Clementine Music Player - en to hu translation catalogue (1304 entries)

en: 
    
    You can favorite playlists by clicking the star icon next to a playlist name
    
    Favorited playlists will be saved here
hu: 
    
    A lejátszólista kedvenccé tételéhez kattintson a lista neve melletti csillag ikonra
    
    A kedvenc lejátszólisták ide lesznek elmentve

en:  ANMR method (experimental)
hu: ANMR eljárás (kísérleti)

en:  days
hu:  nap

en:  kbps
hu:  kbit/s

en:  seconds
hu:  másodperc

en:  songs
hu:  szám

en: %1 albums
hu: %1 album

en: %1 days
hu: %1 nap

en: %1 days ago
hu: %1 nappal ezelőtt

en: %1 on %2
hu: %1, %2

en: %1 playlists (%2)
hu: %1 lejátszólista (%2)

en: %1 request failed:
    %2
hu: %1 kérés sikertelen:
    %2

en: %1 song
hu: %1 szám

en: %1 songs
hu: %1 szám

en: %1 songs found
hu: %1 szám megtalálva

en: %1 songs found (showing %2)
hu: %1 szám megtalálva (%2 megjelenítése)

en: %1 tracks
hu: %1 szám

en: %1 transferred
hu: %1 átküldve

en: %1: Wiimotedev module
hu: %1: Wiimotedev modul

en: %L1 other listeners
hu: %L1 további hallgató

en: %L1 selected of
hu: %L1 kiválasztva

en: %L1 total plays
hu: %L1 összes lejátszás

en: %L1 tracks
hu: %L1 szám

en: %filename%
hu: %fájlnév%

en: %n failed
hu: %n sikertelen

en: %n finished
hu: %n befejezve

en: %n remaining
hu: %n hátralévő

en: &Align text
hu: &Szöveg igazítása

en: &Center
hu: &Középre

en: &Custom
hu: &Egyéni

en: &Extras
hu: &Extrák

en: &Grouping
hu: Cs&oportosítás

en: &Help
hu: &Súgó

en: &Hide %1
hu: &%1 elrejtése

en: &Hide...
hu: &Elrejtés...

en: &Left
hu: &Balra

en: &Lock Rating
hu: Értékelés &zárolása

en: &Lyrics
hu: &Dalszövegek

en: &Music
hu: &Zene

en: &None
hu: &Egyik sem

en: &Playlist
hu: &Lejátszólista

en: &Quit
hu: &Kilépés

en: &Repeat mode
hu: &Ismétlési mód

en: &Right
hu: &Jobbra

en: &Shuffle mode
hu: Véletlenszerű lejátszási mód

en: &Stretch columns to fit window
hu: &Oszlopszélességek igazítása az ablakhoz

en: &Tools
hu: &Eszközök

en: &Year
hu: É&v

en: (different across multiple songs)
hu: (különbözik több számnál)

en: ...and all the Amarok contributors
hu: ...és az összes Amarok közreműködő

en: 1 day
hu: 1 nap

en: 1 track
hu: 1 szám

en: 192,000Hz
hu: 192 000 Hz

en: 44,100Hz
hu: 44 100 Hz

en: 48,000Hz
hu: 48 000 Hz

en: 50 random tracks
hu: 50 véletlen szám

en: 96,000Hz
hu: 96 000 Hz

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
hu: <a href="http://www.di.fm/premium/">Váltson Prémiumra most</a>

en: <html><head/><body><p>If not checked, Clementine will  try to save your ratings and other statistics only in a separate database and don't modify your files.</p><p>If checked, it will save statistics both in database and directly into the file each time they changed.</p><p>Please note it might not work for every format and, as there is no standard for doing so, other music players might not be able to read them.</p></body></html>
hu: <html><head/><body><p>Ha nincs bejelölve, akkor a Clementine mindig külön adatbázisba próbálja elmenteni az értékeléseket és statisztikákat.</p><p>Ha be van jelölve, akkor az adatbázisba és a fájlokba is elmenti őket.</p><p>Vedd figyelembe, hogy nem biztos, hogy minden formátummal működni fog és minden lejátszó fogja tudni olvasni őket.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Prefix a word with a field name to limit the search to that field, e.g. <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> searches the library for all artists that contain the word Bode, <span style=" font-weight:600;">playcount:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> searches the library for songs played at least twice, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> searches the library for songs played in the last 180 minutes.</p><p><span style=" font-weight:600;">Available fields: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>
hu: <html><head/><body><p>Írjon a szó elé előtagként egy mezőnevet, hogy arra a mezőre korlátozza a keresést, például <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> azon előadókat keresi meg a gyűjteményben, melyek tartalmazzák a Bode szót, a <span style=" font-weight:600;">playcount:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> azon számokat keresi meg, melyek legalább kétszer voltak játszva, a <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> olyan számokat keres, melyek az elmúlt 180 percben szóltak.</p><p><span style=" font-weight:600;">Elérhető mezők: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This will write songs' ratings and statistics into files tags for all your library's songs.</p><p>This is not needed if the &quot;Save ratings and statistics in file tags&quot; option has always been activated.</p></body></html>
hu: <html><head/><body><p>Minden szám értékelést és statisztikát elment a fájlokba.</p><p>Ez nem szükséges, ha az &quot;Értékelés és a statisztikák mentése a fájlokba&quot; beállítás mindig aktiválva van.</p></body></html>

en: <p>This article uses material from the Wikipedia article <a href="%1">%2</a>, which is released under the <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>
hu: <p>Ez a cikk felhasználja a következő Wikipédia cikket: <a href="%1">%2</a>, amely a <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0</a> licenc alatt érhető el.</p>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
hu: <p>A száminformációk behelyettesítéséhez a címkék % jellel kezdődnek és a megfelelő angol szavak alkotják, pl.: %artist %album %title</p>
    
    <p>Ha egy szövegrészt kapcsos zárójelekkel fog közre, akkor az rejtve marad, ha a benne lévő címke helyére nem helyettesíthető semmi.</p>

en: A client can connect only, if the correct code was entered.
hu: A kliens csak akkor tud csatlakozni, ha a helyes kód lett megadva.

en: A premium account is required
hu: Prémium fiók szükséges

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
hu: Az intelligens lejátszólisták dinamikusan jönnek létre a zenetárából. Többféle ilyen lista létezik, melyek különféle számkiválasztási módot nyújtanak.

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
hu: Egy szám akkor lesz felvéve a lejátszólistára, ha kielégíti az alábbi feltételeket.

en: A&utomatic
hu: A&utomatikus

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
hu: MINDEN DICSŐSÉG A HYPNOTOADÉ!

en: Abort
hu: Megszakítás

en: About %1
hu: A(z) %1 névjegye

en: About Clementine...
hu: A Clementine névjegye…

en: About Qt...
hu: A Qt névjegye…

en: Absolute
hu: Abszolút

en: Account details
hu: Fiók részletei

en: Account details (Premium)
hu: Fiók részletei (prémium)

en: Action
hu: Művelet

[ctx: Category label]
en: Action
hu: Művelet

en: Activate/Deactivate Wii Remote
hu: Wii Remote aktiválása/deaktiválása

en: Add Podcast
hu: Podcast hozzáadása

en: Add Stream
hu: Közvetítés hozzáadása

en: Add a new line if supported by the notification type
hu: Sortörés hozzáadása ha az értesítés támogatja

en: Add action
hu: Művelet felvétele

en: Add all tracks from a directory and all its subdirectories
hu: Minden szám hozzáadása a mappából és almappáiból

en: Add another stream...
hu: Új közvetítés hozzáadása

en: Add directory...
hu: Mappa hozzáadása

en: Add file
hu: Új fájl

en: Add file to transcoder
hu: Fájl hozzáadása az átkódoláshoz

en: Add file(s) to transcoder
hu: Fájl(ok) hozzáadása az átkódoláshoz

en: Add file...
hu: Fájl hozzáadása

en: Add files to transcode
hu: Fájlok felvétele átkódoláshoz

en: Add folder
hu: Mappa hozzáadása

en: Add folder...
hu: Mappa hozzáadása…

en: Add new folder...
hu: Új mappa hozzáadása…

en: Add podcast
hu: Podcast hozzáadása

en: Add podcast...
hu: Podcast hozzáadása…

en: Add search term
hu: Keresési feltétel megadása

en: Add song album tag
hu: Album címke hozzáadása

en: Add song albumartist tag
hu: Album előadó hozzáadása

en: Add song artist tag
hu: Előadó címke hozzáadása

en: Add song auto score
hu: Automatikus számpontozás hozzáadása

en: Add song composer tag
hu: Zeneszerző címke hozzáadása

en: Add song disc tag
hu: Lemezsorszám címke hozzáadása

en: Add song filename
hu: Szám fájlnevének hozzáadása

en: Add song genre tag
hu: Műfaj címke hozzáadása

en: Add song grouping tag
hu: Szám csoportosítási címke hozzáadása

en: Add song length tag
hu: Szám hossza címke hozzáadása

en: Add song performer tag
hu: Szám előadó címke hozzáadása

en: Add song play count
hu: Lejátszásszámláló hozzáadása

en: Add song rating
hu: Szám értékelésének hozzáadása

en: Add song skip count
hu: Szám kihagyásszámlálójának hozzáadása

en: Add song title tag
hu: Szám címe címke hozzáadása

en: Add song track tag
hu: Szám sorszáma címke hozzáadása

en: Add song year tag
hu: Szám éve címke hozzáadása

en: Add stream...
hu: Közvetítés hozzáadása…

en: Add to another playlist
hu: Hozzáadás másik lejátszólistához

en: Add to playlist
hu: Hozzáadás a lejátszólistához

en: Add to the queue
hu: Sorbaállítás

en: Add to your radio streams
hu: Add hozzá a rádió közvetítéseidhez

en: Add wiimotedev action
hu: Wiimotedev művelet hozzáadása

en: Added this month
hu: Hozzáadva ebben a hónapban

en: Added this week
hu: Hozzáadva ezen a héten

en: Added this year
hu: Hozzáadva ebben az évben

en: Added today
hu: Hozzáadva ma

en: Added within three months
hu: Hozzáadva három hónapon belül

en: Advanced grouping...
hu: Speciális csoportosítás…

en: After
hu: Utána

en: After copying...
hu: Másolás után…

en: Album (ideal loudness for all tracks)
hu: Album (ideális hangerő minden számhoz)

en: Album artist
hu: Albumelőadó

en: Album cover
hu: Albumborító

en: Album info on jamendo.com...
hu: Album információ a jamendo.com-ról…

en: Albums with covers
hu: Albumok borítóval

en: Albums without covers
hu: Albumok bórító nélkül

en: All
hu: Mind

en: All Files (*)
hu: Minden fájl (*)

[ctx: Label for button to enable/disable Hypnotoad background sound.]
en: All Glory to the Hypnotoad!
hu: Minden dicsőség a Hypnotoadnak!

en: All albums
hu: Minden album

en: All artists
hu: Minden előadó

en: All files (*)
hu: Minden fájl (*)

en: All playlists (%1)
hu: Minden lejátszólista (%1)

en: All the translators
hu: Minden fordító

en: All tracks
hu: Minden szám

en: Allow a client to download music from this computer.
hu: A kliens tölthet le zenét erről a számítógépről

en: Allow downloads
hu: Letöltések engedélyezése

en: Allow mid/side encoding
hu: Mid/side kódolás engedélyezése

en: Alongside the originals
hu: Az eredetiek mellett

en: Alwa&ys hide the main window
hu: Mindig &rejtse el a főablakot

en: Always show &the main window
hu: Mindig &jelenítse meg a főablakot

en: Always start playing
hu: Mindig indítsa el a lejátszást

en: An error occurred loading the iTunes database
hu: Hiba történt az iTunes adatbázis betöltése közben

en: An error occurred writing metadata to '%1'
hu: Hiba történt a metaadatok ide írásakor: „%1”

en: An unspecified error occurred.
hu: Nem meghatározott hiba történt.

en: And:
hu: És:

en: Angry
hu: Mérges

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Append files/URLs to the playlist
hu: Fájlok/URL-ek hozzáfűzése a lejátszólistához

en: Append to current playlist
hu: Hozzáfűzés az aktuális lejátszólistához

en: Append to the playlist
hu: Hozzáadás a lejátszólistához

en: Apply compression to prevent clipping
hu: Tömörítés engedélyezése a túlvezérlés elkerülése érdekében

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
hu: Biztos, hogy törli a(z) „%1” előbeállítást?

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
hu: Biztos, hogy visszaállítja a szám statisztikáit?

en: Are you sure you want to write song's statistics into song's file for all the songs of your library?
hu: Biztos, hogy beleírja a szám statisztikáit az összes a zenetárban szereplő fájlba?

en: Artist
hu: Előadó

en: Artist info
hu: Előadó infó

en: Artist's initial
hu: Előadó monogramja

en: As&k when saving
hu: &Kérdezzen rá mentéskor

en: Audio format
hu: Hangformátum

en: Audio output
hu: Hang kimenet

en: Authentication failed
hu: A hitelesítés sikertelen

en: Author
hu: Szerző

en: Authors
hu: Szerzők

en: Auto
hu: Automatikus

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Automatic updating
hu: Automatikus frissítés

en: Automatically determine based on sample rate.
hu: Automatikus meghatározás a mintavételi arány alapján.

en: Automatically open single categories in the library tree
hu: Egyelemű kategóriák automatikus listázása a zenetárban

en: Available
hu: Elérhető

en: Average bitrate
hu: Átlagos bitráta

en: Average image size
hu: Átlagos képméret

en: BBC Podcasts
hu: BBC podcastok

en: Background Streams
hu: Háttér-közvetítések

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Background image
hu: Háttérkép

en: Background opacity
hu: Háttér átlátszatlansága

en: Backing up database
hu: Adatbázis biztonsági mentése

en: Balance
hu: Egyensúly

en: Ban (Last.fm scrobbling)
hu: Last.fm scrobbling tiltása

en: Bar analyzer
hu: Oszlop

en: Basic Blue
hu: Egyszerű kék

en: Basic audio type
hu: Alap hangtípus

en: Behavior
hu: Viselkedés

en: Best
hu: Legjobb

en: Biography
hu: Életrajz

en: Bit rate
hu: Bitráta

en: Bitrate
hu: Bitráta

[ctx: Refers to bitrate in file organise dialog.]
en: Bitrate
hu: Bitráta

en: Block analyzer
hu: Blokk

en: Block type
hu: Blokktípus

en: Blur amount
hu: Elmosási érték

en: Body
hu: Törzs

en: Boom analyzer
hu: Fellendülés

en: Browse...
hu: Tallózás…

en: Buffer duration
hu: Puffer hossza

en: Buffering
hu: Pufferelés

en: Building Seafile index...
hu: Seafile index építése…

en: But these sources are disabled:
hu: De ezek a források le vannak tiltva:

en: Buttons
hu: Gombok

en: CBC Podcasts
hu: CBC podcastok

en: CD Drive
hu: CD-meghajtó

en: CUE sheet support
hu: CUE-fájl támogatás

en: Cancel download
hu: Letöltés megszakítása

en: Change cover art
hu: Albumborító módosítása

en: Change font size...
hu: Betűméret megváltoztatása…

en: Change repeat mode
hu: Ismétlési mód megváltoztatása

en: Change shortcut...
hu: Gyorsbillentyű módosítása…

en: Change shuffle mode
hu: Véletlenszerű lejátszási mód megváltoztatása

en: Change the currently playing song
hu: Az éppen játszott szám váltása

en: Change the language
hu: Nyelv váltása

en: Changes will take place when the next song starts playing
hu: A változtatások a következő zeneszámnál lesznek beállítva

en: Changing mono playback preference will be effective for the next playing songs
hu: A mono lejátszás bekapcsolása csak a következő zeneszámtól kezdve lesz érvényes

en: Channels
hu: Csatornák

en: Check for new episodes
hu: Új epizódok keresése

en: Check for updates
hu: Frissítések keresése

en: Check for updates...
hu: Frissítés keresése…

en: Choose a name for your smart playlist
hu: Válasszon nevet az intelligens lejátszólistának

en: Choose automatically
hu: Automatikus választás

en: Choose color...
hu: Szín választása…

en: Choose font...
hu: Válasszon betűtípust

en: Choose from the list
hu: Választás a listáról

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
hu: Válassza ki, hogy a lejátszólista hogyan legyen rendezve és hány számot tartalmazzon.

en: Choose podcast download directory
hu: Válassza ki a podcastok letöltési helyét

en: Choose the internet services you want to show.
hu: Válassza ki a megjelenítendő internetes szolgáltatásokat.

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
hu: Válassza ki a weboldalakat, amelyekről a Clementine dalszövegeket kereshet.

en: Classical
hu: Klasszikus

en: Cleaning up
hu: Tisztítás

en: Clear
hu: Kiürítés

en: Clear playlist
hu: Lejátszólista ürítése

en: Clementine Error
hu: Clementine hiba

en: Clementine Orange
hu: Clementine Narancs

en: Clementine Visualization
hu: Clementine Megjelenítés

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
hu: A Clementine automatikusan az eszköz által is támogatott formátumba tudja konvertálni a számokat másolás előtt.

en: Clementine can play music that you have uploaded to Box
hu: A Clementine képes lejátszani a számait, amelyeket feltöltött a Boxba

en: Clementine can play music that you have uploaded to Dropbox
hu: A Clementine képes lejátszani a számait, amelyeket feltöltött a Dropboxba

en: Clementine can play music that you have uploaded to Google Drive
hu: A Clementine képes lejátszani a számait, amelyeket feltöltött a Google Drive-ba

en: Clementine can play music that you have uploaded to OneDrive
hu: A Clementine képes lejátszani a számait, amelyeket feltöltött a OneDrive-ba

en: Clementine can show a message when the track changes.
hu: A Clementine üzenetben tudja jelezni, ha számot vált.

en: Clementine can synchronize your subscription list with your other computers and podcast applications.  <a href="https://gpodder.net/register/">Create an account</a>.
hu: A Clementine képes szinkronizálni feliratkozásait más számítógépekkel és podcast alkalmazásokkal.  <a href="https://gpodder.net/register/">Készítsen egy felhasználót</a>.

en: Clementine could not load any projectM visualisations.  Check that you have installed Clementine properly.
hu: A Clementine egyetlen projectM megjelenítést sem tud betölteni. Ellenőrizze, hogy megfelelően telepítette a Clementine-t.

en: Clementine image viewer
hu: Clementine képmegjelenítő

en: Clementine was unable to find results for this file
hu: Nincsenek találatok ehhez a fájlhoz

en: Clementine will find music in:
hu: A Clementine ezen források között fog zenéket keresni:

en: Click here to add some music
hu: Zene felvételéhez kattintson ide

en: Click here to favorite this playlist so it will be saved and remain accessible through the "Playlists" panel on the left side bar
hu: A lejátszólista kedvenccé tételéhez kattintson ide, hogy mentve legyen, és elérhető legyen a bal oldali „Lejátszólisták” panelen

en: Click to toggle between remaining time and total time
hu: Kattintson a hátralévő és a teljes idő kijelzése közti váltáshoz

en: Clicking the Login button will open a web browser.  You should return to Clementine after you have logged in.
hu: A Bejelentkezés gombra kattintás megnyitja a webböngészőt. Bejelentkezés után térjen vissza a Clementine-hoz.

en: Close
hu: Bezárás

en: Close playlist
hu: Lejátszólista bezárása

en: Close visualization
hu: Megjelenítés bezárása

en: Closing this window will cancel the download.
hu: Ezen ablak bezárása megszakítja a letöltést.

en: Closing this window will stop searching for album covers.
hu: Ezen ablak bezárása megszakítja az albumborítók keresését.

en: Co&mposer
hu: &Zeneszerző

en: Colors
hu: Színek

en: Comma separated list of class:level, level is 0-3
hu: Vesszővel tagolt lista az osztály:szint pároknak, a szintek 0-3 értékeket vehetnek fel

en: Comma separated list of prefix words to ignore when sorting
hu: A sorrendezésnél mellőzendő előtagszavak vesszővel elválasztott listája

en: Command
hu: Parancs

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Complete tags automatically
hu: Címkék automatikus kiegészítése

en: Complete tags automatically...
hu: Címkék automatikus kiegészítése…

en: Composer
hu: Zeneszerző

en: Configure %1...
hu: %1 beállítása…

en: Configure Magnatune...
hu: Magnatune beállítása…

en: Configure Shortcuts
hu: Billentyűkombinációk beállítása

en: Configure Subsonic...
hu: Subsonic beállítása…

en: Configure global search...
hu: Globális keresés beállítása…

en: Configure library...
hu: Zenetár beállítása…

en: Configure podcasts...
hu: Podcastok beállítása…

en: Configure...
hu: Beállítás…

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
hu: Wii távvezérlő csatlakoztatása az aktiválás/deaktiválás művelettel

en: Connect device
hu: Eszköz csatlakoztatása

en: Connection refused by server, check server URL. Example: http://localhost:4040/
hu: A kiszolgáló elutasította a kapcsolatot, ellenőrizze a kiszolgáló URL-jét. Példa: http://localhost:4040/

en: Connection timed out
hu: A kapcsolat időtúllépés miatt megszakadt

en: Connection timed out, check server URL. Example: http://localhost:4040/
hu: A kapcsolat időtúllépés miatt sikertelen, ellenőrizd a kiszolgáló URL-jét. Példa: http://localhost:4040/

en: Console
hu: Konzol

en: Constant bitrate
hu: Állandó bitráta

en: Convert all music
hu: Minden szám átalakítása

en: Convert any music that the device can't play
hu: Az eszköz által nem támogatott számok átalakítása

en: Convert lossless audiofiles before sending them to the remote.
hu: Veszteségmentes fájlok átalakítása a távoli kiszolgálóra küldés előtt.

en: Convert lossless files
hu: Veszteségmentes fájlok átalakítása

en: Copy to clipboard
hu: Másolás vágólapra

en: Copy to device...
hu: Másolás eszközre…

en: Copy to library...
hu: Másolás a zenetárba…

en: Copyright
hu: Szerzői jog

en: Could not connect to Subsonic, check server URL. Example: http://localhost:4040/
hu: Nem lehet csatlakozni a Subsonichoz, ellenőrizze a kiszolgáló URL-jét. Példa: http://localhost:4040/

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
hu: Nem hozható létre a(z) „%1” GStreamer objektum – ellenőrizze, hogy telepített minden szükséges GStreamer beépülőt

en: Could not detect an audio stream in %1
hu: A hangfolyam nem észlelhető itt: %1

en: Could not find Google Drive file.
hu: A Google Drive fájl nem található.

en: Could not find a suitable encoder element for <b>%1</b>.
hu: Nem található megfelelő kódoló elem a következőhöz: <b>%1</b>.

en: Could not get details
hu: A részletek nem kérhetők le

en: Could not log in to Last.fm. Please try again.
hu: Nem sikerült bejelentkezni a Last.fm-be. Próbálja újra.

en: Couldn't create playlist
hu: Nem lehet létrehozni a lejátszólistát

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
hu: %1 kódolásához nem található muxer, ellenőrizze, hogy telepítve van-e a megfelelő GStreamer beépülő

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
hu: Nem található megfelelő kódoló %1 tömörítéséhez. Ellenőrizze, hogy a GStreamer beépülők megfelelően vannak-e telepítve

en: Couldn't open output file %1
hu: A(z) %1 célfájl megnyitása sikertelen

en: Cover Manager
hu: Borítókezelő

en: Cover art from embedded image
hu: Albumborító a beágyazott képből

en: Cover art loaded automatically from %1
hu: Az albumborító automatikusan betöltve innen: %1

en: Cover art manually unset
hu: Az albumborító kézileg eltávolítva

en: Cover art not set
hu: Albumborító nincs beállítva

en: Cover art set from %1
hu: Albumborító beállítva innen: %1

en: Covers from %1
hu: Borítók innen: %1

en: Create a new playlist with files/URLs
hu: Új lejátszólista létrehozása fájlokkal/URL-ekkel

en: Cross-fade when changing tracks automatically
hu: Átúsztatás használata számok automatikus váltásánál

en: Cross-fade when changing tracks manually
hu: Átúsztatás használata számok kézi váltásánál

en: Ctrl+Down
hu: Ctrl+Le

en: Custom
hu: Egyéni

en: Custom image:
hu: Egyéni kép:

en: Custom message settings
hu: Egyedi üzenetbeállítások

en: Custom...
hu: Egyéni…

en: D-Bus path
hu: D-Bus elérési útvonal

en: Database
hu: Adatbázis

en: Database corruption detected. Please read https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption for instructions on how to recover your database
hu: Adatbázis-sérülés észlelhető. További információkért olvassa el a https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption honlapot, hogy hogyan állítsa vissza adatbázisát.

en: Date
hu: Dátum

en: Date created
hu: Létrehozás dátuma

en: Date modified
hu: Módosítás dátuma

en: Days
hu: Nap

en: De&fault
hu: &Alapértelmezés

en: Decrease the volume by 4 percent
hu: Hangerő csökkentése 4 százalékkal

en: Decrease the volume by <value> percent
hu: Hangerő csökkentése <value> százalékkal

en: Decrease volume
hu: Hangerő csökkentése

en: Default background image
hu: Alapértelmezett háttérkép

en: Default device on %1
hu: Alapértelmezett eszköz a következőn: %1

en: Defaults
hu: Alapértelmezések

en: Delay between visualizations
hu: Megjelenítések között váltás ideje

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete downloaded data
hu: Letöltött adatok törlése

en: Delete files
hu: Fájlok törlése

en: Delete from device...
hu: Törlés az eszközről...

en: Delete from disk...
hu: Törlés a lemezről...

en: Delete played episodes
hu: Lejátszott epizódok törlése

en: Delete preset
hu: Beállítás törlése

en: Delete smart playlist
hu: Intelligens lejátszólista törlése

en: Delete the currently playing song
hu: Az éppen játszott szám törlése

en: Delete the original files
hu: Az eredeti fájlok törlése

en: Deleting files
hu: Fájlok törlése

en: Depth
hu: Mélység

en: Dequeue selected tracks
hu: Kiválasztott számok törlése a sorból

en: Dequeue track
hu: Szám törlése a sorból

en: Destination
hu: Cél

en: Details...
hu: Részletek…

en: Detect
hu: Észlelés

en: Device
hu: Eszköz

en: Device Properties
hu: Eszköztulajdonságok

en: Device name
hu: Eszköznév

en: Device properties...
hu: Eszköztulajdonságok…

en: Devices
hu: Eszközök

en: Dialog
hu: Párbeszéd

en: Did you mean
hu: Talán erre gondolt:

en: Digitally Imported password
hu: Digitally Imported jelszó

en: Digitally Imported username
hu: Digitally Imported felhasználónév

en: Direct internet connection
hu: Közvetlen internetkapcsolat

en: Directory
hu: Könyvtár

en: Disable duration
hu: Időtartam letiltása

en: Disable moodbar generation
hu: Hangulatsáv előállítás letiltása

[ctx: Refers to a disabled notification type in Notification settings.]
en: Disabled
hu: Letiltva

[ctx: Refers to search provider's status.]
en: Disabled
hu: Letiltva

en: Disc
hu: Lemez

en: Discontinuous transmission
hu: Szakaszos átvitel

en: Display options
hu: Beállítások megtekintése

en: Display the on-screen-display
hu: OSD megjelenítése

en: Do a full library rescan
hu: Teljes zenetár újraolvasása

en: Do a full rescan
hu: Teljes zenetár újraolvasása

en: Do a full rescan...
hu: Teljes zenetár újraolvasása…

en: Do not convert any music
hu: Ne alakítson át egyetlen számot sem

en: Do not overwrite
hu: Ne írja felül

en: Doing a full rescan will lose any metadata you've saved in Clementine such as cover art, play counts and ratings.  Clementine will rescan all your music in %1 which may take some time.
hu: A teljes újraolvasással minden metaadat (borító, lejátszási statisztika) törölve lesz. A Clementine újraolvassa az összes zenéjét a %1-ból, ami eltart egy darabig.

en: Don't repeat
hu: Ne ismételjen

en: Don't show in various artists
hu: Ne mutassa a különböző előadók között

en: Don't show listened episodes
hu: Ne mutassa a meghallgatott epizódokat

en: Don't shuffle
hu: Ne keverje össze

en: Don't stop!
hu: Ne álljon meg!

en: Donate
hu: Adakozás

en: Double click to open
hu: Dupla kattintás a megnyitáshoz

en: Double clicking a song in the playlist will...
hu: Dupla kattintásra egy számon…

en: Double clicking a song will...
hu: Dupla kattintásra egy számon…

en: Download %n episodes
hu: %n epizód letöltése

en: Download directory
hu: Letöltési mappa

en: Download episodes to
hu: Epizódok letöltése ide

en: Download membership
hu: Tagsági információk betöltése

en: Download new episodes automatically
hu: Új epizódok automatikus letöltése

en: Download queued
hu: Letöltés sorba állítva

en: Download settings
hu: Letöltési beálíltások

en: Download the original Android app
hu: Az eredeti androidos alkalmazás letöltése

en: Download the remote for Desktops, Android and iOS
hu: A távvezérlő letöltése asztali gépre, Androidra és iOS-re

en: Download this album
hu: Album letöltése

en: Download this album...
hu: Album letöltése…

en: Download this episode
hu: Epizód letöltése

en: Downloading (%1%)...
hu: Letöltés (%1%)…

en: Downloading Icecast directory
hu: Icecast könyvtár letöltése

en: Downloading Jamendo catalogue
hu: Jamendo katalógus letöltése

en: Downloading Magnatune catalogue
hu: Magnatune katalógus letöltése

en: Downloading metadata
hu: Metaadatok letöltése

en: Drag to reposition
hu: Húzza az áthelyezéshez

en: Dump Graph
hu: Grafikon eldobása

en: Dump Pipeline Graph
hu: Futószalag grafikon eldobása

en: Dump To Logs
hu: Kiírás a naplókba

en: Duration
hu: Időtartam

en: Dynamic mode is on
hu: Dinamikus mód bekapcsolva

en: Dynamic random mix
hu: Dinamikus véletlenszerű mix

en: Edit smart playlist...
hu: Intelligens lejátszólista szerkesztése…

en: Edit tag "%1"...
hu: „%1” címke szerkesztése…

en: Edit tag...
hu: Címke szerkesztése…

en: Edit tags
hu: Címkék szerkesztése

en: Edit track information
hu: Száminformációk szerkesztése

en: Edit track information...
hu: Száminformációk szerkesztése…

en: Edit tracks information...
hu: Száminformációk szerkesztése…

en: Edit...
hu: Szerkesztés…

en: Email
hu: E-mail

en: Enable Wii Remote support
hu: Wii távvezérlő támogatás engedélyezése

en: Enable equalizer
hu: Hangszínszabályzó engedélyezése

en: Enable shortcuts only when Clementine is focused
hu: Gyorsbillentyűk engedélyezése csak akkor, ha a Clementine fókuszba kerül

en: Enable song metadata inline edition with click
hu: A szám belső metaadatainak endegélyezése kattintáskor

en: Enable sources below to include them in search results.  Results will be displayed in this order.
hu: Engedélyezze a forrásokat, hogy bevegye őket a keresési eredmények közé. Az eredmények ebben a sorrendben fognak megjelenni.

en: Enable/disable Last.fm scrobbling
hu: Last.fm scrobbling engedélyezése/tiltása

en: Encoder
hu: Kódoló

en: Encoding complexity
hu: Átkódolás komplexitása

en: Encoding engine quality
hu: Átkódolás minősége

en: Encoding mode
hu: Kódolási mód

en: Enter a URL
hu: Adjon meg egy URL-t

en: Enter a URL to download a cover from the Internet:
hu: Albumborító letöltése az alábbi URL-ről:

en: Enter a filename for exported covers (no extension):
hu: Add meg az exportálandó borítók nevét (kiterjesztés nélkül):

en: Enter a new name for this playlist
hu: Adjon meg új nevet ennek a lejátszólistának

en: Enter search terms above to find music on your computer and on the internet
hu: Adjon meg egy keresési kifejezést zeneszámok kereséséhez a számítógépén és az interneten

en: Enter search terms below to find podcasts in the iTunes Store
hu: Adjon meg egy keresési kifejezést podcastok kereséséhez az iTunes Store-ban

en: Enter search terms below to find podcasts on gpodder.net
hu: Adjon meg egy keresési kifejezést podcastok kereséséhez a gpodder.neten

en: Enter search terms here
hu: Adja meg a keresési kifejezést

en: Enter the URL of an internet radio stream:
hu: Adja meg egy rádióközvetítés URL-címét:

en: Enter the name of the folder
hu: Adja meg a mappa nevét

en: Enter this IP in the App to connect to Clementine.
hu: Írja be ezt az IP-t az alkalmazásban a Clementine-hoz kapcsolódáshoz

en: Entire collection
hu: A teljes gyűjtemény

en: Episode information
hu: Epizód információk

en: Equalizer
hu: Hangszínszabályzó

en: Equivalent to --log-levels *:1
hu: Megegyezik a --log-levels *:1 kapcsolóval

en: Equivalent to --log-levels *:3
hu: Megegyezik a --log-levels *:3 kapcsolóval

en: Error
hu: Hiba

en: Error connecting MTP device
hu: Hiba történt az MTP eszközhöz történő kapcsolódáskor

en: Error copying songs
hu: Hiba történt a számok másolásakor

en: Error deleting songs
hu: Hiba történt a számok törlésekor

en: Error discovering %1: %2
hu: Hiba a következő feltérképezésekor: %1: %2

en: Error loading %1
hu: Hiba a(z) %1 betöltésekor

en: Error loading di.fm playlist
hu: Hiba a di.fm lejátszólista letöltésekor

en: Error processing %1: %2
hu: Hiba a(z) %1 feldolgozásakor: %2

en: Error while loading audio CD
hu: Hiba a zenei CD betöltésekor

en: Ever played
hu: Valaha játszott

en: Every 10 minutes
hu: Minden 10. percben

en: Every 12 hours
hu: Minden 12. órában

en: Every 2 hours
hu: Minden 2. órában

en: Every 20 minutes
hu: Minden 20. percben

en: Every 30 minutes
hu: Minden 30. percben

en: Every 6 hours
hu: Minden 6. órában

en: Every hour
hu: Minden órában

en: Except between tracks on the same album or in the same CUE sheet
hu: Kivéve az azonos albumon vagy azonos CUE-fájlban lévő számok között

en: Existing covers
hu: Meglévő borítók

en: Expand
hu: Kibontás

en: Expires on %1
hu: Lejár ekkor: %1

en: Export Covers
hu: Borítók exportálása

en: Export covers
hu: Borítók exportálása

en: Export downloaded covers
hu: Letöltött borítók exportálása

en: Export embedded covers
hu: Beépített borítók exportálása

en: Export finished
hu: Exportálás befejezve

en: Exported %1 covers out of %2 (%3 skipped)
hu: %1/%2 borító exportálva (%3 sikertelen)

en: F32LE (32-bit)
hu: F32LE (32 bites)

en: Fade out on pause / fade in on resume
hu: Áttünés szünet megnyomásakor és a folytatáskor

en: Fade out when stopping a track
hu: Elhalkulás a szám leállításakor

en: Fading
hu: Elhalkulás

en: Fading duration
hu: Elhalkulás hossza

en: Failed reading CD drive
hu: Nem lehet olvasni a CD meghajtót

en: Failed to fetch directory
hu: A mappa lekérése sikertelen

en: Failed to fetch podcasts
hu: A podcastok lekérése sikertelen

en: Failed to get channel list:
    %1
hu: A csatornalista lekérése sikertelen:
    %1

en: Failed to load podcast
hu: A podcast betöltése sikertelen

en: Failed to parse %1 response:
    %2
hu: A(z) %1 válasz feldolgozása sikertelen:
    %2

en: Failed to parse the XML for this RSS feed
hu: A RSS hírforrás XML-ének feldolgozása sikertelen

en: Failed to update icecast directory:
    %1
hu: Az icecast könyvtár frissítése sikertelen:
    %1

en: Failed to write new auto-tags to '%1'
hu: Az új címkék ide beírása sikertelen: „%1”

en: Fast
hu: Gyors

en: Fast search
hu: Gyors keresés

en: Favourite tracks
hu: Kedvenc számok

en: Fetch Missing Covers
hu: Hiányzó borítók letöltése

en: Fetch automatically
hu: Letöltés automatikusan

en: Fetch completed
hu: Letöltés sikeres

en: Fetching Subsonic library
hu: A Subsonic könyvtár lekérése

en: Fetching cover error
hu: Hiba a borító lekérésekor

en: Fetching playlist items
hu: Lejátszólista elemeinek lekérése

en: File extension
hu: Fájlkiterjesztés

en: File formats
hu: Fájlformátumok

en: File name
hu: Fájlnév

en: File name (without path)
hu: Fájlnév (útvonal nélkül)

en: File paths
hu: Fájlútvonalak

en: File size
hu: Fájlméret

en: File type
hu: Fájltípus

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Filename Preview
hu: Fájlnév előnézete

en: Files
hu: Fájlok

en: Files root folder
hu: Fájlok gyökérmappája

en: Files to transcode
hu: Átkódolandó fájlok

en: Find songs in your library that match the criteria you specify.
hu: Azon számok megkeresése a zenetárban, melyek kielégítik a megadott feltételeket.

en: Fingerprinting song
hu: Ujjlenyomat előállítása a számhoz

en: Finish
hu: Befejezés

en: First level
hu: Első szint

en: Fit cover to width
hu: Borító méretezése szélességre

en: Font size
hu: Betűméret

en: Force mono encoding
hu: Mono kódolás kényszerítése

en: Forget device
hu: Eszköz elfelejtése

en: Forgetting a device will remove it from this list and Clementine will have to rescan all the songs again next time you connect it.
hu: Egy eszköz elfelejtésekor a Clementine törli erről a listáról és újra be kell olvasnia róla minden számot, ha legközelebb csatlakoztatja.

en: Form
hu: Űrlap

en: Format
hu: Formátum

en: Framerate
hu: Képkockasebesség

en: Frames per buffer
hu: Képkockák pufferenként

en: Frequently Played Albums
hu: Gyakran játszott albumok

en: Frozen
hu: Fagyos

en: Full Bass
hu: Teljes basszus

en: Full Bass + Treble
hu: Teljes basszus + Magas

en: Full Treble
hu: Teljes magas

en: Ge&nre
hu: Mű&faj

en: General
hu: Általános

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Genre
hu: Műfaj

en: Getting channels
hu: Csatornák betöltése

en: Getting station
hu: Állomás beszerzése

en: Getting streams
hu: Kötvetítések lekérése

en: Give it a name:
hu: Adjon meg egy nevet:

en: Go
hu: Ugrás

en: Go to next playlist tab
hu: Váltás a következő lejátszólista lapra

en: Go to previous playlist tab
hu: Váltás az előző lejátszólista lapra

en: Got %1 covers out of %2 (%3 failed)
hu: %1/%2 borító letöltve (%3 sikertelen)

en: Grey out non existent songs in my playlists
hu: Nem létező számok kiszürkítése a lejátszólistákban

en: Group Library by...
hu: Zenetár csoportosítása…

en: Group by
hu: Csoportosítás

en: Group by Album
hu: Album szerint

en: Group by Album artist/Album
hu: Albumelőadó/Album szerint

en: Group by Artist
hu: Előadó szerint

en: Group by Artist/Album
hu: Előadó/Album szerint

en: Group by Artist/Year - Album
hu: Előadó/Év - Album szerint

en: Group by Genre/Album
hu: Műfaj/Album szerint

en: Group by Genre/Artist/Album
hu: Műfaj/Előadó/Album szerint

en: Grouping
hu: Csoportosítás

en: Grouping Name
hu: Csoportosítás neve:

en: Grouping name:
hu: Csoportosítás neve:

en: HTML page did not contain any RSS feeds
hu: A HTML oldal nem tartalmaz RSS forrást

en: HTTP 3xx status code received without URL, verify server configuration.
hu: HTTP 3xx állapotkód fogadva URL nélkül, ellenőrizze a kiszolgálóbeállításokat.

en: Happy
hu: Boldog

en: Hardware information
hu: Hardverjellemzők

en: Hardware information is only available while the device is connected.
hu: A hardverjellemzők csak csatlakoztatott eszköz esetén tekinthetők meg.

en: Hide playlist filter toolbar
hu: A lejátszólista-szűrő eszköztár elrejtése

en: High
hu: Magas

en: High (%1 fps)
hu: Magas (%1 fps)

en: High (1024x1024)
hu: Magas (1024x1024)

en: Host not found, check server URL. Example: http://localhost:4040/
hu: A gazda nem található, ellenőrizze a kiszolgáló URL-jét. Példa: http://localhost:4040/

en: Hours
hu: Óra

en: I don't have a Magnatune account
hu: Nincs Magnatune fiókom

en: Icon
hu: Ikon

en: Icons on top
hu: Ikonok felül

en: Identifying song
hu: Zeneszám azonosítása

en: If activated, clicking a selected song in the playlist view will let you edit the tag value directly
hu: Aktiválásakor a kiválasztott szám címkéje szerkeszthető lesz kiválasztáskor

en: If enabled the original files will be removed. If transcoded files have the same file extension and the destination is the same directory as the original files, the original files will be replaced.
hu: Ha engedélyezett, akkor az eredeti fájlok törölve lesznek. Ha az átkódolt fájlok kiterjesztése és mappája is ugyanaz mint az eredeti fájloké, akkor az eredeti fájlok le lesznek cserélve.

en: If you continue, this device will work slowly and songs copied to it may not work.
hu: Ha folytatja, az eszköz lassan fog működni és a rá másolt számok használhatatlanok lehetnek.

en: If you know the URL of a podcast, enter it below and press Go.
hu: Ha tudja a podcast URL-jét, akkor írja be és nyomja meg az Ugrás gombot.

en: Ignore "The" in artist names
hu: A "The" mellőzése az előadónevekben

en: Ignore prefix word(s)
hu: Előtagszavak mellőzése

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)
hu: Képek (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)
hu: Képek (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)

en: In %1 days
hu: %1 napon belül

en: In %1 weeks
hu: %1 héten belül

en: In dynamic mode new tracks will be chosen and added to the playlist every time a song finishes.
hu: Dinamikus módban új számok lesznek kiválasztva és hozzáadva a lejátszólistához, amikor egy zeneszám véget ér.

en: Include album art in the notification
hu: Albumborító megjelenítése az értesítésben

en: Include all songs
hu: Vegyen bele minden számot

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Client must upgrade.
hu: Nem kompatibilis Subsonic REST protokoll verzió. A klienst frissíteni kell.

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Server must upgrade.
hu: Nem kompatibilis Subsonic REST protokoll verzió. A kiszolgálót frissíteni kell.

en: Incomplete configuration, please ensure all fields are populated.
hu: A beállítás nem teljes, ellenőrizze, hogy minden mező ki van-e töltve.

en: Increase the volume by 4 percent
hu: Hangerő növelése 4 százalékkal

en: Increase the volume by <value> percent
hu: Hangerő növelése <value> százalékkal

en: Increase volume
hu: Hangerő növelése

en: Indexing %1
hu: %1 indexelése

en: Information
hu: Információ

en: Input options
hu: Bemenet beállításai

en: Insert...
hu: Beszúrás…

en: Integrity check
hu: Épség ellenőrzése

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Internet services
hu: Internetes szolgáltatások

en: Intro tracks
hu: Bevezető számok

en: Invalid API key
hu: Érvénytelen API-kulcs

en: Invalid URL
hu: Érvénytelen URL

en: Invalid format
hu: Érvénytelen formátum

en: Invalid method
hu: Érvénytelen eljárás

en: Invalid parameters
hu: Érvénytelen paraméterek

en: Invalid resource specified
hu: Hibás eszközspecifikáció

en: Invalid service
hu: Érvénytelen szolgáltatás

en: Invalid session key
hu: Érvénytelen munkamenetkulcs

en: Invert Selection
hu: Kijelölés megfordítása

en: Jamendo Most Listened Tracks
hu: Legtöbbet hallgatott számok a Jamendon

en: Jamendo Top Tracks
hu: Legnépszerűbb számok a Jamendon

en: Jamendo Top Tracks of the Month
hu: A hónap legnépszerűbb számai a Jamedon

en: Jamendo Top Tracks of the Week
hu: A Jamendo legnépszerűbb számai a héten

en: Jamendo database
hu: Jamendo adatbázis

en: Jump to previous song right away
hu: Azonnali ugrás az előző számra

en: Jump to the currently playing track
hu: Ugrás a most játszott számra

en: Keep buttons for %1 second...
hu: Tartsa nyomva a gombokat %1 másodpercig

en: Keep buttons for %1 seconds...
hu: Tartsa nyomva a gombokat %1 másodpercig

en: Keep running in the background when the window is closed
hu: Futás a háttérben bezárt ablak esetén is

en: Keep the original files
hu: Eredeti fájlok megőrzése

[ctx: Label for buton to enable/disable kittens in the now playing widget]
en: Kittens
hu: Kismacskák

en: Language
hu: Nyelv

en: Laptop/Headphones
hu: Laptop/fejhallgató

en: Large Hall
hu: Nagy terem

en: Large album cover
hu: Nagy albumborító

en: Large album cover (details below)
hu: Nagy albumborító (részletek alább)

en: Large album cover (no details)
hu: Nagy albumborító (részletek nélkül)

en: Large sidebar
hu: Nagy oldalsáv

en: Last played
hu: Utoljára lejátszva

[ctx: A playlist's tag.]
en: Last played
hu: Utoljára lejátszva

en: Last.fm Authentication
hu: Last.fm hitelesítés

en: Last.fm is currently busy, please try again in a few minutes
hu: A Last.fm nem érhető el, próbálja újra pár perc múlva

en: Last.fm play counts
hu: Last.fm lejátszásszámláló

en: Last.fm tags
hu: Last.fm címkék

en: Least favourite tracks
hu: Legkevésbé kedvelt számok

en: Left
hu: Balra

en: Length
hu: Időtartam

en: Library
hu: Zenetár

en: Library advanced grouping
hu: Zenetár speciális csoportosítása

en: Library rescan notice
hu: Zenetár újraolvasási figyelmeztetés

en: Library search
hu: Keresés a zenetárban

en: Limits
hu: Szűrések

en: Live
hu: Élő

en: Load
hu: Betöltés

en: Load cover from URL
hu: Borító letöltése URL-ről

en: Load cover from URL...
hu: Borító letöltése URL-ről…

en: Load cover from disk
hu: Borító betöltése lemezről

en: Load cover from disk...
hu: Borító betöltése lemezről…

en: Load playlist
hu: Lejátszólista betöltése

en: Load playlist...
hu: Lejátszólista betöltése…

en: Loading MTP device
hu: MTP-s eszköz beolvasása

en: Loading iPod database
hu: iPod adatbázis betöltése

en: Loading smart playlist
hu: Intelligens lejátszólista betöltése

en: Loading songs
hu: Számok betöltése

en: Loading stream
hu: Közvetítés betöltése

en: Loading tracks
hu: Számok betöltése

en: Loading tracks info
hu: Száminformációk betöltése

en: Loading...
hu: Betöltés…

en: Loads files/URLs, replacing current playlist
hu: Fájlok/URL-ek betöltése, lejátszólista cseréje

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Login failed
hu: Sikertelen bejelentkezés

en: Logs
hu: Naplók

en: Long term prediction profile (LTP)
hu: Hosszú távú előrejelzésen alapuló profil (LTP)

en: Love
hu: Kedvenc

en: Love (Last.fm scrobbling)
hu: Last.fm scrobbling engedélyezése

en: Low (%1 fps)
hu: Alacsony (%1 fps)

en: Low (256x256)
hu: Alacsony (256x256)

en: Low complexity profile (LC)
hu: Alacsony komplexitású profil (LC)

en: Lyrics
hu: Dalszövegek

en: Lyrics from %1
hu: Dalszöveg innen: %1

en: Lyrics from the tag
hu: Dalszöveg a címkéből

en: M4A AAC
hu: MP4 AAC

en: Magnatune Download
hu: Magnatune letöltés

en: Magnatune download finished
hu: Letöltés a Magnatune-ról befejezve

en: Main profile (MAIN)
hu: Fő profil (MAIN)

en: Make it so!
hu: Csinálják!

[ctx: Label for button to enable/disable Enterprise background sound.]
en: Make it so!
hu: Csinálják!

en: Malformed response
hu: Hibásan formázott válasz

en: Manage saved groupings
hu: Mentett csoportosítások kezelése…

en: Manual proxy configuration
hu: Kézi proxybeállítás

en: Manually
hu: Kézzel

en: Manufacturer
hu: Gyártó

en: Mark as listened
hu: Megjelölés meghallgatottként

en: Mark as new
hu: Megjelölés újként

en: Match every search term (AND)
hu: Illeszkedés minden keresési feltételre (ÉS)

en: Match one or more search terms (OR)
hu: Illeszkedés legalább egy keresési feltételre (VAGY)

en: Maximum bitrate
hu: Maximális bitráta

en: Maximum number of child processes for tag handling (requires restart)
hu: A címkekezeléshez használt gyermekfolyamatok legnagyobb száma (újraindítás szükséges)

en: Medium (%1 fps)
hu: Közepes (%1 fps)

en: Medium (512x512)
hu: Közepes (512x512)

en: Membership type
hu: Tagság típusa

en: Minimum bitrate
hu: Minimális bitráta

en: Minimum buffer fill
hu: Minimum puffer

en: Missing plugins
hu: Hiányzó bővítmények

en: Missing projectM presets
hu: Hiányzó projectM beállítások

en: Model
hu: Modell

en: Monitor the library for changes
hu: Zenetár figyelése változásokat keresve

en: Mono playback
hu: Mono lejátszás

en: Months
hu: Hónap

en: Mood
hu: Hangulat

en: Moodbar style
hu: Hangulatsáv stílus

en: Moodbars
hu: Hangulatsávok

en: Most played
hu: Gyakran játszott

en: Mount point
hu: Csatolási pont

en: Mount points
hu: Csatolási pontok

en: Move down
hu: Mozgatás lefelé

en: Move to library...
hu: Áthelyezés a zenetárba…

en: Move up
hu: Mozgatás felfelé

en: Music
hu: Zene

en: Music Library
hu: Zenetár

en: Music extensions remotely visible
hu: Távolról látható zenei kiterjesztések

en: Mute
hu: Némítás

en: Name
hu: Név

[ctx: Category label]
en: Name
hu: Név

en: Naming options
hu: Elnevezési beállítások

en: Narrow band (NB)
hu: Keskenysávú (NB)

en: Network Proxy
hu: Hálózati Proxy

en: Network Remote
hu: Távoli hálózat

en: Never
hu: Soha

en: Never played
hu: Sosem játszott

en: Never start playing
hu: Soha ne indítsa el a lejátszást

en: New folder
hu: Új mappa

en: New playlist
hu: Új lejátszólista

en: New smart playlist...
hu: Új intelligens lejátszólista…

en: New songs
hu: Új számok

en: New tracks will be added automatically.
hu: Az új számok automatikusan fel lesznek véve.

en: Newest Albums
hu: Legújabb albumok

en: Newest tracks
hu: Legújabb számok

en: Next
hu: Következő

en: Next album
hu: Következő album

en: Next track
hu: Következő szám

en: Next week
hu: Következő héten

en: No analyzer
hu: Kikapcsolva

en: No background image
hu: Nincs háttérkép

en: No covers to export.
hu: Nincsenek exportálandó borítók.

en: No long blocks
hu: Hosszú blokkok nélkül

en: No matches found.  Clear the search box to show the whole playlist again.
hu: Nincs egyezés. Törölje a keresési feltételeket, hogy újra lássa a teljes lejátszólistát.

en: No settings available for this type.
hu: Nem érhetők el beállítások ehhez a típushoz.

en: No settings page available for encoder element <b>%1</b>. Please report this issue:<br><a href="%2">%2</a>
hu: Nem érhetők el beállítások a(z) <b>%1</b> kódoló elemhez. Jelentse be a problémát itt: <br><a href="%2">%2</a>

en: No short blocks
hu: Rövid blokkok nélkül

en: None
hu: Egyik sem

en: None of the selected songs were suitable for copying to a device
hu: Egy kiválasztott szám sem alkalmas az eszközre való másoláshoz

en: Normal
hu: Normális

en: Normal block type
hu: Normál blokkok

en: Normal duration (at least 4 minutes or half the track length)
hu: Normális hossz (legalább 4 és fél perces számhosszak)

en: Not available while using a dynamic playlist
hu: Dinamikus lejátszólista használatakor nem érhető el

en: Not connected
hu: Nincs kapcsolat

en: Not enough content
hu: Nincs elég tartalom

en: Not enough fans
hu: Nincs elég rajongó

en: Not enough members
hu: Nincs elég tag

en: Not enough neighbors
hu: Nincs elég szomszédja

en: Not logged in
hu: Nincs bejelentkezve

en: Not mounted - double click to mount
hu: Nincs csatolva – kattintson duplán a csatoláshoz

en: Notification type
hu: Értesítés módja

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Now Playing
hu: Most játszott

en: Number of episodes to show
hu: Megjelenítendő epizódok száma

en: Number of processes:
hu: Folyamatok száma:

en: OSD Preview
hu: OSD-előnézet

en: Off
hu: Kikapcsolás

en: On
hu: Bekapcsolás

en: Only accept connections from clients within the ip ranges:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x
hu: Csak a következő IP-címek közöttiek elfogadottak:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x

en: Only allow connections from the local network
hu: Csak a helyi kapcsolatok engedélyezése

en: Only show the first
hu: Csak a legelsőt mutassa

en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

en: Open %1 in browser
hu: %1 megnyitása a böngészőben

en: Open &audio CD...
hu: &Hang CD megnyitása…

en: Open OPML file
hu: OPML-fájl megnyitása

en: Open OPML file...
hu: OPML-fájl megnyitása…

en: Open a directory to import music from
hu: Könyvtár megnyitása zene importáláshoz

en: Open device
hu: Eszköz megnyitása

en: Open file...
hu: Fájl megnyitása…

en: Open in Google Drive
hu: Google Drive megnyitása

en: Open in new playlist
hu: Megnyitás új lejátszólistában

[ctx: Refers to behavior settings in Clementine settings page.]
en: Open in new playlist
hu: Megnyitás új lejátszólistában

en: Open in your browser
hu: Megnyitás böngészőben

en: Open...
hu: Megnyitás…

en: Operation failed
hu: A művelet sikertelen

en: Optimize for bitrate
hu: Optimalizálás bitrátára

en: Optimize for quality
hu: Optimalizálás minőségre

en: Options...
hu: Beállítások…

en: Organise Files
hu: Fájlok rendezése

en: Organise files...
hu: Fájlok rendezése…

en: Organising files
hu: Fájlok rendezés alatt

en: Original tags
hu: Eredeti címkék

en: Original year
hu: Eredeti megjelenés

en: Original year - Album
hu: Eredeti megjelenés – Album

en: Original year tag support
hu: Eredeti megjelenés címke támogatása

en: Other
hu: Egyéb

en: Other options
hu: Egyéb beállítások

en: Output
hu: Kimenet

en: Output device
hu: Kimeneti eszköz

en: Output options
hu: Kimenet beállításai

en: Overwrite all
hu: Mindet felülírja

en: Overwrite existing files
hu: Létező fájlok felülírása

en: Overwrite smaller ones only
hu: Csak a kisebbeket írja felül

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Parsing Jamendo catalogue
hu: Jamendo katalógus feldolgozása

en: Partition label
hu: Partíció címke

en: Password
hu: Jelszó

en: Pause
hu: Szünet

en: Pause playback
hu: Lejátszás szüneteltetése

en: Paused
hu: Szüneteltetve

en: Performer
hu: Előadó

en: Pipeline
hu: Futószalag

en: Pipelines
hu: Futószalagok

en: Plain sidebar
hu: Egyszerű oldalsáv

en: Play
hu: Lejátszás

en: Play count
hu: Lejátszások száma

en: Play given playlist
hu: Megadott lejátszólista lejátszása

en: Play if stopped, pause if playing
hu: Lejátszás, ha le van állítva, különben szünet

en: Play if there is nothing already playing
hu: Lejátszás, ha nincs lejátszás folyamatban

en: Play next
hu: Következő lejátszása

en: Play selected tracks next
hu: A kiválasztott számok lejátszása a mostani után

en: Play the <n>th track in the playlist
hu: A(z) <n>. szám lejátszása a lejátszólistában

en: Play/Pause
hu: Lejátszás/szünet

en: Playback
hu: Lejátszás

en: Player options
hu: Lejátszóbeállítások

en: Playlist
hu: Lejátszólista

en: Playlist finished
hu: Lejátszólista befejezve

en: Playlist options
hu: Lejátszólista beállítások

en: Playlist type
hu: Lejátszólista típusa

en: Playlists
hu: Lejátszólista

en: Please close your browser and return to Clementine.
hu: Zárja be a böngészőjét, és térjen vissza a Clementine-ba.

en: Please open this URL in your browser: <a href="%1">%1</a>
hu: Nyissa meg ezt az URL-t a böngészőjében: <a href="%1">%1</a>

en: Podcast Information
hu: Podcast információk

en: Podcast information
hu: Podcast információk

en: Podcasts
hu: Podcastok

en: Popup duration
hu: Értesítés időtartama

en: Pre-amp
hu: Előerősítő

en: Preference
hu: Beállítás

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Preferences...
hu: Beállítások…

en: Preferred album art filenames (comma separated)
hu: Előnyben részesített albumborító fájlnevek (vesszővel tagolt)

en: Preferred audio format
hu: Előnyben részesített hangformátum

en: Preferred format
hu: Előnyben részesített formátum

en: Premium audio type
hu: Prémium hangtípus

en: Preset:
hu: Előbeállítás:

en: Press a button combination to use for
hu: Nyomja meg a használandó billentyűkombinációt

en: Press a key
hu: Nyomjon meg egy billentyűt

en: Press a key combination to use for %1...
hu: Nyomjon meg egy billentyűkombinációt a(z) %1 használatához…

en: Pressing "Previous" in player will...
hu: Az „Előző” gomb megnyomásakor…

en: Pretty OSD options
hu: Pretty OSD beállítások

en: Preview
hu: Előnézet

en: Previous
hu: Előző

en: Previous track
hu: Előző szám

en: Print out version information
hu: Verzió információ megjelenítése…

en: Profile
hu: Profil

en: Progress
hu: Folyamat

[ctx: Category label]
en: Progress
hu: Folyamat

en: Psychedelic
hu: Pszichedelikus

en: Push Wii Remote button
hu: Nyomja meg a Wii Remote gombot

en: Push Wiiremote button
hu: Nyomja meg a Wiiremote gombot

en: Put songs in a random order
hu: Számok felvétele véletlenszerű rendezésben

[ctx: Sound quality]
en: Quality
hu: Minőség

[ctx: Visualisation quality]
en: Quality
hu: Minőség

en: Querying device...
hu: Eszköz lekérdezése…

en: Queue Manager
hu: Sorkezelő

en: Queue selected tracks
hu: Sorba állítja a kiválasztott számokat

en: Queue track
hu: Szám sorba állítása

en: Quickly rate the playing track
hu: Játszott szám gyors értékelése

en: Radio (equal loudness for all tracks)
hu: Rádió (egyenlő hangerő minden számhoz)

en: RadioBrowser
hu: Rádió kereső

en: Rain
hu: Eső

[ctx: Label for button to enable/disable rain background sound.]
en: Rain
hu: Eső

en: Random Albums
hu: Véletlenszerű albumok

en: Random Songs
hu: Véletlenszerű számok

en: Random visualization
hu: Véletlenszerű megjelenítés

en: Rate the current song 0 stars
hu: A most játszott szám értékelése 0 csillaggal

en: Rate the current song 1 star
hu: A most játszott szám értékelése 1 csillaggal

en: Rate the current song 2 stars
hu: A most játszott szám értékelése 2 csillaggal

en: Rate the current song 3 stars
hu: A most játszott szám értékelése 3 csillaggal

en: Rate the current song 4 stars
hu: A most játszott szám értékelése 4 csillaggal

en: Rate the current song 5 stars
hu: A most játszott szám értékelése 5 csillaggal

en: Rating
hu: Értékelés

en: Really cancel?
hu: Tényleg megszakítja?

en: Recently Played Albums
hu: Nemrég játszott albumok

en: Redirect limit exceeded, verify server configuration.
hu: Az átirányítási korlát elérve, ellenőrizze a kiszolgálóbeállításokat.

en: Refresh catalogue
hu: Katalógus frissítése

en: Refresh channels
hu: Csatornák frissítése

en: Refresh station list
hu: Állomáslista frissítése

en: Refresh streams
hu: Közvetítések frissítése

en: Relative
hu: Relatív

en: Remember Wii remote swing
hu: Emlékezzen a Wii távvezérlő mozdulatra

en: Remember from &last time
hu: Ahogy &legutoljára volt

en: Remember my choice
hu: Választás megjegyzése

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Remove action
hu: Esemény eltávolítása

en: Remove current song from playlist
hu: Jelenlegi szám eltávolítása a lejátszólistáról

en: Remove duplicates from playlist
hu: Ismétlődések eltávolítása a lejátszólistáról

en: Remove folder
hu: Mappa eltávolítása

en: Remove from playlist
hu: Eltávolítás a lejátszólistáról

en: Remove or replace original files
hu: Eredeti fájlok eltávolítása vagy lecserélése

en: Remove playlist
hu: Lejátszólista eltávolítása

en: Remove playlists
hu: Lejátszólista eltávolítása

en: Remove unavailable tracks from playlist
hu: Az elérhetetlen számok törlése a lejátszólistáról

en: Rename playlist
hu: Lejátszólista átnevezése

en: Rename playlist...
hu: Lejátszólista átnevezése…

en: Renumber tracks in this order...
hu: Számok újraszámozása ebben a sorrendben...

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Repeat album
hu: Album ismétlése

en: Repeat playlist
hu: Lejátszólista ismétlése

en: Repeat track
hu: Szám ismétlése

en: Replace current playlist
hu: Jelenlegi lejátszólista cseréje

en: Replace the playlist
hu: Lejátszólista cseréje

en: Replaces spaces with underscores
hu: Szóközök alulvonásokkal való helyettesítése

en: Replay Gain mode
hu: Replay Gain mód

en: Repopulate
hu: Újbóli feltöltés

en: Require authentication code
hu: Hitelesítő kód kérése

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Reset play counts
hu: Lejátszásszámlálók visszaállítása

en: Restart song, then jump to previous if pressed again
hu: Szám újraindítása és újboli megnyomáskor ugrás az előzőre

en: Restart the track, or play the previous track if within 8 seconds of start.
hu: Szám újraindítása, vagy az előző szám lejátszása, ha 8 másodpercen belül elindul.

en: Restore Default Server
hu: Alapértelmezett szerver helyreállítása

en: Restrict to ASCII characters
hu: Korlátozás ASCII karakterekre

en: Resume playback on start
hu: Lejátszás folytatása induláskor

en: Return to Clementine
hu: Visszatérés a Clementine-hoz

en: Right
hu: Jobbra

en: Rip
hu: Beolvasás

en: Rip CD
hu: CD beolvasása

en: Rip audio CD
hu: Zenei CD beolvasása

en: Root folder that will be browsable from the network remote
hu: Gyökérmappa, amely a hálózati távvezérlőről tallózható lesz

en: Run
hu: Futtatás

en: S16LE (16-bit)
hu: S16LE (16 bites)

en: SSL handshake error, verify server configuration. SSLv3 option below may workaround some issues.
hu: SSL hiba, ellenőrizze a kiszolgáló beállításait. A lenti SSLv3 beállítás kerülőmegoldás lehet egyes problémákra.

en: Safely remove device
hu: Eszköz biztonságos eltávolítása

en: Safely remove the device after copying
hu: Eszköz biztonságos eltávolítása másolás után

en: Sample rate
hu: Mintavételi sűrűség

en: Samplerate
hu: Mintavétel

en: Save .mood files in your music library
hu: A .mood fájlok mentése a zenekönyvtárba

en: Save album cover
hu: Albumborító mentése

en: Save cover to disk...
hu: Borító mentése lemezre…

en: Save current grouping
hu: Jelenlegi csoportosítás mentése

en: Save image
hu: Kép mentése

[ctx: Save playlist menu action.]
en: Save playlist
hu: Lejátszólista mentése

[ctx: Title of the playlist save dialog.]
en: Save playlist
hu: Lejátszólista mentése

en: Save playlist...
hu: Lejátszólista mentése…

en: Save preset
hu: Beállítás mentése

en: Save ratings in file tags when possible
hu: Értékelés mentése a fájl címkéibe, ha lehetséges

en: Save statistics in file tags when possible
hu: Statisztikák mentése a fájl címkéibe, ha lehetséges

en: Save this stream in the Internet tab
hu: Közvetítés mentése az Internet fül alá

en: Saved Grouping Manager
hu: Csoportosításkezelő

en: Saving cue files is not yet supported.
hu: A cue fájlok mentése még nem támogatott.

en: Saving songs statistics into songs files
hu: Számok statisztikájának mentése a zenefájlokba

en: Saving tracks
hu: Számok mentése

en: Scalable sampling rate profile (SSR)
hu: Skálázható mintavételezési profil (SSR)

en: Scale size
hu: Skála méret

en: Score
hu: Pontszám

en: Scrobble tracks that I listen to
hu: Az általam hallgatott számok Scrobble funkcióval történő figyelése

en: Scroll over icon to change track
hu: Görgetés az ikon felett a számváltáshoz

en: Search
hu: Keresés

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Search
hu: Keresés

en: Search Icecast stations
hu: Icecast állomások keresése

en: Search Jamendo
hu: Keresés a Jamendón

en: Search Magnatune
hu: Keresés a Magnatune-on

en: Search Subsonic
hu: Keresés a Subsonicban

en: Search automatically
hu: Automatikus keresés

en: Search for album
hu: Album keresése

en: Search for album covers...
hu: Albumborítók keresése…

en: Search for anything
hu: Keresés bármire

en: Search for artist
hu: Előadó keresése

en: Search for this
hu: Keresés erre

en: Search gpodder.net
hu: Keresés a gpodder.neten

en: Search iTunes
hu: Keresés az iTunes-on

en: Search mode
hu: Keresési mód

en: Search options
hu: Keresési beállítások

en: Search terms
hu: Keresési feltételek

en: Second Level
hu: Második szint

en: Second level
hu: Második szint

en: Seek backward
hu: Léptetés hátra

en: Seek forward
hu: Léptetés előre

en: Seek the currently playing track by a relative amount
hu: Léptetés hátra

en: Seek the currently playing track to an absolute position
hu: A lejátszott szám adott pozícióra léptetése

en: Seeking using a keyboard shortcut or mouse wheel
hu: Keresés billentyűparanccsal, vagy egérgörgővel

en: Select All
hu: Összes kiválasztása

en: Select None
hu: Kiválasztás megszüntetése

en: Select a directory
hu: Könyvtár választása

en: Select a file
hu: Fájl választása

en: Select background color:
hu: Válasszon háttérszínt:

en: Select background image
hu: Háttérkép kiválasztása

en: Select best possible match
hu: A legjobban illeszkedő találat választása

en: Select foreground color:
hu: Válasszon előtérszínt:

en: Select visualizations
hu: Megjelenítések kiválasztása

en: Select visualizations...
hu: Megjelenítések kiválasztása…

en: Select...
hu: Kiválasztás…

en: Serial number
hu: Sorozatszám

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Server URL
hu: Kiszolgáló URL

en: Server details
hu: Kiszolgáló részletei

en: Service offline
hu: A szolgáltatás nem üzemel

en: Set %1 to "%2"...
hu: %1 beállítása erre: „%2”…

en: Set target rate
hu: Cél arány megadása

en: Set the volume to <value> percent
hu: Hangerő beállítása <value> százalékra

en: Set value for all selected tracks...
hu: Érték beállítása minden kiválasztott számnál…

en: Settings
hu: Beállítások

en: Short duration (at least 1 minute or half the track length)
hu: Rövid hossz (legalább 1 perces vagy a szám hosszának fele)

en: Shortcut
hu: Billentyűparancs

en: Shortcut for %1
hu: %1 billentyűparancsa

en: Shortcut for %1 already exists
hu: %1 billentyűparancsa már létezik

en: Show
hu: Megjelenítés

en: Show OSD
hu: OSD megjelenítése

en: Show a glowing animation on the current track
hu: Ragyogás animáció megjelenítése a játszott számon a lejátszási listában

en: Show a moodbar in the track progress bar
hu: Hangulatsáv megjelenítése a pozíciójelző csúszkában

en: Show a native desktop notification
hu: Rendszer natív értesítésének megjelenítése

en: Show a notification when I change the repeat/shuffle mode
hu: Értesítés megjelenítése, ha megváltoztatom az ismétlési/véletlenszerű lejátszási módot

en: Show a notification when I change the volume
hu: Értesítése megjelenítése a hangerő módosításakor

en: Show a notification when I pause playback
hu: Értesítés megjelenítése a lejátszás szüneteltetésekor

en: Show a popup from the system tray
hu: Értesítés megjelenítése a rendszertálcán

en: Show a pretty OSD
hu: Pretty OSD megjelenítése

en: Show above status bar
hu: Megjelenítése az állapotsáv fölött

en: Show all songs
hu: Minden szám megjelenítése

en: Show all the songs
hu: Minden szám megjelenítése

en: Show cover art in library
hu: Albumborító megjelenítése a zenetárban

en: Show dividers
hu: Elválasztók megjelenítése

en: Show fullsize...
hu: Megjelenítés teljes méretben…

en: Show in file browser...
hu: Megjelenítés fájlböngészőben…

en: Show in library...
hu: Megjelenítés a zenetárban…

en: Show in various artists
hu: Megjelenítés a különböző előadók között

en: Show moodbar
hu: Hangulatsáv megjelenítése

en: Show only duplicates
hu: Csak az ismétlődések megjelenítése

en: Show only untagged
hu: Csak a címke nélküliek megjelenítése

en: Show or hide the sidebar
hu: Oldalsáv megjelenítése vagy elrejtése

en: Show search suggestions
hu: Keresési javaslatok megjelenítése

en: Show sidebar
hu: Oldalsáv megjelenítése

en: Show the "love" button
hu: A „kedvelem” gomb megjelenítése

en: Show the scrobble button in the main window
hu: Scrobble gomb megjelenítése a főablakban

en: Show tray icon
hu: Tálcaikon megjelenítése

en: Show which sources are enabled and disabled
hu: Jelenítse meg, hogy melyik forrás engedélyezett vagy tiltott

en: Show/Hide
hu: Megjelenítés/elrejtés

en: Shuffle
hu: Véletlenszerű lejátszás

en: Shuffle albums
hu: Albumok véletlenszerűen

en: Shuffle all
hu: Az összes véletlenszerűen

en: Shuffle playlist
hu: Lejátszólista véletlenszerűen

en: Shuffle tracks in this album
hu: Zeneszámok véletlenszerűen az albumban

en: Sign in
hu: Bejelentkezés

en: Sign out
hu: Kijelentkezés

en: Signing in...
hu: Bejelentkezés…

en: Size
hu: Méret

en: Size:
hu: Méret:

en: Skip backwards in playlist
hu: Léptetés vissza a lejátszólistában

en: Skip count
hu: Kihagyások száma

en: Skip files with these extensions (comma separated, case insensitive)
hu: Hagyja ki ezeket a fájl típusokat (pontosvesszővel elválasztva, nagybetűre nem érzékeny)

en: Skip forwards in playlist
hu: Léptetés előre a lejátszólistában

en: Skip selected tracks
hu: Kiválasztott számok kihagyása

en: Skip to the next album
hu: Ugrás a következő albumhoz

en: Skip track
hu: Szám kihagyása

en: Small album cover
hu: Kis albumborító

en: Small sidebar
hu: Kis oldalsáv

en: Smart playlist
hu: Intelligens lejátszólista

en: Smart playlists
hu: Intelligens lejátszólisták

en: Soft
hu: Lágy

en: Song Information
hu: Száminformációk

en: Song Metadata
hu: Szám metaadatai

en: Song info
hu: Szám infó

en: Sonogram
hu: Szonográfia

en: Sorry
hu: Bocsánat

en: Sort by genre (alphabetically)
hu: Rendezés műfaj szerint (betűrendben)

en: Sort by genre (by popularity)
hu: Rendezés műfaj szerint (népszerűség alapján)

en: Sort by station name
hu: Rendezés állomásnév alapján

en: Sort songs by
hu: Számok rendezése

en: Sorting
hu: Rendezés

en: Source
hu: Forrás

en: Sources
hu: Források

en: Standard
hu: Normál

en: Starred Albums
hu: Csillagozott albumok

en: Start ripping
hu: Beolvasás indítása

en: Start the playlist currently playing
hu: Az éppen játszott lejátszólista indítása

en: Start transcoding
hu: Átkódolás indítása

en: Starting %1
hu: %1 indítása

en: Starting...
hu: Indítás…

en: Stop
hu: Leállítás

en: Stop after
hu: Leállítás utána

en: Stop after each track
hu: Leállítás minden egyes szám után

en: Stop after every track
hu: Leállítás az összes szám után

en: Stop after this track
hu: Leállítás a jelenlegi szám után

en: Stop playback
hu: Lejátszás leállítása

en: Stop playback after current track
hu: Leállítás a jelenlegi szám után

en: Stop playback if song fails to play
hu: Lejátszás leállítása, ha a számot nem lehet lejátszani

en: Stop playing after current track
hu: Leállítás a jelenlegi szám után

en: Stop playing after track: %1
hu: Leállítás a következő szám után: %1

en: Stopped
hu: Leállítva

en: Stream
hu: Közvetítés

en: Stream Details
hu: Közvetítés részletei

en: Streaming from a Subsonic server requires a valid server license after the 30-day trial period.
hu: A Subsonic kiszolgálóról történő közvetítés érvényes kiszolgáló licencet igényel a 30 napos próbaidő után.

en: Streaming membership
hu: Közvetítési tagság

en: Subscribers
hu: Feliratkozók

en: Success!
hu: Siker!

en: Successfully written %1
hu: %1 sikeresen írva

en: Suggested tags
hu: Javasolt címkék

en: Suitable element not found
hu: Nem található megfelelő elem

en: Summary
hu: Összegzés

en: Super high (%1 fps)
hu: Nagyon magas (%1 fps)

en: Super high (2048x2048)
hu: Nagyon magas (2048x2048)

en: Supported formats
hu: Támogatott formátumok

en: Synchronize statistics to files now
hu: Statisztikák mentése a fájlokba

en: System colors
hu: Rendszer színei

en: Tabs on top
hu: Lapfülek felül

en: Tag fetcher
hu: Címkeletöltő

en: Target bitrate
hu: Cél bitráta

en: Text options
hu: Szövegbeállítások

en: Thanks to
hu: Köszönet

en: The "%1" command could not be started.
hu: A(z) „%1” parancs nem hajtható végre.

en: The album cover of the currently playing song
hu: A jelenleg játszott szám albumborítója

en: The directory %1 is not valid
hu: A(z) %1 könyvtár érvénytelen

en: The discoverer is busy
hu: A feltérképező foglalt

en: The format is only updated when a pipeline starts.
hu: A formátum csak akkor frissül, ha a folyamat elindul.

en: The second value must be greater than the first one!
hu: A második értéknek nagyobbnak kell lennie, mint az elsőnek!

en: The site you requested does not exist!
hu: A kért oldal nem létezik!

en: The site you requested is not an image!
hu: A kért oldal nem egy kép!

en: The trial period for the Subsonic server is over. Please donate to get a license key. Visit subsonic.org for details.
hu: A Subsonic kiszolgáló próbaideje lejárt. Adományozzon, hogy licenckulcsot kapjon. A részletekért keresse fel a subsonic.org oldalt.

en: The version of Clementine you've just updated to requires a full library rescan because of the new features listed below:
hu: A Clementine most frissült verziójának szüksége van a teljes zenetár újraolvasására a lentett felsorolt új funkciók használatához:

en: There are other songs in this album
hu: Más számok is vannak ebben az albumban

en: There was a problem communicating with gpodder.net
hu: Hiba lépett fel a gpodder.nettel való kommunikációkor

en: There was a problem fetching the metadata from Magnatune
hu: Hiba lépett fel az adatok Magnatuneról való letöltésekor

en: There was a problem parsing the response from the iTunes Store
hu: Hiba történt az iTunes Store-ból érkező adatok feldolgozásakor

en: There were problems copying some songs.  The following files could not be copied:
hu: Néhány szám másolása közben hiba lépett fel. Az alábbi fájlokat nem sikerült másolni:

en: There were problems deleting some songs.  The following files could not be deleted:
hu: Néhány szám törlése közben hiba lépett fel. Az alábbi fájlokat nem sikerült törölni:

en: These files will be deleted from the device, are you sure you want to continue?
hu: Ezek a fájlok törölve lesznek az eszközről. Biztos benne, hogy folytatja?

en: These files will be permanently deleted from disk, are you sure you want to continue?
hu: Ezek a fájlok törölve lesznek a lemezről. Biztos vagy benne, hogy folytatod?

en: These folders will be scanned for music to make up your library
hu: Ezek a mappák lesznek figyelve a zenetár feltöltéséhez

en: These settings are used in the "Transcode Music" dialog, and when converting music before copying it to a device.
hu: Ezek a beállítások a „Zene átkódolása” ablakban lesznek használva, és amikor zenéket konvertál mielőtt egy eszközre másolná azokat.

en: Third Level
hu: Harmadik szint

en: Third level
hu: Harmadik szint

en: This action will create a database which could be as big as 150 MB.
    Do you want to continue anyway?
hu: Ez a művelet létrehoz egy adatbázist, amely akár 150 MB méretű is lehet.
    Biztos, hogy folytatja?

en: This album is not available in the requested format
hu: Ez az album nem érhető el a kért formátumban

en: This can be changed later through the preferences
hu: Ez a beállítás később a beállításokban módosítható

en: This device must be connected and opened before Clementine can see what file formats it supports.
hu: A Clementine csak az eszköz csatlakoztatása és megnyitása után képes megállapítani, hogy az milyen fájlformátumokat kezel.

en: This device supports the following file formats:
hu: Ez az eszköz az alábbi fájlformátumokat támogatja:

en: This device will not work properly
hu: Az eszköz nem fog megfelelően működni

en: This is an MTP device, but you compiled Clementine without libmtp support.
hu: Ez egy MTP-s eszköz, de a Clementine libmtp támogatás nélkül lett fordítva.

en: This is an iPod, but you compiled Clementine without libgpod support.
hu: Ez az eszköz egy iPod, de a Clementine libgpod támogatás nélkül lett fordítva.

en: This is the first time you have connected this device.  Clementine will now scan the device to find music files - this may take some time.
hu: Ez az első alkalom, hogy csatlakoztatta ezt az eszközt. A Clementine átvizsgálja zenefájlok után, ami eltarthat egy darabig.

en: This option can be changed in the "Behavior" preferences
hu: Ez a beállítás változtatható a „Viselkedés” menüben

en: This stream is for paid subscribers only
hu: Ez a közvetítés csak előfizetők számára érhető el

en: This type of device is not supported: %1
hu: Ez az eszköztípus nem támogatott: %1

en: Time step
hu: Idő lépés

en: Title
hu: Cím

en: Today
hu: Ma

en: Toggle Pretty OSD
hu: Pretty OSD be/ki

en: Toggle fullscreen
hu: Teljes képernyő be/ki

en: Toggle queue status
hu: Sorállapot be/ki

en: Toggle scrobbling
hu: Scrobble funkció be/ki

en: Toggle visibility for the pretty on-screen-display
hu: OSD láthatósága be/ki

en: Tomorrow
hu: Holnap

en: Too many redirects
hu: Túl sok átirányítás

en: Top Rated Albums
hu: Legmagasabbra értékelt albumok

en: Total albums:
hu: Összes album:

en: Total bytes transferred
hu: Összes átküldött bájt

en: Total network requests made
hu: Összes hálózati kérés

en: Trac&k
hu: Szá&m

en: Track
hu: Szám

en: Transcode Music
hu: Zene átkódolása

en: Transcoder Details
hu: Átkódoló részletei

en: Transcoding
hu: Átkódolás

en: Transcoding %1 files using %2 threads
hu: %1 fájl átkódolása %2 folyamat használatával

en: Transcoding options
hu: Átkódolási beállítások

en: Transcoding options - %1
hu: Átkódolási beállítások – %1

en: Try to extract title, artist, and album from file path.
hu: A cím, előadó és album kinyerésének kísérlete a fájl útvonalából.

en: Try to guess missing metadata
hu: Hiányzó metaadatok kitalálásának kísérlete

en: Turbine
hu: Turbina

en: Turn off
hu: Kikapcsolás

en: Two loop searching method
hu: Kétciklusos keresési eljárás

en: URL of its Logo:
hu: A logója URL-je:

en: URL(s)
hu: URL(-ek)

en: Ultra wide band (UWB)
hu: Ultra szélessávú (UWB)

en: Unable to connect
hu: Nem lehet kapcsolódni

en: Unable to download %1 (%2)
hu: %1 (%2) nem tölthető le

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Unknown content-type
hu: Ismeretlen tartalom

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Unknown filetype: %1
hu: Ismeretlen fájltípus: %1

en: Unset cover
hu: Borító törlése

en: Unskip selected tracks
hu: A kiválasztott számok lejátszása

en: Unskip track
hu: Szám lejátszása

en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: Upcoming Concerts
hu: Következő koncertek

en: Update all podcasts
hu: Összes podcast frissítése

en: Update changed library folders
hu: Megváltozott zenetárbeli könyvtárak frissítése

en: Update the library when Clementine starts
hu: Zenetár frissítése a Clementine indításakor

en: Update this podcast
hu: Podcast frissítése

en: Updating
hu: Frissítés

en: Updating %1
hu: %1 frissítése

en: Updating %1%...
hu: %1% frissítése…

en: Updating library
hu: Zenetár frissítése

en: Usage
hu: Kihasználtság

en: Use Album Artist tag when available
hu: Album előadója címke használata (ha elérhető)

en: Use Gnome's shortcut keys
hu: GNOME gyorsbillentyűk használata

en: Use Psychedelic Colors
hu: Pszichedelikus színek használata

en: Use Replay Gain metadata if it is available
hu: Replay Gain adatok használata, ha elérhetők

en: Use SSLv3
hu: SSSLv3 használata

en: Use Wii Remote
hu: Wii távvezérlő használata

en: Use a custom color set
hu: Saját színkészlet használata

en: Use a custom message for notifications
hu: Egyéni üzenet használata értesítésnél

en: Use a network remote control
hu: Távoli hálózati irányítás használata

en: Use authentication
hu: Hitelesítés használata

en: Use bitrate management engine
hu: Bitráta-kezeli motor használata

en: Use default bitrate
hu: Alapértelmezett bitráta használata

en: Use dynamic mode
hu: Dinamikus mód használata

en: Use notifications to report Wii Remote status
hu: Értesítések használata a Wii távvezérlő állapotváltozásaihoz

en: Use system icons
hu: Rendszerikonok használata

en: Use temporal noise shaping
hu: Átmeneti zajszűrő alkalmazása

en: Use the system default
hu: Rendszer alapértelmezés használata

en: Use the system default color set
hu: Rendszer alapértelmezett színkészletének használata

en: Use the system proxy settings
hu: A rendszer proxy beállításainak használata

en: Used
hu: Használt

en: User interface
hu: Kezelőfelület

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Using the menu to add a song will...
hu: Szám felvételéhez a menü használatával...

en: Variable bit rate
hu: Változó bitráta

en: Various artists
hu: Különböző előadók

en: Verify Server certificate
hu: Kiszolgáló tanúsítványának ellenőrzése

en: Version %1
hu: %1 verzió

en: View
hu: Nézet

en: View Stream Details
hu: Közvetítés részleteinek megtekintése

en: Visualization mode
hu: Megjelenítés módja

en: Visualizations
hu: Megjelenítések

en: Visualizations Settings
hu: Megjelenítések Beállításai

en: Voice activity detection
hu: Hangtevékenység felismerése

en: Volume %1%
hu: Hangerő %1%

en: Warn me when closing a playlist tab
hu: Figyelmeztessen a lejátszólista bezárásakor

en: Warning: This compression level is outside of the streamable subset. This means that a decoder may not be able to start playing it mid-stream. It may also affect the performance of hardware decoders.
hu: Figyelem: Ez a tömörítési szint kívül esik a közvetíthető részhalmazon. Ez azt jelenti, hogy a dekódoló lehet, hogy nem lesz képes elindítani a lejátszást a közvetítés közben. A hardveres dekódolók teljesítményre is hatással lehet.

en: Wav
hu: WAV

en: Website
hu: Weboldal

en: Weeks
hu: Hét

en: When Clementine starts
hu: Amikor a Clementine elindul

en: When calculating play counts, use
hu: A lejátszásszám kiszámításakor, használja ezt:

en: When looking for album art Clementine will first look for picture files that contain one of these words.
    If there are no matches then it will use the largest image in the directory.
hu: Amikor a Clementine albumborítót keres, először azokat a fájlokat ellenőrzi, melyek neve tartalmazza az alábbi szavakat.
    Ha nincs egyezés, akkor a legnagyobb képet veszi a könyvtárból.

en: When saving a playlist, file paths should be
hu: A lejátszólista mentésekor a fájl elérési útvonal

en: When sorting artists, albums and titles
hu: Az előadók, albumok és címek rendezésekor:

en: When the list is empty...
hu: Ha a lista üres...

en: Why not try...
hu: Miért nem próbálja...

en: Wide band (WB)
hu: Széles sávú (WB)

en: Wii Remote %1: activated
hu: Wii távvezérlő %1: aktiválva

en: Wii Remote %1: connected
hu: Wii távvezérlő %1: kapcsolódva

en: Wii Remote %1: critical battery (%2%)
hu: Wii távvezérlő %1: kritikus teleptöltés (%2%)

en: Wii Remote %1: disactived
hu: Wii távvezérlő %1: deaktiválva

en: Wii Remote %1: disconnected
hu: Wii távvezérlő %1: kapcsolat bontva

en: Wii Remote %1: low battery (%2%)
hu: Wii távvezérlő %1: alacsony teleptöltés (%2%)

en: Without cover:
hu: Borító nélkül:

en: Would you like to move the other songs in this album to Various Artists as well?
hu: Szeretné a többi számot ebből az albumból áthelyezni a Vegyes előadók közé is?

en: Would you like to run a full rescan right now?
hu: Szeretne most teljes újraolvasást végezni?

en: Write all songs statistics into songs' files
hu: Minden szám statisztikájának mentése a zenefájlokba

en: Write metadata
hu: Metaadatok írása

en: Wrong username or password.
hu: Érvénytelen felhasználói név vagy jelszó.

en: Year
hu: Év

en: Year - Album
hu: Év – Album

en: Year - original
hu: Év – eredeti

en: Years
hu: Év

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: You are about to download the following albums
hu: A következő albumok letöltésére készül

en: You are about to remove %1 playlists from your favorites, are you sure?
hu: Biztos, hogy törölni szeretné a(z) %1 lejátszólistát a kedvencek közül?

en: You are about to remove a playlist which is not part of your favorite playlists: the playlist will be deleted (this action cannot be undone). 
    Are you sure you want to continue?
hu: Egy nem a kedvencek közé tartozó lejátszólista törlésére készül: a lejátszólista törölve lesz (a művelet nem vonható vissza).
    Biztos, hogy folytatja?

en: You are not signed in.
hu: Nincs bejelentkezve.

en: You are signed in as %1.
hu: Bejelentkezett, mint %1.

en: You are signed in.
hu: Bejelentkezett.

en: You can change the way the songs in the library are organised.
hu: Megváltoztathatja a számok zenetárban való rendezésének módját.

en: You can find <a href="%1">here on GitHub</a> the new cross platform remote.<br/>It is available on <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> and <b>Windows</b><br/>
hu: Az új keresztplatformos távvezérlő <a href="%1">itt találja a GitHubon</a>.<br/>Elérhető <b>Linuxra</b>, <b>MacOS-re</b> és <b>Windowsra</b><br/>

en: You can listen to Magnatune songs for free without an account.  Purchasing a membership removes the messages at the end of each track.
hu: Hallgathat Magnatune számokat ingyen, előfizetés nélkül. Előfizetés vásárlása esetén a számvégi üzenetek eltávolításra kerülnek.

en: You can listen to background streams at the same time as other music.
hu: Közvetítéseket hallgathat a háttérben, miközben más zenét hallgat.

en: You can use your Wii Remote as a remote control for Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">See the page on the Clementine wiki</a> for more information.
hu: A Clementine távvezérléséhez használhat Wii távvezérlőt is. Részletekért <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">tekintse meg a Clementine wiki oldalát</a>.

en: You do not have an active subscription
hu: Nincs aktív feliratkozása

en: You love this track
hu: Kedveli ezt a számot

en: You need to launch System Preferences and allow Clementine to "<span style="font-style:italic">control your computer</span>" to use global shortcuts in Clementine.
hu: A Rendszerbeállításokban engedélyeznie kell a „<span style=" font-style:italic;">számítógép irányítása</span>” beállítást a globális billentyűparancsok használatához.

en: You will need to restart Clementine if you change the language.
hu: A nyelv megváltoztatásához újra kell indítania a Clementine-t.

en: Your IP address:
hu: Az IP-címe:

en: Your Magnatune credentials were incorrect
hu: A Magnatune bejelentkezési adatai nem megfelelőek

en: Your library is empty!
hu: A zenetára üres!

en: Your radio streams
hu: A rádióközvetítései

en: Your scrobbles: %1
hu: Scrobble-jei: %1

en: Your system is missing OpenGL support, visualizations are unavailable.
hu: A rendszeréről hiányzik az OpenGL-támogatás, a vizualizációk nem érhetők el.

en: Zero
hu: Nulla

en: add %n songs
hu: %n szám hozzáadása

en: after
hu: után

en: ago
hu: óta

en: and
hu: és

en: automatic
hu: automatikus

en: before
hu: előtt

en: between
hu: között

en: biggest first
hu: nagyobb először

en: comma-separated list of the allowed extensions that will be visible from the network remote (ex: m3u,mp3,flac,ogg,wav)
hu: azon engedélyezett kiterjesztések vesszővel elválasztott listája, amelyek láthatóak lesznek a hálózati távvezérlőben (például m3u,mp3,flac,ogg,wav)

en: contains
hu: tartalmazza

en: desktop_remote
hu: asztali_távvezérlő

en: disabled
hu: letiltva

en: disc %1
hu: %1. lemez

en: does not contain
hu: nem tartalmazza

en: dump
hu: kiírás

en: empty
hu: üres

en: ends with
hu: végződik

en: equals
hu: egyenlő

en: gpodder.net directory
hu: gpodder.net mappa

en: greater than
hu: nagyobb mint

en: iPods and USB devices currently don't work on Windows.  Sorry!
hu: Az Ipod USB- vel nem működik Windows- on. Sajnáljuk!

en: in the last
hu: az utóbbi

en: less than
hu: kevesebb mint

en: longest first
hu: hosszabb először

en: move %n songs
hu: %n szám áthelyezése

en: newest first
hu: újabb először

en: not empty
hu: nem üres

en: not equals
hu: nem egyezik meg

en: not in the last
hu: nem az utóbbi

en: not on
hu: nincs bekapcsolva

en: oldest first
hu: régebbi először

en: on
hu: ezen

en: options
hu: beállítások

en: or scan the QR code:
hu: vagy olvassa le a QR-kódot:

en: press enter
hu: nyomja meg az entert

en: remove %n songs
hu: %n szám eltávolítása

en: shortest first
hu: rövidebb először

en: shuffle songs
hu: zeneszámok keverése

en: smallest first
hu: kisebb először

en: sort songs
hu: rövid számok

en: starts with
hu: kezdődik

en: stop
hu: leállítás

en: track %1
hu: %1. szám
