ClipIt - en to sv translation catalogue (76 entries)

en: Clipboard Manager
sv: Urklippshanterare

en: Lightweight GTK+ clipboard manager.
sv: Resurssnål GTK+ urklippshanterare.

note: Actions using:
en: Actions using:
sv: Åtgärder:

note: Create menu item for empty clipboard contents
en: None
sv: Ingen

en: <b>None</b>
sv: <b>Ingen</b>

note: File contained no actions so adding empty File did not open so adding empty Nothing in history so adding empty
en: Empty
sv: Tom

note: Append "Remove all" item
en: Remove all
sv: Ta bort alla

note: Edit actions
en: _Edit actions
sv: R_edigera åtgärder

note: Offline mode checkbox
en: _Offline mode
sv: _Offline-läge

note: Manage history
en: _Manage history
sv: _Hantera historik

note: Create the dialog
en: Editing Clipboard
sv: Redigerar urklipp

en: _Static item
sv: _Statiskt objekt

en: Clear the history?
sv: Vill du tömma historiken?

en: Clear history
sv: Töm historik

en: Manage History
sv: Hantera historik

en:  (Offline mode)
sv:  (Offline-läge)

en: Results
sv: Resultat

en: Edit
sv: Redigera

en: Remove
sv: Ta bort

en: Close
sv: Stäng

en: Save history
sv: Spara historik

en: Remove history file
sv: Ta bort historikfilen

note: Create the dialog
en: Preferences
sv: Inställningar

en: Settings
sv: Inställningar

en: <b>Clipboards</b>
sv: <b>Urklipp</b>

en: Use _Copy (Ctrl-C)
sv: Använd _Kopiera (Ctrl-C)

en: Use _Primary (Selection)
sv: Använd _Primär (Markering)

en: S_ynchronize clipboards
sv: S_ynkronisera urklipp

en: _Automatically paste selected item
sv: Klistra _automatiskt in valt objekt

en: <b>Miscellaneous</b>
sv: <b>Diverse</b>

en: Show _indexes in history menu
sv: Visa _index i historikmenyn

en: S_ave URIs
sv: S_para URI:er

en: Capture _hyperlinks only
sv: Hämta endast _hyperlänkar

en: C_onfirm before clearing history
sv: B_ekräfta innan historiken töms

en: _Use right-click menu
sv: _Använd högerklicksmeny

en: History
sv: Historik

en: <b>History</b>
sv: <b>Historik</b>

en: Save _history
sv: Spara _historik

en: Save and restore history between sessions
sv: Spara och återställ historik mellan sessioner

en: Items in history:
sv: Objekt i historik:

en: Items in menu:
sv: Objekt i menyn:

en: Show _static items in menu
sv: Visa _statiska objekt i menyn

en: Static items in menu:
sv: Statiska objekt i menyn:

en: Purge history after _timeout
sv: Ta bort historik efter att _tiden gått ut

en: Timeout seconds
sv: Tidsgräns i sekunder

en: <b>Items</b>
sv: <b>Objekt</b>

en: Show in a single _line
sv: Visa på enkel_rad

en: Show in _reverse order
sv: Visa i _omvänd ordning

en: Character length of items:
sv: Teckenlängd för objekt:

en: Omit items in the:
sv: Utelämna objekt i:

en: Beginning
sv: Början

en: Middle
sv: Mitten

en: End
sv: Slutet

en: Actions
sv: Åtgärder

note: Build the actions label
en: Control-click ClipIt's tray icon to use actions
sv: Ctrl+klick på ClipIts aktivitetsikon för att använda åtgärder

en: Action
sv: Åtgärd

en: Command
sv: Kommando

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Exclude
sv: Undanta

note: Build the exclude label
en: Regex list of items that should not be inserted into the history (passwords/sites that you don't need in history, etc).
sv: Regex-lista över objekt som skall undantas från historiken (lösenord/sidor som du inte behöver i historiken etc.)

note: Build the exclude windows section
en: Exclude clipboard content from windows:
sv: Skriv ut urklippsinnehåll från fönster:

en: Regular expression to match against window name. For example
    ^(keepass)|(lastpass)
    Will cause all windows starting with either 'keepass' or 'lastpass' to be ignored.
    The match is case insensitive.
sv: Regular expression att matcha mot fönsternamn. T.ex.
    ^(keepass)|(lastpass)
    Innebär att alla fönster som startas med antingen "keepass" eller "lastpass" kommer att ignoreras.
    Matchningen är skiftlägeskänslig.

en: Hotkeys
sv: Snabbtangenter

en: <b>Hotkeys</b>
sv: <b>Snabbtangenter</b>

en: History hotkey:
sv: Historikgenväg:

en: Actions hotkey:
sv: Åtgärdsgenväg:

en: Menu hotkey:
sv: Menygenväg:

en: Manage hotkey:
sv: Hantera historik:

en: Offline mode hotkey:
sv: Genväg för offline-läge:

en: Couldn't create directory: %s
sv: Kunde inte skapa katalogen: %s

en: Run as daemon
sv: Kör som tjänst

en: Do not use status icon (Ctrl-Alt-P for menu)
sv: Använd inte statusikon (Ctrl-Alt-P för meny)

en: Print clipboard contents
sv: Skriv ut urklippsinnehåll

en: Print primary contents
sv: Skriv ut primärt innehåll

en: Clipboard CLI usage examples:
    
      echo "copied to clipboard" | clipit
      clipit "copied to clipboard"
      echo "copied to clipboard" | clipit -c
sv: Användningexempel för kommandorad:
    
      echo "kopierad till urklipp" | clipit
      clipit "kopierad till urklipp"
      echo "kopierad till urklipp" | clipit -c

en: Written by Cristian Henzel.
    Report bugs to <oss@rspwn.com>.
sv: Skriven av Cristian Henzel.
    Rapportera fel till <oss@rspwn.com>.
