ClipIt - en to fr_FR translation catalogue (75 entries)

en: Clipboard Manager
fr_FR: Gestionnaire de Presse-Papier

en: Lightweight GTK+ clipboard manager.
fr_FR: Gestionnaire de Presse-Papier Léger en GTK +.

note: Actions using:
en: Actions using:
fr_FR: Scripts utilisant:

note: Create menu item for empty clipboard contents
en: None
fr_FR: Aucun

en: <b>None</b>
fr_FR: <b>Aucun</b>

note: File contained no actions so adding empty File did not open so adding empty Nothing in history so adding empty
en: Empty
fr_FR: Vide

note: Append "Remove all" item
en: Remove all
fr_FR: Tout effacer

note: Edit actions
en: _Edit actions
fr_FR: _Editer les actions

note: Offline mode checkbox
en: _Offline mode
fr_FR: M_ode hors connexion

note: Manage history
en: _Manage history
fr_FR: _Gérer historique

note: Create the dialog
en: Editing Clipboard
fr_FR: Éditer le Presse-Papier

en: _Static item
fr_FR: Elément _Statique

en: Clear the history?
fr_FR: Effacer l'historique?

en: Clear history
fr_FR: Effacer historique

en: Manage History
fr_FR: Gérer l'historique

en:  (Offline mode)
fr_FR: (Mode hors connexion)

en: Results
fr_FR: Résultats

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Remove
fr_FR: Enlever

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Save history
fr_FR: Enregistrer l'historique

en: Remove history file
fr_FR: Effacer le fichier historique

note: Create the dialog
en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: <b>Clipboards</b>
fr_FR: <b>Presse-Papier</b>

en: Use _Copy (Ctrl-C)
fr_FR: Utiliser _Copier (Ctrl-C)

en: Use _Primary (Selection)
fr_FR: Utiliser _Première(Sélection)

en: S_ynchronize clipboards
fr_FR: S_ynchroniser les presses-papiers

en: _Automatically paste selected item
fr_FR: Coller _Automatiquement l'élément sélectionné

en: <b>Miscellaneous</b>
fr_FR: <b>Divers</b>

en: Show _indexes in history menu
fr_FR: Montrer _index dans le menu historique

en: S_ave URIs
fr_FR: S_auver les URIs

en: Capture _hyperlinks only
fr_FR: Capturer seulement les _hyperliens

en: C_onfirm before clearing history
fr_FR: C_onfirmer avant de vider l'historique

en: _Use right-click menu
fr_FR: _Utiliser le menu clic droit

en: History
fr_FR: Historique

en: <b>History</b>
fr_FR: <b>Historique</b>

en: Save _history
fr_FR: Enregistrer _historique

en: Save and restore history between sessions
fr_FR: Enregistrer et restaurer l'historique entre sessions

en: Items in history:
fr_FR: Éléments dans l'historique:

en: Items in menu:
fr_FR: Éléments dans le menu:

en: Show _static items in menu
fr_FR: Montrer les éléments _statiques dans le menu

en: Static items in menu:
fr_FR: Éléments statiques dans le menu:

en: Purge history after _timeout
fr_FR: Effacer l'historique après _délais d'attente

en: Timeout seconds
fr_FR: Délai d'attente en secondes

en: <b>Items</b>
fr_FR: <b>Éléments</b>

en: Show in a single _line
fr_FR: Montrer sur une ligne

en: Show in _reverse order
fr_FR: Montrer dans l'ordre inverse

en: Character length of items:
fr_FR: Longueur des éléments:

en: Omit items in the:
fr_FR: Omettre des éléments dans le :

en: Beginning
fr_FR: Début

en: Middle
fr_FR: Milieu

en: End
fr_FR: Fin

note: Build the actions label
en: Control-click ClipIt's tray icon to use actions
fr_FR: Control-clic sur icône ClipIt pour utiliser les scripts

en: Command
fr_FR: Commande

en: Add...
fr_FR: Ajouter...

en: Exclude
fr_FR: Exclure

note: Build the exclude label
en: Regex list of items that should not be inserted into the history (passwords/sites that you don't need in history, etc).
fr_FR: Liste des expressions qui ne devraient pas être insérés dans l'historique (mots de passe/sites dont vous n'avez pas besoin dans l'historique, etc).

en: Regex
fr_FR: Expressions

note: Build the exclude windows section
en: Exclude clipboard content from windows:
fr_FR: Exclure le contenu du presse-papiers en provenance des fenêtres :

en: Regular expression to match against window name. For example
    ^(keepass)|(lastpass)
    Will cause all windows starting with either 'keepass' or 'lastpass' to be ignored.
    The match is case insensitive.
fr_FR: Expression régulière à faire correspondre au nom de la fenêtre. Par exemple,
    ^(keepass)|(lastpass)
    Toutes les fenêtres commençant par 'keepass' ou 'lastpass' seront ignorées.
    La correspondance est sensible à la casse.

en: Hotkeys
fr_FR: Raccourcis claviers

en: <b>Hotkeys</b>
fr_FR: <b>Raccourcis</b>

en: History hotkey:
fr_FR: Historique des raccourcis clavier :

en: Actions hotkey:
fr_FR: Actions des raccourcis clavier :

en: Menu hotkey:
fr_FR: Menu des raccourcis clavier :

en: Manage hotkey:
fr_FR: Gérer les raccourcis clavier :

en: Offline mode hotkey:
fr_FR: Touche mode hors connexion:

en: Couldn't create directory: %s
fr_FR: Impossible de créer le répertoire:%s

en: Run as daemon
fr_FR: Exécuter en tant que démon

en: Do not use status icon (Ctrl-Alt-P for menu)
fr_FR: Ne pas utiliser l'icône d'état (Ctrl-Alt-P pour le menu)

en: Print clipboard contents
fr_FR: Imprimer le contenu du presse-papier

en: Print primary contents
fr_FR: Imprimer le contenu principal

en: Clipboard CLI usage examples:
    
      echo "copied to clipboard" | clipit
      clipit "copied to clipboard"
      echo "copied to clipboard" | clipit -c
fr_FR: Clipboard exemples d'utilisation CLI:
    
    echo "copié dans le presse papier" | clipit
    clipit "copié dans le presse papier"
    echo "copié dans le presse papier" | clipit-c

en: Written by Cristian Henzel.
    Report bugs to <oss@rspwn.com>.
fr_FR: Écrit par Cristian Henzel.
    Signaler un bogue à <oss@rspwn.com> .
