ClipIt - en to da translation catalogue (39 entries)

en: Clipboard Manager
da: Udklipsholder

en: Lightweight GTK+ clipboard manager.
da: Letvægts GTK+ udklipsholder-håndtering

en: <b>None</b>
da: <b>Ingen</b>

note: File contained no actions so adding empty File did not open so adding empty Nothing in history so adding empty
en: Empty
da: Tom

note: Edit actions
en: _Edit actions
da: R_ediger handlinger

note: Create the dialog
en: Editing Clipboard
da: Rediger udklipsholder

en: Clear the history?
da: Tøm historikken?

en: Remove
da: Fjern

note: Create the dialog
en: Preferences
da: Indstillinger

en: <b>Clipboards</b>
da: <b>Udklipsholder</b>

en: Use _Copy (Ctrl-C)
da: Brug _kopier (Ctrl-C)

en: Use _Primary (Selection)
da: Brug _primær (Markering)

en: S_ynchronize clipboards
da: S_ynkroniser udklipsholder

en: <b>Miscellaneous</b>
da: <b>Diverse</b>

en: Capture _hyperlinks only
da: Indfang kun _henvisning

en: C_onfirm before clearing history
da: Bekræft før rydning af hist_orik

en: <b>History</b>
da: <b>Historik</b>

en: Save and restore history between sessions
da: Gem og gendan historik imellem sessioner

en: Items in history:
da: Elementer i historik:

en: <b>Items</b>
da: <b>Elementer</b>

en: Show in _reverse order
da: Vis i omvendt _rækkefølge

en: Character length of items:
da: Tegnlængde på elementer:

en: Omit items in the:
da: Udelad elementer i:

en: Beginning
da: Begyndelsen

en: Middle
da: Midten

en: End
da: Slutningen

en: Actions
da: Handlinger

note: Build the actions label
en: Control-click ClipIt's tray icon to use actions
da: Hold Ctrl og klik ClipIts ikon for  at bruge handlinger

en: Action
da: Handling

en: Command
da: Kommando

en: Add...
da: Tilføj

en: Hotkeys
da: Tastaturgenveje

en: <b>Hotkeys</b>
da: <b>Tastaturgenveje</b>

en: Couldn't create directory: %s
da: Kunne ikke oprette mappen: %s

en: Run as daemon
da: Kør som tjeneste

en: Do not use status icon (Ctrl-Alt-P for menu)
da: Vis ikke statusikon (Ctrl-Alt-P for menu)

en: Print clipboard contents
da: Udskriv udklipsholderens indhold

en: Print primary contents
da: Udskriv udklipsholderens indhold

en: Clipboard CLI usage examples:
    
      echo "copied to clipboard" | clipit
      clipit "copied to clipboard"
      echo "copied to clipboard" | clipit -c
da: Eksempler ved brug af udklipsholder i CLI:
    
      echo "kopieret til udklipsholderen" | clipit
      clipit "kopieret til udklipsholderen"
      echo "kopieret til udklipsholderen" | clipit -o
