ClipIt - en to ro translation catalogue (71 entries)

en: Clipboard Manager
ro: Administrator clipboard

en: Lightweight GTK+ clipboard manager.
ro: Mic manager de clipboard.

note: Actions using:
en: Actions using:
ro: Acțiuni care folosesc:

note: Create menu item for empty clipboard contents
en: None
ro: Niciunul

en: <b>None</b>
ro: <b>Niciunul</b>

note: File contained no actions so adding empty File did not open so adding empty Nothing in history so adding empty
en: Empty
ro: Gol

note: Append "Remove all" item
en: Remove all
ro: Șterge toate

note: Edit actions
en: _Edit actions
ro: _Editare acțiuni

note: Offline mode checkbox
en: _Offline mode
ro: _Mod offline

note: Manage history
en: _Manage history
ro: _Administrează istoric

note: Create the dialog
en: Editing Clipboard
ro: Editare clipboard

en: _Static item
ro: _Element static

en: Clear the history?
ro: Doriți să goliți istoricul?

en: Clear history
ro: Golește istoric

en: Manage History
ro: Administrează istoric

en:  (Offline mode)
ro:  (Mod offline)

en: Results
ro: Rezultate

en: Edit
ro: Editează

en: Remove
ro: Șterge

en: Close
ro: Închide

en: Save history
ro: Salvează istoric

en: Remove history file
ro: Elimină fișierul istoricului

note: Create the dialog
en: Preferences
ro: Preferințe

en: Settings
ro: Setări

en: <b>Clipboards</b>
ro: <b>Clipboard-uri</b>

en: Use _Copy (Ctrl-C)
ro: Folosește _Copiază (Ctrl-C)

en: Use _Primary (Selection)
ro: Folosește selecția _primară (Selecție)

en: S_ynchronize clipboards
ro: S_incronizare clipboard-uri

en: _Automatically paste selected item
ro: Lipește _automat elementul selectat

en: <b>Miscellaneous</b>
ro: <b>Diverse</b>

en: Show _indexes in history menu
ro: Afișează _index în meniul istoricului

en: S_ave URIs
ro: S_alvează URI-uri

en: Capture _hyperlinks only
ro: Capturează doar _hiperlegăturile

en: C_onfirm before clearing history
ro: Cere c_onfirmare înainte de golirea istoricului

en: _Use right-click menu
ro: Folosește meni_ul clic-dreapta

en: History
ro: Istoric

en: <b>History</b>
ro: <b>Istoric</b>

en: Save _history
ro: Salvează istoric

en: Save and restore history between sessions
ro: Salvează și restaurează istoricul între sesiuni

en: Items in history:
ro: Elemente în istoric:

en: Items in menu:
ro: Elemente în meniu:

en: Show _static items in menu
ro: Afișează elemente _statice în meniu

en: Static items in menu:
ro: Elemente statice în meniu:

en: <b>Items</b>
ro: <b>Elemente</b>

en: Show in a single _line
ro: Afișează pe o singură _linie

en: Show in _reverse order
ro: Afișează în o_rdine inversă

en: Character length of items:
ro: Lungimea în caractere a elementelor:

en: Omit items in the:
ro: Omitere elemente în:

en: Beginning
ro: Început

en: Middle
ro: Mijloc

en: End
ro: Sfârșit

en: Actions
ro: Acțiuni

note: Build the actions label
en: Control-click ClipIt's tray icon to use actions
ro: Apăsați pe Control și faceți clic pe pictograma ClipIt pentru a utiliza acțiunile

en: Action
ro: Acțiuni

en: Command
ro: Comandă

en: Add...
ro: Adaugă...

note: Build the exclude label
en: Regex list of items that should not be inserted into the history (passwords/sites that you don't need in history, etc).
ro: Listă de expresii regulate pentru elemente ce nu trebuie introduse în istoric (parole, saituri de care nu ai nevoie în istoric, etc.).

en: Hotkeys
ro: Taste rapide

en: <b>Hotkeys</b>
ro: <b>Taste rapide</b>

en: History hotkey:
ro: Combinație de taste pt. istoric:

en: Actions hotkey:
ro: Combinație de taste pt. acțiuni:

en: Menu hotkey:
ro: Combinație de taste pt. meniu:

en: Manage hotkey:
ro: Combinație de taste pt. administrare:

en: Offline mode hotkey:
ro: Taste rapide pentru modul offline:

en: Couldn't create directory: %s
ro: Nu s-a putut creea directorul: %s

en: Run as daemon
ro: Rulare ca serviciu

en: Do not use status icon (Ctrl-Alt-P for menu)
ro: Nu afișa pictograma de status (apăsați Ctrl-Alt-P pentru meniu)

en: Print clipboard contents
ro: Imprimare conținut clipboard

en: Print primary contents
ro: Imprimare conținut principal

en: Clipboard CLI usage examples:
    
      echo "copied to clipboard" | clipit
      clipit "copied to clipboard"
      echo "copied to clipboard" | clipit -c
ro: Exemple de utilizare în linie de comandă:
    
      echo "copiat în clipboard" | clipit
      clipit "copiat în clipboard"
      echo "copiat în clipboard" | clipit -c

en: Written by Cristian Henzel.
    Report bugs to <oss@rspwn.com>.
ro: Scris de Cristian Henzel.
    Raportează bug-uri la <oss@rspwn.com>.
