Clementine Music Player - en to ru translation catalogue (1343 entries)

en: 
    
    You can favorite playlists by clicking the star icon next to a playlist name
    
    Favorited playlists will be saved here
ru: 
    
    Вы можете добавить плейлист в избранные щелчком по звезде возле имени списка
    
    Избранные плейлисты будут храниться здесь

en:  ANMR method (experimental)
ru:  Метод ANMR (экспериментальный)

en:  days
ru:  дн.

en:  kbps
ru:  кбит/с

en:  ms
ru:  мс

en:  pt
ru:  пт

en:  s
ru:  с

en:  seconds
ru:  секунд

en:  songs
ru:  песен

en: %1 albums
ru: %1 альбомов

en: %1 dB
ru: %1 дБ

en: %1 days
ru: %1 дн.

en: %1 days ago
ru: %1 дн. назад

en: %1 on %2
ru: %1 на %2

en: %1 playlists (%2)
ru: %1 плейлистов (%2)

en: %1 request failed:
    %2
ru: %1 запрос не удался:
    %2

en: %1 song
ru: %1 песня

en: %1 songs
ru: %1 песен

en: %1 songs found
ru: Найдено %1 песен

en: %1 songs found (showing %2)
ru: Найдено %1 песен (показано %2)

en: %1 tracks
ru: %1 треков

en: %1 transferred
ru: %1 передано

en: %1: Wiimotedev module
ru: %1: модуль Wiimotedev

en: %L1 other listeners
ru: Других слушателей: %L1

en: %L1 selected of
ru: выбрано %L1 из

en: %L1 total plays
ru: Всего прослушиваний: %L1

en: %L1 tracks
ru: %L1 треков

en: %n failed
ru: %n с ошибкой

en: %n finished
ru: %n завершено

en: %n remaining
ru: %n осталось

en: &Align text
ru: Выровнять &текст

en: &Center
ru: По &центру

en: &Custom
ru: Д&ругое

en: &Extras
ru: &Дополнения

en: &Grouping
ru: &Группа

en: &Help
ru: &Справка

en: &Hide %1
ru: &Скрыть «%1»

en: &Hide...
ru: &Скрыть…

en: &Left
ru: С&лева

en: &Lock Rating
ru: &Заблокировать оценку

en: &Lyrics
ru: &Текст песни

en: &Music
ru: &Музыка

en: &None
ru: &Нет

en: &Playlist
ru: &Плейлист

en: &Quit
ru: &Выход

en: &Repeat mode
ru: Режим &повторения

en: &Right
ru: С&права

en: &Shuffle mode
ru: &Режим перемешивания

en: &Stretch columns to fit window
ru: &Подгонять по размеру окна

en: &Tools
ru: С&ервис

en: &Year
ru: &Год

en: (different across multiple songs)
ru: (различный через несколько композиций)

en: ...and all the Amarok contributors
ru: …и всем создателям Amarok

en: 0px
ru: 0 пикс

en: 1 day
ru: 1 день

en: 1 track
ru: 1 трек

en: 128k MP3
ru: 128 кбит/c MP3

en: 192,000Hz
ru: 192 000 Гц

en: 44,100Hz
ru: 44 100 Гц

en: 48,000Hz
ru: 48 000 Гц

en: 50 random tracks
ru: 50 случайных треков

en: 96,000Hz
ru: 96 000 Гц

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
ru: <a href="http://www.di.fm/premium/">Обновить до премиум-версии</a>

en: <html><head/><body><p>If not checked, Clementine will  try to save your ratings and other statistics only in a separate database and don't modify your files.</p><p>If checked, it will save statistics both in database and directly into the file each time they changed.</p><p>Please note it might not work for every format and, as there is no standard for doing so, other music players might not be able to read them.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Если не отмечено, то Clementine попытается сохранить ваши оценки и другие статистические данные только в отдельной базе данных без изменения ваших файлов.</p><p>Если отмечено, то статистика будет сохранена как в базе данных, так и прямо в файле каждый раз при их изменении.</p><p>Имейте в виду, что это может не работать для каждого формата и, поскольку стандартов для этого нет, другие музыкальные проигрыватели могут не прочесть их.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Prefix a word with a field name to limit the search to that field, e.g. <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> searches the library for all artists that contain the word Bode, <span style=" font-weight:600;">playcount:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> searches the library for songs played at least twice, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> searches the library for songs played in the last 180 minutes.</p><p><span style=" font-weight:600;">Available fields: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Начните с название поля для ограничения поиска по этому полю. Например: <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Кино</span> ищет в фонотеке всех артистов со словом «Кино», <span style=" font-weight:600;">playcount:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> ищет в фонотеке треки, проигранные хотя бы два раза, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> ищет в фонотеке треки, проигранные за последние 180 минут.</p><p><span style=" font-weight:600;">Доступные поля: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This will write songs' ratings and statistics into files tags for all your library's songs.</p><p>This is not needed if the &quot;Save ratings and statistics in file tags&quot; option has always been activated.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Оценки и статистика песен будут записаны в теги всех музыкальных файлов вашей фонотеки.</p><p>Это не требуется, если параметр «Записывать оценки и статистику в теги файла» был включён постоянно.</p></body></html>

en: <p>This article uses material from the Wikipedia article <a href="%1">%2</a>, which is released under the <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>
ru: <p>Данная статья использует материалы Википедии <a href="%1">%2</a>, которые доступны по лицензии <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
ru: <p>Токены начинаются со знака %, например: %artist %album %title </p>
    
    <p>Если вы окружили часть текста фигурными скобками, то эта часть текста не будет видна при пустом токене</p>

en: A client can connect only, if the correct code was entered.
ru: Клиент сможет подключиться, только если был введён правильный код.

en: A premium account is required
ru: Требуется премиум-аккаунт

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
ru: Умный плейлист — это динамический список композиций из вашей фонотеки. Существуют разные типы умных плейлистов с различными способами подбора треков.

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
ru: Композиция будет добавлена в плейлист, если соответствует этим условиям.

en: A&utomatic
ru: А&втоматические

en: A-Z
ru: А-Я (A-Z)

en: AAC 128k
ru: AAC 128 кбит/c

en: AAC 32k
ru: AAC 32 кбит/c

en: AAC 64k
ru: AAC 64 кбит/c

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
ru: СЛАВА ГИПНОЖАБЕ

en: Abort
ru: Прервать

en: About %1
ru: О %1

en: About Clementine...
ru: О Clementine…

en: About Qt...
ru: О Qt…

en: Absolute
ru: Абсолютные

en: Account details
ru: Данные учётной записи

en: Account details (Premium)
ru: Данные учётной записи (премиум)

en: Action
ru: Действие

[ctx: Category label]
en: Action
ru: Действие

en: Activate/Deactivate Wii Remote
ru: Включить/отключить Wii Remote

en: Add Podcast
ru: Добавить подкаст

en: Add Stream
ru: Добавить поток

en: Add a new line if supported by the notification type
ru: Добавить новую строку, если поддерживается типом уведомления

en: Add action
ru: Добавить действие

en: Add all tracks from a directory and all its subdirectories
ru: Добавить все треки из папки и её подпапок

en: Add another stream...
ru: Добавить другой поток…

en: Add directory...
ru: Добавить каталог…

en: Add file
ru: Добавить файл

en: Add file to transcoder
ru: Конвертировать файл

en: Add file(s) to transcoder
ru: Конвертировать файлы

en: Add file...
ru: Добавить файл…

en: Add files to transcode
ru: Конвертировать файлы

en: Add folder
ru: Добавить папку

en: Add folder...
ru: Добавить папку…

en: Add new folder...
ru: Добавить новую папку…

en: Add podcast
ru: Добавить подкаст

en: Add podcast...
ru: Добавить подкаст…

en: Add search term
ru: Добавить условие поиска

en: Add song album tag
ru: Добавить тег «Альбом»

en: Add song albumartist tag
ru: Добавить тег «Артист альбома»

en: Add song artist tag
ru: Добавить тег «Артист»

en: Add song auto score
ru: Добавить автоматический балл песне

en: Add song composer tag
ru: Добавить тег «Композитор»

en: Add song disc tag
ru: Добавить тег «Диск»

en: Add song filename
ru: Добавить имя файла для песни

en: Add song genre tag
ru: Добавить тег «Жанр»

en: Add song grouping tag
ru: Добавить тег «Группа»

en: Add song length tag
ru: Добавить тег «Длина»

en: Add song performer tag
ru: Добавить тег «Исполнитель»

en: Add song play count
ru: Добавить число прослушиваний песни

en: Add song rating
ru: Добавить оценку песне

en: Add song skip count
ru: Добавить число пропусков песни

en: Add song title tag
ru: Добавить тег «Название»

en: Add song track tag
ru: Добавить тег «Трек» песни

en: Add song year tag
ru: Добавить тег «Год»

en: Add stream...
ru: Добавить поток…

en: Add to another playlist
ru: Добавить в другой плейлист

en: Add to playlist
ru: Добавить в плейлист

en: Add to the queue
ru: Добавить в очередь

en: Add to your radio streams
ru: Добавить в ваши потоки радио

en: Add wiimotedev action
ru: Добавить действие wiimotedev

en: Added this month
ru: Добавлено за месяц

en: Added this week
ru: Добавлено за неделю

en: Added this year
ru: Добавлено за год

en: Added today
ru: Добавлено сегодня

en: Added within three months
ru: Добавлено за три месяца

en: Advanced grouping...
ru: Расширенная группировка…

en: After
ru: После

en: After copying...
ru: После копирования…

en: Album
ru: Альбом

en: Album (ideal loudness for all tracks)
ru: Альбом (идеальная громкость всех треков)

en: Album artist
ru: Артист альбома

en: Album cover
ru: Обложка альбома

en: Album info on jamendo.com...
ru: Сведения об альбоме на jamendo.com…

en: Albums with covers
ru: Альбомы с обложками

en: Albums without covers
ru: Альбомы без обложек

en: All
ru: Все

en: All Files (*)
ru: Все файлы (*)

[ctx: Label for button to enable/disable Hypnotoad background sound.]
en: All Glory to the Hypnotoad!
ru: Слава Гипножабе!

en: All albums
ru: Все альбомы

en: All artists
ru: Все артисты

en: All files (*)
ru: Все файлы (*)

en: All playlists (%1)
ru: Все плейлисты (%1)

en: All the translators
ru: Всем переводчикам

en: All tracks
ru: Все треки

en: Allow a client to download music from this computer.
ru: Позволяет клиенту скачивать музыку с этого компьютера.

en: Allow downloads
ru: Разрешить загрузки

en: Allow mid/side encoding
ru: Разрешить mid/side кодирование

en: Alongside the originals
ru: Вместе с оригиналами

en: Alwa&ys hide the main window
ru: Все&гда скрывать главное окно

en: Always show &the main window
ru: Всегда пока&зывать главное окно

en: Always start playing
ru: Всегда начинать воспроизведение

en: An error occurred loading the iTunes database
ru: Произошла ошибка при загрузке данных iTunes

en: An error occurred writing metadata to '%1'
ru: Произошла ошибка при записи метаданных в «%1»

en: An unspecified error occurred.
ru: Произошла неизвестная ошибка.

en: And:
ru: А также:

en: Angry
ru: Сердитый

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Append files/URLs to the playlist
ru: Добавить файлы/адреса в плейлист

en: Append to current playlist
ru: Добавить в текущий плейлист

en: Append to the playlist
ru: Добавить в плейлист

en: Apply compression to prevent clipping
ru: Применять сжатие для предотвращения искажений

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
ru: Вы действительно хотите удалить предустановку «%1»?

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
ru: Вы действительно хотите сбросить статистику этой песни?

en: Are you sure you want to write song's statistics into song's file for all the songs of your library?
ru: Вы действительно хотите записывать статистику во все файлы вашей фонотеки?

en: Artist
ru: Артист

en: Artist info
ru: Артист

en: Artist's initial
ru: Инициалы артиста

en: As&k when saving
ru: Сп&рашивать при сохранении

en: Audio format
ru: Формат аудио

en: Audio output
ru: Вывод звука

en: Authentication failed
ru: Ошибка аутентификации

en: Author
ru: Автор

en: Authors
ru: Авторы

en: Auto
ru: Авто

en: Automatic
ru: Автоматические

en: Automatic updating
ru: Автоматическое обновление

en: Automatically determine based on sample rate.
ru: Автоопределять на основе частоты дискретизации

en: Automatically open single categories in the library tree
ru: Автоматически раскрывать одиночные категории в дереве фонотеки

en: Available
ru: Доступно

en: Average bitrate
ru: Средний битрейт

en: Average image size
ru: Средний размер изображений

en: BBC Podcasts
ru: Подкасты BBC

en: BPM
ru: Удар/мин

en: Background Streams
ru: Фоновые звуки

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Background opacity
ru: Непрозрачность фона

en: Backing up database
ru: Резервное копирование базы данных

en: Balance
ru: Баланс

en: Ban (Last.fm scrobbling)
ru: Запретить (в скорбблере Last.fm)

en: Bar analyzer
ru: Полосный анализатор

en: Basic Blue
ru: Стандартный голубой

en: Basic audio type
ru: Базовый тип аудио

en: Behavior
ru: Поведение

en: Best
ru: Лучшее

en: Biography
ru: Биография

en: Bit rate
ru: Битрейт

en: Bitrate
ru: Битрейт

[ctx: Refers to bitrate in file organise dialog.]
en: Bitrate
ru: Битрейт

en: Block analyzer
ru: Блоковый анализатор

en: Block type
ru: Тип блока

en: Blur amount
ru: Степень размытия

en: Body
ru: Содержимое

en: Boom analyzer
ru: Подъёмный анализатор

en: Browse...
ru: Обзор…

en: Buffer duration
ru: Размер буфера

en: Buffering
ru: Буферизация

en: Building Seafile index...
ru: Построение индекса Seafile…

en: But these sources are disabled:
ru: Эти источники отключены:

en: Buttons
ru: Клавиши

en: CBC Podcasts
ru: Подкасты CBC

en: CD Drive
ru: CD-привод

en: CUE sheet support
ru: Поддержка файлов разметки CUE

en: Cancel download
ru: Отменить загрузку

en: Change cover art
ru: Заменить обложку

en: Change font size...
ru: Изменить размер шрифта…

en: Change repeat mode
ru: Сменить режим повторения

en: Change shortcut...
ru: Изменить сочетание…

en: Change shuffle mode
ru: Сменить режим перемешивания

en: Change the currently playing song
ru: Сменить активный трек

en: Change the language
ru: Сменить язык

en: Changes will take place when the next song starts playing
ru: Изменения вступят в силу со следующей песни

en: Changing mono playback preference will be effective for the next playing songs
ru: Смена настройки воспроизведения моно подействует со следующей композиции

en: Channels
ru: Каналы

en: Check for new episodes
ru: Проверять новые эпизоды

en: Check for updates
ru: Проверить обновления

en: Check for updates...
ru: Проверить обновления…

en: Choose a name for your smart playlist
ru: Выберите название вашего умного плейлиста

en: Choose automatically
ru: Выбирать автоматически

en: Choose color...
ru: Выбрать цвет…

en: Choose font...
ru: Выбрать шрифт…

en: Choose from the list
ru: Выбор из списка

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
ru: Настройка сортировки плейлиста и количества песен в нём.

en: Choose podcast download directory
ru: Выберите каталог для загрузки подкастов

en: Choose the internet services you want to show.
ru: Выберите службы интернет, которые вы хотите использовать.

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
ru: Выберите сайты, используемые Clementine для поиска текста песен.

en: Classical
ru: Классика

en: Cleaning up
ru: Очистка

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear playlist
ru: Очистить плейлист

en: Clementine Error
ru: Ошибка Clementine

en: Clementine Orange
ru: Оранжевый Clementine

en: Clementine Visualization
ru: Визуализация Clementine

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
ru: Clementine может автоматически конвертировать музыку при копировании на этот носитель в формат, который он поддерживает.

en: Clementine can play music that you have uploaded to Box
ru: Clementine может проигрывать музыку, загруженную вами в Box

en: Clementine can play music that you have uploaded to Dropbox
ru: Clementine может проигрывать музыку, загруженную вами в Dropbox

en: Clementine can play music that you have uploaded to Google Drive
ru: Clementine может проигрывать музыку, загруженную вами в Google Диск

en: Clementine can play music that you have uploaded to OneDrive
ru: Clementine может проигрывать музыку, загруженную на OneDrive

en: Clementine can show a message when the track changes.
ru: Clementine может показывать уведомление при смене трека.

en: Clementine can synchronize your subscription list with your other computers and podcast applications.  <a href="https://gpodder.net/register/">Create an account</a>.
ru: Clementine может синхронизировать ваши подписки с другими компьютерами и приложениями. <a href="https://gpodder.net/register/">Создать аккаунт</a>.

en: Clementine could not load any projectM visualisations.  Check that you have installed Clementine properly.
ru: Clementine не может загрузить ни одну визуализацию projectM. Проверьте, что Clementine установлен правильно.

en: Clementine image viewer
ru: Просмотр изображений в Clementine

en: Clementine was unable to find results for this file
ru: Clementine не смог найти результаты по запросу для этого файла

en: Clementine will find music in:
ru: Clementine будет искать здесь:

en: Click here to add some music
ru: Нажмите сюда для добавления музыки

en: Click here to favorite this playlist so it will be saved and remain accessible through the "Playlists" panel on the left side bar
ru: Нажмите сюда для добавления плейлиста в избранное, он сохранится в разделе левой панели «Списки»

en: Click to toggle between remaining time and total time
ru: Нажмите для переключения между оставшимся и полным временем

en: Clicking the Login button will open a web browser.  You should return to Clementine after you have logged in.
ru: После нажатия откроется окно браузера. Вернитесь в Clementine, когда совершите вход.

en: Close
ru: Закрыть

en: Close playlist
ru: Закрыть плейлист

en: Close visualization
ru: Закрыть визуализацию

en: Closing this window will cancel the download.
ru: Закрытие этого окна отменит загрузку.

en: Closing this window will stop searching for album covers.
ru: Закрытие этого окна остановит поиск обложек для альбомов.

en: Club
ru: Клуб

en: Co&mposer
ru: Ко&мпозитор

en: Colors
ru: Цвета

en: Comma separated list of class:level, level is 0-3
ru: Разделённый запятыми список «класс:уровень», где уровень от 0 до 3

en: Comma separated list of prefix words to ignore when sorting
ru: Разделённый запятыми список префиксных слов, которые следует пропускать при сортировке

en: Command
ru: Команда

en: Comment
ru: Комментарий

en: Complete tags automatically
ru: Автозаполнение тегов

en: Complete tags automatically...
ru: Автозаполнение тегов…

en: Composer
ru: Композитор

en: Configure %1...
ru: Настроить %1…

en: Configure Magnatune...
ru: Настроить Magnatune…

en: Configure Shortcuts
ru: Горячие клавиши

en: Configure Subsonic...
ru: Настроить Subsonic…

en: Configure global search...
ru: Настроить глобальный поиск…

en: Configure library...
ru: Настроить фонотеку…

en: Configure podcasts...
ru: Настроить подкасты…

en: Configure...
ru: Настроить…

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
ru: Подключать пульт Wii при активации/деактивации

en: Connect device
ru: Подключить носитель

en: Connection refused by server, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ru: Соединение отвергнуто сервером, проверьте адрес сервера. Пример: http://localhost:4040/

en: Connection timed out
ru: Время соединения истекло

en: Connection timed out, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ru: Время ожидания соединения истекло, проверьте адрес сервера. Пример: http://localhost:4040/

en: Console
ru: Консоль

en: Constant bitrate
ru: Постоянный битрейт

en: Convert all music
ru: Конвертировать всю музыку

en: Convert any music that the device can't play
ru: Конвертировать всю музыку, которую не может проигрывать носитель

en: Convert lossless audiofiles before sending them to the remote.
ru: Конвертировать аудиофайлы, сжатые без потери качества, перед отправкой их на удалённое устройство.

en: Convert lossless files
ru: Конвертировать файлы, сжатые без потери качества

en: Copy to clipboard
ru: Скопировать в буфер

en: Copy to device...
ru: Копировать на носитель

en: Copy to library...
ru: Копировать в фонотеку…

en: Could not connect to Subsonic, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ru: Не удается подключиться к Subsonic, проверьте адрес сервера. Например, http://localhost:4040/

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
ru: Не удалось создать элемент GStreamer «%1» — убедитесь, что у вас установлены все необходимые дополнения GStreamer

en: Could not detect an audio stream in %1
ru: Не удалось определить поток аудио в течение %1

en: Could not find Google Drive file.
ru: Не удалось найти файл Google Drive.

en: Could not find a suitable encoder element for <b>%1</b>.
ru: Не удалось найти подходящий элемент кодировщика для <b>%1</b>.

en: Could not get details
ru: Не удалось получить данные

en: Could not log in to Last.fm. Please try again.
ru: Не удалось войти в Last.fm. Попробуйте ещё раз.

en: Couldn't create playlist
ru: Невозможно создать плейлист

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
ru: Не возможно найти мультиплексор для %1. Убедитесь, что установлены необходимые модули GStreamer

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
ru: Невозможно найти кодировщик для %1, проверьте, что установлены все необходимые модули GStreamer

en: Couldn't open output file %1
ru: Невозможно открыть выходной файл %1

en: Cover Manager
ru: Менеджер обложек

en: Cover art from embedded image
ru: Обложка из вложенного изображения

en: Cover art loaded automatically from %1
ru: Обложка загружена автоматически с %1

en: Cover art manually unset
ru: Обложка вручную отключена

en: Cover art not set
ru: Обложка не задана

en: Cover art set from %1
ru: Обложка задана из %1

en: Covers from %1
ru: Обложки из %1

en: Create a new playlist with files/URLs
ru: Создать новый плейлист с файлами/адресами

en: Cross-fade when changing tracks automatically
ru: Перекрёстное затухание при автоматической смене трека

en: Cross-fade when changing tracks manually
ru: Перекрёстное затухание при ручной смене трека

en: Ctrl+Down
ru: Ctrl+Вниз

en: Custom
ru: Пользовательская

en: Custom image:
ru: Собственное изображение:

en: Custom message settings
ru: Настройки сообщения

en: Custom...
ru: Пользовательский…

en: D-Bus path
ru: Путь D-Bus

en: Dance
ru: Танцевальная

en: Database
ru: База данных

en: Database corruption detected. Please read https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption for instructions on how to recover your database
ru: Обнаружен сбой в базе данных. Инструкции по восстановлению можно прочитать по адресу https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption

en: Date
ru: Дата

en: Date created
ru: Дата создания

en: Date modified
ru: Дата изменения

en: Days
ru: дн.

en: De&fault
ru: По &умолчанию

en: Decrease the volume by 4 percent
ru: Уменьшить громкость на 4 процента

en: Decrease the volume by <value> percent
ru: Уменьшить громкость на <value> процентов

en: Decrease volume
ru: Уменьшить громкость

en: Default background image
ru: Стандартное фоновое изображение

en: Default device on %1
ru: Стандартное для %1

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Delay between visualizations
ru: Задержка между визуализациями

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete downloaded data
ru: Удалить загруженные данные

en: Delete files
ru: Удалить файлы

en: Delete from device...
ru: Удалить с носителя

en: Delete from disk...
ru: Удалить с диска…

en: Delete played episodes
ru: Удалять прослушанные эпизоды

en: Delete preset
ru: Удалить предустановку

en: Delete smart playlist
ru: Удалить умный плейлист

en: Delete the currently playing song
ru: Удалить активный трек

en: Delete the original files
ru: Удалять исходные файлы

en: Deleting files
ru: Удаление файлов

en: Depth
ru: Глубина

en: Dequeue selected tracks
ru: Убрать выбранные треки из очереди

en: Dequeue track
ru: Убрать трек из очереди

en: Destination
ru: Назначение

en: Details...
ru: Подробнее…

en: Detect
ru: Определять

en: Device
ru: Носитель

en: Device Properties
ru: Свойства носителя

en: Device name
ru: Имя носителя

en: Device properties...
ru: Свойства носителя…

en: Devices
ru: Носители

en: Dialog
ru: Диалоговое окно

en: Did you mean
ru: Возможно, вы имели в виду

en: Digitally Imported password
ru: Пароль

en: Digitally Imported username
ru: Имя пользователя

en: Direct internet connection
ru: Прямое интернет-подключение

en: Directory
ru: Каталог

en: Disable duration
ru: Отключить длительность

en: Disable moodbar generation
ru: Не создавать индикатор тона

[ctx: Refers to a disabled notification type in Notification settings.]
en: Disabled
ru: Отключено

[ctx: Refers to search provider's status.]
en: Disabled
ru: Отключено

en: Disc
ru: Диск

en: Discontinuous transmission
ru: Непрерывная передача

en: Display options
ru: Настройки вида

en: Display the on-screen-display
ru: Показывать экранное уведомление

en: Do a full library rescan
ru: Полное пересканирование фонотеки

en: Do a full rescan
ru: Пересканировать полностью

en: Do a full rescan...
ru: Пересканировать полностью…

en: Do not convert any music
ru: Не конвертировать какую-либо музыку

en: Do not overwrite
ru: Не перезаписывать

en: Doing a full rescan will lose any metadata you've saved in Clementine such as cover art, play counts and ratings.  Clementine will rescan all your music in %1 which may take some time.
ru: После полного пересканирования потеряются все метаданные, сохранённые в Clementine, такие как обложки, счётчик прослушиваний и оценки. Clementine так же пересканирует всю вашу музыку в %1, что может занять некоторое время.

en: Don't repeat
ru: Не повторять

en: Don't show in various artists
ru: Не показывать в «Различных артистах»

en: Don't show listened episodes
ru: Не показывать прослушанные эпизоды

en: Don't shuffle
ru: Не перемешивать

en: Don't stop!
ru: Не останавливать!

en: Donate
ru: Пожертвования

en: Double click to open
ru: Щёлкните дважды для открытия

en: Double clicking a song in the playlist will...
ru: Двойной щелчок по плейлисту…

en: Double clicking a song will...
ru: Двойной щелчок по песне…

en: Download %n episodes
ru: Загрузить %n эпизодов

en: Download directory
ru: Каталог загрузок

en: Download episodes to
ru: Загружать эпизоды в

en: Download membership
ru: Подписка для загрузки

en: Download new episodes automatically
ru: Загружать новые эпизоды автоматически

en: Download queued
ru: Загрузка добавлена в очередь

en: Download settings
ru: Настройки загрузки

en: Download the original Android app
ru: Загрузите оригинальное приложение для Android

en: Download the remote for Desktops, Android and iOS
ru: Загрузите приложение удалённого доступа для ПК, Android и iOS

en: Download this album
ru: Загрузить этот альбом

en: Download this album...
ru: Загрузить этот альбом

en: Download this episode
ru: Загрузить этот эпизод

en: Downloading (%1%)...
ru: Загружается (%1%)…

en: Downloading Icecast directory
ru: Загружается директория Icecast

en: Downloading Jamendo catalogue
ru: Загружается каталог Jamendo

en: Downloading Magnatune catalogue
ru: Загружается каталог Magnatune

en: Downloading metadata
ru: Загрузка метаданных

en: Drag to reposition
ru: Перетащите для размещения

en: Dubstep
ru: Дабстеп

en: Dump Graph
ru: График выгрузки

en: Dump Pipeline Graph
ru: График выгрузки канала обработки

en: Dump To Logs
ru: Выгрузить в журналы

en: Duration
ru: Длительность

en: Dynamic mode is on
ru: Динамический режим включён

en: Dynamic random mix
ru: Динамичный случайный микс

en: Edit smart playlist...
ru: Править умный плейлист…

en: Edit tag "%1"...
ru: Править тег «%1»…

en: Edit tag...
ru: Править тег…

en: Edit tags
ru: Править теги

en: Edit track information
ru: Правка данных трека

en: Edit track information...
ru: Править данные трека…

en: Edit tracks information...
ru: Править данные треков…

en: Edit...
ru: Править…

en: Email
ru: Эл. почта

en: Enable Wii Remote support
ru: Включить поддержку пульта Wii

en: Enable equalizer
ru: Включить эквалайзер

en: Enable shortcuts only when Clementine is focused
ru: Включать горячие клавиши, только если Clementine в фокусе

en: Enable song metadata inline edition with click
ru: Включить встроенную правку метаданных песни по щелчку

en: Enable sources below to include them in search results.  Results will be displayed in this order.
ru: Выберите источники для включения в поиск. Результаты поиска отобразятся в указанном порядке.

en: Enable/disable Last.fm scrobbling
ru: Включить/отключить скробблер Last.fm

en: Encoder
ru: Кодировщик

en: Encoding complexity
ru: Сложность кодирования

en: Encoding engine quality
ru: Качество кодирования

en: Encoding mode
ru: Режим кодирования

en: Enter a URL
ru: Ввести адрес

en: Enter a URL to download a cover from the Internet:
ru: Введите адрес для скачивания обложки из Интернета:

en: Enter a filename for exported covers (no extension):
ru: Введите имя файла для экспортируемых обложек (без расширения):

en: Enter a new name for this playlist
ru: Введите новое имя для этого плейлиста

en: Enter search terms above to find music on your computer and on the internet
ru: Введите условия поиска музыки на компьютере и в интернете

en: Enter search terms below to find podcasts in the iTunes Store
ru: Введите ключевые слова для поиска подкастов в iTunes Store

en: Enter search terms below to find podcasts on gpodder.net
ru: Введите ключевые слова для поиска в gpodder.net

en: Enter search terms here
ru: Введите критерии поиска

en: Enter the URL of an internet radio stream:
ru: Введите адрес потока интернет-радио:

en: Enter the name of the folder
ru: Введите имя папки

en: Enter this IP in the App to connect to Clementine.
ru: Введите этот IP-адрес в приложении для подключения к Clementine.

en: Entire collection
ru: Вся коллекция

en: Episode information
ru: Информация об эпизоде

en: Equalizer
ru: Эквалайзер

en: Equivalent to --log-levels *:1
ru: Аналогично --log-levels *:1

en: Equivalent to --log-levels *:3
ru: Аналогично --log-levels *:3

en: Error
ru: Ошибка

en: Error connecting MTP device
ru: Ошибка подключения устройства MTP

en: Error copying songs
ru: Ошибка копирования композиций

en: Error deleting songs
ru: Ошибка удаления композиций

en: Error discovering %1: %2
ru: Обнаружена ошибка %1: %2

en: Error loading %1
ru: Ошибка загрузки %1

en: Error loading di.fm playlist
ru: Ошибка при загрузке плейлиста di.fm

en: Error processing %1: %2
ru: Ошибка при обработке %1: %2

en: Error while loading audio CD
ru: Ошибка при загрузке аудио-CD

en: Ever played
ru: Любые прослушанные

en: Every 10 minutes
ru: Каждые 10 минут

en: Every 12 hours
ru: Каждые 12 часов

en: Every 2 hours
ru: Каждые 2 часа

en: Every 20 minutes
ru: Каждые 20 минут

en: Every 30 minutes
ru: Каждые 30 минут

en: Every 6 hours
ru: Каждые 6 часов

en: Every hour
ru: Каждый час

en: Except between tracks on the same album or in the same CUE sheet
ru: Кроме треков с одного и того же альбома или CUE-файла

en: Existing covers
ru: Существующие обложки

en: Expand
ru: Расширить

en: Expires on %1
ru: Истекает %1

en: Export Covers
ru: Экспорт обложек

en: Export covers
ru: Экспорт обложек

en: Export downloaded covers
ru: Экспорт загруженных обложек

en: Export embedded covers
ru: Экспорт вложенных обложек

en: Export finished
ru: Экспорт завершён

en: Exported %1 covers out of %2 (%3 skipped)
ru: Экспортировано %1 обложек из %2 (%3 пропущено)

en: F32LE (32-bit)
ru: F32LE (32 бита)

en: Fade out on pause / fade in on resume
ru: Затухание при паузе / нарастание при возобновлении

en: Fade out when stopping a track
ru: Затухание при остановке трека

en: Fading
ru: Затухание звука

en: Fading duration
ru: Длительность затухания

en: Failed reading CD drive
ru: Не удалось прочесть CD-привод

en: Failed to fetch directory
ru: Ошибка получения каталога

en: Failed to fetch podcasts
ru: Ошибка получения подкастов

en: Failed to get channel list:
    %1
ru: Не удалось получить список каналов:
    %1

en: Failed to load podcast
ru: Ошибка загрузки подкаста

en: Failed to parse %1 response:
    %2
ru: Не удалось обработать ответ %1:
    %2

en: Failed to parse the XML for this RSS feed
ru: Ошибка разбора XML в данной RSS подписке

en: Failed to update icecast directory:
    %1
ru: Не удалось обновить каталог icecast:
    %1

en: Failed to write new auto-tags to '%1'
ru: Запись новых авто-тегов в '%1' не удалась

en: Fast
ru: Быстрое

en: Fast search
ru: Быстрый поиск

en: Favourite tracks
ru: Любимые треки

en: Fetch Missing Covers
ru: Получить недостающие обложки

en: Fetch automatically
ru: Получать автоматически

en: Fetch completed
ru: Получение завершено

en: Fetching Subsonic library
ru: Получение фонотеки Subsonic

en: Fetching cover error
ru: Ошибка получения обложки

en: Fetching playlist items
ru: Получение объектов плейлиста

en: File extension
ru: Расширение файла

en: File formats
ru: Форматы файлов

en: File name
ru: Полное имя файла

en: File name (without path)
ru: Имя файла

en: File paths
ru: Пути файлов

en: File size
ru: Размер файла

en: File type
ru: Тип файла

en: Filename
ru: Имя файла

en: Filename Preview
ru: Предпросмотр имени файла

en: Files
ru: Файлы

en: Files root folder
ru: Файлы корневой папки

en: Files to transcode
ru: Файлы для конвертации

en: Find songs in your library that match the criteria you specify.
ru: Найти композиции в фонотеке по указанным вами критериям.

en: Fingerprinting song
ru: Получение отпечатка песни

en: Finish
ru: Готово

en: First level
ru: Первый уровень

en: Fit cover to width
ru: Подогнать обложку по ширине

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Force mono encoding
ru: Принудительно кодировать в моно

en: Forget device
ru: «Забыть» носитель

en: Forgetting a device will remove it from this list and Clementine will have to rescan all the songs again next time you connect it.
ru: Команда «Забыть носитель», удалит носитель из этого списка и Clementine пересканирует все песни на нём при следующем подключении.

en: Form
ru: Форма

en: Format
ru: Формат

en: Framerate
ru: Частота кадров

en: Frames per buffer
ru: Фреймов на буфер

en: Frequently Played Albums
ru: Часто прослушиваемые альбомы

en: Frozen
ru: Холодный

en: Full Bass
ru: Бас

en: Full Bass + Treble
ru: Бас + высокие частоты

en: Full Treble
ru: Высокие частоты

en: Ge&nre
ru: &Жанр

en: General
ru: Общие

en: General settings
ru: Общие настройки

en: Genre
ru: Жанр

en: Getting channels
ru: Получение каналов

en: Getting station
ru: Получение станции

en: Getting streams
ru: Получение потоков

en: Give it a name:
ru: Название:

en: Go
ru: Перейти

en: Go to next playlist tab
ru: Перейти к следующему плейлисту

en: Go to previous playlist tab
ru: Перейти к предыдущему плейлисту

en: Google Drive
ru: Google Диск

en: Got %1 covers out of %2 (%3 failed)
ru: Получено %1 обложек из %2 (%3 загрузить не удалось)

en: Grey out non existent songs in my playlists
ru: Отмечать серым несуществующие песни в моих плейлистах

en: Group Library by...
ru: Группировать фонотеку по…

en: Group by
ru: Группировать по

en: Group by Album
ru: Группировать по альбомам

en: Group by Album artist/Album
ru: Группировать по артисту альбома/альбому

en: Group by Artist
ru: Группировать по артисту

en: Group by Artist/Album
ru: Группировать по артисту/альбому

en: Group by Artist/Year - Album
ru: Группировать по артисту/году - альбому

en: Group by Genre/Album
ru: Группировать по жанру/альбому

en: Group by Genre/Artist/Album
ru: Группировать по жанру/артисту/альбому

en: Grouping
ru: Группа

en: Grouping Name
ru: Имя группы

en: Grouping name:
ru: Имя группы:

en: HTML page did not contain any RSS feeds
ru: HTML-страница не содержит RSS-подписок

en: HTTP 3xx status code received without URL, verify server configuration.
ru: Код состояния HTTP 3xx получен без URL, проверьте настройку сервера.

en: HTTP proxy
ru: HTTP-прокси

en: Happy
ru: Счастливый

en: Hardware information
ru: Сведения об оборудовании

en: Hardware information is only available while the device is connected.
ru: Сведения об оборудовании доступны только при подключении устройства.

en: Hide playlist filter toolbar
ru: Скрыть панель фильтра плейлиста

en: High
ru: Высокое

en: High (%1 fps)
ru: Высокая (%1 к/с)

en: High (1024x1024)
ru: Высокое (1024x1024)

en: Hip Hop
ru: Хип-хоп

en: Host not found, check server URL. Example: http://localhost:4040/
ru: Сервер не найден, проверьте адрес сервера. Пример: http://localhost:4040/

en: Hours
ru: Часа(ов)

en: Hypnotoad
ru: Гипножаба

en: I don't have a Magnatune account
ru: У меня нет учётной записи Magnatune

en: Icon
ru: Значок

en: Icons on top
ru: Значки сверху

en: Identifying song
ru: Определение песни

en: If activated, clicking a selected song in the playlist view will let you edit the tag value directly
ru: Если включить, то щелчок по выбранной песне в плейлисте позволит править тег напрямую

en: If enabled the original files will be removed. If transcoded files have the same file extension and the destination is the same directory as the original files, the original files will be replaced.
ru: Если включено, исходные файлы будут удалены. Если перекодированные файлы имеют то же расширение и место назначения, что и исходные, то последние заменятся.

en: If you continue, this device will work slowly and songs copied to it may not work.
ru: При продолжении, устройство будет работать медленно и скопированные песни не будут работать.

en: If you know the URL of a podcast, enter it below and press Go.
ru: Если вы знаете адрес подкаста, введите его сюда и нажмите «Перейти».

en: Ignore "The" in artist names
ru: Пропускать «The» в именах артистов

en: Ignore prefix word(s)
ru: Пропускать префиксы

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)
ru: Изображения (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)
ru: Изображения (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)

en: In %1 days
ru: В течение %1 дн.

en: In %1 weeks
ru: В течение %1 недель

en: In dynamic mode new tracks will be chosen and added to the playlist every time a song finishes.
ru: В динамическом режиме новые треки подбираются и добавляются в плейлист каждый раз, когда заканчивается очередная песня.

en: Include album art in the notification
ru: Показывать обложку альбома в уведомлении

en: Include all songs
ru: Включить все песни

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Client must upgrade.
ru: Несовместимая версия протокола Subsonic REST. Требуется обновление клиента.

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Server must upgrade.
ru: Несовместимая версия протокола Subsonic REST. Требуется обновление сервера.

en: Incomplete configuration, please ensure all fields are populated.
ru: Неполная конфигурация, пожалуйста, убедитесь, что все поля заполнены.

en: Increase the volume by 4 percent
ru: Увеличить громкость на 4 процента

en: Increase the volume by <value> percent
ru: Увеличить громкость на <value> процентов

en: Increase volume
ru: Увеличить громкость

en: Indexing %1
ru: Индексация %1

en: Information
ru: Информация

en: Input options
ru: Настройки ввода

en: Insert...
ru: Вставить…

en: Integrity check
ru: Проверка целостности

en: Internet
ru: Интернет

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Internet services
ru: Службы интернет

en: Intro tracks
ru: Вступительные треки

en: Invalid API key
ru: Неверный ключ API

en: Invalid URL
ru: Недопустимый адрес

en: Invalid format
ru: Неверный формат

en: Invalid method
ru: Неверный метод

en: Invalid parameters
ru: Неверные параметры

en: Invalid resource specified
ru: Указан неверный источник

en: Invalid service
ru: Неверная служба

en: Invalid session key
ru: Неверный ключ сессии

en: Invert Selection
ru: Обратить выбор

en: Jamendo Most Listened Tracks
ru: Самые прослушиваемые треки на Jamendo

en: Jamendo Top Tracks
ru: Самые популярные треки на Jamendo

en: Jamendo Top Tracks of the Month
ru: Треки месяца на Jamendo

en: Jamendo Top Tracks of the Week
ru: Треки недели на Jamendo

en: Jamendo database
ru: База данных Jamendo

en: Jump to previous song right away
ru: Немедленный переход к предыдущей песне

en: Jump to the currently playing track
ru: Перейти к активному треку

en: Keep buttons for %1 second...
ru: Показывать кнопки в течение %1 секунды…

en: Keep buttons for %1 seconds...
ru: Показывать кнопки в течение %1 секунд…

en: Keep running in the background when the window is closed
ru: Продолжить работу в фоне по закрытии окна

en: Keep the original files
ru: Сохранять исходные файлы

[ctx: Label for buton to enable/disable kittens in the now playing widget]
en: Kittens
ru: Котята

en: Kuduro
ru: Кудуро

en: Language
ru: Язык

en: Laptop/Headphones
ru: Наушники/ноутбук

en: Large Hall
ru: Большой зал

en: Large album cover
ru: Крупная обложка альбома

en: Large album cover (details below)
ru: Крупная обложка (данные снизу)

en: Large album cover (no details)
ru: Крупная обложка (без данных)

en: Large sidebar
ru: Широкая боковая панель

en: Last played
ru: Последний раз

[ctx: A playlist's tag.]
en: Last played
ru: Последний раз

en: Last.fm Authentication
ru: Аутентификация в Last.fm

en: Last.fm is currently busy, please try again in a few minutes
ru: Last.fm в данный момент занят, попробуйте позже

en: Last.fm play counts
ru: Счётчики Last.fm

en: Last.fm tags
ru: Теги Last.fm

en: Last.fm wiki
ru: Вики Last.fm

en: Least favourite tracks
ru: Нелюбимые треки

en: Left
ru: Левый канал

en: Length
ru: Длина

en: Library
ru: Фонотека

en: Library advanced grouping
ru: Расширенная группировка фонотеки

en: Library rescan notice
ru: Уведомление о сканировании фонотеки

en: Library search
ru: Поиск по фонотеке

en: Limits
ru: Ограничения

en: Live
ru: Лайв

en: Load
ru: Загрузить

en: Load cover from URL
ru: Загрузка обложки из адреса

en: Load cover from URL...
ru: Загрузить обложку из адреса…

en: Load cover from disk
ru: Загрузить обложку с диска

en: Load cover from disk...
ru: Загрузить обложку с диска…

en: Load playlist
ru: Загрузить плейлист

en: Load playlist...
ru: Загрузить плейлист…

en: Loading MTP device
ru: Загрузка устройства MTP

en: Loading iPod database
ru: Загрузка база данных iPod

en: Loading smart playlist
ru: Загрузка умного плейлиста

en: Loading songs
ru: Загрузка песен

en: Loading stream
ru: Загрузка потока

en: Loading tracks
ru: Загрузка композиций

en: Loading tracks info
ru: Загрузка информации о треках

en: Loading...
ru: Загрузка…

en: Loads files/URLs, replacing current playlist
ru: Загрузка файлов или ссылок с заменой текущего плейлиста

en: Login
ru: Вход

en: Login failed
ru: Ошибка входа

en: Logs
ru: Журналы

en: Long term prediction profile (LTP)
ru: Профиль Long term prediction (LTP)

en: Love
ru: В любимые

en: Love (Last.fm scrobbling)
ru: В любимые (скорбблер Last.fm)

en: Low (%1 fps)
ru: Низкая (%1 к/с)

en: Low (256x256)
ru: Низкое (256x256)

en: Low complexity profile (LC)
ru: Профиль низкой сложности (LC)

en: Lyrics
ru: Текст песни

en: Lyrics from %1
ru: Текст песни из %1

en: Lyrics from the tag
ru: Текст песни из тега

en: M4A AAC
ru: MP4 AAC

en: MP3 256k
ru: MP3 256 кбит/c

en: MP3 96k
ru: MP3 96 кбит/c

en: Magnatune Download
ru: Загрузка Magnatune

en: Magnatune download finished
ru: Загрузка Magnatune окончена

en: Main profile (MAIN)
ru: Основной профиль (MAIN)

en: Make it so!
ru: Да будет так!

[ctx: Label for button to enable/disable Enterprise background sound.]
en: Make it so!
ru: Да будет так!

en: Malformed response
ru: Неправильный ответ

en: Manage saved groupings
ru: Менеджер сохранённых групп

en: Manual proxy configuration
ru: Ручная настройка прокси

en: Manually
ru: Вручную

en: Manufacturer
ru: Производитель

en: Mark as listened
ru: Пометить как прослушанное

en: Mark as new
ru: Пометить как новое

en: Match every search term (AND)
ru: Совпадает с каждым условием поиска (И)

en: Match one or more search terms (OR)
ru: Совпадает с одним или несколькими условиями (ИЛИ)

en: Maximum bitrate
ru: Максимальный битрейт

en: Maximum number of child processes for tag handling (requires restart)
ru: Максимум дочерних процессов для обработки тегов (требует перезапуск)

en: Medium (%1 fps)
ru: Средняя (%1 к/с)

en: Medium (512x512)
ru: Среднее (512x512)

en: Membership type
ru: Тип подписки

en: Minimum bitrate
ru: Минимальный битрейт

en: Minimum buffer fill
ru: Мин. уровень буфера

en: Missing plugins
ru: Отсутствуют плагины

en: Missing projectM presets
ru: Предустановки projectM не найдены

en: Model
ru: Модель

en: Monitor the library for changes
ru: Следить за изменениями фонотеки

en: Mono playback
ru: Режим моно

en: Months
ru: Месяцев

en: Mood
ru: Тон

en: Moodbar style
ru: Стиль индикатора тона

en: Moodbars
ru: Индикатор тона

en: Most played
ru: Наиболее прослушиваемые

en: Mount point
ru: Точка монтирования

en: Mount points
ru: Точки монтирования

en: Move down
ru: Вниз

en: Move to library...
ru: Перенести в фонотеку…

en: Move up
ru: Вверх

en: Music
ru: Музыка

en: Music Library
ru: Фонотека

en: Music extensions remotely visible
ru: Расширения музыки, видимые удалённо

en: Mute
ru: Приглушить звук

en: Name
ru: Имя

[ctx: Category label]
en: Name
ru: Имя

en: Naming options
ru: Параметры именования

en: Narrow band (NB)
ru: Узкая полоса пропускания (NB)

en: Network Proxy
ru: Прокси-сервер

en: Network Remote
ru: Удалённый доступ

en: Never
ru: Никогда

en: Never played
ru: Никогда не прослушивались

en: Never start playing
ru: Никогда не начинать воспроизведение

en: New folder
ru: Новая папка

en: New playlist
ru: Новый плейлист

en: New smart playlist...
ru: Новый умный плейлист…

en: New songs
ru: Новые композиции

en: New tracks will be added automatically.
ru: Новые треки добавляются автоматически.

en: Newest Albums
ru: Новые альбомы

en: Newest tracks
ru: Свежие треки

en: Next
ru: Следующий

en: Next album
ru: Следующий альбом

en: Next track
ru: Следующий трек

en: Next week
ru: На следующей неделе

en: No analyzer
ru: Без анализатора

en: No background image
ru: Без фонового изображения

en: No covers to export.
ru: Нет обложек для экспорта.

en: No long blocks
ru: Без длинных блоков

en: No matches found.  Clear the search box to show the whole playlist again.
ru: Совпадения не найдены. Очистите строку поиска, чтобы увидеть плейлист снова.

en: No settings available for this type.
ru: У этого типа нет доступных настроек.

en: No settings page available for encoder element <b>%1</b>. Please report this issue:<br><a href="%2">%2</a>
ru: Отсутствует доступная страница настроек для объекта кодировщика <b>%1</b>. Пожалуйста, сообщите об этой проблеме: <br> <a href="%2">%2</a>

en: No short blocks
ru: Без коротких блоков

en: None
ru: Нет

en: None of the selected songs were suitable for copying to a device
ru: Ни одна из выбранных песен не подошла для копирования на носитель

en: Normal
ru: Спокойный

en: Normal block type
ru: Нормальный тип блоков

en: Normal duration (at least 4 minutes or half the track length)
ru: Обычная длительность (хотя бы 4 минуты или половина длины трека)

en: Not available while using a dynamic playlist
ru: Не доступно при использовании динамического плейлиста

en: Not connected
ru: Не подключено

en: Not enough content
ru: Недостаточно содержания

en: Not enough fans
ru: Недостаточно фанатов

en: Not enough members
ru: Недостаточно участников

en: Not enough neighbors
ru: Недостаточно соседей

en: Not logged in
ru: Вход не выполнен

en: Not mounted - double click to mount
ru: Не подключено - щёлкните дважды для подключения

en: Notification type
ru: Тип уведомления

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Now Playing
ru: Сейчас проигрывается

en: Number of episodes to show
ru: Число эпизодов для показа

en: Number of processes:
ru: Число процессов:

en: OSD Preview
ru: Предпросмотр экранного меню

en: Off
ru: Откл.

en: On
ru: Вкл.

en: Only accept connections from clients within the ip ranges:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x
ru: Разрешать подключение с IP адресов из диапазонов:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x

en: Only allow connections from the local network
ru: Разрешать соединения только из локальной сети

en: Only show the first
ru: Показывать только первый

en: Opacity
ru: Непрозрачность

en: Open %1 in browser
ru: Открыть «%1» в браузере

en: Open &audio CD...
ru: Открыть &аудио-CD…

en: Open OPML file
ru: Открыть файл OPML

en: Open OPML file...
ru: Открыть файл OPML…

en: Open a directory to import music from
ru: Открыть папку для импорта музыки

en: Open device
ru: Открыть устройство

en: Open file...
ru: Открыть файл…

en: Open in Google Drive
ru: Открыть в Google Диске

en: Open in new playlist
ru: Открыть в новом плейлисте

[ctx: Refers to behavior settings in Clementine settings page.]
en: Open in new playlist
ru: Открыть в новом плейлисте

en: Open in your browser
ru: Открыть в браузере

en: Open...
ru: Открыть…

en: Operation failed
ru: Операция не удалась

en: Optimize for bitrate
ru: Оптимизировать по битрейту

en: Optimize for quality
ru: Оптимизировать по качеству

en: Options...
ru: Настройки…

en: Organise Files
ru: Организовать файлы

en: Organise files...
ru: Организовать файлы…

en: Organising files
ru: Организация файлов

en: Original tags
ru: Исходные теги

en: Original year
ru: Год оригинала

en: Original year - Album
ru: Год оригинала - Альбом

en: Original year tag support
ru: Поддержка года выхода оригинала

en: Other
ru: Прочее

en: Other options
ru: Прочие настройки

en: Output
ru: Вывод

en: Output device
ru: Устройство вывода

en: Output options
ru: Выходные параметры

en: Overwrite all
ru: Перезаписать все

en: Overwrite existing files
ru: Перезаписать существующие файлы

en: Overwrite smaller ones only
ru: Перезаписать только меньшие

en: Owner
ru: Владелец

en: Parsing Jamendo catalogue
ru: Анализ каталога Jamendo

en: Partition label
ru: Метка раздела

en: Party
ru: Вечеринка

en: Password
ru: Пароль

en: Pause
ru: Пауза

en: Pause playback
ru: Приостановить воспроизведение

en: Paused
ru: Приостановлен

en: Performer
ru: Исполнитель

en: Pipeline
ru: Канал обработки

en: Pipelines
ru: Каналы обработки

en: Pixel
ru: Пиксель

en: Plain sidebar
ru: Обычная боковая панель

en: Play
ru: Играть

en: Play count
ru: Разы

en: Play given playlist
ru: Проиграть данный плейлист

en: Play if stopped, pause if playing
ru: Играть если остановлено, пауза если воспроизводится

en: Play if there is nothing already playing
ru: Проиграть, если ничего не играет

en: Play next
ru: Играть следующий

en: Play selected tracks next
ru: Проиграть выбранные треки следующими

en: Play the <n>th track in the playlist
ru: Играть <n> трек в плейлисте

en: Play/Pause
ru: Играть/пауза

en: Playback
ru: Проигрывание

en: Player options
ru: Настройки проигрывателя

en: Playlist
ru: Плейлист

en: Playlist finished
ru: Плейлист закончился

en: Playlist options
ru: Настройки плейлиста

en: Playlist type
ru: Тип плейлиста

en: Playlists
ru: Списки

en: Please close your browser and return to Clementine.
ru: Пожалуйста, закройте браузер и вернитесь в Clementine.

en: Please open this URL in your browser: <a href="%1">%1</a>
ru: Пожалуйста, откройте эту ссылку в вашем браузере: <a href="%1">%1</a>

en: Podcast Information
ru: Информация о подкасте

en: Podcast information
ru: Информация о подкасте

en: Podcasts
ru: Подкасты

en: Pop
ru: Поп

en: Popup duration
ru: Длительность отображения

en: Port
ru: Порт

en: Pre-amp
ru: Предусиление

en: Preference
ru: Настройки

en: Preferences
ru: Настройки

en: Preferences...
ru: Настройки…

en: Preferred album art filenames (comma separated)
ru: Приоритетные имена файлов обложек (через запятые)

en: Preferred audio format
ru: Предпочитаемый формат аудио

en: Preferred format
ru: Предпочитаемый формат

en: Premium audio type
ru: Премиум-тип аудио

en: Preset:
ru: Предустановка:

en: Press a button combination to use for
ru: Нажмите сочетание кнопок для

en: Press a key
ru: Нажмите клавиши

en: Press a key combination to use for %1...
ru: Нажмите сочетание клавиш для: «%1»…

en: Pressing "Previous" in player will...
ru: Нажатие кнопки «Предыдущий» осуществит…

en: Pretty OSD options
ru: Параметры модного экранного меню

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Previous track
ru: Предыдущий трек

en: Print out version information
ru: Вывести информацию о версии

en: Profile
ru: Профиль

en: Progress
ru: Ход выполнения

[ctx: Category label]
en: Progress
ru: Ход выполнения

en: Psychedelic
ru: Психоделия

en: Push Wii Remote button
ru: Нажмите на кнопку Wii Remote

en: Push Wiiremote button
ru: Нажмите на кнопку пульта Wii

en: Put songs in a random order
ru: Перемешать порядок песен

[ctx: Sound quality]
en: Quality
ru: Качество

[ctx: Visualisation quality]
en: Quality
ru: Качество

en: Querying device...
ru: Производится опрос носителя…

en: Queue Manager
ru: Управление очередью

en: Queue selected tracks
ru: Выбранные треки в очередь

en: Queue track
ru: Добавить трек в очередь

en: Quickly rate the playing track
ru: Быстрая оценка активного трека

en: Radio (equal loudness for all tracks)
ru: Радио (равная громкость для всех треков)

en: RadioBrowser
ru: Браузер радио

en: Rain
ru: Дождь

[ctx: Label for button to enable/disable rain background sound.]
en: Rain
ru: Дождь

en: Random Albums
ru: Случайные альбомы

en: Random Songs
ru: Случайные песни

en: Random visualization
ru: Случайная визуализация

en: Rate the current song 0 stars
ru: Оценить текущую песню на 0 звёзд

en: Rate the current song 1 star
ru: Оценить текущую песню на 1 звезду

en: Rate the current song 2 stars
ru: Оценить текущую песню на 2 звезды

en: Rate the current song 3 stars
ru: Оценить текущую песню на 3 звезды

en: Rate the current song 4 stars
ru: Оценить текущую песню на 4 звезды

en: Rate the current song 5 stars
ru: Оценить текущую песню на 5 звёзд

en: Rating
ru: Оценка

en: Really cancel?
ru: Действительно отменить?

en: Recently Played Albums
ru: Недавние прослушанные альбомы

en: Redirect limit exceeded, verify server configuration.
ru: Превышен предел перенаправлений, проверьте настройки сервера.

en: Refresh catalogue
ru: Обновить каталог

en: Refresh channels
ru: Обновить каналы

en: Refresh station list
ru: Обновить список станций

en: Refresh streams
ru: Обновить потоки

en: Reggae
ru: Регги

en: Relative
ru: Относительные

en: Remember Wii remote swing
ru: Запомнить движение пульта Wii

en: Remember from &last time
ru: Вернуть преды&дущее состояние

en: Remember my choice
ru: Запомнить мой выбор

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove action
ru: Удалить действие

en: Remove current song from playlist
ru: Убрать текущую песню из плейлиста

en: Remove duplicates from playlist
ru: Убрать повторы из плейлиста

en: Remove folder
ru: Удалить папку

en: Remove from playlist
ru: Убрать из плейлиста

en: Remove or replace original files
ru: Удалить или заменить исходные файлы

en: Remove playlist
ru: Удалить плейлист

en: Remove playlists
ru: Удалить плейлисты

en: Remove unavailable tracks from playlist
ru: Убрать недоступные треки

en: Rename playlist
ru: Переименовать плейлист

en: Rename playlist...
ru: Переименовать плейлист…

en: Renumber tracks in this order...
ru: Перенумеровать треки в данном порядке…

en: Repeat
ru: Повторение

en: Repeat album
ru: Повторять альбом

en: Repeat playlist
ru: Повторять плейлист

en: Repeat track
ru: Повторять трек

en: Replace current playlist
ru: Заменить текущий плейлист

en: Replace the playlist
ru: Заменить плейлист

en: Replaces spaces with underscores
ru: Заменять пробелы на нижнее подчёркивание

en: Replay Gain
ru: Нормализация громкости

en: Replay Gain mode
ru: Режим нормализации

en: Repopulate
ru: Пересоздать

en: Require authentication code
ru: Требовать код аутентификации

en: Reset
ru: Сброс

en: Reset play counts
ru: Сбросить счётчики прослушивания

en: Restart song, then jump to previous if pressed again
ru: Перезапуск песни, затем переход к предыдущей при повторном нажатии

en: Restart the track, or play the previous track if within 8 seconds of start.
ru: Перезапустить трек или проиграть предыдущий, если не прошло 8 секунд от начала.

en: Restore Default Server
ru: Восстановить стандартный сервер

en: Restrict to ASCII characters
ru: Ограничить только символами ASCII

en: Resume playback on start
ru: Продолжить воспроизведение при запуске

en: Return to Clementine
ru: Вернуться в Clementine

en: Right
ru: Правый канал

en: Rip
ru: Извлечь данные

en: Rip CD
ru: Извлечь данные с CD

en: Rip audio CD
ru: Извлечь данные с аудио-CD

en: Rock
ru: Рок

en: Root folder that will be browsable from the network remote
ru: Корневая папка, которая будет видна через сетевой удалённый доступ

en: Run
ru: Выполнить

en: S16LE (16-bit)
ru: S16LE (16 бит)

en: SOCKS proxy
ru: SOCKS прокси

en: SSL handshake error, verify server configuration. SSLv3 option below may workaround some issues.
ru: Ошибка установки SSL-соединения, проверьте настройки соединения. В некоторых случаях может помочь включение SSLv3.

en: Safely remove device
ru: Безопасно извлечь устройство

en: Safely remove the device after copying
ru: Безопасно извлечь устройство после копирования

en: Sample rate
ru: Частота

en: Samplerate
ru: Частота

en: Save .mood files in your music library
ru: Сохранять файлы тона .mood в папках песен

en: Save album cover
ru: Сохранить обложку альбома

en: Save cover to disk...
ru: Сохранить обложку на диск…

en: Save current grouping
ru: Сохранить текущую группу

en: Save image
ru: Сохранить изображение

[ctx: Save playlist menu action.]
en: Save playlist
ru: Сохранить плейлист

[ctx: Title of the playlist save dialog.]
en: Save playlist
ru: Сохранить плейлист

en: Save playlist...
ru: Сохранить плейлист…

en: Save preset
ru: Сохранить предустановку

en: Save ratings in file tags when possible
ru: Записывать оценки в теги файлов по возможности

en: Save statistics in file tags when possible
ru: Записывать статистику в теги файлов по возможности

en: Save this stream in the Internet tab
ru: Сохранить этот поток во вкладке Интернет

en: Saved Grouping Manager
ru: Менеджер сохранённых групп

en: Saving cue files is not yet supported.
ru: Сохранение файлов CUE пока не поддерживается.

en: Saving songs statistics into songs files
ru: Сохранение статистики композиций в файлы

en: Saving tracks
ru: Сохранение треков

en: Scalable sampling rate profile (SSR)
ru: Профиль Scalable sampling rate (SSR)

en: Scale size
ru: Размер масштабирования

en: Score
ru: Балл

en: Scrobble tracks that I listen to
ru: Скробблить прослушиваемые треки

en: Scroll over icon to change track
ru: Переключать трек по прокрутке колеса над значком

en: Search
ru: Поиск

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Search
ru: Поиск

en: Search Icecast stations
ru: Поиск станций Icecast

en: Search Jamendo
ru: Поиск в Jamendo

en: Search Magnatune
ru: Поиск в Magnatune

en: Search Subsonic
ru: Поиск в Subsonic

en: Search automatically
ru: Искать автоматически

en: Search for album
ru: Поиск альбома

en: Search for album covers...
ru: Поиск обложек альбомов…

en: Search for anything
ru: Произвольный поиск

en: Search for artist
ru: Поиск артиста

en: Search for this
ru: Поиск этого

en: Search gpodder.net
ru: Поиск в gpodder.net

en: Search iTunes
ru: Поиск в iTunes

en: Search mode
ru: Режим поиска

en: Search options
ru: Параметры поиска

en: Search terms
ru: Условия поиска

en: Second Level
ru: Второй уровень

en: Second level
ru: Второй уровень

en: Seek backward
ru: Перемотка назад

en: Seek forward
ru: Перемотка вперёд

en: Seek the currently playing track by a relative amount
ru: Перемотать активный трек на относительную позицию

en: Seek the currently playing track to an absolute position
ru: Перемотать активный трек на абсолютную позицию

en: Seeking using a keyboard shortcut or mouse wheel
ru: Перемотка с помощью горячих клавиш клавиатуры или колеса мыши

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Select None
ru: Отменить выбор

en: Select a directory
ru: Выберите каталог

en: Select a file
ru: Выберите файл

en: Select background color:
ru: Выбрать цвет фона:

en: Select background image
ru: Выбрать фоновое изображение

en: Select best possible match
ru: Выберите наиболее подходящее совпадение

en: Select foreground color:
ru: Выбрать основной цвет:

en: Select visualizations
ru: Выбрать визуализации

en: Select visualizations...
ru: Выбрать визуализации…

en: Select...
ru: Выбрать…

en: Serial number
ru: Серийный номер

en: Server
ru: Сервер

en: Server URL
ru: Адрес сервера

en: Server details
ru: Данные сервера

en: Service offline
ru: Служба недоступна

en: Set %1 to "%2"...
ru: Установить %1 в «%2»…

en: Set target rate
ru: Указать целевую частоту

en: Set the volume to <value> percent
ru: Установить громкость в <value> процентов

en: Set value for all selected tracks...
ru: Установить значение для всех выделенных треков…

en: Settings
ru: Настройки

en: Short duration (at least 1 minute or half the track length)
ru: Короткая длительность (хотя бы 1 минута или половина длины трека)

en: Shortcut
ru: Сочетание клавиш

en: Shortcut for %1
ru: Сочетание клавиш «%1»

en: Shortcut for %1 already exists
ru: Сочетание клавиш «%1» уже существует

en: Show
ru: Показать

en: Show OSD
ru: Показать экранное меню

en: Show a glowing animation on the current track
ru: Подсвечивать активный трек анимацией

en: Show a moodbar in the track progress bar
ru: Показывать индикатор тона в полосе прогресса

en: Show a native desktop notification
ru: Уведомления с помощью служб рабочего стола

en: Show a notification when I change the repeat/shuffle mode
ru: Уведомлять о смене режимов повторения/перемешивания

en: Show a notification when I change the volume
ru: Уведомлять о смене громкости

en: Show a notification when I pause playback
ru: Уведомлять о приостановке проигрывания

en: Show a popup from the system tray
ru: Показывать всплывающие сообщения из трея

en: Show a pretty OSD
ru: Показывать модное экранное меню

en: Show above status bar
ru: Показать над строкой состояния

en: Show all songs
ru: Показывать все композиции

en: Show all the songs
ru: Показать все песни

en: Show cover art in library
ru: Показывать обложки в фонотеке

en: Show dividers
ru: Показывать разделители

en: Show fullsize...
ru: Открыть в полный размер…

en: Show in file browser...
ru: Открыть в менеджере файлов…

en: Show in library...
ru: Показать в фонотеке…

en: Show in various artists
ru: Показывать в «Различных артистах»

en: Show moodbar
ru: Показывать индикатор тона

en: Show only duplicates
ru: Показывать только повторяющиеся

en: Show only untagged
ru: Показывать только без тегов

en: Show or hide the sidebar
ru: Показать или скрыть боковую панель

en: Show search suggestions
ru: Показать поисковые подсказки

en: Show sidebar
ru: Показывать боковую панель

en: Show the "love" button
ru: Показывать кнопку «В любимые»

en: Show the scrobble button in the main window
ru: Показывать кнопку скробблера в главном окне

en: Show tray icon
ru: Показывать значок в трее

en: Show which sources are enabled and disabled
ru: Показать включённые и отключённые источники

en: Show/Hide
ru: Показать/скрыть

en: Shuffle
ru: Перемешивание

en: Shuffle albums
ru: Перемешать альбомы

en: Shuffle all
ru: Перемешать все

en: Shuffle playlist
ru: Перемешать плейлист

en: Shuffle tracks in this album
ru: Перемешать треки в этом альбоме

en: Sign in
ru: Войти

en: Sign out
ru: Выйти

en: Signing in...
ru: Выполняется вход…

en: Size
ru: Размер

en: Size:
ru: Размер:

en: Ska
ru: Ска

en: Skip backwards in playlist
ru: Перейти назад в плейлисте

en: Skip count
ru: Пропуски

en: Skip files with these extensions (comma separated, case insensitive)
ru: Пропускать файлы с этими расширениями (через запятые, регистр не учитывается)

en: Skip forwards in playlist
ru: Перейти вперёд в плейлисте

en: Skip selected tracks
ru: Пропустить выбранные треки

en: Skip to the next album
ru: Перейти к следующему альбому

en: Skip track
ru: Пропустить трек

en: Small album cover
ru: Маленькая обложка альбома

en: Small sidebar
ru: Узкая боковая панель

en: Smart playlist
ru: Умный плейлист

en: Smart playlists
ru: Умные плейлисты

en: Soft
ru: Лёгкая

en: Soft Rock
ru: Софт-рок

en: Song Information
ru: Текст песни

en: Song Metadata
ru: Метаданные песни

en: Song info
ru: Песня

en: Sonogram
ru: Сонограмма

en: Sorry
ru: Извините

en: Sort by genre (alphabetically)
ru: Сортировать по жанру (в алфавитном порядке)

en: Sort by genre (by popularity)
ru: Сортировать по жанру (по популярности)

en: Sort by station name
ru: Сортировать по названию станции

en: Sort songs by
ru: Сортировать песни по

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Source
ru: Источник

en: Sources
ru: Источники

en: Standard
ru: Стандартное

en: Starred Albums
ru: Оценённые альбомы

en: Start ripping
ru: Начать извлечение

en: Start the playlist currently playing
ru: Запустить проигрываемый сейчас плейлист

en: Start transcoding
ru: Конвертировать

en: Starting %1
ru: Запуск %1

en: Starting...
ru: Запуск…

en: Stop
ru: Стоп

en: Stop after
ru: Остановить после

en: Stop after each track
ru: Стоп после каждого трека

en: Stop after every track
ru: Стоп после каждого трека

en: Stop after this track
ru: Стоп после этого трека

en: Stop playback
ru: Остановить воспроизведение

en: Stop playback after current track
ru: Остановить после текущего трека

en: Stop playback if song fails to play
ru: Остановить воспроизведение при ошибке трека

en: Stop playing after current track
ru: Остановить после текущего трека

en: Stop playing after track: %1
ru: Остановить воспроизведение после трека: %1

en: Stopped
ru: Остановлено

en: Stream
ru: Поток

en: Stream Details
ru: Данные потока

en: Streaming from a Subsonic server requires a valid server license after the 30-day trial period.
ru: Для потоковой передачи с сервера Subsonic после 30-дневного пробного периода потребуется рабочая лицензия.

en: Streaming membership
ru: Подписка для прослушивания

en: Subscribers
ru: Подписчики

en: Success!
ru: Успешно завершено!

en: Successfully written %1
ru: Успешно записано %1

en: Suggested tags
ru: Предлагаемые теги

en: Suitable element not found
ru: Подходящий объект не найден

en: Summary
ru: Сводка

en: Super high (%1 fps)
ru: Очень высокая (%1 к/с)

en: Super high (2048x2048)
ru: Очень высокое (2048x2048)

en: Supported formats
ru: Поддерживаемые форматы

en: Synchronize statistics to files now
ru: Синхронизировать статистику в файлы

en: System colors
ru: Системные цвета

en: Tabs on top
ru: Вкладки сверху

en: Tag fetcher
ru: Сборщик тегов

en: Target bitrate
ru: Целевой битрейт

en: Techno
ru: Техно

en: Text options
ru: Свойства текста

en: Thanks to
ru: Благодарности

en: The "%1" command could not be started.
ru: Команда «%1» не может быть выполнена

en: The album cover of the currently playing song
ru: Обложка альбома активной композиции

en: The directory %1 is not valid
ru: Каталог %1 неправильный

en: The discoverer is busy
ru: Искатель занят

en: The format is only updated when a pipeline starts.
ru: Формат обновляется только при старте канала обработки.

en: The second value must be greater than the first one!
ru: Второе значение должно быть выше первого!

en: The site you requested does not exist!
ru: Запрошенный сайт не существует!

en: The site you requested is not an image!
ru: Запрошенная ссылка не является изображением!

en: The trial period for the Subsonic server is over. Please donate to get a license key. Visit subsonic.org for details.
ru: Пробный период для сервера Subsonic закончен. Пожалуйста, внесите пожертвование, чтобы получить лицензионный ключ. Посетите subsonic.org для подробностей.

en: The version of Clementine you've just updated to requires a full library rescan because of the new features listed below:
ru: Обновлённая версия Clementine требует повторного сканирования фонотеки из-за следующих новых возможностей:

en: There are other songs in this album
ru: В альбоме присутствуют другие композиции

en: There was a problem communicating with gpodder.net
ru: Произошла ошибка связи с gpodder.net

en: There was a problem fetching the metadata from Magnatune
ru: Проблема получения метаданных с Magnatune

en: There was a problem parsing the response from the iTunes Store
ru: Произошла ошибка при разборе ответа от iTunes Store

en: There were problems copying some songs.  The following files could not be copied:
ru: В процессе копирования некоторых композиций возникли проблемы. Следующие файлы не могут быть скопированы:

en: There were problems deleting some songs.  The following files could not be deleted:
ru: В процессе удаления некоторых композиций возникли проблемы. Следующие файлы не могут быть удалены:

en: These files will be deleted from the device, are you sure you want to continue?
ru: Эти файлы будут удалены с устройства. Вы действительно хотите продолжить?

en: These files will be permanently deleted from disk, are you sure you want to continue?
ru: Эти файлы будут окончательно удалены с диска, Вы действительно хотите продолжить?

en: These folders will be scanned for music to make up your library
ru: В этих папках происходит поиск музыки для создания вашей фонотеки

en: These settings are used in the "Transcode Music" dialog, and when converting music before copying it to a device.
ru: Эти настройки используются в окне «Конвертер музыки» и при конвертировании музыки перед копированием на носитель.

en: Third Level
ru: Третий уровень

en: Third level
ru: Третий уровень

en: This action will create a database which could be as big as 150 MB.
    Do you want to continue anyway?
ru: Это действие создаст базу данных, которая может занимать более 150Мб.
    Все равно продолжить?

en: This album is not available in the requested format
ru: Этот альбом не доступен в требуемом формате

en: This can be changed later through the preferences
ru: В дальнейшем это может быть изменено в настройках

en: This device must be connected and opened before Clementine can see what file formats it supports.
ru: Устройство должно быть подключено и открыто перед тем, как Clementine определит, какой формат оно поддерживает.

en: This device supports the following file formats:
ru: Это устройство поддерживает следующие форматы:

en: This device will not work properly
ru: Это устройство не будет работать правильно

en: This is an MTP device, but you compiled Clementine without libmtp support.
ru: Это устройство MTP, а ваша версия Clementine собрана без поддержки libmtp.

en: This is an iPod, but you compiled Clementine without libgpod support.
ru: Это iPod, а ваша версия Clementine собрана без поддержки libgpod.

en: This is the first time you have connected this device.  Clementine will now scan the device to find music files - this may take some time.
ru: Это устройство подключено впервые. Clementine выполнит поиск музыкальных файлов на устройстве. Это может занять некоторое время.

en: This option can be changed in the "Behavior" preferences
ru: Эта опция может быть изменена в настройках на вкладке «Поведение»

en: This stream is for paid subscribers only
ru: Поток только для платных подписчиков

en: This type of device is not supported: %1
ru: Не поддерживаемый тип устройства: %1

en: Time step
ru: Шаг времени

en: Title
ru: Название

en: Today
ru: Сегодня

en: Toggle Pretty OSD
ru: Показать/скрыть модное экранное меню

en: Toggle fullscreen
ru: Развернуть на весь экран

en: Toggle queue status
ru: Переключить состояние очереди

en: Toggle scrobbling
ru: Вкл./откл. скробблинг

en: Toggle visibility for the pretty on-screen-display
ru: Переключить видимость модного экранного меню

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: Too many redirects
ru: Слишком много перенаправлений

en: Top Rated Albums
ru: Высоко оценённые альбомы

en: Total albums:
ru: Всего альбомов:

en: Total bytes transferred
ru: Всего передано байт

en: Total network requests made
ru: Всего выполнено сетевых запросов

en: Trac&k
ru: &Трек

en: Track
ru: Трек

en: Transcode Music
ru: Конвертер музыки

en: Transcoder Details
ru: Подробности перекодирования

en: Transcoding
ru: Конвертер

en: Transcoding %1 files using %2 threads
ru: Конвертировано %1 файлов в %2 потока

en: Transcoding options
ru: Настройки конвертации

en: Transcoding options - %1
ru: Настройки конвертации - %1

en: Try to extract title, artist, and album from file path.
ru: Постараться извлечь название, артиста и альбом из пути к файлу.

en: Try to guess missing metadata
ru: Пытаться угадывать недостающие метаданные

en: Turbine
ru: Турбина

en: Turn off
ru: Отключить

en: Two loop searching method
ru: Способ поиска по двум циклам

en: URL
ru: Адрес

en: URL of its Logo:
ru: Адрес логотипа:

en: URL(s)
ru: Ссылки

en: Ultra wide band (UWB)
ru: Сверхширокая полоса пропускания (UWB)

en: Unable to connect
ru: Невозможно подключиться

en: Unable to download %1 (%2)
ru: Невозможно загрузить %1 (%2)

en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Unknown content-type
ru: Неизвестный тип содержимого

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown filetype: %1
ru: Неизвестный тип файла: %1

en: Unset cover
ru: Удалить обложку

en: Unskip selected tracks
ru: Не пропускать выбранные треки

en: Unskip track
ru: Не пропускать трек

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Upcoming Concerts
ru: Предстоящие концерты

en: Update all podcasts
ru: Обновить все подкасты

en: Update changed library folders
ru: Обновить изменения папок фонотеки

en: Update the library when Clementine starts
ru: Обновлять фонотеку при запуске Clementine

en: Update this podcast
ru: Обновить этот подкаст

en: Updating
ru: Обновление

en: Updating %1
ru: Идёт обновление %1

en: Updating %1%...
ru: Обновление %1%…

en: Updating library
ru: Обновление фонотеки

en: Usage
ru: Использование

en: Use Album Artist tag when available
ru: Использовать тег «Артист альбома» по возможности

en: Use Gnome's shortcut keys
ru: Использовать горячие клавиши Gnome

en: Use Psychedelic Colors
ru: Психоделические цвета

en: Use Replay Gain metadata if it is available
ru: Использовать метаданные нормализации по возможности

en: Use SSLv3
ru: Использовать SSLv3

en: Use Wii Remote
ru: Использовать пульт Wii

en: Use a custom color set
ru: Использовать собственный набор цветов

en: Use a custom message for notifications
ru: Использовать собственное сообщение для уведомлений

en: Use a network remote control
ru: Использовать удалённое управление по сети

en: Use authentication
ru: Использовать аутентификацию

en: Use bitrate management engine
ru: Использовать движок управления битрейтом

en: Use default bitrate
ru: Использовать стандартный битрейт

en: Use dynamic mode
ru: Использовать динамический режим

en: Use notifications to report Wii Remote status
ru: Уведомлять о статусе пульта Wii

en: Use system icons
ru: Использовать системные значки

en: Use temporal noise shaping
ru: Использовать временнóе сглаживание шумов

en: Use the system default
ru: Использовать язык системы

en: Use the system default color set
ru: Использовать системные цвета

en: Use the system proxy settings
ru: Использовать системные настройки прокси

en: Used
ru: Использовано

en: User interface
ru: Интерфейс

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Using the menu to add a song will...
ru: После добавления песни через меню…

en: Variable bit rate
ru: Переменный битрейт

en: Various artists
ru: Различные артисты

en: Verify Server certificate
ru: Верифицировать сертификат сервера

en: Version %1
ru: Версия %1

en: View
ru: Просмотр

en: View Stream Details
ru: Просмотр данных потока

en: Visualization mode
ru: Режим визуализации

en: Visualizations
ru: Визуализации

en: Visualizations Settings
ru: Настройки визуализации

en: Voice activity detection
ru: Обнаружение голосовой активности

en: Volume %1%
ru: Громкость %1%

en: Warn me when closing a playlist tab
ru: Спрашивать при закрытии вкладки плейлиста

en: Warning: This compression level is outside of the streamable subset. This means that a decoder may not be able to start playing it mid-stream. It may also affect the performance of hardware decoders.
ru: Предупреждение: Этот уровень сжатия не относится к потоковому подмножеству. Вероятно, декодер не сможет начать воспроизведение в середине потока. Это также может заметно повлиять на производительность аппаратных декодеров.

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Weeks
ru: Недель

en: When Clementine starts
ru: При запуске Clementine

en: When calculating play counts, use
ru: При подсчёте прослушиваний засчитывать

en: When looking for album art Clementine will first look for picture files that contain one of these words.
    If there are no matches then it will use the largest image in the directory.
ru: При поиске обложек альбомов Clementine будет искать файлы изображений с одним из этих слов.
    При отсутствии совпадений будет использовано наибольшее изображение в каталоге.

en: When saving a playlist, file paths should be
ru: При сохранении плейлистов пути файлов должны быть

en: When sorting artists, albums and titles
ru: При сортировке артистов, альбомов и названий

en: When the list is empty...
ru: Если список поиска пуст…

en: Why not try...
ru: Попробуйте послушать…

en: Wide band (WB)
ru: Шировая полоса пропускания (WB)

en: Wii Remote %1: activated
ru: Пульт Wii %1: активен

en: Wii Remote %1: connected
ru: Пульт Wii %1: подключён

en: Wii Remote %1: critical battery (%2%)
ru: Пульт Wii %1: критический уровень заряда батареи (%2%)

en: Wii Remote %1: disactived
ru: Пульт Wii %1: неактивен

en: Wii Remote %1: disconnected
ru: Пульт Wii %1: отключён

en: Wii Remote %1: low battery (%2%)
ru: Пульт Wii %1: низкий заряд батареи (%2%)

en: Wiimotedev
ru: Пульт Wii Remote

en: Windows Media 128k
ru: Windows Media 128 кбит/c

en: Windows Media 40k
ru: Windows Media 40 кбит/c

en: Windows Media 64k
ru: Windows Media 64 кбит/c

en: Windows Media audio
ru: Windows Media

en: Without cover:
ru: Без обложек:

en: Would you like to move the other songs in this album to Various Artists as well?
ru: Хотите ли вы переместить и другие песни из этого альбома в «Различные артисты»?

en: Would you like to run a full rescan right now?
ru: Желаете запустить полное пересканирование сейчас?

en: Write all songs statistics into songs' files
ru: Записать все статистические данные в файлы композиций

en: Write metadata
ru: Записывать метаданные

en: Wrong username or password.
ru: Неверное имя или пароль.

en: Year
ru: Год

en: Year - Album
ru: Год - Альбом

en: Year - original
ru: Год оригинала

en: Years
ru: Годы

en: Yesterday
ru: Вчера

en: You are about to download the following albums
ru: Вы собираетесь скачать следующие альбомы

en: You are about to remove %1 playlists from your favorites, are you sure?
ru: Вы собираетесь удалить %1 плейлистов из избранных, уверены?

en: You are about to remove a playlist which is not part of your favorite playlists: the playlist will be deleted (this action cannot be undone). 
    Are you sure you want to continue?
ru: Вы собираетесь удалить плейлист, не являющийся избранным: список будет удалён (это действие необратимо).
    Хотите продолжить?

en: You are not signed in.
ru: Вход не выполнен.

en: You are signed in as %1.
ru: Вы вошли в систему как %1.

en: You are signed in.
ru: Вы вошли в систему.

en: You can change the way the songs in the library are organised.
ru: Вы можете изменить способ организации композиций в фонотеке.

en: You can find <a href="%1">here on GitHub</a> the new cross platform remote.<br/>It is available on <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> and <b>Windows</b><br/>
ru: Вы можете найти <a href="%1">в GitHub</a> новое кроссплатформенное решение для удалённого управления.<br/>Доступно для <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> и <b>Windows</b><br/>

en: You can listen to Magnatune songs for free without an account.  Purchasing a membership removes the messages at the end of each track.
ru: Прослушивание треков с Magnatune бесплатно и не требует регистрации. Регистрация убирает сообщения в конце каждой композиции.

en: You can listen to background streams at the same time as other music.
ru: Фоновые звуки можно слушать одновременно с другой музыкой.

en: You can use your Wii Remote as a remote control for Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">See the page on the Clementine wiki</a> for more information.
ru: Для дистанционного управления Clementine можно использовать пульт Wii. <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">Подробнее на вики-странице Clementine</a>.

en: You do not have an active subscription
ru: У вас нет активной подписки

en: You love this track
ru: Вам нравится этот трек

en: You need to launch System Preferences and allow Clementine to "<span style="font-style:italic">control your computer</span>" to use global shortcuts in Clementine.
ru: Вы должны запустить «Параметры системы» и позволить Clemetine «<span style=" font-style:italic;">управлять вашим компьютером</span>» для использования глобальных горячих клавиш в Clementine.

en: You will need to restart Clementine if you change the language.
ru: Для применения языка потребуется перезапуск Clementine.

en: Your IP address:
ru: Ваш IP-адрес:

en: Your Magnatune credentials were incorrect
ru: Учётные данные Magnatune введены неверно

en: Your library is empty!
ru: Ваша фонотека пуста!

en: Your radio streams
ru: Ваши потоки радио

en: Your scrobbles: %1
ru: Ваши скробблы: %1

en: Your system is missing OpenGL support, visualizations are unavailable.
ru: Отсутствует поддержка OpenGL в системе, визуализации недоступны.

en: Z-A
ru: Я-А (Z-A)

en: Zero
ru: Стандартная

en: add %n songs
ru: добавку %n песен

en: after
ru: после

en: ago
ru: тому назад

en: and
ru: и

en: automatic
ru: авто

en: before
ru: до

en: between
ru: между

en: biggest first
ru: наибольшие сначала

en: comma-separated list of the allowed extensions that will be visible from the network remote (ex: m3u,mp3,flac,ogg,wav)
ru: разделённый запятыми список разрешённых расширений, который будет доступен через сетевой удалённый доступ (напр.: m3u,mp3,flac,ogg,wav)

en: contains
ru: содержит

en: disabled
ru: отключён

en: disc %1
ru: диск %1

en: does not contain
ru: не содержит

en: dump
ru: выгрузка

en: empty
ru: пусто

en: ends with
ru: оканчивается на

en: equals
ru: совпадает с

en: gpodder.net directory
ru: Каталог gpodder.net

en: greater than
ru: больше чем

en: iPods and USB devices currently don't work on Windows.  Sorry!
ru: Носители типа iPod и USB временно не поддерживаются в Windows. Извините!

en: in the last
ru: в последние

en: kbps
ru: кбит/с

en: less than
ru: меньше чем

en: longest first
ru: сначала самые длинные

en: move %n songs
ru: перемещение %n песен

en: newest first
ru: сначала самые новые

en: not empty
ru: не пусто

en: not equals
ru: не совпадает с

en: not in the last
ru: не в последние

en: not on
ru: не на

en: oldest first
ru: сначала самые старые

en: on
ru: на

en: options
ru: параметры

en: or scan the QR code:
ru: или сканируйте QR-код:

en: press enter
ru: нажмите ввод

en: remove %n songs
ru: удаление %n песен

en: shortest first
ru: сначала короткий

en: shuffle songs
ru: перемешивание песен

en: smallest first
ru: сначала наименьший

en: sort songs
ru: сортировку песен

en: starts with
ru: начинается с

en: stop
ru: стоп

en: track %1
ru: трек %1
