Clementine Music Player - en to sv translation catalogue (1293 entries)

en: 
    
    You can favorite playlists by clicking the star icon next to a playlist name
    
    Favorited playlists will be saved here
sv: 
    
    Du kan göra spellistor till favoriter genom att klicka på stjärnikonen bredvid ett namn på en spellista
    
    Favoritspellistor sparas här

en:  ANMR method (experimental)
sv:  ANMR-metod (experimentell)

en:  days
sv:  dagar

en:  seconds
sv:  sekunder

en:  songs
sv:  låtar

en: %1 albums
sv: %1 album

en: %1 days
sv: %1 dagar

en: %1 days ago
sv: %1 dagar sedan

en: %1 on %2
sv: %1 på %2

en: %1 playlists (%2)
sv: %1 spellistor (%2)

en: %1 request failed:
    %2
sv: %1 förfrågan misslyckades:
    %2

en: %1 song
sv: %1 låt

en: %1 songs
sv: %1 låtar

en: %1 songs found
sv: %1 låtar hittades

en: %1 songs found (showing %2)
sv: %1 låtar hittades (visar %2)

en: %1 tracks
sv: %1 spår

en: %1 transferred
sv: %1 överfört

en: %1: Wiimotedev module
sv: %1: Wiimotedev-modul

en: %L1 other listeners
sv: %L1 andra lyssnare

en: %L1 selected of
sv: %L1 valda av

en: %L1 total plays
sv: %L1 totala uppspelningar

en: %L1 tracks
sv: %L1 spår

en: %n failed
sv: %n misslyckades

en: %n finished
sv: %n är klar

en: %n remaining
sv: %n återstår

en: &Align text
sv: &Justera text

en: &Center
sv: &Centrera

en: &Custom
sv: A&npassad

en: &Extras
sv: &Extrafunktioner

en: &Grouping
sv: &Gruppering

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Hide %1
sv: &Dölj %1

en: &Hide...
sv: &Dölj...

en: &Left
sv: &Vänster

en: &Lock Rating
sv: &Lås betyg

en: &Lyrics
sv: &Sångtexter

en: &Music
sv: &Musik

en: &None
sv: I&ngen

en: &Playlist
sv: &Spellista

en: &Quit
sv: A&vsluta

en: &Repeat mode
sv: &Upprepningsläge

en: &Right
sv: &Höger

en: &Shuffle mode
sv: &Blandningsläge

en: &Stretch columns to fit window
sv: &Sträck ut kolumner så de passar i fönstret

en: &Tools
sv: &Verktyg

en: &Year
sv: &År

en: (different across multiple songs)
sv: (olika över flera låtar)

en: ...and all the Amarok contributors
sv: ...och alla Amarok-bidragsgivarna

en: 1 day
sv: 1 dag

en: 1 track
sv: 1 spår

en: 50 random tracks
sv: 50 slumpmässiga spår

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
sv: <a href="http://www.di.fm/premium/">Uppgradera till premium nu</a>

en: <html><head/><body><p>If not checked, Clementine will  try to save your ratings and other statistics only in a separate database and don't modify your files.</p><p>If checked, it will save statistics both in database and directly into the file each time they changed.</p><p>Please note it might not work for every format and, as there is no standard for doing so, other music players might not be able to read them.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Om omarkerad kommer Clementine att försöka spara dina betyg och annan statistik endast i en separat databas och dina filer lämnas oändrade.</p><p>Om markerad kommer statistiken att sparas både i databasen och direkt i filerna varje gång de ändras.</p><p>Observera att det här kanske inte fungerar för alla format, eftersom det inte finns någon standard för det här, kan andra musikspelare kanske inte läsa dem.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>Prefix a word with a field name to limit the search to that field, e.g. <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> searches the library for all artists that contain the word Bode, <span style=" font-weight:600;">playcount:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> searches the library for songs played at least twice, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> searches the library for songs played in the last 180 minutes.</p><p><span style=" font-weight:600;">Available fields: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Använd ett fältnamn som prefix för ett ord för att begränsa sökningen till det fältet, t.ex. <span style=" font-weight:600;">artist:</span><span style=" font-style:italic;">Bode</span> söker i biblioteket efter alla artister som innehåller ordet Bode, <span style=" font-weight:600;">uppspelningsantal:</span><span style=" font-style:italic;">&gt;=2</span> söker i biblioteket efter låtar som spelas minst två gånger, <span style=" font-weight:600;">lastplayed:</span>&lt;<span style=" font-style:italic;">1h30m</span> söker i biblioteket efter låtar som spelats under de senaste 180 minuterna.</p><p><span style=" font-weight:600;">Available fields: </span><span style=" font-style:italic;">%1</span>.</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This will write songs' ratings and statistics into files tags for all your library's songs.</p><p>This is not needed if the &quot;Save ratings and statistics in file tags&quot; option has always been activated.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Det här kommer att skriva låtbetyg och statistik till filtaggar i hela ditt musikbibliotek.</p><p>Detta är inte nödvändigt om &quot;Spara betyg och statistik i filtaggar&quot; alltid har varit aktiverat.</p></body></html>

en: <p>This article uses material from the Wikipedia article <a href="%1">%2</a>, which is released under the <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>
sv: <p>Den här artikeln använder material från Wikipedias artikel <a href="%1">%2</a>, som är utgiven under <a href="https://clementine-player.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.txt">Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0</a>.</p>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
sv: <p>En variabel påbörjas med %, till exempel: %artist %album %title </p>
    
    <p>Om du omgärdar en variabel med klammerparenteser (måsvingar), så kommer den inte att visas om variabeln är tom.</p>

en: A client can connect only, if the correct code was entered.
sv: En klient kan endast ansluta om rätt kod anges.

en: A premium account is required
sv: Ett premiumkonto krävs

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
sv: En smart spellista är en dynamisk lista över låtar som finns i ditt bibliotek.  Det finns olika typer av smarta spellistor som väljer låtar på olika sätt.

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
sv: En låt kommer att inkluderas i spellistan om den matchar dessa villkor.

en: A&utomatic
sv: A&utomatisk

en: A-Z
sv: A-Ö

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
sv: ÄRAD VARE HYPNOTOAD

en: Abort
sv: Avbryt

en: About %1
sv: Om %1

en: About Clementine...
sv: Om Clementine...

en: About Qt...
sv: Om Qt...

en: Absolute
sv: Absolut

en: Account details
sv: Kontoinformation

en: Account details (Premium)
sv: Kontoinformation (Premium)

en: Action
sv: Åtgärd

[ctx: Category label]
en: Action
sv: Åtgärd

en: Activate/Deactivate Wii Remote
sv: Aktivera/Inaktivera Wii-kontroll

en: Add Podcast
sv: Lägg till poddsändning

en: Add Stream
sv: Lägg till flöde

en: Add a new line if supported by the notification type
sv: Lägg till en ny rad om det stöds av aviseringstypen

en: Add action
sv: Lägg till åtgärd

en: Add all tracks from a directory and all its subdirectories
sv: Lägg till alla låtar från en mapp och alla dess undermappar

en: Add another stream...
sv: Lägg till ett annat flöde...

en: Add directory...
sv: Lägg till mapp...

en: Add file
sv: Lägg till fil

en: Add file to transcoder
sv: Lägg till fil i omkodaren

en: Add file(s) to transcoder
sv: Lägg till fil(er) i omkodaren

en: Add file...
sv: Lägg till fil...

en: Add files to transcode
sv: Lägg till filer för omkodning

en: Add folder
sv: Lägg till mapp

en: Add folder...
sv: Lägg till mapp...

en: Add new folder...
sv: Lägg till ny mapp...

en: Add podcast
sv: Lägg till poddsändning

en: Add podcast...
sv: Lägg till poddsändning...

en: Add search term
sv: Lägg till sökterm

en: Add song album tag
sv: Lägg till tagg för låtens album

en: Add song albumartist tag
sv: Lägg till tagg för låtens albumartist

en: Add song artist tag
sv: Lägg till tagg för låtens artist

en: Add song auto score
sv: Lägg till poäng för låt automatiskt

en: Add song composer tag
sv: Lägg till tagg för låtens kompositör

en: Add song disc tag
sv: Lägg till tagg för skivnummer

en: Add song filename
sv: Lägg till låtens filnamn

en: Add song genre tag
sv: Lägg till tagg för låtgenre

en: Add song grouping tag
sv: Lägg till tagg för låtgruppering

en: Add song length tag
sv: Lägg till tagg för låtens längd

en: Add song performer tag
sv: Lägg till tagg för aktör

en: Add song play count
sv: Lägg till spelningsantal

en: Add song rating
sv: Lägg till låtbetyg

en: Add song skip count
sv: Lägg till antal överhoppningar

en: Add song title tag
sv: Lägg till tagg för låtens titel

en: Add song track tag
sv: Lägg till tagg för spårnummer

en: Add song year tag
sv: Lägg till tagg för år

en: Add stream...
sv: Lägg till flöde...

en: Add to another playlist
sv: Lägg till i en annan spellista

en: Add to playlist
sv: Lägg till i spellista

en: Add to the queue
sv: Lägga till i kön

en: Add to your radio streams
sv: Lägg till i dina radioflöden

en: Add wiimotedev action
sv: Lägg till Wiimotedev-åtgärd

en: Added this month
sv: Tillagda den här månaden

en: Added this week
sv: Tillagda den här veckan

en: Added this year
sv: Tillagda i år

en: Added today
sv: Tillagda idag

en: Added within three months
sv: Tillagda inom tre månader

en: Advanced grouping...
sv: Avancerad gruppering...

en: After
sv: Efter

en: After copying...
sv: Efter kopiering...

en: Album (ideal loudness for all tracks)
sv: Album (lämplig ljudstyrka för alla spår)

en: Album artist
sv: Albumartist

en: Album cover
sv: Albumomslag

en: Album info on jamendo.com...
sv: Albuminformation från jamendo.com...

en: Albums with covers
sv: Album med omslag

en: Albums without covers
sv: Album utan omslag

en: All
sv: Alla

en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

[ctx: Label for button to enable/disable Hypnotoad background sound.]
en: All Glory to the Hypnotoad!
sv: Ärad vare Hypnotoad!

en: All albums
sv: Alla album

en: All artists
sv: Alla artister

en: All files (*)
sv: Alla filer (*)

en: All playlists (%1)
sv: Alla spellistor (%1)

en: All the translators
sv: Alla översättarna

en: All tracks
sv: Alla spår

en: Allow a client to download music from this computer.
sv: Tillåt en klient att hämta musik från den här datorn.

en: Allow downloads
sv: Tillåt hämtningar

en: Allow mid/side encoding
sv: Tillåt mellan-/sidokodning

en: Alongside the originals
sv: Vid sidan av originalen

en: Alwa&ys hide the main window
sv: Dö&lj alltid huvudfönstret

en: Always show &the main window
sv: Visa alltid &huvudfönstret

en: Always start playing
sv: Alltid starta uppspelning

en: An error occurred loading the iTunes database
sv: Ett fel uppstod vid inläsning av iTunes-databasen

en: An error occurred writing metadata to '%1'
sv: Ett fel uppstod när metadata skulle skrivas till "%1"

en: An unspecified error occurred.
sv: Ett okänt fel inträffade.

en: And:
sv: Och:

en: Angry
sv: Arg

en: Appearance
sv: Utseende

en: Append files/URLs to the playlist
sv: Lägg till filer/webbadresser till spellistan

en: Append to current playlist
sv: Lägg till aktuell spellista

en: Append to the playlist
sv: Lägga till i spellistan

en: Apply compression to prevent clipping
sv: Tillämpa komprimering för att förhindra klippning

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
sv: Är du säker på att du vill ta bort förinställningen "%1"?

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
sv: Är du säker på att du vill återställa den här låtens statistik?

en: Are you sure you want to write song's statistics into song's file for all the songs of your library?
sv: Är du säker på att du vill skriva låtstatistik till låtfilerna på alla låtar i ditt musikbibliotek?

en: Artist info
sv: Artistinfo

en: Artist's initial
sv: Artistens initialer

en: As&k when saving
sv: Frå&ga när du sparar

en: Audio format
sv: Ljudformat

en: Audio output
sv: Ljudutgång

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Author
sv: Upphovsman

en: Authors
sv: Upphovsmän

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatic updating
sv: Automatisk uppdatering

en: Automatically determine based on sample rate.
sv: Bestäm automatiskt baserat på samplingsfrekvens.

en: Automatically open single categories in the library tree
sv: Öppna automatiskt enskilda kategorier i biblioteksträdet

en: Available
sv: Tillgängligt

en: Average bitrate
sv: Genomsnittliga bitfrekvensen

en: Average image size
sv: Genomsnittlig bildstorlek

en: BBC Podcasts
sv: BBC-poddsändningar

en: BPM
sv: Slag/minut

en: Background Streams
sv: Bakgrundsflöden

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Background opacity
sv: Bakgrundsopacitet

en: Backing up database
sv: Säkerhetskopierar databas

en: Balance
sv: Balans

en: Ban (Last.fm scrobbling)
sv: Förbjud (Last.fm-skrobbling)

en: Bar analyzer
sv: Stapelanalysator

en: Basic Blue
sv: Basblå

en: Basic audio type
sv: Grundläggande ljudtyp

en: Behavior
sv: Beteende

en: Best
sv: Bästa

en: Biography
sv: Biografi

en: Bit rate
sv: Bithastighet

en: Bitrate
sv: Bitfrekvens

[ctx: Refers to bitrate in file organise dialog.]
en: Bitrate
sv: Bitfrekvens

en: Block analyzer
sv: Blockanalysator

en: Block type
sv: Blocktyp

en: Blur amount
sv: Suddighet

en: Body
sv: Brödtext

en: Boom analyzer
sv: Boom-analysator

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Buffer duration
sv: Buffert varaktighet

en: Buffering
sv: Buffrar

en: Building Seafile index...
sv: Skapar register för Seafile...

en: But these sources are disabled:
sv: Men dessa källor är inaktiverade:

en: Buttons
sv: Knappar

en: CBC Podcasts
sv: CBC-poddsändningar

en: CD Drive
sv: CD-enhet

en: CDDA
sv: CD-ljud

en: CUE sheet support
sv: Stöd för CUE-filer

en: Cancel download
sv: Avbryt hämtning

en: Change cover art
sv: Byt omslag

en: Change font size...
sv: Ändra teckensnittsstorlek...

en: Change repeat mode
sv: Ändra upprepningsläge

en: Change shortcut...
sv: Byt genväg...

en: Change shuffle mode
sv: Ändra blandningsläge

en: Change the currently playing song
sv: Byta låt som nu spelas

en: Change the language
sv: Ändra språket

en: Changes will take place when the next song starts playing
sv: Ändringarna verkställs när nästa låt börjar spelas

en: Changing mono playback preference will be effective for the next playing songs
sv: Byte från/till monouppspelning börjar gälla för nästa spelande låt

en: Channels
sv: Kanaler

en: Check for new episodes
sv: Sök efter nya avsnitt

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: Check for updates...
sv: Sök efter uppdateringar...

en: Choose a name for your smart playlist
sv: Välj ett namn för din smarta spellista

en: Choose automatically
sv: Välj automatiskt

en: Choose color...
sv: Välj färg...

en: Choose font...
sv: Välj teckensnitt...

en: Choose from the list
sv: Välj från listan

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
sv: Välj hur spellistan ska sorteras och hur många låtar den ska innehålla.

en: Choose podcast download directory
sv: Välj hämtningsmapp för poddsändningar

en: Choose the internet services you want to show.
sv: Välj internettjänsterna som du vill ha synliga.

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
sv: Välj webbplatserna du vill att Clementine ska använda vid sökning efter låttexter.

en: Classical
sv: Klassisk

en: Cleaning up
sv: Rensa upp

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear playlist
sv: Rensa spellista

en: Clementine Error
sv: Clementine-fel

en: Clementine Orange
sv: Clementine-orange

en: Clementine Visualization
sv: Clementine-visualisering

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
sv: Clementine kan automatiskt konvertera musiken du kopierar till den här enheten till ett format som den kan spela.

en: Clementine can play music that you have uploaded to Box
sv: Clementine kan spela musik som du har laddat upp till Box

en: Clementine can play music that you have uploaded to Dropbox
sv: Clementine kan spela musik som du har laddat upp till Dropbox

en: Clementine can play music that you have uploaded to Google Drive
sv: Clementine kan spela musik som du har laddat upp till Google Drive

en: Clementine can play music that you have uploaded to OneDrive
sv: Clementine kan spela musik som du har laddat upp till OneDrive

en: Clementine can show a message when the track changes.
sv: Clementine kan visa ett meddelande vid byte av spår.

en: Clementine can synchronize your subscription list with your other computers and podcast applications.  <a href="https://gpodder.net/register/">Create an account</a>.
sv: Clementine kan synkronisera din prenumerationslista med dina andra datorer och poddsändningsprogram.  <a href="https://gpodder.net/register/">Skapa ett konto</a>.

en: Clementine could not load any projectM visualisations.  Check that you have installed Clementine properly.
sv: Clementine kunde inte läsa in några projectM-visualiseringar.  Kontrollera att du har installerat Clementine ordentligt.

en: Clementine image viewer
sv: Clementine-bildvisare

en: Clementine was unable to find results for this file
sv: Clementine kunde inte hitta resultat för den här filen

en: Clementine will find music in:
sv: Clementine kommer att hitta musik i:

en: Click here to add some music
sv: Klicka här för att lägga till musik

en: Click here to favorite this playlist so it will be saved and remain accessible through the "Playlists" panel on the left side bar
sv: Klicka här för att favorisera den här spellistan så att den sparas och förblir tillgänglig från panelen "Spellistor" på det vänstra sidofältet

en: Click to toggle between remaining time and total time
sv: Klicka för att växla mellan återstående tid och total tid

en: Clicking the Login button will open a web browser.  You should return to Clementine after you have logged in.
sv: Klicka på Logga in kommer att öppna en webbläsare. Du bör återgå till Clementine efter att inloggningen slutförts.

en: Close
sv: Stäng

en: Close playlist
sv: Stäng spellista

en: Close visualization
sv: Stäng visualisering

en: Closing this window will cancel the download.
sv: Stängning av det här fönstret kommer att avbryta hämtningen.

en: Closing this window will stop searching for album covers.
sv: Stängning av det här fönstret kommer att stoppa sökningen efter albumomslag.

en: Club
sv: Klubb

en: Co&mposer
sv: Ko&mpositör

en: Colors
sv: Färger

en: Comma separated list of class:level, level is 0-3
sv: Kommaseparerad lista över class:level; level är 0-3

en: Comma separated list of prefix words to ignore when sorting
sv: Kommaseparerad lista över prefixord att ignorera vid sortering

en: Command
sv: Kommando

en: Comment
sv: Kommentar

en: Complete tags automatically
sv: Fyll i taggar automatiskt

en: Complete tags automatically...
sv: Fyll i taggar automatiskt...

en: Composer
sv: Kompositör

en: Configure %1...
sv: Anpassa %1...

en: Configure Magnatune...
sv: Anpassa Magnatune...

en: Configure Shortcuts
sv: Anpassa genvägar

en: Configure Subsonic...
sv: Anpassa Subsonic...

en: Configure global search...
sv: Anpassa global sökning...

en: Configure library...
sv: Anpassa bibliotek...

en: Configure podcasts...
sv: Anpassa poddsändningar...

en: Configure...
sv: Anpassa...

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
sv: Anslut Wii-kontroller med åtgärden aktivera/inaktivera

en: Connect device
sv: Anslut enhet

en: Connection refused by server, check server URL. Example: http://localhost:4040/
sv: Uppkoppling vägrad av servern, Kontrollera serverwebbadress. Exempel:http://localhost:4040/

en: Connection timed out
sv: Uppkopplingens tidsgräns nåddes

en: Connection timed out, check server URL. Example: http://localhost:4040/
sv: Uppkopplingens tidsgräns nåddes, kontrollera serverwebbadress. Exempel: http://localhost:4040/

en: Console
sv: Konsol

en: Constant bitrate
sv: Konstant bitfrekvens

en: Convert all music
sv: Konvertera all musik

en: Convert any music that the device can't play
sv: Konvertera all musik som inte kan spelas av enheten

en: Convert lossless audiofiles before sending them to the remote.
sv: Konvertera förlustfria ljudfiler innan de sänds till fjärrkontrollen.

en: Convert lossless files
sv: Konvertera förlustfria filer

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

en: Copy to device...
sv: Kopiera till enhet...

en: Copy to library...
sv: Kopiera till bibliotek...

en: Could not connect to Subsonic, check server URL. Example: http://localhost:4040/
sv: Kunde inte ansluta till Subsonic, kontrollera serverwebbadress. Exempel: http://localhost:4040/

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
sv: Kunde inte skapa GStreamer-elementet "%1" - kontrollera att du har alla GStreamer-insticksmoduler som krävs installerade

en: Could not detect an audio stream in %1
sv: Kunde inte upptäcka ett ljudflöde i %1

en: Could not find Google Drive file.
sv: Det gick inte att hitta Google Drive-fil.

en: Could not find a suitable encoder element for <b>%1</b>.
sv: Det gick inte att hitta ett lämpligt kodarelement för <b>%1</b>.

en: Could not get details
sv: Kunde inte hämta detaljer

en: Could not log in to Last.fm. Please try again.
sv: Det gick inte att logga in på Last.fm. Försök igen.

en: Couldn't create playlist
sv: Kunde inte skapa spellista

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
sv: Kunde inte hitta en muxer för %1, kontrollera att du har de korrekta GStreamer-insticksmodulerna installerade

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
sv: Kunde inte hitta en kodare för %1, kontrollera att du har de korrekta GStreamer-insticksmodulerna installerade

en: Couldn't open output file %1
sv: Kunde inte öppna utdatafilen %1

en: Cover Manager
sv: Omslagshanterare

en: Cover art from embedded image
sv: Omslagsbilder från inbäddad bild

en: Cover art loaded automatically from %1
sv: Omslagsbild läses in automatiskt från %1

en: Cover art manually unset
sv: Omslagsbild togs bort manuellt

en: Cover art not set
sv: Omslagsbild är inte inställd

en: Cover art set from %1
sv: Omslagsbild inställd från %1

en: Covers from %1
sv: Omslag från %1

en: Create a new playlist with files/URLs
sv: Skapa en ny spellista med filer/webbadresser

en: Cross-fade when changing tracks automatically
sv: Övertona vid automatiskt byte av spår

en: Cross-fade when changing tracks manually
sv: Övertona vid manuellt byte av spår

en: Ctrl+Down
sv: Ctrl+Ner

en: Ctrl+Up
sv: Ctrl+Upp

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom image:
sv: Anpassad bild:

en: Custom message settings
sv: Anpassade meddelandeinställningar

en: Custom...
sv: Anpassad...

en: D-Bus path
sv: D-Bus sökväg

en: Dance
sv: Dans

en: Database
sv: Databas

en: Database corruption detected. Please read https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption for instructions on how to recover your database
sv: Databasskada upptäcktes. Läs https://github.com/clementine-player/Clementine/wiki/Database-Corruption för instruktioner om hur du återställer din databas

en: Date
sv: Datum

en: Date created
sv: Datum skapad

en: Date modified
sv: Datum ändrad

en: Days
sv: Dagar

en: De&fault
sv: S&tandard

en: Decrease the volume by 4 percent
sv: Sänk volymen med 4 procent

en: Decrease the volume by <value> percent
sv: Sänk volymen med <value> procent

en: Decrease volume
sv: Sänk volymen

en: Default background image
sv: Standardbakgrund

en: Default device on %1
sv: Standardenhet på %1

en: Defaults
sv: Standardvärden

en: Delay between visualizations
sv: Fördröjning mellan visualiseringar

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete downloaded data
sv: Ta bort hämtade data

en: Delete files
sv: Ta bort filer

en: Delete from device...
sv: Ta bort från enhet...

en: Delete from disk...
sv: Ta bort från disk...

en: Delete played episodes
sv: Ta bort spelade avsnitt

en: Delete preset
sv: Ta bort förinställning

en: Delete smart playlist
sv: Ta bort smart spellista

en: Delete the currently playing song
sv: Ta bort låt som nu spelas

en: Delete the original files
sv: Ta bort originalfiler

en: Deleting files
sv: Tar bort filer

en: Depth
sv: Djup

en: Dequeue selected tracks
sv: Ta bort valda spår från kön

en: Dequeue track
sv: Ta bort spår från kön

en: Details...
sv: Detaljer...

en: Detect
sv: Detektera

en: Device
sv: Enhet

en: Device Properties
sv: Enhetsegenskaper

en: Device name
sv: Enhetsnamn

en: Device properties...
sv: Enhetsegenskaper...

en: Devices
sv: Enheter

en: Did you mean
sv: Menade du

en: Digitally Imported
sv: Digitalt importerat

en: Digitally Imported password
sv: Digitalt importerat lösenord

en: Digitally Imported username
sv: Digitalt importerat användarnamn

en: Direct internet connection
sv: Direkt internetanslutning

en: Directory
sv: Mapp

en: Disable duration
sv: Inaktivera varaktighet

en: Disable moodbar generation
sv: Inaktivera generering av stämningsdiagram

[ctx: Refers to a disabled notification type in Notification settings.]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: Refers to search provider's status.]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disc
sv: Skiva

en: Discontinuous transmission
sv: Icke-kontinuerlig sändning

en: Display options
sv: Visningsalternativ

en: Display the on-screen-display
sv: Visa avisering

en: Do a full library rescan
sv: Gör en fullständig omskanning av bibliotek

en: Do a full rescan
sv: Gör en fullständig omskanning

en: Do a full rescan...
sv: Gör en fullständig omskanning...

en: Do not convert any music
sv: Konvertera inte någon musik

en: Do not overwrite
sv: Skriv inte över

en: Doing a full rescan will lose any metadata you've saved in Clementine such as cover art, play counts and ratings.  Clementine will rescan all your music in %1 which may take some time.
sv: Om du gör en fullständig omskanning förloras alla metadata som du har sparat i Clementine, t.ex. omslag, spelantal och betyg.  Clementine kommer att skanna om all din musik på %1, vilket kan ta lite tid.

en: Don't repeat
sv: Upprepa inte

en: Don't show in various artists
sv: Visa inte i diverse artister

en: Don't show listened episodes
sv: Visa inte redan hörda episoder

en: Don't shuffle
sv: Blanda inte

en: Don't stop!
sv: Stoppa inte!

en: Donate
sv: Donera

en: Double click to open
sv: Dubbelklicka för att öppna

en: Double clicking a song in the playlist will...
sv: Dubbelklicka på en låt i spellistan kommer att...

en: Double clicking a song will...
sv: Dubbelklicka på en låt kommer att...

en: Download %n episodes
sv: Hämta %n avsnitt

en: Download directory
sv: Hämtningsmapp

en: Download episodes to
sv: Hämta avsnitt till

en: Download membership
sv: Hämta medlemskap

en: Download new episodes automatically
sv: Hämta nya avsnitt automatiskt

en: Download queued
sv: Hämtning i kön

en: Download settings
sv: Hämtningsinställningar

en: Download the original Android app
sv: Hämta den ursprungliga Android-appen

en: Download the remote for Desktops, Android and iOS
sv: Hämta fjärrkontrollen för stationära datorer, Android och iOS

en: Download this album
sv: Hämta det här albumet

en: Download this album...
sv: Hämta det här albumet ...

en: Download this episode
sv: Hämta det här avsnittet

en: Downloading (%1%)...
sv: Hämtar (%1%)...

en: Downloading Icecast directory
sv: Hämtar Icecast-katalog

en: Downloading Jamendo catalogue
sv: Hämtar Jamendo-katalog

en: Downloading Magnatune catalogue
sv: Hämtar Magnatune-katalog

en: Downloading metadata
sv: Hämtar metadata

en: Drag to reposition
sv: Dra för att ändra position

en: Dump Graph
sv: Dumpa graf

en: Dump Pipeline Graph
sv: Dumpa rörledningsgraf

en: Dump To Logs
sv: Dumpa till loggar

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Dynamic mode is on
sv: Dynamiskt läge är på

en: Dynamic random mix
sv: Dynamisk slumpmässig mixning

en: Edit smart playlist...
sv: Redigera smart spellista...

en: Edit tag "%1"...
sv: Redigera taggen "%1"...

en: Edit tag...
sv: Redigera tagg...

en: Edit tags
sv: Redigera taggar

en: Edit track information
sv: Redigera spårinformation

en: Edit track information...
sv: Redigera spårinformation...

en: Edit tracks information...
sv: Redigera spårinformation...

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Email
sv: E-post

en: Enable Wii Remote support
sv: Aktivera stöd för Wii-kontroll

en: Enable equalizer
sv: Aktivera frekvenskorrigerare

en: Enable shortcuts only when Clementine is focused
sv: Aktivera genvägar endast när Clementine är fokuserat

en: Enable song metadata inline edition with click
sv: Aktivera redigering av låtmetadata genom klick

en: Enable sources below to include them in search results.  Results will be displayed in this order.
sv: Aktivera källor nedan för att inkludera dem i sökresultaten.  Resultaten visas i den här ordningen.

en: Enable/disable Last.fm scrobbling
sv: Aktivera/inaktivera Last.fm-skrobbling

en: Encoder
sv: Omkodare

en: Encoding complexity
sv: Kodningskomplexitet

en: Encoding engine quality
sv: Kodningsmotorns kvalitet

en: Encoding mode
sv: Kodningsläge

en: Enter a URL
sv: Ange en webbadress

en: Enter a URL to download a cover from the Internet:
sv: Ange en webbadress för att hämta ett omslag från Internet:

en: Enter a filename for exported covers (no extension):
sv: Ange ett filnamn för exporterade omslag (utan ändelse):

en: Enter a new name for this playlist
sv: Ange ett nytt namn för den här spellistan

en: Enter search terms above to find music on your computer and on the internet
sv: Ange söktermer ovan för att hitta musik på din dator och på internet

en: Enter search terms below to find podcasts in the iTunes Store
sv: Ange söktermer nedan för att hitta poddsändningar i iTunes Store

en: Enter search terms below to find podcasts on gpodder.net
sv: Ange söktermer nedan för att hitta poddsändningar på gpodder.net

en: Enter search terms here
sv: Ange söktermer här

en: Enter the URL of an internet radio stream:
sv: Ange webbadressen till ett internetradioflöde:

en: Enter the name of the folder
sv: Ange mappens namn

en: Enter this IP in the App to connect to Clementine.
sv: Ange det här IP-numret i Appen för att ansluta till Clementine.

en: Entire collection
sv: Hela samlingen

en: Episode information
sv: Avsnittsinformation

en: Equalizer
sv: Frekvenskorrigerare

en: Equivalent to --log-levels *:1
sv: Motsvarar --log-levels *:1

en: Equivalent to --log-levels *:3
sv: Motsvarar --log-levels *:3

en: Error
sv: Fel

en: Error connecting MTP device
sv: Fel vid anslutning av MTP-enhet

en: Error copying songs
sv: Fel vid kopiering av låtar

en: Error deleting songs
sv: Fel vid borttagning av låtar

en: Error discovering %1: %2
sv: Fel vid upptäckt av %1: %2

en: Error loading %1
sv: Fel vid insläsning av %1

en: Error loading di.fm playlist
sv: Fel vid laddning av di.fm spellista

en: Error processing %1: %2
sv: Fel vid bearbetning av %1: %2

en: Error while loading audio CD
sv: Fel vid läsning av ljud-CD

en: Ever played
sv: Någonsin spelade

en: Every 10 minutes
sv: Var tionde minut

en: Every 12 hours
sv: Var tolfte timme

en: Every 2 hours
sv: Varannan timme

en: Every 20 minutes
sv: Var tjugonde minut

en: Every 30 minutes
sv: Varje halvtimme

en: Every 6 hours
sv: Var sjätte timme

en: Every hour
sv: Varje timme

en: Except between tracks on the same album or in the same CUE sheet
sv: Förutom mellan spår på samma album eller i samma CUE-fil

en: Existing covers
sv: Befintliga omslag

en: Expand
sv: Expandera

en: Expires on %1
sv: Går ut den %1

en: Export Covers
sv: Exportera omslag

en: Export covers
sv: Exportera omslag

en: Export downloaded covers
sv: Exportera hämtade omslag

en: Export embedded covers
sv: Exportera inbäddade omslag

en: Export finished
sv: Exporten är klar

en: Exported %1 covers out of %2 (%3 skipped)
sv: Exporterat %1 omslag av %2 (%3 överhoppade)

en: Fade out on pause / fade in on resume
sv: Tona ut vid pausning / tona in vid återupptagning

en: Fade out when stopping a track
sv: Tona ut när ett spår stoppas

en: Fading
sv: Toning

en: Fading duration
sv: Toningsvaraktighet

en: Failed reading CD drive
sv: Fel vid läsning av CD-enhet

en: Failed to fetch directory
sv: Misslyckades med att hämta mappen

en: Failed to fetch podcasts
sv: Misslyckades med att hämta poddsändningar

en: Failed to get channel list:
    %1
sv: Misslyckades med att hämta kanallistan:
    %1

en: Failed to load podcast
sv: Misslyckades med att läsa in poddsändning

en: Failed to parse %1 response:
    %2
sv: Misslyckades med att tolka %1 svaret:
    %2

en: Failed to parse the XML for this RSS feed
sv: Misslyckades med att tolka XML för det här RSS-flödet

en: Failed to update icecast directory:
    %1
sv: Misslyckades med att uppdatera icecast-mappen:
    %1

en: Failed to write new auto-tags to '%1'
sv: Misslyckades med att skriva nya automatiska taggar till "%1"

en: Fast
sv: Snabb

en: Fast search
sv: Snabbsökning

en: Favourite tracks
sv: Favoritspår

en: Fetch Missing Covers
sv: Hämta omslag som saknas

en: Fetch automatically
sv: Hämta automatiskt

en: Fetch completed
sv: Hämtning klar

en: Fetching Subsonic library
sv: Hämtar bibliotek från Subsonic

en: Fetching cover error
sv: Fel vid hämtning av omslag

en: Fetching playlist items
sv: Hämtar spellisteposter

en: File extension
sv: Filändelse

en: File formats
sv: Filformat

en: File name
sv: Filnamn

en: File name (without path)
sv: Filnamn (utan sökväg)

en: File paths
sv: Filsökvägar

en: File size
sv: Filstorlek

en: File type
sv: Filtyp

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename Preview
sv: Förhandsvisning av filnamn

en: Files
sv: Filer

en: Files root folder
sv: Rotmapp för filer

en: Files to transcode
sv: Filer för omkodning

en: Find songs in your library that match the criteria you specify.
sv: Hitta låtar i ditt bibliotek som matchar de kriterier du anger.

en: Fingerprinting song
sv: Sätter fingeravtryck på låten

en: Finish
sv: Avsluta

en: First level
sv: Första nivå

en: Fit cover to width
sv: Passa omslag till bredd

en: Font size
sv: Teckensnittsstorlek

en: Force mono encoding
sv: Tvinga monokodning

en: Forget device
sv: Glöm enhet

en: Forgetting a device will remove it from this list and Clementine will have to rescan all the songs again next time you connect it.
sv: Om en enhet glöms kommer den att tas bort från den här listan och Clementine kommer att behöva skanna om alla låtar nästa gång du ansluter den.

en: Form
sv: Formulär

en: Framerate
sv: Bildfrekvens

en: Frames per buffer
sv: Ramar per buffert

en: Frequently Played Albums
sv: Ofta spelade album

en: Frozen
sv: Frusen

en: Full Bass
sv: Hel bas

en: Full Bass + Treble
sv: Hel bas + diskant

en: Full Treble
sv: Hel diskant

en: General
sv: Allmänt

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Getting channels
sv: Hämtar kanaler

en: Getting station
sv: Får station

en: Getting streams
sv: Hämtar flöden

en: Give it a name:
sv: Ge det ett namn:

en: Go
sv: Starta

en: Go to next playlist tab
sv: Gå till nästa spellisteflik

en: Go to previous playlist tab
sv: Gå till föregående spellisteflik

en: Got %1 covers out of %2 (%3 failed)
sv: Erhöll %1 omslag av %2 (%3 misslyckades)

en: Grey out non existent songs in my playlists
sv: Grå text för saknade låtar i mina spellistor

en: Group Library by...
sv: Gruppera biblioteket efter...

en: Group by
sv: Gruppera efter

en: Group by Album
sv: Gruppera efter album

en: Group by Album artist/Album
sv: Gruppera efter artist/album

en: Group by Artist
sv: Gruppera efter artist

en: Group by Artist/Album
sv: Gruppera efter artist/album

en: Group by Artist/Year - Album
sv: Gruppera efter artist/år - album

en: Group by Genre/Album
sv: Gruppera efter genre/album

en: Group by Genre/Artist/Album
sv: Gruppera efter genre/artist/album

en: Grouping
sv: Gruppering

en: Grouping Name
sv: Grupperingsnamn

en: Grouping name:
sv: Grupperingsnamn:

en: HTML page did not contain any RSS feeds
sv: HTML-sida inehöll inget RSS-flöde

en: HTTP 3xx status code received without URL, verify server configuration.
sv: HTTP 3xx statuskod mottagen utan webbadress, verifiera serverkonfiguration.

en: HTTP proxy
sv: HTTP-proxy

en: Happy
sv: Glad

en: Hardware information
sv: Hårdvaruinformation

en: Hardware information is only available while the device is connected.
sv: Hårdvaruinformation är endast tillgänglig när enheten är ansluten.

en: Hide playlist filter toolbar
sv: Dölj spellistans filtreringsverktygsfält

en: High
sv: Hög

en: High (%1 fps)
sv: Hög (%1 fps)

en: High (1024x1024)
sv: Hög (1024x1024)

en: Host not found, check server URL. Example: http://localhost:4040/
sv: Hittade ingen värd, kontrollera serverwebbadress. Exempel: http://localhost:4040/

en: Hours
sv: Timmar

en: I don't have a Magnatune account
sv: Jag har inte ett Magnatune-konto

en: Icon
sv: Ikon

en: Icons on top
sv: Ikoner längst upp

en: Identifying song
sv: Identifierar låt

en: If activated, clicking a selected song in the playlist view will let you edit the tag value directly
sv: Om aktiverad så kan du klicka på en markerad sång i spellistan för att redigera taggvärdet direkt

en: If enabled the original files will be removed. If transcoded files have the same file extension and the destination is the same directory as the original files, the original files will be replaced.
sv: Om aktiverat kommer originalfilerna att tas bort. Om omkodade filer har samma filändelse och destinationen är samma mapp som originalfilerna kommer originalfilerna att ersättas.

en: If you continue, this device will work slowly and songs copied to it may not work.
sv: Om du fortsätter kommer den här enheten att arbeta långsamt och låtar som kopierats till den kanske inte fungerar.

en: If you know the URL of a podcast, enter it below and press Go.
sv: Om du känner till webbadressen till en poddsändning, ange den nedan och tryck på Starta.

en: Ignore "The" in artist names
sv: Ignorera "The" i artistnamn

en: Ignore prefix word(s)
sv: Ignorera prefixord

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)
sv: Bilder (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)
sv: Bilder (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)

en: In %1 days
sv: Om %1 dagar

en: In %1 weeks
sv: Om %1 veckor

en: In dynamic mode new tracks will be chosen and added to the playlist every time a song finishes.
sv: I dynamiskt läge kommer nya spår väljas och läggas till i spellistan varje gång en låt tar slut.

en: Include album art in the notification
sv: Inkludera albumomslag i aviseringen

en: Include all songs
sv: Inkludera alla spår

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Client must upgrade.
sv: Inkompatibel Subsonic REST-protokollversion. Klienten måste uppgradera.

en: Incompatible Subsonic REST protocol version. Server must upgrade.
sv: Okompatibel Subsonic REST protokollsversion. Servern måste uppgraderas.

en: Incomplete configuration, please ensure all fields are populated.
sv: Ofullständig konfiguration, kontrollera att alla fält är ifyllda.

en: Increase the volume by 4 percent
sv: Höj volymen med 4 procent

en: Increase the volume by <value> percent
sv: Höj volymen med <value> procent

en: Increase volume
sv: Höj volymen

en: Indexing %1
sv: Indexerar %1

en: Input options
sv: Alternativ för indata

en: Insert...
sv: Infoga...

en: Integrity check
sv: Integritetskontroll

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Internet services
sv: Internettjänster

en: Intro tracks
sv: Introduktionsspår

en: Invalid API key
sv: Felaktig API-nyckel

en: Invalid URL
sv: Ogiltig webbadress

en: Invalid format
sv: Ogiltigt format

en: Invalid method
sv: Ogiltig metod

en: Invalid parameters
sv: Ogiltiga parametrar

en: Invalid resource specified
sv: Ogiltig resurs angiven

en: Invalid service
sv: Ogiltig tjänst

en: Invalid session key
sv: Felaktig sessionsnyckel

en: Invert Selection
sv: Invertera val

en: Jamendo Most Listened Tracks
sv: Jamendo Mest Lyssnade låtar

en: Jamendo Top Tracks
sv: Jamendo Topplåtar

en: Jamendo Top Tracks of the Month
sv: Jamendos favoritspår för månaden

en: Jamendo Top Tracks of the Week
sv: Jamendos favoritspår för veckan

en: Jamendo database
sv: Jamendo-databas

en: Jump to previous song right away
sv: Hoppa till föregående låt direkt

en: Jump to the currently playing track
sv: Hoppa till spår som nu spelas

en: Keep buttons for %1 second...
sv: Behåll knappar i %1 sekund...

en: Keep buttons for %1 seconds...
sv: Behåll knappar i %1 sekunder...

en: Keep running in the background when the window is closed
sv: Fortsätt köra i bakgrunden när fönstret är stängt

en: Keep the original files
sv: Behåll originalfiler

[ctx: Label for buton to enable/disable kittens in the now playing widget]
en: Kittens
sv: Kattungar

en: Language
sv: Språk

en: Laptop/Headphones
sv: Bärbar dator/hörlurar

en: Large Hall
sv: Stor sal

en: Large album cover
sv: Stort albumomslag

en: Large album cover (details below)
sv: Stort albumomslag (detaljer nedanför)

en: Large album cover (no details)
sv: Stora albumomslag (inga detaljer)

en: Large sidebar
sv: Stort sidofält

en: Last played
sv: Senast spelad

[ctx: A playlist's tag.]
en: Last played
sv: Senast spelad

en: Last.fm Authentication
sv: Last.fm Autentisering

en: Last.fm is currently busy, please try again in a few minutes
sv: Last.fm är för närvarande upptagen, försök igen om några minuter

en: Last.fm play counts
sv: Last.fm-spelningsantal

en: Last.fm tags
sv: Last.fm-taggar

en: Last.fm wiki
sv: Last.fm-wiki

en: Least favourite tracks
sv: Minst omtyckta spår

en: Left
sv: Vänster

en: Length
sv: Längd

en: Library
sv: Bibliotek

en: Library advanced grouping
sv: Avancerad bibliotekgruppering

en: Library rescan notice
sv: Notis om omskanning av biblioteket

en: Library search
sv: Bibliotekssökning

en: Limits
sv: Begränsningar

en: Load
sv: Läs in

en: Load cover from URL
sv: Läs in omslag från webbadress

en: Load cover from URL...
sv: Läs in omslag från webbadress...

en: Load cover from disk
sv: Läs in omslag från disk

en: Load cover from disk...
sv: Läs in omslagsbild från disk...

en: Load playlist
sv: Läs in spellista

en: Load playlist...
sv: Läs in spellista...

en: Loading MTP device
sv: Läser in MTP-enhet

en: Loading iPod database
sv: Läser in iPod-databas

en: Loading smart playlist
sv: Läser in smart spellista

en: Loading songs
sv: Läser in låtar

en: Loading stream
sv: Läser in flöde

en: Loading tracks
sv: Läser in spår

en: Loading tracks info
sv: Läser in låtinformation

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Loads files/URLs, replacing current playlist
sv: Läser in filer/webbadresser, ersätter aktuell spellista

en: Login
sv: Logga in

en: Login failed
sv: Inloggningen misslyckades

en: Logs
sv: Loggar

en: Long term prediction profile (LTP)
sv: Långsiktig förutsägelseprofil (LTP)

en: Love
sv: Älska

en: Love (Last.fm scrobbling)
sv: Älska (Last.fm-skrobbling)

en: Low (%1 fps)
sv: Låg (%1 fps)

en: Low (256x256)
sv: Låg (256x256)

en: Low complexity profile (LC)
sv: Låg komplexitetprofil (LC)

en: Lyrics
sv: Låttexter

en: Lyrics from %1
sv: Låttext från %1

en: Lyrics from the tag
sv: Låttext från taggen

en: Magnatune Download
sv: Magnatude-hämtning

en: Magnatune download finished
sv: Magnatude-hämtning slutförd

en: Main profile (MAIN)
sv: Huvudprofil (MAIN)

en: Make it so!
sv: Gör det så!

[ctx: Label for button to enable/disable Enterprise background sound.]
en: Make it so!
sv: Gör så!

en: Malformed response
sv: Felformaterat svar

en: Manage saved groupings
sv: Hantera sparade grupperingar

en: Manual proxy configuration
sv: Manuell proxykonfiguration

en: Manually
sv: Manuellt

en: Manufacturer
sv: Tillverkare

en: Mark as listened
sv: Markera som lyssnad

en: Mark as new
sv: Markera som ny

en: Match every search term (AND)
sv: Matcha varje sökterm (OCH)

en: Match one or more search terms (OR)
sv: Matcha en eller flera söktermer (ELLER)

en: Maximum bitrate
sv: Högsta bitfrekvensen

en: Maximum number of child processes for tag handling (requires restart)
sv: Högsta antalet underordnade processer för tagghantering (kräver omstart)

en: Medium (%1 fps)
sv: Mellan (%1 fps)

en: Medium (512x512)
sv: Mellan (512x512)

en: Membership type
sv: Medlemskapstyp

en: Minimum bitrate
sv: Lägsta bitfrekvensen

en: Minimum buffer fill
sv: Minsta buffertfyllnad

en: Missing plugins
sv: Saknade insticksmoduler

en: Missing projectM presets
sv: Saknar förinställningar för projectM

en: Model
sv: Modell

en: Monitor the library for changes
sv: Bevaka ändringar i biblioteket

en: Mono playback
sv: Monouppspelning

en: Months
sv: Månader

en: Mood
sv: Stämning

en: Moodbar style
sv: Format på stämningsdiagrammet

en: Moodbars
sv: Stämningsdiagram

en: Most played
sv: Mest spelade

en: Mount point
sv: Monteringspunkt

en: Mount points
sv: Monteringspunkter

en: Move down
sv: Flytta nedåt

en: Move to library...
sv: Flytta till biblioteket...

en: Move up
sv: Flytta uppåt

en: Music
sv: Musik

en: Music Library
sv: Musikbibliotek

en: Music extensions remotely visible
sv: Fjärrsynliga musikändelser

en: Mute
sv: Ljud av

en: Name
sv: Namn

[ctx: Category label]
en: Name
sv: Namn

en: Naming options
sv: Namngivningsalternativ

en: Narrow band (NB)
sv: Snävt band (NB)

en: Network Proxy
sv: Nätverksproxy

en: Network Remote
sv: Fjärrstyr över nätverk

en: Never
sv: Aldrig

en: Never played
sv: Aldrig spelade

en: Never start playing
sv: Aldrig starta uppspelning

en: New folder
sv: Ny mapp

en: New playlist
sv: Ny spellista

en: New smart playlist...
sv: Ny smart spellista...

en: New songs
sv: Nya låtar

en: New tracks will be added automatically.
sv: Nya spår läggs till automatiskt.

en: Newest Albums
sv: Nyaste album

en: Newest tracks
sv: Nyaste spåren

en: Next
sv: Nästa

en: Next album
sv: Nästa album

en: Next track
sv: Nästa spår

en: Next week
sv: Nästa vecka

en: No analyzer
sv: Ingen analysator

en: No background image
sv: Ingen bagrundsbild

en: No covers to export.
sv: Inga omslag att exportera.

en: No long blocks
sv: Inga långa block

en: No matches found.  Clear the search box to show the whole playlist again.
sv: Inga träffar hittades.  Töm sökrutan för att visa hela spellistan igen.

en: No settings available for this type.
sv: Inga inställningar tillgängliga för den här typen.

en: No settings page available for encoder element <b>%1</b>. Please report this issue:<br><a href="%2">%2</a>
sv: Ingen inställningssida tillgänglig för kodarelementet <b>%1</b>. Rapportera det här problemet:<br><a href="%2">%2</a>

en: No short blocks
sv: Inga korta block

en: None
sv: Ingen

en: None of the selected songs were suitable for copying to a device
sv: Ingen av de valda låtarna lämpar sig för kopiering till en enhet

en: Normal block type
sv: Normal blocktyp

en: Normal duration (at least 4 minutes or half the track length)
sv: Normal varaktighet (minst 4 minuter eller halva spårlängden)

en: Not available while using a dynamic playlist
sv: Inte tillgängligt när du använder en dynamisk spellista

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Not enough content
sv: Inte tillräckligt med innehåll

en: Not enough fans
sv: Inte tillräckligt många fans

en: Not enough members
sv: Inte tillräckligt många medlemmar

en: Not enough neighbors
sv: Inte tillräckligt med grannar

en: Not logged in
sv: Inte inloggad

en: Not mounted - double click to mount
sv: Inte monterad - dubbelklicka för att montera

en: Notification type
sv: Aviseringstyp

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Now Playing
sv: Spelas just nu

en: Number of episodes to show
sv: Antal avsnitt att visa

en: Number of processes:
sv: Antal processer:

en: OSD Preview
sv: Förhandsvisning av avisering

en: Off
sv: Av

en: Ogg Flac
sv: Ogg FLAC

en: On
sv: På

en: Only accept connections from clients within the ip ranges:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x
sv: Acceptera endast anslutningar från klienter inom IP-intervallen:
    10.x.x.x
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.x.x

en: Only allow connections from the local network
sv: Tillåt endast uppkopplingar från det lokala nätverket

en: Only show the first
sv: Visa endast de första

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Open %1 in browser
sv: Öppna %1 i webbläsare

en: Open &audio CD...
sv: Öppna &ljud-CD...

en: Open OPML file
sv: Öppna OPML-fil

en: Open OPML file...
sv: Öppna OPML-fil...

en: Open a directory to import music from
sv: Öppna en mapp att importera musik från

en: Open device
sv: Öppna enhet

en: Open file...
sv: Öppna fil...

en: Open in Google Drive
sv: Öppna i Google Drive

en: Open in new playlist
sv: Öppna i ny spellista

[ctx: Refers to behavior settings in Clementine settings page.]
en: Open in new playlist
sv: Öppna i ny spellista

en: Open in your browser
sv: Öppna i din webbläsare

en: Open...
sv: Öppna...

en: Operation failed
sv: Åtgärden misslyckades

en: Optimize for bitrate
sv: Optimera för bitfrekvens

en: Optimize for quality
sv: Optimera för kvalitet

en: Options...
sv: Alternativ...

en: Organise Files
sv: Organisera filer

en: Organise files...
sv: Organisera filer...

en: Organising files
sv: Organiserar filer

en: Original tags
sv: Ursprungliga taggar

en: Original year
sv: Originalår

en: Original year - Album
sv: Originalår - Album

en: Original year tag support
sv: Stöd för taggen originalår

en: Other
sv: Annat

en: Other options
sv: Övriga flaggor

en: Output
sv: Utgång

en: Output device
sv: Utgångsenhet

en: Output options
sv: Alternativ för utdata

en: Overwrite all
sv: Skriv över alla

en: Overwrite existing files
sv: Skriv över befintliga filer

en: Overwrite smaller ones only
sv: Skriv endast över mindre

en: Owner
sv: Ägare

en: Parsing Jamendo catalogue
sv: Sorterar Jamendo-katalog

en: Partition label
sv: Partitionsnamn

en: Party
sv: Fest

en: Password
sv: Lösenord

en: Pause
sv: Pausa

en: Pause playback
sv: Pausa uppspelning

en: Paused
sv: Pausad

en: Performer
sv: Aktör

en: Pipeline
sv: Rörledning

en: Pipelines
sv: Rörledningar

en: Plain sidebar
sv: Vanligt sidofält

en: Play
sv: Spela

en: Play count
sv: Antal spelningar

en: Play given playlist
sv: Spela given spellista

en: Play if stopped, pause if playing
sv: Spela om stoppad, pausa vid spelning

en: Play if there is nothing already playing
sv: Spela om ingenting redan spelas

en: Play next
sv: Spela nästa

en: Play selected tracks next
sv: Spela valda spår som nästa

en: Play the <n>th track in the playlist
sv: Spela det <n> spåret i spellistan

en: Play/Pause
sv: Spela/pausa

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Player options
sv: Spelaralternativ

en: Playlist
sv: Spellista

en: Playlist finished
sv: Spellistan är klar

en: Playlist options
sv: Alternativ för spellista

en: Playlist type
sv: Spellistetyp

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Please close your browser and return to Clementine.
sv: Stäng din webbläsare och återgå till Clementine.

en: Please open this URL in your browser: <a href="%1">%1</a>
sv: Öppna den här webbadressen i din webbläsare: <a href="%1">%1</a>

en: Podcast Information
sv: Poddsändningsinformation

en: Podcast information
sv: Poddsändningsinformation

en: Podcasts
sv: Poddsändningar

en: Popup duration
sv: Popup-varaktighet

en: Pre-amp
sv: Förförstärkare

en: Preference
sv: Inställning

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Preferred album art filenames (comma separated)
sv: Föredragna filnamn för albumomslagsbilder (kommaseparerade)

en: Preferred audio format
sv: Önskat ljudformat

en: Preferred format
sv: Önskat format

en: Premium audio type
sv: Bättre ljudtyp

en: Preset:
sv: Förval:

en: Press a button combination to use for
sv: Tryck en tangentkombination att använda för

en: Press a key
sv: Tryck på en tangent

en: Press a key combination to use for %1...
sv: Tryck en tangentkombination att använda för %1...

en: Pressing "Previous" in player will...
sv: Klicka på "Föregående" i spelaren kommer att...

en: Pretty OSD options
sv: Alternativ för snygga aviseringar

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous track
sv: Föregående spår

en: Print out version information
sv: Visa versionsinformation

en: Profile
sv: Profil

en: Progress
sv: Förlopp

[ctx: Category label]
en: Progress
sv: Förlopp

en: Psychedelic
sv: Psykedelisk

en: Push Wii Remote button
sv: Tryck på Wii-kontrollknappen

en: Push Wiiremote button
sv: Tryck på Wii-kontrollknapp

en: Put songs in a random order
sv: Lägg till låtar i slumpmässig ordning

[ctx: Sound quality]
en: Quality
sv: Kvalitet

[ctx: Visualisation quality]
en: Quality
sv: Kvalitet

en: Querying device...
sv: Kommunicerar med enhet...

en: Queue Manager
sv: Köhanterare

en: Queue selected tracks
sv: Lägg till valda spår i kön

en: Queue track
sv: Lägg till spår i kön

en: Quickly rate the playing track
sv: Betygsätt den spelande låten snabbt

en: Radio (equal loudness for all tracks)
sv: Radio (samma ljudstyrka för alla spår

en: Rain
sv: Regn

[ctx: Label for button to enable/disable rain background sound.]
en: Rain
sv: Regn

en: Random Albums
sv: Slumpartade album

en: Random Songs
sv: Slumpartade låtar

en: Random visualization
sv: Slumpmässig visualisering

en: Rate the current song 0 stars
sv: Betygsätt den aktuella låten med 0 stjärnor

en: Rate the current song 1 star
sv: Betygsätt den aktuella låten med 1 stjärna

en: Rate the current song 2 stars
sv: Betygsätt den aktuella låten med 2 stjärnor

en: Rate the current song 3 stars
sv: Betygsätt den aktuella låten med 3 stjärnor

en: Rate the current song 4 stars
sv: Betygsätt den aktuella låten med 4 stjärnor

en: Rate the current song 5 stars
sv: Betygsätt den aktuella låten med 5 stjärnor

en: Rating
sv: Betyg

en: Really cancel?
sv: Verkligen avbryta?

en: Recently Played Albums
sv: Nyligen spelade album

en: Redirect limit exceeded, verify server configuration.
sv: Gränsen för omdirigering överskriden, verifiera serverkonfiguration.

en: Refresh catalogue
sv: Uppdatera katalog

en: Refresh channels
sv: Uppdatera kanaler

en: Refresh station list
sv: Uppdatera kanallistan

en: Refresh streams
sv: Uppdatera flöden

en: Relative
sv: Relativ

en: Remember Wii remote swing
sv: Kom ihåg Wii-kontrollens rörelse

en: Remember from &last time
sv: Kom ihåg från &förra gången

en: Remember my choice
sv: Kom ihåg mitt val

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove action
sv: Ta bort åtgärd

en: Remove current song from playlist
sv: Ta bort aktuell låt från spellista

en: Remove duplicates from playlist
sv: Ta bort dubbletter från spellista

en: Remove folder
sv: Ta bort mapp

en: Remove from playlist
sv: Ta bort från spellista

en: Remove or replace original files
sv: Ta bort eller ersätt originalfiler

en: Remove playlist
sv: Ta bort spellista

en: Remove playlists
sv: Ta bort spellistor

en: Remove unavailable tracks from playlist
sv: Ta bort otillgängliga spår från spellista

en: Rename playlist
sv: Byt namn på spellista

en: Rename playlist...
sv: Byt namn på spellista...

en: Renumber tracks in this order...
sv: Omnumrera spår i den här ordningen...

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Repeat album
sv: Upprepa album

en: Repeat playlist
sv: Upprepa spellista

en: Repeat track
sv: Upprepa spår

en: Replace current playlist
sv: Ersätt aktuell spellista

en: Replace the playlist
sv: Ersätta spellistan

en: Replaces spaces with underscores
sv: Ersätter mellanslag med understreck

en: Replay Gain mode
sv: Replay Gain-läge

en: Repopulate
sv: Skapa en ny blandning

en: Require authentication code
sv: Kräv autentiseringskod

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset play counts
sv: Återställ spelningsantal

en: Restart song, then jump to previous if pressed again
sv: Starta om låten, hoppa till föregående låt vid dubbelklickning

en: Restart the track, or play the previous track if within 8 seconds of start.
sv: Starta om spåret, eller spela föregående spår om inom 8 sekunder efter start.

en: Restore Default Server
sv: Återställ standardserver

en: Restrict to ASCII characters
sv: Begränsa till ASCII-tecken

en: Resume playback on start
sv: Fortsätt uppspelning vid start

en: Return to Clementine
sv: Återgå till Clementine

en: Right
sv: Höger

en: Rip
sv: Kopiera

en: Rip CD
sv: Kopiera CD-skiva

en: Rip audio CD
sv: Kopiera ljud-CD

en: Root folder that will be browsable from the network remote
sv: Rotmapp som kan bläddras från nätverksfjärrkontrollen

en: Run
sv: Kör

en: SOCKS proxy
sv: SOCKS-proxy

en: SSL handshake error, verify server configuration. SSLv3 option below may workaround some issues.
sv: Fel vid SSL-handskakning, verifiera serverkonfigurationen. SSLv3-alternativet nedan kan kringgå vissa problem.

en: Safely remove device
sv: Säker borttagning av enhet

en: Safely remove the device after copying
sv: Säker borttagning av enheten efter kopiering

en: Sample rate
sv: Samplingsfrekvens

en: Samplerate
sv: Samplingsfrekvens

en: Save .mood files in your music library
sv: Spara .mood-filer i ditt musikbibliotek

en: Save album cover
sv: Spara albumomslag

en: Save cover to disk...
sv: Spara omslag till disk...

en: Save current grouping
sv: Spara aktuell gruppering

en: Save image
sv: Spara bild

[ctx: Save playlist menu action.]
en: Save playlist
sv: Spara spellista

[ctx: Title of the playlist save dialog.]
en: Save playlist
sv: Spara spellista

en: Save playlist...
sv: Spara spellista...

en: Save preset
sv: Spara förinställning

en: Save ratings in file tags when possible
sv: Spara betyg i filtaggar om möjligt

en: Save statistics in file tags when possible
sv: Spara statistik i filtaggar om möjligt

en: Save this stream in the Internet tab
sv: Spara det här flödet i fliken Internet

en: Saved Grouping Manager
sv: Sparad grupperingshanterare

en: Saving cue files is not yet supported.
sv: Spara cue-filer stöds ännu inte.

en: Saving songs statistics into songs files
sv: Spara låtstatistik till låtfiler

en: Saving tracks
sv: Sparar spår

en: Scalable sampling rate profile (SSR)
sv: Skalbar samplingsfrekvensprofil (SSR)

en: Scale size
sv: Skalningsstorlek

en: Score
sv: Poäng

en: Scrobble tracks that I listen to
sv: Skrobbla spår som jag lyssnar på

en: Scroll over icon to change track
sv: Rulla över ikonen med muspekaren för att byta spår

en: Search
sv: Sök

[ctx: Global search settings dialog title.]
en: Search
sv: Sök

en: Search Icecast stations
sv: Sök efter stationer på Icecast

en: Search Jamendo
sv: Sök på Jamendo

en: Search Magnatune
sv: Sök på Magnatune

en: Search Subsonic
sv: Sök på Subsonic

en: Search automatically
sv: Sök automatiskt

en: Search for album
sv: Sök efter album

en: Search for album covers...
sv: Sök efter albumomslag...

en: Search for anything
sv: Sök efter vad som helst

en: Search for artist
sv: Sök efter artist

en: Search for this
sv: Sök efter det här

en: Search gpodder.net
sv: Sök på gpodder.net

en: Search iTunes
sv: Sök i iTunes

en: Search mode
sv: Sökläge

en: Search options
sv: Sökalternativ

en: Search terms
sv: Söktermer

en: Second Level
sv: Andra nivå

en: Second level
sv: Andra nivå

en: Seek backward
sv: Hoppa bakåt

en: Seek forward
sv: Hoppa framåt

en: Seek the currently playing track by a relative amount
sv: Hoppa till en relativ position i spåret som nu spelas

en: Seek the currently playing track to an absolute position
sv: Hoppa till en absolut position i spåret som nu spelas

en: Seeking using a keyboard shortcut or mouse wheel
sv: Tidshopp vid sökning med tangentbordsgenväg eller mushjul

en: Select All
sv: Välj alla

en: Select None
sv: Välj ingen

en: Select a directory
sv: Välj en mapp

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: Select background color:
sv: Välj bakgrundsfärg:

en: Select background image
sv: Väl en bakgrundsbild

en: Select best possible match
sv: Välj bästa möjliga matchning

en: Select foreground color:
sv: Välj förgrundsfärg:

en: Select visualizations
sv: Välj visualiseringar

en: Select visualizations...
sv: Välj visualiseringar...

en: Select...
sv: Välj...

en: Serial number
sv: Serienummer

en: Server URL
sv: Serverwebbadress

en: Server details
sv: Serverdetaljer

en: Service offline
sv: Tjänsten inte tillgänglig

en: Set %1 to "%2"...
sv: Ställ in %1 till "%2"...

en: Set target rate
sv: Ställ in målfrekvens

en: Set the volume to <value> percent
sv: Ställ in volymen till <value> procent

en: Set value for all selected tracks...
sv: Ställ in värde för alla valda spår...

en: Settings
sv: Inställningar

en: Short duration (at least 1 minute or half the track length)
sv: Kort varaktighet (minst 1 minut eller halva spårlängden)

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Shortcut for %1
sv: Genväg för %1

en: Shortcut for %1 already exists
sv: Genväg för %1 finns redan

en: Show
sv: Visa

en: Show OSD
sv: Visa avisering

en: Show a glowing animation on the current track
sv: Visa en lysande animation på det aktuella spåret

en: Show a moodbar in the track progress bar
sv: Visa ett stämningsdiagram i spårets förloppsfält

en: Show a native desktop notification
sv: Visa en standardiserad skrivbordsavisering

en: Show a notification when I change the repeat/shuffle mode
sv: Visa en avisering när jag ändrar upprepnings-/blandningsläge

en: Show a notification when I change the volume
sv: Visa en avisering när jag ändrar volymen

en: Show a notification when I pause playback
sv: Visa en avisering när jag pausar uppspelningen

en: Show a popup from the system tray
sv: Visa en popup från aviseringsytan

en: Show a pretty OSD
sv: Visa en snygg avisering

en: Show above status bar
sv: Visa ovanför statusraden

en: Show all songs
sv: Visa alla låtar

en: Show all the songs
sv: Visa alla låtarna

en: Show cover art in library
sv: Visa omslagsbilder i biblioteket

en: Show dividers
sv: Visa avdelare

en: Show fullsize...
sv: Visa i full storlek...

en: Show in file browser...
sv: Visa i filhanterare...

en: Show in library...
sv: Visa i biblioteket...

en: Show in various artists
sv: Visa i diverse artister

en: Show moodbar
sv: Visa stämningsdiagram

en: Show only duplicates
sv: Visa endast dubbletter

en: Show only untagged
sv: Visa endast utan taggar

en: Show or hide the sidebar
sv: Visa eller dölj sidofältet

en: Show search suggestions
sv: Visa sökförslag

en: Show sidebar
sv: Visa sidofält

en: Show the "love" button
sv: Visa knappen "älska"

en: Show the scrobble button in the main window
sv: Visa knappen skrobbla i huvudfönstret

en: Show tray icon
sv: Visa aviseringsikon

en: Show which sources are enabled and disabled
sv: Visa vilka källor som är aktiva/inaktiva

en: Show/Hide
sv: Visa/dölj

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Shuffle albums
sv: Blanda album

en: Shuffle all
sv: Blanda alla

en: Shuffle playlist
sv: Blanda spellista

en: Shuffle tracks in this album
sv: Blanda låtar i det här albumet

en: Sign in
sv: Logga in

en: Sign out
sv: Logga ut

en: Signing in...
sv: Loggar in...

en: Size
sv: Storlek

en: Size:
sv: Storlek:

en: Skip backwards in playlist
sv: Hoppa bakåt i spellista

en: Skip count
sv: Antal överhoppningar

en: Skip files with these extensions (comma separated, case insensitive)
sv: Hoppa över filer med dessa ändelser (kommaseparerad, skiftlägeskänslig)

en: Skip forwards in playlist
sv: Hoppa framåt i spellista

en: Skip selected tracks
sv: Hoppa över valda spår

en: Skip to the next album
sv: Hoppa till nästa album

en: Skip track
sv: Hoppa över spår

en: Small album cover
sv: Litet albumomslag

en: Small sidebar
sv: Litet sidofält

en: Smart playlist
sv: Smart spellista

en: Smart playlists
sv: Smarta spellistor

en: Song Information
sv: Låtinformation

en: Song Metadata
sv: Låtmetadata

en: Song info
sv: Låtinfo

en: Sonogram
sv: Spektrogram

en: Sorry
sv: Tyvärr

en: Sort by genre (alphabetically)
sv: Sortera efter genre (alfabetisk ordning)

en: Sort by genre (by popularity)
sv: Sortera efter genre (popularitetsordning)

en: Sort by station name
sv: Sortera efter kanalnamn

en: Sort songs by
sv: Sortera låtar efter

en: Sorting
sv: Sortering

en: Source
sv: Källa

en: Sources
sv: Källor

en: Starred Albums
sv: Stjärnmärkta album

en: Start ripping
sv: Starta kopiering

en: Start the playlist currently playing
sv: Starta spellistan som nu spelas

en: Start transcoding
sv: Starta omkodning

en: Starting %1
sv: Startar %1

en: Starting...
sv: Startar...

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop after
sv: Stoppa efter

en: Stop after each track
sv: Stoppa efter varje låt

en: Stop after every track
sv: Stoppa efter varje låt

en: Stop after this track
sv: Stoppa efter det här spåret

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Stop playback after current track
sv: Stoppa uppspelning efter aktuellt spår

en: Stop playback if song fails to play
sv: Stoppa uppspelningen om låten misslyckas med att spela

en: Stop playing after current track
sv: Sluta spela efter aktuellt spår

en: Stop playing after track: %1
sv: Sluta spela efter spår: %1

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Stream
sv: Flöde

en: Stream Details
sv: Flödesdetaljer

en: Streaming from a Subsonic server requires a valid server license after the 30-day trial period.
sv: Att flöda från en Subsonic-server kräver en giltig serverlicens efter en 30-dagars provperiod.

en: Streaming membership
sv: Flödesmedlemskap

en: Subscribers
sv: Prenumeranter

en: Success!
sv: Lyckades!

en: Successfully written %1
sv: Skrev %1 med lyckat resultat

en: Suggested tags
sv: Föreslagna taggar

en: Suitable element not found
sv: Lämpligt element hittades inte

en: Summary
sv: Sammandrag

en: Super high (%1 fps)
sv: Väldigt hög (%1 fps)

en: Super high (2048x2048)
sv: Väldigt hög (2048x2048)

en: Supported formats
sv: Format som stöds

en: Synchronize statistics to files now
sv: Synkronisera statistik till filerna nu

en: System colors
sv: Systemfärger

en: Tabs on top
sv: Flikar längst upp

en: Tag fetcher
sv: Tagghämtare

en: Target bitrate
sv: Mål-bitfrekvens

en: Text options
sv: Textalternativ

en: Thanks to
sv: Tack till

en: The "%1" command could not be started.
sv: Kommandot "%1" kunde inte startas.

en: The album cover of the currently playing song
sv: Albumomslaget för låt som nu spelas

en: The directory %1 is not valid
sv: Katalogen %1 är inte giltig

en: The discoverer is busy
sv: Upptäckaren är upptagen

en: The format is only updated when a pipeline starts.
sv: Formatet uppdateras bara när en rörledning startar.

en: The second value must be greater than the first one!
sv: Det andra värdet måste vara större än det första!

en: The site you requested does not exist!
sv: Webbplatsen du söker finns inte!

en: The site you requested is not an image!
sv: Webbplatsen du söker är inte en bild!

en: The trial period for the Subsonic server is over. Please donate to get a license key. Visit subsonic.org for details.
sv: Provperioden för Subsonic-servern är över. Donera för att få en licensnyckel. Besök subsonic.org för detaljer.

en: The version of Clementine you've just updated to requires a full library rescan because of the new features listed below:
sv: Den version av Clementine du precis uppdaterat till kräver en fullständig omskanning av biblioteket på grund av de nya funktionerna nedan:

en: There are other songs in this album
sv: Det finns andra låtar i det här albumet

en: There was a problem communicating with gpodder.net
sv: Ett fel uppstod med kommunikationen till gpodder.net

en: There was a problem fetching the metadata from Magnatune
sv: Ett fel uppstod vid hämtning av metadatan från Magnatune

en: There was a problem parsing the response from the iTunes Store
sv: Ett fel uppstod vid tolkningen av svaret från iTunes Store

en: There were problems copying some songs.  The following files could not be copied:
sv: Fel uppstod vid kopiering av några låtar. Följande filer kunde inte kopieras:

en: There were problems deleting some songs.  The following files could not be deleted:
sv: Fel uppstod vid borttagning av några låtar. Följande filer kunde inte kopieras:

en: These files will be deleted from the device, are you sure you want to continue?
sv: Dessa filer kommer att tas bort från enheten, är du säker på att du vill fortsätta?

en: These files will be permanently deleted from disk, are you sure you want to continue?
sv: Dessa filer tas permanent bort från disken, är du säker på att du vill fortsätta?

en: These folders will be scanned for music to make up your library
sv: Dessa mappar kommer att skannas för musik att fylla upp ditt bibliotek

en: These settings are used in the "Transcode Music" dialog, and when converting music before copying it to a device.
sv: Dessa inställningar används i dialogrutan "Omkoda musik" och vid konvertering av musik innan den kopieras till en enhet.

en: Third Level
sv: Tredje nivå

en: Third level
sv: Tredje nivå

en: This action will create a database which could be as big as 150 MB.
    Do you want to continue anyway?
sv: Den här åtgärden skapar en databas som kan vara så stor som 150 Mb.
    Vill du fortsätta ändå?

en: This album is not available in the requested format
sv: Det här albumet är inte tillgängligt i det begärda formatet

en: This can be changed later through the preferences
sv: Det här kan ändras senare genom inställningarna

en: This device must be connected and opened before Clementine can see what file formats it supports.
sv: Den här enheten måste vara ansluten och öppnad innan Clementine kan se vilka filformat den stöder.

en: This device supports the following file formats:
sv: Den här enheten stöder följande filformat:

en: This device will not work properly
sv: Den här enheten kommer inte att fungera ordentligt

en: This is an MTP device, but you compiled Clementine without libmtp support.
sv: Det här är en MTP-enhet, men du kompilerade Clementine utan stöd av libmtp.

en: This is an iPod, but you compiled Clementine without libgpod support.
sv: Det här är en iPod, men du har kompilerade Clementine utan stöd av libgpod.

en: This is the first time you have connected this device.  Clementine will now scan the device to find music files - this may take some time.
sv: Det här är första gången du ansluter den här enheten.  Clementine kommer nu att skanna enheten för att hitta musikfiler - det kan ta lite tid.

en: This option can be changed in the "Behavior" preferences
sv: Det här alternativet kan ändras i inställningarna för "Beteende"

en: This stream is for paid subscribers only
sv: Det här flödet är endast för betalande prenumeranter

en: This type of device is not supported: %1
sv: Den här typen av enhet stöds inte: %1

en: Time step
sv: Tidssteg

en: Title
sv: Titel

en: Today
sv: Idag

en: Toggle Pretty OSD
sv: Växla snygg avisering

en: Toggle fullscreen
sv: Växla fullskärm

en: Toggle queue status
sv: Växla köstatus

en: Toggle scrobbling
sv: Växla skrobbling

en: Toggle visibility for the pretty on-screen-display
sv: Växla synlighet för snygg avisering

en: Tomorrow
sv: Imorgon

en: Too many redirects
sv: För många omdirigeringar

en: Top Rated Albums
sv: Album med högst betyg

en: Total albums:
sv: Album totalt:

en: Total bytes transferred
sv: Totalt överförda byte

en: Total network requests made
sv: Totalt antal nätverksförfrågningar

en: Trac&k
sv: Spå&r

en: Track
sv: Spår

en: Transcode Music
sv: Omkoda musik

en: Transcoder Details
sv: Omkodningsdetaljer

en: Transcoding
sv: Omkodning

en: Transcoding %1 files using %2 threads
sv: Omkodar %1 filer med %2 trådar

en: Transcoding options
sv: Alternativ för omkodning

en: Transcoding options - %1
sv: Alternativ för omkodning - %1

en: Try to extract title, artist, and album from file path.
sv: Försök att extrahera titel, artist och album från filsökvägen.

en: Try to guess missing metadata
sv: Försök gissa saknade metadata

en: Turbine
sv: Turbin

en: Turn off
sv: Stäng av

en: Two loop searching method
sv: Metod för sökning med två slingor

en: URL
sv: Webbadress

en: URL of its Logo:
sv: Webbadress till dess logotyp:

en: URL(s)
sv: Webbadress(er)

en: Ultra wide band (UWB)
sv: Ultrabredband (UWB)

en: Unable to connect
sv: Kan inte ansluta

en: Unable to download %1 (%2)
sv: Det går inte att hämta %1 (%2)

en: Unknown
sv: Okänt

en: Unknown content-type
sv: Okänd innehållstyp

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown filetype: %1
sv: Okänd filtyp: %1

en: Unset cover
sv: Ta bort omslag

en: Unskip selected tracks
sv: Hoppa inte över valda spår

en: Unskip track
sv: Hoppa inte över valt spår

en: Unsubscribe
sv: Säg upp prenumeration

en: Upcoming Concerts
sv: Kommande konserter

en: Update all podcasts
sv: Uppdatera alla poddsändningar

en: Update changed library folders
sv: Uppdatera ändrade biblioteksmappar

en: Update the library when Clementine starts
sv: Uppdatera biblioteket när Clementine startar

en: Update this podcast
sv: Uppdatera den här poddsändningen

en: Updating
sv: Uppdatera

en: Updating %1
sv: Uppdaterar %1

en: Updating %1%...
sv: Uppdaterar %1%...

en: Updating library
sv: Uppdaterar bibliotek

en: Usage
sv: Användning

en: Use Album Artist tag when available
sv: Använd taggen albumartist när den är tillgänglig

en: Use Gnome's shortcut keys
sv: Använd GNOME:s tangentbordsgenvägar

en: Use Psychedelic Colors
sv: Använd psykedeliska färger

en: Use Replay Gain metadata if it is available
sv: Använd Replay Gain-metadata om det finns tillgängligt

en: Use SSLv3
sv: Använd SSLv3

en: Use Wii Remote
sv: Använd Wii-kontroll

en: Use a custom color set
sv: Använd en anpassad färguppsättning

en: Use a custom message for notifications
sv: Använd ett eget meddelande för aviseringar

en: Use a network remote control
sv: Använd en nätverksfjärrkontroll

en: Use authentication
sv: Använd autentisering

en: Use bitrate management engine
sv: Använd motor för hantering av bitfrekvens

en: Use default bitrate
sv: Använd standardbitfrekvens

en: Use dynamic mode
sv: Aktivera dynamiskt läge

en: Use notifications to report Wii Remote status
sv: Använd aviseringar för rapportering av Wii-kontrollstatus

en: Use system icons
sv: Använd systemikoner

en: Use temporal noise shaping
sv: Använd tidsbaserad brusformning

en: Use the system default
sv: Använd systemets standard

en: Use the system default color set
sv: Använd systemets standard färguppsättning

en: Use the system proxy settings
sv: Använd systemets proxyinställningar

en: Used
sv: Använt

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Username
sv: Användarnamn

en: Using the menu to add a song will...
sv: Använda menyn för att lägga till en låt kommer att...

en: Variable bit rate
sv: Variabel bithastighet

en: Various artists
sv: Diverse artister

en: Verify Server certificate
sv: Verifiera servercertifikat

en: View
sv: Visa

en: View Stream Details
sv: Visa flödesdetaljer

en: Visualization mode
sv: Visualiseringsläge

en: Visualizations
sv: Visualiseringar

en: Visualizations Settings
sv: Visualiseringsinställningar

en: Voice activity detection
sv: Upptäckt av röstaktivitet

en: Volume %1%
sv: Volym %1%

en: Warn me when closing a playlist tab
sv: Varna mig när jag stänger en spellisteflik

en: Warning: This compression level is outside of the streamable subset. This means that a decoder may not be able to start playing it mid-stream. It may also affect the performance of hardware decoders.
sv: Varning: Den här komprimeringsnivån ligger utanför den flödesbara delmängden. Det här innebär att en avkodare kanske inte kan börja spela den i mitten av flödet. Det kan också påverka prestanda för hårdvaruavkodare.

en: Website
sv: Webbsida

en: Weeks
sv: Veckor

en: When Clementine starts
sv: När Clementine startar

en: When calculating play counts, use
sv: Vid beräkning av spelningsantal, använd

en: When looking for album art Clementine will first look for picture files that contain one of these words.
    If there are no matches then it will use the largest image in the directory.
sv: När Clementine söker efter albumomslag söker den först efter bildfiler som innehåller ett av dessa ord.
    Om det inte finns några matchningar så kommer den största bilden i mappen att användas.

en: When saving a playlist, file paths should be
sv: När en spellista sparas ska sökvägarna vara

en: When sorting artists, albums and titles
sv: Vid sortering av artister, album och titlar

en: When the list is empty...
sv: När listan är tom...

en: Why not try...
sv: Försök med...

en: Wide band (WB)
sv: Bredband (WB)

en: Wii Remote %1: activated
sv: Wii-kontroll %1: aktiverad

en: Wii Remote %1: connected
sv: Wii-kontroll %1: ansluten

en: Wii Remote %1: critical battery (%2%)
sv: Wii-kontroll %1: kritisk batterinivå (%2%)

en: Wii Remote %1: disactived
sv: Wii-kontroll %1: inaktiverad

en: Wii Remote %1: disconnected
sv: Wii-kontroll %1: frånkopplad

en: Wii Remote %1: low battery (%2%)
sv: Wii-kontroll %1: låg batterinivå (%2%)

en: Windows Media audio
sv: Windows Media-ljud

en: Without cover:
sv: Utan omslag:

en: Would you like to move the other songs in this album to Various Artists as well?
sv: Vill du flytta de andra låtarna i det här albumet till diverse artister också?

en: Would you like to run a full rescan right now?
sv: Vill du köra en fullständig omskanning nu?

en: Write all songs statistics into songs' files
sv: Skriv all låtstatistik till låtfilerna

en: Write metadata
sv: Skriv metadata

en: Wrong username or password.
sv: Fel användarnamn eller lösenord.

en: Year
sv: År

en: Year - Album
sv: År - Album

en: Year - original
sv: År - original

en: Years
sv: År

en: Yesterday
sv: Igår

en: You are about to download the following albums
sv: Du är på väg att hämta de följande albumen

en: You are about to remove %1 playlists from your favorites, are you sure?
sv: Du är på väg att ta bort %1 spellistor från dina favoriter, är du säker?

en: You are about to remove a playlist which is not part of your favorite playlists: the playlist will be deleted (this action cannot be undone). 
    Are you sure you want to continue?
sv: Du är på väg att ta bort en spellista som inte ingår i dina favoritspellistor: spellistan tas bort (den här åtgärden kan inte ångras).
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: You are not signed in.
sv: Du är inte inloggad.

en: You are signed in as %1.
sv: Du är inloggad som %1.

en: You are signed in.
sv: Du är inloggad.

en: You can change the way the songs in the library are organised.
sv: Du kan ändra hur låtarna i biblioteket är organiserade.

en: You can find <a href="%1">here on GitHub</a> the new cross platform remote.<br/>It is available on <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> and <b>Windows</b><br/>
sv: Du hittar den nya fjärrkontrollen <a href="%1">här på GitHub</a>.<br/>Den är tillgänglig på <b>Linux</b>, <b>MacOS</b> och <b>Windows</b><br/>

en: You can listen to Magnatune songs for free without an account.  Purchasing a membership removes the messages at the end of each track.
sv: Du kan lyssna på Magnatune-låtar gratis utan ett konto. Köp av ett medlemskap tar bort meddelandena i slutet av varje spår.

en: You can listen to background streams at the same time as other music.
sv: Du kan lyssna på bakgrundsflöden samtidigt som du lyssnar på annan musik.

en: You can use your Wii Remote as a remote control for Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">See the page on the Clementine wiki</a> for more information.
sv: Du kan använda din Wii-kontroll som en fjärrkontroll för Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">Se sidan på Clementines wiki</a> för mer information.

en: You do not have an active subscription
sv: Du har inte någon aktiv prenumeration

en: You love this track
sv: Du älskar det här spåret

en: You need to launch System Preferences and allow Clementine to "<span style="font-style:italic">control your computer</span>" to use global shortcuts in Clementine.
sv: Du behöver starta Systeminställningar och tillåta Clementine att "<span style="font-style:italic">kontrollera din dator</span>" för att använda globala genvägar i Clementine.

en: You will need to restart Clementine if you change the language.
sv: Du måste starta om Clementine om du ändrar språket.

en: Your IP address:
sv: Din IP-adress:

en: Your Magnatune credentials were incorrect
sv: Dina uppgifter för Magnatune var felaktiga

en: Your library is empty!
sv: Ditt bibliotek är tomt!

en: Your radio streams
sv: Dina radioflöden

en: Your scrobbles: %1
sv: Dina skrobblingar: %1

en: Your system is missing OpenGL support, visualizations are unavailable.
sv: Ditt system saknar stöd för OpenGL, visualiseringar är inte tillgängliga.

en: Z-A
sv: Ö-A

en: Zero
sv: Noll

en: add %n songs
sv: lägg till %n låtar

en: after
sv: efter

en: ago
sv: sedan

en: and
sv: och

en: automatic
sv: automatisk

en: before
sv: före

en: between
sv: mellan

en: biggest first
sv: största först

en: bpm
sv: slag/minut

en: comma-separated list of the allowed extensions that will be visible from the network remote (ex: m3u,mp3,flac,ogg,wav)
sv: kommaseparerad lista över tillåtna ändelser som kommer att synas från nätverksfjärrkontrollen (ex: m3u,mp3,flac,ogg,wav)

en: contains
sv: som innehåller

en: disabled
sv: inaktiverad

en: disc %1
sv: skiva %1

en: does not contain
sv: som inte innehåller

en: dump
sv: dumpa

en: empty
sv: tom

en: ends with
sv: som slutar med

en: equals
sv: som är lika med

en: gpodder.net directory
sv: gpodder.net-katalog

en: greater than
sv: som är större än

en: iPods and USB devices currently don't work on Windows.  Sorry!
sv: iPod- och USB-enheter fungerar för närvarande inte på Windows.  Tyvärr!

en: in the last
sv: de senaste

en: less than
sv: som är mindre än

en: longest first
sv: längsta först

en: move %n songs
sv: flytta %n låtar

en: newest first
sv: nyaste först

en: not empty
sv: inte tom

en: not equals
sv: inte lika med

en: not in the last
sv: inte de senaste

en: not on
sv: inte den

en: oldest first
sv: äldsta först

en: on
sv: på

en: options
sv: alternativ

en: or scan the QR code:
sv: eller skanna QR-koden:

en: press enter
sv: tryck enter

en: remove %n songs
sv: ta bort %n låtar

en: shortest first
sv: korstaste först

en: shuffle songs
sv: blanda låtar

en: smallest first
sv: minsta först

en: sort songs
sv: sortera låtar

en: starts with
sv: som börjar med

en: stop
sv: stoppa

en: track %1
sv: spår %1
