: Cover art not set
cs: Obal nenastaven

en: Cover art set from %1
cs: Obal nastaven z %1

en: Covers from %1
cs: Obaly od %1

en: Create a new playlist with files/URLs
cs: Vytvořit nový seznam skladeb pomocí souborů/adres

en: Cross-fade when changing tracks automatically
cs: Prolínání při automatické změně skladby

en: Cross-fade when changing tracks manually
cs: Prolínání při ruční změně skladby

en: Ctrl+Down
cs: Ctrl+šipka dolů

en: Custom
cs: Vlastní

en: Custom image:
cs: Vlastní obrázek:

en: Custom message settings
cs: Nastavení vlastní zprávy

en: Custom...
cs: Vlastní...

en: D-Bus path
cs: Cesta k D-Bus

en: Dance
cs: Taneční hudba

en: Database
cs: Databáze

en: Database corruption detected. Please read https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption for instructions on how to recover your database
cs: Zjištěno poškození databáze. Přečtěte si, prosím,  https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption kvůli pokynům, kterak svou databázi obnovit

en: Date
cs: Datum

en: Date created
cs: Datum vytvoření

en: Date modified
cs: Datum změny

en: Days
cs: Dny

en: De&fault
cs: &Výchozí

en: Decrease the volume by 4 percent
cs: Snížit hlasitost o 4 procenta

en: Decrease the volume by <value> percent
cs: Snížit hlasitost o <value> procent

en: Decrease volume
cs: Snížit hlasitost

en: Default background image
cs: Výchozí obrázek na pozadí

en: Default device on %1
cs: Výchozí zařízení na %1

en: Defaults
cs: Výchozí

en: Delay between visualizations
cs: Prodleva mezi vizualizacemi

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete downloaded data
cs: Smazat stažená data

en: Delete files
cs: Smazat soubory

en: Delete from device...
cs: Smazat ze zařízení...

en: Delete from disk...
cs: Smazat z disku...

en: Delete played episodes
cs: Smazat přehrané díly

en: Delete preset
cs: Smazat přednastavení

en: Delete smart playlist
cs: Smazat chytrý seznam skladeb

en: Delete the currently playing song
cs: Smazat nyní přehrávanou píseň

en: Delete the original files
cs: Smazat původní soubory

en: Deleting files
cs: Probíhá mazání souborů

en: Depth
cs: Hloubka

en: Dequeue selected tracks
cs: Odstranit vybrané skladby z řady

en: Dequeue track
cs: Odstranit skladbu z řady

en: Destination
cs: Cíl

en: Details...
cs: Podrobnosti...

en: Detect
cs: Zjistit

en: Device
cs: Zařízení

en: Device Properties
cs: Vlastnosti zařízení

en: Device name
cs: Název zařízení

en: Device properties...
cs: Vlastnosti zařízení...

en: Devices
cs: Zařízení

en: Did you mean
cs: Mysleli jste

en: Digitally Imported password
cs: Heslo k Digitally Imported

en: Digitally Imported username
cs: Uživatelské jméno u Digitally Imported

en: Direct internet connection
cs: Přímé připojení k internetu

en: Directory
cs: Složka

en: Disable duration
cs: Zakázat délku

en: Disable moodbar generation
cs: Zakázat tvoření náladového proužku

[ctx: Refers to a disabled notification type in Notification settings.]
en: Disabled
cs: Zakázáno

[ctx: Refers to search provider's status.]
en: Disabled
cs: Zakázáno

en: Disc
cs: Disk

en: Discontinuous transmission
cs: Nesouvislý přenos

en: Display options
cs: Volby zobrazení

en: Display the on-screen-display
cs: Zobrazovat informace na obrazovce (OSD)

en: Do a full library rescan
cs: Znovu kompletně prohledat sbírku

en: Do a full rescan
cs: Znovu úplně prohledat

en: Do a full rescan...
cs: Znovu úplně prohledat...

en: Do not convert any music
cs: Nepřevádět žádnou hudbu

en: Do not overwrite
cs: Nepřepisovat

en: Doing a full rescan will lose any metadata you've saved in Clementine such as cover art, play counts and ratings.  Clementine will rescan all your music in %1 which may take some time.
cs: Úplné znovuprohledání povede ke ztrátě popisných dat uložených vámi v Clementine, např. obrázků obalů, počtů přehrání skladeb a hodnocení. Clementine znovu prohledá všechnu vaši hudbu v %1, což může chvíli trvat.

en: Don't repeat
cs: Neopakovat

en: Don't show in various artists
cs: Nezobrazovat pod různými umělci

en: Don't show listened episodes
cs: Neukazovat poslechnuté díly

en: Don't shuffle
cs: Nemíchat

en: Don't stop!
cs: Nezastavovat!

en: Donate
cs: Darovat

en: Double click to open
cs: Klepnout dvakrát pro otevření

en: Double clicking a song in the playlist will...
cs: Dvojité klepnutí na píseň v seznamu skladeb způsobí...

en: Double clicking a song will...
cs: Dvojité klepnutí na píseň...

en: Download %n episodes
cs: Stáhnout %n dílů

en: Download directory
cs: Stáhnout složku

en: Download episodes to
cs: Stáhnout díly do

en: Download membership
cs: Stáhnout členství

en: Download new episodes automatically
cs: Stáhnout nové díly automaticky

en: Download queued
cs: Stahování zařazeno

en: Download settings
cs: Nastavení stahování

en: Download the original Android app
cs: Stáhnout původní aplikaci pro Android

en: Download the remote for Desktops, Android and iOS
cs: Stáhnout dálkové ovládání pro stolní počítač, Android a iOS

en: Download this album
cs: Stáhnout toto album

en: Download this album...
cs: Stáhnout toto album...

en: Download this episode
cs: Stáhnout tento díl

en: Downloading (%1%)...
cs: Stahuje se (%1%)...

en: Downloading Icecast directory
cs: Stahuje se adresář Icecast

en: Downloading Jamendo catalogue
cs: Stahuje se katalog Jamendo

en: Downloading Magnatune catalogue
cs: Stahuje se katalog Magnatune

en: Downloading metadata
cs: Stahují se popisná data

en: Drag to reposition
cs: Tažením přemístěte

en: Dump Graph
cs: Udělat graf

en: Dump Pipeline Graph
cs: Vypsat rourový graf

en: Dump To Logs
cs: Vypsat v zápisech

en: Duration
cs: Doba trvání

en: Dynamic mode is on
cs: Je zapnut dynamický režim

en: Dynamic random mix
cs: Dynamický náhodný výběr

en: Edit smart playlist...
cs: Upravit chytrý seznam skladeb...

en: Edit tag "%1"...
cs: Upravit značku "%1"...

en: Edit tag...
cs: Upravit značku...

en: Edit tags
cs: Upravit značky

en: Edit track information
cs: Upravit informace o skladbě

en: Edit track information...
cs: Upravit informace o skladbě...

en: Edit tracks information...
cs: Upravit informace o skladbách...

en: Edit...
cs: Upravit...

en: Email
cs: E-mail

en: Enable Wii Remote support
cs: Povolit podporu dálkového ovládání Wii

en: Enable equalizer
cs: Povolit ekvalizér

en: Enable shortcuts only when Clementine is focused
cs: Povolit zkratky jen když je Clementine zaměřen

en: Enable song metadata inline edition with click
cs: Povolit upravování popisných dat písně klepnutím v řádku

en: Enable sources below to include them in search results.  Results will be displayed in this order.
cs: Povolit zdroje níže pro jejich zahrnutí ve výsledcích hledání.  Výsledky budou zobrazeny v tomto pořadí

en: Enable/disable Last.fm scrobbling
cs: Povolit/zakázat odesílání informací o přehrávání na Last.fm

en: Encoder
cs: Kodér

en: Encoding complexity
cs: Složitost kódování

en: Encoding engine quality
cs: Kvalita kódovacího stroje

en: Encoding mode
cs: Režim kódování

en: Enter a URL
cs: Zadejte adresu (URL)

en: Enter a URL to download a cover from the Internet:
cs: Zadejte adresu (URL) ke stažení obalu z internetu:

en: Enter a filename for exported covers (no extension):
cs: Zadejte souborový název pro uložené obaly (bez přípony):

en: Enter a new name for this playlist
cs: Zadejte název tohoto seznamu skladeb

en: Enter search terms above to find music on your computer and on the internet
cs: Zadejte hledané pojmy výše pro nalezení hudby ve vašem počítači a na internetu

en: Enter search terms below to find podcasts in the iTunes Store
cs: Zadejte hledané výrazy pro nalezení zvukových záznamů v obchodu iTunes

en: Enter search terms below to find podcasts on gpodder.net
cs: Zadejte hledané výrazy pro nalezení zvukových záznamů na gpodder.net

en: Enter search terms here
cs: Zde zadejte hledané výrazy

en: Enter the URL of an internet radio stream:
cs: Zadejte adresu (URL) proudu internetového rádia:

en: Enter the name of the folder
cs: Zadejte název složky

en: Enter this IP in the App to connect to Clementine.
cs: Zadejte tuto adresu IP v programu pro spojení s Clementine.

en: Entire collection
cs: Celá sbírka

en: Episode information
cs: Informace o dílu

en: Equalizer
cs: Ekvalizér

en: Equivalent to --log-levels *:1
cs: Rovnocenné s --log-levels *:1

en: Equivalent to --log-levels *:3
cs: Rovnocenné s --log-levels *:3

en: Error
cs: Chyba

en: Error connecting MTP device
cs: Chyba při připojování zařízení MTP

en: Error copying songs
cs: Chyba při kopírování písní

en: Error deleting songs
cs: Chyba při mazání písní

en: Error discovering %1: %2
cs: Chyba při objevování %1: %2

en: Error loading %1
cs: Chyba při nahrávání %1

en: Error loading di.fm playlist
cs: Chyba při nahrávání seznamu skladeb di.fm

en: Error processing %1: %2
cs: Chyba při zpracovávání %1: %2

en: Error while loading audio CD
cs: Chyba  při nahrávání zvukového CD

en: Ever played
cs: Přehrané skladby

en: Every 10 minutes
cs: Každých 10 minut

en: Every 12 hours
cs: Každých 12 hodin

en: Every 2 hours
cs: Každé 2 hodiny

en: Every 20 minutes
cs: Každých 20 minut

en: Every 30 minutes
cs: Každých 30 minut

en: Every 6 hours
cs: Každých 6 hodin

en: Every hour
cs: Každou hodinu

en: Except between tracks on the same album or in the same CUE sheet
cs: Kromě mezistop na tom samém albu nebo v tom samém listu CUE

en: Existing covers
cs: Stávající obaly

en: Expand
cs: Rozbalit

en: Expires on %1
cs: Vyprší %1

en: Export Covers
cs: Uložit obaly

en: Export covers
cs: Uložit obaly

en: Export downloaded covers
cs: Uložit stažené obaly

en: Export embedded covers
cs: Uložit vložené obaly

en: Export finished
cs: Uložení dokončeno

en: Exported %1 covers out of %2 (%3 skipped)
cs: Uloženo %1 obalů z %2 (%3 přeskočeno)

en: Fade out on pause / fade in on resume
cs: Zeslabení při pozastavení/Zesílení při obnovení přehrávání

en: Fade out when stopping a track
cs: Zeslabit při zastavování skladby

en: Fading
cs: Slábnutí

en: Fading duration
cs: Doba slábnutí

en: Failed reading CD drive
cs: Nepodařilo se číst z CD v mechanice

en: Failed to fetch directory
cs: Nepodařilo se natáhnout adresář

en: Failed to fetch podcasts
cs: Nepodařilo se natáhnout zvukové záznamy (podcasty)

en: Failed to get channel list:
    %1
cs: Nepodařilo se získat seznam kanálů:
    %1

en: Failed to load podcast
cs: Nepodařilo se nahrát zvukový záznam (podcast)

en: Failed to parse %1 response:
    %2
cs: Nepodařilo se zpracovat %1 odpověď:
    %2

en: Failed to parse the XML for this RSS feed
cs: Nepodařilo se zpracovat XML pro tento kanál RSS

en: Failed to update icecast directory:
    %1
cs: Nepodařilo se aktualizovat adresář icecast:
    %1

en: Failed to write new auto-tags to '%1'
cs: Nepodařilo se zapsat nové automatické značky do '%1'

en: Fast
cs: Rychlý

en: Fast search
cs: Rychlé hledání

en: Favourite tracks
cs: Oblíbené skladby

en: Fetch Missing Covers
cs: Stáhnout chybějící obaly

en: Fetch automatically
cs: Stáhnout automaticky

en: Fetch completed
cs: Stahování dokončeno

en: Fetching Subsonic library
cs: Natahuje se knihovna Subsonic

en: Fetching cover error
cs: Chyba při stahování obalu

en: Fetching playlist items
cs: Natahují se položky seznamu skladeb

en: File extension
cs: Přípona souboru

en: File formats
cs: Formáty souborů

en: File name
cs: Název souboru

en: File name (without path)
cs: Název souboru bez cesty

en: File paths
cs: Souborové cesty

en: File size
cs: Velikost souboru

en: File type
cs: Typ souboru

en: Filename
cs: Název souboru

en: Filename Preview
cs: Náhled názvu souboru

en: Files
cs: Soubory

en: Files root folder
cs: Základní složka pro soubory

en: Files to transcode
cs: Soubory k překódování

en: Find songs in your library that match the criteria you specify.
cs: Nalézt ve sbírce písně odpovídající vámi zadaným kritériím.

en: Fingerprinting song
cs: Určení písně

en: Finish
cs: Dokončit

en: First level
cs: První úroveň

en: Fit cover to width
cs: Přizpůsobit obal šířce

en: Font size
cs: Velikost písma

en: Force mono encoding
cs: Vynutit jednokanálové kódování

en: Forget device
cs: Zapomenout zařízení

en: Forgetting a device will remove it from this list and Clementine will have to rescan all the songs again next time you connect it.
cs: Zařízení bude odstraněno z tohoto seznamu. Po opětovném připojení je Clementine bude muset znovu celé prohledat.

en: Form
cs: Formulář

en: Format
cs: Formát

en: Framerate
cs: Počet snímků

en: Frames per buffer
cs: Snímků na vyrovnávací paměť

en: Frequently Played Albums
cs: Často hraná alba

en: Frozen
cs: Zmrzlý

en: Full Bass
cs: Plné basy

en: Full Bass + Treble
cs: Plné basy + výšky

en: Full Treble
cs: Plné výšky

en: Ge&nre
cs: Žá&nr

en: General
cs: Obecné

en: General settings
cs: Obecná nastavení

en: Genre
cs: Žánr

en: Getting channels
cs: Získávají se kanály

en: Getting station
cs: Získává se stanice

en: Getting streams
cs: Získávají se proudy

en: Give it a name:
cs: Pojmenujte to:

en: Go
cs: Jít

en: Go to next playlist tab
cs: Jít na další kartu seznamu skladeb

en: Go to previous playlist tab
cs: Jít na předchozí kartu seznamu skladeb

en: Got %1 covers out of %2 (%3 failed)
cs: Získáno %1 obalů z %2 (%3 nezískáno)

en: Grey out non existent songs in my playlists
cs: Nechat zešedivět neexistující písně v mých seznamech skladeb

en: Group Library by...
cs: Seskupovat v hudební sbírce podle...

en: Group by
cs: Seskupovat podle

en: Group by Album
cs: Seskupovat podle alba

en: Group by Album artist/Album
cs: Seskupovat podle umělce alba/alba

en: Group by Artist
cs: Seskupovat podle umělce

en: Group by Artist/Album
cs: Seskupovat podle umělce/alba

en: Group by Artist/Year - Album
cs: Seskupovat podle umělce/roku - alba

en: Group by Genre/Album
cs: Seskupovat podle žánru/alba

en: Group by Genre/Artist/Album
cs: Seskupovat podle žánru/umělce/alba

en: Grouping
cs: Seskupení

en: Grouping Name
cs: Název seskupení

en: Grouping name:
cs: Název seskupení:

en: HTML page did not contain any RSS feeds
cs: Stránka HTML neobsahuje žádný kanál RSS

en: HTTP 3xx status code received without URL, verify server configuration.
cs: Stavový kód HTTP 3xx přijat bez URL, ověřte nastavení serveru.

en: HTTP proxy
cs: Proxy HTTP

en: Happy
cs: Šťastný

en: Hardware information
cs: Informace o vybavení

en: Hardware information is only available while the device is connected.
cs: Informace o vybavení jsou dostupné pouze tehdy, když je zařízení připojeno.

en: Hide playlist filter toolbar
cs: Skrýt nástrojový pruh pro filtrování seznamu skladeb

en: High
cs: Vysoká

en: High (%1 fps)
cs: Vysoký (%1 fps)

en: High (1024x1024)
cs: Vysoké (1024 x 1024)

en: Host not found, check server URL. Example: http://localhost:4040/
cs: Hostitel nenalezen, prověřte adresu serveru (URL). Příklad: http://localhost:4040/

en: Hours
cs: Hodiny

en: Hypnotoad
cs: Hypnožába

en: I don't have a Magnatune account
cs: U Magnatune nemám účet

en: Icon
cs: Ikona

en: Icons on top
cs: Ikony nahoře

en: Identifying song
cs: Určuje se píseň

en: If activated, clicking a selected song in the playlist view will let you edit the tag value directly
cs: Pokud je zapnuto, po klepnutí na vybranou píseň v seznamu skladeb můžete upravit hodnotu značky přímo

en: If enabled the original files will be removed. If transcoded files have the same file extension and the destination is the same directory as the original files, the original files will be replaced.
cs: Pokud je povoleno, původní soubory budou odstraněny. Pokud mají překódované soubory stejnou souborovou příponu a cílem je stejný adresář, v němž jsou původní soubory, původní soubory budou nahrazeny.

en: If you continue, this device will work slowly and songs copied to it may not work.
cs: Budete-li pokračovat, toto zařízení bude pracovat pomalu a písně na něj kopírované nemusí fungovat.

en: If you know the URL of a podcast, enter it below and press Go.
cs: Pokud znáte adresu (URL) zvukového záznamu, zadejte ji níže a stiskněte Jít.

en: Ignore "The" in artist names
cs: Nevšímat si 'The' ve jménech umělců

en: Ignore prefix word(s)
cs: Přehlížet slova (předpony)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)
cs: Obrázky (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)
cs: Obrázky (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)

en: In %1 days
cs: Za %1 dny(ů)

en: In %1 weeks
cs: Za %1 týdny(ů)

en: In dynamic mode new tracks will be chosen and added to the playlist every time a song finishes.
cs: V dynamickém režimu budou nové skladby vybrány a přidány do seznamu skladeb pokaždé, když píseň skončí.

en: Include album art in the notification
cs: Zahrnout obal alba do oznámení

en: Include all songs
cs: Zahrnout všechny písně

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Client must upgrade.
cs: Nevhodná verze protokolu Subsonic REST. Klient se musí zaktualizovat.

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Server must upgrade.
cs: Nevhodná verze protokolu Subsonic REST. Server se musí zaktualizovat.

en: Incomplete configuration, please ensure all fields are populated.
cs: Neúplné nastavení. Zajistěte, prosím, že jsou všechna pole vyplněna.

en: Increase the volume by 4 percent
cs: Zvýšit hlasitost o 4 procenta

en: Increase the volume by <value> percent
cs: Zvýšit hlasitost o <value> procent

en: Increase volume
cs: Zvýšit hlasitost

en: Indexing %1
cs: Rejstříkování %1

en: Information
cs: Informace

en: Input options
cs: Vstupní volby

en: Insert...
cs: Vložit...

en: Integrity check
cs: Ověření celistvosti

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Internet services
cs: Internetové služby

en: Intro tracks
cs: Skladby úvodu

en: Invalid API key
cs: Neplatný klíč API

en: Invalid URL
cs: Neplatná adresa (URL)

en: Invalid format
cs: Neplatný formát

en: Invalid method
cs: Neplatná metoda

en: Invalid parameters
cs: Neplatné parametry

en: Invalid resource specified
cs: Zadán neplatný zdroj

en: Invalid service
cs: Neplatná služba

en: Invalid session key
cs: Neplatný klíč sezení

en: Invert Selection
cs: Obrátit výběr

en: Jamendo Most Listened Tracks
cs: Nejposlouchanější skladby na Jamendu

en: Jamendo Top Tracks
cs: Nejlepší skladby na Jamendu

en: Jamendo Top Tracks of the Month
cs: Nejlepší skladby měsíce na Jamendu

en: Jamendo Top Tracks of the Week
cs: Nejlepší skladby týdne na Jamendu

en: Jamendo database
cs: Databáze Jamendo

en: Jump to previous song right away
cs: Skočit ihned na předchozí píseň

en: Jump to the currently playing track
cs: Skočit na nyní přehrávanou skladbu

en: Keep buttons for %1 second...
cs: Držet tlačítka po %1 sekundy...

en: Keep buttons for %1 seconds...
cs: Držet tlačítka po %1 sekund...

en: Keep running in the background when the window is closed
cs: Při zavření okna nechat běžet na pozadí

en: Keep the original files
cs: Zachovat původní soubory

[ctx: Label for buton to enable/disable kittens in the now playing widget]
en: Kittens
cs: Koťátka

en: Language
cs: Jazyk

en: Laptop/Headphones
cs: Přenosný počítač/Sluchátka

en: Large Hall
cs: Velký sál

en: Large album cover
cs: Velký obal alba

en: Large album cover (details below)
cs: Velký obal alba (podrobnosti níže)

en: Large album cover (no details)
cs: Velký obal alba (žádné podrobnosti)

en: Large sidebar
cs: Velký postranní panel

en: Last played
cs: Naposledy hrané

[ctx: A playlist's tag.]
en: Last played
cs: Naposledy hráno

en: Last.fm Authentication
cs: Ověření u Last.fm

en: Last.fm is currently busy, please try again in a few minutes
cs: Last.fm je nyní zaneprázdněno, prosím, zkuste to za pár minut znovu

en: Last.fm play counts
cs: Počty přehrání na Last.fm

en: Last.fm tags
cs: Značky Last.fm

en: Last.fm wiki
cs: Wiki pro Last.fm

en: Least favourite tracks
cs: Nejméně oblíbené skladby

en: Left
cs: Vlevo

en: Length
cs: Délka

en: Library
cs: Sbírka

en: Library advanced grouping
cs: Pokročilé seskupování sbírky

en: Library rescan notice
cs: Zpráva o prohledání sbírky

en: Library search
cs: Hledání ve sbírce

en: Limits
cs: Omezení

en: Live
cs: Živě

en: Load
cs: Načíst

en: Load cover from URL
cs: Nahrát obal z adresy (URL)

en: Load cover from URL...
cs: Nahrát obal z adresy (URL)...

en: Load cover from disk
cs: Nahrát obal z disku

en: Load cover from disk...
cs: Nahrát obal na disku...

en: Load playlist
cs: Nahrát seznam skladeb

en: Load playlist...
cs: Nahrát seznam skladeb...

en: Loading MTP device
cs: Nahrává se zařízení MTP

en: Loading iPod database
cs: Nahrává se databáze iPod

en: Loading smart playlist
cs: Nahrává se chytrý seznam skladeb

en: Loading songs
cs: Nahrávají se písně

en: Loading stream
cs: Nahrává se proud

en: Loading tracks
cs: Nahrávají se skladby

en: Loading tracks info
cs: Nahrávají se informace o skladbě

en: Loading...
cs: Nahrává se...

en: Loads files/URLs, replacing current playlist
cs: Nahraje soubory/adresy (URL), nahradí současný seznam skladeb

en: Login
cs: Přihlášení

en: Login failed
cs: Přihlášení se nezdařilo

en: Logs
cs: Záznamy

en: Long term prediction profile (LTP)
cs: Dlouhodobý předpověďní profil

en: Love
cs: Líbí se

en: Love (Last.fm scrobbling)
cs: Líbí se mi (odesílání informací o přehrávání na Last.fm)

en: Low (%1 fps)
cs: Nízký (%1 fps)

en: Low (256x256)
cs: Nízké (256x256)

en: Low complexity profile (LC)
cs: Nízkosložitostní profil

en: Lyrics
cs: Texty písní

en: Lyrics from %1
cs: Texty písní z %1

en: Lyrics from the tag
cs: Text písně ze značky

en: Magnatune Download
cs: Stahování z Magnatune

en: Magnatune download finished
cs: Stahování z Magnatune bylo dokončeno

en: Main profile (MAIN)
cs: Hlavní profil

en: Make it so!
cs: Proveďte!

[ctx: Label for button to enable/disable Enterprise background sound.]
en: Make it so!
cs: Proveďte!

en: Malformed response
cs: Poškozená odpověď

en: Manage saved groupings
cs: Spravovat uložená seskupení

en: Manual proxy configuration
cs: Ruční nastavení proxy

en: Manually
cs: Ručně

en: Manufacturer
cs: Výrobce

en: Mark as listened
cs: Označit jako poslechnuté

en: Mark as new
cs: Označit jako nové

en: Match every search term (AND)
cs: Porovnat všechny hledané výrazy (AND)

en: Match one or more search terms (OR)
cs: Porovnat jeden nebo více hledaných výrazů (OR)

en: Maximum bitrate
cs: Nejvyšší datový tok

en: Maximum number of child processes for tag handling (requires restart)
cs: Největší počet podprocesů pro zacházení se značkami (vyžaduje opětovné spuštění)

en: Medium (%1 fps)
cs: Střední (%1 fps)

en: Medium (512x512)
cs: Střední (512x512)

en: Membership type
cs: Druh členství

en: Minimum bitrate
cs: Nejnižší datový tok

en: Minimum buffer fill
cs: Nejmenší naplnění vyrovnávací paměti

en: Missing plugins
cs: Chybějící přídavné moduly

en: Missing projectM presets
cs: Chybí přednastavení projectM

en: Monitor the library for changes
cs: Sledovat změny ve sbírce

en: Mono playback
cs: Jednokanálové přehrávání

en: Months
cs: Měsíce

en: Mood
cs: Nálada

en: Moodbar style
cs: Styl náladového proužku

en: Moodbars
cs: Náladové proužky

en: Most played
cs: Nejvíce hráno

en: Mount point
cs: Přípojný bod

en: Mount points
cs: Přípojné body

en: Move down
cs: Posunout dolů

en: Move to library...
cs: Přesunout do sbírky...

en: Move up
cs: Posunout nahoru

en: Music
cs: Hudba

en: Music Library
cs: Hudební sbírka

en: Music extensions remotely visible
cs: Vzdáleně viditelné hudební přípony

en: Mute
cs: Ztlumit

en: Name
cs: Název

[ctx: Category label]
en: Name
cs: Název

en: Naming options
cs: Volby pro pojmenování

en: Narrow band (NB)
cs: Úzké pásmo

en: Network Proxy
cs: Síťová proxy

en: Network Remote
cs: Síťové vzdálené ovládání

en: Never
cs: Nikdy

en: Never played
cs: Nikdy nehráno

en: Never start playing
cs: Nikdy nezačít přehrávání

en: New folder
cs: Nová složka

en: New playlist
cs: Nový seznam skladeb

en: New smart playlist...
cs: Nový chytrý seznam skladeb...

en: New songs
cs: Nové písně

en: New tracks will be added automatically.
cs: Nové písně budou přidány automaticky.

en: Newest Albums
cs: Nejnovější alba

en: Newest tracks
cs: Nejnovější skladby

en: Next
cs: Další

en: Next album
cs: Další album

en: Next track
cs: Další skladba

en: Next week
cs: Příští týden

en: No analyzer
cs: Žádný analyzátor

en: No background image
cs: Žádný obrázek na pozadí

en: No covers to export.
cs: Žádné obaly k uložení

en: No long blocks
cs: Žádné dlouhé bloky

en: No matches found.  Clear the search box to show the whole playlist again.
cs: Nebyly nalezeny žádné shody. Smažte obsah vyhledávacího pole, aby se znovu zobrazil celý seznam skladeb.

en: No settings available for this type.
cs: Pro tento typ nejsou dostupná žádná nastavení.

en: No settings page available for encoder element <b>%1</b>. Please report this issue:<br><a href="%2">%2</a>
cs: Pro prvek kodéru není dostupná žádná stránka s nastavením <b>%1</b>. Tento problém, prosím, nahlašte:<br><a href="%2">%2</a>

en: No short blocks
cs: Žádné krátké bloky

en: None
cs: Žádná

en: None of the selected songs were suitable for copying to a device
cs: Žádná z vybraných písní nebyla vhodná ke zkopírování do zařízení

en: Normal
cs: Normální

en: Normal block type
cs: Běžný typ bloku

en: Normal duration (at least 4 minutes or half the track length)
cs: Běžná doba trvání (alespoň 4 minuty nebo polovina délky skladby)

en: Not available while using a dynamic playlist
cs: Není dostupné během používání dynamického seznamu skladeb

en: Not connected
cs: Nepřipojeno

en: Not enough content
cs: Nedostatek obsahu

en: Not enough fans
cs: Nedostatek nadšených obdivovatelů

en: Not enough members
cs: Nedostatek členů

en: Not enough neighbors
cs: Nedostatek sousedů

en: Not logged in
cs: Nepřihlášen

en: Not mounted - double click to mount
cs: Nepřipojeno - dvojitým klepnutím připojíte

en: Notification type
cs: Druh oznámení

en: Notifications
cs: Oznámení

en: Now Playing
cs: Právě se přehrává

en: Number of episodes to show
cs: Čísla dílů k ukázání

en: Number of processes:
cs: Počet procesů:

en: OSD Preview
cs: Náhled OSD

en: Off
cs: Vypnuto

en: Ogg Flac
cs: Ogg FLAC

en: On
cs: Zapnuto

en: Only accept connections from clients within the ip ranges:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x
cs: Přijmout spojení od klientů pouze v rozsazích IP:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x

en: Only allow connections from the local network
cs: Povolit spojení pouze z místní sítě

en: Only show the first
cs: Ukázat pouze první

en: Opacity
cs: Neprůhlednost

en: Open %1 in browser
cs: Otevřít %1 v prohlížeči

en: Open &audio CD...
cs: Otevřít &zvukové CD...

en: Open OPML file
cs: Otevřít soubor OPML

en: Open OPML file...
cs: Otevřít soubor OPML...

en: Open a directory to import music from
cs: Otevřít adresář a zavést hudbu v něm

en: Open device
cs: Otevřít zařízení

en: Open file...
cs: Otevřít soubor

en: Open in Google Drive
cs: Otevřít v Google Drive

en: Open in new playlist
cs: Otevřít v novém seznamu skladeb

[ctx: Refers to behavior settings in Clementine settings page.]
en: Open in new playlist
cs: Otevřít v novém seznamu skladeb

en: Open in your browser
cs: Otevřít v prohlížeči

en: Open...
cs: Otevřít...

en: Operation failed
cs: Operace se nezdařila

en: Optimize for bitrate
cs: Optimalizovat s ohledem na datový tok

en: Optimize for quality
cs: Optimalizovat s ohledem na kvalitu

en: Options...
cs: Volby...

en: Organise Files
cs: Uspořádat soubory

en: Organise files...
cs: Uspořádat soubory...

en: Organising files
cs: Uspořádávají se soubory

en: Original tags
cs: Původní značky

en: Original year
cs: Původní rok

en: Original year - Album
cs: Původní rok - Album

en: Original year tag support
cs: Podpora pro značku Původní rok

en: Other
cs: Jiné

en: Other options
cs: Další volby

en: Output
cs: Výstup

en: Output device
cs: Výstupní zařízení

en: Output options
cs: Možnosti výstupu

en: Overwrite all
cs: Přepsat vše

en: Overwrite existing files
cs: Přepsat existující soubory

en: Overwrite smaller ones only
cs: Přepsat pouze menší

en: Owner
cs: Vlastník

en: Parsing Jamendo catalogue
cs: Zpracovává se katalog pro Jamendo

en: Partition label
cs: Štítek oddílu

en: Party
cs: Oslava

en: Password
cs: Heslo

en: Pause
cs: Pozastavit

en: Pause playback
cs: Pozastavit přehrávání

en: Paused
cs: Pozastaveno

en: Performer
cs: Účinkující

en: Pipeline
cs: Roura

en: Pipelines
cs: Roury

en: Plain sidebar
cs: Prostý postranní panel

en: Play
cs: Přehrát

en: Play count
cs: Počet přehrání

en: Play given playlist
cs: Přehrát daný seznam skladeb

en: Play if stopped, pause if playing
cs: Přehrát, pokud je zastaveno, pozastavit, pokud je přehráváno

en: Play if there is nothing already playing
cs: Hrát, pokud se již něco nepřehrává

en: Play next
cs: Přehrát další

en: Play selected tracks next
cs: Přehrát vybrané skladby jako další

en: Play the <n>th track in the playlist
cs: Přehrát <n>. skladbu v seznamu se skladbami

en: Play/Pause
cs: Přehrát/Pozastavit

en: Playback
cs: Přehrávání

en: Player options
cs: Nastavení přehrávače

en: Playlist
cs: Seznam skladeb

en: Playlist finished
cs: Seznam skladeb dokončen

en: Playlist options
cs: Nastavení seznamu skladeb

en: Playlist type
cs: Typ seznamu skladeb

en: Playlists
cs: Seznamy

en: Please close your browser and return to Clementine.
cs: Zavřete, prosím, svůj prohlížeč a vraťte se do Clementine.

en: Please open this URL in your browser: <a href="%1">%1</a>
cs: Otevřete, prosím, tuto adresu (URL) ve svém prohlížeči: <a href="%1">%1</a>

en: Podcast Information
cs: Informace o záznamu

en: Podcast information
cs: Informace o záznamu

en: Podcasts
cs: Zvukové záznamy

en: Popup duration
cs: Doba zobrazení oznámení

en: Pre-amp
cs: Předzesílení

en: Preference
cs: Nastavení

en: Preferences
cs: Nastavení

en: Preferences...
cs: Nastavení...

en: Preferred album art filenames (comma separated)
cs: Upřednostňované názvy souborů s obaly alb (oddělené čárkou)

en: Preferred audio format
cs: Upřednostňovaný zvukový formát

en: Preferred format
cs: Upřednostňovaný formát

en: Premium audio type
cs: Typ zvuku Premium

en: Preset:
cs: Přednastavení:

en: Press a button combination to use for
cs: Stiskněte klávesovou zkratku, která se použije pro

en: Press a key
cs: Stiskněte klávesu

en: Press a key combination to use for %1...
cs: Stiskněte klávesovou zkratku, která se použije pro %1...

en: Pressing "Previous" in player will...
cs: Po stisknutí Předchozí v přehrávači nastane...

en: Pretty OSD options
cs: Možnosti vzhledu OSD

en: Preview
cs: Náhled

en: Previous
cs: Předchozí

en: Previous track
cs: Předchozí skladba

en: Print out version information
cs: Vypsat informaci o verzi

en: Profile
cs: Profil

en: Progress
cs: Průběh

[ctx: Category label]
en: Progress
cs: Postup

en: Psychedelic
cs: Psychedelický

en: Push Wii Remote button
cs: Stisknout tlačítko Wii Remote

en: Push Wiiremote button
cs: Stisknout tlačítko Wiiremote

en: Put songs in a random order
cs: Seřadit skladby náhodně

[ctx: Sound quality]
en: Quality
cs: Kvalita

[ctx: Visualisation quality]
en: Quality
cs: Kvalita

en: Querying device...
cs: Dotazování se zařízení...

en: Queue Manager
cs: Správce řady

en: Queue selected tracks
cs: Přidat vybrané skladby do řady

en: Queue track
cs: Přidat skladbu do řady

en: Quickly rate the playing track
cs: Rychle ohodnotit přehrávanou skladbu

en: Radio (equal loudness for all tracks)
cs: Rádio (shodná hlasitost pro všechny skladby)

en: RadioBrowser
cs: Prohlížeč rádií

en: Rain
cs: Déšť

[ctx: Label for button to enable/disable rain background sound.]
en: Rain
cs: Déšť

en: Random Albums
cs: Náhodná alba

en: Random Songs
cs: Náhodné písně

en: Random visualization
cs: Náhodná vizualizace

en: Rate the current song 0 stars
cs: Ohodnotit současnou píseň nulou hvězdiček

en: Rate the current song 1 star
cs: Ohodnotit současnou píseň jednou hvězdičkou

en: Rate the current song 2 stars
cs: Ohodnotit současnou píseň dvěma hvězdičkami

en: Rate the current song 3 stars
cs: Ohodnotit současnou píseň třemi hvězdičkami

en: Rate the current song 4 stars
cs: Ohodnotit současnou píseň čtyřmi hvězdičkami

en: Rate the current song 5 stars
cs: Ohodnotit současnou píseň pěti hvězdičkami

en: Rating
cs: Hodnocení

en: Really cancel?
cs: Opravdu zrušit?

en: Recently Played Albums
cs: Nedávno hraná alba

en: Redirect limit exceeded, verify server configuration.
cs: Krajní mez na přesměrování překročena, ověřte nastavení serveru.

en: Refresh catalogue
cs: Obnovit katalog

en: Refresh channels
cs: Obnovit kanály

en: Refresh station list
cs: Obnovit seznam stanic

en: Refresh streams
cs: Obnovit proudy

en: Relative
cs: Relativní

en: Remember Wii remote swing
cs: Zapamatovat si výkyv vzdáleného ovládání Wii

en: Remember from &last time
cs: &Obnovit předchozí stav

en: Remember my choice
cs: Zapamatovat si moji volbu

en: Remove
cs: Odstranit

en: Remove action
cs: Odstranit činnost

en: Remove current song from playlist
cs: Odstranit nynější píseň ze seznamu skladeb

en: Remove duplicates from playlist
cs: Odstranit zdvojené ze seznamu skladeb

en: Remove folder
cs: Odstranit složku

en: Remove from playlist
cs: Odstranit ze seznamu skladeb

en: Remove or replace original files
cs: Odstranit nebo nahradit původní soubory

en: Remove playlist
cs: Odstranit seznam skladeb

en: Remove playlists
cs: Odstranit seznamy skladeb

en: Remove unavailable tracks from playlist
cs: Odstranit nedostupné skladby ze seznamu skladeb

en: Rename playlist
cs: Přejmenovat seznam skladeb

en: Rename playlist...
cs: Přejmenovat seznam skladeb...

en: Renumber tracks in this order...
cs: Přečíslovat skladby v tomto pořadí...

en: Repeat
cs: Opakovat

en: Repeat album
cs: Opakovat album

en: Repeat playlist
cs: Opakovat seznam skladeb

en: Repeat track
cs: Opakovat skladbu

en: Replace current playlist
cs: Nahradit současný seznam skladeb

en: Replace the playlist
cs: Nahradit seznam skladeb

en: Replaces spaces with underscores
cs: Nahradí mezery podtržítky

en: Replay Gain
cs: Zesílení přehrávaných skladeb

en: Replay Gain mode
cs: Režim zesílení přehrávaných skladeb

en: Repopulate
cs: Znovu zaplnit

en: Require authentication code
cs: Vyžadovat ověřovací kód

en: Reset
cs: Obnovit výchozí

en: Reset play counts
cs: Vynulovat počty přehrání

en: Restart song, then jump to previous if pressed again
cs: Spustit píseň znovu, potom, v případě že je tlačítko opět stisknuto, skočit na předchozí

en: Restart the track, or play the previous track if within 8 seconds of start.
cs: Spustit znovu přehrávání skladby, nebo přehrávat předchozí skladbu, jestliže ještě neuběhlo osm sekund od začátku skladby.

en: Restore Default Server
cs: Obnovit výchozí server

en: Restrict to ASCII characters
cs: Omezit na znaky &ASCII

en: Resume playback on start
cs: Obnovit přehrávání při spuštění

en: Return to Clementine
cs: Návrat do Clementine

en: Right
cs: Vpravo

en: Rip
cs: Vytáhnout

en: Rip CD
cs: Vytáhnout skladby z CD

en: Rip audio CD
cs: Vytáhnout skladby ze zvukového CD

en: Root folder that will be browsable from the network remote
cs: Základní složka, kterou lze procházet ze síťového dálkového ovladače

en: Run
cs: Spustit

en: SOCKS proxy
cs: Proxy SOCKS

en: SSL handshake error, verify server configuration. SSLv3 option below may workaround some issues.
cs: Chyba inicializace SSL, ověřte nastavení serveru. Volba SSLv3 níže může některé potíže dočasně vyřešit.

en: Safely remove device
cs: Bezpečně odebrat zařízení

en: Safely remove the device after copying
cs: Po dokončení kopírování bezpečně odebrat zařízení

en: Sample rate
cs: Vzorkovací kmitočet

en: Samplerate
cs: Vzorkovací frekvence

en: Save .mood files in your music library
cs: Uložit soubory .mood v hudební sbírce

en: Save album cover
cs: Uložit obal alba

en: Save cover to disk...
cs: Uložit obal na disk...

en: Save current grouping
cs: Uložit nynější seskupení

en: Save image
cs: Uložit obrázek

[ctx: Save playlist menu action.]
en: Save playlist
cs: Uložit seznam skladeb

[ctx: Title of the playlist save dialog.]
en: Save playlist
cs: Uložit seznam skladeb

en: Save playlist...
cs: Uložit seznam skladeb...

en: Save preset
cs: Uložit přednastavení

en: Save ratings in file tags when possible
cs: Uložit hodnocení do souborových značek vždy, když je to možné

en: Save statistics in file tags when possible
cs: Uložit statistiku do souborových značek vždy, když je to možné

en: Save this stream in the Internet tab
cs: Uložit tento proud na kartě Internet

en: Saved Grouping Manager
cs: Spravce uložených seskupení

en: Saving cue files is not yet supported.
cs: Ukládání souborů CUE není podporováno.

en: Saving songs statistics into songs files
cs: Ukládání statistiky písní do souborů písní

en: Saving tracks
cs: Ukládají se skladby

en: Scalable sampling rate profile (SSR)
cs: Profil škálovatelného vzorkovacího kmitočtu

en: Scale size
cs: Velikost měřítka

en: Score
cs: Výsledek

en: Scrobble tracks that I listen to
cs: Odesílat informace o přehrávaných skladbách

en: Scroll over icon to change track
cs: Pohybováním kolečkem myši nad ikonou změníte skladbu

en: Search
cs: Hledat

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Search
cs: Hledat

en: Search Icecast stations
cs: Hledat stanice s Icecastem

en: Search Jamendo
cs: Hledat na Jamendu

en: Search Magnatune
cs: Hledat na Magnatune

en: Search Subsonic
cs: Vyhledat Subsonic

en: Search automatically
cs: Hledat automaticky

en: Search for album
cs: Hledat album

en: Search for album covers...
cs: Hledat obaly alb...

en: Search for anything
cs: Hledat vše

en: Search for artist
cs: Hledat umělce

en: Search for this
cs: Hledat toto

en: Search gpodder.net
cs: Hledat na gpodder.net

en: Search iTunes
cs: Hledat na iTunes

en: Search mode
cs: Režim vyhledávání

en: Search options
cs: Možnosti vyhledávání

en: Search terms
cs: Hledané výrazy

en: Second Level
cs: Druhá úroveň

en: Second level
cs: Druhá úroveň

en: Seek backward
cs: Přetočit zpět

en: Seek forward
cs: Přetočit vpřed

en: Seek the currently playing track by a relative amount
cs: Přetočit v nyní přehrávané skladbě

en: Seek the currently playing track to an absolute position
cs: Skočit v nyní přehrávané skladbě na určité místo

en: Seeking using a keyboard shortcut or mouse wheel
cs: Posunování pomocí klávesové zkratky nebo kolečka myši

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Select None
cs: Nevybrat žádnou skladbu

en: Select a directory
cs: Vyberte adresář

en: Select a file
cs: Vyberte soubor

en: Select background color:
cs: Vybrat barvu pozadí:

en: Select background image
cs: Vybrat obrázek na pozadí

en: Select best possible match
cs: Vyberte nejlepší možnou shodu

en: Select foreground color:
cs: Vybrat barvu popředí:

en: Select visualizations
cs: Vybrat vizualizace

en: Select visualizations...
cs: Vybrat vizualizace...

en: Select...
cs: Vybrat...

en: Serial number
cs: Sériové číslo

en: Server URL
cs: Adresa serveru (URL)

en: Server details
cs: Podrobnosti o serveru

en: Service offline
cs: Služba není dostupná

en: Set %1 to "%2"...
cs: Nastavit %1 na "%2"...

en: Set target rate
cs: Nastavit cílový tok

en: Set the volume to <value> percent
cs: Nastavit hlasitost na <value> procent

en: Set value for all selected tracks...
cs: Nastavit hodnotu pro vybrané skladby...

en: Settings
cs: Nastavení

en: Short duration (at least 1 minute or half the track length)
cs: Krátká doba trvání (alespoň 1 minuta nebo polovina délky skladby)

en: Shortcut
cs: Klávesová zkratka

en: Shortcut for %1
cs: Klávesová zkratka pro %1

en: Shortcut for %1 already exists
cs: Klávesová zkratka pro %1 již existuje

en: Show
cs: Ukázat

en: Show OSD
cs: Ukázat OSD

en: Show a glowing animation on the current track
cs: Ukazovat zářící animaci nyní přehrávané skladby

en: Show a moodbar in the track progress bar
cs: Ukázat náladový proužek v ukazateli postupu přehrávání skladby

en: Show a native desktop notification
cs: Ukazovat systémová oznámení

en: Show a notification when I change the repeat/shuffle mode
cs: Ukazovat oznámení při změně režimu opakování/míchání

en: Show a notification when I change the volume
cs: Zobrazovat oznámení při změně hlasitosti

en: Show a notification when I pause playback
cs: Ukazovat oznámení při pozastavení přehrávání

en: Show a popup from the system tray
cs: Ukazovat okno vyskakující z oznamovací části panelu

en: Show a pretty OSD
cs: Ukazovat OSD

en: Show above status bar
cs: Ukazovat nad stavovým řádkem

en: Show all songs
cs: Ukázat všechny písně

en: Show all the songs
cs: Ukázat všechny písně

en: Show cover art in library
cs: Ukazovat obal ve sbírce

en: Show dividers
cs: Ukazovat oddělovače

en: Show fullsize...
cs: Ukázat v plné velikosti...

en: Show in file browser...
cs: Ukázat v prohlížeči souborů...

en: Show in library...
cs: Ukazovat ve sbírce...

en: Show in various artists
cs: Ukázat pod různými umělci

en: Show moodbar
cs: Ukázat náladový proužek

en: Show only duplicates
cs: Ukázat pouze zdvojené

en: Show only untagged
cs: Ukázat pouze neoznačené

en: Show or hide the sidebar
cs: Ukázat nebo skrýt postranní panel

en: Show search suggestions
cs: Ukázat návrhy hledání

en: Show sidebar
cs: Ukázat postranní panel

en: Show the "love" button
cs: Zobrazovat tlačítko "Líbí se"

en: Show the scrobble button in the main window
cs: Ukazovat v hlavním okně tlačítko pro odesílání informací o přehrávání

en: Show tray icon
cs: Ukazovat ikonu v oznamovací oblasti

en: Show which sources are enabled and disabled
cs: Ukázat, které zdroje jsou povoleny a které zakázány

en: Show/Hide
cs: Ukázat/Skrýt

en: Shuffle
cs: Zamíchat

en: Shuffle albums
cs: Zamíchat alba

en: Shuffle all
cs: Zamíchat vše

en: Shuffle playlist
cs: Zamíchat seznam skladeb

en: Shuffle tracks in this album
cs: Zamíchat skladby na tomto albu

en: Sign in
cs: Přihlásit se

en: Sign out
cs: Odhlásit

en: Signing in...
cs: Přihlašuje se...

en: Size
cs: Velikost

en: Size:
cs: Velikost:

en: Skip backwards in playlist
cs: Předchozí skladba v seznamu skladeb

en: Skip count
cs: Počet přeskočení

en: Skip files with these extensions (comma separated, case insensitive)
cs: Přeskočit soubory s těmito příponami (odděleny čárkou, rozlišuje se velikost písmen)

en: Skip forwards in playlist
cs: Další skladba v seznamu skladeb

en: Skip selected tracks
cs: Přeskočit vybrané skladby

en: Skip to the next album
cs: Skočit na další album

en: Skip track
cs: Přeskočit skladbu

en: Small album cover
cs: Malý obal alba

en: Small sidebar
cs: Malý postranní panel

en: Smart playlist
cs: Chytrý seznam skladeb

en: Smart playlists
cs: Chytré seznamy skladeb

en: Soft
cs: Měkké

en: Soft Rock
cs: Soft rock

en: Song Information
cs: Informace o písni

en: Song Metadata
cs: Popisná data k písni

en: Song info
cs: Píseň

en: Sorry
cs: Promiňte

en: Sort by genre (alphabetically)
cs: Řadit podle žánru (abecedně)

en: Sort by genre (by popularity)
cs: Řadit podle žánru (podle oblíbenosti)

en: Sort by station name
cs: Řadit podle názvu stanice

en: Sort songs by
cs: Řadit písně podle

en: Sorting
cs: Řazení

en: Source
cs: Zdroj

en: Sources
cs: Zdroje

en: Standard
cs: Obvyklý

en: Starred Albums
cs: Alba s hvězdičkami

en: Start ripping
cs: Začít vytahovat

en: Start the playlist currently playing
cs: Přehrát současnou skladbu v seznamu skladeb

en: Start transcoding
cs: Převést

en: Starting %1
cs: Spouští se %1

en: Starting...
cs: Spouští se...

en: Stop
cs: Zastavit

en: Stop after
cs: Zastavit po

en: Stop after each track
cs: Zastavit po každé skladbě

en: Stop after every track
cs: Zastavit po každé skladbě

en: Stop after this track
cs: Zastavit po této skladbě

en: Stop playback
cs: Zastavit přehrávání

en: Stop playback after current track
cs: Zastavit přehrávání po současné skladbě

en: Stop playback if song fails to play
cs: Zastavit přehrávání, pokud se píseň nedaří přehrávat

en: Stop playing after current track
cs: Zastavit po současné skladbě

en: Stop playing after track: %1
cs: Zastavit přehrávání po skladbě: %1

en: Stopped
cs: Zastaveno

en: Stream
cs: Proud

en: Stream Details
cs: Podrobnosti o proudu

en: Streaming from a Subsonic server requires a valid server license after the 30-day trial period.
cs: Posílání dat ze serveru Subsonic vyžaduje mít po uplynutí třicetidenní zkušební doby platnou licenci serveru.

en: Streaming membership
cs: bez stahování (pouze přehrávání)

en: Subscribers
cs: Předplatitelé

en: Success!
cs: Úspěch

en: Successfully written %1
cs: %1 úspěšně zapsán

en: Suggested tags
cs: Navrhované značky

en: Suitable element not found
cs: Vhodný prvek nenalezen

en: Summary
cs: Shrnutí

en: Super high (%1 fps)
cs: Nadmíru vysoké (%1 fps)

en: Super high (2048x2048)
cs: Hodně velké (2048x2048)

en: Supported formats
cs: Podporované formáty

en: Synchronize statistics to files now
cs: Seřídit statistiky se soubory nyní

en: System colors
cs: Systémové barvy

en: Tabs on top
cs: Karty nahoře

en: Tag fetcher
cs: Stahování značek

en: Target bitrate
cs: Cílový datový tok

en: Text options
cs: Volby pro text

en: Thanks to
cs: Poděkování

en: The "%1" command could not be started.
cs: Příkaz "%1" se nepodařilo provést.

en: The album cover of the currently playing song
cs: Obal alba nyní přehrávané písně

en: The directory %1 is not valid
cs: Adresář "%1" je neplatný

en: The discoverer is busy
cs: Objevitel je zaneprázdněn

en: The format is only updated when a pipeline starts.
cs: Formát se aktualizuje pouze při spuštění roury.

en: The second value must be greater than the first one!
cs: Druhá hodnota musí být větší než první!

en: The site you requested does not exist!
cs: Požadovaná stránka neexistuje!

en: The site you requested is not an image!
cs: Požadovaná stránka není obrázek!

en: The trial period for the Subsonic server is over. Please donate to get a license key. Visit subsonic.org for details.
cs: Lhůta na vyzkoušení serveru Subsonic uplynula. Dejte, prosím, dar, abyste dostali licenční klíč. Navštivte subsonic.org kvůli podrobnostem.

en: The version of Clementine you've just updated to requires a full library rescan because of the new features listed below:
cs: Verze Clementine, na kterou jste právě povýšili, vyžaduje z důvodu nových vlastností vypsaných níže úplné nové prohledání sbírky:

en: There are other songs in this album
cs: Na tomto albu jsou další písně

en: There was a problem communicating with gpodder.net
cs: Nastaly potíže se spojením s gpodder.net

en: There was a problem fetching the metadata from Magnatune
cs: Při stahování popisných dat z Magnatune se vyskytly potíže.

en: There was a problem parsing the response from the iTunes Store
cs: Nastaly potíže se zpracováním odpovědi od obchodu iTunes

en: There were problems copying some songs.  The following files could not be copied:
cs: Při kopírování některých písní nastaly potíže. Nepodařilo se zkopírovat následující soubory:

en: There were problems deleting some songs.  The following files could not be deleted:
cs: Při mazání některých písní nastaly potíže. Nepodařilo se smazat následující soubory:

en: These files will be deleted from the device, are you sure you want to continue?
cs: Tyto soubory budou smazány ze zařízení. Opravdu chcete pokračovat?

en: These files will be permanently deleted from disk, are you sure you want to continue?
cs: Tyto soubory budou trvale smazány z disku. Opravdu chcete pokračovat?

en: These folders will be scanned for music to make up your library
cs: Clementine bude novou hudbu pro vaši sbírku hledat v těchto složkách

en: These settings are used in the "Transcode Music" dialog, and when converting music before copying it to a device.
cs: Tato nastavení se používají v dialogu pro překódování hudby a když je hudba před kopírováním do zařízení převáděna.

en: Third Level
cs: Třetí úroveň

en: Third level
cs: Třetí úroveň

en: This action will create a database which could be as big as 150 MB.
    Do you want to continue anyway?
cs: Tento krok vytvoří databázi, která může být velká až 150 MB.
    Přesto chcete pokračovat?

en: This album is not available in the requested format
cs: Album není v požadovaném formátu dostupné

en: This can be changed later through the preferences
cs: Toto lze změnit později v nastavení

en: This device must be connected and opened before Clementine can see what file formats it supports.
cs: Pro zjištění podporovaných formátů souborů je zařízení nejdřív nutno připojit a otevřít.

en: This device supports the following file formats:
cs: Toto zařízení podporuje následující formáty souborů:

en: This device will not work properly
cs: Toto zařízení nebude pracovat správně

en: This is an MTP device, but you compiled Clementine without libmtp support.
cs: Toto je zařízení MTP, ale Clementine byl sestaven bez podpory pro libmtp.

en: This is an iPod, but you compiled Clementine without libgpod support.
cs: Toto je zařízení iPod, ale Clementine byl sestaven bez podpory pro libgpod.

en: This is the first time you have connected this device.  Clementine will now scan the device to find music files - this may take some time.
cs: Toto zařízení bylo připojeno poprvé. Clementine na něm nyní hledá hudební soubory - může to chvíli trvat.

en: This option can be changed in the "Behavior" preferences
cs: Tuto volbu lze změnit v nastavení Chování

en: This stream is for paid subscribers only
cs: Tento proud je pouze pro předplatitele

en: This type of device is not supported: %1
cs: Tento typ zařízení není podporován: %1

en: Time step
cs: Časový krok

en: Title
cs: Název

en: Today
cs: Dnes

en: Toggle Pretty OSD
cs: Přepnout OSD

en: Toggle fullscreen
cs: Zapnout/Vypnout zobrazení na celou obrazovku

en: Toggle queue status
cs: Přepnout stav řady

en: Toggle scrobbling
cs: Přepnout odesílání informací o přehrávání

en: Toggle visibility for the pretty on-screen-display
cs: Přepnout viditelnost hezkých oznámení na obrazovce (OSD)

en: Tomorrow
cs: Zítra

en: Too many redirects
cs: Příliš mnoho přesměrování

en: Top Rated Albums
cs: Nejoceňovanější alba

en: Total albums:
cs: Alb celkem:

en: Total bytes transferred
cs: Celkem přeneseno bajtů

en: Total network requests made
cs: Celkem uskutečněno síťových požadavků

en: Trac&k
cs: Skla&dby

en: Track
cs: Skladba

en: Transcode Music
cs: Převést hudbu

en: Transcoder Details
cs: Podrobnosti převodu

en: Transcoding
cs: Překódování

en: Transcoding %1 files using %2 threads
cs: Převádí se %1 souborů s %2 procesy

en: Transcoding options
cs: Volby překódování

en: Transcoding options - %1
cs: Volby překódování - %1

en: Try to extract title, artist, and album from file path.
cs: Zkusit vytáhnout ze souborové cesty název, umělce a album.

en: Try to guess missing metadata
cs: Zkusit odhadnout chybějící popisná data

en: Turbine
cs: Turbína

en: Turn off
cs: Vypnout

en: Two loop searching method
cs: Metoda hledání se dvěma smyčkami

en: URL
cs: Adresa (URL)

en: URL of its Logo:
cs: Adresa (URL) jeho značky:

en: URL(s)
cs: Adresa (URL)

en: Ultra wide band (UWB)
cs: Ultra široké pásmo

en: Unable to connect
cs: Nelze se připojit

en: Unable to download %1 (%2)
cs: Nepodařilo se stáhnout %1 (%2)

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Unknown content-type
cs: Neznámý typ obsahu

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Unknown filetype: %1
cs: Neznámý typ souboru: %1

en: Unset cover
cs: Odebrat obal

en: Unskip selected tracks
cs: Zrušit přeskočení vybraných skladeb

en: Unskip track
cs: Zrušit přeskočení skladby

en: Unsubscribe
cs: Zrušit odběr

en: Upcoming Concerts
cs: Připravované koncerty

en: Update all podcasts
cs: Obnovit všechny zvukovové záznamy

en: Update changed library folders
cs: Obnovit změněné složky sbírky

en: Update the library when Clementine starts
cs: Při spuštění Clementine obnovit hudební sbírku

en: Update this podcast
cs: Obnovit tento zvukový záznam

en: Updating
cs: Obnovení

en: Updating %1
cs: Obnovuje se %1

en: Updating %1%...
cs: Obnovuje se %1%...

en: Updating library
cs: Obnovuje se hudební sbírka

en: Usage
cs: Zacházení

en: Use Album Artist tag when available
cs: Použít značku Umělec alba, když je dostupná

en: Use Gnome's shortcut keys
cs: Používat klávesové zkratky GNOME

en: Use Psychedelic Colors
cs: Použít pestré barvy

en: Use Replay Gain metadata if it is available
cs: Používat metadata pro zesílení přehrávaných skladeb, jsou-li dostupná

en: Use SSLv3
cs: Použít SSLv3

en: Use Wii Remote
cs: Použít dálkové ovládání Wii

en: Use a custom color set
cs: Použít vlastní sadu barev:

en: Use a custom message for notifications
cs: Použít vlastní zprávu pro oznámení

en: Use a network remote control
cs: Použít síťové vzdálené ovládání

en: Use authentication
cs: Použít ověření

en: Use bitrate management engine
cs: Použít stroj na správu datového toku

en: Use default bitrate
cs: Použít výchozí datový tok

en: Use dynamic mode
cs: Použít dynamický režim

en: Use notifications to report Wii Remote status
cs: Použít oznamování pro hlášení stavu dálkového ovládání Wii

en: Use system icons
cs: Použít systémové ikony

en: Use temporal noise shaping
cs: Použít časové tvarování šumu

en: Use the system default
cs: Použít výchozí nastavení systému

en: Use the system default color set
cs: Použít systémovou výchozí sadu barev:

en: Use the system proxy settings
cs: Použít systémové nastavení proxy

en: Used
cs: Použito

en: User interface
cs: Uživatelské rozhraní

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Using the menu to add a song will...
cs: Použití nabídky pro přidání písně...

en: VBR MP3
cs: Proměnlivý datový tok MP3

en: Variable bit rate
cs: Proměnlivý datový tok

en: Various artists
cs: Různí umělci

en: Verify Server certificate
cs: Ověřit certifikát serveru

en: Version %1
cs: Verze %1

en: View
cs: Pohled

en: View Stream Details
cs: Zobrazit podrobnosti o proudu

en: Visualization mode
cs: Režim vizualizací

en: Visualizations
cs: Vizualizace

en: Visualizations Settings
cs: Nastavení vizualizací

en: Voice activity detection
cs: Zjištění hlasové činnosti

en: Volume %1%
cs: Hlasitost %1 %

en: Warn me when closing a playlist tab
cs: Varovat při zavření karty se seznamem skladeb

en: Warning: This compression level is outside of the streamable subset. This means that a decoder may not be able to start playing it mid-stream. It may also affect the performance of hardware decoders.
cs: Varování: Tato úroveň komprese je mimo vysílatelnou podmnožinu. To znamená, že dekodér nemusí být schopen začít přehrávat uprostřed proudu. Může to také ovlivnit výkon hardwarových dekodérů.

en: Wav
cs: WAV

en: Website
cs: Stránky

en: Weeks
cs: Týdny

en: When Clementine starts
cs: Při spuštění Clementine

en: When calculating play counts, use
cs: Při počítání počtu přehrání použít

en: When looking for album art Clementine will first look for picture files that contain one of these words.
    If there are no matches then it will use the largest image in the directory.
cs: Při hledání obalu alba se Clementine nejprve podívá po obrázkových souborech, jež obsahují jedno z těchto slov.
    Pokud nenajde žádné, které by se shodovaly, potom použije největší obrázek v adresáři.

en: When saving a playlist, file paths should be
cs: Při ukládání seznamu skladeb mají být cesty k souborům

en: When sorting artists, albums and titles
cs: Při řazení umělců, alb a názvů

en: When the list is empty...
cs: Když je seznam prázdný...

en: Why not try...
cs: Proč nezkusit

en: Wide band (WB)
cs: Široké pásmo

en: Wii Remote %1: activated
cs: Wii Remote %1: zapnuto

en: Wii Remote %1: connected
cs: Wii Remote %1: připojeno

en: Wii Remote %1: critical battery (%2%)
cs: Wii Remote %1: vážný stav baterie (%2%)

en: Wii Remote %1: disactived
cs: Wii Remote %1: vypnuto

en: Wii Remote %1: disconnected
cs: Wii Remote %1: odpojeno

en: Wii Remote %1: low battery (%2%)
cs: Wii Remote %1: nízká hladina baterie (%2%)

en: Windows Media audio
cs: Windows Media Audio

en: Without cover:
cs: Bez obalu:

en: Would you like to move the other songs in this album to Various Artists as well?
cs: Chcete další písně na tomto albu přesunout do Různí umělci?

en: Would you like to run a full rescan right now?
cs: Chcete spustit toto úplné nové prohledání hned teď?

en: Write all songs statistics into songs' files
cs: Zapsat všechny statistiky písní do souborů písní

en: Write metadata
cs: Zapsat popisná data

en: Wrong username or password.
cs: Nesprávné uživatelské jméno nebo heslo.

en: Year
cs: Rok

en: Year - Album
cs: Rok - Album

en: Year - original
cs: Rok - původní

en: Years
cs: Roky

en: Yesterday
cs: Včera

en: You are about to download the following albums
cs: Chystáte se stáhnout následující alba

en: You are about to remove %1 playlists from your favorites, are you sure?
cs: Chystáte se odstranit %1 seznamů skladeb z vašich oblíbených. Jste si jisti?

en: You are about to remove a playlist which is not part of your favorite playlists: the playlist will be deleted (this action cannot be undone). 
    Are you sure you want to continue?
cs: Chystáte se odstranit seznam skladeb, který není součástí vašich oblíbených seznamů skladeb: Seznam skladeb bude nenávratně odstraněn (tento krok nelze vrátit zpět). 
    Opravdu chcete pokračovat?

en: You are not signed in.
cs: Nejste přihlášen.

en: You are signed in as %1.
cs: Jste přihlášen jako %1.

en: You are signed in.
cs: Jste přihlášen.

en: You can change the way the songs in the library are organised.
cs: Můžete změnit způsob uspořádání písní v hudební sbírce.

en: You can find <a href="%1">here on GitHub</a> the new cross platform remote.<br/>It is available on <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> and <b>Windows</b><br/>
cs:  <a href="%1">Zde na GitHubu</a> naleznete nové vzdálené ovládání pro operační systémy.<br/>Je dostupné na <b>Linuxu</b>, <b>MacOS</b> a <b>Windows</b><br/>

en: You can listen to Magnatune songs for free without an account.  Purchasing a membership removes the messages at the end of each track.
cs: Poslouchat hudbu z Magnatune lze zdarma bez uživatelského účtu. Odstranění zprávy na koncích skladeb je možné zakoupením členství.

en: You can listen to background streams at the same time as other music.
cs: Proudy na pozadí můžete poslouchat současně s jinou hudbou.

en: You can use your Wii Remote as a remote control for Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">See the page on the Clementine wiki</a> for more information.
cs: Clementine lze ovládat dálkovým ovladačem od Wii. Pro více informací navštivte <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">wiki Clementine</a>.

en: You do not have an active subscription
cs: Nemáte aktivní předplatné

en: You love this track
cs: Tato skladba patří mezi vaše oblíbené

en: You need to launch System Preferences and allow Clementine to "<span style="font-style:italic">control your computer</span>" to use global shortcuts in Clementine.
cs: Aby bylo možné v Clementine používat globální klávesové zkratky, je nutné spustit Nastavení systému a povolit Clementine "<span style=" font-style:italic;">ovládat váš počítač</span>".

en: You will need to restart Clementine if you change the language.
cs: Pokud změníte jazyk, budete muset Clementine spustit znovu.

en: Your IP address:
cs: Vaše adresa IP:

en: Your Magnatune credentials were incorrect
cs: Vaše přihlašovací údaje k Magnatune byly nesprávné

en: Your library is empty!
cs: Vaše hudební sbírka je prázdná!

en: Your radio streams
cs: Vaše rozhlasové proudy

en: Your scrobbles: %1
cs: Váš počet přehrání: %1

en: Your system is missing OpenGL support, visualizations are unavailable.
cs: Ve vašem systém chybí podpora pro OpenGL. Vizualizace jsou nedostupné.

en: Zero
cs: Vynulovat

en: add %n songs
cs: přidat %n písní

en: after
cs: po

en: ago
cs: před

en: and
cs: a

en: automatic
cs: automaticky

en: before
cs: před

en: between
cs: mezi

en: biggest first
cs: nejprve největší

en: bpm
cs: úzm

en: comma-separated list of the allowed extensions that will be visible from the network remote (ex: m3u,mp3,flac,ogg,wav)
cs: seznam čárkou oddělených povolených přípon, které budou viditelné ze síťového dálkového ovladače (např .: m3u, mp3, flac, ogg, wav)

en: contains
cs: obsahuje

en: desktop_remote
cs: desktop_vzdálené_ovládání

en: disabled
cs: zakázáno

en: disc %1
cs: disk %1

en: does not contain
cs: neobsahuje

en: dump
cs: Vypsat

en: empty
cs: prázdný

en: ends with
cs: končí na

en: equals
cs: rovná se

en: gpodder.net directory
cs: Adresář pro gpodder.net

en: greater than
cs: větší než

en: iPods and USB devices currently don't work on Windows.  Sorry!
cs: Zařízení iPods a USB nyní na Windows nepracují.  Promiňte!

en: in the last
cs: za posledních

en: kbps
cs: kb/s

en: less than
cs: méně než

en: longest first
cs: nejprve nejdelší

en: move %n songs
cs: Přesunout %n písní

en: newest first
cs: nejprve nejnovější

en: not empty
cs: není prázdný

en: not equals
cs: nerovná se

en: not in the last
cs: ne za posledních

en: not on
cs: ne na

en: oldest first
cs: nejprve nejstarší

en: on
cs: Na

en: options
cs: volby

en: or scan the QR code:
cs: nebo sejměte QR kód:

en: press enter
cs: stiskněte Enter

en: remove %n songs
cs: odstranit %n písní

en: shortest first
cs: nejprve nejkratší

en: shuffle songs
cs: Zamíchat písně

en: smallest first
cs: nejprve nejmenší

en: sort songs
cs: Třídit písně

en: starts with
cs: začíná na

en: stop
cs: zastavit

en: track %1
cs: skladba %1
