Clementine Music Player - en to da translation catalogue (1265 entries)

en: 
    
    You can favorite playlists by clicking the star icon next to a playlist name
    
    Favorited playlists will be saved here
da: 
    
    Du kan favorisere afspilningslister ved at klikke på stjerneikonet ved siden af et afspilningslistenavn
    
    Favoriserede afspilningslister vil blive gemt her

en:  ANMR method (experimental)
da:  ANMR-metode (eksperimental)

en:  days
da:  dage

en:  seconds
da:  sekunder

en:  songs
da:  sange

en: %1 albums
da: %1 albummer

en: %1 days
da: %1 dage

en: %1 days ago
da: %1 dage siden

en: %1 on %2
da: %1 på %2

en: %1 playlists (%2)
da: %1 afspilningslister (%2)

en: %1 request failed:
    %2
da: %1 forespørgsel mislykkedes:
    %2

en: %1 song
da: %1 sang

en: %1 songs
da: %1 sange

en: %1 songs found
da: %1 sange fundet

en: %1 songs found (showing %2)
da: %1 sange fundet (viser %2)

en: %1 tracks
da: %1 spor

en: %1 transferred
da: %1 overført

en: %1: Wiimotedev module
da: %1: Wiimotedev-modul

en: %L1 other listeners
da: %L1 andre lyttere

en: %L1 selected of
da: %L1 valgt ud af

en: %L1 total plays
da: %L1 totale afspilninger

en: %L1 tracks
da: %L1 spor

en: %filename%
da: %filnavn%

en: %n failed
da: %n fejlede

en: %n finished
da: %n færdige

en: %n remaining
da: %n tilbage

en: &Align text
da: &Juster tekst

en: &Center
da: &Centrer

en: &Custom
da: &Brugervalgt

en: &Extras
da: &Ekstra

en: &Grouping
da: &Gruppering

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Hide %1
da: &Skjul %1

en: &Hide...
da: &Skjul ...

en: &Left
da: &Venstre

en: &Lock Rating
da: &Lås bedømmelse

en: &Lyrics
da: &Sangtekster

en: &Music
da: &Musik

en: &None
da: &Ingen

en: &Playlist
da: &Afspilningsliste

en: &Quit
da: &Afslut

en: &Repeat mode
da: &Gentagelsestilstand

en: &Right
da: &Højre

en: &Shuffle mode
da: Tilfældighed&stilstand

en: &Stretch columns to fit window
da: &Udvid søjler til at passe til vindue

en: &Tools
da: &Værktøjer

en: &Year
da: &År

en: (different across multiple songs)
da: (forskelligt over flere sange)

en: ...and all the Amarok contributors
da: ... og alle Amarok-bidragsyderne

en: 1 day
da: 1 dag

en: 1 track
da: 1 spor

en: 192,000Hz
da: 192.000Hz

en: 44,100Hz
da: 44.100Hz

en: 48,000Hz
da: 48.000Hz

en: 50 random tracks
da: 50 tilfældige spor

en: 96,000Hz
da: 96.000Hz

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
da: <a href="http://www.di.fm/premium/">Opgrader til Premium nu</a>

en: <html><head/><body><p>If not checked, Clementine will  try to save your ratings and other statistics only in a separate database and don't modify your files.</p><p>If checked, it will save statistics both in database and directly into the file each time they changed.</p><p>Please note it might not work for every format and, as there is no standard for doing so, other music players might not be able to read them.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Hvis ikke valgt, så vil Clementine forsøge at gemme dine bedømmelser og anden statistik i en separat database og undlade at ændre dine filer.</p><p>Hvis valgt, vil programmet gemme statistik både i databasen og direkte i filen hver gang der er ændringer.</p><p>Bemærk at det ikke fungerer for alle formater og at der ikke er en standard for dette så andre musikafspillere kan sandsynligvis ikke læse dem.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Prefix a word with a field name to limit the search to that field, e.g. <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> searches the library for all artists that contain the word Bode, <span style=" font-weight:600;">playcount:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> searches the library for songs played at least twice, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> searches the library for songs played in the last 180 minutes.</p><p><span style=" font-weight:600;">Available fields: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Præfiks et ord med et feltnavn for at begrænse søgningen til det felt, f.eks. <span style=" font-weight:600;">kunstner:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> søger i biblioteket efter alle kunstnere som indeholder ordet Bode, <span style=" font-weight:600;">afspilninger:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> søger i bibliteket efter sange som er afspillet mindst to gange, <span style=" font-weight:600;">sidste afspillet:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> søger i bibiloteket efter sange som er blevet afspillet indenfor de sidste 180 minutter.</p><p><span style=" font-weight:600;">Tilgængelige felter: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This will write songs' ratings and statistics into files tags for all your library's songs.</p><p>This is not needed if the &quot;Save ratings and statistics in file tags&quot; option has always been activated.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Vil skrive sanges bedømmelser og statistik i filernes mærker for alle sange i dit bibliotek.</p><p>Dette er ikke krævet hvis tilvalget &quot;Gem bedømmelser og statistik i filmærker&quot; altid har været aktiveret.</p></body></html>

en: <p>This article uses material from the Wikipedia article <a href="%1">%2</a>, which is released under the <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>
da: <p>Denne artikel bruger materiale fra Wikipedia artiklen <a href="%1">%2</a>, som er udgivet under <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
da: <p>Variabler starter med %, for eksempel: %artist %album %title </p>
    
    <p>Hvis du angiver krøllede parenteser uden om en del af teksten, vil denne blive skjult hvis variablen er tom.</p>

en: A client can connect only, if the correct code was entered.
da: En klient kan kun oprette forbindelse, hvis den korrekt kode blev indtastet.

en: A premium account is required
da: En premiumkonto er krævet

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
da: En smart afspilningsliste er en dynamisk liste over sange fra dit bibliotek. Der findes forskellige typer af smarte afspilningslister, der tilbyder forskellige måder at udvælge sange på.

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
da: En sang bliver inkluderet i afspilningslisten hvis den matcher disse krav.

en: A&utomatic
da: &Automatisk

en: A-Z
da: A-Å

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
da: AL ÆRE TIL HYPNOTUDSEN

en: Abort
da: Afbryd

en: About %1
da: Om %1

en: About Clementine...
da: Om Clementine ...

en: About Qt...
da: Om Qt ...

en: Absolute
da: Absolut

en: Account details
da: Kontodetaljer

en: Account details (Premium)
da: Kontodetaljer (Premium)

en: Action
da: Handling

[ctx: Category label]
en: Action
da: Handling

en: Activate/Deactivate Wii Remote
da: Aktiver/deaktiver Wii Remote

en: Add Podcast
da: Tilføj Podcast

en: Add Stream
da: Tilføj udsendelse

en: Add a new line if supported by the notification type
da: Tilføj en nye linje hvis det understøttes af underretningstypen

en: Add action
da: Tilføj handling

en: Add all tracks from a directory and all its subdirectories
da: Tilføj alle spor fra en mappe og alle dens undermapper

en: Add another stream...
da: Henter udsendelser ...

en: Add directory...
da: Tilføj mappe ...

en: Add file
da: Tilføj fil

en: Add file to transcoder
da: Tilføj fil til omkoder

en: Add file(s) to transcoder
da: Tilføj fil(er) til omkoder

en: Add file...
da: Tilføj fil ...

en: Add files to transcode
da: Tilføj filer til omkodning

en: Add folder
da: Tilføj mappe

en: Add folder...
da: Tilføj mappe ...

en: Add new folder...
da: Tilføj ny mappe ...

en: Add podcast
da: Tilføj podcast

en: Add podcast...
da: Tilføj podcast ...

en: Add search term
da: Tilføj søgeterm

en: Add song album tag
da: Tilføj album-mærke

en: Add song albumartist tag
da: Tilføj albumkunstner-mærke

en: Add song artist tag
da: Tilføj kunstner-mærke

en: Add song auto score
da: Tilføj automatisk bedømmelse til sang

en: Add song composer tag
da: Tilføj komponist-mærke

en: Add song disc tag
da: Tilføj disk-mærke

en: Add song filename
da: Tilføj sang filnavn

en: Add song genre tag
da: Tilføj genre-mærke

en: Add song grouping tag
da: Tilføj gruppemærke til sang

en: Add song length tag
da: Tilføj sanglængde-mærke

en: Add song performer tag
da: Tilføj kunstnermærke til sang

en: Add song play count
da: Tilføj antal afspilninger

en: Add song rating
da: Tilføj sang bedømmelse

en: Add song skip count
da: Tilføj antal overspringninger

en: Add song title tag
da: Tilføj sangtitel-mærke

en: Add song track tag
da: Tilføj sangspor-mærke

en: Add song year tag
da: Tilføj sangår-mærke

en: Add stream...
da: Genopfrisk udsendelser ...

en: Add to another playlist
da: Tilføj til en anden afspilningsliste

en: Add to playlist
da: Tilføj til afspilningsliste

en: Add to the queue
da: Tilføj til køen

en: Add to your radio streams
da: Tilføj til dine radioudsendelser

en: Add wiimotedev action
da: Tilføj wiimotedev-handling

en: Added this month
da: Tilføjet i denne måned

en: Added this week
da: Tilføjet i denne uge

en: Added this year
da: Tilføjet i år

en: Added today
da: Tilføjet i dag

en: Added within three months
da: Tilføjet indenfor de seneste tre måneder

en: Advanced grouping...
da: Avanceret gruppering ...

en: After
da: Efter

en: After copying...
da: Efter kopiering ...

en: Album (ideal loudness for all tracks)
da: Album (ideel lydstyrke for alle spor)

en: Album artist
da: Albummets kunstner

en: Album cover
da: Pladeomslag

en: Album info on jamendo.com...
da: Album info på jamendo.com ...

en: Albums with covers
da: Albummer med omslag

en: Albums without covers
da: Albummer uden omslag

en: All
da: Alle

en: All Files (*)
da: Alle filer (*)

[ctx: Label for button to enable/disable Hypnotoad background sound.]
en: All Glory to the Hypnotoad!
da: Al ære til Hypnotudsen!

en: All albums
da: Alle albummer

en: All artists
da: Alle kunstnere

en: All files (*)
da: Alle filer (*)

en: All playlists (%1)
da: Alle afspilningslister (%1)

en: All the translators
da: Alle oversætterne

en: All tracks
da: Alle spor

en: Allow a client to download music from this computer.
da: Tillad en klient at hente musik fra denne computer.

en: Allow downloads
da: Tillad overførsler

en: Allow mid/side encoding
da: Tillad mid/side kodning

en: Alongside the originals
da: Ved siden af originalerne

en: Alwa&ys hide the main window
da: _Skjul altid hovedvinduet

en: Always show &the main window
da: _Vis altid hovedvinduet

en: Always start playing
da: Start altid afspilning

en: An error occurred loading the iTunes database
da: En fejl opstod under hentning af iTunes-databasen

en: An error occurred writing metadata to '%1'
da: En fejl opstod under skrivning af metadata til '%1'

en: An unspecified error occurred.
da: Der opstod en uspeciferet fejl.

en: And:
da: Og:

en: Angry
da: Vred

en: Appearance
da: Udseende

en: Append files/URLs to the playlist
da: Tilføj filer/adresser til afspilningslisten

en: Append to current playlist
da: Tilføj til nuværende afspilningsliste

en: Append to the playlist
da: Tilføj til afspilningslisten

en: Apply compression to prevent clipping
da: Påfør kompression for at undgå klipping

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
da: Vil du slettet »%1«-forudindstilling?

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
da: Er du sikker på, at du ønsker at nulstille denne sangs statistik?

en: Are you sure you want to write song's statistics into song's file for all the songs of your library?
da: Er du sikker på, at du ønsker at skrive sangens statistik ind i sangfilen for alle sange i dit bibliotek?

en: Artist
da: Kunstner

en: Artist info
da: Kunstnerinfo

en: Artist's initial
da: Kunstners initial

en: As&k when saving
da: Spørg _når der gemmes

en: Audio format
da: Lydformat

en: Audio output
da: Lydudgang

en: Authentication failed
da: Autentificering mislykkedes

en: Author
da: Forfatter

en: Authors
da: Forfattere

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic updating
da: Automatisk opdatering

en: Automatically determine based on sample rate.
da: Beslut automatisk baseret på samplingsrate.

en: Automatically open single categories in the library tree
da: Åbn automatisk enkelte kategorier i bibliotekstræet

en: Available
da: Til rådighed

en: Average bitrate
da: Gns. bithastighed

en: Average image size
da: Gns. billedstørrelse

en: BBC Podcasts
da: BBC-podcasts

en: Background Streams
da: Baggrundudsendelser

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background image
da: Baggrundsbillede

en: Background opacity
da: Baggrundsgennemsigtighed

en: Backing up database
da: Sikkerhedskopierer database

en: Bar analyzer
da: Bar analytiker

en: Basic Blue
da: Basal blå

en: Basic audio type
da: Basal lydtype

en: Behavior
da: Opførsel

en: Best
da: Bedst

en: Biography
da: Biografi

en: Bit rate
da: Bithastighed

en: Bitrate
da: Bithastighed

[ctx: Refers to bitrate in file organise dialog.]
en: Bitrate
da: Bithastighed

en: Block analyzer
da: Blok-analyzer

en: Block type
da: Bloktype

en: Blur amount
da: Mængden af slør

en: Body
da: Krop

en: Boom analyzer
da: Boom-analyzer

en: Browse...
da: Gennemse ...

en: Buffer duration
da: Buffervarighed

en: Building Seafile index...
da: Bygger Seafile-indeks ...

en: But these sources are disabled:
da: Men disse kilder er deaktiveret:

en: Buttons
da: Knapper

en: CBC Podcasts
da: CBC-podcasts

en: CD Drive
da: CD-drev

en: CUE sheet support
da: Understøttelse af indeksark

en: Cancel download
da: Afbryd overførsel

en: Change cover art
da: Skift omslag

en: Change font size...
da: Skift størrelse på skrifttype ...

en: Change repeat mode
da: Ændr gentagelsestilstand

en: Change shortcut...
da: Ændrer genvej ...

en: Change shuffle mode
da: Ændr blandingstilstand

en: Change the currently playing song
da: Ændr den nuværende sang

en: Change the language
da: Skift sprog

en: Changes will take place when the next song starts playing
da: Ændringer vil træde i kraft når den næste sang begynder

en: Changing mono playback preference will be effective for the next playing songs
da: Ændring af mono afspilningspræference vil først træde i kraft for de næste afspillede sange

en: Channels
da: Kanaler

en: Check for new episodes
da: Søg efter nye episoder

en: Check for updates
da: Søg efter opdateringer

en: Check for updates...
da: Søg efter opdateringer ...

en: Choose a name for your smart playlist
da: Vælg et navn til den smarte afspilningsliste

en: Choose automatically
da: Vælg automatisk

en: Choose color...
da: Vælg farve ...

en: Choose font...
da: Vælg skrifttype ...

en: Choose from the list
da: Vælg fra listen

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
da: Vælg hvordan afspilningslisten er sorteret og hvor mange sange den vil indeholde.

en: Choose podcast download directory
da: Vælg mappe for podcastoverførsler

en: Choose the internet services you want to show.
da: Vælg internettjenesterne du ønsker at vise.

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
da: Vælg webstederne som Clementine skal bruge når der søges efter sangtekster.

en: Classical
da: Klassisk

en: Cleaning up
da: Rydder op

en: Clear
da: Ryd

en: Clear playlist
da: Ryd afspilningsliste

en: Clementine Error
da: Clementine Fejl

en: Clementine Orange
da: Klementin orange

en: Clementine Visualization
da: Clementine visualisering

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
da: Clementine kan automatisk konvertere musikken du kopierer til denne enhed til et format som den kan afspille.

en: Clementine can play music that you have uploaded to Box
da: Clementine kan afspille musik, som du har uploadet til Box

en: Clementine can play music that you have uploaded to Dropbox
da: Clementine kan afspille musik, som du har uploadet til Dropbox

en: Clementine can play music that you have uploaded to Google Drive
da: Clementine kan afspille musik, som du har uploadet til Google Drev

en: Clementine can play music that you have uploaded to OneDrive
da: Clementine kan afspille musik, som du har uploadet til OneDrive

en: Clementine can show a message when the track changes.
da: Clemetine må vise en besked når sporet skiftes.

en: Clementine can synchronize your subscription list with your other computers and podcast applications.  <a href="https://gpodder.net/register/">Create an account</a>.
da: Clementine kan synkronisere dine abonnementslister med dine andre computere og podcast klienter. <a href="https://gpodder.net/register/">Opret en konto</a>.

en: Clementine could not load any projectM visualisations.  Check that you have installed Clementine properly.
da: Clementine kunne ikke indlæse projectM visualiseringer. Tjek at Clementine er korrekt installeret.

en: Clementine image viewer
da: Clementine billedfremviser

en: Clementine was unable to find results for this file
da: Clementine kunne ikke finde resultater for denne fil

en: Clementine will find music in:
da: Clementine vil finde musik i:

en: Click here to add some music
da: Klik her for at tilføje musik

en: Click here to favorite this playlist so it will be saved and remain accessible through the "Playlists" panel on the left side bar
da: Klik her for at tilføje afspilningslisten til dine favoritter, så vil den blive gemt og være tilgængelig via panel »Afspilningslister« på den venstre sidebjælke

en: Click to toggle between remaining time and total time
da: Klik for at skifte mellem tilbageværende tid og total tid

en: Clicking the Login button will open a web browser.  You should return to Clementine after you have logged in.
da: Hvis du klikker på knappen Log ind åbnes a webbrowser. Du bør vende tilbage til Clementine efter du har logget ind.

en: Close
da: Luk

en: Close playlist
da: Luk afspilningsliste

en: Close visualization
da: Luk visualisering

en: Closing this window will cancel the download.
da: Lukning af dette vindue vil annullere hentningen.

en: Closing this window will stop searching for album covers.
da: Lukning af dette vindue vil stoppe søgen efter album omslag.

en: Co&mposer
da: &Komponist

en: Colors
da: Farver

en: Comma separated list of class:level, level is 0-3
da: Kommasepareret liste over klasse:niveau, niveau er 0-3

en: Comma separated list of prefix words to ignore when sorting
da: Kommasepareret liste over præfiksord som skal ignoreres ved sortering

en: Command
da: Kommando

en: Comment
da: Kommentar

en: Complete tags automatically
da: Fuldfør mærker automatisk

en: Complete tags automatically...
da: Fuldfør mærker automatisk ...

en: Composer
da: Komponist

en: Configure %1...
da: Konfigurer %1 ...

en: Configure Magnatune...
da: Konfigurer Magnatune ...

en: Configure Shortcuts
da: Konfigurer Genveje

en: Configure Subsonic...
da: Konfigurer Subsonic ...

en: Configure global search...
da: Konfigurer blobal søgning ...

en: Configure library...
da: Indstil bibliotek ...

en: Configure podcasts...
da: Konfigurer podcasts ...

en: Configure...
da: Konfigurer ...

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
da: Forbind til Wii Remotes med aktiver/deaktiver handling

en: Connect device
da: Forbind til enhed

en: Connection refused by server, check server URL. Example: http://localhost:4040/
da: Forbindelse afvist af server, kontroller serveradresse. Eksempel: http://localhost:4040/

en: Connection timed out
da: Forbindelse udløb

en: Connection timed out, check server URL. Example: http://localhost:4040/
da: Forbindelsen fik tidsudløb, kontroller serveradressen. Eksempel: http://localhost:4040/

en: Console
da: Konsol

en: Constant bitrate
da: Fast bithastighed

en: Convert all music
da: Konverter al musik

en: Convert any music that the device can't play
da: Konverter musik som enheden ikke kan afspille

en: Convert lossless audiofiles before sending them to the remote.
da: Konverter lydfiler uden kvalitetstab før de sendes.

en: Convert lossless files
da: Konverter filer uden kvalitetstab

en: Copy to clipboard
da: Kopier til udklipsholder

en: Copy to device...
da: Kopier til enhed ...

en: Copy to library...
da: Kopier til bibliotek ...

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Could not connect to Subsonic, check server URL. Example: http://localhost:4040/
da: Kunne ikke oprette forbindelse til Subsonic, kontroller serveradressen. Eksempel: http://localhost:4040/

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
da: Kunne ikke oprette GStreamer-elementet »%1« - sørg for at du har alle de nødvendige GStreamer-plugins installeret

en: Could not detect an audio stream in %1
da: Kunne ikke detektere en lydstrøm i %1

en: Could not find Google Drive file.
da: Kunne ikke finde Google Drive-fil.

en: Could not find a suitable encoder element for <b>%1</b>.
da: Kunne ikke finde egnet koderelement til <b>%1</b>.

en: Could not get details
da: Kunne ikke hente detaljer

en: Could not log in to Last.fm. Please try again.
da: Kunne ikke logge ind på Last.fm. Prøv igen.

en: Couldn't create playlist
da: Kunne ikke oprette afspilningsliste

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
da: Kunne ikke finde muxer for %1, tjek at du har de rigtige GStreamer-plugins installeret

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
da: Kunne ikke finde koder for %1, tjek at du har de rigtige GStreamer-plugins installeret

en: Couldn't open output file %1
da: Kunne ikke åbne output fil %1

en: Cover Manager
da: Omslagshåndtering

en: Cover art from embedded image
da: Omslag fra indlejret billede

en: Cover art loaded automatically from %1
da: Omslag blev indlæst automatisk fra %1

en: Cover art manually unset
da: Omslag manuelt fjernet

en: Cover art not set
da: Omslag er ikke angivet

en: Cover art set from %1
da: Omslag angivet fra %1

en: Covers from %1
da: Omslag fra %1

en: Create a new playlist with files/URLs
da: Opret en ny afspilningsliste med filer/URLer

en: Cross-fade when changing tracks automatically
da: Fade over når der automatisk skiftes spor

en: Cross-fade when changing tracks manually
da: Fade over når der manuelt skiftes spor

en: Ctrl+Down
da: Ctrl+Ned

en: Ctrl+Up
da: Ctrl+Op

en: Custom
da: Selvvalgt

en: Custom image:
da: Brugerdefineret billede:

en: Custom message settings
da: Selvvalgte meddelelsesindstillinger

en: Custom...
da: Tilpasset ...

en: D-Bus path
da: D-Bus-sti

en: Database corruption detected. Please read https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption for instructions on how to recover your database
da: Database korruption opdaget. Læs https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption for at få instruktioner om, hvordan du gendanner din database

en: Date
da: Dato

en: Date created
da: Oprettelsesdato

en: Date modified
da: Ændringsdato

en: Days
da: Dage

en: De&fault
da: Standard

en: Decrease the volume by 4 percent
da: Skru ned for lydstyrken med 4 procent

en: Decrease the volume by <value> percent
da: Skru ned for lydstyrken med <value> procent

en: Decrease volume
da: Skru ned for lydstyrken

en: Default background image
da: Standard baggrundsbillede

en: Default device on %1
da: Standardenhed på %1

en: Defaults
da: Standarder

en: Delay between visualizations
da: Pause mellem visualiseringer

en: Delete
da: Slet

en: Delete downloaded data
da: Sletter hentet data

en: Delete files
da: Slet filer

en: Delete from device...
da: Slet fra enhed ...

en: Delete from disk...
da: Slet fra disk ...

en: Delete played episodes
da: Slet afspillede episoder

en: Delete preset
da: Slet forudindstilling

en: Delete smart playlist
da: Slet smart afspilningsliste

en: Delete the currently playing song
da: Slet sangen der afspilles

en: Delete the original files
da: Slet de originale filer

en: Deleting files
da: Sletter filer

en: Depth
da: Dybde

en: Dequeue selected tracks
da: Fjern valgte spor fra afspilningskøen

en: Dequeue track
da: Fjern spor fra afspilningskøen

en: Details...
da: Detaljer ...

en: Detect
da: Registrer

en: Device
da: Enhed

en: Device Properties
da: Enhedsindstillinger

en: Device name
da: Enhedsnavn

en: Device properties...
da: Enhedsindstillinger ...

en: Devices
da: Enhed

en: Did you mean
da: Mente du

en: Digitally Imported password
da: Digitally Imported adgangskode

en: Digitally Imported username
da: Digitally Imported brugernavn

en: Direct internet connection
da: Koblet direkte til internettet

en: Directory
da: Mappe

en: Disable duration
da: Slå varighed fra

en: Disable moodbar generation
da: Deaktiver generering af stemningslinje

[ctx: Refers to a disabled notification type in Notification settings.]
en: Disabled
da: Deaktiveret

[ctx: Refers to search provider's status.]
en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Disc
da: Disk

en: Discontinuous transmission
da: Afbrudt transmission

en: Display options
da: Visningsegenskaber

en: Display the on-screen-display
da: Vis on-screen-display

en: Do a full library rescan
da: Genindlæs hele biblioteket

en: Do a full rescan
da: Udfør en fuld genscanning

en: Do a full rescan...
da: Udfør en fuld skanning ...

en: Do not convert any music
da: Konverter ikke noget musik

en: Do not overwrite
da: Overskriv ikke

en: Doing a full rescan will lose any metadata you've saved in Clementine such as cover art, play counts and ratings.  Clementine will rescan all your music in %1 which may take some time.
da: Hvis der foretages en fuld genskanning, så mistes metadata du har gemt i Clementine såsom omslag, antal afspilninger og bedømmelser. Clementine genskanner al din musik i %1 hvilket kan tage noget tid.

en: Don't repeat
da: Gentag ikke

en: Don't show in various artists
da: Vis ikke under diverse kunstnere

en: Don't show listened episodes
da: Vis ikke hørte episoder

en: Don't shuffle
da: Bland ikke

en: Don't stop!
da: Stop ikke

en: Donate
da: Donér

en: Double click to open
da: Dobbeltklik for at åbne

en: Double clicking a song in the playlist will...
da: Dobbeltklik på en sang i afspilningslisten vil ...

en: Double clicking a song will...
da: Når jeg dobbeltklikker på en sang ...

en: Download %n episodes
da: Hent %n episoder

en: Download directory
da: Overførselsbibliotek

en: Download episodes to
da: Hent episoder til

en: Download membership
da: Hent medlemskab

en: Download new episodes automatically
da: Hent automatisk nye episoder

en: Download queued
da: Hent filer i overførselskø

en: Download settings
da: Overførselsindstillinger

en: Download the original Android app
da: Download den originale Android-app

en: Download the remote for Desktops, Android and iOS
da: Download fjernen for skriveborde, Android og iOS.

en: Download this album
da: Hent dette album

en: Download this album...
da: Hent dette album ...

en: Download this episode
da: Hent denne episode

en: Downloading (%1%)...
da: Henter (%1%) ...

en: Downloading Icecast directory
da: Henter Icecasmappe

en: Downloading Jamendo catalogue
da: Henter Jamendo katalog

en: Downloading Magnatune catalogue
da: Henter Magnatune katalog

en: Downloading metadata
da: Hent metadata

en: Drag to reposition
da: Træk for at skifte position

en: Dump Graph
da: Dump graf

en: Dump Pipeline Graph
da: Dump pipelinegraf

en: Dump To Logs
da: Dump til logge

en: Duration
da: Varighed

en: Dynamic mode is on
da: Dynamisk tilstand er aktiveret

en: Dynamic random mix
da: Dynamisk tilfældig mix

en: Edit smart playlist...
da: Rediger smart afspilningsliste ...

en: Edit tag "%1"...
da: Rediger mærke »%1« ...

en: Edit tag...
da: Rediger mærke ...

en: Edit tags
da: Rediger mærker

en: Edit track information
da: Rediger sporinformation

en: Edit track information...
da: Rediger information om spor ...

en: Edit tracks information...
da: Rediger information om sporet ...

en: Edit...
da: Rediger ...

en: Email
da: E-post

en: Enable Wii Remote support
da: Aktiver understøttelse for Wii Remote

en: Enable equalizer
da: Aktiver equalizer

en: Enable shortcuts only when Clementine is focused
da: Brug kun genveje når Clementine har fokus

en: Enable song metadata inline edition with click
da: Aktiver indlejret redigering af sanges metadata med et klik

en: Enable sources below to include them in search results.  Results will be displayed in this order.
da: Aktiver kilder nedenfor til at medtage dem i søgeresultaterne. Resultaterne vil blive vist i denne rækkefølge.

en: Enable/disable Last.fm scrobbling
da: Aktiver/deaktiver Last.fm scrobbling

en: Encoder
da: Koder

en: Encoding complexity
da: Indkodningskompleksitet

en: Encoding engine quality
da: Indkodningskvalitet

en: Encoding mode
da: Indkodningstilstand

en: Enter a URL
da: Indtast en adresse

en: Enter a URL to download a cover from the Internet:
da: Indtast en adresse hvorfra omslag skal hentes fra internettet:

en: Enter a filename for exported covers (no extension):
da: Indtast et filnavn for eksporterede omslag (ingen endelse):

en: Enter a new name for this playlist
da: Giv denne afspilningsliste et nyt navn

en: Enter search terms above to find music on your computer and on the internet
da: Indtast søgeord ovenfor for at finde musik på computeren og på internettet

en: Enter search terms below to find podcasts in the iTunes Store
da: Indtast søgeord nedenfor for at finde podcasts i iTunes Store

en: Enter search terms below to find podcasts on gpodder.net
da: Indtast søgeord nedenfor for at finde podcasts på gpodder.net

en: Enter search terms here
da: Indtast søgeudtryk her

en: Enter the URL of an internet radio stream:
da: Indtast adressen til en internetradioudsendelse:

en: Enter the name of the folder
da: Indtast mappenavn

en: Enter this IP in the App to connect to Clementine.
da: Indtast denne IP i app'en for at forbinde til Clementine.

en: Entire collection
da: Hele samlingen

en: Episode information
da: Episodeinformation

en: Equivalent to --log-levels *:1
da: Svarende til --log-levels *:1

en: Equivalent to --log-levels *:3
da: Svarende til --log-levels *:3

en: Error
da: Fejl

en: Error connecting MTP device
da: Kunne ikke koble til MTP-enhed

en: Error copying songs
da: Fejl ved kopiering af sang

en: Error deleting songs
da: Fejl ved sletning af sang

en: Error discovering %1: %2
da: Fejl under afsøgning %1: %2

en: Error loading %1
da: Kunne ikke indlæse %1

en: Error loading di.fm playlist
da: Kunne ikke indlæse afspilningsliste fra di.fm

en: Error processing %1: %2
da: Kunne ikke behandle %1: %2

en: Error while loading audio CD
da: Kunne ikke indlæse lyd-CD

en: Ever played
da: Nogensinde afspillet

en: Every 10 minutes
da: Hver 10 minut

en: Every 12 hours
da: Hver 12 time

en: Every 2 hours
da: Hver 2 time

en: Every 20 minutes
da: Hver 20 minut

en: Every 30 minutes
da: Hver 30 minut

en: Every 6 hours
da: Hver 6 time

en: Every hour
da: Hver time

en: Except between tracks on the same album or in the same CUE sheet
da: Undtaget mellem spor fra samme album eller CUE-fil

en: Existing covers
da: Eksisterende omslag

en: Expand
da: Udvid

en: Expires on %1
da: Udløber den %1

en: Export Covers
da: Eksporter omslag

en: Export covers
da: Eksporter omslag

en: Export downloaded covers
da: Eksporter hentede omslag

en: Export embedded covers
da: Eksporter indlejrede omslag

en: Export finished
da: Eksport færdig

en: Exported %1 covers out of %2 (%3 skipped)
da: Eksporterede %1 omslag ud af %2 (%3 sprunget over)

en: Fade out on pause / fade in on resume
da: Fade ud ved pause/ fade ind ved genstart

en: Fade out when stopping a track
da: Fade ud når et spor stoppes

en: Fading duration
da: Varighed af fade

en: Failed reading CD drive
da: Fejl ved læsning af CD-drev

en: Failed to fetch directory
da: Kunne ikke hente mappe

en: Failed to fetch podcasts
da: Kunne ikke hente podcasts

en: Failed to get channel list:
    %1
da: Kunne ikke hente kanalliste:
    %1

en: Failed to load podcast
da: Kunne ikke indlæse podcast

en: Failed to parse %1 response:
    %2
da: Kunne ikke fortolke %1 svar:
    %2

en: Failed to parse the XML for this RSS feed
da: Kunne fortolke XML til dette RSS-feed

en: Failed to update icecast directory:
    %1
da: Kunne ikke opdatere icecast-mappe:
    %1

en: Failed to write new auto-tags to '%1'
da: Kunne ikke skrive nye auto-mærker til »%1«

en: Fast
da: Hurtig

en: Fast search
da: Hurtig søgning

en: Favourite tracks
da: Favoritspor

en: Fetch Missing Covers
da: Hent manglende omslag

en: Fetch automatically
da: Hent automatisk

en: Fetch completed
da: Hentning fuldført

en: Fetching Subsonic library
da: Henter Subsonic-bibliotek

en: Fetching cover error
da: Kunne ikke hente omslag

en: Fetching playlist items
da: Henter afspilningslistepunkter

en: File extension
da: Filendelse

en: File formats
da: Filformater

en: File name
da: Filnavn

en: File name (without path)
da: Filnavn (uden sti)

en: File paths
da: Filstier

en: File size
da: Filstørrelse

en: File type
da: Filtype

en: Filename
da: Filnavn

en: Filename Preview
da: Forhåndsvisning af filnavn

en: Files
da: Filer

en: Files root folder
da: Filernes rodmappe

en: Files to transcode
da: Filer som skal omkodes

en: Find songs in your library that match the criteria you specify.
da: Find sange i biblioteket, baseret på de kriterier du opgiver.

en: Fingerprinting song
da: Giver sangen fingeraftryk

en: Finish
da: Afslut

en: First level
da: Første niveau

en: Fit cover to width
da: Tilpas cover til i bredden

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Force mono encoding
da: Gennemtving monolyd-indkodning

en: Forget device
da: Glem enhed

en: Forgetting a device will remove it from this list and Clementine will have to rescan all the songs again next time you connect it.
da: Hvis du glemmer enheden, forsvinder den fra denne liste, og Clementine må genindlæse alle sangene på enheden næste gang du kobler den til.

en: Form
da: Formular

en: Framerate
da: Billedrate

en: Frames per buffer
da: Billeder per buffer

en: Frequently Played Albums
da: Ofte afspillede albummer

en: Frozen
da: Frosset

en: Full Bass
da: Fuld bas

en: Full Bass + Treble
da: Fuld bas + diskant

en: Full Treble
da: Fuld diskant

en: Ge&nre
da: &Genre

en: General
da: Generelt

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Getting channels
da: Henter kanaler

en: Getting station
da: Henter station

en: Getting streams
da: Henter strømme

en: Give it a name:
da: Giv det et navn:

en: Go
da: Start

en: Go to next playlist tab
da: Gå til næste faneblad på afspilningslisten

en: Go to previous playlist tab
da: Gå til forrige faneblad på afspilningslisten

en: Google Drive
da: Google Drev

en: Got %1 covers out of %2 (%3 failed)
da: Hentede %1 af %2 omslag (%3 mislykkedes)

en: Grey out non existent songs in my playlists
da: Giv ikkeeksisterende sange gråtone i mine afspilningslister

en: Group Library by...
da: Gruppér bibliotek efter ...

en: Group by
da: Grupper efter

en: Group by Album
da: Gruppér efter album

en: Group by Album artist/Album
da: Gruppér efter albumkunstner/album

en: Group by Artist
da: Gruppér efter kunstner

en: Group by Artist/Album
da: Gruppér efter kunstner/album

en: Group by Artist/Year - Album
da: Gruppér efter kunstner/år - album

en: Group by Genre/Album
da: Gruppér efter genre/album

en: Group by Genre/Artist/Album
da: Gruppér efter genre/kunstner/album

en: Grouping
da: Gruppering

en: Grouping Name
da: Grupperingsnavn

en: Grouping name:
da: Grupperingsnavn:

en: HTML page did not contain any RSS feeds
da: HTML-side indeholder ingen RSS-feeds

en: HTTP 3xx status code received without URL, verify server configuration.
da: HTTP 3xx-statuskode modtaget uden adresse, verificer serverkonfiguration.

en: Happy
da: Glad

en: Hardware information
da: Hardwareinformation

en: Hardware information is only available while the device is connected.
da: Hardwareinformation er kun tilgængelig når enheden er tilsluttet.

en: Hide playlist filter toolbar
da: Skjul afspilningslistefilterlinje

en: High
da: Høj

en: High (%1 fps)
da: Høj (%1 billeder/sekund)

en: High (1024x1024)
da: Høj (1024x1024)

en: Hip Hop
da: Hiphop

en: Host not found, check server URL. Example: http://localhost:4040/
da: Vært ikke fundet, tjek serveradresse. Eksempel: http://localhost: 4040/

en: Hours
da: Timer

en: Hypnotoad
da: Hypnotudsen

en: I don't have a Magnatune account
da: Jeg har ikke nogen Magnatune-konto

en: Icon
da: Ikon

en: Icons on top
da: Ikoner på toppen

en: Identifying song
da: Identificerer sang

en: If activated, clicking a selected song in the playlist view will let you edit the tag value directly
da: Hvis aktiveret, så vil et klik på en valgt sang i afspilningsvisningen lade dig redigere mærkeværdien direkte

en: If you continue, this device will work slowly and songs copied to it may not work.
da: Hvis du fortsætter, vil enheden blive langsom og du kan måske ikke afspille sange som er kopieret til den.

en: If you know the URL of a podcast, enter it below and press Go.
da: Hvis du kender adressen på en podcast, skal du indtaste det nedenfor og trykke på Start.

en: Ignore "The" in artist names
da: Ignorer »The« i kunstnernavn

en: Ignore prefix word(s)
da: Ignorer præfiksord

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)
da: Billeder (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)
da: Billeder (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)

en: In %1 days
da: Om %1 dage

en: In %1 weeks
da: Om %1 uger

en: In dynamic mode new tracks will be chosen and added to the playlist every time a song finishes.
da: I dynamisk tilstand vil nye spor blive valgt og lagt til afspilningslisten hver gang en sang slutter.

en: Include album art in the notification
da: Inkluder albumomslag i underretningen

en: Include all songs
da: Inkluder alle sange

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Client must upgrade.
da: Inkompatibel Subsonic REST protokolversion. Klienten skal opgraderes.

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Server must upgrade.
da: Inkompatibel Subsonic REST protokolversion. Serveren skal opgraderes.

en: Incomplete configuration, please ensure all fields are populated.
da: Ufuldstændig konfiguration, sørg for at alle felter er udfyldt.

en: Increase the volume by 4 percent
da: Skru op for lydstyrken med 4 procent

en: Increase the volume by <value> percent
da: Skru op for lydstyrken med <value> procent

en: Increase volume
da: Skru op for lydstyrken

en: Indexing %1
da: Indekserer %1

en: Input options
da: Inddataindstillinger

en: Insert...
da: Indsæt ...

en: Integrity check
da: Integritetskontrol

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Internet services
da: Internettjenester

en: Intro tracks
da: Introspor

en: Invalid API key
da: Ugyldig API-nøgle

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: Invalid format
da: Ugyldig format

en: Invalid method
da: Ugyldig metode

en: Invalid parameters
da: Ugyldige parametre

en: Invalid resource specified
da: Ugyldig resource angivet

en: Invalid service
da: Ugyldig tjeneste

en: Invalid session key
da: Ugyldig sessionsnøgle

en: Invert Selection
da: Inverter Udvælgelse

en: Jamendo Most Listened Tracks
da: Mest afspillede spor på Jamendo

en: Jamendo Top Tracks
da: Favoritspor på Jamendo

en: Jamendo Top Tracks of the Month
da: Månedens favoritspor på Jamendo

en: Jamendo Top Tracks of the Week
da: Ugens favoritspor på Jamendo

en: Jamendo database
da: Jamendo-database

en: Jump to previous song right away
da: Gå til forrige sang nu

en: Jump to the currently playing track
da: Gå til sporet som afspilles nu

en: Keep buttons for %1 second...
da: Hold knappen nede i %1 sekund(er) ...

en: Keep buttons for %1 seconds...
da: Hold knappen nede i %1 sekund(er) ...

en: Keep running in the background when the window is closed
da: Fortsæt i baggrunden selv om du lukker vinduet

en: Keep the original files
da: Behold de originale filer

[ctx: Label for buton to enable/disable kittens in the now playing widget]
en: Kittens
da: Killinger

en: Language
da: Sprog

en: Laptop/Headphones
da: Bærbar/hovedtelefoner

en: Large Hall
da: Stor sal

en: Large album cover
da: Stort omslag

en: Large album cover (details below)
da: Stort albumomslag (detaljer nedenfor)

en: Large album cover (no details)
da: Stort albumomslag (ingen detaljer)

en: Large sidebar
da: Stort sidepanel

en: Last played
da: Sidst afspillet

[ctx: A playlist's tag.]
en: Last played
da: Sidst afspillet

en: Last.fm Authentication
da: Last.fm-godkendelse

en: Last.fm is currently busy, please try again in a few minutes
da: Last.fm er optaget nu, prøv igen om et par minutter

en: Last.fm play counts
da: Antal afspilninger fra Last.fm

en: Last.fm tags
da: Last.fm-mærker

en: Least favourite tracks
da: Spor med færrest stemmer

en: Left
da: Venstre

en: Length
da: Længde

en: Library
da: Bibliotek

en: Library advanced grouping
da: Avanceret bibliotektsgruppering

en: Library rescan notice
da: Meddelelse om genindlæsning af biblioteket

en: Library search
da: Søg i biblioteket

en: Limits
da: Grænser

en: Load
da: Hent

en: Load cover from URL
da: Hent omslag fra adresse

en: Load cover from URL...
da: Hent omslag fra adresse ...

en: Load cover from disk
da: Hent omslag fra disk

en: Load cover from disk...
da: Hent omslag fra disk ...

en: Load playlist
da: Åbn afspilningsliste

en: Load playlist...
da: Åbn afspilningsliste ...

en: Loading MTP device
da: Åbner MTP-enhed

en: Loading iPod database
da: Åbner iPod-database

en: Loading smart playlist
da: Åbner smart afspilningsliste

en: Loading songs
da: Åbner sange

en: Loading stream
da: Indlæser udsendelse

en: Loading tracks
da: Åbner spor

en: Loading tracks info
da: Henter information om spor

en: Loading...
da: Åbner ...

en: Loads files/URLs, replacing current playlist
da: Indlæser filer/adresser og erstatter nuværende afspilningsliste

en: Login
da: Log ind

en: Login failed
da: Login mislykkedes

en: Logs
da: Logge

en: Long term prediction profile (LTP)
da: Long term prediction-profil (LTP)

en: Love
da: Elsker

en: Low (%1 fps)
da: Lav (%1 billeder/sekund)

en: Low (256x256)
da: Lav (256x256)

en: Low complexity profile (LC)
da: Low complexity-profil (LC)

en: Lyrics
da: Sangtekster

en: Lyrics from %1
da: Sangtekster fra %1

en: Lyrics from the tag
da: Sangtekster fra mærket

en: Magnatune Download
da: Hent fra Magnatune

en: Magnatune download finished
da: Overførsel fra Magnatune fuldført

en: Malformed response
da: Forkert udformet svar

en: Manage saved groupings
da: Håndter gemte grupperinger

en: Manual proxy configuration
da: Manuel proxy-indstilling

en: Manually
da: Manuelt

en: Manufacturer
da: Fabrikant

en: Mark as listened
da: Marker som aflyttet

en: Mark as new
da: Marker som ny

en: Match every search term (AND)
da: Match alle søgeord (OG)

en: Match one or more search terms (OR)
da: Match på hvilket som helst søgeord (ELLER)

en: Maximum bitrate
da: Højeste bithastighed

en: Maximum number of child processes for tag handling (requires restart)
da: Højeste antal underprocessor til håndtering af mærker (kræver genstart)

en: Medium (%1 fps)
da: Medium (%1 billeder/sekund)

en: Membership type
da: Medlemskabstype

en: Minimum bitrate
da: Minimal bithastighed

en: Minimum buffer fill
da: Minimum mellemlagerudfyldning

en: Missing plugins
da: Manglende plugin

en: Missing projectM presets
da: Manglende projectM-forvalg

en: Monitor the library for changes
da: Overvåg ændringer i biblioteket

en: Mono playback
da: Mono afspilning

en: Months
da: Måneder

en: Mood
da: Humør

en: Moodbar style
da: Stemningslinje stil

en: Moodbars
da: Stemningslinjer

en: Most played
da: Mest afspillede

en: Mount point
da: Monteringspunkt

en: Mount points
da: Monteringspunkter

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move to library...
da: Flyt til bibliotek ...

en: Move up
da: Flyt op

en: Music
da: Musik

en: Music Library
da: Musikbibliotek

en: Music extensions remotely visible
da: Musikendelser som er synlige fjernt

en: Mute
da: Slå lyden fra

en: Name
da: Navn

[ctx: Category label]
en: Name
da: Navn

en: Naming options
da: Navnevalg

en: Narrow band (NB)
da: Smalbånd (SB)

en: Network Proxy
da: Netværksproxy

en: Network Remote
da: Netværks Remote

en: Never
da: Aldrig

en: Never played
da: Aldrig afspillet

en: Never start playing
da: Begynd aldrig afspilning

en: New folder
da: Ny mappe

en: New playlist
da: Ny afspilningsliste

en: New smart playlist...
da: Ny smart afspilningsliste ...

en: New songs
da: Nye sange

en: New tracks will be added automatically.
da: Nye spor vil automatisk blive tilføjet.

en: Newest Albums
da: Nyeste albummer

en: Newest tracks
da: Nyeste spor

en: Next
da: Næste

en: Next album
da: Næste album

en: Next track
da: Næste spor

en: Next week
da: Næste uge

en: No analyzer
da: Ingen analyzer

en: No background image
da: Intet baggrundsbillede

en: No covers to export.
da: Ingen omslag at eksportere.

en: No long blocks
da: Ingen lange blokke

en: No matches found.  Clear the search box to show the whole playlist again.
da: Ingen match fundet. Ryd søgefeltet for at vise hele afspilningslisten igen.

en: No settings available for this type.
da: Ingen indstillinger tilgængelige for denne type.

en: No settings page available for encoder element <b>%1</b>. Please report this issue:<br><a href="%2">%2</a>
da: Ingen indstillingsside tilgængelig til koderelementet <b>%1</b>. Rapportér venligst problemet:<br><a href="%2">%2</a>

en: No short blocks
da: Ingen korte blokke

en: None
da: Ingen

en: None of the selected songs were suitable for copying to a device
da: Kunne ikke kopiere nogen af de valgte sange til enheden

en: Normal block type
da: Normal bloktype

en: Normal duration (at least 4 minutes or half the track length)
da: Normal varighed (mindst 4 minutter eller halvdelen af sporets længde)

en: Not available while using a dynamic playlist
da: Ikke tilgængelig sammen med dynamiske afspilningslister

en: Not connected
da: Ikke forbundet

en: Not enough content
da: Ikke nok indhold

en: Not enough fans
da: Ikke nok fans

en: Not enough members
da: Ikke nok medlemmer

en: Not enough neighbors
da: Ikke nok naboer

en: Not logged in
da: Ikke logget ind

en: Not mounted - double click to mount
da: Ikke monteret - dobbeltklik for at montere

en: Notification type
da: Underretningstype

en: Notifications
da: Underretninger

en: Now Playing
da: Nu afspilles

en: Number of episodes to show
da: Antal episoder at vise

en: Number of processes:
da: Antal processorer:

en: OSD Preview
da: Forhåndsvisning af skærmdisplay

en: Off
da: Fra

en: Ogg Flac
da: Ogg FLAC

en: On
da: Til

en: Only accept connections from clients within the ip ranges:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x
da: Accepter kun forbindelser fra klienter med IP'erne:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x

en: Only allow connections from the local network
da: Tillad kun forbindelser fra det lokale netværk

en: Only show the first
da: Vis kun den første

en: Opacity
da: Uigennemsigtighed

en: Open %1 in browser
da: Åbn %1 i browser

en: Open &audio CD...
da: Åbn lyd-&cd ...

en: Open OPML file
da: Åbn OPML-fil

en: Open OPML file...
da: Åbn OPML-fil ...

en: Open a directory to import music from
da: Åbn en mappe hvor musik skal importeres fra

en: Open device
da: Åbn enhed

en: Open file...
da: Åbn fil ...

en: Open in Google Drive
da: Åbn på Google Drev

en: Open in new playlist
da: Åbn i ny afspilningsliste

[ctx: Refers to behavior settings in Clementine settings page.]
en: Open in new playlist
da: Åbn i ny afspilningsliste

en: Open in your browser
da: Åbn i browser

en: Open...
da: Åbn ...

en: Operation failed
da: Handling mislykkedes

en: Optimize for bitrate
da: Optimer for bithastighed

en: Optimize for quality
da: Optimer for kvalitet

en: Options...
da: Indstillinger ...

en: Organise Files
da: Organiser filer

en: Organise files...
da: Organiser filer ...

en: Organising files
da: Organiserer filer

en: Original tags
da: Oprindelige mærker

en: Original year
da: Oprindeligt år

en: Original year - Album
da: Oprindeligt år - album

en: Original year tag support
da: Understøttelse af oprindeligt årmærke

en: Other
da: Anden

en: Other options
da: Andre valgmuligheder

en: Output
da: Udgang

en: Output device
da: Udgangsenhed

en: Output options
da: Output-indstillinger

en: Overwrite all
da: Overskriv alt

en: Overwrite existing files
da: Overskriv eksisterende filer

en: Overwrite smaller ones only
da: Overskriv kun mindre

en: Owner
da: Ejer

en: Parsing Jamendo catalogue
da: Behandler Jamendo-kataloget

en: Partition label
da: Partitionetiket

en: Password
da: Adgangskode

en: Pause playback
da: Pause i afspilning

en: Paused
da: På pause

en: Performer
da: Kunstner

en: Plain sidebar
da: Simpelt sidepanel

en: Play
da: Afspil

en: Play count
da: Antal gange afspillet

en: Play given playlist
da: Afspil givne afspilningsliste

en: Play if stopped, pause if playing
da: Spil hvis der er stoppet, hold pause hvis der spilles

en: Play if there is nothing already playing
da: Afspil hvis der ikke er noget andet som afspilles i øjeblikket

en: Play next
da: Afspil næste

en: Play selected tracks next
da: Afspil valgte spor næste gang

en: Play the <n>th track in the playlist
da: Afspil det <n>. spor i afspilningslisten

en: Play/Pause
da: Afspil/Pause

en: Playback
da: Afspilning

en: Player options
da: Afspiller indstillinger

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: Playlist finished
da: Afspilningsliste afsluttet

en: Playlist options
da: Indstillinger for afspilningsliste

en: Playlist type
da: Afspilningslistetype

en: Playlists
da: Afspilningslister

en: Please close your browser and return to Clementine.
da: Luk din browser, og returner til Clementine.

en: Please open this URL in your browser: <a href="%1">%1</a>
da: Åbn denne adresse i din browser: <a href="%1">%1</a>

en: Podcast Information
da: Podcast-Information

en: Podcast information
da: Podcast-information

en: Popup duration
da: Pop op-varighed

en: Pre-amp
da: For-forstærker

en: Preference
da: Præference

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preferences...
da: Præferencer ...

en: Preferred album art filenames (comma separated)
da: Foretrukne omslag-filnavn (separeret med komma)

en: Preferred audio format
da: Foretrukket lydformat

en: Preferred format
da: Foretrukket format

en: Premium audio type
da: Premium lydtype

en: Preset:
da: Forudindstilling:

en: Press a button combination to use for
da: Tryk på en tastekombination at bruge til

en: Press a key
da: Tryk på en tast

en: Press a key combination to use for %1...
da: Tryk på en tastekombination at bruge til %1 ...

en: Pressing "Previous" in player will...
da: Et tryk på »Forrige« i afspilleren vil ...

en: Pretty OSD options
da: Indstillinger for kønt skærmdisplay

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Previous
da: Forrige

en: Previous track
da: Forrige spor

en: Print out version information
da: Vis versionsinformation

en: Profile
da: Profil

en: Progress
da: Fremgang

[ctx: Category label]
en: Progress
da: Status

en: Psychedelic
da: Psykedelisk

en: Push Wii Remote button
da: Tryk på Wii Remote-knap

en: Push Wiiremote button
da: Tryk på Wii Remote-knap

en: Put songs in a random order
da: Sæt sange i tilfældig rækkefølge

[ctx: Sound quality]
en: Quality
da: Kvalitet

[ctx: Visualisation quality]
en: Quality
da: Kvalitet

en: Querying device...
da: Forespørger enhed ...

en: Queue Manager
da: Køhåndtering

en: Queue selected tracks
da: Sæt valgte spor i kø

en: Queue track
da: Sæt spor i kø

en: Quickly rate the playing track
da: Bedøm hurtigt sporet som afspilles

en: Radio (equal loudness for all tracks)
da: Radio (samme lydstyrke for alle spor)

en: Rain
da: Regn

[ctx: Label for button to enable/disable rain background sound.]
en: Rain
da: Regn

en: Random Albums
da: Tilfældige albummer

en: Random Songs
da: Tilfældige sange

en: Random visualization
da: Tilfældig visualisering

en: Rate the current song 0 stars
da: Giv 0 stjerner til denne sang

en: Rate the current song 1 star
da: Giv 1 stjerne til denne sang

en: Rate the current song 2 stars
da: Giv 2 stjerner til denne sang

en: Rate the current song 3 stars
da: Giv 3 stjerner til denne sang

en: Rate the current song 4 stars
da: Giv 4 stjerner til denne sang

en: Rate the current song 5 stars
da: Giv 5 stjerner til denne sang

en: Rating
da: Pointgivning

en: Really cancel?
da: Vil du virkelig afbryde?

en: Recently Played Albums
da: Senest afspillede albummer

en: Redirect limit exceeded, verify server configuration.
da: Vidersendelsesbegrænsning nået, verificer serverkonfiguration.

en: Refresh catalogue
da: Genopfrisk kataloget

en: Refresh channels
da: Genopfrisk kanaler

en: Refresh station list
da: Genopfrisk kanallisten

en: Refresh streams
da: Genopfrisk bakgrunnslyder

en: Relative
da: Relativ

en: Remember Wii remote swing
da: Husk Wii-remote-bevægelse

en: Remember from &last time
da: Husk fra _sidste gang

en: Remember my choice
da: Husk mit valg

en: Remove
da: Fjern

en: Remove action
da: Fjern handling

en: Remove current song from playlist
da: Fjern nuværende sang fra afspilningsliste

en: Remove duplicates from playlist
da: Fjern dubletter fra afspilningsliste

en: Remove folder
da: Fjern mappe

en: Remove from playlist
da: Fjern fra afspilningsliste

en: Remove playlist
da: Fjern afspilningsliste

en: Remove playlists
da: Fjern afspilningslister

en: Remove unavailable tracks from playlist
da: Fjern utilgængelige spor fra afspilningsliste

en: Rename playlist
da: Omdøb afspilningsliste

en: Rename playlist...
da: Omdøb afspilningsliste...

en: Renumber tracks in this order...
da: Lav ny rækkefølge for spor ...

en: Repeat
da: Gentag

en: Repeat album
da: Gentag album

en: Repeat playlist
da: Gentag afspilningsliste

en: Repeat track
da: Gentag spor

en: Replace current playlist
da: Erstat nuværende afspilningsliste

en: Replace the playlist
da: Erstat afspilningslisten

en: Replaces spaces with underscores
da: Erstat mellemrum med understregninger

en: Replay Gain mode
da: Replay Gain-tilstand

en: Repopulate
da: Genudfyld

en: Require authentication code
da: Forlang autentificeringskode

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset play counts
da: Nulstil afspilningstæller

en: Restart song, then jump to previous if pressed again
da: Genstart sang, hop så til forrige hvis nyt tryk

en: Restart the track, or play the previous track if within 8 seconds of start.
da: Genstart sporet, eller afspil det forrige spor hvis indenfor 8 sekunder.

en: Restore Default Server
da: Gendan standardserver

en: Restrict to ASCII characters
da: Begræns til ASCII-tegn

en: Resume playback on start
da: Genoptag afspilning ved programstart

en: Return to Clementine
da: Retur til Clementine

en: Right
da: Højre

en: Rip audio CD
da: Rip lyd-CD

en: Root folder that will be browsable from the network remote
da: Rodmappe som kan gennemses fra netværksfjernen

en: Run
da: Kør

en: SSL handshake error, verify server configuration. SSLv3 option below may workaround some issues.
da: SSL-håndtryksfejl, verificer serverkonfiguration. SSLv3-indstillingen nedenfor kan omgå nogle problemstillinger.

en: Safely remove device
da: Sikker fjernelse af enhed

en: Safely remove the device after copying
da: Sikker fjernelse af enhed efter kopiering

en: Sample rate
da: Samplingsrate

en: Samplerate
da: Samplingsfrekvens

en: Save .mood files in your music library
da: Gem .mood-filer i dit musikbibliotek

en: Save album cover
da: Gem omslag

en: Save cover to disk...
da: Gem omslag til disk ...

en: Save current grouping
da: Gem nuværende gruppering

en: Save image
da: Gem billede

[ctx: Save playlist menu action.]
en: Save playlist
da: Gem afspilningsliste

[ctx: Title of the playlist save dialog.]
en: Save playlist
da: Gem afspilningsliste

en: Save playlist...
da: Gem afspilningsliste ...

en: Save preset
da: Gem forudindstilling

en: Save ratings in file tags when possible
da: Gem bedømmelser i filmærker når muligt

en: Save statistics in file tags when possible
da: Gem statistik i filmærker når muligt

en: Save this stream in the Internet tab
da: Gem denne kanal i et Internet-faneblad

en: Saved Grouping Manager
da: Gemt grupperingshåndtering

en: Saving cue files is not yet supported.
da: Gemme cur-files understøttes ikke endnu.

en: Saving songs statistics into songs files
da: Gem sangstatistik i sangfiler

en: Saving tracks
da: Gemmer spor

en: Scalable sampling rate profile (SSR)
da: Skalerbar samplingsfrekvens-profil (SSR)

en: Scale size
da: Skaler størrelse

en: Score
da: Karakter

en: Scrobble tracks that I listen to
da: Scrobble-spor som jeg lytter til

en: Scroll over icon to change track
da: Rul over ikon for at ændre spor

en: Search
da: Søg

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Search
da: Søg

en: Search Icecast stations
da: Søg i Icecast-kanaler

en: Search Jamendo
da: Søg i Jamendo

en: Search Magnatune
da: Søg i Magnatune

en: Search Subsonic
da: Søg efter Subsonic

en: Search automatically
da: Søg automatisk

en: Search for album
da: Søg efter album

en: Search for album covers...
da: Søg efter omslag ...

en: Search for anything
da: Søg efter noget

en: Search for artist
da: Søg efter kunstner

en: Search for this
da: Søg efter denne

en: Search gpodder.net
da: Søg på gpodder.net

en: Search iTunes
da: Søg på iTunes

en: Search mode
da: Søgetilstand

en: Search options
da: Søgeindstillinger

en: Search terms
da: Søgekriterier

en: Second Level
da: Andet niveau

en: Second level
da: Andet niveau

en: Seek backward
da: Spol tilbage

en: Seek forward
da: Spol frem

en: Seek the currently playing track by a relative amount
da: Søg med en relativ mængde i det spor der afspilles på nuværende tidspunkt

en: Seek the currently playing track to an absolute position
da: Søg til en bestemt position i det spor der afspilles på nuværende tidspunkt

en: Seeking using a keyboard shortcut or mouse wheel
da: Søgning via en genvejstast eller musehjullet

en: Select All
da: Vælg alle

en: Select None
da: Vælg ingen

en: Select a directory
da: Vælg en mappe

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: Select background color:
da: Vælg baggrundsfarve:

en: Select background image
da: Vælg baggrundsbillede

en: Select best possible match
da: Vælg det bedste match

en: Select foreground color:
da: Vælg forgrundsfarve:

en: Select visualizations
da: Vælg visualiseringer

en: Select visualizations...
da: Vælg visualiseringer ...

en: Select...
da: Vælg ...

en: Serial number
da: Serienummer

en: Server URL
da: Serveradresse

en: Server details
da: Serverdetaljer

en: Service offline
da: Tjeneste offline

en: Set %1 to "%2"...
da: Sæt %1 til »%2« …

en: Set target rate
da: Indstil målhastighed

en: Set the volume to <value> percent
da: Sæt lydstyrken til <value> procent

en: Set value for all selected tracks...
da: Sæt værdi på alle valgte spor ...

en: Settings
da: Indstillinger

en: Short duration (at least 1 minute or half the track length)
da: Kort varighed (mindst 1 minut eller halvdelen af sporets længde)

en: Shortcut
da: Genvejstast

en: Shortcut for %1
da: Genvejstast for %1

en: Shortcut for %1 already exists
da: Der findes allerede en genvejstast for %1

en: Show
da: Vis

en: Show OSD
da: Vis skærmdisplay

en: Show a glowing animation on the current track
da: Vis en lysende animation på det nuværende spor

en: Show a moodbar in the track progress bar
da: Vis en stemningslinje i sporets fremgangsbjælke

en: Show a native desktop notification
da: Vis en skrivebordsunderretning

en: Show a notification when I change the repeat/shuffle mode
da: Vis en underretning når jeg ændrer gentagelses- og blandings-tilstand

en: Show a notification when I change the volume
da: Vis en underretning når jeg ændrer lydstyrken

en: Show a notification when I pause playback
da: Vis en underretning når jeg sætter afspilning på pause

en: Show a popup from the system tray
da: Vis en pop op fra statusområdet

en: Show a pretty OSD
da: Vis et kønt skærmdisplay

en: Show above status bar
da: Vis over statuslinjen

en: Show all songs
da: Vis alle sange

en: Show all the songs
da: Vis alle sangene

en: Show cover art in library
da: Vis omslag i biblioteket

en: Show dividers
da: Vis adskillere

en: Show fullsize...
da: Vis i fuld størrelse ...

en: Show in file browser...
da: Vis i filbrowser ...

en: Show in library...
da: Vis i biblioteket ...

en: Show in various artists
da: Vis under Diverse kunstnere

en: Show moodbar
da: Vis stemningslinje

en: Show only duplicates
da: Vis kun dubletter

en: Show only untagged
da: Vis kun filer uden mærker

en: Show or hide the sidebar
da: Vis eller skjul sidepanel

en: Show search suggestions
da: Vis søgeforslag

en: Show sidebar
da: Vis sidepanel

en: Show the "love" button
da: Vis knappen »elsker«

en: Show the scrobble button in the main window
da: Vis scrobble-knappen i hovedvinduet

en: Show tray icon
da: Vis statusikon

en: Show which sources are enabled and disabled
da: Vis hvilke kilder der er aktiveret og deaktiveret

en: Show/Hide
da: Vis/skjul

en: Shuffle
da: Bland

en: Shuffle albums
da: Bland albummer

en: Shuffle all
da: Bland alle

en: Shuffle playlist
da: Bland afspilningsliste

en: Shuffle tracks in this album
da: Bland spor i dette album

en: Sign in
da: Log ind

en: Sign out
da: Log ud

en: Signing in...
da: Logger på ...

en: Size
da: Størrelse

en: Size:
da: Størrelse:

en: Skip backwards in playlist
da: Gå tilbage i afspilningslisten

en: Skip count
da: Antal gange sprunget over

en: Skip files with these extensions (comma separated, case insensitive)
da: Spring over filer med disse endelser (kommasepareret, der skelnes mellem store og små bogstaver)

en: Skip forwards in playlist
da: Gå fremad i afspilningslisten

en: Skip selected tracks
da: Udelad valgte spor

en: Skip to the next album
da: Spring til det næste album

en: Skip track
da: Udelad spor

en: Small album cover
da: Lille omslagsbillede

en: Small sidebar
da: Lille sidepanel

en: Smart playlist
da: Smart afspilningsliste

en: Smart playlists
da: Smarte afspilningslister

en: Song Information
da: Sanginformation

en: Song Metadata
da: Sangens metadata

en: Song info
da: Sanginfo

en: Sorry
da: Beklager

en: Sort by genre (alphabetically)
da: Sorter alfabetisk efter genre

en: Sort by genre (by popularity)
da: Sorter efter genrens popularitet

en: Sort by station name
da: Sorter efter kanalnavn

en: Sort songs by
da: Sorter sange efter

en: Sorting
da: Sortering

en: Source
da: Kilde

en: Sources
da: Kilder

en: Starred Albums
da: Albummer med stjerne

en: Start ripping
da: Start udtræk

en: Start the playlist currently playing
da: Start den afspilningsliste der afspiller nu

en: Start transcoding
da: Start omkodning

en: Starting %1
da: Starter %1

en: Starting...
da: Starter …

en: Stop after
da: Stop efter

en: Stop after each track
da: Stop efter hvert spor

en: Stop after every track
da: Stop efter hvert spor

en: Stop after this track
da: Stop efter dette spor

en: Stop playback
da: Stop afspilning

en: Stop playback after current track
da: Stop afspilning efter nuværende spor

en: Stop playback if song fails to play
da: Stop afspilning hvis sangen ikke kan afspilles

en: Stop playing after current track
da: Stop afspilning efter nuværende spor

en: Stop playing after track: %1
da: Stop afspilning efter spor: %1

en: Stopped
da: Stoppet

en: Stream
da: Udsendelse

en: Stream Details
da: Strømdetaljer

en: Streaming from a Subsonic server requires a valid server license after the 30-day trial period.
da: Overførsel fra en Subsonic-server kræver en gyldig serverlicens, efter den første 30-dages prøveperiode.

en: Streaming membership
da: Overførselmedlemskab

en: Subscribers
da: Abonnenter

en: Success!
da: Succes!

en: Successfully written %1
da: Skrev %1

en: Suggested tags
da: Foreslåede mærker

en: Suitable element not found
da: Egnet element ikke fundet

en: Summary
da: Sammendrag

en: Super high (%1 fps)
da: Super-høj (%1 billeder/sekund)

en: Supported formats
da: Understøttede formater

en: Synchronize statistics to files now
da: Synkroniser statistik til filer nu

en: System colors
da: Systemfarver

en: Tabs on top
da: Faneblade i toppen

en: Tag fetcher
da: Mærke-henter

en: Target bitrate
da: Ønsket bithastighed

en: Text options
da: Tekst indstillinger

en: Thanks to
da: Tak til

en: The "%1" command could not be started.
da: Kunne ikke starte kommandoen »%1«.

en: The album cover of the currently playing song
da: Nuværende sangs pladeomslag

en: The directory %1 is not valid
da: Mappen %1 er ugyldig

en: The discoverer is busy
da: Søgefunktionen er optaget

en: The format is only updated when a pipeline starts.
da: Formatet opdateres kun når en pipeline startes.

en: The second value must be greater than the first one!
da: Værdi nummer to skal være større end værdi nummer et!

en: The site you requested does not exist!
da: Siden du søgte efter findes ikke!

en: The site you requested is not an image!
da: Siden du søgte efter er ikke et billede!

en: The trial period for the Subsonic server is over. Please donate to get a license key. Visit subsonic.org for details.
da: Prøveperioden for Subsonic-serveren er ovre. Donér for at få en licens-nøgle. Besøg subsonic.org for flere detaljer.

en: The version of Clementine you've just updated to requires a full library rescan because of the new features listed below:
da: Da du har opdateret Clementine til en nyere version, skal hele biblioteket genindlæses på grund af følgende nye funktioner:

en: There are other songs in this album
da: Der er andre sange i dette album

en: There was a problem communicating with gpodder.net
da: Der var et kommunikationsproblem med gpodder.net

en: There was a problem fetching the metadata from Magnatune
da: Kunne ikke hente metadata fra Magnatune

en: There was a problem parsing the response from the iTunes Store
da: Der var et fortolkningsproblem med svaret fra iTunes Store

en: There were problems copying some songs.  The following files could not be copied:
da: Der var et problem ved at kopiere nogle sange. Følgende filer kunne ikke kopieres:

en: There were problems deleting some songs.  The following files could not be deleted:
da: Der var et problem ved at kopiere nogle sange. Følgende filer kunne ikke slettes:

en: These files will be deleted from the device, are you sure you want to continue?
da: Disse filer vil blive slettet fra disken, er du sikker på at du vil fortsætte?

en: These files will be permanently deleted from disk, are you sure you want to continue?
da: Disse filer vil blive slettet permanent fra disken, er du sikker?

en: These folders will be scanned for music to make up your library
da: Disse mapper vil blive scannet for musik til at opbygge dit bibliotek

en: These settings are used in the "Transcode Music" dialog, and when converting music before copying it to a device.
da: Disse indstillinger bruges i »Omkod musik«-dialogen, og når musikken konverteres før kopiering til en enhed.

en: Third Level
da: Tredje niveau

en: Third level
da: Tredje niveau

en: This action will create a database which could be as big as 150 MB.
    Do you want to continue anyway?
da: Denne handling vil oprette en database der kan blive optil 150 MB.
    Vil du stadig fortsætte?

en: This album is not available in the requested format
da: Dette album er ikke tilgængelig i det format du bad om

en: This can be changed later through the preferences
da: Dette kan ændres senere via præferencerne

en: This device must be connected and opened before Clementine can see what file formats it supports.
da: Enheden må sluttes til og åbnes før Clementine kan se hvilke filformater den understøtter.

en: This device supports the following file formats:
da: Enheden understøtter følgende filformater:

en: This device will not work properly
da: Enheden vil ikke fungere korrekt

en: This is an MTP device, but you compiled Clementine without libmtp support.
da: Dette er en MTP-enhed, men Clementine blev kompileret uden libmtp-understøttelse.

en: This is an iPod, but you compiled Clementine without libgpod support.
da: Dette er en iPod, men Clementine blev kompileret uden libgpod-understøttelse.

en: This is the first time you have connected this device.  Clementine will now scan the device to find music files - this may take some time.
da: Det er første gang du tilslutter denne enhed. Clementine gennemsøger nu enheden for at finde musikfiler. Dette kan tage noget tid.

en: This option can be changed in the "Behavior" preferences
da: Denne indstilling kan ændres præferencerne for »Opførsel«

en: This stream is for paid subscribers only
da: Denne udsendelse er kun for betalende abonnenter

en: This type of device is not supported: %1
da: Enhedstypen understøttes ikke: %1

en: Time step
da: Tidstrin

en: Title
da: Titel

en: Today
da: I dag

en: Toggle Pretty OSD
da: Slå pænt skærmdisplay til/fra

en: Toggle fullscreen
da: Slå fuldskærmstilstand til/fra

en: Toggle queue status
da: Slå køstatus til/fra

en: Toggle scrobbling
da: Slå scrobbling til/fra

en: Toggle visibility for the pretty on-screen-display
da: Klik for at justere synlighed på skærmdisplay

en: Tomorrow
da: I morgen

en: Too many redirects
da: For mange omdirigeringer

en: Top Rated Albums
da: Bedst bedømte albummer

en: Total albums:
da: Samlet antal album:

en: Total bytes transferred
da: Totalt antal bytes overført

en: Total network requests made
da: Totalt antal forespørgsler over nettet

en: Trac&k
da: &Spor

en: Track
da: Spor

en: Transcode Music
da: Omkod musik

en: Transcoder Details
da: Detaljer for omkoder

en: Transcoding
da: Omkodning

en: Transcoding %1 files using %2 threads
da: Omkoder %1 filer i %2 tråde

en: Transcoding options
da: Indstillinger for omkodning

en: Transcoding options - %1
da: Indstillinger for omkodning - %1

en: Try to extract title, artist, and album from file path.
da: Prøv at udtrække titel, kunstner og album fra filstien.

en: Try to guess missing metadata
da: Prøv at gætte manglende metadata

en: Turn off
da: Slå fra

en: Two loop searching method
da: Søgemetode med to løkker

en: URL of its Logo:
da: URL til dens logo:

en: URL(s)
da: Adresse(r)

en: Unable to connect
da: Kunne ikke oprette forbindelse

en: Unable to download %1 (%2)
da: Kunne ikke hente %1 (%2)

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown content-type
da: Ukendt indholdstype

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown filetype: %1
da: Ukendt filtype: %1

en: Unset cover
da: Fravælg omslag

en: Unskip selected tracks
da: Fjern udelad for valgte spor

en: Unskip track
da: Fjern udelad for spor

en: Unsubscribe
da: Opsig abonnement

en: Upcoming Concerts
da: Kommende Koncerter

en: Update all podcasts
da: Ajourfør alle podcasts

en: Update changed library folders
da: Opdater ændrede biblioteksmapper

en: Update the library when Clementine starts
da: Opdater biblioteket når Clementine starter

en: Update this podcast
da: Ajourfør denne podcast

en: Updating
da: Ajourfører

en: Updating %1
da: Ajourfører %1

en: Updating %1%...
da: Opdaterer %1% ...

en: Updating library
da: Opdaterer bibliotek

en: Usage
da: Brug

en: Use Album Artist tag when available
da: Brug Album Artist mærke, når det er muligt

en: Use Gnome's shortcut keys
da: Brug Gnome genvejstaster

en: Use Psychedelic Colors
da: Brug psykedeliske farver

en: Use Replay Gain metadata if it is available
da: Brug Replay Gain-metadata hvis tilgængelig

en: Use SSLv3
da: Brug SSLv3

en: Use Wii Remote
da: Brug Wii Remote

en: Use a custom color set
da: Brug et brugerdefineret farvesæt

en: Use a custom message for notifications
da: Brug en selvvalgt meddelelse til underretninger

en: Use a network remote control
da: Brug en netværksfjernbetjening

en: Use authentication
da: Brug godkendelse

en: Use bitrate management engine
da: Brug kontrolleret bithastighed

en: Use default bitrate
da: Brug standardbithastighed

en: Use dynamic mode
da: Brug dynamisk tilstand

en: Use notifications to report Wii Remote status
da: Brug underretninger til at rapporterer status af Wii Remote

en: Use system icons
da: Brug systemikoner

en: Use temporal noise shaping
da: Brug midlertidig larm formning

en: Use the system default
da: Brug systemstandarder

en: Use the system default color set
da: Brug systemets standard farvesæt

en: Use the system proxy settings
da: Brug standard proxy-indstillinger

en: Used
da: Brugt

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Username
da: Brugernavn

en: Using the menu to add a song will...
da: Brug af menuen for at tilføje en sang vil ...

en: Variable bit rate
da: Variabel bithastighed

en: Various artists
da: Diverse kunstnere

en: Verify Server certificate
da: Verificer servercertifikat

en: View
da: Vis

en: View Stream Details
da: Vis strømdetaljer

en: Visualization mode
da: Visualiseringstilstand

en: Visualizations
da: Visualiseringer

en: Visualizations Settings
da: Indstilling af visualiseringer

en: Voice activity detection
da: Stemmeaktivitet opdaget

en: Volume %1%
da: Lydstyrke %1%

en: Warn me when closing a playlist tab
da: Advar ved nedlukning af en afspilningslistens faneblade

en: Warning: This compression level is outside of the streamable subset. This means that a decoder may not be able to start playing it mid-stream. It may also affect the performance of hardware decoders.
da: Advarsel: Komperimeringsniveauet er uden for hvad der kan streames af undersættet. Det betyder at en dekoder måske ikke vil være i stand til at starte afspilningen midt i streamet. Det kan også påvirke ydelse af hardwaredekodere.

en: Website
da: Websted

en: Weeks
da: Uger

en: When Clementine starts
da: Når Clementine starter

en: When calculating play counts, use
da: Ved udregning af antal afspilninger, brug

en: When looking for album art Clementine will first look for picture files that contain one of these words.
    If there are no matches then it will use the largest image in the directory.
da: Når Clementine leder efter et albumomslag, vil Clementine først lede efter billedfiler, der indeholder et af disse søgeord.
    Hvis der ikke findes et match, vil det største billede i mappen blive brugt.

en: When saving a playlist, file paths should be
da: Når en afspilningsliste gemmes, skal filstierne være

en: When sorting artists, albums and titles
da: Ved sortering af kunstner, albummer og titler

en: When the list is empty...
da: Når listen er tom ...

en: Why not try...
da: Hvorfor ikke prøve ...

en: Wii Remote %1: activated
da: Wii Remote %1: aktiveret

en: Wii Remote %1: connected
da: Wii Remote %1: tilsluttet

en: Wii Remote %1: critical battery (%2%)
da: Wii Remote %1: kritisk batteriniveau (%2%)

en: Wii Remote %1: disactived
da: Wii Remote %1: deaktiveret

en: Wii Remote %1: disconnected
da: Wii Remote %1: frakoblet

en: Wii Remote %1: low battery (%2%)
da: Wii Remote %1: lavt batteriniveau (%2%)

en: Without cover:
da: Uden omslag

en: Would you like to move the other songs in this album to Various Artists as well?
da: Vil du også flytte de andre sange i dette album til Diverse kunstnere?

en: Would you like to run a full rescan right now?
da: Vil du genindlæse hele biblioteket nu?

en: Write all songs statistics into songs' files
da: Skriv al sangstatistik ind i sangenes filer

en: Write metadata
da: Skriv metadata

en: Wrong username or password.
da: Forkert brugernavn eller adgangskode.

en: Year
da: År

en: Year - Album
da: År - Album

en: Year - original
da: År - oprindeligt

en: Years
da: Årstal

en: Yesterday
da: I går

en: You are about to download the following albums
da: Du er ved at hente følgende album

en: You are about to remove %1 playlists from your favorites, are you sure?
da: Du er ved at fjerne %1 afspilningslister fra dine favoritter, er du sikker?

en: You are about to remove a playlist which is not part of your favorite playlists: the playlist will be deleted (this action cannot be undone). 
    Are you sure you want to continue?
da: Du er ved at fjerne en afspilningsliste, som ikke er en del af dine favoritafspilningslister: afspilningslisten vil blive slettet (denne handling kan ikke fortrydes).
    Er du sikker på, at du ønsker at fortsætte?

en: You are not signed in.
da: Du er ikke logget ind.

en: You are signed in as %1.
da: Du er logget på som %1.

en: You are signed in.
da: Du er logget ind.

en: You can change the way the songs in the library are organised.
da: Du kan ændre den måde sange bliver organiseret i biblioteket.

en: You can find <a href="%1">here on GitHub</a> the new cross platform remote.<br/>It is available on <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> and <b>Windows</b><br/>
da: <a href="%1">Her på GitHub</a> kan du finde den nye fjerne der virker på flere platforme.<br/>Den er tilgængelig på <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> og <b>Windows</b><br/>

en: You can listen to Magnatune songs for free without an account.  Purchasing a membership removes the messages at the end of each track.
da: Du kan gratis lytte til Magnatunesange uden en konto. Ved køb af medlemskab forsvinder meddelelserne ved slutningen af hvert spor.

en: You can listen to background streams at the same time as other music.
da: Du kan lytte til baggrundudsendelser på samme tid som anden musik.

en: You can use your Wii Remote as a remote control for Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">See the page on the Clementine wiki</a> for more information.
da: Du kan bruge din Wii Remote som en fjernbetjening til Clementine. <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">Se Clementine wiki siden</a> for yderligere information.

en: You do not have an active subscription
da: Du har ikke et aktivt abonnement

en: You love this track
da: Du elsker dette musikspor

en: You need to launch System Preferences and allow Clementine to "<span style="font-style:italic">control your computer</span>" to use global shortcuts in Clementine.
da: Du skal starte Systempræferencer og tillade at Clementine »<span style="font-style:italic">kontrollerer din computer</span>« for at benytte globale genveje i Clementine.

en: You will need to restart Clementine if you change the language.
da: For at skifte sprog, skal du genstarte Clementine.

en: Your IP address:
da: Din IP-adresse:

en: Your Magnatune credentials were incorrect
da: Dine Magnatune legitimationsoplysninger var forkerte

en: Your library is empty!
da: Dit bibliotek er tomt!

en: Your radio streams
da: Dine radiokanaler

en: Your scrobbles: %1
da: Dine scrobbles: %1

en: Your system is missing OpenGL support, visualizations are unavailable.
da: Systemet mangler OpenGL-understøttelse, visualiseringer er utilgængelige.

en: Z-A
da: Å-A

en: Zero
da: Nul

en: add %n songs
da: tilføj %n sange

en: after
da: efter

en: ago
da: siden

en: and
da: og

en: automatic
da: automatisk

en: before
da: før

en: between
da: imellem

en: biggest first
da: største først

en: comma-separated list of the allowed extensions that will be visible from the network remote (ex: m3u,mp3,flac,ogg,wav)
da: kommasepareret liste over tilladte endelser som vil være synlige fra netværksfjernen (f.eks.: m3u,mp3,flac,ogg,wav)

en: contains
da: indeholder

en: desktop_remote
da: skrivebordsfjern

en: disabled
da: deaktiveret

en: disc %1
da: disk %1

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: empty
da: tom

en: ends with
da: slutter med

en: equals
da: lig

en: gpodder.net directory
da: gpodder.net-mappe

en: greater than
da: større end

en: iPods and USB devices currently don't work on Windows.  Sorry!
da: IPods og USB-enheder fungerer i øjeblikket ikke på Windows. Beklager!

en: in the last
da: i den sidste

en: less than
da: mindre end

en: longest first
da: længste først

en: move %n songs
da: flyt %n sange

en: newest first
da: nyeste først

en: not empty
da: ikke tom

en: not equals
da: er ikke lig med

en: not in the last
da: ikke i den sidste

en: not on
da: ikke på

en: oldest first
da: ældste først

en: on
da: på

en: options
da: indstillinger

en: or scan the QR code:
da: eller skan QR-koden:

en: press enter
da: tast retur

en: remove %n songs
da: fjern %n sange

en: shortest first
da: korteste først

en: shuffle songs
da: bland sange

en: smallest first
da: mindste først

en: sort songs
da: sorter sange

en: starts with
da: starter med

en: track %1
da: spor %1
