ClipIt - en to de_DE translation catalogue (72 entries)

en: Clipboard Manager
de_DE: Zwischenablage-Verwaltung

en: Lightweight GTK+ clipboard manager.
de_DE: Schlanke GTK+-Zwischenablagen-Verwaltung

note: Actions using:
en: Actions using:
de_DE: Aktionen mit:

note: Create menu item for empty clipboard contents
en: None
de_DE: Nichts

en: <b>None</b>
de_DE: <b>Nichts</b>

note: File contained no actions so adding empty File did not open so adding empty Nothing in history so adding empty
en: Empty
de_DE: Leer

note: Append "Remove all" item
en: Remove all
de_DE: Alle entfernen

note: Edit actions
en: _Edit actions
de_DE: Aktionen b_earbeiten

note: Offline mode checkbox
en: _Offline mode
de_DE: _Offline-Modus

note: Manage history
en: _Manage history
de_DE: _Verlauf bearbeiten

note: Create the dialog
en: Editing Clipboard
de_DE: Zwischenablage bearbeiten

en: _Static item
de_DE: _Statisches Objekt

en: Clear the history?
de_DE: Verlauf löschen?

en: Clear history
de_DE: Verlauf löschen

en: Manage History
de_DE: Verlauf bearbeiten

en:  (Offline mode)
de_DE: (Offline-Modus)

en: Results
de_DE: Ergebnisse

en: Edit
de_DE: Ändern

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Close
de_DE: Schließen

en: Save history
de_DE: Verlauf speichern

en: Remove history file
de_DE: Verlauf entfernen

note: Create the dialog
en: Preferences
de_DE: Einstellungen

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: <b>Clipboards</b>
de_DE: <b>Zwischenablagen</b>

en: Use _Copy (Ctrl-C)
de_DE: _Kopieren benutzen (Strg-C)

en: Use _Primary (Selection)
de_DE: _Primäre Zwischenablage benutzen (Auswahl)

en: S_ynchronize clipboards
de_DE: Zwischenablagen s_ynchronisieren

en: _Automatically paste selected item
de_DE: Ausgewähltes Objekt _automatisch einfügen

en: <b>Miscellaneous</b>
de_DE: <b>Sonstiges</b>

en: Show _indexes in history menu
de_DE: _Indizes im Verlaufsmenü zeigen

en: S_ave URIs
de_DE: URLs s_peichern

en: Capture _hyperlinks only
de_DE: Nur _Hyperlinks aufzeichnen

en: C_onfirm before clearing history
de_DE: Verlauf l_öschen bestätigen

en: _Use right-click menu
de_DE: Rechts-Klick-Menü ben_utzen

en: History
de_DE: Verlauf

en: <b>History</b>
de_DE: <b>Verlauf</b>

en: Save _history
de_DE: Verlauf speic_hern

en: Save and restore history between sessions
de_DE: Verlauf zwischen Sitzungen speichern und wiederherstellen

en: Items in history:
de_DE: Objekte im Verlauf:

en: Items in menu:
de_DE: Objekte im Menü:

en: Show _static items in menu
de_DE: _Statische Objekte im Menü anzeigen

en: Static items in menu:
de_DE: Statische Objekte im Menü:

en: <b>Items</b>
de_DE: <b>Objekte</b>

en: Show in a single _line
de_DE: In einer _Zeile anzeigen

en: Show in _reverse order
de_DE: In umgekehrter _Reihenfolge anzeigen

en: Character length of items:
de_DE: Zeichenanzahl des Objekts:

en: Omit items in the:
de_DE: Objekte auslassen in:

en: Beginning
de_DE: Anfang

en: Middle
de_DE: Mitte

en: End
de_DE: Ende

en: Actions
de_DE: Aktionen

note: Build the actions label
en: Control-click ClipIt's tray icon to use actions
de_DE: Strg+Klick auf ClipIts Benachrichtigungsfeld-Symbol, um Aktionen zu benutzen

en: Action
de_DE: Aktion

en: Command
de_DE: Befehl

en: Add...
de_DE: Hinzufügen …

en: Exclude
de_DE: Ausschließen

note: Build the exclude label
en: Regex list of items that should not be inserted into the history (passwords/sites that you don't need in history, etc).
de_DE: Regex-Liste von Objekten, die nicht in den Verlauf aufgenommen werden sollen (Passwörter/Sites, die nicht im Verlauf benötigt werden usw.).

en: Hotkeys
de_DE: Tastenkürzel

en: <b>Hotkeys</b>
de_DE: <b>Tastenkürzel</b>

en: History hotkey:
de_DE: Verlaufs-Tastenkürzel:

en: Actions hotkey:
de_DE: Aktionen-Tastenkürzel:

en: Menu hotkey:
de_DE: Menü-Tastenkürzel:

en: Manage hotkey:
de_DE: Verwalten-Tastenkürzel:

en: Offline mode hotkey:
de_DE: Tastenkürzel für Offline-Modus:

en: Couldn't create directory: %s
de_DE: Ordner konnte nicht erstellt werden: %s

en: Run as daemon
de_DE: Als Dienst ausführen

en: Do not use status icon (Ctrl-Alt-P for menu)
de_DE: Kein Statussymbol benutzen ( Strg-Alt-P für Menü)

en: Print clipboard contents
de_DE: Zwischenablageninhalt drucken

en: Print primary contents
de_DE: Primären Inhalt drucken

en: Clipboard CLI usage examples:
    
      echo "copied to clipboard" | clipit
      clipit "copied to clipboard"
      echo "copied to clipboard" | clipit -c
de_DE: Beispiele Zwischenablage und CLI:
    
      echo "In Zwischenablage kopiert" | clipit
      clipit "In Zwischenablage kopiert"
      echo "In Zwischenablage kopiert" | clipit -c

en: Written by Cristian Henzel.
    Report bugs to <oss@rspwn.com>.
de_DE: Geschrieben von Cristian Henzel.
    Fehler melden an: <oss@rspwn.com>.
