Clementine Music Player - en to it translation catalogue (1297 entries)

en: 
    
    You can favorite playlists by clicking the star icon next to a playlist name
    
    Favorited playlists will be saved here
it: 
    
    Puoi creare scalette preferite facendo clic sulla stella accanto al nome della scaletta
    
    Le scalette preferite saranno salvate qui

en:  ANMR method (experimental)
it: Metodo ANMR (sperimentale)

en:  days
it: giorni

en:  pt
it:  punti

en:  seconds
it:  secondi

en:  songs
it:  brani

en: %1 albums
it: %1 album

en: %1 days
it: %1 giorni

en: %1 days ago
it: %1 giorni fa

en: %1 on %2
it: %1 di %2

en: %1 playlists (%2)
it: %1 scalette (%2)

en: %1 request failed:
    %2
it: %1 richiesta non riuscita:
    %2

en: %1 song
it: %1 brano

en: %1 songs
it: %1 brani

en: %1 songs found
it: %1 brani trovati

en: %1 songs found (showing %2)
it: %1 brani trovati (mostrati %2)

en: %1 tracks
it: %1 tracce

en: %1 transferred
it: %1 trasferiti

en: %1: Wiimotedev module
it: %1: modulo Wiimotedev

en: %L1 other listeners
it: %L1 altri ascoltatori

en: %L1 selected of
it: %L1 selezionate di

en: %L1 total plays
it: %L1 riproduzioni totali

en: %L1 tracks
it: %L1 tracce

en: %n failed
it: %n non riusciti

en: %n finished
it: %n completati

en: %n remaining
it: %n rimanenti

en: &Align text
it: &Allinea il testo

en: &Center
it: &Centrato

en: &Custom
it: &Personalizzata

en: &Extras
it: &Extra

en: &Grouping
it: Ra&ggruppamento

en: &Help
it: Aiuto

en: &Hide %1
it: Nascon&di %1

en: &Hide...
it: Nascon&di...

en: &Left
it: A &sinistra

en: &Lock Rating
it: B&locca valutazione

en: &Lyrics
it: &Testi

en: &Music
it: &Musica

en: &None
it: &Nessuna

en: &Playlist
it: Scale&tta

en: &Quit
it: &Esci

en: &Repeat mode
it: Modalità di &ripetizione

en: &Right
it: A dest&ra

en: &Shuffle mode
it: Modalità di me&scolamento

en: &Stretch columns to fit window
it: Allunga le colonne per adattarle alla fines&tra

en: &Tools
it: S&trumenti

en: &Year
it: &Anno

en: (different across multiple songs)
it: (differente tra diversi brani)

en: ...and all the Amarok contributors
it: ...e tutti i collaboratori di Amarok

en: 1 day
it: un giorno

en: 1 track
it: una traccia

en: 128k MP3
it: MP3 128k

en: 192,000Hz
it: 192.000Hz

en: 44,100Hz
it: 44.100Hz

en: 48,000Hz
it: 48.000Hz

en: 50 random tracks
it: 50 tracce casuali

en: 96,000Hz
it: 96.000Hz

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
it: <a href="http://www.di.fm/premium/">Aggiorna subito a Premium</a>

en: <html><head/><body><p>If not checked, Clementine will  try to save your ratings and other statistics only in a separate database and don't modify your files.</p><p>If checked, it will save statistics both in database and directly into the file each time they changed.</p><p>Please note it might not work for every format and, as there is no standard for doing so, other music players might not be able to read them.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Se non marcata, Clementine proverà a salvare le valutazioni e le altre statistiche in un database separato senza modificare i tuoi file.</p><p>Se marcata, salverà le statistiche sia nel database che direttamente nei file ad ogni modifica.</p><p>Nota che potrebbe non funzionare per ogni formato e, dato che non esiste uno standard, altri lettori musicali potrebbero non essere in grado di leggerli.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Prefix a word with a field name to limit the search to that field, e.g. <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> searches the library for all artists that contain the word Bode, <span style=" font-weight:600;">playcount:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> searches the library for songs played at least twice, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> searches the library for songs played in the last 180 minutes.</p><p><span style=" font-weight:600;">Available fields: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Anteponi una parola con un nome di campo per limitare la ricerca a quel campo, ad es. <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> cerca nella raccolta tutti gli artisti che contengono la parola Bode, <span style=" font-weight:600;">playcount:</span> <span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span>cerca nella raccolta brani riprodotti almeno due volte, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> cerca nella raccolta brani riprodotti negli ultimi 180 minuti.</p><p><span style=" font-weight:600;">Campi disponibili: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This will write songs' ratings and statistics into files tags for all your library's songs.</p><p>This is not needed if the &quot;Save ratings and statistics in file tags&quot; option has always been activated.</p></body></html>
it: <html><head/><body><p>Scriverà le valutazioni e le statistiche nei tag dei brani della tua raccolta di brani.</p><p>Non è necessaria se l'opzione &quot;Salva le valutazioni e le statistiche nei tag dei brani&quot; è sempre stata attiva.

en: <p>This article uses material from the Wikipedia article <a href="%1">%2</a>, which is released under the <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>
it: <p>Questo articolo utilizza materiale dalll'articolo di Wikipedia <a href="%1">%2</a>, rilasciato nei termini della <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
it: <p>Le variabili iniziano con %, ad esempio: %artist %album %title </p>
    
    <p>Se racchiudi sezioni di testo che contengono una variabile tra parentesi 
    graffe, queste sezioni saranno nascoste se la variabile non contiene alcun 
    valore.</p>

en: A client can connect only, if the correct code was entered.
it: Un client può connettersi solo se viene digitato il codice corretto.

en: A premium account is required
it: È richiesto un account Premium

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
it: Una scaletta veloce è un elenco dinamico di brani che deriva dalla tua raccolta. Ci sono diversi tipi di scaletta veloce che offrono modi diversi per selezionare un brano.

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
it: Un brano sarà incluso nella scaletta se verifica queste condizioni.

en: A&utomatic
it: A&utomatico

en: AAC 128k
it: 128k AAC

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
it: GLORIA ALL'IPNOROSPO

en: Abort
it: Interrompi

en: About %1
it: Informazioni su %1

en: About Clementine...
it: Informazioni su Clementine...

en: About Qt...
it: Informazioni su Qt...

en: Absolute
it: Assoluto

en: Account details
it: Dettagli dell'account

en: Account details (Premium)
it: Dettagli dell'account (Premium)

en: Action
it: Azione

[ctx: Category label]
en: Action
it: Azione

en: Activate/Deactivate Wii Remote
it: Attiva/disattiva Wiiremote

en: Add Podcast
it: Aggiungi podcast

en: Add Stream
it: Aggiungi flusso

en: Add a new line if supported by the notification type
it: Aggiungi una nuova riga se supportato dal tipo di notifica

en: Add action
it: Aggiungi azione

en: Add all tracks from a directory and all its subdirectories
it: Aggiungi tutte le tracce da una cartella e da tutte le sue sottocartelle

en: Add another stream...
it: Aggiungi un altro flusso...

en: Add directory...
it: Aggiungi cartella...

en: Add file
it: Aggiungi file

en: Add file to transcoder
it: Aggiungi file al transcodificatore

en: Add file(s) to transcoder
it: Aggiungi file al transcodificatore

en: Add file...
it: Aggiungi file...

en: Add files to transcode
it: Aggiungi file da transcodificare

en: Add folder
it: Aggiungi cartella

en: Add folder...
it: Aggiungi cartella...

en: Add new folder...
it: Aggiungi nuova cartella...

en: Add podcast
it: Aggiungi podcast

en: Add podcast...
it: Aggiungi podcast...

en: Add search term
it: Aggiungi termine di ricerca

en: Add song album tag
it: Aggiungi il tag album al brano

en: Add song albumartist tag
it: Aggiungi il tag albumartista al brano

en: Add song artist tag
it: Aggiungi il tag artista al brano

en: Add song auto score
it: Aggiungi punteggio automatico del brano

en: Add song composer tag
it: Aggiungi il tag compositore al brano

en: Add song disc tag
it: Aggiungi il tag disco al brano

en: Add song filename
it: Aggiungi il nome file del brano

en: Add song genre tag
it: Aggiungi il tag genere al brano

en: Add song grouping tag
it: Aggiungi tag del gruppo del brano

en: Add song length tag
it: Aggiungi il tag durata al brano

en: Add song performer tag
it: Aggiungi tag del musicista del brano

en: Add song play count
it: Aggiungi il tag contatore di riproduzione al brano

en: Add song rating
it: Aggiungi valutazione del brano

en: Add song skip count
it: Aggiungi contatore salti al brano

en: Add song title tag
it: Aggiungi il tag titolo al brano

en: Add song track tag
it: Aggiungi il tag traccia al brano

en: Add song year tag
it: Aggiungi il tag anno al brano

en: Add stream...
it: Aggiungi flusso...

en: Add to another playlist
it: Aggiungi a un'altra scaletta

en: Add to playlist
it: Aggiungi alla scaletta

en: Add to the queue
it: Aggiungi alla coda

en: Add to your radio streams
it: Aggiungi i tuoi flussi radio

en: Add wiimotedev action
it: Aggiungi azione wiimotedev

en: Added this month
it: Aggiunti questo mese

en: Added this week
it: Aggiunti questa settimana

en: Added this year
it: Aggiunti quest'anno

en: Added today
it: Aggiunti oggi

en: Added within three months
it: Aggiunti negli ultimi tre mesi

en: Advanced grouping...
it: Raggruppamento avanzato...

en: After
it: Dopo

en: After copying...
it: Dopo la copia...

en: Album (ideal loudness for all tracks)
it: Album (volume ideale per tutte le tracce)

en: Album artist
it: Artista dell'album

en: Album cover
it: Copertina dell'album

en: Album info on jamendo.com...
it: Informazioni album su jamendo.com...

en: Albums with covers
it: Album con copertina

en: Albums without covers
it: Album senza copertina

en: All
it: Tutto

en: All Files (*)
it: Tutti i file (*)

[ctx: Label for button to enable/disable Hypnotoad background sound.]
en: All Glory to the Hypnotoad!
it: Gloria, gloria all'ipnorospo!

en: All albums
it: Tutti gli album

en: All artists
it: Tutti gli artisti

en: All files (*)
it: Tutti i file (*)

en: All playlists (%1)
it: Tutte le scalette (%1)

en: All the translators
it: Tutti i traduttori

en: All tracks
it: Tutte le tracce

en: Allow a client to download music from this computer.
it: Permetti a un client di scaricare musica da questo computer.

en: Allow downloads
it: Consenti gli scaricamenti

en: Allow mid/side encoding
it: Consenti codifica mid/side

en: Alongside the originals
it: Insieme agli originali

en: Alwa&ys hide the main window
it: &Nascondi sempre la finestra principale

en: Always show &the main window
it: Mos&tra sempre la finestra principale

en: Always start playing
it: Inizia sempre la riproduzione

en: An error occurred loading the iTunes database
it: Si è verificato un errore durante la il caricamento del database di iTunes

en: An error occurred writing metadata to '%1'
it: Si è verificato un errore durante la scrittura dei metadati su '%1'

en: An unspecified error occurred.
it: Si è verificato un errore non specificato.

en: And:
it: E:

en: Angry
it: Arrabbiato

en: Appearance
it: Aspetto

en: Append files/URLs to the playlist
it: Aggiungi file/URL alla scaletta

en: Append to current playlist
it: Aggiungi alla scaletta attuale

en: Append to the playlist
it: Aggiungi alla scaletta

en: Apply compression to prevent clipping
it: Applica la compressione per evitare il fruscio

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
it: Sei sicuro di voler eliminare la preimpostazione "%1"?

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
it: Sei sicuro di voler azzerare le statistiche del brano?

en: Are you sure you want to write song's statistics into song's file for all the songs of your library?
it: Sei sicuro di voler scrivere le statistiche nei file dei brani della tua scaletta?

en: Artist
it: Artista

en: Artist info
it: Info artista

en: Artist's initial
it: Iniziale dell'artista

en: As&k when saving
it: &Chiedi durante il salvataggio

en: Audio format
it: Formato audio

en: Audio output
it: Uscita audio

en: Authentication failed
it: Autenticazione non riuscita

en: Author
it: Autore

en: Authors
it: Autori

en: Auto
it: Automatica

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic updating
it: Aggiornamento automatico

en: Automatically determine based on sample rate.
it: Determinata automaticamente in base al campionamento

en: Automatically open single categories in the library tree
it: Apri automaticamente categorie singole nell'albero della raccolta

en: Available
it: Disponibile

en: Average bitrate
it: Bitrate medio

en: Average image size
it: Dimensione immagine media

en: BBC Podcasts
it: Podcast BBC

en: Background Streams
it: Flussi sullo sfondo

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Background image
it: Immagine di sfondo

en: Background opacity
it: Opacità dello sfondo

en: Backing up database
it: Copia di sicurezza del database

en: Balance
it: Bilanciamento

en: Ban (Last.fm scrobbling)
it: Vieta (scrobble di Last.fm)

en: Bar analyzer
it: Analizzatore a barre

en: Basic Blue
it: Blu di base

en: Basic audio type
it: Tipo audio Base

en: Behavior
it: Comportamento

en: Best
it: Migliore

en: Biography
it: Biografia

en: Bit rate
it: Bitrate

en: Block analyzer
it: Analizzatore a blocchi

en: Block type
it: Tipo di blocco

en: Blur amount
it: Sfocatura

en: Body
it: Corpo

en: Boom analyzer
it: Analizzatore Boom

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Buffer duration
it: Durata del buffer

en: Buffering
it: Riempimento buffer in corso

en: Building Seafile index...
it: Creazione indice Seafile...

en: But these sources are disabled:
it: Queste fonti sono disabilitate:

en: Buttons
it: Pulsanti

en: CBC Podcasts
it: Podcast CBC

en: CD Drive
it: Lettore CD

en: CUE sheet support
it: Supporto CUE sheet

en: Cancel download
it: Annulla lo scaricamento

en: Change cover art
it: Cambia copertina

en: Change font size...
it: Cambia dimensione dei caratteri...

en: Change repeat mode
it: Cambia la modalità di ripetizione

en: Change shortcut...
it: Cambia la scorciatoia...

en: Change shuffle mode
it: Cambia la modalità di mescolamento

en: Change the currently playing song
it: Cambierà la traccia in riproduzione

en: Change the language
it: Cambia la lingua

en: Changes will take place when the next song starts playing
it: I cambiamenti avranno effetto all'esecuzione del prossimo brano

en: Changing mono playback preference will be effective for the next playing songs
it: La modifica dell'impostazione di riproduzione mono avrà effetto per i prossimi brani riprodotti

en: Channels
it: Canali

en: Check for new episodes
it: Verifica la presenza di nuove puntate

en: Check for updates
it: Controllo aggiornamenti

en: Check for updates...
it: Controlla aggiornamenti...

en: Choose a name for your smart playlist
it: Scegli un nome per la scaletta veloce

en: Choose automatically
it: Scegli automaticamente

en: Choose color...
it: Scegli colore...

en: Choose font...
it: Scegli carattere...

en: Choose from the list
it: Scegli dall'elenco

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
it: Scegli l'ordinamento della scaletta e quanti brani conterrà.

en: Choose podcast download directory
it: Scegli la cartella di destinazione dei podcast

en: Choose the internet services you want to show.
it: Scegli i servizi Internet che vuoi mostrare.

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
it: Scegli i i siti web che Clementine utilizzerà durante la ricerca dei testi.

en: Classical
it: Classica

en: Cleaning up
it: Svuota

en: Clear
it: Svuota

en: Clear playlist
it: Svuota la scaletta

en: Clementine Error
it: Errore di Clementine

en: Clementine Orange
it: Arancione clementino

en: Clementine Visualization
it: Visualizzazioni di Clementine

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
it: Clementine può convertire automaticamente la musica che copi sul dispositivo in un formato riproducibile.

en: Clementine can play music that you have uploaded to Box
it: Clementine può riprodurre la musica che hai caricato su Box

en: Clementine can play music that you have uploaded to Dropbox
it: Clementine può riprodurre la musica che hai caricato su Dropbox

en: Clementine can play music that you have uploaded to Google Drive
it: Clementine può riprodurre la musica che hai caricato su Google Drive

en: Clementine can play music that you have uploaded to OneDrive
it: Clementine può riprodurre musica che hai caricato su OneDrive

en: Clementine can show a message when the track changes.
it: Clementine può mostrare un messaggio al cambiamento di traccia.

en: Clementine can synchronize your subscription list with your other computers and podcast applications.  <a href="https://gpodder.net/register/">Create an account</a>.
it: Clementine può sincronizzare l'elenco delle tue sottoscrizioni con altri tuoi computer e applicazioni di gestione dei podcast. <a href="https://gpodder.net/register/">Crea un account</a>.

en: Clementine could not load any projectM visualisations.  Check that you have installed Clementine properly.
it: Clementine non può caricare alcuna visualizzazione projectM. Controlla che Clementine sia installato correttamente.

en: Clementine image viewer
it: Visualizzatore immagini di Clementine

en: Clementine was unable to find results for this file
it: Clementine non ha trovato risultati per questo file

en: Clementine will find music in:
it: Clementine troverà la musica in:

en: Click here to add some music
it: Fai clic qui per aggiungere della musica

en: Click here to favorite this playlist so it will be saved and remain accessible through the "Playlists" panel on the left side bar
it: Fai clic qui per aggiungere questa scaletta alle preferite in modo da salvarla e renderla accessibile dal pannello "Scalette" nella barra di sinistra

en: Click to toggle between remaining time and total time
it: Clic per passare dal tempo rimanente al tempo totale

en: Clicking the Login button will open a web browser.  You should return to Clementine after you have logged in.
it: Un clic sul pulsante Accedi aprirà un browser web. Torna a Clementine dopo aver effettuato l'accesso.

en: Close
it: Chiudi

en: Close playlist
it: Chiudi la scaletta

en: Close visualization
it: Chiudi la visualizzazione

en: Closing this window will cancel the download.
it: La chiusura di questa finestra annullerà lo scaricamento.

en: Closing this window will stop searching for album covers.
it: La chiusura di questa finestra fermerà la ricerca delle copertine.

en: Co&mposer
it: Co&mpositore

en: Colors
it: Colori

en: Comma separated list of class:level, level is 0-3
it: Elenco separato da virgole di classe:livello, livello è 0-3

en: Comma separated list of prefix words to ignore when sorting
it: Elenco separato da virgole di parole preefisse da ignorare in fase di ordinamento

en: Command
it: Comando

en: Comment
it: Commento

en: Complete tags automatically
it: Completa automaticamente i tag

en: Complete tags automatically...
it: Completa automaticamente i tag...

en: Composer
it: Compositore

en: Configure %1...
it: Configura %1...

en: Configure Magnatune...
it: Configura Magnatune...

en: Configure Shortcuts
it: Configura scorciatoie

en: Configure Subsonic...
it: Configura Subsonic...

en: Configure global search...
it: Configura la ricerca globale...

en: Configure library...
it: Configura raccolta...

en: Configure podcasts...
it: Configura podcast...

en: Configure...
it: Configura...

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
it: Connetti i Wii Remote utilizzando l'azione attiva/disattiva

en: Connect device
it: Connetti dispositivo

en: Connection refused by server, check server URL. Example: http://localhost:4040/
it: Connessione rifiutata dal server, controlla l'URL del server. Esempio: http://localhost:4040/

en: Connection timed out
it: Connessione scaduta

en: Connection timed out, check server URL. Example: http://localhost:4040/
it: Connessione scaduta, controlla l'URL del server. Esempio: http://localhost:4040/

en: Constant bitrate
it: Bitrate costante

en: Convert all music
it: Converti tutta la musica

en: Convert any music that the device can't play
it: Converti qualsiasi musica che il dispositivo non può riprodurre

en: Convert lossless audiofiles before sending them to the remote.
it: Converti i file audio senza perdita di informazione prima di inviarli alla destinazione remota.

en: Convert lossless files
it: Converti i file senza perdita di informazione

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Copy to device...
it: Copia su dispositivo...

en: Copy to library...
it: Copia nella raccolta...

en: Could not connect to Subsonic, check server URL. Example: http://localhost:4040/
it: Impossibile connettersi a Subsonic, controlla l'URL del server. Esempio: http://localhost:4040/

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
it: Impossibile creare l'elemento «%1» di GStreamer - assicurati che tutti i plugin necessari siano installati

en: Could not detect an audio stream in %1
it: Impossibile rilevare un flusso audio in %1

en: Could not find Google Drive file.
it: Impossibile trovare il file di Google Drive.

en: Could not find a suitable encoder element for <b>%1</b>.
it: Impossibile trovare un elemento codificatore adatto per <b>%1</b>.

en: Could not get details
it: Impossibile ottenere i dettagli

en: Could not log in to Last.fm. Please try again.
it: Impossibile accedere a Last.fm. Prova ancora.

en: Couldn't create playlist
it: Impossibile creare la scaletta

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
it: Impossibile trovare un multiplatore per %1, verifica l'installazione del plugin GStreamer corretto

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
it: Impossibile trovare un codificatore per %1, verifica l'installazione del plugin GStreamer corretto

en: Couldn't open output file %1
it: Impossibile aprire il file di uscita %1

en: Cover Manager
it: Gestore delle copertine

en: Cover art from embedded image
it: Copertina da immagine integrata

en: Cover art loaded automatically from %1
it: Copertina caricata automaticamente da %1

en: Cover art manually unset
it: Copertina rimossa manualmente

en: Cover art not set
it: Copertina non impostata

en: Cover art set from %1
it: Copertina impostata da %1

en: Covers from %1
it: Copertine da %1

en: Create a new playlist with files/URLs
it: Crea una nuova scaletta con file/URL

en: Cross-fade when changing tracks automatically
it: Dissolvenza incrociata al cambio automatico di traccia

en: Cross-fade when changing tracks manually
it: Dissolvenza incrociata al cambio manuale di traccia

en: Ctrl+Down
it: Ctrl+Giù

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom image:
it: Immagine personalizzata:

en: Custom message settings
it: Impostazioni messaggio personalizzato

en: Custom...
it: Personalizzato...

en: D-Bus path
it: Percorso D-Bus

en: Database corruption detected. Please read https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption for instructions on how to recover your database
it: Rilevato un danneggiamento del database. Leggi https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption per le istruzioni su come ripristinare il tuo database

en: Date
it: Data

en: Date created
it: Data di modifica

en: Date modified
it: Data di creazione

en: Days
it: Giorni

en: De&fault
it: Prede&finita

en: Decrease the volume by 4 percent
it: Riduci il volume del 4 percento

en: Decrease the volume by <value> percent
it: Riduci il volume del <value> percento

en: Decrease volume
it: Riduci il volume

en: Default background image
it: Immagine di sfondo predefinita

en: Default device on %1
it: Dispositivo predefinito su %1

en: Defaults
it: Valori predefiniti

en: Delay between visualizations
it: Ritardo tra le visualizzazioni

en: Delete
it: Elimina

en: Delete downloaded data
it: Elimina i dati scaricati

en: Delete files
it: Elimina i file

en: Delete from device...
it: Elimina da dispositivo...

en: Delete from disk...
it: Elimina dal disco...

en: Delete played episodes
it: Elimina le puntate scaricate

en: Delete preset
it: Elimina la preimpostazione

en: Delete smart playlist
it: Elimina la scaletta veloce

en: Delete the currently playing song
it: Elimina la traccia in riproduzione

en: Delete the original files
it: Elimina i file originali

en: Deleting files
it: Eliminazione dei file

en: Depth
it: Profondità

en: Dequeue selected tracks
it: Rimuovi le tracce selezionate dalla coda

en: Dequeue track
it: Rimuovi tracce dalla coda

en: Destination
it: Destinazione

en: Details...
it: Dettagli...

en: Detect
it: Rileva

en: Device
it: Dispositivo

en: Device Properties
it: Proprietà del dispositivo

en: Device name
it: Nome del dispositivo

en: Device properties...
it: Proprietà del dispositivo...

en: Devices
it: Dispositivi

en: Dialog
it: Finestra

en: Did you mean
it: Forse cercavi

en: Digitally Imported password
it: Password di Digitally Imported

en: Digitally Imported username
it: Nome utente di Digitally Imported

en: Direct internet connection
it: Connessione diretta a Internet

en: Directory
it: Cartella

en: Disable duration
it: Disabilita la durata

en: Disable moodbar generation
it: Disabilita la creazione della barra dell'atmosfera

[ctx: Refers to a disabled notification type in Notification settings.]
en: Disabled
it: Disabilitata

[ctx: Refers to search provider's status.]
en: Disabled
it: Disabilitata

en: Disc
it: Disco

en: Discontinuous transmission
it: Trasmissione discontinua

en: Display options
it: Opzioni di visualizzazione

en: Display the on-screen-display
it: Visualizza l'on-screen-display

en: Do a full library rescan
it: Esegui una nuova scansione completa della raccolta

en: Do a full rescan
it: Esegui una nuova scansione completa

en: Do a full rescan...
it: Esegui una nuova scansione completa...

en: Do not convert any music
it: Non convertire qualsiasi musica

en: Do not overwrite
it: Non sovrascrivere

en: Doing a full rescan will lose any metadata you've saved in Clementine such as cover art, play counts and ratings.  Clementine will rescan all your music in %1 which may take some time.
it: Con l'esecuzione di una nuova scansione completa si perderanno tutti i metadati salvati in Clementine, come copertine, numero di riproduzioni e valutazioni. Clementine analizzerà nuovamente tutta la tua musica in %1 e ciò potrebbe richiedere del tempo.

en: Don't repeat
it: Non ripetere

en: Don't show in various artists
it: Non mostrare in artisti vari

en: Don't show listened episodes
it: Non mostrare le puntate ascoltate

en: Don't shuffle
it: Non mescolare

en: Don't stop!
it: Non fermare!

en: Donate
it: Donazione

en: Double click to open
it: Doppio clic per aprire

en: Double clicking a song in the playlist will...
it: Il doppio clic su un brano nella scaletta...

en: Double clicking a song will...
it: Al doppio clic su un brano...

en: Download %n episodes
it: Scarica %n puntate

en: Download directory
it: Cartella degli scaricamenti

en: Download episodes to
it: Scarica le puntate in

en: Download membership
it: Scaricamento

en: Download new episodes automatically
it: Scarica automaticamente le nuove puntate

en: Download queued
it: Scaricamento accodato

en: Download settings
it: Impostazioni di scaricamento

en: Download the original Android app
it: Scarica l'applicazione originale per Android

en: Download the remote for Desktops, Android and iOS
it: Scarica il telecomando per desktop, Android e iOS

en: Download this album
it: Scarica questo album

en: Download this album...
it: Scarica questo album...

en: Download this episode
it: Scarica questa puntata

en: Downloading (%1%)...
it: Scaricamento in corso (%1%)...

en: Downloading Icecast directory
it: Scaricamento directory Icecast in corso

en: Downloading Jamendo catalogue
it: Scaricamento catalogo Jamendo in corso

en: Downloading Magnatune catalogue
it: Scaricamento catalogo Magnatune

en: Downloading metadata
it: Scaricamento metadati in corso

en: Drag to reposition
it: Trascina per riposizionare

en: Dump Graph
it: Scarica grafico

en: Dump Pipeline Graph
it: Scarica grafico della pipeline

en: Dump To Logs
it: Scrivi sui log

en: Duration
it: Durata

en: Dynamic mode is on
it: La modalità dinamica è attiva

en: Dynamic random mix
it: Misto casuale dinamico

en: Edit smart playlist...
it: Modifica la scaletta veloce...

en: Edit tag "%1"...
it: Modifica tag "%1"...

en: Edit tag...
it: Modifica tag...

en: Edit tags
it: Modifica i tag

en: Edit track information
it: Modifica informazioni della traccia

en: Edit track information...
it: Modifica informazioni sulla traccia...

en: Edit tracks information...
it: Modifica le informazioni sulle tracce...

en: Edit...
it: Modifica...

en: Enable Wii Remote support
it: Abilita il supporto del Wii Remote

en: Enable equalizer
it: Abilita equalizzatore

en: Enable shortcuts only when Clementine is focused
it: Abilita le scorciatoie solo quando Clementine è in primo piano

en: Enable song metadata inline edition with click
it: Abilita la modifica in linea dei metadati di un brano con un clic

en: Enable sources below to include them in search results.  Results will be displayed in this order.
it: Abilita le fonti seguenti per includerle nei risultati di ricerca. I risultati saranno visualizzati in questo ordine.

en: Enable/disable Last.fm scrobbling
it: Abilita/Disabilita lo scrobble di Last.fm

en: Encoder
it: Codificatore

en: Encoding complexity
it: Complessità della codifica

en: Encoding engine quality
it: Qualità del motore di codifica

en: Encoding mode
it: Modalità di codifica

en: Enter a URL
it: Inserisci un URL

en: Enter a URL to download a cover from the Internet:
it: Inserisci un URL per scaricare una copertina da Internet:

en: Enter a filename for exported covers (no extension):
it: Digita un nome file per le copertine esportate (nessuna estensione):

en: Enter a new name for this playlist
it: Inserisci un nuovo nome per questa scaletta

en: Enter search terms above to find music on your computer and on the internet
it: Inserisci sopra i termini di ricerca per trovare musica sul tuo computer e su Internet

en: Enter search terms below to find podcasts in the iTunes Store
it: Digita i termini di ricerca qui sotto per trovare podcast sull'iTunes Store

en: Enter search terms below to find podcasts on gpodder.net
it: Digita i termini di ricerca qui sotto per trovare podcast su gpodder.net

en: Enter search terms here
it: Inserisci qui i termini di ricerca

en: Enter the URL of an internet radio stream:
it: Inserisci l'URL di flusso radio in Internet:

en: Enter the name of the folder
it: Digita il nome della cartella

en: Enter this IP in the App to connect to Clementine.
it: Digita questo IP nell'applicazione per connetterti a Clementine.

en: Entire collection
it: Collezione completa

en: Episode information
it: Informazioni episodio

en: Equalizer
it: Equalizzatore

en: Equivalent to --log-levels *:1
it: Equivalente a --log-levels *:1

en: Equivalent to --log-levels *:3
it: Equivalente a --log-levels *:3

en: Error
it: Errore

en: Error connecting MTP device
it: Errore in fase di collegamento del dispositivo MTP

en: Error copying songs
it: Errore durante la copia dei brani

en: Error deleting songs
it: Errore durante l'eliminazione dei brani

en: Error discovering %1: %2
it: Errore durante la rilevazione di %1: %2

en: Error loading %1
it: Errore durante il caricamento di %1

en: Error loading di.fm playlist
it: Errore durante il caricamento della scaletta di.fm

en: Error processing %1: %2
it: Errore durante l'elaborazione di %1: %2

en: Error while loading audio CD
it: Errore nel caricamento del CD audio

en: Ever played
it: Mai riprodotte

en: Every 10 minutes
it: Ogni 10 minuti

en: Every 12 hours
it: Ogni 12 ore

en: Every 2 hours
it: Ogni 2 ore

en: Every 20 minutes
it: Ogni 20 minuti

en: Every 30 minutes
it: Ogni 30 minuti

en: Every 6 hours
it: Ogni 6 ore

en: Every hour
it: Ogni ora

en: Except between tracks on the same album or in the same CUE sheet
it: Ad eccezione delle tracce dello stesso album o dello stesso CUE sheet

en: Existing covers
it: Copertine esistenti

en: Expand
it: Espandi

en: Expires on %1
it: Scade il %1

en: Export Covers
it: Esporta copertine

en: Export covers
it: Esporta le copertine

en: Export downloaded covers
it: Esporta le copertine scaricate

en: Export embedded covers
it: Esporta le copertine integrate

en: Export finished
it: Esporta completate

en: Exported %1 covers out of %2 (%3 skipped)
it: Esportate %1 copertine di %2 (%3 saltate)

en: Fade out on pause / fade in on resume
it: Dissolvenza in uscita in pausa / dissolvenza in entrata al ripristino

en: Fade out when stopping a track
it: Dissolvenza all'interruzione di una traccia

en: Fading
it: Dissolvenza

en: Fading duration
it: Durata della dissolvenza

en: Failed reading CD drive
it: Lettura del CD non riuscita

en: Failed to fetch directory
it: Recupero della cartella non riuscito

en: Failed to fetch podcasts
it: Recupero del podcast non riuscito

en: Failed to get channel list:
    %1
it: Recupero dell'elenco dei canali non riuscito:
    %1

en: Failed to load podcast
it: Caricamento del podcast non riuscito

en: Failed to parse %1 response:
    %2
it: Elaborazione della risposta di %1 non riuscita:
    %2

en: Failed to parse the XML for this RSS feed
it: Analisi XML non riuscita per questa fonte RSS

en: Failed to update icecast directory:
    %1
it: Aggiornamento della directory icecast non riuscito:
    %1

en: Failed to write new auto-tags to '%1'
it: Scrittura dei nuovi tag automatici su '%1' non riuscita

en: Fast
it: Veloce

en: Fast search
it: Ricerca veloce

en: Favourite tracks
it: Tracce preferite

en: Fetch Missing Covers
it: Scarica copertine mancanti

en: Fetch automatically
it: Scarica automaticamente

en: Fetch completed
it: Scaricamento completato

en: Fetching Subsonic library
it: Scaricamento della libreria di Subsonic

en: Fetching cover error
it: Errore di scaricamento della copertina

en: Fetching playlist items
it: Recupero elementi della scaletta

en: File extension
it: Estensione file

en: File formats
it: Formati dei file

en: File name
it: Nome file

en: File name (without path)
it: Nome file (senza percorso)

en: File paths
it: Percorsi dei file

en: File size
it: Dimensione file

en: File type
it: Tipo file

en: Filename
it: Nome file

en: Filename Preview
it: Anteprima nome file

en: Files
it: File

en: Files root folder
it: Cartella radice dei file

en: Files to transcode
it: File da transcodificare

en: Find songs in your library that match the criteria you specify.
it: Trova i brani nella tua raccolta che corrispondono ai criteri specificati.

en: Fingerprinting song
it: Creazione impronta del brano

en: Finish
it: Fine

en: First level
it: Primo livello

en: Fit cover to width
it: Adatta la copertina alla larghezza

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Force mono encoding
it: Forza codifica mono

en: Forget device
it: Elimina dispositivo

en: Forgetting a device will remove it from this list and Clementine will have to rescan all the songs again next time you connect it.
it: L'eliminazione di un dispositivo lo rimuoverà da questo elenco e Clementine dovrà effettuare una nuova scansione di tutti i brani al successivo collegamento.

en: Form
it: Modulo

en: Format
it: Formato

en: Framerate
it: Velocità fotogrammi

en: Frames per buffer
it: Struttura per buffer

en: Frequently Played Albums
it: Album riprodotti frequentemente

en: Frozen
it: Gelido

en: Full Bass
it: Bassi al massimo

en: Full Bass + Treble
it: Bassi e alti al massimo

en: Full Treble
it: Alti al massimo

en: Ge&nre
it: Ge&nere

en: General
it: Generale

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Genre
it: Genere

en: Getting channels
it: Recupero dei canali

en: Getting station
it: Recupero stazioni

en: Getting streams
it: Recupero flussi

en: Give it a name:
it: Dagli un nome:

en: Go
it: Vai

en: Go to next playlist tab
it: Vai alla scheda della scaletta successiva

en: Go to previous playlist tab
it: Vai alla scheda della scaletta precedente

en: Got %1 covers out of %2 (%3 failed)
it: Ottenute %1 copertine di %2 (%3 non riuscito)

en: Grey out non existent songs in my playlists
it: Colora di grigio i brani della scaletta non esistenti

en: Group Library by...
it: Raggruppa raccolta per...

en: Group by
it: Raggruppa per

en: Group by Album
it: Raggruppa per album

en: Group by Album artist/Album
it: Raggruppa per artista dell'album/album

en: Group by Artist
it: Raggruppa per artista

en: Group by Artist/Album
it: Raggruppa per artista/album

en: Group by Artist/Year - Album
it: Raggruppa per artista/anno - album

en: Group by Genre/Album
it: Raggruppa per genere/album

en: Group by Genre/Artist/Album
it: Raggruppa per genere/artista/album

en: Grouping
it: Gruppo

en: Grouping Name
it: Nome raggruppamento

en: Grouping name:
it: Nome raggruppamento:

en: HTML page did not contain any RSS feeds
it: La pagina HTML non contiene alcuna fonte RSS

en: HTTP 3xx status code received without URL, verify server configuration.
it: Ricevuto codice di stato HTTP 3xx senza URL, verifica la configurazione del server.

en: HTTP proxy
it: Proxy HTTP

en: Happy
it: Felice

en: Hardware information
it: Informazioni hardware

en: Hardware information is only available while the device is connected.
it: Le informazioni hardware sono disponibili solo quando il dispositivo è connesso.

en: Hide playlist filter toolbar
it: Nascondi la barra degli strumenti di filtro

en: High
it: Alto

en: High (%1 fps)
it: Alto (%1 fps)

en: High (1024x1024)
it: Alta (1024x1024)

en: Host not found, check server URL. Example: http://localhost:4040/
it: Host non trovato, controlla l'URL del server. Esempio: http://localhost:4040/

en: Hours
it: Ore

en: Hypnotoad
it: Ipnorospo

en: I don't have a Magnatune account
it: Non ho un account Magnatune

en: Icon
it: Icona

en: Icons on top
it: Icone in alto

en: Identifying song
it: Identificazione del brano in corso

en: If activated, clicking a selected song in the playlist view will let you edit the tag value directly
it: Se attivata, il clic su un brano selezionato nella vista della scaletta ti consentirà di modificare direttamente il valore di un tag

en: If enabled the original files will be removed. If transcoded files have the same file extension and the destination is the same directory as the original files, the original files will be replaced.
it: Se abilitata, i file originali saranno rimossi. Se i file transcodificati hanno la stessa estensione e la destinazione è la stessa cartella dei file originali, i file originali saranno sostituiti.

en: If you continue, this device will work slowly and songs copied to it may not work.
it: Se continui, il dispositivo funzionerà lentamente e i brani copiati su di esso potrebbero non essere riproducibili.

en: If you know the URL of a podcast, enter it below and press Go.
it: Se conosci l'URL di un podcast, digitalo qui sotto e premi Vai.

en: Ignore "The" in artist names
it: Ignora "The" nei nomi degli artisti

en: Ignore prefix word(s)
it: Ignora parole prefisse

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)
it: Immagini (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)
it: Immagini (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)

en: In %1 days
it: Tra %1 giorni

en: In %1 weeks
it: Tra %1 settimane

en: In dynamic mode new tracks will be chosen and added to the playlist every time a song finishes.
it: Nella modalità dinamica le nuove tracce saranno scelte e aggiunte alla scaletta al termine di ogni brano.

en: Include album art in the notification
it: Includi copertina nella notifica

en: Include all songs
it: Includi tutti i brani

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Client must upgrade.
it: Versione del protocollo REST di Subsonic incompatibile. Aggiornare il client.

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Server must upgrade.
it: Versione del protocollo REST di Subsonic incompatibile. Aggiornare il server.

en: Incomplete configuration, please ensure all fields are populated.
it: Configurazione incompleta, assicurati che tutti i campi siano popolati.

en: Increase the volume by 4 percent
it: Aumenta il volume del 4 percento

en: Increase the volume by <value> percent
it: Aumenta il volume del <value> percento

en: Increase volume
it: Aumenta il volume

en: Indexing %1
it: Indicizzazione di %1 in corso...

en: Information
it: Informazioni

en: Input options
it: Opzioni di ingresso

en: Insert...
it: Inserisci...

en: Integrity check
it: Controllo d'integrità

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Internet services
it: Servizi internet

en: Intro tracks
it: Tracce di introduzione

en: Invalid API key
it: Chiave API non valida

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Invalid format
it: Formato non valido

en: Invalid method
it: Metodo non valido

en: Invalid parameters
it: Parametri non validi

en: Invalid resource specified
it: Risorsa specificata non valida

en: Invalid service
it: Servizio non valido

en: Invalid session key
it: Chiave di sessione non valida

en: Invert Selection
it: Inverti la selezione

en: Jamendo Most Listened Tracks
it: Tracce più ascoltate di Jamendo

en: Jamendo Top Tracks
it: Tracce preferite di Jamendo

en: Jamendo Top Tracks of the Month
it: Tracce preferite del mese di Jamendo

en: Jamendo Top Tracks of the Week
it: Tracce preferite della settimana di Jamendo

en: Jamendo database
it: Database di Jamendo

en: Jump to previous song right away
it: Salta subito al brano precedente

en: Jump to the currently playing track
it: Salta alla traccia in riproduzione

en: Keep buttons for %1 second...
it: Trattieni i pulsanti per %1 secondo...

en: Keep buttons for %1 seconds...
it: Trattieni i pulsanti per %1 secondi...

en: Keep running in the background when the window is closed
it: Mantieni l'esecuzione sullo sfondo quando la finestra è chiusa

en: Keep the original files
it: Mantieni i file originali

[ctx: Label for buton to enable/disable kittens in the now playing widget]
en: Kittens
it: Gattini

en: Language
it: Lingua

en: Laptop/Headphones
it: Portatile/Cuffie

en: Large Hall
it: Sala grande

en: Large album cover
it: Copertina grande

en: Large album cover (details below)
it: Copertina grande dell'album (sotto i dettagli)

en: Large album cover (no details)
it: Copertina grande dell'album (senza dettagli)

en: Large sidebar
it: Pannello laterale grande

en: Last played
it: Ultima riproduzione

[ctx: A playlist's tag.]
en: Last played
it: Ultima riproduzione

en: Last.fm Authentication
it: Autenticazione Last.fm

en: Last.fm is currently busy, please try again in a few minutes
it: Al momento Last.fm non è disponibile, prova ancora tra qualche minuto

en: Last.fm play counts
it: Contatore riproduzioni di Last.fm

en: Last.fm tags
it: Etichette di Last.fm

en: Last.fm wiki
it: Wiki di Last.fm

en: Least favourite tracks
it: Tracce meno apprezzate

en: Left
it: Sinistra

en: Length
it: Durata

en: Library
it: Raccolta

en: Library advanced grouping
it: Raggruppamento avanzato della raccolta

en: Library rescan notice
it: Notifica nuova scansione della raccolta

en: Library search
it: Cerca nella raccolta

en: Limits
it: Limiti

en: Load
it: Carica

en: Load cover from URL
it: Carica copertina da URL

en: Load cover from URL...
it: Carica copertina da URL...

en: Load cover from disk
it: Carica copertina dal disco

en: Load cover from disk...
it: Carica copertina da disco...

en: Load playlist
it: Carica la scaletta

en: Load playlist...
it: Carica la scaletta...

en: Loading MTP device
it: Caricamento del dispositivo MTP

en: Loading iPod database
it: Caricamento database dell'iPod

en: Loading smart playlist
it: Caricamento scaletta veloce

en: Loading songs
it: Caricamento brani in corso

en: Loading stream
it: Caricamento flusso

en: Loading tracks
it: Caricamento delle tracce

en: Loading tracks info
it: Caricamento informazioni della traccia

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Loads files/URLs, replacing current playlist
it: Carica file/URL, sostituendo la scaletta attuale

en: Login
it: Accedi

en: Login failed
it: Accesso non riuscito

en: Logs
it: Log

en: Long term prediction profile (LTP)
it: Profilo con predizione di lungo termine (LTP)

en: Love
it: Mi piace

en: Love (Last.fm scrobbling)
it: Mi piace (scrobble di Last.fm)

en: Low (%1 fps)
it: Basso (%1 fps)

en: Low (256x256)
it: Bassa (256x256)

en: Low complexity profile (LC)
it: Profilo a bassa complessità (LC)

en: Lyrics
it: Testi

en: Lyrics from %1
it: Testi da %1

en: Lyrics from the tag
it: Testi dal tag

en: Magnatune Download
it: Scaricamento di Magnatune

en: Magnatune download finished
it: Scaricamento di Magnatune completato

en: Main profile (MAIN)
it: Profilo principale (MAIN)

en: Make it so!
it: Procedi

[ctx: Label for button to enable/disable Enterprise background sound.]
en: Make it so!
it: Procedi

en: Malformed response
it: Risposta non corretta

en: Manage saved groupings
it: Gestisci raggruppamenti salvati

en: Manual proxy configuration
it: Configurazione manuale del proxy

en: Manually
it: Manualmente

en: Manufacturer
it: Produttore

en: Mark as listened
it: Marca come ascoltata

en: Mark as new
it: Marca come nuova

en: Match every search term (AND)
it: Verifica ogni termine di ricerca (AND)

en: Match one or more search terms (OR)
it: Verifica uno o più termini di ricerca (OR)

en: Maximum bitrate
it: Bitrate massimo

en: Maximum number of child processes for tag handling (requires restart)
it: Numero massimo di processi figli per la gestione dei tag (richiede il riavvio)

en: Medium (%1 fps)
it: Medio (%1 fps)

en: Medium (512x512)
it: Media (512x512)

en: Membership type
it: Tipo d'iscrizione

en: Minimum bitrate
it: Bitrate minimo

en: Minimum buffer fill
it: Riempimento minimo buffer

en: Missing plugins
it: Estensioni mancanti

en: Missing projectM presets
it: Preimpostazioni projectM mancanti

en: Model
it: Modello

en: Monitor the library for changes
it: Controlla i cambiamenti alla raccolta

en: Mono playback
it: Riproduzione mono

en: Months
it: Mesi

en: Mood
it: Atmosfera

en: Moodbar style
it: Stile della barra dell'atmosfera

en: Moodbars
it: Barre dell'atmosfera

en: Most played
it: Più riprodotti

en: Mount point
it: Punto di mount

en: Mount points
it: Punti di mount

en: Move down
it: Sposta in basso

en: Move to library...
it: Sposta nella raccolta...

en: Move up
it: Sposta in alto

en: Music
it: Musica

en: Music Library
it: Raccolta musicale

en: Music extensions remotely visible
it: Estensioni musicali visibili da remoto

en: Mute
it: Silenzia

en: Name
it: Nome

[ctx: Category label]
en: Name
it: Nome

en: Naming options
it: Opzioni di assegnazione dei nomi

en: Narrow band (NB)
it: Banda stretta (NB)

en: Network Proxy
it: Proxy di rete

en: Network Remote
it: Telecomando di rete

en: Never
it: Mai

en: Never played
it: Mai riprodotte

en: Never start playing
it: Non iniziare mai la riproduzione

en: New folder
it: Nuova cartella

en: New playlist
it: Nuova scaletta

en: New smart playlist...
it: Nuova scaletta veloce...

en: New songs
it: Nuovi brani

en: New tracks will be added automatically.
it: Le nuove tracce saranno aggiunte automaticamente.

en: Newest Albums
it: Album più recenti

en: Newest tracks
it: Tracce più recenti

en: Next
it: Successivo

en: Next album
it: Album successivo

en: Next track
it: Traccia successiva

en: Next week
it: Settimana prossima

en: No analyzer
it: Nessun analizzatore

en: No background image
it: Nessuna immagine di sfondo

en: No covers to export.
it: Nessuna copertina da esportare.

en: No long blocks
it: Nessun blocco lungo

en: No matches found.  Clear the search box to show the whole playlist again.
it: Nessuna corrispondenza trovata. Svuota il campo di ricerca per mostrare nuovamente la scaletta completa.

en: No settings available for this type.
it: Nessuna impostazione disponibile per questo tipo.

en: No settings page available for encoder element <b>%1</b>. Please report this issue:<br><a href="%2">%2</a>
it: Nessuna pagina delle impostazioni disponibile per l'elemento codificatore <b>%1</b>. Segnala questo problema:<br> <a href="%2">%2</a>

en: No short blocks
it: Nessun blocco corto

en: None
it: Nessuna

en: None of the selected songs were suitable for copying to a device
it: Nessuna delle canzoni selezionate era adatta alla copia su un dispositivo

en: Normal
it: Normale

en: Normal block type
it: Tipo di blocco normale

en: Normal duration (at least 4 minutes or half the track length)
it: Durata normale (almeno 4 minuti o metà della lunghezza della traccia)

en: Not available while using a dynamic playlist
it: Non disponibile mentre si utilizza una scaletta dinamica

en: Not connected
it: Non connesso

en: Not enough content
it: Contenuti non sufficienti

en: Not enough fans
it: Non ci sono abbastanza ammiratori

en: Not enough members
it: Membri non sufficienti

en: Not enough neighbors
it: Vicini non sufficienti

en: Not logged in
it: Accesso non effettuato

en: Not mounted - double click to mount
it: Non montato - doppio clic per montare

en: Notification type
it: Tipo di notifica

en: Notifications
it: Notifiche

en: Now Playing
it: In riproduzione

en: Number of episodes to show
it: Numero di puntate da mostrare

en: Number of processes:
it: Numero di processi:

en: OSD Preview
it: Anteprima OSD

en: Off
it: Spento

en: On
it: Acceso

en: Only accept connections from clients within the ip ranges:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x
it: Accetta connessioni da client all'interno degli intervalli di IP:  10.x.x.x 172.16.0.0 - 172.31.255.255 192.168.x.x

en: Only allow connections from the local network
it: Consenti solo connessioni dalla rete locale

en: Only show the first
it: Mostra solo la prima

en: Opacity
it: Opacità

en: Open %1 in browser
it: Apri %1 nel browser

en: Open &audio CD...
it: Apri CD &audio...

en: Open OPML file
it: Apri file OPML

en: Open OPML file...
it: Apri file OPML...

en: Open a directory to import music from
it: Apri una cartella da cui importare la musica

en: Open device
it: Apri dispositivo

en: Open file...
it: Apri file...

en: Open in Google Drive
it: Apri in Google Drive

en: Open in new playlist
it: Apri in nuova scaletta

[ctx: Refers to behavior settings in Clementine settings page.]
en: Open in new playlist
it: Apri in una nuova scaletta

en: Open in your browser
it: Apri nel browser

en: Open...
it: Apri...

en: Operation failed
it: Operazione non riuscita

en: Optimize for bitrate
it: Ottimizza per bitrate

en: Optimize for quality
it: Ottimizza per qualità

en: Options...
it: Opzioni...

en: Organise Files
it: Organizza file

en: Organise files...
it: Organizza file...

en: Organising files
it: Organizzazione file

en: Original tags
it: Tag originali

en: Original year
it: Anno originale

en: Original year - Album
it: Anno originale - Album

en: Original year tag support
it: Supporto tag Anno originale

en: Other
it: Altro

en: Other options
it: Altre opzioni

en: Output
it: Uscita

en: Output device
it: Dispositivo di uscita

en: Output options
it: Opzioni di uscita

en: Overwrite all
it: Sovrascrivi tutte

en: Overwrite existing files
it: Sovrascrivi i file esistenti

en: Overwrite smaller ones only
it: Sovrascrivi solo le più piccole

en: Owner
it: Proprietario

en: Parsing Jamendo catalogue
it: Analisi del catalogo di Jamendo

en: Partition label
it: Etichetta di partizione

en: Party
it: Festa

en: Pause
it: Pausa

en: Pause playback
it: Sospendi riproduzione

en: Paused
it: In pausa

en: Performer
it: Musicista

en: Pipelines
it: Pipeline

en: Plain sidebar
it: Barra laterale semplice

en: Play
it: Riproduci

en: Play count
it: Contatore di riproduzione

en: Play given playlist
it: Riproduci la scaletta specificata

en: Play if stopped, pause if playing
it: Riproduci se fermata, sospendi se in riproduzione

en: Play if there is nothing already playing
it: Riproduci se non c'è altro in riproduzione

en: Play next
it: Riproduci successivo

en: Play selected tracks next
it: Riproduci successivamente le tracce riprodotte

en: Play the <n>th track in the playlist
it: Riproduci la traccia numero <n> della scaletta

en: Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

en: Playback
it: Riproduzione

en: Player options
it: Opzioni del lettore

en: Playlist
it: Scaletta

en: Playlist finished
it: Scaletta terminata

en: Playlist options
it: Opzioni della scaletta

en: Playlist type
it: Tipo di scaletta

en: Playlists
it: Scalette

en: Please close your browser and return to Clementine.
it: Chiudi il browser e ritorna a Clementine.

en: Please open this URL in your browser: <a href="%1">%1</a>
it: Apri questo URL nel tuo browser: <a href="%1">%1</a>

en: Podcast Information
it: Informazioni podcast

en: Podcast information
it: Informazioni podcast

en: Podcasts
it: Podcast

en: Popup duration
it: Durata del fumetto

en: Port
it: Porta

en: Pre-amp
it: Preamplificazione

en: Preference
it: Preferenza

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferences...
it: Preferenze...

en: Preferred album art filenames (comma separated)
it: Nomi dei file di copertina preferiti (separati da virgola)

en: Preferred audio format
it: Formato audio preferito

en: Preferred format
it: Formato preferito

en: Premium audio type
it: Tipo di audio Premium

en: Preset:
it: Preimpostazione:

en: Press a button combination to use for
it: Premi una combinazione da utilizzare per

en: Press a key
it: Premi un tasto

en: Press a key combination to use for %1...
it: Premi una combinazione di tasto da utilizzare per %1...

en: Pressing "Previous" in player will...
it: La pressione di "Precedente" nel lettore...

en: Pretty OSD options
it: Opzioni OSD gradevole

en: Preview
it: Anteprima

en: Previous
it: Precedente

en: Previous track
it: Traccia precedente

en: Print out version information
it: Mostra le informazioni di versione

en: Profile
it: Profilo

en: Progress
it: Avanzamento

[ctx: Category label]
en: Progress
it: Avanzamento

en: Psychedelic
it: Psichedelica

en: Push Wii Remote button
it: Premi pulsante del Wii Remote

en: Push Wiiremote button
it: Premi pulsante del Wiiremote

en: Put songs in a random order
it: Metti i brani in ordine casuale

[ctx: Sound quality]
en: Quality
it: Qualità

[ctx: Visualisation quality]
en: Quality
it: Qualità

en: Querying device...
it: Interrogazione dispositivo...

en: Queue Manager
it: Gestore della coda

en: Queue selected tracks
it: Accoda le tracce selezionate

en: Queue track
it: Accoda la traccia

en: Quickly rate the playing track
it: Valuta rapidamente la traccia in riproduzione

en: Radio (equal loudness for all tracks)
it: Radio (volume uguale per tutte le tracce)

en: RadioBrowser
it: Navigatore radio

en: Rain
it: Pioggia

[ctx: Label for button to enable/disable rain background sound.]
en: Rain
it: Pioggia

en: Random Albums
it: Album casuali

en: Random Songs
it: Brani casuali

en: Random visualization
it: Visualizzazione casuale

en: Rate the current song 0 stars
it: Valuta il brano corrente con 0 stelle

en: Rate the current song 1 star
it: Valuta il brano corrente con 1 stella

en: Rate the current song 2 stars
it: Valuta il brano corrente con 2 stelle

en: Rate the current song 3 stars
it: Valuta il brano corrente con 3 stelle

en: Rate the current song 4 stars
it: Valuta il brano corrente con 4 stelle

en: Rate the current song 5 stars
it: Valuta il brano corrente con 5 stelle

en: Rating
it: Valutazione

en: Really cancel?
it: Vuoi davvero annullare?

en: Recently Played Albums
it: Album riprodotti di recente

en: Redirect limit exceeded, verify server configuration.
it: Limite di redirezioni superato, verifica la configurazione del server.

en: Refresh catalogue
it: Aggiorna catalogo

en: Refresh channels
it: Aggiorna i canali

en: Refresh station list
it: Aggiorna l'elenco delle stazioni

en: Refresh streams
it: Aggiorna i flussi

en: Relative
it: Relativo

en: Remember Wii remote swing
it: Ricorda il movimento del Wii remote

en: Remember from &last time
it: Ricorda &l'ultima sessione

en: Remember my choice
it: Ricorda la mia scelta

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove action
it: Rimuovi azione

en: Remove current song from playlist
it: Rimuovi il brano attuale dalla scaletta

en: Remove duplicates from playlist
it: Rimuovi duplicati dalla scaletta

en: Remove folder
it: Rimuovi cartella

en: Remove from playlist
it: Rimuovi dalla scaletta

en: Remove or replace original files
it: Rimuovi o sostituisci i file originali

en: Remove playlist
it: Rimuovi la scaletta

en: Remove playlists
it: Rimuovi scalette

en: Remove unavailable tracks from playlist
it: Rimuovi tracce non disponibili dalla scaletta

en: Rename playlist
it: Rinomina la scaletta

en: Rename playlist...
it: Rinomina la scaletta...

en: Renumber tracks in this order...
it: Ricorda l'ordine delle tracce...

en: Repeat
it: Ripeti

en: Repeat album
it: Ripeti album

en: Repeat playlist
it: Ripeti scaletta

en: Repeat track
it: Ripeti traccia

en: Replace current playlist
it: Sostituisci la scaletta attuale

en: Replace the playlist
it: Sostituisci la scaletta

en: Replaces spaces with underscores
it: Sostituisci gli spazi con trattini bassi

en: Replay Gain
it: Guadagno di riproduzione

en: Replay Gain mode
it: Modalità guadagno di riproduzione

en: Repopulate
it: Ripopolamento

en: Require authentication code
it: Richiedi il codice di autenticazione

en: Reset
it: Azzera

en: Reset play counts
it: Azzera i contatori

en: Restart song, then jump to previous if pressed again
it: Riavvia il brano, poi salta alla precedente se premuto ancora

en: Restart the track, or play the previous track if within 8 seconds of start.
it: Riavvia la traccia, o riproduci la traccia precedente se entro 8 secondi dall'avvio.

en: Restore Default Server
it: Ripristina il server predefinito

en: Restrict to ASCII characters
it: Limita ai caratteri ASCII

en: Resume playback on start
it: Riprendi la riproduzione all'avvio

en: Return to Clementine
it: Torna a Clementine

en: Right
it: Destra

en: Rip
it: Estrai

en: Rip CD
it: Estrai CD

en: Rip audio CD
it: Estrai CD audio

en: Root folder that will be browsable from the network remote
it: La cartella radice che sarà navigabile dal telecomando di rete

en: Run
it: Esegui

en: SOCKS proxy
it: Proxy SOCKS

en: SSL handshake error, verify server configuration. SSLv3 option below may workaround some issues.
it: Errore di handshake SSL, verifica la configurazione del server. L'opzione SSLv3 seguente potrebbe risolvere alcuni problemi.

en: Safely remove device
it: Rimuovi il dispositivo in sicurezza

en: Safely remove the device after copying
it: Rimuovi il dispositivo in sicurezza al termine della copia

en: Sample rate
it: Campionamento

en: Samplerate
it: Campionamento

en: Save .mood files in your music library
it: Salva i file .mood nella raccolta

en: Save album cover
it: Salva la copertina dell'album

en: Save cover to disk...
it: Salva la copertina su disco...

en: Save current grouping
it: Salva il raggruppamento attuale

en: Save image
it: Salva l'immagine

[ctx: Save playlist menu action.]
en: Save playlist
it: Salva la scaletta

[ctx: Title of the playlist save dialog.]
en: Save playlist
it: Salva la scaletta

en: Save playlist...
it: Salva la scaletta...

en: Save preset
it: Salva la preimpostazione

en: Save ratings in file tags when possible
it: Salva le valutazioni nei tag dei file quando è possibile

en: Save statistics in file tags when possible
it: Salva le statistiche nei tag dei file quando è possibile

en: Save this stream in the Internet tab
it: Salva questo flusso nella scheda Internet

en: Saved Grouping Manager
it: Gestore raggruppamenti salvati

en: Saving cue files is not yet supported.
it: Il salvataggio dei file cue non è ancora supportato.

en: Saving songs statistics into songs files
it: Salvare le statistiche dei brani nei file

en: Saving tracks
it: Salvataggio tracce in corso

en: Scalable sampling rate profile (SSR)
it: Profilo con campionamento scalabile (SSR)

en: Scale size
it: Riscala le dimensioni

en: Score
it: Punteggio

en: Scrobble tracks that I listen to
it: Scrobbling delle tracce ascoltate

en: Scroll over icon to change track
it: Scorri sull'icona per cambiare traccia

en: Search
it: Cerca

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Search
it: Cerca

en: Search Icecast stations
it: Cerca le stazioni Icecast

en: Search Jamendo
it: Cerca in Jamendo

en: Search Magnatune
it: Cerca in Magnatune

en: Search Subsonic
it: Cerca su Subsonic

en: Search automatically
it: Cerca automaticamente

en: Search for album
it: Cerca album

en: Search for album covers...
it: Cerca copertine degli album...

en: Search for anything
it: Cerca qualsiasi cosa

en: Search for artist
it: Cerca artista

en: Search for this
it: Cerca questo

en: Search gpodder.net
it: Cerca in gpodder.net

en: Search iTunes
it: Cerca in iTunes

en: Search mode
it: Modalità di ricerca

en: Search options
it: Opzioni di ricerca

en: Search terms
it: Termini di ricerca

en: Second Level
it: Secondo livello

en: Second level
it: Secondo livello

en: Seek backward
it: Scorri indietro

en: Seek forward
it: Scorri in avanti

en: Seek the currently playing track by a relative amount
it: Sposta la traccia in riproduzione di una quantità relativa

en: Seek the currently playing track to an absolute position
it: Sposta la traccia in riproduzione su una posizione assoluta

en: Seeking using a keyboard shortcut or mouse wheel
it: Posizionamento utilizzando una scorciatoia da tastiera o la rotella del mouse

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select None
it: Selezione nulla

en: Select a directory
it: Seleziona una cartella

en: Select a file
it: Seleziona un file

en: Select background color:
it: Seleziona il colore di sfondo:

en: Select background image
it: Seleziona l'immagine di sfondo

en: Select best possible match
it: Seleziona le migliori corrispondenze possibili

en: Select foreground color:
it: Seleziona il colore di primo piano:

en: Select visualizations
it: Seleziona visualizzazioni

en: Select visualizations...
it: Seleziona visualizzazioni...

en: Select...
it: Seleziona...

en: Serial number
it: Numero seriale

en: Server URL
it: URL del server

en: Server details
it: Dettagli del server

en: Service offline
it: Servizio non in linea

en: Set %1 to "%2"...
it: Imposta %1 a "%2"...

en: Set target rate
it: Imposta la velocità finale

en: Set the volume to <value> percent
it: Imposta il volume al <value> percento

en: Set value for all selected tracks...
it: Imposta valore per tutte le tracce selezionate...

en: Settings
it: Impostazioni

en: Short duration (at least 1 minute or half the track length)
it: Durata breve (almeno 1 minuto o metà della lunghezza della traccia)

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Shortcut for %1
it: Scorciatoia per %1

en: Shortcut for %1 already exists
it: La scorciatoia per %1 esiste già

en: Show
it: Mostra

en: Show OSD
it: Mostra OSD

en: Show a glowing animation on the current track
it: Mostra un'animazione luminosa sulla traccia corrente

en: Show a moodbar in the track progress bar
it: Mostra una barra dell'atmosfera nella barra di avanzamento della traccia

en: Show a native desktop notification
it: Mostra una notifica nativa del desktop

en: Show a notification when I change the repeat/shuffle mode
it: Mostra una notifica quando cambio la modalità di ripetizione/mescolamento

en: Show a notification when I change the volume
it: Mostra una notifica quando regolo il volume

en: Show a notification when I pause playback
it: Mostra una notifica quando sospendo la riproduzione

en: Show a popup from the system tray
it: Mostra un fumetto dal vassoio di sistema

en: Show a pretty OSD
it: Mostra un OSD gradevole

en: Show above status bar
it: Mostra la barra di stato superiore

en: Show all songs
it: Mostra tutti i brani

en: Show all the songs
it: Mostra tutti i brani

en: Show cover art in library
it: Mostra le copertine nella raccolta

en: Show dividers
it: Mostra separatori

en: Show fullsize...
it: Mostra a dimensioni originali...

en: Show in file browser...
it: Mostra nel navigatore file...

en: Show in library...
it: Mostra nella raccolta...

en: Show in various artists
it: Mostra in artisti vari

en: Show moodbar
it: Mostra la barra dell'atmosfera

en: Show only duplicates
it: Mostra solo i duplicati

en: Show only untagged
it: Mostra solo i brani senza tag

en: Show or hide the sidebar
it: Mostra o nascondi la barra laterale

en: Show search suggestions
it: Mostra i suggerimenti di ricerca

en: Show sidebar
it: Mostra la barra laterale

en: Show the "love" button
it: Mostra il pulsante "Mi piace"

en: Show the scrobble button in the main window
it: Mostra il pulsante di scrobble nella finestra principale

en: Show tray icon
it: Mostra icona nel vassoio

en: Show which sources are enabled and disabled
it: Mostra le fonti abilitate e disabilitate

en: Show/Hide
it: Mostra/Nascondi

en: Shuffle
it: Mescola

en: Shuffle albums
it: Mescola gli album

en: Shuffle all
it: Mescola tutto

en: Shuffle playlist
it: Mescola la scaletta

en: Shuffle tracks in this album
it: Mescola le tracce di questo album

en: Sign in
it: Registrati

en: Sign out
it: Disconnetti

en: Signing in...
it: Registrazione in corso...

en: Size
it: Dimensioni

en: Size:
it: Dimensioni:

en: Skip backwards in playlist
it: Salta indietro nella scaletta

en: Skip count
it: Salta il conteggio

en: Skip files with these extensions (comma separated, case insensitive)
it: Salta i file con queste estensioni (separate da virgole, senza distinzione delle maiuscole)

en: Skip forwards in playlist
it: Salta in avanti nella scaletta

en: Skip selected tracks
it: Salta le tracce selezionate

en: Skip to the next album
it: Passa all'album successivo

en: Skip track
it: Salta la traccia

en: Small album cover
it: Copertine piccole

en: Small sidebar
it: Pannello laterale piccolo

en: Smart playlist
it: Scaletta veloce

en: Smart playlists
it: Scalette veloci

en: Soft
it: Leggere

en: Soft Rock
it: Rock leggero

en: Song Information
it: Informazioni brano

en: Song Metadata
it: Metadati del brano

en: Song info
it: Info brano

en: Sonogram
it: Sonogramma

en: Sorry
it: Spiacente

en: Sort by genre (alphabetically)
it: Ordina per genere (alfabetico)

en: Sort by genre (by popularity)
it: Ordina per genere (popolarità)

en: Sort by station name
it: Ordina per nome della stazione

en: Sort songs by
it: Ordina i brani per

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Source
it: Fonte

en: Sources
it: Fonti

en: Starred Albums
it: Album preferiti

en: Start ripping
it: Avvia l'estrazione

en: Start the playlist currently playing
it: Avvia la scaletta attualmente in riproduzione

en: Start transcoding
it: Avvia transcodifica

en: Starting %1
it: Avvio di %1

en: Starting...
it: Avvio in corso...

en: Stop
it: Ferma

en: Stop after
it: Ferma dopo

en: Stop after each track
it: Ferma dopo ogni traccia

en: Stop after every track
it: Ferma dopo tutte le tracce

en: Stop after this track
it: Ferma dopo questa traccia

en: Stop playback
it: Ferma riproduzione

en: Stop playback after current track
it: Ferma la riproduzione dopo la traccia corrente

en: Stop playback if song fails to play
it: Ferma la riproduzione se il brano non può essere eseguito

en: Stop playing after current track
it: Ferma la riproduzione dopo la traccia corrente

en: Stop playing after track: %1
it: Ferma la riproduzione dopo la traccia: %1

en: Stopped
it: Fermato

en: Stream
it: Flusso

en: Stream Details
it: Dettagli flusso

en: Streaming from a Subsonic server requires a valid server license after the 30-day trial period.
it: La trasmissione da un server Subsonic richiede una licenza server valida dopo il periodo di prova di 30 giorni.

en: Streaming membership
it: Trasmissione

en: Subscribers
it: Sottoscrittori

en: Success!
it: Successo!

en: Successfully written %1
it: %1 scritto correttamente

en: Suggested tags
it: Tag consigliati

en: Suitable element not found
it: Elemento adatto non trovato

en: Summary
it: Riepilogo

en: Super high (%1 fps)
it: Molto alto (%1 fps)

en: Super high (2048x2048)
it: Molto alta (2048x2048)

en: Supported formats
it: Formati supportati

en: Synchronize statistics to files now
it: Sincronizza le statistiche nei file ora

en: System colors
it: Colori di sistema

en: Tabs on top
it: Schede in alto

en: Tag fetcher
it: Strumento di recupero dei tag

en: Target bitrate
it: Bitrate finale

en: Text options
it: Opzioni testo

en: Thanks to
it: Grazie a

en: The "%1" command could not be started.
it: Il comando "%1" non può essere avviato.

en: The album cover of the currently playing song
it: La copertina dell'album del brano in riproduzione

en: The directory %1 is not valid
it: La cartella %1 non è valida

en: The discoverer is busy
it: Il rilevatore è occupato

en: The format is only updated when a pipeline starts.
it: Il formato è aggiornato solo quando inizia una pipeline.

en: The second value must be greater than the first one!
it: Il secondo valore deve essere più grande del primo!

en: The site you requested does not exist!
it: Il sito richiesto non esiste!

en: The site you requested is not an image!
it: Il sito richiesto non è un'immagine!

en: The trial period for the Subsonic server is over. Please donate to get a license key. Visit subsonic.org for details.
it: Il periodo di prova per il server Subsonic è scaduto. Effettua una donazione per ottenere una chiave di licenza. Visita subsonic.org per i dettagli.

en: The version of Clementine you've just updated to requires a full library rescan because of the new features listed below:
it: La versione di Clementine appena aggiornata richiedere una scansione completa della raccolta, a causa delle nuove funzionalità elencate in seguito:

en: There are other songs in this album
it: Ci sono altri brani in questo album

en: There was a problem communicating with gpodder.net
it: Si è verificato un problema durante la comunicazione con gpodder.net

en: There was a problem fetching the metadata from Magnatune
it: Si è verificato un problema durante il recupero dei dati aggiuntivi da Magnatune

en: There was a problem parsing the response from the iTunes Store
it: Si è verificato un problema di elaborazione della risposta dall'iTunes Store

en: There were problems copying some songs.  The following files could not be copied:
it: Si sono verificati dei problemi durante la copia di alcuni brani. I seguenti file potrebbero non essere copiati:

en: There were problems deleting some songs.  The following files could not be deleted:
it: Si sono verificati dei problemi durante l'eliminazione di alcuni brani. I seguenti file potrebbero non essere eliminati:

en: These files will be deleted from the device, are you sure you want to continue?
it: Questi file saranno eliminati dal dispositivo, sei sicuro di voler continuare?

en: These files will be permanently deleted from disk, are you sure you want to continue?
it: Questi file saranno eliminati definitivamente dal disco, sei sicuro di voler continuare?

en: These folders will be scanned for music to make up your library
it: Queste cartelle saranno analizzate alla ricerca di musica per creare la tua raccolta

en: These settings are used in the "Transcode Music" dialog, and when converting music before copying it to a device.
it: Queste impostazioni sono utilizzate nella finestra "Transcodifica musica", e quando è necessario convertire musica prima di copiarla su un dispositivo.

en: Third Level
it: Terzo livello

en: Third level
it: Terzo livello

en: This action will create a database which could be as big as 150 MB.
    Do you want to continue anyway?
it: Questa azione creerà un database che potrebbe arrivare fino a 150 MB.
    Vuoi continuare comunque?

en: This album is not available in the requested format
it: L'album non è disponibile nel formato richiesto

en: This can be changed later through the preferences
it: Può essere cambiata successivamente tramite le preferenze

en: This device must be connected and opened before Clementine can see what file formats it supports.
it: Il dispositivo deve essere collegato e aperto prima che Clementine possa rilevare i formati supportati.

en: This device supports the following file formats:
it: Questo dispositivo utilizza i seguenti formati file:

en: This device will not work properly
it: Il dispositivo non funzionerà correttamente

en: This is an MTP device, but you compiled Clementine without libmtp support.
it: Questo è un dispositivo MTP, ma hai compilato Clementine senza il supporto a libmtp.

en: This is an iPod, but you compiled Clementine without libgpod support.
it: Questo è un iPod, ma hai compilato Clementine senza il supporto a libgpod.

en: This is the first time you have connected this device.  Clementine will now scan the device to find music files - this may take some time.
it: È la prima volta che si connette questo dispositivo. Clementine effettuerà una scansione del dispositivo alla ricerca di file musicali - l'operazione potrebbe richiedere del tempo.

en: This option can be changed in the "Behavior" preferences
it: Questa opzione può essere modificata nelle preferenze di "Comportamento"

en: This stream is for paid subscribers only
it: Questo flusso è riservato ai soli abbonati

en: This type of device is not supported: %1
it: Questi tipo di dispositivo non è supportato: %1

en: Time step
it: Intervallo di tempo

en: Title
it: Titolo

en: Today
it: Oggi

en: Toggle Pretty OSD
it: Commuta Pretty OSD

en: Toggle fullscreen
it: Attiva la modalità a schermo intero

en: Toggle queue status
it: Cambia lo stato della coda

en: Toggle scrobbling
it: Commuta lo scrobbling

en: Toggle visibility for the pretty on-screen-display
it: Commuta la visibilità di Pretty OSD

en: Tomorrow
it: Domani

en: Too many redirects
it: Troppe redirezioni

en: Top Rated Albums
it: Album più gettonati

en: Total albums:
it: Album totali:

en: Total bytes transferred
it: Totale byte trasferiti

en: Total network requests made
it: Totale richieste di rete effettuate

en: Trac&k
it: Trac&cia

en: Track
it: Traccia

en: Transcode Music
it: Transcodifica musica

en: Transcoder Details
it: Dettagli del transcodificatore

en: Transcoding
it: Transcodifica

en: Transcoding %1 files using %2 threads
it: Transcodifica di %1 file utilizzando %2 thread

en: Transcoding options
it: Opzioni di transcodifica

en: Transcoding options - %1
it: Opzioni di transcodifica - %1

en: Try to extract title, artist, and album from file path.
it: Prova a estrarre titolo, artista e album dal percorso del file.

en: Try to guess missing metadata
it: Prova a stimare i metadati mancanti

en: Turbine
it: Turbina

en: Turn off
it: Spegni

en: Two loop searching method
it: Metodo di ricerca a due cicli

en: URL of its Logo:
it: URL del suo logo:

en: URL(s)
it: URL

en: Ultra wide band (UWB)
it: Banda ultra larga (UWB)

en: Unable to connect
it: Impossibile connettersi

en: Unable to download %1 (%2)
it: Impossibile scaricare %1 (%2)

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown content-type
it: Tipo di contenuto sconosciuto

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unknown filetype: %1
it: Tipo di file sconosciuto: %1

en: Unset cover
it: Rimuovi copertina

en: Unskip selected tracks
it: Ripristina le tracce selezionate

en: Unskip track
it: Ripristina la traccia

en: Unsubscribe
it: Rimuovi sottoscrizione

en: Upcoming Concerts
it: Prossimi concerti

en: Update all podcasts
it: Aggiorna tutti i podcast

en: Update changed library folders
it: Aggiorna le cartelle modificate della raccolta

en: Update the library when Clementine starts
it: Aggiorna la raccolta all'avvio di Clementine

en: Update this podcast
it: Aggiorna questo podcast

en: Updating
it: Aggiornamento in corso

en: Updating %1
it: Aggiornamento di %1

en: Updating %1%...
it: Aggiornamento %1%...

en: Updating library
it: Aggiornamento raccolta

en: Usage
it: Utilizzo

en: Use Album Artist tag when available
it: Usa il tag Artista dell'album se disponibile

en: Use Gnome's shortcut keys
it: Utilizza le scorciatoie di Gnome

en: Use Psychedelic Colors
it: Usa colori psichedelici

en: Use Replay Gain metadata if it is available
it: Utilizza i metadati del guadagno di riproduzione se disponibili

en: Use SSLv3
it: Utilizza SSLv3

en: Use Wii Remote
it: Utilizza Wii Remote

en: Use a custom color set
it: Usa un insieme di colori personalizzato

en: Use a custom message for notifications
it: Usa un messaggio personalizzato per le notifiche

en: Use a network remote control
it: Usa un telecomando in rete

en: Use authentication
it: Usa autenticazione

en: Use bitrate management engine
it: Usa il motore di gestione del bitrate

en: Use default bitrate
it: Usa bitrate predefinito

en: Use dynamic mode
it: Usa la modalità dinamica

en: Use notifications to report Wii Remote status
it: Utilizza le notifiche per segnalare lo stato del Wii Remote

en: Use system icons
it: Utilizza le icone di sistema

en: Use temporal noise shaping
it: Usa modellazione temporale del rumore

en: Use the system default
it: Usa i valori predefiniti di sistema

en: Use the system default color set
it: Usa i colori predefiniti di sistema

en: Use the system proxy settings
it: Utilizza le impostazioni di sistema del proxy

en: Used
it: Utilizzato

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Username
it: Nome utente

en: Using the menu to add a song will...
it: L'utilizzo del menu per aggiungere un brano...

en: VBR MP3
it: MP3 VBR

en: Variable bit rate
it: Bitrate variabile

en: Various artists
it: Artisti vari

en: Verify Server certificate
it: Verifica certificato del server

en: Version %1
it: Versione %1

en: View
it: Visualizza

en: View Stream Details
it: Visualizza dettagli flusso

en: Visualization mode
it: Modalità di visualizzazione

en: Visualizations
it: Visualizzazioni

en: Visualizations Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Voice activity detection
it: Rilevazione attività vocale

en: Warn me when closing a playlist tab
it: Avvisami alla chiusura di una scheda della scaletta

en: Warning: This compression level is outside of the streamable subset. This means that a decoder may not be able to start playing it mid-stream. It may also affect the performance of hardware decoders.
it: Avviso: questo livello di compressione non rientra nel sottoinsieme di trasmissione. Ciò significa che un decodificatore potrebbe non essere in grado di iniziare a riprodurlo a metà del flusso. Potrebbe anche influire sulle prestazioni dei decodificatori hardware.

en: Website
it: Sito web

en: Weeks
it: Settimane

en: When Clementine starts
it: All'avvio di Clementine

en: When calculating play counts, use
it: Quando calcoli i conteggio di riproduzione, usa

en: When looking for album art Clementine will first look for picture files that contain one of these words.
    If there are no matches then it will use the largest image in the directory.
it: Quando cercherà la copertina di un album, Clementine analizzerà prima le immagini che contengono di una queste parole nel nome del file.
    Se non ci saranno corrispondenze, utilizzerà l'immagine più grande che si trova nella cartella.

en: When saving a playlist, file paths should be
it: Quando salvi una scaletta, i percorsi dei file dovrebbero essere

en: When sorting artists, albums and titles
it: Quando si ordinano artisti, album e titoli

en: When the list is empty...
it: Quando l'elenco è vuoto...

en: Why not try...
it: Perché non provi...

en: Wide band (WB)
it: Banda larga (WB)

en: Wii Remote %1: activated
it: Wii Remote %1: attivato

en: Wii Remote %1: connected
it: Wii Remote %1: connesso

en: Wii Remote %1: critical battery (%2%)
it: Wii Remote %1: livello batteria critico (%2%)

en: Wii Remote %1: disactived
it: Wii Remote %1: disattivato

en: Wii Remote %1: disconnected
it: Wii Remote %1: disconnesso

en: Wii Remote %1: low battery (%2%)
it: Wii Remote %1: livello batteria basso (%2%)

en: Windows Media 40k
it: Windows media 40k

en: Without cover:
it: Senza copertina:

en: Would you like to move the other songs in this album to Various Artists as well?
it: Vuoi spostare anche gli altri brani di questo album in Artisti vari?

en: Would you like to run a full rescan right now?
it: Vuoi eseguire subito una nuova scansione completa?

en: Write all songs statistics into songs' files
it: Scrivi le statistiche dei brani nei file

en: Write metadata
it: Scrivi i metadati

en: Wrong username or password.
it: Nome utente o password non validi.

en: Year
it: Anno

en: Year - Album
it: Anno - Album

en: Year - original
it: Anno - originale

en: Years
it: Anni

en: Yesterday
it: Ieri

en: You are about to download the following albums
it: Stai per scaricare i seguenti album

en: You are about to remove %1 playlists from your favorites, are you sure?
it: Stai per rimuovere %1 scalette dai preferiti, sei sicuro?

en: You are about to remove a playlist which is not part of your favorite playlists: the playlist will be deleted (this action cannot be undone). 
    Are you sure you want to continue?
it: Stai per rimuovere una scaletta che non fa parte delle tue scalette preferite: la scaletta sarà eliminata (questa azione non può essere annullata).
    Sei sicuro di voler continuare?

en: You are not signed in.
it: Non sei registrato.

en: You are signed in as %1.
it: Sei registrato come %1.

en: You are signed in.
it: Sei registrato.

en: You can change the way the songs in the library are organised.
it: Puoi modificare l'organizzazione dei brani nella raccolta.

en: You can find <a href="%1">here on GitHub</a> the new cross platform remote.<br/>It is available on <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> and <b>Windows</b><br/>
it: Puoi trovare <a href="%1">qui su GitHub</a> il nuovo telecomando multi-piattaforma.<br/>È disponibile su <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> e <b>Windows</b><br/>

en: You can listen to Magnatune songs for free without an account.  Purchasing a membership removes the messages at the end of each track.
it: Puoi ascoltare i brani di Magnatune gratuitamente e senza avere un account. Il versamento della quota d'iscrizione rimuove i messaggi alla fine di ogni traccia.

en: You can listen to background streams at the same time as other music.
it: Puoi ascoltare sullo sfondo i flussi mentre ascolti altra musica

en: You can use your Wii Remote as a remote control for Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">See the page on the Clementine wiki</a> for more information.
it: Puoi utilizzare un Wii Remote come telecomando per Clementine. <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">Vedi la pagina sul wiki di Clementine</a> per ulteriori informazioni.

en: You do not have an active subscription
it: Non hai una sottoscrizione attiva

en: You love this track
it: Ti piace questa traccia

en: You need to launch System Preferences and allow Clementine to "<span style="font-style:italic">control your computer</span>" to use global shortcuts in Clementine.
it: Devi eseguire le preferenze di sistema e consentire a Clementine di "<span style="font-style:italic">controllare il tuo computer</span>" per utilizzare le scorciatoie globali in Clementine.

en: You will need to restart Clementine if you change the language.
it: Dovrai riavviare Clementine se cambi la lingua.

en: Your IP address:
it: Il tuo indirizzo IP:

en: Your Magnatune credentials were incorrect
it: Le credenziali fornite per Magnatune non erano corrette

en: Your library is empty!
it: La raccolta è vuota!

en: Your radio streams
it: I tuoi flussi radio

en: Your scrobbles: %1
it: I tuoi scrobble: %1

en: Your system is missing OpenGL support, visualizations are unavailable.
it: Supporto OpenGL mancante sul sistema, le visualizzazioni non sono disponibili.

en: add %n songs
it: aggiungi %n brani

en: after
it: dopo il

en: ago
it: fa

en: and
it: e

en: automatic
it: automatica

en: before
it: prima del

en: between
it: compreso tra

en: biggest first
it: prima i più grandi

en: comma-separated list of the allowed extensions that will be visible from the network remote (ex: m3u,mp3,flac,ogg,wav)
it: elenco separato da virgole delle estensioni consentite che saranno visibili dal telecomando di rete (es: m3u,mp3,flac,ogg,wav)

en: contains
it: contiene

en: desktop_remote
it: telecomando_desktop

en: disabled
it: disabilitata

en: disc %1
it: disco %1

en: does not contain
it: non contiene

en: dump
it: registrazione

en: empty
it: vuoto

en: ends with
it: finisce con

en: equals
it: uguale a

en: greater than
it: maggiore di

en: iPods and USB devices currently don't work on Windows.  Sorry!
it: Gli iPod e i dispositivi USB non funzionano attualmente su Windows. Ci spiace.

en: in the last
it: negli ultimi

en: less than
it: minore di

en: longest first
it: prima i più lunghi

en: move %n songs
it: sposta %n brani

en: newest first
it: prima i più recenti

en: not empty
it: non vuoto

en: not equals
it: diverso

en: not in the last
it: non negli ultimi

en: not on
it: non in

en: oldest first
it: prima i più datati

en: on
it: il

en: options
it: opzioni

en: or scan the QR code:
it: o la scansione del codice QR:

en: press enter
it: premi invio

en: remove %n songs
it: rimuovi %n brani

en: shortest first
it: prima i più corti

en: shuffle songs
it: mescola i brani

en: smallest first
it: prima i più piccoli

en: sort songs
it: ordina i brani

en: starts with
it: comincia con

en: stop
it: ferma

en: track %1
it: traccia %1
