Clementine Music Player - en to fa translation catalogue (838 entries)

en:  kbps
fa:  ک.ب.د.ث

en:  ms
fa:  م.ث

en:  pt
fa:  پوینت

en:  seconds
fa:  ثانیه

en:  songs
fa:  آهنگ‌ها

en: %1 albums
fa: %1 آلبوم

en: %1 days
fa: %1 روز

en: %1 days ago
fa: %1 روز پیش

en: %1 playlists (%2)
fa: %1 لیست‌پخش (%2)

en: %1 song
fa: %1 آهنگ

en: %1 songs
fa: %1 آهنگ

en: %1 songs found
fa: %1 آهنگ پیدا شد

en: %1 songs found (showing %2)
fa: %1 آهنگ پیدا شد (نمایش %2)

en: %1 tracks
fa: %1 ترک

en: %1 transferred
fa: %1 ترابرده شد

en: %1: Wiimotedev module
fa: %1: پیمانه‌ی ویموتدو

en: %L1 other listeners
fa: %L1 شنوندگان دیگر

en: %L1 total plays
fa: %L1 همه‌ی پخش‌ها

en: %n failed
fa: %n ناکام ماند

en: %n finished
fa: %n پایان یافت

en: %n remaining
fa: %n بازمانده

en: &Align text
fa: &چیدمان متن

en: &Center
fa: &میانه

en: &Custom
fa: &سفارشی‌

en: &Help
fa: &راهنما

en: &Hide %1
fa: &پنهاندن %1

en: &Hide...
fa: &پنهاندن...

en: &Left
fa: &چپ‌

en: &None
fa: &هیچ‌کدام‌

en: &Quit
fa: &برونرفتن

en: &Right
fa: &راست‌

en: &Stretch columns to fit window
fa: &کشیدن ستون‌ها برای پرکردن پنجره

en: &Tools
fa: &ابزارها‌

en: (different across multiple songs)
fa: (متفاوت میان چند آهنگ)

en: ...and all the Amarok contributors
fa: ...و دیگر گسترش‌دهنده‌های آماروک

en: 1 day
fa: ۱ روز

en: 1 track
fa: ۱ ترک

en: 50 random tracks
fa: ۵۰ ترک تصادفی

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
fa: <a href="http://www.di.fm/premium/">هم‌اکنون به اکانت برتر پیشرفت بده</a>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
fa: <p>نشان‌ها با  % شروع می‌شود، به عنوان مثال: %هنرمند %آلبوم %عنوان </p>
    
    <p>اگر قسمتی از متن را احاطه کنید که دارای نشان‌هایی درون آکولاد باش، آن نشان‌ها پنهان می‌شوند اگر نشان تهی باشد.</p>

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
fa: یک لیست‌پخش هوشمند، لیستی پویا از آهنگ‌هایی است که از کتابخانه‌ی شما می‌آیند. گونه‌های مختلفی از لیست‌پخش‌های هوشمند وجود دارند که به شما امکان گزینش آهنگ‌ها را به روشهای گوناگون می‌دهند.

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
fa: آهنگ‌هایی به این لیست‌پخش افزوده می‌شوند که این ویژگیها را داشته باشند.

en: A-Z
fa: الف-ی

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
fa: همه‌ی افتخار برای HYPNOTOAD

en: About %1
fa: درباره‌ی %1

en: About Clementine...
fa: درباره‌ی کلمنتاین...

en: About Qt...
fa: درباره‌ی کیو‌ت...

en: Account details
fa: ویژگی‌های اکانت

en: Account details (Premium)
fa: ویژگی‌های اکانت (برتر)

en: Action
fa: کنش

en: Add Stream
fa: افزودن جریان

en: Add a new line if supported by the notification type
fa: افزودن خط نو اگر توسط آگاه‌ساز پشتیبانی شود

en: Add action
fa: افزودن کنش

en: Add another stream...
fa: افزودن جریان دیگر...

en: Add directory...
fa: افزودن پوشه...

en: Add file...
fa: افزودن پرونده...

en: Add files to transcode
fa: افزودن پرونده‌ها به تراکد

en: Add folder
fa: افزودن پوشه

en: Add folder...
fa: افزودن پوشه...

en: Add new folder...
fa: افزودن پوشه‌ی نو...

en: Add search term
fa: افزودن عبارت جستجو

en: Add song album tag
fa: افزودن برچسب آلبوم آهنگ

en: Add song albumartist tag
fa: افزودن برچسب هنرمند آلبوم آهنگ

en: Add song artist tag
fa: افزودن برچسب هنرمند آهنگ

en: Add song composer tag
fa: افزودن برچسب تنظیم‌کننده‌ی آهنگ

en: Add song disc tag
fa: افزودن برچسب دیسک آهنگ

en: Add song genre tag
fa: افزودن برچسب ژانر آهنگ

en: Add song length tag
fa: افزودن برچسب زمان آهنگ

en: Add song play count
fa: افزودن شماره‌ی پخش آهنگ

en: Add song skip count
fa: افزودن شماره‌ی پرش آهنگ

en: Add song title tag
fa: افزودن برچسب عنوان آهنگ

en: Add song track tag
fa: افزودن برچسب ترک آهنگ

en: Add song year tag
fa: افزودن برچسب سال آهنگ

en: Add stream...
fa: افزودن جریان...

en: Add to another playlist
fa: افزودن به لیست‌پخش دیگر

en: Add to playlist
fa: افزودن به لیست‌پخش

en: Add to the queue
fa: افزودن به صف

en: Add wiimotedev action
fa: افزودن کنش ویموتدو

en: Added this month
fa: افزوده شده در ماه جاری

en: Added this week
fa: افزوده شده در هفته‌ی جاری

en: Added this year
fa: افزوده شده در سال جاری

en: Added today
fa: افزوده شده در امروز

en: Added within three months
fa: افزوده شده در سه ماه گذشته

en: Advanced grouping...
fa: دسته‌بندی پیشرفته...

en: After copying...
fa: پس از کپی‌کردن...

en: Album
fa: آلبوم

en: Album (ideal loudness for all tracks)
fa: آلبوم (بلندی صدای ایده‌آل برای همه‌ی ترک‌ها)

en: Album artist
fa: هنرمند آلبوم

en: Album info on jamendo.com...
fa: دانستنی‌های آلبوم در جامندو...

en: Albums with covers
fa: آلبوم‌های با جلد

en: Albums without covers
fa: آلبوم‌های بدون جلد

en: All Files (*)
fa: همه‌ی پرونده‌ها(*)

en: All albums
fa: همه‌ی آلبوم‌ها

en: All artists
fa: همه‌ی هنرمندان

en: All files (*)
fa: همه‌ی پرونده‌ها (*)

en: All playlists (%1)
fa: همه‌ی لیست‌پخش‌ها (%1)

en: All the translators
fa: همه‌ی برگردانان

en: All tracks
fa: همه‌ی ترک‌ها

en: Allow mid/side encoding
fa: کدگذاری میانه/کنار

en: Alongside the originals
fa: در کنار اصلی‌ها

en: Always start playing
fa: همواره آغاز به پخش می‌کند

en: An error occurred loading the iTunes database
fa: مشکلی هنگام  فراخوانی پایگاه داده‌ی آی‌تیون پیش آمد

en: An error occurred writing metadata to '%1'
fa: مشکلی در نوشتن ابرداده در '%1' پیش آمد

en: And:
fa: و:

en: Appearance
fa: شمایل

en: Append files/URLs to the playlist
fa: پیوست پرونده/نشانی اینترنتی به لیست‌پخش

en: Append to current playlist
fa: پیوست به لیست‌پخش جاری

en: Append to the playlist
fa: پیوست به لیست‌پخش

en: Apply compression to prevent clipping
fa: فشرده‌سازی برای چیده نشدن

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید پیش‌نشانده‌ی «%1» را پاک کنید؟

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید آماره‌ی این آهنگ را  پاک کنید؟

en: Artist
fa: هنرمند

en: Artist info
fa: اطلاعات هنرمند

en: Artist's initial
fa: حرف اول هنرمند

en: Audio format
fa: گونه‌ی آوا

en: Authentication failed
fa: ناکامی در شناسایی

en: Authors
fa: نویسندگان‌

en: Auto
fa: خودکار

en: Automatic updating
fa: به‌روز رسانی خودکار

en: Automatically open single categories in the library tree
fa: رسته‌های تنها را خودکار در درخت کتابخانه باز کن

en: Available
fa: در دسترس

en: Average bitrate
fa: میانگین ضرباهنگ

en: Average image size
fa: میانگین اندازه‌ی فرتور

en: BPM
fa: ض.د.د

en: Background Streams
fa: جریان پس‌زمینه

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Background opacity
fa: تاری پس‌زمینه

en: Bar analyzer
fa: آنالیزور میله‌ای

en: Basic Blue
fa: آبی ابتدایی

en: Behavior
fa: رفتار

en: Best
fa: بهترین

en: Bit rate
fa: ضرب آهنگ

en: Bitrate
fa: ضرباهنگ

en: Block analyzer
fa: آنالیزور بلوکی

en: Block type
fa: گونه‌ی بلوک

en: Body
fa: بدنه

en: Boom analyzer
fa: آنالیزور نرده‌ای

en: Browse...
fa: مرور...

en: Buffer duration
fa: مدت بافر

en: Buttons
fa: دکمه‌ها

en: CUE sheet support
fa: پشتیبانی از سیاهه

en: Change cover art
fa: تغییر جلد هنری

en: Change font size...
fa: تغییر اندازه‌ی قلم...

en: Change repeat mode
fa: تغییر سبک تکرار

en: Change shortcut...
fa: تغییر میانبر...

en: Change shuffle mode
fa: تغییر سبک درهم

en: Change the language
fa: تغییر زبان

en: Check for updates...
fa: بررسی به‌روز رسانی...

en: Choose a name for your smart playlist
fa: گزینش نام برای لیست‌پخش هوشمند

en: Choose automatically
fa: گزینش خودکار

en: Choose color...
fa: گزینش رنگ...

en: Choose font...
fa: گزینش قلم...

en: Choose from the list
fa: گزینش از لیست

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
fa: گزینش روش مرتب‌سازی لیست و تعداد آهنگهای آن

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
fa: پایگاه اینترنتی را برگزینید که می‌خواهید کلمنتاین متن آهنگ‌ها را بارگیری کند

en: Classical
fa: کلاسیک

en: Clear
fa: پاک کن

en: Clear playlist
fa: پاک کردن لیست‌پخش

en: Clementine
fa: کلمنتاین

en: Clementine Error
fa: خطای کلمنتاین

en: Clementine Orange
fa: پرتقالی کلمنتاین

en: Clementine Visualization
fa: فرتورسازی کلمنتاین

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
fa: کلمنتاین می‌تواند خودکار، آهنگ‌هایی را که روی این دستگاه ذخیره می‌کنید به سبکی پخش‌پذیر در دستگاه تبدیل کند.

en: Clementine can show a message when the track changes.
fa: کلمنتاین می‌تواند پیامی در صورت تغییر ترک بنمایاند.

en: Clementine could not load any projectM visualisations.  Check that you have installed Clementine properly.
fa: کلمنتاین نمی‌تواند هیچ فرتورسازی projectM را بارگذاری کند. درستی نصب کلمنتاین را بررسی کنید.

en: Clementine image viewer
fa: نمایشگر فرتور کلمنتاین

en: Clementine was unable to find results for this file
fa: کلمنتاین نتوانست دستاوردهای این پرونده را بیابد

en: Click here to add some music
fa: برای افزودن آهنگ‌ها، اینجا را بفشارید

en: Click to toggle between remaining time and total time
fa: برای سویچ بین زمان رفته و زمان باقیمانده، اینجا را کلیک کنید

en: Close
fa: بستن

en: Close visualization
fa: بستن فرتورسازی

en: Closing this window will cancel the download.
fa: بستن این پنجره، بارگیری را کنسل می‌کند.

en: Closing this window will stop searching for album covers.
fa: بستن این پنجره، جستجوی جلد آلبوم‌ها را کنسل می‌کند.

en: Club
fa: باشگاه

en: Comma separated list of class:level, level is 0-3
fa: لیست مجزا بوسیله‌ی ویرگول از کلاس:طبقه، طبقه ۰-۳ است

en: Comment
fa: توضیح

en: Complete tags automatically
fa: تکمیل خودکار برچسب‌ها

en: Complete tags automatically...
fa: تکمیل خودکار برچسب‌ها...

en: Composer
fa: تنظیم‌کننده

en: Configure Magnatune...
fa: پیکربندی مگناتیون...

en: Configure Shortcuts
fa: پیکربندی میان‌برها

en: Configure library...
fa: پیکربندی کتابخانه...

en: Configure...
fa: پیکربندی...

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
fa: کنترل Wii را با استفاده از کنش پویا/ناپویا وصل کنید

en: Connect device
fa: اتصال دستگاه

en: Constant bitrate
fa: ضرباهنگ ثابت

en: Convert all music
fa: برگرداندن تمام آهنگ‌ها

en: Convert any music that the device can't play
fa: برگردان تمام آهنگ‌هایی که دستگاه نمی‌تواند پخش کند

en: Copy to device...
fa: کپی‌کردن در دستگاه...

en: Copy to library...
fa: کپی‌کردن در کتابخانه...

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
fa: نمی‌توانم عنصر «%1» از GStream را بسازم -  مطمئن شوید که همه‌ی افزونه‌های مورد نیاز GStream را نصب کرده‌اید

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
fa: نمی‌توانم موکسر را برای %1 پیدا کنم، بررسی کنید که افزونه‌ی مناسب GStream را نصب کرده‌اید

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
fa: نمی‌توانم رمزگذاری برای %1 پیدا کنم، بررسی کنید که افزونه‌ی مناسب GStream را نصب کرده‌اید

en: Couldn't open output file %1
fa: نمی‌توانم پرونده‌ی بروندادی %1 را باز کنم

en: Cover Manager
fa: مدیریت جلد

en: Cover art from embedded image
fa: جلد هنری را از فرتور نشانده شده بردار

en: Cover art loaded automatically from %1
fa: جلد هنری از %1 خودکار فراخوانی شد

en: Cover art manually unset
fa: جلد هنری دستی بازنشانده شد

en: Cover art not set
fa: جلد هنری نشانده نشد

en: Cover art set from %1
fa: جلد هنری از %1 نشانده شد

en: Covers from %1
fa: جلدها از %1

en: Cross-fade when changing tracks automatically
fa: پژمردن آهنگ زمانی که ترک‌ها خودکار تغییر می‌کنند

en: Cross-fade when changing tracks manually
fa: پژمردن آهنگ زمانی که ترک‌ها دستی تغییر می‌کنند

en: Custom
fa: سفارشی

en: Custom message settings
fa: تنظیم پیام سفارشی

en: Custom...
fa: سفارشی...

en: Dance
fa: رقص

en: Date created
fa: تاریخ ساخت

en: Date modified
fa: تاریخ بازسازی

en: Days
fa: روز

en: De&fault
fa: پیش‌&فرض

en: Decrease volume
fa: کاهش صدا

en: Defaults
fa: پیش‌نشان‌ها

en: Delay between visualizations
fa: تأخیر بین فرتورسازیها

en: Delete files
fa: پاک کردن پرونده‌ها

en: Delete from device...
fa: پاک کردن از دستگاه...

en: Delete from disk...
fa: پاک کردن از دیسک...

en: Delete preset
fa: پاک کردن پیش‌نشانده

en: Delete smart playlist
fa: پاک کردن لیست‌پخش هوشمند

en: Delete the original files
fa: پاک کردن اصل پرونده‌ها

en: Deleting files
fa: پاک کردن پرونده‌ها

en: Dequeue selected tracks
fa: صف‌بندی دوباره‌ی ترک‌های برگزیده

en: Dequeue track
fa: صف‌بندی دوباره‌ی ترک

en: Destination
fa: مقصد

en: Details...
fa: جزئیات...

en: Device
fa: دستگاه

en: Device Properties
fa: ویژگی‌های دستگاه

en: Device name
fa: نام دستگاه

en: Device properties...
fa: ویژگی‌های دستگاه...

en: Devices
fa: ‌دستگاه‌ها

en: Dialog
fa: گفتگو

en: Did you mean
fa: منظورت این بود که

en: Digitally Imported
fa: واردات دیجیتالی

en: Digitally Imported password
fa: گذرواژه‌های وارداتی دیجیتالی

en: Digitally Imported username
fa: نام‌های کاربری وارداتی دیجیتالی

en: Direct internet connection
fa: ارتباط مستقیم اینترنت

en: Directory
fa: فهرست راهنما

en: Disable duration
fa: مدت ناپویا‌سازی

en: Disc
fa: دیسک

en: Discontinuous transmission
fa: ارسال ناپیوسته

en: Display options
fa: گزینه‌های نمایش

en: Display the on-screen-display
fa: نمایش نمایش پرده‌ای

en: Do a full library rescan
fa: انجام وارسی دوباره‌ی کامل کتابخانه

en: Do not convert any music
fa: هیچ آهنگی را تبدیل نکن

en: Don't repeat
fa: تکرار نکن

en: Don't show in various artists
fa: در هنرمندان گوناگون نشان نده

en: Don't shuffle
fa: پخش مرتب

en: Don't stop!
fa: نایست!

en: Double click to open
fa: برای گشودن دو بار کلیک کنید

en: Double clicking a song will...
fa: دو بار کلیک یک آهنگ باعث...

en: Download directory
fa: بارگیری پوشه

en: Download membership
fa: بارگیری هموندی

en: Download this album
fa: بارگیری این آلبوم

en: Download this album...
fa: بارگیری این آلبوم...

en: Downloading Icecast directory
fa: بارگیری پوشه‌ی آیس‌کست

en: Downloading Jamendo catalogue
fa: بارگیری کاتالوگ جامندو

en: Downloading Magnatune catalogue
fa: بارگیری کاتالوگ مگناتیون

en: Downloading metadata
fa: بارگیری ابرداده

en: Drag to reposition
fa: برای مکان‌گذاری دوباره بکشید

en: Dynamic mode is on
fa: سبک دینامیک پویاست

en: Dynamic random mix
fa: درهم‌ریختن تصادفی دینامیک

en: Edit smart playlist...
fa: ویرایش لیست‌پخش هوشمند...

en: Edit tag...
fa: ویرایش برچسب...

en: Edit tags
fa: ویرایش برچسب‌ها

en: Edit track information
fa: ویرایش دانستنی‌های ترک

en: Edit track information...
fa: ویرایش دانستنی‌های ترک...

en: Edit...
fa: ویرایش....

en: Enable Wii Remote support
fa: پویا‌سازی پشتیبانی کنترل Wii

en: Enable equalizer
fa: پویاسازی برابرساز

en: Enable shortcuts only when Clementine is focused
fa: پویاسازی میان‌برها تنها زمانی که کلمنتاین در کانون است

en: Enable/disable Last.fm scrobbling
fa: پویا/ناپویاسازی واکشی لست‌‌اف‌ام

en: Encoding complexity
fa: پیچیدگی رمزینه

en: Encoding engine quality
fa: کیفیت موتور رمزینه

en: Encoding mode
fa: سبک رمزینه

en: Enter a URL to download a cover from the Internet:
fa: برای بارگیری جلد از اینترنت، یک نشانی اینترنتی وارد کنید:

en: Enter a new name for this playlist
fa: نامی برای این لیست‌پخش وارد کنید

en: Enter search terms here
fa: واژه‌های جستجو را در اینجا وارد کنید

en: Enter the URL of an internet radio stream:
fa: نشانی اینترنتی یک ایستگاه رادیویی اینترنتی را وارد کنید:

en: Entire collection
fa: همه‌ی مجموعه

en: Equalizer
fa: برابرساز

en: Equivalent to --log-levels *:1
fa: برابر است با --log-levels *:1

en: Equivalent to --log-levels *:3
fa: برابر است با --log-levels *:3

en: Error
fa: خطا

en: Error connecting MTP device
fa: خطا در اتصال به دستگاه MTP

en: Error copying songs
fa: خطا در کپی کردن آهنگ‌ها

en: Error deleting songs
fa: خطا در پاک کردن آهنگ‌ها

en: Error loading %1
fa: خطا در فراخوانی %1

en: Error loading di.fm playlist
fa: خطا در بارگیری لیست پخش di.fm

en: Error processing %1: %2
fa: خطای پردازش %1:%2

en: Error while loading audio CD
fa: خطا هنگام فراخوانی سی‌دی آوایی

en: Ever played
fa: همواره پخش‌شده

en: Except between tracks on the same album or in the same CUE sheet
fa: به جز بین ترک‌ها یک آلبوم یا یک سیاهه

en: &Extras
fa: ا&فزونه‌ها

en: Fade out when stopping a track
fa: پژمردن هنگام ایست یک ترک

en: Fading
fa: پژمردن

en: Fading duration
fa: زمان پژمردن

en: Fast
fa: تند

en: Favourite tracks
fa: ترک‌های برگزیده

en: Fetch Missing Covers
fa: واکشی جلدهای ناموجود

en: Fetch automatically
fa: واکشی خودکار

en: Fetch completed
fa: واکشی کامل شد

en: Fetching cover error
fa: خطای واکشی جلد

en: File extension
fa: پسوند پرونده

en: File formats
fa: گونه‌ی پرونده

en: File name
fa: نام پرونده

en: File name (without path)
fa: نام پرونده (بدون مسیر)

en: File size
fa: اندازه پرونده

en: File type
fa: گونه‌ی پرونده

en: Filename
fa: نام‌پرونده

en: Files
fa: پرونده‌ها

en: Files to transcode
fa: پرونده‌های برای تراکد

en: Find songs in your library that match the criteria you specify.
fa: یافتن آهنگ‌های در کتابخانه که با معیارهای شما همخوانی دارند.

en: Fingerprinting song
fa: انگشت‌نگاری آهنگ

en: Finish
fa: پایان

en: First level
fa: طبقه‌ی اول

en: Font size
fa: اندازه‌ی قلم

en: Force mono encoding
fa: واداشتن به رمزینه‌ی مونو

en: Forget device
fa: فراموشیدن دستگاه

en: Forgetting a device will remove it from this list and Clementine will have to rescan all the songs again next time you connect it.
fa: انصراف یک دستگاه آن را از این لیست پاک می‌کند و بار دیگر که دستگاه را وصل کردید، کلمنتاین باید همه‌ی آهنگهای آن را دوباره جستجو کند.

en: Form
fa: فرم

en: Format
fa: قالب

en: Framerate
fa: آهنگ فریم

en: Frames per buffer
fa: فریم در هر بافر

en: Full Bass
fa: باس کامل

en: Full Bass + Treble
fa: باس کامل + لرزش

en: Full Treble
fa: لرزش کامل

en: General settings
fa: تنظیم‌های عمومی

en: Genre
fa: ژانر

en: Getting channels
fa: دریافت کانال

en: Getting streams
fa: گرفتن جریان‌ها

en: Give it a name:
fa: نامی به آن دهید:

en: Go to next playlist tab
fa: برو به نوار پسین لیست‌پخش

en: Go to previous playlist tab
fa: برو به نوار پیشین لیست‌پخش

en: Got %1 covers out of %2 (%3 failed)
fa: %1 از %2 جلدها دریافت شد (%3 ناموفق)

en: Grey out non existent songs in my playlists
fa: آهنگ‌های ناموجود لیست‌پخش‌های من را خاکستری کن

en: Group Library by...
fa: کتابخانه را گروه‌بندی کن برپایه‌ی...

en: Group by
fa: گروه‌بندی برپایه‌ی

en: Group by Album
fa: آلبوم

en: Group by Artist
fa: هنرمند

en: Group by Artist/Album
fa: هنرمند/آلبوم

en: Group by Artist/Year - Album
fa: هنرمند/سال - آلبوم

en: Group by Genre/Album
fa: ژانر/آلبوم

en: Group by Genre/Artist/Album
fa: ژانر/هنرمند/آلبوم

en: HTTP proxy
fa: پراکسی HTTP

en: Hardware information
fa: دانستنی‌های سخت‌افزاری

en: Hardware information is only available while the device is connected.
fa: اطلاعات سخت‌افزاری تنها در صورتی در دسترس است  که دستگاه متصل باشد.

en: High
fa: زیاد

en: High (%1 fps)
fa: زیاد (%1 ف.د.ث)

en: High (1024x1024)
fa: زیاد (1024x1024)

en: Hours
fa: ساعت

en: I don't have a Magnatune account
fa: اکانت مگناتیون ندارم

en: Icon
fa: آیکون

en: Icons on top
fa: آیکون در بالا

en: Identifying song
fa: تشخیص آهنگ

en: If you continue, this device will work slowly and songs copied to it may not work.
fa: اگر ادامه دهید، این دستگاه آهسته کار خواهد کرد و آهنگهای کپی شده روی آن ممکن است پخش نشوند.

en: Ignore "The" in artist names
fa: صرف نظر از «The» در نام هنرمندان

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)
fa: تصاویر (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)
fa: تصاویر (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)

en: In dynamic mode new tracks will be chosen and added to the playlist every time a song finishes.
fa: در سبک دینامیک پس از پایان هر آهنگ، ترک‌های تازه برگزیده و به لیست‌پخش افزوده می‌شوند.

en: Include album art in the notification
fa: آلبوم هنری را در آگاه‌ساز قرار بده

en: Include all songs
fa: دربر داشتن همه‌ی آهنگها

en: Increase volume
fa: افزایش صدا

en: Information
fa: اطلاعات

en: Insert...
fa: قرار دادن...

en: Internet
fa: اینترنت

en: Invalid API key
fa: کلید API نامعتبر

en: Invalid format
fa: قالب نامعتبر

en: Invalid method
fa: روش نامعتبر

en: Invalid parameters
fa: پارامترهای نامعتبر

en: Invalid resource specified
fa: منابع مشخص‌شده نامعتبرند

en: Invalid service
fa: سرویس نامعتبر

en: Invalid session key
fa: کلید جلسه‌ی نامعتبر

en: Jamendo
fa: جامندو

en: Jamendo Most Listened Tracks
fa: ترک‌های بیشتر شنیده شده‌ی جامندو

en: Jamendo Top Tracks
fa: ترک‌های برتر جامندو

en: Jamendo Top Tracks of the Month
fa: ترک‌های برتر ماه جامندو

en: Jamendo Top Tracks of the Week
fa: ترک‌های برتر هفته‌ی جامندو

en: Jamendo database
fa: پایگاه داده‌ی جامندو

en: Jump to the currently playing track
fa: پرش به ترک در حال پخش

en: Keep buttons for %1 second...
fa: دکمه‌ها را %1 ثانیه نگه دار...

en: Keep buttons for %1 seconds...
fa: دکمه‌ها را %1 ثانیه نگه دار...

en: Keep running in the background when the window is closed
fa: پخش را در پس‌زمینه ادامه بده زمانی که پنجره بسته می‌شود

en: Keep the original files
fa: اصل پرونده‌ها را نگه دار

en: Language
fa: زبان

en: Laptop/Headphones
fa: لپتاپ/هدفون

en: Large Hall
fa: سالن بزرگ

en: Large album cover
fa: جلد آلبوم بزرگ

en: Large sidebar
fa: میله‌ی کناری بزرگ

en: Last played
fa: پخش پایانی

en: Last.fm
fa: لست‌‌اف‌ام

en: Last.fm is currently busy, please try again in a few minutes
fa: لست‌‌اف‌ام در حال پخش است، پس از چند دقیقه دوباره تلاش کنید

en: Last.fm play counts
fa: لست‌‌اف‌ام شمارش پخش‌شده‌ها

en: Last.fm tags
fa: برچسب لست‌‌اف‌ام

en: Last.fm wiki
fa: ویکی لست‌‌اف‌ام

en: Least favourite tracks
fa: ترک‌های کمتر برگزیده

en: Length
fa: طول

en: Library
fa: کتابخانه

en: Library advanced grouping
fa: گروه‌بندی پیشرفته‌ی کتابخانه

en: Library rescan notice
fa: آگاه‌سازی پویش دوباره‌ی کتابخانه

en: Library search
fa: جستجوی کتابخانه

en: Limits
fa: محدودیت‌ها

en: Live
fa: زنده

en: Load
fa: بارگیری

en: Load cover from URL
fa: بارگیری جلدها از اینترنت

en: Load cover from URL...
fa: بارگیری جلدها از اینترنت...

en: Load cover from disk...
fa: بارگیری جلدها از دیسک

en: Load playlist
fa: بارگیری لیست‌پخش

en: Load playlist...
fa: بارگیری لیست‌پخش...

en: Loading MTP device
fa: بارگیری دستگاه MTP

en: Loading iPod database
fa: بارگیری پایگاه داده‌ی آی‌پاد

en: Loading smart playlist
fa: بارگیری لیست‌پخش هوشمند

en: Loading songs
fa: بارگیری آهنگ‌ها

en: Loading stream
fa: بارگیری جریان

en: Loading tracks
fa: بارگیری ترک

en: Loading tracks info
fa: بارگیری اطلاعات ترک‌ها

en: Loading...
fa: در حال بارگیری...

en: Loads files/URLs, replacing current playlist
fa: بارگیری پرونده‌ها/نشانی‌ها، جانشانی دوباره‌ی لیست‌پخش جاری

en: Login
fa: ورود به سیستم

en: Long term prediction profile (LTP)
fa: نمایه‌ی پیش‌بینی بلندمدت

en: Love
fa: عشق

en: Low (%1 fps)
fa: پایین (%1 ف.د.ث)

en: Low (256x256)
fa: پایین (256x256)

en: Low complexity profile (LC)
fa: نمایه‌ی با پیچیدگی کم (LC)

en: Lyrics
fa: متن آهنگ

en: Lyrics from %1
fa: متن آهنگ از %1

en: Magnatune
fa: مگناتیون

en: Magnatune Download
fa: بارگیری مگناتیون

en: Magnatune download finished
fa: بارگیری مگناتیون پایان یافت

en: Main profile (MAIN)
fa: نمایه‌ی اصلی (MAIN)

en: Malformed response
fa: پاسخ ناهنجار

en: Manual proxy configuration
fa: پیکربندی  دستی پراکسی

en: Manufacturer
fa: تولید‌کننده

en: Match every search term (AND)
fa: همخوانی همه‌ی واژه‌های جستجو (و)

en: Match one or more search terms (OR)
fa: همخوانی یک یا بیشتر از یک واژه‌ی جستجو (یا)

en: Maximum bitrate
fa: بیشترین ضرباهنگ

en: Medium (%1 fps)
fa: میانه (%1 ف.د.ث)

en: Medium (512x512)
fa: میانه (512x512)

en: Membership type
fa: گونه‌ی هموندی

en: Minimum bitrate
fa: کمترین ضرباهنگ

en: Missing projectM presets
fa: نبود پیش‌نشان‌های projectM

en: Model
fa: مدل

en: Monitor the library for changes
fa: رسد کتابخانه برای تغییرات

en: Months
fa: ماه

en: Most played
fa: بیشترین پخش‌شده‌ها

en: Mount point
fa: سوارگاه

en: Mount points
fa: سوارگاه‌ها

en: Move down
fa: پایین بردن

en: Move to library...
fa: جابه‌جایی به کتابخانه...

en: Move up
fa: بالا بردن

en: &Music
fa: آ&هنگ

en: Music Library
fa: کتابخانه‌ی آهنگ

en: Mute
fa: بی‌صدا

en: Name
fa: نام

en: Naming options
fa: گزینه‌های نام‌گذاری

en: Narrow band (NB)
fa: نوار باریک (NB)

en: Network Proxy
fa: پیشکار پراکسی

en: Never
fa: هرگز

en: Never played
fa: هرگز پخش‌نشده

en: Never start playing
fa: هرگز آغاز به پخش نمی‌کند

en: New playlist
fa: لیست‌پخش تازه

en: New smart playlist...
fa: لیست‌پخش هوشمند تازه...

en: New songs
fa: آهنگ‌‌های تازه

en: New tracks will be added automatically.
fa: ترک‌های تازه خودکار اضافه می‌شوند.

en: Newest tracks
fa: تازه‌ترین ترک‌ها

en: Next
fa: پسین

en: Next track
fa: ترک پسین

en: No analyzer
fa: بدون آنالیزور

en: No long blocks
fa: بدون بلوک‌های بلند

en: No matches found.  Clear the search box to show the whole playlist again.
fa: همخوانیی پیدا نشد. جعبه‌های جستجو را پاک کنید تا همه‌ی لیست‌پخش‌ها دوباره نمایش داده شوند.

en: No short blocks
fa: بدون بلوک‌های کوتاه

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: None of the selected songs were suitable for copying to a device
fa: هیچ‌کدام از آهنگ‌های برگزیده مناسب کپی کردن در دستگاه نیستند

en: Normal block type
fa: گونه‌ی بلوک نرمال

en: Not available while using a dynamic playlist
fa: مهیا نیست زمانی که از یک لیست‌پخش دینامیک استفاده می‌کنید

en: Not connected
fa: متصل نیست

en: Not enough content
fa: بدون محتوای کافی

en: Not enough fans
fa: بدون هوادار کافی

en: Not enough members
fa: بدون عضو کافی

en: Not enough neighbors
fa: بدون همسایه‌ی کافی

en: Not mounted - double click to mount
fa: سوار نشده است - دو بار فشار دهید تا سوار شود

en: Notification type
fa: گونه‌ی آگاه‌سازی‌ها

en: Notifications
fa: آگاه‌سازی‌ها

en: Now Playing
fa: در حال پخش

en: OSD Preview
fa: پیش‌مشاهده‌ی OSD

en: Only show the first
fa: تنها ابتدا را نمایش بده

en: Open %1 in browser
fa: گشودن %1 در مرورگر

en: Open &audio CD...
fa: گشودن &سی‌دی آوایی...

en: Open device
fa: گشودن دستگاه

en: Open in new playlist
fa: گشودن در لیست‌پخش تازه شود

en: Open...
fa: گشودن...

en: Operation failed
fa: شکست عملیات

en: Optimize for bitrate
fa: بهینه‌سازی ضرباهنگ

en: Optimize for quality
fa: بهینه‌سازی کیفیت

en: Options...
fa: گزینه‌ها...

en: Organise Files
fa: سازماندهی پرونده‌ها

en: Organise files...
fa: سازماندهی پرونده‌ها...

en: Organising files
fa: پرونده‌های سازماندهی شونده

en: Original tags
fa: برچسب‌های اصلی

en: Other options
fa: گزینه‌های دیگر

en: Output options
fa: گزینه‌های بروندادی

en: Overwrite existing files
fa: رونویسی پرونده‌های موجود

en: Parsing Jamendo catalogue
fa: بررسی کاتالوگ جامندو

en: Party
fa: مهمانی

en: Password
fa: گذرواژه

en: Pause
fa: درنگ

en: Pause playback
fa: درنگ پخش

en: Paused
fa: درنگ‌شده

en: Plain sidebar
fa: میله‌کنار ساده

en: Play
fa: پخش

en: Play count
fa: شمار پخش

en: Play if stopped, pause if playing
fa: پخش در صورت ایست، درنگ در صورت پخش

en: Play if there is nothing already playing
fa: آغاز به پخش می‌کند اگر چیزی در حال پخش نیست

en: Play the <n>th track in the playlist
fa: ترک <n>-ام در لیست‌پخش را پخش کن

en: Play/Pause
fa: پخش/درنگ

en: Playback
fa: بازپخش

en: Player options
fa: گزینه‌های پخش‌کننده

en: &Playlist
fa: &لیست‌پخش

en: Playlist finished
fa: لیست‌پخش پایان یافت

en: Playlist options
fa: گزینه‌های لیست‌پخش

en: Playlist type
fa: سبک لیست‌پخش

en: Pop
fa: پاپ

en: Popup duration
fa: پنجرک

en: Port
fa: درگاه

en: Pre-amp
fa: پیش‌تقویت

en: Preferences
fa: تنظیم‌ها

en: Preferences...
fa: تنظیم‌ها...

en: Preferred album art filenames (comma separated)
fa: پرونده‌های جلد هنری دلخواه (جداشده با ویرگول)

en: Preferred audio format
fa: فرمت آوایی دلخواه

en: Preferred format
fa: فرمت دلخواه

en: Preset:
fa: پیش‌نشانده:

en: Press a button combination to use for
fa: یک ترکیب از دکمه‌ها را فشار دهید برای استفاده در

en: Press a key
fa: کلیدی را فشار دهید

en: Press a key combination to use for %1...
fa: یک ترکیب از دکمه‌ها را فشار دهید برای استفاده در %1...

en: Pretty OSD options
fa: گزینه‌های زیبای OSD

en: Preview
fa: پيش‌نمايش

en: Previous
fa: پیشین

en: Previous track
fa: ترک پیشین

en: Print out version information
fa: اطلاعات ویرایش را چاپ کن

en: Profile
fa: نمایه

en: Progress
fa: پیشرفت

en: Push Wiiremote button
fa: دکمه‌ی کنترل Wii را فشار دهید

en: Put songs in a random order
fa: آهنگ‌ها را به طور تصادفی بچین

en: Querying device...
fa: جستجوی دستگاه...

en: Queue Manager
fa: مدیر به‌خط کردن

en: Queue selected tracks
fa: به‌خط کردن ترک‌های گزیده

en: Queue track
fa: به‌خط کردن ترک

en: Radio (equal loudness for all tracks)
fa: رادیو (بلندی یکسان برای همه‌ی ترک‌ها)

en: Rain
fa: باران

en: Random visualization
fa: فرتورسازی تصادفی

en: Rate the current song 0 stars
fa: رتبه‌ی آهنگ جاری را صفر ستاره کن

en: Rate the current song 1 star
fa: رتبه‌ی آهنگ جاری را یک ستاره کن

en: Rate the current song 2 stars
fa: رتبه‌ی آهنگ جاری را دو ستاره کن

en: Rate the current song 3 stars
fa: رتبه‌ی آهنگ جاری را سه ستاره کن

en: Rate the current song 4 stars
fa: رتبه‌ی آهنگ جاری را چهار ستاره کن

en: Rate the current song 5 stars
fa: رتبه‌ی آهنگ جاری را پنج ستاره کن

en: Rating
fa: رتبه‌بندی

en: Really cancel?
fa: واقعا کنسل شود؟

en: Refresh catalogue
fa: بازخوانی کاتالوگ

en: Refresh channels
fa: بازخوانی کانالها

en: Refresh station list
fa: بازخوانی لیست ایستگاه‌ها

en: Refresh streams
fa: نوسازی جریان‌ها

en: Reggae
fa: رگه

en: Remember Wii remote swing
fa: دورکنترل تابی Wii را به‌یاد بیاور

en: Remove
fa: پاک کردن

en: Remove action
fa: پاک کردن عملیات

en: Remove folder
fa: پاک کردن پوشه

en: Remove from playlist
fa: از لیست‌پخش پاک کن

en: Remove playlist
fa: حذف فهرست پخش

en: Rename playlist
fa: لیست‌پخش را دوباره نامگذاری کن

en: Rename playlist...
fa: لیست‌پخش را دوباره نامگذاری کن...

en: Renumber tracks in this order...
fa: ترک‌ها را به این ترتیب دوباره شماره‌گذاری کن...

en: Repeat
fa: تکرار

en: Repeat album
fa: تکرار آلبوم

en: &Repeat mode
fa: سبک &تکرار

en: Repeat playlist
fa: تکرار لیست‌پخش

en: Repeat track
fa: تکرار ترک

en: Replace current playlist
fa: دوباره جانشانی لیست‌پخش جاری

en: Replace the playlist
fa: دوباره جانشانی لیست‌پخش شود

en: Replaces spaces with underscores
fa: فاصله‌ها را با زیرخط جانشانی کن

en: Replay Gain
fa: پخش دوباره‌ی دستاورد

en: Repopulate
fa: ساکن شدن دوباره

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Reset play counts
fa: بازنشانی شمار پخش

en: Restrict to ASCII characters
fa: محدود به حروف اَسکی کن

en: Rock
fa: راک

en: SOCKS proxy
fa: پراکسی ساکس

en: Safely remove device
fa: دستگاه را با امنیت پاک کن

en: Safely remove the device after copying
fa: دستگاه را پس از کپی، با امنیت پاک کن

en: Sample rate
fa: الگوی ضرباهنگ

en: Samplerate
fa: ضرباهنگ‌الگو

en: Save album cover
fa: ذخیره‌ی جلد آلبوم

en: Save cover to disk...
fa: در حال ذخیره‌ی جلد در دیسک

en: Save image
fa: ذخیره‌ی فرتور

en: Save playlist...
fa: ذخیره‌ی لیست‌پخش...

en: Save preset
fa: ذخیره‌ی بازنشانده

en: Save this stream in the Internet tab
fa: ذخیره‌ی این جریان در باریکه‌ی اینترنت

en: Saving tracks
fa: ذخیره‌ی ترک‌ها

en: Scalable sampling rate profile (SSR)
fa: نمایه‌ی الگوی ضرباهنگ سنجه‌پذیر (SSR)

en: Score
fa: امتیاز

en: Scrobble tracks that I listen to
fa: وارانی ترک‌هایی که گوش می‌دهم

en: Search
fa: جستجو

en: Search Icecast stations
fa: جستجوی ایستگاه‌های آیس‌کست

en: Search Jamendo
fa: جستجوی جامندو

en: Search Magnatune
fa: جستجوی مگناتیون

en: Search for album covers...
fa: جستجوی جلد آلبوم...

en: Search mode
fa: سبک جستجو

en: Search options
fa: گزینه‌های جستجو

en: Search terms
fa: عبارات جستجو

en: Second level
fa: مرتبه‌ی دوم

en: Seek backward
fa: جستجوی پس‌گرد

en: Seek forward
fa: جستجوی پیش‌گرد

en: Seek the currently playing track by a relative amount
fa: جستجوی ترک در حال پخش بوسیله‌ی مقداری نسبی

en: Seek the currently playing track to an absolute position
fa: جستجوی ترک در حال پخش به یک جایگاه ویژه

en: Select All
fa: گزینش همه

en: Select None
fa: برگزیدن هیچ‌کدام

en: Select best possible match
fa: گزینش بهترین تطبیق ممکن

en: Select visualizations
fa: گزینش فرتورسازها

en: Select visualizations...
fa: گزینش فرتورسازها...

en: Serial number
fa: شماره سریال

en: Service offline
fa: سرویس برون‌خط

en: Set %1 to "%2"...
fa: %1 را برابر "%2‌"قرار بده...

en: Set the volume to <value> percent
fa: بلندی صدا را برابر <value> درصد قرار بده

en: Set value for all selected tracks...
fa: این مقدار را برای همه‌ی ترک‌های گزیده قرار بده...

en: Settings
fa: تنظیمات‌

en: Shortcut
fa: میان‌بر

en: Shortcut for %1
fa: میان‌بر برای %1

en: Shortcut for %1 already exists
fa: میان‌بر برای %1 از پیش وجود دارد

en: Show
fa: نمایش

en: Show OSD
fa: نمایش OSD

en: Show a glowing animation on the current track
fa: انیمیشنی درخشان در ترک جاری نمایش بده

en: Show a native desktop notification
fa: یک آگاه‌سازی ذاتی میزکار نمایش بده

en: Show a notification when I change the repeat/shuffle mode
fa: یک آگاه‌سازی نمایش بده زمانی که سبک تکرار/برزدن را تغییر می‌دهم

en: Show a notification when I change the volume
fa: نمایش یک آگاه‌سازی زمانی بلندی صدا را تغییر می‌دهم

en: Show a popup from the system tray
fa: نمایش یک پنجرک در سینی سیستم

en: Show a pretty OSD
fa: نمایش یک OSD زیبا

en: Show above status bar
fa: نمایش در بالای میله‌ی وضعیت

en: Show all songs
fa: نمایش همه‌ی آهنگ‌ها

en: Show all the songs
fa: نمایش همه‌ی آهنگ‌ها

en: Show cover art in library
fa: نمایش جلد هنری در کتابخانه

en: Show dividers
fa: نمایش جداسازها

en: Show fullsize...
fa: نمایش اندازه‌ی کامل...

en: Show in file browser...
fa: نمایش در مرورگر پرونده...

en: Show in various artists
fa: نمایش در هنرمندان گوناگون

en: Show only duplicates
fa: نمایش تنها تکراری‌ها

en: Show only untagged
fa: نمایش تنها بی‌برچسب‌ها

en: Show the scrobble button in the main window
fa: نمایش  دکمه‌ی واکشی در پنجره اصلی

en: Show tray icon
fa: نمایش آیکون سینی

en: Show/Hide
fa: آشکار/پنهان

en: Shuffle
fa: پخش درهم

en: Shuffle all
fa: پخش درهم همه

en: &Shuffle mode
fa: سبک &درهم

en: Shuffle playlist
fa: پخش درهم لیست‌پخش

en: Sign out
fa: برونرفت از سیستم

en: Signing in...
fa: ورود به ...

en: Skip backwards in playlist
fa: پرش پس در لیست‌پخش

en: Skip count
fa: پرش شمار

en: Skip forwards in playlist
fa: پرش پیش در لیست‌پخش

en: Small album cover
fa: جلد آلبوم کوچک

en: Small sidebar
fa: میله‌ی کنار کوچک

en: Smart playlist
fa: لیست‌پخش هوشمند

en: Smart playlists
fa: لیست‌پخش‌های هوشمند

en: Soft
fa: ملایم

en: Soft Rock
fa: راک ملایم

en: Song Information
fa: اطلاعات آهنگ

en: Song info
fa: اطلاعات آهنگ

en: Sonogram
fa: سونوگرام

en: Sorry
fa: شرمنده

en: Sort by genre (alphabetically)
fa: مرتب‌سازی برپایه‌ی ژانر (الفبایی)

en: Sort by genre (by popularity)
fa: مرتب‌سازی برپایه‌ی ژانر ( برپایه‌ی محبوبیت)

en: Sort by station name
fa: مرتب‌سازی برپایه‌ی نام ایستگاه

en: Sort songs by
fa: مرتب‌سازی آهنگ‌ها برپایه‌ی

en: Sorting
fa: مرتب‌سازی

en: Standard
fa: استاندارد

en: Start the playlist currently playing
fa: شروع لیست‌پخش در حال پخش

en: Start transcoding
fa: آغاز تراکد

en: Starting %1
fa: شروع %1

en: Starting...
fa: شروع...

en: Stop
fa: ایست

en: Stop after
fa: ایست پس از

en: Stop after this track
fa: ایست پس از این آهنگ

en: Stop playback
fa: ایست پخش

en: Stop playing after current track
fa: ایست پخش پس از ترک جاری

en: Stopped
fa: ایست‌شده

en: Stream
fa: جریان

en: Streaming membership
fa: هموندی جریان

en: Successfully written %1
fa: %1 با موفقیت نوشته شد

en: Suggested tags
fa: برچسب‌های پیشنهادی

en: Summary
fa: چکیده

en: Super high (%1 fps)
fa: بسیار بالا (%1 ف.د.ث)

en: Supported formats
fa: فرمت‌های قابل پشتیبانی

en: Tabs on top
fa: باریکه‌ها در بالا

en: Tag fetcher
fa: واکش برچسب‌ها

en: Target bitrate
fa: ضرباهنگ هدف

en: Techno
fa: تکنو

en: Text options
fa: گزینه‌های متن

en: Thanks to
fa: تشکر از

en: The "%1" command could not be started.
fa: فرمان «%1» نمی‌تواند شروع شود.

en: The directory %1 is not valid
fa: پرونده‌ی «%1» معتبر نیست

en: The second value must be greater than the first one!
fa: مقدار دوم باید بزرگتر از مقدار اول باشد!

en: The site you requested does not exist!
fa: پایگاه درخواستی وجود ندارد!

en: The site you requested is not an image!
fa: پایگاه درخواستی فرتور نیست!

en: The version of Clementine you've just updated to requires a full library rescan because of the new features listed below:
fa: ویرایشی زا کلمنتاین که هم‌اکنون به‌روز کردید، به خاطر ویژگیهای زیر، نیاز به بررسی کامل کتابخانه دارد:

en: There was a problem fetching the metadata from Magnatune
fa: مشکلی در واکشی ابرداده‌ها از مگناتیون پیش آمد

en: There were problems copying some songs.  The following files could not be copied:
fa: مشکلی در کپی کردن تعدادی از آهنگ‌‌ها وجود داشت. پرونده‌های زیر کپی نشدند:

en: There were problems deleting some songs.  The following files could not be deleted:
fa: مشکلی در پاک کردن تعدادی از آهنگ‌ها وجود داشت. پرونده‌های زیر پاک نشدند:

en: These files will be deleted from the device, are you sure you want to continue?
fa: این پرونده‌ها از دستگاه پاک خواهند شد، آیا مطمئنید که می‌خواهید ادامه دهید؟

en: These folders will be scanned for music to make up your library
fa: برای درست کردن کتابخانه، این پوشه‌ها بررسی خواهند شد

en: These settings are used in the "Transcode Music" dialog, and when converting music before copying it to a device.
fa: این تنظیم‌ها در دیالوگ «آهنگ‌های تراکد»، و همچنین زمان تبدیل آهنگ پیش از کپی در دستگاه،  استفاده شده‌اند.

en: Third level
fa: طبقه‌ی سوم

en: This action will create a database which could be as big as 150 MB.
    Do you want to continue anyway?
fa: این عمل پایگاه داده‌ای به بزرگی ۱۵۰ مگابایت درست می‌کند.
    آیا ادامه می‌دهید؟

en: This album is not available in the requested format
fa: این آلبوم در فرمت درخواست‌شده در دسترس نیست.

en: This device must be connected and opened before Clementine can see what file formats it supports.
fa: این دستگاه باید متصل و باز شده باشد پیش از اینکه کلمنتاین ببیند چه فرمت‌هایی پشتیبانی می‌شوند.

en: This device supports the following file formats:
fa: این دستگاه از فرمت‌های زیر پشتیبانی می‌کند:

en: This device will not work properly
fa: این دستگاه درست کار نخواهد کرد

en: This is an MTP device, but you compiled Clementine without libmtp support.
fa: این یک دستگاه MTP است، اما شما کلمنتاین را بدون پشتیبانی libmtp پردازش کرده‌اید.

en: This is an iPod, but you compiled Clementine without libgpod support.
fa: این یک آی‌پاد است، اما شما کلمنتاین را بدون پشتیبانی libgpod پردازش کرده‌اید.

en: This is the first time you have connected this device.  Clementine will now scan the device to find music files - this may take some time.
fa: این اولین باری است که این دستگاه را وصل کرده‌اید. کلمنتاین حالا دستگاه را برای یافتن پرونده‌های آهنگ جستجو می‌کند - این کار ممکن است کمی طول بکشد.

en: This stream is for paid subscribers only
fa: این جریان تنها برای مشترکان پولی است

en: This type of device is not supported: %1
fa: این گونه از دستگاه پشتیبانی نمی‌شود: %1

en: Title
fa: عنوان

en: Today
fa: امروز

en: Toggle Pretty OSD
fa: تبدیل به OSD زیبا

en: Toggle fullscreen
fa: تبدیل به تمام‌صفحه

en: Toggle queue status
fa: تبدیل به وضعیت صف

en: Toggle scrobbling
fa: تبدیل به وارانی

en: Toggle visibility for the pretty on-screen-display
fa: تبدیل به پدیداری برای نمایش‌برصفحه‌ی زیبا

en: Total bytes transferred
fa: همه‌ی بایت‌های ارسال شده

en: Total network requests made
fa: همه‌ی درخواست‌های شبکه انجام شد

en: Track
fa: ترک

en: Transcode Music
fa: آهنگ‌های تراکد

en: Transcoding
fa: تراکدکردن

en: Transcoding %1 files using %2 threads
fa: تراکدکردن فایلهای %1 با استفاده از سرنخ‌های %2

en: Transcoding options
fa: گزینه‌های تراکد

en: TrueAudio
fa: آوای واقعی

en: Turbine
fa: توربین

en: Turn off
fa: خاموش

en: URI
fa: نشانی

en: URL(s)
fa: نشانی

en: Ultra wide band (UWB)
fa: نوار ابرپهن (UWB)

en: Unable to download %1 (%2)
fa: ناکام در باگیری %1 (%2)

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Unknown error
fa: خطای ناشناخته

en: Unset cover
fa: قرار ندادن جلد

en: Update changed library folders
fa: تغییرات پوشه‌های کتابخانه را به‌روز برسان

en: Update the library when Clementine starts
fa: زمانی که کلمنتاین شروع می‌شود کتابخانه را به‌روز کن

en: Updating %1
fa: به‌روز رسانی %1

en: Updating %1%...
fa: به‌روز رسانی %1%...

en: Updating library
fa: به‌روز رسانی کتابخانه

en: Usage
fa: کاربرد

en: Use Gnome's shortcut keys
fa: بکار بردن کلیدهای میان‌بر گنوم

en: Use Replay Gain metadata if it is available
fa: در صورت وجود، از ابرداده‌ی  Replay Gain استفاده کن

en: Use Wii Remote
fa: بکار بردن دورکنترل Wii

en: Use a custom message for notifications
fa: بکار بردن پیام پیشنهادی برای آگاه‌سازی‌ها

en: Use authentication
fa: بکار بردن سندیت

en: Use bitrate management engine
fa: بکار بردن موتور مدیریتی ضرباهنگ

en: Use dynamic mode
fa: بکار بردن روش دینامیک

en: Use notifications to report Wii Remote status
fa: بکاربردن آگاه‌سازی برای گزارش وضعیت دور Wii

en: Use temporal noise shaping
fa: بکاربردن شکل زمانی پارازیت

en: Use the system default
fa: بکاربردن پیش‌نشان‌های سیستم

en: Use the system proxy settings
fa: بکاربردن تنظیم‌های پراکسی سیستم

en: Used
fa: استفاده‌شده

en: Username
fa: شناسه

en: Using the menu to add a song will...
fa: بکاربردن منو برای افزودن آهنگ...

en: Variable bit rate
fa: آهنگ ضرب متغیر

en: Various artists
fa: هنرمندان گوناگون

en: Version %1
fa: ویرایش %1

en: View
fa: نما

en: Visualization mode
fa: روش فرتورسازی

en: Visualizations
fa: فرتورسازی‌ها

en: Visualizations Settings
fa: تنظیم‌های فرتورسازی‌ها

en: Voice activity detection
fa: تشخیص پویایی صدا

en: Volume %1%
fa: حجم %1%

en: Weeks
fa: هفته

en: When Clementine starts
fa: زمانی که کلمنتاین شروع می‌شود

en: When looking for album art Clementine will first look for picture files that contain one of these words.
    If there are no matches then it will use the largest image in the directory.
fa: زمانی که کلمنتاین بدنبال آلبوم هنری می‌گردد، ابتدا بدنبال پرونده‌های فرتوری می‌گردد که شامل یکی از کلمات زیر باشد.
    اگر چیزی پیدا نشد، آنگاه بزرگترین فرتور در پوشه را بکار می‌برد.

en: Wide band (WB)
fa: باند پهن (WB)

en: Wii Remote %1: connected
fa: دورکنترل Wii %1: وصل است

en: Wii Remote %1: critical battery (%2%)
fa: دورکنترل Wii %1: باتری بحرانی است (%2%)

en: Wii Remote %1: disactived
fa: دورکنترل Wii %1: ناپویا است

en: Wii Remote %1: disconnected
fa: دورکنترل Wii %1: نصب نیست

en: Wii Remote %1: low battery (%2%)
fa: دورکنترل Wii %1: باتری اندک (%2%)

en: Wiimotedev
fa: ویموتدو

en: Windows Media audio
fa: فرمت آوایی مدیای ویندوز

en: Would you like to run a full rescan right now?
fa: آیا مایل هستید که الان بازبینی کامل انجام دهید؟

en: Year
fa: سال

en: Year - Album
fa: سال - آلبوم

en: Years
fa: سال

en: Yesterday
fa: دیروز

en: You are about to download the following albums
fa: هم‌اکنون آلبوم‌های زیر بارگیری خواهند شد

en: You are not signed in.
fa: هنوز وارد نشده‌اید.

en: You are signed in as %1.
fa: با نام %1 وارد شده‌اید.

en: You are signed in.
fa: وارد شده‌اید.

en: You can change the way the songs in the library are organised.
fa: روشی را که آهنگ‌ها در کتابخانه سازماندهی می‌شوند، می‌توانید تغییر دهید.

en: You can listen to Magnatune songs for free without an account.  Purchasing a membership removes the messages at the end of each track.
fa: بدون داشتن شناسه می‌توانید به آهنگ‌های مگناتیون گوش دهید. با پرداخت حق هموندی از شر پیام انتهای هر ترک راحت می‌شوید.

en: You can listen to background streams at the same time as other music.
fa: به جریان پس‌زمینه همزمان با دیگر آهنگ‌ها می‌توانید گوش دهید.

en: You can use your Wii Remote as a remote control for Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">See the page on the Clementine wiki</a> for more information.
fa: می‌توانید کنترل Wii خود را برای کنترل از راه دور کلمنتاین بکار برید. برای اطلاعات بیشتر به <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">صفحه‌ی ویکی کلمنتاین</a> مراجعه کنید.

en: You love this track
fa: عاشق این آهنگ هستید

en: You will need to restart Clementine if you change the language.
fa: اگر زبان را تغییر دهید باید کلمنتاین را دوباره بارگذاری کنید.

en: Your Magnatune credentials were incorrect
fa: اعتبار مگناتیون شما نادرست بود

en: Your library is empty!
fa: کتابخانه‌ی شما تهی است!

en: Your radio streams
fa: جریان‌های رادیویی شما

en: Your scrobbles: %1
fa: برونکشی‌های شما: %1

en: Z-A
fa: ی-ا

en: Zero
fa: صفر

en: add %n songs
fa: افزودن %n آهنگ

en: after
fa: پس از

en: ago
fa: پیش

en: and
fa: و

en: automatic
fa: خودکار

en: before
fa: پیش از

en: between
fa: بین

en: biggest first
fa: بزرگترین اول

en: bpm
fa: ض.د.د

en: contains
fa: شامل‌

en: disabled
fa: ناپویا

en: disc %1
fa: دیسک %1

en: does not contain
fa: شامل نیست

en: ends with
fa: پایان می‌یابد با

en: equals
fa: برابر است با

en: greater than
fa: بزرگتر است از

en: in the last
fa: در پایان

en: kbps
fa: ک.ب.د.ث

en: less than
fa: کمتر است از

en: longest first
fa: ابتدا بلندترین

en: newest first
fa: ابتدا تازه‌ترین

en: not equals
fa: برابر نیست با

en: not in the last
fa: در انتها نیست

en: not on
fa: نه در

en: oldest first
fa: ابتدا قدیمی‌ترین

en: on
fa: در

en: options
fa: گزینه‌ها

en: press enter
fa: ورود را فشار دهید

en: remove %n songs
fa: پاک‌کردن %n آهنگ

en: shortest first
fa: ابتدا کوتاه‌ترین

en: smallest first
fa: ابتدا کوچک‌ترین

en: starts with
fa: شروع شود با

en: stop
fa: ایست

en: track %1
fa: ترک %1
