Clementine Music Player - en to he translation catalogue (824 entries)

en:  kbps
he: קילו בתים לשניה

en:  ms
he:  מילישניות

en:  pt
he:  נק׳

en:  seconds
he:  שניות

en:  songs
he:  שירים

en: %1 albums
he: %1 אלבומים

en: %1 days
he: %1 ימים

en: %1 days ago
he: לפני %1 ימים

en: %1 playlists (%2)
he: %1 רשימות השמעה (%2)

en: %1 song
he: שיר אחד (%1)

en: %1 songs
he: %1 שירים

en: %1 songs found
he: נמצאו %1 שירים

en: %1 songs found (showing %2)
he: נמצאו %1 שירים (מוצגים %2)

en: %1 tracks
he: %1 רצועות

en: %1 transferred
he: %1 הועברו

en: %1: Wiimotedev module
he: %1: המודול Wiimotedev

en: %L1 other listeners
he: %L1 מאזינים אחרים

en: %L1 total plays
he: %L1  השמעות

en: %n failed
he: %n נכשלו

en: %n finished
he: %n הושלמו

en: %n remaining
he: %n נותרו

en: &Align text
he: יישור &טקסט

en: &Center
he: מ&רכז

en: &Custom
he: ה&תאמה אישית

en: &Help
he: ע&זרה

en: &Hide %1
he: הסתרת %1

en: &Hide...
he: ה&סתרה...

en: &Left
he: &שמאל

en: &None
he: &ללא

en: &Quit
he: י&ציאה

en: &Right
he: &ימין

en: &Stretch columns to fit window
he: &מתיחת עמודות בהתאמה לחלון

en: &Tools
he: &כלים

en: (different across multiple songs)
he: (באופן שונה על פני מספר שירים)

en: ...and all the Amarok contributors
he: וכל התורמים ל־Amarok

en: 1 day
he: יום אחד

en: 1 track
he: רצועה אחת

en: 50 random tracks
he: 50 רצועות אקראיות

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
he: <a href="http://www.di.fm/premium/">שדרוג לגרסת הפרמיום כעת</a>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
he: <p>מילים שמורות מתחילות ב־%, לדוגמה: %artist %album %title </p>
    
    <p>סגירת טקסט בסוגריים מסולסלות משני צדיו תגרום להסתרתו במקרה שהטקסט מכיל מילה שמורה אשר לא מכילה כלום.</p>

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
he: רשימת השמעה חכמה היא רשימה דינמית של שירים שמגיעים מספריית המוזיקה שלך. ישנם סוגים שונים של רשימות השמעה חכמות המציעות דרכים שונות לבחירת שירים.

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
he: שיר יכלל ברשימת ההשמעה אם הוא עומד בתנאים אלו.

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
he: הללו את ה־Hypnotoad!

en: About %1
he: בערך %1

en: About Clementine...
he: על אודות Clementine...

en: About Qt...
he: על אודות Qt...

en: Account details
he: פרטי החשבון

en: Account details (Premium)
he: פרטי חשבון (פרימיום)

en: Action
he: פעולה

en: Add Stream
he: הוספת תזרים

en: Add a new line if supported by the notification type
he: הוספת שורה חדשה אם נתמכת בסוג ההתרעה

en: Add action
he: הוספת פעולה

en: Add another stream...
he: הוספת תזרים אחר...

en: Add directory...
he: הוספת תיקייה...

en: Add file...
he: הוספת קובץ...

en: Add files to transcode
he: הוספת קובצי מוזיקה להמרה

en: Add folder
he: הוספת תיקייה

en: Add folder...
he: הוספת תיקייה...

en: Add new folder...
he: הוספת תיקייה חדשה...

en: Add search term
he: הוספת מונח לחיפוש

en: Add song album tag
he: הוספת תג אלבום לשיר

en: Add song albumartist tag
he: הוספת תג אמן האלבום לשיר

en: Add song artist tag
he: הוספת תג אמן לשיר

en: Add song composer tag
he: הוספת תג מלחין לשיר

en: Add song disc tag
he: הוספת תג דיסק לשיר

en: Add song genre tag
he: הוספת תג סגנון לשיר

en: Add song length tag
he: הוספת תג משך לשיר

en: Add song play count
he: הוספת מספר השמעות לשיר

en: Add song skip count
he: הוספת מספר דילוגים לשיר

en: Add song title tag
he: הוספת תג כותרת לשיר

en: Add song track tag
he: הוספת תג פסקול לשיר

en: Add song year tag
he: הוספת תג שנה לשיר

en: Add stream...
he: הוספת תזרים

en: Add to another playlist
he: הוספה לרשימת השמעה אחרת

en: Add to playlist
he: הוספה לרשימת ההשמעה

en: Add to the queue
he: הוספה לתור

en: Add wiimotedev action
he: הוספת פעולת wiimotedev

en: Added this month
he: נוסף בחודש זה

en: Added this week
he: נוסף בשבוע זה

en: Added this year
he: נוסף בשנה זו

en: Added today
he: התווסף היום

en: Added within three months
he: התווסף בשלושה החודשים האחרונים

en: Advanced grouping...
he: קיבוץ מתקדם...

en: After copying...
he: אחרי העתקה...

en: Album
he: אלבום

en: Album (ideal loudness for all tracks)
he: אלבום (עצמת שמע אידאלית לכל הרצועות)

en: Album artist
he: אמן אלבום

en: Album info on jamendo.com...
he: מידע על האלבום ב־jamendo.com...

en: Albums with covers
he: אלבומים עם עטיפה

en: Albums without covers
he: אלבומים ללא עטיפה

en: All Files (*)
he: כל הקבצים (*)

en: All albums
he: כל האלבומים

en: All artists
he: כל האמנים

en: All files (*)
he: כל הקבצים (*)

en: All playlists (%1)
he: כל רשימות ההשמעה (%1)

en: All the translators
he: כל המתרגמים

en: All tracks
he: כל הרצועות

en: Allow mid/side encoding
he: מתן האפשרות לקידוד mid/side

en: Alongside the originals
he: צמוד למקוריים

en: Always start playing
he: תמיד להתחיל לנגן

en: An error occurred loading the iTunes database
he: אירעה שגיאה בטעינת מסד הנתונים של iTunes

en: An error occurred writing metadata to '%1'
he: אירעה שגיאה בכתיבת המידע הנוסף לתוך '%1'

en: And:
he: וגם:

en: Appearance
he: מראה

en: Append files/URLs to the playlist
he: הוסף קבצים/כתובות לסוף רשימת ההשמעה

en: Append to current playlist
he: הוספה לרשימת ההשמעה הנוכחית

en: Append to the playlist
he: הוספת לרשימת ההשמעה

en: Apply compression to prevent clipping
he: הפעלת כיווץ כדי למנוע חיתוך

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
he: האם למחוק את האפשרות הקבועה „%1“?

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
he: האם לאפס את סטטיסטיקות השיר?

en: Artist
he: אמן

en: Artist info
he: מידע על האמן

en: Artist's initial
he: ראשי תיבות של האמן

en: Audio format
he: להמיר לתבנית

en: Authentication failed
he: האימות נכשל

en: Authors
he: יוצרים

en: Auto
he: אוטומטי

en: Automatic updating
he: עידכונים אוטומטיים

en: Automatically open single categories in the library tree
he: פתיחה אוטומטית של קטגוריות בודדות בעץ הספרייה

en: Available
he: פנוי

en: Average bitrate
he: קצב סיביות ממוצע

en: Average image size
he: גודל תמונה ממוצע

en: BPM
he: מספר פעימות לדקה

en: Background Streams
he: תזרימי הרקע

en: Background color
he: צבע הרקע

en: Background opacity
he: שקיפות הרקע

en: Bar analyzer
he: אנלייזר עמודות

en: Basic Blue
he: כחול בסיסי

en: Behavior
he: התנהגות

en: Best
he: מיטבי

en: Bit rate
he: קצב הסיביות

en: Bitrate
he: קצב סיביות

en: Block analyzer
he: אנלייזר מקטעים

en: Block type
he: סוג בלוק

en: Body
he: גוף

en: Boom analyzer
he: אנלייזר בום

en: Browse...
he: עיון...

en: Buffer duration
he: משך הבאפר (buffer)

en: Buttons
he: לחצנים

en: CUE sheet support
he: תמיכה ב־CUE sheet

en: Change cover art
he: שינוי עטיפת האלבום

en: Change font size...
he: שינוי גודל גופן...

en: Change repeat mode
he: שינוי מצב חזרה

en: Change shortcut...
he: שינוי קיצור הדרך...

en: Change shuffle mode
he: שינוי מצב ערבוב

en: Change the language
he: שינוי השפה

en: Check for updates...
he: בדיקת עדכונים...

en: Choose a name for your smart playlist
he: נא לבחור בשם עבור רשימת ההשמעה החכמה

en: Choose automatically
he: בחירה אוטומטית

en: Choose color...
he: בחירת צבע...

en: Choose font...
he: בחירת גופן...

en: Choose from the list
he: בחירה מהרשימה

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
he: נא לבחור כיצד רשימת ההשמעה תסודר וכמה שירים יהיו בה

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
he: ניתן לבחור באתרים שבהם Clementine יחפש אחר מילים לשירים.

en: Classical
he: קלסית

en: Clear
he: ניקוי

en: Clear playlist
he: ניקוי רשימת ההשמעה

en: Clementine Error
he: שגיאה ב־Clementine

en: Clementine Orange
he: כתום קלמנטינה

en: Clementine Visualization
he: אפקטים חזותיים של Clementine

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
he: באפשרות Clementine להמיר אוטומטית כל מוזיקה המעותקת להתקן לתבנית שההתקן מסוגל לנגן.

en: Clementine can show a message when the track changes.
he: באפשרות Clementine להציג הודעה כשהרצועה משתנה.

en: Clementine could not load any projectM visualisations.  Check that you have installed Clementine properly.
he: אין באפשרות Clementine לטעון אפקטים חזותיים של projectM. נא לוודא שהתקנת את Clementine כמו שצריך.

en: Clementine image viewer
he: מציג התמונות של Clementine

en: Clementine was unable to find results for this file
he: Clementine נכשל במציאת תוצאות לקובץ זה

en: Click here to add some music
he: יש ללחוץ כאן כדי להוסיף מוזיקה

en: Click to toggle between remaining time and total time
he: יש ללחוץ כאן על מנת לעבור בין הצגת הזמן הנותר לזמן הכולל

en: Close
he: סגירה

en: Close visualization
he: סגירת האפקטים החזותיים

en: Closing this window will cancel the download.
he: סגירת חלון זה תבטל את ההורדה.

en: Closing this window will stop searching for album covers.
he: סגירת חלון זה תבטל את החיפוש אחר עטיפות אלבום.

en: Club
he: קלאב

en: Comma separated list of class:level, level is 0-3
he: רשימה מופרדת בפסיקים של class:level,level יכול להיות 0-3

en: Comment
he: הערה

en: Complete tags automatically
he: השלמת תג אוטומטית

en: Complete tags automatically...
he: השלמת תגים אוטומטית...

en: Composer
he: מלחין

en: Configure Magnatune...
he: הגדרת Magnatune...

en: Configure Shortcuts
he: הגדרת קיצורי מקשים

en: Configure library...
he: הגדרת הספרייה...

en: Configure...
he: הגדרה...

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
he: חיבור Wii Remotes בעזרת פעולת הפעלה/כיבוי

en: Connect device
he: חיבור התקן

en: Constant bitrate
he: קצב סיביות קבוע

en: Convert all music
he: המרת כל המוזיקה

en: Convert any music that the device can't play
he: המרת כל המוזיקה שהתקן זה לא מסוגל לנגן

en: Copy to device...
he: העתקה להתקן..

en: Copy to library...
he: העתקה לספרייה...

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
he: לא ניתן ליצור את רכיב ה־GStreamer „%1“ - יש לוודא שכל תוספי ה־GStreamer מותקנים כראוי

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
he: לא ניתן למצוא מרבב עבור %1, נא לוודא שתוספי ה־GStreamer הנכונים מותקנים כראוי

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
he: לא ניתן למצוא מקודד עבור %1, נא לוודא שתוספי ה־GStreamer הנכונים מותקנים כראוי

en: Couldn't open output file %1
he: לא ניתן לפתוח את קובץ הפלט %1

en: Cover Manager
he: מנהל העטיפות

en: Cover art from embedded image
he: עטיפת אלבום מתוך תמונה שבקובץ

en: Cover art loaded automatically from %1
he: עטיפת האלבום נטענה אוטומטית מתוך %1

en: Cover art manually unset
he: עטיפת אלבום הוסרה ידנית

en: Cover art not set
he: לא נבחרה עטיפת אלבום

en: Cover art set from %1
he: עטיפת אלבום נבחרה מתוך %1

en: Covers from %1
he: עטיפות מ־%1

en: Cross-fade when changing tracks automatically
he: מעבר באמצעות עמעום בין רצועות, בהחלפה אוטומטית של רצועות

en: Cross-fade when changing tracks manually
he: מעבר באמצעות עמעום בין רצועות, בהחלפה ידנית של רצועות

en: Custom
he: התאמה אישית

en: Custom message settings
he: הגדרות מותאמות אישית להודעות

en: Custom...
he: התאמה אישית...

en: Dance
he: דאנס

en: Date created
he: תאריך יצירה

en: Date modified
he: תאריך שינוי

en: Days
he: ימים

en: De&fault
he: בררת מח&דל

en: Decrease volume
he: הנמכת עצמת השמע

en: Defaults
he: בררות מחדל

en: Delay between visualizations
he: הפסקה בין אפקטים חזותיים

en: Delete files
he: מחיקת קבצים

en: Delete from device...
he: מחיקה מתוך התקן...

en: Delete from disk...
he: מחיקה מתוך דיסק...

en: Delete preset
he: מחיקת אפשרות מוגדרת מראש

en: Delete smart playlist
he: מחיקת רשימת השמעה חכמה

en: Delete the original files
he: מחיקת הקבצים המקוריים

en: Deleting files
he: הקבצים נמחקים

en: Dequeue selected tracks
he: הסרת הרצועות הנבחרות מהתור

en: Dequeue track
he: הסרת הרצועה מהתור

en: Destination
he: יעד

en: Details...
he: פרטים...

en: Device
he: התקן

en: Device Properties
he: מאפייני ההתקן

en: Device name
he: שם ההתקן

en: Device properties...
he: מאפייני ההתקן...

en: Devices
he: התקנים

en: Did you mean
he: האם כוונתך

en: Digitally Imported password
he: ססמת Digitally Imported

en: Digitally Imported username
he: שם המשתמש ב־Digitally Imported

en: Direct internet connection
he: חיבור ישיר לאינטרנט

en: Directory
he: תיקייה

en: Disable duration
he: משך הנטרול

en: Disc
he: דיסק

en: Discontinuous transmission
he: תמסורת רציפה

en: Display options
he: הגדרות תצוגה

en: Display the on-screen-display
he: הצגת חיווי מסך

en: Do a full library rescan
he: ביצוע סריקה חוזרת לכל הספרייה

en: Do not convert any music
he: אין להמיר שום מוזיקה

en: Don't repeat
he: ללא חזרה

en: Don't show in various artists
he: לא להציג באמנים שונים

en: Don't shuffle
he: ללא קפיצות

en: Don't stop!
he: לא להפסיק!

en: Double click to open
he: לחיצה כפולה לפתיחה

en: Double clicking a song will...
he: לחיצה כפולה על שיר לביצוע...

en: Download directory
he: הורדת תיקייה

en: Download membership
he: חברות המאפשרת הורדה

en: Download this album
he: הורדת האלבום הזה

en: Download this album...
he: הורדת האלבום הזה...

en: Downloading Icecast directory
he: תיקיית Icecast בהורדה

en: Downloading Jamendo catalogue
he: הקטלוג של Jamendo מתקבל

en: Downloading Magnatune catalogue
he: הקטלוג של Magnatune מתקבל

en: Downloading metadata
he: נתוני העל מתקבלים

en: Drag to reposition
he: נא לגרור למיקום הרצוי

en: Dynamic mode is on
he: מצב דינמי פעיל

en: Dynamic random mix
he: מיקס דינמי אקראי

en: Edit smart playlist...
he: עריכת רשימת השמעה חכמה...

en: Edit tag...
he: עריכת תגית...

en: Edit tags
he: עריכת תגיות

en: Edit track information
he: עריכת פרטי הרצועה

en: Edit track information...
he: עריכת פרטי הרצועה...

en: Edit...
he: עריכה...

en: Enable Wii Remote support
he: הפעלת תמיכה ב־Wii Remote

en: Enable equalizer
he: הפעלת אקולייזר

en: Enable shortcuts only when Clementine is focused
he: הפעלת קיצורי מקלדת רק כאשר המיקוד הוא על Clementine

en: Enable/disable Last.fm scrobbling
he: הפעלה/נטרול Last.fm scrobbling

en: Encoding complexity
he: מורכבות הקידוד

en: Encoding engine quality
he: איכות מנוע הקידוד

en: Encoding mode
he: מצב הקידוד

en: Enter a URL to download a cover from the Internet:
he: הכנסת כתובת להורדת עטיפה מהאינטרנט:

en: Enter a new name for this playlist
he: שם חדש לרשימת השמעה זו

en: Enter search terms here
he: ניתן להזין כאן מונחים לחיפוש

en: Enter the URL of an internet radio stream:
he: כתובת תחנת הרדיו האינטרנטית:

en: Entire collection
he: כל האוסף

en: Equalizer
he: אקולייזר

en: Equivalent to --log-levels *:1
he: זהה לאפשרות --log-levels *:1

en: Equivalent to --log-levels *:3
he: זהה לאפשרות--log-levels *:3

en: Error
he: שגיאה

en: Error connecting MTP device
he: שגיאה בחיבור להתקן מולטימדיה

en: Error copying songs
he: שגיאה בהעתקת שירים

en: Error deleting songs
he: שגיאה במחיקת שירים

en: Error loading %1
he: שגיאה בטעינת %1

en: Error loading di.fm playlist
he: שגיאה בטעינת רשימת ההשמעה של di.fm

en: Error processing %1: %2
he: שגיאה בעיבוד %1: %2

en: Error while loading audio CD
he: שגיאה בטעינת דיסק מוזיקה

en: Ever played
he: לא נוגן אף פעם

en: Except between tracks on the same album or in the same CUE sheet
he: מלבד בין שירים באותו אלבום או אותו CUE sheet

en: &Extras
he: תוספות

en: Fade out when stopping a track
he: עמעום המוזיקה בעצירת רצועה

en: Fading
he: עמעום מוזיקה

en: Fading duration
he: משך זמן עמעום המוזיקה

en: Fast
he: מהר

en: Favourite tracks
he: רצועות מועדפות

en: Fetch Missing Covers
he: הורדת העטיפות החסרות

en: Fetch automatically
he: אחזור אוטומטי

en: Fetch completed
he: אחזור המידע הושלם

en: Fetching cover error
he: שגיאה באחזור המידע על העטיפה

en: File extension
he: סיומת הקובץ

en: File formats
he: סוג הקובץ

en: File name
he: שם הקובץ

en: File name (without path)
he: שם הקובץ (ללא נתיב)

en: File size
he: גודל הקובץ

en: File type
he: סוג הקובץ

en: Filename
he: שם הקובץ

en: Files
he: קבצים

en: Files to transcode
he: קובצי מוזיקה להמרה

en: Find songs in your library that match the criteria you specify.
he: חיפוש שירים בספרייה על פי קריטריונים מוגדרים.

en: Fingerprinting song
he: ניתוח טביעת האצבע של השיר

en: Finish
he: סיום

en: First level
he: רמה ראשונה

en: Font size
he: גודל הגופן

en: Force mono encoding
he: אילוץ קידוד mono

en: Forget device
he: התעלמות מההתקן

en: Forgetting a device will remove it from this list and Clementine will have to rescan all the songs again next time you connect it.
he: „התעלמות מההתקן“ יסיר את ההתקן מרשימה זו וכאשר ההתקן יחובר שוב,  יהיה עלי Clementine לסרוק אותו שוב.

en: Form
he: טופס

en: Format
he: תבנית

en: Framerate
he: קצב מסגרות

en: Frames per buffer
he: מסגרות לאגירה

en: Full Bass
he: בס מלא

en: Full Bass + Treble
he: בס מלא + טרבל

en: Full Treble
he: טרבל מלא

en: General settings
he: הגדרות כלליות

en: Genre
he: סגנון

en: Getting channels
he: ערוצים מתקבלים

en: Getting streams
he: הזרמות מתקבלות

en: Give it a name:
he: שם עבור הפריט:

en: Go to next playlist tab
he: מעבר ללשונית רשימת ההשמעה הבאה

en: Go to previous playlist tab
he: מעבר ללשונית רשימת ההשמעה הקודמת

en: Got %1 covers out of %2 (%3 failed)
he: נמצאו %1 עטיפות מתוך %2 (%3 נכשלו)

en: Grey out non existent songs in my playlists
he: ברשימת ההשמעה, סימון שירים שאינם קיימים באפור

en: Group Library by...
he: קיבוץ ספרייה על פי...

en: Group by
he: קיבוץ על פי

en: Group by Album
he: קיבוץ על פי אלבום

en: Group by Artist
he: קיבוץ על פי אמן

en: Group by Artist/Album
he: קיבוץ על פי אמן/אלבום

en: Group by Artist/Year - Album
he: קיבוץ על פי אמן/שנת אלבום

en: Group by Genre/Album
he: קיבוץ על פי סגנון/אלבום

en: Group by Genre/Artist/Album
he: קיבוץ על פי סגנון/אמן/אלבום

en: HTTP proxy
he: מתווך HTTP

en: Hardware information
he: מידע על החומרה

en: Hardware information is only available while the device is connected.
he: מידע על החומרה זמין רק כאשר ההתקן מחובר.

en: High
he: גבוה

en: High (%1 fps)
he: גבוה (%1 fps)

en: High (1024x1024)
he: גבוה (1024x1024)

en: Hours
he: שעות

en: I don't have a Magnatune account
he: אין לי חשבון Magnatune

en: Icon
he: צלמית

en: Icons on top
he: צלמיות למעלה

en: Identifying song
he: מזהה שיר

en: If you continue, this device will work slowly and songs copied to it may not work.
he: אם בחירתך תהיה להמשיך, ההתקן יעבוד לאט וייתכן ששירים שיועתקו אליו לא יעבדו.

en: Ignore "The" in artist names
he: התעלמות מה־"The" בשם האמן

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)
he: קובצי תמונה (‎*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)
he: קובצי תמונה (‎*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)

en: In dynamic mode new tracks will be chosen and added to the playlist every time a song finishes.
he: במצב דינמי שירים חדשים יבחרו ויתווספו לרשימת ההשמעה בכל פעם ששיר יסתיים

en: Include album art in the notification
he: אומנות אלבום בתוך ההתרעה

en: Include all songs
he: הכללת כל השירים

en: Increase volume
he: הגברת עוצמת השמע

en: Information
he: מידע

en: Insert...
he: הוספה...

en: Internet
he: אינטרנט

en: Invalid API key
he: מפתח API לא תקין

en: Invalid format
he: תבנית לא תקינה

en: Invalid method
he: שיטה לא תקינה

en: Invalid parameters
he: פרמטרים לא תקינים

en: Invalid resource specified
he: צויין משאב לא תקין

en: Invalid service
he: שירות לא תקין

en: Invalid session key
he: מפתח הפעלה לא תקין

en: Jamendo Most Listened Tracks
he: הרצועות הכי מושמעות ב־Jamendo

en: Jamendo Top Tracks
he: הרצועות המדורגות ביותר ב־Jamendo

en: Jamendo Top Tracks of the Month
he: הרצועות החמות ביותר החודש ב-־amendo

en: Jamendo Top Tracks of the Week
he: הרצועות החמות ביותר השבוע ב־Jamendo

en: Jamendo database
he: מסד הנתונים של Jamendo

en: Jump to the currently playing track
he: קפיצה לרצועה המתנגנת כעת

en: Keep buttons for %1 second...
he: השארת הלחצנים ל־%1 שניות...

en: Keep buttons for %1 seconds...
he: השארת הלחצנים ל-%1 שניות...

en: Keep running in the background when the window is closed
he: להמשיך ולהריץ ברקע כאשר החלון סגור

en: Keep the original files
he: שמירה על הקבצים המקוריים

en: Language
he: שפה

en: Laptop/Headphones
he: מחשב נייד/אוזניות

en: Large Hall
he: חלל גדול

en: Large album cover
he: עטיפת אלבום גדולה

en: Large sidebar
he: סרגל צד גדול

en: Last played
he: השמעה אחרונה

en: Last.fm is currently busy, please try again in a few minutes
he: Last.fm עסוק כרגע, מומלץ לנסות שוב מאוחר יותר

en: Last.fm play counts
he: מונה השמעות של Last.fm

en: Last.fm tags
he: תגיות מ־Last.fm

en: Last.fm wiki
he: הוויקי של Last.fm

en: Least favourite tracks
he: הרצועות הכי פחות אהובות

en: Length
he: אורך

en: Library
he: ספרייה

en: Library advanced grouping
he: קיבוץ מתקדם של הספרייה

en: Library rescan notice
he: הודעה על סריקה מחודשת של הספרייה

en: Library search
he: חיפוש בספרייה

en: Limits
he: הגבלות

en: Live
he: חי

en: Load
he: טעינה

en: Load cover from URL
he: טעינת עטיפה מכתובת

en: Load cover from URL...
he: טעינת עטיפה מכתובת...

en: Load cover from disk...
he: טעינת עטיפה מהדיסק...

en: Load playlist
he: טעינת רשימת השמעה

en: Load playlist...
he: טעינת רשימת השמעה...

en: Loading MTP device
he: התקן המולטימדיה נטען

en: Loading iPod database
he: מסד נתונים של ה־iPod נטען

en: Loading smart playlist
he: רשימת השמעה חכמה נטענת

en: Loading songs
he: השירים נטענים

en: Loading stream
he: מדיה זורמת בטעינה

en: Loading tracks
he: הרצועות נטענות

en: Loading tracks info
he: נטען מידע אודות השירים

en: Loading...
he: בטעינה...

en: Loads files/URLs, replacing current playlist
he: טעינת קבצים/כתובות, תוך החלפת רשימת ההשמעה הנוכחית

en: Login
he: כניסה

en: Long term prediction profile (LTP)
he: פרופיל תחזית ארוכת טווח(LTP)

en: Love
he: אהוב

en: Low (%1 fps)
he: נמוך (%1 fps)

en: Low (256x256)
he: ‏נמוך (‎256x256‎)

en: Low complexity profile (LC)
he: פרופיל מורכבות נמוכה (LC)

en: Lyrics
he: מילות השיר

en: Lyrics from %1
he: מילות השיר מתוך %1

en: Magnatune Download
he: הורדה מ־Magnatune

en: Magnatune download finished
he: ההורדה מ־Magnatune הסתיימה

en: Main profile (MAIN)
he: הפרופיל הראשי (ראשי)

en: Malformed response
he: תגובה שגויה

en: Manual proxy configuration
he: הגדרה ידנית של שרת מתווך

en: Manufacturer
he: יצרן

en: Match every search term (AND)
he: הכללת כל נתוני החיפוש (AND)

en: Match one or more search terms (OR)
he: הכללת נתון אחד או יותר מנתוני החיפוש (OR)

en: Maximum bitrate
he: קצב סיביות מירבי

en: Medium (%1 fps)
he: בינוני (%1 fps)

en: Medium (512x512)
he: בינוני (512x512)

en: Membership type
he: סוג חברות

en: Minimum bitrate
he: קצב סיביות מזערי

en: Missing projectM presets
he: חסרות אפשרויות קבועות של projectM

en: Model
he: דגם

en: Monitor the library for changes
he: מעקב אחר שינויים בספרייה

en: Months
he: חודשים

en: Most played
he: הכי מושמעים

en: Mount point
he: נקודת עגינה

en: Mount points
he: נקודות עגינה

en: Move down
he: הזזה מטה

en: Move to library...
he: העברה לספרייה...

en: Move up
he: הזזה מעלה

en: &Music
he: מוזיקה

en: Music Library
he: ספריית המוזיקה

en: Mute
he: השתקה

en: Name
he: שם

en: Naming options
he: אפשרויות הקצאת שם

en: Narrow band (NB)
he: פס צר (NB)

en: Network Proxy
he: מתווך רשת

en: Never
he: לעולם לא

en: Never played
he: לא נוגן אף פעם

en: Never start playing
he: אין להתחיל להשמיע אף פעם

en: New playlist
he: רשימת השמעה חדשה

en: New smart playlist...
he: רשימת השמעה חכמה חדשה...

en: New songs
he: שירים חדשים

en: New tracks will be added automatically.
he: רצועות חדשות יצורפו באופן אוטומטי.

en: Newest tracks
he: הרצועות הכי חדשות

en: Next
he: הבא

en: Next track
he: הרצועה הבאה

en: No analyzer
he: ללא אנלייזר

en: No long blocks
he: ללא מקטעים ארוכים

en: No matches found.  Clear the search box to show the whole playlist again.
he: לא נמצא פריט תואם. יש לנקות את תיבת החיפוש על מנת לראות את כל רשימת ההשמעה שוב.

en: No short blocks
he: ללא מקטעים קצרים

en: None
he: אין

en: None of the selected songs were suitable for copying to a device
he: אף אחד מהשירים הנבחרים לא היה ראוי להעתקה להתקן

en: Normal block type
he: סוג מקטע רגיל

en: Not available while using a dynamic playlist
he: לא זמין בזמן שימוש ברשימת השמעה דינמית

en: Not connected
he: לא מחובר

en: Not enough content
he: אין מספיק תוכן

en: Not enough fans
he: אין מספיק מעריצים

en: Not enough members
he: אין מספיק חברים

en: Not enough neighbors
he: אין מספיק שכנים

en: Not mounted - double click to mount
he: לא מעוגן - יש ללחוץ לחיצה כפולה כדי לעגן

en: Notification type
he: סוג התרעות

en: Notifications
he: התרעות

en: Now Playing
he: מתנגן עכשיו

en: OSD Preview
he: תצוגה מקדימה של חיווי המסך

en: Only show the first
he: הצגת הראשון בלבד

en: Open %1 in browser
he: פתיחת %1 בדפדפן

en: Open &audio CD...
he: פתיחת &דיסק שמע...

en: Open device
he: פתיחת התקן

en: Open in new playlist
he: פתיחה ברשימת השמעה חדשה

en: Open...
he: פתיחה...

en: Operation failed
he: הפעולה נכשלה

en: Optimize for bitrate
he: מיטוב לקצב סיביות

en: Optimize for quality
he: מיטוב לאיכות

en: Options...
he: אפשרויות

en: Organise Files
he: ארגון קבצים

en: Organise files...
he: ארגון קבצים...

en: Organising files
he: הקבצים מאורגנים

en: Original tags
he: תגים מקוריים

en: Other options
he: אפשרויות נוספות

en: Output device
he: התקן פלט

en: Output options
he: אפשרויות פלט

en: Overwrite existing files
he: דריסת קבצים קיימים

en: Parsing Jamendo catalogue
he: הקטלוג של Jamendo מפוענח

en: Party
he: מסיבה

en: Password
he: ססמה

en: Pause
he: השהייה

en: Pause playback
he: השהיית הנגינה

en: Paused
he: מושהה

en: Plain sidebar
he: סרגל צד פשוט

en: Play
he: נגינה

en: Play count
he: מונה השמעות

en: Play if stopped, pause if playing
he: ניגון אם מושהה, השהייה אם מנגן

en: Play if there is nothing already playing
he: השמעה אם אין שום שמושמע כרגע

en: Play the <n>th track in the playlist
he: נגן הרצועה ה־<n> מרשימת ההשמעה

en: Play/Pause
he: ניגון/השהייה

en: Playback
he: השמעה

en: Player options
he: אפשרויות נגן

en: &Playlist
he: רשימת השמעה

en: Playlist finished
he: רשימת ההשמעה הסתיימה

en: Playlist options
he: אפשרויות רשימת ההשמעה

en: Playlist type
he: סוג רשימת ההשמעה

en: Pop
he: פופ

en: Popup duration
he: משך זמן חלונית קופצת

en: Port
he: פתחה

en: Pre-amp
he: הגברה טרומית

en: Preferences
he: מאפיינים

en: Preferences...
he: מאפיינים...

en: Preferred album art filenames (comma separated)
he: שמות קבצים מועדפים לתמונות אלבום (מופרדים בפסיק)

en: Preferred audio format
he: תבנית שמע מועדפת

en: Preferred format
he: תבנית מועדפת

en: Preset:
he: אפשרות מוגדרת מראש:

en: Press a button combination to use for
he: יש ללחוץ על צירוף לחצנים שיוקצה עבור

en: Press a key
he: יש ללחוץ על מקש כלשהו

en: Press a key combination to use for %1...
he: יש ללחוץ על צירוף מקשים שיוקצה עבור %1...

en: Pretty OSD options
he: אפשרויות חיווי המסך

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Previous
he: הקודם

en: Previous track
he: רצועה קודמת

en: Profile
he: פרופיל

en: Progress
he: התקדמות

en: Push Wiiremote button
he: יש ללחוץ על הלחצן ב־Wiiremote

en: Put songs in a random order
he: הוספת שירים ברצף אקראי

en: Querying device...
he: התקן מתושאל...

en: Queue Manager
he: מנהל התור

en: Queue selected tracks
he: הוספת הרצועות הנבחרות

en: Queue track
he: הוספת הרצועה לתור

en: Radio (equal loudness for all tracks)
he: רדיו (עצמה זהה לכל הרצועות)

en: Rain
he: גשם

en: Random visualization
he: אפקטים חזותיים אקראיים

en: Rate the current song 0 stars
he: דירוג השיר הנוכחי ללא כוכבים

en: Rate the current song 1 star
he: דירוג השיר הנוכחי עם כוכב אחד

en: Rate the current song 2 stars
he: דירוג השיר הנוכחי עם 2 כוכבים

en: Rate the current song 3 stars
he: דירוג השיר הנוכחי עם 3 כוכבים

en: Rate the current song 4 stars
he: דירוג השיר הנוכחי עם 4 כוכבים

en: Rate the current song 5 stars
he: דירוג השיר הנוכחי עם 5 כוכבים

en: Rating
he: דירוג

en: Really cancel?
he: האם לבטל?

en: Refresh catalogue
he: רענון הקטלוג

en: Refresh channels
he: רענון הערוצים

en: Refresh station list
he: רענון רשימת התחנות

en: Refresh streams
he: רענון ההזרמות

en: Reggae
he: רגאיי

en: Remember Wii remote swing
he: שמירת הנפת ה־Wii remote

en: Remove
he: הסרה

en: Remove action
he: הסרת הפעולה

en: Remove folder
he: הסרת תיקייה

en: Remove from playlist
he: הסרה מרשימת ההשמעה

en: Remove playlist
he: הסר רשימת השמעה

en: Rename playlist
he: שינוי שם רשימת ההשמעה

en: Rename playlist...
he: שינוי שם רשימת ההשמעה...

en: Renumber tracks in this order...
he: מספור הרצועות מחדש על פי הסדר הנוכחי...

en: Repeat
he: חזרה

en: Repeat album
he: חזרה על האלבום

en: &Repeat mode
he: מצב חזרה

en: Repeat playlist
he: חזרה על רשימת ההשמעה

en: Repeat track
he: חזרה על הרצועה

en: Replace current playlist
he: החלפת רשימת ההשמעה הנוכחית

en: Replace the playlist
he: החלפת רשימת ההשמעה

en: Replaces spaces with underscores
he: החלפת רווחים עם קו תחתון

en: Replay Gain
he: הגברת ניגון חוזר

en: Repopulate
he: איכלוס מחדש

en: Reset
he: איפוס

en: Reset play counts
he: איפוס מונה ההשמעות

en: Restrict to ASCII characters
he: הגבלה לתווי ASCII

en: Rock
he: רוק

en: SOCKS proxy
he: מתווך SOCKS

en: Safely remove device
he: הסרת התקן באופן בטוח

en: Safely remove the device after copying
he: הסרת ההתקן באופן בטוח לאחר סיום ההעתקה

en: Sample rate
he: קצב הדגימה

en: Samplerate
he: קצב דגימה

en: Save album cover
he: שמירת עטיפת האלבום

en: Save cover to disk...
he: שמירת עטיפת האלבום לכונן...

en: Save image
he: שמירת התמונה

en: Save playlist...
he: שמירת רשימת ההשמעה...

en: Save preset
he: שמירה כאפשרות מוגדרת מראש

en: Save this stream in the Internet tab
he: שמירת המדיה הזורמת הזו בלשונית האינטרנט

en: Saving tracks
he: שמירת רצועות

en: Scalable sampling rate profile (SSR)
he: פרופיל קצב דגימה משתנה (SSR)

en: Score
he: ניקוד

en: Scrobble tracks that I listen to
he: עדכון הפרופיל עם הרצועות הנשמעות

en: Search
he: חיפוש

en: Search Icecast stations
he: חיפוש תחנות Icecast

en: Search Jamendo
he: חיפוש ב־Jamendo

en: Search Magnatune
he: חיפוש ב־Magnatune

en: Search for album covers...
he: חיפוש אחר עטיפות אלבום...

en: Search mode
he: מצב חיפוש

en: Search options
he: אפשרויות חיפוש

en: Search terms
he: מונחי חיפוש

en: Second level
he: שלב שני

en: Seek backward
he: דילוג אחורה

en: Seek forward
he: דילוג קדימה

en: Seek the currently playing track by a relative amount
he: דילוג בתוך הרצועה המתנגנת כעת למיקום יחסי

en: Seek the currently playing track to an absolute position
he: דילוג בתוך הרצועה המתנגנת כעת למיקום מוחלט

en: Select All
he: בחירת הכול

en: Select None
he: ביטול הבחירה

en: Select best possible match
he: בחירת ההתאמה המיטבית

en: Select visualizations
he: בחירת אפקטים חזותיים

en: Select visualizations...
he: בחירת אפקטים חזותיים...

en: Serial number
he: מספר סידורי

en: Service offline
he: שירות לא מקוון

en: Set %1 to "%2"...
he: הגדרת %1 בתור „%2“...

en: Set the volume to <value> percent
he: הגדרת עצמת השמע ל־<value> אחוזים

en: Set value for all selected tracks...
he: הגדרת הערך לכל הרצועות הנבחרות...

en: Shortcut
he: קיצור דרך

en: Shortcut for %1
he: קיצור דרך עבור %1

en: Shortcut for %1 already exists
he: קיצור דרך עבור %1 קיים כבר

en: Show
he: הצגה

en: Show OSD
he: הצגת חיווי המסך

en: Show a glowing animation on the current track
he: הנפשה זוהרת על הרצועה הנוכחית

en: Show a native desktop notification
he: הצגת התרעות של שולחן העבודה

en: Show a notification when I change the repeat/shuffle mode
he: הצגת התרעה על שינוי מצב חזרה/ערבוב

en: Show a notification when I change the volume
he: הצגת התרעה על שינוי עצמת השמע

en: Show a popup from the system tray
he: הצגת חלונית קופצת ממגשית המערכת

en: Show a pretty OSD
he: הצגת חיווי מסך נאה

en: Show above status bar
he: הצגה מעל לשורת המצב

en: Show all songs
he: הצגת כל השירים

en: Show all the songs
he: הצגת כל השירים

en: Show cover art in library
he: הצגת עטיפת אלבום בספרייה

en: Show dividers
he: הצגת חוצצים

en: Show fullsize...
he: הצגה על מסך מלא...

en: Show in file browser...
he: הצגה בסייר הקבצים...

en: Show in various artists
he: הצגה תחת אמנים שונים

en: Show only duplicates
he: הצגת כפילויות בלבד

en: Show only untagged
he: הצגת לא מתוייגים בלבד

en: Show the scrobble button in the main window
he: הצגת הכפתור scrobble בחלון הראשי

en: Show tray icon
he: הצגת סמל באזור הדיווחים

en: Show/Hide
he: הצגה/הסתרה

en: Shuffle
he: ערבוב

en: Shuffle all
he: ערבוב עם הכול

en: &Shuffle mode
he: מצב ערבוב

en: Shuffle playlist
he: ערבוב רשימת ההשמעה

en: Sign out
he: ניתוק

en: Signing in...
he: כניסה...

en: Ska
he: סקא

en: Skip backwards in playlist
he: דילוג אחורה ברשימת ההשמעה

en: Skip count
he: מונה דילוגים

en: Skip forwards in playlist
he: דילוג קדימה ברשימת ההשמעה

en: Small album cover
he: עטיפת אלבום קטנה

en: Small sidebar
he: סרגל צד קטן

en: Smart playlist
he: רשימת השמעה חכמה

en: Smart playlists
he: רשימות השמעה חכמות

en: Soft
he: רך

en: Soft Rock
he: רוק קל

en: Song Information
he: מידע על השיר

en: Song info
he: מידע על השיר

en: Sonogram
he: סונוגרמה

en: Sorry
he: עמך הסליחה

en: Sort by genre (alphabetically)
he: מיון על פי סגנון (א״ב)

en: Sort by genre (by popularity)
he: מיון על פי סגנון (פופולריות)

en: Sort by station name
he: מיון על פי שם התחנה

en: Sort songs by
he: מיון שירים על פי

en: Sorting
he: מיון

en: Standard
he: סטנדרטי

en: Start the playlist currently playing
he: התחלת רשימת ההשמעה המתנגנת כעת

en: Start transcoding
he: התחלת ההתמרה

en: Starting %1
he: התחלת המרת %1

en: Starting...
he: מופעל...

en: Stop
he: הפסקה

en: Stop after
he: הפסקה אחרי

en: Stop after this track
he: הפסקה אחרי רצועה זו

en: Stop playback
he: הפסקת הנגינה

en: Stop playing after current track
he: הפסקת הנגינה אחרי הרצועה הנוכחית

en: Stopped
he: בעצירה

en: Stream
he: מדיה זורמת

en: Streaming membership
he: חברות המאפשרת הזרמת מדיה

en: Successfully written %1
he: נכתב בהצלחה %1

en: Suggested tags
he: תגים מוצעים

en: Summary
he: סיכום

en: Super high (%1 fps)
he: סופר גבוה (%1 fps)

en: Supported formats
he: תבניות נתמכות

en: Tabs on top
he: לשוניות למעלה

en: Tag fetcher
he: משיג תגים

en: Target bitrate
he: קצב הסיביות של היעד

en: Techno
he: טכנו

en: Text options
he: אפשרויות טקסט

en: Thanks to
he: תודתנו נתונה לבאים

en: The "%1" command could not be started.
he: לא ניתן להפעיל את הפקודה „%1“.

en: The directory %1 is not valid
he: התיקייה %1 לא חוקית

en: The second value must be greater than the first one!
he: הערך השני חייב להיות גדול יותר מהערך הראשון!

en: The site you requested does not exist!
he: האתר שביקשת לא קיים!

en: The site you requested is not an image!
he: האתר אותו ביקשת אינו תמונה!

en: The version of Clementine you've just updated to requires a full library rescan because of the new features listed below:
he: הגרסה החדשה של Clementine אליה שדרגת דורשת סריקה חוזרת של הספרייה בגלל התכונות החדשות הבאות:

en: There was a problem fetching the metadata from Magnatune
he: אירעה תקלה בקבלת המידע הנוסף מתוך Magnatune

en: There were problems copying some songs.  The following files could not be copied:
he: אירעה תקלה בהעתקת חלק מהשירים. הקבצים הבאים לא הועתקו:

en: There were problems deleting some songs.  The following files could not be deleted:
he: אירעה תקלה במחיקת חלק מהשירים. הקבצים הבאים לא נמחקו:

en: These files will be deleted from the device, are you sure you want to continue?
he: קבצים אלו ימחקו מההתקן, האם להמשיך?

en: These folders will be scanned for music to make up your library
he: תיקיות אלו ייסרקו לאיתור מוזיקה שתרכיב את ספריית המוזיקה

en: These settings are used in the "Transcode Music" dialog, and when converting music before copying it to a device.
he: אפשרויות אלו בשימוש במסך "המרת מוזיקה", ובהמרת מוזיקה לפני העתקתה להתקן.

en: Third level
he: רמה שלישית

en: This action will create a database which could be as big as 150 MB.
    Do you want to continue anyway?
he: פעולה זו עשויה ליצור בסיס נתונים שעלול להיות בגודל של 150 מגה-בייט.
    האם להמשיך בכל זאת?

en: This album is not available in the requested format
he: אלבום זה לא זמין בפורמט המבוקש

en: This device must be connected and opened before Clementine can see what file formats it supports.
he: ההתקן הזה חייב להיות מחובר ופתוח על מנת ש-Clementine יוכל לבדוק באילו פורמטים הוא תומך.

en: This device supports the following file formats:
he: ההתקן הזה תומך בפורמטים הבאים:

en: This device will not work properly
he: ההתקן הזה לא יעבוד כראוי

en: This is an MTP device, but you compiled Clementine without libmtp support.
he: התקן זה הוא התקן מסוג MTP, אולם Clementine לא קומפל עם תמיכה ב-libmtp.

en: This is an iPod, but you compiled Clementine without libgpod support.
he: זהו iPod, אולם Clementine לא קומפל עם תמיכה ב-libgpod.

en: This is the first time you have connected this device.  Clementine will now scan the device to find music files - this may take some time.
he: זוהי הפעם הראשונה שחיברת את ההתקן הזה. Clementine יסרוק כעת את ההתקן אחר קבצי מוזיקה - ייתכן ופעולה זו תיקח זמן מה.

en: This stream is for paid subscribers only
he: המדיה הזורמת הזו היא עבור חברות בתשלום בלבד

en: This type of device is not supported: %1
he: סוג התקן זה לא נתמך: %1

en: Title
he: כותרת

en: Today
he: היום

en: Toggle Pretty OSD
he: החלפה ל/ממצב חיווי נאה

en: Toggle fullscreen
he: הפעלה או כיבוי של מסך מלא

en: Toggle queue status
he: החלף מצב התור

en: Toggle scrobbling
he: החלפה לscrobbling

en: Toggle visibility for the pretty on-screen-display
he: הפעלה או כיבוי נראות ההצגה היפה על המסך

en: Total bytes transferred
he: סך הכל בתים שהועברו

en: Total network requests made
he: סך הכל בקשות שנשלחו

en: Track
he: רצועה

en: Transcode Music
he: ממיר קבצי המוזיקה

en: Transcoding
he: ממיר

en: Transcoding %1 files using %2 threads
he: התחלת המרת %1 קבצים בעזרת %2 תהליכים

en: Transcoding options
he: אפשרויות המרה

en: Turn off
he: כבה

en: Unable to download %1 (%2)
he: לא ניתן להוריד %1 (%2)

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Unknown error
he: שגיאה לא ידועה

en: Unset cover
he: הסרת עטיפה

en: Update changed library folders
he: עדכון תיקיות שהשתנו בספרייה

en: Update the library when Clementine starts
he: עדכון הספרייה בזמן הפעלת Clementine

en: Updating %1
he: עדכון %1

en: Updating %1%...
he: עדכון %1%...

en: Updating library
he: הספרייה בעדכון

en: Usage
he: בשימוש

en: Use Gnome's shortcut keys
he: השתמש בקיצורי המקלדת של גנום

en: Use Replay Gain metadata if it is available
he: שימוש במידע נוסף על הגברת ניגון חוזר אם זמין

en: Use Wii Remote
he: שימוש ב־Wii Remote

en: Use a custom message for notifications
he: שימוש בהודעות מותאמות אישית להתרעות

en: Use authentication
he: שימוש באימות

en: Use bitrate management engine
he: שימוש במנוע ניהול קצב סיביות

en: Use dynamic mode
he: שימוש במצב דינמי

en: Use notifications to report Wii Remote status
he: שימוש בהתרעות לדיווח על מצב ה־Wii Remote

en: Use temporal noise shaping
he: שימוש בתצורת רעשים טמפורלית

en: Use the system default
he: שימוש בבררת המחדל של המערכת

en: Use the system proxy settings
he: שימוש בהגדרות המתווך של המערכת

en: Used
he: בשימוש

en: Username
he: שם משתמש

en: Using the menu to add a song will...
he: שימוש בתפריט להוספת שיר יגרום ל...

en: Variable bit rate
he: קצב סיביות משתנה

en: Various artists
he: אמנים שונים

en: Version %1
he: גרסה %1

en: View
he: הצגה

en: Visualization mode
he: מצב אפקטים חזותיים

en: Visualizations
he: אפקטים חזותיים

en: Visualizations Settings
he: הגדרת אפקטים חזותיים

en: Voice activity detection
he: זיהוי פעולות קול

en: Volume %1%
he: עצמת שמע %1%

en: Weeks
he: שבועות

en: When Clementine starts
he: בהפעלת Clementine

en: When looking for album art Clementine will first look for picture files that contain one of these words.
    If there are no matches then it will use the largest image in the directory.
he: בחיפוש אחר תמונות אלבום, Clementine יחפש קודם קבצי תמונה המכילים אחת המילים האלו.
    אם לא נמצאו קבצים מתאימים, אז תיבחר התמונה הגדולה ביותר בתיקייה.

en: Wide band (WB)
he: פס רחב (WB)

en: Wii Remote %1: connected
he: Wii Remote %1: מחובר

en: Wii Remote %1: critical battery (%2%)
he: Wii Remote %1: סוללה קריטית (%2%)

en: Wii Remote %1: disactived
he: Wii Remote %1: כבוי

en: Wii Remote %1: disconnected
he: Wii Remote %1: מנותק

en: Wii Remote %1: low battery (%2%)
he: Wii Remote %1: סוללה חלשה (%2%)

en: Windows Media audio
he: שמע של Windows Media

en: Would you like to run a full rescan right now?
he: האם ברצונך לבצע סריקה חוזרת כעת?

en: Year
he: שינוי

en: Year - Album
he: שינוי - אלבום

en: Years
he: שנים

en: Yesterday
he: אתמול

en: You are about to download the following albums
he: האלבומים הבאים מועמדים להורדה

en: You are not signed in.
he: לא נכנסת.

en: You are signed in as %1.
he: כבר נכנסת בשם %1

en: You are signed in.
he: מחובר

en: You can change the way the songs in the library are organised.
he: ניתן לשנות את הדרך שבה השירים מסודרים בספרייה שלך.

en: You can listen to Magnatune songs for free without an account.  Purchasing a membership removes the messages at the end of each track.
he: ניתן להאזין לשירים מ־Magnatune בחינם ללא חשבון משתמש. רכישת חברות מורידה את ההודעות שבסוף כל רצועה.

en: You can listen to background streams at the same time as other music.
he: ניתן להאזין למוזיקת רקע תוך כדי האזנה למוזיקה אחרת.

en: You can use your Wii Remote as a remote control for Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">See the page on the Clementine wiki</a> for more information.
he: ניתן להשתמש ב־Wii Remote כשלט רחוק ל־Clementine. <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">ניתן לקרוא את העמוד בוויקי של Clementine</a> לקבלת מידע נוסף.

en: You love this track
he: רצועה זו מוצאת חן בעיניך

en: You will need to restart Clementine if you change the language.
he: יש להפעיל מחדש את Clementine לאחר שינוי השפה.

en: Your Magnatune credentials were incorrect
he: פרטי החיבור שלך ל־Magnatune שגויים.

en: Your library is empty!
he: הספרייה שלך ריקה!

en: Your radio streams
he: רדיו המדיות הזורמות שלך

en: Your scrobbles: %1
he: ה־scrobbles שלך: %1

en: Zero
he: אפס

en: add %n songs
he: הוספת %n שירים

en: after
he: אחרי

en: ago
he: לפני

en: and
he: וגם

en: automatic
he: אוטומטי

en: before
he: לפני

en: between
he: בין

en: biggest first
he: הכי גדול קודם

en: bpm
he: פעימות לדקה

en: contains
he: מכיל

en: disabled
he: מנוטרל

en: disc %1
he: דיסק %1

en: does not contain
he: אינו מכיל

en: ends with
he: מסתיים ב־

en: equals
he: שווה ל־

en: greater than
he: גדול מ־

en: in the last
he: באחרון

en: kbps
he: קילוסיביות לשניה

en: less than
he: קטן מ־

en: longest first
he: הארוך ביותר ראשון

en: newest first
he: החדש ביותר ראשון

en: not equals
he: לא שווה

en: not in the last
he: לא באחרון

en: not on
he: לא ב־

en: oldest first
he: הישן ביותר ראשון

en: on
he: ב־

en: options
he: אפשרויות

en: press enter
he: נא להיכנס

en: remove %n songs
he: הסרת %n שירים

en: shortest first
he: הקצר ביותר ראשון

en: smallest first
he: הקטן ביותר ראשון

en: starts with
he: מתחיל ב־

en: stop
he: הפסקה

en: track %1
he: רצועה %1
