Clementine Music Player - en to id translation catalogue (806 entries)

en:  ms
id:  md

en:  seconds
id:  detik

en:  songs
id:  lagu

en: %1 albums
id: %1 album

en: %1 days
id: %1 hari

en: %1 days ago
id: %1 hari yang lalu

en: %1 playlists (%2)
id: %1 daftar-putar (%2)

en: %1 song
id: %1 lagu

en: %1 songs
id: %1 lagu

en: %1 songs found
id: %1 lagu ditemukan

en: %1 songs found (showing %2)
id: %1 lagu ditemukan (menampilkan %2)

en: %1 tracks
id: %1 trek

en: %1 transferred
id: %1 telah ditransfer

en: %1: Wiimotedev module
id: %1: modul Wiimotedev

en: %L1 other listeners
id: %L1 pendengar lainnya

en: %L1 total plays
id: %L1 total pemutaran

en: %n failed
id: %n gagal

en: %n finished
id: %n telah selesai

en: %n remaining
id: %n tersisa

en: &Align text
id: Sej&ajarkan teks

en: &Center
id: &Tengah

en: &Custom
id: &Ubahsuai

en: &Help
id: &Bantuan

en: &Hide %1
id: &Sembunyikan %1

en: &Hide...
id: &Sembunyikan...

en: &Left
id: &Kiri

en: &None
id: &Nihil

en: &Quit
id: &Keluar

en: &Right
id: &Kanan

en: &Stretch columns to fit window
id: &Regang kolom agar pas dengan jendela

en: &Tools
id: &Perkakas

en: (different across multiple songs)
id: (berbeda diantara berbagai lagu)

en: ...and all the Amarok contributors
id: ...dan semua kontributor Amarok

en: 1 day
id: 1 hari

en: 1 track
id: 1 trek

en: 50 random tracks
id: 50 trek acak

en: <a href="http://www.di.fm/premium/">Upgrade to Premium now</a>
id: <a href="http://www.di.fm/premium/">Tingkatkan ke Premium sekarang</a>

en: <p>Tokens start with %, for example: %artist %album %title </p>
    
    <p>If you surround sections of text that contain a token with curly-braces, that section will be hidden if the token is empty.</p>
id: <p>Token dimulai dengan %, sebagai contoh: %artis %album %title </p>
    
    <p>Jika Anda mengurung bagian dari teks yang mengandung token dengan kurung kurawal, maka bagian tersebut akan disembunyikan jika token tersebut kosong.</p>

en: A smart playlist is a dynamic list of songs that come from your library.  There are different types of smart playlist that offer different ways of selecting songs.
id: Daftar-putar cerdas adalah daftar lagu dinamis yang diambil dari pustaka lagu Anda.  Ada beberapa jenis daftar-putar cerdas yang menawarkan cara yang berbeda dalam memilih lagu.

en: A song will be included in the playlist if it matches these conditions.
id: Lagu akan dimasukkan ke dalam daftar-putar jika memenuhi syarat berikut.

en: ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD
id: KEMENANGAN UNTUK SANG HYPNOTOAD

en: About %1
id: Tentang %1

en: About Clementine...
id: Tentang Clementine...

en: About Qt...
id: Tentang Qt...

en: Account details
id: Detail akun

en: Account details (Premium)
id: Detail akun (Premium)

en: Action
id: Tindakan

en: Add Stream
id: Tambah Strim

en: Add a new line if supported by the notification type
id: Tambah baris baru jika didukung oleh tipe notifikasi

en: Add action
id: Tambah tidakan

en: Add another stream...
id: Tambah strim lainnya...

en: Add directory...
id: Tambah direktori...

en: Add file...
id: Tambah berkas...

en: Add files to transcode
id: Tambah berkas untuk ditranskode

en: Add folder
id: Tambah folder

en: Add folder...
id: Tambah folder...

en: Add new folder...
id: Tambah folder baru...

en: Add search term
id: Tambah lema pencarian

en: Add song album tag
id: Tambahkan nama album

en: Add song albumartist tag
id: Tambahkan nama album artis

en: Add song artist tag
id: Tambahkan nama artis

en: Add song composer tag
id: Tambahkan nama komposer

en: Add song disc tag
id: Tambahkan nomor cakram

en: Add song genre tag
id: Tambahkan genre

en: Add song length tag
id: Tambahkan durasi lagu

en: Add song play count
id: Tambahkan jumlah pemutaran

en: Add song skip count
id: Tambahkan jumlah lewatan

en: Add song title tag
id: Tambahkan judul lagu

en: Add song track tag
id: Tambahkan nomor trek

en: Add song year tag
id: Tambahkan tahun rilis

en: Add stream...
id: Tambah strim...

en: Add to another playlist
id: Tambahkan ke daftar-putar lainnya

en: Add to playlist
id: Tambahkan ke daftar-putar

en: Add to the queue
id: Tambahkan ke antrean

en: Add wiimotedev action
id: Tambah tindakan wiimotedev

en: Added this month
id: Ditambahkan bulan ini

en: Added this week
id: Ditambahkan minggu ini

en: Added this year
id: Ditambahkan tahun ini

en: Added today
id: Ditambahkan hari ini

en: Added within three months
id: Ditambahkan pada tiga bulan terakhir

en: Advanced grouping...
id: Pengelompokkan lanjut...

en: After copying...
id: Setelah menyalin...

en: Album (ideal loudness for all tracks)
id: Album (kenyaringan ideal untuk semua trek)

en: Album artist
id: Album artis

en: Album info on jamendo.com...
id: Info album di jamendo.com...

en: Albums with covers
id: Album dengan sampul

en: Albums without covers
id: Album tanpa sampul

en: All Files (*)
id: Semua Berkas (*)

en: All albums
id: Semua album

en: All artists
id: Semua artis

en: All files (*)
id: Semua berkas (*)

en: All playlists (%1)
id: Semua daftar-putar (%1)

en: All the translators
id: Semua penerjemah

en: All tracks
id: Semua trek

en: Allow mid/side encoding
id: Izinkan enkode tengah/sisi

en: Alongside the originals
id: Bersama dengan yang asli

en: Always start playing
id: Selalu mulai memutar

en: An error occurred loading the iTunes database
id: Sebuah galat terjadi saat memuat basis data iTunes

en: An error occurred writing metadata to '%1'
id: Sebuah galat terjadi saat menulis metadata ke '%1'

en: And:
id: Dan:

en: Appearance
id: Penampilan

en: Append files/URLs to the playlist
id: Tambahkan berkas/URL ke daftar-putar

en: Append to current playlist
id: Tambahkan ke daftar-putar-saat ini

en: Append to the playlist
id: Tambahkan ke daftar-putar

en: Apply compression to prevent clipping
id: Terapkan kompresi untuk mencegah clipping

en: Are you sure you want to delete the "%1" preset?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus prasetel "%1"?

en: Are you sure you want to reset this song's statistics?
id: Apakah Anda yakin ingin mengeset-ulang statistik lagu ini?

en: Artist
id: Artis

en: Artist info
id: Info artis

en: Artist's initial
id: Inisial artis

en: Audio format
id: Format audio

en: Authentication failed
id: Otentikasi gagal

en: Authors
id: Penulis

en: Automatic updating
id: Pembaruan otomatis

en: Automatically open single categories in the library tree
id: Secara otomatis membuka kategori tunggal di pohon pustaka

en: Available
id: Tersedia

en: Average bitrate
id: Laju bit rerata

en: Average image size
id: Ukuran gambar rerata

en: Background Streams
id: Strim Latar Belakang

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Background opacity
id: Kelegapan latar belakang

en: Bar analyzer
id: Penganalisis bilah

en: Basic Blue
id: Biru Dasar

en: Behavior
id: Perilaku

en: Best
id: Terbaik

en: Bit rate
id: Laju bit

en: Bitrate
id: Lajubit

en: Block analyzer
id: Penganalisis blok

en: Block type
id: Tipe blok

en: Body
id: Badan

en: Boom analyzer
id: Penganalisis dentuman

en: Browse...
id: Ramban...

en: Buffer duration
id: Durasi Bufer

en: Buttons
id: Tombol

en: CUE sheet support
id: Dukungan lembar CUE

en: Change cover art
id: Ubah sampul album

en: Change font size...
id: Ubah ukuran huruf...

en: Change repeat mode
id: Ubah mode ulang

en: Change shortcut...
id: Ubah pintasan...

en: Change shuffle mode
id: Ubah mode karau

en: Change the language
id: Ubah bahasa

en: Check for updates...
id: Periksa pembaruan...

en: Choose a name for your smart playlist
id: Pilih sebuah nama untuk daftar-putar cerdas Anda

en: Choose automatically
id: Pilih secara otomatis

en: Choose color...
id: Pilih warna...

en: Choose font...
id: Pilih huruf...

en: Choose from the list
id: Pilih dari daftar

en: Choose how the playlist is sorted and how many songs it will contain.
id: Pilih bagaimana daftar-putar diurutkan dan berapa banyak lagu di dalamnya.

en: Choose the websites you want Clementine to use when searching for lyrics.
id: Pilih situs web yang Anda ingin Clementine gunakan saat mencari lirik.

en: Classical
id: Klasik

en: Clear
id: Bersihkan

en: Clear playlist
id: Bersihkan daftar-putar

en: Clementine Error
id: Galat Clementine

en: Clementine Orange
id: Oranye Clementine

en: Clementine Visualization
id: Visualisasi Clementine

en: Clementine can automatically convert the music you copy to this device into a format that it can play.
id: Clementine dapat secara otomatis mengonversi musik yang Anda salin ke perangkat ini ke dalam format yang dapat diputar.

en: Clementine can show a message when the track changes.
id: Clementine dapat menampilkan pesan ketika trek berubah.

en: Clementine could not load any projectM visualisations.  Check that you have installed Clementine properly.
id: Clementine tidak dapat memuat visualisasi projectM. Periksa bahwa Anda telah memasang Clementine dengan benar.

en: Clementine image viewer
id: Penampil gambar Clementine

en: Clementine was unable to find results for this file
id: Clementine tidak dapat menemukan hasil untuk berkas ini

en: Click here to add some music
id: Klik di sini untuk menambahkan musik

en: Click to toggle between remaining time and total time
id: Klik untuk beralih antara waktu tersisa dan total waktu

en: Close
id: Tutup

en: Close visualization
id: Tutup visualisasi

en: Closing this window will cancel the download.
id: Menutup jendela ini akan membatalkan pengunduhan.

en: Closing this window will stop searching for album covers.
id: Menutup jendela ini akan menghentikan pencarian sampul album.

en: Club
id: Klub

en: Comma separated list of class:level, level is 0-3
id: Daftar yang dipisahkan koma dari kelas:level, level adalah 0-3

en: Comment
id: Komentar

en: Complete tags automatically
id: Lengkapi tag secara otomatis

en: Complete tags automatically...
id: Lengkapi tag secara otomatis...

en: Composer
id: Komposer

en: Configure Magnatune...
id: Konfigurasi Magnature...

en: Configure Shortcuts
id: Konfigurasi Pintasan

en: Configure library...
id: Konfigurasi pustaka...

en: Configure...
id: Konfigurasi...

en: Connect Wii Remotes using active/deactive action
id: Sambungkan Wii Remote menggunakan tindakan aktif/nonaktif

en: Connect device
id: Sambungkan perangkat

en: Constant bitrate
id: Lajubit konstan

en: Convert all music
id: Konversi semua musik

en: Convert any music that the device can't play
id: Konversi semua musik yang tidak dapat diputar oleh perangkat.

en: Copy to device...
id: Salin ke perangkat...

en: Copy to library...
id: Salin ke pustaka...

en: Could not create the GStreamer element "%1" - make sure you have all the required GStreamer plugins installed
id: Tidak dapat membuat elemen GStreamer "%1" - pastikan Anda memiliki semua plugin GStreamer yang dibutuhkan terpasang

en: Couldn't find a muxer for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
id: Tidak dapat menemukan muxer untuk %1, periksa apakah Anda memiliki plugin GStreamer yang benar terpasang

en: Couldn't find an encoder for %1, check you have the correct GStreamer plugins installed
id: Tidak dapat menemukan enkoder untuk %1, periksa apakah Anda memiliki plugin GStreamer yang benar terpasang

en: Couldn't open output file %1
id: Tidak dapat membuka berkas keluaran %1

en: Cover Manager
id: Pengelola Sampul

en: Cover art from embedded image
id: Sampul dari gambar tertanam

en: Cover art loaded automatically from %1
id: Sampul dimuat secara otomatis dari %1

en: Cover art manually unset
id: Sampul tidak diset secara manual

en: Cover art not set
id: Sampul tidak diset

en: Cover art set from %1
id: Sampul diset dari %1

en: Covers from %1
id: Sampul dari %1

en: Cross-fade when changing tracks automatically
id: Lesap-silang ketika mengubah trek secara otomatis

en: Cross-fade when changing tracks manually
id: Lesap-silang ketika mengubah trek secara manual

en: Custom
id: Ubahsuai

en: Custom message settings
id: Setelan pesan ubahsuai

en: Custom...
id: Ubahsuai...

en: Dance
id: Dansa

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Date modified
id: Tanggal diubah

en: Days
id: Hari

en: Decrease volume
id: Kurangi volume

en: Defaults
id: Bawaan

en: Delay between visualizations
id: Tundaan diantara visualisasi

en: Delete files
id: Hapus berkas

en: Delete from device...
id: Hapus dari perangkat...

en: Delete from disk...
id: Hapus dari diska...

en: Delete preset
id: Hapus prasetel

en: Delete smart playlist
id: Hapus daftar-putar cerdas

en: Delete the original files
id: Hapus berkas yang asli

en: Deleting files
id: Menghapus berkas

en: Dequeue selected tracks
id: Buang antrean trek terpilih

en: Dequeue track
id: Buang antrean trek

en: Destination
id: Tujuan

en: Details...
id: Detail...

en: Device
id: Perangkat

en: Device Properties
id: Properti Perangkat

en: Device name
id: Nama perangkat

en: Device properties...
id: Properti perangkat...

en: Devices
id: Perangkat

en: Did you mean
id: Maksud Anda

en: Digitally Imported password
id: Sandi Digitally Imported

en: Digitally Imported username
id: Nama pengguna Digitally Imported

en: Direct internet connection
id: Sambungan internet langsung

en: Directory
id: Direktori

en: Disable duration
id: Nonfungsikan durasi

en: Disc
id: Cakram

en: Discontinuous transmission
id: Transmisi putus-putus

en: Display options
id: Opsi tampilan

en: Display the on-screen-display
id: Tampilkan tampilan-pada-layar

en: Do a full library rescan
id: Lakukan pemindaian ulang pustaka menyeluruh

en: Do not convert any music
id: Jangan konversi musik apapun

en: Don't repeat
id: Jangan ulang

en: Don't show in various artists
id: Jangan tampilkan di artis beragam

en: Don't shuffle
id: Jangan karau

en: Don't stop!
id: Jangan berhenti!

en: Double click to open
id: Kilk ganda untuk membuka

en: Double clicking a song will...
id: Klik ganda pada lagu akan...

en: Download directory
id: Direktori unduh

en: Download membership
id: Anggota unduh

en: Download this album
id: Unduh album ini

en: Download this album...
id: Unduh album ini...

en: Downloading Icecast directory
id: Mengunduh direktori Icecast

en: Downloading Jamendo catalogue
id: Mengunduh katalog Jamendo

en: Downloading Magnatune catalogue
id: Mengunduh katalog Magnatune

en: Downloading metadata
id: Mengunduh metadata

en: Drag to reposition
id: Seret untuk reposisi

en: Dynamic mode is on
id: Mode dinamis nyala

en: Dynamic random mix
id: Miks acak dinamis

en: Edit smart playlist...
id: Sunting daftar-putar cerdas...

en: Edit tag "%1"...
id: Sunting tag "%1"...

en: Edit tag...
id: Sunting tag...

en: Edit tags
id: Sunting tag

en: Edit track information
id: Sunting informasi trek

en: Edit track information...
id: Sunting informasi trek...

en: Edit...
id: Sunting...

en: Enable Wii Remote support
id: Fungsikan dukungan Wii Remote

en: Enable equalizer
id: Fungsikan ekualiser

en: Enable shortcuts only when Clementine is focused
id: Fungsikan pintasan hanya ketika Clementine difokuskan

en: Enable/disable Last.fm scrobbling
id: Fungsi/Nonfungsikan Last.fm scrobbling

en: Encoding complexity
id: Kompleksitas enkode

en: Encoding engine quality
id: Kualitas mesin enkode

en: Encoding mode
id: Mode enkode

en: Enter a URL to download a cover from the Internet:
id: Masukkan URL untuk mengunduh sampul dari Internet:

en: Enter a new name for this playlist
id: Masukkan nama baru untuk daftar-putar ini

en: Enter search terms here
id: Masukkan lema pencarian di sini

en: Enter the URL of an internet radio stream:
id: Masukkan URL strim radio internet:

en: Entire collection
id: Semua koleksi

en: Equalizer
id: Ekualiser

en: Equivalent to --log-levels *:1
id: Setara dengan --log-level *: 1

en: Equivalent to --log-levels *:3
id: Setara dengan --log-level *: 3

en: Error
id: Galat

en: Error connecting MTP device
id: Galat menyambung perangkat MTP

en: Error copying songs
id: Galat menyalin lagu

en: Error deleting songs
id: Galat menghapus lagu

en: Error loading %1
id: Galat memuat %1

en: Error loading di.fm playlist
id: Galat memuat daftar-putar di.fm

en: Error processing %1: %2
id: Galat memroses %1: %2

en: Error while loading audio CD
id: Galat saat memuat CD audio

en: Ever played
id: Pernah diputar

en: Except between tracks on the same album or in the same CUE sheet
id: Kecuali antara trek pada album yang sama atau di lembar CUE yang sama

en: &Extras
id: &Ekstra

en: Fade out when stopping a track
id: Lesap senyap saat menghentikan trek

en: Fading
id: Melesap

en: Fading duration
id: Durasi lesap

en: Fast
id: Cepat

en: Favourite tracks
id: Trek favorit

en: Fetch Missing Covers
id: Ambil Sampul yang Hilang

en: Fetch automatically
id: Ambil secara otomatis

en: Fetch completed
id: Pengambilan selesai

en: Fetching cover error
id: Galat pengambilan sampul

en: File extension
id: Ekstensi berkas

en: File formats
id: Format berkas

en: File name
id: Nama berkas

en: File name (without path)
id: Nama berkas (tanpa jalur)

en: File size
id: Ukuran berkas

en: File type
id: Jenis berkas

en: Filename
id: Nama berkas

en: Files
id: Berkas

en: Files to transcode
id: Berkas untuk ditranskode

en: Find songs in your library that match the criteria you specify.
id: Temukan lagu di pustaka Anda yang sesuai dengan kriteria yang Anda tetapkan.

en: Fingerprinting song
id: Sidik jari lagu

en: Finish
id: Selesai

en: First level
id: Level pertama

en: Font size
id: Ukuran huruf

en: Force mono encoding
id: Paksa enkode mono

en: Forget device
id: Lupakan perangkat

en: Forgetting a device will remove it from this list and Clementine will have to rescan all the songs again next time you connect it.
id: Melupakan perangkat akan membuangnya dari daftar ini dan Clementine harus memindai ulang semua lagu ketika Anda menyambungkannya lagi.

en: Framerate
id: Lajubingkai

en: Frames per buffer
id: Bingkai per bufer

en: Full Bass
id: Bass Penuh

en: Full Bass + Treble
id: Bass + Treble Penuh

en: Full Treble
id: Treble Penuh

en: General settings
id: Setelan umum

en: Getting channels
id: Mendapatkan saluran

en: Getting streams
id: Mendapatkan strim

en: Give it a name:
id: Berikan nama:

en: Go to next playlist tab
id: Buka tab daftar-putar selanjutnya

en: Go to previous playlist tab
id: Buka tab daftar-putar sebelumnya

en: Got %1 covers out of %2 (%3 failed)
id: Mendapatkan %1 sampul dari %2 ( %3 gagal)

en: Grey out non existent songs in my playlists
id: Pudarkan lagu yang sudah tidak ada dalam daftar-putar saya

en: Group Library by...
id: Grup Pustaka berdasarkan...

en: Group by
id: Grup berdasarkan

en: Group by Album
id: Grup berdasarkan Album

en: Group by Artist
id: Grup berdasarkan Artis

en: Group by Artist/Album
id: Grup berdasarkan Artis/Album

en: Group by Artist/Year - Album
id: Grup berdasarkan Artis/Tahun - Album

en: Group by Genre/Album
id: Grup berdasarkan Genre/Album

en: Group by Genre/Artist/Album
id: Grup berdasarkan Genre/Artis/Album

en: HTTP proxy
id: Proxy HTTP

en: Hardware information
id: Informasi perangkat keras

en: Hardware information is only available while the device is connected.
id: Informasi hardware hanya tersedia ketika perangkat tersambung.

en: High
id: Tinggi

en: High (%1 fps)
id: Tinggi (%1 fps)

en: High (1024x1024)
id: Tinggi (1024x1024)

en: Hours
id: Jam

en: I don't have a Magnatune account
id: Saya tidak memiliki akun Magnatune

en: Icon
id: Ikon

en: Icons on top
id: Ikon di atas

en: Identifying song
id: Mengidentifikasi lagu

en: If you continue, this device will work slowly and songs copied to it may not work.
id: Jika Anda lanjutkan, perangkat ini akan bekerja lambat dan lagu-lagu yang disalin mungkin tidak bekerja.

en: Ignore "The" in artist names
id: Abaikan "The" di dalam nama artis

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)
id: Gambar (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.gif *.xpm *.pbm *.pgm *.ppm *.xbm)

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)
id: Gambar (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.xpm *.pbm *.ppm *.xbm)

en: In dynamic mode new tracks will be chosen and added to the playlist every time a song finishes.
id: Dalam mode dinamis, trek baru akan dipilih dan ditambahkan ke daftar-putar setiap lagu selesai.

en: Include album art in the notification
id: Sertakan sampul album di dalam pemberitahuan

en: Include all songs
id: Sertakan semua lagu

en: Increase volume
id: Naikkan volume

en: Information
id: Informasi

en: Insert...
id: Sisipkan...

en: Invalid API key
id: Kunci API tidak valid

en: Invalid format
id: Format tidak valid

en: Invalid method
id: Metode tidak valid

en: Invalid parameters
id: Parameter tidak valid

en: Invalid resource specified
id: Sumber daya tidak valid disebut

en: Invalid service
id: Layanan tidak valid

en: Invalid session key
id: Kunci sesi tidak valid

en: Jamendo Most Listened Tracks
id: Trek Jamendo yang Paling Sering Didengar

en: Jamendo Top Tracks
id: Trek Jamendo Terpopuler

en: Jamendo Top Tracks of the Month
id: Trek Jamendo Terpopuler Bulan Ini

en: Jamendo Top Tracks of the Week
id: Trek Jamendo Terpopuler Minggu Ini

en: Jamendo database
id: Basis data Jamendo

en: Jump to the currently playing track
id: Lompat ke trek yang sedang diputar

en: Keep buttons for %1 second...
id: Jaga tombol selama %1 detik...

en: Keep buttons for %1 seconds...
id: Jaga tombol selama %1 detik...

en: Keep running in the background when the window is closed
id: Tetap jalankan di belakang layar ketika jendela ditutup

en: Keep the original files
id: Simpan berkas yang asli

en: Language
id: Bahasa

en: Laptop/Headphones
id: Laptop/Fonkepala

en: Large Hall
id: Balai Besar

en: Large album cover
id: Sampul album besar

en: Large sidebar
id: Bilah sisi besar

en: Last played
id: Terakhir diputar

en: Last.fm is currently busy, please try again in a few minutes
id: Last.fm sedang sibuk, cobalah beberapa menit lagi

en: Last.fm play counts
id: Jumlah pemutaran Last.fm

en: Last.fm tags
id: Tag Last.fm

en: Last.fm wiki
id: Wiki Last.fm

en: Least favourite tracks
id: Trek favorit tersedikit

en: Length
id: Durasi

en: Library
id: Pustaka

en: Library advanced grouping
id: Pengelompokan pustaka lanjutan

en: Library rescan notice
id: Pemberitahuan pemindaian ulang pustaka

en: Library search
id: Pencarian pustaka

en: Limits
id: Batas

en: Live
id: Langsung

en: Load
id: Muat

en: Load cover from URL
id: Muat sampul dari URL

en: Load cover from URL...
id: Muat sampul dari URL...

en: Load cover from disk...
id: Muat sampul dari diska...

en: Load playlist
id: Muat daftar-putar

en: Load playlist...
id: Muat daftar-putar...

en: Loading MTP device
id: Memuat perangkat MTP

en: Loading iPod database
id: Memuat basis data iPod

en: Loading smart playlist
id: Memuat daftar-putar cerdas

en: Loading songs
id: Memuat lagu

en: Loading stream
id: Memuat strim

en: Loading tracks
id: Memuat trek

en: Loading tracks info
id: Memuat info trek

en: Loading...
id: Memuat...

en: Loads files/URLs, replacing current playlist
id: Muat berkas/URL, menggantikan daftar-putar saat ini

en: Login
id: Masuk

en: Long term prediction profile (LTP)
id: Profil prediksi jangka panjang (LTP)

en: Love
id: Suka

en: Low (%1 fps)
id: Rendah (%1 fps)

en: Low (256x256)
id: Rendah (256x256)

en: Low complexity profile (LC)
id: Profil kompleksitas rendah (LC)

en: Lyrics
id: Lirik

en: Lyrics from %1
id: Lirik dari %1

en: Magnatune Download
id: Pengunduhan Magnatune

en: Magnatune download finished
id: Pengunduhan Magnatune telah selesai

en: Main profile (MAIN)
id: Profil utama (MAIN)

en: Malformed response
id: Respons cacat

en: Manual proxy configuration
id: Konfigurasi proxy manual

en: Manufacturer
id: Produsen

en: Match every search term (AND)
id: Cocok setiap lema pencarian (AND)

en: Match one or more search terms (OR)
id: Cocok satu atau lebih lema pencarian (OR)

en: Maximum bitrate
id: Lajubit maksimum

en: Medium (%1 fps)
id: Sedang (%1 fps)

en: Medium (512x512)
id: Sedang (512x512)

en: Membership type
id: Tipe keanggotaan

en: Minimum bitrate
id: Lajubit minimum

en: Missing projectM presets
id: Kehilangan prasetel projectM

en: Monitor the library for changes
id: Monitor perubahan pustaka

en: Months
id: Bulan

en: Most played
id: Paling sering diputar

en: Mount point
id: Titik kait

en: Mount points
id: Titik kait

en: Move down
id: Pindah turun

en: Move to library...
id: Pindah ke pustaka...

en: Move up
id: Pindah naik

en: &Music
id: &Musik

en: Music Library
id: Pustaka Musik

en: Mute
id: Bisu

en: Name
id: Nama

en: Naming options
id: Opsi penamaan

en: Narrow band (NB)
id: Pita sempit (NB)

en: Network Proxy
id: Proxy Jaringan

en: Never
id: Tidak Pernah

en: Never played
id: Tidak pernah diputar

en: Never start playing
id: Jangan mulai memutar

en: New playlist
id: Daftar-putar baru

en: New smart playlist...
id: Daftar-putar cerdas baru...

en: New songs
id: Lagu baru

en: New tracks will be added automatically.
id: Trek baru akan ditambahkan secara otomatis.

en: Newest tracks
id: Trek terbaru

en: Next
id: Lanjut

en: Next track
id: Trek selanjutnya

en: No analyzer
id: Tidak ada penganalisis

en: No long blocks
id: Tanpa blok panjang

en: No matches found.  Clear the search box to show the whole playlist again.
id: Tidak ada yang cocok.  Kosongkan kotak pencarian untuk menampilkan lagi seluruh daftar-putar.

en: No short blocks
id: Tanpa blok pendek

en: None
id: Nihil

en: None of the selected songs were suitable for copying to a device
id: Tidak satu pun dari lagu yang dipilih cocok untuk disalin ke perangkat

en: Normal block type
id: Tipe blok normal

en: Not available while using a dynamic playlist
id: Tidak tersedia saat menggunakan daftar-putar dinamis

en: Not connected
id: Tidak terhubung

en: Not enough content
id: Konten tidak cukup

en: Not enough fans
id: Tidak cukup penggemar

en: Not enough members
id: Tidak cukup anggota

en: Not enough neighbors
id: Tidak cukup tetangga

en: Not mounted - double click to mount
id: Tidak terkait - klik ganda untuk mengait

en: Notification type
id: Tipe notifikasi

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Now Playing
id: Sekarang Diputar

en: OSD Preview
id: Pratinjau OSD

en: Only show the first
id: Hanya tampilkan yang pertama

en: Open %1 in browser
id: Buka %1 di peramban

en: Open &audio CD...
id: Buka CD &audio...

en: Open device
id: Buka perangkat

en: Open in new playlist
id: Buka di daftar-putar baru

en: Open...
id: Buka...

en: Operation failed
id: Proses gagal

en: Optimize for bitrate
id: Optimalkan untuk lajubit

en: Optimize for quality
id: Optimalkan untuk kualitas

en: Options...
id: Opsi...

en: Organise Files
id: Atur Berkas

en: Organise files...
id: Atur berkas...

en: Organising files
id: Mengatur berkas

en: Original tags
id: Tag asli

en: Other options
id: Opsi lainnya

en: Output device
id: Perangkat keluaran

en: Output options
id: Opsi keluaran

en: Overwrite existing files
id: Timpa berkas yang ada

en: Parsing Jamendo catalogue
id: Mengurai katalog Jamendo

en: Party
id: Pesta

en: Password
id: Sandi

en: Pause
id: Jeda

en: Pause playback
id: Jeda pemutaran

en: Paused
id: Jeda

en: Plain sidebar
id: Bilah sisi polos

en: Play
id: Putar

en: Play count
id: Jumlah putar

en: Play if stopped, pause if playing
id: Putar jika berhenti, jeda jika berputar

en: Play if there is nothing already playing
id: Putar jika tidak ada yang sedang diputar

en: Play the <n>th track in the playlist
id: Putar trek ke <n> dalam daftar-putar

en: Play/Pause
id: Putar/Jeda

en: Playback
id: Pemutaran

en: Player options
id: Opsi pemutar

en: &Playlist
id: &Daftar-putar

en: Playlist finished
id: Daftar-putar selesai

en: Playlist options
id: Opsi daftar-putar

en: Playlist type
id: Tipe daftar-putar

en: Popup duration
id: Durasi sembulan

en: Preferences
id: Preferensi

en: Preferences...
id: Preferensi...

en: Preferred album art filenames (comma separated)
id: Nama berkas sampul album yang diinginkan (dipisahkan koma)

en: Preferred audio format
id: Format audio yang diinginkan

en: Preferred format
id: Format yang diinginkan

en: Preset:
id: Prasetel:

en: Press a button combination to use for
id: Tekan kombinasi tombol untuk menggunakan

en: Press a key
id: Tekan tombol

en: Press a key combination to use for %1...
id: Tekan kombinasi tombol untuk menggunakan %1...

en: Pretty OSD options
id: Opsi Pretty OSD

en: Preview
id: Pratinjau

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Previous track
id: Trek sebelumnya

en: Print out version information
id: Cetak informasi versi

en: Profile
id: Profil

en: Progress
id: Kemajuan

en: Push Wiiremote button
id: Tekan tombol Wiiremote

en: Put songs in a random order
id: Tempatkan lagu dalam urutan acak

en: Querying device...
id: Meminta perangkat...

en: Queue Manager
id: Pengelola antrean

en: Queue selected tracks
id: Antre trek terpilih

en: Queue track
id: Antre trek

en: Radio (equal loudness for all tracks)
id: Radio (kenyaringan sama untuk semua trek)

en: Rain
id: Hujan

en: Random visualization
id: Visualisasi acak

en: Rate the current song 0 stars
id: Nilai lagu saat ini 0 bintang

en: Rate the current song 1 star
id: Nilai lagu saat ini 1 bintang

en: Rate the current song 2 stars
id: Nilai lagu saat ini 2 bintang

en: Rate the current song 3 stars
id: Nilai lagu saat ini 3 bintang

en: Rate the current song 4 stars
id: Nilai lagu saat ini 4 bintang

en: Rate the current song 5 stars
id: Nilai lagu saat ini 5 bintang

en: Rating
id: Peringkat

en: Really cancel?
id: Benar-benar membatalkan?

en: Refresh catalogue
id: Segarkan katalog

en: Refresh channels
id: Segarkan saluran

en: Refresh station list
id: Segarkan daftar stasiun

en: Refresh streams
id: Segarkan strim

en: Remember Wii remote swing
id: Ingat ayunan remote Wii

en: Remove
id: Buang

en: Remove action
id: Buang tindakan

en: Remove folder
id: Buang folder

en: Remove from playlist
id: Buang dari daftar-putar

en: Remove playlist
id: Buang daftar-putar

en: Rename playlist
id: Ubah nama daftar-putar

en: Rename playlist...
id: Ubah nama daftar-putar..

en: Renumber tracks in this order...
id: Beri nomor baru trek dalam urutan ini...

en: Repeat
id: Ulang

en: Repeat album
id: Ulang album

en: &Repeat mode
id: Mode pe&rulangan

en: Repeat playlist
id: Ulang daftar-putar

en: Repeat track
id: Ulang trek

en: Replace current playlist
id: Ganti daftar-putar saat ini

en: Replace the playlist
id: Ganti daftar-putar

en: Replaces spaces with underscores
id: Ganti spasi dengan garis bawah

en: Replay Gain mode
id: Mode Replay Gain

en: Repopulate
id: Populasi ulang

en: Reset
id: Setel-ulang

en: Reset play counts
id: Setel-ulang jumlah putar

en: Restrict to ASCII characters
id: Batasi ke karakter ASCII

en: SOCKS proxy
id: Proxy SOCKS

en: Safely remove device
id: Secara aman melepas perangkat

en: Safely remove the device after copying
id: Secara aman melepas perangkat setelah menyalin

en: Sample rate
id: Laju sampel

en: Samplerate
id: Lajusampel

en: Save album cover
id: Simpan sampul album

en: Save cover to disk...
id: Simpan sampul ke diska...

en: Save image
id: Simpan gambar

en: Save playlist...
id: Simpan daftar-putar...

en: Save preset
id: Simpan prasetel

en: Save this stream in the Internet tab
id: Simpan strim ini di tab Internet

en: Saving tracks
id: Menyimpan trek

en: Scalable sampling rate profile (SSR)
id: Profil laju sampel terukur (LST)

en: Score
id: Nilai

en: Scrobble tracks that I listen to
id: Scrobble trek yang saya dengar

en: Search
id: Cari

en: Search Icecast stations
id: Cari stasiun Icecast

en: Search Jamendo
id: Cari Jamendo

en: Search Magnatune
id: Cari Magnatune

en: Search for album covers...
id: Cari sampul album...

en: Search mode
id: Mode pencarian

en: Search options
id: Opsi pencarian

en: Search terms
id: Lema pencarian

en: Second level
id: Level kedua

en: Seek backward
id: Jangkau mundur

en: Seek forward
id: Jangkau maju

en: Seek the currently playing track by a relative amount
id: Jangkau trek yang sedang diputar berdasarkan nilai relatif

en: Seek the currently playing track to an absolute position
id: Jangkau yang sedang diputar ke posisi mutlak

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Select None
id: Pilih Tidak Ada

en: Select best possible match
id: Pilih kecocokan yang terbaik

en: Select visualizations
id: Pilih visualisasi

en: Select visualizations...
id: Pilih visualisasi...

en: Serial number
id: Nomor seri

en: Service offline
id: Layanan luring

en: Set %1 to "%2"...
id: Tetapkan %1 ke "%2"...

en: Set the volume to <value> percent
id: Tetapkan volume ke <value> persen

en: Set value for all selected tracks...
id: Tetapkan nilai untuk semua trek terpilih...

en: Settings
id: Setelan

en: Shortcut
id: Pintasan

en: Shortcut for %1
id: Pintasan untuk %1

en: Shortcut for %1 already exists
id: Pintasan untuk %1 sudah ada

en: Show
id: Tampilkan

en: Show OSD
id: Tampilkan OSD

en: Show a glowing animation on the current track
id: Tampilkan animasi bersinar di trek saat ini

en: Show a native desktop notification
id: Tampilkan notifikasi desktop yang asli

en: Show a notification when I change the repeat/shuffle mode
id: Tampilkan notifikasi ketika saya mengubah mode ulang/karau

en: Show a notification when I change the volume
id: Tampilkan notifikasi ketika saya mengubah volume

en: Show a popup from the system tray
id: Tampilkan sembulan dari baki sistem

en: Show a pretty OSD
id: Tampilkan OSD cantik

en: Show above status bar
id: Tampilkan di atas bilah status

en: Show all songs
id: Tampilkan semua lagu

en: Show all the songs
id: Tampilkan semua lagu

en: Show cover art in library
id: Tampilkan sampul di pustaka

en: Show dividers
id: Tampilkan pembagi

en: Show fullsize...
id: Tampilkan ukuran penuh...

en: Show in file browser...
id: Tampilkan di peramban berkas...

en: Show in various artists
id: Tampilkan di artis beragam

en: Show only duplicates
id: Tampilkan hanya duplikat

en: Show only untagged
id: Tampilkan hanya tidak bertag

en: Show the scrobble button in the main window
id: Tampilkan tombol scrobble di jendela utama

en: Show tray icon
id: Tampilkan ikon baki

en: Show/Hide
id: Tampilkan/Sembunyikan

en: Shuffle
id: Karau

en: Shuffle all
id: Karau semua

en: &Shuffle mode
id: Mode &Karau

en: Shuffle playlist
id: Karau daftar-putar

en: Sign out
id: Keluar

en: Signing in...
id: Sedang masuk...

en: Skip backwards in playlist
id: Lewati mundur di dalam daftar-putar

en: Skip count
id: Lewati hitungan

en: Skip forwards in playlist
id: Lewati maju di dalam daftar-putar

en: Small album cover
id: Sampul album kecil

en: Small sidebar
id: Bilah sisi kecil

en: Smart playlist
id: Daftar-putar cerdas

en: Smart playlists
id: Daftar-putar cerdas

en: Song Information
id: Informasi Lagu

en: Song info
id: Info lagu

en: Sorry
id: Maaf

en: Sort by genre (alphabetically)
id: Urut berdasarkan genre (abjad)

en: Sort by genre (by popularity)
id: Urut berdasarkan genre (popularitas)

en: Sort by station name
id: Urut berdasarkan nama stasiun

en: Sort songs by
id: Urut lagu berdasarkan

en: Sorting
id: Mengurutkan

en: Standard
id: Standar

en: Start the playlist currently playing
id: Mulai daftar-putar yang diputar saat ini

en: Start transcoding
id: Mulai transkode

en: Starting %1
id: Memulai %1

en: Starting...
id: Memulai...

en: Stop
id: Berhenti

en: Stop after
id: Berhenti setelah

en: Stop after this track
id: Berhenti setelah trek ini

en: Stop playback
id: Hentikan pemutaran

en: Stop playing after current track
id: Berhenti memutar setelah trek saat ini

en: Stopped
id: Berhenti

en: Stream
id: Strim

en: Streaming membership
id: Anggota strim

en: Successfully written %1
id: Berhasil menulis %1

en: Suggested tags
id: Tag yang disarankan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Super high (%1 fps)
id: Sangat tinggi (%1 fps)

en: Supported formats
id: Format yang didukung

en: Tabs on top
id: Tab di puncak

en: Tag fetcher
id: Pengambil tag

en: Target bitrate
id: Target lajubit

en: Techno
id: Tekno

en: Text options
id: Opsi teks

en: Thanks to
id: Terima kasih kepada

en: The "%1" command could not be started.
id: Perintah "%1" tidak dapat dimulai.

en: The directory %1 is not valid
id: Direktori %1 tidak valid

en: The second value must be greater than the first one!
id: Nilai kedua harus lebih besar dari yang pertama!

en: The site you requested does not exist!
id: Situs yang Anda minta tidak ada!

en: The site you requested is not an image!
id: Situs yang Anda minta bukan sebuah gambar!

en: The version of Clementine you've just updated to requires a full library rescan because of the new features listed below:
id: Versi Clementine yang baru saja Anda perbarui membutuhkan pemindaian ulang pustaka menyeluruh karena fitur baru yang tercantum di bawah ini:

en: There was a problem fetching the metadata from Magnatune
id: Ada masalah pengambilan metadata dari Magnatune

en: There were problems copying some songs.  The following files could not be copied:
id: Ada masalah penyalinan pada beberapa lagu.  Berkas-berkas berikut tidak dapat disalin:

en: There were problems deleting some songs.  The following files could not be deleted:
id: Ada masalah dalam menghapus beberapa lagu.  Berkas-berkas berikut tidak dapat dihapus:

en: These files will be deleted from the device, are you sure you want to continue?
id: Berkas-berkas ini akan dihapus dari perangkat, apakah Anda yakin ingin melanjutkan?

en: These folders will be scanned for music to make up your library
id: Folder berikut akan dipindai untuk musik untuk membuat pustaka Anda

en: These settings are used in the "Transcode Music" dialog, and when converting music before copying it to a device.
id: Setelan ini digunakan dalam dialog "Transkode Musik", dan ketika mengonversi musik sebelum menyalinnya ke perangkat.

en: Third level
id: Level ketiga

en: This action will create a database which could be as big as 150 MB.
    Do you want to continue anyway?
id: Tindakan ini akan membuat basis data yang besarnya bisa mencapai 150 MB. 
    Apakah Anda tetap ingin melanjutkan?

en: This album is not available in the requested format
id: Album ini tidak tersedia dalam format yang diminta

en: This device must be connected and opened before Clementine can see what file formats it supports.
id: Perangkat ini harus tersambung dan dibuka sebelum Clementine dapat melihat format berkas apa yang didukungnya.

en: This device supports the following file formats:
id: Perangkat ini mendukung format berkas berikut:

en: This device will not work properly
id: Perangkat ini tidak akan bekerja dengan baik

en: This is an MTP device, but you compiled Clementine without libmtp support.
id: Ini adalah perangkat MTP, tetapi Anda mengompilasi Clementine tanpa dukungan libmtp.

en: This is an iPod, but you compiled Clementine without libgpod support.
id: Ini adalah iPod, tetapi Anda mengompilasi Clementine tanpa dukungan libgpod.

en: This is the first time you have connected this device.  Clementine will now scan the device to find music files - this may take some time.
id: Ini adalah pertama kalinya Anda menyambungkan perangkat ini.  Clementine sekarang akan memindai perangkat untuk mencari berkas musik - ini mungkin memakan waktu.

en: This stream is for paid subscribers only
id: Strim ini hanya untuk pelanggan berbayar

en: This type of device is not supported: %1
id: Tipe perangkat ini tidak didukung: %1

en: Title
id: Judul

en: Today
id: Hari Ini

en: Toggle Pretty OSD
id: Jungkit Pretty OSD

en: Toggle fullscreen
id: Jungkit layar penuh

en: Toggle queue status
id: Jungkit status antrean

en: Toggle scrobbling
id: Jungkit scrobbling

en: Toggle visibility for the pretty on-screen-display
id: Jungkit kenampakan tampilan-pada-layar cantik

en: Total bytes transferred
id: Jumlah byte yang ditransfer

en: Total network requests made
id: Total permintaan jaringan yang dibuat

en: Track
id: Trek

en: Transcode Music
id: Transkode Musik

en: Transcoding
id: Transkode

en: Transcoding %1 files using %2 threads
id: Transkode berkas %1 menggunakan %2 thread

en: Transcoding options
id: Opsi transkode

en: Turbine
id: Turbin

en: Turn off
id: Matikan

en: URL(s)
id: URL

en: Ultra wide band (UWB)
id: Pita ultra lebar (UWB)

en: Unable to download %1 (%2)
id: Tidak dapat mengunduh %1 (%2)

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Unknown error
id: Galat tidak diketahui

en: Unset cover
id: Tak set sampul

en: Update changed library folders
id: Perbarui perubahan folder pustaka

en: Update the library when Clementine starts
id: Perbarui pustaka ketika memulai Clementine

en: Updating %1
id: Memperbarui %1

en: Updating %1%...
id: Memperbarui %1%...

en: Updating library
id: Memperbarui pustaka

en: Usage
id: Penggunaan

en: Use Gnome's shortcut keys
id: Gunakan tombol pintasan Gnome

en: Use Replay Gain metadata if it is available
id: Gunakan metadata Replay Gain jika tersedia

en: Use Wii Remote
id: Gunakan Wii Remote

en: Use a custom message for notifications
id: Gunakan pesan ubahsuai untuk pemberitahuan

en: Use authentication
id: Gunakan otentikasi

en: Use bitrate management engine
id: Gunakan mesin pengelolaan lajubit

en: Use dynamic mode
id: Gunakan mode dinamis

en: Use notifications to report Wii Remote status
id: Gunakan notifikasi untuk melaporkan status Wii Remote

en: Use temporal noise shaping
id: Gunakan pengasah derau temporal

en: Use the system default
id: Gunakan bawaan sistem

en: Use the system proxy settings
id: Gunakan setelan proxy sistem

en: Used
id: Bekas

en: Username
id: Nama pengguna

en: Using the menu to add a song will...
id: Menggunakan menu untuk menambah lagu akan...

en: Variable bit rate
id: Laju bit beragam

en: Various artists
id: Artis beraga

en: Version %1
id: Versi %1

en: View
id: Tampilan

en: Visualization mode
id: Mode visualisasi

en: Visualizations
id: Visualisasi

en: Visualizations Settings
id: Setelan Visualisasi

en: Voice activity detection
id: Deteksi aktivitas suara

en: Weeks
id: Mingguan

en: When Clementine starts
id: Saat Clementine mulai

en: When looking for album art Clementine will first look for picture files that contain one of these words.
    If there are no matches then it will use the largest image in the directory.
id: Ketika mencari sampul album, Clementine akan lebih dulu mencari berkas gambar yang mengandung satu dari kata berikut.
    Jika tidak ada yang cocok maka akan menggunakan gambar terbesar dalam direktori.

en: Wide band (WB)
id: Pita lebar (WB)

en: Wii Remote %1: connected
id: Wii Remote %1: tersambung

en: Wii Remote %1: critical battery (%2%)
id: Wii Remote %1: baterai kritis (%2%)

en: Wii Remote %1: disactived
id: Wii Remote %1: nonaktif

en: Wii Remote %1: disconnected
id: Wii Remote %1: terputus

en: Wii Remote %1: low battery (%2%)
id: Wii Remote %1: baterai lemah (%2%)

en: Would you like to run a full rescan right now?
id: Apakah Anda ingin menjalankan pemindaian ulang menyeluruh sekarang?

en: Year
id: Tahun

en: Year - Album
id: Tahun - Album

en: Years
id: Tahun

en: Yesterday
id: Kemarin

en: You are about to download the following albums
id: Anda akan mengunduh album berikut

en: You are not signed in.
id: Anda belum masuk.

en: You are signed in as %1.
id: Anda masuk sebagai %1.

en: You are signed in.
id: Anda sudah masuk.

en: You can change the way the songs in the library are organised.
id: Anda dapat mengubah cara pengaturan lagu dalam pustaka.

en: You can listen to Magnatune songs for free without an account.  Purchasing a membership removes the messages at the end of each track.
id: Anda dapat mendengarkan lagu Magnatune secara gratis tanpa akun.  Membeli keanggotaan membuang pesan pada akhir setiap trek.

en: You can listen to background streams at the same time as other music.
id: Anda dapat mendengarkan strim latar belakang dan musik lainnya pada saat yang bersamaan.

en: You can use your Wii Remote as a remote control for Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">See the page on the Clementine wiki</a> for more information.
id: Anda dapat menggunakan Wii Remote sebagai pengendali rajuh untuk Clementine.  <a href="http://www.clementine-player.org/wiimote">Lihat halaman pada wiki Clementine</a> untuk informasi lebih lanjut.

en: You love this track
id: Anda menyukai trek ini

en: You will need to restart Clementine if you change the language.
id: Anda perlu memulai ulang Clementine jika Anda mengubah bahasa.

en: Your Magnatune credentials were incorrect
id: Kredensial Magnatune Anda tidak benar

en: Your library is empty!
id: Pustaka Anda kosong!

en: Your radio streams
id: Strim radio Anda

en: Your scrobbles: %1
id: Scrobble Anda: %1

en: Zero
id: Nol

en: add %n songs
id: tambahkan %n lagu

en: after
id: setelah

en: ago
id: yang lalu

en: and
id: dan

en: automatic
id: otomatis

en: before
id: sebelum

en: between
id: antara

en: biggest first
id: terbesar dulu

en: contains
id: mengandung

en: disabled
id: nonfungsi

en: disc %1
id: cakram %1

en: does not contain
id: tidak mengandung

en: ends with
id: berakhir dengan

en: equals
id: sama

en: greater than
id: lebih besar dari

en: in the last
id: di yang terakhir

en: less than
id: kurang dari

en: longest first
id: terpanjang dulu

en: newest first
id: terbaru dulu

en: not equals
id: tidak sama

en: not in the last
id: tidak di yang terakhir

en: not on
id: tidak pada

en: oldest first
id: terlama dulu

en: on
id: pada

en: options
id: opsi

en: press enter
id: tekan enter

en: remove %n songs
id: buang %n lagu

en: shortest first
id: terpendek dulu

en: smallest first
id: terkecil dulu

en: starts with
id: dimulai dengan

en: stop
id: berhenti

en: track %1
id: trek %1
