Clementine Music Player - en to fi translation catalogue (1300 entries)

en: 
    
    You can favorite playlists by clicking the star icon next to a playlist name
    
    Favorited playlists will be saved here
fi: 
    
    Voit lisätä soittolistan suosikkeihin napsauttamalla tähteä soittolistan nimen vierestä
    
    Suosikkeihin lisätyt soittolistat tallennetaan tänne

en:  ANMR method (experimental)
fi: ANMR-menetelmä (kokeellinen)

en:  days
fi:  päivää

en:  seconds
fi:  sekuntia

en:  songs
fi:  kappaletta

en: %1 albums
fi: %1 albumia

en: %1 days
fi: %1 päivää

en: %1 days ago
fi: %1 päivää sitten

en: %1 on %2
fi: %1 kautta %2

en: %1 playlists (%2)
fi: %1-soittolistat (%2)

en: %1 request failed:
    %2
fi: %1 pyyntö epäonnistui:
    %2

en: %1 song
fi: %1 kappale

en: %1 songs
fi: %1 kappaletta

en: %1 songs found
fi: %1 kappaletta löytyi

en: %1 songs found (showing %2)
fi: %1 kappaletta löytyi (näytetään %2)

en: %1 tracks
fi: %1 kappaletta

en: %1 transferred
fi: %1 siirretty

en: %1: Wiimotedev module
fi: %1: Wiimotedev-moduuli

en: %L1 other listeners
fi: %L1 muuta kuuntelijaa

en: %L1 selected of
fi: Valittuna %L1 /

en: %L1 total plays
fi: %L1 soittokertaa yhteensä

en: %L1 tracks
fi: %L1 kappaletta

en: %n failed
fi: %n epäonnistui

en: %n finished
fi: %n valmistui

en: %n remaining
fi: %n jäljellä

en: &Align text
fi: &Tasaa teksti

en: &Center
fi: &Keskelle

en: &Custom
fi: &Oma

en: &Extras
fi: &Lisäosat

en: &Grouping
fi: &Ryhmittely

en: &Help
fi: O&hje

en: &Hide %1
fi: Piilota %1

en: &Hide...
fi: Piilota...

en: &Left
fi: &Vasemmalle

en: &Lock Rating
fi: &Lukitse arvostelu

en: &Lyrics
fi: &Sanoitus

en: &Music
fi: &Musiikki

en: &None
fi: &Ei mitään

en: &Playlist
fi: &Soittolista

en: &Quit
fi: &Lopeta

en: &Repeat mode
fi: Kertaa

en: &Right
fi: &Oikealle

en: &Shuffle mode
fi: Sekoita

en: &Stretch columns to fit window
fi: &Sovita sarakkeet ikkunan leveyteen

en: &Tools
fi: &Työkalut

en: &Year
fi: &Vuosi

en: (different across multiple songs)
fi: (erilainen kaikille kappaleille)

en: ...and all the Amarok contributors
fi: ...ja kaikki Amarokin kehitykseen osallistuneet

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: 1 track
fi: 1 kappale

en: 192,000Hz
fi: 192 000 Hz

en: 40%
fi: 40 %

en: 44,100Hz
fi: 44 100 Hz

en: 48,000Hz
fi: 48 000 Hz

en: 50 random tracks
fi: 50 satunnaista kappaletta

en: 96,000Hz
fi: 96 000 Hz

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
fi: <a href="http://www.di.fm/premium/">Päivitä Premium-tunnukseksi nyt</a>

en: <html><head/><body><p>If not checked, Clementine will  try to save your ratings and other statistics only in a separate database and don't modify your files.</p><p>If checked, it will save statistics both in database and directly into the file each time they changed.</p><p>Please note it might not work for every format and, as there is no standard for doing so, other music players might not be able to read them.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Jos ei valittuna, Clementine yrittää tallentaa arvosanasi sekä muut tiedot erilliseen tietokantaan muokkaamatta tiedostojasi.</p><p>Jos valittuna, Clementine tallentaa tiedot sekä tietokantaan että tiedostoihisi joka kerta kun tiedot muuttuvat.</p><p>Huomaa, että tämä ei välttämättä toimi kaikkien formaattien kanssa, ja koska asiasta ei ole olemassa standardeja, muut soittimet eivät ehkä osaa lukea niitä.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Prefix a word with a field name to limit the search to that field, e.g. <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> searches the library for all artists that contain the word Bode, <span style=" font-weight:600;">playcount:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> searches the library for songs played at least twice, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> searches the library for songs played in the last 180 minutes.</p><p><span style=" font-weight:600;">Available fields: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Voit etsiä sanan kenttänimellä rajoittaa haun kyseiseen kenttään, esim. <span style=" font-weight:600;">esittäjä:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> etsii kirjastosta kaikki artistit, jotka sisältävät sanan Bode <span style=" font-weight:600;">toistomäärä:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span>etsii kirjastosta kappaleita, joita on soitettu vähintään kahdesti,<span style=" font-weight:600;">soitettu hiljattainS:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> etsii kirjastosta soitetut kappaleet viimeiset 180 minuuttia.</p><p><span style=" font-weight:600;">Käytettävissä olevat kentät: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This will write songs' ratings and statistics into files tags for all your library's songs.</p><p>This is not needed if the &quot;Save ratings and statistics in file tags&quot; option has always been activated.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Tämä kirjoittaa kappaleiden arvosanat ja tilastot suoraan tiedostoihisi.</p><p>Tätä ei tarvita jos &quot;Tallenna arvostelut ja tilastot tiedostojen tageihin&quot; on valittuna.</p></body></html>

en: <p>This article uses material from the Wikipedia article <a href="%1">%2</a>, which is released under the <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>
fi: <p>Tämä artikkeli käyttää materiaalia Wikipedia-artikkelista <a href="%1">%2</a>, joka on julkaistu <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a> -lisenssillä.</p>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
fi: <p>Tietueet alkavat %-merkillä, esimerkiksi: %artist %album %title </p>
    
    <p>Jos ympäröit tietueen sisältävän tekstin aaltosulkeilla, se piilotetaan, jos tietue on tyhjä.</p>

en: A client can connect only, if the correct code was entered.
fi: Asiakas voi yhdistää vain oikealla koodilla.

en: A premium account is required
fi: Premium-tili vaaditaan

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
fi: Älykäs soittolista on dynaaminen lista kirjastossasi olevista kappaleista. Älykkäät soittolistat mahdollistavat kappaleiden valinnan usein eri tavoin.

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
fi: Kappale sisällytetään soittolistaan, jos se vastaa näitä ehtoja.

en: A&utomatic
fi: A&utomaattinen

en: A-Z
fi: A-Ö

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
fi: KAIKKI KUNNIA HYPNOTOADILLE

en: Abort
fi: Keskeytä

en: About %1
fi: Tietoja - %1

en: About Clementine...
fi: Tietoja - Clementine

en: About Qt...
fi: Tietoja - Qt

en: Absolute
fi: Absoluuttisia

en: Account details
fi: Tilin tiedot

en: Account details (Premium)
fi: Tilitiedot (Premium)

en: Action
fi: Toiminto

[ctx: Category label]
en: Action
fi: Toiminto

en: Activate/Deactivate Wii Remote
fi: Wii-kaukosäätimen aktivointi/poisto

en: Add Podcast
fi: Lisää radio

en: Add Stream
fi: Lisää suoratoisto

en: Add a new line if supported by the notification type
fi: Lisää uusi rivi, jos ilmoitustyyppi sen sallii

en: Add action
fi: Lisää toiminto

en: Add all tracks from a directory and all its subdirectories
fi: Lisää kaikki kappaleet kansiosta ja sen alakansioista

en: Add another stream...
fi: Lisää toinen suoratoisto...

en: Add directory...
fi: Lisää kansio...

en: Add file
fi: Lisää tiedosto

en: Add file to transcoder
fi: Lisää tiedosto muuntajaan

en: Add file(s) to transcoder
fi: Lisää tiedosto(ja) muuntajaan

en: Add file...
fi: Lisää tiedosto...

en: Add files to transcode
fi: Lisää tiedostoja muunnettavaksi

en: Add folder
fi: Lisää kansio

en: Add folder...
fi: Lisää kansio...

en: Add new folder...
fi: Lisää uusi kansio...

en: Add podcast
fi: Lisää radio

en: Add podcast...
fi: Lisää radiot...

en: Add search term
fi: Lisää hakutermi

en: Add song album tag
fi: Lisää tunniste levyn nimi

en: Add song albumartist tag
fi: Lisää tunniste levyn esittäjä

en: Add song artist tag
fi: Lisää tunniste kappaleen esittäjä

en: Add song auto score
fi: Lisää kappaleen automaattipisteytys

en: Add song composer tag
fi: Lisää tunniste kappaleen säveltäjä

en: Add song disc tag
fi: Lisää levyn numeron tunniste

en: Add song filename
fi: Lisää kappaleen tiedostonimi

en: Add song genre tag
fi: Lisää tunniste kappaleen kategoria

en: Add song grouping tag
fi: Lisää tunniste kappaleen ryhmitys

en: Add song length tag
fi: Lisää tunniste kappaleen kesto

en: Add song performer tag
fi: Lisää tunniste kappaleen esittäjä

en: Add song play count
fi: Lisää kappaleen toistolaskuri

en: Add song rating
fi: Lisää kappaleelle arvosana

en: Add song skip count
fi: Lisää kappaleen keskeyttämislaskuri

en: Add song title tag
fi: Lisää tunniste kappaleen nimi

en: Add song track tag
fi: Lisää tunniste

en: Add song year tag
fi: Lisää kappaleen levytysvuoden tunniste

en: Add stream...
fi: Lisää suoratoisto...

en: Add to another playlist
fi: Lisää toiseen soittolistaan

en: Add to playlist
fi: Lisää soittolistaan

en: Add to the queue
fi: Lisää jonoon

en: Add to your radio streams
fi: Lisää sinun radioasemiin

en: Add wiimotedev action
fi: Lisää wiimotedev-toiminto

en: Added this month
fi: Lisätty tässä kuussa

en: Added this week
fi: Lisätty tällä viikolla

en: Added this year
fi: Lisätty tänä vuonna

en: Added today
fi: Lisätty tänään

en: Added within three months
fi: Lisätty kolmen kuukauden sisään

en: Advanced grouping...
fi: Kirjaston tarkempi järjestely...

en: After
fi: Jälkeen

en: After copying...
fi: Kopioinnin jälkeen...

en: Album
fi: Albumi

en: Album (ideal loudness for all tracks)
fi: Albumi (ihanteellinen voimakkuus kaikille kappaleille)

en: Album artist
fi: Albumin esittäjä

en: Album cover
fi: Kansikuva

en: Album info on jamendo.com...
fi: Albumin tiedot jamendo.comissa...

en: Albums with covers
fi: Albumit kansikuvineen

en: Albums without covers
fi: Albumit vailla kansikuvia

en: All
fi: Kaikki

en: All Files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

[ctx: Label for button to enable/disable Hypnotoad background sound.]
en: All Glory to the Hypnotoad!
fi: Kaikki kunnia Hypnotoadille!

en: All albums
fi: Kaikki albumit

en: All artists
fi: Kaikki esittäjät

en: All files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: All playlists (%1)
fi: Kaikki soittolistat (%1)

en: All the translators
fi: Kaikki kääntäjät

en: All tracks
fi: Kaikki kappaleet

en: Allow a client to download music from this computer.
fi: Salli asiakkaan ladata musiikkia tältä tietokoneelta.

en: Allow downloads
fi: Salli lataukset

en: Allow mid/side encoding
fi: Salli puolivälissä koodaus

en: Alongside the originals
fi: Yhteen alkuperäisten kanssa

en: Alwa&ys hide the main window
fi: Piilota a&ina pääikkuna

en: Always show &the main window
fi: Näytä &pääikkuna aina

en: Always start playing
fi: Aloita aina toisto

en: An error occurred loading the iTunes database
fi: iTunes-tietokantaa ladatessa tapahtui virhe

en: An error occurred writing metadata to '%1'
fi: Virhe kirjoittaessa metatietoja kohteeseen '%1'

en: An unspecified error occurred.
fi: Tapahtui määrittämätön virhe.

en: And:
fi: Ja:

en: Angry
fi: Vihainen

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Append files/URLs to the playlist
fi: Lisää tiedostoja/verkko-osoitteita soittolistalle

en: Append to current playlist
fi: Lisää nykyiselle soittolistalle

en: Append to the playlist
fi: Lisää soittolistalle

en: Apply compression to prevent clipping
fi: Lisää vaimennusta äänisignaalin leikkautumisen estämiseksi

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
fi: Haluatko varmasti poistaa asetuksen "%1"?

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
fi: Haluatko varmasti nollata tämän kappaleen tilastotiedot?

en: Are you sure you want to write song's statistics into song's file for all the songs of your library?
fi: Oletko varma että haluat kirjoittaa kaikkien kirjastosi kappleiden tilastot suoraan kirjastosi tiedostoihin?

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Artist info
fi: Esittäjätiedot

en: Artist's initial
fi: Esittäjän nimen ensimmäinen kirjain

en: As&k when saving
fi: Kys&y tallennettaessa

en: Audio format
fi: Äänimuoto

en: Audio output
fi: Äänen ulostulo

en: Authentication failed
fi: Tunnistautuminen epäonnistui

en: Author
fi: Tekijä

en: Authors
fi: Tekijät

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatic updating
fi: Automaattinen päivitys

en: Automatically determine based on sample rate.
fi: Ratkaise automaattisesti näytteenottotaajuuden perusteella.

en: Automatically open single categories in the library tree
fi: Laajenna automaattisesti yhden alitason sisältävät kohteet kirjaston puunäkymässä

en: Available
fi: Käytettävissä

en: Average bitrate
fi: Keskimääräinen bittinopeus

en: Average image size
fi: Kuvatiedoston koko keskimäärin

en: BBC Podcasts
fi: BBC-radiot

en: Background Streams
fi: Taustaäänet

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Background image
fi: Taustakuva

en: Background opacity
fi: Taustan läpinäkyvyys

en: Backing up database
fi: Varmuuskopioidaan tietokantaa

en: Balance
fi: Tasapaino

en: Ban (Last.fm scrobbling)
fi: En tykkää (Last.fm-scrobblaus)

en: Bar analyzer
fi: Taajuusjakauma

en: Basic Blue
fi: Perussininen

en: Basic audio type
fi: Äänityyppi, perus

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Best
fi: Paras

en: Biography
fi: Biografia

en: Bit rate
fi: Bittivirta

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

[ctx: Refers to bitrate in file organise dialog.]
en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Block type
fi: Lohkotyyppi

en: Blur amount
fi: Sumennuksen määrä

en: Body
fi: Sisältö

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Buffer duration
fi: Puskurin kesto

en: Buffering
fi: Puskuroidaan

en: Building Seafile index...
fi: Rakennetaan Seafile-indeksiä...

en: But these sources are disabled:
fi: Mutta nämä lähteet ovat pois käytöstä:

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: CBC Podcasts
fi: CBC-podcastit

en: CD Drive
fi: CD-asema

en: CUE sheet support
fi: CUE-tiedostojen tuki

en: Cancel download
fi: Peru lataaminen

en: Change cover art
fi: Vaihda kansikuvaa

en: Change font size...
fi: Vaihda kirjasinkokoa...

en: Change repeat mode
fi: Vaihda toiston tilaa

en: Change shortcut...
fi: Vaihda pikanäppäin...

en: Change shuffle mode
fi: Vaihda sekoituksen tilaa

en: Change the currently playing song
fi: Vaihda parhaillaan toistettavaa kappaletta

en: Change the language
fi: Vaihda kieltä

en: Changes will take place when the next song starts playing
fi: Muutokset tulevat voimaan, kun seuraava kappale alkaa

en: Changing mono playback preference will be effective for the next playing songs
fi: Mono-toistoasetuksen tilan vaihtaminen tulee voimaan seuraavassa kappaleessa

en: Channels
fi: Kanavat

en: Check for new episodes
fi: Tarkista uudet jaksot

en: Check for updates
fi: Tarkista päivitykset

en: Check for updates...
fi: Tarkista päivitykset...

en: Choose a name for your smart playlist
fi: Anna nimi älykkäälle soittolistalle

en: Choose automatically
fi: Valitse automaattisesti

en: Choose color...
fi: Valitse väri...

en: Choose font...
fi: Valitse kirjasin...

en: Choose from the list
fi: Valitse listalta

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
fi: Valitse kuinka soittolista lajitellaan ja kuinka monta kappaletta se sisältää.

en: Choose podcast download directory
fi: Valitse radioiden latauskansio

en: Choose the internet services you want to show.
fi: Valitse näytettävät verkkopalvelut.

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
fi: Valitse sivustot, joilta haluat Clementinen etsivän sanoituksia.

en: Cleaning up
fi: Siivoaminen

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear playlist
fi: Tyhjennä soittolista

en: Clementine Error
fi: Clementine-virhe

en: Clementine Orange
fi: Klementiinin oranssi

en: Clementine Visualization
fi: Clementinen visualisointi

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
fi: Clementine voi automaattisesti muuntaa tähän laitteeseen kopioitavan musiikin sen ymmärtämään muotoon.

en: Clementine can play music that you have uploaded to Box
fi: Clementine voi toistaa Boxiin lähetettyä musiikkia

en: Clementine can play music that you have uploaded to Dropbox
fi: Clementine voi toistaa Dropboxiin lähettämääsi musiikkia

en: Clementine can play music that you have uploaded to Google Drive
fi: Clementine voi toistaa Google Driveen lataamaasi musiikkia

en: Clementine can play music that you have uploaded to OneDrive
fi: Clementine voi toistaa OneDriveen tallennettua musiikkia

en: Clementine can show a message when the track changes.
fi: Clementine voi ilmoittaa, kun kappale vaihtuu.

en: Clementine can synchronize your subscription list with your other computers and podcast applications.  <a href="https://gpodder.net/register/">Create an account</a>.
fi: Clementine voi synkronoida tilauksesi muiden tietokoneiden ja radio-sovellusten kanssa.  <a href="https://gpodder.net/register/">Luo tunnus</a>.

en: Clementine could not load any projectM visualisations.  Check that you have installed Clementine properly.
fi: Clementine epäonnistui projectM-visualisoinnin esittämisessä. Varmista Clementine-asennuksen toimivuus.

en: Clementine image viewer
fi: Clementine-kuvakatselin

en: Clementine was unable to find results for this file
fi: Clementine ei löytänyt tuloksia tälle tiedostolle

en: Clementine will find music in:
fi: Clementine etsii musiikkia kohteista:

en: Click here to add some music
fi: Napsauta lisätäksesi musiikkia

en: Click here to favorite this playlist so it will be saved and remain accessible through the "Playlists" panel on the left side bar
fi: Napsauta tästä lisätäksesi soittolistan suosikkeihisi, jolloin se tallennetaan ja on käytettävissä vasemman laidan "Soittolistat"-kohdassa.

en: Click to toggle between remaining time and total time
fi: Napsauta vaihtaaksesi näkymää: aikaa jäljellä / kokonaisaika

en: Clicking the Login button will open a web browser.  You should return to Clementine after you have logged in.
fi: Kirjaudu-painikkeen napsauttaminen avaa selaimen.  Palaa Clementineen, kun olet kirjautunut sisään.

en: Close
fi: Sulje

en: Close playlist
fi: Sulje soittolista

en: Close visualization
fi: Sulje visualisointi

en: Closing this window will cancel the download.
fi: Tämän ikkunan sulkeminen peruu latauksen.

en: Closing this window will stop searching for album covers.
fi: Tämän ikkunan sulkeminen lopettaa albumikansien etsimisen.

en: Co&mposer
fi: S&äveltäjä

en: Colors
fi: Värit

en: Comma separated list of class:level, level is 0-3
fi: Pilkuin erotettu lista luokka:taso -määritteitä, jossa taso on väliltä 0-3

en: Comma separated list of prefix words to ignore when sorting
fi: Pilkuilla erotettu luettelo etuliitteistä, jotka sivuutetaan lajittelun yhteydessä

en: Command
fi: Komento

en: Comment
fi: Kommentti

en: Complete tags automatically
fi: Täydennä tunnisteet automaattisesti

en: Complete tags automatically...
fi: Täydennä tunnisteet automaattisesti...

en: Composer
fi: Säveltäjä

en: Configure %1...
fi: %1 - asetukset...

en: Configure Magnatune...
fi: Magnatune-asetukset...

en: Configure Shortcuts
fi: Pikanäppäinten asetukset

en: Configure Subsonic...
fi: Subsonicin asetukset...

en: Configure global search...
fi: Muokkaa hakua...

en: Configure library...
fi: Kirjaston asetukset...

en: Configure podcasts...
fi: Muokkaa radiot...

en: Configure...
fi: Asetukset...

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
fi: Yhdistä Wii Remote käyttämällä aktivoi/deaktivoi toimintoa

en: Connect device
fi: Yhdistä laite

en: Connection refused by server, check server URL. Example: http://localhost:4040/
fi: Palvelin hylkäsi yhteyden, tarkista palvelimen osoite. Esimerkki: http://localhost:4040/

en: Connection timed out
fi: Yhteys aikakatkaistiin

en: Connection timed out, check server URL. Example: http://localhost:4040/
fi: Yhteys aikakatkaistiin, tarkista palvelimen osoite. Esimerkki: http://localhost:4040/

en: Console
fi: Konsoli

en: Constant bitrate
fi: Pysyvä bittinopeus

en: Convert all music
fi: Muunna kaikki musiikki

en: Convert any music that the device can't play
fi: Muuta musiikki, jota laite ei voi muuten toistaa

en: Convert lossless audiofiles before sending them to the remote.
fi: Muunna häviöttömät äänitiedostot ennen niiden etäpäähän lähettämistä.

en: Convert lossless files
fi: Muunna häviöttömät tiedostot

en: Copy to clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Copy to device...
fi: Kopioi laitteelle...

en: Copy to library...
fi: Kopioi kirjastoon

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: Could not connect to Subsonic, check server URL. Example: http://localhost:4040/
fi: Yhteys Subsonic-palvelimeen epäonnistui, tarkista palvelimen osoite. Esimerkki: http://localhost:4040/

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
fi: GStreamer-elementin "%1" luonti epäonnistui - varmista, että kaikki vaaditut GStreamer-liitännäiset on asennettu

en: Could not detect an audio stream in %1
fi: Äänivirtaa ei havaittu kohteessa %1

en: Could not find Google Drive file.
fi: Google Drive -tiedostoa ei löytynyt.

en: Could not find a suitable encoder element for <b>%1</b>.
fi: Sopivaa kooderia ei löytynyt <b>%1</b>.

en: Could not get details
fi: Ei saatu tietoja

en: Could not log in to Last.fm. Please try again.
fi: Kirjautuminen Last.fm:ään ei onnistunut. Yritä uudelleen.

en: Couldn't create playlist
fi: Soittolistan luominen epäonnistui

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
fi: Ei löydetty %1 -multiplekseriä, tarkista että sinulla on oikeat GStreamer-liitännäiset asennettuna

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
fi: Ei löydetty %1 -enkooderia, tarkista että sinulla on oikeat GStreamer-liitännäiset asennettuna

en: Couldn't open output file %1
fi: Ei voitu avata kohdetiedostoa %1

en: Cover Manager
fi: Kansikuvaselain

en: Cover art from embedded image
fi: Kansikuva sulautetusta kuvasta

en: Cover art loaded automatically from %1
fi: Kansikuva ladattu automaattisesti kohteesta %1

en: Cover art manually unset
fi: Levynkansi poistettu

en: Cover art not set
fi: Kansikuvaa ei ole asetettu

en: Cover art set from %1
fi: Kansikuva asetettu kohteesta %1

en: Covers from %1
fi: Kansikuvat kohteesta %1

en: Create a new playlist with files/URLs
fi: Luo uusi soittolista tiedostoilla/verkko-osoitteilla

en: Cross-fade when changing tracks automatically
fi: Ristiinhäivytä kappaleet, kun kappale vaihtuu automaattisesti

en: Cross-fade when changing tracks manually
fi: Ristiinhäivytä kappaleet, kun käyttäjä vaihtaa kappaletta

en: Custom
fi: Oma

en: Custom image:
fi: Omavalintainen kuva:

en: Custom message settings
fi: Omavalintaisen viestin asetukset

en: Custom...
fi: Mukautettu...

en: D-Bus path
fi: D-Bus-polku

en: Database
fi: Tietokanta

en: Database corruption detected. Please read https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption for instructions on how to recover your database
fi: Tietokantakorruptio havaittu. Lue https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption saadaksesi tietoja, kuinka palauttaa tietokanta

en: Date
fi: Päivä

en: Date created
fi: Luotu

en: Date modified
fi: Muokattu

en: Days
fi: Päivää

en: De&fault
fi: &Oletus

en: Decrease the volume by 4 percent
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta 4 prosenttia

en: Decrease the volume by <value> percent
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta <value> prosentilla

en: Decrease volume
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

en: Default background image
fi: Oletustaustakuva

en: Default device on %1
fi: Oletuslaite %1

en: Defaults
fi: Oletusasetukset

en: Delay between visualizations
fi: Viive visualisointien välillä

en: Delete
fi: Poista

en: Delete downloaded data
fi: Poista ladattu data

en: Delete files
fi: Poista tiedostot

en: Delete from device...
fi: Poista laitteelta...

en: Delete from disk...
fi: Poista levyltä...

en: Delete played episodes
fi: Poista soitetut jaksot

en: Delete preset
fi: Poista asetus

en: Delete smart playlist
fi: Poista älykäs soittolista

en: Delete the currently playing song
fi: Poista parhaillaan toistettava kappale

en: Delete the original files
fi: Poista alkuperäiset tiedostot

en: Deleting files
fi: Poistetaan tiedostoja

en: Depth
fi: Syvyys

en: Dequeue selected tracks
fi: Poista valitut kappaleet jonosta

en: Dequeue track
fi: Poista kappale jonosta

en: Destination
fi: Kohde

en: Details...
fi: Tiedot...

en: Detect
fi: Tunnista

en: Device
fi: Laite

en: Device Properties
fi: Laitteen ominaisuudet

en: Device name
fi: Laitteen nimi

en: Device properties...
fi: Laitteen ominaisuudet...

en: Devices
fi: Laitteet

en: Dialog
fi: Dialogi

en: Did you mean
fi: Tarkoititko

en: Digitally Imported password
fi: Digitally Imported -salasana

en: Digitally Imported username
fi: Digitally Imported -käyttäjätunnus

en: Direct internet connection
fi: Suora internetyhteys

en: Directory
fi: Kansio

en: Disable duration
fi: Kytke kesto pois päältä

en: Disable moodbar generation
fi: Poista mielialan luominen käytöstä

[ctx: Refers to a disabled notification type in Notification settings.]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: Refers to search provider's status.]
en: Disabled
fi: Poissa käytöstä

en: Disc
fi: Levy

en: Discontinuous transmission
fi: Keskeytyvä siirto

en: Display options
fi: Näkymäasetukset

en: Display the on-screen-display
fi: Näytä kuvaruutunäyttö

en: Do a full library rescan
fi: Tee kirjaston täydellinen läpikäynti

en: Do a full rescan
fi: Tee kirjaston täydellinen läpikäynti

en: Do a full rescan...
fi: Tee kirjaston täydellinen läpikäynti...

en: Do not convert any music
fi: Älä muunna mitään musiikkia

en: Do not overwrite
fi: Älä korvaa

en: Doing a full rescan will lose any metadata you've saved in Clementine such as cover art, play counts and ratings.  Clementine will rescan all your music in %1 which may take some time.
fi: Kirjaston täydellinen läpikäynti aiheuttaa sen, että kaikki Clementineen tallentamasi metatieto, kuten kansikuvat, toistokerrat ja arvostelut poistuvat. Clementine käy läpi kaiken musiikin %1:ssa, tämä saattaa kestää hetken.

en: Don't repeat
fi: Älä kertaa

en: Don't show in various artists
fi: Älä näytä kohdassa "Useita esittäjiä"

en: Don't show listened episodes
fi: Älä näytä kuunneltuja jaksoja

en: Don't shuffle
fi: Älä sekoita

en: Don't stop!
fi: Älä lopeta!

en: Donate
fi: Lahjoita

en: Double click to open
fi: Kaksoisnapsauta avataksesi

en: Double clicking a song in the playlist will...
fi: Soittolistalla olevaa kappaletta kaksoisnapsauttaessa...

en: Double clicking a song will...
fi: Kappaleen kaksoisnapsautus...

en: Download %n episodes
fi: Poista %n jaksoa

en: Download directory
fi: Latauskansio

en: Download episodes to
fi: Lataa jaksot sijaintiin

en: Download membership
fi: Latausjäsenyys

en: Download new episodes automatically
fi: Lataa uudet jaksot automaattisesti

en: Download queued
fi: Lataus asetettu jonoon

en: Download settings
fi: Latausasetukset

en: Download the original Android app
fi: Lataa alkuperäinen Android-sovellus

en: Download the remote for Desktops, Android and iOS
fi: Lataa säädin työasemille, Android ja iOS

en: Download this album
fi: Lataa tämä albumi

en: Download this album...
fi: Lataa tämä albumi...

en: Download this episode
fi: Lataa tämä jakso

en: Downloading (%1%)...
fi: Ladataan (%1%)...

en: Downloading Icecast directory
fi: Ladataan Icecast-hakemistoa

en: Downloading Jamendo catalogue
fi: Ladataan Jamendo-luetteloa

en: Downloading Magnatune catalogue
fi: Ladataan Magnatune-luetteloa

en: Downloading metadata
fi: Noudetaan metatietoja

en: Drag to reposition
fi: Vaihda sijaintia vetämällä

en: Dump Graph
fi: Sekakuvio

en: Dump Pipeline Graph
fi: Tyhjennä putkikaavio

en: Dump To Logs
fi: Siirrä lokiin

en: Duration
fi: Kesto

en: Dynamic mode is on
fi: Dynaaminen tila päällä

en: Dynamic random mix
fi: Dynaaminen satunnainen sekoitus

en: Edit smart playlist...
fi: Muokkaa älykästä soittolistaa...

en: Edit tag "%1"...
fi: Muokkaa tunnistetta "%1"...

en: Edit tag...
fi: Muokkaa tunnistetta...

en: Edit tags
fi: Muokkaa tunnisteita

en: Edit track information
fi: Muokkaa kappaleen tietoja

en: Edit track information...
fi: Muokkaa kappaleen tietoja...

en: Edit tracks information...
fi: Muokkaa kappaleen tietoja...

en: Edit...
fi: Muokkaa...

en: Email
fi: Sähköposti

en: Enable Wii Remote support
fi: Käytä Wii-ohjainta

en: Enable equalizer
fi: Käytä taajuuskorjainta

en: Enable shortcuts only when Clementine is focused
fi: Käytä pikanäppäimiä vain Clementinen ollessa avoinna

en: Enable song metadata inline edition with click
fi: Käytä kappaleen metadatan muokkausta napsautuksella

en: Enable sources below to include them in search results.  Results will be displayed in this order.
fi: Kytke lähteitä päälle, jos haluat niiden näkyvän hakutuloksissa.  Tulokset näytetään tässä järjestyksessä.

en: Enable/disable Last.fm scrobbling
fi: Päälle / pois Last.fm scrobbling

en: Encoder
fi: Pakkaaja

en: Encoding complexity
fi: Enkoodauksen kompleksisuus

en: Encoding engine quality
fi: Koodausmoottorin laatu

en: Encoding mode
fi: Koodaustila

en: Enter a URL
fi: Anna verkko-osoite

en: Enter a URL to download a cover from the Internet:
fi: Kirjoita URL-osoite kansikuvien lataamiseen Internetistä:

en: Enter a filename for exported covers (no extension):
fi: Syötä tiedostonimi kansille (ei tiedostopäätettä):

en: Enter a new name for this playlist
fi: Anna uusi nimi tälle soittolistalle

en: Enter search terms above to find music on your computer and on the internet
fi: Anna hakuehdot yläpuolelle, niin löydät musiikkia tietokoneeltasi ja internetistä

en: Enter search terms below to find podcasts in the iTunes Store
fi: Kirjoita alle hakuehdot, joilla etsitään radiot iTunes Storesta

en: Enter search terms below to find podcasts on gpodder.net
fi: Kirjoita alle hakuehdot, joilla etsitään radiot gpodder.net-sivustolta

en: Enter search terms here
fi: Etsi tästä

en: Enter the URL of an internet radio stream:
fi: Anna suoratoiston osoite:

en: Enter the name of the folder
fi: Anna kansion nimi

en: Enter this IP in the App to connect to Clementine.
fi: Kirjoita tämä IP sovellukseen yhdistääksesi Clementineen.

en: Entire collection
fi: Koko kokoelma

en: Episode information
fi: Jakson tiedot

en: Equalizer
fi: Taajuuskorjain

en: Equivalent to --log-levels *:1
fi: Vastaa --log-levels *:1

en: Equivalent to --log-levels *:3
fi: Vastaa --log-levels *:3

en: Error
fi: Virhe

en: Error connecting MTP device
fi: Virhe yhdistäessä MTP-laitteeseen

en: Error copying songs
fi: Virhe kappaleita kopioidessa

en: Error deleting songs
fi: Virhe kappaleita poistaessa

en: Error discovering %1: %2
fi: Virhe löydetty %1: %2

en: Error loading %1
fi: Virhe ladattaessa %1

en: Error loading di.fm playlist
fi: Virhe ladattaessa di.fm soittolistaa

en: Error processing %1: %2
fi: Virhe käsitellessä %1:%2

en: Error while loading audio CD
fi: Virhe ladattaessa CD

en: Ever played
fi: Aina soitetut

en: Every 10 minutes
fi: 10 minuutin välein

en: Every 12 hours
fi: 12 tunnin välein

en: Every 2 hours
fi: 2 tunnin välein

en: Every 20 minutes
fi: 20 minuutin välein

en: Every 30 minutes
fi: 30 minuutin välein

en: Every 6 hours
fi: 6 tunnin välein

en: Every hour
fi: Joka tunti

en: Except between tracks on the same album or in the same CUE sheet
fi: Älä käytä ristihäivytystä samalla albumilla tai samassa CUE-tiedostossa oleville kappaleille

en: Existing covers
fi: Olemassa olevat kansikuvat

en: Expand
fi: Laajenna

en: Expires on %1
fi: Vanhenee %1

en: Export Covers
fi: Vie kansikuvat

en: Export covers
fi: Vie kansikuvat

en: Export downloaded covers
fi: Vie ladatut kansikuvat

en: Export embedded covers
fi: Vie upotetut kansikuvat

en: Export finished
fi: Vienti valmistui

en: Exported %1 covers out of %2 (%3 skipped)
fi: Vietiin %1/%2 kansikuvaa (%3 ohitettu)

en: Fade out on pause / fade in on resume
fi: Häivytä keskeyttäessä ja palauttaessa kappaleen toisto

en: Fade out when stopping a track
fi: Häivytä, kun kappale pysäytetään

en: Fading
fi: Häivytys

en: Fading duration
fi: Häivytyksen kesto

en: Failed reading CD drive
fi: CD-aseman lukeminen epäonnistui

en: Failed to fetch directory
fi: Kansion nouto epäonnistui

en: Failed to fetch podcasts
fi: Radion nouto epäonnistui

en: Failed to get channel list:
    %1
fi: Kanavaluettelon hakeminen epäonnistui::
    %1

en: Failed to load podcast
fi: Radion lataus epäonnistui

en: Failed to parse %1 response:
    %2
fi: Vastauksen %1 jäsentäminen epäonnistui:
    %2

en: Failed to parse the XML for this RSS feed
fi: Tämän RSS-syötteen XML:n jäsennys epäonnistui

en: Failed to update icecast directory:
    %1
fi: Icecast-hakemiston päivittäminen epäonnistui:
    %1

en: Failed to write new auto-tags to '%1'
fi: Uusien automaattisten tunnisteiden kirjoittaminen epäonnistui '%1'

en: Fast
fi: Nopea

en: Fast search
fi: Nopea haku

en: Favourite tracks
fi: Suosikkikappaleet

en: Fetch Missing Covers
fi: Nouda puuttuvat kansikuvat

en: Fetch automatically
fi: Nouda automaattisesti

en: Fetch completed
fi: Nouto suoritettu

en: Fetching Subsonic library
fi: Noudetaan Subsonic-kirjastoa

en: Fetching cover error
fi: Virhe kansikuvan noudossa

en: Fetching playlist items
fi: Haetaan soittolistan kohteita

en: File extension
fi: Tiedostopääte

en: File formats
fi: Tiedostomuodot

en: File name
fi: Tiedoston nimi (ja polku)

en: File name (without path)
fi: Tiedostonimi

en: File paths
fi: Tiedostopolut

en: File size
fi: Tiedostokoko

en: File type
fi: Tiedostotyyppi

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Filename Preview
fi: Tiedostonimen esikatselu

en: Files
fi: Tiedostot

en: Files root folder
fi: Tiedostojen pääkansio

en: Files to transcode
fi: Muunnettavat tiedostot

en: Find songs in your library that match the criteria you specify.
fi: Etsi kirjastosta kappaleet, jotka sopivat hakuehtoihisi.

en: Fingerprinting song
fi: Luodaan sormenjälkeä kappaleesta...

en: Finish
fi: Valmis

en: First level
fi: Ensimmäinen taso

en: Fit cover to width
fi: Sovita kansi leveyteen

en: Font size
fi: Kirjasinkoko

en: Force mono encoding
fi: Pakota monokoodaus

en: Forget device
fi: Unohda laite

en: Forgetting a device will remove it from this list and Clementine will have to rescan all the songs again next time you connect it.
fi: Laitteen unohtaminen poistaa sen listalta. Clementine joutuu käydä laitteen kaikki kappaleet uudelleen läpi, kun laite seuraavan kerran yhdistetään.

en: Form
fi: Lomake

en: Format
fi: Muoto

en: Framerate
fi: Kuvanopeus

en: Frames per buffer
fi: Kehyksiä per puskuri

en: Frequently Played Albums
fi: Usein toistetut albumit

en: Frozen
fi: Jäätynyt

en: Full Bass
fi: Täysi basso

en: Full Bass + Treble
fi: Täysi basso ja diskantti

en: Full Treble
fi: Täysi diskantti

en: Ge&nre
fi: &Tyylilaji

en: General
fi: Yleiset

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: Genre
fi: Tyylilaji

en: Getting channels
fi: Haetaan kanavia

en: Getting station
fi: Haetaan radioasema

en: Getting streams
fi: Haetaan suoratoisto kanavia

en: Give it a name:
fi: Anna nimi:

en: Go
fi: Mene

en: Go to next playlist tab
fi: Siirry seuraavaan soittolistaan

en: Go to previous playlist tab
fi: Siirry edelliseen soittolistaan

en: Got %1 covers out of %2 (%3 failed)
fi: Löydetty %1 / %2 kansikuvaa (%3 epäonnistui)

en: Grey out non existent songs in my playlists
fi: Muuta poistetut kappaleet harmaan värisiksi soittolistalla

en: Group Library by...
fi: Järjestä kirjasto...

en: Group by
fi: Järjestä

en: Group by Album
fi: Järjestä albumin mukaan

en: Group by Album artist/Album
fi: Ryhmitä albumin esittäjän/albumin mukaan

en: Group by Artist
fi: Järjestä esittäjän mukaan

en: Group by Artist/Album
fi: Järjestä esittäjän/albumin mukaan

en: Group by Artist/Year - Album
fi: Järjestä esittäjän/vuoden - albumin mukaan

en: Group by Genre/Album
fi: Järjestä tyylin/albumin mukaan

en: Group by Genre/Artist/Album
fi: Järjestä tyylin/esittäjän/albumin mukaan

en: Grouping
fi: Ryhmittely

en: Grouping Name
fi: Ryhmittelyn nimi

en: Grouping name:
fi: Ryhmittelyn nimi:

en: HTML page did not contain any RSS feeds
fi: HTML-sivu ei sisältänyt minkäänlaista RSS-syötettä

en: HTTP 3xx status code received without URL, verify server configuration.
fi: Vastaanotettiin HTTP 3xx -tilakoodi ilman URL-osoitetta. Tarkista palvelimen asetukset.

en: HTTP proxy
fi: HTTP-välityspalvelin

en: Happy
fi: Iloinen

en: Hardware information
fi: Laitetiedot

en: Hardware information is only available while the device is connected.
fi: Laitetiedot on saatavilla vain laitteen ollessa yhdistettynä.

en: Hide playlist filter toolbar
fi: Piilota soittolistan suodattimen työkalurivi

en: High
fi: Korkea

en: High (%1 fps)
fi: Nopea (%1 fps)

en: High (1024x1024)
fi: Korkea (1024x1024)

en: Host not found, check server URL. Example: http://localhost:4040/
fi: Palvelinta ei löytynyt, tarkista palvelimen osoite. Esimerkki: http://localhost:4040/

en: Hours
fi: Tuntia

en: I don't have a Magnatune account
fi: Minulla ei ole Magnatune-tunnusta

en: Icon
fi: Kuvake

en: Icons on top
fi: Kuvakkeet ylhäällä

en: Identifying song
fi: Tunnistetaan kappaletta

en: If activated, clicking a selected song in the playlist view will let you edit the tag value directly
fi: Jos käytössä, kappaleen napsauttaminen soittolistanäkymässä sallii tunnistearvon muokkauksen suoraan.

en: If enabled the original files will be removed. If transcoded files have the same file extension and the destination is the same directory as the original files, the original files will be replaced.
fi: Jos käytössä, alkuperäiset tiedostot poistetaan. Jos on transkoodatuilla tiedostoilla sama tiedostopääte ja sama hakemisto kuin alkuperäisillä tiedostoilla, alkuperäiset tiedostot korvataan.

en: If you continue, this device will work slowly and songs copied to it may not work.
fi: Jos jatkat, laite toimii hitaasti ja sille kopioidut kappaleet eivät välttämättä toimi.

en: If you know the URL of a podcast, enter it below and press Go.
fi: Jos tiedät radion verkko-osoitteen, kirjoita se alle ja napsauta Mene.

en: Ignore "The" in artist names
fi: Älä huomioi sanaa "The" esiintyjien nimissä

en: Ignore prefix word(s)
fi: Ohita etuliitteen sana(t)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)
fi: Kuvat (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)
fi: Kuvat (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)

en: In %1 days
fi: %1 päivässä

en: In %1 weeks
fi: %1 viikossa

en: In dynamic mode new tracks will be chosen and added to the playlist every time a song finishes.
fi: Dynaamisessa tilassa uusia kappaleita valitaan ja lisätään soittolistaan joka kerta kun yksi kappale on soitettu.

en: Include album art in the notification
fi: Näytä kansikuva ilmoituksen yhteydessä

en: Include all songs
fi: Sisällytä kaikki kappaleet

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Client must upgrade.
fi: Yhteensopimaton Subsonicin REST-protokollaversio. Asiakasohjelmisto on päivitettävä.

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Server must upgrade.
fi: Yhteensopimaton Subsonicin REST-protokollaversio. Palvelin on päivitettävä.

en: Incomplete configuration, please ensure all fields are populated.
fi: Puutteelliset asetukset, varmista että kaikki kentät on täytetty.

en: Increase the volume by 4 percent
fi: Lisää äänenvoimakkuutta 4 prosenttia

en: Increase the volume by <value> percent
fi: Lisää äänenvoimakkuutta <value> prosentilla

en: Increase volume
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

en: Indexing %1
fi: Indeksoidaan %1

en: Information
fi: Tiedot

en: Input options
fi: Sisääntulon valinnat

en: Insert...
fi: Lisää...

en: Integrity check
fi: Eheystarkistus

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Internet services
fi: Verkkopalvelut

en: Intro tracks
fi: Intro-kappaleet

en: Invalid API key
fi: Virheellinen API-avain

en: Invalid URL
fi: Virheellinen osoite

en: Invalid format
fi: Virheellinen muoto

en: Invalid method
fi: Virheellinen menetelmä

en: Invalid parameters
fi: Virheelliset parametrit

en: Invalid resource specified
fi: Virheellinen resurssien määrittely

en: Invalid service
fi: Virheellinen palvelu

en: Invalid session key
fi: Virheellinen istuntoavain

en: Invert Selection
fi: Käänteinen valinta

en: Jamendo Most Listened Tracks
fi: Jamendon eniten kuunnellut kappaleet

en: Jamendo Top Tracks
fi: Jamendon suosituimmat kappaleet

en: Jamendo Top Tracks of the Month
fi: Jamendon kuukauden suosituimmat kappaleet

en: Jamendo Top Tracks of the Week
fi: Jamendon viikon suosituimmat kappaleet

en: Jamendo database
fi: Jamendo-tietokanta

en: Jump to previous song right away
fi: Siirry edelliseen kappaleeseen välittömästi

en: Jump to the currently playing track
fi: Näytä parhaillaan soiva kappale

en: Keep buttons for %1 second...
fi: Paina painikkeita %1 sekunti...

en: Keep buttons for %1 seconds...
fi: Paina painikkeita %1 sekuntia...

en: Keep running in the background when the window is closed
fi: Pidä käynnissä taustalla, kun ikkuna suljetaan

en: Keep the original files
fi: Säilytä alkuperäiset tiedostot

[ctx: Label for buton to enable/disable kittens in the now playing widget]
en: Kittens
fi: Kissanpentuja

en: Language
fi: Kieli

en: Laptop/Headphones
fi: Kannettava/kuulokkeet

en: Large Hall
fi: Suuri halli

en: Large album cover
fi: Suuri kansikuva

en: Large album cover (details below)
fi: Suuri kansikuva (tiedot alla)

en: Large album cover (no details)
fi: Suuri kansikuva (ei tietoja)

en: Large sidebar
fi: Suuri sivupalkki

en: Last played
fi: Viimeksi soitettu

[ctx: A playlist's tag.]
en: Last played
fi: Viimeksi toistettu

en: Last.fm Authentication
fi: Last.fm-tunnistautuminen

en: Last.fm is currently busy, please try again in a few minutes
fi: Last.fm on parhaillaan varattu, yritä uudelleen hetken kuluttua

en: Last.fm play counts
fi: Last.fm-soittokerrat

en: Last.fm tags
fi: Last.fm-tunnisteet

en: Last.fm wiki
fi: Last.fm-wiki

en: Least favourite tracks
fi: Vähiten pidetyt kappaleet

en: Left
fi: Vasen

en: Length
fi: Kesto

en: Library
fi: Kirjasto

en: Library advanced grouping
fi: Kirjaston tarkennettu ryhmittely

en: Library rescan notice
fi: Ilmoitus kirjaston läpikäynnistä

en: Library search
fi: Kirjastohaku

en: Limits
fi: Rajat

en: Load
fi: Lataa

en: Load cover from URL
fi: Lataa kansikuva osoitteesta

en: Load cover from URL...
fi: Lataa kansikuva osoitteesta...

en: Load cover from disk
fi: Lataa kansikuva levyltä

en: Load cover from disk...
fi: Lataa kansikuva levyltä...

en: Load playlist
fi: Lataa soittolista

en: Load playlist...
fi: Lataa soittolista...

en: Loading MTP device
fi: Ladataan MTP-laitetta

en: Loading iPod database
fi: Ladataan iPod-tietokantaa

en: Loading smart playlist
fi: Ladataan älykästä soittolistaa

en: Loading songs
fi: Ladataan kappaleita

en: Loading stream
fi: Ladataan suoratoistoa

en: Loading tracks
fi: Ladataan kappaleita

en: Loading tracks info
fi: Lataa kappaleen tietoja

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Loads files/URLs, replacing current playlist
fi: Lataa tiedostoja tai verkko-osoitteita, korvaa samalla nykyinen soittolista

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Login failed
fi: Kirjautuminen epäonnistui

en: Logs
fi: Lokit

en: Long term prediction profile (LTP)
fi: Long term prediction -profiili (LTP)

en: Love
fi: Tykkää

en: Love (Last.fm scrobbling)
fi: Tykkää (Last.fm-scrobblaus)

en: Low (%1 fps)
fi: Hidas (%1 fps)

en: Low (256x256)
fi: Matala (256x256)

en: Low complexity profile (LC)
fi: Low complexity -profiili (LC)

en: Lyrics
fi: Sanoitukset

en: Lyrics from %1
fi: Sanoitukset tarjoaa %1

en: Lyrics from the tag
fi: Sanoitukset tunnisteesta

en: MP3 256k
fi: MP3 256K

en: Magnatune Download
fi: Magnatune-lataus

en: Magnatune download finished
fi: Magnatune-lataus valmistui

en: Main profile (MAIN)
fi: Oletusprofiili (MAIN)

en: Make it so!
fi: Toteuta!

[ctx: Label for button to enable/disable Enterprise background sound.]
en: Make it so!
fi: Toteuta!

en: Malformed response
fi: Virheellinen vastaus

en: Manage saved groupings
fi: Hallitse tallennettuja ryhmittelyjä

en: Manual proxy configuration
fi: Määritä välityspalvelin itse

en: Manually
fi: Käsin

en: Manufacturer
fi: Valmistaja

en: Mark as listened
fi: Merkitse kuunnelluksi

en: Mark as new
fi: Merkitse uudeksi

en: Match every search term (AND)
fi: Täyttää jokaisen hakuehdon (AND)

en: Match one or more search terms (OR)
fi: Täyttää yhden tai useampia hakuehtoja (OR)

en: Maximum bitrate
fi: Suurin bittinopeus

en: Maximum number of child processes for tag handling (requires restart)
fi: Maksimi tagin käsittelyssä (edellyttää käynnistystä uudelleen)

en: Medium (%1 fps)
fi: Keskitaso (%1 fps)

en: Medium (512x512)
fi: Keskinkertainen (512x512)

en: Membership type
fi: Jäsenyyden tyyppi

en: Minimum bitrate
fi: Pienin bittinopeus

en: Minimum buffer fill
fi: Puskurin vähimmäistäyttö

en: Missing plugins
fi: Puuttuvia liitännäisiä

en: Missing projectM presets
fi: Puuttuvat projectM-asetukset

en: Model
fi: Malli

en: Monitor the library for changes
fi: Tarkkaile kirjastoa muutosten varalta

en: Mono playback
fi: Mono-toisto

en: Months
fi: Kuukautta

en: Mood
fi: Mieliala

en: Moodbar style
fi: Mielialapalkin tyyli

en: Moodbars
fi: Mielialapalkit

en: Most played
fi: Eniten soitetut

en: Mount point
fi: Liitoskohta

en: Mount points
fi: Liitoskohdat

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: Move to library...
fi: Siirrä kirjastoon...

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Music
fi: Musiikki

en: Music Library
fi: Musiikkikirjasto

en: Music extensions remotely visible
fi: Musiikin tiedostopäätteet etänä näkyvissä

en: Mute
fi: Vaimenna

en: Name
fi: Nimi

[ctx: Category label]
en: Name
fi: Nimi

en: Naming options
fi: Nimeämisvalinnat

en: Narrow band (NB)
fi: Kapeakaistainen (NB)

en: Network Proxy
fi: Verkon välityspalvelin

en: Network Remote
fi: Verkkokaukosäädin

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Never played
fi: Ei koskaan soitettu

en: Never start playing
fi: Älä koskaan aloita toistoa

en: New folder
fi: Uusi kansio

en: New playlist
fi: Uusi soittolista

en: New smart playlist...
fi: Uusi älykäs soittolista...

en: New songs
fi: Uudet kappaleet

en: New tracks will be added automatically.
fi: Uudet kappaleet lisätään automaattisesti.

en: Newest Albums
fi: Uusimmat albumit

en: Newest tracks
fi: Uusimmat kappaleet

en: Next
fi: Seuraava

en: Next album
fi: Seuraava albumi

en: Next track
fi: Seuraava kappale

en: Next week
fi: Ensi viikolla

en: No analyzer
fi: Ei visualisointia

en: No background image
fi: Ei taustakuvaa

en: No covers to export.
fi: Ei kansikuvia vietäväksi.

en: No long blocks
fi: Ei pitkiä lohkoja

en: No matches found.  Clear the search box to show the whole playlist again.
fi: Ei osumia haulle. Tyhjennä hakukenttä näyttääksesi koko soittolistan uudelleen.

en: No settings available for this type.
fi: Tälle tyypille ei ole saatavilla asetuksia.

en: No settings page available for encoder element <b>%1</b>. Please report this issue:<br><a href="%2">%2</a>
fi: Kooderille ei ole saatavilla asetussivua <b>%1</b>. Raportoi tämä ongelma:<br><a href="%2">%2</a>

en: No short blocks
fi: Ei lyhyitä lohkoja

en: None
fi: Ei mitään

en: None of the selected songs were suitable for copying to a device
fi: Yksikään valitsemistasi kappaleista ei sovellu kopioitavaksi laitteelle

en: Normal
fi: Normaali

en: Normal block type
fi: Normaalilohkotyyppi

en: Normal duration (at least 4 minutes or half the track length)
fi: Normaali kesto (vähintään 4 minuuttia tai puolet raidan pituudesta)

en: Not available while using a dynamic playlist
fi: Ei saatavilla, kun käytössä on dynaaminen soittolista

en: Not connected
fi: Ei yhdistetty

en: Not enough content
fi: Ei riittävästi sisältöä

en: Not enough fans
fi: Ei riittävästi faneja

en: Not enough members
fi: Ei riittävästi jäseniä

en: Not enough neighbors
fi: Ei tarpeeksi naapureita

en: Not logged in
fi: Ei kirjautunut

en: Not mounted - double click to mount
fi: Ei liitetty - kaksoisnapsauta liittääksesi

en: Notification type
fi: Ilmoituksen tyyppi

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Now Playing
fi: Nyt soi

en: Number of episodes to show
fi: Näytettävien jaksojen määrä

en: Number of processes:
fi: Prosessien lukumäärä:

en: OSD Preview
fi: Kuvaruutunäytön esikatselu

en: Off
fi: Pois

en: On
fi: Päällä

en: Only accept connections from clients within the ip ranges:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x
fi: Hyväksy yhteydet vain seuraavilta verkkoalueilta:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x

en: Only allow connections from the local network
fi: Salli yhteydet vain paikallisverkosta

en: Only show the first
fi: Näytä vain ensimmäinen

en: Opacity
fi: Läpinäkyvyys

en: Open %1 in browser
fi: Avaa %1 selaimessa

en: Open &audio CD...
fi: Avaa &ääni-CD...

en: Open OPML file
fi: Avaa OPML-tiedosto

en: Open OPML file...
fi: Avaa OPML-tiedosto...

en: Open a directory to import music from
fi: Avaa kansio, josta musiikki tuodaan

en: Open device
fi: Avaa laite

en: Open file...
fi: Avaa tiedosto...

en: Open in Google Drive
fi: Avaa Google Drivessa

en: Open in new playlist
fi: Avaa uudessa soittolistassa

[ctx: Refers to behavior settings in Clementine settings page.]
en: Open in new playlist
fi: Avaa uudessa soittolistassa

en: Open in your browser
fi: Avaa selaimessa

en: Open...
fi: Avaa...

en: Operation failed
fi: Toiminto epäonnistui

en: Optimize for bitrate
fi: Optimoi bittinopeuteen

en: Optimize for quality
fi: Optimoi laatuun

en: Options...
fi: Valinnat...

en: Organise Files
fi: Hallitse tiedostoja

en: Organise files...
fi: Hallitse tiedostoja...

en: Organising files
fi: Hallinnoidaan tiedostoja

en: Original tags
fi: Alkuperäiset tunnisteet

en: Original year
fi: Alkuperäinen vuosi

en: Original year - Album
fi: Alkuperäinen vuosi - albumi

en: Original year tag support
fi: Alkuperäisen vuoden tunnisteen tuki

en: Other
fi: Muu

en: Other options
fi: Muut valinnat

en: Output
fi: Ulostulo

en: Output device
fi: Äänentoistolaite

en: Output options
fi: Muunnoksen asetukset

en: Overwrite all
fi: Korvaa kaikki

en: Overwrite existing files
fi: Korvaa olemassa olevat tiedostot

en: Overwrite smaller ones only
fi: Korvaa vain pienemmät

en: Owner
fi: Omistaja

en: Parsing Jamendo catalogue
fi: Käydään läpi Jamendo-luetteloa

en: Partition label
fi: Osion nimike

en: Password
fi: Salasana

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Pause playback
fi: Keskeytä toisto

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Performer
fi: Esittäjä

en: Pipeline
fi: Putkisto

en: Pipelines
fi: Putkisto

en: Pixel
fi: Pikseli

en: Plain sidebar
fi: Pelkistetty sivupalkki

en: Play
fi: Toista

en: Play count
fi: Soittokertoja

en: Play given playlist
fi: Toista annettu soittolista

en: Play if stopped, pause if playing
fi: Aloittaa tai pysäyttää soittamisen

en: Play if there is nothing already playing
fi: Aloita toisto, jos mikään ei soi parhaillaan

en: Play next
fi: Toista seuraava

en: Play selected tracks next
fi: Toista valitut kappaleet seuraavaksi

en: Play the <n>th track in the playlist
fi: Soita soittolistan <n>. kappale

en: Play/Pause
fi: Toista/Keskeytä

en: Playback
fi: Toisto

en: Player options
fi: Soittimen asetukset

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Playlist finished
fi: Soittolista soitettiin loppuun

en: Playlist options
fi: Soittolistan valinnat

en: Playlist type
fi: Soittolistan tyyppi

en: Playlists
fi: Soittolistat

en: Please close your browser and return to Clementine.
fi: Sulje selain ja palaa Clementineen.

en: Please open this URL in your browser: <a href="%1">%1</a>
fi: Avaa tämä osoite selaimessa: <a href="%1">%1</a>

en: Podcast Information
fi: Lähetyksen tiedot

en: Podcast information
fi: Lähetyksen tiedot

en: Podcasts
fi: Radiot

en: Popup duration
fi: Ponnahdusikkunan kesto

en: Port
fi: Portti

en: Pre-amp
fi: Esivahvistus

en: Preference
fi: Etusija

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preferences...
fi: Asetukset...

en: Preferred album art filenames (comma separated)
fi: Ensisijainen tiedostonimi albumikuvitukselle (pilkuin eroteltu)

en: Preferred audio format
fi: Ensisijainen äänimuoto

en: Preferred format
fi: Ensisijainen muoto

en: Premium audio type
fi: Äänityyppi, premium

en: Preset:
fi: Asetus:

en: Press a button combination to use for
fi: Paina näppäinyhdistelmää käyttääksesi

en: Press a key
fi: Paina näppäintä

en: Press a key combination to use for %1...
fi: Paina näppäinyhdistelmää käyttääksesi %1 ...

en: Pressing "Previous" in player will...
fi: Soittimen "Edellinen"-painiketta painettaessa...

en: Pretty OSD options
fi: Kuvaruutunäytön valinnat

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Previous
fi: Edellinen

en: Previous track
fi: Edellinen kappale

en: Print out version information
fi: Tulosta versiotiedot

en: Profile
fi: Profiili

en: Progress
fi: Edistyminen

[ctx: Category label]
en: Progress
fi: Edistyminen

en: Psychedelic
fi: Psykedeelinen

en: Push Wii Remote button
fi: Paina Wii-kaukosäätimen nappia

en: Push Wiiremote button
fi: Paina Wii Remoten nappia

en: Put songs in a random order
fi: Aseta kappaleet satunnaiseen järjestykseen

[ctx: Sound quality]
en: Quality
fi: Laatu

[ctx: Visualisation quality]
en: Quality
fi: Laatu

en: Querying device...
fi: Kysytään tietoja laitteelta...

en: Queue Manager
fi: Jonohallinta

en: Queue selected tracks
fi: Aseta valitut kappaleet jonoon

en: Queue track
fi: Aseta kappale jonoon

en: Quickly rate the playing track
fi: Arvioi kappale nopeasti

en: Radio (equal loudness for all tracks)
fi: Radio (sama äänenvoimakkuus kaikille kappaleille)

en: Rain
fi: Sadetta

[ctx: Label for button to enable/disable rain background sound.]
en: Rain
fi: Sadetta

en: Random Albums
fi: Satunnaiset albumit

en: Random Songs
fi: Satunnaiset kappaleet

en: Random visualization
fi: Satunnainen visualisointi

en: Rate the current song 0 stars
fi: Arvostele nykyinen kappale 0:n arvoiseksi

en: Rate the current song 1 star
fi: Arvostele nykyinen kappale 1:n arvoiseksi

en: Rate the current song 2 stars
fi: Arvostele nykyinen kappale 2:n arvoiseksi

en: Rate the current song 3 stars
fi: Arvostele nykyinen kappale 3:n arvoiseksi

en: Rate the current song 4 stars
fi: Arvostele nykyinen kappale 4:n arvoiseksi

en: Rate the current song 5 stars
fi: Arvostele nykyinen kappale 5:n arvoiseksi

en: Rating
fi: Arvostelu

en: Really cancel?
fi: Haluatko todella perua?

en: Recently Played Albums
fi: Äskettäin soitetut albumit

en: Redirect limit exceeded, verify server configuration.
fi: Uudelleenohjausraja on ylitetty, tarkista palvelimen asetukset.

en: Refresh catalogue
fi: Päivitä luettelo

en: Refresh channels
fi: Päivitä kanavat

en: Refresh station list
fi: Päivitä asemalista

en: Refresh streams
fi: Päivitä suoratoistokanavat

en: Relative
fi: Suhteellisia

en: Remember Wii remote swing
fi: Muista Wii Remoten heilautus

en: Remember from &last time
fi: Muista viime &kerrasta

en: Remember my choice
fi: Muista valintani

en: Remove
fi: Poista

en: Remove action
fi: Poista toiminto

en: Remove current song from playlist
fi: Poista nykyinen kappale soittolistasta

en: Remove duplicates from playlist
fi: Poista soittolistan kaksoiskappaleet

en: Remove folder
fi: Poista kansio

en: Remove from playlist
fi: Poista soittolistalta

en: Remove or replace original files
fi: Poista tai korvaa alkuperäiset tiedostot

en: Remove playlist
fi: Poista soittolista

en: Remove playlists
fi: Poista soittolistat

en: Remove unavailable tracks from playlist
fi: Poista soittolistasta kappaleet, jotka eivät ole käytettävissä

en: Rename playlist
fi: Nimeä soittolista uudelleen

en: Rename playlist...
fi: Nimeä soittolista uudelleen...

en: Renumber tracks in this order...
fi: Numeroi kappaleet tässä järjestyksessä ...

en: Repeat
fi: Kertaa

en: Repeat album
fi: Kertaa albumi

en: Repeat playlist
fi: Kertaa soittolista

en: Repeat track
fi: Kertaa kappale

en: Replace current playlist
fi: Korvaa nykyinen soittolista

en: Replace the playlist
fi: Korvaa soittolista

en: Replaces spaces with underscores
fi: Korvaa välilyönnit alaviivoilla

en: Replay Gain mode
fi: Replay Gain -tila

en: Repopulate
fi: Täytä uudelleen

en: Require authentication code
fi: Vaadi varmistuskoodi

en: Reset
fi: Oletukset

en: Reset play counts
fi: Nollaa soittokerrat

en: Restart song, then jump to previous if pressed again
fi: Käynnistä kappale uudelleen, siirry edelliseen jos painetaan uudellaan

en: Restart the track, or play the previous track if within 8 seconds of start.
fi: Toista kappale uudelleen, tai toista edellinen kappale, jos alle 8 sekunnin päästä alusta.

en: Restore Default Server
fi: Palauta oletuspalvelin

en: Restrict to ASCII characters
fi: Rajoita ASCII-merkkeihin

en: Resume playback on start
fi: Jatka toistoa sovelluksen käynnistyttyä

en: Return to Clementine
fi: Palaa Clementineen

en: Right
fi: Oikea

en: Rip
fi: Kopioi levy

en: Rip CD
fi: Kopioi CD:n sisältö

en: Rip audio CD
fi: Kopioi ääni-CD:n sisältö

en: Root folder that will be browsable from the network remote
fi: Pääkansio, jota voi selata verkon kautta

en: Run
fi: Aja

en: SOCKS proxy
fi: SOCKS-välityspalvelin

en: SSL handshake error, verify server configuration. SSLv3 option below may workaround some issues.
fi: SSL-käsittelyvirhe, tarkista palvelimen asetukset. SSLv3-valinta alla saattaa auttaa joissain tapauksissa.

en: Safely remove device
fi: Poista laite turvallisesti

en: Safely remove the device after copying
fi: Poista laite turvallisesti kopioinnin jälkeen

en: Sample rate
fi: Näytteenottotaajuus

en: Samplerate
fi: Näytteenottotaajuus

en: Save .mood files in your music library
fi: Tallenna .mood-tiedostot musiikkikirjastoon

en: Save album cover
fi: Tallenna albumin kansikuva

en: Save cover to disk...
fi: Tallenna levyn kansikuva kiintolevylle...

en: Save current grouping
fi: Tallenna nykyinen ryhmittely

en: Save image
fi: Tallenna kuva

[ctx: Save playlist menu action.]
en: Save playlist
fi: Tallenna soittolista

[ctx: Title of the playlist save dialog.]
en: Save playlist
fi: Tallenna soittolista

en: Save playlist...
fi: Tallenna soittolista...

en: Save preset
fi: Tallenna asetus

en: Save ratings in file tags when possible
fi: Tallenna arvosana tiedostoon, jos mahdollista

en: Save statistics in file tags when possible
fi: Tallenna tilastot tiedostoon, jos mahdollista

en: Save this stream in the Internet tab
fi: Tallenna tämä suoratoisto Internet-osioon

en: Saved Grouping Manager
fi: Tallennettu ryhmittelyn hallinta

en: Saving cue files is not yet supported.
fi: Tallennus cue-tiedostolle ei vielä tueta.

en: Saving songs statistics into songs files
fi: Tallennetaan kappaleiden tilastoja kappaletiedostoihin

en: Saving tracks
fi: Tallennetaan kappaleita

en: Scalable sampling rate profile (SSR)
fi: Scalable sampling rate -profiili (SSR)

en: Scale size
fi: Skaalaa koko

en: Score
fi: Pisteet

en: Scrobble tracks that I listen to
fi: Lähetä kappaletiedot kuuntelemistani kappaleista

en: Scroll over icon to change track
fi: Vieritä kuvakkeen päällä vaihtaaksesi kappaletta

en: Search
fi: Etsi

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Search
fi: Haku

en: Search Icecast stations
fi: Etsi Icecast-asemia

en: Search Jamendo
fi: Etsi Jamendosta

en: Search Magnatune
fi: Etsi Magnatunesta

en: Search Subsonic
fi: Etsi Subsonicista

en: Search automatically
fi: Etsi automaattisesti

en: Search for album
fi: Etsi albumia

en: Search for album covers...
fi: Etsi kansikuvia...

en: Search for anything
fi: Etsi mitä tahansa

en: Search for artist
fi: Etsi esittäjää

en: Search for this
fi: Etsi tästä

en: Search gpodder.net
fi: Etsi gpodder.netistä

en: Search iTunes
fi: Etsi iTunesista

en: Search mode
fi: Hakutapa

en: Search options
fi: Haun asetukset

en: Search terms
fi: Hakusanat

en: Second Level
fi: Toinen taso

en: Second level
fi: Toinen taso

en: Seek backward
fi: Siirry taaksepäin

en: Seek forward
fi: Siirry eteenpäin

en: Seek the currently playing track by a relative amount
fi: Siirry nykyisessä kappaleessa suhteellinen määrä

en: Seek the currently playing track to an absolute position
fi: Siirry nykyisessä kappaleessa tiettyyn kohtaan

en: Seeking using a keyboard shortcut or mouse wheel
fi: Siirtyminen näppäimistön pikanäppäimiä tai hiiren rullaa käyttäen

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select None
fi: Poista valinnat

en: Select a directory
fi: Valitse kansio

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Select background color:
fi: Valitse taustaväri:

en: Select background image
fi: Valitse taustakuva

en: Select best possible match
fi: Valitse paras mahdollinen vaihtoehto

en: Select foreground color:
fi: Valitse edustaväri:

en: Select visualizations
fi: Valitse visualisoinnit

en: Select visualizations...
fi: Valitse visualisoinnit...

en: Select...
fi: Valitse...

en: Serial number
fi: Sarjanumero

en: Server
fi: Palvelin

en: Server URL
fi: Palvelimen osoite

en: Server details
fi: Palvelimen tiedot

en: Service offline
fi: Ei yhteyttä palveluun

en: Set %1 to "%2"...
fi: Aseta %1 %2:een

en: Set target rate
fi: Aseta tavoitetaajuus

en: Set the volume to <value> percent
fi: Säädä äänenvoimakkuus <value> prosenttia

en: Set value for all selected tracks...
fi: Aseta arvo kaikille valituille kappaleille...

en: Settings
fi: Asetukset

en: Short duration (at least 1 minute or half the track length)
fi: Lyhyt kesto (vähintään 1 minuutti tai puolet raidan pituudesta)

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Shortcut for %1
fi: Pikanäppäin toiminnolle %1

en: Shortcut for %1 already exists
fi: Pikanäppäin toiminnolle %1 on jo olemassa

en: Show
fi: Näytä

en: Show OSD
fi: Näytä kappaletiedot näytöllä

en: Show a glowing animation on the current track
fi: Korosta soiva kappale hohtavalla animaatiolla

en: Show a moodbar in the track progress bar
fi: Näytä mieliala kappaleen edistysmispalkissa

en: Show a native desktop notification
fi: Näytä järjestelmälle ominainen ilmoitus

en: Show a notification when I change the repeat/shuffle mode
fi: Näytä ilmoitus, kun vaihdan toiston tai sekoituksen tilaa

en: Show a notification when I change the volume
fi: Näytä ilmoitus, kun vaihdan äänenvoimakkuutta

en: Show a notification when I pause playback
fi: Näytä ilmoitus, kun keskeytän toiston

en: Show a popup from the system tray
fi: Näytä ponnahdus tehtäväpalkista

en: Show a pretty OSD
fi: Näytä kuvaruutunäyttö

en: Show above status bar
fi: Näytä tilapalkin yläpuolella

en: Show all songs
fi: Näytä kaikki kappaleet

en: Show all the songs
fi: Näytä kaikki kappaleet

en: Show cover art in library
fi: Näytä kansikuva kirjastossa

en: Show dividers
fi: Näytä erottimet

en: Show fullsize...
fi: Näytä oikeassa koossa...

en: Show in file browser...
fi: Näytä tiedostoselaimessa...

en: Show in library...
fi: Näytä kirjastossa...

en: Show in various artists
fi: Näytä kohdassa "Useita esittäjiä"

en: Show moodbar
fi: Näytä mielialapalkki

en: Show only duplicates
fi: Näytä vain kaksoiskappaleet

en: Show only untagged
fi: Näytä vain vailla tunnistetta olevat

en: Show or hide the sidebar
fi: Näytä tai piilota sivupalkki

en: Show search suggestions
fi: Näytä hakuehdotukset

en: Show sidebar
fi: Näytä sivupalkki

en: Show the "love" button
fi: Näytä "Tykkää"-painike

en: Show the scrobble button in the main window
fi: Näytä pyyhkäisypainike pääikkunassa

en: Show tray icon
fi: Näytä ilmoitusalueen kuvake

en: Show which sources are enabled and disabled
fi: Näytä mitkä lähteet ovat käytössä ja pois käytöstä

en: Show/Hide
fi: Näytä/piilota

en: Shuffle
fi: Sekoita

en: Shuffle albums
fi: Sekoita albumit

en: Shuffle all
fi: Sekoita kaikki

en: Shuffle playlist
fi: Sekoita soittolista

en: Shuffle tracks in this album
fi: Sekoita tämän albumin kappaleet

en: Sign in
fi: Kirjaudu

en: Sign out
fi: Kirjaudu ulos

en: Signing in...
fi: Kirjautuu sisään...

en: Size
fi: Koko

en: Size:
fi: Koko:

en: Skip backwards in playlist
fi: Siirry soittolistan edelliseen kappaleeseen

en: Skip count
fi: Ohituskerrat

en: Skip files with these extensions (comma separated, case insensitive)
fi: Ohita tiedostot, joissa on nämä laajennukset (pilkuilla erotettu, kirjainkoosta riippumaton)

en: Skip forwards in playlist
fi: Siirry soittolistan seuraavaan kappaleeseen

en: Skip selected tracks
fi: Ohita valitut kappaleet

en: Skip to the next album
fi: Siirry seuraavaan albumiin

en: Skip track
fi: Ohita kappale

en: Small album cover
fi: Pieni kansikuva

en: Small sidebar
fi: Pieni sivupalkki

en: Smart playlist
fi: Älykäs soittolista

en: Smart playlists
fi: Älykkäät soittolistat

en: Song Information
fi: Kappaletiedot

en: Song Metadata
fi: Kappaleen metatieto

en: Song info
fi: Kappaletiedot

en: Sonogram
fi: Sonogrammi

en: Sorry
fi: Pahoittelut

en: Sort by genre (alphabetically)
fi: Järjestä tyylin mukaan (aakkosjärjestyksessä)

en: Sort by genre (by popularity)
fi: Järjestä tyylin mukaan (Järjestä suosion mukaan)

en: Sort by station name
fi: Järjestä aseman nimen mukaan

en: Sort songs by
fi: Järjestä kappaleet

en: Sorting
fi: Järjestys

en: Source
fi: Lähde

en: Sources
fi: Lähteet

en: Standard
fi: Normaali

en: Starred Albums
fi: Tähdelliset albumit

en: Start ripping
fi: Aloita levyn kopiointi

en: Start the playlist currently playing
fi: Käynnistä toistettava soittolista

en: Start transcoding
fi: Aloita muunnos

en: Starting %1
fi: Aloittaa %1

en: Starting...
fi: Aloittaa ...

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stop after
fi: Lopeta jälkeen

en: Stop after each track
fi: Lopeta jokaisen raidan jälkeen

en: Stop after every track
fi: Pysäytä jokaisen raidan jälkeen

en: Stop after this track
fi: Pysäytä toistettavan kappaleen jälkeen

en: Stop playback
fi: Pysäytä toisto

en: Stop playback after current track
fi: Pysäytä toisto nykyisen raidan jälkeen

en: Stop playback if song fails to play
fi: Lopeta toisto, jos kappale ei soi

en: Stop playing after current track
fi: Lopeta soitto nykyisen kappaleen jälkeen

en: Stop playing after track: %1
fi: Lopeta toisto kappaleen jälkeen: %1

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Stream
fi: Suoratoisto

en: Stream Details
fi: Suoratoiston tiedot

en: Streaming from a Subsonic server requires a valid server license after the 30-day trial period.
fi: Suoratoisto Subsonic-palvelimelta vaatii kelvollisen palvelinlisenssin 30 päivän kokeilujakson jälkeen.

en: Streaming membership
fi: Suoratoistojäsenyys

en: Subscribers
fi: Tilaajat

en: Success!
fi: Onnistui!

en: Successfully written %1
fi: Onnistuneesti kirjoitettu %1

en: Suggested tags
fi: Ehdotetut tunnisteet

en: Suitable element not found
fi: Sopivaa elementtiä ei löydy

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Super high (%1 fps)
fi: Erittäin nopea (%1 fps)

en: Super high (2048x2048)
fi: Erittäin suuri (2048x2048)

en: Supported formats
fi: Tuetut muodot

en: Synchronize statistics to files now
fi: Synkronoi tilastot tiedostoihin nyt

en: System colors
fi: Järjestelmävärit

en: Tabs on top
fi: Välilehdet ylhäällä

en: Tag fetcher
fi: Tunnistenoutaja

en: Target bitrate
fi: Tavoiteltava bittinopeus

en: Text options
fi: Tekstivalinnat

en: Thanks to
fi: Kiitokset

en: The "%1" command could not be started.
fi: "%1"-komentoa ei voitu suorittaa.

en: The album cover of the currently playing song
fi: Parhaillaan soivan kappaleen albumin kansikuva

en: The directory %1 is not valid
fi: Kansio %1 ei ole kelvollinen

en: The discoverer is busy
fi: Haku on varattu

en: The format is only updated when a pipeline starts.
fi: Muoto päivitetään vasta, kun putki aukeaa.

en: The second value must be greater than the first one!
fi: Toisen arvo pitää olla suurempi kuin ensimmäinen!

en: The site you requested does not exist!
fi: Hakemaasi sivua ei ole olemassa!

en: The site you requested is not an image!
fi: Hakemasi sivu ei ole kuva!

en: The trial period for the Subsonic server is over. Please donate to get a license key. Visit subsonic.org for details.
fi: Subsonic-palvelimen kokeiluaika on ohi. Lahjoita saadaksesi lisenssiavaimen. Lisätietoja osoitteessa subsonic.org.

en: The version of Clementine you've just updated to requires a full library rescan because of the new features listed below:
fi: Versio, johon juuri päivitit Clementinen, vaatii kirjaston täydellisen läpikäynnin alla listattujen uusien ominaisuuksien vuoksi:

en: There are other songs in this album
fi: Albumilla on muita kappaleita

en: There was a problem communicating with gpodder.net
fi: Virhe yhteydessä gpodder.netiin

en: There was a problem fetching the metadata from Magnatune
fi: Metatietojen hakemisessa Magnatune palvelusta ilmeni virhe

en: There was a problem parsing the response from the iTunes Store
fi: Virhe jäsennettäessä vastausta iTunes Storesta

en: There were problems copying some songs.  The following files could not be copied:
fi: Kappaleita kopioitaessa ilmeni virheitä. Seuraavien kappaleiden kopiointi epäonnistui:

en: There were problems deleting some songs.  The following files could not be deleted:
fi: Kappaleita poistaessa ilmeni virheitä. Seuraavien kappaleiden poisto epäonnistui:

en: These files will be deleted from the device, are you sure you want to continue?
fi: Nämä tiedostot poistetaan laitteelta, haluatko varmasti jatkaa?

en: These files will be permanently deleted from disk, are you sure you want to continue?
fi: Nämä tiedostot poistetaan levyltä pysyvästi, haluatko varmasti jatkaa?

en: These folders will be scanned for music to make up your library
fi: Seuraavista kansioista lisätään musiikkia kirjastoa varten

en: These settings are used in the "Transcode Music" dialog, and when converting music before copying it to a device.
fi: Nämä asetukset ovat käytössä "Muunna eri muotoon"-ikkunassa, ja muunnettaessa musiikkia ennen laitteelle kopiointia.

en: Third Level
fi: Kolmas taso

en: Third level
fi: Kolmas taso

en: This action will create a database which could be as big as 150 MB.
    Do you want to continue anyway?
fi: Tämä toiminto luo tietokannan, jonka koko voi olla jopa 150 megatavua.
    Haluatko silti jatkaa?

en: This album is not available in the requested format
fi: Tämä albumi ei ole saatavilla haluamassasi muodossa

en: This can be changed later through the preferences
fi: Tämän voi muuttaa myöhemmin asetuksista

en: This device must be connected and opened before Clementine can see what file formats it supports.
fi: Laitteen tulee olla yhdistettynä ja avattuna, jotta Clementine voi tarkistaa, mitä tiedostomuotoja laite tukee.

en: This device supports the following file formats:
fi: Laite tukee seuraavia tiedostomuotoja:

en: This device will not work properly
fi: Laite ei tule toimimaan kunnolla

en: This is an MTP device, but you compiled Clementine without libmtp support.
fi: Kyseessä on MTP-laite, mutta Clementine on käännetty ilman libmtp-tukea.

en: This is an iPod, but you compiled Clementine without libgpod support.
fi: Kyseessä on iPod, mutta Clementine on käännetty ilman libgpod-tukea.

en: This is the first time you have connected this device.  Clementine will now scan the device to find music files - this may take some time.
fi: Kytkit tämän laitteen tähän tietokoneeseen ensimmäistä kertaa. Clementine etsii musiikkitiedostoja laitteesta - tämä saattaa kestää hetken.

en: This option can be changed in the "Behavior" preferences
fi: Tämän valinnan voi vaihtaa asetuksien kohdasta "Toiminta".

en: This stream is for paid subscribers only
fi: Suoratoisto on tarjolla vain maksaville asiakkaille

en: This type of device is not supported: %1
fi: Tämän tyyppinen laite ei ole tuettu: %1

en: Time step
fi: Aikasiirtymä

en: Title
fi: Nimi

en: Today
fi: Tänään

en: Toggle Pretty OSD
fi: Kuvaruutunäyttö päälle / pois

en: Toggle fullscreen
fi: Koko näytön tila

en: Toggle queue status
fi: Vaihda jonon tila

en: Toggle scrobbling
fi: Valitse pyyhkäisy

en: Toggle visibility for the pretty on-screen-display
fi: Kuvaruutunäyttö päälle / pois

en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: Too many redirects
fi: Liian monta uudelleenohjausta

en: Top Rated Albums
fi: Suosituimmat albumit

en: Total albums:
fi: Albumeja yhteensä:

en: Total bytes transferred
fi: Yhteensä tavuja siirretty

en: Total network requests made
fi: Yhteensä verkko pyyntöjä tehty

en: Trac&k
fi: &Kappale

en: Track
fi: Kappale

en: Transcode Music
fi: Muunna eri muotoon

en: Transcoder Details
fi: Muuntimen tiedot

en: Transcoding
fi: Muunnos

en: Transcoding %1 files using %2 threads
fi: Muunnetaan %1 tiedostoa käyttäen %2 säiettä

en: Transcoding options
fi: Muunnosvalinnat

en: Transcoding options - %1
fi: Muutamisen valinnat - %1

en: Try to extract title, artist, and album from file path.
fi: Yritä purkaa otsikko, esittäjä ja albumi tiedostopolusta.

en: Try to guess missing metadata
fi: Yritä arvata puuttuva metatieto

en: Turn off
fi: Sammuta

en: Two loop searching method
fi: Kahden silmukan hakutapa

en: URL
fi: Web-osoite

en: URL of its Logo:
fi: Logon verkko-osoite:

en: URL(s)
fi: Osoite/osoitteet

en: Unable to connect
fi: Yhdistäminen epäonnistui

en: Unable to download %1 (%2)
fi: Kohteen %1 lataus epäonnistui (%2)

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown content-type
fi: Tuntematon sisältötyyppi

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown filetype: %1
fi: Tuntematon tiedostotyyppi: %1

en: Unset cover
fi: Poista kansikuva

en: Unskip selected tracks
fi: Valittujen kappaleiden ohitus

en: Unskip track
fi: Raidan ohittaminen

en: Unsubscribe
fi: Poista tilaus

en: Upcoming Concerts
fi: Tulevat konsertit

en: Update all podcasts
fi: Päivitä kaikki radiot

en: Update changed library folders
fi: Päivitä muuttuneet kirjastokansiot

en: Update the library when Clementine starts
fi: Päivitä kirjasto Clementine käynnistyessä

en: Update this podcast
fi: Päivitä tämä radio

en: Updating
fi: Päivittäminen

en: Updating %1
fi: Päivitetään %1

en: Updating %1%...
fi: Päivitetään %1 %...

en: Updating library
fi: Päivitetään kirjastoa

en: Usage
fi: Käyttötaso

en: Use Album Artist tag when available
fi: Käytä 'Album Artist' -tietuetta, jos mahdollista

en: Use Gnome's shortcut keys
fi: Käytä Gnomen pikanäppäimiä

en: Use Psychedelic Colors
fi: Käytä psykedeelisiä värejä

en: Use Replay Gain metadata if it is available
fi: Käytä Replay Gainin metatietoja, jos saatavilla

en: Use SSLv3
fi: Käytä SSLv3:a

en: Use Wii Remote
fi: Käytä Wii-ohjainta

en: Use a custom color set
fi: Käytä omia värimäärityksiä

en: Use a custom message for notifications
fi: Käytä omaa viestiä ilmoituksissa

en: Use a network remote control
fi: Käytä verkkokaukosäädintä

en: Use authentication
fi: Käytä tunnistatumista

en: Use bitrate management engine
fi: Käytä bittinopeuden hallintakonetta

en: Use default bitrate
fi: Käytä oletusnopeutta

en: Use dynamic mode
fi: Käytä dynaamista tilaa

en: Use notifications to report Wii Remote status
fi: Käytä ilmoituksia Wii-ohjaimen tilan raportoimiseen

en: Use system icons
fi: Käytä järjestelmän kuvakkeita

en: Use temporal noise shaping
fi: Käytä väliaikaista melun muokkausta

en: Use the system default
fi: Käytä järjestelmän oletusta

en: Use the system default color set
fi: Käytä järjestelmän oletusvärejä

en: Use the system proxy settings
fi: Käytä järjestelmän välityspalvelinasetuksia

en: Used
fi: Käytetty

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Using the menu to add a song will...
fi: Valikon avulla kappaleen lisäys...

en: Variable bit rate
fi: Muuttuva bittinopeus

en: Various artists
fi: Useita esittäjiä

en: Verify Server certificate
fi: Vahvista palvelimen varmenne

en: Version %1
fi: Versio %1

en: View
fi: Näkymä

en: View Stream Details
fi: Näytä suoratoiston tiedot

en: Visualization mode
fi: Visualisointitila

en: Visualizations
fi: Visualisoinnit

en: Visualizations Settings
fi: Visualisointiasetukset

en: Voice activity detection
fi: Äänen havaitseminen

en: Volume %1%
fi: Äänenvoimakkuus %1 %

en: Warn me when closing a playlist tab
fi: Varoita suljettaessa soittolistan sisältävää välilehteä

en: Warning: This compression level is outside of the streamable subset. This means that a decoder may not be able to start playing it mid-stream. It may also affect the performance of hardware decoders.
fi: Varoitus: Tämä pakkaustaso on suoratoiston ulkopuolella. Tarkoittaa, että purkukoodaus ei välttämättä pysty aloittamaan toistoa keskeltä virtaa. Voi myös vaikuttaa laitteistokiihdytettyyn suorituskykyyn.

en: Website
fi: Verkkosivu

en: Weeks
fi: Viikkoa

en: When Clementine starts
fi: Clementinen käynnistyessä

en: When calculating play counts, use
fi: Kun lasketaan toistomääriä, käytä

en: When looking for album art Clementine will first look for picture files that contain one of these words.
    If there are no matches then it will use the largest image in the directory.
fi: Albumikuvitusta etsiessä Clementine etsii kuvatiedostoja, jotka sisältävät yhden näistä sanoista.
    Jos vastaavia tiedostoja ei löydy, Clementine käyttää suurinta kansiossa olevaa kuvaa.

en: When saving a playlist, file paths should be
fi: Soittolistoja tallennettaessa tiedostopolkujen tulee olla

en: When sorting artists, albums and titles
fi: Kun lajittelet artisteja, albumeja ja otsikoita

en: When the list is empty...
fi: Kun lista on tyhjä...

en: Why not try...
fi: Voisit kokeilla...

en: Wide band (WB)
fi: Laajakaistainen (WB)

en: Wii Remote %1: activated
fi: Wii-ohjain %1: aktivoitu

en: Wii Remote %1: connected
fi: Wii-ohjain %1: yhdistetty

en: Wii Remote %1: critical battery (%2%)
fi: Wii-ohjain %1: kriittinen lataustaso (%2%)

en: Wii Remote %1: disactived
fi: Wii-ohjain %1: kytketty pois

en: Wii Remote %1: disconnected
fi: Wii-ohjain %1: yhteys katkaistu

en: Wii Remote %1: low battery (%2%)
fi: Wii-ohjain %1: matala lataustaso (%2%)

en: Windows Media audio
fi: Windows Media -ääni

en: Without cover:
fi: Ilman kansikuvaa:

en: Would you like to move the other songs in this album to Various Artists as well?
fi: Haluatko siirtä albumin muut kappaleet luokkaan "Useita esittäjiä"?

en: Would you like to run a full rescan right now?
fi: Haluatko suorittaa kirjaston läpikäynnin nyt?

en: Write all songs statistics into songs' files
fi: Kirjoita kaikki kappaletilastot kappaletiedostoihin

en: Write metadata
fi: Kirjoita metatiedot

en: Wrong username or password.
fi: Väärä käyttäjätunnus tai salasana.

en: Year
fi: Vuosi

en: Year - Album
fi: Vuosi - Albumi

en: Year - original
fi: Vuosi - alkuperäinen

en: Years
fi: Vuotta

en: Yesterday
fi: Eilen

en: You are about to download the following albums
fi: Olet aikeissa ladata seuraavat albumit

en: You are about to remove %1 playlists from your favorites, are you sure?
fi: Haluatko varmasti poistaa %1 soittolistaa suosikeistasi?

en: You are about to remove a playlist which is not part of your favorite playlists: the playlist will be deleted (this action cannot be undone). 
    Are you sure you want to continue?
fi: Olet aikeissa poistaa soittolistan, joka ei ole osa suosikkisoittolistojasi: soittolista poistetaan (toimintoa ei voi perua.) 
    Haluatko varmasti jatkaa?

en: You are not signed in.
fi: Et ole kirjautunut sisään

en: You are signed in as %1.
fi: Olet kirjautunut tunnuksella %1.

en: You are signed in.
fi: Olet kirjautunut sisään.

en: You can change the way the songs in the library are organised.
fi: Voit vaihtaa tapaa, miten kappaleet järjestetään kirjastossa.

en: You can find <a href="%1">here on GitHub</a> the new cross platform remote.<br/>It is available on <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> and <b>Windows</b><br/>
fi: Löydät täältä  <a href="%1">GitHub</a> uuden monialustaisen kaukosäätimen.<br/>Saatavilla <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> ja <b>Windows</b><br/>

en: You can listen to Magnatune songs for free without an account.  Purchasing a membership removes the messages at the end of each track.
fi: Voit kuunnella Magnatune-kappaleita ilmaiseksi ilman tunnusta. Jäsenyyden osto poistaa viestit kappaleiden lopusta.

en: You can listen to background streams at the same time as other music.
fi: Voit kuunnella taustaääniä samalla kun kuuntelet haluamaasi kappaletta.

en: You can use your Wii Remote as a remote control for Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">See the page on the Clementine wiki</a> for more information.
fi: Voit käyttää Wii-ohjainta kauko-ohjaimena Clementinen hallintaan.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">Lisätietoja wiki-sivulla</a>.

en: You do not have an active subscription
fi: Käytössäsi ei ole aktiivista tilausta

en: You love this track
fi: Tykkäät tästä kappaleesta

en: You need to launch System Preferences and allow Clementine to "<span style="font-style:italic">control your computer</span>" to use global shortcuts in Clementine.
fi: Avaa Järjestelmän asetukset ja salli Clementinen "<span style="font-style:italic">hallita tietokonettasi</span>" käyttääksesi Clementinen yleisiä pikanäppäimiä.

en: You will need to restart Clementine if you change the language.
fi: Clementine tulee käynnistää uudelleen, jos vaihdat kieltä.

en: Your IP address:
fi: IP-osoitteesi:

en: Your Magnatune credentials were incorrect
fi: Tunnus tai salasana Magnatuneen oli väärin

en: Your library is empty!
fi: Kirjasto on tyhjä!

en: Your radio streams
fi: Omat radioasemat

en: Your scrobbles: %1
fi: Lähetyksesi: %1

en: Your system is missing OpenGL support, visualizations are unavailable.
fi: Järjestelmästäsi puuttuu OpenGL-tuki, joten visualisoinnit eivät ole käytettävissä.

en: Z-A
fi: Ö-A

en: add %n songs
fi: lisää %n kappaletta

en: after
fi: jälkeen

en: ago
fi: sitten

en: and
fi: ja

en: automatic
fi: automaattinen

en: before
fi: ennen

en: between
fi: välillä

en: biggest first
fi: suurin ensin

en: comma-separated list of the allowed extensions that will be visible from the network remote (ex: m3u,mp3,flac,ogg,wav)
fi: pilkuin erotettu luettelo sallituista tiedostopäätteistä, jotka näkyvät verkon säätimellä (kuten: m3u,mp3,flac,ogg,wav)

en: contains
fi: sisältää

en: desktop_remote
fi: työpöytä_etä

en: disabled
fi: pois käytöstä

en: disc %1
fi: levy %1

en: does not contain
fi: ei sisällä

en: dump
fi: kaatopaikka

en: empty
fi: tyhjä

en: ends with
fi: päättyy

en: equals
fi: yhtä kuin

en: gpodder.net directory
fi: gpodder.net-kansio

en: greater than
fi: enemmän kuin

en: iPods and USB devices currently don't work on Windows.  Sorry!
fi: iPodit ja USB-laitteet eivät toimi tällä hetkellä Windowsissa, pahoittelut!

en: in the last
fi: viimeisenä

en: kbps
fi: kb/s

en: less than
fi: vähemmän kuin

en: longest first
fi: pisin ensin

en: move %n songs
fi: siirrä %n kappaletta

en: newest first
fi: uusin ensin

en: not empty
fi: ei tyhjä

en: not equals
fi: ei yhtä kuin

en: not in the last
fi: ei viimeisenä

en: not on
fi: pois päältä

en: oldest first
fi: vanhin ensin

en: on
fi: päällä

en: options
fi: valinnat

en: or scan the QR code:
fi: tai skannaa QR-koodi:

en: press enter
fi: paina enter näppäintä

en: remove %n songs
fi: poista %n kappaletta

en: shortest first
fi: lyhin ensin

en: shuffle songs
fi: sekoita kappaleet

en: smallest first
fi: pienin ensin

en: sort songs
fi: järjestä kappaleet

en: starts with
fi: alkaa

en: stop
fi: pysäytä

en: track %1
fi: kappale %1
