Clementine Music Player - en to ja translation catalogue (1163 entries)

en: 
    
    You can favorite playlists by clicking the star icon next to a playlist name
    
    Favorited playlists will be saved here
ja: 
    
    プレイリスト名の横にある星アイコンをクリックするとプレイリストをお気に入りにできます。
    
    お気に入りにしたプレイリストはここに保存されます

en:  days
ja:  日

en:  ms
ja:  ミリ秒

en:  s
ja: 秒

en:  seconds
ja:  秒

en:  songs
ja:  曲

en: %1 albums
ja: %1 枚のアルバム

en: %1 days
ja: %1 日

en: %1 days ago
ja: %1 日前

en: %1 playlists (%2)
ja: %1 プレイリスト (%2)

en: %1 song
ja: %1 曲

en: %1 songs
ja: %1 曲

en: %1 songs found
ja: %1 曲見つかりました

en: %1 songs found (showing %2)
ja: %1 曲見つかりました (%2 曲を表示中)

en: %1 tracks
ja: %1 トラック

en: %1 transferred
ja: %1 転送済み

en: %1: Wiimotedev module
ja: %1: Wii リモコンデバイスモジュール

en: %L1 other listeners
ja: %L1 人のリスナー

en: %L1 total plays
ja: 合計 %L1 回再生

en: %n failed
ja: %n 曲失敗しました

en: %n finished
ja: %n が完了しました

en: %n remaining
ja: %n 曲残っています

en: &Align text
ja: テキストの配置(&A)

en: &Center
ja: 中央揃え(&C)

en: &Custom
ja: カスタム(&C)

en: &Extras
ja: おまけ(&E)

en: &Grouping
ja: &グループ化

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Hide %1
ja: %1 を非表示にする(&H)

en: &Hide...
ja: 非表示にする(&H)...

en: &Left
ja: 左揃え(&L)

en: &Lock Rating
ja: 評価をロック(&L)

en: &Lyrics
ja: &歌詞

en: &Music
ja: ミュージック(&M)

en: &None
ja: なし(&N)

en: &Playlist
ja: プレイリスト(&P)

en: &Quit
ja: 終了(&Q)

en: &Repeat mode
ja: リピートモード(&R)

en: &Right
ja: 右揃え(&R)

en: &Shuffle mode
ja: シャッフルモード(&S)

en: &Stretch columns to fit window
ja: 列の幅をウィンドウに合わせる(&S)

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Year
ja: &年

en: (different across multiple songs)
ja: (複数の曲で一致しません)

en: ...and all the Amarok contributors
ja: ... そして Amarok に貢献したすべての方々

en: 1 day
ja: 1 日

en: 1 track
ja: 1 トラック

en: 50 random tracks
ja: ランダムな 50 トラック

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
ja: <a href="http://www.di.fm/premium/">今すぐプレミアム版へアップグレードする</a>

en: <html><head/><body><p>If not checked, Clementine will  try to save your ratings and other statistics only in a separate database and don't modify your files.</p><p>If checked, it will save statistics both in database and directly into the file each time they changed.</p><p>Please note it might not work for every format and, as there is no standard for doing so, other music players might not be able to read them.</p></body></html>
ja: <html><head/><body><p>チェックなしの場合, Clementine はあなたの評価や統計情報を独立したデータベースだけに保存し、ファイルは変更しません。</p><p>チェックありの場合は、変更があるたびにデータベースとファイルの両方に保存します。</p><p>標準の方式がないため、すべての形式で動作するわけではありません。ほかのプレイヤーは読み込めない可能性があります。</p></body></html>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
ja: <p>トークンは % で始まります (例: %artist %album %title)。 </p>
    
    <p>トークンを含むテキストの一部を「{ }」で囲むと、トークンが空の場合、{ } で選択した部分が非表示になります。</p>

en: A client can connect only, if the correct code was entered.
ja: 正しいコードを入力したクライアントだけ接続できます。

en: A premium account is required
ja: プレミアムアカウントが必要です

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
ja: スマートプレイリストは、ライブラリから一定の条件に従って抽出されるプレイリストです。さまざまな選曲方法を提供する様々なスマートプレイリストがあります。

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
ja: 条件に一致する曲がプレイリストに含まれます。

en: Abort
ja: 中止

en: About %1
ja: %1 について

en: About Clementine...
ja: Clementine について...

en: About Qt...
ja: Qt について...

en: Absolute
ja: 絶対パス

en: Account details
ja: アカウントの詳細

en: Account details (Premium)
ja: アカウントの詳細 (プレミアム版)

en: Action
ja: アクション

[ctx: Category label]
en: Action
ja: アクション

en: Add Podcast
ja: ポッドキャストの追加

en: Add Stream
ja: ストリームを追加

en: Add a new line if supported by the notification type
ja: 改行を追加 (通知形式が対応している場合)

en: Add action
ja: アクションの追加

en: Add all tracks from a directory and all its subdirectories
ja: ディレクトリとサブディレクトリにあるすべてのトラックを追加

en: Add another stream...
ja: 別のストリームを追加...

en: Add directory...
ja: ディレクトリを追加...

en: Add file
ja: ファイルを追加

en: Add file to transcoder
ja: ファイルをトランスコーダーに追加する

en: Add file(s) to transcoder
ja: ファイルをトランスコーダーに追加する

en: Add file...
ja: ファイルを追加...

en: Add files to transcode
ja: 変換するファイルを追加

en: Add folder
ja: フォルダーを追加

en: Add folder...
ja: フォルダーを追加...

en: Add new folder...
ja: 新しいフォルダーを追加...

en: Add podcast
ja: ポッドキャストを追加

en: Add podcast...
ja: ポッドキャストを追加...

en: Add search term
ja: 検索条件を追加

en: Add song album tag
ja: 曲にアルバムタグを追加

en: Add song albumartist tag
ja: 曲にアルバムアーティストタグを追加

en: Add song artist tag
ja: 曲にアーティストタグを追加

en: Add song auto score
ja: 曲のオートスコアを追加

en: Add song composer tag
ja: 曲に作曲者タグを追加

en: Add song disc tag
ja: 曲にディスクタグを追加

en: Add song filename
ja: 曲のファイル名を追加

en: Add song genre tag
ja: 曲にジャンルタグを追加

en: Add song grouping tag
ja: 曲の分類タグを追加する

en: Add song length tag
ja: 曲に曲の長さのタグを追加

en: Add song performer tag
ja: 曲の出演者タグを追加する

en: Add song play count
ja: 曲の再生回数を追加

en: Add song rating
ja: 曲の評価を追加する

en: Add song skip count
ja: 曲のスキップ回数を追加

en: Add song title tag
ja: 曲のタイトルタグを追加

en: Add song track tag
ja: 曲のトラックタグを追加

en: Add song year tag
ja: 曲の年タグを追加

en: Add stream...
ja: ストリームを追加...

en: Add to another playlist
ja: 別のプレイリストに追加する

en: Add to playlist
ja: プレイリストに追加する

en: Add to the queue
ja: キューに追加する

en: Add wiimotedev action
ja: Wii リモコンデバイスのアクションの追加

en: Added this month
ja: 今月追加されたもの

en: Added this week
ja: 今週追加されたもの

en: Added this year
ja: 今年追加されたもの

en: Added today
ja: 今日追加されたもの

en: Added within three months
ja: 3 ヶ月以内に追加されたもの

en: Advanced grouping...
ja: 高度なグループ化...

en: After
ja: 後

en: After copying...
ja: コピー後...

en: Album
ja: アルバム

en: Album (ideal loudness for all tracks)
ja: アルバム (すべてのトラックで最適な音量)

en: Album artist
ja: アルバムアーティスト

en: Album cover
ja: アルバムカバー

en: Album info on jamendo.com...
ja: jamendo.com のアルバム情報...

en: Albums with covers
ja: カバー付きのアルバム

en: Albums without covers
ja: カバーなしのアルバム数

en: All
ja: 全て

en: All Files (*)
ja: すべてのファイル (*)

en: All albums
ja: すべてのアルバム

en: All artists
ja: すべてのアーティスト

en: All files (*)
ja: すべてのファイル (*)

en: All playlists (%1)
ja: すべてのプレイリスト (%1)

en: All the translators
ja: すべての翻訳者

en: All tracks
ja: すべてのトラック

en: Allow a client to download music from this computer.
ja: クライアントがこのコンピューターから曲をダウンロードするのを許可する

en: Allow downloads
ja: ダウンロードを許可する

en: Allow mid/side encoding
ja: M/S エンコードを許可

en: Alongside the originals
ja: 元と同じ

en: Always start playing
ja: 常に再生を開始する

en: An error occurred loading the iTunes database
ja: iTunes のデータベースを読み込み中にエラーが発生しました

en: An error occurred writing metadata to '%1'
ja: メタデータを '%1' へ書き込み中にエラーが発生しました

en: An unspecified error occurred.
ja: 原因不明のエラーが発生しました。

en: And:
ja: そして:

en: Angry
ja: 怒り

en: Appearance
ja: 外観

en: Append files/URLs to the playlist
ja: ファイル・URL をプレイリストに追加する

en: Append to current playlist
ja: 現在のプレイリストに追加する

en: Append to the playlist
ja: プレイリストに追加する

en: Apply compression to prevent clipping
ja: クリップ防止のために音量を制限する

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
ja: プリセット「%1」を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
ja: この曲の統計をリセットしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to write song's statistics into song's file for all the songs of your library?
ja: ライブラリーのすべての曲の統計情報を曲ファイルに保存してもよろしいですか?

en: Artist
ja: アーティスト

en: Artist info
ja: アーティストの情報

en: Artist's initial
ja: アーティストの頭文字

en: Audio format
ja: オーディオ形式

en: Audio output
ja: オーディオ出力

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: Author
ja: 作者

en: Authors
ja: 作者

en: Auto
ja: 自動

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic updating
ja: 自動更新中

en: Automatically open single categories in the library tree
ja: 下位カテゴリが 1 つしかないときは、ライブラリツリーを自動で開く

en: Available
ja: 空き

en: Average bitrate
ja: 平均ビットレート

en: Average image size
ja: 平均画像サイズ

en: BBC Podcasts
ja: BBC ポッドキャスト

en: Background Streams
ja: バックグラウンドストリーム

en: Background color
ja: 背景色

en: Background image
ja: 背景画像

en: Background opacity
ja: 背景の不透明度

en: Backing up database
ja: データベースをバックアップ中

en: Balance
ja: バランス

en: Bar analyzer
ja: バー表示

en: Basic Blue
ja: 標準のブルー

en: Basic audio type
ja: 基本のオーディオの種類

en: Behavior
ja: 動作

en: Best
ja: 良

en: Biography
ja: バイオグラフィ

en: Bit rate
ja: ビットレート

en: Bitrate
ja: ビットレート

[ctx: Refers to bitrate in file organise dialog.]
en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Block analyzer
ja: ブロック表示

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Blur amount
ja: ぼかし量

en: Body
ja: 本文

en: Boom analyzer
ja: ブームアナライザー

en: Browse...
ja: 参照...

en: Buffer duration
ja: バッファーの長さ

en: Buffering
ja: バッファ中

en: Building Seafile index...
ja: Seafile インデックスを構築中...

en: But these sources are disabled:
ja: ただし次のソースは無効になっています:

en: Buttons
ja: ボタン

en: CDDA
ja: オーディオ CD

en: CUE sheet support
ja: CUE シートのサポート

en: Cancel download
ja: ダウンロードをキャンセル

en: Change cover art
ja: カバーアートの変更

en: Change font size...
ja: フォントサイズの変更...

en: Change repeat mode
ja: リピートモードの変更

en: Change shortcut...
ja: ショートカットの変更...

en: Change shuffle mode
ja: シャッフルモードの変更

en: Change the currently playing song
ja: 再生中の曲を変更する

en: Change the language
ja: 言語の変更

en: Changes will take place when the next song starts playing
ja: 変更は次の曲の再生開始時に反映されます

en: Changing mono playback preference will be effective for the next playing songs
ja: モノラル再生の設定変更は次に再生する曲から反映されます

en: Channels
ja: チャンネル

en: Check for new episodes
ja: 新しいエピソードのチェック

en: Check for updates
ja: 更新の確認

en: Check for updates...
ja: 更新のチェック...

en: Choose a name for your smart playlist
ja: スマートプレイリストの名前を選択してください

en: Choose automatically
ja: 自動的に選択する

en: Choose color...
ja: 色の選択...

en: Choose font...
ja: フォントの選択...

en: Choose from the list
ja: 一覧から選択する

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
ja: プレイリストの並び順と、プレイリスト内に何曲含めるかを選択してください。

en: Choose podcast download directory
ja: ポッドキャストのダウンロードディレクトリを選択してください

en: Choose the internet services you want to show.
ja: 表示するインターネットサービスを選んでください。

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
ja: 歌詞の検索時に Clementine が使用する Web サイトを選択してください。

en: Classical
ja: クラシック

en: Cleaning up
ja: 整理

en: Clear
ja: クリア

en: Clear playlist
ja: プレイリストをクリア

en: Clementine Error
ja: Clementine のエラー

en: Clementine Orange
ja: Clementine オレンジ

en: Clementine Visualization
ja: Clementine ビジュアライゼーション

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
ja: Clementine はこのデバイスへコピーする際、このデバイスで再生可能な形式に自動で変換できます。

en: Clementine can play music that you have uploaded to Box
ja: Clementine は Box にアップロードした音楽を再生できます

en: Clementine can play music that you have uploaded to Dropbox
ja: Clementine は Dropbox にアップロードした音楽を再生できます

en: Clementine can play music that you have uploaded to Google Drive
ja: Clementine は Google Drive にアップロードした音楽を再生できます

en: Clementine can play music that you have uploaded to OneDrive
ja: Clementine は OneDrive にアップロードした音楽を再生できます

en: Clementine can show a message when the track changes.
ja: Clementine はトラックの変更時にメッセージを表示できます。

en: Clementine can synchronize your subscription list with your other computers and podcast applications.  <a href="https://gpodder.net/register/">Create an account</a>.
ja: Clementine は購読リストを他のコンピューターやポッドキャストアプリケーションと同期できます。  <a href="https://gpodder.net/register/">アカウントを作成する</a>

en: Clementine could not load any projectM visualisations.  Check that you have installed Clementine properly.
ja: Clementine は projectM のビジュアライゼーションを読み込めませんでした。Clementine が正しくインストールされているか確認してください。

en: Clementine image viewer
ja: Clementine 画像ビューアー

en: Clementine was unable to find results for this file
ja: このファイルの検索結果を見つけられませんでした。

en: Clementine will find music in:
ja: 以下のサービスから音楽を検索します:

en: Click here to add some music
ja: 音楽を追加するにはここをクリックします

en: Click here to favorite this playlist so it will be saved and remain accessible through the "Playlists" panel on the left side bar
ja: プレイリストをお気に入りにするにはクリックしてください。サイドバーの「プレイリスト」パネルからアクセスできるようになります。

en: Click to toggle between remaining time and total time
ja: ここをクリックすると、残り時間と合計時間の表示を切り替えます

en: Clicking the Login button will open a web browser.  You should return to Clementine after you have logged in.
ja: ログインボタンをクリックするとウェブブラウザーが開きます。ログインした後に Clementine に戻る必要があります。

en: Close
ja: 閉じる

en: Close playlist
ja: プレイリストを閉じる

en: Close visualization
ja: ビジュアライゼーションを閉じる

en: Closing this window will cancel the download.
ja: このウィンドウを閉じるとダウンロードをキャンセルします。

en: Closing this window will stop searching for album covers.
ja: このウィンドウを閉じるとアルバムカバーの検索を中止します。

en: Club
ja: クラブ

en: Colors
ja: 色

en: Comma separated list of class:level, level is 0-3
ja: コンマ区切りの クラス:レベル のリスト、レベルは 0-3

en: Comment
ja: コメント

en: Complete tags automatically
ja: タグの自動補完

en: Complete tags automatically...
ja: タグを自動補完...

en: Composer
ja: 作曲者

en: Configure %1...
ja: %1 の設定...

en: Configure Magnatune...
ja: Magnatune の設定...

en: Configure Shortcuts
ja: ショートカットの設定

en: Configure Subsonic...
ja: Subsonic を設定...

en: Configure global search...
ja: 全体検索の設定...

en: Configure library...
ja: ライブラリの設定...

en: Configure podcasts...
ja: ポッドキャストの設定...

en: Configure...
ja: 設定...

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
ja: アクティブ・非アクティブの切り替えアクションを使用して Wii リモコンを接続する

en: Connect device
ja: デバイスの接続

en: Connection refused by server, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ja: 接続がサーバーに拒否されました。サーバーの URL を確認してください。例: http://localhost:4040/

en: Connection timed out, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ja: 接続がタイムアウトしました。サーバーの URL を確認してください。例: http://localhost:4040/

en: Console
ja: コンソール

en: Constant bitrate
ja: 固定ビットレート

en: Convert all music
ja: すべての曲を変換する

en: Convert any music that the device can't play
ja: デバイスが再生できないすべての曲を変換する

en: Convert lossless audiofiles before sending them to the remote.
ja: 送る前にロスレス音楽ファイルを変換する。

en: Convert lossless files
ja: ロスレスファイルを変換する

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Copy to device...
ja: デバイスへコピー...

en: Copy to library...
ja: ライブラリへコピー...

en: Copyright
ja: 著作権

en: Could not connect to Subsonic, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ja: Subsonic に接続できませんでした。サーバーの URL を確認してください。例: http://localhost:4040/

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
ja: GStreamer 要素「%1」を作成できませんでした。必要な GStreamer プラグインがすべてインストールされていることを確認してください

en: Couldn't create playlist
ja: プレイリストを作成できません

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
ja: %1 のミュクサーを見つけることができませんでした。正しい GStreamer プラグインがインストールされていることをチェックしてください

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
ja: %1 のエンコーダーを見つけることができませんでした。正しい GStreamer プラグインがインストールされていることをチェックしてください

en: Couldn't open output file %1
ja: 出力ファイル %1 を開けませんでした

en: Cover Manager
ja: カバーマネージャー

en: Cover art from embedded image
ja: 埋め込み画像からのカバーアート

en: Cover art loaded automatically from %1
ja: %1 から自動的に読み込まれたカバーアート

en: Cover art manually unset
ja: カバーアートは手動で未設定にされています

en: Cover art not set
ja: カバーアートが設定されていません

en: Cover art set from %1
ja: %1 からのカバーアートセット

en: Covers from %1
ja: %1 からのカバー

en: Create a new playlist with files/URLs
ja: ファイル/URL を使ってプレイリストを作成する

en: Cross-fade when changing tracks automatically
ja: トラックが自動で変更するときにクロスフェードする

en: Cross-fade when changing tracks manually
ja: トラックを手動で変更したときにクロスフェードする

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom image:
ja: カスタム画像:

en: Custom message settings
ja: カスタムメッセージの設定

en: Custom...
ja: カスタム...

en: Dance
ja: ダンス

en: Database corruption detected. Please read https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption for instructions on how to recover your database
ja: データベースの破損が見つかりました。データベースの復旧方法については https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption をお読みください

en: Date created
ja: 作成日時

en: Date modified
ja: 更新日時

en: Days
ja: 日

en: De&fault
ja: 既定(&F)

en: Decrease the volume by <value> percent
ja: 音量を <value> % 下げる

en: Decrease volume
ja: 音量を下げる

en: Default background image
ja: 既定の背景画像

en: Default device on %1
ja: デフォルトのデバイス %1

en: Defaults
ja: 既定

en: Delay between visualizations
ja: ビジュアライゼーションの間の遅延

en: Delete
ja: 削除

en: Delete downloaded data
ja: ダウンロード済みデータを削除

en: Delete files
ja: ファイルの削除

en: Delete from device...
ja: デバイスから削除...

en: Delete from disk...
ja: ディスクから削除...

en: Delete played episodes
ja: 再生したエピソードの削除

en: Delete preset
ja: プリセットの削除

en: Delete smart playlist
ja: スマートプレイリストを削除

en: Delete the original files
ja: 元のファイルを削除する

en: Deleting files
ja: ファイルの削除中

en: Dequeue selected tracks
ja: 選択されたトラックをキューから削除する

en: Dequeue track
ja: トラックをキューから削除

en: Destination
ja: フォルダー

en: Details...
ja: 詳細...

en: Device
ja: デバイス

en: Device Properties
ja: デバイスのプロパティ

en: Device name
ja: デバイス名

en: Device properties...
ja: デバイスのプロパティ...

en: Devices
ja: デバイス

en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Did you mean
ja: もしかして

en: Digitally Imported password
ja: Digitally Imported のパスワード

en: Digitally Imported username
ja: Digitally Imported のユーザー名

en: Direct internet connection
ja: インターネットに直接接続する

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Disable duration
ja: 長さを無効にする

en: Disable moodbar generation
ja: ムードバーを生成しない

[ctx: Refers to a disabled notification type in Notification settings.]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: Refers to search provider's status.]
en: Disabled
ja: 無効

en: Disc
ja: ディスク

en: Discontinuous transmission
ja: 不連続送信 (DTX)

en: Display options
ja: 画面のオプション

en: Display the on-screen-display
ja: OSD を表示する

en: Do a full library rescan
ja: ライブラリ全体を再スキャン

en: Do a full rescan
ja: 完全再スキャンの実行

en: Do a full rescan...
ja: 完全再スキャンの実行…

en: Do not convert any music
ja: すべてのミュージックを変換しない

en: Do not overwrite
ja: 上書きしない

en: Don't repeat
ja: リピートしない

en: Don't show in various artists
ja: さまざまなアーティストに表示しない

en: Don't show listened episodes
ja: 再生済みのエピソードは表示しない

en: Don't shuffle
ja: シャッフルしない

en: Don't stop!
ja: 中止しないでください!

en: Donate
ja: 寄付する

en: Double click to open
ja: ダブルクリックで開く

en: Double clicking a song in the playlist will...
ja: プレイリスト上の曲をダブルクリックした場合...

en: Double clicking a song will...
ja: 曲をダブルクリックした場合...

en: Download %n episodes
ja: %n 個のエピソードをダウンロード

en: Download directory
ja: ダウンロードディレクトリ

en: Download episodes to
ja: エピソードのダウンロード先

en: Download membership
ja: メンバーシップのダウンロード

en: Download new episodes automatically
ja: 新しいエピソードを自動的にダウンロードする

en: Download queued
ja: ダウンロードがキューに追加されました

en: Download settings
ja: ダウンロードの設定

en: Download this album
ja: このアルバムのダウンロード

en: Download this album...
ja: このアルバムをダウンロード...

en: Download this episode
ja: このエピソードをダウンロード

en: Downloading (%1%)...
ja: ダウンロード中 (%1%)...

en: Downloading Icecast directory
ja: Icecast ディレクトリをダウンロード中

en: Downloading Jamendo catalogue
ja: Jamendo カタログをダウンロード中

en: Downloading Magnatune catalogue
ja: Magnatune カタログをダウンロード中

en: Downloading metadata
ja: メタデータをダウンロード中

en: Drag to reposition
ja: 位置を変更するにはドラッグします

en: Dubstep
ja: ダブステップ

en: Duration
ja: 長さ

en: Dynamic mode is on
ja: ダイナミックモードはオンです

en: Dynamic random mix
ja: ダイナミックランダムミックス

en: Edit smart playlist...
ja: スマートプレイリストの編集...

en: Edit tag "%1"...
ja: タグ「%1」を編集...

en: Edit tag...
ja: タグの編集...

en: Edit tags
ja: タグの編集

en: Edit track information
ja: トラック情報の編集

en: Edit track information...
ja: トラック情報の編集...

en: Edit tracks information...
ja: トラック情報の編集...

en: Edit...
ja: 編集...

en: Email
ja: Eメール

en: Enable Wii Remote support
ja: Wii リモコンサポートを有効にする

en: Enable equalizer
ja: イコライザーを有効にする

en: Enable shortcuts only when Clementine is focused
ja: Clementine にフォーカスがあるときのみショートカットを有効にする

en: Enable song metadata inline edition with click
ja: クリックによる曲のメタデータの直接編集を有効にする

en: Enable sources below to include them in search results.  Results will be displayed in this order.
ja: 下のソースを有効にすると検索結果に含まれます。結果はこの並び順で表示されます。

en: Enable/disable Last.fm scrobbling
ja: Last.fm の scrobbling を有効・無効にする

en: Encoding complexity
ja: Complexity エンコーディング

en: Encoding engine quality
ja: エンコーディングエンジンの品質

en: Encoding mode
ja: エンコーディングモード

en: Enter a URL
ja: URL を入力

en: Enter a URL to download a cover from the Internet:
ja: インターネットからカバーアートをダウンロードする URL を入力してください:

en: Enter a filename for exported covers (no extension):
ja: エクスポートするカバーのファイル名を入力してください (拡張子なし):

en: Enter a new name for this playlist
ja: このプレイリストの名前を入力してください

en: Enter search terms above to find music on your computer and on the internet
ja: コンピューター上およびインターネット上の音楽を検索するには、上に検索条件を入力してください

en: Enter search terms below to find podcasts in the iTunes Store
ja: iTunes Store のポッドキャストを検索するには、下に検索条件を入力してください

en: Enter search terms below to find podcasts on gpodder.net
ja: gpodder.net 上のポッドキャストを検索するには、下に検索条件を入力してください

en: Enter search terms here
ja: ここに検索条件を入力してください

en: Enter the URL of an internet radio stream:
ja: インターネットラジオストリームの URL を入力してください:

en: Enter the name of the folder
ja: フォルダ名を入力してください

en: Enter this IP in the App to connect to Clementine.
ja: この IP アドレスをアプリケーションに入力して Clementine に接続してください。

en: Entire collection
ja: コレクション全体

en: Equalizer
ja: イコライザー

en: Equivalent to --log-levels *:1
ja: --log-levels *:1 と同じ

en: Equivalent to --log-levels *:3
ja: --log-levels *:3 と同じ

en: Error
ja: エラー

en: Error connecting MTP device
ja: MTP デバイスの接続エラー

en: Error copying songs
ja: 曲のコピーエラー

en: Error deleting songs
ja: 曲の削除エラー

en: Error loading %1
ja: %1 の読み込みエラー

en: Error loading di.fm playlist
ja: di.fm プレイリストの読み込みエラー

en: Error processing %1: %2
ja: %1 の処理エラー: %2

en: Error while loading audio CD
ja: 音楽 CD を読み込み中にエラーが発生しました

en: Ever played
ja: 再生したことがある

en: Every 10 minutes
ja: 10 分おき

en: Every 12 hours
ja: 12 時間おき

en: Every 2 hours
ja: 2 時間おき

en: Every 20 minutes
ja: 20 分おき

en: Every 30 minutes
ja: 30 分おき

en: Every 6 hours
ja: 6 時間おき

en: Every hour
ja: 1 時間おき

en: Except between tracks on the same album or in the same CUE sheet
ja: 同じアルバムもしくはキューシートのトラック同士の場合は除外する

en: Existing covers
ja: 既存のカバー

en: Expand
ja: 広げる

en: Expires on %1
ja: 期限: %1

en: Export Covers
ja: カバーをエクスポート

en: Export covers
ja: カバーをエクスポートする

en: Export downloaded covers
ja: ダウンロードしたカバーをエクスポートする

en: Export embedded covers
ja: 埋め込みカバーをエクスポートする

en: Export finished
ja: エクスポートが完了しました

en: Exported %1 covers out of %2 (%3 skipped)
ja: %2 個中 %1 個のカバーをエクスポートしました (%3 個スキップしました)

en: Fade out on pause / fade in on resume
ja: 一時停止/再開時にフェードアウト/インする

en: Fade out when stopping a track
ja: トラックの停止時にフェードアウトする

en: Fading
ja: フェード

en: Fading duration
ja: フェードの長さ

en: Failed reading CD drive
ja: CD ドライブの読み込みが失敗しました

en: Failed to fetch directory
ja: ディレクトリの取得に失敗しました

en: Failed to fetch podcasts
ja: ポッドキャストの取得に失敗しました

en: Failed to load podcast
ja: ポッドキャストの読み込みに失敗しました

en: Failed to parse the XML for this RSS feed
ja: この RSS フィードの XML の分析に失敗しました

en: Failed to write new auto-tags to '%1'
ja: 新しい自動タグ '%1' をつけるのに失敗しました

en: Fast
ja: 速

en: Favourite tracks
ja: お気に入りのトラック

en: Fetch Missing Covers
ja: 足りないカバーの取得

en: Fetch automatically
ja: 自動的に取得する

en: Fetch completed
ja: 取得完了

en: Fetching Subsonic library
ja: Subsonic ライブラリーを取得

en: Fetching cover error
ja: カバーの取得エラー

en: File extension
ja: ファイル拡張子

en: File formats
ja: ファイル形式

en: File name
ja: ファイル名

en: File name (without path)
ja: ファイル名 (パスなし)

en: File paths
ja: ファイルのパス

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: File type
ja: ファイルの種類

en: Filename
ja: ファイル名

en: Files
ja: ファイル

en: Files to transcode
ja: トランスコードするファイル

en: Find songs in your library that match the criteria you specify.
ja: 指定する条件に一致するライブラリから曲を検索します。

en: Fingerprinting song
ja: 曲の特徴を検出しています

en: Finish
ja: 完了

en: First level
ja: 第 1 階層

en: Fit cover to width
ja: カバーの大きさを幅に合わせる

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Force mono encoding
ja: モノラルエンコーディングを強制する

en: Forget device
ja: デバイスを忘れる

en: Forgetting a device will remove it from this list and Clementine will have to rescan all the songs again next time you connect it.
ja: デバイスを忘れるとこの一覧から削除して Clementine は次回接続時に再びすべての曲を再スキャンします。

en: Form
ja: フォーム

en: Format
ja: 形式

en: Framerate
ja: フレームレート

en: Frames per buffer
ja: バッファーあたりのフレーム数

en: Frozen
ja: 冷淡

en: General
ja: 全般

en: General settings
ja: 全般設定

en: Genre
ja: ジャンル

en: Getting channels
ja: チャンネルの取得中

en: Getting streams
ja: ストリームの取得中

en: Give it a name:
ja: 名前を入力してください:

en: Go
ja: 進む

en: Go to next playlist tab
ja: 次のプレイリストタブへ

en: Go to previous playlist tab
ja: 前のプレイリストタブへ

en: Got %1 covers out of %2 (%3 failed)
ja: %2 個中 %1 個のカバーを取得しました (%3 個失敗しました)

en: Grey out non existent songs in my playlists
ja: プレイリスト上の存在しない曲をグレーで表示する

en: Group Library by...
ja: ライブラリのグループ化...

en: Group by
ja: グループ化

en: Group by Album
ja: アルバムでグループ化

en: Group by Album artist/Album
ja: アーティスト/アルバムでグループ化

en: Group by Artist
ja: アーティストでグループ化

en: Group by Artist/Album
ja: アーティスト/アルバムでグループ化

en: Group by Artist/Year - Album
ja: アーティスト/年 - アルバムでグループ化

en: Group by Genre/Album
ja: ジャンル/アルバムでグループ化

en: Group by Genre/Artist/Album
ja: ジャンル/アーティスト/アルバムでグループ化

en: Grouping
ja: 分類

en: Grouping Name
ja: 分類名

en: Grouping name:
ja: 分類名:

en: HTML page did not contain any RSS feeds
ja: HTML ページに RSS フィードが含まれていませんでした

en: HTTP 3xx status code received without URL, verify server configuration.
ja: HTTP ステータスコード 3XX を URL なしで受信しました。サーバーの設定を確認してください。

en: HTTP proxy
ja: HTTP プロキシ

en: Happy
ja: 幸せ

en: Hardware information
ja: ハードウェアの情報

en: Hardware information is only available while the device is connected.
ja: ハードウェアの情報はデバイス接続中のみ利用できます。

en: High
ja: 高

en: High (%1 fps)
ja: 高 (%1 fps)

en: High (1024x1024)
ja: 高 (1024x1024)

en: Host not found, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ja: ホストが見つかりません。サーバーの URL を確認してください。例: http://localhost:4040/

en: Hours
ja: 時間

en: I don't have a Magnatune account
ja: Magnatune アカウントなし

en: Icon
ja: アイコン

en: Icons on top
ja: アイコンを上に配置

en: Identifying song
ja: 曲の識別中

en: If activated, clicking a selected song in the playlist view will let you edit the tag value directly
ja: 有効にすると、プレイリストの選択された曲をクリックすることでタグの値を直接編集できるようになります

en: If you continue, this device will work slowly and songs copied to it may not work.
ja: 続行すると、このデバイスは低速で動作しコピーされた曲は動作しなくなる可能性があります。

en: If you know the URL of a podcast, enter it below and press Go.
ja: ポッドキャストの URL がある場合は、下に入力して進むを押してください。

en: Ignore "The" in artist names
ja: アーティスト名の「The」を無視する

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)
ja: 画像 (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)
ja: 画像 (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)

en: In %1 days
ja: %1 日以内

en: In %1 weeks
ja: %1 週以内

en: In dynamic mode new tracks will be chosen and added to the playlist every time a song finishes.
ja: ダイナミックモードでは、新しいトラックは曲が終わるたびにプレイリストに選択・追加されます。

en: Include album art in the notification
ja: 通知にアルバムアートを含める

en: Include all songs
ja: すべての曲を含める

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Client must upgrade.
ja: Subsonic REST プロトコルバージョンの互換性がありません。クライアントをアップグレードする必要があります。

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Server must upgrade.
ja: Subsonic REST プロトコルバージョンの互換性がありません。サーバーをアップグレードする必要があります。

en: Incomplete configuration, please ensure all fields are populated.
ja: 設定は完了していません。すべての入力欄を埋めてください。

en: Increase the volume by <value> percent
ja: 音量を <value> % 上げる

en: Increase volume
ja: 音量を上げる

en: Indexing %1
ja: %1 のインデックスを作成しています。

en: Information
ja: 情報

en: Input options
ja: 入力オプション

en: Insert...
ja: 挿入...

en: Integrity check
ja: 整合性の検査

en: Internet
ja: インターネット

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Internet services
ja: インターネットサービス

en: Intro tracks
ja: イントロ再生

en: Invalid API key
ja: 不正な API キーです

en: Invalid URL
ja: 不正なURLです

en: Invalid format
ja: 不正な形式です

en: Invalid method
ja: 不正なメソッドです

en: Invalid parameters
ja: 不正なパラメーターです

en: Invalid resource specified
ja: 不正なリソースが指定されました

en: Invalid service
ja: 不正なサービスです

en: Invalid session key
ja: 不正なセッションキーです

en: Invert Selection
ja: 選択を反転する

en: Jamendo Most Listened Tracks
ja: Jamendo の最も聴かれているトラック

en: Jamendo Top Tracks
ja: Jamendo のトップトラック

en: Jamendo Top Tracks of the Month
ja: Jamendo の今月のトップトラック

en: Jamendo Top Tracks of the Week
ja: Jamendo の今週のトップトラック

en: Jamendo database
ja: Jamendo のデータベース

en: Jump to previous song right away
ja: すぐに、前の曲にジャンプする

en: Jump to the currently playing track
ja: 現在再生中のトラックへジャンプ

en: Keep buttons for %1 second...
ja: ボタンを %1 秒長押し...

en: Keep buttons for %1 seconds...
ja: ボタンを %1 秒長押し...

en: Keep running in the background when the window is closed
ja: ウィンドウを閉じたときバックグラウンドで起動し続ける

en: Keep the original files
ja: 元のファイルを保持する

en: Language
ja: 言語

en: Laptop/Headphones
ja: ノートパソコン・ヘッドフォン

en: Large Hall
ja: 広間

en: Large album cover
ja: 大きいアルバムカバー

en: Large album cover (details below)
ja: 大きいアルバムカバー (詳細は以下)

en: Large album cover (no details)
ja: 大きいアルバムカバー(詳細なし)

en: Large sidebar
ja: 大きいサイドバー

en: Last played
ja: 最終再生

[ctx: A playlist's tag.]
en: Last played
ja: 最後に再生

en: Last.fm is currently busy, please try again in a few minutes
ja: Last.fm は現在混雑しています。数分後にやり直してください

en: Last.fm play counts
ja: Last.fm の再生回数

en: Last.fm tags
ja: Last.fm タグ

en: Least favourite tracks
ja: 嫌いなトラック

en: Left
ja: 左

en: Length
ja: 長さ

en: Library
ja: ライブラリ

en: Library advanced grouping
ja: ライブラリの高度なグループ化

en: Library rescan notice
ja: ライブラリー再スキャン通知

en: Library search
ja: ライブラリ検索

en: Limits
ja: 制限

en: Live
ja: ライブ

en: Load
ja: 読み込み

en: Load cover from URL
ja: URL からカバーの読み込み

en: Load cover from URL...
ja: URL からカバーの読み込み...

en: Load cover from disk
ja: ディスクからカバーの読み込み

en: Load cover from disk...
ja: ディスクからカバーの読み込み...

en: Load playlist
ja: プレイリストの読み込み

en: Load playlist...
ja: プレイリストの読み込み...

en: Loading MTP device
ja: MTP デバイスの読み込み中

en: Loading iPod database
ja: iPod データベースの読み込み中

en: Loading smart playlist
ja: スマートプレイリストの読み込み中

en: Loading songs
ja: 曲の読み込み中

en: Loading stream
ja: ストリームの読み込み中

en: Loading tracks
ja: トラックの読み込み中

en: Loading tracks info
ja: トラック情報の読み込み中

en: Loading...
ja: 読み込んでいます...

en: Loads files/URLs, replacing current playlist
ja: ファイル・URL を読み込んで、現在のプレイリストを置き換えます

en: Login
ja: ログイン

en: Login failed
ja: ログインは失敗しました

en: Long term prediction profile (LTP)
ja: Long Term Prediction プロファイル (LTP)

en: Low (%1 fps)
ja: 低 (%1 fps)

en: Low (256x256)
ja: 低 (256x256)

en: Low complexity profile (LC)
ja: Low Complexity プロファイル (LC)

en: Lyrics
ja: 歌詞

en: Lyrics from %1
ja: %1 からの歌詞

en: Lyrics from the tag
ja: タグからの歌詞

en: Magnatune Download
ja: Magnatune ダウンロード

en: Magnatune download finished
ja: Magnatune ダウンロードが完了しました

en: Main profile (MAIN)
ja: Main プロファイル (MAIN)

en: Malformed response
ja: 不正な応答です

en: Manage saved groupings
ja: 保存した分類を管理する

en: Manual proxy configuration
ja: プロキシの手動構成

en: Manually
ja: 手動

en: Manufacturer
ja: 製造元

en: Mark as listened
ja: 視聴済みマークを付ける

en: Mark as new
ja: 新曲マークを付ける

en: Match every search term (AND)
ja: すべての検索条件に一致する (AND)

en: Match one or more search terms (OR)
ja: 1 つ以上の検索条件に一致する (OR)

en: Maximum bitrate
ja: 最高ビットレート

en: Medium (%1 fps)
ja: 中 (%1 fps)

en: Medium (512x512)
ja: 中 (512x512)

en: Membership type
ja: メンバーシップの種類

en: Minimum bitrate
ja: 最低ビットレート

en: Minimum buffer fill
ja: 最低限のバッファデータ量

en: Missing plugins
ja: プラグインが見つかりませんでした

en: Missing projectM presets
ja: projectM プリセットがありません

en: Model
ja: モデル

en: Monitor the library for changes
ja: ライブラリの変更を監視する

en: Mono playback
ja: モノラル再生

en: Months
ja: ヶ月

en: Mood
ja: ムード

en: Moodbar style
ja: ムードバーの形式

en: Moodbars
ja: ムードバー

en: Most played
ja: 最も再生している

en: Mount point
ja: マウントポイント

en: Mount points
ja: マウントポイント

en: Move down
ja: 下へ移動

en: Move to library...
ja: ライブラリへ移動...

en: Move up
ja: 上へ移動

en: Music
ja: ミュージック

en: Music Library
ja: ミュージックライブラリ

en: Mute
ja: ミュート

en: Name
ja: 名前

[ctx: Category label]
en: Name
ja: 名前

en: Naming options
ja: 名前のオプション

en: Narrow band (NB)
ja: 低速回線 (NB)

en: Network Proxy
ja: ネットワークプロキシ

en: Never
ja: なし

en: Never played
ja: 再生したことがない

en: Never start playing
ja: 再生を開始しない

en: New folder
ja: 新しいフォルダー

en: New playlist
ja: 新しいプレイリスト

en: New smart playlist...
ja: 新しいスマートプレイリスト...

en: New songs
ja: 新しい曲

en: New tracks will be added automatically.
ja: 新しいトラックは自動的に追加されます。

en: Newest tracks
ja: 最新のトラック

en: Next
ja: 次へ

en: Next track
ja: 次のトラック

en: Next week
ja: 次週

en: No analyzer
ja: アナライザーなし

en: No background image
ja: 背景画像なし

en: No covers to export.
ja: エクスポートしたカバーはありません

en: No long blocks
ja: 長いブロックなし

en: No matches found.  Clear the search box to show the whole playlist again.
ja: 見つかりません。再びプレイリスト全体を表示するには検索ボックスをクリアします。

en: No short blocks
ja: 短いブロックなし

en: None
ja: なし

en: None of the selected songs were suitable for copying to a device
ja: デバイスへのコピーに適切な曲が選択されていません

en: Normal
ja: ふつう

en: Normal block type
ja: 通常ブロックタイプ

en: Not available while using a dynamic playlist
ja: ダイナミック プレイリストの使用中は利用できません

en: Not connected
ja: 接続されていません

en: Not enough content
ja: 内容が足りません

en: Not enough fans
ja: ファンが足りません

en: Not enough members
ja: メンバーが足りません

en: Not enough neighbors
ja: ご近所さんが足りません

en: Not logged in
ja: ログインしていません

en: Not mounted - double click to mount
ja: マウントされていません - マウントするにはダブルクリックします

en: Notification type
ja: 通知の種類

en: Notifications
ja: 通知

en: Now Playing
ja: 再生中

en: Number of episodes to show
ja: 表示するエピソードの数

en: OSD Preview
ja: OSD のプレビュー

en: Off
ja: オフ

en: On
ja: オン

en: Only accept connections from clients within the ip ranges:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x
ja: 以下の IP アドレス範囲のクライアントからのみ接続を受け付けます:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x

en: Only allow connections from the local network
ja: ローカルネットワークからのみ接続を許可する

en: Only show the first
ja: 先頭のみ表示する

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Open %1 in browser
ja: %1 をブラウザーで開く

en: Open &audio CD...
ja: オーディオ CD を開く(&A)...

en: Open OPML file
ja: OPML ファイルを開く

en: Open OPML file...
ja: OPML ファイルを開く...

en: Open a directory to import music from
ja: 音楽を取り込むディレクトリを開く

en: Open device
ja: デバイスを開く

en: Open file...
ja: ファイルを開く...

en: Open in Google Drive
ja: Google Drive で開く

en: Open in new playlist
ja: 新しいプレイリストで開く

[ctx: Refers to behavior settings in Clementine settings page.]
en: Open in new playlist
ja: 新しいプレイリストで開く

en: Open in your browser
ja: ブラウザで開く

en: Open...
ja: 開く...

en: Operation failed
ja: 操作が失敗しました

en: Optimize for bitrate
ja: ビットレートを最適化

en: Optimize for quality
ja: 品質を最適化

en: Options...
ja: オプション...

en: Organise Files
ja: ファイルの整理

en: Organise files...
ja: ファイルの整理...

en: Organising files
ja: ファイルの整理中

en: Original tags
ja: 元のタグ

en: Original year
ja: 元の年

en: Original year - Album
ja: 元の年 - アルバム

en: Original year tag support
ja: 元の年タグのサポート

en: Other options
ja: その他のオプション

en: Output
ja: 出力

en: Output device
ja: 出力デバイス

en: Output options
ja: 出力のオプション

en: Overwrite all
ja: すべて上書きする

en: Overwrite existing files
ja: 既存のファイルを上書きする

en: Overwrite smaller ones only
ja: 小さいサイズの場合のみ上書きする

en: Owner
ja: 所有者

en: Parsing Jamendo catalogue
ja: Jamendo カタログの分析中

en: Partition label
ja: パーティションのラベル

en: Party
ja: パーティー

en: Password
ja: パスワード

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause playback
ja: 再生を一時停止します

en: Paused
ja: 一時停止中

en: Performer
ja: 出演者

en: Pixel
ja: ピクセル

en: Plain sidebar
ja: プレーンサイドバー

en: Play
ja: 再生

en: Play count
ja: 再生回数

en: Play if stopped, pause if playing
ja: 停止中は再生し、再生中は一時停止します

en: Play if there is nothing already playing
ja: 再生中の曲がない場合は再生する

en: Play the <n>th track in the playlist
ja: プレイリストの <n> 番目のトラックを再生する

en: Play/Pause
ja: 再生・一時停止

en: Playback
ja: 再生

en: Player options
ja: プレーヤーのオプション

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Playlist finished
ja: プレイリストが完了しました

en: Playlist options
ja: プレイリストのオプション

en: Playlist type
ja: プレイリストの種類

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Please close your browser and return to Clementine.
ja: ブラウザーを閉じて Clementine に戻ってください。

en: Podcasts
ja: ポッドキャスト

en: Popup duration
ja: ポップアップの長さ

en: Port
ja: ポート

en: Pre-amp
ja: プリアンプ

en: Preference
ja: 設定

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences...
ja: 設定...

en: Preferred album art filenames (comma separated)
ja: 優先するアルバムアートのファイル名 (コンマ区切り)

en: Preferred audio format
ja: 優先するオーディオ形式

en: Preferred format
ja: 優先する形式

en: Premium audio type
ja: プレミアムのオーディオの種類

en: Preset:
ja: プリセット:

en: Press a button combination to use for
ja: 使用するボタンの組み合わせを押してください:

en: Press a key
ja: キーを押してください

en: Press a key combination to use for %1...
ja: %1 に使用するキーの組み合わせを押してください...

en: Pressing "Previous" in player will...
ja: プレイヤーの "前へ" ボタンを押した場合...

en: Pretty OSD options
ja: Pretty OSD のオプション

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous track
ja: 前のトラック

en: Print out version information
ja: バージョン情報を出力

en: Profile
ja: プロファイル

en: Progress
ja: 進行状況

[ctx: Category label]
en: Progress
ja: 進行状況

en: Psychedelic
ja: サイケデリック

en: Push Wiiremote button
ja: Wii リモコンのボタンを押してください

en: Put songs in a random order
ja: 曲をランダムに並び替える

[ctx: Sound quality]
en: Quality
ja: 品質

[ctx: Visualisation quality]
en: Quality
ja: 品質

en: Querying device...
ja: デバイスを照会しています...

en: Queue Manager
ja: キューマネージャー

en: Queue selected tracks
ja: 選択されたトラックをキューに追加

en: Queue track
ja: トラックをキューに追加

en: Radio (equal loudness for all tracks)
ja: ラジオ (すべてのトラックで均一の音量)

en: Random visualization
ja: ランダムなビジュアライゼーション

en: Rate the current song 0 stars
ja: 現在の曲を星 0 つと評価する

en: Rate the current song 1 star
ja: 現在の曲を星 1 つと評価する

en: Rate the current song 2 stars
ja: 現在の曲を星 2 つと評価する

en: Rate the current song 3 stars
ja: 現在の曲を星 3 つと評価する

en: Rate the current song 4 stars
ja: 現在の曲を星 4 つと評価する

en: Rate the current song 5 stars
ja: 現在の曲を星 5 つと評価する

en: Rating
ja: 評価

en: Really cancel?
ja: 本当に取り消しますか?

en: Redirect limit exceeded, verify server configuration.
ja: リダイレクト回数制限を超えました。サーバーの設定を確認してください。

en: Refresh catalogue
ja: カタログの更新

en: Refresh channels
ja: チャンネルの更新

en: Refresh station list
ja: 局の一覧の更新

en: Refresh streams
ja: ストリームの更新

en: Reggae
ja: レゲエ

en: Relative
ja: 相対パス

en: Remember Wii remote swing
ja: Wii リモコンのスイングを記憶する

en: Remember my choice
ja: 選択を記憶する

en: Remove
ja: 削除

en: Remove action
ja: アクションの削除

en: Remove duplicates from playlist
ja: 重複するものをプレイリストから削除

en: Remove folder
ja: フォルダーの削除

en: Remove from playlist
ja: プレイリストから削除

en: Remove playlist
ja: プレイリストを削除する

en: Remove playlists
ja: プレイリストを削除する

en: Remove unavailable tracks from playlist
ja: 無効なトラックをプレイリストから削除

en: Rename playlist
ja: プレイリストの名前の変更

en: Rename playlist...
ja: プレイリストの名前の変更...

en: Renumber tracks in this order...
ja: この順序でトラック番号を振る...

en: Repeat
ja: リピート

en: Repeat album
ja: アルバムをリピート

en: Repeat playlist
ja: プレイリストをリピート

en: Repeat track
ja: トラックをリピート

en: Replace current playlist
ja: 現在のプレイリストを置き換える

en: Replace the playlist
ja: プレイリストを置き換える

en: Replaces spaces with underscores
ja: スペースをアンダースコアに置換する

en: Replay Gain
ja: 再生ゲイン

en: Replay Gain mode
ja: 再生ゲインモード

en: Repopulate
ja: 再装着

en: Require authentication code
ja: 認証コードを要求する

en: Reset
ja: リセット

en: Reset play counts
ja: 再生回数のリセット

en: Restart song, then jump to previous if pressed again
ja: 曲を再スタートし、もう一度押された場合前の曲へジャンプする

en: Restart the track, or play the previous track if within 8 seconds of start.
ja: トラックを再開 (開始8秒以内なら前のトラックを再生)

en: Restrict to ASCII characters
ja: ASCII 文字に限定する

en: Resume playback on start
ja: 起動時に再生を再開する

en: Return to Clementine
ja: Clementine に戻る

en: Right
ja: 右

en: Rip
ja: リッピングする

en: Rip CD
ja: CD をリッピングする

en: Rip audio CD
ja: オーディオ CD をリッピングする

en: Rock
ja: ロック

en: Run
ja: 実行

en: SOCKS proxy
ja: SOCKS プロキシ

en: SSL handshake error, verify server configuration. SSLv3 option below may workaround some issues.
ja: SSL ハンドシェークエラーです。サーバーの設定を確認してください。下の SSLv3 オプションで問題を回避できるかもしれません。

en: Safely remove device
ja: デバイスを安全に取り外す

en: Safely remove the device after copying
ja: コピー後にデバイスを安全に取り外す

en: Sample rate
ja: サンプルレート

en: Samplerate
ja: サンプルレート

en: Save .mood files in your music library
ja: ミュージックライブラリーに .mood ファイルを保存する

en: Save album cover
ja: カバーアートの保存

en: Save cover to disk...
ja: カバーをディスクに保存...

en: Save current grouping
ja: 現在の分類を保存する

en: Save image
ja: 画像の保存

[ctx: Save playlist menu action.]
en: Save playlist
ja: プレイリストを保存する

[ctx: Title of the playlist save dialog.]
en: Save playlist
ja: プレイリストを保存する

en: Save playlist...
ja: プレイリストの保存...

en: Save preset
ja: プリセットの保存

en: Save ratings in file tags when possible
ja: 可能であれば評価をファイルのタグに保存する

en: Save statistics in file tags when possible
ja: 可能であれば統計情報をファイルのタグに保存する

en: Save this stream in the Internet tab
ja: このストリームを [インターネット] タブに保存する

en: Saved Grouping Manager
ja: 保存した分類マネージャー

en: Saving songs statistics into songs files
ja: 曲の統計情報を曲ファイルに保存中

en: Saving tracks
ja: トラックの保存中

en: Scalable sampling rate profile (SSR)
ja: Scalable Sampling Rate プロファイル (SSR)

en: Scale size
ja: サイズを調整する

en: Score
ja: スコア

en: Scrobble tracks that I listen to
ja: 聴取するトラックを Scrobble する

en: Search
ja: 検索

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Search
ja: 検索

en: Search Icecast stations
ja: Icecast 局の検索

en: Search Jamendo
ja: Jamendo の検索

en: Search Magnatune
ja: Magnatune の検索

en: Search Subsonic
ja: Subsonic を検索する

en: Search automatically
ja: 自動的に検索する

en: Search for album covers...
ja: アルバムカバーの検索...

en: Search for anything
ja: 何かを検索

en: Search gpodder.net
ja: gpodder.net を検索

en: Search iTunes
ja: iTunes を検索

en: Search mode
ja: 検索モード

en: Search options
ja: 検索オプション

en: Search terms
ja: 検索条件

en: Second Level
ja: 第 2 階層

en: Second level
ja: 第 2 階層

en: Seek backward
ja: 後方へシーク

en: Seek forward
ja: 前方へシーク

en: Seek the currently playing track by a relative amount
ja: 現在再生中のトラックを相対値でシークする

en: Seek the currently playing track to an absolute position
ja: 現在再生中のトラックの絶対的な位置へシークする

en: Seeking using a keyboard shortcut or mouse wheel
ja: キーボードショートカットまたはマウスホイールを使ってシークする

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select None
ja: 選択しない

en: Select background color:
ja: 背景色の選択:

en: Select background image
ja: 背景画像の選択

en: Select best possible match
ja: 一番近いものを選ぶ

en: Select foreground color:
ja: 前景色の選択:

en: Select visualizations
ja: ビジュアライゼーションの選択

en: Select visualizations...
ja: ビジュアライゼーションの選択...

en: Select...
ja: 選択...

en: Serial number
ja: シリアル番号

en: Server
ja: サーバー

en: Server URL
ja: サーバー URL

en: Server details
ja: サーバーの詳細

en: Service offline
ja: サービスがオフラインです

en: Set %1 to "%2"...
ja: %1 を「%2」に設定します...

en: Set the volume to <value> percent
ja: 音量を <value> パーセントへ設定しました

en: Set value for all selected tracks...
ja: すべての選択されたトラックの音量を設定しました...

en: Settings
ja: 設定

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Shortcut for %1
ja: %1 のショートカット

en: Shortcut for %1 already exists
ja: %1 のショートカットは既に存在します

en: Show
ja: 表示

en: Show OSD
ja: OSD の表示

en: Show a glowing animation on the current track
ja: 現在のトラックを光らせるアニメーションを表示する

en: Show a moodbar in the track progress bar
ja: 進行状況バーにムードバーを表示する

en: Show a native desktop notification
ja: ネイティブのデスクトップ通知を表示する

en: Show a notification when I change the repeat/shuffle mode
ja: リピート・シャッフルモードの変更時に通知を表示する

en: Show a notification when I change the volume
ja: 音量の変更時に通知を表示する

en: Show a notification when I pause playback
ja: ポーズした際に通知を表示する

en: Show a popup from the system tray
ja: システムトレイからポップアップを表示する

en: Show a pretty OSD
ja: Pretty OSD を表示する

en: Show above status bar
ja: ステータスバーの上に表示

en: Show all songs
ja: すべての曲を表示する

en: Show all the songs
ja: すべての曲を表示する

en: Show cover art in library
ja: ライブラリにカバーアートを表示する

en: Show dividers
ja: 区切りを表示する

en: Show fullsize...
ja: 原寸表示...

en: Show in file browser...
ja: ファイルブラウザーで表示...

en: Show in library...
ja: ライブラリーに表示...

en: Show in various artists
ja: さまざまなアーティストに表示

en: Show moodbar
ja: ムードバーを表示する

en: Show only duplicates
ja: 重複するものだけ表示

en: Show only untagged
ja: タグのないものだけ表示

en: Show or hide the sidebar
ja: ムードバーを表示/非表示

en: Show search suggestions
ja: 検索のおすすめを表示する

en: Show sidebar
ja: ムードバーを表示する

en: Show the "love" button
ja: "Love"ボタンを表示する

en: Show the scrobble button in the main window
ja: scrobble ボタンをメインウィンドウに表示する

en: Show tray icon
ja: トレイアイコンを表示する

en: Show which sources are enabled and disabled
ja: 有効および無効になっているソースを表示する

en: Show/Hide
ja: 表示・非表示の切り替え

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Shuffle albums
ja: アルバムをシャッフル

en: Shuffle all
ja: すべてシャッフル

en: Shuffle playlist
ja: プレイリストをシャッフル

en: Shuffle tracks in this album
ja: このアルバムのトラックをシャッフル

en: Sign in
ja: サインイン

en: Sign out
ja: サインアウト

en: Signing in...
ja: サインインしています...

en: Size
ja: サイズ

en: Size:
ja: サイズ:

en: Skip backwards in playlist
ja: プレイリストで後ろにスキップ

en: Skip count
ja: スキップ回数

en: Skip forwards in playlist
ja: プレイリストで前にスキップ

en: Skip selected tracks
ja: 選択したトラックをスキップする

en: Skip track
ja: トラックをスキップする

en: Small album cover
ja: 小さいアルバムカバー

en: Small sidebar
ja: 小さいサイドバー

en: Smart playlist
ja: スマートプレイリスト

en: Smart playlists
ja: スマートプレイリスト

en: Song Information
ja: 曲の情報

en: Song info
ja: 曲の情報

en: Sorry
ja: 申し訳ありません

en: Sort by genre (alphabetically)
ja: ジャンルで整列 (アルファベット順)

en: Sort by genre (by popularity)
ja: ジャンルで整列 (人気順)

en: Sort by station name
ja: 局名で整列

en: Sort songs by
ja: 曲の並べ替え

en: Sorting
ja: 並べ替え中

en: Source
ja: ソース

en: Sources
ja: ソース

en: Standard
ja: 標準

en: Start ripping
ja: リッピングを開始する

en: Start the playlist currently playing
ja: 現在再生中のプレイリストを開始する

en: Start transcoding
ja: トランスコードの開始

en: Starting %1
ja: %1 の開始中

en: Starting...
ja: 開始しています...

en: Stop
ja: 停止

en: Stop after
ja: 次で停止

en: Stop after each track
ja: 各トラック後に停止

en: Stop after every track
ja: 各トラック後に停止

en: Stop after this track
ja: このトラック後に停止

en: Stop playback
ja: 再生の停止

en: Stop playing after current track
ja: 現在のトラック後に停止

en: Stop playing after track: %1
ja: 現在のトラック後に停止: %1

en: Stopped
ja: 停止しました

en: Stream
ja: ストリーム

en: Streaming from a Subsonic server requires a valid server license after the 30-day trial period.
ja: Subsonic サーバーのストリーミング再生は 30日のお試し期間後はサーバーライセンスを取得する必要があります。

en: Streaming membership
ja: ストリーミングのメンバーシップ

en: Subscribers
ja: 購読者

en: Success!
ja: 成功!

en: Successfully written %1
ja: %1 の書き込みに成功しました

en: Suggested tags
ja: お薦めのタグ

en: Summary
ja: 要約

en: Super high (%1 fps)
ja: 最高 (%1 fps)

en: Super high (2048x2048)
ja: 最高 (2048x2048)

en: Supported formats
ja: サポートされている形式

en: Synchronize statistics to files now
ja: 統計情報をいますぐ同期する

en: System colors
ja: システムの色

en: Tabs on top
ja: タブを上に配置

en: Tag fetcher
ja: タグ取得ツール

en: Target bitrate
ja: 目標ビットレート

en: Techno
ja: テクノ

en: Text options
ja: 文字のオプション

en: Thanks to
ja: 謝辞

en: The "%1" command could not be started.
ja: コマンド「%1」を開始できませんでした。

en: The album cover of the currently playing song
ja: 再生中の曲のアルバムカバー

en: The directory %1 is not valid
ja: ディレクトリ %1 は不正です

en: The second value must be greater than the first one!
ja: 2 つ目の値は 1 つ目より大きくする必要があります!

en: The site you requested does not exist!
ja: 指定されたサイトは存在しません!

en: The site you requested is not an image!
ja: 指定されたサイトは画像ではありません!

en: The trial period for the Subsonic server is over. Please donate to get a license key. Visit subsonic.org for details.
ja: Subsonic サーバーのお試し期間は終了しました。寄付してライセンスキーを取得してください。詳細は subsonic.org を参照してください。

en: The version of Clementine you've just updated to requires a full library rescan because of the new features listed below:
ja: 更新したこのバージョンの Clementine は、次の新機能によりライブラリ全体の再スキャンが必要です。

en: There are other songs in this album
ja: このアルバムにはほかの曲があります

en: There was a problem communicating with gpodder.net
ja: gpodder.net との通信に問題がありました

en: There was a problem fetching the metadata from Magnatune
ja: Magnatune からのメタデータ取得に問題がありました

en: There was a problem parsing the response from the iTunes Store
ja: iTunes Store からの応答の分析に問題がありました

en: There were problems copying some songs.  The following files could not be copied:
ja: 曲のコピーに問題がありました。次のファイルはコピーできませんでした:

en: There were problems deleting some songs.  The following files could not be deleted:
ja: 曲の削除に問題がありました。次のファイルは削除できませんでした:

en: These files will be deleted from the device, are you sure you want to continue?
ja: これらのファイルはデバイスから削除されます。続行してもよろしいですか?

en: These files will be permanently deleted from disk, are you sure you want to continue?
ja: これらのファイルは完全にディスクから削除されます。継続しますか?

en: These folders will be scanned for music to make up your library
ja: これらのフォルダーはライブラリを作成するためにスキャンされます

en: These settings are used in the "Transcode Music" dialog, and when converting music before copying it to a device.
ja: 以下の設定は「音楽のトランスコード」ダイアログや、デバイスへコピーする前に音楽を変換する時に使われます。

en: Third Level
ja: 第 3 階層

en: Third level
ja: 第 3 階層

en: This action will create a database which could be as big as 150 MB.
    Do you want to continue anyway?
ja: この操作は 150 メガバイト以上のデータベースを作る可能性があります。
    操作を続行しますか?

en: This album is not available in the requested format
ja: このアルバムは要求されたフォーマットでは利用できません

en: This can be changed later through the preferences
ja: これは後でプリファレンスから変えることができます

en: This device must be connected and opened before Clementine can see what file formats it supports.
ja: Clementine がこのデバイスのサポートするファイル形式を認識する前にデバイスが接続されて開かれている必要があります。

en: This device supports the following file formats:
ja: このデバイスは次のファイル形式をサポートしています:

en: This device will not work properly
ja: このデバイスは適切に動作しません

en: This is an MTP device, but you compiled Clementine without libmtp support.
ja: これは MTP デバイスですが、Clementine は libmtp サポートなしでコンパイルされています。

en: This is an iPod, but you compiled Clementine without libgpod support.
ja: これは iPod ですが、Clementine は libgpod サポートなしでコンパイルされています。

en: This is the first time you have connected this device.  Clementine will now scan the device to find music files - this may take some time.
ja: このデバイスに初めて接続しました。音楽ファイルを検索するためにデバイスをスキャンします - これには時間がかかる可能性があります。

en: This option can be changed in the "Behavior" preferences
ja: このオプションは設定の「動作」で変更できます。

en: This stream is for paid subscribers only
ja: このストリームは有料会員専用です

en: This type of device is not supported: %1
ja: この種類のデバイスはサポートされていません: %1

en: Time step
ja: 時間刻み

en: Title
ja: タイトル

en: Today
ja: 今日

en: Toggle Pretty OSD
ja: Pretty OSD の切り替え

en: Toggle fullscreen
ja: 全画面表示の切り替え

en: Toggle queue status
ja: キュー状態の切り替え

en: Toggle scrobbling
ja: scrobbling の切り替え

en: Toggle visibility for the pretty on-screen-display
ja: pretty OSD 表示の切り替え

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Too many redirects
ja: リダイレクトが多すぎます

en: Total albums:
ja: 全アルバム数:

en: Total bytes transferred
ja: 合計転送バイト数

en: Total network requests made
ja: 合計ネットワーク要求回数

en: Track
ja: トラック

en: Transcode Music
ja: 音楽のトランスコード

en: Transcoding
ja: トランスコード

en: Transcoding %1 files using %2 threads
ja: %2 個のスレッドを使用して %1 個のファイルをトランスコードしています

en: Transcoding options
ja: トランスコードのオプション

en: Turn off
ja: オフにする

en: URL(s)
ja: URL

en: Ultra wide band (UWB)
ja: 超高速回線 (UWB)

en: Unable to connect
ja: 接続できません

en: Unable to download %1 (%2)
ja: %1 をダウンロードできません (%2)

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown content-type
ja: 不明なコンテンツタイプ

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Unset cover
ja: カバーを未設定にする

en: Unskip selected tracks
ja: 選択したトラックをスキップしない

en: Unskip track
ja: トラックをスキップしない

en: Unsubscribe
ja: 購読解除

en: Upcoming Concerts
ja: 次のコンサート

en: Update all podcasts
ja: すべてのポッドキャストを更新

en: Update changed library folders
ja: 変更されたライブラリフォルダーを更新

en: Update the library when Clementine starts
ja: Clementine の起動時にライブラリを更新する

en: Update this podcast
ja: このポッドキャストを更新

en: Updating
ja: 更新

en: Updating %1
ja: %1 の更新中

en: Updating %1%...
ja: 更新しています %1%...

en: Updating library
ja: ライブラリの更新中

en: Usage
ja: 使用量

en: Use Album Artist tag when available
ja: 利用可能ならアルバムアーティストタグを使用する

en: Use Gnome's shortcut keys
ja: Gnome のショートカットキーを使用する

en: Use Psychedelic Colors
ja: サイケな色使いにする

en: Use Replay Gain metadata if it is available
ja: 可能なら再生ゲインのメタデータを使用する

en: Use SSLv3
ja: SSLv3 を使用する

en: Use Wii Remote
ja: Wii リモコンの使用

en: Use a custom color set
ja: カスタム色設定を使用する

en: Use a custom message for notifications
ja: 通知にカスタムメッセージを使用する

en: Use a network remote control
ja: ネットワークリモコンを使用する

en: Use authentication
ja: 認証を使用する

en: Use bitrate management engine
ja: ビットレート管理エンジンを使用する

en: Use dynamic mode
ja: ダイナミックモードを使用する

en: Use notifications to report Wii Remote status
ja: Wii リモコンの状態の報告に通知を使用する

en: Use temporal noise shaping
ja: Temporal Noise Shaping (TNS) を使用する

en: Use the system default
ja: システム既定を使用する

en: Use the system default color set
ja: システム既定の色設定を使用する

en: Use the system proxy settings
ja: システムのプロキシ設定を使用する

en: Used
ja: 使用中

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Username
ja: ユーザー名

en: Using the menu to add a song will...
ja: メニューから曲を追加した場合...

en: Variable bit rate
ja: 可変ビットレート

en: Various artists
ja: さまざまなアーティスト

en: Version %1
ja: バージョン %1

en: View
ja: 表示

en: Visualization mode
ja: ビジュアライゼーションモード

en: Visualizations
ja: ビジュアライゼーション

en: Visualizations Settings
ja: ビジュアライゼーションの設定

en: Voice activity detection
ja: 有音/無音検出 (VAD)

en: Volume %1%
ja: 音量 %1%

en: Warn me when closing a playlist tab
ja: プレイリストタブを閉じるときに警告する

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Weeks
ja: 週

en: When Clementine starts
ja: Clementine の起動時

en: When looking for album art Clementine will first look for picture files that contain one of these words.
    If there are no matches then it will use the largest image in the directory.
ja: アルバム アートの検索時に Clementine はまずこれらの単語の 1 つを含む画像ファイルを探します。
    一致するものがない場合はディレクトリにある最も大きいイメージを使用します。

en: When saving a playlist, file paths should be
ja: プレイリストを保存する時、パス名は

en: When the list is empty...
ja: リストが空のとき...

en: Why not try...
ja: おすすめの検索...

en: Wide band (WB)
ja: 高速回線 (WB)

en: Wii Remote %1: connected
ja: Wii リモコン %1: 接続されました

en: Wii Remote %1: critical battery (%2%)
ja: Wii リモコン %1: バッテリーがありません (%2%)

en: Wii Remote %1: disactived
ja: Wii リモコン %1: 非アクティブになりました

en: Wii Remote %1: disconnected
ja: Wii リモコン %1: 切断されました

en: Wii Remote %1: low battery (%2%)
ja: Wii リモコン %1: バッテリーが少なくなりました (%2%)

en: Wiimotedev
ja: Wii リモコンデバイス

en: Windows Media audio
ja: Windows Media オーディオ

en: Without cover:
ja: カバーなし:

en: Would you like to move the other songs in this album to Various Artists as well?
ja: このアルバムにある他の曲も さまざまなアーティスト に移動しますか?

en: Would you like to run a full rescan right now?
ja: 全体の再スキャンを今すぐ実行しますか?

en: Write all songs statistics into songs' files
ja: すべての曲の統計情報を曲ファイルに書き込む

en: Write metadata
ja: メタデータの書き込み

en: Wrong username or password.
ja: ユーザー名またはパスワードが違います。

en: Year
ja: 年

en: Year - Album
ja: 年 - アルバム

en: Years
ja: 年

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You are about to download the following albums
ja: 次のアルバムをダウンロードしようとしています

en: You are about to remove %1 playlists from your favorites, are you sure?
ja: プレイリスト「%1」をお気に入りから削除します。よろしいですか?

en: You are about to remove a playlist which is not part of your favorite playlists: the playlist will be deleted (this action cannot be undone). 
    Are you sure you want to continue?
ja: お気に入りに含まれていないプレイリストを削除しようとしています。このプレイリストは削除されます(この操作は元に戻せません)。
    削除してもよろしいですか?

en: You are not signed in.
ja: サインインしていません。

en: You are signed in as %1.
ja: %1 でサインインしています。

en: You are signed in.
ja: サインインしています。

en: You can change the way the songs in the library are organised.
ja: ライブラリの曲を整理する方法を変更できます。

en: You can listen to Magnatune songs for free without an account.  Purchasing a membership removes the messages at the end of each track.
ja: Magnatune の曲はアカウントなしで無料で聴くことができます。メンバーシップを購入すると各トラック最後のメッセージを削除できます。

en: You can listen to background streams at the same time as other music.
ja: バックグラウンドストリームを別のミュージックとして同時に聴くことができます。

en: You can use your Wii Remote as a remote control for Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">See the page on the Clementine wiki</a> for more information.
ja: Clementine のリモートコントロールとして Wii リモコンを使用できます。詳細は<a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">Clementine wiki のページをご覧ください</a>。

en: You do not have an active subscription
ja: 有効なサブスクリプションがありません

en: You love this track
ja: このトラックは Love されています

en: You will need to restart Clementine if you change the language.
ja: 言語を変更するには Clementine の再起動が必要です。

en: Your IP address:
ja: あなたの IP アドレス:

en: Your Magnatune credentials were incorrect
ja: Magnatune の認証情報が間違っています

en: Your library is empty!
ja: ライブラリは空です!

en: Your radio streams
ja: ラジオストリーム

en: Your scrobbles: %1
ja: Scrobble 回数: %1

en: Your system is missing OpenGL support, visualizations are unavailable.
ja: システムが OpenGL をサポートしていないため、ビジュアライゼーションを利用できません。

en: add %n songs
ja: %n 曲の追加

en: after
ja: が次の日付以後

en: ago
ja: 前

en: and
ja: と

en: automatic
ja: 自動

en: before
ja: が次の日付以前

en: between
ja: が次の時間範囲内

en: biggest first
ja: 大きい順

en: contains
ja: が次を含む

en: disabled
ja: 無効

en: disc %1
ja: ディスク %1

en: does not contain
ja: が次を含まない

en: ends with
ja: が次で終わる

en: equals
ja: が次に一致する

en: gpodder.net directory
ja: gpodder.net ディレクトリ

en: greater than
ja: が次より大きい

en: iPods and USB devices currently don't work on Windows.  Sorry!
ja: iPod と USB デバイスは現在のところ Windows では動作しません。すみません!

en: in the last
ja: が次の時間以内

en: less than
ja: が次より小さい

en: longest first
ja: 長い順

en: move %n songs
ja: %n 曲の移動

en: newest first
ja: 新しい順

en: not equals
ja: が次と異なる

en: not in the last
ja: が次の時間以前

en: not on
ja: が次の日付でない

en: oldest first
ja: 古い順

en: on
ja: が次の日付

en: options
ja: オプション

en: press enter
ja: enter を押してください

en: remove %n songs
ja: %n 曲の削除

en: shortest first
ja: 短い順

en: shuffle songs
ja: 曲のシャッフル

en: smallest first
ja: 小さい順

en: sort songs
ja: 曲の並び替え

en: starts with
ja: が次で始まる

en: stop
ja: 停止

en: track %1
ja: トラック %1
