Clementine Music Player - en to ro translation catalogue (1287 entries)

en: 
    
    You can favorite playlists by clicking the star icon next to a playlist name
    
    Favorited playlists will be saved here
ro: 
    
    Puteți favoriza liste de redare apăsând clic pe iconița steluță de lângă numele listei de redare
    
    Listele de redare favorizate vor fi salvate aici

en:  ANMR method (experimental)
ro: Metodă ANMR (experimentală)

en:  days
ro: zile

en:  pt
ro: pct

en:  seconds
ro:  secunde

en:  songs
ro:  melodii

en: %1 albums
ro: %1 albume

en: %1 days
ro: %1 zile

en: %1 days ago
ro: %1 zile în urmă

en: %1 on %2
ro: %1 pe %2

en: %1 playlists (%2)
ro: %1 liste de redare (%2)

en: %1 request failed:
    %2
ro: %1 cerere eșuată:
    %2

en: %1 song
ro: %1 melodie

en: %1 songs
ro: %1 melodii

en: %1 songs found
ro: %1 melodii găsite

en: %1 songs found (showing %2)
ro: %1 melodii găsite (se afișează %2)

en: %1 tracks
ro: %1 piese

en: %1 transferred
ro: %1 transferat

en: %1: Wiimotedev module
ro: %1: modul Wiimotedev

en: %L1 other listeners
ro: %L1 alți ascultători

en: %L1 selected of
ro: %L1 selectat din

en: %L1 total plays
ro: %L1 redări în total

en: %L1 tracks
ro: %L1 piese

en: %filename%
ro: %nume fișier%

en: %n failed
ro: %n eșuat

en: %n finished
ro: %n finalizat

en: %n remaining
ro: %n rămas

en: &Align text
ro: &Aliniază textul

en: &Center
ro: &Centrat

en: &Custom
ro: &Personalizat

en: &Extras
ro: &Extra

en: &Grouping
ro: &Grupare

en: &Help
ro: &Ajutor

en: &Hide %1
ro: &Ascunde %1

en: &Hide...
ro: &Ascunde...

en: &Left
ro: &Stânga

en: &Lock Rating
ro: &Blochează evaluarea

en: &Lyrics
ro: &Versuri

en: &Music
ro: &Muzică

en: &None
ro: &Nimic

en: &Playlist
ro: &Listă de redare

en: &Quit
ro: &Termină

en: &Repeat mode
ro: &Mod repetare

en: &Right
ro: &Dreapta

en: &Shuffle mode
ro: &Mod aleator

en: &Stretch columns to fit window
ro: &Îngustează coloanele pentru a se potrivi în fereastră

en: &Tools
ro: &Unelte

en: &Year
ro: &An

en: (different across multiple songs)
ro: (diferit în cadrul mai multor melodii)

en: ...and all the Amarok contributors
ro: ...și tuturor colaboratorilor Amarok

en: 1 day
ro: 1 zi

en: 1 track
ro: 1 piesă

en: 50 random tracks
ro: 50 de piese aleatorii

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
ro: <a href="http://www.di.fm/premium/">Avansați la Premium</a>

en: <html><head/><body><p>If not checked, Clementine will  try to save your ratings and other statistics only in a separate database and don't modify your files.</p><p>If checked, it will save statistics both in database and directly into the file each time they changed.</p><p>Please note it might not work for every format and, as there is no standard for doing so, other music players might not be able to read them.</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Dacă opțiunea nu este bifată, Clementine va încerca să salveze evaluările și alte statistici doar într-o bază de date separată și nu va modifica fișierele.</p><p>Dacă opțiunea este bifată, statisticile vor fi salvate atât în baza de date, cât și direct în fișier, de fiecare dată când acestea se modifică.</p><p>Țineți cont ca s-ar putea să nu funcționeze pentru toate formatele și că, din cauza absenței unui standard, este posibil ca alte playere să nu le poată citi.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Prefix a word with a field name to limit the search to that field, e.g. <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> searches the library for all artists that contain the word Bode, <span style=" font-weight:600;">playcount:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> searches the library for songs played at least twice, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> searches the library for songs played in the last 180 minutes.</p><p><span style=" font-weight:600;">Available fields: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Utilizați numele câmpului ca prefix pentru a limita căutarea în acel câmp, de exemplu <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> va căuta în bibliotecă după toți artiștii ce conțin cuvântul Bode, <span style=" font-weight:600;">playcount:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> va căuta în bibliotecă după melodii redate de cel puțin două ori, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> va căuta în bibliotecă după melodii redate în intervalul de 180 de minute.</p><p><span style=" font-weight:600;">Câmpuri disponibile</span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This will write songs' ratings and statistics into files tags for all your library's songs.</p><p>This is not needed if the &quot;Save ratings and statistics in file tags&quot; option has always been activated.</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Aceasta va scrie evaluările și statisticile melodiilor în etichetele fișierelor pentru toate melodiile din colecția dumneavoastră.</p><p>Această acțiune nu este necesară dacă opțiunea &quot;Salvează evaluările și statisticile în etichetele fișierelor&quot; este activă.</p></body></html>

en: <p>This article uses material from the Wikipedia article <a href="%1">%2</a>, which is released under the <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>
ro: <p>Acest articol folosește materiale de pe articolul de Wikipedia <a href="%1">%2</a>care a fost publicat sub o licență <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons - Atribuire - Distribuire în condiții identice</a>.</p>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
ro: <p>Jetoanele încep cu %, de exemplu:% artist %album %titlu </ p>
    
    <p>Dacă încadrați secțiuni de text care conțin un jeton cu bucle-acolade, acea secțiune va fi ascunsă dacă jetonul este gol.</p>

en: A client can connect only, if the correct code was entered.
ro: Se poate conecta un singur client, dacă a fost introdus codul corect.

en: A premium account is required
ro: Este necesar un cont premium

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
ro: O listă de redare inteligentă este o listă dinamică de melodii care vin din colecția dumneavoastră. Există diferite tipuri de liste de redare inteligente care oferă moduri diferite de selectare a melodiilor.

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
ro: O melodie va fi inclusă în lista de redare dacă îndeplinește aceste condiții.

en: A&utomatic
ro: A&utomat

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
ro: GLORIE HYPNOTOADULUI

en: Abort
ro: Anulează

en: About %1
ro: Despre %1

en: About Clementine...
ro: Despre Clementine...

en: About Qt...
ro: Despre Qt...

en: Absolute
ro: Absolut

en: Account details
ro: Detalii cont

en: Account details (Premium)
ro: Detalii cont (Premium)

en: Action
ro: Acțiune

[ctx: Category label]
en: Action
ro: Acțiune

en: Activate/Deactivate Wii Remote
ro: Activează/Dezactivează Telecomanda Wii

en: Add Podcast
ro: Adaugă podcast

en: Add Stream
ro: Adaugă flux

en: Add a new line if supported by the notification type
ro: Adaugă o linie nouă dacă este acceptată de tipul de notificare

en: Add action
ro: Adaugă acțiune

en: Add all tracks from a directory and all its subdirectories
ro: Adaugă toate piesele dintr-un director și din toate subdirectoarele sale

en: Add another stream...
ro: Adaugă alt flux...

en: Add directory...
ro: Adăugare dosar...

en: Add file
ro: Adăugare fișier

en: Add file to transcoder
ro: Adaugă fișier la transcodor

en: Add file(s) to transcoder
ro: Adaugă fișier(e) la transcodor

en: Add file...
ro: Adaugă fișier...

en: Add files to transcode
ro: Adaugă fișiere pentru transcodat

en: Add folder
ro: Adăugare dosar

en: Add folder...
ro: Adaugă dosar...

en: Add new folder...
ro: Adaugă dosar nou...

en: Add podcast
ro: Adaugă podcast

en: Add podcast...
ro: Adaugă podcast...

en: Add search term
ro: Adaugă termen de căutare

en: Add song album tag
ro: Adaugă eticheta albumului melodiei

en: Add song albumartist tag
ro: Adaugă eticheta artistului albumului melodiei

en: Add song artist tag
ro: Adaugă eticheta artistului melodiei

en: Add song auto score
ro: Adaugă scor automat melodiei

en: Add song composer tag
ro: Adaugă eticheta compozitorului melodiei

en: Add song disc tag
ro: Adaugă eticheta discului melodiei

en: Add song filename
ro: Adaugă nume de fișier melodiei

en: Add song genre tag
ro: Adaugă eticheta genului melodiei

en: Add song grouping tag
ro: Adaugă eticheta grupării melodiei

en: Add song length tag
ro: Adaugă eticheta lungimii melodiei

en: Add song performer tag
ro: Adaugă eticheta interpretului melodiei

en: Add song play count
ro: Adaugă numărul de redări ale melodiei

en: Add song rating
ro: Adaugă evaluare melodie

en: Add song skip count
ro: Adaugă numărul de omiteri al melodiei

en: Add song title tag
ro: Adaugă eticheta titlului melodiei

en: Add song track tag
ro: Adaugă eticheta piesei

en: Add song year tag
ro: Adaugă eticheta anului melodiei

en: Add stream...
ro: Adaugă flux...

en: Add to another playlist
ro: Adaugă la altă listă de redare

en: Add to playlist
ro: Adaugă în lista de redare

en: Add to the queue
ro: Adaugă la coadă

en: Add to your radio streams
ro: Adaugă la fluxurile radio

en: Add wiimotedev action
ro: Adaugă acțiune wiimotedev

en: Added this month
ro: Adăugat luna aceasta

en: Added this week
ro: Adăugat săptămâna aceasta

en: Added this year
ro: Adăugat anul acesta

en: Added today
ro: Adăugat azi

en: Added within three months
ro: Adăugat în ultimele trei luni

en: Advanced grouping...
ro: Grupare avansată...

en: After
ro: După

en: After copying...
ro: După copiere...

en: Album (ideal loudness for all tracks)
ro: Album (intensitate sunet ideală pentru toate piesele)

en: Album artist
ro: Artist album

en: Album cover
ro: Copertă album

en: Album info on jamendo.com...
ro: Informații album pe jamendo.com...

en: Albums with covers
ro: Albume cu coperți

en: Albums without covers
ro: Albume fără coperți

en: All
ro: Toate

en: All Files (*)
ro: Toate fișierele (*)

[ctx: Label for button to enable/disable Hypnotoad background sound.]
en: All Glory to the Hypnotoad!
ro: Glorie Hypnotoadului!

en: All albums
ro: Toate albumele

en: All artists
ro: Toți artiștii

en: All files (*)
ro: Toate fișierele (*)

en: All playlists (%1)
ro: Toate listele de redare (%1)

en: All the translators
ro: Toți traducătorii

en: All tracks
ro: Toate piesele

en: Allow a client to download music from this computer.
ro: Permite unui client să descarce muzică din acest computer.

en: Allow downloads
ro: Permite descărcări

en: Allow mid/side encoding
ro: Permite codarea mijloc/părți

en: Alongside the originals
ro: Lângă originale

en: Alwa&ys hide the main window
ro: A&scunde întotdeauna fereastra principală

en: Always show &the main window
ro: Ara&tă întotdeauna fereastra principală

en: Always start playing
ro: Porni întotdeauna redarea

en: An error occurred loading the iTunes database
ro: A apărut o eroare la încărcarea bazei de date iTunes

en: An error occurred writing metadata to '%1'
ro: A apărut o eroare la scrierea metadatei la '%1'

en: An unspecified error occurred.
ro: A intervenit o eroare neașteptată.

en: And:
ro: Și:

en: Angry
ro: Furios

en: Appearance
ro: Aspect

en: Append files/URLs to the playlist
ro: Adaugă fișiere/URL-uri în lista de redare

en: Append to current playlist
ro: Adaugă în lista de redare curentă

en: Append to the playlist
ro: Adăuga în lista de redare

en: Apply compression to prevent clipping
ro: Aplicați compresia pentru a preveni tăierea

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
ro: Sigur doriți să ștergeți presetarea „%1”?

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
ro: Sigur doriți să resetați statisticile acestei melodii?

en: Are you sure you want to write song's statistics into song's file for all the songs of your library?
ro: Sigur doriți să scrieți statisticile melodiei în fișierul melodiei pentru toate melodiile din colecția dumneavoastră?

en: Artist info
ro: Informații artist

en: Artist's initial
ro: Inițială artist

en: As&k when saving
ro: Întrea&bă când se salvează

en: Audio format
ro: Format audio

en: Audio output
ro: Ieșire audio

en: Authentication failed
ro: Autentificarea a eșuat

en: Author
ro: Autor

en: Authors
ro: Autori

en: Auto
ro: Automat

en: Automatic
ro: Automat

en: Automatic updating
ro: Actualizare automată

en: Automatically determine based on sample rate.
ro: Determină automat pe baza ratei mostrei.

en: Automatically open single categories in the library tree
ro: Deschide automat categorii negrupate din colecție

en: Available
ro: Disponibil

en: Average bitrate
ro: Rată de biți medie

en: Average image size
ro: Dimensiune medie a imaginii

en: BBC Podcasts
ro: Podcasturi BBC

en: Background Streams
ro: Fluxuri de fundal

en: Background color
ro: Culoare de fundal

en: Background image
ro: Imagine de fundal

en: Background opacity
ro: Opacitate fundal

en: Backing up database
ro: Se creează copia de rezervă a bazei de date

en: Balance
ro: Balans

en: Ban (Last.fm scrobbling)
ro: Interzice (scrobbling Last.fm)

en: Bar analyzer
ro: Analizor bare

en: Basic Blue
ro: Albastru de bază

en: Basic audio type
ro: Tip audio de bază

en: Behavior
ro: Comportament

en: Best
ro: Optim

en: Biography
ro: Biografie

en: Bit rate
ro: Rată de biți

en: Bitrate
ro: Rată de biți

[ctx: Refers to bitrate in file organise dialog.]
en: Bitrate
ro: Rată de biți

en: Block analyzer
ro: Analizor blocuri

en: Block type
ro: Tip bloc

en: Blur amount
ro: Cantitate blur

en: Body
ro: Corp

en: Boom analyzer
ro: Analizor Boom

en: Browse...
ro: Navighează...

en: Buffer duration
ro: Durată memorie tampon

en: Buffering
ro: Se încarcă memoria tampon

en: Building Seafile index...
ro: Se creează indexul Seafile...

en: But these sources are disabled:
ro: Dar aceste surse sunt dezactivate:

en: Buttons
ro: Butoane

en: CD Drive
ro: Unitate CD

en: CUE sheet support
ro: Suport jurnal CUE

en: Cancel download
ro: Anulează descărcarea

en: Change cover art
ro: Schimbă coperta

en: Change font size...
ro: Schimbă dimensiunea fontului...

en: Change repeat mode
ro: Schimbă modul repetiție

en: Change shortcut...
ro: Schimbă scurtătura...

en: Change shuffle mode
ro: Schimbă modul amestecare

en: Change the currently playing song
ro: Schimba melodia redată în prezent

en: Change the language
ro: Schimbă limba

en: Changes will take place when the next song starts playing
ro: Schimbările vor fi efectuate când începe redarea următoarei melodii

en: Changing mono playback preference will be effective for the next playing songs
ro: Modificările preferinței redării mono vor avea efect pentru melodiile redate ulterior

en: Channels
ro: Canale

en: Check for new episodes
ro: Verifică după episoade noi

en: Check for updates
ro: Verifică după actualizări

en: Check for updates...
ro: Verifică după actualizări...

en: Choose a name for your smart playlist
ro: Alegeți un nume pentru lista de redare inteligentă

en: Choose automatically
ro: Alege automat

en: Choose color...
ro: Alegeți culoare...

en: Choose font...
ro: Alegeți font...

en: Choose from the list
ro: Alegeți din listă

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
ro: Alegeți cum este sortată lista de redare și câte melodii va conține.

en: Choose podcast download directory
ro: Alegeți directorul de descărcare pentru podcasturi

en: Choose the internet services you want to show.
ro: Alegeți serviciile de internet care doriți să fie arătate.

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
ro: Alegeți paginile web care doriți să fie utilizate de Clementine pentru a căuta versuri.

en: Classical
ro: Clasic

en: Cleaning up
ro: Curățare

en: Clear
ro: Curăță

en: Clear playlist
ro: Curăță lista de redare

en: Clementine Error
ro: Eroare Clementine

en: Clementine Orange
ro: Clementine portocaliu

en: Clementine Visualization
ro: Vizualizare Clementine

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
ro: Clementine poate converti automat muzica copiată pe acest dispozitiv într-un format pe care îl poate reda.

en: Clementine can play music that you have uploaded to Box
ro: Clementine poate reda muzica pe care ați încărcat-o în Box

en: Clementine can play music that you have uploaded to Dropbox
ro: Clementine poate reda muzica pe care ați încărcat-o în Dropbox

en: Clementine can play music that you have uploaded to Google Drive
ro: Clementine poate reda muzica pe care ați încărcat-o în Google Drive

en: Clementine can play music that you have uploaded to OneDrive
ro: Clementine poate reda muzica pe care ați încărcat-o în OneDrive

en: Clementine can show a message when the track changes.
ro: Clementine poate afișa un mesaj când se schimbă piesa.

en: Clementine can synchronize your subscription list with your other computers and podcast applications.  <a href="https://gpodder.net/register/">Create an account</a>.
ro: Clementine poate sincroniza lista dumneavoastră de abonamente cu alte computere și aplicații podcast. <a href="https://gpodder.net/register/">Creați un cont</a>.

en: Clementine could not load any projectM visualisations.  Check that you have installed Clementine properly.
ro: Clementine nu a putut încărca nici o vizualizare projectM. Verificați dacă ați instalat corect Clementine.

en: Clementine image viewer
ro: Vizualizator de imagini Clementine

en: Clementine was unable to find results for this file
ro: Clementine nu a reușit să găsească rezultate pentru acest fișier

en: Clementine will find music in:
ro: Clementine va găsi muzică în:

en: Click here to add some music
ro: Apăsați clic aici pentru a adăuga muzică

en: Click here to favorite this playlist so it will be saved and remain accessible through the "Playlists" panel on the left side bar
ro: Apăsați clic aici pentru a marca această listă de redare, astfel încât să fie salvată și fie accesibilă prin panoul „Liste de redare” pe bara laterală din stânga

en: Click to toggle between remaining time and total time
ro: Apăsați clic aici pentru a comuta între timpul rămas și durata totală

en: Clicking the Login button will open a web browser.  You should return to Clementine after you have logged in.
ro: Apăsând butonul de autentificare, se va deschide un navigator. Ar trebui să reveniți la Clementine după ce v-ați autentificat.

en: Close
ro: Închide

en: Close playlist
ro: Închide lista de redare

en: Close visualization
ro: Închide vizualizarea

en: Closing this window will cancel the download.
ro: Închiderea acestei ferestre va anula descărcarea.

en: Closing this window will stop searching for album covers.
ro: Închizând această ferestră se va opri căutarea coperților pentru album.

en: Co&mposer
ro: Co&mpozitor

en: Colors
ro: Culori

en: Comma separated list of class:level, level is 0-3
ro: Listă separată prin virgulă de clasă:nivel, nivelul este 0-3

en: Comma separated list of prefix words to ignore when sorting
ro: Listă de cuvinte prefix separate prin virgulă de ignorat la sortare

en: Command
ro: Comandă

en: Comment
ro: Comentariu

en: Complete tags automatically
ro: Completează etichetele automat

en: Complete tags automatically...
ro: Completează etichetele automat...

en: Composer
ro: Compozitor

en: Configure %1...
ro: Configurați %1...

en: Configure Magnatune...
ro: Configurați Magnatune...

en: Configure Shortcuts
ro: Configurare scurtături

en: Configure Subsonic...
ro: Configurați Subsonic...

en: Configure global search...
ro: Configurați căutarea globală...

en: Configure library...
ro: Configurați colecția...

en: Configure podcasts...
ro: Configurați podcasturi...

en: Configure...
ro: Configurați...

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
ro: Conectează Wii Remote folosind acțiunea activ/inactiv

en: Connect device
ro: Conectează dispozitiv

en: Connection refused by server, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ro: Conexiune refuzată de server, verificați adresa URL a serverului. Exemplu: http://localhost:4040/

en: Connection timed out
ro: Conexiunea a depășit limita de timp

en: Connection timed out, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ro: Conexiunea a expirat, verificați adresa URL a serverului. Exemplu: http://localhost:4040/

en: Console
ro: Consolă

en: Constant bitrate
ro: Rată de biți constantă

en: Convert all music
ro: Convertește toată muzica

en: Convert any music that the device can't play
ro: Convertește orice muzică pe care nu o poate reda dispozitivul

en: Convert lossless audiofiles before sending them to the remote.
ro: Convertește fișierele audio fără pierdere, înainte de trimiterea lor la distanță.

en: Convert lossless files
ro: Convertește fișiere fără pierdere

en: Copy to clipboard
ro: Copiază în memoria temporară

en: Copy to device...
ro: Copiază pe dispozitiv...

en: Copy to library...
ro: Copiază în colecție...

en: Copyright
ro: Drept de autor

en: Could not connect to Subsonic, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ro: Nu se poate conecta la Subsonic, verificați adresa URL a serverului. Exemplu: http://localhost:4040/

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
ro: Nu se poate creea elementul GStreamer "%1" - asigurați-vă că aveți toate modulele GStreamer necesare instalate

en: Could not detect an audio stream in %1
ro: Nu s-a putut detecta un flux audio în %1

en: Could not find Google Drive file.
ro: Nu s-a putut găsi fișierul Google Drive.

en: Could not find a suitable encoder element for <b>%1</b>.
ro: Nu s-a putut găsi un element de codor potrivit pentru <b>%1</b>.

en: Could not get details
ro: Nu s-a putut obține detalii

en: Could not log in to Last.fm. Please try again.
ro: Nu s.a putut autentifica la Last.fm. Încercați din nou.

en: Couldn't create playlist
ro: Nu se poate crea lista de redare

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
ro: Nu s-a putut găsi un mixer pentru %1, verificați dacă aveți instalate modulele corecte GStreamer

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
ro: Nu s-a putut găsi un codor pentru %1, verificați dacă aveți instalate modulele GStreamer corecte

en: Couldn't open output file %1
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de ieșire %1

en: Cover Manager
ro: Administrator coperți

en: Cover art from embedded image
ro: Coperta din imaginea încorporată

en: Cover art loaded automatically from %1
ro: Coperta încărcată automat de la %1

en: Cover art manually unset
ro: Copertă deselectată manual

en: Cover art not set
ro: Coperta nu este stabilită

en: Cover art set from %1
ro: Copertă stabilită de la %1

en: Covers from %1
ro: Coperți de la %1

en: Create a new playlist with files/URLs
ro: Creează o nouă listă de redare cu fișierele/URL-urile

en: Cross-fade when changing tracks automatically
ro: Estompare-încrucișată când se schimbă automat piesele

en: Cross-fade when changing tracks manually
ro: Estompare-încrucișată când se schimbă manual piesele

en: Ctrl+Down
ro: Ctrl+Săgeată în jos

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom image:
ro: Imagine personalizată:

en: Custom message settings
ro: Confgurări mesaj personalizat

en: Custom...
ro: Personalizat...

en: D-Bus path
ro: Cale D-Bus

en: Database corruption detected. Please read https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption for instructions on how to recover your database
ro: S-a detectat alterarea bazei de date. Consultați https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption pentru instrucțiuni despre recuperarea bazei de date.

en: Date
ro: Dată

en: Date created
ro: Data creării

en: Date modified
ro: Data modificării

en: Days
ro: Zile

en: De&fault
ro: Im&plicit

en: Decrease the volume by 4 percent
ro: Scade volumul cu 4 procente

en: Decrease the volume by <value> percent
ro: Scade volumul cu <value> procent

en: Decrease volume
ro: Scade volumul

en: Default background image
ro: Imagine de fundal implicită

en: Default device on %1
ro: Dispozitiv implicit pe %1

en: Defaults
ro: Implicite

en: Delay between visualizations
ro: Întârziere între vizualizări

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete downloaded data
ro: Șterge datele descărcate

en: Delete files
ro: Șterge fișiere

en: Delete from device...
ro: Șterge de pe dispozitiv...

en: Delete from disk...
ro: Șterge de pe disc...

en: Delete played episodes
ro: Șterge episoadele redate

en: Delete preset
ro: Șterge presetarea

en: Delete smart playlist
ro: Șterge lista de redare inteligentă

en: Delete the currently playing song
ro: Șterge melodia redată în prezent

en: Delete the original files
ro: Șterge fișierele originale

en: Deleting files
ro: Se șterg fișierele

en: Depth
ro: Adâncime

en: Dequeue selected tracks
ro: Elimină din coadă piesele selectate

en: Dequeue track
ro: Elimină din coadă piesa

en: Destination
ro: Destinație

en: Details...
ro: Detalii...

en: Detect
ro: Detectează

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Device Properties
ro: Proprietățile dispozitivului

en: Device name
ro: Nume dispozitiv

en: Device properties...
ro: Proprietăți dispozitiv...

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Did you mean
ro: Ați vrut să spuneți

en: Digitally Imported password
ro: Parolă Digitally Imported

en: Digitally Imported username
ro: Nume de utilizator Digitally Imported

en: Direct internet connection
ro: Conexiune directă la internet

en: Directory
ro: Director

en: Disable duration
ro: Dezactivează durata

en: Disable moodbar generation
ro: Dezactivare generația barelor dispoziție

[ctx: Refers to a disabled notification type in Notification settings.]
en: Disabled
ro: Dezactivat

[ctx: Refers to search provider's status.]
en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Discontinuous transmission
ro: Transmisie discontinuă

en: Display options
ro: Afișează opțiunile

en: Display the on-screen-display
ro: Afișează afișarea pe ecran

en: Do a full library rescan
ro: Rescanează complet colecția

en: Do a full rescan
ro: Fă o rescanare completă

en: Do a full rescan...
ro: Fă o rescanare completă...

en: Do not convert any music
ro: Nu converti nici o muzică

en: Do not overwrite
ro: Nu suprascrie

en: Doing a full rescan will lose any metadata you've saved in Clementine such as cover art, play counts and ratings.  Clementine will rescan all your music in %1 which may take some time.
ro: Efectuând o rescanare completă va duce la pierderi de metadate salvate în Clementine precum coperțile, numărul de redări și evaluările. Clementine va rescana toată muzica din %1 ceea ce va dura ceva timp.

en: Don't repeat
ro: Nu repeta

en: Don't show in various artists
ro: Nu arăta în artiști diferiți

en: Don't show listened episodes
ro: Nu arăta episoadele ascultate

en: Don't shuffle
ro: Nu amesteca

en: Don't stop!
ro: Nu opri!

en: Donate
ro: Donați

en: Double click to open
ro: Clic dublu pentru a deschide

en: Double clicking a song in the playlist will...
ro: Clicul dublu pe o melodie din lista de redare va...

en: Double clicking a song will...
ro: Clicul dublu pe o melodie va...

en: Download %n episodes
ro: Descarcă %n episoade

en: Download directory
ro: Descarcă directorul

en: Download episodes to
ro: Descarcă episoadele la

en: Download membership
ro: Descarcă membru

en: Download new episodes automatically
ro: Descarcă automat noile episoade

en: Download queued
ro: Descarcă coada

en: Download settings
ro: Descărcare setări

en: Download the original Android app
ro: Descarcă aplicația originală pentru Android

en: Download the remote for Desktops, Android and iOS
ro: Descarcă telecomanda pentru desktop, Android și iOS

en: Download this album
ro: Descarcă acest album

en: Download this album...
ro: Descarcă acest album...

en: Download this episode
ro: Descarcă acest episod

en: Downloading (%1%)...
ro: Se descarcă (%1%)...

en: Downloading Icecast directory
ro: Se descarcă directorul Icecast

en: Downloading Jamendo catalogue
ro: Se descarcă acest catalog Jamendo

en: Downloading Magnatune catalogue
ro: Se descarcă acest catalog Magnatune

en: Downloading metadata
ro: Se descarcă metadate

en: Drag to reposition
ro: Trage pentru a repoziționa

en: Dump Graph
ro: Tipărește graful

en: Dump Pipeline Graph
ro: Tipărește graful liniei de asamblare

en: Dump To Logs
ro: Salvează în jurnale

en: Duration
ro: Durată

en: Dynamic mode is on
ro: Modul dinamic este pornit

en: Dynamic random mix
ro: Mixare aleatoare dinamică

en: Edit smart playlist...
ro: Editare listă de redare inteligentă...

en: Edit tag "%1"...
ro: Editare eticheta "%1"...

en: Edit tag...
ro: Editare etichetă...

en: Edit tags
ro: Editare etichete

en: Edit track information
ro: Editare informație piesă

en: Edit track information...
ro: Editare informație piesă...

en: Edit tracks information...
ro: Editare informație piese...

en: Edit...
ro: Editare...

en: Email
ro: E-mail

en: Enable Wii Remote support
ro: Activează suport pentru Wii Remote

en: Enable equalizer
ro: Activează egalizatorul

en: Enable shortcuts only when Clementine is focused
ro: Activează scurtăturile numai când Clementine este focalizat

en: Enable song metadata inline edition with click
ro: Activează editarea inline a melodiilor cu clic

en: Enable sources below to include them in search results.  Results will be displayed in this order.
ro: Activați sursele de mai jos pentru a le include în rezultatul căutării. Rezultatele vor fi afișate în această ordine.

en: Enable/disable Last.fm scrobbling
ro: Activează/dezactivează scrobbling Last.fm

en: Encoder
ro: Codor

en: Encoding complexity
ro: Complexitate codare

en: Encoding engine quality
ro: Calitate motor de codare

en: Encoding mode
ro: Mod codare

en: Enter a URL
ro: Introduceți o adresă URL

en: Enter a URL to download a cover from the Internet:
ro: Introduceți o adresă URL pentru a descărca o copertă de pe internet:

en: Enter a filename for exported covers (no extension):
ro: Introduceți un nume de fișier pentru coperțile exportate (fără extensie):

en: Enter a new name for this playlist
ro: Introduceți un nume nou pentru această listă de redare

en: Enter search terms above to find music on your computer and on the internet
ro: Introduceți termeni de căutare mai sus pentru a găsi muzică pe computer și pe internet

en: Enter search terms below to find podcasts in the iTunes Store
ro: Introduceți termeni de căutare mai jos pentru a găsi podcasturi în iTunes Store

en: Enter search terms below to find podcasts on gpodder.net
ro: Introduceți termeni de căutare mai jos pentru a găsi podcasturi pe gpodder.net

en: Enter search terms here
ro: Introduceți aici termeni de căutare

en: Enter the URL of an internet radio stream:
ro: Introduceți adresa URL a unui flux radio de pe internet:

en: Enter the name of the folder
ro: Introduceți numele dosarului

en: Enter this IP in the App to connect to Clementine.
ro: Introduceți acest IP în aplicație pentru conectarea la Clementine.

en: Entire collection
ro: Toată colecția

en: Episode information
ro: Informații episod

en: Equalizer
ro: Egalizator

en: Equivalent to --log-levels *:1
ro: Echivalent cu --log-levels *:1

en: Equivalent to --log-levels *:3
ro: Echivalent cu --log-levels *:3

en: Error
ro: Eroare

en: Error connecting MTP device
ro: Eroare conectare dispozitiv MTP

en: Error copying songs
ro: Eroare copiere melodii

en: Error deleting songs
ro: Eroare ștergere melodii

en: Error discovering %1: %2
ro: Eroare la descoperirea %1: %2

en: Error loading %1
ro: Eroare încărcare %1

en: Error loading di.fm playlist
ro: Eroare la încărcarea listă de redare di.fm

en: Error processing %1: %2
ro: Eroare procesare %1: %2

en: Error while loading audio CD
ro: Eroare la încărcarea CD-ului audio

en: Ever played
ro: Redate cândva

en: Every 10 minutes
ro: La fiecare 10 minute

en: Every 12 hours
ro: La fiecare 12 ore

en: Every 2 hours
ro: La fiecare 2 ore

en: Every 20 minutes
ro: La fiecare 20 de minute

en: Every 30 minutes
ro: La fiecare 30 de minute

en: Every 6 hours
ro: La fiecare 6 ore

en: Every hour
ro: La fiecare oră

en: Except between tracks on the same album or in the same CUE sheet
ro: Exceptând între piesele de pe același album sau în aceeași filă CUE

en: Existing covers
ro: Coperți existente

en: Expand
ro: Extinde

en: Expires on %1
ro: Expiră pe %1

en: Export Covers
ro: Exportă coperți

en: Export covers
ro: Exportă coperți

en: Export downloaded covers
ro: Exportă coperțile descărcate

en: Export embedded covers
ro: Exportă coperțile incluse

en: Export finished
ro: Export terminat

en: Exported %1 covers out of %2 (%3 skipped)
ro: S-au exportat %1 coperți din %2 (%3 omise)

en: F32LE (32-bit)
ro: F32LE (32-biți)

en: Fade out on pause / fade in on resume
ro: Estompare ieșire la întrerupere / estompare la reluare

en: Fade out when stopping a track
ro: Estompare ieșire la oprirea unei piese

en: Fading
ro: Se estompează

en: Fading duration
ro: Durata estompării

en: Failed reading CD drive
ro: A eșuat citirea unității CD

en: Failed to fetch directory
ro: A eșuat preluarea directorului

en: Failed to fetch podcasts
ro: A eșuat preluarea podcasturilor

en: Failed to get channel list:
    %1
ro: Eșec la obținerea listei de canale:
    %1

en: Failed to load podcast
ro: A eșuat încărcarea podcastului

en: Failed to parse %1 response:
    %2
ro: Eșec la parsarea răspunsului %1:
    %2

en: Failed to parse the XML for this RSS feed
ro: A eșuat interpretarea XML pentru acest flux RSS

en: Failed to update icecast directory:
    %1
ro: Eșec la actualizarea directorului icecast:
    %1

en: Failed to write new auto-tags to '%1'
ro: S-a eșuat la scrierea noilor etichete automate la '%1'

en: Fast
ro: Rapid

en: Fast search
ro: Căutare rapidă

en: Favourite tracks
ro: Piese favorite

en: Fetch Missing Covers
ro: Preluare coperți lipsă

en: Fetch automatically
ro: Preluare automată

en: Fetch completed
ro: Preluare finalizată

en: Fetching Subsonic library
ro: Se preia colecția Subsonic

en: Fetching cover error
ro: Eroare preluare copertă

en: Fetching playlist items
ro: Se preiau elementele listei de redare

en: File extension
ro: Extensie fișier

en: File formats
ro: Formate fișier

en: File name
ro: Nume fișier

en: File name (without path)
ro: Nume fișier (fără cale)

en: File paths
ro: Căi fișier

en: File size
ro: Dimensiune fișier

en: File type
ro: Tip fișier

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Filename Preview
ro: Previzualizarea numelui fișierului

en: Files
ro: Fișiere

en: Files root folder
ro: Dosarul rădăcină al fișierelor

en: Files to transcode
ro: Fișiere de transcodat

en: Find songs in your library that match the criteria you specify.
ro: Căutați melodii în colecția dumneavoastră care se potrivesc cu criteriul specificat.

en: Fingerprinting song
ro: Amprentare melodie

en: Finish
ro: Sfârșit

en: First level
ro: Primul nivel

en: Fit cover to width
ro: Ajustează coperta în funcție de lățime

en: Font size
ro: Dimensiune font

en: Force mono encoding
ro: Forțează codarea mono

en: Forget device
ro: Uită dispozitivul

en: Forgetting a device will remove it from this list and Clementine will have to rescan all the songs again next time you connect it.
ro: Omiterea unui dispozitiv va determina eliminarea lui din aceasta listă, iar Clementine va trebui să rescaneze toate melodiile atunci când îl veți reconecta.

en: Form
ro: Formular

en: Framerate
ro: Rată de cadre

en: Frames per buffer
ro: Cadre pe memoria tampon

en: Frequently Played Albums
ro: Albume redate frecvent

en: Frozen
ro: Înghețat

en: Full Bass
ro: Bass complet

en: Full Bass + Treble
ro: Bas complet + Înalte

en: Full Treble
ro: Înalte complet

en: Ge&nre
ro: Ge&n

en: General settings
ro: Configurări generale

en: Genre
ro: Gen

en: Getting channels
ro: Obținere canalele

en: Getting station
ro: Se obține stația

en: Getting streams
ro: Obținere fluxuri

en: Give it a name:
ro: Dați-i un nume:

en: Go
ro: Mergi

en: Go to next playlist tab
ro: Mergi la fila listei de redare următoare

en: Go to previous playlist tab
ro: Mergi la fila listei de redare anterioare

en: Got %1 covers out of %2 (%3 failed)
ro: S-au exportat %1 coperți din %2 (%3 omise)

en: Grey out non existent songs in my playlists
ro: Estompează melodiile inexistente în listele mele de redare

en: Group Library by...
ro: Grupează colecția după...

en: Group by
ro: Grupează după

en: Group by Album
ro: Grupează după album

en: Group by Album artist/Album
ro: Grupează după artistul albumului/album

en: Group by Artist
ro: Grupează după artist

en: Group by Artist/Album
ro: Grupează după artist/album

en: Group by Artist/Year - Album
ro: Grupează după artist/an - album

en: Group by Genre/Album
ro: Grupează după gen/album

en: Group by Genre/Artist/Album
ro: Grupează după gen/artist/album

en: Grouping
ro: Gruparea

en: Grouping Name
ro: Nume grupare

en: Grouping name:
ro: Nume grupare:

en: HTML page did not contain any RSS feeds
ro: Pagina HTML nu conține nici un flux RSS

en: HTTP 3xx status code received without URL, verify server configuration.
ro: A fost recepționat codul de stare HTTP 3xx fără URL, verificați configurația serverului.

en: HTTP proxy
ro: Proxy HTTP

en: Happy
ro: Fericit

en: Hardware information
ro: Informație hardware

en: Hardware information is only available while the device is connected.
ro: Informația hardware este disponibilă numai în timp ce dispozitivul este conectat.

en: Hide playlist filter toolbar
ro: Ascunde bara de filtrare a listei de redare

en: High
ro: Înalt

en: High (%1 fps)
ro: Înalt (%1 fps)

en: High (1024x1024)
ro: Înalt (1024x1024)

en: Host not found, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ro: Gazda nu a fost găsită, verificați adresa URL a serverului. Exemplu: http://localhost:4040/

en: Hours
ro: Ore

en: I don't have a Magnatune account
ro: Nu am un cont Magnatune

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Icons on top
ro: Pictograme sus

en: Identifying song
ro: Identificare melodie

en: If activated, clicking a selected song in the playlist view will let you edit the tag value directly
ro: Dacă această opțiune este activă, un clic pe melodia selectată în lista de redare va permite editarea directă a valorii etichetei

en: If enabled the original files will be removed. If transcoded files have the same file extension and the destination is the same directory as the original files, the original files will be replaced.
ro: Dacă este activată, fișierele originale vor fi eliminate. Dacă fișierele transcodate au aceeași extensie și destinația în același director ca fișierele originale, fișierele originale vor fi înlocuite.

en: If you continue, this device will work slowly and songs copied to it may not work.
ro: Dacă veți continua, acest dispozitiv va funcționa lent, iar melodiile copiate pe el este posibil să nu funcționeze.

en: If you know the URL of a podcast, enter it below and press Go.
ro: Dacă știți adresa URL a unui podcast, introduceți-o mai jos și apăsați „Mergi”.

en: Ignore "The" in artist names
ro: Ignoră "The" în numele artiștilor

en: Ignore prefix word(s)
ro: Ignoră cuvântul (cuvintele) prefix

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)
ro: Imagini (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)
ro: Imagini (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)

en: In %1 days
ro: În %1 zile

en: In %1 weeks
ro: În %1 săptămâni

en: In dynamic mode new tracks will be chosen and added to the playlist every time a song finishes.
ro: În modul dinamic, piese noi vor fi alese și adăugate la lista de redare de fiecare dată când se termină o melodie.

en: Include album art in the notification
ro: Include grafica albumului în notificare

en: Include all songs
ro: Include toate melodiile

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Client must upgrade.
ro: Versiune protocol Subsonic REST incompatibilă. Clientul trebuie actualizat.

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Server must upgrade.
ro: Versiune protocol Subsonic REST incompatibilă. Serverul trebuie actualizat.

en: Incomplete configuration, please ensure all fields are populated.
ro: Configurație incompletă, asigurați-vă că toate câmpurile sunt populate.

en: Increase the volume by 4 percent
ro: Crește volumul cu 4 procente

en: Increase the volume by <value> percent
ro: Crește volumul cu <value> procent

en: Increase volume
ro: Crește volumul

en: Indexing %1
ro: Se indexează %1

en: Information
ro: Informație

en: Input options
ro: Opțiuni intrare

en: Insert...
ro: Inserați...

en: Integrity check
ro: Verificare integritate

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Internet services
ro: Servicii internet

en: Intro tracks
ro: Piese intro

en: Invalid API key
ro: Cheie API nevalidă

en: Invalid URL
ro: URL nevalid

en: Invalid format
ro: Format invalid

en: Invalid method
ro: Metodă invalidă

en: Invalid parameters
ro: Parametri invalizi

en: Invalid resource specified
ro: Resursa specificată este invalidă

en: Invalid service
ro: Serviciu invalid

en: Invalid session key
ro: Cheie sesiune invalidă

en: Invert Selection
ro: Inversează selecția

en: Jamendo Most Listened Tracks
ro: Cele mai ascultate piese Jamendo

en: Jamendo Top Tracks
ro: Piese de top Jamendo

en: Jamendo Top Tracks of the Month
ro: Piesele de top Jamendo ale lunii

en: Jamendo Top Tracks of the Week
ro: Piesele de top Jamendo ale săptămânii

en: Jamendo database
ro: Baza de date Jamendo

en: Jump to previous song right away
ro: Sări imediat la melodia anterioară

en: Jump to the currently playing track
ro: Sari la piesa în curs de redare

en: Keep buttons for %1 second...
ro: Mențineți butoanele pentru %1 secundă...

en: Keep buttons for %1 seconds...
ro: Mențineți butoanele pentru %1 secunde...

en: Keep running in the background when the window is closed
ro: Menține rularea în fundal atunci când fereastra este închisă

en: Keep the original files
ro: Menține fișierele originale

[ctx: Label for buton to enable/disable kittens in the now playing widget]
en: Kittens
ro: Pisicuțe

en: Language
ro: Limbă

en: Laptop/Headphones
ro: Laptop/Căști

en: Large Hall
ro: Sală mare

en: Large album cover
ro: Copertă mare album

en: Large album cover (details below)
ro: Copertă mare album (detalii dedesubt)

en: Large album cover (no details)
ro: Copertă mare album (fără detalii)

en: Large sidebar
ro: Bară laterală mare

en: Last played
ro: Ultimele redate

[ctx: A playlist's tag.]
en: Last played
ro: Ultima redată

en: Last.fm Authentication
ro: Autentificare Last.fm

en: Last.fm is currently busy, please try again in a few minutes
ro: Last.fm este momentan ocupat, încercați din nou peste câteva minute

en: Last.fm play counts
ro: Număr de redări Last.fm

en: Last.fm tags
ro: Etichete Last.fm

en: Last.fm wiki
ro: Wiki Last.fm

en: Least favourite tracks
ro: Piesele cel mai puțin preferate

en: Left
ro: Stânga

en: Length
ro: Lungime

en: Library
ro: Colecție

en: Library advanced grouping
ro: Grupare avansată colecție

en: Library rescan notice
ro: Notă rescanare colecție

en: Library search
ro: Căutare în colecție

en: Limits
ro: Limite

en: Live
ro: În direct

en: Load
ro: Încărcare

en: Load cover from URL
ro: Încarcă copertă de la URL

en: Load cover from URL...
ro: Încarcă copertă de la URL...

en: Load cover from disk
ro: Încarcă copertă de pe disc

en: Load cover from disk...
ro: Încarcă copertă de pe disc...

en: Load playlist
ro: Încarcă listă de redare

en: Load playlist...
ro: Încarcă listă de redare...

en: Loading MTP device
ro: Se încarcă dispozitiv MTP

en: Loading iPod database
ro: Se încarcă baza de date iPod

en: Loading smart playlist
ro: Se încarcă listă de redare inteligentă

en: Loading songs
ro: Se încarcă melodii

en: Loading stream
ro: Se încarcă flux

en: Loading tracks
ro: Se încarcă piese

en: Loading tracks info
ro: Se încarcă informațiile pieselor

en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: Loads files/URLs, replacing current playlist
ro: Încarcă fișiere/URL-uri, înlocuind lista de redare curentă

en: Login
ro: Autentificare

en: Login failed
ro: Autentificare eșuată

en: Logs
ro: Înregistrări

en: Long term prediction profile (LTP)
ro: Profil de predicție pe termen lung (LTP)

en: Love
ro: Apreciați

en: Love (Last.fm scrobbling)
ro: Apreciați (scrobbling Last.fm)

en: Low (%1 fps)
ro: Scăzut (%1 fps)

en: Low (256x256)
ro: Scăzut (256x256)

en: Low complexity profile (LC)
ro: Profil de complexitate redusă (LC)

en: Lyrics
ro: Versuri

en: Lyrics from %1
ro: Versuri de pe %1

en: Lyrics from the tag
ro: Versuri pentru tag

en: Magnatune Download
ro: Descărcare Magnatune

en: Magnatune download finished
ro: Descărcarea Magnatune finalizată

en: Main profile (MAIN)
ro: Profil principal (MAIN)

en: Make it so!
ro: Fă-o așa!

[ctx: Label for button to enable/disable Enterprise background sound.]
en: Make it so!
ro: Fă-o așa!

en: Malformed response
ro: Răspuns incorect

en: Manage saved groupings
ro: Administrează grupările salvate

en: Manual proxy configuration
ro: Configurare proxy manuală

en: Manually
ro: Manual

en: Manufacturer
ro: Producător

en: Mark as listened
ro: Marchează ca ascultat

en: Mark as new
ro: Marchează ca nou

en: Match every search term (AND)
ro: Potrivește toți termenii de căutare (AND)

en: Match one or more search terms (OR)
ro: Potrivește unul sau mai mulți termeni (OR)

en: Maximum bitrate
ro: Rată de biți maximă

en: Medium (%1 fps)
ro: Mediu (%1 fps)

en: Medium (512x512)
ro: Mediu (512x512)

en: Membership type
ro: Tip abonare

en: Minimum bitrate
ro: Rată de biți minimă

en: Minimum buffer fill
ro: Umplere minimă a memoriei tampon

en: Missing plugins
ro: Module lipsă

en: Missing projectM presets
ro: Lipsesc preconfigurările proiectM

en: Monitor the library for changes
ro: Monitorizează colecția pentru schimbări

en: Mono playback
ro: Redare mono

en: Months
ro: Luni

en: Mood
ro: Dispoziție

en: Moodbar style
ro: Stil bară dispoziție

en: Moodbars
ro: Bare dispoziție

en: Most played
ro: Cele mai redate

en: Mount point
ro: Punct de montare

en: Mount points
ro: Puncte de montare

en: Move down
ro: Mută în jos

en: Move to library...
ro: Mută în colecție...

en: Move up
ro: Mută în sus

en: Music
ro: Muzică

en: Music Library
ro: Colecție de muzică

en: Music extensions remotely visible
ro: Extensii muzicale vizibile de la distanță

en: Mute
ro: Mut

en: Name
ro: Nume

[ctx: Category label]
en: Name
ro: Nume

en: Naming options
ro: Opțiuni de numire

en: Narrow band (NB)
ro: Bandă îngustă (NB)

en: Network Proxy
ro: Proxy rețea

en: Network Remote
ro: Control la distanță prin rețea

en: Never
ro: Niciodată

en: Never played
ro: Niciodată redate

en: Never start playing
ro: Nu va începe redarea niciodată

en: New folder
ro: Dosar nou

en: New playlist
ro: Listă de redare nouă

en: New smart playlist...
ro: Listă de redare inteligentă nouă...

en: New songs
ro: Melodii noi

en: New tracks will be added automatically.
ro: Piesele noi vor fi adăugate automat.

en: Newest Albums
ro: Cele mai noi albume

en: Newest tracks
ro: Cele mai noi piese

en: Next
ro: Următorul

en: Next album
ro: Albumul următor

en: Next track
ro: Piesa următoare

en: Next week
ro: Săptămâna viitoare

en: No analyzer
ro: Fără analizor

en: No background image
ro: Fără imagine de fundal

en: No covers to export.
ro: Nu sunt coperți de exportat.

en: No long blocks
ro: Fără blocuri lungi

en: No matches found.  Clear the search box to show the whole playlist again.
ro: Nu s-au găsit potriviri. Curățați căsuța de căutare pentru a arăta din nou întreaga listă de redare.

en: No settings available for this type.
ro: Nicio configurare disponibilă pentru acest tip.

en: No settings page available for encoder element <b>%1</b>. Please report this issue:<br><a href="%2">%2</a>
ro: Nicio pagină de configurări disponibilă pentru elementul codor <b>%1</b>. Raportați această problemă: <br> <a href="%2">%2</a>

en: No short blocks
ro: Fără blocuri scurte

en: None
ro: Nimic

en: None of the selected songs were suitable for copying to a device
ro: Niciuna dintre melodiile selectate nu este potrivită pentru copierea pe un dispozitiv

en: Normal block type
ro: Tip bloc normal

en: Normal duration (at least 4 minutes or half the track length)
ro: Durată normală (cel puțin 4 minute sau jumătate din lungimea piesei)

en: Not available while using a dynamic playlist
ro: Nu este disponibil în timpul utilizării unei liste de redare dinamice

en: Not connected
ro: Neconectat

en: Not enough content
ro: Nu este destul conținut

en: Not enough fans
ro: Nu sunt destui fani

en: Not enough members
ro: Nu sunt destui membri

en: Not enough neighbors
ro: Nu sunt destui vecini

en: Not logged in
ro: Nu este autentificat

en: Not mounted - double click to mount
ro: Nu este montat - clic dublu pentru montare

en: Notification type
ro: Tip notificare

en: Notifications
ro: Notificări

en: Now Playing
ro: Se redă acum

en: Number of episodes to show
ro: Numărul episoadelor de arătat

en: Number of processes:
ro: Numărul de procese:

en: OSD Preview
ro: Previzualizare OSD

en: Off
ro: Închis

en: Ogg FLAC
ro: FLAC Ogg

en: On
ro: Pornit

en: Only accept connections from clients within the ip ranges:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x
ro: Se acceptă conexiuni numai de la clienții din intervalele IP:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x

en: Only allow connections from the local network
ro: Acceptă conexiuni numai din rețeaua locală

en: Only show the first
ro: Arată numai primul

en: Opacity
ro: Opacitate

en: Open %1 in browser
ro: Deschide %1 în browser

en: Open &audio CD...
ro: Deschide CD &audio...

en: Open OPML file
ro: Deschide fișier OPML

en: Open OPML file...
ro: Deschide fișier OPML...

en: Open a directory to import music from
ro: Deschide un director pentru a se importa muzica din el

en: Open device
ro: Deschide dispozitiv

en: Open file...
ro: Deschide fișier...

en: Open in Google Drive
ro: Deschide în Google Drive

en: Open in new playlist
ro: Deschide în listă de redare nouă

[ctx: Refers to behavior settings in Clementine settings page.]
en: Open in new playlist
ro: Deschide în listă de redare nouă

en: Open in your browser
ro: Deschide în navigator

en: Open...
ro: Deschide...

en: Operation failed
ro: Operația a eșuat

en: Optimize for bitrate
ro: Optimizează pentru rata de biți

en: Optimize for quality
ro: Optimizează pentru calitate

en: Options...
ro: Opțiuni...

en: Organise Files
ro: Organizează fișiere

en: Organise files...
ro: Organizează fișiere...

en: Organising files
ro: Se organizează fișiere

en: Original tags
ro: Etichete originale

en: Original year
ro: An original

en: Original year - Album
ro: An original - Album

en: Original year tag support
ro: Etichetă suport an original

en: Other
ro: Altele

en: Other options
ro: Alte opțiuni

en: Output
ro: Ieșire

en: Output device
ro: Dispozitiv de ieșire

en: Output options
ro: Opțiuni ieșire

en: Overwrite all
ro: Suprascrie tot

en: Overwrite existing files
ro: Suprascrie fișierele existente

en: Overwrite smaller ones only
ro: Suprascrie numai cele mici

en: Owner
ro: Proprietar

en: Parsing Jamendo catalogue
ro: Analizare catalog Jamendo

en: Partition label
ro: Etichetă partiție

en: Party
ro: Petrecere

en: Password
ro: Parolă

en: Pause
ro: Pauză

en: Pause playback
ro: Pauză redare

en: Paused
ro: În pauză

en: Performer
ro: Interpret

en: Pipeline
ro: Linie de asamblare

en: Pipelines
ro: Linii de asamblare

en: Plain sidebar
ro: Bară laterală simplă

en: Play
ro: Redare

en: Play count
ro: Număr redări

en: Play given playlist
ro: Redă lista de redare dată

en: Play if stopped, pause if playing
ro: Redă dacă este oprit, întrerupe dacă se redă

en: Play if there is nothing already playing
ro: Redă numai dacă nu se redă deja ceva

en: Play next
ro: Redă următoarea

en: Play selected tracks next
ro: Redă piesele selectate

en: Play the <n>th track in the playlist
ro: Redă piesa a <n>a din lista de redare

en: Play/Pause
ro: Redare/Pauză

en: Playback
ro: Redare

en: Player options
ro: Opțiuni player

en: Playlist
ro: Listă de redare

en: Playlist finished
ro: Listă de redare terminată

en: Playlist options
ro: Opțiuni listă de redare

en: Playlist type
ro: Tip listă de redare

en: Playlists
ro: Liste de redare

en: Please close your browser and return to Clementine.
ro: Închideți browserul și reveniți la Clementine.

en: Please open this URL in your browser: <a href="%1">%1</a>
ro: Deschideți acest URL în navigatorul dumneavoastră: <a href="%1">%1</a>

en: Podcast Information
ro: Informații podcast

en: Podcast information
ro: Informații podcast

en: Podcasts
ro: Podcasturi

en: Popup duration
ro: Durată afișare

en: Pre-amp
ro: Preamplificare

en: Preference
ro: Preferință

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Preferences...
ro: Preferințe...

en: Preferred album art filenames (comma separated)
ro: Nume fișiere preferate pentru grafica albumului (separate prin virgule)

en: Preferred audio format
ro: Format audio preferat

en: Preferred format
ro: Format preferat

en: Premium audio type
ro: Tip audio Premium

en: Preset:
ro: Presetare:

en: Press a button combination to use for
ro: Apasă o combinație de butoane pentru a fi utilizată

en: Press a key
ro: Apăsați o tastă

en: Press a key combination to use for %1...
ro: Apăsați o combinație de taste pentru a fi utilizată la %1...

en: Pressing "Previous" in player will...
ro: Apăsând „Anterior” în player se va...

en: Pretty OSD options
ro: Opțiuni OSD simpatic

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Previous
ro: Anterior

en: Previous track
ro: Piesa precedentă

en: Print out version information
ro: Tipărește informația versiunii

en: Profile
ro: Profil

en: Progress
ro: Progres

[ctx: Category label]
en: Progress
ro: Progres

en: Psychedelic
ro: Psihedelic

en: Push Wii Remote button
ro: Apăsați butonul telecomenzii Wii

en: Push Wiiremote button
ro: Apăsați butonul Wiiremote

en: Put songs in a random order
ro: Aranjează melodiile într-o ordine aleatoare

[ctx: Sound quality]
en: Quality
ro: Calitate

[ctx: Visualisation quality]
en: Quality
ro: Calitate

en: Querying device...
ro: Se interoghează dispozitivul...

en: Queue Manager
ro: Administrator coadă

en: Queue selected tracks
ro: Adaugă în coadă piesele selectate

en: Queue track
ro: Adaugă în coadă piesa

en: Quickly rate the playing track
ro: Evaluați rapid piesa în curs de redare

en: Radio (equal loudness for all tracks)
ro: Radio (egalizare loudness pentru toate piesele)

en: RadioBrowser
ro: NavigatorRadio

en: Rain
ro: Ploaie

[ctx: Label for button to enable/disable rain background sound.]
en: Rain
ro: Ploaie

en: Random Albums
ro: Albume aleatorii

en: Random Songs
ro: Piese aleatorii

en: Random visualization
ro: Vizualizare aleatorie

en: Rate the current song 0 stars
ro: Evaluează melodia curentă la 0 stele

en: Rate the current song 1 star
ro: Evaluează melodia curentă la 1 stea

en: Rate the current song 2 stars
ro: Evaluează melodia curentă la 2 stele

en: Rate the current song 3 stars
ro: Evaluează melodia curentă la 3 stele

en: Rate the current song 4 stars
ro: Evaluează melodia curentă la 4 stele

en: Rate the current song 5 stars
ro: Evaluează melodia curentă la 5 stele

en: Rating
ro: Evaluare

en: Really cancel?
ro: Sigur anulați?

en: Recently Played Albums
ro: Albume redate recent

en: Redirect limit exceeded, verify server configuration.
ro: Limita de redirecționări a fost depășită, verificați configurația serverului.

en: Refresh catalogue
ro: Reîmprospătare catalog

en: Refresh channels
ro: Reîmprospătare canale

en: Refresh station list
ro: Reîmprospătare listă stații

en: Refresh streams
ro: Reîmprospătare fluxuri

en: Relative
ro: Relativ

en: Remember Wii remote swing
ro: Ține minte balansarea telecomenzii Wii

en: Remember from &last time
ro: Ține minte de u&ltima dată

en: Remember my choice
ro: Ține minte alegerea mea

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove action
ro: Elimină acțiune

en: Remove current song from playlist
ro: Elimină melodia curentă din lista de redare

en: Remove duplicates from playlist
ro: Elimină dublurile din lista de redare

en: Remove folder
ro: Elimină dosar

en: Remove from playlist
ro: Elimină din lista de redare

en: Remove or replace original files
ro: Elimină sau înlocuiește fișierele originale

en: Remove playlist
ro: Elimină lista de redare

en: Remove playlists
ro: Elimină listele de redare

en: Remove unavailable tracks from playlist
ro: Elimină piesele indisponibile din lista de redare

en: Rename playlist
ro: Redenumește lista de redare

en: Rename playlist...
ro: Redenumește lista de redare...

en: Renumber tracks in this order...
ro: Renumerotează piesele în această ordine...

en: Repeat
ro: Repetă

en: Repeat album
ro: Repetă albumul

en: Repeat playlist
ro: Repetă lista de redare

en: Repeat track
ro: Repetă piesa

en: Replace current playlist
ro: Înlocuiește lista de redare curentă

en: Replace the playlist
ro: Înlocui lista de redare

en: Replaces spaces with underscores
ro: Înlocuiește spațiul cu subliniere

en: Replay Gain
ro: Redă Gain

en: Replay Gain mode
ro: Redă modul Gain

en: Repopulate
ro: Repopulează

en: Require authentication code
ro: Necesită cod de autentificare

en: Reset
ro: Resetare

en: Reset play counts
ro: Resetează numărul de ascultări

en: Restart song, then jump to previous if pressed again
ro: Reporni melodia, apoi se va sări la melodia anterioară dacă este apăsat din nou

en: Restart the track, or play the previous track if within 8 seconds of start.
ro: Repornește piesa sau redă piesa precedentă după 8 secunde de la pornire

en: Restore Default Server
ro: Restabilește la serverul implicit

en: Restrict to ASCII characters
ro: Restricționat la caractere ASCII

en: Resume playback on start
ro: Reia redarea la pornire

en: Return to Clementine
ro: Revenire la Clementine

en: Right
ro: Dreapta

en: Rip
ro: Extrage

en: Rip CD
ro: Extrage CD

en: Rip audio CD
ro: Extrage CD audio

en: Root folder that will be browsable from the network remote
ro: Dosarul rădăcină care va fi navigabil de la distanță prin rețea

en: Run
ro: Rulează

en: S16LE (16-bit)
ro: S16LE (16-biți)

en: SOCKS proxy
ro: Proxy SOCKS

en: SSL handshake error, verify server configuration. SSLv3 option below may workaround some issues.
ro: Eroare de handshake SSL, verificați configurația serverului. Opțiunea SSLv3 de mai jos poate înlătura unele probleme.

en: Safely remove device
ro: Scoate în siguranță dispozitivul

en: Safely remove the device after copying
ro: Scoate în siguranță dispozitivul după copiere

en: Sample rate
ro: Rată de eșantionare

en: Samplerate
ro: Rată de eșantionare

en: Save .mood files in your music library
ro: Salvează fișierele .mood în colecția de muzică

en: Save album cover
ro: Salvează coperta albumului

en: Save cover to disk...
ro: Salvează coperta pe disc...

en: Save current grouping
ro: Salvează gruparea curentă

en: Save image
ro: Salvează imaginea

[ctx: Save playlist menu action.]
en: Save playlist
ro: Salvează lista de redare

[ctx: Title of the playlist save dialog.]
en: Save playlist
ro: Salvează lista de redare

en: Save playlist...
ro: Salvează lista de redare...

en: Save preset
ro: Salvează presetare

en: Save ratings in file tags when possible
ro: Salvează, când este posibil, evaluările în etichetele fișierului

en: Save statistics in file tags when possible
ro: Salvează când este posibil statisticile în etichetele fișierului

en: Save this stream in the Internet tab
ro: Salvează acest flux în fila Internet

en: Saved Grouping Manager
ro: Administrator grupări salvate

en: Saving cue files is not yet supported.
ro: Salvarea fișierelor cue nu este suportată încă.

en: Saving songs statistics into songs files
ro: Se salvează statisticile melodiilor în fișierele melodiilor

en: Saving tracks
ro: Se salvează piesele

en: Scalable sampling rate profile (SSR)
ro: Profil rată de eșantionare scalabil (SSR)

en: Scale size
ro: Dimensiune scală

en: Score
ro: Scor

en: Scrobble tracks that I listen to
ro: Adu informații despre piesele pe care le ascult

en: Scroll over icon to change track
ro: Derulare deasupra pictogramei pentru a schimba piesa

en: Search
ro: Căutare

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Search
ro: Căutare

en: Search Icecast stations
ro: Caută stații Icecast

en: Search Jamendo
ro: Caută în Jamendo

en: Search Magnatune
ro: Caută în Magnatune

en: Search Subsonic
ro: Caută în Subsonic

en: Search automatically
ro: Caută automat

en: Search for album
ro: Caută după album

en: Search for album covers...
ro: Caută coperți pentru album...

en: Search for anything
ro: Caută orice

en: Search for artist
ro: Caută după artist

en: Search for this
ro: Caută după asta

en: Search gpodder.net
ro: Caută în gpodder.net

en: Search iTunes
ro: Caută în iTunes

en: Search mode
ro: Mod căutare

en: Search options
ro: Opțiuni căutare

en: Search terms
ro: Termeni căutare

en: Second Level
ro: Nivelul 2

en: Second level
ro: Al doilea nivel

en: Seek backward
ro: Derulează înapoi

en: Seek forward
ro: Derulează înainte

en: Seek the currently playing track by a relative amount
ro: Caută în piesa redată curent după o cantitate relativă

en: Seek the currently playing track to an absolute position
ro: Caută în piesa redată curent pentru o poziție absolută

en: Seeking using a keyboard shortcut or mouse wheel
ro: Căutare utilizând o scurtătură pe tastatură sau rotița mouse-ului

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select None
ro: Nu este selectat nimic

en: Select a directory
ro: Selectați un director

en: Select a file
ro: Selectați un fișier

en: Select background color:
ro: Selectați culoarea de fundal:

en: Select background image
ro: Selectați imaginea de fundal

en: Select best possible match
ro: Selectați cea mai bună potrivire

en: Select foreground color:
ro: Selectați culoare prim-plan:

en: Select visualizations
ro: Selectați vizualizările

en: Select visualizations...
ro: Selectați vizualizările...

en: Select...
ro: Selectați...

en: Serial number
ro: Număr serial

en: Server URL
ro: Adresă URL server

en: Server details
ro: Detalii server

en: Service offline
ro: Serviciu offline

en: Set %1 to "%2"...
ro: Setează %1 la „%2”...

en: Set target rate
ro: Stabilește rata țintă

en: Set the volume to <value> percent
ro: Stabilește volumul la <value> procent

en: Set value for all selected tracks...
ro: Stabilește valoarea pentru toate piesele selectate...

en: Settings
ro: Setări

en: Short duration (at least 1 minute or half the track length)
ro: Durată scurtă (cel puțin un minut sau jumătate din lungimea piesei)

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: Shortcut for %1
ro: Scurtătură pentru %1

en: Shortcut for %1 already exists
ro: Scurtătura pentru %1 există deja

en: Show
ro: Arată

en: Show OSD
ro: Arată OSD

en: Show a glowing animation on the current track
ro: Arată o animație luminoasă pe piesa curentă

en: Show a moodbar in the track progress bar
ro: Arată o bară de dispoziție în bara de progres a piesei

en: Show a native desktop notification
ro: Arată o notificare de desktop nativă

en: Show a notification when I change the repeat/shuffle mode
ro: Arată o notificare când se schimbă modul repetare/amestecare

en: Show a notification when I change the volume
ro: Arată o notificare când se modifică volumul

en: Show a notification when I pause playback
ro: Arată o notificare când se întrerupe temporar redarea

en: Show a popup from the system tray
ro: Arată o notificare în zona de notificare

en: Show a pretty OSD
ro: Arată un OSD simpatic

en: Show above status bar
ro: Arată deasupra barei de stare

en: Show all songs
ro: Arată toate melodiile

en: Show all the songs
ro: Arată toate melodiile

en: Show cover art in library
ro: Arată coperțile albumelor în colecție

en: Show dividers
ro: Arată separatori

en: Show fullsize...
ro: Arată dimensiunea completă...

en: Show in file browser...
ro: Arată în navigatorul de fișiere...

en: Show in library...
ro: Arată în colecție...

en: Show in various artists
ro: Arată în Artiști diferiți

en: Show moodbar
ro: Arată bara de dispoziție

en: Show only duplicates
ro: Arată numai duplicatele

en: Show only untagged
ro: Arată numai pe cele neetichetate

en: Show or hide the sidebar
ro: Arată sau ascunde bara laterală

en: Show search suggestions
ro: Arată sugestii de căutare

en: Show sidebar
ro: Arată bara laterală.

en: Show the "love" button
ro: Arată butonul „Apreciați”

en: Show the scrobble button in the main window
ro: Arată butonul scrobble în fereastra principală

en: Show tray icon
ro: Arată pictograma în zona de notificare

en: Show which sources are enabled and disabled
ro: Arată care surse sunt activate și dezactivate

en: Show/Hide
ro: Arată/Ascunde

en: Shuffle
ro: Amestecă

en: Shuffle albums
ro: Amestecă albume

en: Shuffle all
ro: Amestecă tot

en: Shuffle playlist
ro: Amestecă lista de redare

en: Shuffle tracks in this album
ro: Amestecă piesele din acest album

en: Sign in
ro: Autentificare

en: Sign out
ro: Deautentificare

en: Signing in...
ro: Se autentifică...

en: Size
ro: Dimensiune

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Skip backwards in playlist
ro: Sari înapoi în lista de redare

en: Skip count
ro: Omite numărătoarea

en: Skip files with these extensions (comma separated, case insensitive)
ro: Omite fișierele cu aceste extensii (separate prin virgulă, majuscule nesemnificative)

en: Skip forwards in playlist
ro: Sari înainte în lista de redare

en: Skip selected tracks
ro: Omite piesele selectate

en: Skip to the next album
ro: Sari la următorul album

en: Skip track
ro: Omite piesa

en: Small album cover
ro: Copertă mică album

en: Small sidebar
ro: Bară laterală mică

en: Smart playlist
ro: Listă de redare inteligentă

en: Smart playlists
ro: Liste de redare inteligente

en: Song Information
ro: Informații melodie

en: Song Metadata
ro: Metadate melodie

en: Song info
ro: Informație melodie

en: Sonogram
ro: Sonogramă

en: Sorry
ro: Ne pare rău

en: Sort by genre (alphabetically)
ro: Sortează după gen (alfabetic)

en: Sort by genre (by popularity)
ro: Sortează după gen (după popularitate)

en: Sort by station name
ro: Sortează după numele stației

en: Sort songs by
ro: Sortează melodiile după

en: Sorting
ro: Se sortează

en: Source
ro: Sursă

en: Sources
ro: Surse

en: Starred Albums
ro: Albume favorite

en: Start ripping
ro: Pornire extragere

en: Start the playlist currently playing
ro: Pornește lista de redare curent redată

en: Start transcoding
ro: Pornire transcodificare

en: Starting %1
ro: Se pornește %1

en: Starting...
ro: Se pornește...

en: Stop
ro: Oprire

en: Stop after
ro: Oprește după

en: Stop after each track
ro: Oprește după fiecare piesă

en: Stop after every track
ro: Oprește după fiecare piesă

en: Stop after this track
ro: Oprește după această piesă

en: Stop playback
ro: Oprește redarea

en: Stop playback after current track
ro: Oprește redarea după piesa curentă

en: Stop playback if song fails to play
ro: Oprește redarea dacă redarea melodiei eșuează

en: Stop playing after current track
ro: Oprește redarea după piesa curentă

en: Stop playing after track: %1
ro: Oprește redarea după piesa: %1

en: Stopped
ro: Oprit

en: Stream
ro: Flux

en: Stream Details
ro: Detalii flux

en: Streaming from a Subsonic server requires a valid server license after the 30-day trial period.
ro: Redarea de flux de pe un server Subsonic solicită o licență validă de server după perioada de încercare de 30 de zile.

en: Streaming membership
ro: Abonare la redarea de fluxuri

en: Subscribers
ro: Abonați

en: Success!
ro: Succes!

en: Successfully written %1
ro: S-a scris cu succes %1

en: Suggested tags
ro: Etichete sugerate

en: Suitable element not found
ro: Niciun element potrivit nu a fost găsit

en: Summary
ro: Sumar

en: Super high (%1 fps)
ro: Foarte înalt (%1 fps)

en: Super high (2048x2048)
ro: Foarte înalt (2048x2048)

en: Supported formats
ro: Formate acceptate

en: Synchronize statistics to files now
ro: Sincronizează acum statisticile cu fișierele

en: System colors
ro: Culori sistem

en: Tabs on top
ro: File sus

en: Tag fetcher
ro: Aducere etichete

en: Target bitrate
ro: Rată de biți țintă

en: Text options
ro: Opțiuni text

en: Thanks to
ro: Mulțumiri către

en: The "%1" command could not be started.
ro: Comanda „%1” nu poate fi pornită.

en: The album cover of the currently playing song
ro: Coperta albumului melodiei redate curent

en: The directory %1 is not valid
ro: Directorul %1 nu este valid

en: The discoverer is busy
ro: Descoperitorul este ocupat

en: The format is only updated when a pipeline starts.
ro: Formatul este actualizat numai când linia de asamblare începe.

en: The second value must be greater than the first one!
ro: A doua valoare trebuie să fie mai mare decât prima!

en: The site you requested does not exist!
ro: Site-ul pe care l-ați solicitat nu există!

en: The site you requested is not an image!
ro: Site-ul solicitat nu este o imagine!

en: The trial period for the Subsonic server is over. Please donate to get a license key. Visit subsonic.org for details.
ro: Perioada de încercare pentru serverul Subsonic s-a terminat. Donați pentru a obține o cheie de licență. Vizitați subsonic.org pentru detalii.

en: The version of Clementine you've just updated to requires a full library rescan because of the new features listed below:
ro: Versiunea Clementine pe care tocmai ați actualizat-o necesită o rescanare completă a colecției datorită funcțiunilor noi listate mai jos:

en: There are other songs in this album
ro: Sunt alte melodii în acest album

en: There was a problem communicating with gpodder.net
ro: A fost o problemă la comunicarea cu gpodder.net

en: There was a problem fetching the metadata from Magnatune
ro: A fost o problemă la obținerea metadatelor de la Magnatune

en: There was a problem parsing the response from the iTunes Store
ro: A fost o problemă la analizarea răspunsului de la iTunes Store

en: There were problems copying some songs.  The following files could not be copied:
ro: A fost o problemă la copierea unor melodii. Următoarele fișiere nu au putut fi copiate:

en: There were problems deleting some songs.  The following files could not be deleted:
ro: A fost o problemă la ștergerea unor melodii. Următoarele fișiere nu pot fi șterse:

en: These files will be deleted from the device, are you sure you want to continue?
ro: Aceste fișiere vor fi șterse de pe dispozitiv, sigur doriți să continuați?

en: These files will be permanently deleted from disk, are you sure you want to continue?
ro: Aceste fișiere vor fi șterse permanent de pe disk, sigur doriți să continuați?

en: These folders will be scanned for music to make up your library
ro: Aceste dosare vor fi scanate pentru a căuta muzică în scopul alcătuirii colecției dumneavoastră

en: These settings are used in the "Transcode Music" dialog, and when converting music before copying it to a device.
ro: Aceste setări sunt utilizate în caseta de dialog „Transcodare muzică” și când se convertește muzică înainte de a fi copiată pe un dispozitiv.

en: Third Level
ro: Nivelul 3

en: Third level
ro: Al treilea nivel

en: This action will create a database which could be as big as 150 MB.
    Do you want to continue anyway?
ro: Această acțiune va crea o bază de date de aproximativ 150MB.
    Doriți să continuați?

en: This album is not available in the requested format
ro: Acest album nu este disponibil în formatul cerut

en: This can be changed later through the preferences
ro: Aceasta poate fi modificată mai târziu din preferințe

en: This device must be connected and opened before Clementine can see what file formats it supports.
ro: Dispozitivul trebuie conectat și deschis înainte ca Clementine să poată vedea ce formate de fișier sunt suportate.

en: This device supports the following file formats:
ro: Dispozitivul suportă următoarele formate de fișiere:

en: This device will not work properly
ro: Acest dispozitiv nu funcționează corespunzător

en: This is an MTP device, but you compiled Clementine without libmtp support.
ro: Acesta este un dispozitiv MTP, dar ați compilat Clementine fără suport libmtp.

en: This is an iPod, but you compiled Clementine without libgpod support.
ro: Acesta este un iPod, dar ați compilat Clementine fără suport libgpod.

en: This is the first time you have connected this device.  Clementine will now scan the device to find music files - this may take some time.
ro: Aceasta este prima dată când ați conectat acest dispozitiv. Clementine va scana acum dispozitivul pentru a găsi fișiere muzică - aceasta poate dura.

en: This option can be changed in the "Behavior" preferences
ro: Această opțiune poate fi modificată în „Comportament”

en: This stream is for paid subscribers only
ro: Acest flux este numai pentru abonații cu plată

en: This type of device is not supported: %1
ro: Acest tip de dispozitiv nu este suportat: %1

en: Time step
ro: Pas timp

en: Title
ro: Titlu

en: Today
ro: Astăzi

en: Toggle Pretty OSD
ro: Comută OSD simpatic

en: Toggle fullscreen
ro: Comută afișare pe tot ecranul

en: Toggle queue status
ro: Comută stare coadă

en: Toggle scrobbling
ro: Comută scrobbling

en: Toggle visibility for the pretty on-screen-display
ro: Comută vizibilitatea pentru afișare-pe-ecran drăguță

en: Tomorrow
ro: Mâine

en: Too many redirects
ro: Prea multe redirecționări

en: Total albums:
ro: Albume în total:

en: Total bytes transferred
ro: Total octeți transferați

en: Total network requests made
ro: Total cereri rețea făcute

en: Trac&k
ro: Pie&să

en: Track
ro: Piesă

en: Transcode Music
ro: Transcodează muzica

en: Transcoder Details
ro: Detalii codor

en: Transcoding
ro: Se transcodifică

en: Transcoding %1 files using %2 threads
ro: Se transcodifică %1 utilizând %2 fire de execuție

en: Transcoding options
ro: Opțiuni transcodificare

en: Transcoding options - %1
ro: Opțiuni transcodare - %1

en: Try to extract title, artist, and album from file path.
ro: Încearcă extragerea titlului, artistului și albumului din calea fișierului.

en: Try to guess missing metadata
ro: Încearcă să ghicești metadatele lipsă

en: Turbine
ro: Turbină

en: Turn off
ro: Oprește

en: Two loop searching method
ro: Metodă de căutare cu două bucle

en: URL of its Logo:
ro: URL-ul Logoului:

en: URL(s)
ro: URL(-uri)

en: Ultra wide band (UWB)
ro: Banda ultra-larga (BUL)

en: Unable to connect
ro: Nu se poate conecta

en: Unable to download %1 (%2)
ro: Nu se poate descărca %1 (%2)

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown content-type
ro: Tip de conținut necunoscut

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown filetype: %1
ro: Tip de fișier necunoscut: %1

en: Unset cover
ro: Deselectează coperta

en: Unskip selected tracks
ro: Nu omite piesele selectate

en: Unskip track
ro: Nu omite piesa

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: Upcoming Concerts
ro: Concerte viitoare

en: Update all podcasts
ro: Actualizează toate podcasturile

en: Update changed library folders
ro: Actualizează dosarele modificate ale colecției

en: Update the library when Clementine starts
ro: Actualizează colecția atunci când pornește Clementine

en: Update this podcast
ro: Actualizează acest podcast

en: Updating
ro: Se actualizează

en: Updating %1
ro: Se actualizează %1

en: Updating %1%...
ro: Se actualizează %1%...

en: Updating library
ro: Se actualizează colecția

en: Usage
ro: Utilizare

en: Use Album Artist tag when available
ro: Utilizează eticheta Album Artist când este posibil

en: Use Gnome's shortcut keys
ro: Utilizați scurtăturile pe tastatură Gnome

en: Use Psychedelic Colors
ro: Utilizează culori psihedelice

en: Use Replay Gain metadata if it is available
ro: Utilizează metadate Replay Gain când sunt disponibile

en: Use SSLv3
ro: Utilizează SSLv3

en: Use Wii Remote
ro: Utilizează telecomanda Wii

en: Use a custom color set
ro: Utilizează un set de culori personalizat

en: Use a custom message for notifications
ro: Utilizează un mesaj personalizat pentru notificări

en: Use a network remote control
ro: Utilizează un control la distanță prin rețea

en: Use authentication
ro: Utilizează autentificarea

en: Use bitrate management engine
ro: Utilizează motorul de administrare a ratei de biți

en: Use default bitrate
ro: Utilizează rata de biți implicită

en: Use dynamic mode
ro: Utilizează modul dinamic

en: Use notifications to report Wii Remote status
ro: Utilizează notificările pentru raportare stare Wii Remote

en: Use system icons
ro: Folosește iconițele sistemului

en: Use temporal noise shaping
ro: Utilizează temporal noise shaping

en: Use the system default
ro: Utilizează valorile implicite de sistem

en: Use the system default color set
ro: Utilizează setul de culori implicit al sistemului

en: Use the system proxy settings
ro: Utilizează setările proxy ale sistemului

en: Used
ro: Utilizat

en: User interface
ro: Interfață utilizator

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Using the menu to add a song will...
ro: Utilizarea meniului pentru a adăuga o melodie va...

en: Variable bit rate
ro: Rată de biți variabilă

en: Various artists
ro: Artiști diferiți

en: Verify Server certificate
ro: Verifică certificatul serverului

en: Version %1
ro: Versiunea %1

en: View
ro: Vizualizare

en: View Stream Details
ro: Vizualizează detaliile fluxului

en: Visualization mode
ro: Mod vizualizare

en: Visualizations
ro: Vizualizări

en: Visualizations Settings
ro: Setări vizualizare

en: Voice activity detection
ro: Detecție activitate voce

en: Volume %1%
ro: Volum %1%

en: Warn me when closing a playlist tab
ro: Atenționează-mă când închid o filă listă de redare

en: Warning: This compression level is outside of the streamable subset. This means that a decoder may not be able to start playing it mid-stream. It may also affect the performance of hardware decoders.
ro: Atenție: Nivelul de compresie este în afara setului de transmisie. Aceasta înseamnă că un decodor nu poate porni redarea în timpul transmisiei. Poate de asemenea afecta performanța decodoarelor fizice.

en: Website
ro: Site web

en: Weeks
ro: Săptămâni

en: When Clementine starts
ro: Când pornește Clementine

en: When calculating play counts, use
ro: Când se calculează numărul redărilor, utilizează

en: When looking for album art Clementine will first look for picture files that contain one of these words.
    If there are no matches then it will use the largest image in the directory.
ro: Când se caută coperți de albume, Clementine va căuta mai întâi fișierele imagine care conțin unul dintre aceste cuvinte.
    Dacă nu se potrivește nici unul, se va folosi cea mai mare imagine din director.

en: When saving a playlist, file paths should be
ro: La salvarea unei liste de redare, căile fișierului ar trebui să fie

en: When sorting artists, albums and titles
ro: Când se sortează artiști, albume și titluri

en: When the list is empty...
ro: Când lista este goală...

en: Why not try...
ro: De ce nu încercați...

en: Wide band (WB)
ro: Bandă largă (WB)

en: Wii Remote %1: activated
ro: Wii Remote %1: activată

en: Wii Remote %1: connected
ro: Wii Remote %1: conectat

en: Wii Remote %1: critical battery (%2%)
ro: Wii Remote %1: baterie critică (%2%)

en: Wii Remote %1: disactived
ro: Wii Remote %1: dezactivat

en: Wii Remote %1: disconnected
ro: Wii Remote %1: deconectat

en: Wii Remote %1: low battery (%2%)
ro: Wii Remote %1: baterie critică (%2%)

en: Windows Media audio
ro: audio Windows Media

en: Without cover:
ro: Fără copertă:

en: Would you like to move the other songs in this album to Various Artists as well?
ro: Doriți să fie mutate, de asemenea, și celelalte melodii din acest album în Artiști diferiți?

en: Would you like to run a full rescan right now?
ro: Doriți să rulați o rescanare completă chiar acum?

en: Write all songs statistics into songs' files
ro: Scrie toate statisticile melodiilor în fișierele melodiei

en: Write metadata
ro: Scrie metadatele

en: Wrong username or password.
ro: Nume utilizator sau parolă greșite

en: Year
ro: An

en: Year - Album
ro: An - Album

en: Year - original
ro: Anul - original

en: Years
ro: Ani

en: Yesterday
ro: Ieri

en: You are about to download the following albums
ro: Sunteți pe cale să descărcați următoarele albume

en: You are about to remove %1 playlists from your favorites, are you sure?
ro: Sunteți pe cale de a elimina %1 liste de redare din favorite, sunteți sigur?

en: You are about to remove a playlist which is not part of your favorite playlists: the playlist will be deleted (this action cannot be undone). 
    Are you sure you want to continue?
ro: Sunteți pe cale să eliminați o listă de redare care nu face parte din listele de redare favorite: lista de redare va fi ștearsă (nu se poate reveni asupra acestei acțiuni). 
    Sigur doriți sa continuați?

en: You are not signed in.
ro: Nu sunteți autentificat.

en: You are signed in as %1.
ro: Sunteți autentificat ca %1.

en: You are signed in.
ro: Sunteți autentificat.

en: You can change the way the songs in the library are organised.
ro: Puteți modifica modul cum sunt organizate melodiile în colecție.

en: You can find <a href="%1">here on GitHub</a> the new cross platform remote.<br/>It is available on <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> and <b>Windows</b><br/>
ro: Puteți găsi <a href="%1">aici pe GitHub</a> noua telecomandă multi-platformă. <br/>Este disponibilă pentru <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> și <b>Windows</b><br/>

en: You can listen to Magnatune songs for free without an account.  Purchasing a membership removes the messages at the end of each track.
ro: Puteți asculta gratuit melodii din Magnatune fără să aveți cont. Dacă achiziționați un abonament, vor fi eliminate mesajele de la finalul fiecărei piese.

en: You can listen to background streams at the same time as other music.
ro: Puteți asculta fluxuri în fundal în același timp cu altă muzică.

en: You can use your Wii Remote as a remote control for Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">See the page on the Clementine wiki</a> for more information.
ro: Puteți utiliza Wii Remote ca telecomandă pentru Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">Accesați pagina wiki Clementine</a> pentru mai multe informații.

en: You do not have an active subscription
ro: Nu aveți un abonament activ

en: You love this track
ro: Apreciați această piesă

en: You need to launch System Preferences and allow Clementine to "<span style="font-style:italic">control your computer</span>" to use global shortcuts in Clementine.
ro: Este necesar să accesați preferințele sistemului și să permiteți Clementine să "<span style="font-style:italic">controleze computerul</span>" pentru a utiliza scurtăturile globale în Clementine.

en: You will need to restart Clementine if you change the language.
ro: Va trebui să reporniți Clementine dacă schimbați limba.

en: Your IP address:
ro: Adresa dumneavoastră IP:

en: Your Magnatune credentials were incorrect
ro: Acreditările dumneavoastră Magnatune sunt incorecte

en: Your library is empty!
ro: Colecția dumneavoastră este goală!

en: Your radio streams
ro: Fluxuri radio proprii

en: Your scrobbles: %1
ro: Scrobble-urile dumneavoastră: %1

en: Your system is missing OpenGL support, visualizations are unavailable.
ro: Sistemului dumneavoastră îi lipsește suportul OpenGL, vizualizările sunt indisponibile.

en: add %n songs
ro: adaugă %n melodii

en: after
ro: după

en: ago
ro: în urmă

en: and
ro: și

en: automatic
ro: automat

en: before
ro: înainte

en: between
ro: între

en: biggest first
ro: întâi cele mai mari

en: comma-separated list of the allowed extensions that will be visible from the network remote (ex: m3u,mp3,flac,ogg,wav)
ro: listă de valori separate prin virgulă ale extensiilor permise ce vor fi vizibile la distanță prin rețea (ex: m3u,mp3,flac,ogg,wav)

en: contains
ro: conține

en: disabled
ro: dezactivat

en: does not contain
ro: nu conține

en: empty
ro: gol

en: ends with
ro: se termină cu

en: equals
ro: egale

en: gpodder.net directory
ro: director gpodder.net

en: greater than
ro: mai mare decât

en: iPods and USB devices currently don't work on Windows.  Sorry!
ro: iPod-urile și dispozitivele USB nu funcționează momentan pe Windows. Ne pare rău!

en: in the last
ro: in ultimele

en: less than
ro: mai puțin decât

en: longest first
ro: întâi cele mai lungi

en: move %n songs
ro: mută %n melodii

en: newest first
ro: întâi cele mai noi

en: not empty
ro: ne-gol

en: not equals
ro: nu sunt egale

en: not in the last
ro: nu se afla in ultimele

en: not on
ro: nu este în

en: oldest first
ro: întâi cele mai vechi

en: on
ro: pornire

en: options
ro: opțiuni

en: or scan the QR code:
ro: sau scanați codul QR:

en: press enter
ro: apăsați enter

en: remove %n songs
ro: elimină %n melodii

en: shortest first
ro: cele mai scurte primele

en: shuffle songs
ro: amestecare melodii

en: smallest first
ro: întâi cele mai scurte

en: sort songs
ro: sortare melodii

en: starts with
ro: începând cu

en: stop
ro: oprește

en: track %1
ro: piesa %1
