Clementine Music Player - en to mk_MK translation catalogue (303 entries)

en: 
    
    You can favorite playlists by clicking the star icon next to a playlist name
    
    Favorited playlists will be saved here
mk_MK: 
    
    Плејлистата можеш да ја направиш омилена со кликање на ѕвездичката до името на плејлистата
    
    Омилените плејлисти ќе бидат зачувани овде

en:  ANMR method (experimental)
mk_MK: ANMR метод (експериментално)

en:  days
mk_MK:  денови

en:  seconds
mk_MK: секунди

en:  songs
mk_MK: песни

en: %1 albums
mk_MK: %1 албуми

en: %1 days
mk_MK: %1 денови

en: %1 days ago
mk_MK: пред %1 денови

en: %1 on %2
mk_MK: %1 на %2

en: %1 playlists (%2)
mk_MK: %1 плејлисти (%2)

en: %1 request failed:
    %2
mk_MK: %1 барањето е неуспешно:
    %2

en: %1 song
mk_MK: %1 песна

en: %1 songs
mk_MK: %1 песни

en: %1 songs found
mk_MK: %1 песни се пронајдени

en: %1 songs found (showing %2)
mk_MK: %1 песни се пронајдени (прикажувам %2)

en: %1 tracks
mk_MK: %1 нумери

en: %1 transferred
mk_MK: %1 пренесено

en: %1: Wiimotedev module
mk_MK: %1: Wiimotedev модул

en: %L1 other listeners
mk_MK: %1 други слушатели

en: %L1 selected of
mk_MK: %L1 избрани од

en: %L1 total plays
mk_MK: %L1 вкупно преслушано

en: %L1 tracks
mk_MK: %L1 нумери

en: %n failed
mk_MK: %n неуспешно

en: %n finished
mk_MK: %n завршено

en: %n remaining
mk_MK: %n преостанува

en: &Align text
mk_MK: &Порамни текст

en: &Center
mk_MK: %Центрирај

en: &Custom
mk_MK: &Прилагодено

en: &Extras
mk_MK: &Додатоци

en: &Grouping
mk_MK: &Групирање

en: &Help
mk_MK: &Помош

en: &Hide %1
mk_MK: %Скриено %1

en: &Hide...
mk_MK: &Сокриј...

en: &Left
mk_MK: &Лево

en: &Lock Rating
mk_MK: &Заклучи Рејтинг

en: &Lyrics
mk_MK: &Текст

en: &Music
mk_MK: &Музика

en: &None
mk_MK: &Без

en: &Playlist
mk_MK: &Плејлиста

en: &Quit
mk_MK: &Излези

en: &Repeat mode
mk_MK: &Повторувај мод

en: &Right
mk_MK: &Десно

en: &Shuffle mode
mk_MK: &Размешај мод

en: &Stretch columns to fit window
mk_MK: &Истегни ги колоните за да го пополнат прозорецот

en: &Tools
mk_MK: &Алатки

en: &Year
mk_MK: &Година

en: (different across multiple songs)
mk_MK: (различно за различни песни)

en: ...and all the Amarok contributors
mk_MK: ..и сите оние кои допринесоа за Amarok

en: 0px
mk_MK: 0

en: 1 day
mk_MK: 1 ден

en: 1 track
mk_MK: 1 песна

en: 50 random tracks
mk_MK: 50 песни по случаен избор

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
mk_MK: <a href="http://www.di.fm/premium/">Премини на платена верзија</a>

en: <html><head/><body><p>If not checked, Clementine will  try to save your ratings and other statistics only in a separate database and don't modify your files.</p><p>If checked, it will save statistics both in database and directly into the file each time they changed.</p><p>Please note it might not work for every format and, as there is no standard for doing so, other music players might not be able to read them.</p></body></html>
mk_MK: <html><head/><body><p>Ако не е изберено, Clementine ќе проба да ги зачува рејтинзите и другите статистики само во посебна база на податоци и нема да ги измени вашите датотеки.</p><p>Ако е изберено, ќе ги зачува статистиките во базата на податоци и директно во датотеката на секоја промена.</p><p>Ве молиме имајте на ум дека може да не работи за секој формат, бидејќи нема стандард по кој да работи, и другите музички аплиации може да не ги прочитаат.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This will write songs' ratings and statistics into files tags for all your library's songs.</p><p>This is not needed if the &quot;Save ratings and statistics in file tags&quot; option has always been activated.</p></body></html>
mk_MK: <html><head/><body><p>Ова ќе ги запишува рејтинзите и статистиките на песните во датотечните ознаки  за сите песни во библиотеката.</p><p>Ова не е потребно ако &quot;Зачувај ги рејтинзите и статистиките на датотечните ознаки&quot; можност е отсекогаш активирана.</p></body></html>

en: <p>This article uses material from the Wikipedia article <a href="%1">%2</a>, which is released under the <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>
mk_MK: <p>Овој натпис користи материјали од Wikipedia натписот <a href="%1">%2</a>, кој е издаден под <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">лиценцата Creative Commons Attribution-Share-Alike 3.0</a>.</p>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
mk_MK: <p>Белезите започнуваат со %, на пример: %изведувач %албум %наслов </p>
    
    <p>Ако затвориш дел од текстот шо содржи ознака со големи загради , тој дел ќе биде сокриен доколку ознаката е празна.</p>

en: A client can connect only, if the correct code was entered.
mk_MK: Клиент може да се поврзе само доколку е внесен точниот код.

en: A premium account is required
mk_MK: Потребна е премиум корисничка сметка

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
mk_MK: Паметна плејлиста е динамичка листа од песни од вашата библиотека.  Има различни типови на паметни плејлисти што нудат различниналини на  избирање песни.

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
mk_MK: Песна ќе биде влкучена во плејлистата доколку ги исполнува овие услови.

en: A&utomatic
mk_MK: А&втоматски

en: A-Z
mk_MK: А-Ш

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
mk_MK: СЛАВА Ѝ НА ХИПНОЖАБАТА

en: Abort
mk_MK: Откажи

en: About %1
mk_MK: Околу %1

en: About Clementine...
mk_MK: За Clementine...

en: About Qt...
mk_MK: За Qt...

en: Absolute
mk_MK: Апсолутен

en: Account details
mk_MK: Детали за сметката

en: Account details (Premium)
mk_MK: Детали за сметката (Premium)

en: Action
mk_MK: Акција

[ctx: Category label]
en: Action
mk_MK: Акција

en: Activate/Deactivate Wii Remote
mk_MK: Активирај/Деактивирај Wiiremote

en: Add Podcast
mk_MK: Додади Podcast

en: Add Stream
mk_MK: Додади извор

en: Add a new line if supported by the notification type
mk_MK: Додади нова линија ако е подржано од типот на известување

en: Add action
mk_MK: Додади акција

en: Add all tracks from a directory and all its subdirectories
mk_MK: Додади ги сите нумери од директориум и сите негови поддиректориуми

en: Add another stream...
mk_MK: Додади уште еден извор...

en: Add directory...
mk_MK: Додади директориум...

en: Add file
mk_MK: Додади датотека

en: Add file to transcoder
mk_MK: Додади датотека на транскодерот

en: Add file(s) to transcoder
mk_MK: Додади датотека(и) на транскодерот

en: Add file...
mk_MK: Додади датотека...

en: Add files to transcode
mk_MK: Додади датотеки за транскодирање

en: Add folder
mk_MK: Додади папка

en: Add folder...
mk_MK: Додади папка...

en: Add new folder...
mk_MK: Додади нова папка...

en: Add podcast
mk_MK: Додади podcast

en: Add podcast...
mk_MK: Додади podcast...

en: Add search term
mk_MK: Додади поим за пребарување

en: Add song album tag
mk_MK: Додади поле за албум на песна

en: Add song albumartist tag
mk_MK: Додади поле за автор на слика на албум на песна

en: Add song artist tag
mk_MK: Додади поле за автор/музичар на песна

en: Add song auto score
mk_MK: Додади автоматска оценка на песна

en: Add song composer tag
mk_MK: Додади ознака за композитор на песна

en: Add song disc tag
mk_MK: Додади ознака за диск на песна

en: Add song filename
mk_MK: Додади име на датотека на песна

en: Add song genre tag
mk_MK: Додади ознака за жанр на песна

en: Add song grouping tag
mk_MK: Додади ознака за групирање на песна

en: Add song length tag
mk_MK: Додади ознака за должина на песна

en: Add song performer tag
mk_MK: Додади ознака за изведувач на песна

en: Add song play count
mk_MK: Додади бројач за пуштање на песна

en: Add song rating
mk_MK: Додади рејтинг на песна

en: Add song skip count
mk_MK: Додади бројач за прескокнување на песна

en: Add song title tag
mk_MK: Додади ознака за наслов на песна

en: Add song track tag
mk_MK: Додади ознака за нумера на песна

en: Add song year tag
mk_MK: Додади ознака за песна на годината

en: Add stream...
mk_MK: Додади извор...

en: Add to another playlist
mk_MK: Додади на друга плејлиста

en: Add to playlist
mk_MK: Додади на плејлистата

en: Add to the queue
mk_MK: Додади на редот

en: Add to your radio streams
mk_MK: Додадете во вашите радио преноси

en: Add wiimotedev action
mk_MK: Додади wiimotedev акција

en: Added this month
mk_MK: Додено овој месец

en: Added this week
mk_MK: Додадено оваа недела

en: Added this year
mk_MK: Додадено оваа година

en: Added today
mk_MK: Додадено денеска

en: Added within three months
mk_MK: Додадено во последните три месеци

en: Advanced grouping...
mk_MK: Напредно групирање...

en: After
mk_MK: После

en: After copying...
mk_MK: После копирањето...

en: Album
mk_MK: Албум

en: Album (ideal loudness for all tracks)
mk_MK: Албум (идеална гласност за сите песни)

en: Album artist
mk_MK: Музичар на албумот

en: Album cover
mk_MK: Насловна слика на албум

en: Album info on jamendo.com...
mk_MK: Податоци за албумот на jamendo.com...

en: Albums with covers
mk_MK: Албуми со насловни слики

en: Albums without covers
mk_MK: Албуми без насловни слики

en: All
mk_MK: Сите

en: All Files (*)
mk_MK: Сите Датотеки (*)

[ctx: Label for button to enable/disable Hypnotoad background sound.]
en: All Glory to the Hypnotoad!
mk_MK: Слава и на Хипножабата

en: All albums
mk_MK: Сите албуми

en: All artists
mk_MK: Сите изведувачи

en: All files (*)
mk_MK: Сите датотеки (*)

en: All playlists (%1)
mk_MK: Сите плејлисти (%1)

en: All the translators
mk_MK: Сите преведувачи

en: All tracks
mk_MK: Сите нумери

en: Allow a client to download music from this computer.
mk_MK: Дозволи на клиент да превземе музика од овој компјутер.

en: Allow downloads
mk_MK: Дозволи превземања

en: Allow mid/side encoding
mk_MK: Дозволи mid/side енкодирање

en: Alongside the originals
mk_MK: Покрај оригиналите

en: Alwa&ys hide the main window
mk_MK: Секогаш сокриј го главниот прозорец

en: Always show &the main window
mk_MK: Секогаш сокриј го главниот прозорец

en: Always start playing
mk_MK: Секогаш започни со пуштена музика

en: An error occurred loading the iTunes database
mk_MK: Се појави грешка при вчитувањето на iTunes базата на податоци

en: An error occurred writing metadata to '%1'
mk_MK: Се појави грешка при запишување на метаподатоците во '%1'

en: An unspecified error occurred.
mk_MK: Се појави неодредена грешка.

en: And:
mk_MK: И:

en: Angry
mk_MK: Гневен

en: Appearance
mk_MK: Изглед

en: Append files/URLs to the playlist
mk_MK: Припој датотеки/URL-a на плејлистата

en: Append to current playlist
mk_MK: Припој на тековната плејлиста

en: Append to the playlist
mk_MK: Припој ма плејлистата

en: Apply compression to prevent clipping
mk_MK: Употреби компресија заради избегнување исечоци

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
mk_MK: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете "%1" преподесувањето?

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
mk_MK: Дали сте сигурни дека сакате да ги ресетирате статистиките на оваа песна?

en: Are you sure you want to write song's statistics into song's file for all the songs of your library?
mk_MK: Дали сте сигурни дека сакате да ги запишете статистиките на песните во датотеките на песните за сите песни во вашата библиотека?

en: Artist
mk_MK: Изведувач

en: Artist info
mk_MK: Податоци за изведувач

en: Artist's initial
mk_MK: Иницијали на изведувач

en: As&k when saving
mk_MK: Прашај при запишување

en: Audio format
mk_MK: Звучен формат

en: Audio output
mk_MK: Звучен излез

en: Authentication failed
mk_MK: Автентикацијата е неуспешна

en: Author
mk_MK: Автор

en: Authors
mk_MK: Автори

en: Auto
mk_MK: Автоматски

en: Automatic
mk_MK: Автоматски

en: Automatic updating
mk_MK: Автоматско ажурирање

en: Automatically determine based on sample rate.
mk_MK: Автоматски одреди врз основа на стапката на примероци.

en: Automatically open single categories in the library tree
mk_MK: Автоматски отворај единечни категории во библиотечното дрво

en: Available
mk_MK: Достапни

en: Average bitrate
mk_MK: Просечен bitrate

en: Average image size
mk_MK: Просечна големина на слика

en: BBC Podcasts
mk_MK: Поткасти на БиБиСи

en: Background Streams
mk_MK: Позадински извори

en: Background color
mk_MK: Позадинска боја

en: Background image
mk_MK: Позадинска слика

en: Background opacity
mk_MK: Позадинска транспарентност

en: Backing up database
mk_MK: Бекап на базата на податоци

en: Balance
mk_MK: Баланс

en: Ban (Last.fm scrobbling)
mk_MK: Забрани (Last.fm пратење)

en: Bar analyzer
mk_MK: Лента анализатор

en: Basic Blue
mk_MK: Основна Сина

en: Basic audio type
mk_MK: Основен звучен тип

en: Behavior
mk_MK: Однесување

en: Best
mk_MK: Најдобри

en: Biography
mk_MK: Биографија

en: Bit rate
mk_MK: Брзина на битови

en: Bitrate
mk_MK: Брзина на битови

[ctx: Refers to bitrate in file organise dialog.]
en: Bitrate
mk_MK: Брзина на битови

en: Block analyzer
mk_MK: Столб анализатор

en: Block type
mk_MK: Тип на столб

en: Blur amount
mk_MK: Количина на заматување

en: Body
mk_MK: Тело

en: Boom analyzer
mk_MK: Бум анализатор

en: Box
mk_MK: Кутија

en: Browse...
mk_MK: Прелистај...

en: Buffer duration
mk_MK: Траење на тампон

en: Buffering
mk_MK: Тампонирање

en: Building Seafile index...
mk_MK: Правење Seafile индекси...

en: But these sources are disabled:
mk_MK: Но овие извори се оневозможени

en: Buttons
mk_MK: Копчиња

en: CBC Podcasts
mk_MK: Поткасти на ЦеБеЦе

en: CD Drive
mk_MK: ЦД драјв

en: CDDA
mk_MK: ЦДДА

en: CUE sheet support
mk_MK: Подршка на CUE лисови

en: Cancel download
mk_MK: Откажи превземање

en: Change cover art
mk_MK: Промени ја насловната слика

en: Change font size...
mk_MK: Промени ја големината на посмото...

en: Change repeat mode
mk_MK: Промени мод на повторување

en: Change shortcut...
mk_MK: Промени кратенка...

en: Change shuffle mode
mk_MK: Промени мод на размешување

en: Change the currently playing song
mk_MK: Смени ја тековната песна

en: Change the language
mk_MK: Смени го јазикот

en: Changes will take place when the next song starts playing
mk_MK: Измените ќе се применат кога ќе започне наредната песна

en: Changing mono playback preference will be effective for the next playing songs
mk_MK: Промените на моно поставките ќе се применат за наредните пуштени песни

en: Channels
mk_MK: Канали

en: Check for new episodes
mk_MK: Провери за нови епизоди

en: Check for updates
mk_MK: Провери за ажурирања

en: Check for updates...
mk_MK: Провери за ажурирања...

en: Choose a name for your smart playlist
mk_MK: Изберете име за паметната плејлиста

en: Choose automatically
mk_MK: Избери автоматски

en: Choose color...
mk_MK: Изберете боја...

en: Choose font...
mk_MK: Изберете писмо...

en: Choose from the list
mk_MK: Изберете од листата

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
mk_MK: Изберете како е сортирана плејлистата  и колку песни ќе содржи

en: Choose podcast download directory
mk_MK: Изберете директориум за превземање на podcast-и

en: Choose the internet services you want to show.
mk_MK: Изберете ги интернет сервисите што сакате да се прикажуваат.

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
mk_MK: Изберете ги веб страните што сакате да ги користи Clementine кога пребарува текстови.

en: Classical
mk_MK: Класичен

en: Cleaning up
mk_MK: Чистење

en: Clear
mk_MK: Исчисти

en: Clear playlist
mk_MK: Исчисти плејлиста

en: Clementine
mk_MK: Клементина

en: Clementine Error
mk_MK: Clementine Грешка

en: Clementine Orange
mk_MK: Clementine Портокалово

en: Clementine Visualization
mk_MK: Clementine Визуализација

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
mk_MK: Clementine може автоматски да ја конвертира музиката што ја копирате на овој уред во формат кој може да го пушта.

en: Clementine can play music that you have uploaded to Box
mk_MK: Clementine може да пушта музика која сте ја прикачиле на Box

en: Clementine can play music that you have uploaded to Dropbox
mk_MK: Clementine може да пушта музика која сте ја прикачиле на Dropbox

en: Clementine can play music that you have uploaded to Google Drive
mk_MK: Clementine може да пушта музика која сте ја прикачиле на Google Drive

en: Clementine can play music that you have uploaded to OneDrive
mk_MK: Clementine може да пушта музика која сте ја прикачиле на OneDrive

en: Clementine can show a message when the track changes.
mk_MK: Clementine може да прикажува порака на промена на нумерата.

en: Clementine can synchronize your subscription list with your other computers and podcast applications.  <a href="https://gpodder.net/register/">Create an account</a>.
mk_MK: Клементина може да ја синхронизира вашата листа на претплати со вашите други компјутери и апликации за поткаст. <a href="https://gpodder.net/register/">Направете сметка</a>.

en: Clementine was unable to find results for this file
mk_MK: Clementine не најде резултати за овој фајл

en: Clementine will find music in:
mk_MK: Clementine ќе бара музика во:

en: Click here to add some music
mk_MK: Кликни тука да додадеш музика.

en: Click here to favorite this playlist so it will be saved and remain accessible through the "Playlists" panel on the left side bar
mk_MK: Кликни тука да ја фаворизираш оваа плејлиста така што ќе биде зачувана и пристапна преку "Плејлисти" панелот на левата странична лента.

en: Click to toggle between remaining time and total time
mk_MK: Кликни за менување помеѓу преостанато време и вкупно време

en: Clicking the Login button will open a web browser.  You should return to Clementine after you have logged in.
mk_MK: Кликнување на Login копчето ќе отвори веб прелистувач. Врати се на Clementine откако ќе се логираш.

en: Close
mk_MK: Затвори

en: Close playlist
mk_MK: Затвори ја плејлистата

en: Close visualization
mk_MK: Затвори ја визуелизацијата

en: Closing this window will cancel the download.
mk_MK: Затворањето на овој прозорец ќе го стопира превземањето.

en: Closing this window will stop searching for album covers.
mk_MK: Затворањето на овој прозорец ќе го стопира пребарувањето на омоти од албуми.

en: Club
mk_MK: Клуб

en: Colors
mk_MK: Бои

en: Comment
mk_MK: Коментар

en: Complete tags automatically
mk_MK: Автоматско комплетирање на тагови

en: Complete tags automatically...
mk_MK: Автоматско комплетирање на тагови...

en: Composer
mk_MK: Композитор

en: Configure %1...
mk_MK: Конфигурирај %1...

en: Configure Magnatune...
mk_MK: Конфигурирај го Magnatune

en: Configure Shortcuts
mk_MK: Конфигурирај ги кратенките

en: Configure Subsonic...
mk_MK: Конфигурирај го

en: Configure global search...
mk_MK: Конфигурирај глобално пребарување...

en: Configure library...
mk_MK: Конфигурирај ја библиотеката...

en: Configure podcasts...
mk_MK: Конфигурирај pocast-и

en: Configure...
mk_MK: Конфигурирај...

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
mk_MK: Конектирај Wii далечински управувачи со активирај/деактивирај акција

en: Connect device
mk_MK: Конектирај уред

en: Connection refused by server, check server URL. Example: http://localhost:4040/
mk_MK: Конекцијата е одбиена од серверот, провери го URL-то на серверот. Пример: http://localhost:4040/

en: Connection timed out, check server URL. Example: http://localhost:4040/
mk_MK: Времето за конектирање истече, провери го URL-то на серверот. Пример: http://localhost:4040/

en: Console
mk_MK: Конзола

en: Constant bitrate
mk_MK: Постојан bitrate

en: Convert all music
mk_MK: Конвертирај ја цела музика

en: Convert any music that the device can't play
mk_MK: Конвертирај ја музиката што овој уред не може да ја свири

en: Convert lossless audiofiles before sending them to the remote.
mk_MK: Конвертирај некомпресирани аудио фајлови пред да ги пратиш до далечинскиот управувач.

en: Convert lossless files
mk_MK: Конвертирај некомпресирани фајлови.

en: Copy to clipboard
mk_MK: Копирај на клипбордот

en: Copy to device...
mk_MK: Копирај на уред...

en: Copy to library...
mk_MK: Копирај во библиотека...

en: Copyright
mk_MK: Авторски права

en: Could not connect to Subsonic, check server URL. Example: http://localhost:4040/
mk_MK: Не може да се воспостави конекција со Subsonic, провери го URL-то на серверот. Пример: http://localhost:4040/

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
mk_MK: Не може да се креира GStreamer елементот #%1" - провери дали сите потребни GStreamer plugin-и се инсталирани

en: Couldn't create playlist
mk_MK: Не може да се креира плејлиста

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
mk_MK: Не може да се најде миксер за %1, провери дали точните GStreamer plugin-и се инсталирани

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
mk_MK: Не може да се најде енкодер за %1, провери дали точните GStreamer plugin-и се инсталирани

en: Couldn't open output file %1
mk_MK: Не може да се отвори излезен фајл %1

en: Cover Manager
mk_MK: Омот менаџер

en: Cover art from embedded image
mk_MK: Омот од вградена слика

en: Cover art loaded automatically from %1
mk_MK: Омот автоматски вчитан од %1

en: Cover art manually unset
mk_MK: Омот рачно разместен

en: Cover art not set
mk_MK: Омот ненаместен

en: Cover art set from %1
mk_MK: Омот наместен од %1

en: Covers from %1
mk_MK: Омоти од %1

en: Cross-fade when changing tracks manually
mk_MK: Cross-fade при рачно менување песни

en: Donate
mk_MK: Донирај

en: Left
mk_MK: Лево

en: Right
mk_MK: Десно
