Clementine Music Player - en to el translation catalogue (1313 entries)

en: 
    
    You can favorite playlists by clicking the star icon next to a playlist name
    
    Favorited playlists will be saved here
el: 
    
    Μπορείτε να προσθέσετε στα αγαπημένα τις λίστες αναπαραγωγής σας κάνοντας κλικ στο εικονίδιο του αστεριού δίπλα σε ένα όνομα λίστας αναπαραγωγής 
    Οι λίστες αναπαραγωγής των αγαπημένων θα αποθηκεύονται εδώ

en:  ANMR method (experimental)
el:  ANMR μέθοδος (πειραματική)

en:  days
el:  ημέρες

en:  pt
el:  σημ

en:  s
el:  δ

en:  seconds
el:  δευτερόλεπτα

en:  songs
el:  τραγούδια

en: %1 albums
el: %1 δίσκοι

en: %1 days
el: %1 ημέρες

en: %1 days ago
el: %1 ημέρες πριν

en: %1 on %2
el: %1 στο %2

en: %1 playlists (%2)
el: %1 λίστες αναπαραγωγής (%2)

en: %1 request failed:
    %2
el: Η αίτηση %1 απέτυχε:
    %2

en: %1 song
el: %1 τραγούδι

en: %1 songs
el: %1 τραγούδια

en: %1 songs found
el: βρέθηκαν %1 τραγούδια

en: %1 songs found (showing %2)
el: βρέθηκαν %1 τραγούδια (εμφάνιση %2)

en: %1 tracks
el: %1 κομμάτια

en: %1 transferred
el: %1 μεταφέρθηκε

en: %1: Wiimotedev module
el: %1: Άρθρωμα Wiimotedev

en: %L1 other listeners
el: %L1 άλλοι ακροατές

en: %L1 selected of
el: %L1 επιλεγμένα από

en: %L1 total plays
el: %L1 συνολικές ακροάσεις

en: %L1 tracks
el: %L1 κομμάτια

en: %n failed
el: %n απέτυχε

en: %n finished
el: %n ολοκληρώθηκε

en: %n remaining
el: %n απομένει

en: &Align text
el: &Στοίχιση κειμένου

en: &Center
el: &Κέντρο

en: &Custom
el: &Προσαρμοσμένο

en: &Extras
el: &Επιπρόσθετα

en: &Grouping
el: &Ομαδοποίηση

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &Hide %1
el: &Απόκρυψη %1

en: &Hide...
el: &Απόκρυψη...

en: &Left
el: &Αριστερά

en: &Lock Rating
el: &Κλείδωμα της αξιολόγησης

en: &Lyrics
el: &Στίχοι

en: &Music
el: &Μουσική

en: &None
el: &Καμία

en: &Playlist
el: &Λίστα αναπαραγωγής

en: &Quit
el: &Έξοδος

en: &Repeat mode
el: Λειτουργία &επανάληψης

en: &Right
el: &Δεξιά

en: &Shuffle mode
el: Λειτουργία &ανακατέματος

en: &Stretch columns to fit window
el: &Επέκταση των στηλών για πλήρωση του παραθύρου

en: &Tools
el: &Εργαλεία

en: &Year
el: &Έτος

en: (different across multiple songs)
el: (διαφορετικό μεταξύ πολλαπλών τραγουδιών)

en: ...and all the Amarok contributors
el: ...και σε όλους τους συνεισφέροντες του Amarok

en: 1 day
el: 1 ημέρα

en: 1 track
el: 1 κομμάτι

en: 50 random tracks
el: 50 τυχαία τραγούδια

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
el: <a href=\"http://www.di.fm/premium/\">Αναβάθμιση σε Premium τώρα</a>

en: <html><head/><body><p>If not checked, Clementine will  try to save your ratings and other statistics only in a separate database and don't modify your files.</p><p>If checked, it will save statistics both in database and directly into the file each time they changed.</p><p>Please note it might not work for every format and, as there is no standard for doing so, other music players might not be able to read them.</p></body></html>
el: <html><head/><body><p>Αν δεν είναι επιλεγμένο, ο Clementine θα προσπαθήσει να σώσει τις βαθμολογίες σας και άλλα στατιστικά σε μία ξεχωριστή βάση δεδομένων και δεν θα τροποποιήσει τα αρχεία σας.</p><p>Αν είναι επιλεγμένο, θα σώσει τα στατιστικά και στην βάση δεδομένων και σε κάθε αρχείο κάθε φορά που αλλά.</p><p>Παρακαλώ να έχετε υπόψιν πως μπορεί να μην λειτουργεί σε κάθε διαμόρφωση και, καθώς δεν υπάρχει στάνταρ τρόπος για αυτό, άλλα προγράμματα αναπαραγωγής ίσως να μην μπορούν να τα διαβάσουν.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Prefix a word with a field name to limit the search to that field, e.g. <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> searches the library for all artists that contain the word Bode, <span style=" font-weight:600;">playcount:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> searches the library for songs played at least twice, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> searches the library for songs played in the last 180 minutes.</p><p><span style=" font-weight:600;">Available fields: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>
el: <html><head/><body><p>Με ένα πρόθεμα ονόματος πεδίου σε έναν όρο  περιορίζετε την αναζήτηση στο συγκεκριμένο πεδίο, π.χ. <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> αναζήτηση στην βιβλιοθήκη όλων των καλλιτεχνών που περιέχουν τη λέξη Bode, <span style=" font-weight:600;">playcount:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> αναζήτηση στην βιβλιοθήκη των τραγουδιών που έχουν εκτελεστεί τουλάχιστον δυο φορές, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> αναζήτηση στην βιβλιοθήκη των τραγουδιών που έχουν εκτελεστεί τα τελευταία 180 λεπτά.</p><p><span style=" font-weight:600;">Διαθέσιμα πεδία: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This will write songs' ratings and statistics into files tags for all your library's songs.</p><p>This is not needed if the &quot;Save ratings and statistics in file tags&quot; option has always been activated.</p></body></html>
el: <html><head/><body><p>Αυτό θα εγγράψει τα στατιστικά σε αρχεία ετικέτας για όλα τα τραγούδια στην βιβλιοθήκη σας.</p><p>Αυτό δεν χρειάζεται αν η επιλογή &quot;Αποθήκευση των στατιστικών των τραγουδιών στα αρχεία των τραγουδιών&quot; ήταν πάντα ενεργή.</p></body></html>

en: <p>This article uses material from the Wikipedia article <a href="%1">%2</a>, which is released under the <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>
el: <p>Αυτό το άρθρο χρησιμοποιεί υλικό από το άρθρο της Βικιπαίδεια <a href="%1">%2</a>, το οποίο υπόκειται στην άδεια χρήσης <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Αναφορά Δημιουργού - Παρόμοια Διανομή 3.0</a>.</p>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
el: <p>Τα αναγνωριστικά αρχίζουν με %, για παράδειγμα:%καλλιτέχνης %δίσκος %τίτλος</p>
    
    <p>Αν εσωκλείσετε ένα κείμενο που περιέχει ένα αναγνωριστικό σε άγκιστρα {}, το τμήμα αυτό δεν θα είναι ορατό αν λείπει το αναγνωριστικό</p>

en: A client can connect only, if the correct code was entered.
el: Ένας πελάτης μπορεί να συνδεθεί, μόνο αν έχει εισαχθεί ο σωστός κωδικός.

en: A premium account is required
el: Απαιτείται ένας ανώτερος λογαριασμός

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
el: Μια έξυπνη λίστα αναπαραγωγής είναι μία δυναμική λίστα τραγουδιών που προέρχεται από την βιβλιοθήκη σας. Υπάρχουν διαφορετικοί τύποι "έξυπνης λίστα αναπαραγωγής" που προσφέρουν διαφορετικούς τρόπους επιλογής τραγουδιών.

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
el: Το τραγούδι θα συμπεριληφθεί στην λίστα αναπαραγωγής αν πληρεί αυτές τις συνθήκες.

en: A&utomatic
el: Α&υτόματα

en: A-Z
el: Α-Ω

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
el: ΟΛΗ Η ΔΟΞΑ ΣΤΟΝ HYPNOTOAD

en: Abort
el: Ματαίωση

en: About %1
el: Περί %1

en: About Clementine...
el: Περί του Clementine...

en: About Qt...
el: Περί του Qt...

en: Absolute
el: Απόλυτο

en: Account details
el: Λεπτομέρειες λογαριασμού

en: Account details (Premium)
el: Λεπτομέρειες λογαριασμού (Ανώτερος)

en: Action
el: Ενέργεια

[ctx: Category label]
en: Action
el: Ενέργεια

en: Activate/Deactivate Wii Remote
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του Wii Remote

en: Add Podcast
el: Προσθήκη διαδικτυακής εκπομπής

en: Add Stream
el: Προσθήκη ροής

en: Add a new line if supported by the notification type
el: Προσθήκη νέας γραμμής αν υποστηρίζεται από τον τύπο ειδοποιήσεων

en: Add action
el: Προσθήκη ενέργειας

en: Add all tracks from a directory and all its subdirectories
el: Προσθήκη όλων των κομματιών από έναν κατάλογο και όλους τους υποκαταλόγους του

en: Add another stream...
el: Προσθήκη άλλης ροής...

en: Add directory...
el: Προσθήκη καταλόγου...

en: Add file
el: Προσθήκη αρχείου

en: Add file to transcoder
el: Προσθήκη αρχείου για διακωδικοποίηση

en: Add file(s) to transcoder
el: Προσθήκη αρχείου(ων) για διακωδικοποίηση

en: Add file...
el: Προσθήκη αρχείου...

en: Add files to transcode
el: Προσθήκη αρχείων για επανακωδικοποίηση

en: Add folder
el: Προσθήκη φακέλου

en: Add folder...
el: Προσθήκη φακέλου...

en: Add new folder...
el: Προσθήκη νέου φακέλου...

en: Add podcast
el: Προσθήκη διαδικτυακής εκπομπής

en: Add podcast...
el: Προσθήκη διαδικτυακής εκπομπής...

en: Add search term
el: Προσθήκη όρου αναζήτησης

en: Add song album tag
el: Προσθήκη της ετικέτας δίσκου του τραγουδιού

en: Add song albumartist tag
el: Προσθήκη της ετικέτας καλλιτέχνη του δίσκου του τραγουδιού

en: Add song artist tag
el: Προσθήκη ετικέτας καλλιτέχνη του τραγουδιού

en: Add song auto score
el: Προσθήκη αυτόματου σκορ τραγουδιού

en: Add song composer tag
el: Προσθήκη ετικέτας συνθέτη του τραγουδιού

en: Add song disc tag
el: Προσθήκη ετικέτας δίσκου του τραγουδιού

en: Add song filename
el: Προσθήκη ονόματος αρχείου τραγουδιού

en: Add song genre tag
el: Προσθήκη ετικέτας είδους του τραγουδιού

en: Add song grouping tag
el: Προσθήκη ετικέτας ομαδοποίησης τραγουδιού

en: Add song length tag
el: Προσθήκη ετικέτας μήκους του τραγουδιού

en: Add song performer tag
el: Προσθήκη ετικέτας εκτελεστή τραγουδιού

en: Add song play count
el: Προσθήκη ετικέτας σειράς του τραγουδιού

en: Add song rating
el: Προσθήκη βαθμολογίας τραγουδιού

en: Add song skip count
el: Προσθήκη τραγουδιού για παράληψη της σειράς

en: Add song title tag
el: Προσθήκη ετικέτας τίτλου τραγουδιού

en: Add song track tag
el: Προσθήκη ετικέτας αριθμού τραγουδιού

en: Add song year tag
el: Προσθήκη ετικέτας χρονολογίας τραγουδιού

en: Add stream...
el: Προσθήκη ροής...

en: Add to another playlist
el: Προσθήκη σε άλλη λίστα

en: Add to playlist
el: Προσθήκη στη λίστα

en: Add to the queue
el: Προσθήκη στην λίστα αναμονής

en: Add to your radio streams
el: Προσθήκη στις ροές ραδιοφώνου

en: Add wiimotedev action
el: Προσθήκη ενέργειας wiimotedev

en: Added this month
el: Προστέθηκε αυτόν τον μήνα

en: Added this week
el: Προστέθηκε αυτή την εβδομάδα

en: Added this year
el: Προστέθηκε φέτος

en: Added today
el: Προστέθηκε σήμερα

en: Added within three months
el: Προστέθηκε εντός τριών μηνών

en: Advanced grouping...
el: Προχωρημένη ομαδοποίηση...

en: After
el: Μετά

en: After copying...
el: Μετά την αντιγραφή...

en: Album
el: Δίσκος

en: Album (ideal loudness for all tracks)
el: Δίσκος (ιδανική ένταση για όλα τα κομμάτια)

en: Album artist
el: Καλλιτέχνης δίσκου

en: Album cover
el: Εξώφυλλο δίσκου

en: Album info on jamendo.com...
el: Πληροφορίες δίσκου στο jamendo.com...

en: Albums with covers
el: Δίσκοι με εξώφυλλα

en: Albums without covers
el: Δίσκοι χωρίς εξώφυλλα

en: All
el: όλα

en: All Files (*)
el: Όλα τα αρχεία (*)

[ctx: Label for button to enable/disable Hypnotoad background sound.]
en: All Glory to the Hypnotoad!
el: Όλη η δόξα στον Hypnotoad!

en: All albums
el: Όλοι οι δίσκοι

en: All artists
el: Όλοι οι καλλιτέχνες

en: All files (*)
el: Όλα τα αρχεία (*)

en: All playlists (%1)
el: Όλες οι λίστες αναπαραγωγής (%1)

en: All the translators
el: Όλοι οι μεταφραστές

en: All tracks
el: Όλα τα κομμάτια

en: Allow a client to download music from this computer.
el: Επιτρέψτε στον πελάτη να κατεβάσει μουσική από αυτόν τον υπολογιστή.

en: Allow downloads
el: Επιτρέπονται λήψεις

en: Allow mid/side encoding
el: Επιτρέψτε μέση/πλάγια κωδικοποίηση

en: Alongside the originals
el: Παράλληλα με τα πρωτότυπα

en: Alwa&ys hide the main window
el: Απόκρυ&ψη πάντα του κυρίως παράθυρου

en: Always show &the main window
el: Εμφάνιση πάντα του κυρίως παράθυρου

en: Always start playing
el: Έναρξη αναπαραγωγής πάντα

en: An error occurred loading the iTunes database
el: Προέκυψε σφάλμα στην φόρτωση της βάσης δεδομένων iTunes

en: An error occurred writing metadata to '%1'
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την εγγραφή μεταδεδομένων στο '%1'

en: An unspecified error occurred.
el: Προκλήθηκε ένα μη διευκρινισμένο σφάλμα.

en: And:
el: Και:

en: Angry
el: Θυμωμένος

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Append files/URLs to the playlist
el: Προσάρτηση αρχείων/URLs στην λίστα αναπαραγωγής

en: Append to current playlist
el: Προσάρτηση στην τρέχουσα λίστα αναπαραγωγής

en: Append to the playlist
el: Προσάρτηση στην λίστα αναπαραγωγής

en: Apply compression to prevent clipping
el: Εφαρμογή συμπίεσης για αποφυγή κολλημάτων

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
el: Είστε σίγουροι πως θέλετε να διαγράψετε τη ρύθμιση "%1";

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
el: Είστε σίγουροι πως θέλετε να επαναφέρετε τα στατιστικά του τραγουδιού;

en: Are you sure you want to write song's statistics into song's file for all the songs of your library?
el: Είστε σίγουροι πως θέλετε να γράψετε τα στατιστικά των τραγουδιών στα αρχεία των τραγουδιών  για όλα τα τραγούδια στη βιβλιοθήκη σας;

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Artist info
el: Πληρ. καλλιτέχνη

en: Artist's initial
el: Αρχικά του καλλιτέχνη

en: As&k when saving
el: Ε&ρώτηση κατά την αποθήκευση

en: Audio format
el: Μορφή ήχου

en: Audio output
el: Έξοδος ήχου

en: Authentication failed
el: Η πιστοποίηση απέτυχε

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Authors
el: Δημιουργοί

en: Auto
el: Αυτόματα

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: Automatic updating
el: Αυτόματη ενημέρωση

en: Automatically determine based on sample rate.
el: Καθόρισε αυτόματα  με βάση τον ρυθμό δειγματοληψίας

en: Automatically open single categories in the library tree
el: Άνοιξε αυτόμα τις μόνες κατηγορίες του δέντρου της βιβλιοθήκης

en: Available
el: Διαθέσιμα

en: Average bitrate
el: Μέσος ρυθμός bit

en: Average image size
el: Μέσο μέγεθος εικόνας

en: BBC Podcasts
el: Διαδικτυακές εκπομπές BBC

en: Background Streams
el: Ροές παρασκηνίου

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Background image
el: Εικόνα παρασκηνίου

en: Background opacity
el: Αδιαφάνεια παρασκηνίου

en: Backing up database
el: Αντίγραφο ασφαλείας της βάσης δεδομένων

en: Balance
el: Ισορροπία

en: Bar analyzer
el: Αναλυτής ράβδων

en: Basic Blue
el: Βασικό μπλε

en: Basic audio type
el: Βασικός τύπος ήχου

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Best
el: Βέλτιστος

en: Biography
el: Βιογραφία

en: Bit rate
el: Ρυθμός bit

en: Bitrate
el: Ρυθμός bit

[ctx: Refers to bitrate in file organise dialog.]
en: Bitrate
el: Ρυθμός bit

en: Block analyzer
el: Πλοκάδα

en: Block type
el: Τύπος πλοκάδας

en: Blur amount
el: Ποσοστό θολώματος

en: Body
el: Σώμα

en: Boom analyzer
el: Μπουμ

en: Box
el: Πλαίσιο

en: Browse...
el: Αναζήτηση...

en: Buffer duration
el: Διάρκεια της ενδιάμεσης μνήμης

en: Buffering
el: Φόρτωση

en: Building Seafile index...
el: Δημιουργια Seafile ευρετήριου...

en: But these sources are disabled:
el: Αλλά αυτές οι πηγές είναι απενεργοποιημένες:

en: Buttons
el: Κουμπιά

en: CBC Podcasts
el: Διαδικτυακές εκπομπές CBC

en: CD Drive
el: Οδηγός CD

en: CUE sheet support
el: Υποστήριξη φύλλων CUE

en: Cancel download
el: Ακύρωση της λήψης

en: Change cover art
el: Αλλαγή εξώφυλλου καλλιτέχνη

en: Change font size...
el: Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς...

en: Change repeat mode
el: Αλλάξτε τη μέθοδο επανάληψης

en: Change shortcut...
el: Αλλαγή συντόμευσης...

en: Change shuffle mode
el: Αλλάξτε μέθοδο ανάμιξης

en: Change the currently playing song
el: Αλλαγή του τρέχοντος τραγουδιού

en: Change the language
el: Αλλαγή γλώσσας

en: Changes will take place when the next song starts playing
el: Οι αλλαγές θα εφαρμοστούν όταν ξεκινήσει το επόμενο τραγούδι

en: Changing mono playback preference will be effective for the next playing songs
el: Η αλλαγή αναπαραγωγής mono θα ενεργοποιηθεί για τα επόμενα τραγούδια

en: Channels
el: Κανάλια

en: Check for new episodes
el: Έλεγχος για νέα επεισόδια

en: Check for updates
el: Έλεγχος για ενημερώσεις

en: Check for updates...
el: Έλεγχος για ενημερώσεις...

en: Choose a name for your smart playlist
el: Επιλέξτε ένα όνομα για την έξυπνη λίστα αναπαραγωγής

en: Choose automatically
el: Αυτόματη επιλογή

en: Choose color...
el: Επιλέξτε χρώμα...

en: Choose font...
el: Επιλογή γραμματοσειράς...

en: Choose from the list
el: Επιλογή από τη λίστα

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
el: Επιλέξτε πως θα ταξινομηθεί η λίστα αναπαραγωγής και πόσα τραγούδια θα περιέχει.

en: Choose podcast download directory
el: Επιλογή φακέλου για αποθήκευση της διαδικτυακής εκπομπής

en: Choose the internet services you want to show.
el: Επιλογή των διαδικτυακών υπηρεσιών προς εμφάνιση.

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
el: Επιλέξτε τις ιστοσελίδες που θέλετε να χρησιμοποιεί ο Clementine όταν ψάχνει για στίχους.

en: Classical
el: Κλασσική

en: Cleaning up
el: Καθάρισμα

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Clear playlist
el: Καθαρισμός λίστας

en: Clementine Error
el: Σφάλμα του Clementine

en: Clementine Orange
el: Clementine πορτοκαλί

en: Clementine Visualization
el: Οπτικά τεχνάσματα Clementine

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
el: Ο Clementine μπορεί να μετατρέψει αυτόματα την μουσική που αντιγράφετε σε αυτή την συσκευή σε μία μορφή που μπορεί να αναπαράγει.

en: Clementine can play music that you have uploaded to Box
el: Ο Clementine μπορεί να αναπαράγει μουσική που έχετε μεταφορτώσει στο Box

en: Clementine can play music that you have uploaded to Dropbox
el: Ο Clementine μπορεί να αναπαράγει μουσική που έχετε ανεβάσει στο Dropbox

en: Clementine can play music that you have uploaded to Google Drive
el: Ο Clementine μπορεί να αναπαράγει μουσική που έχετε μεταφορτώσει στο Google Drive

en: Clementine can play music that you have uploaded to OneDrive
el: Το Clementine μπορεί να παίξει μουσική που έχετε ανεβάσει στο OneDrive

en: Clementine can show a message when the track changes.
el: Το Clementine μπορεί να δείχνει ένα μήνυμα όταν το κομμάτι αλλάζει.

en: Clementine can synchronize your subscription list with your other computers and podcast applications.  <a href="https://gpodder.net/register/">Create an account</a>.
el: Ο Clementine μπορεί να συγχρονίσει τις συνδρομές σας με άλλους υπολογιστές και εφαρμογές διαδικτυακών εκπομπών.  <a href="https://gpodder.net/register/">Δημιουργία λογαριασμού</a>.

en: Clementine could not load any projectM visualisations.  Check that you have installed Clementine properly.
el: Ο Clementine δεν μπορεί να φορτώσει κάποιο projectM οπτικό εφέ. Βεβαιωθείτε πως έχετε εγκαταστήσει τον Clementine σωστά.

en: Clementine image viewer
el: Προβολή εικόνων του Clementine

en: Clementine was unable to find results for this file
el: Ο Clementine δεν μπόρεσε να βρει αποτελέσματα για αυτό το αρχείο

en: Clementine will find music in:
el: Ο Clementine θα βρει μουσική στο:

en: Click here to add some music
el: Κλικ εδώ για να προσθέσετε μουσική

en: Click here to favorite this playlist so it will be saved and remain accessible through the "Playlists" panel on the left side bar
el: Κάντε κλικ εδώ για να γίνει αγαπημένο αυτό το playlist, έτσι θα σωθεί και θα παραμείνει προσβάσιμο μέσω του πίνακα «Λιστών αναπαραγωγής» στη δεξιά πλευρική ράβδο

en: Click to toggle between remaining time and total time
el: "Κλικ" για εναλλαγή μεταξύ συνολικού και εναπομείναντα χρόνου

en: Clicking the Login button will open a web browser.  You should return to Clementine after you have logged in.
el: Κάνοντας "κλικ" στο πλήκτρο Είσοδος θα ανοίξει ένας περιηγητής. Πρέπει να επιστρέψετε στον Clementine αφού συνδεθείτε.

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close playlist
el: Κλείσιμο της λίστας αναπαραγωγής

en: Close visualization
el: Κλείσιμο οπτικών εφέ

en: Closing this window will cancel the download.
el: Το κλείσιμο του παραθύρου θα ακυρώσει το "κατέβασμα".

en: Closing this window will stop searching for album covers.
el: Το κλείσιμο του παραθύρου θα σταματήσει την αναζήτηση για εξώφυλλα δίσκων.

en: Co&mposer
el: &Συνθέτης

en: Colors
el: Χρώματα

en: Comma separated list of class:level, level is 0-3
el: Λίστα χωρισμένη με κόμμα από class:level, το level είναι 0-3

en: Comma separated list of prefix words to ignore when sorting
el: Κατάστιχο με προθέματα διαχωρισμένα με κόμμα για αγνόηση κατά την ταξινόμηση

en: Command
el: Εντολή

en: Comment
el: Σχόλια

en: Complete tags automatically
el: Συμπλήρωση των ετικετών αυτόματα

en: Complete tags automatically...
el: Συμπλήρωση των ετικετών αυτόματα...

en: Composer
el: Συνθέτης

en: Configure %1...
el: Ρύθμιση %1...

en: Configure Magnatune...
el: Ρύθμιση του Magnatune...

en: Configure Shortcuts
el: Ρύθμιση συντομεύσεων

en: Configure Subsonic...
el: Ρύθμιση του Subsonic...

en: Configure global search...
el: Ρύθμιση καθολικής αναζήτησης...

en: Configure library...
el: Διαμόρφωση της βιβλιοθήκης...

en: Configure podcasts...
el: Ρύθμιση των διαδικτυακών εκπομπών...

en: Configure...
el: Παραμετροποίηση...

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
el: Σύνδεση των χειριστηρίων Wii χρησιμοποιώντας την ενέργεια ενεργοποίηση/απενεργοποίηση

en: Connect device
el: Σύνδεση συσκευής

en: Connection refused by server, check server URL. Example: http://localhost:4040/
el: Ο διακομιστής αρνήθηκε τη σύνδεση, ελέγξτε το URL του διακομιστή. Παράδειγμα: http://localhost:4040/

en: Connection timed out
el: Λήξη χρονικού ορίου σύνδεσης

en: Connection timed out, check server URL. Example: http://localhost:4040/
el: Η σύνδεση διακόπηκε, ελέγξτε το URL του διακομιστή. Παράδειγμα: http://localhost:4040/

en: Console
el: Τερματικό

en: Constant bitrate
el: Σταθερός ρυθμός bit

en: Convert all music
el: Μετατροπή όλης της μουσικής

en: Convert any music that the device can't play
el: Μετατροπή κάθε μουσικής που η συσκευή δεν μπορεί να αναπαράγει

en: Convert lossless audiofiles before sending them to the remote.
el: Μετατροπή αρχείων ήχου χωρίς απώλειες πριν από την αποστολή τους στο απομακρυσμένο.

en: Convert lossless files
el: Μετατροπή χωρίς απώλειες αρχείων

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Copy to device...
el: Αντιγραφή στην συσκευή...

en: Copy to library...
el: Αντιγραφή στην βιβλιοθήκη...

en: Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

en: Could not connect to Subsonic, check server URL. Example: http://localhost:4040/
el: Δεν μπορεί να γίνει σύνδεση με το Subsonic, ελέγξτε το URL του διακομιστή. Παράδειγμα: http://localhost:4040/

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
el: Δεν μπόρεσε να δημιουργηθεί το στοιχείο "%1" του GStreamer - βεβαιωθείτε ότι έχετε όλα τα απαραίτητα πρόσθετα του GStreamer εγκατεστημένα

en: Could not detect an audio stream in %1
el: Αδύνατος ο εντοπισμός μιας ροής ήχου στο %1

en: Could not find Google Drive file.
el: Αδύνατη η εύρεση του αρχείου του Google Drive.

en: Could not find a suitable encoder element for <b>%1</b>.
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση ενός κατάλληλου στοιχείου κωδικοποιητή για <b> %1 </b> .

en: Could not get details
el: Αδυναμία λήψης πληροφοριών

en: Could not log in to Last.fm. Please try again.
el: Αδύνατη η σύνδεση στο Last.fm. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: Couldn't create playlist
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία λίστας αναπαραγωγής

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
el: Δεν βρέθηκε κάποιος πολυπλέκτης για %1, ελέγξτε πως έχετε τα σωστά πρόσθετα του  GStreamer εγκατεστημένα

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
el: Δεν βρέθηκε κάποιος κωδικοποιητής για %1, ελέγξτε πως έχετε τα σωστά πρόσθετα του  GStreamer εγκατεστημένα

en: Couldn't open output file %1
el: Δεν μπορεί να ανοίξει το αρχείο εξόδου %1

en: Cover Manager
el: Διαχείριση εξώφυλλων

en: Cover art from embedded image
el: Εξώφυλλο από ενσωματωμένη εικόνα

en: Cover art loaded automatically from %1
el: Το εξώφυλλο φορτώθηκε αυτόματα από %1

en: Cover art manually unset
el: Το εξώφυλλο αφαιρέθηκε χειροκίνητα

en: Cover art not set
el: Δεν έχει οριστεί εξώφυλλο

en: Cover art set from %1
el: Το εξώφυλλο ορίστηκε από %1

en: Covers from %1
el: Εξώφυλλα από %1

en: Create a new playlist with files/URLs
el: Δημιουργία μιας νέας λίστας αναπαραγωγής με αρχεία/URL

en: Cross-fade when changing tracks automatically
el: Τέχνασμα εξασθένισης κατά την αυτόματη αλλαγή των κομματιών

en: Cross-fade when changing tracks manually
el: Τέχνασμα εξασθένισης κατά την χειροκίνητη αλλαγή των κομματιών

en: Ctrl+Down
el: Ctrl+Κάτω

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Custom image:
el: Προσωπική εικόνα:

en: Custom message settings
el: Προσαρμοσμένες ρυθμίσεις μηνύματος

en: Custom...
el: Προσωπική...

en: D-Bus path
el: Διαδρομή D-Bus

en: Dance
el: Χορός

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: Database corruption detected. Please read https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption for instructions on how to recover your database
el: Ανιχνεύτηκε αλλοίωση της βάσης δεδομένων. Παρακαλώ διαβάστε το https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption για οδηγίες σχετικά με με την ανάκτηση της βάσης δεδομένων

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date created
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Date modified
el: Ημερομηνία τροποποίησης

en: Days
el: Ημέρες

en: De&fault
el: Προ&επιλογή

en: Decrease the volume by 4 percent
el: Μείωση του ήχου κατά 4 τοις εκατό

en: Decrease the volume by <value> percent
el: Μείωση του ήχου κατά <value> τοις εκατό

en: Decrease volume
el: Μείωση έντασης

en: Default background image
el: Προεπιλεγμένη εικόνα φόντου

en: Default device on %1
el: Προεπιλεγμένη συσκευή στο %1

en: Defaults
el: Προκαθορισμένα

en: Delay between visualizations
el: Καθυστέρηση μεταξύ οπτικών εφέ

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete downloaded data
el: Διαγραφή ληφθέντων δεδομένων

en: Delete files
el: Διαγραφή αρχείων

en: Delete from device...
el: Διαγραφή από την συσκευή...

en: Delete from disk...
el: Διαγραφή από τον δίσκο...

en: Delete played episodes
el: Διαγραφή επεισοδίων που έχουν αναπαραχθεί

en: Delete preset
el: Διαγραφή ρύθμισης

en: Delete smart playlist
el: Διαγραφή έξυπνης λίστας αναπαραγωγής

en: Delete the currently playing song
el: Διαγραφή του εκτελούμενου τραγουδιού

en: Delete the original files
el: Διαγραφή των αρχικών αρχείων

en: Deleting files
el: Γίνεται διαγραφή αρχείων

en: Depth
el: Βάθος

en: Dequeue selected tracks
el: Αφαίρεση των επιλεγμένων κομματιών από την λίστα αναμονής

en: Dequeue track
el: Αφαίρεση του κομματιού από την λίστα αναμονής

en: Destination
el: Προορισμός

en: Details...
el: Λεπτομέρειες...

en: Detect
el: Εντοπισμός

en: Device
el: Συσκευή

en: Device Properties
el: Ιδιότητες συσκευής

en: Device name
el: Όνομα συσκευής

en: Device properties...
el: Ιδιότητες συσκευής...

en: Devices
el: Συσκευές

en: Dialog
el: Διάλογος

en: Did you mean
el: Εννοούσατε

en: Digitally Imported
el: Ψηφιακά εισηγμένο

en: Digitally Imported password
el: Ψηφιακά εισηγμένος κωδικός πρόσβασης

en: Digitally Imported username
el: Ψηφιακά εισηγμένο όνομα χρήστη

en: Direct internet connection
el: Απευθείας σύνδεση στο διαδίκτυο

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Disable duration
el: Απενεργοποίηση διάρκειας

en: Disable moodbar generation
el: Απενεργοποίηση δημιουργίας moodbar

[ctx: Refers to a disabled notification type in Notification settings.]
en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

[ctx: Refers to search provider's status.]
en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Disc
el: Δίσκος

en: Discontinuous transmission
el: Διακεκομμένη μετάδοση

en: Display options
el: Επιλογές απεικόνισης

en: Display the on-screen-display
el: Εμφάνιση της «απεικόνισης στην οθόνη»

en: Do a full library rescan
el: Εκτελέστε μία πλήρη επανασάρωση της βιβλιοθήκης

en: Do a full rescan
el: Πλήρη επανάληψη της σάρωσης

en: Do a full rescan...
el: Πλήρη επανάληψη της σάρωσης...

en: Do not convert any music
el: Μην μετατρέπεις την μουσική

en: Do not overwrite
el: Να μην γίνει αντικατάσταση

en: Doing a full rescan will lose any metadata you've saved in Clementine such as cover art, play counts and ratings.  Clementine will rescan all your music in %1 which may take some time.
el: Κάνοντας μια επανάληψη πλήρους σάρωσης θα χάσετε κάθε μεταδεδομένο που έχετε αποθηκεύσει στο Clementine όπως εξώφυλλο, αριθμός αναπαραγωγών και βαθμολογίες. Το Clementine θα σαρώσει ξανά όλη σας την μουσική στο %1 που μπορεί να πάρει κάποιο χρόνο.

en: Don't repeat
el: Χωρίς επανάληψη

en: Don't show in various artists
el: Αφαίρεση από τους διάφορους καλλιτέχνες

en: Don't show listened episodes
el: Να μην εμφανίζονται ακροασμένα επεισόδια

en: Don't shuffle
el: Χωρίς ανακάτεμα

en: Don't stop!
el: Μην σταματάς!

en: Donate
el: Δωρεά

en: Double click to open
el: Διπλό «κλικ» για άνοιγμα

en: Double clicking a song in the playlist will...
el: Ένα διπλό κλικ σε ένα τραγούδι στην λίστα αναπαραγωγής θα...

en: Double clicking a song will...
el: Διπλό "κλικ" σε ένα τραγούδι θα...

en: Download %n episodes
el: Λήψη %n επεισοδίων

en: Download directory
el: Φάκελος λήψης

en: Download episodes to
el: Αποθήκευση επεισοδίων στο

en: Download membership
el: Λήψη συνδρομής

en: Download new episodes automatically
el: Αυτόματη λήψη νέων επεισοδίων

en: Download queued
el: Η λήψη μπήκε στην αναμονή

en: Download settings
el: Ρυθμίσεις λήψεων

en: Download the original Android app
el: Λήψη της αυθεντικής Android εφαρμογής

en: Download the remote for Desktops, Android and iOS
el: Λήψη του τηλεχειριστηρίου για επιτραπέζιους υπολογιστές, Android και iOS

en: Download this album
el: Λήψη αυτού του δίσκου

en: Download this album...
el: Μεταφόρτωση αυτού του δίσκου...

en: Download this episode
el: Λήψη αυτού του επεισοδίου

en: Downloading (%1%)...
el: Λήψη του (%1%)...

en: Downloading Icecast directory
el: Μεταφόρτωση του καταλόγου Icecast

en: Downloading Jamendo catalogue
el: Μεταφόρτωση του καταλόγου Jamendo

en: Downloading Magnatune catalogue
el: Μεταφόρτωση του καταλόγου του Magnatune

en: Downloading metadata
el: Λήψη των μεταδεδομένων

en: Drag to reposition
el: Σύρετε για επανατοποθέτηση

en: Dump Graph
el: Γράφημα Απόρριψης

en: Dump Pipeline Graph
el: Γράφημα απόρριψης σωλήνωσης(pipeline)

en: Dump To Logs
el: Αποτύπωση σε καταγραφές

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Dynamic mode is on
el: Η δυναμική λειτουργία είναι ενεργή

en: Dynamic random mix
el: Δυναμική τυχαία ανάμιξη

en: Edit smart playlist...
el: Τροποποίηση της έξυπνης λίστας εκτέλεσης...

en: Edit tag "%1"...
el: Τροποποίηση ετικέτας "%1"...

en: Edit tag...
el: Τροποποίηση ετικέτας...

en: Edit tags
el: Επεξεργασία ετικετών

en: Edit track information
el: Τροποποίηση πληροφοριών κομματιού

en: Edit track information...
el: Τροποποίηση πληροφοριών κομματιού...

en: Edit tracks information...
el: Επεξεργασία πληροφοριών των κομματιών...

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Email
el: Ηλ. αλληλογραφία

en: Enable Wii Remote support
el: Ενεργοποίηση της υποστήριξης χειριστηρίων Wii

en: Enable equalizer
el: Ενεργοποίηση του ισοσταθμιστή

en: Enable shortcuts only when Clementine is focused
el: Ενεργοποίηση των συντομεύσεων μόνο όταν ο Clementine είναι στο προσκήνιο

en: Enable song metadata inline edition with click
el: Ενεργοποίηση τραγουδιού έκδοσης ενσωματωμένων μεταδεδομένων με κλικ

en: Enable sources below to include them in search results.  Results will be displayed in this order.
el: Ενεργοποιήστε τις παρακάτω πηγές για να τις συμπεριλάβετε στα αποτελέσματα. Τα αποτελέσματα θα εμφανιστούν με αυτή την σειρά.

en: Enable/disable Last.fm scrobbling
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του Last.fm scrobbling

en: Encoder
el: Κωδικοποιητής

en: Encoding complexity
el: Περιπλοκότητα κωδικοποίησης

en: Encoding engine quality
el: Ποιότητα μηχανής κωδικοποίησης

en: Encoding mode
el: Ρυθμός κωδικοποίησης

en: Enter a URL
el: Εισάγετε ένα URL

en: Enter a URL to download a cover from the Internet:
el: Εισάγετε μία διεύθυνση για να μεταφορτώσετε ένα εξώφυλλο από το διαδίκτυο:

en: Enter a filename for exported covers (no extension):
el: Εισάγετε όνομα για τα εξαγώγιμα εξώφυλλα (χωρίς επέκταση):

en: Enter a new name for this playlist
el: Εισαγωγή νέου ονόματος για την λίστα αναπαραγωγής

en: Enter search terms above to find music on your computer and on the internet
el: Εισαγάγετε τους όρους αναζήτησης ανωτέρω για αναζήτηση μουσικής στον υπολογιστή σας και στο διαδίκτυο

en: Enter search terms below to find podcasts in the iTunes Store
el: Εισαγάγετε τους όρους αναζήτησης παρακάτω για να βρείτε διαδικτυακές εκπομπές στο iTunes

en: Enter search terms below to find podcasts on gpodder.net
el: Εισαγάγετε τους όρους αναζήτησης παρακάτω για να βρείτε διαδικτυακές εκπομπές στο gpodder.net

en: Enter search terms here
el: Εισάγετε όρους αναζήτησης εδώ

en: Enter the URL of an internet radio stream:
el: Εισαγωγή της διεύθυνσης μιας ροής ραδιοφώνου:

en: Enter the name of the folder
el: Εισάγεται το όνομα του φακέλου

en: Enter this IP in the App to connect to Clementine.
el: Εισάγετε αυτή την διεύθυνση IP στο App για να συνδεθεί στον Clementine.

en: Entire collection
el: Ολόκληρη η συλλογή

en: Episode information
el: Πληροφορίες επεισοδίου

en: Equalizer
el: Ισοσταθμιστής

en: Equivalent to --log-levels *:1
el: Ισοδύναμο με --log-levels *:1

en: Equivalent to --log-levels *:3
el: Ισοδύναμο με --log-levels *:3

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error connecting MTP device
el: Σφάλμα σύνδεσης συσκευής MTP

en: Error copying songs
el: Σφάλμα κατά την αντιγραφή τραγουδιών

en: Error deleting songs
el: Σφάλμα κατά την διαγραφή τραγουδιών

en: Error discovering %1: %2
el: Σφάλμα εξερεύνησης του %1: %2

en: Error loading %1
el: Σφάλμα φόρτωσης του %1

en: Error loading di.fm playlist
el: Σφάλμα φόρτωσης λίστας από το di.fm

en: Error processing %1: %2
el: Σφάλμα επεξεργασίας %1: %2

en: Error while loading audio CD
el: Σφάλμα κατά την φόρτωση CD ήχου

en: Ever played
el: Ενίοτε έπαιξαν

en: Every 10 minutes
el: Κάθε 10 λεπτά

en: Every 12 hours
el: Κάθε 12 ώρες

en: Every 2 hours
el: Κάθε 2 ώρες

en: Every 20 minutes
el: Κάθε 20 λεπτά

en: Every 30 minutes
el: Κάθε 30 λεπτά

en: Every 6 hours
el: Κάθε 6 ώρες

en: Every hour
el: Κάθε ώρα

en: Except between tracks on the same album or in the same CUE sheet
el: Εκτός μεταξύ δύο κομματιών στον ίδιο δίσκο ή στο ίδιο φύλλο CUE

en: Existing covers
el: Υπάρχοντα εξώφυλλα

en: Expand
el: Επέκταση

en: Expires on %1
el: Λίγει σε %1

en: Export Covers
el: Εξαγωγή εξώφυλλων

en: Export covers
el: Εξαγωγή εξώφυλλων

en: Export downloaded covers
el: Εξαγωγή μεταφορτωμένων εξώφυλλων

en: Export embedded covers
el: Εξαγωγή ενσωματωμένων εξώφυλλων

en: Export finished
el: Η εξαγωγή ολοκληρώθηκε

en: Exported %1 covers out of %2 (%3 skipped)
el: Εξαγωγή %1 εξώφυλλων από τα %2 (%3 παραλείφθηκαν)

en: Fade out on pause / fade in on resume
el: Εξομάλυνση διακοπής κατά την παύση / Εξομάλυνση εκκίνησης κατά τη συνέχιση

en: Fade out when stopping a track
el: Ομαλό σβήσιμο κατά την διακοπή του κομματιού

en: Fading
el: Εξομάλυνση

en: Fading duration
el: Διάρκεια εξομάλυνσης

en: Failed reading CD drive
el: Αποτυχία ανάγνωσης της μονάδας CD

en: Failed to fetch directory
el: Αποτυχία λήψης του καταλόγου

en: Failed to fetch podcasts
el: Αποτυχία λήψης των διαδικτυακών εκπομπών

en: Failed to get channel list:
    %1
el: Αποτυχία λήψης του κατάστιχου των καναλιών:
    %1

en: Failed to load podcast
el: Αποτυχία φόρτωσης της διαδικτυακής εκπομπής

en: Failed to parse %1 response:
    %2
el: Αποτυχία ανάλυσης της απάντησης του %1:
    %2

en: Failed to parse the XML for this RSS feed
el: Αποτυχία ανάλυσης της XML από αυτό το RSS

en: Failed to update icecast directory:
    %1
el: Αποτυχία ενημέρωσης του καταλόγου icecast:
    %1

en: Failed to write new auto-tags to '%1'
el: Αποτυχία εγγραφής των νέων αυτόματων ετικετών στο «%1»

en: Fast
el: Γρήγορη

en: Fast search
el: Γρήγορη αναζήτηση

en: Favourite tracks
el: Αγαπημένα κομμάτια

en: Fetch Missing Covers
el: Λήψη των ελλειπόντων εξώφυλλων

en: Fetch automatically
el: Αυτόματη λήψη

en: Fetch completed
el: Η λήψη ολοκληρώθηκε

en: Fetching Subsonic library
el: Λήψη του καταλόγου Subsonic

en: Fetching cover error
el: Σφάλμα κατά την λήψη του εξώφυλλου

en: Fetching playlist items
el: Λήψη αντικειμένων της λίστας αναπαραγωγής

en: File extension
el: Επέκταση αρχείου

en: File formats
el: Μορφή αρχείων

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: File name (without path)
el: Όνομα αρχείου (χωρίς διαδρομή)

en: File paths
el: διαδρομές των αρχείων

en: File size
el: Μέγεθος αρχείου

en: File type
el: Τύπος αρχείου

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Filename Preview
el: Προεπισκόπηση ονόματος αρχείου

en: Files
el: Αρχεία

en: Files root folder
el:  Φάκελος με Θεμελιώδες Αρχεία

en: Files to transcode
el: Αρχεία προς αλλαγή του τύπου συμπίεσης

en: Find songs in your library that match the criteria you specify.
el: Εύρεση τραγουδιών στην βιβλιοθήκη που πληρούν τα κριτήρια που ορίσατε.

en: Fingerprinting song
el: Δακτυλοσκόπηση τραγουδιού

en: Finish
el: Τέλος

en: First level
el: Πρώτο επίπεδο

en: Fit cover to width
el: Τοποθετήστε το καπάκι για πλάτος

en: Font size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Force mono encoding
el: Επιβολή κωδικοποίησης mono

en: Forget device
el: Λήθη της συσκευής

en: Forgetting a device will remove it from this list and Clementine will have to rescan all the songs again next time you connect it.
el: Η λήθη της συσκευής θα έχει ως αποτέλεσμα την αφαίρεσή της από την λίστα και ο Clementine θα πρέπει να σαρώσει ξανά όλα τα τραγούδια την επόμενη φορά που θα την συνδέσετε.

en: Form
el: Μορφή

en: Format
el: Μορφή

en: Framerate
el: Ρυθμός καρέ

en: Frames per buffer
el: Πλαίσια ανά απομονωτή (buffer)

en: Frequently Played Albums
el: Συχνά εκτελεσμένοι δίσκοι

en: Frozen
el: Παγωμένο

en: Full Bass
el: Πλήρως μπάσα

en: Full Bass + Treble
el: Πλήρως μπάσα και πρίμα

en: Full Treble
el: Πλήρως πρίμα

en: Ge&nre
el: Εί&δος

en: General
el: Γενικά

en: General settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Genre
el: Είδος

en: Getting channels
el: Λήψη καναλιών

en: Getting station
el: Λήψη σταθμού

en: Getting streams
el: Λήψη ροών

en: Give it a name:
el: Δώστε του ένα όνομα:

en: Go
el: Μετάβαση

en: Go to next playlist tab
el: Μετάβαση στην επόμενη καρτέλα της λίστας αναπαραγωγής

en: Go to previous playlist tab
el: Μετάβαση στην προηγούμενη καρτέλα της λίστας αναπαραγωγής

en: Got %1 covers out of %2 (%3 failed)
el: Έγινε λήψη %1 εξώφυλλων από τα %2 (%3 απέτυχαν)

en: Grey out non existent songs in my playlists
el: Σκίαση στην λίστα αναπαραγωγής των τραγουδιών που δεν υπάρχουν

en: Group Library by...
el: Ομαδοποίηση βιβλιοθήκης κατά...

en: Group by
el: Ομαδοποίηση κατά

en: Group by Album
el: Ομαδοποίηση κατά δίσκο

en: Group by Album artist/Album
el: Ομαδοποίηση κατά καλλιτέχνη δίσκου/δίσκος

en: Group by Artist
el: Ομαδοποίηση κατά Καλλιτέχνη

en: Group by Artist/Album
el: Ομαδοποίηση κατά καλλιτέχνη/δίσκο

en: Group by Artist/Year - Album
el: Ομαδοποίηση κατά καλλιτέχνη/έτος - δίσκος

en: Group by Genre/Album
el: Ομαδοποίηση κατά είδος/δίσκος

en: Group by Genre/Artist/Album
el: Ομαδοποίηση κατά είδος/καλλιτέχνη/δίσκο

en: Grouping
el: Ομαδοποίηση

en: Grouping Name
el: Όνομα ομαδοποίησης

en: Grouping name:
el: Όνομα ομαδοποίησης:

en: HTML page did not contain any RSS feeds
el: Η σελίδα HTML δεν περιέχει RSS

en: HTTP 3xx status code received without URL, verify server configuration.
el: Ο HTTP κωδικός κατάστασης 3xx ληφθεί χωρίς URL, βεβαιωθείτε για την διαμόρφωση του διακομιστή.

en: HTTP proxy
el: Διαμεσολαβητής HTTP

en: Happy
el: Χαρούμενο

en: Hardware information
el: Πληροφορίες υλικού

en: Hardware information is only available while the device is connected.
el: Οι πληροφορίες υλικού είναι διαθέσιμες μόνο όταν η συσκευή είναι συνδεδεμένη.

en: Hide playlist filter toolbar
el: Απόκρυψη της εργαλειοθήκης φίλτρου της λίστας αναπαραγωγής

en: High
el: Υψηλή

en: High (%1 fps)
el: Υψηλή (%1 fps)

en: High (1024x1024)
el: Υψηλή (1024x1024)

en: Hip Hop
el: Χιπ χοπ

en: Host not found, check server URL. Example: http://localhost:4040/
el: Ο υπολογιστής δεν βρέθηκε, ελέγξτε το URL του διακομιστή. Παράδειγμα: http://localhost:4040/

en: Hours
el: Ώρες

en: I don't have a Magnatune account
el: Δεν έχω λογαριασμό Magnatune

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Icons on top
el: Εικονίδια στην κορυφή

en: Identifying song
el: Ταυτοποίηση τραγουδιού

en: If activated, clicking a selected song in the playlist view will let you edit the tag value directly
el: Αν ενεργοποιηθεί, κάνοντας κλικ σε ένα επιλεγμένο τραγούδι στην όψη λίστα αναπαραγωγής θα σας επιτρέψει να επεξεργαστείτε άμεσα την τιμή της ετικέτας

en: If enabled the original files will be removed. If transcoded files have the same file extension and the destination is the same directory as the original files, the original files will be replaced.
el: Αν είναι ενεργοποιημένο τα αρχικά αρχεία θα αφαιρεθούν. Αν τα διακωδικοποιημένα αρχεία έχουν την ίδια επέκταση αρχείου και ο κατάλογος προορισμού είναι ο ίδιος, τα αρχικά αρχεία θα αντικατασταθούν.

en: If you continue, this device will work slowly and songs copied to it may not work.
el: Αν συνεχίσετε, η συσκευή αυτή θα λειτουργεί αργά και τα τραγούδια που θα αντιγραφούν σε αυτή ίσως δεν παίζουν.

en: If you know the URL of a podcast, enter it below and press Go.
el: Αν γνωρίζετε το URL μιας διαδικτυακής εκπομπής, εισαγάγετέ το παρακάτω και πιέστε στο Μετάβαση.

en: Ignore "The" in artist names
el: Αγνόηση του "The" στο όνομα των καλλιτεχνών

en: Ignore prefix word(s)
el: Αγνόηση προθεμάτων λέξεων

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)
el: Εικόνες (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)
el: Εικόνες (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)

en: In %1 days
el: Σε %1 ημέρες

en: In %1 weeks
el: Σε %1 εβδομάδες

en: In dynamic mode new tracks will be chosen and added to the playlist every time a song finishes.
el: Στην δυναμική λειτουργία νέα κομμάτια θα επιλέγονται και τοποθετούνται στην λίστα κάθε φορά που ένα τραγούδι τελειώνει.

en: Include album art in the notification
el: Συμπερίληψη του εξωφύλλου του δίσκου στην ειδοποίηση

en: Include all songs
el: Συμπερίληψη όλων των τραγουδιών

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Client must upgrade.
el: Ασύμβατη έκδοση πρωτοκόλλου REST. Η εφαρμογή πελάτη πρέπει να ενημερωθεί.

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Server must upgrade.
el: Ασύμβατη έκδοση πρωτοκόλλου REST. Ο διακομιστής πρέπει να ενημερωθεί.

en: Incomplete configuration, please ensure all fields are populated.
el: Ατελής ρύθμιση, παρακαλώ βεβαιωθείτε πως όλα τα πεδία είναι συμπληρωμένα.

en: Increase the volume by 4 percent
el: Αύξηση του ήχου κατά 4 τοις εκατό

en: Increase the volume by <value> percent
el: Αύξηση του ήχου κατά <value> τοις εκατό

en: Increase volume
el: Αύξηση έντασης

en: Indexing %1
el: Δημιουργία ευρετηρίου %1

en: Information
el: Πληροφορία

en: Input options
el: Επιλογές εισόδου

en: Insert...
el: Εισαγωγή...

en: Integrity check
el: έλεγχος ακεραιότητας

en: Internet
el: Διαδίκτυο

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Internet services
el: Υπηρεσίες διαδικτύου

en: Intro tracks
el: Εισαγωγικά κομμάτια

en: Invalid API key
el: Εσφαλμένο κλειδί API

en: Invalid URL
el: Μη έγκυρο URL

en: Invalid format
el: Εσφαλμένη διαμόρφωση

en: Invalid method
el: Εσφαλμένη μέθοδος

en: Invalid parameters
el: Εσφαλμένοι παράμετροι

en: Invalid resource specified
el: Καθορίστηκε εσφαλμένη πηγή

en: Invalid service
el: Εσφαλμένη υπηρεσία

en: Invalid session key
el: Εσφαλμένο κλειδί συνεδρίας

en: Invert Selection
el: Αντιστροφή επιλογής

en: Jamendo Most Listened Tracks
el: Τα ποιο διάσημα κομμάτια του Jamendo

en: Jamendo Top Tracks
el: Τα κορυφαία κομμάτια του Jamendo

en: Jamendo Top Tracks of the Month
el: Τα κορυφαία κομμάτια Jamendo του μήνα

en: Jamendo Top Tracks of the Week
el: Τα κορυφαία κομμάτια Jamendo της εβδομάδας

en: Jamendo database
el: Βάση δεδομένων Jamendo

en: Jump to previous song right away
el: Μετάβαση στο προηγούμενο τραγούδι αμέσως

en: Jump to the currently playing track
el: Μετάβαση στο τρέχον κομμάτι που παίζει

en: Keep buttons for %1 second...
el: Κράτημα των κουμπιών για %1 δευτερόλεπτα...

en: Keep buttons for %1 seconds...
el: Κράτημα των κουμπιών για %1 δευτερόλεπτα...

en: Keep running in the background when the window is closed
el: Συνέχιση της εκτέλεσης στο παρασκήνιο όταν το παράθυρο κλείσει

en: Keep the original files
el: Διατήρηση των αρχικών αρχείων

[ctx: Label for buton to enable/disable kittens in the now playing widget]
en: Kittens
el: Γατάκια

en: Language
el: Γλώσσα

en: Laptop/Headphones
el: Φορητός/ακουστικά

en: Large Hall
el: Μεγάλη αίθουσα

en: Large album cover
el: Μεγάλο εξώφυλλο δίσκου

en: Large album cover (details below)
el: Μεγάλο εξώφυλλο του δίσκου (λεπτομέρειες παρακάτω)

en: Large album cover (no details)
el: Μεγάλο εξώφυλλο του δίσκου (χωρίς λεπτομέρειες)

en: Large sidebar
el: Μεγάλη πλευρική μπάρα

en: Last played
el: Τελευταία εκτέλεση

[ctx: A playlist's tag.]
en: Last played
el: Τελευταία εκτέλεση

en: Last.fm Authentication
el: Πιστοποίηση Last.fm

en: Last.fm is currently busy, please try again in a few minutes
el: Το Last.fm είναι απασχολημένο, παρακαλώ δοκιμάστε σε λίγα λεπτά

en: Last.fm play counts
el: Αριθμός αναπαραγωγής Last.fm

en: Last.fm tags
el: Ετικέτες του Last.fm

en: Last.fm wiki
el: Wiki του Last.fm

en: Least favourite tracks
el: Λιγότερο αγαπημένα κομμάτια

en: Left
el: Αριστερά

en: Length
el: Διάρκεια

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

en: Library advanced grouping
el: Προχωρημένη ομαδοποίηση βιβλιοθήκης

en: Library rescan notice
el: Ειδοποίηση σάρωσης βιβλιοθήκης

en: Library search
el: Έρευνα βιβλιοθήκης

en: Limits
el: Όρια

en: Live
el: Ζωντανά

en: Load
el: Φόρτωση

en: Load cover from URL
el: Φόρτωμα εξώφυλλου από διεύθυνση (URL)

en: Load cover from URL...
el: Φόρτωμα εξώφυλλου από διεύθυνση (URL)...

en: Load cover from disk
el: Φόρτωση εξώφυλλου από τον δίσκο

en: Load cover from disk...
el: Φόρτωση εξώφυλλου από τον δίσκο...

en: Load playlist
el: Φόρτωση λίστας αναπαραγωγής

en: Load playlist...
el: Φόρτωση λίστας αναπαραγωγής...

en: Loading MTP device
el: Φόρτωση συσκευής MTP

en: Loading iPod database
el: Φόρτωση της βάσης δεδομένων iPod

en: Loading smart playlist
el: Φόρτωση έξυπνης λίστας

en: Loading songs
el: Φόρτωση τραγουδιού

en: Loading stream
el: Φόρτωση της ροής

en: Loading tracks
el: Φόρτωση κομματιών

en: Loading tracks info
el: Φόρτωση πληροφοριών κομματιού

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Loads files/URLs, replacing current playlist
el: Φορτώνει αρχεία/URL, αντικαθιστώντας την τρέχουσα λίστα αναπαραγωγής

en: Login
el: Είσοδος

en: Login failed
el: Αποτυχία εισόδου

en: Logs
el: Αρχεία καταγραφής

en: Long term prediction profile (LTP)
el: Προφίλ χρόνιας πρόβλεψης (LTP)

en: Love
el: Αγάπη

en: Low (%1 fps)
el: Χαμηλή (%1 fps)

en: Low (256x256)
el: Χαμηλή (256x256)

en: Low complexity profile (LC)
el: Προφίλ χαμηλής πολυπλοκότητας (LC)

en: Lyrics
el: Στίχοι

en: Lyrics from %1
el: Στίχοι από %1

en: Lyrics from the tag
el: Στίχοι από την ετικέτα

en: Magnatune Download
el: Λήψη Magnatune

en: Magnatune download finished
el: Η λήψη Magnatune ολοκληρώθηκε

en: Main profile (MAIN)
el: Κύριο προφίλ (MAIN)

en: Make it so!
el: Κάνε το!

[ctx: Label for button to enable/disable Enterprise background sound.]
en: Make it so!
el: Κάνε το!

en: Malformed response
el: Παραμορφωμένη απάντηση

en: Manage saved groupings
el: Διαχείριση των αποθηκευμένων ομαδοποιήσεων

en: Manual proxy configuration
el: Χειροκίνητη ρύθμιση διαμεσολαβητή

en: Manually
el: Χειροκίνητα

en: Manufacturer
el: Κατασκευαστής

en: Mark as listened
el: Επισήμανση ως έχει ακουστεί

en: Mark as new
el: Επισήμανση ως νέο

en: Match every search term (AND)
el: Ταίριασμα όλων των όρων αναζήτησης (λογικό ΚΑΙ)

en: Match one or more search terms (OR)
el: Ταίριασμα ενός ή περισσότερων όρων αναζήτησης (λογικό Ή)

en: Maximum bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός bit

en: Maximum number of child processes for tag handling (requires restart)
el: Μέγιστος αριθμός θυγατρικών διεργασιών για την διαχείριση των ετικετών (απαιτεί επανεκκίνηση)

en: Medium (%1 fps)
el: Μέση (%1 fps)

en: Medium (512x512)
el: Μέση (512x512)

en: Membership type
el: Τύπος συνδρομής

en: Minimum bitrate
el: Ελάχιστος ρυθμός bit

en: Minimum buffer fill
el: Ελάχιστο πλήρωσης ρυθμιστικό

en: Missing plugins
el: Ελλείποντα πρόσθετα

en: Missing projectM presets
el: Απόντες projectM προεπιλογές

en: Model
el: Μοντέλο

en: Monitor the library for changes
el: Έλεγχος της βιβλιοθήκης για αλλαγές

en: Monkey's Audio
el: Ήχος Monkey

en: Mono playback
el: Αναπαραγωγή Mono

en: Months
el: Μήνες

en: Mood
el: Διάθεση

en: Moodbar style
el: Ύφος γραμμής διάθεσης

en: Moodbars
el: Γραμμές διάθεσης

en: Most played
el: Έπαιξαν περισσότερο

en: Mount point
el: Σημείο προσάρτησης

en: Mount points
el: Σημεία προσάρτησης

en: Move down
el: Μετακίνηση κάτω

en: Move to library...
el: Μετακίνηση στην βιβλιοθήκη...

en: Move up
el: Μετακίνηση πάνω

en: Music
el: Μουσική

en: Music Library
el: Μουσική βιβλιοθήκη

en: Music extensions remotely visible
el: Επεκτάσεις μουσικής εμφανίσιμες από μακριά

en: Mute
el: Σίγαση

en: Name
el: Όνομα

[ctx: Category label]
en: Name
el: Όνομα

en: Naming options
el: Επιλογές ονομασίας

en: Narrow band (NB)
el: Στενή ζώνη (NB)

en: Network Proxy
el: Διαμεσολαβητής δικτύου

en: Network Remote
el: Τηλεχειριστήριο δικτύου

en: Never
el: Ποτέ

en: Never played
el: Δεν έπαιξαν ποτέ

en: Never start playing
el: Να μην ξεκινά ποτέ η αναπαραγωγή

en: New folder
el: Νέος φάκελος

en: New playlist
el: Νέα λίστα

en: New smart playlist...
el: Νέα έξυπνη λίστα εκτέλεσης...

en: New songs
el: Νέα τραγούδια

en: New tracks will be added automatically.
el: Νέα κομμάτια θα προστίθενται αυτόματα.

en: Newest Albums
el: Νεότεροι δίσκοι

en: Newest tracks
el: Νεότερα κομμάτια

en: Next
el: Επόμενο

en: Next album
el: Επόμενο άλμπουμ

en: Next track
el: Επόμενο κομμάτι

en: Next week
el: Την επόμενη εβδομάδα

en: No analyzer
el: Χωρίς αναλυτή

en: No background image
el: Χωρίς εικόνα φόντου

en: No covers to export.
el: Κανενα καβερ δεν επιλεχθηκε για εξαγωγη.

en: No long blocks
el: Χωρίς μακριές πλοκάδες

en: No matches found.  Clear the search box to show the whole playlist again.
el: Δεν βρέθηκαν. Καθαρίστε το πλαίσιο αναζήτησης να να εμφανιστεί ολόκληρη η λίστα αναπαραγωγής.

en: No settings available for this type.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ρυθμίσεις για αυτήν την επιλογή

en: No settings page available for encoder element <b>%1</b>. Please report this issue:<br><a href="%2">%2</a>
el: Καμία διαθέσιμη σελίδα ρυθμίσεως για κωδικοποιημένα στοιχεία <b> %1 </b>. Παρακαλώ να αναφέρετε αυτό το πρόβλημα <br> <a href="%2"> %2 </a>

en: No short blocks
el: Όχι μικρές πλοκάδες

en: None
el: Κανένα

en: None of the selected songs were suitable for copying to a device
el: Κανένα από τα επιλεγμένα τραγούδια δεν ήταν κατάλληλο για αντιγραφή σε μία συσκευή

en: Normal
el: Τυπικό

en: Normal block type
el: Κανονικός τύπος πλοκάδας

en: Normal duration (at least 4 minutes or half the track length)
el: Κανονική διάρκεια (τουλάχιστον 4 λεπτών ή του μισού του κομματιού)

en: Not available while using a dynamic playlist
el: Δεν είναι διαθέσιμο κατά την χρήση Δυναμικής λίστας

en: Not connected
el: Αποσυνδεμένο

en: Not enough content
el: Δεν υπάρχει αρκετό περιεχόμενο

en: Not enough fans
el: Δεν υπάρχουν αρκετοί οπαδοί

en: Not enough members
el: Δεν υπάρχουν αρκετά μέλη

en: Not enough neighbors
el: Δεν υπάρχουν αρκετοί γείτονες

en: Not logged in
el: Δεν είστε συνδεδεμένος

en: Not mounted - double click to mount
el: Δεν είναι φορτωμένο - διπλό "κλικ" για φόρτωση

en: Notification type
el: Τύπος ειδοποίησης

en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

en: Now Playing
el: Τρέχουσα αναπαραγωγή

en: Number of episodes to show
el: Αριθμός επεισοδίων για προβολή

en: Number of processes:
el: Αριθμός διεργασιών:

en: OSD Preview
el: Προ-επισκόπηση OSD

en: Off
el: Απενεργοποίηση

en: On
el: Ενεργοποίηση

en: Only accept connections from clients within the ip ranges:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x
el: Αποδοχή συνδέσεων από πελάτες με διακύμανση ip:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x

en: Only allow connections from the local network
el: Μόνο να επιτραπούν οι συνδέσεις από το τοπικό δίκτυο

en: Only show the first
el: Εμφάνιση μόνο του πρώτου

en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: Open %1 in browser
el: Άνοιγμα του %1 στον περιηγητή

en: Open &audio CD...
el: Άνοιγμα CD ή&χου...

en: Open OPML file
el: Άνοιγμα αρχείου OPML

en: Open OPML file...
el: Άνοιγμα αρχείου OPML...

en: Open a directory to import music from
el: Άνοιγμα ένος κατάλογου για εισάγωγη μουσικής από

en: Open device
el: Άνοιγμα συσκευής

en: Open file...
el: Άνοιγμα αρχείου...

en: Open in Google Drive
el: Άνοιγμα στο Google Drive

en: Open in new playlist
el: Άνοιγμα σε νέα λίστα

[ctx: Refers to behavior settings in Clementine settings page.]
en: Open in new playlist
el: Άνοιγμα σε νέα λίστα

en: Open in your browser
el: Άνοιγμα στον φυλλομετρητή

en: Open...
el: Άνοιγμα...

en: Operation failed
el: Η λειτουργία απέτυχε

en: Optimize for bitrate
el: Βελτιστοποίηση για ρυθμό bit

en: Optimize for quality
el: Βελτιστοποίηση για ποιότητα

en: Options...
el: Επιλογές...

en: Organise Files
el: Οργάνωση αρχείων

en: Organise files...
el: Οργάνωση αρχείων...

en: Organising files
el: Γίνεται οργάνωση των αρχείων

en: Original tags
el: Αρχικές ετικέτες

en: Original year
el: Αρχικό έτος

en: Original year - Album
el: Αρχικό έτος - Δίσκος

en: Original year tag support
el: Αρχικό έτος

en: Other
el: Άλλο

en: Other options
el: Άλλες επιλογές

en: Output
el: Έξοδος

en: Output device
el: Συσκευή εξόδου

en: Output options
el: Επιλογές εξόδου

en: Overwrite all
el: Αντικατάσταση όλων

en: Overwrite existing files
el: Εγγραφή και αντικατάσταση υπαρχόντων αρχείων

en: Overwrite smaller ones only
el: Αντικατάσταση των μικρότερων μόνο

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Parsing Jamendo catalogue
el: Ανάλυση του καταλόγου Jamendo

en: Partition label
el: Ετικέτα κατάτμησης

en: Party
el: Πάρτι

en: Password
el: Συνθηματικό

en: Pause
el: Παύση

en: Pause playback
el: Παύση αναπαραγωγής

en: Paused
el: Σταματημένο

en: Performer
el: Εκτελεστής

en: Pipeline
el: διοχέτευση

en: Pipelines
el: διοχετεύσεις

en: Pixel
el: Εικονοστοιχεία

en: Plain sidebar
el: Απλή πλευρική μπάρα

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Play count
el: Μετρητής εκτελέσεων

en: Play given playlist
el: Παίξε την δοθείσα λίστα αναπαραγωγής

en: Play if stopped, pause if playing
el: Αναπαραγωγή αν είναι σταματημένο, αλλιώς παύση

en: Play if there is nothing already playing
el: Αναπαραγωγή εάν δεν παίζει κάτι άλλο

en: Play next
el: Εκτέλεση επομένου

en: Play selected tracks next
el: Εκτέλεση των επόμενων επιλεγμένων κομματιών

en: Play the <n>th track in the playlist
el: Αναπαραγωγή του κομματιού <n> της λίστας αναπαραγωγής

en: Play/Pause
el: Αναπαραγωγή/Παύση

en: Playback
el: Αναπαραγωγή

en: Player options
el: Επιλογές αναπαραγωγής

en: Playlist
el: Λίστα

en: Playlist finished
el: Η λίστα τελείωσε

en: Playlist options
el: Επιλογές λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist type
el: Τύπος λίστας αναπαραγωγής

en: Playlists
el: Λίστες

en: Please close your browser and return to Clementine.
el: Παρακαλώ κλείστε τον περιηγητή σας και επιστρέψτε στον Clementine.

en: Please open this URL in your browser: <a href="%1">%1</a>
el: Παρακαλώ ανοίξτε τον σύνδεσμο στον φυλλομετρητή σας: <a href="%1">%1</a>

en: Podcast Information
el: Πληροφορίες διαδικτυακής εκπομπής

en: Podcast information
el: Πληροφορίες διαδικτυακής εκπομπής

en: Podcasts
el: Διαδικτυακές εκπομπές

en: Pop
el: Ποπ

en: Popup duration
el: Διάρκεια αναδυόμενου μηνύματος

en: Port
el: Πόρτα

en: Pre-amp
el: Προ-ενισχυμένο

en: Preference
el: Προτιμήσεις

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: Preferred album art filenames (comma separated)
el: Προτιμώμενα ονόματα αρχείων φιλοτεχνημάτων δίσκων (χωρισμένα με κόμμα)

en: Preferred audio format
el: Προτιμώμενη ηχητική διαμόρφωση

en: Preferred format
el: Προτιμώμενη μορφή

en: Premium audio type
el: Ανώτερος τύπος ήχου

en: Preset:
el: Ρυθμίσεις:

en: Press a button combination to use for
el: Πιέστε ένα συνδιασμό πλήκτρων για χρήση σε

en: Press a key
el: Πιέστε ένα πλήκτρο

en: Press a key combination to use for %1...
el: Πίεσε έναν συνδυασμό πλήκτρων για χρήση στο %1...

en: Pressing "Previous" in player will...
el: Πατώντας "Προηγούμενο" στο πρόγραμμα αναπαραγωγής θα...

en: Pretty OSD options
el: Επιλογές Όμορφου OSD

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Previous track
el: Προηγούμενο κομμάτι

en: Print out version information
el: Εκτύπωση πληροφοριών έκδοσης

en: Profile
el: Προφίλ

en: Progress
el: Πρόοδος

[ctx: Category label]
en: Progress
el: Πρόοδος

en: Psychedelic
el: Ψυχεδελικό

en: Push Wii Remote button
el: Πιέστε ένα πλήκτρο Wii Remote

en: Push Wiiremote button
el: Πιέστε ένα πλήκτρο Wiiremote

en: Put songs in a random order
el: Τοποθέτηση τραγουδιών σε τυχαία σειρά

[ctx: Sound quality]
en: Quality
el: Ποιότητα

[ctx: Visualisation quality]
en: Quality
el: Ποιότητα

en: Querying device...
el: Ερώτηση συσκευής...

en: Queue Manager
el: Διαχειριστής λίστας αναμονής

en: Queue selected tracks
el: Τοποθέτηση στη λίστας αναμονής τα επιλεγμένα κομμάτια

en: Queue track
el: Τοποθέτηση στη λίστας αναμονής του κομματιού

en: Quickly rate the playing track
el: Γρήγορη αξιολόγηση του κομματιού σε εκτέλεση

en: Radio (equal loudness for all tracks)
el: Ραδιόφωνο (ίση ένταση για όλα τα κομμάτια)

en: RadioBrowser
el: ΠεριηγητήςΡαδιοφώνου

en: Rain
el: Βροχή

[ctx: Label for button to enable/disable rain background sound.]
en: Rain
el: Βροχή

en: Random Albums
el: Τυχαιοποίηση δίσκων

en: Random Songs
el: Τυχαιοποίηση τραγουδιών

en: Random visualization
el: Τυχαιοποίηση τεχνασμάτων αναπαράστασης

en: Rate the current song 0 stars
el: Βαθμολογία τρέχοντος τραγουδιού με 0 αστέρια

en: Rate the current song 1 star
el: Βαθμολογία τρέχοντος τραγουδιού με 1 αστέρια

en: Rate the current song 2 stars
el: Βαθμολογία τρέχοντος τραγουδιού με 2 αστέρια

en: Rate the current song 3 stars
el: Βαθμολογία τρέχοντος τραγουδιού με 3 αστέρια

en: Rate the current song 4 stars
el: Βαθμολογία τρέχοντος τραγουδιού με 4 αστέρια

en: Rate the current song 5 stars
el: Βαθμολογία τρέχοντος τραγουδιού με 5 αστέρια

en: Rating
el: Βαθμολόγηση

en: Really cancel?
el: Ακύρωση στ' αλήθεια;

en: Recently Played Albums
el: Πρόσφατα εκτελεσμένοι δίσκοι

en: Redirect limit exceeded, verify server configuration.
el: Η ανακατεύθυνση υπέρβασης του ορίου, ελέγχει τη διαμόρφωση του διακομιστή.

en: Refresh catalogue
el: Ανανέωση καταλόγου

en: Refresh channels
el: Ανανέωση καναλιών

en: Refresh station list
el: ανανέωση της λίστας σταθμών

en: Refresh streams
el: Ανανέωση ροών

en: Reggae
el: Ρέγγε

en: Relative
el: Σχετικα

en: Remember Wii remote swing
el: Απομνημόνευσε την ταλάντευση του χειριστηρίου του Wii

en: Remember from &last time
el: Απομνημόνευση από την &τελευταία φορά

en: Remember my choice
el: Απομνημόνευση της επιλογής μου

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove action
el: Αφαίρεση ενέργειας

en: Remove current song from playlist
el: Αφαίρεση του τρέχοντος τραγουδιού από την λίστα αναπαραγωγής

en: Remove duplicates from playlist
el: Αφαίρεση διπλότυπων από την λίστα

en: Remove folder
el: Αφαίρεση φακέλου

en: Remove from playlist
el: Αφαίρεση από την λίστα

en: Remove or replace original files
el: Αφαίρεση ή αντικατάσταση των αρχικών αρχείων

en: Remove playlist
el: Αφαίρεση λίστας αναπαραγωγής

en: Remove playlists
el: Αφαίρεση λίστας αναπαραγωγής

en: Remove unavailable tracks from playlist
el: Αφαίρεση μη διαθέσιμων κομμάτιων από την λίστα αναπαραγωγής

en: Rename playlist
el: Μετονομασία λίστας αναπαραγωγής

en: Rename playlist...
el: Μετονομασία λίστας αναπαραγωγής...

en: Renumber tracks in this order...
el: Επαναρίθμησε τα κομμάτια κατά αυτή την σειρά...

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Repeat album
el: Επανάληψη δίσκου

en: Repeat playlist
el: Επανάληψη λίστας

en: Repeat track
el: Επανάληψη κομματιού

en: Replace current playlist
el: Αντικατάσταση της τρέχουσας λίστας αναπαραγωγής

en: Replace the playlist
el: Αντικατάσταση της λίστας αναπαραγωγής

en: Replaces spaces with underscores
el: Αντικαθιστά τα κενά με κάτω παύλα

en: Replay Gain mode
el: Λειτουργία Replay Gain

en: Repopulate
el: Επανασυμπλήρωση

en: Require authentication code
el: Απαίτηση κωδικού επαλήθευσης

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset play counts
el: Επαναφορά μετρητή εκτελέσεων

en: Restart song, then jump to previous if pressed again
el: Επανεκκίνηση τραγουδιού, στη συνέχεια, μεταβαση στο προηγούμενο εάν πατήσετε ξανά

en: Restart the track, or play the previous track if within 8 seconds of start.
el: Επανεκκίνηση του κομμάτιου, ή αναπαραγωγή του προηγούμενου κομματιού, εντός 8 δευτερολέπτων από την έναρξη.

en: Restore Default Server
el: Επαναφορά Προκαθορισμένου Διακομιστή

en: Restrict to ASCII characters
el: Περιορισμός σε χαρακτήρες ASCII

en: Resume playback on start
el: Συνέχιση της αναπαραγωγής στην εκκίνηση

en: Return to Clementine
el: Επιστροφή στον Clementine

en: Right
el: Δεξιά

en: Rip
el: Αντιγραφή

en: Rip CD
el: Αντιγραφή CD

en: Rip audio CD
el: Αντιγραφή CD ήχου

en: Root folder that will be browsable from the network remote
el: Θεμελιώδες φάκελος ο οποίος θα είναι διαδικτυακά ερευνήσιμος από το απομακρυσμένο δίκτυο

en: Run
el: Εκτέλεση

en: SOCKS proxy
el: Διαμεσολαβητής SOCKS

en: SSL handshake error, verify server configuration. SSLv3 option below may workaround some issues.
el: Σφάλμα χειραψίας SSL, ελέγξτε την διαμόρφωση του διακομιστή. Η SSLv3 επιλογή παρακάτω μπορεί να επιλύσει κάποια θέματα.

en: Safely remove device
el: Ασφαλής αφαίρεση συσκευής

en: Safely remove the device after copying
el: Ασφαλής αφαίρεση συσκευής μετά την αντιγραφή

en: Sample rate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

en: Samplerate
el: Δειγματοληψία

en: Save .mood files in your music library
el: Αποθήκευση .mood αρχείων στην βιβλιοθήκη σας

en: Save album cover
el: Αποθήκευση του εξώφυλλου του δίσκου

en: Save cover to disk...
el: Αποθ. εξώφυλλου στον δίσκο...

en: Save current grouping
el: Αποθήκευση της τρέχουσας ομαδοποίησης

en: Save image
el: Αποθήκευση εικόνας

[ctx: Save playlist menu action.]
en: Save playlist
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής

[ctx: Title of the playlist save dialog.]
en: Save playlist
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής

en: Save playlist...
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής...

en: Save preset
el: Αποθήκευση ρύθμισης

en: Save ratings in file tags when possible
el: Αποθήκευση βαθμολογίας σε αρχεία ετικετών όταν είναι εφικτό

en: Save statistics in file tags when possible
el: Αποθήκευση στατιστικών σε αρχεία ετικετών όταν είναι εφικτό

en: Save this stream in the Internet tab
el: Αποθήκευση της ροής στην καρτέλα Διαδίκτυο

en: Saved Grouping Manager
el: Διαχειριστής αποθηκευμένων ομαδοποιήσεων

en: Saving cue files is not yet supported.
el: Η αποθήκευση αρχείων cue δεν υποστηρίζεται ακόμα.

en: Saving songs statistics into songs files
el: Αποθήκευση των στατιστικών των τραγουδιών στα αρχεία των τραγουδιών

en: Saving tracks
el: Αποθήκευση κομματιών

en: Scalable sampling rate profile (SSR)
el: Προφίλ κλιμακούμενου ρυθμού δειγματοληψίας (SSR)

en: Scale size
el: Διαβάθμιση μεγέθους

en: Score
el: Βαθμός

en: Scrobble tracks that I listen to
el: Κάνε "srobble" τα κομμάτια που ακούω

en: Scroll over icon to change track
el: Κύλιση πάνω από το εικονίδιο για αλλαγή κομματιού

en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search Icecast stations
el: Αναζήτηση σταθμών Icecast

en: Search Jamendo
el: Αναζήτηση Jamendo

en: Search Magnatune
el: Εύρεση στο Magnatune

en: Search Subsonic
el: Αναζήτηση στο Subsonic

en: Search automatically
el: Αναζήτηση αυτόματα

en: Search for album
el: Αναζήτηση για δίσκο

en: Search for album covers...
el: Αναζήτηση για εξώφυλλα του δίσκου...

en: Search for anything
el: Αναζήτηση για οτιδήποτε

en: Search for artist
el: Αναζήτηση για καλλιτέχνη

en: Search for this
el: Αναζήτηση για αυτό

en: Search gpodder.net
el: Αναζήτηση στο gpodder.net

en: Search iTunes
el: Αναζήτηση στο iTunes

en: Search mode
el: Λειτουργία αναζήτησης

en: Search options
el: Επιλογές εύρεσης

en: Search terms
el: Όροι αναζήτησης

en: Second Level
el: Δεύτερο επίπεδο

en: Second level
el: Δεύτερο επίπεδο

en: Seek backward
el: Αναζήτηση πίσω

en: Seek forward
el: Αναζήτηση εμπρός

en: Seek the currently playing track by a relative amount
el: Άλμα στο τρέχον κομμάτι κατά ένα σχετικό ποσό

en: Seek the currently playing track to an absolute position
el: Άλμα σε σε μια καθορισμένη θέση στο τρέχον κομμάτι

en: Seeking using a keyboard shortcut or mouse wheel
el: Αναζήτηση χρησιμοποιώντας μια συντόμευση πληκτρολογίου ή τον τροχό του ποντικιού

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select None
el: Επιλογή κανενός

en: Select a directory
el: Επιλέξτε ένα φάκελο

en: Select a file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο

en: Select background color:
el: Επιλογή χρώματος φόντου:

en: Select background image
el: Επιλογή εικόνας φόντου

en: Select best possible match
el: Επιλέξτε το ποιο ταιριαστό

en: Select foreground color:
el: Επιλογή χρώματος προσκήνιου:

en: Select visualizations
el: Επιλογή οπτικών τεχνασμάτων

en: Select visualizations...
el: Επιλογή οπτικών τεχνασμάτων...

en: Select...
el: Επιλογή...

en: Serial number
el: Σειραϊκός αριθμός

en: Server
el: Διακομιστής

en: Server URL
el: URL διακομιστή

en: Server details
el: Λεπτομέρειες διακομιστή

en: Service offline
el: Υπηρεσία εκτός σύνδεσης

en: Set %1 to "%2"...
el: Δώσε %1 στο "%2"...

en: Set target rate
el: Oρίστε το ποσοστό-στόχο

en: Set the volume to <value> percent
el: Ρύθμιση της έντασης ήχου στο <value> τοις εκατό

en: Set value for all selected tracks...
el: Δώσε τιμή σε όλα τα επιλεγμένα κομμάτια...

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Short duration (at least 1 minute or half the track length)
el: Σύντομη διάρκεια (τουλάχιστον 1 λεπτού ή του μισού του κομματιού)

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: Shortcut for %1
el: Συντόμευση για %1

en: Shortcut for %1 already exists
el: Η συντόμευση για το %1 υπάρχει

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Show OSD
el: Εμφάνιση OSD

en: Show a glowing animation on the current track
el: Εμφάνιση ενός φωτεινού σχεδίου στο τρέχον κομμάτι

en: Show a moodbar in the track progress bar
el: Εμφάνιση μίας γραμμής διάθεσης στην γραμμή προόδου του κομματιού

en: Show a native desktop notification
el: Εμφάνισε εγγενείς ειδοποιήσεις

en: Show a notification when I change the repeat/shuffle mode
el: Εμφάνισε μία ειδοποίηση όταν αλλάζω την μέθοδο επανάληψης/ανάμιξης

en: Show a notification when I change the volume
el: Εμφάνιση ειδοποίησης κατα την αλλαγή του ήχου

en: Show a notification when I pause playback
el: Εμφάνιση ειδοποίησης όταν διακόψετε την αναπαραγωγή

en: Show a popup from the system tray
el: Εμφάνισε αναδυόμενα μηνύματα από το εικονίδιο συστήματος

en: Show a pretty OSD
el: Εμφάνισε ένα όμορφο OSD

en: Show above status bar
el: Εμφάνιση πάνω από την μπάρα κατάστασης

en: Show all songs
el: Εμφάνιση όλων των τραγουδιών

en: Show all the songs
el: Εμφάνιση όλλων των τραγουδιών

en: Show cover art in library
el: Εμφάνιση του εξώφυλλου στην βιβλιοθήκη

en: Show dividers
el: Εμφάνιση διαχωριστών

en: Show fullsize...
el: Εμφάνισε σε πλήρες μέγεθος...

en: Show in file browser...
el: Εμφάνιση στον περιηγητή αρχείων...

en: Show in library...
el: Εμφάνιση στην βιβλιοθήκη...

en: Show in various artists
el: Εμφάνιση στους διάφορους καλλιτέχνες

en: Show moodbar
el: Εμφάνιση της γραμμής διάθεσης

en: Show only duplicates
el: Εμφάνιση μόνο διπλότυπων

en: Show only untagged
el: Εμφάνιση μόνο μη επισημασμένων

en: Show or hide the sidebar
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη της πλευρικής στήλης

en: Show search suggestions
el: Εμφάνιση προτάσεων αναζήτησης

en: Show sidebar
el: Εμφάνιση της πλευρικής στήλης

en: Show the "love" button
el: Εμφάνιση του κουμπιού "αγάπη"

en: Show the scrobble button in the main window
el: Εμφάνισε του κουμπιού scrobble στο κυρίως παράθυρο

en: Show tray icon
el: Εμφάνιση του εικονιδίου συστήματος

en: Show which sources are enabled and disabled
el: Εμφάνιση πηγών που είναι ενεργοποιημένες και απενεργοποιημένες

en: Show/Hide
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη

en: Shuffle
el: Ανακάτεμα

en: Shuffle albums
el: Ανακάτεμα των δίσκων

en: Shuffle all
el: Ανακάτεμα όλων

en: Shuffle playlist
el: Ανακάτεμα λίστας

en: Shuffle tracks in this album
el: Ανακάτεμα των κομματιών σε αυτόν τον δίσκο

en: Sign in
el: Είσοδος

en: Sign out
el: Αποσύνδεση

en: Signing in...
el: Γίνεται είσοδος...

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Skip backwards in playlist
el: Παράλειψη προς τα πίσω στη λίστα

en: Skip count
el: Μετρητής παραλήψεων

en: Skip files with these extensions (comma separated, case insensitive)
el: Παράληψη αρχείων με αυτές τις επεκτάσεις (διαχωρισμένες με κόμμα, ανεξαρτήτως πεζών-κεφαλαίων)

en: Skip forwards in playlist
el: Παράλειψη προς τα μπροστά στη λίστα

en: Skip selected tracks
el: Παράκαμψη επιλεγμένων κομματιών

en: Skip to the next album
el: Μετάβαση στο επόμενο άλμπουμ

en: Skip track
el: Παράκαμψη κομματιού

en: Small album cover
el: Μικρό εξώφυλλο δίσκου

en: Small sidebar
el: Μικρή πλευρική μπάρα

en: Smart playlist
el: Έξυπνη λίστα αναπαραγωγής

en: Smart playlists
el: Έξυπνες λίστες αναπαραγωγής

en: Soft
el: Απαλή

en: Soft Rock
el: Απαλή Rock

en: Song Information
el: Πληρ. τραγουδιού

en: Song Metadata
el: Μεταδεδομένα τραγουδιού

en: Song info
el: Πληρ. τραγουδιού

en: Sonogram
el: Υπερηχογράφημα

en: Sorry
el: Συγγνώμη

en: Sort by genre (alphabetically)
el: Ταξινόμηση κατά γένος (αλφαβητικά)

en: Sort by genre (by popularity)
el: Ταξινόμηση κατά γένος (κατά δημοτικότητα)

en: Sort by station name
el: Ταξινόμηση κατά όνομα σταθμού

en: Sort songs by
el: Ταξινόμηση τραγουδιών κατά

en: Sorting
el: Ταξινόμηση

en: Source
el: Πηγή

en: Sources
el: Πηγές

en: Standard
el: Τυπικό

en: Starred Albums
el: Δίσκοι με αστερίσκο

en: Start ripping
el: Έναρξη αντιγραφής

en: Start the playlist currently playing
el: Εκκίνηση της λίστας αναπαραγωγής που παίζει τώρα

en: Start transcoding
el: Εκκίνηση διακωδικοποίησης

en: Starting %1
el: Εκκίνηση %1

en: Starting...
el: Εκκίνηση...

en: Stop
el: Σταμάτημα

en: Stop after
el: Στοπ μετά

en: Stop after each track
el: Σταμάτημα μετά από κάθε κομμάτι

en: Stop after every track
el: Σταμάτημα μετά από κάθε κομμάτι

en: Stop after this track
el: Σταμάτημα μετά από αυτό το κομμάτι

en: Stop playback
el: Διακοπή της αναπαραγωγής

en: Stop playback after current track
el: Διακοπή της αναπαραγωγής μετά το τρέχον κομμάτι

en: Stop playback if song fails to play
el: Διακοπή της αναπαραγωγής σε περίπτωση αποτυχίας εκτέλεσης του τραγουδιού

en: Stop playing after current track
el: Παύση αναπαραγωγής μετά το τρέχον κομμάτι

en: Stop playing after track: %1
el: Διακοπή αναπαραγωγής μετά από διαδρομή: %1

en: Stopped
el: Σταματημένο

en: Stream
el: Ροή

en: Stream Details
el: Λεπτομέρειες ροής

en: Streaming from a Subsonic server requires a valid server license after the 30-day trial period.
el: Η ροή από έναν εξυπηρετητή Subsonic απαιτεί μία έγκυρη άδεια μετά την περίοδο δοκιμής των 30 ημερών.

en: Streaming membership
el: Συνδρομή ροής

en: Subscribers
el: Συνδομητές

en: Success!
el: Επιτυχία!

en: Successfully written %1
el: Επιτυχία εγγραφής του %1

en: Suggested tags
el: Προτεινόμενες ετικέτες

en: Suitable element not found
el: Δεν βρέθηκε κατάλληλο στοιχείο

en: Summary
el: Σύνοψη

en: Super high (%1 fps)
el: Υπέρ υψηλή (%1 fps)

en: Super high (2048x2048)
el: Υπέρ υψηλή (2048x2048)

en: Supported formats
el: Υποστηριζόμενες μορφές

en: Synchronize statistics to files now
el: Συγχρονισμός των στατιστικών σε αρχεία τώρα

en: System colors
el: Χρώματα συστήματος

en: Tabs on top
el: Καρτέλες στην κορυφή

en: Tag fetcher
el: Μεταφορτωτής ετικετών

en: Target bitrate
el: Ρυθμός bit στόχου

en: Techno
el: Τέκνο

en: Text options
el: Επιλογές κειμένου

en: Thanks to
el: Ευχαριστίες σε

en: The "%1" command could not be started.
el: Η εντολή "%1" δεν μπόρεσε να ξεκινήσει.

en: The album cover of the currently playing song
el: Το εξώφυλλο του δίσκου του εκτελούμενου τραγουδιού

en: The directory %1 is not valid
el: Ο κατάλογος %1 δεν είναι έγκυρος

en: The discoverer is busy
el: Ο εξερευνητής είναι απασχολημένος

en: The format is only updated when a pipeline starts.
el: Η μορφή ενημερώνεται μόνο κατά την εκκίνηση μιας διασωλήνωσης.

en: The second value must be greater than the first one!
el: Η δεύτερη τιμή πρέπει να είναι μεγαλύτερη από την πρώτη!

en: The site you requested does not exist!
el: Η διεύθυνση που ζητήσατε δεν υπάρχει!

en: The site you requested is not an image!
el: Η διεύθυνση που ζητήσατε δεν είναι εικόνα!

en: The trial period for the Subsonic server is over. Please donate to get a license key. Visit subsonic.org for details.
el: Η δοκιμαστική περίοδος του Subsonic τελείωσε. Παρακαλώ κάντε μια δωρεά για να λάβετε ένα κλειδί άδειας. Δείτε στο subsonic.org για λεπτομέρειες.

en: The version of Clementine you've just updated to requires a full library rescan because of the new features listed below:
el: Η έκδοση του Clementine που μόλις ενημερώθηκε απαιτεί πλήρη επανασάρωση  της βιβλιοθήκης λόγο της παρακάτω νέας λειτουργίας:

en: There are other songs in this album
el: Δεν υπάρχουν πλέον τραγούδια σε αυτόν τον δίσκο

en: There was a problem communicating with gpodder.net
el: Πρόβλημα επικοινωνίας με το gpodder.net

en: There was a problem fetching the metadata from Magnatune
el: Υπήρξε κάποιο σφάλμα κατά την μεταφορά των μετα-δεδομένων από το Magnatune

en: There was a problem parsing the response from the iTunes Store
el: Πρόβλημα κατά την ανάλυση της απάντησης από το iTunes

en: There were problems copying some songs.  The following files could not be copied:
el: Υπήρξαν προβλήματα κατά την αντιγραφή κάποιων τραγουδιών. Τα ακόλουθα αρχεία δεν μπόρεσαν να αντιγραφούν:

en: There were problems deleting some songs.  The following files could not be deleted:
el: Υπήρξαν προβλήματα κατά την διαγραφή κάποιων τραγουδιών. Τα ακόλουθα αρχεία δεν μπόρεσαν να διαγραφούν:

en: These files will be deleted from the device, are you sure you want to continue?
el: Αυτά τα αρχεία θα διαγραφούν από την συσκευή, θέλετε σίγουρα να συνεχίσετε;

en: These files will be permanently deleted from disk, are you sure you want to continue?
el: Αυτά τα αρχεία θα διαγραφούν για πάντα από τον δίσκο, θέλετε σίγουρα να συνεχίσετε;

en: These folders will be scanned for music to make up your library
el: Οι φάκελοι αυτοί θα σαρωθούν για μουσικά αρχεία για την βιβλιοθήκη σας

en: These settings are used in the "Transcode Music" dialog, and when converting music before copying it to a device.
el: Αυτές οι ρυθμίσεις χρησιμοποιούνται στον διάλογο "Επανακωδικοποίηση Μουσικής" όταν γίνεται μετατροπή της μουσικής πριν την αντιγραφή της σε μια συσκευή.

en: Third Level
el: Τρίτο επίπεδο

en: Third level
el: Τρίτο επίπεδο

en: This action will create a database which could be as big as 150 MB.
    Do you want to continue anyway?
el: Αυτή η ενέργεια θα δημιουργήσει μία βάση δεδομένων μεγέθους έως 150 MB.
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: This album is not available in the requested format
el: Αυτός ο δίσκος δεν είναι διαθέσιμος στην ζητούμενη μορφή

en: This can be changed later through the preferences
el: Αυτό μπορεί να αλλάξει αργότερα με τις προτιμήσεις

en: This device must be connected and opened before Clementine can see what file formats it supports.
el: Η συσκευή αυτή πρέπει να συνδεθεί και να ενεργοποιηθεί πριν ο Clementine μπορέσει να δει τι μορφές υποστηρίζει.

en: This device supports the following file formats:
el: Η συσκευή αυτή υποστηρίζει τις ακόλουθες μορφές:

en: This device will not work properly
el: Η συσκευή αυτή δεν θα λειτουργήσει σωστά

en: This is an MTP device, but you compiled Clementine without libmtp support.
el: Αυτή είναι μία συσκευή MTP, αλλά φτιάξατε τον Clementine χωρίς υποστήριξη της libmtp.

en: This is an iPod, but you compiled Clementine without libgpod support.
el: Αυτό είναι iPod, αλλά φτιάξατε τον Clementine χωρίς υποστήριξη της libgpod.

en: This is the first time you have connected this device.  Clementine will now scan the device to find music files - this may take some time.
el: Αυτή είναι η πρώτη φορά που συνδέετε αυτή την συσκευή. Ο Clementine θα σαρώσει την συσκευή για να βρει αρχεία μουσικής. Αυτό ίσως διαρκέσει λίγο παραπάνω.

en: This option can be changed in the "Behavior" preferences
el: Η επιλογή αυτή μπορεί να αλλάξει από τις προτιμήσεις "Συμπεριφορά"

en: This stream is for paid subscribers only
el: Η ροή αυτή είναι μόνο για συνδρομητές

en: This type of device is not supported: %1
el: Αυτού του τύπου η συσκευή δεν υποστηρίζετε %1

en: Time step
el: Βήμα χρόνου

en: Title
el: Τίτλος

en: Today
el: Σήμερα

en: Toggle Pretty OSD
el: Εναλλαγή Όμορφου OSD

en: Toggle fullscreen
el: Εναλλαγή πλήρης οθόνης

en: Toggle queue status
el: Εναλλαγή της κατάστασης της λίστας αναμονής

en: Toggle scrobbling
el: Εναλλαγή του μουσικού προφίλ

en: Toggle visibility for the pretty on-screen-display
el: Εναλλαγή ορατότητας της όμορφης «απεικόνισης στην οθόνη»

en: Tomorrow
el: Αύριο

en: Too many redirects
el: Πάρα πολλές ανακατευθύνσεις

en: Top Rated Albums
el: Υψηλότερα βαθμολογημένοι δίσκοι

en: Total albums:
el: Σύνολο δίσκων:

en: Total bytes transferred
el: Συνολικά bytes που μεταφέρθηκαν

en: Total network requests made
el: Συνολικές αιτήσεις δικτύου που πραγματοποιήθηκαν

en: Trac&k
el: Κο&μμάτι

en: Track
el: Κομμάτι

en: Transcode Music
el: Διακωδικοποίηση μουσικής

en: Transcoder Details
el: Πληροφορίες διακωδικοποιητή

en: Transcoding
el: Διακωδικοποίηση

en: Transcoding %1 files using %2 threads
el: Διακωδικοποίηση %1 αρχείων χρησιμοποιώντας %2 νήματα

en: Transcoding options
el: Επιλογές διακωδικοποίησης

en: Transcoding options - %1
el: Επιλογές διακωδικοποίησης - %1

en: Try to extract title, artist, and album from file path.
el: Προσπάθεια εξαγωγής τίτλου, καλλιτέχνη και δίσκου από την διαδρομή αρχείου.

en: Try to guess missing metadata
el: Προσπάθεια ανάκτησης άγνωστων μεταδεδομένων

en: Turbine
el: Στρόβιλος

en: Turn off
el: Απενεργοποίηση

en: Two loop searching method
el: Μέθοδος αναζήτησης δύο βρόχων

en: URL of its Logo:
el: Ηλεκτρονική Διεύθυνση του Λογότυπού του

en: URL(s)
el: URL

en: Ultra wide band (UWB)
el: Άκρα ευρεία ζώνη (UWB)

en: Unable to connect
el: Αδυναμία σύνδεσης

en: Unable to download %1 (%2)
el: Αδυναμία λήψης του %1 (%2)

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown content-type
el: Άγνωστος τύπος περιεχομένου

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Unknown filetype: %1
el: Άγνωστος τύπος αρχείου: %1

en: Unset cover
el: Αφαίρεση εξώφυλλου

en: Unskip selected tracks
el: Καταργήση της παράλειψης επιλεγμένων κομματιών

en: Unskip track
el: Καταργήση της παράλειψης τροχιάς

en: Unsubscribe
el: Ακύρωση συνδρομής

en: Upcoming Concerts
el: Προσεχής συναυλίες

en: Update all podcasts
el: Ενημέρωση όλων των διαδικτυακών εκπομπών

en: Update changed library folders
el: Ενημέρωση φακέλων βιβλιοθήκης που άλλαξαν

en: Update the library when Clementine starts
el: Ενημέρωση της βιβλιοθήκης κατά την εκκίνηση του Clementine

en: Update this podcast
el: Ενημέρωση της διαδικτυακής εκπομπής

en: Updating
el: Ενημέρωση

en: Updating %1
el: Ενημέρωση %1

en: Updating %1%...
el: Ενημέρωση %1%...

en: Updating library
el: Ενημέρωση λίστας

en: Usage
el: Χρήση

en: Use Album Artist tag when available
el: Χρήση της ετικέτας καλλιτέχνης δίσκου όταν είναι διαθέσιμη

en: Use Gnome's shortcut keys
el: Χρήση πλήκτρων συντόμευσης του Gnome

en: Use Psychedelic Colors
el: Χρήση ψυχεδελικών χρωμάτων

en: Use Replay Gain metadata if it is available
el: Χρήση των μετα δεδομένων Replay Gain αν είναι διαθέσημα

en: Use SSLv3
el: Χρησιμοποιήστε SSLv3

en: Use Wii Remote
el: Χρήση χειριστηρίου Wii

en: Use a custom color set
el: Χρήση τροποποιημένου χρώματος

en: Use a custom message for notifications
el: Χρήση προσαρμοσμένου μηνύματος για τις ειδοποιήσεις

en: Use a network remote control
el: Χρήση τηλεχειριστηρίου

en: Use authentication
el: Χρήση πιστοποίησης

en: Use bitrate management engine
el: Χρήση της μηχανής διαχείρισης ρυθμού μετάδοσης

en: Use default bitrate
el: Χρήση προκαθορισμένου ρυθμού bit

en: Use dynamic mode
el: Χρήση δυναμικής λίστας

en: Use notifications to report Wii Remote status
el: Χρήση των ειδοποιήσεων για την αναφορά της κατάστασης του χειριστηρίου Wii

en: Use system icons
el: Χρήση των εικονιδίων του συστήματος

en: Use temporal noise shaping
el: Χρήση προσωρινής διαμόρφωση θορύβου

en: Use the system default
el: Χρήση προκαθορισμένου του συστήματος

en: Use the system default color set
el: Χρήση προκαθορισμένου χρώματος συστήματος

en: Use the system proxy settings
el: Χρήση ρυθμίσεων του διαμεσολαβητή του συστήματος

en: Used
el: Σε χρήση

en: User interface
el: Διασύνδεση χρήστη

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Using the menu to add a song will...
el: Η χρήση του μενού για την προσθήκη ενός τραγουδιού θα...

en: Variable bit rate
el: Μεταβαλλόμενος ρυθμός bit

en: Various artists
el: Διάφοροι καλλιτέχνες

en: Verify Server certificate
el: Έλεγχος πιστοποιητικού εξυπηρετητή

en: Version %1
el: Έκδοση %1

en: View
el: Προβολή

en: View Stream Details
el: Προβολή λεπτομερειών της ροής

en: Visualization mode
el: Τρόπος λειτουργίας οπτικών εφέ

en: Visualizations
el: Οπτικά εφέ

en: Visualizations Settings
el: Ρυθμίσεις οπτικών εφέ

en: Voice activity detection
el: Ανίχνευση δραστηριότητας φωνής

en: Volume %1%
el: Ένταση %1%

en: Warn me when closing a playlist tab
el: Προειδοποίηση κατά το κλείσιμο μίας λίστας αναπαραγωγής

en: Warning: This compression level is outside of the streamable subset. This means that a decoder may not be able to start playing it mid-stream. It may also affect the performance of hardware decoders.
el: Προσοχή: Αυτό το επίπεδο συμπίεσης βρίσκεται εκτός αναμετάδοσης υποσυνόλου. Αυτό σημαίνει ότι ένας αποκωδικοποιητής ενδέχεται να μην είναι σε θέση να αρχίσει να παίζει κατά την διάρκεια αναμετάδοσης. Μπορεί επίσης να επηρεάσει την απόδοση των αποκωδικοποιητών υλικού.

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Weeks
el: Εβδομάδες

en: When Clementine starts
el: Όταν ξεκινά το Clementine

en: When calculating play counts, use
el: Κατά τον υπολογισμό του πλήθους αναπαραγωγών να γίνεται χρήση

en: When looking for album art Clementine will first look for picture files that contain one of these words.
    If there are no matches then it will use the largest image in the directory.
el: Όταν το Clementine ψάχνει για φιλοτεχνήματα του δίσκου θα ψάξει πρώτα για αρχεία εικόνων που περιέχουν μία από αυτές τις λέξεις.
    Αν δεν ταιριάζει κάποιο, θα χρησιμοποιηθεί η μεγαλύτερη εικόνα που υπάρχει μέσα στον φάκελο.

en: When saving a playlist, file paths should be
el: Κατά την αποθήκευση μιας λίστας αναπαραγωγής, διαδρομές αρχείων θα πρέπει να είναι

en: When sorting artists, albums and titles
el: Κατά την ταξινόμηση των καλλιτεχνών, δίσκων και τίτλων

en: When the list is empty...
el: Όταν η λίστα είναι κενή...

en: Why not try...
el: Γιατί να μην δοκιμάσετε...

en: Wide band (WB)
el: Ευρεία ζώνη (WB)

en: Wii Remote %1: activated
el: Χειριστήριο Wii %1: ενεργοποιήθηκε

en: Wii Remote %1: connected
el: Χειριστήριο Wii %1: συνδέθηκε

en: Wii Remote %1: critical battery (%2%)
el: Χειριστήριο Wii %1: μπαταρια σε κρίσιμο σημείο (%2%)

en: Wii Remote %1: disactived
el: Χειριστήριο Wii %1: απενεργοποιήθηκε

en: Wii Remote %1: disconnected
el: Χειριστήριο Wii %1: αποσυνδέθηκε

en: Wii Remote %1: low battery (%2%)
el: Χειριστήριο Wii %1: χαμηλή μπαταρία (%2%)

en: Without cover:
el: Χωρίς εξώφυλλο:

en: Would you like to move the other songs in this album to Various Artists as well?
el: Θα θέλατε να μετακινήσετε και τα άλλα τραγούδια σε αυτόν τον δίσκο στην κατηγορία Διάφοροι Καλλιτέχνες;

en: Would you like to run a full rescan right now?
el: Θέλετε να εκτελέσετε μία πλήρη επανασάρωση αμέσως τώρα;

en: Write all songs statistics into songs' files
el: Εγγραφή όλων των στατιστικών των τραγουδιών στα αρχεία τραγουδιών

en: Write metadata
el: Εγγραφή μεταδεδομένων

en: Wrong username or password.
el: Λανθασμένο όνομα χρήστη ή συνθηματικό.

en: Year
el: Έτος

en: Year - Album
el: Έτος - Δίσκος

en: Year - original
el: Έτος - αρχικό

en: Years
el: Έτη

en: Yesterday
el: Χθες

en: You are about to download the following albums
el: Πρόκειται να τηλεφορτώσετε τους παρακάτω δίσκους

en: You are about to remove %1 playlists from your favorites, are you sure?
el: Πρόκειται να διαγράψετε %1 λίστες, είστε σίγουρος-η;

en: You are about to remove a playlist which is not part of your favorite playlists: the playlist will be deleted (this action cannot be undone). 
    Are you sure you want to continue?
el: Η λίστα αυτή θα αφαιρεθεί, (η πράξη αυτή δεν μπορεί να αναιρεθεί). Είστε σίγουρος-η πως θέλετε να συνεχίσετε;

en: You are not signed in.
el: Δεν έχετε συνδεθεί.

en: You are signed in as %1.
el: Έχετε συνδεθεί ως %1.

en: You are signed in.
el: Έχετε συνδεθεί.

en: You can change the way the songs in the library are organised.
el: Μπορείτε να αλλάξετε τον τρόπο οργάνωσης των τραγουδιών στην βιβλιοθήκη.

en: You can find <a href="%1">here on GitHub</a> the new cross platform remote.<br/>It is available on <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> and <b>Windows</b><br/>
el: Μπορείς να βρεις <a href="%1"> εδώ στο GitHub </a> το νέο τηλεχειριστήριο πολλαπλής πλατφόρμας. <br/> Είναι διαθέσιμο στο <b> Linux </b> . <b> MacOS </b> και <b> Windows </b> <br/>

en: You can listen to Magnatune songs for free without an account.  Purchasing a membership removes the messages at the end of each track.
el: Μπορείτε να ακούσετε τραγούδια δωρεάν από το Magnatune χωρίς λογαριασμό. Η αγορά μιας συνδρομής αφαιρεί το μήνυμα από το τέλος κάθε κομματιού.

en: You can listen to background streams at the same time as other music.
el: Μπορείτε να ακούτε τις ροές παρασκηνίου ταυτόχρονα με άλλη μουσική.

en: You can use your Wii Remote as a remote control for Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">See the page on the Clementine wiki</a> for more information.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε χειριστήριο Wii σαν τηλεχειριστήριο για τον Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">Δείτε την σχετική σελίδα στο wiki του Clementine</a> για περισσότερες πληροφορίες.

en: You do not have an active subscription
el: Δεν έχετε κάποια ενεργή συνδρομή

en: You love this track
el: Λατρεύεις αυτό το κομμάτι

en: You need to launch System Preferences and allow Clementine to "<span style="font-style:italic">control your computer</span>" to use global shortcuts in Clementine.
el: Θα πρέπει να εκκινήσετε τις Ρυθμίσεις του Συστήματος και να επιτρέψετε στο Clementine "<span style =" font-style: italic "> τον έλεγχο του υπολογιστή σας </ span>" για την χρήση των καθολικών  συντομεύσεων στο Clementine.

en: You will need to restart Clementine if you change the language.
el: Πρέπει να ξεκινήσετε πάλι τον Clementine αν αλλάξετε την γλώσσα.

en: Your IP address:
el: Η IP διεύθυνση σας:

en: Your Magnatune credentials were incorrect
el: Τα διαπιστευτήρια σας του Magnatune δεν ήταν σωστά

en: Your library is empty!
el: Η βιβλιοθήκη σας είναι άδεια!

en: Your radio streams
el: Οι ροές ραδιοφώνου σας

en: Your scrobbles: %1
el: Τα scrobbles σας: %1

en: Your system is missing OpenGL support, visualizations are unavailable.
el: Το σύστημα σας δεν έχει υποστήριξη OpenGL, τα οπτικά εφέ δεν είναι διαθέσιμα.

en: Z-A
el: Ω-Α

en: Zero
el: Μηδέν

en: add %n songs
el: προσθήκη %n τραγουδιών

en: after
el: μετά

en: ago
el: πριν

en: and
el: και

en: automatic
el: αυτόματα

en: before
el: πριν

en: between
el: μεταξύ

en: biggest first
el: το μεγαλύτερο πρώτα

en: comma-separated list of the allowed extensions that will be visible from the network remote (ex: m3u,mp3,flac,ogg,wav)
el: λίστα των επιτρεπόμενων επεκτάσεων, διαχωρισμένες με κόμμα, που θα είναι ορατές από το απομακρυσμένο δίκτυο (πχ: m3u,mp3,flac,ogg,wav)

en: contains
el: περιέχει

en: desktop_remote
el: απομακρυσμένη επιφάνεια εργασίας

en: disabled
el: ανενεργο

en: disc %1
el: δίσκος %1

en: does not contain
el: δεν περιέχει

en: dump
el: αποτύπωση

en: empty
el: κενό

en: ends with
el: τελειώνει με

en: equals
el: ισούται

en: gpodder.net directory
el: κατάλογος gpodder.net

en: greater than
el: μεγαλύτερο από

en: iPods and USB devices currently don't work on Windows.  Sorry!
el: iPods και συσκευές USB σήμερα δεν λειτουργούν στα Windows. Συγγνώμη!

en: in the last
el: εντός των τελευταίων

en: less than
el: λιγότερο από

en: longest first
el: το μακρύτερο πρώτα

en: move %n songs
el: μετακίνηση %n τραγουδιών

en: newest first
el: το νεότερο πρώτα

en: not empty
el: μη κενό

en: not equals
el: άνισα

en: not in the last
el: όχι εντός των τελευταίων

en: not on
el: όχι στο

en: oldest first
el: το παλαιότερο πρώτα

en: on
el: σε

en: options
el: επιλογές

en: or scan the QR code:
el: ή σάρωσε τον QR κώδικα:

en: press enter
el: πιέστε enter

en: remove %n songs
el: αφαίρεση %n τραγουδιών

en: shortest first
el: το ποιο σύντομο πρώτα

en: shuffle songs
el: ανακάτεμα τραγουδιών

en: smallest first
el: το μικρότερο πρώτα

en: sort songs
el: ταξινόμηση τραγουδιών

en: starts with
el: αρχίζει με

en: stop
el: διακοπή

en: track %1
el: κομμάτι %1
