ClipIt - en to ja translation catalogue (72 entries)

en: Clipboard Manager
ja: クリップボード・マネージャ

en: Lightweight GTK+ clipboard manager.
ja: 軽量な GTK+ クリップボード・マネージャ

note: Actions using:
en: Actions using:
ja: 使用アクション:

note: Create menu item for empty clipboard contents
en: None
ja: なし

en: <b>None</b>
ja: <b>なし</b>

note: File contained no actions so adding empty File did not open so adding empty Nothing in history so adding empty
en: Empty
ja: 空

note: Append "Remove all" item
en: Remove all
ja: 全て削除

note: Edit actions
en: _Edit actions
ja: アクション編集(_E)

note: Offline mode checkbox
en: _Offline mode
ja: オフラインモード(_O)

note: Manage history
en: _Manage history
ja: 履歴管理(_M)

note: Create the dialog
en: Editing Clipboard
ja: クリップボードの編集

en: _Static item
ja: 定型登録アイテム(_S)

en: Clear the history?
ja: 履歴を消去しますか？

en: Clear history
ja: 履歴の消去

en: Manage History
ja: 履歴管理

en:  (Offline mode)
ja: (オフラインモード)

en: Results
ja: 検索結果

en: Edit
ja: 編集

en: Remove
ja: 削除

en: Close
ja: 閉じる

en: Save history
ja: 履歴の保存

en: Remove history file
ja: 履歴ファイルの削除

note: Create the dialog
en: Preferences
ja: 環境設定

en: Settings
ja: 設定

en: <b>Clipboards</b>
ja: <b>クリップボード</b>

en: Use _Copy (Ctrl-C)
ja: コピー(Ctrl-C)を使用する(_C)

en: Use _Primary (Selection)
ja: プライマリ(セレクション)を使用する(_P)

en: S_ynchronize clipboards
ja: クリップボード同士を同期する(_Y)

en: _Automatically paste selected item
ja: 選択アイテムを自動的に貼り付ける(_A)

en: <b>Miscellaneous</b>
ja: <b>その他</b>

en: Show _indexes in history menu
ja: 履歴メニューで番号を表示する(_I)

en: S_ave URIs
ja: URI を保存する(_A)

en: Capture _hyperlinks only
ja: ハイパーリンクのみを取り込む(_H)

en: C_onfirm before clearing history
ja: 履歴を消去する前に確認を取る(_O)

en: _Use right-click menu
ja: 右クリックメニューを使用する(_U)

en: History
ja: 履歴

en: <b>History</b>
ja: <b>履歴</b>

en: Save _history
ja: 履歴を保存する(_H)

en: Save and restore history between sessions
ja: セッションをまたぐ履歴の保存と復元

en: Items in history:
ja: 履歴アイテム数:

en: Items in menu:
ja: メニューでのアイテム表示数:

en: Show _static items in menu
ja: 定型登録アイテムをメニューに表示する(_S)

en: Static items in menu:
ja: メニューでの登録アイテム表示数:

en: <b>Items</b>
ja: <b>アイテム</b>

en: Show in a single _line
ja: 1行で表示する(_L)

en: Show in _reverse order
ja: 逆順に表示(_R)

en: Character length of items:
ja: アイテムの表示文字数:

en: Omit items in the:
ja: アイテムの省略表示:

en: Beginning
ja: 文頭

en: Middle
ja: 文中

en: End
ja: 文末

en: Actions
ja: アクション

note: Build the actions label
en: Control-click ClipIt's tray icon to use actions
ja: アクションの使用には Ctrl + ClipItのトレイアイコンをクリック

en: Action
ja: アクション

en: Command
ja: コマンド

en: Add...
ja: 追加...

en: Exclude
ja: 除外対象

note: Build the exclude label
en: Regex list of items that should not be inserted into the history (passwords/sites that you don't need in history, etc).
ja: 履歴に挿入されないようにするアイテムの正規表現リスト（履歴に不要なパスワード/サイト等）

en: Regex
ja: 正規表現

en: Hotkeys
ja: ホットキー

en: <b>Hotkeys</b>
ja: <b>ホットキー</b>

en: History hotkey:
ja: 履歴のホットキー:

en: Actions hotkey:
ja: アクションのホットキー:

en: Menu hotkey:
ja: メニューのホットキー:

en: Manage hotkey:
ja: 管理のホットキー:

en: Offline mode hotkey:
ja: オフラインモードのホットキー:

en: Couldn't create directory: %s
ja: ディレクトリの作成ができませんでした。: %s

en: Run as daemon
ja: デーモンとして実行する

en: Do not use status icon (Ctrl-Alt-P for menu)
ja: ステータスアイコンを使用しない（Ctrl-Alt-P でメニュー）

en: Print clipboard contents
ja: クリップボード内容を出力する

en: Print primary contents
ja: プライマリ内容を出力する

en: Clipboard CLI usage examples:
    
      echo "copied to clipboard" | clipit
      clipit "copied to clipboard"
      echo "copied to clipboard" | clipit -c
ja: クリップボードの CLI の使用例:
    
      echo "クリップボードにコピー" | clipit
      clipit "クリップボードにコピー"
      echo "クリップボードにコピー" | clipit -c
